MATE Desktop Environment - en to eu translation catalogue (219 entries)

en: Africa
eu: Afrika

en: Australasia &amp; Oceania
eu: Australasia &amp; Ozeania

en: Central and South America
eu: Erdialdeko eta Hego Amerika

en: Europe
eu: Europa

en: Middle East
eu: Ekialde ertaina

en: North America
eu: Ipar Amerika

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
eu: Afganistan

note: DZ - Algeria
en: Algeria
eu: Aljeria

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
eu: Samoa amerikarra

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
eu: Bahamak

note: BY - Belarus
en: Belarus
eu: Bielorrusia

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
eu: Belgika

note: BR - Brazil
en: Brazil
eu: Brasil

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
eu: Indiako Ozeanoko Britainiar Lurraldea

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
eu: Birjina uharte britainiarrak

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
eu: Kanbodia

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
eu: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
eu: Kanada

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
eu: Cabo Verde

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
eu: Kaiman uharteak

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
eu: Afrika Erdiko Errepublika

note: TD - Chad
en: Chad
eu: Txad

note: CL - Chile
en: Chile
eu: Txile

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
eu: Christmas uhartea

note: CO - Colombia
en: Colombia
eu: Kolonbia

note: KM - Comoros
en: Comoros
eu: Komoroak

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
eu: Kongoko Errepublika Demokratikoa

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
eu: Kongoko Errepublika

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
eu: Cook uharteak

note: HR - Croatia
en: Croatia
eu: Kroazia

note: CU - Cuba
en: Cuba
eu: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
eu: Zipre

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
eu: Txekiar Errepublika

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
eu: Danimarka

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
eu: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
eu: Ekuador

note: EG - Egypt
en: Egypt
eu: Egipto

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Ginea

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
eu: Etiopia

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
eu: Faroe uharteak

note: FI - Finland
en: Finland
eu: Finlandia

note: FR - France
en: France
eu: Frantzia

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
eu: Guyana frantsesa

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
eu: Polinesia frantsesa

note: DE - Germany
en: Germany
eu: Alemania

note: GR - Greece
en: Greece
eu: Grezia

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
eu: Groenlandia

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
eu: Guadalupe

note: GN - Guinea
en: Guinea
eu: Ginea

note: HU - Hungary
en: Hungary
eu: Hungaria

note: IS - Iceland
en: Iceland
eu: Islandia

note: IE - Ireland
en: Ireland
eu: Irlanda

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
eu: Man uhartea

note: IT - Italy
en: Italy
eu: Italia

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
eu: Jamaika

note: JP - Japan
en: Japan
eu: Japonia

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

note: LV - Latvia
en: Latvia
eu: Letonia

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
eu: Libia

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
eu: Lituania

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
eu: Mazedonia

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
eu: Madagaskar

note: MV - Maldives
en: Maldives
eu: Maldivak

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
eu: Marshall uharteak

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
eu: Martinika

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
eu: Maurizio

note: MX - Mexico
en: Mexico
eu: Mexiko

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
eu: Mikronesiako Estatu Federatuak

note: MD - Moldova
en: Moldova
eu: Moldavia

note: MA - Morocco
en: Morocco
eu: Maroko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
eu: Mozanbike

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
eu: Birmania

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
eu: Herbehereak

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
eu: Antilla herbeheretarrak

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
eu: Kaledonia Berria

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
eu: Zeelanda Berria

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
eu: Nikaragua

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
eu: Norfolk uhartea

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
eu: Ipar Korea

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
eu: Iparraldeko Mariana uharteak

note: NO - Norway
en: Norway
eu: Norvegia

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
eu: Paraguai

note: PH - Philippines
en: Philippines
eu: Filipinak

note: PL - Poland
en: Poland
eu: Polonia

note: RO - Romania
en: Romania
eu: Errumania

note: RU - Russian Federation
en: Russia
eu: Errusia

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
eu: Ruanda

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
eu: Santa Helena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
eu: Saint Kitts eta Nevis

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
eu: Santa Luzia

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
eu: Saint-Pierre eta Mikelune

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
eu: Saint Vincent eta Grenadinak

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
eu: Seychelleak

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
eu: Sierra Leona

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
eu: Eslovakia

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
eu: Eslovenia

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
eu: Salomon uharteak

note: ZA - South Africa
en: South Africa
eu: Hegoafrika

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
eu: Hego Korea

note: ES - Spain
en: Spain
eu: Espainia

note: SR - Suriname
en: Suriname
eu: Surinam

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
eu: Swazilandia

note: SE - Sweden
en: Sweden
eu: Suedia

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
eu: Suitza

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
eu: Siria

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
eu: Tadjikistan

note: TH - Thailand
en: Thailand
eu: Thailandia

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

note: TR - Turkey
en: Turkey
eu: Turkia

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
eu: Turk eta Caico uharteak

