MATE Desktop Environment - en to fa translation catalogue (1985 entries)

en: Africa
fa: افریقا

en: Asia
fa: آسیا

en: Australasia &amp; Oceania
fa: استرالاسیا و اقیانوسیه

en: Central and South America
fa: امریکای مرکزی و جنوبی

en: Europe
fa: اروپا

en: Middle East
fa: خاور میانه

en: North America
fa: امریکای شمالی

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
fa: افغانستان

note: AL - Albania
en: Albania
fa: آلبانی

note: DZ - Algeria
en: Algeria
fa: الجزایر

note: AO - Angola
en: Angola
fa: آنگولا

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
fa: آنتیگوا و باربودا

note: AR - Argentina
en: Argentina
fa: آرژانتین

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
fa: ارمنستان

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
fa: آروبا

note: AU - Australia
en: Australia
fa: استرالیا

note: AT - Austria
en: Austria
fa: اتریش

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
fa: آذربایجان

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
fa: باهاما

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
fa: بحرین

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
fa: بنگلادش

note: BB - Barbados
en: Barbados
fa: باربادوس

note: BY - Belarus
en: Belarus
fa: بلاروس

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
fa: بلژیک

note: BZ - Belize
en: Belize
fa: بلیز

note: BJ - Benin
en: Benin
fa: بنین

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
fa: برمودا

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
fa: بولیوی

note: BW - Botswana
en: Botswana
fa: بوتسوانا

note: BR - Brazil
en: Brazil
fa: برزیل

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
fa: قلمرو بریتانیایی اقیانوس هند

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
fa: جزایر ویرجین بریتانیا

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
fa: برونئی

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
fa: بلغارستان

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
fa: بوکینافاسو

note: BI - Burundi
en: Burundi
fa: بوروندی

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
fa: کامبودیا

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
fa: کامرون

note: CA - Canada
en: Canada
fa: کانادا

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
fa: کیپ‌ورد

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
fa: جزایر کی‌من

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
fa: جمهوری آفریقای مرکزی

note: TD - Chad
en: Chad
fa: چاد

note: CL - Chile
en: Chile
fa: شیلی

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
fa: جزیره‌ی کریسمس

note: CO - Colombia
en: Colombia
fa: کلمبیا

note: KM - Comoros
en: Comoros
fa: کوموروز

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
fa: جمهوری کنگو

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
fa: جزایر کوک

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
fa: کوستا ریکا

note: HR - Croatia
en: Croatia
fa: کرواسی

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
fa: قبرس

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
fa: جمهوری چک

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
fa: دانمارک

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
fa: دومینیکا

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
fa: جمهوری دومینیکن

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
fa: اکوادور

note: EG - Egypt
en: Egypt
fa: مصر

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
fa: السالوادور

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
fa: گینه‌ی استوایی

note: EE - Estonia
en: Estonia
fa: استونی

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
fa: اتیوپی

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
fa: جزایر فارو

note: FJ - Fiji
en: Fiji
fa: فیجی

note: FI - Finland
en: Finland
fa: فنلاند

note: FR - France
en: France
fa: فرانسه

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
fa: گینه‌ی فرانسوی

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
fa: پولینزی فرانسه

note: GA - Gabon
en: Gabon
fa: گابون

note: DE - Germany
en: Germany
fa: آلمان

note: GH - Ghana
en: Ghana
fa: غنا

note: GR - Greece
en: Greece
fa: یونان

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
fa: گرینلند

note: GD - Grenada
en: Grenada
fa: گرنیدا

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
fa: گوادالوپ

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
fa: گوام

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
fa: گرنزی

note: GN - Guinea
en: Guinea
fa: گینه

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
fa: گینه‌ی بیسائو

note: HT - Haiti
en: Haiti
fa: هائیتی

note: HN - Honduras
en: Honduras
fa: هوندوراس

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
fa: هنگ کنگ

note: HU - Hungary
en: Hungary
fa: مجارستان

note: IS - Iceland
en: Iceland
fa: ایسلند

note: IN - India
en: India
fa: هند

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
fa: اندونزی

note: IQ - Iraq
en: Iraq
fa: عراق

note: IE - Ireland
en: Ireland
fa: ایرلند

note: IL - Israel
en: Israel
fa: اسرائیل

note: IT - Italy
en: Italy
fa: ایتالیا

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
fa: جامائیکا

note: JP - Japan
en: Japan
fa: ژاپن

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
fa: جرزی

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
fa: قزاقستان

note: KE - Kenya
en: Kenya
fa: کنیا

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
fa: قرقیزستان

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
fa: لائوس

note: LV - Latvia
en: Latvia
fa: لاتویا

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
fa: لیبی

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
fa: لیتوانی

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
fa: مقدونیه

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
fa: ماداگاسکار

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
fa: مالزی

note: MV - Maldives
en: Maldives
fa: مالدیو

note: ML - Mali
en: Mali
fa: مالی

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
fa: مارتینیک

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
fa: موریتانی

note: MD - Moldova
en: Moldova
fa: مولدووا

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
fa: مغولستان

note: MA - Morocco
en: Morocco
fa: مراکش

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
fa: موزامبیک

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
fa: میانمار

note: NA - Namibia
en: Namibia
fa: نامیبیا

note: NR - Nauru
en: Nauru
fa: نائورو

note: NP - Nepal
en: Nepal
fa: نپال

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
fa: هلند

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
fa: نیوزلند

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
fa: نیکاراگوئه

note: NE - Niger
en: Niger
fa: نیجر

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
fa: نیجریه

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
fa: جزیره‌ی نورفولک

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
fa: کره‌ی شمالی

note: NO - Norway
en: Norway
fa: نروژ

note: OM - Oman
en: Oman
fa: عمان

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
fa: پاکستان

note: PW - Palau
en: Palau
fa: پالاو

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
fa: گینه‌ی نوی پاپوئا

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
fa: پاراگوئه

note: PH - Philippines
en: Philippines
fa: فیلیپین

note: PL - Poland
en: Poland
fa: لهستان

note: PT - Portugal
en: Portugal
fa: پرتغال

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

note: QA - Qatar
en: Qatar
fa: قطر

note: RO - Romania
en: Romania
fa: رومانی

note: RU - Russian Federation
en: Russia
fa: روسیه

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
fa: رواندا

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
fa: سن هلنا

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
fa: سنت لوشا

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
fa: ساموئا

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
fa: عربستان سعودی

note: SN - Senegal
en: Senegal
fa: سنگال

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
fa: سیرا لئون

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
fa: اسلواکی

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
fa: اسلوونی

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
fa: جزایر سلیمان

note: SO - Somalia
en: Somalia
fa: سومالی

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
fa: کره‌ی جنوبی

note: ES - Spain
en: Spain
fa: اسپانیا

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
fa: سری لانکا

note: SD - Sudan
en: Sudan
fa: سودان

note: SR - Suriname
en: Suriname
fa: سورینام

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
fa: سوازیلند

note: SE - Sweden
en: Sweden
fa: سوئد

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
fa: سوئیس

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
fa: سوریه

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
fa: تایوان

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
fa: تاجیکستان

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
fa: تانزانیا

note: TH - Thailand
en: Thailand
fa: تایلند

note: TG - Togo
en: Togo
fa: توگو

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
fa: ترینیداد و توباگو

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
fa: تونس

note: TR - Turkey
en: Turkey
fa: ترکیه

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
fa: ترکمنستان

note: UG - Uganda
en: Uganda
fa: اوگاندا

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
fa: اوکراین

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
fa: امارات متحده‌ی عربی

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
fa: انگلستان

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
fa: ایالات متحده‌ی امریکا

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
fa: جزایر کوچک خارجی ایالات متحده

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
fa: اوروگوئه

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
fa: ازبکستان

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
fa: ونزوئلا

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
fa: ویتنام

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
fa: صحرای غربی

note: YE - Yemen
en: Yemen
fa: یمن

note: ZM - Zambia
en: Zambia
fa: زامبیا

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
fa: زیمباوه

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
fa: جزایر قناری

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
fa: نیوساوث‌ویلز

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
fa: سرزمین‌های شمالی

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
fa: کویینزلند

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
fa: جنوب استرالیا

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
fa: تاسمانی

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
fa: استرالیای غربی

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
fa: انو

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
fa: لیمبورخ

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
fa: لی‌یژ

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
fa: نامور

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
fa: فلاندرز غربی

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
fa: سانتا کاتارینا

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
fa: آلبرتا

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
fa: بریتیش کلمبیا

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
fa: منیتوبا

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
fa: نیوبرونسویک

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
fa: سرزمین‌های شمال غربی

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
fa: نوواسکوشا

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
fa: آن‌هویی

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
fa: گوانگ‌دونگ

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
fa: گوانگ‌ژی

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
fa: هاینان

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
fa: هونان

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
fa: مغولستان داخلی

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
fa: جی‌لین

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
fa: لیاونینگ

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
fa: سیچوان

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
fa: بادن-وورتمبورگ

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
fa: باواریا

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
fa: براندنبورگ

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
fa: هسه

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
fa: ساکس سفلی

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
fa: راینلانت

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
fa: زارلانت

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
fa: ساکس

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
fa: ساکس علیا

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
fa: اشلسویش‐هولشتاین

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
fa: تورینگن

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
fa: مکزیک

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
fa: شرق و جنوب شرقی انگلستان

