MATE Desktop Environment - en to kn translation catalogue (4291 entries)

en: Africa
kn: ಆಫ್ರಿಕಾ

[ctx: Region]
en: Antarctica
kn: ಅಂಟಾರ್ಟಿಕಾ

en: Asia
kn: ಏಷಿಯಾ

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಿಕ್

en: Australasia &amp; Oceania
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ &amp; ಓಶಿಯಾನಾ

en: Central and South America
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಂಡ್ ಸೌತ್ ಅಮೇರಿಕಾ

en: Europe
kn: ಯೂರೋಪ್

en: Middle East
kn: ಮಿಡ್ಲ್‍ ಈಸ್ಟ್‍

en: North America
kn: ನಾರ್ತ್ ಅಮೇರಿಕಾ

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
kn: Sಅಫ್ಘಾನಿಸ್ತಾನ್

note: AL - Albania
en: Albania
kn: ಅಲ್ಬೇನಿಯಾ

note: DZ - Algeria
en: Algeria
kn: ಅಲ್ಜೀರಿಯಾ

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
kn: ಅಮೆರಿಕಾನ್ ಸಮೋವಾ

note: AD - Andorra
en: Andorra
kn: ಆಂಡೊರಾ

note: AO - Angola
en: Angola
kn: ಅಂಗೋಲಾ

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
kn: ಆಂಗ್ವಿಲಾ

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
kn: ಅಂಟಾರ್ಟಿಕಾ

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
kn: ಆಂಟಿಗುವಾ ಹಾಗು ಬಾರ್ಬುಡ

note: AR - Argentina
en: Argentina
kn: ಅರ್ಜಂಟೀನಾ

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
kn: ಅರ್ಮೇನಿಯಾ

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
kn: ಅರುಬಾ

note: AU - Australia
en: Australia
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

note: AT - Austria
en: Austria
kn: ಆಸ್ಟ್ರಿಯಾ

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
kn: ಅಝರ್ಬೈಜಾನ್

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
kn: ಬಹಮಾಸ್

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
kn: ಬಹರೈನ್

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
kn: ಬಾಂಗ್ಲಾದೇಶ್

note: BB - Barbados
en: Barbados
kn: ಬಾರ್ಬಡೋಸ್

note: BY - Belarus
en: Belarus
kn: ಬೆಲಾರಸ್

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
kn: ಬೆಲ್ಜಿಯಮ್

note: BZ - Belize
en: Belize
kn: ಬುಲೀಝ್

note: BJ - Benin
en: Benin
kn: ಬೆನಿನ್

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
kn: ಬರ್ಮುಡಾ

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
kn: ಭೂತಾನ್

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
kn: ಬೊಲಿವಿಯಾ

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
kn: ಬೋಸ್ನಿಯಾ ಹಾಗು ಹರ್ಝೆಗೋವಿನಾ

note: BW - Botswana
en: Botswana
kn: ಬೋಟ್ಸ್‍ವಾನಾ

note: BR - Brazil
en: Brazil
kn: ಬ್ರಝಿಲ್

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಇಂಡಿಯನ್ ಓಶಿಯನ್ ಟೆರಿಟರಿ

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ವರ್ಜಿನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
kn: ಬ್ರೂನೈ

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
kn: ಬಲ್ಗೇರಿಯಾ

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
kn: ಬರ್ಕಿನಾ ಫಾಸೊ

note: BI - Burundi
en: Burundi
kn: ಬುರುಂಡಿ

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
kn: ಕಾಂಬೋಡಿಯಾ

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
kn: ಕೆಮರೂನ್

note: CA - Canada
en: Canada
kn: ಕೆನಡಾ

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
kn: ಕೇಪ್ ವರ್ಡ್

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
kn: ಕೇಮ್ಯಾನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಆಫ್ರಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

note: TD - Chad
en: Chad
kn: ಚಾಡ್

note: CL - Chile
en: Chile
kn: ಚಿಲಿ

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
kn: ಚೈನಾ

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
kn: ಕ್ರಿಸ್‍ಮಸ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
kn: ಕೊಕೋಸ್ (ಕೀಲಿಂಗ್) ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: CO - Colombia
en: Colombia
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾ

note: KM - Comoros
en: Comoros
kn: ಕೊಮೊರೋಸ್

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
kn: ಕಾಂಗೋ, ಡೆಮೋಕ್ರಾಟಿಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ದಿ

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
kn: ಕಾಂಗೋ, ರಿಪಬ್ಲಿಕ್ ಆಫ್ ದಿ

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
kn: ಕುಕ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
kn: ಕೋಸ್ಟಾ ರಿಕಾ

note: HR - Croatia
en: Croatia
kn: ಕ್ರೊಯೇಶಿಯಾ

note: CU - Cuba
en: Cuba
kn: ಕ್ಯೂಬಾ

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
kn: ಸೈಪ್ರಸ್

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
kn: ಚೆಕ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
kn: ಕೋಟ್ ಡಿ'ಇವೊಯಿರ್

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
kn: ಡೆನ್ಮಾರ್ಕ್

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
kn: ಜಿಬೂಟಿ

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
kn: ಡೊಮಿನಿಕಾ

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
kn: ಡೊಮಿನಿಕನ್ ರಿಪಬ್ಲಿಕ್

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
kn: ಈಕ್ವೆಡಾರ್

note: EG - Egypt
en: Egypt
kn: ಈಜಿಪ್ಟ್‍

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
kn: ಎಲ್ ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
kn: ಈಕ್ವೆಟೋರಿಯಲ್ ಗಿನಿ

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
kn: ಎರಿಟ್ರಿಯಾ

note: EE - Estonia
en: Estonia
kn: ಎಸ್ತೋನಿಯಾ

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
kn: ಇಥಿಯೋಪಿಯಾ

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
kn: ಫಾಕ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್‌ಗಳು (ಮಾಲ್ವಿನಾಸ್)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
kn: ಫರೋಯ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: FJ - Fiji
en: Fiji
kn: ಫಿಜಿ

note: FI - Finland
en: Finland
kn: ಫಿನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: FR - France
en: France
kn: ಫ್ರಾನ್ಸ್‍

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಗಿಯಾನ

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಪಾಲಿನೆಶಿಯಾ

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
kn: ಫ್ರೆಂಚ್ ಸೌತರ್ನ್ ಟೆರಿಟರಿಗಳು

note: GA - Gabon
en: Gabon
kn: ಗೆಬಾನ್

note: GM - Gambia
en: Gambia
kn: ಗ್ಯಾಂಬಿಯಾ

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
kn: ಜಾರ್ಜಿಯಾ

note: DE - Germany
en: Germany
kn: ಜರ್ಮನಿ

note: GH - Ghana
en: Ghana
kn: ಘಾನಾ

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
kn: ಗಿಬ್ರಾಲ್ಟರ್

note: GR - Greece
en: Greece
kn: ಗ್ರೀಸ್

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
kn: ಗ್ರೀನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: GD - Grenada
en: Grenada
kn: ಗ್ರೆನೆಡಾ

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
kn: ಗ್ವಾಡ್‍ಲೂಪ್

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
kn: ಗುವಾಮ್

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲಾ

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
kn: ಗರ್ನ್ಸಿ

note: GN - Guinea
en: Guinea
kn: ಗಿನಿ

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
kn: ಗಿನಿ-ಬಿಸ್ಸಾವು

note: GY - Guyana
en: Guyana
kn: ಗಯಾನ

note: HT - Haiti
en: Haiti
kn: ಹೈತಿ

note: HN - Honduras
en: Honduras
kn: ಹೊಂಡುರಾಸ್

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
kn: ಹಾಂಗ್ ಕಾಂಗ್

note: HU - Hungary
en: Hungary
kn: ಹಂಗೆರಿ

note: IS - Iceland
en: Iceland
kn: ಐಸ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: IN - India
en: India
kn: ಭಾರತ

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
kn: ಇಂಡೊನೇಶಿಯಾ

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
kn: ಇರಾನ್

note: IQ - Iraq
en: Iraq
kn: ಇರಾಕ್

note: IE - Ireland
en: Ireland
kn: ಐರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
kn: ಐಲ್ ಆಫ್ ಮ್ಯಾನ್

note: IL - Israel
en: Israel
kn: ಇಸ್ರೇಲ್

note: IT - Italy
en: Italy
kn: ಇಟಲಿ

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
kn: ಜಮೈಕಾ

note: JP - Japan
en: Japan
kn: ಜಪಾನ್

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
kn: ಜರ್ಸಿ

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
kn: ಜೋರ್ಡನ್

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
kn: ಕಝಕಿಸ್ತಾನ್

note: KE - Kenya
en: Kenya
kn: ಕೀನ್ಯಾ

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
kn: ಕಿರಿಬಾತಿ

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
kn: ಕುವೈತ್

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
kn: ಕಿರ್ಗಿಸ್ತಾನ್

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
kn: ಲಾವೋಸ್

note: LV - Latvia
en: Latvia
kn: ಲ್ಯಾಟ್ವಿಯಾ

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
kn: ಲೆಬನಾನ್

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
kn: ಲೆಸೋತೊ

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
kn: ಲಿಬಿರಿಯಾ

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
kn: ಲಿಬಿಯಾ

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
kn: ಲೈಕಿನ್‌ಸ್ಟಿನ್

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
kn: ಲಿತುವಾನಿಯಾ

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗ್

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
kn: ಮಕಾವು

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
kn: ಮೆಸಿಡೋನಿಯಾ

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
kn: ಮಡಗಾಸ್ಕರ್

note: MW - Malawi
en: Malawi
kn: ಮಲಾವಿ

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
kn: ಮಲೇಶಿಯಾ

note: MV - Maldives
en: Maldives
kn: ಮಾಲ್ಡೀವ್ಸ್‍

note: ML - Mali
en: Mali
kn: ಮಾಲಿ

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
kn: ಮಾಲ್ಟಾ

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
kn: ಮಾರ್ಟಿನಿಕ್

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
kn: ಮಾರುಟೇನಿಯಾ

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
kn: ಮಾರಿಶಸ್

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
kn: ಮಯೊಟ್

note: MX - Mexico
en: Mexico
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
kn: ಮೈಕ್ರೋನೇಸಿಯಾ, ಫೆಡರಲ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್‍ ಆಫ್

note: MD - Moldova
en: Moldova
kn: ಮೋಲ್ಡೋವಾ

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
kn: ಮೊನಾಕೊ

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
kn: ಮಂಗೋಲಿಯಾ

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
kn: ಮೊಂಟೆನಿಗ್ರೊ

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
kn: ಮೊಂಟ್ಸೆರಾಟ್

note: MA - Morocco
en: Morocco
kn: ಮೊರೊಕ್ಕೊ

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
kn: ಮೊಝಾಂಬಿಕ್

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
kn: ಮ್ಯಾನ್ಮಾರ್

note: NA - Namibia
en: Namibia
kn: ನಮೀಬಿಯಾ

note: NR - Nauru
en: Nauru
kn: ನೌವ್ರು

note: NP - Nepal
en: Nepal
kn: ನೇಪಾಲ್

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
kn: ನೆದರ್ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
kn: ನೆದರ್ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍ ಆಂಟಿಲ್ಸ್‍

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
kn: ನ್ಯೂ ಕೆಲಡೋನಿಯಾ

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
kn: ನ್ಯೂ ಝೀಲ್ಯಾಂಡ್

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
kn: ನಿಕಾರಾಗುವಾ

note: NE - Niger
en: Niger
kn: ನೈಗರ್

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
kn: ನೈಜೀರಿಯಾ

note: NU - Niue
en: Niue
kn: ನಿವುಯೆ

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
kn: ನೋರ್ಫೋಲ್ಕ್‍ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
kn: ನಾರ್ತ್ ಕೊರಿಯಾ

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
kn: ನಾರ್ತರ್ನ್ ಮಾರಿಯಾನ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: NO - Norway
en: Norway
kn: ನಾರ್ವೆ

note: OM - Oman
en: Oman
kn: ಒಮಾನ್

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
kn: ಪಾಕಿಸ್ತಾನ್

note: PW - Palau
en: Palau
kn: ಪಲಾವು

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
kn: ಪ್ಯಾಲಿಸ್ಟೀನಿಯನ್ ಟೆರಿಟರಿ

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
kn: ಪನಾಮ

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
kn: ಪಪುವಾ ನ್ಯೂ ಗಿನಿ

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
kn: ಪರುಗ್ವೆ

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
kn: ಪೆರು

note: PH - Philippines
en: Philippines
kn: ಫಿಲಿಪೀನ್ಸ್‍

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
kn: ಪಿಟ್‍ಕೈರ್ನ್

note: PL - Poland
en: Poland
kn: ಪೊಲ್ಯಾಂಡ್

note: PT - Portugal
en: Portugal
kn: ಪೋರ್ಚುಗಲ್

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
kn: ಪೋರ್ಟೊ ರಿಕೊ

note: QA - Qatar
en: Qatar
kn: ಕತಾರ್

note: RO - Romania
en: Romania
kn: ರೊಮೇನಿಯಾ

note: RU - Russian Federation
en: Russia
kn: ರಶಿಯಾ

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
kn: ರುವಾಂಡಾ

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
kn: ರಿಯೂನಿಯನ್

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
kn: ಸೈಂಟ್ ಬಾರ್ತೆಲಮಿ

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
kn: ಸೈಂಟ್ ಹೆಲೆನಾ

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
kn: ಸೈಂಟ್ ಕಿಟ್ಸ್‍ ಆಂಡ್ ನೆವಿಸ್

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
kn: ಸೈಂಟ್ ಲೂಸಿಯಾ

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
kn: ಸೈಂಟ್ ಮಾರ್ಟನ್

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
kn: ಸೈಂಟ್ ಪಿಯರೆ ಆಂಡ್ ಮಿಕ್ಯುಲಾನ್

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
kn: ಸೈಂಟ್ ವಿನ್ಸೆಂಟ್ ಆಂಡ್ ದಿ ಗ್ರೆನೆಡೈನ್ಸ್‍

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
kn: ಸಮೋವಾ

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮರಿನೋ

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
kn: ಸಾವೋ ಟೋಮ್ ಹಾಗು ಪ್ರಿನ್ಸಿಪಿ

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
kn: ಸೌದಿ ಅರೇಬಿಯಾ

note: SN - Senegal
en: Senegal
kn: ಸೆನೆಗಲ್

note: RS - Serbia
en: Serbia
kn: ಸರ್ಬಿಯಾ

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
kn: ಸಿಶೆಲ್ಸ್‍

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
kn: ಸಿಯರಾ ಲಿಯೋನ್

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
kn: ಸಿಂಗಪೂರ್

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
kn: ಸ್ಲೊವಾಕಿಯಾ

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
kn: ಸ್ಲೊವೇನಿಯಾ

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
kn: ಸೊಲೊಮನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: SO - Somalia
en: Somalia
kn: ಸೊಮಾಲಿಯಾ

note: ZA - South Africa
en: South Africa
kn: ಸೌತ್ ಆಫ್ರಿಕಾ

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
kn: ಸೌತ್ ಜಾರ್ಜಿಯಾ ಆಂಡ್ ಸೌತ್‌ ಸ್ಯಾಂಡ್‌ವಿಚ್‌ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
kn: ಸೌತ್ ಕೊರಿಯಾ

note: ES - Spain
en: Spain
kn: ಸ್ಪೈನ್

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
kn: ಶ್ರೀಲಂಕಾ

note: SD - Sudan
en: Sudan
kn: ಸುಡಾನ್

note: SR - Suriname
en: Suriname
kn: ಸರೀನೇಮ್

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
kn: ಸ್ವಾಲ್ಬಾರ್ಡ್ ಹಾಗು ಜಾನ್ ಮೇಯನ್

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
kn: ಸ್ವಾಝಿಲ್ಯಾಂಡ್

note: SE - Sweden
en: Sweden
kn: ಸ್ವೀಡನ್

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
kn: ಸ್ವಿಟ್ಜರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
kn: ಸಿರಿಯಾ

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
kn: ತೈವಾನ್

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
kn: ತಜಿಕಿಸ್ತಾನ್

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
kn: ಟಾಂಝಾನಿಯಾ

note: TH - Thailand
en: Thailand
kn: ಥಾಯ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
kn: ತಿಮೋರ್-ಲೆಸ್ಟ್‍

note: TG - Togo
en: Togo
kn: ಟೊಗೊ

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
kn: ಟೊಕೆಲಾವ್

note: TO - Tonga
en: Tonga
kn: ಟೊಂಗಾ

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್ ಆಂಡ್ ಟೊಬಾಗೊ

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
kn: ಟುನಿಶಿಯಾ

note: TR - Turkey
en: Turkey
kn: ಟರ್ಕಿ

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
kn: ಟರ್ಕ್‍ಮೆನಿಸ್ತಾನ್

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
kn: ಟರ್ಕ್ಸ್‍ ಹಾಗು ಕೈಕೋಸ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
kn: ಟುವಾಲು

note: UG - Uganda
en: Uganda
kn: ಉಗಾಂಡಾ

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
kn: ಉಕ್ರೇನ್

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಅರಬ್ ಎಮಿರೈಟ್ಸ್‍

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಕಿಂಗ್‍ಡಮ್

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್  ಮೈನರ್ ಔಟ್‍ಲೈಯಿಂಗ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್ ವರ್ಜಿನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
kn: ಉರುಗ್ವೆ

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
kn: ಉಝ್ಬೆಕಿಸ್ತಾನ್

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
kn: ವನೌಟು

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
kn: ವ್ಯಾಟಿಕನ್ ಸಿಟಿ

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
kn: ವೆನಿಝುವಲಾ

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
kn: ವಿಯೆಟ್ ನಾಮ್

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
kn: ವಾಲಿಸ್ ಹಾಗು ಫುಟುನಾ

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಸಹಾರ

note: YE - Yemen
en: Yemen
kn: ಯೆಮನ್

note: ZM - Zambia
en: Zambia
kn: ಝಾಂಬಿಯಾ

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
kn: ಜಿಂಬಾಬ್ವೆ

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
kn: ಅಲಾಂಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್‌ಗಳು

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್‍ ಕಾಂಗೊ

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಕಾಂಗೊ

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
kn: ಪಾಮರ್ ಸ್ಟೇಶನ್ (ಚಿಲಿ ಸಮಯ)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
kn: ರೊತೆರಾ ರೀಸರ್ಚ್ ಸ್ಟೇಶನ್

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
kn: ಶೋವಾ ಸ್ಟೇಶನ್

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
kn: ಮಾಸನ್ ಸ್ಟೇಶನ್

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
kn: ವೋಸ್ಟೋಕ್ ಸ್ಟೇಶನ್

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
kn: ಡೇವಿಸ್ ಸ್ಟೇಶನ್

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
kn: ಕೇಸೆ ಸ್ಟೇಶನ್ (ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ ಸಮಯ)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
kn: ಡುಮೋಂಟ್ ಡಿ ಉರ್ವಿಲ್ ಸ್ಟೇಶನ್

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
kn: ಮ್ಯಾಕ್‌ಮುರ್ಡೊ ಸ್ಟೇಶನ್ (ನ್ಯೂ ಝಿಲ್ಯಾಂಡ್ ಸಮಯ)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
kn: ಅಮಂಡ್ಸನ್-ಸ್ಕಾಟ್ ಸೌತ್ ಪೋಲ್ ಸ್ಟೇಶನ್ (ನ್ಯೂಝಿಲ್ಯಾಂಡ್ ಸಮಯ)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್‍ ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ ಸಮಯ

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ ಸಮಯ

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಇಂಡೋನೇಶಿಯಾ ಸಮಯ

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
kn: ಪೂರ್ವ ಕಝಕಿಸ್ತಾನ್

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್‍ ಕಝಕಿಸ್ತಾನ್

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
kn: ಪೂರ್ವ ಮಂಗೋಲಿಯಾ

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್‍ ಮಂಗೋಲಿಯಾ

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಮಂಗೋಲಿಯಾ

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
kn: ಡೆನ್ಮಾರ್ಕಶಾವ್ನ್

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್‍ ಗ್ರೀನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
kn: ಪೂರ್ವ ಗ್ರೀನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
kn: ಥುಲೆ ಎಎಫ್‌ಬಿ

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಿಕ್ ಸಮಯ

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್‍ ಸಿಟಿ

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಸಮಯ

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಸಮಯ (ಸೌತ್ ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಸಮಯ (ಯಾಂಕೋವಿನಾ, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಸಮಯ(ನಾರ್ತರ್ನ್ ಟೆರಿಟರಿ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಸಮಯ (ಟಾಸ್ಮೇನಿಯ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಸಮಯ (ವಿಕ್ಟೋರಿಯ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಸಮಯ (ನ್ಯೂ ಸೌತ್ ವೇಲ್ಸ್‍)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಸಮಯ (ಕ್ವೀನ್ಸ್‍ ಲ್ಯಾಂಡ್)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
kn: ಲೋರ್ಡ್ ಹೋವ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
kn: ತಾಹಿತಿ / ಸೊಸೈಟಿ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
kn: ಗೇಂಬಿಯರ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
kn: ಗಿಲ್ಬರ್ಟ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
kn: ಫೀನಿಕ್ಸ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
kn: ಲೈನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
kn: ಪೋಂಪೈ / ಕೊಸ್ರೆ

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
kn: ಯಾಪ್ / ಚುಕ್

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
kn: ಮೈನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ ನ್ಯೂ ಝೀಲ್ಯಾಂಡ್

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
kn: ಚಾತಮ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
kn: ಜಾನ್ಸಟನ್ ಎಟಾಲ್ (ಹವಾಯಿ ಸಮಯ)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
kn: ಮಿಡ್‌ವೇ ಎಟಾಲ್ (ಸಮೋವ ಸಮಯ)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
kn: ವೇಕ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
kn: ಲೊಕೇಶನ್ ೧

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
kn: ಬಹಿಯಾ

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
kn: ಅಮಾಪ / ಈಸ್ಟ್‍ ಪಾರಾ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
kn: ರೊಮೇನಿಯಾ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
kn:  ಮಟಮೊರೋಸ್

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
kn: ಮಟೊ ಗ್ರಾಸೊ

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಅಮೆಝಾನಾಸ್

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
kn: ಸಿಯೆರಾ, ಮರಾನೊ, ಪರಾಯಿಬಾ, ಪಿಯಾವು, ರಿಯೊ ಗ್ರಾಂಡೆ ಡೊ ನೋರ್ಟ್

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
kn: ಅಲಗೋಸ್, ಸರ್ಗೀಪ್

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
kn: ಈಸ್ಟ್ ಅಮೆಝೋನಾಸ್

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
kn: ಫರ್ನಾಂಡೊ ಡಿ ನೊರೊನಾ

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಪಾರಾ, ರೋಡೋನಿಯಾ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
kn: ಪರ್ನ್ಯಾಂಬುಕೊ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
kn: ಏಕರ್

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
kn: ಬ್ರಸಿಲಿಯಾ ಸಮಯ

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
kn: ಮೈನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್‌ ಚಿಲಿ

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
kn: ಈಸ್ಟರ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
kn: ಮೈನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ ಈಕ್ವೆಡಾರ್

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
kn: ಗಾಲಪಗೋಸ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
kn: ಅಝೋರಸ್

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
kn: ಮಡೆರಾ

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
kn: ಮೈನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ ಪೋರ್ಚುಗಲ್

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
kn: ಕಲಿನಿನ್‍ಗ್ರಾಡ್ ಟೈಮ್

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
kn: ಮಾಸ್ಕೋ ಟೈಮ್

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
kn: ಸಮಾರಾ ಟೈಮ್

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
kn: ಎಕಾಟರಿನ್‍ಬರ್ಗ್ ಸಮಯ

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
kn: ಆಮ್‍ಸ್ಕ್‍ ಸಮಯ

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
kn: ಕ್ರಿಸ್ನೋಯಾರ್ಕ್ ಸಮಯ

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
kn: ಇರ್ಕುಟ್‍ಸ್ಕ್ ಟೈಮ್

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
kn: ಯಾಕುಟಸ್ಕ್‌ ಸಮಯ

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
kn: ವ್ಲಾಡಿವಸ್ಟಾಕ್ ಸಮಯ

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
kn: ಮಗದಾನ್ ಟೈಮ್

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
kn: ಕಮ್ಚಟ್ಕಾ ಸಮಯ

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
kn: ಕನಾರಿ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
kn: ಮೈನ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್ ಸ್ಪೈನ್

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
kn: ಸ್ಯೂಟ ಹಾಗು ಮೆಲಿಲ್ಲಾ

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
kn: ಫೆಸಿಫಿಕ್ ಸಮಯ

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
kn: ಮೌಂಟನ್ ಸಮಯ

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
kn: ಮೌಂಟನ್ ಸಮಯ, DST ಇಲ್ಲ (ನಾರ್ತ್-ಈಸ್ಟ್ BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಸಮಯ

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಸಮಯ, DST ಇಲ್ಲ (ಸಾಸ್ಕಚೆವಾನ್)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಸಮಯ

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
kn: ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಸಮಯ, DST ಇಲ್ಲ (ಸೌತಾಂಪ್ಟನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್, ಇತರೆ)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಿಕ್ ಸಮಯ, ಡಿಎಸ್‌ಟಿ ಇಲ್ಲ (ಈಸ್ಟರ್ನ್ ಕ್ಯೂಬೆಕ್)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
kn: ನ್ಯೂಫೌಂಡ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ ಟೈಮ್

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
kn: ಹವಾಯಿನ್ ಅಲುಶೀಯನ್ ಸಮಯ, DST ಇಲ್ಲ (ಅಲುಶೀಯನ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
kn: ಹವಾಯಿನ್ ಅಲುಶೀಯನ್ ಸಮಯ, DST ಇಲ್ಲ (ಹವಾಯಿ)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
kn: ಅಲಸ್ಕಾ ಸಮಯ

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
kn: ಮೌಂಟನ್ ಸಮಯ, DST ಇಲ್ಲ (ಅರಿಝೋನ)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯನ್ ಕ್ಯಾಪಿಟಲ್ ಟೆರಿಟರಿ

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
kn: ನ್ಯೂ ಸೌತ್ ವೇಲ್ಸ್‍

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
kn: ನಾರ್ತರ್ನ್ ಟೆರಿಟರಿ

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
kn: ಕ್ವೀನ್ಸ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
kn: ಸೌತ್ ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
kn: ಟಾಸ್ಮೇನಿಯಾ

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
kn: ವಿಕ್ಟೋರಿಯಾ

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
kn: ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
kn: ಆಂಟ್‍ವೆರ್ಪ್

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
kn: ಬ್ರಸೆಲ್ಸ್‍, ಫ್ಲೆಮಿಶ್ ಹಾಗು ವೆಲೋನ್ ಬ್ರಬಾಂಟ್

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
kn: ಈಸ್ಟ್-ಫ್ಲ್ಯಾಂಡರ್ಸ್

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
kn: ಹೈನೌಟ್

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
kn: ಲಿಂಬರ್ಗ್

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
kn: ಲೀಜ್

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗ್

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
kn: ನಾಮುರ್

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
kn: ವೆಸ್ಟ್‍-ಫ್ಲ್ಯಾಂಡರ್ಸ್

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
kn: ಏಕರ್

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
kn: ಅಲಗೋಸ್

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
kn: ಅಮಾಪ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
kn: ಅಮೆಝೋನಾಸ್

