MATE Desktop Environment - en to cy translation catalogue (141 entries)

en: Africa
cy: Affrica

en: Australasia &amp; Oceania
cy: Awstralasia &amp; Oceania

en: Central and South America
cy: Canol a De America

en: Europe
cy: Ewrop

en: Middle East
cy: Dwyrain Canol

en: North America
cy: Gogledd America

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
cy: Antigua a Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
cy: Yr Ariannin

note: AU - Australia
en: Australia
cy: Awstralia

note: AT - Austria
en: Austria
cy: Awstria

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
cy: Y Bahamas

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
cy: Gwlad Belg

note: BZ - Belize
en: Belize
cy: Belîs

note: BR - Brazil
en: Brazil
cy: Brasil

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
cy: Ynysoedd y Wyryf

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
cy: Bwlgaria

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
cy: Ynysoedd y Caiman

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
cy: Gweriniaeth Canolbarth Affrica

note: TD - Chad
en: Chad
cy: Tsiad

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
cy: Ynys y Nadolig

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
cy: Gweriniaeth y Congo

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
cy: Ynysoedd Cook

note: CU - Cuba
en: Cuba
cy: Ciwba

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
cy: Y Weriniaeth Tsiec

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
cy: Denmarc

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
cy: Gweriniaeth Dominica

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
cy: Ecwador

note: EG - Egypt
en: Egypt
cy: Yr Aifft

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
cy: El Salfador

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
cy: Guinea Gyhydeddol

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
cy: Ynysoedd y Faroe

note: FJ - Fiji
en: Fiji
cy: Ffiji

note: FI - Finland
en: Finland
cy: Y Ffindir

note: FR - France
en: France
cy: Ffrainc

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
cy: Guyane Ffrengig

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
cy: Polynesia Ffrengig

note: DE - Germany
en: Germany
cy: Yr Almaen

note: GR - Greece
en: Greece
cy: Gwlad Groeg

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
cy: Yr Ynys Las

note: HU - Hungary
en: Hungary
cy: Hwngari

note: IS - Iceland
en: Iceland
cy: Gwlad yr Iâ

note: IQ - Iraq
en: Iraq
cy: Irac

note: IE - Ireland
en: Ireland
cy: Iwerddon

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
cy: Ynys Manaw

note: IT - Italy
en: Italy
cy: Yr Eidal

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
cy: Casachstan

note: KE - Kenya
en: Kenya
cy: Cenia

note: LV - Latvia
en: Latvia
cy: Latfia

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
cy: Libia

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
cy: Lithwania

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
cy: Madagasgar

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
cy: Ynysoedd Marshall

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
cy: Mawrisiws

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
cy: Taleithiau Ffed. Micronesia

note: MD - Moldova
en: Moldova
cy: Moldofa

note: MA - Morocco
en: Morocco
cy: Moroco

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
cy: Moçambique

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
cy: Byrma

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
cy: Yr Iseldiroedd

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
cy: Antilles yr Iseldiroedd

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
cy: Seland Newydd

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
cy: Gogledd Corea

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
cy: Ynysoedd Gogledd Mariana

note: NO - Norway
en: Norway
cy: Norwy

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
cy: Pacistan

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
cy: Papua Guinea Newydd

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
cy: Paragwâi

note: PL - Poland
en: Poland
cy: Gwlad Pwyl

note: PT - Portugal
en: Portugal
cy: Portiwgal

note: RO - Romania
en: Romania
cy: Rwmania

note: RU - Russian Federation
en: Russia
cy: Rwsia

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
cy: Saint Pierre a Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
cy: Saint Vincent ac y Grenadines

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
cy: Sao Tome a Principe

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
cy: Slofacia

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
cy: Slofenia

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
cy: Ynysoedd Solomon

note: ZA - South Africa
en: South Africa
cy: De Affrica

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
cy: De Corea

note: ES - Spain
en: Spain
cy: Sbaen

note: SD - Sudan
en: Sudan
cy: Swdan

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
cy: Gwlad Swazi

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
cy: Y Swistir

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
cy: Tajicistan

note: TH - Thailand
en: Thailand
cy: Gwlad Thai

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
cy: Trinidad a Thobago

note: TR - Turkey
en: Turkey
cy: Twrci

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
cy: Twrcmenistan

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
cy: Ynysoedd Turks a Caicos

note: UG - Uganda
en: Uganda
cy: Wganda

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
cy: Ukrain

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
cy: Emiriaethau Arabaidd Unedig

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
cy: Y Deyrnas Unedig

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
cy: Yr Unol Daleithiau

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
cy: Ynysoedd Bach Pellenig yr Unol Daleithiau

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
cy: Wsbecistan

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
cy: Fenesuela

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
cy: Fiet Nam

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
cy: Sahara Gorllewinol

note: ZM - Zambia
en: Zambia
cy: Sambia

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
cy: Simbabwe

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
cy: Ynys Wake

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
cy: Yr Ynysoedd Dedwydd

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
cy: De Awstralia

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
cy: Awstralia Gorllewinol

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
cy: Brabant Brwsel, Flandrys a Walloon

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
cy: Gorllewin Fflandrys

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
cy: Tiriogaeth y Yukon

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
cy: Mongolia Mewnol

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
cy: Niedersachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
cy: Mecklenburg-Vorpommern

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
cy: Nordrhein-Westfalen

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
cy: Sacsoni

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
cy: Sacsoni-Anhalt

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
cy: Thüringen

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
cy: Dwyrain a De-Ddwyrain Lloegr

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
cy: Gogledd Ddwyrain Lloegr

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
cy: Gogledd Orllewin Lloegr

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
cy: Gogledd Iwerddon

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
cy: Yr Alban

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
cy: De a De Orllewin Lloegr

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
cy: Cymru

note: A state/province/territory in United States
en: California
cy: Califfornia

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
cy: Gorllewin Virginia

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
cy: Wien

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
cy: Cilfach Rankin

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
cy: Prâg

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
cy: Rhein

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
cy: Retalhuleun

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
cy: Bwcarest

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
cy: Belgrâd

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
cy: Genefa

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
cy: Bryste

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
cy: Caerliwelydd

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
cy: Caeredin

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
cy: Caerwysg

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
cy: Moses Lake

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
cy: Gogledd Las Vegas

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
cy: Pelotas

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
cy: Gorllewin Palm Beach

note: A city in Venezuela
en: Valera
cy: Valera*