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
fa: میدلندز

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
fa: شمال غربی انگلستان

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
fa: شمال غربی انگلستان

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
fa: ایرلند شمالی

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
fa: اسکاتلند

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
fa: جنوب و جنوب غربی انگلستان

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
fa: ویلز

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
fa: آلاباما

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
fa: آلاسکا

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
fa: آریزونا

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
fa: آرکانزاس

note: A state/province/territory in United States
en: California
fa: کالیفرنیا

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
fa: کلرادو

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
fa: کانتیکات

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
fa: دلاوئر

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
fa: فلوریدا

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
fa: هاوایی

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
fa: آیداهو

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
fa: ایلینویز

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
fa: آیووا

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
fa: کانزاس

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
fa: کنتاکی

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
fa: مین

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
fa: مریلند

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
fa: ماساچوستس

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
fa: میشیگان

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
fa: مینه‌سوتا

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
fa: میسی‌سیپی

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
fa: میسوری

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
fa: مونتانا

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
fa: نبراسکا

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
fa: نوادا

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
fa: نیوهمپشر

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
fa: نیوجرسی

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
fa: نیومکزیکو

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
fa: کارولینای شمالی

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
fa: داکوتای شمالی

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
fa: اوهایو

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
fa: اوکلاهاما

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
fa: پنسلوانیا

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
fa: رود آیلند

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
fa: کارولینای جنوبی

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
fa: داکوتای جنوبی

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
fa: تنسی

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
fa: تگزاس

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
fa: یوتا

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
fa: ورمونت

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
fa: ویرجینیا

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
fa: ویرجینیای غربی

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
fa: ویسکانسن

note: A city in Afghanistan
en: Herat
fa: هرات

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
fa: کابل

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
fa: تیرانا

note: A city in Algeria
en: Adrar
fa: اَدرار

note: A city in Algeria
en: Annaba
fa: عنابه

note: A city in Algeria
en: Batna
fa: باطنه

note: A city in Algeria
en: Bechar
fa: بشار

note: A city in Algeria
en: Bejaia
fa: بیجایا

note: A city in Algeria
en: Biskra
fa: بیسکرا

note: A city in Algeria
en: Chlef
fa: شلیف

note: A city in Algeria
en: Constantine
fa: قسنطیه

note: A city in Algeria
en: Laghouat
fa: لاگوئات

note: A city in Algeria
en: Tebessa
fa: تبسا

note: A city in Algeria
en: Tiaret
fa: تیاره

note: A city in Algeria
en: Tindouf
fa: تیندوف

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
fa: بوئنس‌آیرس

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
fa: کومودورو ریواداویا

note: A city in Argentina
en: Corrientes
fa: کورّینتس

note: A city in Argentina
en: El Palomar
fa: ال پالومار

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
fa: اسئیسا

note: A city in Argentina
en: Formosa
fa: فورموسا

note: A city in Argentina
en: Mendoza
fa: مندوسا

note: A city in Argentina
en: Posadas
fa: پوساداس

note: A city in Argentina
en: Resistencia
fa: رسیس‌تنسیا

note: A city in Argentina
en: Rosario
fa: روساریو

note: A city in Argentina
en: Río Grande
fa: ریو گرانده

note: A city in Argentina
en: Salta
fa: سالتا

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
fa: اوسوئایا

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
fa: ایروان

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
fa: آدلاید

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
fa: الیس اسپرینگز

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
fa: بریزبین

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
fa: بروم

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
fa: کئرنز

note: The capital of Australia
en: Canberra
fa: کانبرا

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
fa: کولانگاتا

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
fa: داروین

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
fa: دابو

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
fa: لونستن

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
fa: راکهمپتن

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
fa: تمورت

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
fa: تاونزویل

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
fa: وومرا

note: A city in Austria
en: Graz
fa: گراتس

note: A city in Austria
en: Innsbruck
fa: اینسبروک

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
fa: کلاگنفورت

note: A city in Austria
en: Linz
fa: لینتس

note: A city in Austria
en: Salzburg
fa: سالزبورک

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
fa: وین

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
fa: باکو

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
fa: ناسائو

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
fa: داکا

note: The capital of Belarus
en: Minsk
fa: مینسک

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
fa: السنبورن

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
fa: کوکسئیده

note: A city in Benin
en: Cotonou
fa: کوتونو

note: A city in Bolivia
en: Camiri
fa: کامیری

note: A city in Bolivia
en: Cobija
fa: کوویخا

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
fa: کوچابامبا

note: A city in Bolivia
en: Potosí
fa: پوتوسی

note: A city in Bolivia
en: Reyes
fa: ریِس

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
fa: ریورالتا

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
fa: سان خوئاکین

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
fa: سانتاکروش

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
fa: سوکره

note: A city in Bolivia
en: Tarija
fa: تاریخا

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
fa: بانیالوکا

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
fa: موستار

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
fa: سارایوو

note: A city in Botswana
en: Francistown
fa: فرانسیستاون

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
fa: آلتا فلورستا

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
fa: آلتامیرا

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
fa: اناپولیس

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
fa: آراکاژو

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
fa: بارباسنا

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
fa: بائورو

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
fa: بلو هوریزونته

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
fa: بلئین

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
fa: بوئاویشتا

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
fa: بون‌ژزوس دالاپا

note: The capital of Brazil
en: Brasília
fa: برازیلیا

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
fa: کاچیمبو

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
fa: کمپینا گرانده

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
fa: کمپیناس

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
fa: کمپو گرانده

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
fa: کامپوس

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
fa: کورومبا

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
fa: کوریتیبا

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
fa: فلوریانوپولیس

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
fa: گوئیانیا

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
fa: گواراتینگتا

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
fa: گوارولیوس

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
fa: ایلیئوس

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
fa: لوندرینا

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
fa: ماسیو

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
fa: مانوئاس

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
fa: منیکوره

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
fa: مارینگا

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
fa: مونتیس کلاروس

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
fa: موسورو

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
fa: پارنائیبا

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
fa: پاولو آفونسو

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
fa: پلوتاس

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
fa: پوسوژ دکالداس

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
fa: پرزیدنته پرودنته

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
fa: رسیفی

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
fa: ریو برانکو

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
fa: سالوادور

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
fa: سنتاریین

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
fa: سنتوس

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
fa: ساون ژوزه دوس کامپوس

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
fa: ساون لوئیس

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
fa: تفه

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
fa: ترزینا

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
fa: اووراوا

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
fa: اوورلانیدا

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
fa: اوروگوئایانا

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
fa: ویلینا

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
fa: ویتوریا

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
fa: بورگاس

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
fa: پلوودیف

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
fa: صوفیه

note: A city in Bulgaria
en: Varna
fa: وارنا

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
fa: بوجومبورا

note: A city in Cameroon
en: Garoua
fa: گاروئا

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
fa: نگاوندره

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
fa: ابتسفورد

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
fa: آگاسیز

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
fa: آکلاویک

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
fa: آنکی

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
fa: آرجنشا

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
fa: آروی‌اِیت

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
fa: اسینیبویا

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
fa: بگت‌ویل

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
fa: دریاچه‌ي بِیک

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
fa: بنکرافت

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
fa: بمف

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
fa: بتِرست

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
fa: بوسویل

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
fa: بلا کولا

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
fa: برنس‌ریور

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
fa: برگن

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
fa: بلوریور

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
fa: بوردن

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
fa: جزیره‌ی بو

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
fa: برندون

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
fa: برودویو

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
fa: بروکز

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
fa: بوفالو نروز

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
fa: برنز لیک

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
fa: کلگری

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
fa: کمبریج بِی

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
fa: کمبل ریور

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
fa: کیپ‌دورست

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
fa: کیپ‌دایر

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
fa: کیپ‌پری

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
fa: کیپ‌رِیس

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
fa: کاردستون

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
fa: کریبو آیلند

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
fa: کارمن

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
fa: کارت رایت

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
fa: کَسلگار

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
fa: شارلوت‌تاون

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
fa: چسترفیلد اینلت

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
fa: چرچیل

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
fa: چارلزهولم

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
fa: کلاید‌ریور

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
fa: کوبورگ

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
fa: کُلد لیک

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
fa: کوله‌مان

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
fa: کالینگ‌وود

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
fa: کاموکس

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
fa: کورال هاربر

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
fa: کورونِیشن

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
fa: کرانبروک

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
fa: دوفن

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
fa: دوسن

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
fa: دریاچه‌ی دیس

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
fa: دیر لیک

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
fa: درامهلر

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
fa: ادمونتون

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
fa: ادسون

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
fa: دریاچه‌ی الیوت

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
fa: استیون

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
fa: استر

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
fa: فلین فلان

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
fa: فورت نلسون

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
fa: فورت سیمپسون

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
fa: گیجتاون

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
fa: گندر

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
fa: گاتینو

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
fa: جرالتون

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
fa: گیلم

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
fa: گولدن

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
fa: گوس بی

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
fa: گور بی

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
fa: هینز جانکشن

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
fa: هلیفکس

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
fa: هال بیچ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
fa: هی ریور

