libmatemixer 1.26.0 - en to ie translation catalogue (98 entries)

en: Speaker
ie: Alt-parlator

en: Desktop Speaker
ie: Alt-parlator de pupitre

en: Front Speaker
ie: Frontal alt-parlator

en: Headphone
ie: Escutator

en: Headphone 2
ie: Escutatores 2

en: Headset
ie: Garnitura

en: Center Speaker
ie: Central alt-parlator

en: CLFE Speaker
ie: Alt-parlatores CLFE

en: Side Speaker
ie: Lateral alt-parlator

en: Rear Speaker
ie: Posteriori alt-parlator

en: Wave
ie: Unde

en: Phone
ie: Telefon

en: Music
ie: Musica

en: LFE Speaker
ie: Alt-parlator LFE

en: Bass Speaker
ie: Alt-parlator de basses

en: PC Speaker
ie: PC-speaker

en: Synth
ie: Sint

en: Synth/MIDI
ie: Sint/MIDI

en: Bass
ie: Basses

en: Treble
ie: Altos

en: Capture
ie: Registration

en: Microphone
ie: Microfon

en: Microphone/Line In
ie: Microfon/lineal intrada

en: Internal Microphone
ie: Microfon intern

en: Front Microphone
ie: Frontal microfon

en: Rear Microphone
ie: Posteriori microfon

en: Dock Microphone
ie: Microfon de dock

en: Headphone Microphone
ie: Microfon de escutatores

en: Headset Microphone
ie: Microfon de garnitura

en: Inverted Internal Microphone
ie: Invertet microfon intern

en: Line In
ie: Lineal - intrada

en: Auxiliary
ie: Auxiliari

en: TV Tuner
ie: TV-tuner

en: Microphone Boost
ie: Amplification de microfon

en: Microphone Boost (+20dB)
ie: Amplification de microfon (+20dB)

en: Internal Microphone Boost
ie: Amplification de microfon intern

en: Line In Boost
ie: Amplification de lineal intrada

en: Analog Output
ie: Analogic destination

en: Analog Source
ie: Analogic orígin

en: Capture Source
ie: Orígine de registration

en: Input Source
ie: Orígin de intrada

en: Digital Input Source
ie: Orígin de digital intrada

en: PCM Capture Source
ie: Orígine de registration PCM

en: Digital Playback Source
ie: Orígine de digital reproduction

en: Mono Output
ie: Mono exeada

en: Auto-Mute Mode
ie: Auto-assurdation

en: External Amplifier
ie: Amplificator extern

en: Bass Boost
ie: Amplification de basses

en: Capture Boost
ie: Amplification de registration

en: Digital In
ie: Digital intrada

en: Digital Default PCM
ie: Digital PCM predefinit

en: Auto Gain Control
ie: Autoajustar gania

en: Mix Mono
ie: Mixtet mono

en: Microphone Capture
ie: Registration de microfon

en: Input 1
ie: Intrada 1

en: Input 2
ie: Intrada 2

en: Speakers
ie: Alt-parlatores

en: Headphones
ie: Escutatores

en: Front Panel Headphones
ie: Escutatores de frontal panel

en: Microphone 1
ie: Microfon 1

en: Microphone 2
ie: Microfon 2

en: Microphone In
ie: Microfon - intrada

en: Internal Microphone 1
ie: Microfon intern 1

en: Internal Digital Microphone
ie: Microfon digital intern

en: Digital Microphone
ie: Microfon digital

en: Digital Microphone 1
ie: Microfon digital 1

en: Digital Microphone 2
ie: Microfon digital 2

en: External Microphone
ie: Microfon extern

en: Camera Microphone
ie: Microfon de cámera

en: Analog
ie: Analogic

en: Analog In
ie: Analogic - intrada

en: Analog Inputs
ie: Analogic intradas

en: Line In/Microphone
ie: Lineal intrada/microfon

en: Auxiliary In
ie: Auxiliari - intrada

en: Auxiliary 0
ie: Auxiliari 0

en: Auxiliary 1
ie: Auxiliari 1

en: Auxiliary 2
ie: Auxiliari 2

en: Auxiliary 3
ie: Auxiliari 3

en: Docking Station
ie: Station de dock

en: Unknown 1
ie: Ínconosset 1

en: Unknown 2
ie: Ínconosset 2

en: Enabled
ie: Permisset

en: Disabled
ie: Depermisset

en: On
ie: Activ

en: Off
ie: Ínactiv

en: OSS Mixer %d
ie: Mixer de OSS %d

en: Volume
ie: Volúmine

en: Record
ie: Registration

en: Input Gain
ie: Ganie de intrada

en: Output Gain
ie: Ganie de exeada

en: Line In 1
ie: Lineal intrada 1

en: Line In 2
ie: Lineal intrada 2

en: Line In 3
ie: Lineal intrada 3

en: Phone In
ie: Telefon - intrada

en: Phone Out
ie: Telefon - exeada

en: Connector
ie: Conector

en: Profile
ie: Profil

en: Peak detect
ie: Detection de pics
