MATE Desktop Environment - en to crh translation catalogue (320 entries)

en: Africa
crh: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
crh: Antartika

en: Asia
crh: Asya

en: Central and South America
crh: Merkezi ve Güney Amerika

en: Europe
crh: Avrupa

en: Middle East
crh: Orta Doğu

en: North America
crh: Kuzey Amerika

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
crh: Afğanistan

note: DZ - Algeria
en: Algeria
crh: Cezair

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
crh: Antartika

note: AR - Argentina
en: Argentina
crh: Arjantin

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
crh: Ermenistan

note: AU - Australia
en: Australia
crh: Avustralya

note: AT - Austria
en: Austria
crh: Avusturya

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
crh: Azerbaycan

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
crh: Bahamalar

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
crh: Bahreyn

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
crh: Bangladeş

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
crh: Belçika

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
crh: Bolivya

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
crh: Bosna Hersek

note: BR - Brazil
en: Brazil
crh: Brezilya

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
crh: İngiliz Hint Okyanusu Arazisi

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
crh: İngiliz Virgin Adaları

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
crh: Bulğaristan

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
crh: Kamboçya

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
crh: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
crh: Kanada

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
crh: Cayman Adaları

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
crh: Merkezi Afrika Cumhuriyeti

note: TD - Chad
en: Chad
crh: Çad

note: CL - Chile
en: Chile
crh: Şili

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
crh: Çin

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
crh: Christmas Adası

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
crh: Cocos (Keeling) Adaları

note: CO - Colombia
en: Colombia
crh: Kolombiya

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
crh: Kongo Demokratik Halk Cumhuriyeti

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
crh: Kongo Cumhuriyeti

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
crh: Cook Adaları

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
crh: Kosta Rika

note: HR - Croatia
en: Croatia
crh: Hırvatistan

note: CU - Cuba
en: Cuba
crh: Küba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
crh: Qıbrız

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
crh: Çek Cumhuriyeti

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
crh: Danimarka

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
crh: Dominik Cumhuriyeti

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
crh: Ekuador

note: EG - Egypt
en: Egypt
crh: Mısır

note: EE - Estonia
en: Estonia
crh: Estonya

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
crh: Falkland Adaları (Malvinas)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
crh: Faroe Adaları

note: FI - Finland
en: Finland
crh: Finlandiya

note: FR - France
en: France
crh: Fransa

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
crh: Gürcistan

note: DE - Germany
en: Germany
crh: Almanya

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
crh: Cebelitarık

note: GR - Greece
en: Greece
crh: Yunanistan

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
crh: Grönland

note: HU - Hungary
en: Hungary
crh: Macaristan

note: IS - Iceland
en: Iceland
crh: İzlanda

note: IN - India
en: India
crh: Hindistan

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
crh: Endonezya

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
crh: İran

note: IQ - Iraq
en: Iraq
crh: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
crh: İrlanda

note: IL - Israel
en: Israel
crh: İsrail

note: IT - Italy
en: Italy
crh: İtalya

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
crh: Camaika

note: JP - Japan
en: Japan
crh: Japonya

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
crh: Qazahistan

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
crh: Kuveyt

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
crh: Qırğızistan

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
crh: Liberya

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
crh: Litvanya

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
crh: Lüksemburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
crh: Makau

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
crh: Malezya

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
crh: Marshall Adaları

note: MX - Mexico
en: Mexico
crh: Meksika

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
crh: Monako

note: MA - Morocco
en: Morocco
crh: Morokko

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
crh: Hollanda

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
crh: Yeni Zellanda

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
crh: Nikaragua

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
crh: Norfolk Adası

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
crh: Kuzey Kore

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
crh: Northern Mariana Adaları

note: NO - Norway
en: Norway
crh: Norveç

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
crh: Filistin Toprakları

note: PH - Philippines
en: Philippines
crh: Filipinler

note: PL - Poland
en: Poland
crh: Polonya

note: PT - Portugal
en: Portugal
crh: Portekiz

note: QA - Qatar
en: Qatar
crh: Katar

note: RO - Romania
en: Romania
crh: Romanya

note: RU - Russian Federation
en: Russia
crh: Rusiye

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
crh: Suidi Arabistan

note: RS - Serbia
en: Serbia
crh: Sırbistan

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
crh: Singapur

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
crh: Slovakya

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
crh: Slovenya

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
crh: Solomon Adaları

note: ZA - South Africa
en: South Africa
crh: Güney Afrika

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
crh: South Georgia and the South Sandwich Adaları