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
fa: های لول

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
fa: هوپ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
fa: اینوویک

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
fa: آیلند لیک

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
fa: کملوپس

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
fa: کپسکیسینگ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
fa: کیلونا

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
fa: کنورا

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
fa: کنت‌ویل

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
fa: لاسومپیسون

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
fa: لاتوک

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
fa: لیدر

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
fa: لنوکس‌ویل

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
fa: لتریج

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
fa: دریاچه‌ی لاکی

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
fa: لین لیک

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
fa: لیتون

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
fa: منیووکی

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
fa: میپل کریک

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
fa: مریز اربر

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
fa: مِیو

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
fa: مدو لیک

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
fa: میلک ریور

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
fa: مانکتون

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
fa: مونرئال

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
fa: موسنی

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
fa: مانت فارست

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
fa: ننایمو

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
fa: ناتشکوئان

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
fa: نلسون

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
fa: نیکوله

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
fa: نورت بی

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
fa: نوروی هاوس

note: The capital of Canada
en: Ottawa
fa: اوتاوا

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
fa: پاران

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
fa: پیس ریور

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
fa: پنتیکتون

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
fa: پیتربرو

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
fa: پینچر کریک

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
fa: پاوئل ریور

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
fa: کینل

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
fa: رد دیر

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
fa: رد لیک

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
fa: رجینا

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
fa: رولستوک

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
fa: روبروال

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
fa: سَکس آربر

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
fa: سارنیا

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
fa: سسکاتون

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
fa: شفرویل

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
fa: شربروک

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
fa: اسمیدرز

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
fa: سادبری

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
fa: سامرلند

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
fa: سامرساید

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
fa: سویفت‌کارنت

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
fa: ترا نووا

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
fa: تزلین

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
fa: تری هیلز

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
fa: تاندر بی

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
fa: تیمینز

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
fa: تورنتو

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
fa: تراوت لیک

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
fa: تویلینگیت

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
fa: اورانیوم سیتی

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
fa: وارن

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
fa: وگرویل

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
fa: وتروس

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
fa: ویبرن

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
fa: وایت‌راک

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
fa: وایتکورت

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
fa: وایتهورس

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
fa: وایرتون

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
fa: ویلیامز لیک

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
fa: وینزر

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
fa: وینیپگ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
fa: وینیارد

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
fa: یارمت

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
fa: یورکتون

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
fa: بانگاسو

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
fa: بانگی

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
fa: بربراتی

note: A city in Chile
en: Antofagasta
fa: آنتوفاگاستا

note: A city in Chile
en: Arica
fa: آریکا

note: A city in Chile
en: Balmaceda
fa: بالماسدا

note: A city in Chile
en: La Serena
fa: لاسرنا

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
fa: پونتا آرناس

note: A city in Chile
en: Temuco
fa: تموکو

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
fa: چانگ‌چون

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
fa: چانگشا

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
fa: چنگدو

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
fa: گوانگ‌ژو

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
fa: هانگ‌ژو

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
fa: دوبروونیک

note: A city in Croatia
en: Osijek
fa: اوسییک

note: A city in Croatia
en: Rijeka
fa: ریئکا

note: A city in Croatia
en: Split
fa: اسپلیت

note: A city in Croatia
en: Zadar
fa: زادار

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
fa: زاگرب

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
fa: اکروتیری

note: A city in Cyprus
en: Paphos
fa: پافوس

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
fa: برنو

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
fa: کارلووی واری

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
fa: لیبرتس

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
fa: اوستراوا

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
fa: پراگ

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
fa: آبیجان

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
fa: کپنهاک

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
fa: اسبیر

note: A city in Denmark
en: Kastrup
fa: کاسدروب

note: A city in Denmark
en: Odense
fa: اودنسه

note: A city in Denmark
en: Roskilde
fa: راسکیله

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
fa: سنت جوزف

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
fa: باراهونا

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
fa: لاتاکونگا

note: A city in Ecuador
en: Manta
fa: مانتا

note: A city in Egypt
en: Asyut
fa: اسیوط

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
fa: کورساره

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
fa: تالین

note: A city in Estonia
en: Tartu
fa: تارتو

note: A city in Finland
en: Enontekiö
fa: انونتکیو

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
fa: هلسینکی

note: A city in Finland
en: Ivalo
fa: ایوالو

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
fa: یووسکوله

note: A city in Finland
en: Kajaani
fa: کایانی

note: A city in Finland
en: Kuopio
fa: کوئوپیو

note: A city in Finland
en: Kuusamo
fa: کوسامو

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
fa: لاپنرانتا

note: A city in Finland
en: Mikkeli
fa: میکلی

note: A city in Finland
en: Oulu
fa: اوئولو

note: A city in Finland
en: Pori
fa: پوری

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
fa: رووان‌یمی

note: A city in Finland
en: Savonlinna
fa: ساونلینا

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
fa: تورکو

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
fa: واسا

note: A city in Finland
en: Varkaus
fa: وارکاوس

note: A city in France
en: Abbeville
fa: آبویل

note: A city in France
en: Agen
fa: آژن

note: A city in France
en: Ajaccio
fa: آیاچو

note: A city in France
en: Alençon
fa: آلانسون

note: A city in France
en: Auch
fa: اوش

note: A city in France
en: Aurillac
fa: اوریّاک

note: A city in France
en: Bastia
fa: باستیا

note: A city in France
en: Beauvais
fa: بووه

note: A city in France
en: Bergerac
fa: برژراک

note: A city in France
en: Bourges
fa: بورژ

note: A city in France
en: Béziers
fa: بِزیه

note: A city in France
en: Caen
fa: کان

note: A city in France
en: Calvi
fa: کالوی

note: A city in France
en: Cambrai
fa: کامبره

note: A city in France
en: Cannes
fa: کن

note: A city in France
en: Carcassonne
fa: کاراکاسون

note: A city in France
en: Chambéry
fa: شامبری

note: A city in France
en: Chartres
fa: شارتر

note: A city in France
en: Cherbourg
fa: شربور

note: A city in France
en: Châteaudun
fa: شاتودون

note: A city in France
en: Châteauroux
fa: شاتورو

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
fa: کلرمونت‌فران

note: A city in France
en: Cognac
fa: کُنیاک

note: A city in France
en: Colmar
fa: کولمار

note: A city in France
en: Dax
fa: داکس

note: A city in France
en: Dijon
fa: دیژون

note: A city in France
en: Dole
fa: دول

note: A city in France
en: Grenoble
fa: گرنوبل

note: A city in France
en: Hyères
fa: یر

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
fa: لاروش سوریون

note: A city in France
en: La Rochelle
fa: لاروشل

note: A city in France
en: Lannion
fa: لانیون

note: A city in France
en: Le Mans
fa: لومان

note: A city in France
en: Lille
fa: لیل

note: A city in France
en: Limoges
fa: لیموژ

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
fa: لوکسوی له بن

note: A city in France
en: Lyon
fa: لیون

note: A city in France
en: Marseille
fa: مارسی

note: A city in France
en: Melun
fa: ملون

note: A city in France
en: Metz
fa: مس

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
fa: مون‌دو‌مارسان

note: A city in France
en: Montpellier
fa: مونپلیه

note: A city in France
en: Montélimar
fa: مونتلیمار

note: A city in France
en: Mâcon
fa: ماکون

note: A city in France
en: Nancy
fa: نانسی

note: A city in France
en: Nantes
fa: نانت

note: A city in France
en: Nevers
fa: نوور

note: A city in France
en: Nice
fa: نیس

note: A city in France
en: Nîmes
fa: نیم

note: A city in France
en: Orléans
fa: اورلئان

note: A city in France
en: Pau
fa: پو

note: A city in France
en: Perpignan
fa: پرپینیان

note: A city in France
en: Poitiers
fa: پواتیه

note: A city in France
en: Quimper
fa: کمپر

note: A city in France
en: Reims
fa: رنس

note: A city in France
en: Rennes
fa: رن

note: A city in France
en: Rodez
fa: رودز

note: A city in France
en: Rouen
fa: روئان

note: A city in France
en: Saint-Quentin
fa: سن کانتن

note: A city in France
en: Strasbourg
fa: استراسبورگ

note: A city in France
en: Tarbes
fa: تارب

note: A city in France
en: Toulouse
fa: تولوز

note: A city in France
en: Tours
fa: تور

note: A city in France
en: Troyes
fa: تروا

note: The capital of Gabon
en: Libreville
fa: لیبرویل

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
fa: آلتنبورگ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
fa: آوگس‌بورگ

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
fa: بیندرس‌لِبِن

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
fa: براون‌شوایگ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
fa: بوشل

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
fa: تسِله

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
fa: دورتمونت

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
fa: درسدن

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
fa: انسهایم

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
fa: فریتسلار

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
fa: گایلن‌کیرشن

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
fa: هان

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
fa: هانوفر

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
fa: هوف

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
fa: هولتس‌دورف

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
fa: کالکار

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
fa: کارلسروهه

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
fa: کاسل

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
fa: کیل

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
fa: لار

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
fa: لایپزیک

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
fa: مونیخ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
fa: مونشنگلاتباخ

