MATE Desktop Environment - en to gu translation catalogue (4312 entries)

en: Africa
gu: આફ્રિકા

[ctx: Region]
en: Antarctica
gu: એન્ટાર્કટિકા

en: Asia
gu: એશિયા

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
gu: એટલાન્ટિક

en: Australasia &amp; Oceania
gu: ઓસ્ટ્રેલેશીયા &amp; ઓસેનિયા

en: Central and South America
gu: કેન્દ્રિય અને દક્ષિણ અમેરિકા

en: Europe
gu: યુરોપ

en: Middle East
gu: મધ્ય પૂર્વ

en: North America
gu: ઉત્તર અમેરિકા

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
gu: અફઘાનીસ્તાન

note: AL - Albania
en: Albania
gu: અલ્બેનિયા

note: DZ - Algeria
en: Algeria
gu: અલ્જેરિયા

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
gu: અમેરિકન સામોઆ

note: AD - Andorra
en: Andorra
gu: એન્ડોરા

note: AO - Angola
en: Angola
gu: એન્ગોલા

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
gu: એન્ગુઇલા

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
gu: એન્ટાર્કટિકા

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
gu: એન્ટીગ્વા અને બર્બ્યુડા

note: AR - Argentina
en: Argentina
gu: આર્જેન્ટિના

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
gu: અર્મેનીયા

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
gu: એરુબા

note: AU - Australia
en: Australia
gu: ઓસ્ટ્રેલિયા

note: AT - Austria
en: Austria
gu: ઓસ્ટ્રિયા

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
gu: અઝરબૈજાન

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
gu: બહામસ

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
gu: બહૈરિન

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
gu: બાંગલાદેશ

note: BB - Barbados
en: Barbados
gu: બાર્બાડોસ

note: BY - Belarus
en: Belarus
gu: બેલારૂસ

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
gu: બેલ્જિયમ

note: BZ - Belize
en: Belize
gu: બેલિઝ

note: BJ - Benin
en: Benin
gu: બેનીન

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
gu: બેરમ્યુડા

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
gu: ભુતાન

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
gu: બોલિવીયા

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
gu: બોસ્નિયા અને હર્ઝેગ્નોવિના

note: BW - Botswana
en: Botswana
gu: બોટ્સાવાના

note: BR - Brazil
en: Brazil
gu: બ્રાઝિલ

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
gu: બ્રિટિશ ઈન્ડીયન ઓસન જગ્યા

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
gu: બ્રીટીશ વર્જીન ટાપુઓ

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
gu: બ્રુનેઈ

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
gu: બલ્ગેરિયા

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
gu: બુર્કીના ફાસો

note: BI - Burundi
en: Burundi
gu: બુરુન્ડી

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
gu: કમ્બોડિયા

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
gu: કેમેરુન

note: CA - Canada
en: Canada
gu: કેનાડા

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
gu: કાપે વેર્ડે

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
gu: કેમેન ટાપુઓ

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
gu: કેન્દ્રિય આફ્રીકી ગણતંત્ર

note: TD - Chad
en: Chad
gu: ચાડ

note: CL - Chile
en: Chile
gu: ચિલે

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
gu: ચાઇના

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
gu: ક્રિસમસ ટાપુ

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
gu: કોકોસ (કીલીંગ) ટાપુ

note: CO - Colombia
en: Colombia
gu: કોલંબિયા

note: KM - Comoros
en: Comoros
gu: કોમોરોસ

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
gu: કોન્ગો, સામ્યવાદનું ગણતંત્ર

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
gu: કોન્ગો, નું ગણતંત્ર

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
gu: કુક ટાપુઓ

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
gu: કોસ્ટા રિકા

note: HR - Croatia
en: Croatia
gu: ક્રોઆશિયા

note: CU - Cuba
en: Cuba
gu: ક્યુબા

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
gu: સાયપ્રસ

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
gu: ચેક રીપબ્લીક

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
gu: કોટે ડીઈવોઈર

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
gu: ડેન્માર્ક

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
gu: જીબૌટી

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
gu: ડોમીનીકા

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
gu: ડોમિનિકન ગણતંત્ર

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
gu: ઈક્વેડોર

note: EG - Egypt
en: Egypt
gu: ઈજીપ્ત

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
gu: ઈઆઈ સાલ્વાડોર

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
gu: ઈક્વેટોરિયલ ગ્યુઈનીઆ

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
gu: એરીટ્રીયા

note: EE - Estonia
en: Estonia
gu: ઈસ્ટોનિયા

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
gu: ઈથોપીઆ

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
gu: ફોલ્કલેન્ડ ટાપુઓ (માલ્વીનાસ)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
gu: ફારો ટાપુઓ

note: FJ - Fiji
en: Fiji
gu: ફીજી

note: FI - Finland
en: Finland
gu: ફિનલેન્ડ

note: FR - France
en: France
gu: ફ્રાંસ

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
gu: ફ્રેંચ ગ્યુઈઆના

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
gu: ફ્રેંચ પોલીનેસિયા

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
gu: ફ્રેંચ દક્ષિણી પ્રદેશો

note: GA - Gabon
en: Gabon
gu: ગેબન

note: GM - Gambia
en: Gambia
gu: ઝામ્બિયા

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
gu: જ્યોર્જિયા

note: DE - Germany
en: Germany
gu: જર્મનિ

note: GH - Ghana
en: Ghana
gu: ઘાના

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
gu: ગિબ્રાલ્ટાર

note: GR - Greece
en: Greece
gu: ગ્રીસ

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
gu: ગ્રીનલેન્ડ

note: GD - Grenada
en: Grenada
gu: ગ્રેનાડા

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
gu: ગ્યુઆડેલોપ

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
gu: ગ્યુઆમ

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
gu: ગૌટેમાલા

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
gu: ગ્યુર્નેસી

note: GN - Guinea
en: Guinea
gu: ગ્યુઈનેઆ

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
gu: ગ્યુનેઆ-બિસાઉ

note: GY - Guyana
en: Guyana
gu: ગુયાના

note: HT - Haiti
en: Haiti
gu: હાઈટી

note: HN - Honduras
en: Honduras
gu: હોન્ડરસ

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
gu: હોંગ કોંગ

note: HU - Hungary
en: Hungary
gu: હંગરી

note: IS - Iceland
en: Iceland
gu: ટાપુ

note: IN - India
en: India
gu: ભારત

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
gu: ઈન્ડોનેશિયા

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
gu: ઇરાન

note: IQ - Iraq
en: Iraq
gu: ઈરાક

note: IE - Ireland
en: Ireland
gu: આર્યભૂમિ

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
gu: ઈસલ ઓફ મેન

note: IL - Israel
en: Israel
gu: ઈઝરાયલ

note: IT - Italy
en: Italy
gu: ઈટાલી

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
gu: જમૈકા

note: JP - Japan
en: Japan
gu: જાપાન

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
gu: જર્સી

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
gu: જોર્ડન

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
gu: કઝાખસ્તાન

note: KE - Kenya
en: Kenya
gu: કેન્યા

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
gu: કિરીબાટી

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
gu: કુવૈત

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
gu: કીર્ગીઝસ્તાન

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
gu: લાઓસ

note: LV - Latvia
en: Latvia
gu: લેટવિયા

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
gu: લેબનોન

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
gu: લેસેથો

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
gu: લિબેરિયા

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
gu: લિબ્યા

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
gu: લીંચસ્ટેઈન

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
gu: લિથુઆનિયા

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
gu: લક્ઝેમ્બર્ગ

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
gu: મકાઉ

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
gu: મેકેડોનિયા

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
gu: માડાગાસ્કાર

note: MW - Malawi
en: Malawi
gu: માલાવી

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
gu: મલેશિયા

note: MV - Maldives
en: Maldives
gu: માલદિવ

note: ML - Mali
en: Mali
gu: માલી

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
gu: માલ્ટા

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
gu: માર્શલ ટાપુઓ

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
gu: માર્ટીનીક

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
gu: મૌરીટાનીઆ

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
gu: મોરેશિયસ

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
gu: મેયોટ

note: MX - Mexico
en: Mexico
gu: મેક્સિકો

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
gu: માઈક્રોનેસિયા, ફીડરેટેડ સ્ટેટ્સ ઓફ

note: MD - Moldova
en: Moldova
gu: મોલ્ડોવા

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
gu: મોનાકો

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
gu: મોંગોલિયા

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
gu: મોન્ટેનેગ્રો

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
gu: મોન્ટસેરાટ

note: MA - Morocco
en: Morocco
gu: મોરોક્કો

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
gu: મોઝામ્બીક

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
gu: મ્યાનમાર

note: NA - Namibia
en: Namibia
gu: નામીબિયા

note: NR - Nauru
en: Nauru
gu: નૌરુ

note: NP - Nepal
en: Nepal
gu: નેપાળ

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
gu: નેધરલેન્ડઝ

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
gu: નેધરલેન્ડઝ એન્ટીલેસ

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
gu: ન્યુ કેલેડોનીયા

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
gu: ન્યુ ઝીલેન્ડ

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
gu: નાઈકારાગ્યુઆ

note: NE - Niger
en: Niger
gu: નાઈજર

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
gu: નાઈજેરીયા

note: NU - Niue
en: Niue
gu: નીયુ

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
gu: નોરફોલ્ક ટાપુ

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
gu: ઉત્તર કોરિયા

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
gu: ઉત્તરી મારીઆના ટાપુઓ

note: NO - Norway
en: Norway
gu: નોર્વે

note: OM - Oman
en: Oman
gu: ઓમાન

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
gu: પાકિસ્તાન

note: PW - Palau
en: Palau
gu: પલાઉ

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
gu: પેલેસ્ટીયાઈ પ્રદેશ

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
gu: પનામા

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
gu: પાપુઆ ન્યુ જીનેવા

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
gu: પેરાગ્યુઆ

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
gu: પેરુ

note: PH - Philippines
en: Philippines
gu: ફિલિપાઈન્સ

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
gu: પિટકેર્ન

note: PL - Poland
en: Poland
gu: પોલેન્ડ

note: PT - Portugal
en: Portugal
gu: પોર્ટુગલ

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
gu: પ્યુએર્ટો રિકો

note: QA - Qatar
en: Qatar
gu: કતાર

note: RO - Romania
en: Romania
gu: રોમાનિયા

note: RU - Russian Federation
en: Russia
gu: રશિયા

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
gu: ર્વાન્ડા

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
gu: રીયુનિયન

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
gu: સંત બાર્થેલેમી

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
gu: સંત હેલેના

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
gu: સંત કિટ્સ અને નેવીસ

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
gu: સંત લ્યુસીઆ

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
gu: સંત માર્ટીન

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
gu: સંત પીયરે અને મીકેલોન

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
gu: સંત વિન્સન્ટ અને ગ્રેનાડાઈન્સ

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
gu: સામોઆ

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
gu: સન મેરિનો

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
gu: સાઓ ટોમ અને પ્રિન્સાઈપ

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
gu: સાઉદી અરેબિયા

note: SN - Senegal
en: Senegal
gu: સેનેગલ

note: RS - Serbia
en: Serbia
gu: સર્બિઆ

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
gu: સીચેલેસ

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
gu: સીયારા લીઓન

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
gu: સિંગાપુર

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
gu: સ્લોવેકિયા

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
gu: સ્લોવેનિયા

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
gu: સોલોમન ટાપુઓ

note: SO - Somalia
en: Somalia
gu: સોમાલિયા

note: ZA - South Africa
en: South Africa
gu: દક્ષિણ આફ્રિકા

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
gu: દક્ષિણ જ્યોર્જીયા અને દક્ષિણ સેન્ડવીચ ટાપુઓ

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
gu: દક્ષિણ કોરિયા

note: ES - Spain
en: Spain
gu: સ્પેન

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
gu: શ્રી લંકા

note: SD - Sudan
en: Sudan
gu: સુદાન

note: SR - Suriname
en: Suriname
gu: સુરિનામ

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
gu: Svalbard અને Jan Mayen

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
gu: સ્વાઝીલેન્ડ

note: SE - Sweden
en: Sweden
gu: સ્વીડન

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
gu: સ્વીત્ઝરલેન્ડ

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
gu: સીરીયા

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
gu: તાઈવાન

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
gu: તાજીકિસ્તાન

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
gu: તાન્ઝાનીયા

note: TH - Thailand
en: Thailand
gu: થાઈલેન્ડ

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
gu: ટાઈમર-લેસ્ટ

note: TG - Togo
en: Togo
gu: ટોગો

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
gu: તોકેલાઉ

note: TO - Tonga
en: Tonga
gu: ટોન્ગા

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
gu: ટ્રિનીદાદ અને ટોબેગો

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
gu: તુનીસીયા

note: TR - Turkey
en: Turkey
gu: તુર્કી

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
gu: તુર્કમેનીસ્તાન

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
gu: તુર્ક્સ અને કેઈકોસ ટાપુઓ

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
gu: તુવાલુ

note: UG - Uganda
en: Uganda
gu: યુગાન્ડા

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
gu: યુક્રેનિયા

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
gu: યુનાયટેડ આરબ અમીરાત્સ

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
gu: યુનાઈટેડ કિંગડમ

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
gu: યુનાઈટેડ સ્ટેટ્સ

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
gu: યુનાઈટેડ સ્ટેટ્સ માઈનોર આઉટલાઈંગ ટાપુઓ

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
gu: યુનાઈટેડ સ્ટેટ્સ વર્જીન ટાપુઓ

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
gu: ઉરુગ્વે

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
gu: ઉઝબેકિસ્તાન

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
gu: વાનુઆટુ

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
gu: વેટિકન શહેર

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
gu: વેનેઝુએલા

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
gu: વિયેટ નામ

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
gu: વોલિસ અને ફુતુના

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
gu: વેસ્ટર્ન સહારા

note: YE - Yemen
en: Yemen
gu: યેમેન

note: ZM - Zambia
en: Zambia
gu: ઝામ્બિયા

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
gu: ઝીમ્બાબ્વે

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
gu: એલાન્ડ ટાપુઓ

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
gu: પશ્ચિમી કોંગો

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
gu: પૂર્વીય કોંગો

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
gu: પાલ્મર સ્ટેશન (ચિલે ટાઇમ)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
gu: રાથેરા રીસર્સ સ્ટેશન

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
gu: શોવા સ્ટેશન

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
gu: મેસન સ્ટેશન

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
gu: વોસ્ટોક સ્ટેશન

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
gu: ડેવીસ સ્ટેશન

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
gu: કેસી સ્ટેશન (પશ્ચિમી ઓસ્ટ્રેલિયાઈ સમય)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
gu: ડુમાઉન્ટ ડિ-યુરવીલે સ્ટેશન

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
gu: મેકમુરડો સ્ટેશન (ન્યુ ઝીલેન્ડ સમય)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
gu: એમન્ડસેન-સ્કોટ દક્ષિણ પોલ સ્ટેશન (ન્યુ ઝીલેન્ડ સમય)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
gu: પશ્ચિમિ ઇન્ડોનેશિયા સમય

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
gu: કેન્દ્રિય ઇન્ડોનેશિયા સમય

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
gu: પૂર્વીય ઇન્ડોનેશિયા સમય

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
gu: પૂર્વીય કઝાખસ્તાન

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
gu: પશ્ચિમી કઝાખસ્તાન

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
gu: પૂર્વીય મોંગોલિયા

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
gu: પશ્ચિમી મોંગોલિયા

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
gu: કેન્દ્રિય મોંગોલિયા

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
gu: ડેન્માર્કશોન

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
gu: પશ્ચિમિ ગ્રીનલેન્ડ

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
gu: પૂર્વીય ગ્રીનલેન્ડ

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
gu: થુલે AFB

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
gu: એટલાન્ટિક સમય

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
gu: પશ્ચિમિ સમય

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
gu: કેન્દ્રિય પશ્ચિમ સમય

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
gu: કેન્દ્રિય સમય (દક્ષિણ ઓસ્ટ્રેલીઆ)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
gu: કેન્દ્રિય સમય (યાન્કોવીન્ના, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
gu: કેન્દ્ર સમય (ઉત્તરી પ્રદેશ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
gu: પૂર્વી સમય (તાસ્માનિયા)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
gu: પૂર્વીય સમય (વિક્ટોરીઆ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
gu: પૂર્વીય સમય (ન્યુ સાઉથ વેલ્સ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
gu: પૂર્વી સમય (ક્વીન્સલેન્ડ)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
gu: લોર્ડ હોવે ટાપુ

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
gu: તાહીતી / સોસાયટી ટાપુઓ

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
gu: મર્કીસાસ ટાપુઓ

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
gu: ગેમ્બીયર ટાપુઓ

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
gu: ગીલબર્ટ ટાપુઓ

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
gu: ફીનીક્સ ટાપુઓ

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
gu: લીટી ટાપુઓ

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
gu: પોહન્પી / કોસરાઈ

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
gu: યાપ / ચુક

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
gu: મેઈનલેન્ડ ન્યુ ઝીલેન્ડ

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
gu: ચાથામ ટાપુઓ

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
gu: જોનસન એટોલ (હવાઈ સમય)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
gu: મીડવે એટોલ (સામોઆ સમય)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
gu: વેક ટાપુ

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
gu: ટોકાન્ટીંસ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
gu: બાહીયા

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
gu: એમાપા / પૂર્વ પારા

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
gu: રોરાઈમા

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
gu: માટો ગ્રોસે ડો સુલ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
gu: માટા ગ્રોસો

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
gu: પશ્ચિમ એમેઝોનાસ

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
gu: એલાગોઆસ, સર્જાઈપ

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
gu: પૂર્વ એમેઝોનાસ

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
gu: ફરનાન્ડો ડે નોરોન્હા

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
gu: પશ્ચમ પારા, રોન્ડોનિયા

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
gu: પર્નામ્બ્યુકો

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
gu: એક્રે

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
gu: બ્રાસીલીઆ સમય

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
gu: મેઇનલેન્ડ ચિલે

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
gu: પૂર્વી ટાપુ

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
gu: મેઇનલેન્ડ ઈક્વેડોર

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
gu: ગેલેપેગોસ ટાપુઓ

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
gu: એઝોરેસ

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
gu: મડેઈરા

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
gu: મેઇનલેન્ડ પોર્ટુગલ

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
gu: કાલીનીન્ગ્રાડ ટાઇમ

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
gu: મોસ્કો ટાઇમ

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
gu: સમારા ટાઇમ

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
gu: ચેકાટરીનબુર્ગ સમય

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
gu: ઓમાસ્ક સમય

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
gu: ક્રાસનોયાર્સ્ક સમય

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
gu: ઈર્કુત્સક સમય

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
gu: યાકુત્સક સમય

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
gu: વિલાડીવોસ્ટોક સમય

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
gu: મગાદાન સમય

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
gu: કામચાટ્કા સમય

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
gu: કેનારી ટાપુઓ

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
gu: મેઇનલેન્ડ સ્પેન

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
gu: Ceuta અને Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
gu: પેસિફિક સમય

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
gu: માઉન્ટેઈન સમય

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
gu: પર્વત સમય, કોઈ DST નહિં (ઉત્તરપૂર્વી BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
gu: કેન્દ્રિય સમય

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
gu: કેન્દ્ર સમય, કોઈ DST નથી (સાસ્કાચેવાન)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
gu: પૂર્વીય સમય

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
gu: પૂર્વી સમય, કોઈ DST નહિં (દક્ષિણએમ્પટન ટાપુ, વગેરે)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
gu: એટલાન્ટિક સમય, કોઈ DST નથી (પૂર્વી ક્યુબેક)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
gu: ન્યુફાઉન્ડલેન્ડ સમય

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
gu: હવાઈ-એલ્યુશિયન સમય (એલ્યુશિયન ટાપુઓ)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
gu: હવાઈ-એલ્યુશિયન સમય, કોઈ DST નથી (હવાઈ)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
gu: અલાસ્કા સમય

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
gu: પર્વત સમય, કોઈ DST નથી (એરીઝોના)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
gu: ઓસ્ટ્રેલિયાઈ વડુ મથક

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
gu: ન્યુ સાઉથ વેલ્સ

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
gu: ઉત્તરી જગ્યા

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
gu: ક્વીન્સલેન્ડ

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
gu: દક્ષિણ ઓસ્ટ્રેલિયા

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
gu: તાસ્માનીયા

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
gu: વિક્ટોરિયા

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
gu: પશ્ચિમી ઓસ્ટ્રેલિયા

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
gu: એન્ટવર્પ

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
gu: બ્રુસેલ્સ, ફ્લેમીશ અને વેલુન બ્રાબાન્ટ

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
gu: પૂર્વીય-ફ્લાન્ડર્સ

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
gu: હેઈનૌટ

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
gu: લીમ્બર્ગ

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
gu: લીએજ

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
gu: લક્ઝેમ્બર્ગ

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
gu: નામુર

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
gu: પશ્ચિમ-ફ્લાન્ડેર્સ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
gu: એક્રા

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
gu: અલ્ગોઆસ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
gu: અમાપાલા

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
gu: એમેઝોનાસ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
gu: બાહીયા

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
gu: સીયેરા

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
gu: ડિસ્ટ્રીટો ફીડરલ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
gu: ઇસ્પિરીટો સાન્ટો

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
gu: ગોઈઆસ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
gu: મારાન્હાઓ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
gu: માટો ગ્રોસો

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
gu: માટો ગ્રોસો ડો સુલ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
gu: મિનાસ ગેરીયાસ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
gu: પેરાના

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
gu: પાર્નાઈબા

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
gu: પેરા

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
gu: પેરનામ્બુકો

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
gu: પિઆઉ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
gu: રીઓ ગ્રાન્ડે ડો નોર્ટે

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
gu: રાયો ગ્રાન્ડે ડો સુલ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
gu: રાયો ડી જાનૈરો

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
gu: રોન્ડોનિયા

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
gu: રોરાઇમા

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
gu: સાંતા કેટારીના

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
gu: સર્જાઈપ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
gu: સાઓ પોલો

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
gu: ટોકાન્ટીસ

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
gu: અલ્બેર્ટા

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
gu: બ્રિટિશ કોલંબિયા

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
gu: માનિટોબા

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
gu: ન્યુ બ્રન્સવીક

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
gu: ન્યુફાઉન્ડલેન્ડ અને લેબરાડોર

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
gu: ઉત્તરપશ્ચિમિ ફરવાના સ્થળો

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
gu: નોવા સ્કોટિઆ

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
gu: નાનાવટ

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
gu: ઓન્ટારિયો

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
gu: પ્રિંસ એડવોર્ડ ટાપુ

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
gu: ક્યુબેક

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
gu: સાસ્કાચેવાન

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
gu: યુકોન જગ્યા

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
gu: એન્હુઈ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
gu: બૈજીંગ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
gu: ચોંગકીંગ

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
gu: ફુજૈન

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
gu: ગાન્સુ

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
gu: ગૌન્ગડોંગ

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
gu: ગૌંગક્સી

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
gu: ગુઈઝોઉ

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
gu: હાઈનાન

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
gu: હેઈલોન્ગજીંગ

note: A state/province/territory in China
en: Henan
gu: હુનાન

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
gu: હુબેઇ

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
gu: હુનાન

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
gu: ઈનર મોંગોલિયા

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
gu: જીઆન્ગ્સુ

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
gu: જીલીન

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
gu: લાયોનીંગ

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
gu: શાન્ક્સી

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
gu: શેન્ટોંગ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
gu: શાંગહાઈ

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
gu: શાન્ક્સી

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
gu: સીચુઆન

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
gu: ટીયાનજીન

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
gu: ઝીનજીંગ

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
gu: યુન્નાન

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
gu: ઝેજીઆન્ગ

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
gu: બાડેન-વુર્ટેમ્બર્ગ

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
gu: બાવરીયા

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
gu: બર્લિન

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
gu: બ્રાન્ડેન્બર્ગ

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
gu: બ્રેમેન

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
gu: હંમ્બર્ગ

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
gu: હેસે

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
gu: લોવલ સેક્સોની

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
gu: મેકલેનબર્ગ-પશ્ચિમિ પોમેરાનીયા

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
gu: ઉત્તર રાઈન-વેસ્ટફાલિયા

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
gu: રેઈનલેન્ડ-પાલાટીનેટ

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
gu: સારલેન્ડ

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
gu: સેક્સોની

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
gu: સાક્સોની-એન્હાલ્ટ

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
gu: સ્કલેસ્વીગ-હોલસ્ટેઈન

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
gu: થુરીન્ગીઆ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
gu: એગ્યુઆસ્કાલીન્ટેસ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
gu: બાજા કેલિફોર્નિયા

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
gu: બાજા કેલિફોર્નિયા સુર

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
gu: કેમ્પેચ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
gu: ચિઆપાસ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
gu: ચિહુઆહુઆ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
gu: કોઆહુઈલા

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
gu: કોલિમા

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
gu: ડિસ્ટ્રીટો ફીડરલ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
gu: ડ્યુરાંગો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
gu: ગુઆનાજુઆટો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
gu: ગુએરેરો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
gu: હિડાલ્ગો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
gu: જેલિસ્કો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
gu: મિચીગન

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
gu: મોરલોસ

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
gu: મેક્સિકો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
gu: નાયેરીટ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
gu: નુવો લીઓન

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
gu: ઓક્ઝાકા

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
gu: પુઈબ્લા

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
gu: ક્વારેટારો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
gu: ક્વીન્ટાના રુ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
gu: સન લુઈસ પોટોસી