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
kn: ಬಹಿಯಾ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
kn: ಸಿಯರಾ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
kn: ಡಿಸ್ಟ್ರಿಟೊ ಫೆಡರಲ್

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
kn: ಎಸ್ಪಿರಿಟೊ ಸ್ಯಾಂಟೊ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
kn: ಗೊಯಿಯಾಸ್

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
kn: ಮರಾನ್ಹೊ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
kn: ಮಾಟೊಗ್ರಾಸೊ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
kn: ಮಾಟೊಗ್ರಾಸೊ ಡೊ ಸುಲ್

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
kn: ಮಿನಾಸ್ ಗೆರಿಯಾಸ್

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
kn: ಪರಾನ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
kn: ಪರೈಬಾ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
kn: ಪರ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
kn: ಪರ್ನಾಂಬುಕೊ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
kn: ಪಿಯಾವು

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
kn: ರಿಯೋ ಗ್ರಾಂಡ ಡು ನೋರ್ಟ್

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
kn: ರಿಯೋ ಗ್ರಾಂಡ ಡೊ ಸುಲ್

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
kn: ರಿಯೋ ಡಿ ಜನೀರೊ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
kn: ರೊಂಡೊನಿಯಾ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
kn: ರೊಮೇನಿಯಾ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಕೆಟರಿನಾ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
kn: ಸರ್ಜಿಪ್

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
kn: ಸಾವೊ ಪೌಲೋ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
kn: ಟೊಕ್ಯಾಂಟಿಸ್

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
kn: ಅಲ್ಬರ್ಟಾ

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
kn: ಬ್ರಿಟಿಷ್ ಕೊಲಂಬಿಯಾ

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
kn: ಮ್ಯಾನಿಟೋಬಾ

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
kn: ನ್ಯೂ ಬ್ರನ್ಸ್‍ವಿಕ್

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
kn: ನ್ಯೂಫೌಂಡ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ ಹಾಗು ಲ್ಯಾಬ್ರೊಡಾರ್

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
kn: ನಾರ್ತ್‍ವೆಸ್ಟ್ ಟೆರಿಟರೀಸ್

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
kn: ನೋವ ಸ್ಕೋಟಿಯಾ

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
kn: ನುನಾವತ್

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
kn: ಒಂಟಾರಿಯೋ

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ ಎಡ್ವರ್ಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
kn: ಕ್ಯೂಬೆಕ್

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
kn: ಸಸ್ಕಾಚೆವಾನ್

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
kn: ಯುಕೋನ್ ಟೆರಿಟರ್

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
kn: ಆನ್‍ಹುಯಿ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
kn: ಬೀಜಿಂಗ್

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
kn: ಚೋಂಗ್‍ಕ್ವಿನ್

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
kn: ಫುಜ್ಯಾನ್

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
kn: ಗಾನ್ಸು

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
kn: ಗುವಾಂಗ್‍ಡಾಂಗ್

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
kn: ಗ್ವಾಂಗ್ಸಿ

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
kn: ಗಿಝೌ

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
kn: ಹೈನನ್

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
kn: ಹೀಲಿಂಯಾಂಗ್‍ಜಿಯಾಂಗ್

note: A state/province/territory in China
en: Henan
kn: ಹೆನಾನ್

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
kn: ಹ್ಯೂಬೈ

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
kn: ಹುನಾನ್

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
kn: ಇನ್ನರ್ ಮಂಗೋಲಿಯಾ

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
kn: ಜಿಯಾಂಗ್ಸು

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
kn: ಜಿಲಿನ್

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
kn: ಲಿಯೋನಿಂಗ್

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
kn: ಶಾಂಕ್ಸಿ

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
kn: ಶಾಂಗ್‌ಡಾಂಗ್

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
kn: ಷಾಂಗಾಯ್

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
kn: ಶಾಂಕ್ಸಿ

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
kn: ಸಿಚುವಾನ್

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
kn: ಟಿಯಾನ್‍ಜಿನ್

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
kn: ಕ್ಸಿನ್‍ಜಿಯಾಂಗ್

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
kn: ಯುನಾನ್

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
kn: ಝೆಜಿಯಾಂಗ್

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
kn: ಬಾಡೆನ್-ವುರ್ಟನ್‍ಬರ್ಗ್

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
kn: ಬವೇರಿಯಾ

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
kn: ಬರ್ಲಿನ್

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
kn: ಬ್ರಾಂಡನ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
kn: ಬ್ರೆಮೆನ್

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
kn: ಹ್ಯಾಮ್‍ಬರ್ಗ್

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
kn: ಹೆಸ್ಸೆ

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
kn: ಲೋವರ್ ಸ್ಯಾಕ್ಸೋನಿ

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
kn: ಮೆಕಲನ್‌ಬರ್ಗ್-ವೆಸ್ಟರ್ನ್ ಪೊಮರೇನಿಯ

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
kn: ನಾರ್ತ್ ರೀನ್-ವೆಸ್ಟ್‍ಫಾಲಿಯಾ

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
kn: ರೀನ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್-ಪ್ಯಾಲಾಟಿನೇಟ್

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
kn: ಸಾರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
kn: ಸ್ಯಾಕ್ಸೋನಿ

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
kn: ಸ್ಯಾಕ್ಸೋನಿ-ಅನ್‍ಹಾಲ್ಟ್‍

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
kn: ಶ್ಲೆಸ್‍ವಿಗ್-ಹಾಲ್ಸ್ಟನ್

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
kn: ತುರಿಯಾಂಗಿಯಾ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
kn: ಅಗ್ವಾಸ್‍ಕಲ್ಯಂಟಸ್

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
kn: ಬಾಜಾ ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
kn: ಬಾಜಾ ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ ಸುರ್

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
kn: ಕ್ಯಾಂಪೀಚ್

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
kn: ಚಿಯಾಪಾಸ್

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
kn: ಚಿಹುವಾಹುವ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
kn: ಕೊಯಹುಯಿಲಾ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
kn: ಕೊಲಿಮಾ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
kn: ಡಿಸ್ಟ್ರಿಟೊ ಫೆಡರಲ್

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
kn: ಡರಾಂಗೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
kn: ಗ್ವಾಂಜುವಾಟೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
kn: ಗ್ವರೆರೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
kn: ಹಿಡಾಲ್ಗೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
kn: ಜಲಿಸ್ಕೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
kn: ಮಿಚಾವೊಕಾನ್

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
kn: ಮೊರೆಲಾಸ್

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
kn: ನಯಾರಿಟ್

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
kn: ನ್ಯೂವೊ ಲಿಯೋನ್

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
kn: ಓಕ್ಸಾಕಾ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
kn: ಪ್ಯೂಬ್ಲಾ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
kn: ಕ್ಯೂರೆಟರೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
kn: ಕ್ವಿಂಟಾನ ರೂ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಲೂಯಿಸ್ ಪೋಟೋಸಿ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
kn: ಸಿನಾಲೊವ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
kn: ಸೊನೊರೊ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
kn: ಟಬಾಸ್ಕೋ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
kn: ತಮೌಲಿಪಾಸ್

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
kn: ಲಾಕ್ಸಕಾಲ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
kn: ವರಾಕ್ರುಝ್

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
kn: ಯುಕಟಾನ್

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
kn: ಝಕಾಟೆಕಾಸ್

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
kn: ಈಸ್ಟ್‍ ಆಂಡ್ ಸೌತ್ ಈಸ್ಟ್‍ ಇಂಗ್ಲೆಂಡ್

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
kn: ಮಿಡ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
kn: ನಾರ್ತ್ ಈಸ್ಟ್ ಇಂಗ್ಲೆಡ್

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
kn: ನಾರ್ತ್ ವೆಸ್ಟ್‍ ಇಂಗ್ಲೆಂಡ್

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
kn: ನಾರ್ತರ್ನ್ ಐರ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
kn: ಸ್ಕಾಟ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
kn: ಸೌತ್ ಆಂಡ್ ಸೌತ್ ವೆಸ್ಟ್‍ ಇಂಗ್ಲೆಂಡ್

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
kn: ವೇಲ್ಸ್‍

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
kn: ಅಲಬಾಮ

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
kn: ಅಲಸ್ಕಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
kn: ಅರಿಝೋನಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
kn: ಅರ್ಕನ್ಸಾಸ್

note: A state/province/territory in United States
en: California
kn: ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
kn: ಕೊಲರಾಡೊ

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
kn: ಕನೆಕ್ಟಿಕಟ್

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
kn: ಡೆಲಾವೇರ್

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
kn: ಡಿಸ್ಟ್ರಿಕ್ಟ್ ಆಫ್ ಕೊಲಂಬಿಯಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
kn: ಫ್ಲೋರಿಡಾ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
kn: ಜಾರ್ಜಿಯಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
kn: ಹವಾಯಿ

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
kn: ಇದಾಹೊ

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
kn: ಇಲ್ಲಿನೋಯಿಸ್

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
kn: ಇಂಡಿಯಾನಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
kn: ಅಯೋವ

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
kn: ಕನ್ಸಾಸ್

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
kn: ಕೆಂಟುಕಿ

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
kn: ಲೌಸಿಯಾನ

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
kn: ಮೈನಿ

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
kn: ಮೇರಿಲ್ಯಾಂಡ್

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
kn: ಮಸಾಚುಯೆಟ್ಸ್‍

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
kn: ಮಿಶಿಗನ್

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
kn: ಮಿನೆಸೋಟಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
kn: ಮಿಸಿಸಿಪ್ಪಿ

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
kn: ಮಿಸೌರಿ

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
kn: ಮೊಂಟಾನ

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
kn: ನಬ್ರಾಸ್ಕಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
kn: ನೆವೆಡಾ

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
kn: ನ್ಯೂ ಹ್ಯಾಂಪ್‍ಶೈರ್

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
kn: ನ್ಯೂ ಜರ್ಸಿ

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
kn: ನ್ಯೂ ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
kn: ನ್ಯೂ ಯೋರ್ಕ್

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
kn: ನಾರ್ತ್ ಕರೋಲಿನಾ

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
kn: ನಾರ್ತ್ ಡಕೋಟಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
kn: ಓಹಿಯೊ

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
kn: ಓಕ್ಲಹಾಮ

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
kn: ಒರೆಗಾನ್

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
kn: ಪೆನಿನ್‍ಸಿಲ್ವೇನಿಯಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
kn: ರೋಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
kn: ಸೌತ್ ಕೆರೊಲಿನಾ

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
kn: ಸೌತ್ ಡಕೋಟ

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
kn: ಟೆನಿಸೀ

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
kn: ಟೆಕ್ಸಾಸ್

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
kn: ಯುಟಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
kn: ವೆರ್ಮೌಂಟ್

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
kn: ವರ್ಜೀನಿಯಾ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
kn: ವಾಶಿಂಗ್ಟನ್

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ವರ್ಜೀನಿಯಾ

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
kn: ವಿಸ್ಕನ್‍ಸಿನ್

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
kn: ವ್ಯೂಮಿಂಗ್

note: A city in Afghanistan
en: Herat
kn: ಹೆರಾತ್

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
kn: ಕಾಬುಲ್

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
kn: ಟಿರಾನ

note: A city in Algeria
en: Adrar
kn: ಆಡ್ರಾರ್

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
kn: ಅಲ್ಜೀರ್ಸ್

note: A city in Algeria
en: Annaba
kn: ಅನಾಬ

note: A city in Algeria
en: Batna
kn: ಬಾಟ್ನಾ

note: A city in Algeria
en: Bechar
kn: ಬೆಶಾರ್

note: A city in Algeria
en: Bejaia
kn: ಬಿಜಾಯ

note: A city in Algeria
en: Berriane
kn: ಬೆರಿಯಾನ್

note: A city in Algeria
en: Biskra
kn: ಬಿಸ್ಕ್ರಾ

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
kn: ಬೌ ಸಾಡಾ

note: A city in Algeria
en: Chlef
kn: ಶ್ಲೆಫ್

note: A city in Algeria
en: Constantine
kn: ಕಾನ್ಸ್‍ಟ್ಯಾಂಟೈನ್

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
kn: ದರ್ ಎಲ್ ಬೇದಾ

note: A city in Algeria
en: Djanet
kn: ಜಾನೆಟ್

note: A city in Algeria
en: El Golea
kn: ಎಲ್ ಗೋಲೆ

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
kn: ಘಾರ್ಡಯ್

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
kn: ಹಸ್ಸಿ-ಮೆಸೌದ್

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
kn: ಇ-ಎನ್ ಅಮೆನಾಸ್

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
kn: ಇ-ನ್-ಸಲಾಹ್

note: A city in Algeria
en: Illizi
kn: ಇಲ್ಲಿಝಿ

note: A city in Algeria
en: Jijel
kn: ಜಿಜೆಲ್

note: A city in Algeria
en: Laghouat
kn: ಲ್ಯಾಗುವಟ್

note: A city in Algeria
en: Mascara
kn: ಮಸ್ಕರ

note: A city in Algeria
en: Oran
kn: ಒರಾನ್

note: A city in Algeria
en: Ouargla
kn: ಆರ್ಗ್ಲಾ

note: A city in Algeria
en: Setif
kn: ಸೆಟಿಫ್

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
kn: ಸಿದಿ ಅಮ್ರೇನ್

note: A city in Algeria
en: Sidi Bel Abbes
kn: ಸಿದಿ ಬೆಲ್ ಅಬ್ಬೇಸ್

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
kn: ಟಮಾನ್ರಾಸೆಟ್

note: A city in Algeria
en: Tebessa
kn: ಟೆಬೆಸಾ

note: A city in Algeria
en: Tiaret
kn: ಟಿಯಾರೆಟ್

note: A city in Algeria
en: Timimoun
kn: ಟಿಮಿಮೌನ್

note: A city in Algeria
en: Tindouf
kn: ಟಿಂಡೌಫ್

note: A city in Algeria
en: Touggourt
kn: ಟೋಗರ್ಟ್

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
kn: ಪಾಗೊ ಪಾಗೊ

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
kn: ದ ವ್ಯಾಲಿ

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
kn: ಫಿಚಸ್ ಕ್ರೀಕ್

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾನ್

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
kn: ಬ್ಯೂನೋಸ್ ಏರೀಸ್

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
kn: ಕೊಮೊಡೊರೊ ರಿವಾಡವಿಯಾ

note: A city in Argentina
en: Corrientes
kn: ಕಾರಿಯೆಂಟ್ಸ್‍

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
kn: ಕಾರ್ಡೊಬಾ

note: A city in Argentina
en: El Palomar
kn: ಎಲ್ ಪಾಲೊಮರ್

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
kn: ಎಝೀಝಾ

note: A city in Argentina
en: Formosa
kn: ಫಾರ್ಮೋಸಾ

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
kn: ಮಾರ್ ಡೆಲ್ ಪ್ಲಾಟಾ

note: A city in Argentina
en: Mendoza
kn: ಮೆಂಡೋಝಾ

note: A city in Argentina
en: Neuquén
kn: ನ್ಯೂಕ್ವೆನ್

note: A city in Argentina
en: Posadas
kn: ಪೊಸಾಡಾಸ್

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
kn: ಪ್ಯುರ್ಟೊ ಇಗುವಾಝ್

note: A city in Argentina
en: Reconquista
kn: ರೆಕೋನ್‍ಕ್ವಿಸ್ಟಾ,

note: A city in Argentina
en: Resistencia
kn: ರೆಸಿಸ್ಟೆನಿಶಿಯಾ

note: A city in Argentina
en: Rosario
kn: ರೊಸಾರಿಯೊ

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
kn: ರಿಯೋ ಗ್ಯಾಲೆಗೋಸ್

note: A city in Argentina
en: Río Grande
kn: ರಿಯೋ ಗ್ರಾಂಡ

note: A city in Argentina
en: Salta
kn: ಸಾಲ್ಟಾ

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಕಾರ್ಲೋಸ್ ಡಿ ಬಾರಿಲೋಚ್

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಫರ್ನಾಂಡೊ

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್ ಡಿ ಜುಜುಯ್

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
kn: ಉಶುವಾಯಿಯ

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
kn: ಯೆರೆವಾನ್

note: A city in Aruba
en: Camacuri
kn: ಕ್ಯಾಮಕುರಿ

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
kn: ಓರೆಂಜ್‌ಸ್ಟಾಡ್

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
kn: ಅಡಿಲೇಡ್

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
kn: ಅಲೀಸ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
kn: ಬ್ರಿಸ್ಬೇನ್

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
kn: ಬ್ರೋಮ್

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
kn: ಬುಲ್ಸ್‍ಬ್ರೂಕ್

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
kn: ಕೇರ್ನ್ಸ್‍

note: The capital of Australia
en: Canberra
kn: ಕ್ಯಾನ್‍ಬೆರ್ರ

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
kn: ಕುಲಾಂಗಟಾ

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
kn: ಡಾರ್ವಿನ್

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
kn: ಡುಬ್ಬೋ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
kn: ಫಾರೆಸ್ಟ್‌ ಹಿಲ್

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
kn: ಹೊಬರ್ಟ್

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
kn: ಕಾಲ್ಗೊರ್ಲಿ

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
kn: ಕೆತರೀನ್

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
kn: ಕುನುನೂರಾ

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
kn: ಲಾರ

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
kn: ಲಾನ್ಸೆಸ್ಟನ್

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
kn: ಲಿಯರ್‍ಮೌತ್

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
kn: ಮೆಲ್ಬೋರ್ನ್

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
kn: ಮೌಂಟ್ ಇಸಾ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
kn: ಪರ್ತ್

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
kn: ರಿಚ್ಮಂಡ್

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
kn: ರಾಕ್‍ಹ್ಯಾಂಪ್ಟನ್

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
kn: ಶೆಲ್‌ಬೊರೊ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
kn: ಸಿಡ್ನಿ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
kn: ಟ್ಯಾಮ್‍ವರ್ತ್

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
kn: ಟೌನ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
kn: ವೂಮೆರ

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
kn: ಐಗೆನ್ ಇಮ್ ಎನ್‍ಸ್ಟಾಲ್

note: A city in Austria
en: Graz
kn: ಗ್ರಾಝ್

note: A city in Austria
en: Hohenems
kn: ಹೊಹೆನೆಮ್ಸ್‍

note: A city in Austria
en: Innsbruck
kn: ಇನ್ಸ್‍ಬ್ರಕ್

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
kn: ಕ್ಲಾಗೆನ್ಫರ್ಟ್

note: A city in Austria
en: Linz
kn: ಲಿನ್ಸ್‍

note: A city in Austria
en: Salzburg
kn: ಸ್ಯಾಲ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Austria
en: Teesdorf
kn: ಟೀಸ್‌ಡಾರ್ಫ್

note: A city in Austria
en: Tulln
kn: ಟುಲ್ನ್‍

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
kn: ವಿಯೆನ್ನಾ

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
kn: ವೀನರ್ ನ್ಯೂಸ್ಟಾಟ್

note: A city in Austria
en: Zell am See
kn: ಝೆಲ್ ಆಮ್ ಸೀ

note: A city in Austria
en: Zeltweg
kn: ಝೆಲ್ಟ್‍ವೆಗ್

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
kn: ಬಾಕು

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
kn: ಗ್ಯಾಂಕಾ

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
kn: ಫ್ರೀಪೋರ್ಟ್

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
kn: ಜಾರ್ಜ್‍ಟೌನ್

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
kn: ನಸ್ಸಾವು

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
kn: ಅಲ್ ಹದ್

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
kn: ಮನಾಮ

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
kn: ಚಿತ್ತಗ್ಯಾಂಗ್

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
kn: ಢಾಕ

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
kn: ಸೋಲ್ಪುರ್

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
kn: ಬ್ರಿಡ್ಜ್‍ಟೌನ್

note: A city in Barbados
en: Paragon
kn: ಪ್ಯಾರಗಾನ್

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
kn: ಬ್ರೆಸ್ಟ್‍

note: A city in Belarus
en: Homyel'
kn: ಹೊಮ್‌ಯೆಲ್

note: A city in Belarus
en: Hrodna
kn: ರೋಡ್ನಾ

note: The capital of Belarus
en: Minsk
kn: ಮಿನ್‌ಸ್ಕ್

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
kn: ವಿಟ್ಸೆಬ್‌ಸ್ಕ್

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
kn: ಆಂಟ್‍ವೆರ್ಪ್

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
kn: ಬೊವೆಚೆ

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
kn: ಬಿಯರ್ಸೆಟ್

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
kn: ಬ್ರಸುಲ್ಸ್‌

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
kn: ಶೀವ್ರೇಸ್

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
kn: ಎಲ್ಸನ್‍ಬೋರ್ನ್

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
kn: ಫ್ಲೋರೆನ್ಸ್‍

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
kn: ಗಾಸೆಲಿಸ್

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
kn: ಕ್ಲೀನೆ-ಬ್ರೊಗೆಲ್

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
kn: ಕೋಕ್‌ಸಿಜ್ಡೆ

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
kn: ಒಸ್ಟೆಂಡ್

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
kn: ಶಾಫೆನ್

note: A city in Belize
en: Belize City
kn: ಬೆಲೈಸ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Benin
en: Cotonou
kn: ಕೊಟೊನು

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
kn: ಪೊರ್ಟೊ-ನೋವೊ

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
kn: ಹ್ಯಾಮಿಲ್ಟನ್

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾರ್ಜ್

note: A city in Bolivia
en: Camiri
kn: ಕ್ಯಾಮಿರಿ

note: A city in Bolivia
en: Cobija
kn: ಕೊಬೀಜಾ

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
kn: ಕೊಚಬಾಂಬಾ

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
kn: ಕಾನ್ಸೆಪ್ಶಿಯಾನ್

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
kn: ಲ ಪಾಝ್

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
kn: ಮೆಗ್ಡಲಿನಾ

note: A city in Bolivia
en: Oruro
kn: ಒರುರೊ

note: A city in Bolivia
en: Potosí
kn: ಪೊಟೊಸಿ

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಸ್ಯುಯಾರೆಸ್

note: A city in Bolivia
en: Reyes
kn: ರೇಯ್ಸ್‍

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
kn: ರಿಬೆರಾಲ್ಟಾ

note: A city in Bolivia
en: Roboré
kn: ರೊಬೋರ್

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
kn: ರರೆನಾಬೇಕ್

note: A city in Bolivia
en: San Borja
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಬೋರಾ

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಇಗ್ನಾಶಿಯೋ ಡಿ ವೆಲಾಸ್ಕೋ

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜೊವಾಕಿನ್

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜೋಸ್ ಡೆ ಶಿಕಿಟೋಸ್

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಆನಾ ಡೆ ಯಕುಮ

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಕ್ರೂಝ್

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
kn: ಸುಕ್ರ್‍

note: A city in Bolivia
en: Tarija
kn: ಟರಿಜಾ

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
kn: ವಿಲಾಮೊಂಟಸ್

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
kn: ವಿರೊ-ವಿರೊ

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
kn: ಯಕುಯಿಬಾ

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
kn: ಬಾಂಜಾ ಲುಕಾ

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
kn: ಮೋಸ್ಟಾರ್

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
kn: ಸರಾಜೆವೊ

note: A city in Botswana
en: Francistown
kn: ಫ್ರಾನ್ಸಿಸ್‍ಟೌನ್

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
kn: ಗೆಬರೊನ್

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
kn: ಗಾನ್ಸಿ

note: A city in Botswana
en: Kasane
kn: ಕಸಾನೆ

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
kn: ಲೆಟ್ಲಾಕೇನ್

note: A city in Botswana
en: Lokerane
kn: ಲೋಕರೇನ್

note: A city in Botswana
en: Maun
kn: ಮಾವುನ್

note: A city in Botswana
en: Mochudi
kn: ಮೊಚುಡಿ

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
kn: ಸೆಲೆಬಿ-ಫಿಕ್ವೆ

note: A city in Botswana
en: Tshabong
kn: ಶಬಾಂಗ್

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
kn: ಅಲ್ಟಾ ಫ್ಲೋರೆಸ್ಟಾ

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
kn: ಅಲ್ಟಾಮೀರಾ

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
kn: ಅನಾಪೊಲಿಸ್

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
kn: ಅರಕಾಜು

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
kn: ಬಾರ್ಬಸೀನಾ

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
kn: ಬಾರಾ ಡೊ ಗಾರ್ಸಾಸ್

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
kn: ಬೌರು

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
kn: ಬೆಲೊ ಹಾರಿಝೋಂಟೆ

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
kn: ಬಲೇಮ್

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
kn: ಬೊವಾ ವಿಸ್ಟಾ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
kn: ಬಾಮ್ ಜೆಸಸ್ ಡಾ ಲಾಪಾ

note: The capital of Brazil
en: Brasília
kn: ಬ್ರಸಿಲಿಯಾ

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
kn: ಕೆಶಿಂಬೋ

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
kn: ಕ್ಯಾಂಪಿನಾ ಗ್ರಾಂಡ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
kn: ಕ್ಯಾಂಪಿನಾಸ್

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
kn: ಕ್ಯಾಂಪೋ ಗ್ರಾಂಡ

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
kn: ಕ್ಯಾಂಪೋಸ್

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
kn: ಕೊನ್ಸಿಕಾವೊ ಡೊ ಅರಾಗ್ವೆಯಾ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
kn: ಕೊರುಂಬಾ

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
kn: ಕ್ರುಝಿರೋ ಡೊ ಸಲ್

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
kn: ಸುಯಿಯಬಾ

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
kn: ಕುರೀಟಿಬಾ

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
kn: ಫ್ಲಾರಿಯಾನೊಪೊಲಿಸ್

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
kn: ಫೋರ್ಟಲಿಝಾ

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
kn: ಫಾಝ್ ಡೊ ಇಗಾಝು

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
kn: ಗೊಯಿಯಾನಿಯ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
kn: ಗ್ವರಾಟಿಂಗವೆಟ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
kn: ಗ್ವರಲ್ಲೋ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
kn: ಲ್ಯೂಯಸ್

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
kn: ಇಂಪೀರಾಟ್ರಿಝ್

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
kn: ಇಟೈಟುಬ

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
kn: ಜಕರಿಕಾಂಗಾ

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
kn: ಜೊಆವೊ ಪೆಸೋವ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
kn: ಜುಇಸ್ ಡಿ ಫೋರಾ

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
kn: ಲಾಡ್ರಿನಾ

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
kn: ಮೆಸಿಯೋ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
kn: ಮನೌಸ್

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
kn: ಮ್ಯಾನಿಕೋರ್

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
kn: ಮರಾಬ

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
kn: ಮರಿಯಾಂಗಾ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
kn: ಮೋಂಟೆಸ್ ಕ್ಲಾರೋಸ್

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
kn: ಮೊಸೊರೊ

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
kn: ನಟಾಲ್

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
kn: ಒಯಿಯಾಪೋಕ್

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
kn: ಪಾಮೇಯಿರಾಸ್

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
kn: ಪಾರ್ನಿಯಾಬ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
kn: ಪಾಲೊ ಅಫೋನ್ಸೊ

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
kn: ಪೆಲ್ಟೊಟಾಸ್

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
kn: ಪೆಟ್ರೋಲಿನಾ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
kn: ಪಿರಾಕುಂಗಾ

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
kn: ಪಿರಿ ಗ್ರಾಂಡಿ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
kn: ಪೋಂಟಾ ಪೋರಾ

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಅಲೆಗ್ರೆ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
kn: ಪೊಕೋಸ್ ಡೆ ಕಾಲ್ಡಾಸ್