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
fa: نورنبرک

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
fa: پارشیم

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
fa: رامشتاین

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
fa: راین

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
fa: روت

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
fa: اشلسویش

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
fa: وسترلانت

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
fa: ویسبادن

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
fa: وورتسبورک

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
fa: تسوایبروکن

note: The capital of Ghana
en: Accra
fa: آکرا

note: A city in Greece
en: Kos
fa: کوس

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
fa: رتالئولئو

note: A city in Honduras
en: Amapala
fa: آماپالا

note: A city in Honduras
en: Catacamas
fa: کاتاکاماس

note: A city in Honduras
en: Guanaja
fa: گواناخا

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
fa: لا سئیوا

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
fa: تگوسیگالپا

note: A city in Honduras
en: Yoro
fa: یورو

note: The capital of Hungary
en: Budapest
fa: بوداپست

note: A city in Hungary
en: Debrecen
fa: دبرستن

note: A city in Hungary
en: Szeged
fa: سگد

note: A city in Hungary
en: Szolnok
fa: سولنوک

note: A city in Iceland
en: Akureyri
fa: اکوریری

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
fa: ریکیاویک

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
fa: اگرتلا

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
fa: آگرا

note: A city in India
en: Ahmadabad
fa: احمد آباد

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
fa: امریت‌سر

note: A city in India
en: Hyderabad
fa: حیدرآباد

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
fa: آبادان

note: A city in Iran
en: Abadeh
fa: آباده

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
fa: اردبیل

note: A city in Iran
en: Birjand
fa: بیرجند

note: A city in Iran
en: Esfahan
fa: اصفهان

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
fa: فسا

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
fa: گرگان

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
fa: همدان

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
fa: ایلام

note: A city in Iran
en: Iranshahr
fa: ایرانشهر

note: A city in Iran
en: Kashan
fa: کاشان

note: A city in Iran
en: Kerman
fa: کرمان

note: A city in Iran
en: Kermanshah
fa: کرمانشاه

note: A city in Iran
en: Lar
fa: لار

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
fa: مشهد

note: A city in Iran
en: Rasht
fa: رشت

note: A city in Iran
en: Sabzevar
fa: سبزوار

note: A city in Iran
en: Sanandaj
fa: سنندج

note: A city in Iran
en: Sarakhs
fa: سرخس

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
fa: سمنان

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
fa: شیراز

note: A city in Iran
en: Tabas
fa: طبس

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
fa: تبریز

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
fa: یزد

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
fa: زابل

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
fa: کورک

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
fa: شنون

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
fa: تل‌آویو

note: A city in Italy
en: Albenga
fa: آلبنگا

note: A city in Italy
en: Alghero
fa: آلگرو

note: A city in Italy
en: Ancona
fa: آنکونا

note: A city in Italy
en: Aviano
fa: آویانو

note: A city in Italy
en: Bergamo
fa: برگامو

note: A city in Italy
en: Bolzano
fa: بولتسانو

note: A city in Italy
en: Brindisi
fa: بریندیزی

note: A city in Italy
en: Capri
fa: کاپری

note: A city in Italy
en: Catania
fa: کاتانیا

note: A city in Italy
en: Cervia
fa: چرویا

note: A city in Italy
en: Crotone
fa: کروتونه

note: A city in Italy
en: Ferrara
fa: فرارا

note: A city in Italy
en: Frosinone
fa: فروزینونه

note: A city in Italy
en: Grosseto
fa: گروستو

note: A city in Italy
en: Lampedusa
fa: لامپدوزا

note: A city in Italy
en: Latina
fa: لاتینا

note: A city in Italy
en: Lecce
fa: لچه

note: A city in Italy
en: Messina
fa: مسینا

note: A city in Italy
en: Palermo
fa: پالرمو

note: A city in Italy
en: Pantelleria
fa: پانتلریا

note: A city in Italy
en: Parma
fa: پارما

note: A city in Italy
en: Perugia
fa: پروجا

note: A city in Italy
en: Pescara
fa: پسکارا

note: A city in Italy
en: Piacenza
fa: پیاچنزا

note: A city in Italy
en: Rieti
fa: ریئتی

note: A city in Italy
en: Rimini
fa: ریمینی

note: A city in Italy
en: Tarvisio
fa: تارویزیو

note: A city in Italy
en: Trieste
fa: تریست

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
fa: ونیس

note: A city in Italy
en: Viterbo
fa: ویتربو

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
fa: مانتیگو بی

note: A city in Japan
en: Akita
fa: آکیتا

note: A city in Japan
en: Aomori
fa: آئوموری

note: A city in Japan
en: Chofu
fa: چوی‌فو

note: A city in Japan
en: Hiroshima
fa: هیروشیما

note: A city in Japan
en: Kagoshima
fa: کاگوشیما

note: A city in Japan
en: Matsumoto
fa: ماتسوموتو

note: A city in Japan
en: Matsuyama
fa: ماتسویاما

note: A city in Japan
en: Miyazaki
fa: میازاکی

note: A city in Japan
en: Nagasaki
fa: ناگازاکی

note: A city in Japan
en: Nagoya
fa: ناگویا

note: A city in Japan
en: Okayama
fa: اوکایاما

note: A city in Japan
en: Osaka
fa: اوزاکا

note: A city in Japan
en: Takamatsu
fa: تاکاماتسو

note: The capital of Japan
en: Tokyo
fa: توکیو

note: A city in Japan
en: Yao
fa: یائو

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
fa: عمان

note: A city in Kazakhstan
en: Aktau
fa: آق‌تاو

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
fa: آلماتی

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
fa: آستانه

note: A city in Kazakhstan
en: Karaganda
fa: کاراگاندا

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
fa: نایروبی

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
fa: بیشکک

note: A city in Latvia
en: Liepāja
fa: لی‌یپایا

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
fa: بیروت

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
fa: طرابلس

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
fa: کاوناس

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
fa: بینتولو

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
fa: نوئاکچوت

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
fa: آکاپولکو

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
fa: کانکون

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
fa: چتومال

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
fa: سیوداد خوارز

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
fa: سیوداد اُبرِرگاون

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
fa: سیوداد ویکتوریا

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
fa: کوسومل

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
fa: گوادالاخارا

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
fa: گوایماس

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
fa: ارموسیو

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
fa: ایستاپا

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
fa: لورتو

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
fa: ماتاموروس

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
fa: ماساتلان

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
fa: مخیکالی

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
fa: میناتیتلان

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
fa: مونکلووا

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
fa: مونترئی

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
fa: مورلیا

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
fa: رئینوسا

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
fa: سالتیلیو

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
fa: تاپاچولا

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
fa: تیخوانا

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
fa: تولوکا

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
fa: تورئون

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
fa: بیاارموسا

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
fa: کیشی‌نف

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
fa: پودگوریتسا

note: A city in Morocco
en: Agadir
fa: اغادیر

note: A city in Morocco
en: Marrakech
fa: مراکش

note: A city in Morocco
en: Meknes
fa: مکنس

note: A city in Mozambique
en: Beira
fa: بئیرا

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
fa: چیمویو

note: A city in Mozambique
en: Nampula
fa: نمپولا

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
fa: کلیمانه

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
fa: کاتماندو

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
fa: آمستردام

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
fa: آینتهوون

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
fa: خرونینگن

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
fa: لواردن

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
fa: ماستریخت

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
fa: روتردام

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
fa: وونزدرخت

note: A city in New Zealand
en: Auckland
fa: اوکلند

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
fa: کرایست‌چرچ

note: A city in New Zealand
en: Dunedin
fa: دانیدن

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
fa: ولینگتون

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
fa: بلوفیلدز

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
fa: چیناندگا

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
fa: خوئیگالپا

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
fa: ریواس

note: A city in Niger
en: Agadez
fa: آگادِز

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
fa: ایلورین

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
fa: کادونا

note: A city in Norway
en: Alta
fa: آلتا

note: A city in Norway
en: Bodø
fa: بودو

note: A city in Norway
en: Fagernes
fa: فاگرنس

note: A city in Norway
en: Florø
fa: فلورو

note: A city in Norway
en: Hammerfest
fa: هامرفست

note: A city in Norway
en: Kirkenes
fa: خیرکنس

note: A city in Norway
en: Namsos
fa: نامسوس

note: A city in Norway
en: Narvik
fa: نارویک

note: A city in Norway
en: Notodden
fa: نوتودن

note: The capital of Norway
en: Oslo
fa: اوسلو

note: A city in Norway
en: Røros
fa: روروس

note: A city in Norway
en: Vadsø
fa: وادسو

note: A city in Oman
en: Salalah
fa: سلاله

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
fa: اسلام‌آباد

note: A city in Pakistan
en: Karachi
fa: کراچی

note: A city in Pakistan
en: Lahore
fa: لاهور

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
fa: نواب شاه

note: A city in Panama
en: David
fa: دیوید

note: The capital of Panama
en: Panamá
fa: پاناما

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
fa: آسونسیون

note: A city in Peru
en: Arequipa
fa: آرِکیپا

note: A city in Peru
en: Ayacucho
fa: آیاکوچو

note: A city in Peru
en: Chiclayo
fa: چیکلایو

note: A city in Peru
en: Iquitos
fa: ایکیتوس

note: A city in Peru
en: Juliaca
fa: خولیاکا

note: A city in Peru
en: Pisco
fa: پیسکو

note: A city in Peru
en: Pucallpa
fa: پوکایپا

note: A city in Peru
en: Tacna
fa: تاکنا

note: A city in Peru
en: Trujillo
fa: تروخیو

note: A city in Peru
en: Tumbes
fa: تومبس

note: A city in the Philippines
en: Davao
fa: داوائو

note: The capital of the Philippines
en: Manila
fa: مانیل

note: A city in the Philippines
en: Masbate
fa: ماسواته

note: A city in Poland
en: Katowice
