MATE Desktop Environment - en to el translation catalogue (555 entries)

en: Africa
el: Αφρική

[ctx: Region]
en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Asia
el: Ασία

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
el: Ατλαντικός

en: Australasia &amp; Oceania
el: Αυστραλασία &amp; Ωκεανία

en: Central and South America
el: Κεντρική και Νότια Αμερική

en: Europe
el: Ευρώπη

en: Middle East
el: Μέση Ανατολή

en: North America
el: Βόρεια Αμερική

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

note: AL - Albania
en: Albania
el: Αλβανία

note: DZ - Algeria
en: Algeria
el: Αλγερία

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

note: AD - Andorra
en: Andorra
el: Ανδόρα

note: AO - Angola
en: Angola
el: Αγκόλα

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
el: Αγκουίλα

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
el: Ανταρκτική

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

note: AR - Argentina
en: Argentina
el: Αργεντινή

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
el: Αρμενία

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
el: Αρούμπα

note: AU - Australia
en: Australia
el: Αυστραλία

note: AT - Austria
en: Austria
el: Αυστρία

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
el: Μπαχάμες

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
el: Μπαγκλαντές

note: BB - Barbados
en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

note: BY - Belarus
en: Belarus
el: Λευκορωσία

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
el: Βέλγιο

note: BZ - Belize
en: Belize
el: Μπελίζ

note: BJ - Benin
en: Benin
el: Μπενίν

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
el: Βερμούδες

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
el: Μπουτάν

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
el: Βολιβία

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία - Ερζεγοβίνη

note: BW - Botswana
en: Botswana
el: Μποτσουάνα

note: BR - Brazil
en: Brazil
el: Βραζιλία

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικά Εδάφη Ινδικού Ωκεανού

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
el: Παρθένοι Νήσοι, Βρετανικές

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
el: Μπρουνέι

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

note: BI - Burundi
en: Burundi
el: Μπουρούντι

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
el: Καμπότζη

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
el: Καμερούν

note: CA - Canada
en: Canada
el: Καναδάς

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
el: Νήσοι Κάιμαν

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

note: TD - Chad
en: Chad
el: Τσαντ

note: CL - Chile
en: Chile
el: Χιλή

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
el: Κίνα

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
el: Νησί των Χριστουγέννων

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νήσοι Κόκος (Κήλιγκ)

note: CO - Colombia
en: Colombia
el: Κολομβία

note: KM - Comoros
en: Comoros
el: Κομόρες

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
el: Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
el: Κονγκό, Δημοκρατία του

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

note: HR - Croatia
en: Croatia
el: Κροατία

note: CU - Cuba
en: Cuba
el: Κούβα

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
el: Κύπρος

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
el: Τσεχία

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
el: Δανία

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
el: Δομίνικα

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
el: Ισημερινός

note: EG - Egypt
en: Egypt
el: Αίγυπτος

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
el: Ερυθραία

note: EE - Estonia
en: Estonia
el: Εσθονία

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
el: Νήσοι Φάλκλαντ (Μαλβίνες)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόε