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
kn: ಪ್ರೆಸಿಡೆಂಟೆ ಪ್ರೂಡೆಂಟ್

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಸೀಗುರೊ

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
kn: ಪೋರ್ಟೊ ವೆಲ್ಹೋ

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
kn: ರೆಸಿಫ್

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
kn: ರಿಯೋ ಬ್ರಾಂಕೋ

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
kn: ರಿಯೋ ಡಿ ಜನೀರೊ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
kn: ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಮಾರಿಯಾ

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾರಮ್

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
kn: ಸ್ಯಾಂಟೋಸ್

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
kn: ಸಾವೋ ಫೆಲಿಕ್ಸ್‌

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
kn: ಸಾವೊ ಗೇಬ್ರಿಯಲ್

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
kn: ಸಾವೋ ಜೋಸ್ ಡಾಸ್ ಕ್ಯಾಂಪೋಸ್

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
kn: ಸಾವೊ ಲೂಯಿಸ್

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
kn: ಸಾವೊ ಪೌಲೋ

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
kn: ಸಾವೋ ಪೆಡ್ರೊ ಡ ಅಲ್ಡಿಯ

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
kn: ಟರೌಕಾ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
kn: ಟೇಫ್

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
kn: ಟರ್ಸೀನಿಯಾ

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
kn: ಟುಕುರುಯಿ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
kn: ಉಬೆರಬ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
kn: ಉಬರ್ಲ್ಯಾಂಡಿಯ

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
kn: ಉರುಗ್ವೆಯಾನ

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
kn: ವಿಲಾ ಡಾಸ್ ರೆಮೆಡಿಯೋಸ್

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
kn: ವಿಲ್‍ಹನಾ

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
kn: ವಿಟೋರಿಯಾ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
kn: ವಿಟೋರಿಯಾ ಡಾ ಕಾಂಕ್ವಿಸ್ಟಾ

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
kn: ರೋಡ್‌ ಟೌನ್

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
kn: ದ ಮಿಲ್

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
kn: ಬಾಂಡರ್ ಸೆರಿ ಬೆಗಾವನ್

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
kn: ಬರ್ಗ್ಯಾಸ್

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
kn: ಗೋರ್ನಾ ಒರಿಹೋವಿಟ್ಸಾ

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
kn: ಪ್ಲೋವ್‍ಡಿವ್

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
kn: ಸೋಫಿಯಾ

note: A city in Bulgaria
en: Varna
kn: ವಾರ್ನಾ

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
kn: ಔಗಾಡೌಗೊ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
kn: ಬುಜುಂಬುರಾ

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
kn: ನೋಮ್ ಪೆನ್

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
kn: ಸೀಮ್ರೀಪ್

note: A city in Cameroon
en: Douala
kn: ಡೌಲಾ

note: A city in Cameroon
en: Garoua
kn: ಗರೌವಾ

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
kn: ಎನ್‌ಗೌಂಡೆರ್

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
kn: ಯವುಂಡಿ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
kn: ಎಬೋಟ್ಸ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
kn: ಅಗಾಸಿಸ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
kn: ಅಕ್ಲಾವಿಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
kn: ಅಲಿಸನ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
kn: ಅಲ್ಟಾ ಲೇಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
kn: ಆಮ್ಕಿ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
kn: ಅರ್ಜಂಟಿಯಾ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
kn: ಅರ್ವಿಯಾತ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
kn: ಅಸಿನಿಬೊಯಾ

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
kn: ಬಗೋಟ್‍ವಿಲ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
kn: ಬೈ-ಕೊಮಿಯಾವ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
kn: ಬೈ-ಸೈಂಟೆ-ಕ್ಯಾತೆರೀನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-de-la-Trinité
kn: ಬೈ-ಡೆ-ಲಾ-ಟ್ರಿನಿಟಿ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
kn: ಬೇಕರ್ ಲೇಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
kn: ಬಾಲ್ಡನಲ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
kn: ಬ್ಯಾನ್‌ಕ್ರಾಫ್ಟ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
kn: ಬ್ಯಾಂಫ್

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
kn: ಬಾತರ್ಸ್ಟ್‍

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
kn: ಬೇ ಸೈಂಟ್ ಲಾರೆನ್ಸ್‌

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
kn: ಬಿಯರ್ಡ್ಮೋರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
kn: ಬಿಯಾವುಸಿವಿಲ್ಲೆ

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
kn: ಬೀಪೋರ್ಟ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
kn: ಬೀವರ್ ಹಾರ್ಬರ್

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
kn: ಬೆಡ್ಫೋರ್ಡ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
kn: ಬೆಲ ಕೂಲ

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
kn: ಬೆಲಿನ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
kn: ಬೆರನ್ಸ್‍ ರಿವರ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
kn: ಬರ್ಜನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
kn: ಬ್ಲಾಂಕ್-ಸ್ಯಾಬ್ಲಾನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
kn: ಬ್ಲೂ ರಿವರ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
kn: ಬೋಟ್ ಬ್ಯಾಸಿನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
kn: ಬಾರ್ಡನ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
kn: ಬೋವ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
kn: ಬ್ರಂಡನ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
kn: ಬ್ರಾಡ್‍ವೀವ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
kn: ಬ್ರೂಕ್ಸ್‍

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
kn: ಬಫೆಲೋ ನ್ಯಾರೋಸ್

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
kn: ಬರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
kn: ಬರ್ನ್ಸ್ ಲೇಕ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
kn: ಬರ್ವಾಶ್ ಲ್ಯಾಂಡಿಂಗ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
kn: ಕೆಲಡೋನಿಯಾ

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
kn: ಕಲ್ಗಾರಿ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
kn: ಕೇಂಬ್ರಿಡ್ಜ್‍ ಬೇ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
kn: ಕ್ಯಾಂಬೆಲ್ ರಿವರ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
kn: ಕಾನ್ಸೋ

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
kn: ಕ್ಯಾಂಟನ್-ಬೆಗಿನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
kn: ಕ್ಯಾಪ್-ಚಾಟ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
kn: ಕ್ಯಾಪ್-ಆಕ್ಸ್-ಮ್ಯೂಲ್ಸ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
kn: ಕೇಪ್ ಕೋವ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
kn: ಕೇಪ್ ಡೋರ್ಸಟ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
kn: ಕೇಪ್ ಡೈಯರ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
kn: ಕೇಪ್ ಪ್ಯಾರಿ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
kn: ಕೇಪ್ ರೇಸ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
kn: ಕಾರ್ಡಸ್ಟನ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
kn: ಕಾರಿಬೋ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
kn: ಕಾರ್ಮಾಕ್ಸ್‌

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
kn: ಕಾರ್ಮನ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
kn: ಕಾರ್ಟ್‍ರೈಟ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
kn: ಕಾಸಲ್‍ಗಾರ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
kn: ಸೆಂಟ್ರಲ್ ಪ್ಯಾಟ್ರಿಸಿಯಾ

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
kn: ಶಾಪ್ಲು

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
kn: ಶರ್ಲೋಟ್‍ಟೌನ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
kn: ಚೆಸ್ಟರ್ಫೀಲ್ಡ್ ಇನ್‍ಲೆಟ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
kn: ಚಿಬೌಂಗಮಾವ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
kn: ಚರ್ಚಿಲ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
kn: ಶೆಟಿಕ್ಯಾಂಪ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
kn: ಕ್ಲೇರ್ಸಹೋಮ್

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
kn: ಕ್ಲಿಂಟನ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
kn: ಕ್ಲೈಡ್ ರಿವರ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
kn: ಚೆರ್ಬೋರ್ಗ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
kn: ಕೋಲ್ಡ್‍ ಲೇಕ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
kn: ಕೊಲಿಮಾನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
kn: ಕಾಲಿಂಗ್‌ವುಡ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
kn: ಕೊಮಾಕ್ಸ್‍

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
kn: ಕಾಪೆಲ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
kn: ಕೋರಲ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
kn: ಕೊರೊನೇಶನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
kn: ಕ್ರಾನ್‍ಬ್ರೂಕ್

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
kn: ಕ್ರೆಸ್ಟನ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
kn: ಡಾಫಿನ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
kn: ಡಾಸನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
kn: ಡೇಸ್ ಲೇಕ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
kn: ಡೀರ್ ಲೇಕ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
kn: ಡೆಲ್ಲಿ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
kn: ಡಿಂಗ್‌ವಾಲ್‌

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
kn: ಡಿಪ್ಪರ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
kn: ಡ್ರಮ್‌ಹೆಲರ್

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
kn: ಡ್ರೈಡೆನ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Délįne
kn: ಡೆಲೈನ್‌

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
kn: ಅರ್ಲ್‍ಟನ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
kn: ಈಸ್ಟ್ ಪೋಪ್ಲಾರ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
kn: ಈಸ್ಟೆಂಡ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
kn: ಎಡ್‍ಮಂಟನ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
kn: ಎಡ್ಸನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
kn: ಎಲಿಯಟ್ ಲೇಕ್

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
kn: ಎಲ್ಮಿರಾ

note: A city in Alberta in Canada
en: Embarras Portage
kn: ಎಂಬರಾಸ್ ಪೋರ್ಟೇಜ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
kn: ಇಂಗ್ಲೀ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
kn: ಎನ್ನಾಡೈ

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
kn: ಎರಿಯು

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
kn: ಎಸ್ಕ್ವಿಮಾಲ್ಟ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
kn: ಎಸ್ಟೆವನ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
kn: ಎಸ್ತರ್

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
kn: ಯುರೇಕಾ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
kn: ಫೆರೋಲ್ ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
kn: ಫ್ಲಿನ್ ಫ್ಲಾನ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಚಿಪವೈನ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಗುಡ್ ಹೋಪ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಗ್ರಹಾಮ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಮ್ಯಾಕ್‍ಮರ್ರೆ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
kn: ಫೋರ್ಟ್ ನೆಲ್ಸನ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಪ್ರೊವೈಡೆನ್ಸ್‍

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಸಿಂಪ್ಸನ್

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಸ್ಮಿತ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
kn: ಫೋರ್ಟ್-ರೂಪರ್ಟ್

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
kn: ಫ್ರೆಡ್ರಿಕ್‍ಟನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Front of Escott
kn: ಫ್ರಂಟ್ ಆಫ್‌ ಎಸ್ಕಾಟ್‌

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
kn: ಗ್ಯಾಬ್ರಿಯೊಲ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
kn: ಗೇಜ್‍ಟೌನ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
kn: ಗ್ಯಾಂಡರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
kn: ಗ್ಯಾಸ್ಪೆ

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
kn: ಗ್ಯಾಟಿನ್ಯೂ

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
kn: ಗೆರಾಲ್ಡ್‍ಟನ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
kn: ಗಿಲಾಮ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
kn: ಗಿಮ್ಲಿ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
kn: ಜೊವಾ ಹಾವೆನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
kn: ಗಾಡೆರಿಚ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
kn: ಗೋಲ್ಡನ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
kn: ಗೂಸ್ ಬೇ

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
kn: ಗೋರ್ ಬೇ

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
kn: ಗ್ರಾಂಡ್-ಎಟ್ಯಾಂಗ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
kn: ಗ್ರಾಂಡೆ ಪ್ರಯಿರಿ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
kn: ಗ್ರೀನ್‍ವುಡ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
kn: ಹೈನ್ಸ್ ಜಂಕ್ಶನ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
kn: ಹ್ಯಾಲಿಫಾಕ್ಸ್‍

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
kn: ಹಾಲ್ ಬೀಚ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
kn: ಹ್ಯಾಲೋವೆಲ್

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
kn: ಹ್ಯಾಮಿಲ್ಟನ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
kn: ಹಾರ್ಬರ್ ಗ್ರೆಟನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
kn: ಹ್ಯಾರಿಂಗ್‌ಟನ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
kn: ಹಾವ್ರೆ-ಸೈಂಟ್-ಪಿಯರೆ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
kn: ಹೇ ರಿವರ್

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
kn: ಹೆಬ್ರೊನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
kn: ಹೆರೋನ್ ಬೇ

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
kn: ಹೈ ಲೆವೆಲ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
kn: ಹೋಲಿಬರ್ನ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
kn: ಹೋಲ್ಮಾನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
kn: ಹೋಪ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
kn: ಹೋಪ್‌ಡೇಲ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
kn: ಇಗ್ಲೋಲಿಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
kn: ಇನುಜುವಾಕ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
kn: ಇನುವಿಕ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
kn: ಇಕಾಲುಟ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
kn: ಐಲ್ಯಾಂಡ್ ಲೇಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
kn: ಇನುವಿಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Jacques-Cartier
kn: ಜಾಕಸ್-ಕಾರ್ಟಿಯರ್

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
kn: ಜ್ಯಾಸ್ಪರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
kn: ಜಾಂಕ್ವೀರ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
kn: ಕ್ಯಾಮ್ಲೂಪ್ಸ್‍

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
kn: ಕಪುಸ್ಕಾಸಿಂಗ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
kn: ಕೆಲೊವ್ನಾ

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
kn: ಕೆನೋರಾ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
kn: ಕೆಂಟ್‌ವಿಲ್‌

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
kn: ಕಿಂಡರ್ಸ್‍ಲೇ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
kn: ಕಿಂಗ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
kn: ಕೋರ್ಟಾಕ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
kn: ಕುಗಾರುಕ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugluktuk
kn: ಕುಗ್ಲುಕ್‌ಟುಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
kn: ಕುಜುವಾಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
kn: ಎಲ್‌ ಆನ್ಸೆ-ಸೈಂಟ್-ಜೀನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
kn: ಎಲ್‌ ಆಸ್ಕೆನ್ಶನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
kn: ಎಲ್‌ ಅಸಂಪ್ಶನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
kn: ಲಾ ಬೈ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
kn: ಲಾ ರೋಂಜ್

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
kn: ಲಾ ಟ್ಯೂಕ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
kn: ಲ್ಯಾಕ್ ಲಾ ಬಿಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
kn: ಲ್ಯಾಸ್ಕ್ವಿಟ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
kn: ಲೀಡರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
kn: ಲೀಫ್ ರಿವರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
kn: ಲೆನಾಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
kn: ಲೆತ್‍ಬ್ರಿಡ್ಜ್‍

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
kn: ಲಿಟಲ್ ಪ್ರಯರೆ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
kn: ಲಿವರ್‍ಪೂಲ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
kn: ಲಾಯ್ಡ್‍ಮಿನಿಸ್ಟರ್

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
kn: ಲಂಡನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Longue-Pointe-de-Mingan
kn: ಲೋಂಗ್-ಪಾಯಿಂಟೆ-ಡಿ-ಮಿಂಜನ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
kn: ಲಕ್ಕಿ ಲೇಕ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
kn: ಲಿನ್ ಲೇಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
kn: ಲಿಟನ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
kn: ಮಕೋವಿಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
kn: ಮನಿವಾಕಿ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
kn: ಮ್ಯಾಪಲ್ ಕ್ರೀಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
kn: ಮ್ಯಾರಿಕೋರ್ಟ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
kn: ಮೇರೀಸ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
kn: ಮಟಗಾಮಿ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
kn: ಮಯೊ

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
kn: ಮೆಕ್‌ಲಾಯ್ಡ್ ಲೇಕ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
kn: ಮೆಡೋ ಲೇಕ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
kn: ಮೆಡಿಸಿನ್ ಹ್ಯಾಟ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
kn: ಮೆಲ್‌ಫೋರ್ಟ್

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
kn: ಮಿಯಾಮಿ

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
kn: ಮಿಲ್ಕ್ ರಿವರ್

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
kn: ಮೋಂಕ್ಟನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
kn: ಮೋಂಟೆ-ಅಪಿಕ

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
kn: ಮೋಂಟ್-ಜೋಲಿ

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
kn: ಮೊಂಟ್‌ಮ್ಯಾಗ್ನಿ

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
kn: ಮೊಂಟ್ರೀಲ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
kn: ಮೂಸೋನಿ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
kn: ಮಾರ್ಡನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
kn: ಮೌಂಟ್ ಫಾರೆಸ್ಟ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
kn: ಮೌಂಟ್ ಪರ್ಲ್ ಪಾರ್ಕ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
kn: ಮಸ್ಕೋಕಾ ಫಾಲ್ಸ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
kn: ನಹಾನಿ ಬ್ಯೂಟ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
kn: ನೇನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
kn: ನಾಕಸ್ಪ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
kn: ನಾನೈಮೊ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
kn: ನಾನೂಸ್ ಬೇ

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
kn: ನಾನ್ಟಿಕೋಕ್

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
kn: ನಟಾಲ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
kn: ನಟಾಶ್‌ಕ್ವಾನ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
kn: ನೆಡ್ಡಿ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
kn: ನೆಲ್ಸನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
kn: ನ್ಯೂ ಕಾರ್ಲೈಲ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
kn: ನೆಕೊಲೆಟ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
kn: ನಿಪಾವಿನ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
kn: ನಾರ್ಮನ್ ವೆಲ್ಸ್‍

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
kn: ನಾರ್ಮಂಡಿನ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
kn: ನಾರ್ತ್ ಬ್ಯಾಟಲ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
kn: ನಾರ್ತ್ ಬೇ

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
kn: ನಾರ್ತ್ ಕ್ಯಾಮ್ಲೂಪ್ಸ್‍

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
kn: ನಾರ್ವೆ ಹೌಸ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Nouveau-Comptoir
kn: ನೌವಯು-ಕಾಂಪ್ಟಿರ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
kn: ನೊಟಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
kn: ಓಶಿಯನ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
kn: ಓಲ್ಡ್‍ ಕ್ರೋವ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
kn: ಒನ್‌ಫೋರ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
kn: ಒಸೊಯೋಸಾ

note: The capital of Canada
en: Ottawa
kn: ಒಟ್ಟಾವ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
kn: ಪಾಂಗ್ನಿರ್ಟಂಗ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
kn: ಪೇರೆಂಟ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
kn: ಪಾವುಲ್ಟಕ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
kn: ಪೀಸ್ ರಿವರ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
kn: ಪೆಂಟಿಕ್ಟನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
kn: ಪೆಟವಾವ

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
kn: ಪಿಟರ್‍ಬೋರೊ

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
kn: ಪೆಟೈಟ್-ರಿವಿರ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
kn: ಪೈಲೊಟ್ ಮೌನ್ಡ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
kn: ಪಿಂಚರ್ ಕ್ರೀಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
kn: ಪಿಟ್ ಮಿಡೋಸ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
kn: ಪಾಂಡ್ ಇನ್‍ಲೆಟ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಹಾರ್ಡಿ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಸಿಂಪ್ಸನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
kn: ಪೋರ್ಟ್ ವೆಲ್ಲರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
kn: ಪೋರ್ಟ್-ಮೀನರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
kn: ಪೋರ್ಟನ್ಯೂಫ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Poste-de-la-Baleine
kn: ಪೋಸ್ಟೆ-ಡೆ-ಲಾ-ಬೆಲೈನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
kn: ಪೋವೆಲ್ ರಿವರ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ ಅಲ್ಬರ್ಟ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ ಜಾರ್ಜ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ ರೂಪರ್ಟ್

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ಟನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
kn: ಪುವಿರ್ನಿಟಕ್

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
kn: ಕ್ಯೂಬೆಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
kn: ಕ್ವಿನ್ ಶರ್ಲೋಟ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
kn: ಕ್ವೆಸ್ನಲ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
kn: ರಾಡಿಸನ್

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
kn: ರಾಂಕಿನ್ ಇನ್ಲೆಟ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
kn: ರೆಡ್ ಡೀರ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
kn: ರೆಡ್ ಲೇಕ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
kn: ರೆಗಿನಾ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
kn: ರಿಪಲ್ಸ್‍ ಬೇ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
kn: ರೆಸಲ್ಯೂಟ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
kn: ರೆವೆಲ್‍ಸ್ಟೋಕ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
kn: ರಿವಿರ್-ಡು-ಲೌಪ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
kn: ರಿವಿರ್-ಲಾ-ಮ್ಯಾಡೆಲೀನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
kn: ರೋಬೆರ್ವಲ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
kn: ರಾಕ್‌ಗ್ಲೆನ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
kn: ರಾಕಿ ಮೌಂಟನ್ ಹೌಸ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
kn: ರಾಕಿ ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
kn: ರೋಸ್ಟೌನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
kn: ರೂಯ್ನ್‍

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
kn: ಝಾಕ್ಸ್‍ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
kn: ಸೈಂಟ್ ಆಂಟನಿ

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
kn: ಸೈಂಟೆ ಕ್ಯಾತೆರೀನ್

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾನ್

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾನ್

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
kn: ಸೈಂಟ್ ಲಿಯೋನಾರ್ಡ್

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
kn: ಸೈಂಟ್ ಸ್ಟೀಫನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
kn: ಸೈಂಟ್-ಏನ್ಶಿಯಂಟ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Chrysostome
kn: ಸೈಂಟ್-ಕ್ರಿಸೋಸ್ಟೋಮ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
kn: ಸೈಂಟ್-ಫೇಬಿಯನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
kn: ಸೈಂಟ್-ಫ್ರಾಂಕೋಯಿಸ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
kn: ಸೈಂಟ್-ಹೆನ್ರಿ-ಡಿ-ಟೈಲಾನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
kn: ಸೈಂಟ್-ಜಾವೋಶಿಮ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
kn: ಸೈಂಟ್-ಜವೋಟ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Sainte-Anne-de-la-Pocatière
kn: ಸೆನ್ಟ್-ಅನ್ನೆ-ಡಿ-ಲಾ ಪೊಕೆಟರಿ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
kn: ಸಾಲ್ಮನ್ ಆರ್ಮ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
kn: ಸ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍ಪಿಟ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
kn: ಸಾರ್ನಿಯಾ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
kn: ಸಾಸ್ಕಟೂನ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
kn:  ಮೇರಿ

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
kn: ಶೆಫರ್ವಿಲ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
kn: ಸೀಬ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
kn: ಸೆನ್ನಿವಿಲ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
kn: ಸಪ್ಟ್‍-ಇಲ್ಸ್‍

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
kn: ಶಾವಿನಿಗನ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
kn: ಶೀಟ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
kn: ಶೆರ್ಬ್ರೂಕ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
kn: ಸಿಂಗಲ್ ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
kn: ಸಿಯಾಕ್ಸ್‍ ಲುಕ್ಔಟ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
kn: ಸ್ಲೇವ್ ಲೇಕ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
kn: ಸ್ಮಿದರ್ಸ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
kn: ಸ್ನ್ಯಾಗ್

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
kn: ಸೌತ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
kn: ಸ್ಪಿರಿಟ್ ರಿವರ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
kn: ಸ್ಪಿರಿಟ್ವುಡ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
kn: ಸ್ಕ್ವಾಮಿಶ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
kn: ಸ್ಟೀಫನ್‍

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
kn: ಸ್ಟೀಫನ್‍ವಿಲ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
kn: ಸ್ಟೀವಸ್ಟನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
kn: ಸ್ಟಿವರ್ಟ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
kn: ಸ್ಟೋನ್‌ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
kn: ಸ್ಟೋನಿ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
kn: ಸಡ್‍ಬರಿ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
kn: ಸಮ್ಮರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
kn: ಸಮ್ಮರ್ಸೈಡ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
kn: ಸ್ವಾನ್ ರಿವರ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
kn: ಸ್ವಿಫ್ಟ್‍ ಕರೆಂಟ್

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
kn: ಸಿಡ್ನಿ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
kn: ಟಲೊಯುವಾಕ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
kn: ಟೆರಾ ನೋವಾ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
kn: ಟೆರೇಸ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
kn: ಟೆಸ್ಲಿನ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
kn: ದಿ ಪಾಸ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
kn: ಥಾಮ್ಸನ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
kn: ತ್ರೀ ಹಿಲ್ಸ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
kn: ಥಂಡರ್ ಬೇ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
kn: ಟಿಗ್ನಿಶ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
kn: ಟಿಮಿನ್ಸ್‍

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
kn: ಟೊಬರ್ಮೊರಿ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
kn: ಟೊಫಿನೊ

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
kn: ಟೊರೊಂಟೊ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
kn: ಟೌವ್ ಹಿಲ್

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
kn: ಟ್ರೆಂಟನ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Trois-Rivières
kn: ಟ್ರಾಯಿಸ್-ರಿವಿರೀಸ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
kn: ಟ್ರೌಟ್ ಲೇಕ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
kn: ಟುಕ್ಟೊಯಾಕ್ಟಕ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
kn: ತುನುನೂಕ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
kn: ಟ್ವಿಲಿಂಗೇಟ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
kn: ಅಪ್ಸಲಾ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
kn: ಯುರೇನಿಯಮ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
kn: ವಾಲ್ ಮೇರಿ

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
kn: ವ್ಯಾಲ್-ಡಿ'ಓರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
kn: ವೆಲ್ಕಾರ್ಶಿಯೊ ಸ್ಟೇಶನ್

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
kn: ವ್ಯಾಂಕೋವರ್

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
kn: ವ್ಯಾರನ್ನಸ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
kn: ವೆಗ್ರೆವಿಲ್ಲ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
kn: ವೆರ್ನೋನ್

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
kn: ವಿಕ್ಟೋರಿಯಾ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
kn: ವಿಕ್ಟೋರಿಯಾ ಬೀಚ್

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
kn: ವಾಬುಶ್

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
kn: ವಾಟರ್‍ಲೂ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
kn: ವಾಟ್ರೌಸ್

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
kn: ವ್ಯಾಟ್ಸನ್ ಲೇಕ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
kn: ವಾವಾ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
kn: ವೆಸ್ಟ್‌ಪೋರ್ಟ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
kn: ವೇಬರ್ನ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
kn: ವಾ ತಿ

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
kn: ವೈಟ್ ರಾಕ್

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
kn: ವೈಟ್‍ಕೋರ್ಟ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
kn: ವೈಟ್‌ಫಿಶ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
kn: ವೈಟ್‍ಹಾರ್ಸ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
kn: ವಿಯರ್ಟನ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
kn: ವಿಲಿಯಮ್ಸ್‍ ಲೇಕ್

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
kn: ವಿಂಡ್ಸರ್

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
kn: ವಿನಿಪೆಗ್

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
kn: ವಿಂಟರ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
kn: ವೈನ್‌ಯಾರ್ಡ್

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
kn: ಯರಾಮೌತ್

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
kn: ಯೆಲ್ಲೋನೈಫ್

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
kn: ಯಾರ್ಕ್‍ಟನ್

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
kn: ಪೆರುಗಿಕಾ

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
kn: ಜಾರ್ಜ್‍ಟೌನ್

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
kn: ನಾಬ್ ಹಿಲ್

note: A city in the Cayman Islands
en: Red Bay Estate
kn: ರೆಡ್‌ ಬೇ ಎಸ್ಟೇಟ್

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
kn: ಬಂಗಾಸೌ

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
kn: ಬಾಂಗುಯಿ

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
kn: ಬೆರ್ಬರಾತಿ

note: A city in Chad
en: Moundou
kn: ಮೌಂಡು

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
kn: ಎನ್ ಡಜಾಮೆನ

note: A city in Chad
en: Sarh
kn: ಸಾರಾ

note: A city in Chile
en: Antofagasta
kn: ಆಂಟೋಫಗಸ್ಟಾ

note: A city in Chile
en: Arica
kn: ಅರಿಕಾ

note: A city in Chile
en: Balmaceda
kn: ಬಾಲ್ಮಸೆಡಾ

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
kn: ಕಾನ್ಸೆಪ್ಶಿಯಾನ್

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
kn: ಹಾಂಗ ರೊ

note: A city in Chile
en: Iquique
kn: ಇಕ್ವಿಕ್

note: A city in Chile
en: La Serena
kn: ಲಾ ಸರೆನಾ

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಮೊಂಟ್

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
kn: ಪುಂಟಾ ಅರೆನಾಸ್

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ತೆರೆಸಾ ಡೆ ಲೊ ಒವಾಲ್

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
kn: ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ

note: A city in Chile
en: Temuco
kn: ಟೆಮೂಕಾ

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
kn: ಬೀಜಿಂಗ್

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
kn: ಚಾಂಗ್‍ಚುನ್

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
kn: ಚಾಂಗ್‍ಶಾ

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
kn: ಚೆಂಗ್‍ಡು

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
kn: ಚೋಂಗ್‍ಕ್ವಿನ್

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
kn: ಡ್ಯಾಲಿಯನ್

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
kn: ಫುಝೌ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
kn: ಗ್ವಾಂಗ್‍ಝೌ