fa: کاتوویتسه

note: A city in Poland
en: Kraków
fa: کراکوف

note: A city in Poland
en: Poznań
fa: پوزنانی

note: A city in Poland
en: Szczecin
fa: اشچتسین

note: A city in Poland
en: Wrocław
fa: وروتسلاف

note: A city in Poland
en: Zielona Góra
fa: ژلوناگورا

note: A city in Portugal
en: Beja
fa: بژا

note: A city in Portugal
en: Faro
fa: فارو

note: A city in Portugal
en: Lajes
fa: لاژیش

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
fa: لیسبون

note: A city in Portugal
en: Monte Real
fa: مونته رئال

note: A city in Portugal
en: Montijo
fa: مونتیخو

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
fa: پونتا دلگادا

note: A city in Portugal
en: Sintra
fa: سینترا

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
fa: کارولینا

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
fa: سان خوان

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
fa: دوحه

note: A city in Romania
en: Arad
fa: آراد

note: A city in Romania
en: Bacău
fa: باکوئو

note: A city in Romania
en: Baia Mare
fa: بایاماره

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
fa: بخارست

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
fa: کلوژ ناپوکا

note: A city in Romania
en: Craiova
fa: کرایووا

note: A city in Romania
en: Iaşi
fa: یاشی

note: A city in Romania
en: Satu Mare
fa: ساتوماره

note: A city in Romania
en: Sibiu
fa: سیبیو

note: A city in Romania
en: Suceava
fa: سوچاوا

note: A city in Romania
en: Tulcea
fa: تولچا

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
fa: آباکان

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
fa: آدلر

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
fa: برنائول

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
fa: چیتا

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
fa: ایرکوتسک

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
fa: کالینینگرات

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
fa: کازان

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
fa: کمیروو

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
fa: خابارفسک

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
fa: کرسنادار

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
fa: کرسنایارسک

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
fa: مگادان

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
fa: مورمانسک

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
fa: نوسیبیرسک

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
fa: اومسک

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
fa: آرنبورک

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
fa: سامارا

note: A city in Russia
en: Saratov
fa: ساراتف

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
fa: سیکتیوار

note: A city in Russia
en: Tyumen
fa: تیومن

note: A city in Russia
en: Vladivostok
fa: ولادیواستوک

note: A city in Russia
en: Volgograd
fa: ولگاگرات

note: A city in Russia
en: Yakutsk
fa: یکوتسک

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
fa: گولدن راک

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
fa: ابها

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
fa: القیصومه

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
fa: ظهران

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
fa: نجران

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
fa: رفحا

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
fa: ریاض

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
fa: تبوک

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
fa: سن لوئی

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
fa: بلگراد

note: A city in Serbia
en: Niš
fa: نیش

note: A city in Serbia
en: Vršac
fa: ورشاتس

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
fa: براتیسلاوا

note: A city in Slovakia
en: Košice
fa: کوشیتسه

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
fa: لوچنتس

note: A city in Slovakia
en: Nitra
fa: نیترا

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
fa: پیئشتانی

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
fa: پریئویدزا

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
fa: لیوبلیانا

note: A city in Slovenia
en: Maribor
fa: ماریبور

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
fa: ژوهانسبورگ

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
fa: پرتوریا

note: A city in South Africa
en: Upington
fa: آپینگتون

note: A city in South Korea
en: Cheju
fa: چه‌جو

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
fa: سئول

note: A city in Spain
en: Barajas
fa: باراخاس

note: A city in Spain
en: Getafe
fa: ختافه

note: The capital of Spain
en: Madrid
fa: مادرید

note: A city in Spain
en: Melilla
fa: ملیلا

note: A city in Spain
en: Málaga
fa: مالاگا

note: A city in Spain
en: Reus
fa: رئوس

note: A city in Spain
en: Rota
fa: روتا

note: A city in Spain
en: Sabadell
fa: ساوادل

note: A city in Spain
en: Zaragoza
fa: ساراگوسا

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
fa: خارطوم

note: A city in Sweden
en: Borlänge
fa: بورلنگه

note: A city in Sweden
en: Gällivare
fa: یلیواره

note: A city in Sweden
en: Halmstad
fa: هالمستاد

note: A city in Sweden
en: Jönköping
fa: یونچوپینگ

note: A city in Sweden
en: Kalmar
fa: کالمار

note: A city in Sweden
en: Karlstad
fa: کارلستاد

note: A city in Sweden
en: Kiruna
fa: کیرونا

note: A city in Sweden
en: Kramfors
fa: کرامفورس

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
fa: کریشانستاد

note: A city in Sweden
en: Linköping
fa: لینچوپینگ

note: A city in Sweden
en: Luleå
fa: لولئو

note: A city in Sweden
en: Lycksele
fa: لوکسله

note: A city in Sweden
en: Malmö
fa: مالمو

note: A city in Sweden
en: Norrköping
fa: نورچوپینگ

note: A city in Sweden
en: Ronneby
fa: رونبو

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
fa: شلفتئو

note: A city in Sweden
en: Skövde
fa: شووده

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
fa: استکهلم

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
fa: سودرهامن

note: A city in Sweden
en: Umeå
fa: اومئو

note: A city in Sweden
en: Visby
fa: ویسبو

note: A city in Sweden
en: Västerås
fa: وستروس

note: A city in Sweden
en: Växjö
fa: وکشو

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
fa: انگلهولم

note: A city in Sweden
en: Örebro
fa: اوربرو

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
fa: اونشولدسویک

note: The capital of Switzerland
en: Bern
fa: برن

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
fa: ژنو

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
fa: گرنشن

note: A city in Switzerland
en: Lugano
fa: لوگانو

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
fa: نوشاتل

note: A city in Switzerland
en: Sion
fa: سیون

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
fa: الِپو

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
fa: دمشق

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
fa: دوشنبه

note: A city in Tanzania
en: Arusha
fa: آروشا

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
fa: بوکوبا

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
fa: بانکوک

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
fa: جیانگ‌مای

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
fa: چون‌بوری

note: The capital of Togo
en: Lome
fa: لومه

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
fa: بیزرت

note: A city in Tunisia
en: Gabes
fa: گابس

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
fa: گافسا

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
fa: ژندوبا

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
fa: کروئان

note: A city in Turkey
en: Antalya
fa: آنتالیا

note: A city in Turkey
en: Balikesir
fa: بالکسیر

note: A city in Turkey
en: Bandirma
fa: باندیرما

note: A city in Turkey
en: Bodrum
fa: بودروم

note: A city in Turkey
en: Bursa
fa: بورسا

note: A city in Turkey
en: Corlu
fa: کورومبا

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
fa: دیاربکر

note: A city in Turkey
en: Erzurum
fa: ارزروم

note: A city in Turkey
en: Istanbul
fa: استانبول

note: A city in Turkey
en: Izmir
fa: ازمیر

note: A city in Turkey
en: Konya
fa: کونیا

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
fa: عشق‌آباد

note: A city in Uganda
en: Arua
fa: آروا

note: A city in Uganda
en: Entebbe
fa: انتبه

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
fa: دانتسک

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
fa: خارکف

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
fa: کیف

note: A city in Ukraine
en: Odesa
fa: اودسا

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
fa: سیمفروپل

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
fa: ابوظبی

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
fa: دوبی

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
fa: شارجه

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
fa: بیگین‌هیل

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
fa: بلکپول

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
fa: بورن‌ماوث

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
fa: بریستول

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
fa: برایز نورتون

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
fa: کارلایل

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
fa: کانینگزبی

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
fa: کاونتری

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
fa: کرِین‌فیلد

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
fa: کرِین‌وِل

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
fa: داندی

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
fa: ادینبرو

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
fa: اکستر

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
fa: فارنبرو

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
fa: هیوردن

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
fa: اینورنس

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
fa: کرکوال

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
fa: لیدز

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
fa: لوکرز

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
fa: لاسیماوت

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
fa: لیوتن

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
fa: مرم

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
fa: میلدنهال

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
fa: ناریج

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
fa: اودیهم

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
fa: پرستویک

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
fa: ساوتمپتن

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
fa: سامبرا

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
fa: ولی

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
fa: وادینگتون

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
fa: ابیلن

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
fa: ابینگدن

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
fa: آدا

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
fa: آدریان

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
fa: آهوسکی

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
fa: اینزورت

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
fa: آیتکین

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
fa: آلاباستر

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
fa: آلاموگوردو

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
fa: الاموسا

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
fa: البمارل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
fa: آلبرت لی