note: FJ - Fiji
en: Fiji
el: Φίτζι

note: FI - Finland
en: Finland
el: Φιλανδία

note: FR - France
en: France
el: Γαλλία

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

note: GA - Gabon
en: Gabon
el: Γκαμπόν

note: GM - Gambia
en: Gambia
el: Γκάμπια

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
el: Γεωργία

note: DE - Germany
en: Germany
el: Γερμανία

note: GH - Ghana
en: Ghana
el: Γκάνα

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

note: GR - Greece
en: Greece
el: Ελλάδα

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
el: Γροιλανδία

note: GD - Grenada
en: Grenada
el: Γρενάδα

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
el: Γκουάμ

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

note: GN - Guinea
en: Guinea
el: Γουινέα

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισάου

note: GY - Guyana
en: Guyana
el: Γουιάνα

note: HT - Haiti
en: Haiti
el: Αϊτή

note: HN - Honduras
en: Honduras
el: Ονδούρα

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

note: HU - Hungary
en: Hungary
el: Ουγγαρία

note: IS - Iceland
en: Iceland
el: Ισλανδία

note: IN - India
en: India
el: Ινδία

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
el: Ινδονησία

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
el: Ιράν

note: IQ - Iraq
en: Iraq
el: Ιράκ

note: IE - Ireland
en: Ireland
el: Ιρλανδία

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

note: IL - Israel
en: Israel
el: Ισραήλ

note: IT - Italy
en: Italy
el: Ιταλία

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
el: Τζαμάικα

note: JP - Japan
en: Japan
el: Ιαπωνία

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
el: Τζέρσεϋ

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
el: Ιορδανία

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

note: KE - Kenya
en: Kenya
el: Κένυα

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
el: Κουβέιτ

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
el: Κιργιστάν

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
el: Λάος

note: LV - Latvia
en: Latvia
el: Λεττονία

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
el: Λίβανος

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
el: Λεσότο

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
el: Λιβερία

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
el: Λιβύη

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
el: Λιθουανία

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
el: Μακάο

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
el: Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

note: MW - Malawi
en: Malawi
el: Μαλάουι

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
el: Μαλαισία

note: MV - Maldives
en: Maldives
el: Μαλδίβες

note: ML - Mali
en: Mali
el: Μαλί

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
el: Μάλτα

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
el: Μαρτινίκα

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
el: Μαυριτανία

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
el: Μαγιότ

note: MX - Mexico
en: Mexico
el: Μεξικό

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
el: Μικρονησίας, Ηνωμένες Πολιτείες της

note: MD - Moldova
en: Moldova
el: Μολδαβία

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
el: Μονακό

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
el: Μογγολία

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
el: Μονσεράτ

note: MA - Morocco
en: Morocco
el: Μαρόκο

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
el: Μιανμάρ

note: NA - Namibia
en: Namibia
el: Ναμίμπια

note: NR - Nauru
en: Nauru
el: Ναουρού

note: NP - Nepal
en: Nepal
el: Νεπάλ

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
el: Ολλανδία (Κάτω Χώρες)

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

note: NE - Niger
en: Niger
el: Νίγηρας

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
el: Νιγηρία

note: NU - Niue
en: Niue
el: Νιούε

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
el: Νήσος Νόρφολκ

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
el: Βόρειες Μαριάνες Νήσοι

note: NO - Norway
en: Norway
el: Νορβηγία

note: OM - Oman
en: Oman
el: Ομάν

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
el: Πακιστάν

note: PW - Palau
en: Palau
el: Παλάου

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
el: Παλαιστινιακά Εδάφη

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
el: Παναμάς

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
el: Παπουασία-Νέα Γουινέα

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
el: Παραγουάη

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
el: Περού

note: PH - Philippines
en: Philippines
el: Φιλιππίνες

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
el: Πίτκερν

note: PL - Poland
en: Poland
el: Πολωνία

note: PT - Portugal
en: Portugal
el: Πορτογαλία

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

note: QA - Qatar
en: Qatar
el: Κατάρ

note: RO - Romania
en: Romania
el: Ρουμανία

note: RU - Russian Federation
en: Russia
el: Ρωσία

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
el: Ρουάντα

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
el: Ρεϋνιόν

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
el: Άγιος Βαρθολομαίος

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
el: Αγία Ελένη

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
el: Άγιος Μαρτίνος

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
el: Σεν Πιερ και Μικελόν

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
el: Σαμόα

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

note: SN - Senegal
en: Senegal
el: Σενεγάλη

note: RS - Serbia
en: Serbia
el: Σερβία

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
el: Σιέρρα Λεόνε

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
el: Σλοβακία

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
el: Σλοβενία

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντος

note: SO - Somalia
en: Somalia
el: Σομαλία

note: ZA - South Africa
en: South Africa
el: Νότια Αφρική

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νότια Γεωργία και Νότιοι Νήσοι Σάντουιτς

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
el: Νότια Κορέα

note: ES - Spain
en: Spain
el: Ισπανία

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

note: SD - Sudan
en: Sudan
el: Σουδάν

note: SR - Suriname
en: Suriname
el: Σουρινάμ

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
el: Νήσοι Σβάλμπαρντ και Γιαν Μαγιέν