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
gu: સીનાલોઆ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
gu: સોનોરા

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
gu: ટેબાસ્કો

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
gu: ટમાઉલીપાસ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
gu: ટલાક્સકાલા

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
gu: વેરાક્રુઝ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
gu: ટુકાટાન

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
gu: ઝેકેટેકાસ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
gu: પૂર્વ અને દક્ષિણ પૂર્વ ઈંગ્લેન્ડ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
gu: મિડલેન્ડ્સ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
gu: ઉત્તર પૂર્વ ઈંગ્લેન્ડ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
gu: ઉત્તર પશ્ચિત ઈંગ્લેન્ડ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
gu: ઉત્તરી ટાપુ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
gu: સ્કોટલેન્ડ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
gu: દક્ષિણ અને દક્ષિણ પશ્ચિમ ઈંગ્લેન્ડ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
gu: વેલ્સ

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
gu: અલાબામા

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
gu: અલાસ્કા

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
gu: એરિઝોના

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
gu: આર્કાન્સાસ

note: A state/province/territory in United States
en: California
gu: કેલિફોર્નિયા

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
gu: કોલોરાડો

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
gu: કોનેક્ટીકટ

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
gu: ડેલાવેર

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
gu: કોલંબિયાનો જીલ્લો

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
gu: ફ્લોરિડા

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
gu: જ્યોર્જિયા

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
gu: હવાઈ

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
gu: ઈડાહો

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
gu: ઈલીનોઈસ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
gu: ઈન્ડિયાના

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
gu: ઈઓવા

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
gu: કાન્સાસ

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
gu: કેન્ટુકી

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
gu: લુઈસિઆના

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
gu: લેઈન

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
gu: મેરીલેન્ડ

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
gu: માસકુસેટ્સ

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
gu: મિચીગન

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
gu: મિનેસોટા

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
gu: મિસિસીપી

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
gu: મિસૌરી

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
gu: મોન્ટાના

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
gu: નેબ્રાસ્કા

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
gu: નેવાડા

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
gu: ન્યુ હેમ્પશીર

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
gu: ન્યુ જર્સી

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
gu: ન્યુ મેક્સિકો

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
gu: ન્યુ યોર્ક

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
gu: નોર્થ કારોલિના

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
gu: નોર્થ ડાકોટા

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
gu: ઓહિઓ

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
gu: ઓકલાહોમા

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
gu: ઓરેગોન

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
gu: પેનીસીલ્વેનિયા

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
gu: રહોડ ટાપુ

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
gu: દક્ષિણ કારોલિના

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
gu: દક્ષિણ ડાકોટા

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
gu: ટેનેસ્સી

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
gu: ટેક્સાઝ

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
gu: ઉતાહ

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
gu: વર્મોન્ટ

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
gu: વર્જાયના

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
gu: વોશિંગટન

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
gu: પશ્ચિમ વર્જાઈનીઆ

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
gu: વિસ્કોન્સીન

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
gu: વાયોમીંગ

note: A city in Afghanistan
en: Herat
gu: હેરાટ

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
gu: કાબુલ

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
gu: ટિરાના

note: A city in Algeria
en: Adrar
gu: એડરાર

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
gu: એલ્જેઈર્સ

note: A city in Algeria
en: Annaba
gu: એનાબા

note: A city in Algeria
en: Batna
gu: બટના

note: A city in Algeria
en: Bechar
gu: બેચાર

note: A city in Algeria
en: Bejaia
gu: બેજાઈઆ

note: A city in Algeria
en: Berriane
gu: બેરીન

note: A city in Algeria
en: Biskra
gu: બીસ્ક્રા

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
gu: બોઉ સાડા

note: A city in Algeria
en: Chlef
gu: ચેલ્ફ

note: A city in Algeria
en: Constantine
gu: કોનસ્ટાન્ટાઈન

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
gu: ડાર એલ બૈડા

note: A city in Algeria
en: Djanet
gu: ડીજાનેટ

note: A city in Algeria
en: El Golea
gu: એલ ગોલીઆ

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
gu: ઘાર્ડિયા

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
gu: હાસ્સી-મેસાઉડ

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
gu: ઈન એમેનાસ

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
gu: ઇ-ન સાલાલાહ

note: A city in Algeria
en: Illizi
gu: ઈલીઝી

note: A city in Algeria
en: Jijel
gu: જિજેલ

note: A city in Algeria
en: Laghouat
gu: લાઘોઅટ

note: A city in Algeria
en: Mascara
gu: મસ્કારા

note: A city in Algeria
en: Oran
gu: ઓરાન

note: A city in Algeria
en: Ouargla
gu: ઓરગલા

note: A city in Algeria
en: Setif
gu: સેટીફ

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
gu: સીદી એમરાને

note: A city in Algeria
en: Sidi Bel Abbes
gu: સીદી બેલ એબેસ

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
gu: તમનરાસીટ

note: A city in Algeria
en: Tebessa
gu: ટેબેસા

note: A city in Algeria
en: Tiaret
gu: ટીએરેટ

note: A city in Algeria
en: Timimoun
gu: તિમિમોન

note: A city in Algeria
en: Tindouf
gu: ટિન્ડાઉફ

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
gu: ત્લેમ્સેન

note: A city in Algeria
en: Touggourt
gu: ટોગોર્ટ

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
gu: પેગો પેગો

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
gu: વેલી

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
gu: ફિચીસ ક્રીક

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
gu: સંત જ્હોન

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
gu: હ્યુએનોસ એર્સ

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
gu: કોમોડોરો રિવાડાવિયા

note: A city in Argentina
en: Corrientes
gu: કોરીન્ટેસ

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
gu: કોર્ડોબા

note: A city in Argentina
en: El Palomar
gu: એલ પાલોમાર

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
gu: એઝૈઝા

note: A city in Argentina
en: Formosa
gu: ફોર્મોસા

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
gu: માર ડેલ પ્લાટા

note: A city in Argentina
en: Mendoza
gu: મેન્ડોઝા

note: A city in Argentina
en: Neuquén
gu: નેક્વીન

note: A city in Argentina
en: Posadas
gu: પોસાડાસ

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
gu: પ્યુઅર્ટો ઈગુઆઝુ

note: A city in Argentina
en: Reconquista
gu: રેકોન્કીસ્ટા

note: A city in Argentina
en: Resistencia
gu: રેસિસ્ટેન્સીયા

note: A city in Argentina
en: Rosario
gu: રોઝારિયો

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
gu: રાયો ગેલેગોસ

note: A city in Argentina
en: Río Grande
gu: રાયો ગ્રાન્ડે

note: A city in Argentina
en: Salta
gu: સોલ્ટા

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
gu: સાન કાર્લોસ ડી બેરીલોચ

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
gu: સન ફરનાન્ડો

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
gu: સાન સાલ્વાડોર ડી જુજુય

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
gu: ઉશુઆઈઆ

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
gu: યેરેવાન

note: A city in Aruba
en: Camacuri
gu: કામાકુરી

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
gu: ઓરનજેસ્ટેડ

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
gu: એડિલેડ

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
gu: એલાઈસ સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
gu: બ્રિઝબેન

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
gu: બ્રુમ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
gu: બલ્સબ્રુક

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
gu: કૈર્ન્સ

note: The capital of Australia
en: Canberra
gu: કેન્બેરા

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
gu: કુલાંગાટા

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
gu: ડાર્વિન

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
gu: ડુબ્બો

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
gu: ફોરેસ્ટ હીલ

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
gu: હોબાર્ટ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
gu: કાલ્ગુર્લી

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
gu: કેથરીન

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
gu: કુનુનુરા

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
gu: લાર

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
gu: લાઉનસેન્સટન

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
gu: લરમાઉથ

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
gu: મેલબોર્ન

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
gu: માઉન્ટ ઈસા

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
gu: પર્થ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
gu: રિચમન્ડ

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
gu: રોકહેમ્પટન

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
gu: શેલબોરો

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
gu: સીડની

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
gu: ટામવર્થ

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
gu: ટાઉન્સવિલે

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
gu: વુમેરા

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
gu: એઈજન ઈમ એનસ્ટાલ

note: A city in Austria
en: Graz
gu: ગ્રાઝ

note: A city in Austria
en: Hohenems
gu: હોહેનેમસ

note: A city in Austria
en: Innsbruck
gu: ઈન્સબ્રક

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
gu: ક્લાગેનફર્ટ

note: A city in Austria
en: Linz
gu: લિન્ઝ

note: A city in Austria
en: Salzburg
gu: સેલ્ઝબર્ગ

note: A city in Austria
en: Teesdorf
gu: ટીસડોર્ફ

note: A city in Austria
en: Tulln
gu: તુલ્ન

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
gu: વિયેના

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
gu: વાઈનેર નેઉસ્ટાડ

note: A city in Austria
en: Zell am See
gu: ઝેલ અમ સી

note: A city in Austria
en: Zeltweg
gu: ઝેલ્ટવેગ

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
gu: બાકુ

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
gu: ગ્યાન્કા

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
gu: ફ્રીપોર્ટ

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
gu: જ્યોર્જટાઉન

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
gu: નાસાઉ

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
gu: અલ હાડ્ડ

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
gu: માનામા

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
gu: ચિત્તાગોંગ

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
gu: ઢાકા

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
gu: શોલપુર

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
gu: બ્રીજટાઉન

note: A city in Barbados
en: Paragon
gu: પેરાગોન

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
gu: બ્રેસ્ટ

note: A city in Belarus
en: Homyel'
gu: હોમયેલ'

note: A city in Belarus
en: Hrodna
gu: હ્રોદના

note: The capital of Belarus
en: Minsk
gu: મીન્સ્ક

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
gu: વાઈટબેસ્ક

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
gu: એન્ટવર્પ

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
gu: બીઔચેઈન

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
gu: બીઝેર્ટે

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
gu: બ્રુસલી

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
gu: ચેઈવર્સ

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
gu: એલ્સનબોર્ન

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
gu: ફ્લોરેનીસ

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
gu: ગોસેલિઅસ

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
gu: ક્લેઈન-બ્રોગેલ

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
gu: કોકસીજ્દે

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
gu: ઓસ્ટેન્ડ

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
gu: શાફેન

note: A city in Belize
en: Belize City
gu: બેલિઝ શહેર

note: A city in Benin
en: Cotonou
gu: કોટોનૌ

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
gu: પોર્ટો-નોવો

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
gu: હેમિલ્ટન

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
gu: સંત જ્યોર્જ

note: A city in Bolivia
en: Camiri
gu: કેમીરી

note: A city in Bolivia
en: Cobija
gu: કોબીજા

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
gu: કોચાબામ્બા

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
gu: કોન્સેપ્સન

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
gu: લા પાઝ

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
gu: મગદાલેના

note: A city in Bolivia
en: Oruro
gu: ઓરુરો

note: A city in Bolivia
en: Potosí
gu: પોટોસી

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
gu: પ્યુઅર્ટો સ્વેઆરેઝ

note: A city in Bolivia
en: Reyes
gu: રીયીસ

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
gu: રીબેરાલ્ટા

note: A city in Bolivia
en: Roboré
gu: રોબોર

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
gu: રુરેનાબેક

note: A city in Bolivia
en: San Borja
gu: સન બોર્જા

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
gu: સેન ઈગ્નાસિયો ડી વેલાસ્કો

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
gu: સન જોઆકીન

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
gu: સેન જોસ ડી ચિક્વિટોઝ

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
gu: સાંતા એના ડી યાકુમા

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
gu: સાંતા ક્રુઝ

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
gu: સુસર

note: A city in Bolivia
en: Tarija
gu: ટારિજા

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
gu: ટ્રીનીદાદ

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
gu: વિલ્લામોન્ટેસ

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
gu: વિરુ વિરુ

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
gu: યાક્યુઈબા

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
gu: બાન્જા લ્યુકા

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
gu: મોસ્ટાર

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
gu: સરાજેવો

note: A city in Botswana
en: Francistown
gu: ફ્રાન્સીસટાઉન

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
gu: ગેબોરોન

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
gu: ઘાન્ઝી

note: A city in Botswana
en: Kasane
gu: કાસાને

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
gu: લેટલ્હાકાને

note: A city in Botswana
en: Lokerane
gu: લોકેરાન્સ

note: A city in Botswana
en: Maun
gu: મૌન

note: A city in Botswana
en: Mochudi
gu: મોચુદી

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
gu: સેલેબી ફીકવે

note: A city in Botswana
en: Tshabong
gu: ત્સાબોન્ગ

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
gu: એલ્ટા ફ્લોરીસ્ટા

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
gu: એલ્ટામીરા

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
gu: એનાપોલીસ

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
gu: એરાકાજુ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
gu: બાર્બાસેના

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
gu: બારા ડો ગાર્કાસ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
gu: બૌરુ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
gu: બેલો હોરીઝોન્ટે

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
gu: બેલેમ

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
gu: બોઆ વિસ્તા

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
gu: બોમ જેસસ ડા લાવા

note: The capital of Brazil
en: Brasília
gu: બ્રાસીલીઆ

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
gu: કેશીમ્બો

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
gu: કેમ્પીના ગ્રાન્ડે

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
gu: કેમ્પિઅન્સ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
gu: કેમ્પો ગ્રાન્ડે

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
gu: કેમ્પોસ

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
gu: કોન્સીકાઓ ડો આરાગ્યુઆઈઆ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
gu: કોરુમ્બા

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
gu: ક્રુઝેરીઓ ડો સલ

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
gu: ક્યુઈબા

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
gu: ક્યુરિટીબા

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
gu: ફ્લોરીઅનપોલીસ

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
gu: ફોર્ટાલીઝા

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
gu: ફોઝ ડો ઈગુઆકુ

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
gu: ગોઈઆનીઆ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
gu: ગ્યુઆરાટીન્યુએટા

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
gu: ગૌરુહોસ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
gu: ઈલેસ

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
gu: ઈમ્પેરાટ્રીઝ

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
gu: ઈતાઈટુબા

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
gu: જાકારેઆકાન્ગા

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
gu: જોઆ પેસોઆ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
gu: જુઈઝ ડે ફારા

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
gu: લોન્ડરીના

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
gu: માસેઈઓ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
gu: માનાઉસ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
gu: મેનીકોર

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
gu: મારાબા

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
gu: મારીન્ગા

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
gu: મોન્ટીસ ક્લારોઝ

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
gu: મોસોરો

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
gu: નાતાલ

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
gu: ઓઈપોકુ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
gu: પાલ્મેઇરાસ

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
gu: પાર્નાઈબા

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
gu: પૌલો અફોન્સો

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
gu: પેલોટાસ

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
gu: પેટ્રોલીના

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
gu: પિરાસુનુન્ગા

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
gu: પિરી ગ્રાન્ડે

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
gu: પોન્ટા પોરા

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
gu: પોર્ટો એલેગ્રી

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
gu: પોકોસ ડી કેલ્ડાસ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
gu: પ્રેસિડન્ટ પૃડેન્ટ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
gu: પોર્ટો સીગ્યુરો

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
gu: પોર્ટો વેલ્હો

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
gu: રીસીફ

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
gu: રાયો બ્રાન્કો

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
gu: રાયો ડી જાનૈરો

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
gu: સેલ્વેડોર

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
gu: સાંતા મારિયા

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
gu: સાંતારેમ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
gu: સન્ટોસ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
gu: સાઓ ફીલીક્સ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
gu: સાઓ ગેબ્રીઅલ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
gu: સાઓ જોઝ ડોસ કેમ્પોસ

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
gu: સાઓ લુઈસ

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
gu: સાઓ પોલો

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
gu: સાઓ પેડ્રો ડા એલ્ડેઈઆ

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
gu: તારાઉકા

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
gu: ટેફે

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
gu: ટેરેસિના

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
gu: તુકુરુઈ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
gu: યુબેરાબા

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
gu: ઉબેરલાન્ડીઆ

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
gu: ઉરુગુઐના

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
gu: વિલા ડોસ રેમેડિઓસ

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
gu: વિલ્હેના

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
gu: વિટોરિયા

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
gu: વિક્ટોરિયા ડા કોન્કીસ્ટા

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
gu: રોડ શહેર

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
gu: ધ મીલ

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
gu: બન્ડાર સેરી બેગાવાન

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
gu: બર્ગાસ

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
gu: ગોર્ના ઓરીહોવીત્ઝા

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
gu: પ્લોવડિવ

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
gu: સોફિયા

note: A city in Bulgaria
en: Varna
gu: વાર્ના

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
gu: ઓઉગાડોઉગોઉ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
gu: બુજુમ્બરા

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
gu: ફીનોમ પેન્હ

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
gu: સીએમરેબ

note: A city in Cameroon
en: Douala
gu: ડૌવાલા

note: A city in Cameroon
en: Garoua
gu: ગારોઉઆ

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
gu: એનગાઉનડેર

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
gu: યાઉન્ડે

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
gu: એબોટ્સફોર્ડ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
gu: અગાસીઝ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
gu: એકલાવીક

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
gu: ઓલીસન બંદર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
gu: આલ્ટા સરોવર

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
gu: અમ્કાઈ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
gu: આર્જેન્ટીઆ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
gu: આર્વીયાટ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
gu: એસીનીબોઈઆ

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
gu: બાગોટવિલે

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
gu: બેઈ-કોમેઉ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
gu: બેઈ-સેન્ટ-કેથરીન

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
gu: બેકર સરોવર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
gu: બાલ્ડોનેલ

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
gu: બાનક્રોફ્ટ

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
gu: બાન્ફ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
gu: બાથ્રસ્ટ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
gu: સંત લોરેન્સ કિનારો

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
gu: બર્ડમોર

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
gu: બેઅસવિલે

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
gu: બ્યુપોર્ટ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
gu: બેવેર બંદર

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
gu: બેડફોર્ડ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
gu: બેલ્લા કોલા

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
gu: બેલિન

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
gu: બીરીન્સ નદી

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
gu: બીર્જન

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
gu: બ્લેન્ક-સાબ્લોન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
gu: બ્લ્યુ રીવર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
gu: બોટ બાસીન

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
gu: બોર્ડન

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
gu: બોવ ટાપુ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
gu: બ્રાન્ડન

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
gu: બ્રોડવ્યુ

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
gu: બ્રુક્સ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
gu: બફેલો નેરોસ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
gu: બર્લીંગટન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
gu: બર્નસ સરોવર

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
gu: બુર્વાશ લેન્ડીંગ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
gu: કેલેડોનીયા

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
gu: કેલ્ગારી

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
gu: કેમ્બ્રિજ ખાડી

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
gu: કેમ્પબેલ નદી

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
gu: કાન્સો

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
gu: કેન્ટન-બેજીન

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
gu: કેપ-ચેટ

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
gu: કોપ-ઓક્સ-મ્યુલેસ

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
gu: કેપ કોવ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
gu: કાપે ડોરસેટ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
gu: કાપે ડાયર

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
gu: કાપે પેરી

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
gu: કાપે રેસ

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
gu: કાર્ડસ્ટોન

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
gu: કારીબાઉ ટાપુ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
gu: કાર્માક્સ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
gu: કાર્માન

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
gu: કાર્ટરાઈટ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
gu: કાસ્ટલેગાર

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
gu: સેન્ટ્રલ પેટ્રીસીયા

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
gu: ચાપ્લેઉ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
gu: ચાર્લોટેટાઉન

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
gu: ચેસ્ટરફીલ્ડ ઈનલેટ

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
gu: ચીબોગામાઉ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
gu: ચર્ચિલ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
gu: ચેતીકેમ્પ

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
gu: ચાર્લ્શોલ્મ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
gu: ક્લિન્ટન

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
gu: ક્લાઈટ નદી

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
gu: કોબર્ગ

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
gu: ઠંડુ સરોવર

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
gu: કોલિમાન

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
gu: કોલીંગવુડ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
gu: કોમોક્સ

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
gu: કોપેલ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
gu: કોરાલ હાર્બર

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
gu: કોરોનેશન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
gu: ક્રાનબ્રુક

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
gu: ક્રેસ્ટોન

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
gu: ડાઉફીન

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
gu: ડોસન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
gu: ડીસ સરોવર

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
gu: ડીર સરોવર

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
gu: દિલ્હી

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
gu: ડિંગવોલ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
gu: ડિપર બંદર

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
gu: ડ્રમહેલર

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
gu: ડ્રીડેન

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
gu: એર્લટન

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
gu: પૂર્વીય પોપલાર

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
gu: ઈસ્ટન

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
gu: એડમેન્ટોન

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
gu: એડસન

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
gu: એલીઓટ સરોવર

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
gu: એલ્મિરા

note: A city in Alberta in Canada
en: Embarras Portage
gu: એમ્બરાસ પોર્ટેજ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
gu: એન્ગલી

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
gu: એનાડાઈ

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
gu: એરીઆઉ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
gu: એસ્કીમાલ્ટ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
gu: એસ્ટેવાન

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
gu: એસ્થર

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
gu: યુરેકા

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
gu: ફેરોલે પોઈન્ટ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
gu: ફ્લીન ફ્લોન

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
gu: ફોર્ટ ચીપેયાન

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
gu: ફોર્ટ ગુડ હોપ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
gu: ફોર્ટ ગ્રાહામે

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
gu: ફોર્ટ મેકમરે

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
gu: ફોર્ટ નેલ્સન

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
gu: ફોર્ટ પ્રોવીડન્સ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
gu: ફોર્ટ સિમ્પસન

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
gu: ફોર્ટ સ્મિથ

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
gu: ફોર્ટ-રુપર્ટ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
gu: ફ્રેડેરિક્ટન

note: A city in Ontario in Canada
en: Front of Escott
gu: એસ્કોટનો અગ્ર ભાગ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
gu: ગેબ્રીઓલા

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
gu: ગેજટાઉન

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
gu: ગેન્ડર

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
gu: ગાસ્પે

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
gu: ગાટીનેયુ

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
gu: ગેરાલ્ડટન

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
gu: ગીલામ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
gu: ગીમલી

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
gu: જીજોઆ હેવેન

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
gu: ગોડરીચ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
gu: ગોલ્ડન

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
gu: ગુઝ બે

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
gu: ગોરે બંદર

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
gu: ગ્રાન્ડ રેપિડ્સ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
gu: ગ્રાન્ડ-એટાન્ગ

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
gu: ગ્રાન્ડે પ્રેઈરી

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
gu: ગ્રીનવુડ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
gu: હેઈનેસ જંક્શન

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
gu: હેલિફેક્સ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
gu: હોલ દરિયાકાંઠો

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
gu: હોલોવેલ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
gu: હેમિલ્ટન

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
gu: હાર્બર બ્રેટન

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
gu: હેરિંગટન હાર્બર

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
gu: હાવરે-સંત-પીએરે

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
gu: હેય નદી

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
gu: હેબ્રોન

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
gu: હેરોન બે

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
gu: ઊંચુ સ્તર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
gu: હોલિબર્ન

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
gu: હોલમેન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
gu: હોપ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
gu: હોપડાલે

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
gu: ઈગલુલીક

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
gu: ઈનુજુઆક

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
gu: ઈનુવીક

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
gu: ઈક્વાલ્યુટ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
gu: આઈલેન્ડ લેક

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
gu: ઈવુજીવીક

note: A city in Quebec in Canada
en: Jacques-Cartier
gu: જેકસ-કાર્ટીર

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
gu: જેસ્પર

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
gu: જોનકીર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
gu: કામલુપ્સ

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
gu: કાપુસ્કાસીંગ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
gu: કેલાવના

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
gu: કેનોરા

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
gu: કેન્ટવિલે

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
gu: કિન્ડર્સલી

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
gu: કિંગસ્ટોન

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
gu: કોર્ટાક

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
gu: કુગારુક

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugluktuk
gu: કુગલુકટુક

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
gu: કુજુક

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
gu: લાન્સ-સંત-જીન

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
gu: લાએસેન્સન

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
gu: લાસોમ્પશન

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
gu: લા બાઈ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
gu: લા રોન્જે

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
gu: લા ટુક

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
gu: લાક લા બીચે

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
gu: લાસ્કીટી

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
gu: લીડર

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
gu: લીફ નદી

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
gu: લેનોક્સવિલે

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
gu: લેથબ્રિજ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
gu: લીટર પેઈરી

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
gu: લિવરપુલ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
gu: લાયોડમિનિસ્ટર

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
gu: લંડન

note: A city in Quebec in Canada
en: Longue-Pointe-de-Mingan
gu: લોંગે-પોઈન્ટ-ડી-મીંગન

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
gu: લકી સરોવર

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
gu: લીન સરોવર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
gu: લીટન

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
gu: મકોવીક

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
gu: મેનીવાકી

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
gu: મેપલ ક્રીક

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
gu: મારિકોર્ટ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
gu: મેરીનું બંદર

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
gu: માટાગામી

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
gu: માયો

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
gu: મેકલીઓડ સરોવર

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
gu: મેઆડો સરોવર

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
gu: મેડીસીન હેટ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
gu: મેલફોર્ટ

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
gu: મિઆમી

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
gu: મીલ્ક નદી

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
gu: મોન્કટન

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
gu: મોન્ટ-એપિકા

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
gu: મોન્ટ-જોલી

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
gu: મોન્ટમેગ્ની

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
gu: મોન્ટરીયલ

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
gu: મૂઝોની

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
gu: મોર્ડન

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
gu: માઉન્ટ ફોરેસ્ટ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
gu: માઉન્ટ પર્લ પાર્ક

