MATE Desktop Environment - en to nds translation catalogue (565 entries)

en: Africa
nds: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
nds: Antarktis

en: Asia
nds: Asien

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
nds: Atlantik

en: Australasia &amp; Oceania
nds: Australasien und Ozeanien

en: Central and South America
nds: Mittel- und Südamerika

en: Europe
nds: Europa

en: Middle East
nds: Mittlerer Osten

en: North America
nds: Nordamerika

note: AL - Albania
en: Albania
nds: Albanien

note: DZ - Algeria
en: Algeria
nds: Algerien

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
nds: Amerikanisch Samoa

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
nds: Antarktis

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
nds: Antigua und Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
nds: Argentinien

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
nds: Armenien

note: AU - Australia
en: Australia
nds: Australien

note: AT - Austria
en: Austria
nds: Österreich

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
nds: Aserbaidschan

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
nds: Bahrein

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
nds: Bangladesch

note: BY - Belarus
en: Belarus
nds: Weißrussland

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
nds: Belgien

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
nds: Bolivien

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
nds: Bosnien-Herzegowina

note: BR - Brazil
en: Brazil
nds: Brasilien

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
nds: Britisches Territorium im Indischen Ozean

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
nds: Britische Jungferninseln

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
nds: Bulgarien

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
nds: Burkina-Faso

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
nds: Kambodscha

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
nds: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
nds: Kanada

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
nds: Kapverden

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
nds: Cayman-Inseln

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
nds: Zentralafrikanische Republik

note: TD - Chad
en: Chad
nds: Tschad

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
nds: Weihnachtsinsel

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
nds: Cocos(Keeling)-Inseln

note: CO - Colombia
en: Colombia
nds: Kolumbien

note: KM - Comoros
en: Comoros
nds: Komoren

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
nds: Kongo, Demokratische Republik

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
nds: Kongo, Republik

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
nds: Cook-Inseln

note: HR - Croatia
en: Croatia
nds: Kroatien

note: CU - Cuba
en: Cuba
nds: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
nds: Zypern

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
nds: Tschechische Republik

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
nds: Elfenbeinküste

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
nds: Dänemark

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
nds: Dominikanische Republik

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
nds: Ekuador

note: EG - Egypt
en: Egypt
nds: Ägypten

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
nds: Äquatorial-Guinea

note: EE - Estonia
en: Estonia
nds: Estland

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
nds: Äthiopien

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
nds: Falkland-Inseln, Malwinen

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
nds: Faröer-Inseln

note: FJ - Fiji
en: Fiji
nds: Fidschi

note: FI - Finland
en: Finland
nds: Finnland

note: FR - France
en: France
nds: Frankreich

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
nds: Französisch-Guyana

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
nds: Französisch-Polynesien

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
nds: Französische Territorien im Südpolarmeer

note: GA - Gabon
en: Gabon
nds: Gabun

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
nds: Georgien

note: DE - Germany
en: Germany
nds: Deutschland

note: GR - Greece
en: Greece
nds: Griechenland

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
nds: Grönland

note: HU - Hungary
en: Hungary
nds: Ungarn

note: IS - Iceland
en: Iceland
nds: Island

note: IN - India
en: India
nds: Indien

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
nds: Indonesien

note: IQ - Iraq
en: Iraq
nds: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
nds: Irland

note: IT - Italy
en: Italy
nds: Italien

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
nds: Jamaika

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
nds: Jordanien

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
nds: Kasachstan

note: KE - Kenya
en: Kenya
nds: Kenia

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
nds: Kirgisien

note: LV - Latvia
en: Latvia
nds: Lettland

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
nds: Libanon

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
nds: Libyen

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
nds: Litauen

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
nds: Luxemburg

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
nds: Mazedonien

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
nds: Madagaskar

note: MV - Maldives
en: Maldives
nds: Malediven

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
nds: Marshall-Inseln

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
nds: Mauretanien

note: MX - Mexico
en: Mexico
nds: Mexiko

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
nds: Vereinigte Staaten von Mikronesien

note: MD - Moldova
en: Moldova
nds: Moldawien

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
nds: Mongolei

note: MA - Morocco
en: Morocco
nds: Marokko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
nds: Mosambik

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
nds: Niederlande

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
nds: Niederländische Antillen

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
nds: Neukaledonien

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
nds: Neuseeland

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
nds: Nigerien

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
nds: Norfolk-Inseln

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
nds: Nordkorea

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
nds: Nördliche Marianen

note: NO - Norway
en: Norway
nds: Norwegen

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
nds: Palästinensisches Gebiet

