MATE Desktop Environment - en to lv translation catalogue (325 entries)

en: Africa
lv: Āfrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
lv: Antarktika

en: Europe
lv: Eiropa

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
lv: Afganistāna

note: AL - Albania
en: Albania
lv: Albānija

note: DZ - Algeria
en: Algeria
lv: Alžīrija

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
lv: Amerikāņu Samoa

note: AD - Andorra
en: Andorra
lv: Andora

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
lv: Anguila

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
lv: Antarktika

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
lv: Antigva un Barbudas

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
lv: Armēnija

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
lv: Aurba

note: AU - Australia
en: Australia
lv: Austrālija

note: AT - Austria
en: Austria
lv: Austrija

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
lv: Azerbaidžāna

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
lv: Bangladeša

note: BB - Barbados
en: Barbados
lv: Barbadosa

note: BY - Belarus
en: Belarus
lv: Baltkrievija

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
lv: Beļģija

note: BJ - Benin
en: Benin
lv: Benina

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
lv: Butāna

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
lv: Bolīvija

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
lv: Bosnija-Hercugovina

note: BW - Botswana
en: Botswana
lv: Botsvana

note: BR - Brazil
en: Brazil
lv: Brazīlija

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
lv: Britu Indijas Okeāna Teritorija

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
lv: Britu Virdžīnu Salas

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
lv: Bruneja

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
lv: Bulgārija

note: BI - Burundi
en: Burundi
lv: Burundī

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
lv: Kambodžija

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
lv: Kamerūna

note: CA - Canada
en: Canada
lv: Kanāda

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
lv: Kaimanu Salas

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
lv: Centrālāfrikas Republika

note: TD - Chad
en: Chad
lv: Čada

note: CL - Chile
en: Chile
lv: Čīle

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
lv: Ķīna

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
lv: Ziemassvētku Sala

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
lv: Kokosu (Kīlinga) Salas

note: CO - Colombia
en: Colombia
lv: Kolumbija

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
lv: Kuka Salas

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
lv: Kostarika

note: HR - Croatia
en: Croatia
lv: Horvātija

note: CU - Cuba
en: Cuba
lv: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
lv: Kipra

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
lv: Čehija

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
lv: Cote d'Ivoire

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
lv: Dānija

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
lv: Džibutī

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
lv: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
lv: Dominikāņu Republika

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
lv: Ekvadora

note: EG - Egypt
en: Egypt
lv: Ēģipte

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
lv: Elsalvadora

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
lv: Ekvatoriālā Gvineja

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
lv: Eriteja

note: EE - Estonia
en: Estonia
lv: Igaunija

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
lv: Etiopija

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
lv: Folklendu salas

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
lv: Farēru salas

note: FJ - Fiji
en: Fiji
lv: Fidžī

note: FI - Finland
en: Finland
lv: Somija

note: FR - France
en: France
lv: Francija

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
lv: Franču Gviāna

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
lv: Franču Polinēzija

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
lv: Franču Dienvidu Teritorijas