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
kn: ಗಿಲಿನ್

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
kn: ಹಾಂಗ್‍ಝೌ

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
kn: ಹಾರ್ಬಿನ್

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
kn: ಹೆಫಿ

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
kn: ಹೊಹೋಟ್

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
kn: ಕಾಶಿ

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
kn: ಕನ್ಮಿಂಗ್

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
kn: ಲಂಝಾವ್

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
kn: ನಾನ್ಜಿಂಗ್

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
kn: ನ್ಯಾನಿಂಗ್

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
kn: ಕಿಂಗಾಡೊ

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
kn: ಸಾನ್ಯಾ

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
kn: ಷಾಂಗಾಯ್

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
kn: ಶಂಟಾವ್

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
kn: ಶಿನ್ಯಾಂಗ್

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
kn: ಶೆನ್‌ಝೆನ್

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
kn: ಟೈಯುವಾನ್

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
kn: ಟಿಯಾನ್‍ಜಿನ್

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
kn: ಉರುಂಕಿ

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
kn: ವುಹಾನ್

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
kn: ಕ್ಸಿಯಾನ್

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
kn: ಕ್ಸಿಯಾಮೆನ್

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
kn: ಝೆಂಗ್‌ಝಾವ್

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
kn: ಡ್ರಮ್‌ಸೈಟ್

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
kn: ಫ್ಲೈಯಿಂಗ್ ಫಿಶ್ ಕೋವ್

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
kn: ಬಂಟಾಮ್ ವಿಲೇಜ್

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
kn: ಬಾರಂಕಿಲ್ಲಾ

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
kn: ಬೊಗೊಟಾ

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
kn: ಬಕಾರಾಮಾಂಗಾ

note: A city in Colombia
en: Cali
kn: ಕಾಲಿ

note: A city in Colombia
en: Cartagena
kn: ಕಾರ್ಟಾಗೆನಾ

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
kn: ಕುಕುಟ

note: A city in Colombia
en: Leticia
kn: ಲೆಟಿಸಿಯ

note: A city in Colombia
en: Pereira
kn: ಪೆರೆರಾ

note: A city in Colombia
en: Rionegro
kn: ರಿಯೋನೀಗ್ರೊ

note: A city in Colombia
en: San Andrés
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಆಂಡ್ರೆಸ್

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
kn: ಬಲೇನಿ

note: The capital of Comoros
en: Moroni
kn: ಮೊರೊನಿ

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
kn: ಕನ್ಸಾಸ್

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
kn: ಬ್ರಾಝ್‌ವಿಲ್

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
kn: ಪಾಯಿಂಟೆ-ನೋಯಿರ್

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
kn: ಅವಾರುವಾ

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
kn: ಅಲಜುವೆಲಾ

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
kn: ಲಿಬಿರಿಯಾ

note: A city in Costa Rica
en: Mata de Palo
kn: ಮಟಾ ಡಿ ಪಾಲೊ

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಲಿಮೋನ್

note: The capital of Costa Rica
en: San José
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜೋಸ್

note: A city in Croatia
en: Bol
kn: ಬೊಲ್

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
kn: ಡಬ್ರೋವ್ನಿಕ್

note: A city in Croatia
en: Jelovice
kn: ಜೆಲೊವಿಸ್

note: A city in Croatia
en: Liška
kn: ಲಿಸ್ಕಾ

note: A city in Croatia
en: Osijek
kn: ಒಸಿಜೆಕ್

note: A city in Croatia
en: Rijeka
kn: ರಿಜೆಕಾ

note: A city in Croatia
en: Split
kn: ಸ್ಪ್ಲಿಟ್

note: A city in Croatia
en: Zadar
kn: ಝಡಾರ್

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
kn: ಝಗ್ರೇಬ್

note: A city in Cuba
en: Camagüey
kn: ಕೆಮೆಗ್ವೇ

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
kn: ಸೀನ್‍ಫಿಗೋಸ್

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
kn: ಗ್ವಂಟಾನಮೊ

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
kn: ಹವಾನ

note: A city in Cuba
en: Holguín
kn: ಹೋಲ್ಗೂನ್

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
kn: ಉಮೆನ್ಝಾನಿಲೋ

note: A city in Cuba
en: Matanzas
kn: ಮಟನ್ಝಾಸ್

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
kn: ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ ಡಿ ಕ್ಯುಬಾ

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
kn: ಎಕ್ರೋಟಿರಿ

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
kn: ಲಾರ್ನಾಕಾ

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
kn: ನಿಕೋಸಿಯಾ

note: A city in Cyprus
en: Paphos
kn: ಪಫೋಸ್

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
kn: ಟ್ಯಂಬೌ

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
kn: ಬರ್ನೊ

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
kn: ಹೋಲ್ಸೊವ್

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
kn: ಕರ್ಲೋಯ್ ವೆರಿ

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
kn: ಲಿಬರೆಕ್

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
kn: ಒಸ್ಟ್ರಾವ

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
kn: ಪ್ರಾಗ್

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
kn: ಅಬಿಜಾನ್

note: A city in Denmark
en: Billund
kn: ಬಿಲಂಡ್

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
kn: ಕೋಪನ್‍ಹೇಗನ್

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
kn: ಎಸ್ಬರ್ಗ್

note: A city in Denmark
en: Karup
kn: ಕರುಪ್

note: A city in Denmark
en: Kastrup
kn: ಕಸ್ಟ್ರುಪ್

note: A city in Denmark
en: Mejlby
kn: ಮೆಲ್ಬಿ

note: A city in Denmark
en: Odense
kn: ಒಡೆನ್ಸ್‍

note: A city in Denmark
en: Roskilde
kn: ರಾಸ್‍ಕಿಲ್ಡ್‍

note: A city in Denmark
en: Rønne
kn: ರೆನ್

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
kn: ಟಿಸ್ಟ್ರುಪ್

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
kn: ವ್ಯಾಮ್‌ಡ್ರಪ್

note: A city in Denmark
en: Ålborg
kn: ಆಲ್‍ಬೋರ್ಗ್

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
kn: ಜಿಬೂಟಿ

note: A city in Dominica
en: Marigot
kn: ಮ್ಯಾರಿಗಾಟ್

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
kn: ರೊಝೊ

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
kn: ಸೈಂಟ್ ಜೋಸೆಫ್

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
kn: ಬಾರಾಹೋನಾ

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
kn: ಲಾ ರೊಮಾನಿಯಾ

note: A city in the Dominican Republic
en: Mancha Nueva
kn: ಮಂಚಾ ನ್ಯೂವ

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
kn: ಪಂಟಾನಲ್

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಪ್ಲಾಟಾ

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
kn: ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
kn: Sto. ಡೊಮಿಂಗೊ

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
kn: ಗ್ವಯಕಿಲ್

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
kn: ಲಟಾಕುಂಗಾ

note: A city in Ecuador
en: Manta
kn: ಮಾಂಟಾ

note: The capital of Ecuador
en: Quito
kn: ಕ್ವಿಟೋ

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
kn: ಅಲ್ ಆರಿಶ್

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
kn: ಅಲ್ ಘಾರ್ಡಕಾ

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
kn: ಅಲ್ ಕುಬೇತಿ

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
kn: ಅಲೆಕ್ಸ್ಯಾಂಡ್ರಿಯಾ

note: A city in Egypt
en: Aswan
kn: ಅಸ್ವಾನ್

note: A city in Egypt
en: Asyut
kn: ಆಸ್ಯುಟ್

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
kn: ಕೈರೋ

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
kn: ಲಕ್ಸರ್

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
kn: ಮರ್ಸಾ ಮಟ್ರುಹ್

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
kn: ಶರ್ಮ್ ಆಶ್ ಶೈಕ್

note: A city in Egypt
en: Taba
kn: ಟಬಾ

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
kn: ಕೊಮಾಲಪ

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
kn: ಲೊಪಾಂಗೊ

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಸಾಲ್ವೆಡಾರ್

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
kn: ಮಾಲಾಬೊ

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
kn: ಕುರಸ್ಸಾರ

note: A city in Estonia
en: Kärdla
kn: ಕಾರ್ಡ್ಲಾ

note: A city in Estonia
en: Pärnu
kn: ಪರ್ನು

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
kn: ಟ್ಯಾಲಿನ್

note: A city in Estonia
en: Tartu
kn: ಟಾರ್ಟು

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
kn: ಸ್ಟಾನ್ಲಿ

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
kn: ಟೊರಶವ್ನ್

note: A city in Finland
en: Enontekiö
kn: ಎನೋನ್ಟೆಕಿಯೋ

note: A city in Finland
en: Halli
kn: ಹ್ಯಾಲಿ

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
kn: ಹಿಲ್ಸಿಂಕಿ

note: A city in Finland
en: Ivalo
kn: ಇವಾಲೊ

note: A city in Finland
en: Joensuu
kn: ಜೊಎನ್ಸು

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
kn: ಜ್ವಾಸ್ಕಿಲಾ

note: A city in Finland
en: Kajaani
kn: ಕಜಾನಿ

note: A city in Finland
en: Kauhava
kn: ಕೌಹವಾ

note: A city in Finland
en: Kemi
kn: ಕೆಮಿ

note: A city in Finland
en: Kittilä
kn: ಕಿಟಿಲಾ

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
kn: ಕ್ರುನುಪಿ

note: A city in Finland
en: Kuopio
kn: ಕುಯೋಪಿಯೋ

note: A city in Finland
en: Kuusamo
kn: ಕುಸಾಮೊ

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
kn: ಲ್ಯಾಪೀನ್‍ರಾಂಟಾ

note: A city in Finland
en: Mikkeli
kn: ಮಿಕೆಲಿ

note: A city in Finland
en: Oulu
kn: ಔಲು

note: A city in Finland
en: Pori
kn: ಪೊರಿ

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
kn: ರೊವಾನಿಮಿ

note: A city in Finland
en: Savonlinna
kn: ಸೆವೋನಾಲಿನಾ

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
kn: ಸೀನಾಜೊಕಿ

note: A city in Finland
en: Tampere
kn: ಟ್ಯಾಂಪೆರೆ

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
kn: ಟರ್ಕು

note: A city in Finland
en: Utti
kn: ಯುಟ್ಟಿ

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
kn: ವಾಸಾ

note: A city in Finland
en: Varkaus
kn: ವರ್ಕಾವುಸ್

note: A city in France
en: Abbeville
kn: ಅಬ್ಬೆವಿಲ್

note: A city in France
en: Acon
kn: ಎಕೋನ್

note: A city in France
en: Agen
kn: ಅಗೆನ್

note: A city in France
en: Ajaccio
kn: ಅಯಾಚೊ

note: A city in France
en: Alençon
kn: ಅಲೆನ್ಸೋನ್

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
kn: ಆಂಬರ್ಯೂ-ಎನ್-ಬುಗೆ

note: A city in France
en: Auch
kn: ಔಚ್

note: A city in France
en: Aurillac
kn: ಆರಿಲ್ಲಾಕ್

note: A city in France
en: Avord
kn: ಅವೋರ್ಡ್

note: A city in France
en: Bastia
kn: ಬಾಸ್ಟಿಯಾ

note: A city in France
en: Beauvais
kn: ಬೊವೈ

note: A city in France
en: Bergerac
kn: ಬರ್ಗರ್ಯಾಕ್

note: A city in France
en: Biarritz
kn: ಬಿಯರಿಟ್ಸ್‍

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
kn: ಬೋರ್ಡೊಕ್ಸ್‍

note: A city in France
en: Bourges
kn: ಬೌರ್ಗಸ್

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
kn: ಬ್ರೆಸ್ಟ್‍

note: A city in France
en: Brive
kn: ಬ್ರೀವ್

note: A city in France
en: Béziers
kn: ಬೆಝೈರ್ಸ್‍

note: A city in France
en: Caen
kn: ಕಾನ್

note: A city in France
en: Calvi
kn: ಕ್ಯಾಲ್ವಿ

note: A city in France
en: Cambrai
kn: ಕ್ಯಾಮ್ಬಾಯ್

note: A city in France
en: Cannes
kn: ಕೇನ್ಸ್‍

note: A city in France
en: Carcassonne
kn: ಕರಾಕಸೋನ್

note: A city in France
en: Cazaux
kn: ಕಝಾಕ್ಸ್

note: A city in France
en: Chambéry
kn: ಚೇಂಬರಿ

note: A city in France
en: Chartres
kn: ಶಾರ್ಟರೆಸ್

note: A city in France
en: Cherbourg
kn: ಚೆರ್ಬೋರ್ಗ್

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
kn: ಶಲಾನ್ಸ್‍-ಎನ್-ಶಾಂಪೇನ್

note: A city in France
en: Châteaudun
kn: ಶಟೂಡನ್

note: A city in France
en: Châteauroux
kn: ಶಾಟ್ಯೂರಾಕ್ಸ್

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
kn: ಕ್ಲೆರ್ಮಾಂಟ್-ಫೆರಾಂಡ್

note: A city in France
en: Cognac
kn: ಕೊಗ್ನಾಕ್

note: A city in France
en: Colmar
kn: ಕಾಲ್ಮರ್

note: A city in France
en: Creil
kn: ಕ್ರೇಲ್

note: A city in France
en: Dax
kn: ಡ್ಯಾಕ್ಸ್‌

note: A city in France
en: Dijon
kn: ಡೀಜೋನ್

note: A city in France
en: Dinard
kn: ದಿನಾರ್ಡ್

note: A city in France
en: Dole
kn: ಡೋಲ್

note: A city in France
en: Dollemard
kn: ಡೋಲೆಮಾರ್ಡ್

note: A city in France
en: Grenoble
kn: ಗ್ರೆನೋಬ್ಲ್‍

note: A city in France
en: Hoëricourt
kn: ಹೋಯಿರಿಕೊರ್ಟ್

note: A city in France
en: Hyères
kn: ಹೆಯ್ರಸ್

note: A city in France
en: Istres
kn: ಇಸ್ಟ್ರಿಸ್

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
kn: ಲಾ ರೊಚೆ-ಸರ್-ಯೋನ್

note: A city in France
en: La Rochelle
kn: ಲಾ ರೊಶೆಲ್

note: A city in France
en: Lannion
kn: ಲ್ಯಾನಿಯೋನ್

note: A city in France
en: Le Mans
kn: ಲಿ ಮಾನ್ಸ್‍

note: A city in France
en: Le Puy
kn: ಲೆ ಪುವ್

note: A city in France
en: Lille
kn: ಲಿಲೆ

note: A city in France
en: Limoges
kn: ಲಿಮೋಜಸ್

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
kn: ಲಕ್ಸವೆಲ್-ಲೆಸ್-ಬೈನ್ಸ್

note: A city in France
en: Lyon
kn: ಲಿಯೋನ್

note: A city in France
en: Marseille
kn: ಮಾರ್ಸಿಲ್ಲಿ

note: A city in France
en: Melun
kn: ಮೆಲುನ್

note: A city in France
en: Metz
kn: ಮೆಟ್ಸ್‍

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
kn: ಮೋಂಟ್-ಡಿ-ಮಾರ್ಸನ್

note: A city in France
en: Montgauch
kn: ಮೊಂಟ್‌ಗೌಚ್

note: A city in France
en: Montpellier
kn: ಮೋಂಟ್ಪೆಲ್ಲೈರ್

note: A city in France
en: Montélimar
kn: ಮೋಂಟೆಲಿಮರ್

note: A city in France
en: Mâcon
kn: ಮೆಕೋನ್

note: A city in France
en: Méné Guen
kn: ಮೆನೆ ಗುವೆನ್

note: A city in France
en: Nancy
kn: ನ್ಯಾನ್ಸಿ

note: A city in France
en: Nantes
kn: ನ್ಯಾಂಟೆಸ್

note: A city in France
en: Nevers
kn: ನೀವರ್ಸ್

note: A city in France
en: Nice
kn: ನೈಸ್

note: A city in France
en: Nîmes
kn: ನಿಮಸ್

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
kn: ಆರೆಂಜ್

note: A city in France
en: Orléans
kn: ಓರ್ಲೀನ್ಸ್‍

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
kn: ಪ್ಯಾರಿಸ್

note: A city in France
en: Pau
kn: ಪಾವು

note: A city in France
en: Perpignan
kn: ಪರ್ಪಿಗ್ನಾನ್

note: A city in France
en: Poggiale
kn: ಪೊಗಿಯೇಲ್

note: A city in France
en: Poitiers
kn: ಪಾಯಿಟೈರ್ಸ್

note: A city in France
en: Quimper
kn: ಕ್ವಿಂಪರ್

note: A city in France
en: Reims
kn: ರೀಮ್ಸ್

note: A city in France
en: Rennes
kn: ರೆನ್

note: A city in France
en: Rodez
kn: ರೋಡೆಝ್

note: A city in France
en: Romorantin
kn: ರೊಮೊರಾಂಟಿನ್

note: A city in France
en: Rouen
kn: ರೂಯ್ನ್‍

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
kn: ಸೈಂಟ್-ಬ್ರಿಯುಕ್

note: A city in France
en: Saint-Quentin
kn: ಸೈಂಟ್-ಕ್ವೆಂಟಿನ್

note: A city in France
en: Saint-Yan
kn: ಸೈಂಟ್-ಯಾನ್

note: A city in France
en: Salon
kn: ಸಲೋನ್

note: A city in France
en: Strasbourg
kn: ಸ್ಟ್ರಾಸ್‍ಬೋರ್ಗ್

note: A city in France
en: Tarbes
kn: ಟಾರ್ಬಸ್

note: A city in France
en: Toulouse
kn: ಟೌಲೂಸ್

note: A city in France
en: Tours
kn: ಟೂರ್ಸ್

note: A city in France
en: Trignac
kn: ಟ್ರಿಯಗ್ನಾಕ್

note: A city in France
en: Troyes
kn: ಟ್ರಾಯ್ಸ್‍

note: A city in France
en: Veauche
kn: ವಿಯಾಶೆ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
kn: ವಿಶಿ

note: A city in France
en: Vélizy
kn: ವೆಲಿಝಿ

note: A city in France
en: Évreux
kn: ಎವ್ರೆಕ್ಸ್‍

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
kn: ಕಯೇನ್

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
kn: ಪಪೀಟ್

note: A city in Gabon
en: Franceville
kn: ಫ್ರೆಂಚ್‍ವಿಲ್

note: The capital of Gabon
en: Libreville
kn: ಲಿಬ್ರೆವಿಲ್

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
kn: ಪೋರ್ಟ್-ಜೆಂಟಿಲ್

note: The capital of Gambia
en: Banjul
kn: ಬಾಂಜುಲ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
kn: ಆಚಮ್

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
kn: ಅಲ್ಟೆನ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
kn: ಆಗ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
kn: ಬಾಲ್

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
kn: ಬರ್ಲಿನ್

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
kn: ಬೈಂಡರ್ಸ್ಲೆಬನ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
kn: ಬಾನ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
kn: ಬ್ರನ್ಸ್‍ವಿಕ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
kn: ಬ್ರೆಡ್ರಿಕ್

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
kn: ಬ್ರೆಮೆನ್

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
kn: ಬುಶೆಲ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
kn: ಸೆಲ್

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
kn: ಡೊನಾಸ್ಕಿಂಜನ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
kn: ಡಾರ್ಫಗ್‌ಮಂಡ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
kn: ಡಾರ್ಟ್‍ಮಂಡ್

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
kn: ಡ್ರೆಸ್ಡನ್

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
kn: ಎನ್‍ಶೆಮ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
kn: ಫ್ಯಾಬರ್ಗ್

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
kn: ಫ್ರಾಂಕ್‍ಫರ್ಟ್

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
kn: ಫ್ರೆಡ್‍ರಿಚ್‍ಶಾಫೆನ್

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
kn: ಫ್ರಿಟ್ಸ್‍ಲಾರ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
kn: ಗೀಲೆಂಕ್‌ಕಿರ್ಚೆನ್

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
kn: ಹಾನ್

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
kn: ಹ್ಯಾಮ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
kn: ಹ್ಯಾನೋವರ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
kn: ಹೋಫ್

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
kn: ಹೋನ್

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
kn: ಹೋಲ್ಸ್‍ಡಾರ್ಫ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
kn: ಎನ್‍ಶೆಮ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
kn: ಕಾಲ್ಕರ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
kn: ಕಾಲ್ಕಂ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
kn: ಕಾರ್ಲಸ್‌ರೂಹ್

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
kn: ಕಾಸೆಲ್ಸ್‍

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
kn: ಕ್ಯಾಟರ್ಬ್ಯಾಕ್

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
kn: ಕೀಲ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
kn: ಕ್ಲೆಮನ್‌ಶಾಫ್

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
kn: ಲಾಗೆ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
kn: ಲ್ಯಾಜರ್ ಲೆಚ್‍ಫೆಲ್ಡ್‍

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
kn: ಲಾರ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
kn: ಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‌ಬರ್ಗ್

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
kn: ಲಾಫೈಮ್

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
kn: ಲೈಪ್ಸಿಗ್

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
kn: ಲೀಬನ್‌ಶೀಲ್ಡ್

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
kn: ಮೀಬ್ಸ್‍ಟೆಟನ್

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
kn: ಮ್ಯೂನಿಚ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
kn: ಮೋಂಚೆನ್‌ಗ್ಲಾಡ್‌ಬ್ಯಾಕ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
kn: ಮೂನ್‌ಸ್ಟರ್

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
kn: ನ್ಯೂಬರ್ಗ್ ಆನ್ ಡರ್ ಡೊನಾವ್

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
kn: ನ್ಯೂಸ್‌ತೆಮ್

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
kn: ನೀಡರ್ಸ್ಟಟೆನ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
kn: ನೋರ್ಡಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
kn: ನ್ಯೂರಂಬರ್ಗ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
kn: ಒಬರ್ಫ್ಯಾಫನ್‌ಹೋಫನ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
kn: ಪ್ಯಾಡರ್ಬಾರ್ನ್

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
kn: ಪರ್ಚಿಮ್

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
kn: ರಾಮೆಸ್ಟಿನ್

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
kn: ರೀನ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
kn: ರಾತ್

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
kn: ಶ್ಲೆಸ್‍ವಿಗ್

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
kn: ಸೀಬ್ಯಾಡ್ ಹೆರಿಂಗ್ಸ್‍ಡಾರ್ಫ್

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
kn: ಸ್ಪ್ಯಾಂಗ್‍ಡಾಲೆಮ್

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
kn: ಸ್ಟುಟ್‍ಗರ್ಟ್

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
kn: ಟ್ರಾಲಿನ್‍ಹೇಗನ್

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
kn: ಅಲ್‌ಸ್ಟ್ರಪ್‌ಫೆಲ್ಡ್‌

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
kn: ವೊರೇಡ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Webershausen
kn: ವೆಬರ್‌ಶಾವುಸೆನ್

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
kn: ವೆಸ್ಟರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
kn: ವೀಸ್ಬಡನ್