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
nds: Papua-Neuguinea

note: PH - Philippines
en: Philippines
nds: Philippinen

note: PL - Poland
en: Poland
nds: Polen

note: QA - Qatar
en: Qatar
nds: El-Katar

note: RO - Romania
en: Romania
nds: Rumänien

note: RU - Russian Federation
en: Russia
nds: Russland

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
nds: Ruanda

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
nds: Reunion

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
nds: St Barthelemy

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
nds: Sankt Helena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
nds: Saint Kitts und Nevis

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
nds: Saint Pierre und Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
nds: Saint Vincent und Grenadinen

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
nds: Sao Tome und Principe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
nds: Saudi-Arabien

note: RS - Serbia
en: Serbia
nds: Serbien

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
nds: Seychellen

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
nds: Singapur

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
nds: Slowakei

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
nds: Slowenien

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
nds: Salomonen

note: ZA - South Africa
en: South Africa
nds: Südafrika

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
nds: Südkorea

note: ES - Spain
en: Spain
nds: Spanien

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
nds: Spitzbergen und Jan Mayen

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
nds: Swasiland

note: SE - Sweden
en: Sweden
nds: Schweden

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
nds: Schweiz

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
nds: Syrien

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
nds: Tadschikistan

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
nds: Tansania

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
nds: Trinidad und Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
nds: Tunesien

note: TR - Turkey
en: Turkey
nds: Türkei

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
nds: Vereinigte Arabische Emirate

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
nds: Vereinigtes Königreich

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
nds: Vereinigte Staaten von Amerika

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
nds: Vereinigte Staaten, kleinere entlegene Inseln

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
nds: Usbekistan

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
nds: Vatikanstadt

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
nds: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
nds: Wallis und Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
nds: Westsahara

note: YE - Yemen
en: Yemen
nds: Jemen

note: ZM - Zambia
en: Zambia
nds: Sambia

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
nds: Simbabwe

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
nds: Åland-Inseln

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
nds: Demokratische Republik Kongo (Westteil)

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
nds: Demokratische Republik Kongo (Ostteil)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
nds: Palmer Station-(Chile)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
nds: Rothera-Forschungsstation

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
nds: Showa-Station

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
nds: Mawson-Station

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
nds: Wostok-Station

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
nds: Davis-Station

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
nds: Casey-Station (Westaustralische Zeit)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
nds: Dumont d'Urville-Station

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
nds: McMurdo-Station (Neuseeländische Zeit)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
nds: Amundsen-Scott-Südpolstation (Neuseeländische Zeit)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
nds: Westindonesische Zeit

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
nds: Zentralindonesische Zeit

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
nds: Ostindonesische Zeit

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
nds: Östliches Kasachstan

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
nds: Westliches Kasachstan

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
nds: Östliche Mongolei

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
nds: Westliche Mongolei

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
nds: Zentrale Mongolei

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
nds: Westgrönland

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
nds: Ostgrönland

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
nds: Atlantische Zeit

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
nds: Westzentrale Zeit

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
nds: Mittelaustralische Zeit (Südaustralien)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
nds: Mittelaustralische Zeit (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
nds: Mittelaustralische Zeit (Nördliche Territorien)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
nds: Östliche Zeit (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
nds: Östliche Zeit (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
nds: Östliche Zeit (New South Wales)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
nds: Östliche Zeit (Queensland)

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
nds: Tahiti / Gesellschaftsinseln

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
nds: Marshall-Inseln

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
nds: Gambier-Inseln

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
nds: Gilbert-Inseln

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
nds: Phoenix-Inseln

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
nds: Line-Inseln

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
nds: Neuseeland

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
nds: Chatham-Inseln

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
nds: Johnston-Atoll (Hawaiianische Zeit)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
nds: Midway-Atoll (Samoa-Zeit)

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
nds: Amapa / Ost Para

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
nds: Ost-Amazonas

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
nds: West Para, Rondonia

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
nds: Brasília

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
nds: Chile

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
nds: Ekuador (Festland)

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
nds: Galapagos-Inseln

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
nds: Azoren

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
nds: Portugal (Festland)

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
nds: Kaliningrad (Königsberg)

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
nds: Moskau

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
nds: Samara

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
nds: Ekaterinburg Ortszeit

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
nds: Omsk

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
nds: Krasnojarsk Ortszeit

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
nds: Irkutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
nds: Jakutsk Ortszeit