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

note: SE - Sweden
en: Sweden
el: Σουηδία

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
el: Ελβετία

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
el: Συρία

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
el: Ταϊβάν

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
el: Τανζανία

note: TH - Thailand
en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
el: Τιμόρ, Ανατολικό

note: TG - Togo
en: Togo
el: Τόγκο

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
el: Τοκελάου

note: TO - Tonga
en: Tonga
el: Τόνγκα

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιδάδ και Τομπάγκο

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
el: Τυνησία

note: TR - Turkey
en: Turkey
el: Τουρκία

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Τερκς και Κάικος

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
el: Τουβαλού

note: UG - Uganda
en: Uganda
el: Ουγκάντα

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
el: Ουκρανία

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
el: Ελάσσονες Νήσοι ΗΠΑ

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
el: Παρθένοι Νήσοι, Αμερικανικές

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
el: Βανουάτου

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
el: Βατικανό

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
el: Βιετνάμ

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
el: Νήσοι Γουόλις και Φουτούνα

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

note: YE - Yemen
en: Yemen
el: Υεμένη

note: ZM - Zambia
en: Zambia
el: Ζάμπια

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
el: Aguascaliantes

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
el: Βόρεια Ιρλανδία

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
el: Σκωτία

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
el: Ουαλία

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
el: Αλαμπάμα

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
el: Αλάσκα

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
el: Αριζόνα

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
el: Αρκάνσας

note: A state/province/territory in United States
en: California
el: Καλιφόρνια

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
el: Κολοράντο

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
el: Κονέκτικατ

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
el: Ντελαγουέρ

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
el: Περιφέρεια της Κολούμπια

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
el: Φλόριντα

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
el: Γεωργία

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
el: Χαβάη

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
el: Άινταχο

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
el: Ιλλινόϊς

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
el: Ιντιάνα

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
el: Αϊόβα

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
el: Κάνσας

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
el: Κεντάκι

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
el: Λουιζιάνα

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
el: Μέιν

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
el: Μέριλαντ

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
el: Μασαχουσέτη

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
el: Μίσιγκαν

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
el: Μινεσότα

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
el: Μισισίπι

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
el: Μιζούρι

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
el: Μοντάνα

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
el: Νεμπράσκα

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
el: Νεβάδα

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
el: Νιου Χάμσαϊρ

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
el: Νιου Τζέρσεϊ

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
el: Νέο Μεξικό

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
el: Νέα Υόρκη

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
el: Βόρεια Καρολίνα

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
el: Βόρεια Ντακότα

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
el: Οχάϊο

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
el: Οκλαχόμα

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
el: Όρεγκον

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
el: Πενσυλβάνια

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
el: Ρόουντ Άιλαντ

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
el: Νότια Καρολίνα

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
el: Νότια Ντακότα

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
el: Τενεσί

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
el: Τέξας

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
el: Γιούτα

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
el: Βερμόντ

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
el: Βιρτζίνια

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
el: Ουάσιγκτον

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
el: Δυτική Βιρτζίνια

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
el: Ουισκόνσιν

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
el: Ουαϊόμιγκ

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
el: Καμπούλ

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
el: Τίρανα

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
el: Αλγέρι

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
el: Δε Βάλει

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
el: Σεντ Τζονς

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
el: Μπουένος Άιρες

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
el: Ερεβάν

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
el: Οράνιεστατ

note: The capital of Australia
en: Canberra
el: Καμπέρα

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
el: Βιέννη

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
el: Μπακού

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
el: Νασάου

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
el: Μανάμα

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
el: Ντάκα

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
el: Μπρίτζταουν

note: The capital of Belarus
en: Minsk
el: Μινσκ

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
el: Βρυξέλλες

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
el: Chievres

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
el: Πόρτο Νόβο

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
el: Χάμιλτον

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
el: Λα Παζ

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
el: Σούκρε

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
el: Σαράγεβο

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
el: Γκαμπορόνε

note: The capital of Brazil
en: Brasília
el: Μπραζίλια

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
el: Ρόουντ Τάουν

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
el: Μπαντάρ Σερί Μπεγκαβάν

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
el: Σόφια

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
el: Ουαγκαντούγκου

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
el: Μπουζουμπούρα

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
el: Πνομ Πενχ

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
el: Γιαουντέ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
el: Χάμιλτον