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
kn: ವುನ್‌ಸ್ಟಾರ್ಫ್

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
kn: ವುರ್ಝ್‌ಬರ್ಗ್

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
kn: ಝ್ವಿಬ್ರಕನ್

note: The capital of Ghana
en: Accra
kn: ಆಕ್ರಾ

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
kn: ಗಿಬ್ರಾಲ್ಟರ್

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
kn: ಅಲೆಕ್ಸ್ಯಾಂಡ್ರೌಪೊಲಿಸ್

note: A city in Greece
en: Andravída
kn: ಆಂಡ್ರಾವಿಡಾ

note: A city in Greece
en: Argostólion
kn: ಅರ್ಗೋಸ್ಟೋಲಿಯನ್

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
kn: ಅಥೆನ್ಸ್‍

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
kn: ಕ್ರೈಸೌಪಾಲಿ

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
kn: ಶಿಯೋಸ್

note: A city in Greece
en: Elefsís
kn: ಎಲೆಫ್‌ಸಿಸ್

note: A city in Greece
en: Irákleion
kn: ಇರಾಕ್ಲಿಯೋನ್

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
kn: ಕಲಮಾಟಾ

note: A city in Greece
en: Karpásion
kn: ಕರಾಪ್ಯಾಶನ್

note: A city in Greece
en: Katomérion
kn: ಕಟೋಮೆರಿಯಾನ್

note: A city in Greece
en: Kos
kn: ಕೊಸ್

note: A city in Greece
en: Kozáni
kn: ಕೊಝಾನಿ

note: A city in Greece
en: Kárpathos
kn: ಕಾರ್ಪ್ಯಥೋಸ್

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
kn: ಕೆರ್ಕ್ಯಾರಾ

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
kn: ಕಿತಿರಾ

note: A city in Greece
en: Lárisa
kn: ಲರಿಸಾ

note: A city in Greece
en: Monólithos
kn: ಮೊನೊಲಿತೋಸ್

note: A city in Greece
en: Mytilíni
kn: ಮೈಟಿಲಿನ್

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
kn: ಮಿಕೊನೋಸ್

note: A city in Greece
en: Náxos
kn: ನಾಕ್ಸೋಸ್

note: A city in Greece
en: Paradeísion
kn: ಪರಾಡೀಸನ್

note: A city in Greece
en: Páros
kn: ಪರೋಸ್

note: A city in Greece
en: Skíathos
kn: ಸ್ಕಿಯಾತೋಸ್

note: A city in Greece
en: Soúda
kn: ಸೌಡಾ

note: A city in Greece
en: Sámos
kn: ಸ್ಯಾಮೋಸ್

note: A city in Greece
en: Tanágra
kn: ಟನಾಗ್ರಾ

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
kn: ತೆಸಾಲೊನಿಕಿ

note: A city in Greece
en: Zákynthos
kn: ಝಕಿಂತೋಸ್

note: A city in Greece
en: Áno Síros
kn: ಆನೊ ಸಿರೋಸ್

note: A city in Greece
en: Áraxos
kn: ಅರಾಕ್ಸೋಸ್

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
kn: ಅಯಿಯೋಸ್ ಅಥನಾಸಿಯೋಸ್

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
kn: ಡುಂಡಾನ್

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
kn: ಗಾಡ್‌ತ್ಯಾಬ್

note: A city in Greenland
en: Ittorisseq
kn: ಇಟೋರಿಸೆಕ್

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
kn: ಜಕೋಬ್‌ಶ್ವಾನ್

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
kn: ಕುಲುಸ್ಕ್‍

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
kn: ನರ್ಸಾರ್ಸುವಾಕ್

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
kn: ಸಾಂಡ್ರೆ ಸ್ಟ್ರಾಮ್‌ಜೋರ್ಡ್

note: A city in Grenada
en: Bamboo
kn: ಬ್ಯಾಂಬೂ

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾರ್ಜ್

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
kn: ಬೇಸ್‌-ಟೆರೆ

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
kn: ಲೆಸ್ ಅಬಿಮಸ್

note: A city in Guam
en: Asatdas
kn: ಅಸಾಟ್‌ದಾಸ್

note: A city in Guam
en: Hagåtña
kn: ಹ್ಯಾಗಾಟನ

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
kn: ಗ್ವಾಟೆಮಾಲಾ

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
kn: ಹ್ಯುಹುಟೆನಾಂಗೋ

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಬ್ಯಾರಿಸ್

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಸ್ಯಾನ್‌ ಜೋಸ್

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
kn: ರೆಟಾಲ್‌ಹುಲೆ

note: A city in Guatemala
en: Tikal
kn: ಟಿಕಾಲ್

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
kn: ಹಾಥೋರ್ನ್

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
kn: ಸೈಂಟ್-ಪಿಯರೆ

note: The capital of Guinea
en: Conakry
kn: ಕೊನಾಕ್ರಿ

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
kn: ಜಾರ್ಜ್‍ಟೌನ್

note: A city in Honduras
en: Amapala
kn: ಅಮಪಾಲಾ

note: A city in Honduras
en: Catacamas
kn: ಕಟಕಮಾಸ್

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
kn: ಚಿಯುಡಾಡ್ ಚೊಲುಟೇಕಾ

note: A city in Honduras
en: Comayagua
kn: ಚೊಮಾಯಗು

note: A city in Honduras
en: Guanaja
kn: ಗ್ವನಾಜ

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
kn: ಲಾ ಸೀಬಾ

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
kn: ಲಾ ಎಸ್ಪರಾಂಝಾ

note: A city in Honduras
en: La Mesa
kn: ಲಾ ಮೆಸಾ

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಲೆಂಪೀರಾ

note: A city in Honduras
en: Roatán
kn: ರೊಯಾಟನ್

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ರೋಸಾ ಡಿ ಕೊಪಾನ್

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
kn: ಟೆಗುಚಿಗಲ್ಪಾ

note: A city in Honduras
en: Tela
kn: ಟೆಲಾ

note: A city in Honduras
en: Yoro
kn: ಯೋರೊ

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
kn: ಕೊವ್‌ಲೂನ್

note: The capital of Hungary
en: Budapest
kn: ಬುಡಾಪೆಸ್ಟ್‍

note: A city in Hungary
en: Debrecen
kn: ಡೆಬ್ರಿಸನ್

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
kn: ಕೆಕ್ಸ್‍ಕೆಮೆಟ್

note: A city in Hungary
en: Pápa
kn: ಪಾಪಾ

note: A city in Hungary
en: Pécs
kn: ಪೆಕ್ಸ್‌

note: A city in Hungary
en: Szeged
kn: ಶೆಜೆಡ್

note: A city in Hungary
en: Szolnok
kn: ಜೊಲನೊಕ್

note: A city in Iceland
en: Akureyri
kn: ಅಕುರೆರಿ

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
kn: ವೈಟ್ರಿ- ನಜರೊವಿಕ್

note: A city in India
en: Ahmadabad
kn: ಅಹಮದಾಬಾದ್

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
kn: ಅಮೃತಸರ್

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
kn: ಬನಾರಸ್

note: A city in India
en: Hyderabad
kn: ಹೈದರಾಬಾದ್

note: A city in India
en: Jaipur
kn: ಜೈಪುರ್

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
kn: ಕೊಚಿ

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
kn: ಲಕ್ನೋ

note: A city in India
en: Nagpur
kn: ನಾಗ್ಪುರ್

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
kn: ನ್ಯೂ ಡೆಲ್ಲಿ

note: A city in India
en: Patna
kn: ಪಟ್ನಾ

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
kn: ತಿರುವನಂತಪುರಂ

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
kn: ತಿರುಚನಾಪಳ್ಳಿ

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
kn: ಜಕಾರ್ತಾ

note: A city in Indonesia
en: Makassar
kn: ಮಕಸಾರ್

note: A city in Indonesia
en: Medan
kn: ಮೇಡನ್

note: A city in Indonesia
en: Palembang
kn: ಪಲೆಂಬಾಂಗ್

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
kn: ಪೆಕಾನ್‌ಬರು

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
kn: ಅಬದಾನ್

note: A city in Iran
en: Abadeh
kn: ಅಬಾದೆ

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
kn: ಅಬು ಮೂಸಾ

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
kn: ಅಘಾಜಾರಿ

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
kn: ಆಹ್‌ವಾಝ್

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
kn: ಆರ್ಡಬಿಲ್

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
kn: ಬಾಂಡರ್ 'ಅಬ್ಬಾಸ್

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
kn: ಬಾಂಡರ್-ಎ ಬುಶೆರ್

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
kn: ಬಾಂಡರ್-ಎ ಲೆಂಗೆ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
kn: ಬಾಂಡರ್-ಎ ಮಾಶರ್

note: A city in Iran
en: Birjand
kn: ಬಿರ್ಜಾಂಡ್

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
kn: ಚಾಹ್ ಬಹಾರ್

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
kn: ಡೇರೆಸ್ಟನ್

note: A city in Iran. The name is also written "دو گنبدان".
en: Do Gonbadan
kn: ಡೊ ಗೊನ್ಬಾಡನ್

note: A city in Iran
en: Esfahan
kn: ಎಸ್‍ಫಹಾನ್

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
kn: ಫಸಾ

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
kn: ಗೋರ್ಗನ್

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
kn: ಗುಶೆಹ್ ಶೆಹಝಾದೆ ಕಾಸೆಮ್

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
kn: ಹಮದಾನ್

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
kn: ಇಲಾಮ್

note: A city in Iran
en: Iranshahr
kn: ಇರಾನ್‌ಶೆಹರ್

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
kn: ಕರಜ್

note: A city in Iran
en: Kashan
kn: ಕಶನ್

note: A city in Iran
en: Kerman
kn: ಕೆರ್ಮ್ಯಾನ್

note: A city in Iran
en: Kermanshah
kn: ಕೆರ್ಮ್ಯಾನ್‍ಶಾ

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
kn: ಖೊರಮ್ಅಬಾದ್

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
kn: ಕಿಶ್

note: A city in Iran
en: Lar
kn: ಲಾರ್

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
kn: ಮಶಾದ್

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
kn: ಮಸ್ಜಿದ್ ಸೊಲೆಮಾನ್

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
kn: ನೌ ಶೆಹರ್

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
kn: ಓರುಮೀಹ್

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
kn: ಕ್ವಾಝ್ವಿನ್

note: A city in Iran
en: Rasht
kn: ರಾಶ್ತ್‍

note: A city in Iran
en: Sabzevar
kn: ಸಾಬ್‌ಝೆವರ್

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
kn: ಸಕ್ತ್ ಸರ್

note: A city in Iran
en: Sanandaj
kn: ಸನಾಂಡ್ಯಾಜ್

note: A city in Iran
en: Sarakhs
kn: ಸರಾಖಸ್

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
kn: ಸೆಮ್‌ನಾನ್

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
kn: ಶಹರ್-ಎ ಬಾಲ

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
kn: ಶಹರ್-ಎ ಕೋರ್ದ್

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
kn: ಶಿರಾಝ್

note: A city in Iran
en: Tabas
kn: ಟಬಾಸ್

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
kn: ಟಾಬ್ರಿಝ್

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
kn: ಟೆಹ್ರಾನ್

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
kn: ಯಾಝ್ಡ್‍

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
kn: ಝಬೋಲ್

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
kn: ಝಹೆಡನ್-ಇ (ಯೆಕ್)

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
kn: ಕಾರ್ಕ್

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
kn: ಡಬ್ಲಿನ್

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
kn: ಡನ್‌ಲೀರಿ

note: A city in Ireland
en: Glentavraun
kn: ಗ್ಲೆಂಟಾವ್ರೌನ್

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
kn: ಶನೋನ್

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
kn: ಡಗ್ಲಾಸ್

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
kn: ರೊನಾಲ್ಡ್ಸವೇ

note: A city in Israel
en: Elat
kn: ಎಲಾಟ್

note: A city in Israel
en: Mahanayim
kn: ಮಹಾನಯಿಮ್

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
kn: ಮಹಾನೆ ಇಸ್ರೈಲ್

note: A city in Israel
en: Ramot Remez
kn: ರಮೋಟ್ ರಮೆಝ್

note: A city in Israel
en: Shizzafon
kn: ಶಿಝಾಫೋನ್

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
kn: ಟೆಲ್ ಅವಿವ್

note: A city in Italy
en: Albenga
kn: ಅಲ್ಬೆಂಗಾ

note: A city in Italy
en: Alghero
kn: ಅಲ್ಗೆರೋ

note: A city in Italy
en: Aviano
kn: ಅವಿಯಾನೊ

note: A city in Italy
en: Bari
kn: ಬಾರಿ

note: A city in Italy
en: Bergamo
kn: ಬೆರ್ಗಾಮೊ

note: A city in Italy
en: Bologna
kn: ಬೊಲೊಗ್ನಾ

note: A city in Italy
en: Bolzano
kn: ಬೊಲ್ಝಾನೊ

note: A city in Italy
en: Brescia
kn: ಬ್ರೆಸಿಯಾ

note: A city in Italy
en: Breuil-Cervinia
kn: ಬ್ರೆಯುಲ್-ಚರ್ವಿನಿಯ

note: A city in Italy
en: Brindisi
kn: ಬ್ರಿಂಡಿಸಿ

note: A city in Italy
en: Cagliari
kn: ಕಾಗ್ಲಿಯಾರಿ

note: A city in Italy
en: Capri
kn: ಕ್ಯಾಪ್ರಿ

note: A city in Italy
en: Case Arfel
kn: ಕೇಸ್ ಏರ್‌ಫಲ್

note: A city in Italy
en: Catania
kn: ಕಟಾನಿಯಾ

note: A city in Italy
en: Cervia
kn: ಸರ್ವಿಯಾ

note: A city in Italy
en: Crotone
kn: ಕ್ರೊಟೊನ್

note: A city in Italy
en: Cuneo
kn: ಶುನೊ

note: A city in Italy
en: Decimomannu
kn: ಡೆಸಿಮೊಮಾನು

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
kn: ಡೊಬಿಯಾಕೊ

note: A city in Italy
en: Ferrara
kn: ಫರೆರಾ

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
kn: ಫ್ಲೋರೆನ್ಸ್‍

note: A city in Italy
en: Forlì
kn: ಫೋರ್ಲಿ

note: A city in Italy
en: Frosinone
kn: ಫ್ರಾಸಿನೋನ್

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
kn: ಜೆನೊವ

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
kn: ಗಿನೋಸ ಮರಿನಾ

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
kn: ಗಿಯೋಲ ಡೆಲ್ ಕೋಲೆ

note: A city in Italy
en: Grazzanise
kn: ಗ್ರಾಝನೈಸ್

note: A city in Italy
en: Grosseto
kn: ಗ್ರಾಸೆಟೊ

note: A city in Italy
en: Grottaglie
kn: ಗ್ರಾಟ್ಯಾಗ್ಲಿ

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
kn: ಇಸೋಲ ಡೆಲ್ ಕ್ಯಾಂಟೋನೆ

note: A city in Italy
en: Laigueglia
kn: ಲೈಗ್ಯೂಗಿಲಾ

note: A city in Italy
en: Lampedusa
kn: ಲ್ಯಾಂಪೆಡೂಸಾ

note: A city in Italy
en: Latina
kn: ಲ್ಯಾಟಿನಾ

note: A city in Italy
en: Lecce
kn: ಲೆಚೆ

note: A city in Italy
en: Messina
kn: ಮಿಸ್ಸೀನಾ

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
kn: ಮಿಲಾನ್

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
kn: ನೇಪಲ್ಸ್‍

note: A city in Italy
en: Olbia
kn: ಅಲ್ಬಿಯಾ

note: A city in Italy
en: Palazzo
kn: ಪಲಾಝೊ

note: A city in Italy
en: Palermo
kn: ಪಲೆರ್ಮೋ

note: A city in Italy
en: Paneveggio
kn: ಪ್ಯಾನೆವೆಜಿಯೊ

note: A city in Italy
en: Pantelleria
kn: ಪಂಟೆಲೆರಿಯಾ

note: A city in Italy
en: Parma
kn: ಪರ್ಮಾ

note: A city in Italy
en: Perugia
kn: ಪೆರುಗಿಯಾ

note: A city in Italy
en: Pescara
kn: ಪೆಸ್ಕಾರಾ

note: A city in Italy
en: Piacenza
kn: ಪಿಯಾಸೆನ್ಸಾ

note: A city in Italy
en: Pisa
kn: ಪೀಸಾ

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
kn: ಪೊಂಟೆಕ್ಯಾಗ್ನಾನೊ

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
kn: ಪ್ರಟಿಕಾ ಡಿ ಮಾರೆ

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
kn: ರೆಗಿಯೊ ಡಿ ಕಲಾಬ್ರಿಯಾ

note: A city in Italy
en: Resia
kn: ರೆಸಿಯ

note: A city in Italy
en: Rieti
kn: ರೀಟಿ

note: A city in Italy
en: Rimini
kn: ರಿಮಿನಿ

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
kn: ರೋಮ್

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
kn: ರೊಂಚಿ ಡಿ ಲೆಜಿಯೊನ್ಯಾರಿ

note: A city in Italy
en: Salignano
kn: ಸಾಲಿಗ್ನಾನೊ

note: A city in Italy
en: San Stèfano
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಸ್ಟಿಫಾನೊ

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
kn: ಸ್ಯಾಂಟ್ ಯುಫೆಮಿಯ ಲಮೇಝಿಯ

note: A city in Italy
en: Sporminore
kn: ಸ್ಪೋರ್ಮಿನೋರ್

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
kn: ತಮಾರಿಚಿಯೊಲ

note: A city in Italy
en: Tarvisio
kn: ಟರ್ವಿಸಿಯೊ

note: A city in Italy
en: Trapani
kn: ಟ್ರಪಾನಿ

note: A city in Italy
en: Trevico
kn: ಟ್ರವೀಕೊ

note: A city in Italy
en: Treviso
kn: ಟ್ರವೀಸೊ

note: A city in Italy
en: Trieste
kn: ಟ್ರಿಸ್ಟಿ

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
kn: ಟುರಿನ್

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
kn: ವೆನಿಸ್

note: A city in Italy
en: Verona
kn: ವೆರೋನಾ

note: A city in Italy
en: Viterbo
kn: ವಿಟೆರ್ಬೋ

note: A city in Italy
en: Àrbatax
kn: ಅರ್ಬಾಟಾಕ್ಸ್

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
kn: ಕಿಂಗ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
kn: ಮೋಂಟೆಗೊ ಬೇ

note: A city in Japan
en: Akita
kn: ಅಕಿಟಾ

note: A city in Japan
en: Ami
kn: ಆಮಿ

note: A city in Japan
en: Aomori
kn: ಆವ್‍ಮರಿ

note: A city in Japan
en: Asahikawa
kn: ಅಸಾಹಿಕವಾ

note: A city in Japan
en: Ashiya
kn: ಅಶಿಯಾ

note: A city in Japan
en: Chitose
kn: ಚಿಟೋಸ್

note: A city in Japan
en: Chofu
kn: ಚೋಫು

note: A city in Japan
en: Fuji
kn: ಫುಜಿ

note: A city in Japan
en: Fukue
kn: ಫುಕು

note: A city in Japan
en: Fukuoka
kn: ಫುಕುಓಕಾ

note: A city in Japan
en: Futemma
kn: ಫುಟೆಮ್ಮಾ

note: A city in Japan
en: Gifu
kn: ಗಿಫು

note: A city in Japan
en: Hakodate
kn: ಹಕೋಡೇಟ್

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
kn: ಹಮಮಾಟ್ಸು

note: A city in Japan
en: Hamanaka
kn: ಹಮನಾಕ

note: A city in Japan
en: Hanamaki
kn: ಹನಮಾಕಿ

note: A city in Japan
en: Hiroshima
kn: ಹಿರೊಶಿಮಾ

note: A city in Japan
en: Hofu
kn: ಹೋಫು

note: A city in Japan
en: Ishigaki
kn: ಇಶಿಗಾಕಿ

note: A city in Japan
en: Iwakuni
kn: ಇವಾಕುನಿ

note: A city in Japan
en: Izumo
kn: ಇಝುಮೊ

note: A city in Japan
en: Janado
kn: ಜನಾಡೊ

note: A city in Japan
en: Kadena
kn: ಕಡೆನಾ

note: A city in Japan
en: Kagoshima
kn: ಕಗೊಶಿಮಾ

note: A city in Japan
en: Kanayama
kn: ಕನಾಯಮ

note: A city in Japan
en: Kanoya
kn: ಕನೋಯ

note: A city in Japan
en: Kashoji
kn: ಕಶೋಜಿ

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
kn: ಕಿಟಾಕ್ಯುಶು

note: A city in Japan
en: Komatsu
kn: ಕೊಮಾಟ್ಸು

note: A city in Japan
en: Komatsushima
kn: ಕೊಮಾಟ್ಸುಜಿಮಾ

note: A city in Japan
en: Kumamoto
kn: ಕುಮಾಮೊಟೊ

note: A city in Japan
en: Kushiro
kn: ಕುಶಿರೊ

note: A city in Japan
en: Matsubara
kn: ಮಾಟ್ಸುಬುರ

note: A city in Japan
en: Matsumoto
kn: ಮಾಟ್ಸುಮೊಟೊ

note: A city in Japan
en: Matsushima
kn: ಮಾಟ್ಸುಶೀಮಾ

note: A city in Japan
en: Matsuyama
kn: ಮಾಟ್ಸುಯಾಮಾ

note: A city in Japan
en: Memambetsu
kn: ಮೆಮಬೆಟ್ಸು

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
kn: ಮಿಹೊನೋಸೆಕಿ

note: A city in Japan
en: Minami
kn: ಮಿನಾಮಿ

note: A city in Japan
en: Misawa
kn: ಮಿಸಾವ

note: A city in Japan
en: Mito
kn: ಮಿಟೊ

note: A city in Japan
en: Miyazaki
kn: ಮಿಯಝಾಕಿ

note: A city in Japan
en: Mombetsu
kn: ಮೊಂಬೆಟ್ಸು

note: A city in Japan
en: Nagasaki
kn: ನಾಗಸಾಕಿ

note: A city in Japan
en: Nagoya
kn: ನಗೋಯ

note: A city in Japan
en: Naha
kn: ನಹಾ

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
kn: ನಕಾಶಿಬೆಟ್ಸು

note: A city in Japan
en: Niigata
kn: ನಿಗಾಟಾ

note: A city in Japan
en: Obihiro
kn: ಒಬಿಹಿರೋ

note: A city in Japan
en: Odaira
kn: ಒಡೈರಾ

note: A city in Japan
en: Odaka
kn: ಒಡಾಕ

note: A city in Japan
en: Odate
kn: ಒಡೇಟ್

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
kn: ಓಫನಾಕೋಶಿ

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
kn: ಒಗಿಮಚಿಯ

note: A city in Japan
en: Oita
kn: ಒಯಿಟಾ

note: A city in Japan
en: Okata
kn: ಒಕಟಾ

note: A city in Japan
en: Okayama
kn: ಒಕಯಾಮ

note: A city in Japan
en: Okazato
kn: ಒಕಾಝಾಟೊ

note: A city in Japan
en: Osaka
kn: ಒಸಾಕ

note: A city in Japan
en: Ozuki
kn: ಒಝುಕಿ

note: A city in Japan
en: Saga
kn: ಸಾಗಾ

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
kn: ಸ್ಯಾನ್ರಿಝುಕ

note: A city in Japan
en: Sawada
kn: ಸವಾಡ

note: A city in Japan
en: Sendai
kn: ಸೆಂಡಾಯ್

note: A city in Japan
en: Shiroi
kn: ಶಿರಾಝ್

note: A city in Japan
en: Takamatsu
kn: ಟಕಮಾಟ್ಸು

note: A city in Japan
en: Takatsu
kn: ಟಕಟ್ಸು

note: A city in Japan
en: Tateyama
kn: ಟಟೆಯಾಮ

note: The capital of Japan
en: Tokyo
kn: ಟೊಕಿಯೋ

note: A city in Japan
en: Tottori
kn: ಟಟೋರಿ

note: A city in Japan
en: Toyama
kn: ಟೊಯಾಮ

note: A city in Japan
en: Toyooka
kn: ಟೋಯೋಕಾ

note: A city in Japan
en: Tsuiki
kn: ಸೂಇಕ್

note: A city in Japan
en: Ushuku
kn: ಉಶುಕು

note: A city in Japan
en: Wakkanai
kn: ವಕಾನಾಯಿ

note: A city in Japan
en: Yamagata
kn: ಯಮಗಟಾ

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
kn: ಯಮಾಗುಚಿ

note: A city in Japan
en: Yao
kn: ಯಾವೊ

note: A city in Japan
en: Yokota
kn: ಯೊಕಾಟಾ

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
kn: ಯೋಶಿನಾಗ

note: A city in Jersey
en: La Hougue
kn: ಲಾ ಹೌಗು

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
kn: ಸೈಂಟ್ ಹೀಲರ್

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
kn: ಅಲ್ ಅಕಾಬ

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
kn: ಅಲ್ ಜಿಝಾ

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
kn: ಅಮಾನ್

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
kn: ಅಲ್ಮಾಟಿ

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
kn: ಅಸ್ತಾನ

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
kn: ಒರಾಲ್

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
kn: ಶಿಮ್ಕೆಂಟ್

note: A city in Kenya
en: Eldoret
kn: ಎಲ್ಡೋರಟ್

note: A city in Kenya
en: Kisumu
kn: ಕಿಸುಮು

note: A city in Kenya
en: Mombasa
kn: ಮೊಂಬಾಸಾ

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
kn: ನೈರೋಬಿ

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
kn: ಲಂಡನ್

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
kn: ಕುವೈತ್

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
kn: ಬಿಶ್ಕಕ್

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
kn: ವಿಯೆಂಟಿಯೇನ್

note: A city in Latvia
en: Liepāja
kn: ಲಿಪಾಜಾ

note: The capital of Latvia
en: Rīga
kn: ರಿಗಾ

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
kn: ಬೇರುಟ್

note: A city in Libya
en: Baninah
kn: ಬೆನಿನಾ

note: A city in Libya
en: Sabha
kn: ಸಭಾ

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
kn: ಟ್ರಿಪೋಲಿ

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
kn: ವಾಡುಝ್

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
kn: ಕೌನಾಸ್

note: A city in Lithuania
en: Palanga
kn: ಪಲಾಂಗಾ

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
kn: ವಿಲ್‍ನ್ಯೂಯಸ್

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
kn: ಶಾವ್‍ಲ್ಯಾಯ್

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
kn: ಲಕ್ಸಂಬರ್ಗ್

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
kn: ಮಕಾವು

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
kn: ತೈಪಾ

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
kn: ಓರಿಡ್

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
kn: ಸ್ಕೋಜೆ

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
kn: ಅಂಕಾರಿನಾ

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
kn: ಅಂಟಾನನಾರಿವೊ

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
kn: ಆಂಟ್ಸಿರನಾನ

note: A city in Madagascar
en: Fasenina-Ampasy
kn: ಫಸೆನಿನಾ-ಅಂಪಾಸಿ

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
kn: ಮಹಜಂಗಾ

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
kn: ಟೊಮಾಸೀನ

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
kn: ಟೊಲಾನ್ಯಾರೊ

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
kn: ಬಿಂಟುಲು

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
kn: ಜಾರ್ಜ್‍ಟೌನ್

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
kn: ಜೊಹೋರ್ ಭರು

note: A city in Malaysia
en: Klang
kn: ಕ್ಲಾಂಗ್

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
kn: ಕೋಟಾ ಭಾರು

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
kn: ಕೋಟ ಕಿನಬಾಲು

note: A city in Malaysia
en: Kuah
kn: ಕುವಾ

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
kn: ಕೌಲಾ ಲುಂಪುರ್

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
kn: ಕ್ವಂಟಾನ

note: A city in Malaysia
en: Kuching
kn: ಕುಚಿಂಗ್

note: A city in Malaysia
en: Kudat
kn: ಕುದಾತ್

note: A city in Malaysia
en: Melaka
kn: ಮೆಲಕಾ

note: A city in Malaysia
en: Miri
kn: ಮಿರಿ

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
kn: ಸ್ಯಾಂಡಾಕನ್

note: A city in Malaysia
en: Sepang
kn: ಸೆಪಾಂಗ್

note: A city in Malaysia
en: Sibu
kn: ಸಿಬು

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
kn: ಸಿಟಿವಾನ್

note: A city in Malaysia
en: Tawau
kn: ಟವಾವ್

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
kn: ಉವಿಕ್ಟೋರಿಯಾ

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
kn: ಮಲೆ

note: A city in Malta
en: Luqa
kn: ಲುಕಾ

note: The capital of Malta
en: Valletta
kn: ವಲೆಟ್ಟಾ

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
kn: ಮಜುರೊ

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
kn: ಫೋರ್ಟ್-ಡಿ-ಫ್ರಾನ್ಸ್

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
kn: ಲೆ ಲ್ಯಾಮೆಂಟಿನ್

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
kn: ನೌದಿಬೌ

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
kn: ನೌಕ್‌ಶೋಟ್

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
kn: ಪ್ಲೈಸೆನ್ಸ್

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಲೂಯಿಸ್

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
kn: ಪೊರ್ಟ ಮಟುರಿನ್

note: A city in Mayotte
en: Dzaoudzi
kn: ಝೌಝಿ

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
kn: ಮಮೌಝು

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
kn: ಅಕಾಪುಲ್ಕೊ

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
kn: ಅಗ್ವಾಸ್‍ಕಲ್ಯಂಟಸ್

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
kn: ಕ್ಯಾಂಪೀಚ್

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
kn: ಕ್ಯಾನ್‍ಕೂನ್

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
kn: ಕಾರ್ಮೆನ್

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
kn: ಶೆಟುಮಾಲ್

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
kn: ಚಿಚೆನ್-ಇಟ್ಸಾ

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
kn: ಚೆವಾವ

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
kn: ಸಿಯುಡಾಡ್ ಜಾರೆಝ್

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
kn: ಸಿಯುಡಾಡ್ ಓಬ್ರಗಾನ್

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
kn: ಸಿಯುಡಾಡ್ ವಿಕ್ಟೋರಿಯಾ

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
kn: ಕೊಲಿಮಾ

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
kn: ಕಾಝುಮಲ್

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
kn: ಕ್ವಾರ್ನಾವಾಕಾ

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
kn: ಕಲಿಯಾಕನ್

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
kn: ಡರಾಂಗೊ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
kn: ಎಲ್ ಝಪೊಟೆ

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
kn: ಗ್ವಾಡಾಲಾಜಾರ

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
kn: ಗ್ವಯಮಾಸ್

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
kn: ಹರ್ಮೋಸಿಲ್ಲೋ

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
kn: ಇಕ್ಸ್‍ಟಾಪ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
kn: ಇಕ್ಸ್‌ಟೆಪೆಕ್

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
kn: ಲ ಪಾಝ್

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
kn: ಲಗುನ ಟೆಪಿಕ್

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
kn: ಲಿಯೋನ್

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
kn: ಲೊರೆಟೊ

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
kn: ಲಾಸ್ ಮೋಚಿಸ್

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
kn: ಮೆನ್ಝಾನಿಲೋ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
kn: ಮಟಮೊರೋಸ್