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
gu: મ્યુસ્કોકા ફોલ્સ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
gu: નહાની બુટે

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
gu: નેઈન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
gu: નાકુસ્પ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
gu: નાનાઈમો

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
gu: નાનુઝ કાંઠો

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
gu: નેન્ટીકોક

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
gu: નાતાલ

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
gu: નટાશક્વાન

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
gu: નેડી હાર્બર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
gu: નેલ્સન

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
gu: ન્યુ કાર્લીસ્લે

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
gu: નીકોલેટ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
gu: નાઈપાવિન

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
gu: નોર્માન વેલ્સ

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
gu: નોર્માન્ડીન

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
gu: ઉત્તર બેટલફોર્ડ

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
gu: ઉત્તર ટાપુ

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
gu: ઉત્તર કામલુપ્સ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
gu: નોર્વે હાઉસ

note: A city in Quebec in Canada
en: Notre-Dame-de-la-Salette
gu: નોટ્રે-ડામે-ડી-લા-સાલેટ

note: A city in Quebec in Canada
en: Nouveau-Comptoir
gu: નૌવાઉ-કોમ્પટોઈર

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
gu: નુટાક

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
gu: ઓશિયન ફોલ્સ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
gu: જૂનો કાગડો

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
gu: વનફોર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
gu: ઓસોયુસ

note: The capital of Canada
en: Ottawa
gu: ઓટાવા

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
gu: પેંગનીર્ટુંગ

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
gu: પિતૃ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
gu: પૌલાટુક

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
gu: પીસ નદી

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
gu: પેન્ટીક્ટન

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
gu: પેટાવાવા

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
gu: પીટરબોરોફ

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
gu: પેટીટ-રીવીયર

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
gu: પાયલોટ માઉન્ડ

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
gu: પીન્ચેર ક્રીક

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
gu: પીટ મીડોવ્સ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
gu: પોન્ડ ઈનલેટ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
gu: પોર્ટ હાર્ડી

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
gu: ફોર્ટ સિમ્પસન

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
gu: પોર્ટ વેલર

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
gu: પોર્ટ-મેનીઅર

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
gu: પોન્ટનીફ

note: A city in Quebec in Canada
en: Poste-de-la-Baleine
gu: પોસ્ટે-ડી-લા-બેલેઈન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
gu: પોવેલ નદી

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
gu: રાજકુમાર એલ્બર્ટ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
gu: રાજકુમાર જ્યોર્જ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
gu: પ્રીન્સ રુપર્ટ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
gu: પ્રિન્સટન

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
gu: પોવુંગનીટક

note: A city in Nunavut in Canada
en: Qikiqtarjuaq
gu: કીકીક્તરજાક

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
gu: ક્યુબેક

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
gu: ક્વીન ચાર્લોટે

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
gu: ક્વેસનલ

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
gu: રેડિસન

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
gu: રેન્કીન ઈનલેટ

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
gu: લાલ ઘેટું

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
gu: લાલ સરોવર

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
gu: રેગિના

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
gu: રીપલ્સ ખાડી

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
gu: રેસોલ્યુટ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
gu: રીવેલસ્ટોક

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
gu: રીવીઅર-ડ્યુ-લુપ

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
gu: રીવીયેર-લા-મેડેલાઈન

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
gu: રોબરવાલ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
gu: રોકગ્લેન

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
gu: રોકી પર્વતમાળા ઘર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
gu: રોકી પોઇંટ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
gu: રોઝટાઉન

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
gu: રોઉન

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
gu: સાચીઝ બંદર

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
gu: સંત એન્થની

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
gu: સંત કેથેરાઈન્સ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
gu: સંત જ્હોન

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
gu: સંત જ્હોનનું

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
gu: સંત લીઓનાર્દ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
gu: સંત સ્ટીફન

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
gu: સંત-એનીસેટ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Chrysostome
gu: સંત-ક્રીસોસ્ટોમ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
gu: સંત-ફેબિઅન

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
gu: સંત-ફ્રાંસિસ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
gu: સંત-હેન્રી-ડી-ટાઈલન

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
gu: સંત-જીન

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
gu: સંત-જોઆચીમ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
gu: સંત-જોવાઈટ

note: A city in Quebec in Canada
en: Sainte-Anne-de-la-Pocatière
gu: સંત-એને-ડી-લા-પોકાટીયેરે

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
gu: સાલ્મોન આર્મ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
gu: સેન્ડસ્પીટ

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
gu: સાર્નીયા

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
gu: સાસ્કેટુન

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
gu: સોલ્ટ સંત મેરી

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
gu: સ્કીફરવિલે

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
gu: સીબે

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
gu: સેન્નેવિલે

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
gu: સેપ્ટ-આઈલ્સ

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
gu: શાવીનીગન

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
gu: શીટ હાર્બર

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
gu: શેરબ્રુક

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
gu: શિંગલ પોઈન્ટ

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
gu: સીઓક્સ લુકઆઉટ

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
gu: સ્લેવ સરોવર

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
gu: સ્મીથર્સ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
gu: સ્નેગ

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
gu: સાઉથએન્ડ

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
gu: સ્પીરીટ નદી

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
gu: સ્પિરીટવુડ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
gu: સ્ક્વામીશ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
gu: સ્ટીફન

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
gu: સ્ટીફનવિલે

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
gu: સ્ટેવેસ્ટન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
gu: સ્ટીવર્ટ

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
gu: સ્ટોનેહામ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
gu: સ્ટોની રેપિડ્સ

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
gu: સડબરી

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
gu: સમરલેન્ડ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
gu: સમરસાઈડ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
gu: સ્વાન નદી

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
gu: સ્વીફ્ટ કરંટ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
gu: સીડની

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
gu: ટાલોયોઆક

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
gu: ટેરા નોવા

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
gu: ટેરેસ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
gu: ટેસ્લીન

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
gu: દ પાસ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
gu: થોમસન

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
gu: થ્રી ટેકરીઓ

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
gu: થન્ડર બે

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
gu: ટિગનીશ

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
gu: ટિમિન્સ

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
gu: ટોબેર્મોરી

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
gu: ટોફીનો

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
gu: ટોરંટો

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
gu: ટાવ ટેકરી

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
gu: ટ્રેન્ટોન

note: A city in Quebec in Canada
en: Trois-Rivières
gu: ટ્રાયોસ-રીવીરેસ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
gu: ટ્રોટ સરોવર

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
gu: તુક્તોયાક્તુક

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
gu: ટુનુનુક

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
gu: ટ્વીલીંગેટ

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
gu: ઉપસાલા

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
gu: યુરેનિયમ સીટી

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
gu: વાલ મેરી

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
gu: વાલ-ડીઓર

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
gu: વાલ્કાર્ટીર સ્ટેશન

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
gu: વાન્કોવેર

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
gu: વારેનેસ

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
gu: વેજરેવિલે

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
gu: વર્નોન

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
gu: વિક્ટોરિયા

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
gu: વિક્ટોરિયા દરિયાકાંઠો

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
gu: વોબુશ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
gu: વોટરલુ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
gu: વોટ્રોસ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
gu: વોસ્ટન સરોવર

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
gu: વાવા

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
gu: વેસ્ટપોર્ટ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
gu: વેબર્ન

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
gu: વ્હા ટી

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
gu: સફેદ રોક

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
gu: વ્હાઈટકોર્ટ

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
gu: વ્હાઈટફીશ ધોધ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
gu: સફેદ ઘોડો

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
gu: વિઆર્ટન

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
gu: વિલિઅમ્સ સરોવર

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
gu: વિન્ડસર

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
gu: વિનીપેગ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
gu: વિન્ટર હાર્બર

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
gu: વીન્યાર્ડ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
gu: યાર્માઉથ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
gu: યેલોક્નાઈફ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
gu: યોર્કટન

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
gu: પ્રેગુઈકા

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
gu: જ્યોર્જ ટાઉન

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
gu: ક્નોબ ટેકરી

note: A city in the Cayman Islands
en: Red Bay Estate
gu: લાલ કાંઠો પ્રદેશ

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
gu: બેન્ગાસૌ

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
gu: બેંગુઈ

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
gu: બેર્બેરાટી

note: A city in Chad
en: Moundou
gu: મોન્ડો

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
gu: નડીજામેના

note: A city in Chad
en: Sarh
gu: સાર્હ

note: A city in Chile
en: Antofagasta
gu: એન્ટોફાગાસ્તા

note: A city in Chile
en: Arica
gu: આરિકા

note: A city in Chile
en: Balmaceda
gu: બાલ્માસેડા

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
gu: કોન્સેપ્સન

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
gu: હાન્ગા રોઆ

note: A city in Chile
en: Iquique
gu: ઈકીક્યુ

note: A city in Chile
en: La Serena
gu: લા સેરેના

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
gu: પ્યુએર્ટો મોન્ટ

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
gu: પુન્ટા એરીનાસ

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
gu: સાન્તા ટેરેસા ડી લો ઓવાલે

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
gu: સાન્ટીઆગો

note: A city in Chile
en: Temuco
gu: ટેમુકો

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
gu: બૈજીંગ

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
gu: ચાંગચુન

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
gu: ચાંગશા

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
gu: ચેન્ગડુ

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
gu: ચોંગકીંગ

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
gu: ડાલિઅન

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
gu: ફુઝોઉ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
gu: ગૌંગઝો

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
gu: ગ્યુઈલીન

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
gu: હેંગઝો

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
gu: હાર્બીન

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
gu: હેફેઈ

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
gu: હોહહોટ

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
gu: કાશી

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
gu: કુન્મીંગ

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
gu: લાન્ઝોઉ

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
gu: નાનજીંગ

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
gu: નાનીંગ

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
gu: કીંગડાઉ

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
gu: સાન્યા

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
gu: શાંગહાઈ

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
gu: શન્ટોઉ

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
gu: શીન્યાન્ગા

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
gu: શેનઝેન

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
gu: તાઈયુઆન

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
gu: ટીયાનજીન

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
gu: ઉરુમ્કી

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
gu: વુહાન

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
gu: ઝીઆન

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
gu: ક્ઝીમેન

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
gu: ઝેન્ગઝો

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
gu: ડ્રમસાઈટ

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
gu: ઉડતી માછલી કાંઠો

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
gu: બાન્ટામ ગામ

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
gu: બેરેન્કીલ્લા

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
gu: બોગોટા

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
gu: બુકારામાન્ગા

note: A city in Colombia
en: Cali
gu: કાલી

note: A city in Colombia
en: Cartagena
gu: કાર્ટાગેના

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
gu: કુકુટા

note: A city in Colombia
en: Leticia
gu: લેટિસિયા

note: A city in Colombia
en: Pereira
gu: પેરેઈરા

note: A city in Colombia
en: Rionegro
gu: રીઓનેગ્રો

note: A city in Colombia
en: San Andrés
gu: સાન એન્ડ્રેસ

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
gu: એમ્બાલેની

note: The capital of Comoros
en: Moroni
gu: મોરોની

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
gu: કિન્શાસા

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
gu: બ્રાઝાવિલે

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
gu: પોઈન્ટે-નોઈરે

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
gu: એવારુઆ

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
gu: એલાજુએલા

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
gu: લિબેરિયા

note: A city in Costa Rica
en: Mata de Palo
gu: માટા ડી પાલો

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
gu: પ્યુઅર્ટો લીમન

note: The capital of Costa Rica
en: San José
gu: સન જોસ

note: A city in Croatia
en: Bol
gu: બોલ

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
gu: ડબ્રોવ્નીક

note: A city in Croatia
en: Jelovice
gu: જેલોવાઈસ

note: A city in Croatia
en: Liška
gu: લીસ્કા

note: A city in Croatia
en: Osijek
gu: ઓસીજેક

note: A city in Croatia
en: Rijeka
gu: રીજેકા

note: A city in Croatia
en: Split
gu: સ્પ્લીટ

note: A city in Croatia
en: Zadar
gu: ઝેદાર

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
gu: ઝેગ્રેબ

note: A city in Cuba
en: Camagüey
gu: કેમાગ્યુએ

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
gu: સાઈનફ્યુગોસ

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
gu: ગ્યુએન્ટાનામો

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
gu: હાવાના

note: A city in Cuba
en: Holguín
gu: હોલ્ગીન

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
gu: માનઝેનિલ્લો

note: A city in Cuba
en: Matanzas
gu: મેટાન્ઝાસ

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
gu: સાન્ટીઆગો ડી ક્યુબા

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
gu: એક્રોતીરી

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
gu: લાર્નાકા

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
gu: નિકોસીઆ

note: A city in Cyprus
en: Paphos
gu: પાફોસ

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
gu: ટીમ્બોઉ

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
gu: બ્રનો

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
gu: હોલેસોવ

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
gu: કાર્લોવી વેરી

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
gu: લીબેરેક

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
gu: ઓસ્ટ્રાવા

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
gu: પ્રાગ

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
gu: અબીજાન

note: A city in Denmark
en: Billund
gu: બીલ્યુન્ડ

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
gu: કોપેનહાગન

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
gu: એસ્બર્જ

note: A city in Denmark
en: Karup
gu: કારઅપ

note: A city in Denmark
en: Kastrup
gu: કાસ્ટ્રપ

note: A city in Denmark
en: Mejlby
gu: મેજલ્બી

note: A city in Denmark
en: Odense
gu: ઓડેનસ

note: A city in Denmark
en: Roskilde
gu: રોસકીલ્ડે

note: A city in Denmark
en: Rønne
gu: રોન્ને

note: A city in Denmark
en: Skrydstrup
gu: સ્ક્રીડસ્ટ્રપ

note: A city in Denmark
en: Sottrupskov
gu: સોટ્રપસ્કોવ

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
gu: ટીરસ્ટ્રપ

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
gu: વેમડ્રપ

note: A city in Denmark
en: Ålborg
gu: આલ્બોર્ગ

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
gu: જીબૌટી

note: A city in Dominica
en: Marigot
gu: મેરીગોટ

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
gu: રોસાઉ

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
gu: સંત જોસેફ

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
gu: બારાહોના

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
gu: લા રોમાના

note: A city in the Dominican Republic
en: Mancha Nueva
gu: માન્ચા નુવા

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
gu: પન્ટાનાલ

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
gu: પ્યુએર્ટો પ્લાટા

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
gu: સાન્ટીઆગો

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
gu: સેન્ટો ડોમીન્ગો

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
gu: ગાયાકીલ

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
gu: લાટાકુન્ગા

note: A city in Ecuador
en: Manta
gu: માન્ટા

note: The capital of Ecuador
en: Quito
gu: ક્વિટો

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
gu: અલ એરીશ

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
gu: અલ ઘારડાકા

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
gu: અલ કબુટી

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
gu: એલેક્ઝાન્ડ્રિયા

note: A city in Egypt
en: Aswan
gu: આસ્વાન

note: A city in Egypt
en: Asyut
gu: અસ્યુટ

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
gu: કેઈરો

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
gu: લક્ઝોર

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
gu: માર્સા માત્રુહ

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
gu: શાર્મ એશ શયાખ

note: A city in Egypt
en: Taba
gu: ટાબા

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
gu: કોમાલાપા

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
gu: ઈલોપેન્ગો

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
gu: સન સેલ્વેડોર

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
gu: માલાબો

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
gu: કુરેસારે

note: A city in Estonia
en: Kärdla
gu: કાર્ડલા

note: A city in Estonia
en: Pärnu
gu: પાર્નુ

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
gu: તાલિન

note: A city in Estonia
en: Tartu
gu: ટાર્ટુ

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
gu: સ્ટેનલી

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
gu: સોર્વાગુર

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
gu: ટોર્શાવન

note: A city in Finland
en: Enontekiö
gu: ઈનોન્ટેકીઓ

note: A city in Finland
en: Halli
gu: હાલી

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
gu: હેલસિંકી

note: A city in Finland
en: Ivalo
gu: ઈવાલો

note: A city in Finland
en: Joensuu
gu: જોઈન્સુ

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
gu: જ્યાવાસ્કાયલા

note: A city in Finland
en: Kajaani
gu: કાજાની

note: A city in Finland
en: Kauhava
gu: કાઉહાવા

note: A city in Finland
en: Kemi
gu: કેમી

note: A city in Finland
en: Kittilä
gu: કિટીલા

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
gu: ક્રનપી

note: A city in Finland
en: Kuopio
gu: કુઓપિયો

note: A city in Finland
en: Kuusamo
gu: કુસામો

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
gu: લાપ્પેનરાન્ટા

note: A city in Finland
en: Mikkeli
gu: મીકેલી

note: A city in Finland
en: Oulu
gu: ઓઉલુ

note: A city in Finland
en: Pori
gu: પોરી

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
gu: રોવાનીએમી

note: A city in Finland
en: Savonlinna
gu: સાવોનલીન્ના

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
gu: સેઈનાજોકી

note: A city in Finland
en: Tampere
gu: ટેમ્પેરે

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
gu: તુર્કુ

note: A city in Finland
en: Utti
gu: ઉટી

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
gu: વાસા

note: A city in Finland
en: Varkaus
gu: વાર્કાઉસ

note: A city in France
en: Abbeville
gu: અબેવિલે

note: A city in France
en: Acon
gu: એકોન

note: A city in France
en: Agen
gu: એજેન

note: A city in France
en: Ajaccio
gu: એજાસીયો

note: A city in France
en: Alençon
gu: અલેન્કોન

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
gu: એમ્બેઈરુ-એન-બુગી

note: A city in France
en: Auch
gu: ઔચ

note: A city in France
en: Aurillac
gu: ઔરીલાક

note: A city in France
en: Avord
gu: અવોર્ડ

note: A city in France
en: Bastia
gu: બાસ્ટીઆ

note: A city in France
en: Beauvais
gu: બીઆઉવેઈસ

note: A city in France
en: Bergerac
gu: બેર્ગેરાક

note: A city in France
en: Biarritz
gu: બિઆરીત્ઝ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
gu: બોર્ડેઓક્ઝ

note: A city in France
en: Bourges
gu: બોર્ગસ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
gu: બ્રેસ્ટ

note: A city in France
en: Brive
gu: બ્રાઈવ

note: A city in France
en: Béziers
gu: બેઝીર્સ

note: A city in France
en: Caen
gu: કેઈન

note: A city in France
en: Calvi
gu: કાલ્વી

note: A city in France
en: Cambrai
gu: કામ્બ્રાઈ

note: A city in France
en: Cannes
gu: કેન્સ

note: A city in France
en: Carcassonne
gu: કાર્કાસોને

note: A city in France
en: Cazaux
gu: કેઝોક્સ

note: A city in France
en: Chambéry
gu: ચામ્બેરી

note: A city in France
en: Chartres
gu: ચાર્ટેરેસ

note: A city in France
en: Cherbourg
gu: ચેરબોર્ગ

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
gu: ચાલોન્સ-એન-શેમ્પેન

note: A city in France
en: Châteaudun
gu: ચેટાઈઉડન

note: A city in France
en: Châteauroux
gu: ચેટાઈઉરોક્સ

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
gu: ક્લેરમોન્ટ-ફેરાન્ડ

note: A city in France
en: Cognac
gu: કોગનાક

note: A city in France
en: Colmar
gu: કોલ્માર

note: A city in France
en: Creil
gu: ક્રેઈલ

note: A city in France
en: Dax
gu: ડાક્સ

note: A city in France
en: Dijon
gu: ડિજોન

note: A city in France
en: Dinard
gu: ડિનાર્ડ

note: A city in France
en: Dole
gu: ડોલે

note: A city in France
en: Dollemard
gu: ડોલેમાર્ડ

note: A city in France
en: Grenoble
gu: ગ્રીનોબલ

note: A city in France
en: Hoëricourt
gu: હોએરીકોર્ટ

note: A city in France
en: Hyères
gu: હાઈરેસ

note: A city in France
en: Istres
gu: ઈસ્ટ્રેસ

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
gu: લા રોચે-સુર-યોન

note: A city in France
en: La Rochelle
gu: લા રોચેલે

note: A city in France
en: Lannion
gu: લાનિયન

note: A city in France
en: Le Mans
gu: લે મેન્સ

note: A city in France
en: Le Puy
gu: લે પુય

note: A city in France
en: Lille
gu: લીલ્લે

note: A city in France
en: Limoges
gu: લિમોગેસ

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
gu: લક્ઝેઉઈલ-લેસ-બેઈન્સ

note: A city in France
en: Lyon
gu: લ્યોન

note: A city in France
en: Marseille
gu: માર્સીલ્લે

note: A city in France
en: Melun
gu: મેલન

note: A city in France
en: Metz
gu: મેટ્ઝ

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
gu: મોન્ટ-ડી-માર્સન

note: A city in France
en: Montgauch
gu: મોન્ટગાઉચ

note: A city in France
en: Montpellier
gu: મોન્ટપેલીયર

note: A city in France
en: Montélimar
gu: મોન્ટેલીમાર

note: A city in France
en: Mâcon
gu: મેકોન

note: A city in France
en: Méné Guen
gu: મેને ગુએન

note: A city in France
en: Nancy
gu: નાન્સી

note: A city in France
en: Nantes
gu: નાન્ટેસ

note: A city in France
en: Nevers
gu: નેવેર્સ

note: A city in France
en: Nice
gu: નાઈસ

note: A city in France
en: Nîmes
gu: નાઈમ્સ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
gu: નારંગી

note: A city in France
en: Orléans
gu: ઓરલીઅન્સ

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
gu: પેરિસ

note: A city in France
en: Pau
gu: પાઉ

note: A city in France
en: Perpignan
gu: પર્પીગ્નાન

note: A city in France
en: Poggiale
gu: પોગીઆલે

note: A city in France
en: Poitiers
gu: પોઈટીર્સ

note: A city in France
en: Quimper
gu: કિયાઈમ્પર

note: A city in France
en: Reims
gu: રેઈમ્સ

note: A city in France
en: Rennes
gu: રેનેસ

note: A city in France
en: Rodez
gu: રોડેઝ

note: A city in France
en: Romorantin
gu: રોમોરાન્ટીન

note: A city in France
en: Rouen
gu: રોઉન

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
gu: સંત-બ્રીયુક

note: A city in France
en: Saint-Quentin
gu: સંત-ક્વીનટીન

note: A city in France
en: Saint-Yan
gu: સંત-યાન

note: A city in France
en: Salon
gu: સલુન

note: A city in France
en: Strasbourg
gu: સ્ટ્રાબોર્ફ

note: A city in France
en: Tarbes
gu: ટાર્બેસ

note: A city in France
en: Toulouse
gu: તૌઉલુસ

note: A city in France
en: Tours
gu: તૌઉર્સ

note: A city in France
en: Trignac
gu: ટ્રીગ્નાક

note: A city in France
en: Troyes
gu: ટ્રોયેસ

note: A city in France
en: Veauche
gu: વેઉચે

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
gu: વિચી

note: A city in France
en: Vélizy
gu: વેલીઝી

note: A city in France
en: Évreux
gu: એવરેઉક્સ

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
gu: કેયેને

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
gu: પાપીટી

note: A city in Gabon
en: Franceville
gu: ફ્રાંસવિલે

note: The capital of Gabon
en: Libreville
gu: લીબ્રેવિલે

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
gu: પોર્ટ-જેન્ટીલ

note: The capital of Gambia
en: Banjul
gu: બાન્જુલ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
gu: એચુમ

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
gu: એલ્ટેનબર્ગ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
gu: ઓગ્સબર્ગ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
gu: બાલ

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
gu: બર્લિન

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
gu: બિન્ડર્સલેબેન

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
gu: બોન્ન

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
gu: બ્રોઉનચેવીગ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
gu: બ્રેડેક

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
gu: બ્રેમેન

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
gu: બુકેલ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
gu: સેલ્લે

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
gu: ડોનાઉશીન્ગેન

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
gu: ડોર્ફગમુન્ડ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
gu: ડોર્ટમન્ડ

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
gu: ડ્રીસડન

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
gu: ઈનશેઈમ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
gu: ફાબર્ગ

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
gu: ફ્રેંકફોર્ટ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
gu: ફ્રેડ્રિકશફેન

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
gu: ફ્રીત્ઝલાર

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
gu: ગેઈલેનકીર્ચન

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
gu: હાહ્ન

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
gu: હંમ્બર્ગ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
gu: હેનોવર

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
gu: હોફ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
gu: હોહ્ન

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
gu: હોલ્ઝડ્રોફ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
gu: ઈલેશેઈમ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
gu: કાલ્કાર

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
gu: કાલકુમ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
gu: કાર્લસ્રુહે

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
gu: કાસલ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
gu: કાટેરબાક

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
gu: કૈઈલ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
gu: ક્લેમેનશોફ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
gu: લાગે

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
gu: લેજર લેચફેલ્ડ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
gu: લાહ્ર

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
gu: લેન્ડ્સબર્ગ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
gu: લાઉફેઈમ

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
gu: લેઈપઝીગ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
gu: લીબેનશીડ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
gu: મેસ્ટીટેન

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
gu: મ્યુનીચ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
gu: મોન્ચેન્ગલાડબાક

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
gu: મુનસ્ટર

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
gu: ન્યુબર્ગ એન ડેર ડોનાઉ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
gu: ન્યુઓસ્થેઈમ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
gu: નેઈડર્સટેન