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
fa: آلبیون

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
fa: آلبوکرک

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
fa: الکساندر سیتی

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
fa: آلیس

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
fa: الن‌تاون

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
fa: الاینس

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
fa: الپینا

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
fa: اَلتون

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
fa: اَلتونا

note: A city in California in the United States
en: Alturas
fa: التورس

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
fa: التوس

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
fa: آلوا

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
fa: آماریلیو

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
fa: امبلر

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
fa: املیا

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
fa: ایمز

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
fa: اناکتاواک پس

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
fa: انکریج

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
fa: اندالوشا

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
fa: اندووِر

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
fa: اَندروز

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
fa: انگلتون

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
fa: انگون

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
fa: انیک

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
fa: اَنکنی

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
fa: ان اربر

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
fa: آناپولیس

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
fa: انت

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
fa: انیستون

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
fa: انتیگو

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
fa: انیک

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
fa: اپالچیکولا

note: A city in California in the United States
en: Arcata
fa: آرکِیتا

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
fa: آرکتیک ویلِج

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
fa: آردمور

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
fa: آرتِسیا

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
fa: اَشبرو

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
fa: اشویل

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
fa: اسپن

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
fa: استوریا

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
fa: آتلانتا

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
fa: اتلنتیک سیتی

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
fa: اتوکا

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
fa: اودابون

note: A city in California in the United States
en: Avalon
fa: اوالان

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
fa: بِین‌بریج

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
fa: بِیکر

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
fa: بیکر سیتی

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
fa: بیکرزفیلد

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
fa: بالتیمور

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
fa: بانگور

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
fa: بَر هاربر

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
fa: باربو

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
fa: بری

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
fa: برو

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
fa: بارتلزویل

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
fa: بارتو

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
fa: بیتس‌ویل

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
fa: بتن روژ

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
fa: بَتل‌گریک

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
fa: بودِت

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
fa: بِی‌سیتی

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
fa: بی‌یتریس

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
fa: بومانت

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
fa: آبشار بیوِر

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
fa: بکلی

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
fa: بلئر

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
fa: بلویل

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
fa: بلویو

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
fa: بلینگهام

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
fa: بمیجی

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
fa: بنینگتون

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
fa: بنتون‌هاربر

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
fa: بنتون‌ویل

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
fa: بِتل

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
fa: بتلز

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
fa: بِوِرلی

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
fa: بیگ‌پاینی

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
fa: بیگ‌رَپیدز

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
fa: بیگ اسپرینگ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
fa: بیگ‌فورک

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
fa: بیلینگز

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
fa: بیلاکسی

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
fa: بینگمتون

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
fa: برچ‌وود

note: A city in California in the United States
en: Bishop
fa: بیشاپ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
fa: بیسمارک

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
fa: بلوفیلد

note: A city in California in the United States
en: Blythe
fa: بلای

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
fa: بلایت‌ویل

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
fa: بوکارِیتون

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
fa: بوگ

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
fa: بویسی

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
fa: بوث‌ویل

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
fa: بورگر

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
fa: باسکوبل

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
fa: بوستون

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
fa: بولینگ گرین

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
fa: بومن

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
fa: بوزمن

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
fa: برادفورد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
fa: برینرد

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
fa: برمرتون

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
fa: برنهام

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
fa: بریج‌پورت

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
fa: بروکن باو

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
fa: بروکس‌ویل

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
fa: بروم‌فیلد

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
fa: براونینگ

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
fa: براونزویل

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
fa: براون‌وود

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
fa: برایس کنیون

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
fa: باکَنون

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
fa: باکلند

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
fa: بول‌هد سیتی

note: A city in California in the United States
en: Burbank
fa: بربنک

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
fa: برلی

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
fa: برنِت

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
fa: برنز

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
fa: بیوت

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
fa: کدیلاک

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
fa: کاهوکیا

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
fa: کاماریلو

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
fa: کَمدِن

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
fa: کمپ اسپرینگز

note: A city in California in the United States
en: Campo
fa: کمپو

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
fa: کانادیَن

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
fa: کَنتون

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
fa: کیپ‌کاناورال

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
fa: کیپ‌گیراردئو

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
fa: کاربندیل

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
fa: کریبو

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
fa: کَرمی

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
fa: کرول

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
fa: کارترزویل

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
fa: کاساگرانده

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
fa: کسپر

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
fa: سیدار سیتی

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
fa: سیدار رَپیدز

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
fa: سنترالیا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
fa: چدرون

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
fa: چلیس

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
fa: چاما

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
fa: چمبرلین

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
fa: شَمپِین

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
fa: چانوت

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
fa: چَپل‌هیل

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
fa: شریتون

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
fa: چارلز سیتی

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
fa: شارلووی

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
fa: شارلوتسویل

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
fa: چتهام

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
fa: چاتانوگا

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
fa: شیبویگان

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
fa: شایِن

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
fa: شیکاگو

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
fa: چیکاشا

note: A city in California in the United States
en: Chico
fa: چیکو

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
fa: چیکاپی‌فالز

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
fa: شیگنیک

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
fa: چیلدرس

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
fa: چیلیکاتی

note: A city in California in the United States
en: China Lake
fa: چاینالیک

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
fa: شینکوتیگ

note: A city in California in the United States
en: Chino
fa: چینو

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
fa: چولیتنا

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
fa: سینسیناتی

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
fa: کلِرمور

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
fa: کلاریندا

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
fa: کلاریون

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
fa: کلارکسبرگ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
fa: کلی‌تون

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
fa: کلیِرفیلد

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
fa: کلیِرواتر

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
fa: کلِمسون

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
fa: کلیولند

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
fa: کلاینز کورنرز

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
fa: کلینتون‌ویل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
fa: کلاکت

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
fa: کلوویس

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
fa: کودی

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
fa: کور ده الن

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
fa: کافی‌ویل

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
fa: کُلد‌بِی

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
fa: کُلدواتر

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
fa: کالِج استیشن

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
fa: کلرادو اسپرینگز

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
fa: کنکوردیا

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
fa: کانرو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
fa: کوک

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
fa: کاپر هاربر

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
fa: کوردووا

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
fa: کورپس کریستی

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
fa: کورسیکنا

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
fa: کورتز

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
fa: کوروَلیس

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
fa: کوتولا

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
fa: کانسیل بلافز

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
fa: کرِیگ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
fa: کرِین‌لیک

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
fa: کرِسنت

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
fa: کرِست ویو

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
fa: کراکِت

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
fa: کروکستون

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
fa: کراس سیتی

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
fa: کراس‌ویل

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
fa: کالمن

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
fa: کالپپر

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
fa: کامبرلند

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
fa: کاریتاک

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
fa: کاستر

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
fa: کات بنک

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
fa: دالاس

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
fa: دنبری

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
fa: دنزویل

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
fa: دارلینگنتون

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
fa: دونپورت

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
fa: دیتون

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
fa: دیتونا بیچ

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
fa: دکویین

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
fa: دِدهورس

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
fa: دیکورا

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
fa: دیر پارک

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
fa: دیفاینس

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
fa: دل ریو

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
fa: دلتا

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
fa: دمینگ

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
fa: دنیسون

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
fa: دنتون

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
fa: دنور

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
fa: دی موینز

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
fa: دستین

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
fa: دیترویت

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
fa: دریاچه‌های دیترویت

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
fa: دریاچه‌ی شیطان

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
fa: دیکنسون

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
fa: دیلینگهم

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
fa: دیلون

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
fa: داج سنتر

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
fa: داج سیتی

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
fa: دوتن

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
fa: دوور

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
fa: دویلزتاون

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
fa: دراموند

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
fa: دوبوا

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
fa: دبیوک

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
fa: دالوت

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
fa: دومس

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
fa: دانکن

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
fa: دانکرک

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
fa: دورانت

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
fa: دورهم

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
fa: دایرزبرگ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
fa: رودخانه‌ی ایگل

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
fa: همتن شرقی

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
fa: شرق میلتون

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
fa: ایستون

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
fa: ایست‌ساوند

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
fa: او کلر

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
fa: ایدنتون

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
fa: ادینبرگ

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
fa: افینگهم

note: A city in California in the United States
en: El Centro
fa: ال سنترو

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
fa: ال دورادو

note: A city in California in the United States
en: El Monte
fa: ال مانتی

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
fa: ال پاسو

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
fa: الیزابت سیتی

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
fa: الیزابت‌تاون

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
fa: الکینز

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
fa: الکو

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
fa: النزبرگ

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
fa: ایلیریا

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
fa: اینید

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
fa: افراتا

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
fa: ایری

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
fa: اروین

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
fa: اسکانابا

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
fa: استرویل

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
fa: یوجین

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
fa: اونستون

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
fa: اونزویل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
fa: اولت

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
fa: اوریت

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
fa: اورگرین

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
fa: فربنکس

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
fa: فرچایلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
fa: فرمانت

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
fa: فیت

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
fa: فلفوریاس

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
fa: فلون

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
fa: فالز سیتی

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
fa: فارگو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
fa: فریبو