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
kn: ಮಝಾಟ್‌ಲಾನ್

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕಾಲಿ

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ ಸಿಟಿ

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
kn: ಮಿನಾಟಿಟ್ಲಾನ್

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
kn: ಮೋಂಕ್ಲೋವಾ

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
kn: ಮೊಂಟೆರೆ

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
kn: ಮೊರೆಲಿಯಾ

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
kn: ಮೆರಿಡಾ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
kn: ನ್ಯುವೊ ಲಾರೆಡೊ

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
kn: ಓಕ್ಸಾಕಾ

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
kn: ಪೈಡ್ರಾಸ್ ನೆಗ್ರಾಸ್

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
kn: ಪೋಝಾ ರಿಕಾ ಡಿ ಹಿಡಾಲ್ಗೊ

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
kn: ಪ್ಯೂಬ್ಲಾ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಎಸ್ಕಾಂಡಿಡೊ

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
kn: ಪೋರ್ಟೊ ವಲಾರ್ಟಾ

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
kn: ಕ್ಯೂರೆಟರೊ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
kn: ರೆಯ್ನೋಸಾ

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
kn: ಸ್ಯಾಲ್ಟಿಲೊ

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜೋಸ್ ಡೆಲ್ ಕಾಬೊ

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಲೂಯಿಸ್ ಪೋಟೋಸಿ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
kn: ಟ್ಯಾಂಪಿಕೊ

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
kn: ಟಪಚುಲಾ

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
kn: ಟಿಜುಯಾನ

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
kn: ಟೊಲುಕಾ

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
kn: ಟೋರಿಯಾನ್

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
kn: ಟಕ್ಸ್‌ಟ್ಲಾ

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
kn: ಉರುವಾಪಾನ್

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
kn: ವರಾಕ್ರುಝ್

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
kn: ವಿಲಾಹರ್ಮೋಸ

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
kn: ಝಕಾಟೆಕಾಸ್

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
kn: ಪಲಿಕಿರ್

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
kn: ಚಿಸಿನಾವ್

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
kn: ಮೋನಾಕೋ

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
kn: ಉಲಾನ್‌ಬೆಟೋರ್

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
kn: ಪೋಡ್ಗೋರ್ಸಿಯಾ

note: A city in Montenegro
en: Tivat
kn: ಟಿವಾಟ್

note: A city in Morocco
en: Agadir
kn: ಅಗಾಡಿರ್

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
kn: ಅಲ್ ಹೊಸಿಮಾ

note: A city in Morocco
en: Fes
kn: ಫೆಸ್

note: A city in Morocco
en: Marrakech
kn: ಮರಾಕೇಶ್

note: A city in Morocco
en: Meknes
kn: ಮೆಕ್ನಸ್

note: A city in Morocco
en: Nador
kn: ನಡೋರ್

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
kn: ನೊವಾಸ್ಯೂರ್

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
kn: ಔರ್ಸಸಾಟ್

note: A city in Morocco
en: Oujda
kn: ಔಜ್ದಾ

note: The capital of Morocco
en: Rabat
kn: ರಬಾಟ್

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
kn: ಟ್ಯಾಂಜಿಯರ್

note: A city in Morocco
en: Tetouan
kn: ಟೆಟೂನ್

note: A city in Mozambique
en: Beira
kn: ಬಿಯ್ರಾ

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
kn: ಚಿಮಿಯೊ

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
kn: ಲಿಚಿಂಗಾ

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
kn: ಮಾಪೊಟೊ

note: A city in Mozambique
en: Nampula
kn: ನಾಂಪುಲಾ

note: A city in Mozambique
en: Pemba
kn: ಪೆಂಬಾ

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
kn: ಕ್ಯೂಲಿಮೇನ್

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
kn: ರಂಗೂನ್

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
kn: ಕಠ್ಮಂಡು

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
kn: ಆಮ್‍ಸ್ಟರ್ಡ್ಯಾಮ್

note: A city in the Netherlands
en: De Kooy
kn: ಡಿ ಕೂಯ್

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
kn: ಡೀಲನ್

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
kn: ಎಂಡೋವನ್

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
kn: ಗಿಲ್ಝ್‌

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
kn: ಗ್ರೋನಿನ್‍ಜನ್

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
kn: ಲೀಯುವಾರ್ಡನ್

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
kn: ಮ್ಯಾಸ್ಟ್ರಿಚ್

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
kn: ಊಸ್ಟ್-ವ್ಲೌಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
kn: ರಾಟರ್ಡ್ಯಾಮ್

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
kn: ದಿ ಹೇಗ್

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
kn: ವ್ಯಾಲ್ಕೆನ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
kn: ವೋಕೆಲ್

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
kn: ಬೆನ್ನರ್ಸ್

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Cupe Coy
kn: ಕ್ಯೂಪ್ ಕಾಯ್

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Dorp Nikiboko
kn: ಡಾರ್ಪ್ ನಿಕಿಬೊಕೊ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
kn: ಗಾಟೊ

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
kn: ಕಾಗಾ

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
kn: ನೌಮಾ

note: A city in New Zealand
en: Auckland
kn: ಆಕ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
kn: ಕ್ರೈಸ್ಟ್‍ಚರ್ಚ್

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
kn: ವೆಲ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
kn: ಬ್ಲೂಫೀಲ್ಡ್‍ಸ್

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
kn: ಚಿನಾಂಡೇಗಾ

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
kn: ಜಿನೊಟೆಗಾ

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
kn: ಜುಯಿಗಲಾಪ

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
kn: ಮನಾಗುವ

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಕಬೆಝಾಸ್

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
kn: ರಿವಾಸ್

note: A city in Niger
en: Agadez
kn: ಅಗಾಡೆಸ್

note: The capital of Niger
en: Niamey
kn: ನಿಯಾಮಿಸ

note: A city in Niger
en: Zinder
kn: ಝಿಂಡರ್

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
kn: ಇಕೆಜ

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
kn: ಇಲೋರಿನ್

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
kn: ಕಡುನಾ

note: A city in Nigeria
en: Kano
kn: ಕನೋ

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಹಾರ್ಕೋರ್ಟ್

note: The capital of Niue
en: Alofi
kn: ಅಲೋಫಿ

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
kn: ಕಿಂಗ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
kn: ಚಲಾನಾ ಕನೋವಾ

note: A city in Norway
en: Alta
kn: ಅಲ್ಟಾ

note: A city in Norway
en: Berlevåg
kn: ಬರ್ಲ್ವ್ಯಾಗ್

note: A city in Norway
en: Bodø
kn: ಬೊಡೊ

note: A city in Norway
en: Bolle
kn: ಬೋಲ್

note: A city in Norway
en: Boltåsen
kn: ಬೊಲ್ಟಾಸೆನ್

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
kn: ಬ್ರೊನಾಯ್ಸಂಡ್

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
kn: ಬ್ಯಾಟ್ಸ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Norway
en: Dalem
kn: ದಲೇಮ್

note: A city in Norway
en: Fagernes
kn: ಫಗೇರ್ನಸ್

note: A city in Norway
en: Fiskenes
kn: ಫಿಸ್ಕ್‌ನಿಸ್

note: A city in Norway
en: Flesland
kn: ಫ್ಲೆಸ್‌ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Norway
en: Florø
kn: ಫ್ಲೋರಾ

note: A city in Norway
en: Førde
kn: ಫೋರ್ಡೆ

note: A city in Norway
en: Gardermoen
kn: ಗಾರ್ಡರ್ಮೋನ್

note: A city in Norway
en: Hammerfest
kn: ಹ್ಯಾಮರ್‍ಫೆಸ್ಟ್

note: A city in Norway
en: Hasvik
kn: ಹಾಸ್ವಿಕ್

note: A city in Norway
en: Haugesund
kn: ಹಾಗ್ಸಂಡ್

note: A city in Norway
en: Holm
kn: ಹೋಮ್

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
kn: ಹಾನಿಂಗ್‍ಸ್ವಾಗ್

note: A city in Norway
en: Kirkenes
kn: ಕಿರ್ಕೀನ್ಸ್‍

note: A city in Norway
en: Kjevik
kn: ಕೆಜೆವಿಕ್

note: A city in Norway
en: Kristiansund
kn: ಕ್ರಿಸ್ಟಿಯಾನ್ಸ್ಟಾಡ್

note: A city in Norway
en: Mehamn
kn: ಮೆಹ್ಯಾಮ್

note: A city in Norway
en: Molde
kn: ಮೋಲ್ಡ್

note: A city in Norway
en: Namsos
kn: ನಾಮ್ಸೋಸ್

note: A city in Norway
en: Narvik
kn: ನಾರ್ವಿಕ್

note: A city in Norway
en: Notodden
kn: ನೋಟೊಡನ್

note: A city in Norway
en: Oseberg
kn: ಓಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: The capital of Norway
en: Oslo
kn: ಓಸ್ಲೋ

note: A city in Norway
en: Rygge
kn: ರಿಗ್‌

note: A city in Norway
en: Røros
kn: ರೋರೊಸ್

note: A city in Norway
en: Rørvik
kn: ರೋರ್ವಿಕ್

note: A city in Norway
en: Røssvoll
kn: ರೋಸ್‌ವೋಲ್

note: A city in Norway
en: Røst
kn: ರೋಸ್ಟ್‍

note: A city in Norway
en: Sandane
kn: ಸ್ಯಾಂಡೇನ್

note: A city in Norway
en: Skagen
kn: ಸ್ಕಾಗನ್

note: A city in Norway
en: Skien
kn: ಸ್ಕೀನ್

note: A city in Norway
en: Sola
kn: ಸೊಲಾ

note: A city in Norway
en: Stokka
kn: ಸ್ಟೊಕಾ

note: A city in Norway
en: Svartnes
kn: ಸ್ವಾರ್ಟ್ನಸ್

note: A city in Norway
en: Torp
kn: ಟಾರ್ಪ್

note: A city in Norway
en: Trondheim
kn: ಟ್ರೋಂಡಿಮ್

note: A city in Norway
en: Vadsø
kn: ವಾಡ್ಸೋ

note: A city in Norway
en: Ålesund
kn: ಆಲ್ಸಂಡ್

note: A city in Norway
en: Ørsta
kn: ಓರ್ಸ್ಟಾ

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
kn: ಮಸ್ಕಟ್

note: A city in Oman
en: Salalah
kn: ಸಲಾಲಾಹ್

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
kn: ಇಸ್ಲಾಮಬಾದ್

note: A city in Pakistan
en: Karachi
kn: ಕರಾಚಿ

note: A city in Pakistan
en: Lahore
kn: ಲಾಹೋರ್

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
kn: ನವಾಬ್‍ಶಾ

note: The capital of Palau
en: Koror
kn: ಕೊರೊರ್

note: The capital of Palau
en: Melekeok
kn: ಮಿಲೆಕಿಯೋಕ್

note: A city in Panama
en: David
kn: ಡೇವಿಡ್

note: A city in Panama
en: Fuerte Kobbe
kn: ಫುಎರ್ಟೆ ಕೊಬ್ಬೆ

note: The capital of Panama
en: Panamá
kn: ಪನಾಮ

note: A city in Panama
en: Tocumen
kn: ಟೊಕುಮನ್

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಮೋರ್ಸ್‍ಬಿ

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
kn: ಅಸುನ್‍ಸಿಯೋನ್

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
kn: ಕಲೋನಿಯ ಫೆಲಿಕ್ಸ್ ಡಿ ಅಝಾರ

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
kn: ಅಂದಾಹುಅಯ್ಲಾಸ್

note: A city in Peru
en: Arequipa
kn: ಅರೆಕೀಪಾ

note: A city in Peru
en: Ayacucho
kn: ಅಯಾಕುಚೊ

note: A city in Peru
en: Chiclayo
kn: ಚಿಕ್ಲಾಯೊ

note: A city in Peru
en: Cusco
kn: ಕುಸ್ಕೋ

note: A city in Peru
en: Iquitos
kn: ಇಕ್ವಿಟೋಸ್

note: A city in Peru
en: Juliaca
kn: ಜುಲಿಯಾಕ

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
kn: ಲಿಮಾ

note: A city in Peru
en: Pisco
kn: ಪಿಸ್ಕೋ

note: A city in Peru
en: Pucallpa
kn: ಪುಕುಲ್ಪಾ

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಮಾಲ್ಡೊನಾಡೊ

note: A city in Peru
en: Tacna
kn: ಟಾಕ್ನಾ

note: A city in Peru
en: Talara
kn: ಟಲಾರಾ

note: A city in Peru
en: Tarapoto
kn: ಟರಪೊಟೊ

note: A city in Peru
en: Trujillo
kn: ಟ್ರುಜಿಲೊ

note: A city in Peru
en: Tumbes
kn: ಟಂಬಸ್

note: A city in the Philippines
en: Angeles
kn: ಎಂಜಲೀಸ್

note: A city in the Philippines
en: Davao
kn: ಡವಾಯೊ

note: A city in the Philippines
en: Laoag
kn: ಲಾವೋಗ್

note: The capital of the Philippines
en: Manila
kn: ಮನಿಲಾ

note: A city in the Philippines
en: Masbate
kn: ಮಾಸ್ಬೇಟ್

note: A city in the Philippines
en: Pildira
kn: ಪಿಲ್‌ಡಿರ

note: A city in the Philippines
en: Subic
kn: ಸುಬಿಕ್

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
kn: ಝಾಂಬಾವೋಂಗಾ ಸಿಟಿ

note: A city in Poland
en: Katowice
kn: ಕಟೋವಿಸ್

note: A city in Poland
en: Kraków
kn: ಕ್ರಕೋವ್

note: A city in Poland
en: Poznań
kn: ಪೋಝ್ನಾನ್

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
kn: ವೋರ್ಸಾ

note: A city in Poland
en: Wrocław
kn: ರಾಕ್ಲಾ

note: A city in Portugal
en: Beja
kn: ಬೇಜಾ

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಟೆಲೋ ಬ್ರಾಂಕೋ

note: A city in Portugal
en: Faro
kn: ಫಾರೋ

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
kn: ಫ್ಲೋರ್ ಡ ರೋಸ

note: A city in Portugal
en: Lajes
kn: ಲಜೇಸ್

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
kn: ಲಿಸ್ಬನ್

note: A city in Portugal
en: Monte Real
kn: ಮೊಂಟೆ ರಿಯಲ್

note: A city in Portugal
en: Montijo
kn: ಮೋಂಟಿಜೊ

note: A city in Portugal
en: Ovar
kn: ಒವಾರ್

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
kn: ಪೋಂಟಾ ಡೆಲ್ಗೇಡಾ

note: A city in Portugal
en: Porto
kn: ಪೋರ್ಟೊ

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಸ್ಯಾಂಟೊ

note: A city in Portugal. One of several cities in Portugal called "Santa Cruz".
en: Santa Cruz das Flores
kn: ಸಾಂಟಾ ಕ್ರೂಝ್ ಡಾಸ್ ಫ್ಲೋರ್ಸ್

note: A city in Portugal
en: Sintra
kn: ಸಿಂಟ್ರಾ

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
kn: ಅಗುವಾ ಡೆ ಪೆನಾ

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
kn: ಕೆರೋಲಿನಾ

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
kn: ದೋಹಾ

note: A city in Romania
en: Arad
kn: ಅರಾದ್

note: A city in Romania
en: Bacău
kn: ಬಕಾವು

note: A city in Romania
en: Baia Mare
kn: ಬಯಿಯಾ ಮಾರೆ

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
kn: ಬಕಾರೆಸ್ಟ್‍

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
kn: ಕ್ಲಜ್-ನಪೋಕ

note: A city in Romania
en: Craiova
kn: ಕ್ರೈಯೊವಾ

note: A city in Romania
en: Iaşi
kn: ಯಾಶ್

note: A city in Romania
en: Oradea
kn: ಒರಾಡೆಯ

note: A city in Romania
en: Satu Mare
kn: ಸಾಟು ಮಾರೆ

note: A city in Romania
en: Sibiu
kn: ಸಿಬು

note: A city in Romania
en: Suceava
kn: ಸುಸೀವ

note: A city in Romania
en: Timişoara
kn: ಟಿಮಿಸೊವಾರ

note: A city in Romania
en: Tulcea
kn: ಟುಲ್ಶಿಯಾ

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
kn: ಟಾರ್ಗು-ಮ್ಯೂರ್ಸ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
kn: ಅಬಕಾನ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
kn: ಆಡ್ಲರ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
kn: ಅನಡೀರ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
kn: ಅನಾಪ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
kn: ಅರ್ಕಾಂಗಲ್'ಎಸ್‍ಕೆ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
kn: ಅಸ್ಟ್ರಾಖಾನ್'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
kn: ಬರ್ನೌಲ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
kn: ಬ್ರಾಸ್ಕ್‌

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
kn: ಬ್ರಿಯಾನ್‍ಸ್ಕ್‍

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
kn: ಚೆಲ್ಯಾಬಿನ್‍ಸ್ಕ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
kn: ಚಿಟಾ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
kn: ಶುಲ್‍ಮ್ಯಾನ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
kn: ಎಂಗಲ್ಸ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
kn: ಇರ್ಕುಟ್‍ಸ್ಕ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
kn: ಕಲಿನಿನ್‍ಗ್ರಾಡ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
kn: ಕಝಾನ್'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
kn: ಕೆಮೆರೊವೊ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
kn: ಕಬಾರೊವ್‍ಸ್ಕ್‍

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
kn: ಕ್ರಸ್ನೋದಾರ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
kn: ಮಗದಾನ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
kn: ಮಿರ್ನಿ

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
kn: ಮಾಸ್ಕೋ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
kn: ಮುರಮಾನ್ಸ್ಕ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
kn: ನಾಲ್ಚಿಕ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
kn: ನೊವೊಸಿಬಿರಿಸ್ಕ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
kn: ಆಮ್‍ಸ್ಕ್‍

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
kn: ಒರೆನ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
kn: ಪೆಂಝಾ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
kn: ಪರ್ಮ್'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
kn: ಪೆಟ್ರೋಪಾವ್ಲೋವ್‍ಸ್ಕ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
kn: ರೋಸ್ಟಾಕ್

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
kn: ಸೈಂಟ್ ಪೀಟರ್ಸ್ಬರ್ಗ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
kn: ಸಮಾರಾ

note: A city in Russia
en: Saratov
kn: ಸಾರಾಟೋವ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
kn: ಸ್ಟಾವ್ರೋಪಾಲ್

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಜಿನೊ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
kn: ಸರ್ಗಟ್

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
kn: ಸಿಕ್ಟಿವ್‌ಕಾರ್

note: A city in Russia
en: Tiksi
kn: ಟಿಕ್ಸಿ

note: A city in Russia
en: Udachnyy
kn: ಉಡಾಚ್‌ನಿ

note: A city in Russia
en: Ufa
kn: ಉಫಾ

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
kn: ಉಲ್ಯಾನೊವ್‌ಸ್ಕ್

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
kn: ಉಲಾನ್-ಉಡೆ

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
kn: ವೆಲಿಕಿಯೆ ಲುಕಿ

note: A city in Russia
en: Vladivostok
kn: ವ್ಲಾಡಿವಸ್ಟಾಕ್

note: A city in Russia
en: Volgograd
kn: ವೊಲ್ಗೊಗ್ರಾಡ್

note: A city in Russia
en: Voronezh
kn: ವೊರೊನೆಝ್

note: A city in Russia
en: Yakutsk
kn: ಯಾಕುಟಸ್ಕ್‌

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
kn: ಎಕಾಟರಿನ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
kn: ಯುಝ್ನೋ-ಸಖಾಲಿನ್‍ಸ್ಕ್‍

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
kn: ಸೈಂಟ್-ಡೆನಿಸ್

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
kn: ಸೈಂಟ್-ಪಿಯರೆ

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
kn: ಜಾರ್ಜ್‍ಟೌನ್

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
kn: ಬೇಸಟ್ಟೇರ್

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
kn: ಗೋಲ್ಡನ್ ರಾಕ್

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
kn: ನ್ಯೂಕ್ಯಾಸಲ್

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಟ್ರೀಸ್

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
kn: ಪಾಯಿಂಟೆ ಸಾಬಲ್

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
kn: ವಿಗಿ

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
kn: ಸೈಂಟ್-ಪಿಯರೆ

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
kn: ಅರ್ನೋಸ್ ವೇಲ್

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
kn: ಕಿಂಗ್‍ಸ್ಟನ್

note: The capital of Samoa
en: Apia
kn: ಆಪಿಯಾ

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮರಿನೋ

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
kn: 'ಅರಾರ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
kn: ಅಭಾ

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
kn: ಅದ್ ದಲ್ಫಾ

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
kn: ಅದ್ ದಮಾಮ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
kn: ಅಲ್ ಅಕೀಕ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
kn: ಅಲ್ ಕಾಯ್‍ಸುಮಾಹ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
kn: ಅಲ್ ಕುರಯ್ಯತ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
kn: ಅಲ್ ವಾಜ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
kn: ಅಲ್ ವುದಯಾ

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
kn: ಅರ್ ರುಕಾಯಿಕಾ

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
kn: ಅಟ್ ಟೈಫ್

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
kn: ದಹ್ರಾನ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
kn: ಹೈಲ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
kn: ಜಿದ್ದಾಹ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
kn: ಗಿಝಾನ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
kn: ಖಾಮಿಸ್ ಮುಶಾಇತ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
kn: ಮಸ್ಜಿದ್ ಇಬ್ನ್ ರಶಿದ್

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
kn: ಮೆಕ್ಕಾ

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
kn: ಮಡೀನಾ

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
kn: ನಾಜ್ರನ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
kn: ಕಲಾತ್ ಬಿಶಾಹ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
kn: ಕಾರಾ

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
kn: ರಫಾ

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
kn: ರಿಯಾದ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
kn: ಟಾಬುಕ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
kn: ತಮ್ರಾಹ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
kn: ಟುರಾಯಫ್

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
kn: ಯಾನ್‌ಬು ಆಲ್ ಬಾರ್

note: A city in Senegal
en: Boukot Ouolof
kn: ಬೌಕೋಟ್ ಒಲೋಫ್

note: The capital of Senegal
en: Dakar
kn: ಡಕಾರ್

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
kn: ಸೈಂಟ್-ಲೂಯಿಸ್

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
kn: ಟ್ಯಾಂಬಾಕೌಂಡಾ

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
kn: ಝಿಗುಂಚಾರ್

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
kn: ಬೆಲ್ಗ್ರೇಡ್

note: A city in Serbia
en: Niš
kn: ನಿಸ್

note: A city in Serbia
en: Vršac
kn: ವರ್ಸಾಕ್

note: A city in Serbia
en: Zemun
kn: ಝೆಮನ್

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಕೇಡ್

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
kn: ವಿಕ್ಟೋರಿಯಾ

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
kn: ಫ್ರೀಟೌನ್

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
kn: ಲಂಗಿ

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
kn: ಸಿಂಗಪೂರ್

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
kn: ಬ್ರಾಟಿಸ್ಲವಾ

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
kn: ಡಾಲ್ನಿ ರಿಕೋವ್

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
kn: ಕಮೆನಿಕಾ ನ್ಯಾಡ್ ಚಿರೊಚೌ

note: A city in Slovakia
en: Košice
kn: ಕೊಸೈಕ್

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
kn: ಲ್ಯುಸೆನೆಕ್

note: A city in Slovakia
en: Nitra
kn: ನಿಟ್ರಾ

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
kn: ಪೈಸ್ಟಾನಿ

note: A city in Slovakia
en: Poprad
kn: ಪೋಪ್ರಾಡ್

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
kn: ಪ್ರೀವಿಝಾ

note: A city in Slovakia
en: Sliač
kn: ಸ್ಲಿಯಾಕ್

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
kn: ಜುಬ್ಲಜಾನ

note: A city in Slovenia
en: Maribor
kn: ಮಾರ್ಲಿಬೋರ್

note: A city in Slovenia
en: Portorož
kn: ಪೋರ್ಟೊರೋಝ್

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
kn: ಹೊನಿಯಾರ

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
kn: ಬ್ಲೋಮ್‌ಫೊಂಟೆನ್

note: A city in South Africa
en: Cape Town
kn: ಕೇಪ್ ಟೌನ್

note: A city in South Africa
en: Durban
kn: ಡರ್ಬನ್

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
kn: ಜೊಹನಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
kn: ಕ್ಲರ್ಕ್ಸ್‍ಡ್ರಾಪ್

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಎಲಿಜಬೆತ್

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
kn: ಪೋಚೆಫ್‍ಸ್ಟ್ರೂಮ್

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
kn: ಪ್ರೆಟೋರಿಯ

note: A city in South Africa
en: Springs
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in South Africa
en: Upington
kn: ಉಪಿಂಗ್ಟನ್

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
kn: ವರೀನಿಗಿಂಗ್

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
kn: ಚೊಂಗ್ಚು

note: A city in South Korea
en: Cheju
kn: ಚೆಜು

note: A city in South Korea
en: Inch'on
kn: ಇಂಕೋನ

note: A city in South Korea
en: Kunsan
kn: ಕುನ್ಸಾನ್

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
kn: ಒಸಾನ್

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
kn: ಪ್ಯೊಂಗ್‌ಟೀಕ್

note: A city in South Korea
en: Pusan
kn: ಪುಸಾನ್

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
kn: ಸಿಯೋಲ್

note: A city in South Korea
en: Taegu
kn: ಟೆಗು

note: A city in Spain
en: A Coruña
kn: ಅ ಕೊರುನ್ಯಾ

note: A city in Spain
en: Agoncillo
kn: ಎಗೋನ್‌ಸಿಲೊ

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
kn: ಅಲ್ಕಾಂಟರಿಲಾ

note: A city in Spain
en: Alicante
kn: ಅಲಿಕ್ಯಾಂಟಿ

note: A city in Spain
en: Almería
kn: ಅಲ್ಮೇರಿಯಾ

note: A city in Spain
en: Armilla
kn: ಅರ್ಮಿಲ್ಲಾ

note: A city in Spain
en: Atogo
kn: ಆಟೋಗೊ

note: A city in Spain
en: Avilés
kn: ಆವಿಲೆಸ್

note: A city in Spain
en: Barajas
kn: ಬರಜಾಸ್

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
kn: ಬಾರ್ಸಿಲೋನಾ

note: A city in Spain
en: Bilbao
kn: ಬಿಲ್ಬಾವೊ

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
kn: ಕಾಲ್ಮರ್ ವೀಜೊ

note: A city in Spain
en: Corcovados
kn: ಕಾರ್ಕೋವಡೋಸ್

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
kn: ಕ್ಯುವಾಟ್ರೋ ವಿಯೆಂಟೋಸ್

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
kn: ಕಾರ್ಡೊಬಾ

note: A city in Spain
en: El Matorral
kn: ಎಲ್ ಮಟೋರಾಲ್

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
kn: ಫ್ಯುಂಟೆರಾಬಿಯ

note: A city in Spain
en: Gando
kn: ಗಾಂಡೊ

note: A city in Spain
en: Gerona
kn: ಗಿರೊನಾ

note: A city in Spain
en: Getafe
kn: ಗೆಟಾಫೆ

note: A city in Spain
en: Granada
kn: ಗ್ರೆನೆಡಾ

note: A city in Spain
en: Güime
kn: ಗುಯ್ಮಿ

note: A city in Spain
en: Ibiza
kn: ಇಬೀಝಾ

note: A city in Spain
en: Jerez
kn: ಜರೇಝ್

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
kn: ಲಿಯೋನ್

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
kn: ಲಾಸ್ ಬಾಲ್ಡಿಯೋಸ್

note: A city in Spain
en: Los Llanos
kn: ಲಾಸ್ ಲಾನೋಸ್

note: The capital of Spain
en: Madrid
kn: ಮ್ಯಾಡ್ರಿಡ್

note: A city in Spain
en: Mahón
kn: ಮಹೋನ್

note: A city in Spain
en: Melilla
kn: ಮೆಲಿಲಾ

note: A city in Spain
en: Morón
kn: ಮೊರೊನ್

note: A city in Spain
en: Málaga
kn: ಮಲಾಗ

note: A city in Spain
en: Noáin
kn: ನವೋಯಿನ್

note: A city in Spain
en: Palma
kn: ಪಾಮಾ

note: A city in Spain
en: Reus
kn: ರಿಯುಸ್

note: A city in Spain
en: Rota
kn: ರೋಟಾ

note: A city in Spain
en: Sabadell
kn: ಶಬಾಡೆಲ್

note: A city in Spain
en: Salamanca
kn: ಸಲಾಮಾಂಕಾ

note: A city in Spain
en: San Javier
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜಾವೀರ್

note: A city in Spain
en: San Pablo
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಪ್ಯಾಬ್ಲೊ

note: A city in Spain
en: Santander
kn: ಸಂಟಾಂಡರ್

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
kn: ಸ್ಯಾಂಟಿಯಾಗೊ

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
kn: ತಲವೇರಾ ಲಾ ರಿಯಲ್

note: A city in Spain
en: Tamaduste
kn: ಟಮಾಡಸ್ಟೆ

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
kn: ಟೊರೆಜಾನ್ ಡೆಲ್ ರೇ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
kn: ವೆಲೆನ್ಶಿಯಾ

note: A city in Spain
en: Vigo
kn: ವಿಗೋ

note: A city in Spain
en: Villanubla
kn: ವಿಲಾನುಬ್ಲಾ

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
kn: ವಿಟೋರಿಯಾ-ಗ್ಯಾಸ್ಟೆಝ್

note: A city in Spain
en: Zaragoza
kn: ಝರಗೋಝಾ

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
kn: ಕೊಲಂಬೊ

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
kn: ಕಟುನಾಯಕ

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
kn: ಶ್ರಿ ಜಯವರ್ದನೆಪುರ ಕೊಟ್ಟೆ