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
gu: નોર્ડહોલ્ઝ

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
gu: નરેમ્બર્ગ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
gu: ઓબરપફૈનહોફેન

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
gu: પેડરબોર્ન

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
gu: પેર્ચીમ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
gu: રામસ્ટેઈન

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
gu: રેઈન

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
gu: રોથ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
gu: સ્કલેસ્વીગ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
gu: સીબેડ હરીંગ્સડોર્ફ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
gu: સ્પાનગડેહલેમન

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
gu: સ્ટટગાર્ટ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
gu: ટ્રોલેન્હાગેન

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
gu: અલસ્ટર્પફેલ્ડ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
gu: વોરાડે

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Webershausen
gu: વેબરશાઉસેન

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
gu: વેસ્ટરલેન્ડ

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
gu: વિએસબેડન

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
gu: વુનસ્ટોર્ફ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
gu: વુર્ઝબર્ગ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
gu: ઝ્વેઈબ્રુકન

note: The capital of Ghana
en: Accra
gu: એક્રા

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
gu: ગિબ્રાલ્ટાર

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
gu: એલેક્ઝાન્ડ્રોપોલીસ

note: A city in Greece
en: Andravída
gu: એન્ડ્રાવિદા

note: A city in Greece
en: Argostólion
gu: અર્ગોસ્ટોલીયન

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
gu: એથેન્સ

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
gu: ક્રીસોપોલીસ

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
gu: ચાઓસ

note: A city in Greece
en: Elefsís
gu: એલેફસીના

note: A city in Greece
en: Irákleion
gu: ઈરાકલેઈયન

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
gu: કાલામાતા

note: A city in Greece
en: Karpásion
gu: કારપાસન

note: A city in Greece
en: Katomérion
gu: કાટોમેરીયન

note: A city in Greece
en: Kos
gu: કોઝ

note: A city in Greece
en: Kozáni
gu: કોઝાની

note: A city in Greece
en: Kárpathos
gu: કાર્પાથોસ

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
gu: કેર્ક્યરા

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
gu: કિથીરા

note: A city in Greece
en: Lárisa
gu: લારીસ્સા

note: A city in Greece
en: Monólithos
gu: મોનોલીથોસ

note: A city in Greece
en: Mytilíni
gu: મીતીલીની

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
gu: મીકોનોસ

note: A city in Greece
en: Náxos
gu: નાક્સોસ

note: A city in Greece
en: Paradeísion
gu: પેરાડીસીયન

note: A city in Greece
en: Páros
gu: પારોસ

note: A city in Greece
en: Skíathos
gu: સ્કીઆથોસ

note: A city in Greece
en: Soúda
gu: સાઉડા

note: A city in Greece
en: Sámos
gu: સમોસ

note: A city in Greece
en: Tanágra
gu: ટાનાગ્રા

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
gu: થેસાલોનીકી

note: A city in Greece
en: Zákynthos
gu: ઝાકિન્થોસ

note: A city in Greece
en: Áno Síros
gu: એનો સીરોસ

note: A city in Greece
en: Áraxos
gu: એરાક્ઝોસ

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
gu: એઈયસ એથાનાસીયસ

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
gu: ડુન્ડાસ

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
gu: ગોડથેબ

note: A city in Greenland
en: Ittorisseq
gu: ઈટોરીસેક

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
gu: જેકોબશોન

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
gu: કુલુસુક

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
gu: નાર્સાર્સુઆક

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
gu: સોન્ડ્રે સ્ટ્રોમફોર્ડ

note: A city in Grenada
en: Bamboo
gu: બામ્બુ

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
gu: સંત જ્યોર્જનું

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
gu: બાસે-ટેરે

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
gu: લેસ એબીમેસ

note: A city in Guam
en: Asatdas
gu: એસાટડાસ

note: A city in Guam
en: Hagåtña
gu: હગાટ્ના

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
gu: ગૌટેમાલા

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
gu: હુએહુએટેનાન્ગો

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
gu: પ્યુએર્ટો બેરિઓસ

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
gu: પ્યુઅર્ટો સેન હોસે

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
gu: રીટાલ્હુલેયુ

note: A city in Guatemala
en: Tikal
gu: તિકાલ

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
gu: હોઉતનેઝ

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
gu: સંત પીટર બંદર

note: The capital of Guinea
en: Conakry
gu: કોનાક્રી

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
gu: જ્યોર્જટાઉન

note: A city in Honduras
en: Amapala
gu: અમાપાલા

note: A city in Honduras
en: Catacamas
gu: કેટાકામસ

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
gu: સીઉડાડ ચોલુટેકા

note: A city in Honduras
en: Comayagua
gu: કોમેગુઆ

note: A city in Honduras
en: Guanaja
gu: ગ્યુઆનાજા

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
gu: લા સીઈબા

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
gu: લા ઈસ્પેરાન્ઝા

note: A city in Honduras
en: La Mesa
gu: લા મેસા

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
gu: પ્યુએર્ટો લેમ્પીરા

note: A city in Honduras
en: Roatán
gu: રોઆટન

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
gu: સાંતા રોઝા ડી કોપાન

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
gu: ટેગ્યુસિગાલ્પા

note: A city in Honduras
en: Tela
gu: ટેલા

note: A city in Honduras
en: Yoro
gu: યોરો

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
gu: કોવલુન

note: The capital of Hungary
en: Budapest
gu: બ્યુડાપેસ્ટ

note: A city in Hungary
en: Debrecen
gu: ડેબ્રીસન

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
gu: કેકેમેટ

note: A city in Hungary
en: Pápa
gu: પાપા

note: A city in Hungary
en: Pécs
gu: પેક્સ

note: A city in Hungary
en: Szeged
gu: સીઝીગેડ

note: A city in Hungary
en: Szolnok
gu: સઝોલ્નોક

note: A city in Iceland
en: Akureyri
gu: અકુરેરી

note: A city in Iceland
en: Eiðar
gu: ઈવૌર

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
gu: રીક્જાવીક

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
gu: યાત્રી-ન્જારોવીક

note: A city in India
en: Ahmadabad
gu: અમદાવાદ

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
gu: અમૃતસર

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
gu: બેનારેસ

note: A city in India
en: Hyderabad
gu: હૈદરાબાદ

note: A city in India
en: Jaipur
gu: જયપુર

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
gu: કોચી

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
gu: લકનાવ

note: A city in India
en: Nagpur
gu: નાગપુર

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
gu: નવી દિલ્લી

note: A city in India
en: Patna
gu: પટના

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
gu: થીરુવનંતપુરમ

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
gu: તિરુચિરાપલ્લી

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
gu: જકાર્તા

note: A city in Indonesia
en: Makassar
gu: માકાસાર

note: A city in Indonesia
en: Medan
gu: મેડાન

note: A city in Indonesia
en: Palembang
gu: પાલેમબેંગ

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
gu: પેકાનબારુ

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
gu: એબાડાન

note: A city in Iran
en: Abadeh
gu: અબાડે

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
gu: અબુ મુસા

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
gu: અગજારી

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
gu: એવાઝ

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
gu: અર્ડાબીલ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
gu: બન્ડર અબ્બાસ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
gu: બન્ડર-એ બુશેહર

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
gu: બન્ડર-એ લેન્ગેહ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
gu: બાન્ડર-એ માહશાર

note: A city in Iran
en: Birjand
gu: બીર્જાન્ડ

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
gu: ચાહ બહાર

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
gu: ડેયરીસ્ટાન

note: A city in Iran. The name is also written "دو گنبدان".
en: Do Gonbadan
gu: ડો ગોનબાદાન

note: A city in Iran
en: Esfahan
gu: એસ્ફાહાન

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
gu: ફાસા

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
gu: ગોરગન

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
gu: ગુશેહ શહજાદે કાસીમ

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
gu: હમાડાન

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
gu: ઈલામ

note: A city in Iran
en: Iranshahr
gu: ઈરાનશાહર

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
gu: કારજ

note: A city in Iran
en: Kashan
gu: કાશાન

note: A city in Iran
en: Kerman
gu: કર્મન

note: A city in Iran
en: Kermanshah
gu: કર્માનશાહ

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
gu: ખોરામાબાદ

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
gu: કીશ

note: A city in Iran
en: Lar
gu: લાર

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
gu: માશાડ

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
gu: મસ્જેદ સોલીમેન

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
gu: નો શાર

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
gu: ઓરુમીયેહ

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
gu: કાઝવીન

note: A city in Iran
en: Rasht
gu: રાશ્ટ

note: A city in Iran
en: Sabzevar
gu: સેબઝેવાર

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
gu: સખ્ત સાર

note: A city in Iran
en: Sanandaj
gu: સનાન્ડાજ

note: A city in Iran
en: Sarakhs
gu: સારાખ્સ

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
gu: સેમનાન

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
gu: શહર-એ બાલા

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
gu: શહર-એ કોર્ડ

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
gu: શિરાઝ

note: A city in Iran
en: Tabas
gu: ટાબાસ

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
gu: ટાબ્રિઝ

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
gu: તેહરાન

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
gu: યાઝ

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
gu: ઝાબોલ

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
gu: ઝાહીદાન-એ (યેક)

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
gu: કોર્ક

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
gu: દુબ્લીન

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
gu: દુનલેરી

note: A city in Ireland
en: Glentavraun
gu: ગ્લેનટાવરાઉન

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
gu: શેનુન

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
gu: ડોગલાસ

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
gu: રોનાલ્ડાસ્વે

note: A city in Israel
en: Elat
gu: એઈલાટ

note: A city in Israel
en: Mahanayim
gu: મહાનાયીમ

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
gu: મહાને યીસરાઈલ

note: A city in Israel
en: Ramot Remez
gu: રામોટ રમીઝ

note: A city in Israel
en: Shizzafon
gu: શીઝાફોન

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
gu: ટેલ એવીવ

note: A city in Italy
en: Albenga
gu: અલ્બેન્ગા

note: A city in Italy
en: Alghero
gu: એલ્ઘેરો

note: A city in Italy
en: Aviano
gu: એવીયાનો

note: A city in Italy
en: Bari
gu: બારી

note: A city in Italy
en: Bergamo
gu: બર્ગામો

note: A city in Italy
en: Bologna
gu: બોલોગ્ના

note: A city in Italy
en: Bolzano
gu: બોલ્ઝાનો

note: A city in Italy
en: Brescia
gu: બ્રેસ્કીઆ

note: A city in Italy
en: Breuil-Cervinia
gu: બ્રુઈલ-કેર્વીનીયા

note: A city in Italy
en: Brindisi
gu: બ્રિન્દીસી

note: A city in Italy
en: Cagliari
gu: કાગલીઆરી

note: A city in Italy
en: Capri
gu: કાપરી

note: A city in Italy
en: Case Arfel
gu: કેસ અર્ફેલ

note: A city in Italy
en: Catania
gu: કેટાનિયા

note: A city in Italy
en: Cervia
gu: કર્વિયા

note: A city in Italy
en: Crotone
gu: ક્રોટોન

note: A city in Italy
en: Cuneo
gu: ક્યુનીઓ

note: A city in Italy
en: Decimomannu
gu: ડેસીમોમાન્નુ

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
gu: ડોબિઆકો

note: A city in Italy
en: Ferrara
gu: ફેરારા

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
gu: ફ્લોરેન્સ

note: A city in Italy
en: Forlì
gu: ફોર્લી

note: A city in Italy
en: Frosinone
gu: ફ્રોસિનોન

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
gu: જીનોવા

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
gu: જીનોસા મરીના

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
gu: ગોઈઆ ડેલ કોલી

note: A city in Italy
en: Grazzanise
gu: ગ્રાઝાનાઈસ

note: A city in Italy
en: Grosseto
gu: ગ્રોસેટો

note: A city in Italy
en: Grottaglie
gu: ગ્રોટાગ્લી

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
gu: ઈસોલા ડેલ કેન્ટોન

note: A city in Italy
en: Laigueglia
gu: લીગુગ્લીઆ

note: A city in Italy
en: Lampedusa
gu: લામ્પેડુસા

note: A city in Italy
en: Latina
gu: લેટિના

note: A city in Italy
en: Lecce
gu: લીસ

note: A city in Italy
en: Messina
gu: મેસીના

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
gu: મિલાન

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
gu: નાપ્લેસ

note: A city in Italy
en: Olbia
gu: ઓલ્બીઆ

note: A city in Italy
en: Palazzo
gu: પાલાઝો

note: A city in Italy
en: Palermo
gu: પાલેર્મો

note: A city in Italy
en: Paneveggio
gu: પેનેવેગીઓ

note: A city in Italy
en: Pantelleria
gu: પન્ટેલિરિયા

note: A city in Italy
en: Parma
gu: પાર્મા

note: A city in Italy
en: Perugia
gu: પેરુગીયા

note: A city in Italy
en: Pescara
gu: પેસ્કારા

note: A city in Italy
en: Piacenza
gu: પિયાસેન્ઝા

note: A city in Italy
en: Pisa
gu: પીસા

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
gu: પોન્ટેકાગ્નાનો

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
gu: પ્રાટીકા ડી મેર

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
gu: રીગીઓ ડી કાલાબ્રિયા

note: A city in Italy
en: Resia
gu: રેસિઆ

note: A city in Italy
en: Rieti
gu: રીઈટી

note: A city in Italy
en: Rimini
gu: રીમિની

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
gu: રોમ

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
gu: રોંચી ડેઈ લેગીઓનારી

note: A city in Italy
en: Salignano
gu: સાલિગ્નાનો

note: A city in Italy
en: San Stèfano
gu: સેન સ્ટેફનો

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
gu: સંત યુફેમીઆ લામેઝીઆ

note: A city in Italy
en: Sporminore
gu: સ્પોરમીનોરે

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
gu: તમારીકીઓલા

note: A city in Italy
en: Tarvisio
gu: ટાર્વિઓસિયો

note: A city in Italy
en: Trapani
gu: ત્રાપાની

note: A city in Italy
en: Trevico
gu: ટ્રેવિકો

note: A city in Italy
en: Treviso
gu: ત્રેવીસો

note: A city in Italy
en: Trieste
gu: ટ્રાઈસ્ટ

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
gu: તુરીન

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
gu: વેનાઈસ

note: A city in Italy
en: Verona
gu: વીરોના

note: A city in Italy
en: Viterbo
gu: વિટેર્બો

note: A city in Italy
en: Àrbatax
gu: અર્બાટેક્સ

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
gu: કિંગસ્ટન

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
gu: મોન્ટેગો બે

note: A city in Japan
en: Akita
gu: અકીટા

note: A city in Japan
en: Ami
gu: અમી

note: A city in Japan
en: Aomori
gu: ઓમોરી

note: A city in Japan
en: Asahikawa
gu: આસાહીકાવા

note: A city in Japan
en: Ashiya
gu: આશીયા

note: A city in Japan
en: Chitose
gu: ચીતોઝ

note: A city in Japan
en: Chofu
gu: ચોફુ

note: A city in Japan
en: Fuji
gu: ફુજી

note: A city in Japan
en: Fukue
gu: ફુકુ

note: A city in Japan
en: Fukuoka
gu: ફુકુઓકા

note: A city in Japan
en: Futemma
gu: ફુતેમા

note: A city in Japan
en: Gifu
gu: ગીફુ

note: A city in Japan
en: Hakodate
gu: હાકોડેટ

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
gu: હામામાત્સુ

note: A city in Japan
en: Hamanaka
gu: હમાનાકા

note: A city in Japan
en: Hanamaki
gu: હાનામાકી

note: A city in Japan
en: Hiroshima
gu: હિરેશીમા

note: A city in Japan
en: Hofu
gu: હોફુ

note: A city in Japan
en: Ishigaki
gu: ઈશીગાકી

note: A city in Japan
en: Iwakuni
gu: ઈવાકુની

note: A city in Japan
en: Izumo
gu: ઈઝુમો

note: A city in Japan
en: Janado
gu: જાનાડો

note: A city in Japan
en: Kadena
gu: કાડેના

note: A city in Japan
en: Kagoshima
gu: કાગોશીમા

note: A city in Japan
en: Kanayama
gu: કાનાયામા

note: A city in Japan
en: Kanoya
gu: કાનોયા

note: A city in Japan
en: Kashoji
gu: કાશોજી

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
gu: કિટાક્યુશુ

note: A city in Japan
en: Komatsu
gu: કોમાત્સુ

note: A city in Japan
en: Komatsushima
gu: કોમાત્સુશીમા

note: A city in Japan
en: Kumamoto
gu: કુમામોટો

note: A city in Japan
en: Kushiro
gu: કુશીરો

note: A city in Japan
en: Matsubara
gu: માત્સુબારા

note: A city in Japan
en: Matsumoto
gu: માત્સુમોટો

note: A city in Japan
en: Matsushima
gu: માત્સુશીમા

note: A city in Japan
en: Matsuyama
gu: માત્સુયામા

note: A city in Japan
en: Memambetsu
gu: મેમાંબેત્સુ

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
gu: મીહોનોસેકી

note: A city in Japan
en: Minami
gu: મીનામી

note: A city in Japan
en: Misawa
gu: મિસાવા

note: A city in Japan
en: Mito
gu: મીટો

note: A city in Japan
en: Miyazaki
gu: મીયાઝાકી

note: A city in Japan
en: Mombetsu
gu: મોમ્બેત્સુ

note: A city in Japan
en: Nagasaki
gu: નાગાસાકી

note: A city in Japan
en: Nagoya
gu: નાગોયા

note: A city in Japan
en: Naha
gu: નાહા

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
gu: નાકા-શીબેત્સુ

note: A city in Japan
en: Niigata
gu: નીગાટા

note: A city in Japan
en: Obihiro
gu: ઓબીહીરો

note: A city in Japan
en: Odaira
gu: ઓડાઈરા

note: A city in Japan
en: Odaka
gu: ઓડાકા

note: A city in Japan
en: Odate
gu: ઓડેટ

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
gu: ઓફુનાકોશી

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
gu: ઓગીમાછીયા

note: A city in Japan
en: Oita
gu: ઓઈટા

note: A city in Japan
en: Okata
gu: ઓકાટા

note: A city in Japan
en: Okayama
gu: ઓકાયામા

note: A city in Japan
en: Okazato
gu: ઓકાઝાટો

note: A city in Japan
en: Osaka
gu: ઓસાકા

note: A city in Japan
en: Ozuki
gu: ઓઝુકી

note: A city in Japan
en: Saga
gu: સાગા

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
gu: સાનરીઝુકા

note: A city in Japan
en: Sawada
gu: સાવાડા

note: A city in Japan
en: Sendai
gu: સેન્ડાઈ

note: A city in Japan
en: Shiroi
gu: શીરોઈ

note: A city in Japan
en: Takamatsu
gu: તાકામાત્સુ

note: A city in Japan
en: Takatsu
gu: તાકાત્સુ

note: A city in Japan
en: Tateyama
gu: ટાટેયામા

note: The capital of Japan
en: Tokyo
gu: ટોક્યો

note: A city in Japan
en: Tottori
gu: ટોટોરી

note: A city in Japan
en: Toyama
gu: ટોયામા

note: A city in Japan
en: Toyooka
gu: ટોયુકા

note: A city in Japan
en: Tsuiki
gu: ત્સુઈકી

note: A city in Japan
en: Ushuku
gu: ઉશુકુ

note: A city in Japan
en: Wakkanai
gu: વેકેનાઈ

note: A city in Japan
en: Yamagata
gu: યામાગાતા

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
gu: યમાગુચી

note: A city in Japan
en: Yao
gu: યાઓ

note: A city in Japan
en: Yokota
gu: ચોકોટા

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
gu: યોશીનાગા

note: A city in Jersey
en: La Hougue
gu: લા હોગે

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
gu: સંત હેલીઅર

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
gu: અલ એકાબા

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
gu: અલ જીઆહ

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
gu: અમાન

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
gu: એલ્માટી

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
gu: અસ્ટાના

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
gu: ઓરલ

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
gu: શીમકેન્ટ

note: A city in Kenya
en: Eldoret
gu: એલડોરેટ

note: A city in Kenya
en: Kisumu
gu: કિસુમુ

note: A city in Kenya
en: Mombasa
gu: મોમ્બાસા

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
gu: નેઈરોબી

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
gu: લંડન

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
gu: કુવૈત

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
gu: બીશકેક

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
gu: વિયેન્ટાઈન

note: A city in Latvia
en: Liepāja
gu: લેઈપાજા

note: The capital of Latvia
en: Rīga
gu: રીગા

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
gu: બૈરટ

note: A city in Libya
en: Baninah
gu: બેનિના

note: A city in Libya
en: Sabha
gu: સાભા

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
gu: ટ્રિપોલી

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
gu: વાડુઝ

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
gu: કૌનાસ

note: A city in Lithuania
en: Palanga
gu: પાલાન્ગા

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
gu: વિલનિયસ

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
gu: સિઆઉલીઆઈ

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
gu: લક્ઝેમ્બર્ગ

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
gu: મકાઉ

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
gu: તાઈપા

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
gu: ઓહરિડ

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
gu: સ્કોપ્જે

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
gu: અન્કારીના

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
gu: અન્ટાનાનારીવો

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
gu: અન્ટસીરાનાના

note: A city in Madagascar
en: Fasenina-Ampasy
gu: ફસેનીના-એમ્પસી

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
gu: મહાજાન્ગા

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
gu: તોઆમાસીના

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
gu: તોલાનારો

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
gu: બીન્ટુલુ

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
gu: જ્યોર્જ ટાઉન

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
gu: જોહોર ભારુ

note: A city in Malaysia
en: Klang
gu: ક્લાન્ગ

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
gu: કોટા બહારુ

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
gu: કોટા કિનાબાલુ

note: A city in Malaysia
en: Kuah
gu: કુઆહ

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
gu: કુઆલા લમ્પુર

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
gu: કુઆન્ટાન

note: A city in Malaysia
en: Kuching
gu: કુચીંગ

note: A city in Malaysia
en: Kudat
gu: કુદાત

note: A city in Malaysia
en: Melaka
gu: મેલાકા

note: A city in Malaysia
en: Miri
gu: મિરી

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
gu: સેન્ડેકાન

note: A city in Malaysia
en: Sepang
gu: સેપાંગ

note: A city in Malaysia
en: Sibu
gu: સિબુ

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
gu: સિટિઆવાન

note: A city in Malaysia
en: Tawau
gu: ટાવાઉ

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
gu: વિક્ટોરિયા

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
gu: મેલ

note: A city in Malta
en: Luqa
gu: લુક્વા

note: The capital of Malta
en: Valletta
gu: વેલેટા

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
gu: મજુરો

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
gu: ફોર્ટ-ડી-ફ્રાંસ

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
gu: લા તામેન્ટીન

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
gu: નોઆધીબોઉ

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
gu: નોઆકચોટ

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
gu: પ્લેસાન્સ

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
gu: બંદર લુઈસ

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
gu: બંદર માથુરીન

note: A city in Mayotte
en: Dzaoudzi
gu: ઝાઉદ્ઝી

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
gu: મામૌદ્ઝુ

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
gu: અકાપુલ્કો

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
gu: એગ્યુઆસ્કાલીન્ટેસ

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
gu: કેમ્પેચ

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
gu: કેનકન

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
gu: કારમેન

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
gu: ચેટુમાલ

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
gu: ચીચેન-ઈત્ઝા

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
gu: ચિહુઆહુઆ

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
gu: સીયુદાદ જેઉરેઝ

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
gu: સિયુદાદ ઓબ્રેગોન

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
gu: સિઉદાદ વિક્ટોરિયા

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
gu: કોલિમા

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
gu: કોઝુમેલ

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
gu: કર્નાવાકા

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
gu: કલિકન

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
gu: ડ્યુરાંગો

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
gu: ઈલ ઝાપોટે

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
gu: ગૌડાલાજારા

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
gu: ગાયામસ

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
gu: હર્મોસિલ્લો

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
gu: ઈક્સાટાપા

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
gu: ઈક્સટેપેક

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
gu: લા પાઝ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
gu: લાગુના ટેપિક