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
fa: فارمینگدل

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
fa: فارم‌ویل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
fa: فرگس فالز

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
fa: فیندلی

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
fa: فیچبرگ

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
fa: فلینت

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
fa: فلورا

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
fa: فورت مدیسون

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
fa: فورت میرز

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
fa: فورت پین

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
fa: فورت پیرس

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
fa: فورت وین

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
fa: فرنچ‌ویل

note: A city in California in the United States
en: Fresno
fa: فرزنو

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
fa: فرایبرگ

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
fa: فولرتون

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
fa: فولتون

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
fa: گدزدن

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
fa: گیج

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
fa: گالینا

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
fa: گیلزبرگ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
fa: گلوپ

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
fa: گلویستون

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
fa: گمبل

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
fa: گریسن

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
fa: گری

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
fa: گستونیا

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
fa: گیتس‌ویل

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
fa: گیلورد

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
fa: گیدینگز

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
fa: گیلیت

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
fa: گیلمر

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
fa: گلندایو

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
fa: گلنز فالز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
fa: گلنوود

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
fa: گولدزبرو

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
fa: گودلند

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
fa: گوشن

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
fa: گراهام

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
fa: گرنبری

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
fa: گرند کانیون

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
fa: گرند فورکس

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
fa: جزیره‌ی گرند

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
fa: گرند آیل

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
fa: گرند جانکشن

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
fa: گرانتس

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
fa: گریت بند

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
fa: گریت فالز

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
fa: گرین بی

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
fa: گریر

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
fa: گریبول

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
fa: گراتون

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
fa: گروو

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
fa: گانیسون

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
fa: گاتری

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
fa: گایمون

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
fa: هیگرزتاون

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
fa: هینز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
fa: هلوک

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
fa: هموند

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
fa: همتون

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
fa: هنکاک

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
fa: هنکس‌ویل

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
fa: آربر اسپرینگز

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
fa: هارلن

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
fa: هارلینجن

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
fa: هریسون

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
fa: هارتفورد

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
fa: هیستینگز

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
fa: هتراس

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
fa: هتیزبرگ

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
fa: هور

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
fa: هوتورن

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
fa: هیدن

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
fa: هیز

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
fa: هرن

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
fa: هبرون‌ویل

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
fa: هلینا

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
fa: هتینگر

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
fa: هیبینگ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
fa: هیکوری

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
fa: هیل سیتی

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
fa: هیلزبرو

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
fa: هیلزدیل

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
fa: هیلزویل

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
fa: هیلو

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
fa: هاینزویل

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
fa: هابز

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
fa: هافمن

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
fa: هالند

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
fa: هالیوود

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
fa: هومر

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
fa: هونولولو

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
fa: هونا

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
fa: هوکوئیام

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
fa: دریاچه‌ی هاوتون

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
fa: هولتون

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
fa: هوما

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
fa: هوستون

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
fa: هاوئل

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
fa: هانتینگتون

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
fa: هانتینگتون بیچ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
fa: هیورن

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
fa: هاینیس

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
fa: هایدابرگ

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
fa: آیداهو فالز

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
fa: ایمپیریال بیچ

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
fa: ایندیپندنس

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
fa: ایندیاناپولیس

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
fa: اینیوکرن

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
fa: آیووا سیتی

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
fa: آیرن مانتن

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
fa: آیرن‌وود

note: A city in New York in the United States
en: Islip
fa: ایزلیپ

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
fa: ایتاکا

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
fa: جفری

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
fa: جینزویل

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
fa: جفرسون

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
fa: جفرسون سیتی

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
fa: جروم

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
fa: جانزتاون

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
fa: جولیت

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
fa: جونزبرو

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
fa: جاپلین

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
fa: کایزر

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
fa: کلامازو

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
fa: کلیسپل

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
fa: کنکاکی

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
fa: کرنی

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
fa: کین

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
fa: کلسو

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
fa: کینای

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
fa: کیننزویل

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
fa: کنوشا

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
fa: کیوکاک

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
fa: کرویل

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
fa: کچیکین

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
fa: کی وست

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
fa: کیلین

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
fa: کیمبل

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
fa: کینگمن

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
fa: کینگزویل

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
fa: کینستون

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
fa: کرکسویل

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
fa: کلمت فالز

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
fa: کودی‌یک

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
fa: کوکومو

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
fa: کاتسیبیو

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
fa: لاگراند

note: A city in California in the United States
en: La Verne
fa: لاورن

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
fa: لیکون

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
fa: لاکونیا

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
fa: لیدیسمیث

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
fa: لیک چارلز

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
fa: لیک‌لند

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
fa: لیک‌ویو

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
fa: لامار

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
fa: لمبرتویل

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
fa: لامونای

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
fa: لندر

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
fa: لانسینگ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
fa: لرامی

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
fa: لاریدو

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
fa: لاتروب

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
fa: لوتن

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
fa: له‌مارز

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
fa: لدویل

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
fa: لیویل

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
fa: لمور

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
fa: لوئیسبرگ

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
fa: لوئیستون

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
fa: لوئیس‌تاون

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
fa: لیبرال

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
fa: لیتل فالز

note: A city in California in the United States
en: Livermore
fa: لیورمور

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
fa: لیوینگستون

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
fa: لنو

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
fa: لوگن

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
fa: لامپوک

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
fa: لانگ بیچ

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
fa: لانگ‌ویو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
fa: لانگویل

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
fa: لوس الامیتوس

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
fa: لوس الاموس

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
fa: لوس انجلس

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
fa: لوئیزا

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
fa: لوئیسبرگ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
fa: لوئیس‌ویل

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
fa: لاولاک

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
fa: لابک

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
fa: لادینگتون

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
fa: لافکین

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
fa: لامبرتون

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
fa: لیوورن

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
fa: لینچبرگ

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
fa: مکوم

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
fa: میکون

note: A city in California in the United States
en: Madera
fa: مادرا

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
fa: مانساس

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
fa: منهتن

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
fa: منیستی

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
fa: منیستیک

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
fa: منیتوواک

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
fa: منکیتو

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
fa: منسفیلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
fa: میپل لیک

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
fa: مراتان

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
fa: مارفا

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
fa: ماریانا

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
fa: ماریتا

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
fa: مارکت

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
fa: مارتینزبرگ

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
fa: مارتینزویل

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
fa: میسن

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
fa: میسن سیتی

note: A city in New York in the United States
en: Massena
fa: مسینا

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
fa: متون

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
fa: مکستون

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
fa: مکلیستر

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
fa: مک‌الین

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
fa: مکارتی

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
fa: مکوم

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
fa: مکوک

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
fa: مگرات

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
fa: پارک مکینلی

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
fa: مک‌مینویل

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
fa: میچم

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
fa: میدویل

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
fa: میکر

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
fa: ممفیس

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
fa: مینا

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
fa: منامینی

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
fa: منامونی

note: A city in California in the United States
en: Merced
fa: مرسد

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
fa: مریدن

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
fa: مریدی‌ین

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
fa: مریل

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
fa: مسا

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
fa: مسکیت

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
fa: متراپولیس

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
fa: میدلند

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
fa: مایلز سیتی

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
fa: میلفورد

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
fa: میلیج‌ویل

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
fa: میلینگتون

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
fa: میلویل

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
fa: میلتون

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
fa: میلواکی

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
fa: مینیاپولیس

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
fa: ماینات

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
fa: میسولا

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
fa: میچل

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
fa: موئب

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
fa: موبیل

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
fa: موبریج

note: A city in California in the United States
en: Modesto
fa: مودستو

note: A city in California in the United States
en: Montague
fa: مانتگیو

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
fa: مانتوک

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
fa: مانتروز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
fa: مورهد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
fa: موس لیک

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
fa: مورا

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
fa: مورگن‌تاون

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
fa: ماریارتی

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
fa: موریس‌تاون

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
fa: موریس‌ویل

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
fa: موسس لیک

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
fa: مولتری

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
fa: مانت آیدا

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
fa: مانت ورنون

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
fa: مانت ویلسون

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
fa: مانتن ویو

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
fa: مالن

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
fa: ماسکیگن

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
fa: ماسکوگی

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
fa: مرتل بیچ

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
fa: نکودوچز

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
fa: ننتاکت

note: A city in California in the United States
en: Napa
fa: نپا

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
fa: نشوئا

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
fa: نشویل

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
fa: نچز

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
fa: نکیتاش

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
fa: نبراسکا سیتی

note: A city in California in the United States
en: Needles
fa: نیدلز

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
fa: نیننا

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
fa: نیوبدفورد

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
fa: نیوبرن

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
fa: نیوهیون

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
fa: نیواورلئان

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
fa: نیوفیلادلفیا

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
fa: نیوبری

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
fa: نیوبرگ

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
fa: نیوپورت نیوز

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
fa: نیوتن

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
fa: آبشارهای نیاگارا

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
fa: نوئاتاک

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
fa: نوگالس

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
fa: نوم

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
fa: نورمن

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
fa: نورت بند

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
fa: لاس وگاس شمالی

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
fa: نوروود

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
fa: اونیل

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
fa: جزیره‌ی اوک

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
fa: اوکدیل

note: A city in California in the United States
en: Oakland
fa: اوکلند

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
fa: اوکلا

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
fa: اوشن سیتی

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
fa: اوشنساید

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
fa: اودسا

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
fa: اگدن

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
fa: اوکلاهاما سیتی

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
fa: اوکمالگی

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
fa: اولیتی

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
fa: اولیویا

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
fa: اولیمپیا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
fa: اومها