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
kn: ಖರ್ಟೌಮ್

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
kn: ಪರಮಾರಿಬೊ

note: A city in Suriname
en: Zanderij
kn: ಝಂದೇರೀಜ್

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
kn: ಲೊಬಾಂಬಾ

note: A city in Swaziland
en: Manzini
kn: ಮಾನ್ಝಿನಿ

note: A city in Sweden
en: Borlänge
kn: ಬೊರ್ಲ್ಯಾಂಜ್

note: A city in Sweden
en: Gällivare
kn: ಗಲಿವೇರ್

note: A city in Sweden
en: Göteborg
kn: ಗೊತೆನ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Sweden
en: Halmstad
kn: ಹ್ಯಾಮ್‍ಸ್ಟ್ಯಾಡ್

note: A city in Sweden
en: Jönköping
kn: ಜಾನ್‍ಕೋಪಿಂಗ್

note: A city in Sweden
en: Kalmar
kn: ಕಲ್ಮಾರ್

note: A city in Sweden
en: Karlstad
kn: ಕಾರ್ಲ್ಸ್‍ಟ್ಯಾಡ್

note: A city in Sweden
en: Kiruna
kn: ಕಿರುನಾ

note: A city in Sweden
en: Kramfors
kn: ಕ್ರಾಮ್‍ಫೋರ್ಸ್

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
kn: ಕ್ರಿಸ್ಟಿಯಾನ್ಸ್ಟಾಡ್

note: A city in Sweden
en: Linköping
kn: ಲಿಂಕೋಪಿಂಗ್

note: A city in Sweden
en: Luleå
kn: ಲುಲೀ

note: A city in Sweden
en: Lycksele
kn: ಲಿಕ್‍ಸೀಲ್

note: A city in Sweden
en: Malmö
kn: ಮಾಲ್ಮೊ

note: A city in Sweden
en: Norrköping
kn: ನಾರ್ಕಾಪಿಂಗ್

note: A city in Sweden
en: Nyköping
kn: ನಾರ್ಕಾಪಿಂಗ್

note: A city in Sweden
en: Ronneby
kn: ರಾನಿಬಿ

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
kn: ಸ್ಕೆಲ್ಲಾಫ್ಟಿಯಾ

note: A city in Sweden
en: Skövde
kn: ಸ್ಕೋವ್ಡ್‍

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
kn: ಸ್ಟಾಕ್‍ಹೋಮ್

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
kn: ಸಂಡ್ಸ್‌ವಾಲ್

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
kn: ಸಾಡರ್ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in Sweden
en: Umeå
kn: ಉಮಿಯ

note: A city in Sweden
en: Visby
kn: ವಿಸ್ಬಿ

note: A city in Sweden
en: Västerås
kn: ವಾಸ್ಟೆರಾಸ್

note: A city in Sweden
en: Växjö
kn: ವಾಗ್ಸೊ

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
kn: ಆಂಗ್ಲೋಹೋಮ್

note: A city in Sweden
en: Örebro
kn: ಒರೆಬ್ರು

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
kn: ಅರ್ನ್ಶೋಲ್ಡ್‍ಸ್ವೀಕ್

note: The capital of Switzerland
en: Bern
kn: ಬರ್ನ್

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
kn: ಜಿನಿವಾ

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
kn: ಗ್ರೆಂಚೆನ್

note: A city in Switzerland
en: Lugano
kn: ಲುಗಾನೊ

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
kn: ನ್ಯುಚಾಟೆಲ್

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
kn: ಸಾಂಕ್ಟ್ ಗ್ಯಾಲೆನ್

note: A city in Switzerland
en: Sion
kn: ಸಿಯಾನ್

note: A city in Switzerland
en: Zürich
kn: ಜ್ಯೂರಿಚ್

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
kn: ಅಲ್ ಕ್ಯಾಮಿಶ್ಲಿ

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
kn: ಅಲೆಪ್ಪೊ

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
kn: ಡಮಸ್ಕಸ್

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
kn: ಡಾಯರ್ ಅಝ್ ಝಾವ್ರ್

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
kn: ಲಟಾಕಿಯಾ

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
kn: ದುಶಾನ್ಬೆ

note: A city in Tanzania
en: Arusha
kn: ಅರುಶಾ

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
kn: ಬುಕೊಬಾ

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
kn: ದರ್ ಎಸ್ ಸಲಾಮ್

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
kn: ಡೊಡೊಮ

note: A city in Tanzania
en: Iringa
kn: ಇರಿಂಗಾ

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
kn: ಕಿಗೊಮ

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
kn: ಬೇಯಾ

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
kn: ಮೊರೊಗೊರೊ

note: A city in Tanzania
en: Moshi
kn: ಮೋಶಿ

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
kn: ಎಮ್‌ಟ್ವಾರ

note: A city in Tanzania
en: Musoma
kn: ಮುಸೋಮಾ

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
kn: ಮ್ವಾನ್ಸಾ

note: A city in Tanzania
en: Songea
kn: ಸೋಂಗಿಯಾ

note: A city in Tanzania
en: Tabora
kn: ಟಬೊರಾ

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
kn: ಝಾನ್ಝಿಬಾರ್

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
kn: ಬ್ಯಾಂಕಾಕ್

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
kn: ಚಿಯಾಂಗ್ ಮಾಯ್

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
kn: ಶೋನ್ ಬುರಿ

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
kn: ಹ್ಯಾಟ್ ಯಾಯಿ

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
kn: ಹುವಾ ಹಿನ್

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
kn: ಖೋನ್ ಕಇನ್

note: A city in Thailand
en: Lampang
kn: ಲ್ಯಾಂಪಾಂಗ್

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
kn: ಮೇಯ್ ಹಾಂಗ್ ಸಾನ್

note: A city in Thailand
en: Nan
kn: ನಾನ್

note: A city in Thailand
en: Phrae
kn: ಫ್ರಾಯಿ

note: A city in Thailand
en: Phuket
kn: ಫುಕೆಟ್

note: A city in Thailand
en: Ranong
kn: ರಾನಾಂಗ್

note: A city in Thailand
en: Rayong
kn: ರೆಯೋಂಗ್

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
kn: ಸುರಾಟ್ ಥಾನಿ

note: A city in Thailand
en: Trang
kn: ಟ್ರಾಂಗ್

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
kn: ಉಬೋನ್ ರಚಾತಾನಿ

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
kn: ಉಡನ್ ಥಾನಿ

note: The capital of Togo
en: Lome
kn: ಲೋಮ್

note: A city in Togo
en: Niamtougou
kn: ನಿಯಾಮ್ಟೋಗೊ

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
kn: ಫುವಾ ಅಮೊಟು

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
kn: ನುಕುಅಲೊಫ

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
kn: ಬಾನ್ ಅಕಾರ್ಡ್

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
kn: ಪಿಯಾರ್ಕೊ

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಆಫ್ ಸ್ಪೈನ್

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
kn: ಬಿಝರ್ಟ್

note: A city in Tunisia
en: El Borma
kn: ಎಲ್ ಬೋರ್ಮಾ

note: A city in Tunisia
en: Gabes
kn: ಗೇಬ್ಸ್‍

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
kn: ಗಾಫ್ಸಾ

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
kn: ಹೌಂಟ್ ಸೋಕ್

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
kn: ಜೆಂಡೌಬಾ

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
kn: ಕೈರೌವಾನ್

note: A city in Tunisia
en: Monastir
kn: ಮೋನಾಸ್ಟಿರ್

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
kn: ಕುಲಾಯ್‌ಬಿಯಾಹ್

note: A city in Tunisia
en: Remada
kn: ರೆಮಾಡಾ

note: A city in Tunisia
en: Sfax
kn: ಸಫಾಕ್ಸ್

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
kn: ಟಬಾರ್ಕಾ

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
kn: ಟೊಝ್ಯೂರ್

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
kn: ಟುನಿಸ್

note: A city in Turkey
en: Adana
kn: ಆಡನಾ

note: The capital of Turkey
en: Ankara
kn: ಅಂಕಾರ

note: A city in Turkey
en: Antalya
kn: ಅಂಟಾಲ್ಯಾ

note: A city in Turkey
en: Balikesir
kn: ಬಲಿಕೇಸಿರ್

note: A city in Turkey
en: Bandirma
kn: ಬಾಂಡಿರ್ಮಾ

note: A city in Turkey
en: Bodrum
kn: ಬೋಡ್ರಮ್

note: A city in Turkey
en: Burdur
kn: ಬುರ್ಡರ್

note: A city in Turkey
en: Bursa
kn: ಬುರ್ಸಾ

note: A city in Turkey
en: Corlu
kn: ಕೊರ್ಲು

note: A city in Turkey
en: Dalaman
kn: ಡಾಲಾಮ್ಯಾನ್

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
kn: ದಿಯಾರ್ಬಕಿರ್

note: A city in Turkey
en: Erzurum
kn: ಎರ್ಝರಮ್

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
kn: ಎಸ್ಕಶಿಹಿರ್

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
kn: ಗಝಿಯಾಂಟೆಪ್

note: A city in Turkey
en: Istanbul
kn: ಇಸ್ತಾನ್‍ಬುಲ್

note: A city in Turkey
en: Izmir
kn: ಇಝ್ಮಿರ್

note: A city in Turkey
en: Kars
kn: ಕಾರ್ಸ್

note: A city in Turkey
en: Kayseri
kn: ಕೈಸರಿ

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
kn: ಕಿಸ್ಲಾಕೋಯ್

note: A city in Turkey
en: Konya
kn: ಕೋನ್ಯಾ

note: A city in Turkey
en: Malatya
kn: ಮಲಾಟ್ಯಾ

note: A city in Turkey
en: Merzifon
kn: ಮರ್ಝಿಫೋನ್

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
kn: ನೆವ್‌ಸೆಹಿರ್

note: A city in Turkey
en: Samsun
kn: ಸ್ಯಾಮ್‌ಸನ್

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
kn: ಟೆಪೆಟರ್ಲಾ

note: A city in Turkey
en: Trabzon
kn: ಟ್ರಾಬ್ಝಾನ್

note: A city in Turkey
en: Van
kn: ವ್ಯಾನ್

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
kn: ಆಶ್‍ಗಬಾಟ್

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
kn: ಫುನಾಫುಟಿ

note: A city in Uganda
en: Arua
kn: ಅರುವಾ

note: A city in Uganda
en: Entebbe
kn: ಎಂಟೆಬ್

note: A city in Uganda
en: Kabale
kn: ಕಬಾಲೆ

note: The capital of Uganda
en: Kampala
kn: ಕಂಪಾಲ

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
kn: ಬಾರಿಸ್ಪಿಲ್'

note: A city in Ukraine
en: Chagor
kn: ಚಗೋರ್

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
kn: ನಿಪ್ರೊಪೆಟ್ರಾಸ್ಕ್‍

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
kn: ಡೊನೆಟ್‍ಸ್ಕ್‍

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
kn: ಹೊಸ್ಟೋಮೆಲ್

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
kn: ಇವಾನೊ-ಫ್ರಾಂಕಿವ್ಸ್‌ಕೆ

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
kn: ಖರ್ಕಿವ್

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
kn: ಕೀವ್

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
kn: ಕ್ರಾವಿ ರಿ

note: A city in Ukraine
en: L'viv
kn: ಎಲ್'ವಿವ್

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
kn: ಮಕ್ರೋಯೆ

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
kn: ಮೈಕೋಲೇವ್

note: A city in Ukraine
en: Odesa
kn: ಒಡೆಸಾ

note: A city in Ukraine
en: Rivne
kn: ರಿವ್ನ್‍

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
kn: ಸಿಮ್ಫರೊಪಾಲ್

note: A city in Ukraine
en: Telichka
kn: ಟೆಲಿಚ್ಕಾ

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
kn: ಉಝೊರೋಡ್

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
kn: ಅಬು ದಾಬಿ

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
kn: ಅಲ್ ಏನ್

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
kn: ಅಲ್ ಫುಜಾಯ್ರಾ

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
kn: ದುಬೈ

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
kn: ರಾಸ್ ಅಲ್ ಖೈಮಾಹ್

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
kn: ಶಾರ್ಜಾ

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
kn: ಅಬರ್ಡೀನ್

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
kn: ಬೆಲ್‍ಫಾಸ್ಟ್

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
kn: ಬೆನ್ಸನ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
kn: ಬಿಗ್ಗಿನ್ ಹಿಲ್

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
kn: ಬರ್ಮಿಂಗ್‍ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
kn: ಬ್ಲಾಕ್‍ಪೂಲ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
kn: ಬಾಸ್ಕೋಂಬ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
kn: ಬಾರ್ನ್ಮೌತ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
kn: ಬ್ರಿಸ್ಟಲ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
kn: ಬ್ರಿಝ್ ನಾರ್ಟನ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
kn: ಬ್ಯೂಟ್ಸ್‌

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
kn: ಕೇಂಬ್ರಿಡ್ಜ್‍

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
kn: ಕ್ಯಾಂಪ್‌ಬೆಲ್‌ಟೌನ್

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
kn: ಕಾರ್ಡಿಫ್

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
kn: ಕಾರ್ಲೈಲ್

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
kn: ಚರ್ಚ್ ಫೆಂಟನ್

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
kn: ಕಾನಿಂಗ್ಸ್‍ಬಿ

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
kn: ಕಾಟೆಸ್‌ಮೋರ್

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
kn: ಕೊವೆಂಟ್ರಿ

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
kn: ಕ್ರೇನ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
kn: ಕ್ರೇನ್‍ವೆಲ್

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
kn: ಡಿಶ್‍ಫೋರ್ತ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
kn: ಡಂಡೀ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
kn: ಎಡಿನ್‍ಬರಾ

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
kn: ಎಗ್ಲಿಂಟನ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
kn: ಎಕ್ಸಟರ್

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
kn: ಫೇರ್ಫೋರ್ಡ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
kn: ಫಾರ್ನ್‍ಬೊರೋ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
kn: ಫಿಲ್ಟನ್

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
kn: ಗ್ಲಾಸ್ಗೋವ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
kn: ಗ್ರಾಮಿಸ್ಡೇನ್

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
kn: ಹವಾರ್ಡನ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
kn: ಹೆಲ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
kn: ಹಗ್ ಟೌನ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
kn: ಇನ್ವರ್ನೆಸ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
kn: ಕಿಲ್ಮೋಲಾಗ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
kn: ಕಿನ್‍ಲಾಸ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
kn: ಕಿತಿರಾ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
kn: ಕಿರ್ಕ್‍ವಾಲ್

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
kn: ಕಿರ್ಮಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
kn: ಲೇಕನ್‌ಹೀತ್

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
kn: ಲೀಡ್ಸ್

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
kn: ಲೀಮಿಂಗ್ ಬಾರ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
kn: ಲಿಯೂಚಾರ್ಸ್‍

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
kn: ಲಿಂಟನ್ ಆಪಾನ್ ಔಸ್

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
kn: ಲಿವರ್‍ಪೂಲ್

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
kn: ಲಂಡನ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
kn: ಲೋಸಿಮೌತ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
kn: ಲುಟೋನ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lydd
kn: ಲಿಡ್‌

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
kn: ಲಿನೆಹ್ಯಾಮ್

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
kn: ಮ್ಯಾಂಚೆಸ್ಟರ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
kn: ಮ್ಯಾನ್ಸ್‍ಟನ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
kn: ಮರ್ಹಾಮ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
kn: ಮಿಡ್ಲ್‍ ವೆಲೋಪ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
kn: ಮೈಲ್ಡೆನ್‍ಹಾಲ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
kn: ಮೋಸ್‌ಬ್ಯಾಂಕ್‌

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
kn: ನ್ಯೂಕ್ಯಾಸಲ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
kn: ನಾರ್ಥೋಲ್ಟ್‍

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
kn: ನಾರ್ವಿಚ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
kn: ಒದಿಹಾಮ್

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
kn: ಪೆಂಬ್ರೇ

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
kn: ಪ್ಲೈಮೌತ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
kn: ಪ್ರೆಸ್ಟ್‍ವಿಕ್

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
kn: ಸೈಂಟ್ ಅಥೆನ್

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
kn: ಶಾಬರಿ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
kn: ಶೋರ್ಹ್ಯಾಮ್-ಬೈ-ಸೀ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
kn: ಸೌತ್‍ಹ್ಯಾಂಪ್ಟನ್

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
kn: ಸೌತ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
kn: ಸ್ಯಾನ್‌ಸ್ಟಡ್ ಮೌಂಟ್‌ಫಿಚೆಟ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
kn: ಸ್ಟಾವರ್ಟನ್

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
kn: ಸ್ಟಾಕ್ಟನ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
kn: ಸ್ಟಾರ್ನೊವೇ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
kn: ಸಮ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
kn: ಟಾಪ್‍ಕ್ಲಿಫ್

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
kn: ವ್ಯಾಲಿ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
kn: ವ್ಯಾಡಿಂಗ್ಟನ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wainfleet
kn: ವೇನ್‌ಫ್ಲೀಟ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
kn: ವ್ಯಾಟಿಸ್‌ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
kn: ವಿಕ್

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
kn: ವಿಟ್ಟರಿಂಗ್

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
kn: ಯೆವಿಲ್ಟನ್

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
kn: ಅಬರ್ಡೀನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
kn: ಆಬಲೀನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
kn: ಅಬಿಂಗ್ಡನ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
kn: ಏಡಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
kn: ಏಡಾಕ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
kn: ಆಡಮ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
kn: ಆಡ್ರಿಯನ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
kn: ಅಹೋಸ್ಕಿ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
kn: ಏನ್ಸ್‍ವರ್ತ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
kn: ಏಟ್ಕಿನ್

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
kn: ಎಕ್ರೋನ್

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
kn: ಎಕ್ರೋನ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
kn: ಅಲಬಾಸ್ಟರ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
kn: ಅಲಮೊಗೊರ್ಡೊ

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
kn: ಅಲಮೋಸಾ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
kn: ಅಲ್ಬೆನಿ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
kn: ಅಲ್ಬೆನಿ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
kn: ಅಲ್ಬೆಮಾರ್ಲೆ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
kn: ಅಲ್ಬರ್ಟ್ ಲೀ

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
kn: ಅಲ್ಬರ್ಟ್‌ವಿಲ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
kn: ಅಲ್ಬಿಯಾನ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
kn: ಅಲ್ಬಕರ್ಕ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
kn: ಅಲೆಕ್ಸಾಂಡರ್ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
kn: ಅಲೆಕ್ಸ್ಯಾಂಡ್ರಿಯಾ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
kn: ಅಲೆಕ್ಸ್ಯಾಂಡ್ರಿಯಾ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
kn: ಅಲೆಕ್ಸ್ಯಾಂಡ್ರಿಯಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
kn: ಅಲೀಸ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
kn: ಅಲೆನ್‍ಟೌನ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
kn: ಅಲಿಯನ್ಸ್‍

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
kn: ಅಲ್ಮಾ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
kn: ಅಲ್ಮಾ

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
kn: ಅಲ್ಪೆನಾ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
kn: ಅಲ್‍ಪೈನ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
kn: ಅಲ್‍ಪೈನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
kn: ಅಲ್ಟಾನ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
kn: ಅಲ್ಟೋನಾ

note: A city in California in the United States
en: Alturas
kn: ಅಲ್ಟುರಾಸ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
kn: ಆಲ್ಟಸ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
kn: ಆಲ್ವಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
kn: ಎಮರಿಲ್ಲೋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
kn: ಆಂಬ್ಲರ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
kn: ಅಮೇಲಿಯಾ

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
kn: ಅಮೆಸ್

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
kn: ಎನಹೈಮ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
kn: ಅನಕ್ಟುವಕ್ ಪಾಸ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
kn: ಆಂಕರೇಜ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
kn: ಎಂದಾಲೂಶಾ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
kn: ಎಂಡರ್ಸನ್

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
kn: ಎಂಡರ್ಸನ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
kn: ಆಂಡೊವರ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
kn: ಆಡ್ರೀವ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
kn: ಏಂಜಲ್ ಇನ್‍ಲೆಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
kn: ಆಂಗಲ್ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
kn: ಅಂಗೂನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
kn: ಅನೈಕ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
kn: ಅಂಕೆನಿ

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
kn: ಆನ್ ಅರ್ಬೊರ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
kn: ಅನಾಪೊಲಿಸ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
kn: ಅನ್ನೆಟ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
kn: ಆನಿಸ್ಟನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
kn: ಆಂಟಿಗೊ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
kn: ಆನ್ವಿಕ್

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
kn: ಅಪಾಲಿಚಿಕೊಲಾ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
kn: ಆಪಲ್‍ಟನ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
kn: ಆಪಲ್‍ಟನ್

note: A city in California in the United States
en: Arcata
kn: ಅರ್ಕಾಟಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
kn: ಆರ್ಕಟಿಕ್ ವಿಲೇಜ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
kn: ಆರ್ಡ್ಮೋರ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
kn: ಅರ್ಕಾಡೆಲ್ಫಿಯಾ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
kn: ಅರ್ಲಿಂಗ್ಟನ್

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
kn: ಅರ್ಲಿಂಗ್ಟನ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
kn: ಅರ್ಟೇಸಿಯಾ

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
kn: ಅರ್ವಡಾ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
kn: ಅಶೆಬೊರೊ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
kn: ಅಶೆವಿಲ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
kn: ಆಶ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
kn: ಆಶ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
kn: ಆಶ್ತಾಬುಲಾ

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
kn: ಆಸ್ಪೆನ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
kn: ಅಸ್ಟೋರಿಯಾ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
kn: ಅಥೆನ್ಸ್‍

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಾ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಿಕ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
kn: ಅಟ್ಲಾಂಟಿಕ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
kn: ಅಟೊಕಾ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
kn: ಆಬರ್ನ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
kn: ಆಬರ್ನ್

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
kn: ಆಬರ್ನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
kn: ಆಡಬಾನ್

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
kn: ಆಗಸ್ಟಾ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
kn: ಆಗಸ್ಟಾ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
kn: ಅರೋರ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
kn: ಅರೋರ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
kn: ಅರೋರ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
kn: ಅರೋರ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
kn: ಆಸ್ಟಿನ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
kn: ಆಸ್ಟಿನ್

note: A city in California in the United States
en: Avalon
kn: ಅವಲಾನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
kn: ಬ್ಯಾಡ್ ಆಕ್ಸ್‍

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
kn: ಬೇನ್‍ಬ್ರಿಡ್ಜ್

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
kn: ಬೇಕರ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
kn: ಬೇಕರ್ ಸಿಟಿ

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
kn: ಬೇಕರ್ಸ್‍ಫೀಲ್ಡ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
kn: ಬಾಲ್ಟಿಮೋರಾ

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
kn: ಬಾಂಗೋರ್

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
kn: ಬಾರ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
kn: ಬರಾಬೊ

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
kn: ಬಾರೆ

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
kn: ಬ್ಯಾರೆಟ್ಸ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
kn: ಬಾರೊವ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
kn: ಬಾರ್ಟಲ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
kn: ಬಾರ್ಟೋವ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
kn: ಬೇಟ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
kn: ಬೆಟೋನ್ ರೂಝ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
kn: ಬ್ಯಾಟಲ್ ಕ್ರೀಕ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
kn: ಬೌಡೆಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
kn: ಬೇ ಸಿಟಿ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
kn: ಬೀಟ್‍ರೈಸ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
kn: ಬೀಫರ್ಟ್

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
kn: ಬೀಫರ್ಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
kn: ಬೀಯುಮೌಂಟ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
kn: ಬೀವರ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
kn: ಬೆಕ್ಲೇ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
kn: ಬೆಡ್ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
kn: ಬಲೈರ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
kn: ಬೆಲ್‍ವಿಲ್

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
kn: ಬೆಲ್‍ವ್ಯೂ

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
kn: ಬೆಲಿಂಗ್‍ಹ್ಯಾಂ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
kn: ಬೆಲ್ಮಾರ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
kn: ಬಮಿಡ್ಜಿ

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
kn: ಬೆನಿಂಗ್ಟನ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
kn: ಬೆನ್ಸನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
kn: ಬೆಂಟನ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
kn: ಬೆಂಟನ್‍ವಿಲ್

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
kn: ಬರ್ಕಲಿ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
kn: ಬರ್ಲಿನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
kn: ಬೆಥೆಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
kn: ಬೀಟಲ್ಸ್‍

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
kn: ಬೇವರ್ಲಿ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
kn: ಬಿಗ್ ಪೈನಿ

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
kn: ಬಿಗ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
kn: ಬಿಗ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
kn: ಬಿಗ್‍ಫೋರ್ಕ್

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
kn: ಬಿಲ್ಲಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
kn: ಬಿಲೋಕ್ಸ್‍

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
kn: ಬಿಂಗ್‍ಹ್ಯಾಮ್ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
kn: ಬಿರ್ಚ್ವುಡ್

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
kn: ಬರ್ಮಿಂಗ್‍ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in California in the United States
en: Bishop
kn: ಬಿಷಪ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
kn: ಬಿಸ್‍ಮಾರ್ಕ್