note: GA - Gabon
en: Gabon
lv: Gabona

note: GM - Gambia
en: Gambia
lv: Gambija

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
lv: Gruzija

note: DE - Germany
en: Germany
lv: Vācija

note: GH - Ghana
en: Ghana
lv: Gana

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
lv: Gibraltārs

note: GR - Greece
en: Greece
lv: Grieķija

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
lv: Grenlande

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
lv: Gvadelupa

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
lv: Guama

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
lv: Gvatemala

note: GN - Guinea
en: Guinea
lv: Gvineja

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
lv: Gvineja-Bisau

note: GY - Guyana
en: Guyana
lv: Gajana

note: HN - Honduras
en: Honduras
lv: Hondurasa

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
lv: Honkonga

note: HU - Hungary
en: Hungary
lv: Ungārija

note: IS - Iceland
en: Iceland
lv: Islande

note: IN - India
en: India
lv: Indija

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
lv: Indonēzija

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
lv: Irāna

note: IQ - Iraq
en: Iraq
lv: Irāka

note: IE - Ireland
en: Ireland
lv: Īrija

note: IL - Israel
en: Israel
lv: Izraēla

note: IT - Italy
en: Italy
lv: Itālija

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
lv: Jamaika

note: JP - Japan
en: Japan
lv: Japāna

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
lv: Jordāna

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
lv: Kazahstāna

note: KE - Kenya
en: Kenya
lv: Keinja

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
lv: Kuveita

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
lv: Kirgiztāna

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
lv: Laosa

note: LV - Latvia
en: Latvia
lv: Latvija

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
lv: Libāna

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
lv: Lesoto

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
lv: Libērija

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
lv: Lībija

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
lv: Lihtenšteina

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
lv: Lietuva

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
lv: Luksemburga

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
lv: Makau

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
lv: Maķedonija

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
lv: Madagaskāra

note: MW - Malawi
en: Malawi
lv: Malavī

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
lv: Malaizija

note: MV - Maldives
en: Maldives
lv: Maldivu salas

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
lv: Maršala Salas

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
lv: Mauritānija

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
lv: Majota

note: MX - Mexico
en: Mexico
lv: Meksika

note: MD - Moldova
en: Moldova
lv: Moldāvija

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
lv: Monako

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
lv: Mongolija

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
lv: Montserata

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
lv: Mozambika

note: NA - Namibia
en: Namibia
lv: Namībija

note: NP - Nepal
en: Nepal
lv: Nepāla

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
lv: Nīderlande

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
lv: Nīderlandes Antilas

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
lv: Jaunkaledonija

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
lv: Jaunzēlande

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
lv: Nikaragva

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
lv: Nigērija

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
lv: Norfolkas salas

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
lv: Ziemeļ Koreja

note: NO - Norway
en: Norway
lv: Norvēģija

note: OM - Oman
en: Oman
lv: Omāna

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
lv: Pakistāna

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
lv: Palestīniešu Teritorija

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
lv: Papua-Jaungvineja

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
lv: Paragvaja

note: PH - Philippines
en: Philippines
lv: Filipīnas

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
lv: Pitkērna

note: PL - Poland
en: Poland
lv: Polija

note: PT - Portugal
en: Portugal
lv: Portugāle

note: QA - Qatar
en: Qatar
lv: Katara

note: RO - Romania
en: Romania
lv: Rumānija

note: RU - Russian Federation
en: Russia
lv: Krievija

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
lv: Ruanda

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
lv: Reunion

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
lv: San Marīno

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
lv: Saudi Arābija

note: SN - Senegal
en: Senegal
lv: Senegāla

note: RS - Serbia
en: Serbia
lv: Serbija

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
lv: Seišelas

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
lv: Sjerra Leone

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
lv: Singapūra

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
lv: Slovākija

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
lv: Slovēnija

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
lv: Slomona Salas

note: SO - Somalia
en: Somalia
lv: Somālija

note: ZA - South Africa
en: South Africa
lv: Dienvidāfrika

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
lv: Dienvid Koreja

note: ES - Spain
en: Spain
lv: Spānija

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
lv: Šri Lanka

note: SD - Sudan
en: Sudan
lv: Sudāna

note: SR - Suriname
en: Suriname
lv: Surinama

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
lv: Svazilenda

note: SE - Sweden
en: Sweden
lv: Zviedrija

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
lv: Šveice

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
lv: Sīrija

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
lv: Taivāna

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
lv: Tadžikistāna

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
lv: Tanzānija

note: TH - Thailand
en: Thailand
lv: Taizeme

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
lv: Trinidadas un Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
lv: Tunisija

note: TR - Turkey
en: Turkey
lv: Turcija

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
lv: Turkmēnija

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
lv: Turku un Kaikosu Salas

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
lv: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
lv: Apvienotie Arābu Erimāti

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
lv: Apvietotās Karalistes

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
lv: Amerikas Savienotās Valstis

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
lv: Amerikas Savienoto Valstu mazās pieguļošās salas

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
lv: Savienoto Valstu Virdžinu Salas