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
nds: Wladiwostok Ortszeit

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
nds: Magadan

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
nds: Kamtschatka

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
nds: Kanaren

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
nds: Spanien

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
nds: Ceuta und Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
nds: Pazifik

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
nds: Mountain Time, ohne Sommerzeit (Nordöstliches BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
nds: Zentralzeit

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
nds: Mittelkanadische Zeit, ohne Sommerzeit (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
nds: Östliche Zeit

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
nds: Östliche Zeit, ohne Sommerzeit (Southampton Island, etc)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
nds: Atlantische Zeit, ohne Sommerzeit

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
nds: Neufundland

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
nds: Hawaiianisch-Aleutische Zeit (Aleutische Inseln)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
nds: Hawaiianisch-Aleutische Zeit, ohne Sommerzeit

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
nds: Alaska

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
nds: Mountain Time, ohne Sommerzeit (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
nds: Tasmanien

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
nds: Antwerpen

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
nds: Brüssel, Flämisch- und Wallonisch-Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
nds: Ostflandern

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
nds: Hennegau

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
nds: Lüttich

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
nds: Luxemburg

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
nds: Westflandern

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
nds: Amapa

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
nds: Ceara

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
nds: Goias

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
nds: Maranhao

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
nds: Parana

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
nds: Paraiba

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
nds: Para

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
nds: Piaui

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
nds: Río Grande

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
nds: Neufundland und Labrador

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
nds: Peking

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
nds: Innere Mongolei

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
nds: Jiangxi

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
nds: Shantong

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
nds: Shaanxi

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
nds: Bayern

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
nds: Hessen

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
nds: Niedersachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
nds: Mecklenburg-Vorpommern

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
nds: Nordrhein-Westfalen

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
nds: Rheinland-Pfalz

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
nds: Sachsen

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
nds: Sachsen-Anhalt

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
nds: Thüringen

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
nds: Unteres Kalifornien

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
nds: Süd-Kalifornien

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
nds: Michoacan

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
nds: Mexico

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
nds: Nuevo Leon

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
nds: Queretaro

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
nds: Yucatan

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
nds: Ost- und Südost-England

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
nds: Nordost-England

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
nds: Nordwest-England

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
nds: Nordirland

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
nds: Schottland

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
nds: Süd- und Südwest-England

note: A state/province/territory in United States
en: California
nds: Kalifornien