note: The capital of Canada
en: Ottawa
el: Οττάβα

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
el: Τζορτζτάουν

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
el: Μπανγκουί

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
el: Τζαμένα

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
el: Σαντιάγκο

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
el: Πεκίνο

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
el: Μπογκοτά

note: The capital of Comoros
en: Moroni
el: Μορονί

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
el: Κινσάσα

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
el: Μπραζαβίλ

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
el: Αβαρούα

note: A city in Croatia
en: Rijeka
el: Ριέκα

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
el: Ζάγκρεμπ

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
el: Αβάνα

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
el: Ακρωτήρι

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
el: Λάρνακα

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
el: Λευκωσία

note: A city in Cyprus
en: Paphos
el: Πάφος

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
el: Τύμπου

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
el: Πράγα

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
el: Κοπεγχάγη

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
el: Ροζό

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
el: Σαντιάγκο

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
el: Σάντο Ντομίνγκο

note: The capital of Ecuador
en: Quito
el: Κίτο

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
el: Κάιρο

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
el: Σαν Σαλβαδόρ

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
el: Μαλάμπο

note: A city in Estonia
en: Pärnu
el: Πάρνου

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
el: Ταλίν

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
el: Στάνλεϊ

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
el: Τερσόβν

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
el: Ελσίνκι

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
el: Παρίσι

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
el: Καγιέν

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
el: Παπίτ

note: The capital of Gabon
en: Libreville
el: Λιμπρεβίλ

note: The capital of Gambia
en: Banjul
el: Μπανζούλ

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
el: Βερολίνο

note: The capital of Ghana
en: Accra
el: Άκκρα

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
el: Αλεξανδρούπολη

note: A city in Greece
en: Andravída
el: Ανδραβίδα

note: A city in Greece
en: Argostólion
el: Αργοστόλι

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
el: Αθήνα

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
el: Χρυσούπολη

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
el: Χίος

note: A city in Greece
en: Elefsís
el: Ελευσίνα

note: A city in Greece
en: Irákleion
el: Ηράκλειο

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
el: Καλαμάτα

note: A city in Greece
en: Karpásion
el: Καρπάσιο

note: A city in Greece
en: Katomérion
el: Κατωμέριο

note: A city in Greece
en: Kos
el: Κως

note: A city in Greece
en: Kozáni
el: Κοζάνη

note: A city in Greece
en: Kárpathos
el: Κάρπαθος

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
el: Κέρκυρα

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
el: Κύθηρα

note: A city in Greece
en: Lárisa
el: Λάρισα

note: A city in Greece
en: Monólithos
el: Μονόλιθος

note: A city in Greece
en: Mytilíni
el: Μυτιλήνη

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
el: Μύκονος

note: A city in Greece
en: Náxos
el: Νάξος

note: A city in Greece
en: Paradeísion
el: Παραδείσιο

note: A city in Greece
en: Páros
el: Πάρος

note: A city in Greece
en: Skíathos
el: Σκιάθος

note: A city in Greece
en: Soúda
el: Σούδα

note: A city in Greece
en: Sámos
el: Σάμος

note: A city in Greece
en: Tanágra
el: Τανάγρα

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
el: Θεσσαλονίκη

note: A city in Greece
en: Zákynthos
el: Ζάκυνθος

note: A city in Greece
en: Áno Síros
el: Άνω Σύρος

note: A city in Greece
en: Áraxos
el: Άραξος

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
el: Άγιος Αθανάσιος

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
el: Νουκ

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
el: Σεντ Τζορτζ

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
el: Μπας-Τερ

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
el: Σεντ Πίτερ Πορτ

note: The capital of Guinea
en: Conakry
el: Κόνακρι

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
el: Τζορτζτάουν

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
el: Τεγκουσιγκάλπα

note: The capital of Hungary
en: Budapest
el: Βουδαπέστη

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
el: Ρέικιαβικ

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
el: Μομβάη

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
el: Νέο Δελχί

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
el: Τζακάρτα

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
el: Τεχεράνη

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
el: Δουβλίνο

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
el: Ντάγκλας

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
el: Ρώμη

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
el: Κίνγκστον

note: The capital of Japan
en: Tokyo
el: Τόκιο

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
el: Σεντ Ελιέρ

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
el: Αμμάν

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
el: Αστάνα

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
el: Ναϊρόμπι

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
el: Λονδίνο

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
el: Κουβέιτ

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
el: Μπισκέκ

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
el: Βιεντιάν

note: The capital of Latvia
en: Rīga
el: Ρίγα

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
el: Βηρυτός

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
el: Τρίπολη

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
el: Βαντούζ

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
el: Βίλνιους

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
el: Μακάο

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
el: Σκόπια

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
el: Ταναναρίβη

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
el: Κουάλα Λουμπούρ

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