note: ES - Spain
en: Spain
crh: İspanya

note: SE - Sweden
en: Sweden
crh: İsveç

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
crh: İsviçre

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
crh: Suriye

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
crh: Tayvan

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
crh: Tacikistan

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
crh: Tanzanya

note: TH - Thailand
en: Thailand
crh: Tayland

note: TR - Turkey
en: Turkey
crh: Türkiye

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
crh: Türkmenistan

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
crh: Turks and Caicos Adaları

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
crh: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
crh: Birleşik Arap Emirlikleri

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
crh: Birleşik Krallık

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
crh: Amerika Birleşik Devletleri

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
crh: United States Minor Outlying Adaları

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
crh: United States Virgin Adaları

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
crh: Özbekistan

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
crh: Vatikan

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
crh: Venezuella

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
crh: Batı Sahara

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
crh: Åland Adaları

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
crh: Amundsen-İskoç Güney Kutpu Üssü (Yeni Zellanda Zamanı)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
crh: Şarqiy Qazahistan

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
crh: Ğarbiy Qazahistan

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
crh: Doğu Mongolya

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
crh: Batı Mongolya

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
crh: Batı Zamanı

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
crh: Lord Howe Adası

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
crh: Marquesas Adaları

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
crh: Gambier Adaları

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
crh: Gilbert Adaları

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
crh: Phoenix Adaları

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
crh: Line Adaları

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
crh: Chatham Adasıs

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
crh: Wake Adası

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
crh: Easter Adası

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
crh: Galapagos Adaları

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
crh: Moskova Zamanı

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
crh: Kanarya Adaları

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
crh: Doğu Saati

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
crh: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Adaları)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
crh: Avusturalya Ana Arazisi

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
crh: Lüksemburg

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
crh: İngiliz Kolombiya

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
crh: Prince Edward Adası

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
crh: Pekin

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
crh: Şangay

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
crh: Doğu ve Güney Doğu İngiltere

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
crh: Kuzey İrlanda

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
crh: İskoçya

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
crh: Güney ve Güney Batı İngiltere

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
crh: Galler

note: A state/province/territory in United States
en: California
crh: Kalifornia

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
crh: Kolorado

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
crh: Gürcistan

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
crh: Kuzey Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
crh: Pensilvanya