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
lv: Urugvaja

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
lv: Uzbekistāna

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
lv: Vatikāns

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
lv: Venecuēla

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
lv: Vjetnama

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
lv: Volisa salas un Futuna

note: YE - Yemen
en: Yemen
lv: Jemena

note: ZM - Zambia
en: Zambia
lv: Zambija

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
lv: Ālandu salas

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
lv: Austrumkazahstāna

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
lv: Maršala Salas

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
lv: Jaunzēlande

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
lv: Bafia

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
lv: Rumānija

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
lv: Akra

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
lv: Azoru salas

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
lv: Portugāle

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
lv: Omska

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
lv: Klusā okeāna laiks

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
lv: Aļaskas laiks

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
lv: Antverpene

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
lv: Luksemburga

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
lv: Akra

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
lv: Algona

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
lv: Amapala

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
lv: Bafia

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
lv: Gobabis

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
lv: Rumānija

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
lv: Kvebeka

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
lv: Pekina

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
lv: Iekšējs Mongolija

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
lv: Aguaskalientesa

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
lv: Guanaja

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
lv: Nyeri

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
lv: Ziemeļ Īrija

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
lv: Aļaska

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
lv: Gruzija

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
lv: Kanzasa

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
lv: Virdžīnija

note: A city in Algeria
en: Adrar
lv: Adrāra

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
lv: Aigenimennstala

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
lv: Antverpene

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
lv: Abotsforda

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
lv: Agasiza

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
lv: Aklavika

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
lv: Londona

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
lv: Kvebeka

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
lv: Pekina

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
lv: Libērija

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
lv: Abidjana

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
lv: Džibutī

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
lv: Aleksandrija

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
lv: Kaira

note: A city in France
en: Abbeville
lv: Abevila

note: A city in France
en: Agen
lv: Agena

note: A city in France
en: Ajaccio
lv: Ajakio

note: A city in France
en: Alençon
lv: Alenkona

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
lv: Bordo

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
lv: Oranža

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
lv: Parīze

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
lv: Berlīne

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
lv: Bonna

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
lv: Brēmene

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
lv: Frankfurte

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
lv: Hamburga

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
lv: Minstere

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
lv: Štutgarte

note: The capital of Ghana
en: Accra
lv: Akra

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
lv: Gibraltārs

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
lv: Atēnas

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
lv: Gvatemala

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
lv: Džordžtauna

note: A city in Iceland
en: Akureyri
lv: Akureiri

note: A city in India
en: Ahmadabad
lv: Ahmadabada

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
lv: Abadana

note: A city in Iran
en: Abadeh
lv: Abadeha

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
lv: Orāls

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
lv: Viļņa

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
lv: Akapulko

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
lv: Mehiko

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
lv: Monako

note: A city in Morocco
en: Agadir
lv: Agadira

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
lv: Alhočeima

note: A city in Niger
en: Agadez
lv: Agadeza

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
lv: Abakhana

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
lv: Adlera

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
lv: San Marīno

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
lv: Alkuaisumaha

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
lv: Kaskāde

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
lv: Singapūra

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
lv: Alkantalilla

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
lv: Alepo

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
lv: Abudabī

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
lv: Aberdīna

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
lv: Bristole

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
lv: Aberdīna

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
lv: Abingdona

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
lv: Adriāna

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
lv: Ahoskī

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
lv: Ainsvortsa

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
lv: Aitkina

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
lv: Akrona

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
lv: Alabastera

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
lv: Albānija

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
lv: Albānija

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
lv: Albertleasa

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
lv: Albiona

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
lv: Albukere

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
lv: Aleksanda pilsēta

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
lv: Aleksandrija

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
lv: Aleksandrija

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
lv: Aleksandrija

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
lv: Bordo

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
lv: Bufalo

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
lv: Bufalo

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
lv: Bufalo

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
lv: Bufalo

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
lv: Kanādiešu

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
lv: Čerokī

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
lv: Jukona

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
lv: Glenvuda

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
lv: Lielais Kanjons

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
lv: Džeimstauna

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
lv: Džeimstauna

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
lv: Jordāna

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
lv: Kanzasa Pilsēta

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
lv: Kanzasa Pilsēta

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
lv: Las Vegasa

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
lv: Las Vegasa

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
lv: Libāna

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
lv: Londona

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
lv: Odesa

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
lv: Oranža

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
lv: Oranža

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
lv: Oranža

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
lv: Oranža

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
lv: Akarigva

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
lv: Alkuaisumaha

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
lv: Sanana

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
lv: Taiz