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
fa: اومک

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
fa: آرینج سیتی

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
fa: آرینج‌برگ

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
fa: اورلاندو

note: A city in California in the United States
en: Oroville
fa: اوروویل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
fa: اورتن‌ویل

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
fa: اوسیولا

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
fa: آسکودا

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
fa: آتونوا

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
fa: اوواتانا

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
fa: اوئنزبرو

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
fa: آکسنارد

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
fa: اوزارک

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
fa: پادیوکا

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
fa: پیج

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
fa: پالاسیوس

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
fa: پلستاین

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
fa: پالم اسپرینگز

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
fa: پامدیل

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
fa: پامر

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
fa: پالو آلتو

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
fa: پمپا

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
fa: پاناما سیتی

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
fa: پارکرزبرگ

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
fa: پارسونز

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
fa: پسکاگولا

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
fa: پسکو

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
fa: پسو روبلز

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
fa: پترسون

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
fa: پوتاکت

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
fa: پینزویل

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
fa: پیکس

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
fa: پلا

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
fa: پندلتون

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
fa: پن ین

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
fa: پنساکولا

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
fa: پریتون

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
fa: فیلادلفیا

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
fa: فیلیپ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
fa: فیلیپس

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
fa: فینکس

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
fa: پیر

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
fa: پاین ریج

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
fa: پاین ریور

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
fa: پاین اسپرینگز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
fa: پایپستون

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
fa: پیتسبرگ

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
fa: پلین‌ویو

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
fa: پلتسبرگ

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
fa: پوکاتلو

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
fa: پامپانو بیچ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
fa: پانکا سیتی

note: A city in California in the United States
en: Porterville
fa: پورترویل

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
fa: پوتو

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
fa: پاتستاون

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
fa: پوکیپسی

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
fa: پرَت

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
fa: پرسکت

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
fa: پرسک‌آیل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
fa: پرستون

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
fa: پراویدنس

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
fa: پراوینس‌تاون

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
fa: پرووو

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
fa: پوئبلو

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
fa: کوئیکرتاون

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
fa: کوانتیکو

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
fa: کوینسی

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
fa: رسین

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
fa: رولی

note: A city in California in the United States
en: Ramona
fa: رامونا

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
fa: رنتول

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
fa: رپید سیتی

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
fa: رتون

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
fa: رولینز

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
fa: ردینگ

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
fa: رد اوک

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
fa: رد وینگ

note: A city in California in the United States
en: Redding
fa: ردینگ

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
fa: ردموند

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
fa: ردوود فالز

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
fa: رینو

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
fa: رنتون

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
fa: رکسبرگ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
fa: رایس لیک

note: A city in California in the United States
en: Riverside
fa: ریورساید

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
fa: ریورتون

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
fa: روئنوک

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
fa: روشل

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
fa: راک هیل

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
fa: راک اسپرینگز

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
fa: راکفورد

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
fa: راکلند

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
fa: راکپورت

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
fa: راک‌اسپرینگز

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
fa: راکی مانت

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
fa: راجرز

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
fa: روزبرگ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
fa: رازول

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
fa: راکسبرو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
fa: راش سیتی

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
fa: راسل

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
fa: راسل‌ویل

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
fa: راستون

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
fa: راتلند

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
fa: سکرامنتو

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
fa: سفرد

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
fa: سگینو

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
fa: سائوآچ

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
fa: سالایدا

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
fa: سالاینا

note: A city in California in the United States
en: Salinas
fa: سالیناس

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
fa: سلیسو

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
fa: سلمن

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
fa: سالت لیک سیتی

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
fa: سن انجلو

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
fa: سان آنتونیو

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
fa: سن کارلس

note: A city in California in the United States
en: San Diego
fa: سن دیگو

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
fa: سان فرانسیسکو

note: A city in California in the United States
en: San Jose
fa: سن هوزه

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
fa: سن مارکس

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
fa: سند پوینت

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
fa: سندبرگ

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
fa: سندپوینت

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
fa: سنویچ

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
fa: سنتا انا

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
fa: سنتا باربرا

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
fa: سنتافه

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
fa: سنتامونیکا

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
fa: سنتاروزا

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
fa: سرانک لیک

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
fa: سراسوتا

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
fa: ساونا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
fa: اسکاتسبلاف

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
fa: اسکاتسدیل

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
fa: سیاتل

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
fa: سیدیلیا

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
fa: سلینزگروو

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
fa: شونی

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
fa: شیبویگن

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
fa: شلبی

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
fa: شلبی‌ویل

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
fa: شلدون

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
fa: شلتون

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
fa: شنندوئا

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
fa: شریدن

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
fa: شرلی

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
fa: شریو‌پورت

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
fa: سیلور بی

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
fa: سیلور سیتی

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
fa: سو سیتی

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
fa: سو فالز

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
fa: سیستون

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
fa: سیتکا

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
fa: اسکگ‌وی

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
fa: اسلایدل

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
fa: اسمیتفیلد

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
fa: اسمرنا

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
fa: اسنایدر

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
fa: سودا اسپرینگز

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
fa: سامرست

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
fa: سامرویل

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
fa: اسپنسر

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
fa: اسپوکن

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
fa: اسپرینگدیل

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
fa: استفورد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
fa: استیپلز

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
fa: استیتس‌ویل

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
fa: استنتون

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
fa: استیونس پوینت

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
fa: استیلواتر

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
fa: استورم لیک

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
fa: استرجیس

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
fa: سافوک

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
fa: ساسکس

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
fa: سویتواتر

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
fa: سیلوینیا

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
fa: سیراکوز

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
fa: تاکوما

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
fa: تلاهسی

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
fa: تمپا

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
fa: تاوس

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
fa: تیلورویل

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
fa: تمپل

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
fa: تره هوت

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
fa: ترل

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
fa: تکسارکنا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
fa: تدفورد

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
fa: تامستون

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
fa: تامسون

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
fa: تایتس‌ویل

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
fa: تولیدو

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
fa: تامهوک

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
fa: توپیکا

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
fa: تارینگتون

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
fa: تریسی

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
fa: ترَورس سیتی

note: A city in California in the United States
en: Truckee
fa: تراکی

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
fa: توسان

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
fa: توکمکئری

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
fa: تالسا

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
fa: تیوپیلو

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
fa: تاسکالوسا

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
fa: توین فالز

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
fa: تایلر

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
fa: یوکایا

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
fa: آنالاسکا

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
fa: یوولدی

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
fa: وکاویل

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
fa: ولداستا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
fa: ولنتاین

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
fa: ورنل

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
fa: ویکسبرگ

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
fa: وایدلیا

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
fa: وینتون

note: A city in California in the United States
en: Visalia
fa: ویسیلیا

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
fa: ویکو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
fa: وادینا

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
fa: وینرایت

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
fa: ویکفیلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
fa: واسیکا

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
fa: واتربری

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
fa: واترویل

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
fa: واتسن‌ویل

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
fa: وکیگان

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
fa: وکیشو

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
fa: وپکا

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
fa: وسو

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
fa: وبستر سیتی

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
fa: ولزویل

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
fa: وینچی

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
fa: وندوور

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
fa: وست بند

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
fa: غرب شیکاگو

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
fa: غرب ممفیس

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
fa: وست پوینت

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
fa: وسترلی

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
fa: وستفیلد

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
fa: وارتن

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
fa: ویتون

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
fa: ویلینگ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
fa: وایتفیلد

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
fa: ویتیر

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
fa: ویچیتو

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
fa: ویلیامزبرگ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
fa: ویلیامزپورت

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
fa: ویلو

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
fa: وینچستر

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
fa: ویندم

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
fa: وینفیلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
fa: وینونا

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
fa: وینزلو

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
fa: وینستون‐سیلم

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
fa: وینتر هیون

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
fa: وایز

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
fa: ووستر

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
fa: ووستر

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
fa: ودرینگتون

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
fa: ورانگل

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
fa: یکیما

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
fa: ینکتون

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
fa: یانگزتاون

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
fa: یوما

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
fa: زینزویل

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
fa: کریسچنستد

note: A city in Uruguay
en: Colonia
fa: کولونیا

note: A city in Uruguay
en: Durazno
fa: دوراسنو

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
fa: تاشکند

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
fa: آکاری‌گوا

note: A city in Venezuela
en: Barinas
fa: باریناس

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
fa: بارکیسیمتو

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
fa: کالابوتسو

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
fa: سیوداد وولیوار

note: A city in Venezuela
en: Coro
fa: کورلو

note: A city in Venezuela
en: Guanare
fa: گواناره

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
fa: سن فلیپه

note: A city in Venezuela
en: Valera
fa: بالرا

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
fa: دانانگ

note: A city in Zambia
en: Livingstone
fa: لیوینگستون

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
fa: ماری‌یهامن