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
crh: Rhode Adası

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
crh: Kabil

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
crh: Tiran

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
crh: Sidney

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
crh: Bakü

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
crh: Brüksel

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
crh: Saraybosna

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
crh: Sofya

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
crh: Allison Limanı

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
crh: Beaver Limanı

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
crh: Berens Nehri

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
crh: Mavi Nehir

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
crh: Bow Adası

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
crh: Cambridge Koyu

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
crh: Campbell Nehri

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
crh: Caribou Adası

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
crh: Chesterfield Koyu

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
crh: Hayes Nehri

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
crh: Cold Gölü

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
crh: Coral Limanı

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
crh: Dease Gölü

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
crh: Deer Gölü

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
crh: Dipper Limanı

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
crh: Elliot Gölü

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
crh: Gore Koyu

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
crh: Hall Kumsalı

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
crh: Limanı Breton

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
crh: Harrington Limanı

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
crh: Hay Nehri

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
crh: Ada Gölü

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
crh: Leaf Nehri

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
crh: Londra

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
crh: Mary's Limanı

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
crh: Milk Nehri

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
crh: Neddy Limanı

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
crh: Peace Nehri

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
crh: Powell Nehri

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
crh: Sachs Limanı

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
crh: Sheet Limanı

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
crh: Spirit Nehri

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
crh: Swan Nehri

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
crh: Sidney

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
crh: Winter Limanı

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
crh: Pekin

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
crh: Şangay

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
crh: Zemen

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
crh: Liberya

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
crh: Larnaka

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
crh: Kopenhag

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
crh: İskenderiye

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
crh: Kahire

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
crh: Bordo

note: A city in France
en: Lyon
crh: Lion

note: A city in France
en: Nice
crh: Nis

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
crh: Cebelitarık

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
crh: Mikonos

note: The capital of Hungary
en: Budapest
crh: Budapeşte

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
crh: Bangalor

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
crh: Yeni Delhi

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
crh: Tibriz

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
crh: Tahran

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
crh: Floransa

note: A city in Italy
en: Perugia
crh: Paraguay

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
crh: Torino

note: A city in Japan
en: Hiroshima
crh: Hiroşima

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
crh: Almaata

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
crh: Londra

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
crh: Kuveyt

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
crh: Bişkek

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
crh: Beyrut

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
crh: Lüksemburg

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
crh: Makau

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
crh: Monako

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
crh: Ulanbatur

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
crh: İslamabad

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
crh: Lizbon

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
crh: Bükreş

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
crh: Qazan

note: A city in Russia
en: Tyumen
crh: Tümen

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
crh: Mekke

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
crh: Medine

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
crh: Singapur

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
crh: Barselona

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
crh: Valensiya

note: A city in Switzerland
en: Zürich
crh: Zürih

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
crh: Tunus

note: A city in Turkey
en: Balikesir
crh: Balıkesir

note: A city in Turkey
en: Bandirma
crh: Bandırma

note: A city in Turkey
en: Corlu
crh: Çorlu

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
crh: Diyarbakır

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
crh: Eskişehir

note: A city in Turkey
en: Istanbul
crh: İstanbul

note: A city in Turkey
en: Izmir
crh: İzmir

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
crh: Kışlaköy

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
crh: Nevşehir

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
crh: Aqmescit

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
crh: Abu Dabi

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
crh: Edinbörg

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
crh: Londra

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
crh: Alexander Şehri

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
crh: İskenderiye

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
crh: İskenderiye

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
crh: İskenderiye

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
crh: Anaktuvuk Geçidi

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
crh: Arctic Kasabası

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
crh: Atlantik City

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
crh: Bar Limanı

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
crh: Bay Şehri

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
crh: Beaver Şelaleleri

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
crh: Benton Limanı

note: A city in New York in the United States
en: Black River
crh: Black Nehri

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
crh: Bordo

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
crh: Bullhead Şehri

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
crh: Kahire

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
crh: Çarliston

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
crh: Çarliston

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
crh: Chicopee Şelalesi

note: A city in California in the United States
en: China Lake
crh: Çin Gölü

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
crh: Kolorado Springs

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
crh: Copper Limanı

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
crh: Crane Gölü

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
crh: Deer Parkı

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
crh: Dodge Merkezi

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
crh: Eagle Nehri

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
crh: Doğu Hampton

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
crh: Emigrant Geçidi

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
crh: Fergus Şelalesi

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
crh: Floransa

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
crh: Friday Limanı

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
crh: Glens Şelalesi

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
crh: Grand Adası

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
crh: Granit Şelaleleri

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
crh: Great Şelalesi

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
crh: Hilton Head Adası

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
crh: Hollanda

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
crh: Hooper Koyu

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
crh: Idaho Şelalesi

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
crh: International Şelalesi

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
crh: Kansas Kenti

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
crh: Kansas Kenti

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
crh: Kill Devil Tepeleri

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
crh: Klamath Şelalesi

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
crh: Londra

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
crh: Mackinac Adası

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
crh: Niagara Şelalesi

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
crh: Oak Limanı

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
crh: Oak Adası

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
crh: Filistin

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
crh: Pine Nehri

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
crh: Redwood Şelalesi

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
crh: Sioux Şelalesi

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
crh: Thief Nehri Şelalesi

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
crh: Thompson

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
crh: Twin Şelalesi

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
crh: Wichita Şelalesi

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
crh: Wake Adası, Wake Adası Army Airfield Havalimanı

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
crh: Taşkent

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
crh: Barselona

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
crh: Valensiya