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
gu: લીઓન

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
gu: લોરેટો

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
gu: લોસ મોકિસ

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
gu: માનઝેનિલ્લો

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
gu: માટામોરોસ

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
gu: માઝાત્લાન

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
gu: મેક્સિકાલી

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
gu: મેક્સિકો શહેર

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
gu: મીનાટીટલાન

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
gu: મોન્કલોવા

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
gu: મોન્ટેરી

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
gu: મોરેલીયા

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
gu: મેરીડા

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
gu: ન્યુવો લારેડો

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
gu: ઓઆક્સાકા

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
gu: પિએડ્રાસ નેગ્રાસ

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
gu: પોઝા રિકા ડી હિડાલ્ગો

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
gu: પ્યુબ્લા

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
gu: પ્યુએર્ટો એસ્કોન્ડડો

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
gu: પ્યુએર્ટો વાલાર્ટા

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
gu: ક્વીરીટારો

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
gu: રેયનોસા

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
gu: સોલ્ટીલો

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
gu: સન જોસે ડેલ કાબો

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
gu: સન લુઈસ ડે પોટોસી

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
gu: ટેમ્પિકો

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
gu: ટાપાચુલા

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
gu: ટાઈજુઆના

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
gu: ટોલુકા

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
gu: ટોરીઓન

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
gu: ટક્સટ્લા

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
gu: ઉરુઆપન

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
gu: વેરાક્રુઝ

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
gu: વિલ્લાહરમોસા

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
gu: ઝેકેટેકાસ

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
gu: પાલીકીર

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
gu: ચિસીનાઉ

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
gu: મોનેકો

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
gu: ઉલ્લાનબાટર

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
gu: પોડગોરિકા

note: A city in Montenegro
en: Tivat
gu: તિવાટ

note: A city in Morocco
en: Agadir
gu: અગાડીર

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
gu: અલ હોસેઈમા

note: A city in Morocco
en: Fes
gu: ફેસ

note: A city in Morocco
en: Marrakech
gu: મારાકીચ

note: A city in Morocco
en: Meknes
gu: મેકનેસ

note: A city in Morocco
en: Nador
gu: નાડોર

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
gu: નૌસેઉર

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
gu: ઔરઝાઝટ

note: A city in Morocco
en: Oujda
gu: ઓજડા

note: The capital of Morocco
en: Rabat
gu: રાબટ

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
gu: ટેન્જીયર

note: A city in Morocco
en: Tetouan
gu: ટેટૌઉન

note: A city in Mozambique
en: Beira
gu: બેઈરા

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
gu: ચિમોઈઓ

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
gu: લીચીન્ગા

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
gu: માપુટો

note: A city in Mozambique
en: Nampula
gu: નામપુલા

note: A city in Mozambique
en: Pemba
gu: પેમ્બા

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
gu: ક્વેલીમેન

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
gu: રંગુન

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
gu: કાઠમંડુ

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
gu: એમસ્ટેરડમ

note: A city in the Netherlands
en: De Kooy
gu: ડે કુય

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
gu: દીલેન

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
gu: ઈન્ડહોવન

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
gu: ગ્લીઝ

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
gu: ગ્રોનિન્ગેન

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
gu: લીયુવાર્ડન

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
gu: માસટ્રીક્ટ

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
gu: ઓસ્ટ-વિલેલેન્ડ

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
gu: રોટરડામ

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
gu: ધ હાગુ

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
gu: વાલ્કેનબર્ગ

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
gu: વોલ્કેલ

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
gu: વોએન્સડ્રેક્ટ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
gu: બેનર્સ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Cupe Coy
gu: ક્યુપ કોય

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Dorp Nikiboko
gu: ડ્રોપ નીકીબોકો

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
gu: ગાટો

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
gu: કારેંગા

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
gu: નાઉમીયા

note: A city in New Zealand
en: Auckland
gu: ઑકલેન્ડ

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
gu: ખ્રિસ્તચર્ચ

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
gu: વેલિંગટન

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
gu: બ્લ્યુફીલ્ડસ

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
gu: ચિનાન્ડેગા

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
gu: જિનોટેગા

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
gu: જ્યુગાલ્પા

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
gu: માનાગુઆ

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
gu: પ્યુએર્ટો કેબેઝાસ

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
gu: રીવસ

note: A city in Niger
en: Agadez
gu: અગાડેઝ

note: The capital of Niger
en: Niamey
gu: નીઆમી

note: A city in Niger
en: Zinder
gu: ઝીન્ડર

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
gu: ઇકેજા

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
gu: ઈલોરીન

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
gu: કાડુના

note: A city in Nigeria
en: Kano
gu: કાનો

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
gu: પોર્ટ હારકોર્ટ

note: The capital of Niue
en: Alofi
gu: આલોફી

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
gu: કિંગસ્ટોન

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
gu: ચાલાન કાનોઆ

note: A city in Norway
en: Alta
gu: એલ્ટા

note: A city in Norway
en: Berlevåg
gu: બેર્લેવાગ

note: A city in Norway
en: Bodø
gu: બોડો

note: A city in Norway
en: Bolle
gu: બોલ્લે

note: A city in Norway
en: Boltåsen
gu: બોલ્ટાસેન

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
gu: બ્રોનોસન્ડ

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
gu: બાસ્ટજોર્ડ

note: A city in Norway
en: Dalem
gu: ડાલેમ

note: A city in Norway
en: Djupdalen
gu: જુપડાલેન

note: A city in Norway
en: Eldskog
gu: એલ્સ્કોગ

note: A city in Norway
en: Fagernes
gu: ફેજર્ન્સ

note: A city in Norway
en: Fiskenes
gu: ફીસ્કેનેસ

note: A city in Norway
en: Flesland
gu: ફ્લેસલેન્ડ

note: A city in Norway
en: Florø
gu: ફ્લોરો

note: A city in Norway
en: Førde
gu: ફોર્ડે

note: A city in Norway
en: Gardermoen
gu: ગાર્ડરમોઈન

note: A city in Norway
en: Hammerfest
gu: હેમરફેસ્ટ

note: A city in Norway
en: Hasvik
gu: હાસ્વીક

note: A city in Norway
en: Haugesund
gu: હોગેસન્ડ

note: A city in Norway
en: Holm
gu: હોલ્મ

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
gu: હોનીંગસ્વાગ

note: A city in Norway
en: Kirkenes
gu: કિર્કેન્સ

note: A city in Norway
en: Kjevik
gu: જેવીક

note: A city in Norway
en: Kristiansund
gu: ક્રીસ્ટીયનસન્ડ

note: A city in Norway
en: Mehamn
gu: મેહામ્ન

note: A city in Norway
en: Molde
gu: મોલ્દે

note: A city in Norway
en: Mosjøen
gu: મોસ્જોન

note: A city in Norway
en: Namsos
gu: નામસોસ

note: A city in Norway
en: Narvik
gu: નાર્વિક

note: A city in Norway
en: Notodden
gu: નોટોડેન

note: A city in Norway
en: Oseberg
gu: ઓસબર્ગ

note: The capital of Norway
en: Oslo
gu: ઓસ્લો

note: A city in Norway
en: Rygge
gu: રીજ

note: A city in Norway
en: Røros
gu: રોરોસ

note: A city in Norway
en: Rørvik
gu: રોર્વીક

note: A city in Norway
en: Røssvoll
gu: રોસવોલ

note: A city in Norway
en: Røst
gu: રોસ્ટ

note: A city in Norway
en: Sandane
gu: સન્ડેન

note: A city in Norway
en: Skagen
gu: સ્કાજેન

note: A city in Norway
en: Skien
gu: સ્કીન

note: A city in Norway
en: Sola
gu: સોલા

note: A city in Norway
en: Stokka
gu: સ્ટોકા

note: A city in Norway
en: Svartnes
gu: સ્વાર્ટનેસ

note: A city in Norway
en: Svolvær
gu: સ્વોલ્વેર

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
gu: સોર્કજોસેન

note: A city in Norway
en: Torp
gu: ટોર્પ

note: A city in Norway
en: Trondheim
gu: ટ્રોન્ડહેઈમ

note: A city in Norway
en: Vadsø
gu: વાડ્સો

note: A city in Norway
en: Ålesund
gu: આલેસન્ડ

note: A city in Norway
en: Ørsta
gu: ઓરસ્ટા

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
gu: મુઆસ્કાર અલ મુર્તાફીઆહ

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
gu: મસ્કત

note: A city in Oman
en: Salalah
gu: સાલાલાહ

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
gu: ઈસ્લામાબાદ

note: A city in Pakistan
en: Karachi
gu: કરાંચી

note: A city in Pakistan
en: Lahore
gu: લાહોર

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
gu: નવાબશાહ

note: The capital of Palau
en: Koror
gu: કોરોર

note: The capital of Palau
en: Melekeok
gu: મેલેકીઓક

note: A city in Panama
en: David
gu: ડેવિડ

note: A city in Panama
en: Fuerte Kobbe
gu: ફુએર્ટે કોબે

note: The capital of Panama
en: Panamá
gu: પનામા

note: A city in Panama
en: Tocumen
gu: ટોકમેન

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
gu: બંદર મોરેસ્બી

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
gu: અસુન્સીયોન

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
gu: કોલોનિયા ફીલીક્સ ડી એઝારા

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
gu: એન્ડાહ્યુઆલ્યાસ

note: A city in Peru
en: Arequipa
gu: એરેક્વીપા

note: A city in Peru
en: Ayacucho
gu: એયાકુચો

note: A city in Peru
en: Chiclayo
gu: શિક્લાયો

note: A city in Peru
en: Cusco
gu: ક્યુસ્કો

note: A city in Peru
en: Iquitos
gu: ઈક્વિટોસ

note: A city in Peru
en: Juliaca
gu: જુલિઆકા

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
gu: લીમા

note: A city in Peru
en: Pisco
gu: પિસ્કો

note: A city in Peru
en: Pucallpa
gu: પુકાલ્પા

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
gu: પ્યુએર્ટો માલ્ડોનાડો

note: A city in Peru
en: Tacna
gu: ટાક્ના

note: A city in Peru
en: Talara
gu: તાલારા

note: A city in Peru
en: Tarapoto
gu: તારાપોટો

note: A city in Peru
en: Trujillo
gu: ટ્રુજીલ્લો

note: A city in Peru
en: Tumbes
gu: તુમ્બેસ

note: A city in the Philippines
en: Angeles
gu: એન્જેલસ

note: A city in the Philippines
en: Davao
gu: ડાવાઓ

note: A city in the Philippines
en: Laoag
gu: લાઓઆગ

note: The capital of the Philippines
en: Manila
gu: માનિલા

note: A city in the Philippines
en: Masbate
gu: માસ્બાતે

note: A city in the Philippines
en: Pildira
gu: પીલ્ડીરા

note: A city in the Philippines
en: Subic
gu: સ્યુબિક

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
gu: ઝામ્બોન્ગા શહેર

note: A city in Poland
en: Gdańsk
gu: ગ્ડાન્સ્ક

note: A city in Poland
en: Katowice
gu: કાટોવાઈસ

note: A city in Poland
en: Kraków
gu: ક્રાકો

note: A city in Poland
en: Poznań
gu: પોઝનાન

note: A city in Poland
en: Rzeszów
gu: રઝેસઝો

note: A city in Poland
en: Szczecin
gu: સીઝીન

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
gu: વોર્સો

note: A city in Poland
en: Wrocław
gu: વ્રોક્લો

note: A city in Portugal
en: Beja
gu: બેજા

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
gu: કાસ્ટેલો બ્રાન્કો

note: A city in Portugal
en: Faro
gu: ફારો

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
gu: ફ્લોર ડા રોઝા

note: A city in Portugal
en: Lajes
gu: લાજેસ

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
gu: લિસ્બોનન

note: A city in Portugal
en: Monte Real
gu: મોન્ટે રીયલ

note: A city in Portugal
en: Montijo
gu: મોન્ટીજો

note: A city in Portugal
en: Ovar
gu: ઓવાર

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
gu: પોન્ટા ડેલ્ગાડા

note: A city in Portugal
en: Porto
gu: પોર્ટો

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
gu: પોર્ટો સાન્ટો

note: A city in Portugal. One of several cities in Portugal called "Santa Cruz".
en: Santa Cruz das Flores
gu: સાન્તા ક્રુઝ ડાસ ફ્લોરેસ

note: A city in Portugal
en: Sintra
gu: સિન્ટ્રા

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
gu: એગ્વા ડી પેના

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
gu: કારોલીના

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
gu: સેન જૌન

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
gu: ડોહા

note: A city in Romania
en: Arad
gu: એરાડ

note: A city in Romania
en: Bacău
gu: બકાઉ

note: A city in Romania
en: Baia Mare
gu: બાઈઆ મારે

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
gu: બુકારેસ્ટ

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
gu: ક્લુજ-નાપોકા

note: A city in Romania
en: Craiova
gu: ક્રેઈઓવા

note: A city in Romania
en: Iaşi
gu: લાસી

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
gu: મિહાઈલ કોગાલ્નીસનુ

note: A city in Romania
en: Oradea
gu: ઓરાડીઆ

note: A city in Romania
en: Satu Mare
gu: સતુ મેર

note: A city in Romania
en: Sibiu
gu: સીબીઉ

note: A city in Romania
en: Suceava
gu: સુસેવા

note: A city in Romania
en: Timişoara
gu: ટિમિસોઆરા

note: A city in Romania
en: Tulcea
gu: તુલ્સીયા

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
gu: ટિર્ગુ-મર્સ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
gu: અબાકાન

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
gu: એડલર

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
gu: એનાડીર

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
gu: એનાપા

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
gu: આર્ખાન્ગેલસ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
gu: એસ્ટારખાન

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
gu: બર્નૌલ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
gu: બ્રાત્સક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
gu: બ્રીન્સ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
gu: ચેલીઆબીન્સ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
gu: ચિતા

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
gu: ચુલમન

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
gu: એન્જલ્સ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
gu: ઈર્કુત્સક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
gu: કાલીનીન્ગ્રાડ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
gu: કઝાન'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
gu: કેમેરોવો

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
gu: ખાબારોવ્સ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
gu: ખાન્ટી-માનસીઆસ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
gu: ક્રાસનોડાર

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
gu: મગાદાન

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
gu: મિનરલની વોડી

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
gu: મીરની

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
gu: મોસ્કો

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
gu: મર્માન્સ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
gu: નાલચીક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
gu: નીઝનેવાર્ટોસ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
gu: નોવોકુઝનેટ્સક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
gu: નોવોસીબિર્સ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
gu: ઓમાસ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
gu: ઓરેનબર્ગ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
gu: પેન્ઝા

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
gu: પેર્મ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
gu: પેટ્રોઝાવોડ્સ્ક

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
gu: રોસ્ટોવ

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
gu: સંત પીટર્સબર્ગ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
gu: સમારા

note: A city in Russia
en: Saratov
gu: સારાટોવ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
gu: સ્ટાવ્રોપોલ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
gu: સ્ટ્રીગીનો

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
gu: સુરગુટ

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
gu: સીકટીવકાર

note: A city in Russia
en: Tiksi
gu: તિક્સી

note: A city in Russia
en: Udachnyy
gu: યુડાચની

note: A city in Russia
en: Ufa
gu: યુફા

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
gu: ઉલ્યાનોવ્સ્ક

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
gu: ઉલાન-ઉડે

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
gu: વેલીકી લ્યુકી

note: A city in Russia
en: Vladivostok
gu: વિલાડીવોસ્ટોક

note: A city in Russia
en: Volgograd
gu: વોલ્ગોગ્રેડ

note: A city in Russia
en: Voronezh
gu: વોરોનેઝ

note: A city in Russia
en: Yakutsk
gu: યાકુત્સક

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
gu: એકાટેરીનબર્ગ

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
gu: યુઝનો-સાખાલિન્સ્ક

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
gu: સંત-ડેનીસ

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
gu: સંત-પીએરે

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
gu: જ્યોર્જટાઉન

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
gu: બાસેટેરે

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
gu: ગોલ્ડન રોક

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
gu: ન્યુકાસ્ટ્લ

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
gu: કાસ્ટ્રીસ

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
gu: પોઈન્ટ સેબ્લે

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
gu: વીજી

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
gu: સંત-પીએરે

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
gu: અર્નોસ વેલે

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
gu: કિંગ્સટાઉન

note: The capital of Samoa
en: Apia
gu: એપિયા

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
gu: સન મરીનો

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
gu: એરાર

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
gu: અભા

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
gu: અડ ડાલફાઆહ

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
gu: એડ ડામામ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
gu: અલ અકીક

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
gu: અલ કયાસુમાહ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
gu: અલ કુરાયાત

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
gu: અલ વાજ્હ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
gu: અલ વુડાયાહ

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
gu: અર રુકાયીકાહ

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
gu: અટ ટૈઈફ

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
gu: ધારાન

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
gu: હેઈલ

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
gu: જેડાહ

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
gu: જીઝાન

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
gu: ખમીસ મુશેટ

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
gu: મસ્જીદ ઈબાન રશીદ

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
gu: મેક્કા

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
gu: મેદીના

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
gu: નાજરાન

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
gu: કલાત બીશાહ

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
gu: કારા

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
gu: રાફહા

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
gu: રિયાધ

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
gu: ટાબુક

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
gu: તમરાહ

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
gu: તુરાયફ

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
gu: યાનબુ અલ બાહર

note: A city in Senegal
en: Boukot Ouolof
gu: બુકોટ ઓઉલોફ

note: The capital of Senegal
en: Dakar
gu: ડાકાર

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
gu: સંત-લુઈસ

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
gu: ટેમ્બાકોન્ડા

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
gu: ઝીગ્યુઈન્કર

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
gu: બેલ્ગરાડે

note: A city in Serbia
en: Niš
gu: નીસ

note: A city in Serbia
en: Vršac
gu: રસાક

note: A city in Serbia
en: Zemun
gu: ઝેમુન

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
gu: કાસ્કેડ

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
gu: વિક્ટોરિયા

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
gu: ફ્રીટાઉન

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
gu: લન્ગી

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
gu: સિંગાપુર

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
gu: બ્રાટીસ્લાવા

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
gu: ડોલ્ની રીકોવ

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
gu: કામેનીકા નેડ કિરોચોઉ

note: A city in Slovakia
en: Košice
gu: કોઝિસ

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
gu: લ્યુસેનેક

note: A city in Slovakia
en: Nitra
gu: નીટ્રા

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
gu: પેઈસ્ટેની

note: A city in Slovakia
en: Poprad
gu: પોપરાડ

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
gu: પ્રાઈવીડ્ઝા

note: A city in Slovakia
en: Sliač
gu: સ્લીઆક

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
gu: જુબ્લજાના

note: A city in Slovenia
en: Maribor
gu: મારિબોર

note: A city in Slovenia
en: Portorož
gu: પોર્ટોરોઝ

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
gu: હોનીઆરા

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
gu: બોએલમફોન્ટીન

note: A city in South Africa
en: Cape Town
gu: કેપ ટાઉન

note: A city in South Africa
en: Durban
gu: ડર્બન

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
gu: જ્હોનીસબર્ગ

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
gu: ક્લેર્કસ્ડોર્પ

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
gu: પોર્ટ એલિઝાબેથ

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
gu: પોચેપસ્ટ્રુમ

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
gu: પ્રેટોરિયા

note: A city in South Africa
en: Springs
gu: સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in South Africa
en: Upington
gu: ઉપિંગટન

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
gu: વીરીનીજીંગ

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
gu: ચેઉન્ગજુ

note: A city in South Korea
en: Cheju
gu: ચેજુ

note: A city in South Korea
en: Inch'on
gu: ઈન્ચોન

note: A city in South Korea
en: Kunsan
gu: કુન્સાન

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
gu: ઓસાન

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
gu: પાયોંગટેક

note: A city in South Korea
en: Pusan
gu: પુસાન

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
gu: સેઉલ

note: A city in South Korea
en: Taegu
gu: ટાઈગુ

note: A city in Spain
en: A Coruña
gu: એ કોરુના

note: A city in Spain
en: Agoncillo
gu: એન્ગોન્સીલો

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
gu: એલ્કાન્ટારીલ્લા

note: A city in Spain
en: Alicante
gu: એલીકાન્ટે

note: A city in Spain
en: Almería
gu: અલ્મેરીઆ

note: A city in Spain
en: Armilla
gu: એરમીલ્લા

note: A city in Spain
en: Atogo
gu: અટોગો

note: A city in Spain
en: Avilés
gu: અવીલેસ

note: A city in Spain
en: Barajas
gu: બારાજાસ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
gu: બાર્સેલોના

note: A city in Spain
en: Bilbao
gu: બીલબાઓ

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
gu: કોલમેનાર વીએજો

note: A city in Spain
en: Corcovados
gu: કોરકોવાડોસ

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
gu: ક્યુઆટ્રો વિયેન્ટોસ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
gu: કોર્ડોબા

note: A city in Spain
en: El Matorral
gu: એલ માટોરાલ

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
gu: ફ્યુએન્ટેરાબીયા

note: A city in Spain
en: Gando
gu: ગાન્ડો

note: A city in Spain
en: Gerona
gu: ગેરોના

note: A city in Spain
en: Getafe
gu: ગેટાફે

note: A city in Spain
en: Granada
gu: ગ્રેનાડા

note: A city in Spain
en: Güime
gu: ગુઈમી

note: A city in Spain
en: Ibiza
gu: ઈબીઝા

note: A city in Spain
en: Jerez
gu: જેરેઝ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
gu: લીઓન