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
eu: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
eu: Estatu Batuak

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
eu: Estatu Batuetako kanpoaldeko uharte txikiak

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
eu: Uruguai

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
eu: Vietnam

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
eu: Zimbawe

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
eu: Amundsen-Scott South Pole Station (Zelanda Berriko ordua)

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
eu: Atlantikoko ordua

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
eu: Wake uhartea

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
eu: Amapá / Pará ekialdea

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
eu: Fernando De Noronha

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
eu: Kanaria uharteak

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
eu: Alaskako ordua

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
eu: Australiako hiriburu-lurraldea

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
eu: Hegoaldeko Gales Berria

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
eu: Iparraldeko lurraldea

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
eu: Australia hegoaldea

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
eu: Mendebaldeko Australia

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
eu: Brussels, Flemish eta Walloon Brabant

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
eu: Lieja

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
eu: Brunswick Berria

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
eu: Iparmendebaldeko lurraldeak

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
eu: Eskozia Berria

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
eu: Eduardo Printzearen uhartea

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
eu: Yukongo Lurraldea

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
eu: Barne Mongolia

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
eu: Hessen

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
eu: Saxonia Beherea

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
eu: Saxonia

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
eu: Sachsen-Anhalt

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
eu: Thüringen

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
eu: Ingalaterra ekialdea eta hego-ekialdea

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
eu: Ingalaterra ipar-ekialdea

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
eu: Ingalaterra ipar-mendebaldea

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
eu: Ipar Irlanda

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
eu: Eskozia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
eu: Ingalaterra Hegoaldea eta Hego-mendebaldea

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
eu: Gales

note: A state/province/territory in United States
en: California
eu: Kalifornia

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
eu: Mexiko Berria

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
eu: Ipar Carolina

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
eu: Ipar Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
eu: Hego Carolina

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
eu: Hego Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
eu: Virginia mendebaldea

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
eu: Rio Gallegos

note: A city in Argentina
en: Río Grande
eu: Rio Grande

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
eu: Viena

note: A city in Bolivia
en: Potosí
eu: Potosi

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
eu: Puerto Suarez

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
eu: San Joaquin

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
eu: Belem

note: The capital of Brazil
en: Brasília
eu: Brasilia

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
eu: Corumba

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
eu: Cuiaba

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
eu: Florianopolis

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
eu: Foz Do Iguaçu

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
eu: Maceio

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
eu: Maraba

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
eu: Grand Prairie

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
eu: Puerto Limon

note: A city in Croatia
en: Split
eu: Banandu

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
eu: Praga

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
eu: Kopenhage

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
eu: Talinn

note: A city in France
en: Carcassonne
eu: Carcasona

note: A city in France
en: Chambéry
eu: Chambery

note: A city in France
en: La Rochelle
eu: Arroxela

note: A city in France
en: Marseille
eu: Marseilla

note: A city in France
en: Perpignan
eu: Perpinyà

note: A city in France
en: Toulouse
eu: Tolosa

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
eu: Reykjavik

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
eu: Cancun

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
eu: Ciudad Juarez

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
eu: Ciudad Obregon

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
eu: Culiacan

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
eu: Mazatlan

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
eu: Mexiko Hiria

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
eu: Minatitlan

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
eu: San Jose del Cabo

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
eu: Torreon

note: A city in Morocco
en: Marrakech
eu: Marrakex

note: A city in Pakistan
en: Karachi
eu: Karatxi

note: The capital of Panama
en: Panamá
eu: Panama

note: A city in Poland
en: Kraków
eu: Krakovia

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
eu: Lisboa

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
eu: Bukarest

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
eu: Kazan

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
eu: Belgrad

note: A city in Spain
en: A Coruña
eu: Coruña

note: A city in Spain
en: Alicante
eu: Alacant

note: A city in Spain
en: Almería
eu: Almeria

note: The capital of Spain
en: Madrid
eu: Madril

note: A city in Spain
en: Málaga
eu: Malaga

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
eu: Damasko

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
eu: Hampton ekialdea

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
eu: Le Mans

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
eu: Moses Lake

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
eu: Palestina

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
eu: Sault Ste Marie

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
eu: Chicago mendebaldea

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
eu: Memphis mendebaldea

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
eu: Wilkes - Barre

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
eu: Ciudad Bolivar