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
nds: Algier

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
nds: Ghardaïa

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
nds: In Amenas

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
nds: Salalah

note: A city in Algeria
en: Tebessa
nds: Tébessa

note: A city in Argentina
en: Neuquén
nds: Neuquen

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
nds: Puerto Iguazu

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
nds: Jerewan

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
nds: Wien

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
nds: Manamah

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
nds: Solapur

note: A city in Belarus
en: Homyel'
nds: Homel

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
nds: Witebsk

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
nds: Antwerpen

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
nds: Brüssel

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
nds: Ostende

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
nds: Villa Montes

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
nds: Virú-Virú

note: A city in Botswana
en: Tshabong
nds: Tsabong

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
nds: Pirassununga

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
nds: Porto Seguro

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
nds: Porto Velho

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
nds: Sao Felix

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
nds: Sao Gabriel

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
nds: Terezinah

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
nds: Vila dos Remedios

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
nds: Baie Comeau

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
nds: Canton-Begin

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
nds: Cheticamp

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
nds: Gaspe

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
nds: Jonquiere

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
nds: Petite-Riviere

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
nds: Riviere-du-Loup

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
nds: Riviere-la-Madeleine

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
nds: Peking

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
nds: Nan-ning

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
nds: Taiyüan

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
nds: Xi'An

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
nds: Cucuta

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
nds: Mbaleni

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
nds: Arua

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
nds: Acajutla

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
nds: Guantanamo

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
nds: Havanna

note: A city in Cuba
en: Holguín
nds: Holguin

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
nds: Akrotíri

note: A city in Cyprus
en: Paphos
nds: Páphos

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
nds: Brünn

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
nds: Holesov

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
nds: Karlsbad

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
nds: Ostrau

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
nds: Prag

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
nds: Kopenhagen

note: A city in Denmark
en: Karup
nds: Karub

note: A city in Denmark
en: Ålborg
nds: Aalborg

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
nds: al-Arisch

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
nds: Hurghada

note: A city in Egypt
en: Aswan
nds: Asswan

note: A city in Egypt
en: Asyut
nds: Asyût

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
nds: Kairo

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
nds: Mersa Matruh

note: A city in France
en: Strasbourg
nds: Strassburg

note: A city in France
en: Vélizy
nds: Velizy

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
nds: München

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
nds: Nürnberg

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
nds: Alexandroupolis

note: A city in Greece
en: Argostólion
nds: Argostoli

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
nds: Athen

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
nds: Chrysoupoli

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
nds: Chios

note: A city in Greece
en: Elefsís
nds: Elefsina

note: A city in Greece
en: Irákleion
nds: Heraklion

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
nds: Kalamata

note: A city in Greece
en: Karpásion
nds: Karpasion

note: A city in Greece
en: Kárpathos
nds: Karpathos

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
nds: Kerkyra

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
nds: Kithira

note: A city in Greece
en: Lárisa
nds: Larissa

note: A city in Greece
en: Monólithos
nds: Monolithos

note: A city in Greece
en: Mytilíni
nds: Mytilene

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
nds: Mykonos

note: A city in Greece
en: Náxos
nds: Naxos

note: A city in Greece
en: Páros
nds: Paros

note: A city in Greece
en: Soúda
nds: Souda

note: A city in Greece
en: Sámos
nds: Samos

note: A city in Greece
en: Tanágra
nds: Tanagra

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
nds: Thessaloniki

note: A city in Greece
en: Zákynthos
nds: Zakinthos

note: A city in Greece
en: Áno Síros
nds: Ano Siros

note: A city in Greece
en: Áraxos
nds: Araxos

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
nds: Ayios Athanasios

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
nds: St. George

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
nds: Puerto San Jose

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
nds: Choluteca Stadt

note: A city in Iceland
en: Eiðar
nds: Eidar

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
nds: Ytri-Njarovik

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
nds: Neu Delhi

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
nds: Abu Musa

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
nds: Bandar Abbas

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
nds: Bandar-e Buschehr

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
nds: Bandar Lengeh

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
nds: Bandar Mahshahr/Mahshahr

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
nds: Chahbahar

note: A city in Iran
en: Esfahan
nds: Esfahãn

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
nds: Karadsch

note: A city in Iran
en: Kerman
nds: Kermãn

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
nds: Khorram Abad

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
nds: Noshahr

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
nds: Urmia

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
nds: Shahre-Kord

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
nds: Shĩraz

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
nds: Tabrĩz

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
nds: Zahedan

note: A city in Israel
en: Elat
nds: Eilat

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
nds: Tel-Aviv

note: A city in Italy
en: Bolzano
nds: Bozen

note: A city in Italy
en: Cervia
nds: Cérvia

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
nds: Florenz

note: A city in Italy
en: Forlì
nds: Forli

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
nds: Genua

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
nds: Mailand

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
nds: Neapel

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
nds: Rom

note: A city in Italy
en: Trieste
nds: Triest

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
nds: Venedig

note: A city in Japan
en: Ashiya
nds: Ashiya Luftstützpunkt

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
nds: Nakashibetsu

note: The capital of Japan
en: Tokyo
nds: Tokio

note: A city in Japan
en: Yokota
nds: Yokote

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
nds: Aqaba

note: The capital of Latvia
en: Rīga
nds: Riga

note: A city in Libya
en: Sabha
nds: Sebha

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
nds: Wilna

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
nds: Luxemburg

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
nds: Ankeny

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
nds: Antsirabe

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
nds: Tasmanien

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
nds: Kota Bharu

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
nds: Leon

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
nds: Mesicali

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
nds: Mexiko-Stadt

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
nds: Queretaro

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
nds: Tam-pico

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
nds: Uruapán del Progreso

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
nds: Ulan-Bator

note: A city in Morocco
en: Marrakech
nds: Marrakesch

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
nds: Nouasseur

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
nds: Den Haag

note: A city in Norway
en: Boltåsen
nds: Boltasen

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
nds: Bronnoysund

note: A city in Norway
en: Førde
nds: Forde

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
nds: Honningsvag

note: A city in Norway
en: Ålesund
nds: Aalesund

note: The capital of Palau
en: Koror
nds: Tororo

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
nds: Zamboanga

note: A city in Poland
en: Gdańsk
nds: Danzig

note: A city in Poland
en: Katowice
nds: Kattowitz

note: A city in Poland
en: Kraków
nds: Krakau

note: A city in Poland
en: Poznań
nds: Posen

note: A city in Poland
en: Szczecin
nds: Stettin

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
nds: Warschau

note: A city in Poland
en: Wrocław
nds: Breslau

note: A city in Poland
en: Zielona Góra
nds: Grünberg

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
nds: Lissabon

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
nds: Bukarest

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
nds: Mihail Kogalniceanu

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
nds: Anadyr

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
nds: Archangelsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
nds: Astrachan