el: Μαλέ

note: The capital of Malta
en: Valletta
el: Βαλέττα

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
el: Ματζούρο

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
el: Φορ-ντε-Φρανς

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
el: Νουαξότ

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
el: Πορ Λουί

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
el: Μαμουτζού

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
el: Aguascaliantes

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
el: Μεξικό, Πόλη του

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
el: Παλικίρ

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
el: Κισινάου

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
el: Μονακό

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
el: Ουλάν Μπατόρ

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
el: Ποντγκόριτσα

note: The capital of Morocco
en: Rabat
el: Ραμπάτ

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
el: Μαπούτο

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
el: Ρανγκούν

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
el: Κατμαντού

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
el: Άμστερνταμ

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
el: Νουμέα

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
el: Ουέλλινγκτον

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
el: Μανάγκουα

note: The capital of Niger
en: Niamey
el: Νιαμέι

note: The capital of Niue
en: Alofi
el: Αλόφι

note: The capital of Norway
en: Oslo
el: Όσλο

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
el: Μουσκάτ

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
el: Ισλαμαμπάντ

note: The capital of Palau
en: Koror
el: Κορόρ

note: The capital of Palau
en: Melekeok
el: Μελεκέοκ

note: The capital of Panama
en: Panamá
el: Παναμά, Πόλη του

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
el: Πορτ Μόρεσμπι

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
el: Ασουνθιόν

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
el: Λίμα

note: The capital of the Philippines
en: Manila
el: Μανίλα

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
el: Βαρσοβία

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
el: Λισαβόνα

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
el: Ντόχα

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
el: Βουκουρέστι

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
el: Μόσχα

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
el: Σεν Ντενί

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
el: Μπασετέρ

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
el: Κάστρις

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
el: Σεν Πιερ

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
el: Κινγκστάουν

note: The capital of Samoa
en: Apia
el: Άπια

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
el: Ριάντ

note: The capital of Senegal
en: Dakar
el: Ντακάρ

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
el: Βελιγράδι

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
el: Βικτόρια

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
el: Φριτάουν

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
el: Μπρατισλάβα

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
el: Λιουμπλιάνα

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
el: Ονιάρα

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
el: Πρετόρια

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
el: Σεούλ

note: The capital of Spain
en: Madrid
el: Μαδρίτη

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
el: Κολόμπο

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
el: Sri Jayewardenapura Kotte

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
el: Χαρτούμ

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
el: Παραμαρίμπο

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
el: Λονγκγιαρμπαγιέν

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
el: Λομπάμπα

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
el: Μπαμπανέ

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
el: Στοκχόλμη

note: The capital of Switzerland
en: Bern
el: Βέρνη

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
el: Δαμασκός

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
el: Ταϊπέι

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
el: Ντουσάνμπε

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
el: Νταρ ες Σαλάμ

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
el: Μπανγκόκ

note: The capital of Togo
en: Lome
el: Λομέ

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
el: Νουκουαλόφα

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
el: Πορτ οφ Σπέιν

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
el: Τύνιδα

note: The capital of Turkey
en: Ankara
el: Άγκυρα

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
el: Ασγκαμπάτ

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
el: Φουναφούτι

note: The capital of Uganda
en: Kampala
el: Καμπάλα

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
el: Κίεβο

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
el: Simferopol

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
el: Άμπου Ντάμπι

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Castle Donington
el: Βασίλειο του Donnington

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
el: Λονδίνο

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
el: Παρίσι

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
el: Παρίσι

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
el: Περού

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
el: Περού

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
el: Αγ. Πετρούπολη

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
el: Αγ. Πετρούπολη

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
el: Αγ. Πετρούπολη

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
el: Φιλαδέλφεια

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
el: Σίδνεϋ

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
el: Αγ. Λουδοβίκος

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
el: Ουάσιγκτον

note: A city in Uruguay
en: Colonia
el: Κολωνία

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
el: Μοντεβιδέο

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
el: Τασκένδη

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
el: Καράκας

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
el: Ανόι

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
el: Σάνα

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
el: Λουσάκα