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
gu: લોસ બાલ્ડીઓસ

note: A city in Spain
en: Los Llanos
gu: લોસ લીઆનોસ

note: The capital of Spain
en: Madrid
gu: માડ્રીડ

note: A city in Spain
en: Mahón
gu: માહોન

note: A city in Spain
en: Melilla
gu: મેલિલા

note: A city in Spain
en: Morón
gu: મોરોન

note: A city in Spain
en: Málaga
gu: માલાગા

note: A city in Spain
en: Noáin
gu: નોએઈન

note: A city in Spain
en: Palma
gu: પાલ્મા

note: A city in Spain
en: Reus
gu: રીઅસ

note: A city in Spain
en: Rota
gu: રોટા

note: A city in Spain
en: Sabadell
gu: સાબાડેલ

note: A city in Spain
en: Salamanca
gu: સાલામાન્કા

note: A city in Spain
en: San Javier
gu: સન જેવીયર

note: A city in Spain
en: San Pablo
gu: સેન પાબ્લો

note: A city in Spain
en: Santander
gu: સાંતાન્ડર

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
gu: સાન્ટીઆગો

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
gu: ટેલાવેરા લા રીયલ

note: A city in Spain
en: Tamaduste
gu: ટામાડસ્ટ

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
gu: ટોરેજોન ડેર રે

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
gu: વેલેન્સિયા

note: A city in Spain
en: Vigo
gu: વિગો

note: A city in Spain
en: Villanubla
gu: વિલાનુબ્લા

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
gu: વિટોરિયા-ગેસ્ટેઈઝ

note: A city in Spain
en: Zaragoza
gu: ધારાગોઝા

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
gu: કોલંબો

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
gu: કાટુનાયાકા

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
gu: શ્રી જયવરદેનેપુરા કોટે

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
gu: ખાર્ટૌમ

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
gu: પેરામારીબો

note: A city in Suriname
en: Zanderij
gu: ઝેન્ડેરીજ

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
gu: લોંગયરબેન

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
gu: લોબામ્બા

note: A city in Swaziland
en: Manzini
gu: મેનઝીની

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
gu: મ્બાબાને

note: A city in Sweden
en: Borlänge
gu: બોર્લાન્જ

note: A city in Sweden
en: Gällivare
gu: ગાલીવેરે

note: A city in Sweden
en: Göteborg
gu: ગોટેબર્ગ

note: A city in Sweden
en: Halmstad
gu: હેલમ્સ્ટાડ

note: A city in Sweden
en: Jönköping
gu: જોન્કોપીન્ગ

note: A city in Sweden
en: Kalmar
gu: કાલ્માર

note: A city in Sweden
en: Karlstad
gu: કાર્લસ્ટેડ

note: A city in Sweden
en: Kiruna
gu: કિરુના

note: A city in Sweden
en: Kramfors
gu: ક્રામફોર્સ

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
gu: ક્રીસ્ટીઆનસ્ટાડ

note: A city in Sweden
en: Linköping
gu: લીંકોપીંગ

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
gu: જંગબાયહેડ

note: A city in Sweden
en: Luleå
gu: લ્યુલેઆLuleå

note: A city in Sweden
en: Lycksele
gu: લીકસેલે

note: A city in Sweden
en: Malmö
gu: માલમો

note: A city in Sweden
en: Norrköping
gu: નોર્કોપીંગ

note: A city in Sweden
en: Nyköping
gu: નાયકોપીંગ

note: A city in Sweden
en: Ronneby
gu: રોનેબી

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
gu: સ્કેલેફ્ટી

note: A city in Sweden
en: Skövde
gu: સ્કોવ્ડે

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
gu: સ્ટોકહોમ

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
gu: સન્ડ્સવેલ

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
gu: સોડરહામ્ન

note: A city in Sweden
en: Umeå
gu: ઉમેઆ

note: A city in Sweden
en: Visby
gu: વિસ્બી

note: A city in Sweden
en: Västerås
gu: વાસ્ટેરાઝ

note: A city in Sweden
en: Växjö
gu: વાક્સજો

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
gu: એન્જેલ્હોમ

note: A city in Sweden
en: Örebro
gu: ઓરેબ્રો

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
gu: ઓર્ન્સ્કોલ્ડસ્વીક

note: The capital of Switzerland
en: Bern
gu: બર્ન

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
gu: જીનેવા

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
gu: ગ્રેન્ચેન

note: A city in Switzerland
en: Lugano
gu: લુગાનો

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
gu: નેઉકાટેલ

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
gu: સંક્ટ ગાલેન

note: A city in Switzerland
en: Sion
gu: સીઓન

note: A city in Switzerland
en: Zürich
gu: ઝ્યુરીચ

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
gu: અલ કામીશ્લી

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
gu: અલેપો

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
gu: દમાસ્કસ

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
gu: ડાયર એઝ ઝોર

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
gu: લાટાકીઆ

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
gu: દુશનબે

note: A city in Tanzania
en: Arusha
gu: આરુશા

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
gu: બ્યુકોબા

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
gu: ડાર એસ સલામ

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
gu: ડોડોમા

note: A city in Tanzania
en: Iringa
gu: ઈરીંન્ગા

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
gu: કિગોમા

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
gu: મ્બેયા

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
gu: મોરોગોરો

note: A city in Tanzania
en: Moshi
gu: મોશી

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
gu: એમટ્વારા

note: A city in Tanzania
en: Musoma
gu: મ્યુસોમા

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
gu: એમવાન્ઝા

note: A city in Tanzania
en: Songea
gu: સોન્ગે

note: A city in Tanzania
en: Tabora
gu: ટાબોરા

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
gu: ઝાન્ઝીબાર

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
gu: બેંગકોક

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
gu: ચાઈન્ગ માઈ

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
gu: ચોન બુરી

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
gu: હાટ યાઈ

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
gu: હુઆ હીન

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
gu: ખોન કાએન

note: A city in Thailand
en: Lampang
gu: લામ્પાન્ગ

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
gu: માએ હોંગ સન

note: A city in Thailand
en: Nan
gu: નાન

note: A city in Thailand
en: Phrae
gu: ફરાએ

note: A city in Thailand
en: Phuket
gu: ફુકેટ

note: A city in Thailand
en: Ranong
gu: રાનોંગ

note: A city in Thailand
en: Rayong
gu: રેયોંગ

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
gu: સુરત થાની

note: A city in Thailand
en: Trang
gu: ટ્રેન્ગ

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
gu: ઉબોન રાચીથાની

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
gu: ઉડોન થાની

note: The capital of Togo
en: Lome
gu: લોમ

note: A city in Togo
en: Niamtougou
gu: નાયામ્ટોગો

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
gu: ફ્યુઆમોટુ

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
gu: નુકુઆલોફા

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
gu: બોન એકોર્ડ

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
gu: પીઆર્કો

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
gu: પોર્ટ-ઓફ-સ્પેન

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
gu: બીઝેર્ટે

note: A city in Tunisia
en: El Borma
gu: એલ બોર્મા

note: A city in Tunisia
en: Gabes
gu: ગેબસ

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
gu: ગાફ્સા

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
gu: હોમટ સૌક

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
gu: જેન્ડૌબા

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
gu: કેઈરૌન

note: A city in Tunisia
en: Monastir
gu: મોનાસ્ટીર

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
gu: ક્વાલયબિયાહ

note: A city in Tunisia
en: Remada
gu: રેમાડા

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
gu: ટાબાર્કા

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
gu: ટોઝેઉર

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
gu: તુનીસ

note: A city in Turkey
en: Adana
gu: અદાના

note: The capital of Turkey
en: Ankara
gu: અન્કારા

note: A city in Turkey
en: Antalya
gu: એન્ટાલ્યા

note: A city in Turkey
en: Balikesir
gu: બેલિકેસીર

note: A city in Turkey
en: Bandirma
gu: બાન્ડીર્મા

note: A city in Turkey
en: Bodrum
gu: બોડરમ

note: A city in Turkey
en: Burdur
gu: બુરડુર

note: A city in Turkey
en: Bursa
gu: બર્સા

note: A city in Turkey
en: Corlu
gu: કોર્લુ

note: A city in Turkey
en: Dalaman
gu: દાલમાન

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
gu: ડિયાબાકીર

note: A city in Turkey
en: Erzurum
gu: એર્ઝોરમ

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
gu: એસ્કાસેહીર

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
gu: ગાઝિઆન્ટેપ

note: A city in Turkey
en: Istanbul
gu: ઈસ્તંબુલ

note: A city in Turkey
en: Izmir
gu: ઈઝમીર

note: A city in Turkey
en: Kars
gu: કાર્સ

note: A city in Turkey
en: Kayseri
gu: કાયસેરી

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
gu: કિસ્લાકોય

note: A city in Turkey
en: Konya
gu: કોન્યા

note: A city in Turkey
en: Malatya
gu: માલટ્યા

note: A city in Turkey
en: Merzifon
gu: મેર્ઝીફોન

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
gu: નેવસેહીર

note: A city in Turkey
en: Samsun
gu: સેમસન

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
gu: તેપેટાર્લા

note: A city in Turkey
en: Trabzon
gu: ટાર્બઝોન

note: A city in Turkey
en: Van
gu: વાન

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
gu: આશગાબટ

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
gu: ફનાફુટી

note: A city in Uganda
en: Arua
gu: એરુઆ

note: A city in Uganda
en: Entebbe
gu: એન્ટેબે

note: A city in Uganda
en: Kabale
gu: કાબાલે

note: The capital of Uganda
en: Kampala
gu: કામપાલા

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
gu: બોરીસ્પીલ

note: A city in Ukraine
en: Chagor
gu: ચાગોર

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
gu: ડ્નિપ્રોપેટ્રોવ્ઝ્ક

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
gu: ડોનેટ્સ્ક

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
gu: હોસ્ટોમેલ'

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
gu: ઈવાનો-ફ્રેંકીવિસ્ક

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
gu: ખાર્કીવ

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
gu: કૈઈવ

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
gu: ક્રીવી રીહ

note: A city in Ukraine
en: L'viv
gu: લ્વીવ

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
gu: મોક્રોયે

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
gu: મીકોલાયીવ

note: A city in Ukraine
en: Odesa
gu: ઓડેસા

note: A city in Ukraine
en: Rivne
gu: રિવને

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
gu: સિમફેરોપોલ'

note: A city in Ukraine
en: Telichka
gu: તેલીચકા

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
gu: ઉઝહોરોડ

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
gu: અબુ ધાબી

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
gu: અલ એઈન

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
gu: અલ ફુજૈરાહ

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
gu: દુબઈ

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
gu: રાસ અલ ખાયમાહ

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
gu: શારજાંહ

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
gu: અબર્ડન

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
gu: બેલફાસ્ટ

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
gu: બેન્સન

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
gu: બીગીન ટેકરી

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
gu: બર્મિંઘામ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
gu: બ્લેકપુલ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
gu: બોસ્કોમ્બે

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
gu: બોર્નમાઉથ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
gu: બ્રિસ્ટોલ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
gu: બ્રાઈઝ નોર્ટન

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
gu: બ્યુટેસ

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
gu: કેમ્બ્રિજ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
gu: કેમ્બલટાઉન

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
gu: કાર્ડિફ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
gu: કાર્લીસ્લે

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
gu: ચર્ચ ફેન્ટન

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
gu: કોનીન્ગસ્બી

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
gu: કોટેસમોર

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
gu: કવેન્ટ્રી

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
gu: ક્રેનફીલ્ડ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
gu: ક્રેનવેલ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
gu: ડિશફોર્થ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
gu: ડુન્ડી

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
gu: ઈદિનબર્ગ

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
gu: એગલીન્ટન

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
gu: એક્ષેટેર

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
gu: ફેરફોર્ડ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
gu: ફાર્નબોરોફ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
gu: ફિલ્ટન

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
gu: ગ્લાસ્ગો

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
gu: ગ્રામીસડાલ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
gu: હાવાર્ડન

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
gu: હેલ્સટન

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
gu: હગ શહેર

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
gu: ઈનેવેર્નેસ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
gu: કિલમોલુઆગ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
gu: કિનલોસ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
gu: કિન્ટ્રા

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
gu: કિર્કવોલ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
gu: કિર્મિંગ્ટન

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
gu: લેકનહીથ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
gu: લીડ્સ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
gu: લીમીંગ બાર

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
gu: લીયુકેર્સ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
gu: લિન્ટન અપોન આઉસ

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
gu: લિવરપુલ

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
gu: લંડન

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
gu: લોસીમાઉથ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
gu: લ્યુટન

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lydd
gu: લીડ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
gu: લીનેહામ

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
gu: માન્ચેસ્ટર

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
gu: માન્સ્ટોન

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
gu: માર્હામ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
gu: મધ્ય વેલોપ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
gu: મિલ્ડનહોલ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
gu: મોસબેન્ક

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
gu: ન્યુકાસ્ટ્લ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
gu: નોર્થોલ્ટ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
gu: નોર્વિચ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
gu: ઓડીહામ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
gu: પીમ્બેરી

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
gu: પ્લાયમાઉથ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
gu: પ્રેસ્ટ્વીક

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
gu: સંત એથાન

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
gu: શોબરી

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
gu: શોરેહામ-બાય-સી

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
gu: સાઉથામ્પટોન

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
gu: સાઉથએન્ડ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
gu: સ્ટાન્સ્ટેડ માઉન્ટફીટચેટ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
gu: સ્ટાવરટન

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
gu: સ્ટોકટન

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
gu: સ્ટોર્નોવે

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
gu: સમબર્ગ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
gu: ટોપક્લાઈફે

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
gu: વેલી

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
gu: વાડીંગ્ટન

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wainfleet
gu: વેઈનફ્લીટ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
gu: વોટિશામ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
gu: વિક

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
gu: વિટ્ટરીંગ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
gu: યેઓવિલ્ટન

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
gu: અબર્ડન

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
gu: એબિલેન

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
gu: એબીંગડન

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
gu: એડા

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
gu: એડાક

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
gu: એડમ્સવીલે

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
gu: એડ્રીઅન

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
gu: અહોસ્કી

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
gu: એઈન્સવર્થ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
gu: એઈટકીન

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
gu: એક્રોન

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
gu: એક્રોન

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
gu: અલાબાસ્ટર

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
gu: અલામોર્ડો

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
gu: એલામોસા

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
gu: અલ્બેની

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
gu: અલ્બેની

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
gu: અલ્બેમાર્લે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
gu: આલબર્ટ લીઆ

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
gu: અલ્બર્ટવિલે

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
gu: અલ્બીઓન

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
gu: અલ્બુક્વેર્ક

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
gu: એલેક્ઝાન્ડર શહેર

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
gu: એલેક્ઝાન્ડ્રિયા

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
gu: એલેક્ઝાન્ડ્રિયા

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
gu: એલેક્ઝાન્ડ્રિયા

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
gu: એલાઈસ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
gu: એલેન્ટાઉન

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
gu: એલિઆન્સ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
gu: એલ્મા

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
gu: એલ્મા

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
gu: એલ્પેના

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
gu: એલ્પાઈન

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
gu: એલ્પાઈન

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
gu: એલ્ટોન

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
gu: એલ્ટુના

note: A city in California in the United States
en: Alturas
gu: એલ્ટુરાસ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
gu: એલ્ટસ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
gu: એલ્વા

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
gu: અમારીલો

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
gu: એમ્બલર

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
gu: એમેલીયા

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
gu: એમ્સ

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
gu: એનાહેઈમ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
gu: એનાક્ટુવુક પાસ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
gu: એન્કોરેજ

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
gu: અન્ડાલ્યુસીઆ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
gu: એન્ડરસન

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
gu: એન્ડરસન

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
gu: એન્ડોવર

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
gu: એન્ડ્ર્યુસ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
gu: એંજલ ઈનલેટ

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
gu: એન્ગલેટોન

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
gu: એન્ગુન

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
gu: એનીઆક

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
gu: એન્કેની

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
gu: એન આર્બર

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
gu: એન્નાપોલીસ

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
gu: એનેટ

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
gu: એનિસ્ટન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
gu: એન્ટીગો

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
gu: એન્વીક

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
gu: એપાલાચિકોલા

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
gu: એપ્લેટન

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
gu: એપ્લેટન

note: A city in California in the United States
en: Arcata
gu: અર્કાટા

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
gu: આર્કટીક ગામ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
gu: અર્ડમોર

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
gu: આર્કાડેલ્ફીયા

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
gu: અર્લીંગટન

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
gu: અર્લીંગટન

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
gu: અર્ટેસીયા

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
gu: અર્વાડા

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
gu: એશેબોરો

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
gu: એશવિલે

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
gu: એશલેન્ડ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
gu: એશલેન્ડ

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
gu: એશટેબ્યુલા

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
gu: એસ્પેન

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
gu: એસ્ટોરિયા

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
gu: એથેન્સ

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
gu: એટલાન્ટા

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
gu: એટલાન્ટિક

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
gu: એટલાન્ટિક શહેર

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
gu: અટોકા

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
gu: એબર્ન

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
gu: એબર્ન

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
gu: એબર્ન

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
gu: ઔડુબોન

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
gu: ઑગસ્ટા

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
gu: ઑગસ્ટા

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
gu: ઑરોરા

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
gu: ઑરોરા

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
gu: ઑરોરા

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
gu: ઑરોરા

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
gu: ઑસ્ટીન

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
gu: ઑસ્ટીન

note: A city in California in the United States
en: Avalon
gu: એવલોન

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
gu: ખરાબ એક્સ

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
gu: બેઈનબ્રીજ

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
gu: બેકર

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
gu: બેકસ શહેર

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
gu: બેકર્સ ફીલ્ડ

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
gu: બોલ્ટીમોર

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
gu: બેન્ગોર

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
gu: બાર હાર્બર

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
gu: બારાબુ

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
gu: બારે

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
gu: બારેટ્સ

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
gu: બરોવ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
gu: બાર્ટલ્સ વિલે

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
gu: બાર્ટો

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
gu: બેટ્સવિલે

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
gu: બેટન રાઉજ

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
gu: બેટલ ક્રીક

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
gu: બૌડેટે

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
gu: ખાડી શહેર

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
gu: બીટ્રાઈસ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
gu: બીઉફોર્ટ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
gu: બીઉફોર્ટ

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
gu: બીઅમાઉન્ટ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
gu: બેવેર ધોધ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
gu: બેકેલી

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
gu: બેડફોર્ડ

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
gu: બેલાર

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
gu: બેલેવિલે

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
gu: બેલેવ્યુ

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
gu: બેલિન્ઘામ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
gu: બેલમાર

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
gu: બેમિડ્જી

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
gu: બેનીંગટન

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
gu: બેન્સન

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
gu: બેન્ટન હાર્બર

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
gu: બેન્ટનવિલે

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
gu: બર્કલી

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
gu: બર્લિન

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
gu: બેથેલ

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
gu: બેટલ્સ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
gu: બેવરલી

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
gu: બીગ પાઈની

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
gu: બીગ રેપીડ્સ

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
gu: બીગ સ્પ્રીંગ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
gu: બીગફોર્ક

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
gu: બીલીંગ્સ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
gu: બીલોક્સી

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
gu: બીન્ઘામ્ટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
gu: બીર્કવુડ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
gu: બર્મિંઘામ

note: A city in California in the United States
en: Bishop
gu: બીશપ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
gu: બીસમાર્ક

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
gu: કાળું બાજ

note: A city in New York in the United States
en: Black River
gu: કાળી નદી

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
gu: બ્લેક્સબર્ગ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
gu: બ્લુમીંગટન

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
gu: બ્લુમીંગટન

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
gu: બ્લ્યુફીલ્ડ

note: A city in California in the United States
en: Blythe
gu: બ્લીથ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
gu: બ્લીથેવિલે

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
gu: બોકા રાટોન

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
gu: બોગ્યુ

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
gu: બોઈસ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
gu: બુન

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
gu: બુન

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
gu: બુથવિલે

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
gu: બોર્ડેઓક્ઝ

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
gu: બોર્ગર

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
gu: બોસ્કોબેલ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
gu: બોસ્ટોન

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
gu: બોલિંગ ગ્રીન

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
gu: બાઉમેન

note: A city in South Dakota in the United States
en: Box Elder
gu: બોક્સ એલ્ડર

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
gu: બોઝેમન

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
gu: બ્રેડફોર્ડ

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
gu: બ્રેડી

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
gu: બ્રેઈનર્ડ

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
gu: બ્રેમેર્ટન

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
gu: બ્રેનહામ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
gu: બ્રિજપોર્ટ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
gu: બ્રોકન બાઉ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
gu: બ્રુકિંગ્સ

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
gu: બ્રુકિંગ્સ

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
gu: બ્રુકસવિલે

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
gu: બ્રુમફીલ્ડ

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
gu: બ્રાઉનીંગ

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
gu: બ્રાઉન્સવિલે

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
gu: બ્રાઉનવુડ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
gu: બ્રુનસ્વીક

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
gu: બ્રુનસ્વીક

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
gu: બ્રીસ કેન્યોન

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
gu: બુકહનુન

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
gu: બકલેન્ડ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
gu: બફેલો

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
gu: બફેલો

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
gu: બફેલો

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
gu: બફેલો

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
gu: બુલહેડ શહેર

note: A city in California in the United States
en: Burbank
gu: બર્બેંક

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
gu: બર્લી

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
gu: બર્લીંગટન

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
gu: બર્લીંગટન

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
gu: બર્લીંગટન

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
gu: બર્લીંગટન

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
gu: બર્લીંગટન

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
gu: બર્લીંગટન

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
gu: બર્નેટ

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
gu: બર્નસ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
gu: બટલર

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
gu: બ્યુટે

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
gu: કેડીલ્લાક

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
gu: કાહોકીયા

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
gu: કેઈરો

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
gu: કાલ્ડવેલ

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
gu: કાલ્ડવેલ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
gu: કાલ્ડવેલ

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
gu: કેમારિલો

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
gu: કેમ્બ્રિજ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
gu: કેમ્બ્રિજ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
gu: કેમડેન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
gu: કેમ્પ ડગલાસ

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
gu: કેમ્પ સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in California in the United States
en: Campo
gu: કેમ્પો

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
gu: કેનેડિયાઈ

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
gu: કેન્ટન

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
gu: કેપ કેનાવેરાલ

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
gu: કેપ કોરલ

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
gu: કેપ ગિરાડ્યુ

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
gu: કાર્બોન્ડાલે

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
gu: કાર્ડિફ

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
gu: કેરિબો

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
gu: કાર્લ્સબેડ

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
gu: કાર્લ્સબેડ

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
gu: કાર્મી

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
gu: કેરો

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
gu: કારોલ

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
gu: કેરોલટન

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
gu: કાર્ટેર્સવિલે

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
gu: કાસા ગ્રાન્ડે

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
gu: કેસ્પર

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
gu: કેડાર શહેર

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
gu: કેદાર રેપિડ્સ

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
gu: સેન્ટ્રાલિયા

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
gu: ચાદરોન

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
gu: ચાલિસ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
gu: ચામા

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
gu: ચામ્બર્લિન

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
gu: કેમ્પેઈન

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
gu: ચાન્દલેર

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
gu: ચાન્દલેર

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
gu: ચાન્દલેર

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
gu: ચાનુટે

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
gu: ચેપલ ટેકરી

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
gu: ચારિટોન

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
gu: ચાર્લ્સ શહેર

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
gu: ચાર્લ્સટન

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
gu: ચાર્લ્સટન

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
gu: ચાર્લવોઈક્સ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
gu: ચાર્લોટે

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
gu: ચાર્લોટે

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
gu: ચાર્લેટેસવિલે

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
gu: ચાથમ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
gu: ચાતાનોગા

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
gu: ચેબોયગાન

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
gu: શેરુકી

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
gu: ચેસાપીકે

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
gu: ચેસ્ટરફીલ્ડ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
gu: ચેયેને

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
gu: શિકાગો

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
gu: શિકાશા

note: A city in California in the United States
en: Chico
gu: શિકો

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
gu: શિકાપી ફોલ્સ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
gu: ચિગ્નીક

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
gu: ચિલ્ડ્રેસ

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
gu: બાળકો

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
gu: ચીલીકોથે

note: A city in California in the United States
en: China Lake
gu: ચાઈના સરોવર

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
gu: ચિન્કોટેગ્યુ

note: A city in California in the United States
en: Chino
gu: શિનો

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
gu: ચીસાના

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
gu: ચીસ્ટોચીના

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
gu: ચુલા વિસ્ટા

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
gu: ચુલિત્ના

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
gu: સિનસિનાટી

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
gu: ક્લેરમોર

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
gu: ક્લારિન્દા

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
gu: ક્લેરિઓન

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
gu: ક્લાર્ક્સબર્ગ

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
gu: ક્લાર્ક્સવિલે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
gu: ક્લાર્ક્સવિલે

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
gu: ક્લેટોન

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
gu: ક્લીઅરફીલ્ડ

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
gu: ક્લીઅરવોટર

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
gu: ક્લેમસન

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
gu: ક્લેવલેન્ડ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
gu: ક્લાઈન્સ ખૂણાઓ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
gu: ક્લિન્ટન

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
gu: ક્લિન્ટન

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
gu: ક્લિન્ટન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
gu: ક્લીન્ટનવિલે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
gu: ક્લોક્વેટ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
gu: ક્લોવીસ

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
gu: કોકોઆ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
gu: કોડી

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
gu: કોઉર ડીએલ્ને

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
gu: કોફીવિલે

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
gu: કોલ્ડ બે

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
gu: ઠંડુ પાણી

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
gu: કોલેજ સ્ટેશન

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
gu: કોલોરાડો સ્પ્રીંગ

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
gu: કોલંબિયા

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
gu: કોલંબિયા

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
gu: કોલંબસ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
gu: કોલંબસ

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
gu: કોલંબસ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
gu: કોલંબસ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
gu: કોલંબસ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
gu: કોન્કર્ડ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
gu: કોન્કર્ડ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
gu: કોન્કર્ડ

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
gu: કોન્કર્ડિયા

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
gu: કોનરો

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
gu: કુક

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
gu: કોપર હાર્બર

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
gu: કોર્ડોવા

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
gu: કોરોના

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
gu: કોરોના

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
gu: કોર્પસ ખ્રિસ્તી

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
gu: કોર્સીકાના

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
gu: કોર્ટેઝ

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
gu: કોર્વાલીસ

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
gu: કોસ્ટા મેસા

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
gu: કોટુલ્લા

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
gu: કાઉન્સીલ બ્લુફ્સ

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
gu: કેરિગ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
gu: ક્રેન સરોવર

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
gu: ક્રેસીન્ટ શહેર

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
gu: ક્રેસ્ટોન

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
gu: ક્રેસ્ટવ્યુ

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
gu: ક્રોકેટ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
gu: ક્રુકસ્ટોન

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
gu: ક્રોસ સીટી

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
gu: ક્રોસવિલે

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
gu: કુલમેન

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
gu: કલપીપર

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
gu: કમ્બરલેન્ડ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
gu: કુરીટક

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
gu: કુશીંગ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
gu: કસ્ટર

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
gu: કટ બેંક

note: A city in California in the United States
en: Daggett
gu: ડાગેટ

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
gu: ડેલેવિલે

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
gu: ડાલહાર્ટ

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
gu: ડાલાસ

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
gu: ડેલ્ટન

note: A city in California in the United States
en: Daly City
gu: ડાલી શહેર

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
gu: ડાલઝેલ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
gu: ડેનબરી

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
gu: ડેન્સવિલે

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
gu: ડેનવિલે

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
gu: ડેનવિલે

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
gu: ડાર્લિંગ્ટન

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
gu: ડેવેનપોર્ટ

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
gu: ડેયટોન

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
gu: ડેયટોન બીચ

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
gu: ડી ક્વીન

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
gu: ડેકાલ્બ

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
gu: ડીરાઈડર

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
gu: ડેડહોર્સ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
gu: ડેકાતુર

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
gu: ડેકાતુર

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
gu: ડેકાતુર

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
gu: ડેકોરાહ

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
gu: ડીર પાર્ક

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
gu: ડેફીઆન્સ

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
gu: ડેલ રાયો

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
gu: ડેલ્ટા

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
gu: ડેલ્ટા જંક્શન

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
gu: ડેમીંગ

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
gu: ડેનીસન

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
gu: ડેન્ટન

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
gu: ડેનવેર

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
gu: ડેસ મોઈન્સ

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
gu: ડેસ્ટીન

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
gu: ડેટ્રોઈટ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
gu: ડેટ્રોઈટ સરોવરો

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
gu: ડેવિલ્સ સરોવર

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
gu: ડિકિન્સન

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
gu: ડિલિંગહામ

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
gu: ડિલોન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
gu: ડોડ્જ સેન્ટર

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
gu: ડોડ્જ શહેર

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
gu: ડોથન

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
gu: ડોગલાસ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
gu: ડોગલાસ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
gu: ડોગલાસ

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
gu: ડોવર

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
gu: ડોઈલેસ્ટોન

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
gu: ડ્રુમોન્ડ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
gu: ડ્રીડેન

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
gu: ડ્યુ બાયોસ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
gu: ડબ્લીન

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
gu: ડબ્લીન

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
gu: ડ્યુબોક

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
gu: ડુલુથ

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
gu: ડુમસ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
gu: ડુન્કન

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
gu: ડનકીર્ક

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
gu: ડ્યુરાંગો

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
gu: ડ્યુરન્ટ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
gu: દુર્હામ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
gu: ડાયસબર્ગ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
gu: ઈગલ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
gu: ઈગલ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
gu: ઈગલ નદી

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
gu: પૂર્વીય હેમ્પટન

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
gu: પૂર્વીય મીલ્ટન

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
gu: ઈસ્ટન

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
gu: ઈસ્ટસાઉન્ડ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
gu: ઈઆયુ ક્લેર

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
gu: ઈડનટન

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
gu: એડિનબર્ગ

note: A city in California in the United States
en: Edwards
gu: એડવોર્ડ્સ

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
gu: એફીંઘામ

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
gu: એગેગીક

note: A city in California in the United States
en: El Centro
gu: ઈઆઈ સેન્ટ્રો

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
gu: ઈઆઈ ડોરાડો

note: A city in California in the United States
en: El Monte
gu: ઈઆઈ મોન્ટે

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
gu: ઈઆઈ પાસો

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
gu: એલ રેનો

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
gu: એલબર્ટ

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
gu: એલ્ફીન કોવ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
gu: એલિઝાબેથ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
gu: એલિઝાબેથ શહેર