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
nds: Brjansk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
nds: Brjansk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
nds: Cul'Man

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
nds: Engels

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
nds: Kaliningrad (Königsberg)

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
nds: Kasan

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
nds: Kemerowo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
nds: Chabarowsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
nds: Chanty-Mansisk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
nds: Mineralnye Vody

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
nds: Mirny

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
nds: Moskau

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
nds: Naltschik

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
nds: Nishnewartowsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
nds: Nowokusnezk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
nds: Nowosibirsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
nds: Perm

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
nds: Petropawlovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
nds: Rostow

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
nds: Sankt Petersburg

note: A city in Russia
en: Saratov
nds: Saratow

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
nds: Stawropol

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
nds: Syktywkar

note: A city in Russia
en: Tyumen
nds: Tyumen'

note: A city in Russia
en: Udachnyy
nds: Udatschny

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
nds: Uljanowsk

note: A city in Russia
en: Vladivostok
nds: Wladiwostok

note: A city in Russia
en: Volgograd
nds: Wolgograd

note: A city in Russia
en: Voronezh
nds: Woronesh

note: A city in Russia
en: Yakutsk
nds: Jakutsk

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
nds: Ekaterinburg

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
nds: Jushno-Sachalinsk

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
nds: Arar

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
nds: Dammam

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
nds: El Qaysumah

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
nds: al-Qurayyat

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
nds: Taif

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
nds: Jeddah

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
nds: Mekka

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
nds: Najrãn

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
nds: Riad

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
nds: Tabũk

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
nds: Yanbu Al Bahr

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
nds: Belgrad

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
nds: Singapur

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
nds: Bratislava (Pressburg)

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
nds: Ljubljana (Laibach)

note: A city in Slovenia
en: Maribor
nds: Maribor (Marburg an der Drau)

note: A city in South Africa
en: Cape Town
nds: Kapstadt

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
nds: Chungju

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
nds: Pyongtaek

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
nds: Fuenterrabia

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
nds: Leon

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
nds: Los Baldios

note: A city in Spain
en: Mahón
nds: Mahon

note: A city in Spain
en: Morón
nds: Moron

note: A city in Spain
en: Noáin
nds: Noain

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
nds: Torrejon del Rey

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
nds: Katunayake

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
nds: Sri Jayawardenepura (Kotte)

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
nds: Linguere

note: A city in Sweden
en: Nyköping
nds: Norrköping

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
nds: Genf

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
nds: Neuenburg

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
nds: Qamischli

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
nds: Damaskus

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
nds: Tao-yuan

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
nds: Sansibar

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
nds: Fua'Amotu

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
nds: Houmt-Souk

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
nds: Eskişehir

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
nds: Kışlaköy

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
nds: Boryspil

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
nds: Dnjepropetrowsk

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
nds: Donezk

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
nds: Ivano-Frankowsk

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
nds: Charkow

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
nds: Kiew

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
nds: Krywyj Rih

note: A city in Ukraine
en: L'viv
nds: Lwow

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
nds: Mykolajiw

note: A city in Ukraine
en: Odesa
nds: Odessa

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
nds: Simferopol

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
nds: Ushgorod

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
nds: al-Ain

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
nds: Fujairah

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
nds: Ra's al-Chaima

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
nds: St Athan

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
nds: Andalusien

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
nds: Kanton

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
nds: Kairo

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
nds: Clarión

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
nds: Cœur d'Alene

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
nds: Córdova

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
nds: Límón

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
nds: Neu-Ulm

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
nds: Newport, News

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
nds: Niagara-Fälle

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
nds: Nord Las Vegas

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
nds: Olatha

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
nds: Palestina

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
nds: Panamá City

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
nds: Plattsburg

note: A city in California in the United States
en: San Jose
nds: San José

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
nds: Santa Bárbara

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
nds: Torreón

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
nds: Valparaíso

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
nds: Valparaíso

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
nds: Waikiki

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
nds: West-Chicago

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
nds: Samarkand

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
nds: Termez

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
nds: Urgench

note: A city in Venezuela
en: Maturín
nds: Maturin

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
nds: Ho-Chi-Minh Stadt

note: A city in Yemen
en: 'Adan
nds: Adan

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
nds: Ataq

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
nds: Sadah

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
nds: Sanana'a

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
nds: Ta Izz