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
gu: એલિઝાબેથટાઉન

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
gu: એલ્કહાર્ટ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
gu: એલ્કહાર્ટ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
gu: એલ્કીન્સ

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
gu: એલ્કો

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
gu: એલેન્સબર્ગ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
gu: એલ્મિરા

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
gu: એલવુડવુડ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
gu: એલી

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
gu: એલી

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
gu: એલીરીઆ

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
gu: એમીગ્રાન્ટ ગેપ

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
gu: એમોનાક

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
gu: એમ્પોરિયા

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
gu: એમ્પોરિયા

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
gu: એનિડ

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
gu: એફારાટા

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
gu: એરી

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
gu: એરવીન

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
gu: એસ્કાનાબા

note: A city in California in the United States
en: Escondido
gu: એસ્કોન્ડડો

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
gu: એસ્થેર્વિલે

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
gu: ઈયુજીન

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
gu: યુરેકા

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
gu: યુરેકા રોડહાઉસ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
gu: ઈવાન્સ્ટોન

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
gu: ઈવાન્સવિલે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
gu: એવેલેથ

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
gu: ઈવેરેટ

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
gu: એવરગ્રીન

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
gu: ફેરબેંક્સ

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
gu: ફેરચાઈલ્ડ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
gu: ફેરફીલ્ડ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
gu: ફેરફીલ્ડ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
gu: ફેરફીલ્ડ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
gu: ફેરમોન્ટ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
gu: ફેઈથ

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
gu: ફાલ્ફુરીઆસ

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
gu: ફેલોન

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
gu: ફોલ્સ શહેર

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
gu: ફાર્ગો

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
gu: ફેરીબૌલ્ટ

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
gu: ફાર્મીંગડાલે

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
gu: ફાર્મિંગટન

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
gu: ફાર્મિંગટન

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
gu: ફાર્મવિલે

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
gu: ફાયેટેવિલે

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
gu: ફાયેટેવિલે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
gu: ફર્ગ્યુસ ફોલ્સ

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
gu: ફિન્ડલે

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
gu: ફિચબર્ગ

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
gu: ફ્લેગસ્ટાફ

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
gu: ફ્લિન્ટ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
gu: ફ્લિપ્પીન

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
gu: ફ્લોરા

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
gu: ફ્લોરેન્સ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
gu: ફોન્ડ ડુ લાક

note: A city in California in the United States
en: Fontana
gu: ફોન્ટાના

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
gu: ફોર્ટ બીનીંગ

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
gu: ફોર્ટ કાર્સન

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
gu: ફોર્ટ કોલીન્સ

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
gu: ફોર્ટ ડોડ્જે

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
gu: ફોર્ટ લાઉડસડેલ

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
gu: ફોર્ટ મેડિસન

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
gu: ફોર્ટ મેયર્સ

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
gu: ફોર્ટ પેયને

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
gu: ફોર્ટમ પીઅર્સ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
gu: ફોર્ટ પોલ્ક

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
gu: ફોર્ટ સ્મિથ

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
gu: ફોર્ટ સ્ટોકટન

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
gu: ફોર્ટ વોલ્ટન બીચ

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
gu: ફોર્ટ વેયને

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
gu: ફોર્ટ વર્થ

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
gu: ફોર્ટ યુકોન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
gu: ફોસ્ટોન

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
gu: ફ્રેંકફોર્ટ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
gu: ફ્રેંકફોર્ટ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
gu: ફ્રેંકલીન

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
gu: ફ્રેંકલીન

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
gu: ફ્રેંકલીન

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
gu: ફ્રેડરીક

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
gu: ફ્રેડરીક

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
gu: ફ્રીડેરિક્સબર્ગ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
gu: ફ્રીપોર્ટ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
gu: ફ્રેમોન્ટ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
gu: ફ્રેમોન્ટ

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
gu: ફ્રેંચવિલે

note: A city in California in the United States
en: Fresno
gu: ફ્રેંસ્નો

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
gu: શુક્રવાર હાર્બર

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
gu: ફ્રાઈબર્ગ

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
gu: ફલાર્ટોન

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
gu: ફલ્ટન

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
gu: ગાડસ્ડેન

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
gu: ગેજ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
gu: ગેઈન્સવિલે

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
gu: ગેઈન્સવિલે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
gu: ગેઈન્સવિલે

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
gu: ગેલેના

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
gu: ગેલ્સબર્ગ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
gu: ગેલીઆનો

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
gu: ગેલઅપ

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
gu: ગેલવેસ્ટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
gu: ગેમ્બેલ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
gu: ગાર્ડન શહેર

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
gu: ગાર્ડન શહેર

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
gu: ગાર્ડન ગ્રુવ

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
gu: ગારલેન્ડ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
gu: ગારીસન

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
gu: ગેરી

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
gu: ગાસ્ટોનીયા

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
gu: ગેટ્સવિલે

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
gu: ગાયલોર્ડ

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
gu: જ્યોર્જટાઉન

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
gu: જ્યોર્જટાઉન

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
gu: ગીડીંગ્સ

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
gu: ગીલર્બટ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
gu: જીલેટ

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
gu: ગીલમેર

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
gu: ગ્લાસ્ગો

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
gu: ગ્લાસ્ગો

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
gu: ગ્લેન્કો

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
gu: ગ્લેન્ડાલે

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
gu: ગ્લેન્ડાલે

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
gu: ગ્લેન્ડિવ

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
gu: ગ્લેન્સ ફોલ્સ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
gu: ગ્લેનવુડ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
gu: ગોલ્ડ્સબોરો

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
gu: ગુડલેન્ડ

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
gu: ગુડઇયર

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
gu: ગુસ્પોર્ટ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
gu: ગોરહામ

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
gu: ગોશેન

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
gu: ગ્રાફટોન

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
gu: ગ્રાહામ

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
gu: ગ્રેનબરી

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
gu: ગ્રાન્ડ કેન્યોન

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
gu: ગ્રાન્ડ ફોર્ક્સ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
gu: ગ્રાન્ડ ટાપુ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
gu: ગ્રાન્ડ ઈસ્લે

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
gu: ગ્રાન્ડ જંક્શન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
gu: ગ્રાન્ડ માર્યાસ

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
gu: ગ્રાન્ડ પ્રેઈરી

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
gu: ગ્રાન્ડ રેપિડ્સ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
gu: ગ્રાન્ડ રેપિડ્સ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
gu: ગ્રેનાઈટ ધોધ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
gu: ગ્રાન્ટ્સ

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
gu: ગ્રેલીંગ

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
gu: ગ્રેટ બેન્ડ

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
gu: ગ્રેટ ફોલ્સ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
gu: ગ્રીન બે

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
gu: ગ્રીન્સબોરો

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
gu: ગ્રીન્સબોરો

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
gu: ગ્રીનવિલે

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
gu: ગ્રીનવિલે

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
gu: ગ્રીનવિલે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
gu: ગ્રીનવિલે

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
gu: ગ્રીનવુડ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
gu: ગ્રીનવુડ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
gu: ગ્રીર

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
gu: ગ્રેબલ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
gu: ગ્રોટોન

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
gu: ગ્રુવ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
gu: ગલ્ફપોર્ટ

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
gu: ગુલકાના

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
gu: ગુનિસન

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
gu: ગુસ્ટાવસ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
gu: ગુથરે

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
gu: ગાયમોન

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
gu: હેજરસ્ટોન

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
gu: હેઈલી

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
gu: હેઈનીસ

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
gu: હેલિવિલે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
gu: હોલોક

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
gu: હેમિલ્ટન

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
gu: હામોન્ડ

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
gu: હેમ્પટોન

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
gu: હેનાકોક

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
gu: હાનફોર્ડ

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
gu: હાનફોર્ડ

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
gu: હેન્કસ્વિલે

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
gu: હાર્બર સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
gu: હાર્લાન

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
gu: હાર્લીંગન

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
gu: હેરીસબર્ગ

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
gu: હેરીસબર્ગ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
gu: હેરિસન

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
gu: હાર્ટફોર્ડ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
gu: હાસ્ટીંગ્સ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
gu: હેટરાસ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
gu: હેટીસબર્ગ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
gu: હેવલોક

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
gu: હાવરે

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
gu: હાવથોર્ન

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
gu: હેડન

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
gu: હેય્સ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
gu: હેવોર્ડ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
gu: હેવોર્ડ

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
gu: હેલી

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
gu: હએર્ને

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
gu: હેબ્રોનવિલે

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
gu: હેબ્રોન

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
gu: હેલેના

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
gu: હેન્ડરસન

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
gu: હેન્ડરસન

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
gu: હર્મીસ્ટન

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
gu: હેટીન્જર

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
gu: હિઆલીહ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
gu: હિબિંગ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
gu: હિકોરી

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
gu: હિક્સ

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
gu: હિલ શહેર

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
gu: હિલ્સબોરો

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
gu: હિલ્સડેલ

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
gu: હિલ્સવિલે

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
gu: હિલો

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
gu: હિલ્ટન હેડ આઇલેન્ડ

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
gu: હિનેસવિલે

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
gu: હોબાર્ટ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
gu: હોબ્સ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
gu: હોફમેન

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
gu: હોલ્ડરેગ

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
gu: હોલેન્ડ

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
gu: હોલીવુડ

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
gu: હોમર

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
gu: હોમસ્ટેડ

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
gu: હોન્ડો

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
gu: હોનોલુલુ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
gu: હુનાહ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
gu: હુપર ખાડી

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
gu: હોકીમ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
gu: હોટ સ્પ્રીંગ્સ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
gu: હોટ સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
gu: હોફ્ટન સરોવર

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
gu: હોલ્ટન

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
gu: હોમા

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
gu: હાઉસટન

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
gu: હોવેલ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
gu: હન્ટીંગ્ટન

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
gu: હન્ટીંગટન દરિયાકાંઠો

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
gu: હન્ટ્સવિલે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
gu: હન્ટ્સવિલે

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
gu: હુરોન

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
gu: હુસલિયા

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
gu: હચીન્સન

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
gu: હચીન્સન

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
gu: હ્યાનીસ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
gu: હેદાબર્ગ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
gu: ઇદાબેલ

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
gu: ઈડાહો ફોલ્સ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
gu: ઈમ્પેરિઅલ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
gu: ઈમ્પેરિઅલ

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
gu: ઈમ્પેરિઅલ બીચ

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
gu: સ્વતંત્ર

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
gu: ઈન્ડિયાના

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
gu: ઈન્ડિયાનાપોલિસ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
gu: ઈન્ડિયનટાઉન

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
gu: ઈંગલવુડ

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
gu: આંતરરાષ્ટ્રિય ધોધ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Inver Grove Heights
gu: ઈનવેર ગ્રુવ ઊંચાઈઓ

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
gu: ઈનીકર્ન

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
gu: ઈઓવા શહેર

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
gu: આયર્ન પર્વતમાળા

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
gu: આયર્નવુડ

note: A city in California in the United States
en: Irvine
gu: ઈરવીન

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
gu: ઈર્વીંગ

note: A city in New York in the United States
en: Islip
gu: ઈસ્લીપ

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
gu: ઈથાકા

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
gu: જેક્સન

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
gu: જેક્સન

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
gu: જેક્સન

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
gu: જેક્સન

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
gu: જેક્સન

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
gu: જેક્સન

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
gu: જેક્સનવિલે

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
gu: જેક્સનવિલે

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
gu: જેક્સનવિલે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
gu: જેક્સનવિલે

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
gu: જેફરી

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
gu: જેમ્સટાઉન

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
gu: જેમ્સટાઉન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
gu: જેન્સવિલે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
gu: જેસ્પર

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
gu: જેફરસન

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
gu: જેફરસન શહેર

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
gu: જેરોમે

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
gu: જર્સી શહેર

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
gu: જ્હોનસ્ટોન

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
gu: જોલીએટ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
gu: જોનેસબોરો

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
gu: જોપ્લિન

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
gu: જોર્ડન

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
gu: જુલીસ્ટાઉન

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
gu: જંક્શન

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
gu: જંક્શન શહેર

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
gu: જુનેઉ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
gu: જુનેઉ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
gu: કાહુલુઈ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
gu: કાઈલુઆ

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
gu: કેઈસર

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
gu: કાકે

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
gu: કાકટોવીક

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
gu: કાલામાઝો

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
gu: કાલિસ્પેલ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
gu: કાલ્ટાગ

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
gu: કાન્કાકે

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
gu: કેન્સાસ શહેર

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
gu: કેન્સાસ શહેર

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
gu: કાઉમાલાપાઉ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
gu: કૌનાકાકાઈ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
gu: કર્નેઈ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
gu: કીન

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
gu: કેકાહા

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
gu: કેલ્સો

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
gu: કેનાઈ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
gu: કેનાન્સવિલે

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
gu: કેનોશા

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
gu: કીઓકુક

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
gu: કેર્વિલે

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
gu: કેચિકન

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
gu: કી વેસ્ટ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
gu: કિલ ડેવિલ ટેકરીઓ

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
gu: કીલીન

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
gu: કિમબોલ

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
gu: કિંગ સાલ્મોન

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
gu: કિંગમેન

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
gu: કિંગ્સપોર્ટ

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
gu: કિંગ્સવિલે

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
gu: કિનરોઝ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
gu: કિનસ્ટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
gu: કીપનુક

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
gu: કિર્ક્સવિલે

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
gu: કિવાલીના

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
gu: ક્લામેથ્સ ફોલ્સ

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
gu: ક્લાવોક

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
gu: ક્નોબ નોસ્ટર

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
gu: ક્નોક્સવિલે

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
gu: ક્નોક્સવિલે

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
gu: કોડિયાક

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
gu: કોકોમો

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
gu: કોટ્ઝેબુ

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
gu: કોયુક

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
gu: કુસ્તાતાન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
gu: લા ક્રોસ

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
gu: લા ગ્રાન્ડે

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
gu: લા ગ્રાન્જે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
gu: લા ગ્રાન્જે

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
gu: લા જુન્ટા

note: A city in California in the United States
en: La Verne
gu: લા વેર્ને

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
gu: લા વેટા

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
gu: લાકોન

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
gu: લાકોનિયા

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
gu: લેડીસ્મીથ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
gu: લાફાયેતે

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
gu: લાફાયેતે

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
gu: લાહાઈના

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
gu: લેક ચાર્લ્સ

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
gu: મિન્ચુમિના સરોવર

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
gu: લેકલેન્ડ

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
gu: લેકસાઈડ

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
gu: લેકવ્યુ

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
gu: લેકવુડ

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
gu: લામાર

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
gu: લામ્બેર્ટવિલે

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
gu: લામોનિ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
gu: લાનાકાસ્ટર

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
gu: લાનાકાસ્ટર

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
gu: લાનાકાસ્ટર

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
gu: લાનાકાસ્ટર

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
gu: લેન્ડ ઓ લેક્સ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
gu: લાન્ડર

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
gu: લાનસિંગ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
gu: લારામી

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
gu: લારેડો

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
gu: લાસ ક્રુસેસ

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
gu: લાસ વેગાસ

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
gu: લાસ વેગાસ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
gu: લેટ્રોબ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
gu: લોરેન્સ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
gu: લોરેન્સ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
gu: લોરેન્સવિલે

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
gu: લોરેન્સવિલે

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
gu: લોટોન

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
gu: લા માર્સ

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
gu: લીડવિલે

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
gu: લેબનોન

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
gu: લીઝબર્ગ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
gu: લીઝબર્ગ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
gu: લીવિલે

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
gu: લેમોર

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
gu: લેવિસબર્ગ

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
gu: લેવિસ્ટન

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
gu: લેવિસટાઉન

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
gu: લેક્ઝિંગટન

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
gu: લેક્ઝિંગટન

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
gu: લેક્ઝિંગટન

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
gu: લિબરલ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
gu: લિહુ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
gu: લીમા

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
gu: લાઈમ ગામ

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
gu: લિમોન

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
gu: લીંકોલ્ન

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
gu: લીંકોલ્ન

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
gu: લિચફીલ્ડ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
gu: લિચફીલ્ડ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
gu: નાના ધોધ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
gu: લિટ્ટલ રોક

note: A city in California in the United States
en: Livermore
gu: લિવરમોર

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
gu: લિવિંગસ્ટન

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
gu: લીવોનિયા

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
gu: લઈઆનો

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
gu: લોગાન

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
gu: લોમ્પોક

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
gu: લંડન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
gu: લોન રોક

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
gu: લોંગ બીચ

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
gu: લોંગવ્યુ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
gu: લોંગવિલે

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
gu: લોસ અલામીટોસ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
gu: લોસ આલામોસ

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
gu: લોસ એન્જેલસ

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
gu: લોઈસા

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
gu: લુઈસબર્ગ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
gu: લુઈસવિલે

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
gu: લોવેલોક

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
gu: લોવેલ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
gu: લોવેલ

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
gu: લુબોક

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
gu: લુદીંગટન

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
gu: લુફકિન

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
gu: લમ્બર્ટન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
gu: લ્યુવેર્ને

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
gu: લીન્ચબર્ગ

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
gu: મેકીનાક ટાપુ

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
gu: મેકોમ્બ

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
gu: મેકોન

note: A city in California in the United States
en: Madera
gu: માડેરા

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
gu: મેડિસન

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
gu: મેડિસન

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
gu: માલ્ટા

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
gu: માનાસાસ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
gu: માન્ચેસ્ટર

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
gu: માન્હાટાન

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
gu: માનિસ્ટે

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
gu: મેનીસ્ટીક

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
gu: માનિટોવોક

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
gu: માન્કાટો

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
gu: મેનલી હોટ સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
gu: માન્સફીલ્ડ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
gu: માન્ટીઓ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
gu: મેપલ સરોવર

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
gu: મેરેથોન

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
gu: માર્ફા

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
gu: મારીઆના

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
gu: મારિએટા

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
gu: મારિઓન

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
gu: મારિઓન

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
gu: મારિઓન

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
gu: માર્કીટ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
gu: માર્શલ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
gu: માર્શલ

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
gu: માર્શલટાઉન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
gu: માર્શલફીલ્ડ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
gu: માર્ટીન્સબર્ગ

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
gu: માર્ટીન્સવિલે

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
gu: મેરીસવિલે

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
gu: મેરીસવિલે

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
gu: માસોન

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
gu: મસુન શહેર

note: A city in New York in the United States
en: Massena
gu: માસેના

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
gu: માટુન

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
gu: મેક્સટન

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
gu: માયપોર્ટ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
gu: મેક એલેસ્ટર

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
gu: મેક એલેન

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
gu: મેક કોલ

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
gu: મેક કાર્થી

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
gu: મેક કોમ્બ

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
gu: મેક કુક

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
gu: મેક ગ્રાથ

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
gu: મેક ગ્રેગર

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
gu: મેકકીન્લે પાર્ક

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
gu: મેક કિન્ને

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
gu: મેકમીનવિલે

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
gu: મેકહામ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
gu: મેઆડવિલે

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
gu: મેડફોર્ડ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
gu: મેડફોર્ડ

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
gu: મેડિસીન લોજ

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
gu: મીકેર

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
gu: મેકોર્યુક

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
gu: મેલબોર્ન

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
gu: મેલ્ફા

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
gu: મેમફિસ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
gu: મેના

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
gu: મેનોમીનિ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
gu: મેનોમોની

note: A city in California in the United States
en: Merced
gu: મર્સ્ડ

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
gu: મર્ક્યુરી

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
gu: મેરીડેન

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
gu: મેરિડિયન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
gu: મેરીલ

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
gu: મેસા

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
gu: મેસ્કીટ

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
gu: મેટલાકાટલા

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
gu: મેટ્રોપોલીસ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
gu: મિઆમી

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
gu: મીડલ્સબોરો

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
gu: મિડલેન્ડ

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
gu: મિડલોથીઅન

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
gu: માઈલ્સ શહેર

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
gu: મિલફોર્ડ

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
gu: મીલેજવિલે

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
gu: મીલીંગટન

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
gu: મિલીનોકેટ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
gu: મિલવિલે

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
gu: મિલ્ટન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
gu: મિલવોઉકી

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
gu: મિનરલ વેલ્સ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
gu: માઈનેપોલિસ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
gu: મિનોટ

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
gu: મિસૌલા

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
gu: મિચેલ

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
gu: મોઆબ

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
gu: મોબાઈલ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
gu: મોબ્રિજ

note: A city in California in the United States
en: Modesto
gu: મોડેસ્ટો

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
gu: મોલાઈન

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
gu: મોનરો

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
gu: મોનરો

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
gu: મોનરો

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
gu: મોનરો

note: A city in California in the United States
en: Montague
gu: મોન્ટેગ

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
gu: મોન્ટોક

note: A city in California in the United States
en: Monterey
gu: મોન્ટેરી

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
gu: મોન્ટવીડિયો

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
gu: મોન્ટગોમેરી

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
gu: મોન્ટગોમેરી

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
gu: મોન્ટીસેલો

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
gu: મોન્ટીસેલો

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
gu: મોન્ટીસેલો

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
gu: મોન્ટ્રેઝ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
gu: મૂરહેડ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
gu: મૂઝ સરોવર

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
gu: મોરા

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
gu: મોર્ગાન્ટાઉન

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
gu: મોરીઆર્ટી

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
gu: મોરીસ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
gu: મોરીસ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
gu: મોરિસ્ટાઉન

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
gu: મોરીસવિલે

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
gu: મોસ્કો

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
gu: મોઝીસ સરોવર

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
gu: મોઝિની

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
gu: માઉલ્ટ્રી

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
gu: માઉન્ટ એરી

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
gu: માઉન્ટ કારમેલ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
gu: માઉન્ટ હોલી

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
gu: માઉન્ટ ઈડા

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
gu: માઉન્ટ પ્લીસન્ટ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
gu: માઉન્ટ પ્લીસન્ટ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
gu: માઉન્ટ પ્લીસન્ટ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
gu: માઉન્ટ પોકોનો

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
gu: માઉન્ટ શાસ્ટા

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
gu: માઉન્ટ વેર્નોન

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
gu: માઉન્ટ વિલ્સન

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
gu: માઉન્ટેઈન હોમ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
gu: માઉન્ટેઈન હોમ

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
gu: માઉન્ટેઈન વ્યુ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Muldraugh
gu: મુલ્ડ્રાફ

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
gu: મુલાન

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
gu: મન્સી

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
gu: મુનીસીંગ

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
gu: મસ્કેટિન

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
gu: મસલ શોલ્સ

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
gu: મસ્કેગોન

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
gu: મ્યુસ્કોગી

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
gu: માયર્ટ્લ બીચ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
gu: નાબેસ્ના

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
gu: નાકોગ્ડોચીસ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
gu: નાન્ટકેટ

note: A city in California in the United States
en: Napa
gu: નાપા

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
gu: નેપરવિલે

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
gu: નેપલ્સ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
gu: નાશુઆ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
gu: નાશવિલે

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
gu: નાચેઝ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
gu: નચીટોશેસ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
gu: નેબ્રાસ્કા શહેર

note: A city in California in the United States
en: Needles
gu: નીડલ્સ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
gu: નેનાના

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
gu: ન્યુ બેડફોર્ડ

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
gu: ન્યુ બર્ન

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
gu: ન્યુ બ્રાઉનફેલ્સ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
gu: ન્યુ કેસલ

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
gu: ન્યુ હેવન

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
gu: ન્યુ ઈબેરિયા

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
gu: ન્યુ ઓરલીન્સ

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
gu: ન્યુ ફિલાડેલ્ફિયા

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
gu: ન્યુ રીચમન્ડ

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
gu: ન્યુ સ્મીર્ના કાંઠો

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
gu: ન્યુ ઉલ્મ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
gu: ન્યુ યોર્ક

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
gu: ન્યુવોર્ક

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
gu: ન્યુવોર્ક

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
gu: ન્યુબેરી

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
gu: ન્યુબર્ઘ

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
gu: ન્યુહેલેન

note: A city in California in the United States
en: Newhall
gu: ન્યુહોલ

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
gu: નેવનાન

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
gu: ન્યુપોર્ટ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
gu: ન્યુપોર્ટ

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
gu: ન્યુપોર્ટ

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
gu: ન્યુપોર્ટ સમાચાર

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
gu: ન્યુટન

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
gu: નાયાગારા ધોધ

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
gu: નોઆટાક

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
gu: નોગાલેસ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
gu: નોમ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
gu: નોરફોલ્ક

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
gu: નોરફોલ્ક

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
gu: નોર્માન

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
gu: ઉત્તર એડમ્સ

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
gu: નોર્થ બેન્ડ

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
gu: ઉત્તર લાસ વેગાસ

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
gu: ઉત્તરી મીર્ટલ કાંઠો

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
gu: ઉત્તર પ્લાટે

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
gu: ઉત્તર વિલ્કેસબોરો

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
gu: નોર્થવે

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
gu: નોર્વોક

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
gu: નોર્વુડ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
gu: નીકસટ

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
gu: ઓ'નીલ

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
gu: ઓક હાર્બર

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
gu: ઓક ટાપુ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
gu: ઓક રીજ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
gu: ઓકડાલે

note: A city in California in the United States
en: Oakland
gu: ઓકલેન્ડ

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
gu: ઓકાલા

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
gu: ઓસન શહેર

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
gu: ઓસનસાઈડ

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
gu: ઓડિસ્સા

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
gu: ઓવેલવેઈન

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
gu: ઓગાલાલા

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
gu: ઓગડન

note: A city in Florida in the United States
en: Okeechobee
gu: ઓકીચોબી

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
gu: ઓક્લાહોમા શહેર

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
gu: ઓકમુલ્ગી

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
gu: ઓલાથે

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
gu: ઓલીવ બ્રાન્ચ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
gu: ઓલીવીયા

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
gu: ઓલ્ની

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
gu: ઓલીમ્પિયા

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
gu: ઓમાહા

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
gu: ઓમાક

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
gu: ઓન્ટારિયો

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
gu: ઓન્ટારિયો

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
gu: ઓરેંજ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
gu: ઓરેન્જ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
gu: ઓરેન્જ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
gu: ઓરેન્જ

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
gu: નારંગી શહેર

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
gu: ઓર્ડ

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
gu: ઓરલેન્ડો

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
gu: ઓરમોન્ડ કાંઠો

note: A city in California in the United States
en: Oroville
gu: ઓરોવિલે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
gu: ઓર

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
gu: ઓર્ટોનવિલે

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
gu: ઓસેઓલા

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
gu: ઓસ્કોડા

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
gu: ઓશકોષ

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
gu: ઓસ્કાલુસા

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
gu: ઓટમ્વા

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
gu: ઓવરલેન્ડ પાર્ક

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
gu: ઓવાટોના

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
gu: ઓવન્સબોરો

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
gu: ઓવોસો

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
gu: ઓક્સફોર્ડ

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
gu: ઓક્સફોર્ડ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
gu: ઓક્સફોર્ડ

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
gu: ઓક્સનાર્ડ

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
gu: ઓઝાર્ક

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
gu: પાડુકાહ

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
gu: પાનુ

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
gu: પાગોસા સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
gu: પાલાસિઓસ

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
gu: પેલેસ્ટાઈન

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
gu: પાલ્મ સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
gu: પાલ્મડેલ

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
gu: પાલ્મર

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
gu: પાલો ઓલ્ટો

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
gu: પામ્પા

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
gu: પનામા શહેર

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
gu: પેરિસ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
gu: ૉપેરિસ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
gu: પાર્ક રેપિડ્સ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
gu: પાર્કર્સબર્ગ

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
gu: પાર્સન્સ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
gu: પસાડેના

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
gu: પસાડેના

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
gu: પાસ્કાગૌલા

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
gu: પાસ્કો

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
gu: પાસો રોબ્લસ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
gu: પેટરસન

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
gu: પેટરસન

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
gu: પેટુક્સન્ટ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
gu: પૌલ્સ વેલી

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
gu: પાવટુકેટ

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
gu: પેક્સસન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
gu: પેનીસવિલે

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
gu: પીસન

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
gu: પીકોસ

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
gu: પેલા

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
gu: પેલેસ્ટોન

note: A city in Florida in the United States
en: Pembroke Pines
gu: પીમબ્રુક પાઈન્સ

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
gu: પેન્ડલેટન

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
gu: પેન્ન યાન

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
gu: પેન્સાકોલા

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
gu: પિઓરિયા

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
gu: પિઓરિયા

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
gu: પેરી

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
gu: પેરીટન

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
gu: પેરુ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
gu: પેરુ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
gu: પીટીર્સબર્ગ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
gu: પીટીર્સબર્ગ

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
gu: પીટીર્સબર્ગ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
gu: ફિલાડેલ્ફિયા

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
gu: ફિલિપ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
gu: ફિલિપ્સ

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
gu: ફોનિક્સ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
gu: પિયેરે

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
gu: પાઈન બ્લફ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
gu: પાઈન રીજ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
gu: પાઈન નદી

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
gu: પાઈન સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
gu: પીનેડેલ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
gu: પીનેહર્સ્ટ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
gu: પાઈપસ્ટોન

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
gu: પિટ્સબર્ગ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
gu: પીટ્સફીલ્ડ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
gu: પીટ્સફીલ્ડ

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
gu: પ્લેસર

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
gu: પ્લેઈનવ્યુ

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
gu: પ્લાનો

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
gu: પ્લેટિનમ

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
gu: પ્લેટ્સબર્ગ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
gu: પોર્ટ્સમાઉથ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
gu: પ્લાયમાઉથ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
gu: પ્લાયમાઉથ

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
gu: પોકાટેલ્લો

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
gu: પોહીક

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
gu: પોઈન્ટ હોપ

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
gu: પોઈન્ટ લે

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
gu: પોઈન્ટ પ્લીઝન્ટ

note: A city in California in the United States
en: Pomona
gu: પોમોના

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
gu: પોમ્પાનો બીચ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
gu: પોન્કા શહેર

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
gu: પોન્ટીઆક

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
gu: પોન્ટીઆક

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
gu: પોપ્લાર બ્લફ

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
gu: પોર્ટ એલેક્ઝાન્ડર

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
gu: પોર્ટ એલ્સવર્થ

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
gu: પોર્ટ એન્જેલસ

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
gu: પોર્ટ અર્નસાસ

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
gu: પોર્ટ હેઈડન

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
gu: પોર્ટ હોપ

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
gu: પોર્ટ ઈસાબેલ

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
gu: પોર્ટ લાવાકા

note: A city in California in the United States
en: Porterville
gu: પોર્ટરવિલે

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
gu: પોર્ટલેન્ડ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
gu: પોર્ટલેન્ડ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
gu: પોર્ટ્સમાઉથ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
gu: પોર્ટ્સમાઉથ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
gu: પોટેઉ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
gu: પોટ્સટાઉન

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
gu: પોફકીપસી

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
gu: પ્રેરી ડુ ચાઈન

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
gu: પ્રેટ

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
gu: પ્રેસ્કોટ

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
gu: પ્રેસ્ક ઈસ્લ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
gu: પર્સટન

note: A city in Utah in the United States
en: Price
gu: પ્રાઇસ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
gu: પ્રિન્સટન

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
gu: પ્રોવિડન્સ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
gu: પ્રોવિન્સટાઉન

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
gu: પ્રોવો

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
gu: પુઈબ્લો

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
gu: પુન્ટા ગોર્ડા

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
gu: ક્વેકર્ટાઉન

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
gu: ક્વાન્ટિકો

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
gu: ક્વાલાયુટે

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
gu: કિન્સી

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
gu: રેસાઈન

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
gu: રેલે

note: A city in California in the United States
en: Ramona
gu: રેમોના

note: A city in California in the United States
en: Rancho Cucamonga
gu: રાન્ચો કુકામોન્ગા

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
gu: રાન્ટુલ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
gu: રેપિડ શહેર

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
gu: રાતુન

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
gu: રોલીન્સ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
gu: વાંચી રહ્યા છીએ

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
gu: રેડ બ્લફ

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
gu: રેડ ઓક

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
gu: લાલ વીંગ

note: A city in California in the United States
en: Redding
gu: રેડીંગ

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
gu: રેડમન્ડ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
gu: રેડવુડ ફોલ્સ

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
gu: રેનો

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
gu: રેન્ટન

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
gu: રેક્ઝબર્ગ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
gu: રહીનેલેન્ડર

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
gu: રાઈસ સરોવર

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
gu: રિચમન્ડ

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
gu: રીફ્લે

note: A city in California in the United States
en: Riverside
gu: રિવરસાઈડ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
gu: રિવરટન

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
gu: રોઆનોકે

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
gu: રોઅનોકે રેપિડ્સ

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
gu: રોબીન્સન

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
gu: રોચેલે

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
gu: રોચેસ્ટર

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
gu: રોચેસ્ટર

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
gu: રોચેસ્ટર

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
gu: રોક ટેકરી

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
gu: રોક સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
gu: રોકફોર્ડ

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
gu: રોકલેન્ડ

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
gu: રોકપોર્ટ

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
gu: રોકસ્પ્રીંગ્સ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
gu: રોકી પર્વત

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
gu: રોઈ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
gu: રોજર્સ

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
gu: રોજર્સ શહેર

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
gu: રોમ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
gu: રોમ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
gu: રોમ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
gu: રોઝેઉ

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
gu: રોઝબર્ગ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
gu: રોઝવેલ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
gu: રોક્સબોરો

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
gu: રુઈડોસો

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
gu: રશ શહેર

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
gu: રસલ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
gu: રસલવિલે

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
gu: રસ્ટન

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
gu: રુટલેન્ડ

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
gu: સાક્રામેન્ટો

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
gu: સાફોર્ડ

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
gu: સાગીનો

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
gu: સાગુઆચે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
gu: સંત ક્લાઉડ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
gu: સંત જ્યોર્જ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
gu: સંત જેમ્સ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
gu: સંત જેમ્સ

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
gu: સંત જ્હોન

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
gu: સંત જ્હોનીસબરી

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
gu: સંત મેરીસ

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
gu: સંત મેરીસ શહેર

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
gu: સંત પૌલ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
gu: સાલેમ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
gu: સાલેમ

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
gu: સાલિડા

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
gu: સાલિના

note: A city in California in the United States
en: Salinas
gu: સાલિનાસ

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
gu: સાલિસબરી

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
gu: સાલિસબરી

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
gu: સાલીસો

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
gu: સાલમોન

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
gu: સોલ્ટ લેક સીટી

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
gu: સન એન્જેલો

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
gu: સેન એન્ટોનિયો

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
gu: સન બર્નાર્ડીનો

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
gu: સેન કાર્લોસ

note: A city in California in the United States
en: San Diego
gu: સેન ડૈઈગો

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
gu: સેન ફ્રાંસિસ્કો

note: A city in California in the United States
en: San Jose
gu: સેન જોસ

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
gu: સેન લુઈસ ઓબિસ્પો

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
gu: સન માર્કોસ

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
gu: સેન્ડ પોઈન્ટ

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
gu: સેન્ડબર્ગ

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
gu: સેન્ડપોઈન્ટ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
gu: સેન્ડવીચ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
gu: સેનફોર્ડ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
gu: સેનફોર્ડ

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
gu: સાંતા એના

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
gu: સાંતા બાર્બરા

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
gu: સાંતા ક્લારા

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
gu: સાંતા ક્લારા

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
gu: સાંતા ફી

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
gu: સાંતા મારિયા

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
gu: સાંતા મોનિકા

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
gu: સાંતો રોઝા

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
gu: સરાનાક સરોવર

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
gu: સરાસોટા

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
gu: સોલ્ટ સંત. મેરી

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
gu: સાવાન્ના

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
gu: સાવાન્નાહ

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
gu: સાવુન્ગા

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
gu: સ્કેમન ખાડી

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
gu: સ્કેપોઝ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
gu: સ્કોટબ્લફ

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
gu: સ્કોટ્સડેલ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
gu: સીર્સી

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
gu: સીટલ

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
gu: સેડાલિયા

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
gu: સેલાવીક

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
gu: સેલ્ડોવીયા

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
gu: સેલીન્સગ્રુવ

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
gu: સેમીનોલ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
gu: સેમીનોલ

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
gu: સેવાર્ડ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
gu: શોવની

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
gu: શીબોયગન

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
gu: શેલ્બાય

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
gu: શેલ્બાયવિલે

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
gu: શેલ્ડન

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
gu: શેલ્ટન

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
gu: શેનાન્ડોહ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
gu: શેરિડન

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
gu: શેરમાન

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
gu: શીર્લે

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
gu: શીશમારેફ

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
gu: શો લો

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
gu: શ્રેવેપોર્ટ

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
gu: સિડની

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
gu: સિડની

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
gu: સીએરા વિસ્તા

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
gu: સિલોઆમ સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
gu: સિલ્વર ખાડી

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
gu: ચાંદીનું શહેર

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
gu: સીમી વેલી

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
gu: સોઓક્ઝ શહેર

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
gu: સિઓક્ઝ ધોધ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
gu: સાયરન

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
gu: સીસેટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
gu: સિત્કા

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
gu: સ્કાગવે

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
gu: સ્લેટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
gu: સ્લીટમ્યુટ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
gu: સ્લીડેલ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
gu: સ્મીથ ફીલ્ડ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
gu: સ્મીર્ના

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
gu: સ્નીડેર

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
gu: સોડા સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
gu: સોલ્ડોટ્ના

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
gu: સોમરસેટ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
gu: સોમરવિલે

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
gu: સોનોરા

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
gu: દક્ષિણ બેન્ડ

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
gu: દક્ષિણ હેવન

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
gu: દક્ષિણ ટેકરી

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
gu: દક્ષિણ સરોવર તાહોએ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
gu: સ્પાર્ટા

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
gu: સ્પાર્ટા

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
gu: સ્પેન્સર

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
gu: સ્પોફોર્ડ

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
gu: સ્પોકન

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
gu: સ્પ્રીંગડેલ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
gu: સ્પ્રીંગફીલ્ડ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
gu: સ્પ્રીંગફીલ્ડ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
gu: સ્પ્રીંગફીલ્ડ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
gu: સ્પ્રીંગફીલ્ડ

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
gu: સ્પ્રીંગફીલ્ડ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
gu: સ્પ્રીંગફીલ્ડ

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
gu: સ્પ્રીંગફીલ્ડ

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
gu: સ્ટાફોર્ડ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
gu: સ્ટેમફોર્ડ

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
gu: સ્ટેમ્પેડ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
gu: સ્ટેનલી

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
gu: સ્ટેન્ટન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
gu: સ્ટેપલ્સ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
gu: રાજ્ય કોલેજ

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
gu: સ્ટેટ્સબોરો

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
gu: સ્ટેટ્સવિલે

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
gu: સ્ટેન્ટોન

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
gu: સ્ટીમબોટ સ્પ્રીંગ્સ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
gu: સ્ટીફનવિલે

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
gu: સ્ટર્લીંગ

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
gu: સ્ટર્લીંગ ઊંચાઈઓ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
gu: સ્ટીવન્સ પોઈન્ટ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
gu: સ્ટીલવોટર

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
gu: સ્ટોકટન

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
gu: સ્ટોર્મ સરોવર

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
gu: સ્ટુઆર્ટ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
gu: સ્ટરજીઓન બે

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
gu: સ્ટુર્ગીસ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
gu: સ્ટુટગાર્ટ

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
gu: સફોલ્ક

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
gu: સુલફુર સ્પ્રીંગ્સ

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
gu: સનીવેલ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
gu: સુપીરીયર

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
gu: સુસેઝ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
gu: સટન

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
gu: સટન

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
gu: સ્વીટવોટર

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
gu: સીલ્વેનીયા

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
gu: સીરાક્યુસ

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
gu: ટાકોમા

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
gu: ટાહ્લેક્વાહ

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
gu: તાકોત્ના

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
gu: તાલ્કીત્ના

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
gu: તાલાહાસ્સી

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
gu: ટેમ્પા

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
gu: ટેનાના

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
gu: ટાઓસ

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
gu: ટારીઓલ

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
gu: ટેલરવિલે

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
gu: ટેકામાહ

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
gu: ટેલુરાઈડ

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
gu: ટેમ્પે

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
gu: મંદિર

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
gu: ટેરે હૌટે

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
gu: ટેરેલ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
gu: ટેટેરબોરો

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
gu: ટોક્સાર્કાના

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
gu: ડેલ્લેસ

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
gu: વિThe Villages

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
gu: થેડફોર્ડ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
gu: થીફ નદી ધોધ

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
gu: થોમસ્ટન

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
gu: થોમસન

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
gu: થાઉસન્ડ ઓક્સ

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
gu: તીલીકમ

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
gu: ટિન શહેર

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
gu: તિતુસવિલે

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
gu: ટોગિઆક

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
gu: ટોલેડો

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
gu: ટોમાહોક

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
gu: ટોનોપાહ

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
gu: ટોપેકા

note: A city in California in the United States
en: Torrance
gu: ટોરેન્સ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
gu: ટોરેઓન

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
gu: ટોરીંગટન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
gu: ટ્રેસી

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
gu: ટ્રાવર્સ શહેર

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
gu: ટ્રેન્ટન

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
gu: ટ્રીનીદાદ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
gu: ટ્રોય

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
gu: ટ્રોય

note: A city in California in the United States
en: Truckee
gu: ટ્રકી

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
gu: સત્ય અથવા ક્રમાનુસાર

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
gu: તુક્સન

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
gu: તુકુમકારી

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
gu: તુલ્સા

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
gu: તુનીકા

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
gu: તુપેલો

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
gu: તુસ્કાલુસા

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
gu: ઓગણત્રીસમી પાલ્મ્સ

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
gu: ટ્વીન ધોધ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
gu: બે બંદરો

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
gu: ટેલર

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
gu: યુકિયાહ

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
gu: ઉનાલાકલીટ

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
gu: ઉનાલાસ્કા

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
gu: યુનીટી ગામ

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
gu: યુનિવર્સલ સીટી

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
gu: ઉવાલ્ડે

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
gu: વાકાવિલે

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
gu: વાલ્ડેઝ

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
gu: વાલ્ડોસ્ટા

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
gu: વેલેન્ટાઈન

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
gu: વેલેજો

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
gu: વેલ્પારેઈસો

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
gu: વેલ્પારેઈસો

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
gu: વાન નાય્સ

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
gu: વાનકુવેર

note: A city in California in the United States
en: Ventura
gu: વેન્ચુરા

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
gu: વેર્નાલ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
gu: વર્નોન

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
gu: વેરો બીચ

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
gu: વિચી

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
gu: વિક્સબર્ગ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
gu: વિક્ટોરિયા

note: A city in California in the United States
en: Victorville
gu: વિક્ટોરવિલે

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
gu: વિડાલીયા

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
gu: વિલાનો કાંઠો

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
gu: વિન્યાર્ડ હેવન

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
gu: વિન્ટન

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
gu: વર્જાયના બીચ

note: A city in California in the United States
en: Visalia
gu: વિસાલિયા

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
gu: વાકો

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
gu: વોડેના

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
gu: વેડ્સબોરો

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
gu: વાહીઆવા

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
gu: વ્હેપ્ટન

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
gu: વાઈકી

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
gu: વેઈનરાઈટ

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
gu: વેકફીલ્ડ

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
gu: વાલ્લા વાલ્લા

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
gu: વાલનટ રીજ

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
gu: વાર્નર રોબિન્સ

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
gu: વોરેન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
gu: વેરોડ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
gu: વોર્સો

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
gu: વસેકા

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
gu: વોશિંગ્ટન

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
gu: વોશિંગ્ટન

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
gu: વોશિંગ્ટન

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
gu: વોશિંગ્ટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
gu: વાસિલ્લા

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
gu: વાસ્કીશ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
gu: વોટરબરી

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
gu: વોટરલુ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
gu: વોટરટાઉન

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
gu: વોટરટાઉન

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
gu: વોટરટાઉન

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
gu: વોટરવિલે

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
gu: વોસ્ટનવિલે

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
gu: વોકેજન

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
gu: વોકેશા

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
gu: વાઉપાકા

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
gu: વોસાઉ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
gu: વોટોમા

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
gu: લોયક્રોસ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
gu: વેયને

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
gu: વેનેસ્વીલે

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
gu: વેધરફોર્ડ

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
gu: વેબસ્ટર શહેર

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
gu: વેલ્સવિલે

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
gu: વેનાટ્ચી

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
gu: વેન્ડોવર

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
gu: વેસલાકો

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
gu: પશ્ચિમ બેન્ડ

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
gu: પશ્ચિમ શિકાગો

note: A city in California in the United States
en: West Covina
gu: પશ્ચિમ કોવિના

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
gu: પશ્ચિમ મેમ્ફીસ

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
gu: પશ્ચિમ પાલ્મ બીચ

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
gu: પશ્ચિમ પ્લેઈનો

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
gu: પશ્ચિમ પોઈન્ટ

note: A city in Wyoming in the United States
en: West Thumb
gu: પશ્ચિમ થમ્બ

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
gu: પશ્ચિમ વેલી શહેર

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
gu: વેસ્ટર્લી

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
gu: વેસ્ટફીલ્ડ

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
gu: વેસ્થામ્પટોન બીચ

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
gu: વેસ્ટમીન્સ્ટર

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
gu: વોર્ટન

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
gu: વ્હેટન

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
gu: વ્હીલીંગ

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
gu: સફેદ સરળો

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
gu: સફેદ ક્ષેત્ર

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
gu: સફેદી

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
gu: વિચિતા

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
gu: વિચિતા ધોધ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
gu: વિલ્કેસ-બારે

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
gu: વિલિઅમ્સબર્ગ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
gu: વિલિયમસ્પોર્ટ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
gu: વિલિસ્ટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
gu: વિલો

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
gu: વિલો ગ્રુવ

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
gu: વિલ્મિંગટન

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
gu: વિલ્મિંગટન

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
gu: વિલ્મિંગટન

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
gu: વિન્ચેસ્ટર

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
gu: વિન્ડર

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
gu: વિન્ડમ

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
gu: વિન્ડો રોક

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
gu: વિન્ડસર તાળાઓ

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
gu: વિનફીલ્ડ

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
gu: વિંક

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
gu: વિન્નેમ્યુકા

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
gu: વિનોના

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
gu: વિનસ્લોવ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
gu: વિનસ્ટન-સાલેમ

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
gu: વિન્ટર હેવન

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
gu: વિન્ટરવિલે

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
gu: વિસ્કાસેટ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
gu: વિસ્કોન્સીન રેપિડ્સ

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
gu: વાઈઝ

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
gu: વુલ્ફ પોઈન્ટ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
gu: વુડરફ

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
gu: વુસ્ટર

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
gu: વોર્સેસ્ટર

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
gu: વોર્લેન્ડ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
gu: વોર્થીંગટન

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
gu: વ્રેંગેલ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
gu: વ્યોમીંગ

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
gu: યાકીમા

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
gu: યાકુતાત

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
gu: યેંક્ટોન

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
gu: યોન્કર્સ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
gu: યોર્ક

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
gu: યોર્ક

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
gu: યોંગસ્ટાઉન

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
gu: યુમા

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
gu: ઝેનેસ્વિલે

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
gu: વેક ટાપુ, વેક ટાપુ આર્મી એરફીલ્ડ એરપોર્ટ

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
gu: ચાર્લોટે અમેલી

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
gu: ક્રીસ્ટનસ્ટેડ

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
gu: કેરાસ્કો

note: A city in Uruguay
en: Colonia
gu: કોલોનિયા

note: A city in Uruguay
en: Durazno
gu: ડ્યુરાઝ્નો

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
gu: માલ્ડોનાડો

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
gu: મોન્ટેવીડિયો

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
gu: નુકુસ

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
gu: સમાર્કેન્ડ

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
gu: તાશકેન્ટ

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
gu: ટેર્મેઝ

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
gu: ઉર્ગેન્ચ

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
gu: અકારિગ્યુઆ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
gu: બાર્સેલોના

note: A city in Venezuela
en: Barinas
gu: બારીનાસ

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
gu: બાર્કીસીમેટો

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
gu: કાલાબોઝો

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
gu: કારાકાસ

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
gu: સીયુદાદ બોલીવાર

note: A city in Venezuela
en: Coro
gu: કોરો

note: A city in Venezuela
en: El Variante
gu: એઈ વેરીઆન્ટે

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
gu: એઈ વીજીઆ

note: A city in Venezuela
en: Guanare
gu: ગૌઆનારે

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
gu: ગુવારીક્યુર

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
gu: ગુવાસ્ડાલીટો

note: A city in Venezuela
en: Güiria
gu: ગુવીરીયા

note: A city in Venezuela
en: La Chica
gu: લા ચીકા

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
gu: મારાકાઈબો

note: A city in Venezuela
en: Maracay
gu: મેરેકે

note: A city in Venezuela
en: Maturín
gu: માતુરીન

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
gu: મેન ગ્રાન્ડે

note: A city in Venezuela
en: Morocure
gu: મોરોક્યોર

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
gu: મેરીડા

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
gu: પેરામિલ્લો

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
gu: પ્યુઅર્ટો એયાકુચો

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
gu: પ્યુએર્ટો બોર્બુરાટા

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
gu: સેન એન્ટોનિયો ડેલ ટાચિરા

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
gu: સન ફેલાઈપ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
gu: સન ફરનાન્ડો

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
gu: સાન જ્યુઆન ડી લોસ મોરોસ

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
gu: સેન ટોમ

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
gu: સાંતા બાર્બરા

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
gu: વાલેન્સીયા

note: A city in Venezuela
en: Valera
gu: વાલેરા

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
gu: ડા નાંગ

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
gu: હનોઇ

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
gu: હો ચી મિન શહેર

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
gu: માટાઉટુ

note: A city in Yemen
en: 'Adan
gu: એડાન

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
gu: અટાક

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
gu: અલ હુડાયડાહ

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
gu: મારિબ

note: A city in Yemen
en: Mori
gu: મોરી

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
gu: સાડા

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
gu: સાના

note: A city in Yemen
en: Say'un
gu: સાયુન

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
gu: તાઈઝ

note: A city in Zambia
en: Chinganze
gu: ચીંગાન્ઝી

note: A city in Zambia
en: Livingstone
gu: લીવીંગસ્ટન

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
gu: લુસાકા

note: A city in Zambia
en: Ndola
gu: એનડોલા

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
gu: મારિએહમ્ન