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
kn: ಬ್ಲಾಕ್ ಈಗಲ್

note: A city in New York in the United States
en: Black River
kn: ಬ್ಲಾಕ್ ರಿವರ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
kn: ಬ್ಲಾಕ್‍ಸ್ಪರ್ಗ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
kn: ಬ್ಲೋಮಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
kn: ಬ್ಲೋಮಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
kn: ಬ್ಲೂಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in California in the United States
en: Blythe
kn: ಬ್ಲೈತ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
kn: ಬ್ಲೈತ್‍ವಿಲ್

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
kn: ಬೊಕಾ ರಟೋನ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
kn: ಬೋಗ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
kn: ಬೋಯಿಸ್

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
kn: ಬೂನ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
kn: ಬೂನ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
kn: ಬೂತ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
kn: ಬೋರ್ಡೊಕ್ಸ್‍

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
kn: ಬೋರ್ಗರ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
kn: ಬಾಸ್ಕೋಬೆಲ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
kn: ಬೋಸ್ಟನ್

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
kn: ಬೌಲಿಂಗ್ ಗ್ರೀನ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
kn: ಬೋವ್‌ಮ್ಯಾನ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Box Elder
kn: ಬಾಕ್ಸ್‌ ಎಲ್ಡರ್

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
kn: ಬೋಝ್‍ಮ್ಯಾನ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
kn: ಬ್ರಾಡ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
kn: ಬ್ರಾಡಿ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
kn: ಬ್ರೈನರ್ಡ್

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
kn: ಬ್ರೆಮೆರ್ಟನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
kn: ಬ್ರನ್‍ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
kn: ಬ್ರಿಡ್ಜ್‍ಪೋರ್ಟ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
kn: ಬ್ರೋಕನ್ ಬೊ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
kn: ಬ್ರೂಕಿಂಗ್ಸ್‍

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
kn: ಬ್ರೂಕಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
kn: ಬ್ರೂಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
kn: ಬ್ರೂಮ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
kn: ಬ್ರೌನಿಂಗ್

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
kn: ಬ್ರೌನ್ಸ್‍ವಿಲ್ಲೆ

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
kn: ಬ್ರೌನ್‍ವುಡ್

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
kn: ಬ್ರನ್ಸ್‍ವಿಕ್

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
kn: ಬ್ರನ್ಸ್‍ವಿಕ್

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
kn: ಬ್ರೈಸ್ ಕೆನ್ಯಾನ್

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
kn: ಬಕನಾನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
kn: ಬಕ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
kn: ಬಫೆಲೋ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
kn: ಬಫೆಲೋ

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
kn: ಬಫೆಲೋ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
kn: ಬಫೆಲೋ

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
kn: ಬುಲ್‍ಹೆಡ್ ಸಿಟಿ

note: A city in California in the United States
en: Burbank
kn: ಬರ್ಬ್ಯಾಂಕ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
kn: ಬುರ್ಲೆ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
kn: ಬರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
kn: ಬರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
kn: ಬರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
kn: ಬರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
kn: ಬರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
kn: ಬರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
kn: ಬರ್ನೆಟ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
kn: ಬರ್ನ್ಸ್‍

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
kn: ಬಟ್ಲರ್

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
kn: ಬ್ಯೂಟ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
kn: ಕ್ಯಾಡಿಲ್ಲ್ಯಾಕ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
kn: ಕಹೋಕಿಯಾ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
kn: ಕೈರೋ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
kn: ಕಾಲ್ಡ್‍ವೆಲ್

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
kn: ಕಾಲ್ಡ್‍ವೆಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
kn: ಕಾಲ್ಡ್‍ವೆಲ್

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
kn: ಕ್ಯಾಮರಿಲ್ಲೋ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
kn: ಕೇಂಬ್ರಿಡ್ಜ್‍

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
kn: ಕೇಂಬ್ರಿಡ್ಜ್‍

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
kn: ಕಾಮ್ಡೆನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
kn: ಕ್ಯಾಂಪ್ ಡಗ್ಲಾಸ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
kn: ಕ್ಯಾಂಪ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in California in the United States
en: Campo
kn: ಕ್ಯಾಂಪೋ

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
kn: ಕೆನಡಿಯನ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
kn: ಕ್ಯಾಂಟನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
kn: ಕೇಪ್ ಕನಾವರಲ್

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
kn: ಕೇಪ್ ಕೋರಲ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
kn: ಕೇಪ್ ಗಿರಾರ್ಡ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
kn: ಕಾರ್ಬಂಡೇಲ್

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
kn: ಕಾರ್ಡಿಫ್

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
kn: ಕಾರಿಬೋ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
kn: ಕಾರ್ಲ್ಸ್‍ಬ್ಯಾಡ್

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
kn: ಕಾರ್ಲ್ಸ್‍ಬ್ಯಾಡ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
kn: ಕಾರ್ಮಿ

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
kn: ಕೆರೋ

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
kn: ಕರೋಲ್

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
kn: ಕ್ಯಾರಲ್ಟನ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
kn: ಕಾರ್ಟರ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
kn: ಕಾಸ ಗ್ರಾಂಡ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
kn: ಕ್ಯಾಸ್ಪರ್

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
kn: ಸೀಡರ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
kn: ಸೀಡರ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
kn: ಸೆಂಟ್ರಲಿಯಾ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
kn: ಚಾಡ್ರೋನ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
kn: ಶಾಲಿಸ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
kn: ಚಮಾ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
kn: ಚೇಂಬರ್ಲಿನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
kn: ಶಾಂಪೈನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
kn: ಚ್ಯಾಂಡ್ಲರ್

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
kn: ಚ್ಯಾಂಡ್ಲರ್

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
kn: ಚ್ಯಾಂಡ್ಲರ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
kn: ಶನೂಟ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
kn: ಚ್ಯಾಪೆಲ್ ಹಿಲ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
kn: ಶಾರಿಟಾನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
kn: ಚಾರ್ಲ್ಸ್‍ ಸಿಟಿ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
kn: ಚಾರ್ಲ್ಸ್‍ಟನ್

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
kn: ಚಾರ್ಲ್ಸ್‍ಟನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
kn: ಶಾರ್ಲೆವೊಕ್ಸ್‍

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
kn: ಶರ್ಲೋಟ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
kn: ಶರ್ಲೋಟ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
kn: ಶರ್ಲೋಟ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
kn: ಚಾತಮ್

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
kn: ಚಾಟನ್ಯೂಗ

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
kn: ಶೆಬಾಯ್ಗಾನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
kn: ಶಿರೋಕೀ

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
kn: ಚೆಸಾಪೀಕ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
kn: ಚೆಸ್ಟರ್ಫೀಲ್ಡ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
kn: ಶೆಯೇನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
kn: ಶಿಕಾಗೋ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
kn: ಚಿಕಾಶಾ

note: A city in California in the United States
en: Chico
kn: ಚಿಕೊ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
kn: ಚಿಕೋಪಿ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
kn: ಚಿಗ್ನಿಕ್

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
kn: ಚಿಲ್ಡ್ರೆಸ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
kn: ಚಿಲ್ಡ್ರೆಸ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
kn: ಚಿಲಿಕಾತಿ

note: A city in California in the United States
en: China Lake
kn: ಚೈನಾ ಲೇಕ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
kn: ಶಿಂಕೋಟೀಗ್

note: A city in California in the United States
en: Chino
kn: ಶಿನೊ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
kn: ಚಿಸಾನ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
kn: ಚಿಸ್ಟೋಚಿನ

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
kn: ಚುಲಾ ವಿಸ್ಟಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
kn: ಚುಲ್ಟೀನಾ

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
kn: ಸಿನ್‍ಸಿನಾಟಿ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
kn: ಕ್ಲೇರ್ಮೋರ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
kn: ಕ್ಲಾರಿಂಡಾ

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
kn: ಕ್ಲಾರಿಯಾನ್

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
kn: ಕ್ಲಾರ್ಕ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
kn: ಕ್ಲಾರ್ಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
kn: ಕ್ಲಾರ್ಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
kn: ಕ್ಲೇಟನ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
kn: ಕ್ಲಿಯರ್ಫೀಲ್ಡ್

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
kn: ಕ್ಲಿಯರ್ವಾಟರ್

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
kn: ಕ್ಲೆಮ್ಸನ್

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
kn: ಕ್ಲೀವ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
kn: ಕ್ಲಿನ್ಸ್‍ ಕಾರ್ನರ್ಸ್

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
kn: ಕ್ಲಿಂಟನ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
kn: ಕ್ಲಿಂಟನ್

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
kn: ಕ್ಲಿಂಟನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
kn: ಕ್ಲಿಂಟನ್‍ವಿಲ್ಲೆ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
kn: ಕ್ಲೋಕೆಟ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
kn: ಕ್ಲೋವಿಸ್

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
kn: ಕೊಕೊವ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
kn: ಕೋಡಿ

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
kn: ಕಾಯರ್ ಡಿ'ಅಲನ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
kn: ಕಾಫಿವಿಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
kn: ಕೋಲ್ಡ್‍ ಬೇ

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
kn: ಕೋಲ್ಡ್‍ವಾಟರ್

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
kn: ಕಾಲೇಜ್ ಸ್ಟೇಶನ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
kn: ಕೊಲರಾಡಾ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
kn: ಕೊಲಂಬಿಯಾ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
kn: ಕೊಲಂಬಸ್

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
kn: ಕೊಲಂಬಸ್

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
kn: ಕೊಲಂಬಸ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
kn: ಕೊಲಂಬಸ್

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
kn: ಕೊಲಂಬಸ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
kn: ಕಾನ್‍ಕಾರ್ಡ್

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
kn: ಕಾನ್‍ಕಾರ್ಡ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
kn: ಕಾನ್‍ಕಾರ್ಡ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
kn: ಕಾನ್‍ಕಾರ್ಡಿಯಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
kn: ಕಾನ್ರೋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
kn: ಕುಕ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
kn: ಕಾಪರ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
kn: ಕಾರ್ಡೊವಾ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
kn: ಕೊರೊನಾ

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
kn: ಕೊರೊನಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
kn: ಕಾರ್ಪಸ್ ಕ್ರಿಸ್ಟಿ

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
kn: ಕಾರ್ಸಿಕಾನಾ

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
kn: ಕೊರೆಟ್ಸ್‍

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
kn: ಕಾರ್ವ್ಯಾಲಿಸ್

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
kn: ಕೋಸ್ಟಾ ಮೆಸಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
kn: ಕೊಟುಲಾ

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
kn: ಕೌನ್ಸಿಲ್ ಬ್ಲಫ್ಸ್‍

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
kn: ಕ್ರೇಗ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
kn: ಕ್ರೇನ್ ಲೇಕ್

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
kn: ಕ್ರೆಸೆಂಟ್ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
kn: ಕ್ರೆಸ್ಟನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
kn: ಕ್ರೆಸ್ಟ್‍ವೀವ್

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
kn: ಕ್ರಾಕೆಟ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
kn: ಕ್ರುಕ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
kn: ಕ್ರಾಸ್‍ ಸಿಟಿ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
kn: ಕ್ರಾಸ್‍ವಿಲ್ಲೆ

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
kn: ಕಲ್‍ಮ್ಯಾನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
kn: ಕಲ್ಪೀಪರ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
kn: ಕ್ಯುಂಬರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
kn: ಕ್ಯುರಿಟಕ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
kn: ಕುಶಿಂಗ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
kn: ಕಸ್ಟರ್

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
kn: ಕಟ್ ಬ್ಯಾಂಕ್

note: A city in California in the United States
en: Daggett
kn: ಡ್ಯಾಗೆಟ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
kn: ಡೇಲ್‌ವಿಲ್

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
kn: ಡಲ್ಹಾರ್ಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
kn: ಡಲ್ಲಾಸ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
kn: ಡೇಟನ್

note: A city in California in the United States
en: Daly City
kn: ಡ್ಯಾಲಿ ಸಿಟಿ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
kn: ಡಾಲ್‌ಝೆಲ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
kn: ಡ್ಯಾನ್‍ಬರಿ

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
kn: ಡ್ಯಾನ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
kn: ಡ್ಯಾನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
kn: ಡ್ಯಾನ್‍ವಿಲ್

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
kn: ಡಾರ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
kn: ಡೇವನ್‍ಪೋರ್ಟ್

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
kn: ಡೇಟನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
kn: ಡೇಟೋನಾ ಬೀಚ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
kn: ಡಿ ಕ್ವೀನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
kn: ಡೆಕಾಲ್ಬ್‍

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
kn: ಡೆರಿಡರ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
kn: ಡೆಡ್‍ಹಾರ್ಸ್

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
kn: ಡೆಕಾಟರ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
kn: ಡೆಕಾಟರ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
kn: ಡೆಕಾಟರ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
kn: ಡೆಕಾರಾ

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
kn: ಡೀರ್ ಪಾರ್ಕ್

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
kn: ಡಿಫಿಯಾನ್ಸ್‍

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
kn: ಡೆಲ್ ರಿಯೊ

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
kn: ಡೆಲ್ಟಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
kn: ಡೆಲ್ಟಾ ಜಂಕ್ಷನ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
kn: ಡೆಮಿಂಗ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
kn: ಡೆನಿಸನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
kn: ಡೆನ್‍ಟನ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
kn: ಡೆನ್ವರ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
kn: ಡೆಸ್ ಮೋಯಿನ್ಸ್‍

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
kn: ಡೆಸ್ಟಿನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
kn: ಡೆಟ್ರಾಯಿಟ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
kn: ಡೆಟ್ರಾಯಿಟ್ ಲೇಕ್ಸ್‍

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
kn: ಡೆವಿಲ್ಸ್‍ ಲೇಕ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
kn: ಡಿಕಿನ್‍ಸನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
kn: ಡಿಲಿಂಗ್‍ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
kn: ಡಿಲ್ಲನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
kn: ಡಾಡ್ಜ್‍ ಸೆಂಟರ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
kn: ಡಾಡ್ಜ್‍ ಸಿಟಿ

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
kn: ಡೊಥಾನ್

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
kn: ಡಗ್ಲಾಸ್

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
kn: ಡಗ್ಲಾಸ್

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
kn: ಡಗ್ಲಾಸ್

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
kn: ಡೋವರ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
kn: ಡೋಯ್ಲ್ಸ್‍ಟೌನ್

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
kn: ಡ್ರುಮಾಂಡ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
kn: ಡ್ರೈಡೆನ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
kn: ಡು ಬೋಯಿಸ್

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
kn: ಡಬ್ಲಿನ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
kn: ಡಬ್ಲಿನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
kn: ಡುಬ್ಯೂಕ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
kn: ಡುಲೂತ್

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
kn: ಡ್ಯುಮಾ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
kn: ಡಂಕೆನ್

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
kn: ಡನ್‍ಕರ್ಕ್

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
kn: ಡರಾಂಗೊ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
kn: ಡುರಾಂಟ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
kn: ಡುರಮ್

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
kn: ಡೈಯರ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
kn: ಈಗಲ್

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
kn: ಈಗಲ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
kn: ಈಗಲ್ ರಿವರ್

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
kn: ಈಸ್ಟ್‍ ಹ್ಯಾಂಪ್ಟನ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
kn: ಈಸ್ಟ್‍ ಮಿಲ್ಟನ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
kn: ಈಸ್ಟನ್

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
kn: ಈಸ್ಟ್‍ಸೌಂಡ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
kn: ಯು ಕ್ಲೇರ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
kn: ಈಡೆಂಟನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
kn: ಎಡಿನ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in California in the United States
en: Edwards
kn: ಎಡ್ವರ್ಡ್ಸ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
kn: ಎಫಿಂಗ್‍ಹ್ಯಾಮ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
kn: ಎಗೆಜಿಕ್

note: A city in California in the United States
en: El Centro
kn: ಎಲ್ ಸೆಂಟ್ರೋ

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
kn: ಎಲ್ ಡೊರಾಡೊ

note: A city in California in the United States
en: El Monte
kn: ಎಲ್ ಮೋಂಟೆ

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
kn: ಎಲ್ ಪಾಸೊ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
kn: ಎಲ್ ರಿನೊ

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
kn: ಅಲ್ಬರ್ಟಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
kn: ಎಲ್ಫಿನ್ ಕೋವ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
kn: ಎಲಿಝೆಬತ್‍

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
kn: ಎಲಿಝೆಬತ್ ಸಿಟಿ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
kn: ಎಲಿಝೆಬತ್‍ಟೌನ್

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
kn: ಎಲ್ಕಾರ್ಟ್

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
kn: ಎಲ್ಕಾರ್ಟ್

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
kn: ಎಲ್ಕಿನ್ಸ್‍

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
kn: ಎಲ್ಕೋ

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
kn: ಎಲೆನ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
kn: ಎಲ್ಮಿರಾ

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
kn: ಎಲ್‌ವುಡ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
kn: ಎಲೈ

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
kn: ಎಲೈ

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
kn: ಎಲಿರಿಯಾ

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
kn: ಎಮಿಗ್ರಾಂಟ್ ಗ್ಯಾಪ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
kn: ಎಮೊನ್ಯಾಕ್

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
kn: ಎಂಪೋರಿಯಾ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
kn: ಎಂಪೋರಿಯಾ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
kn: ಎನಿಡ್

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
kn: ಎಫಾರ್ಟಾ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
kn: ಎರಿ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
kn: ಎರ್ವಿನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
kn: ಎಸ್ಕನಾಬಾ

note: A city in California in the United States
en: Escondido
kn: ಎಸ್ಕಾಂಡಿಡೊ

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
kn: ಎಸ್ತರ್‍ವಿಲ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
kn: ಯೂಜಿನ್

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
kn: ಯುರೇಕಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
kn: ಯುರೇಕಾ ರೋಡ್‌ಹೌಸ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
kn: ಎವಾನ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
kn: ಎವಾನ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
kn: ಎವಲ್ತ್‍

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
kn: ಎವರಟ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
kn: ಎವರ್‍ಗ್ರೀನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
kn: ಫೇರ್‍ಬ್ಯಾಂಕ್ಸ್‍

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
kn: ಫೇರ್‌ಚೈಲ್ಡ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
kn: ಫೇರ್‍ಫೀಲ್ಡ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
kn: ಫೇರ್‍ಫೀಲ್ಡ್

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
kn: ಫೇರ್‍ಫೀಲ್ಡ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
kn: ಫೇರ್‍ಮೌಂಟ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
kn: ಫೈತ್

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
kn: ಫಲ್‌ಫುರಿಯಾಸ್

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
kn: ಫಾಲೋನ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
kn: ಫಾಲ್ಸ್‍ ಸಿಟಿ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
kn: ಫಾರ್ಗೋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
kn: ಫೇರ್‍ಬಾಲ್ಟ್

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
kn: ಫರ್ಮಿಂಗ್‍ಡೇಲ್

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
kn: ಫರ್ಮಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
kn: ಫರ್ಮಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
kn: ಫಾರ್ಮ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
kn: ಫಾಯೆಟ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
kn: ಫಾಯೆಟ್‍ವಿಲ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
kn: ಫರ್ಗಸ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
kn: ಫಿಂಡ್ಲೆ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
kn: ಫಿಚ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
kn: ಫ್ಲಾಗ್‍ಸ್ಟಾಫ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
kn: ಫ್ಲಿಂಟ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
kn: ಫ್ಲಿಪ್ಪಿನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
kn: ಫ್ಲೋರಾ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
kn: ಫ್ಲೋರೆನ್ಸ್‍

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
kn: ಫಾಂಡ್ ಡು ಲ್ಯಾಕ್

note: A city in California in the United States
en: Fontana
kn: ಮೊಂಟಾನ

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಬೆನಿಂಗ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಕಾರ್ಸನ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಕಾಲಿನ್ಸ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಡೋಡ್ಜ್‍

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಲಾಡರ್‍ಡೇಲ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಮ್ಯಾಡಿಸನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಮಾಯರ್ಸ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಪೇಯ್ನ್‍

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಪಿಯರ್ಸ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಪೋಕ್

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಸ್ಮಿತ್

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಸ್ಟಾಕ್ಟನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
kn: ಪೊರ್ಟ ವಾಲ್ಟನ್ ಬೀಚ್

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
kn: ಫೋರ್ಟ್ ವೇಯ್ನ್‍

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
kn: ಫೋರ್ಟ್ ವರ್ತ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
kn: ಫೋರ್ಟ್ ಯುಕೋನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
kn: ಫಾಸ್ಟಾನ್

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
kn: ಫ್ರಾಂಕ್‍ಫರ್ಟ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
kn: ಫ್ರಾಂಕ್‍ಫರ್ಟ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
kn: ಫ್ರಾಂಕ್ಲಿನ್

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
kn: ಫ್ರಾಂಕ್ಲಿನ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
kn: ಫ್ರಾಂಕ್ಲಿನ್

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
kn: ಫ್ರೆಡ್ರಿಕ್

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
kn: ಫ್ರೆಡ್ರಿಕ್

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
kn: ಫ್ರೆಡ್ರಿಕ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
kn: ಫ್ರೀಪೋರ್ಟ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
kn: ಫ್ರೆಮೋಂಟ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
kn: ಫ್ರೆಮೋಂಟ್

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
kn: ಫ್ರೆಂಚ್‍ವಿಲ್

note: A city in California in the United States
en: Fresno
kn: ಫ್ರಸ್ನೋ

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
kn: ಫ್ರೈಡೇ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
kn: ಫ್ರೈಬರ್ಗ್

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
kn: ಫುಲರ್ಟನ್

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
kn: ಫುಲರ್ಟನ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
kn: ಗಾಡ್ಸ್‍ಡನ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
kn: ಗೇಜ್

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
kn: ಗೇನ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
kn: ಗೇನ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
kn: ಗೇನ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
kn: ಗಲೆನಾ

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
kn: ಗೇಲ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
kn: ಗಲಿಯಾನೊ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
kn: ಗ್ಯಾಲಪ್

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
kn: ಗ್ಯಾಲ್ವಿಸ್ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
kn: ಗ್ಯಾಂಬೆಲ್

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
kn: ಗಾರ್ಡನ್ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
kn: ಗಾರ್ಡನ್ ಸಿಟಿ

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
kn: ಗಾರ್ಡನ್ ಗ್ರೋವ್

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
kn: ಗಾರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
kn: ಗ್ಯಾರಿಸನ್

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
kn: ಗ್ಯಾರಿ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
kn: ಗ್ಯಾಸ್ಟೋನಿಯ

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
kn: ಗೇಟ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
kn: ಗೆಲಾರ್ಡ್

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
kn: ಜಾರ್ಜ್‍ಟೌನ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
kn: ಜಾರ್ಜ್‍ಟೌನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
kn: ಗಿಡಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
kn: ಗಿಲ್ಬರ್ಟ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
kn: ಜಿಲೆಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
kn: ಗಿಲ್ಮರ್

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
kn: ಗ್ಲಾಸ್ಗೋವ್

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
kn: ಗ್ಲಾಸ್ಗೋವ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
kn: ಗ್ಲೆನ್ಕೋವ್

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
kn: ಗ್ಲೆಂಡೇಲ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
kn: ಗ್ಲೆಂಡೇಲ್

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
kn: ಗ್ಲೆನ್‍ಡೈವ್

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
kn: ಗ್ಲೆನ್ಸ್‍ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
kn: ಗ್ಲೆನ್‍ವುಡ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
kn: ಗೋಲ್ಡ್‍ಸ್ಬೋರೊ

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
kn: ಗುಡ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
kn: ಗುಡ್‍ಇಯರ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
kn: ಗೋಸ್ಪೋರ್ಟ್

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
kn: ಗ್ರಹಾಮ್

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
kn: ಗೋಶನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
kn: ಗ್ರಾಟನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
kn: ಗ್ರಹಾಮ್

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
kn: ಗ್ರಾನ್‍ಬರಿ

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಕೆನ್ಯಾನ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಫೋರ್ಕ್ಸ್‍

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಐಲ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಜಂಕ್ಶನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಮರಾಯಿಸ್

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ಪ್ರಯಿರಿ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
kn: ಗ್ರಾಂಡ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
kn: ಗ್ರಾನೈಟ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
kn: ಗ್ರಾಂಟ್ಸ್‍

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
kn: ಗ್ರೇಯಿಂಗ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
kn: ಗ್ರೇಟ್ ಬೆಂಡ್

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
kn: ಗ್ರೇಟ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
kn: ಗ್ರೀನ್ ಬೇ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
kn: ಗ್ರೀನ್ಸ್‍ಬೊರೊ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
kn: ಗ್ರೀನ್ಸ್‍ಬೊರೊ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
kn: ಗ್ರೀನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
kn: ಗ್ರೀನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
kn: ಗ್ರೀನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
kn: ಗ್ರೀನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
kn: ಗ್ರೀನ್‍ವುಡ್

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
kn: ಗ್ರೀನ್‍ವುಡ್

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
kn: ಗ್ರೀರ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
kn: ಗ್ರೇಬುಲ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
kn: ಗ್ರಾಟನ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
kn: ಗ್ರೋವ್

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
kn: ಗಲ್ಫ್‍ಪೋರ್ಟ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
kn: ಗುಲ್ಕಾನ

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
kn: ಗನ್ನಿಸನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
kn: ಗುಸ್ತಾವಸ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
kn: ಗುತ್ರಿ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
kn: ಗ್ಯುಮೋನ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
kn: ಹೇಗರ್ಸ್‍ಟೌನ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
kn: ಹೈಲಿ

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
kn: ಹೈನ್ಸ್‍

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
kn: ಹೀಲಿವಿಲ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
kn: ಹ್ಯಾಲಕ್

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
kn: ಹ್ಯಾಮಿಲ್ಟನ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
kn: ಹ್ಯಾಮಂಡ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
kn: ಹ್ಯಾಂಪ್ಟನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
kn: ಹ್ಯಾನ್‍ಕಾಕ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
kn: ಹ್ಯಾನ್ಫೋರ್ಡ್

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
kn: ಹ್ಯಾನ್ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
kn: ಹ್ಯಾಂಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
kn: ಹಾರ್ಬರ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
kn: ಹರ್ಲಾನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
kn: ಹಾರ್ಲಿಂಜನ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
kn: ಹ್ಯಾರಿಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
kn: ಹ್ಯಾರಿಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
kn: ಹ್ಯಾರಿಸನ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
kn: ಹಾರ್ಟ್ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
kn: ಹಾಸ್ಟಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
kn: ಹಟೆರಾಸ್

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
kn: ಹ್ಯಾಟಿಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
kn: ಹ್ಯಾಲಕ್

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
kn: ಹಾವ್ರೆ

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
kn: ಹಾಥೋರ್ನ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
kn: ಹೇಡನ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
kn: ಹೇಯ್ಸ್‍

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
kn: ಹೇವಾರ್ಡ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
kn: ಹೇವಾರ್ಡ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
kn: ಹೀಲಿ

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
kn: ಹಿರ್ನೇ

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
kn: ಹೆಬ್ರೋನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
kn: ಹೆಬ್ರೊನ್

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
kn: ಹೆಲೆನಾ

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
kn: ಹೆಂಡರ್ಸನ್

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
kn: ಹೆಂಡರ್ಸನ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
kn: ಹರ್ಮಿಸ್ಟನ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
kn: ಹೆಟಿಂಜರ್

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
kn: ಹಿಯಾಲೀ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
kn: ಹಿಬ್ಬಿಂಗ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
kn: ಹಿಕೊರಿ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
kn: ಹಿಕ್ಸ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
kn: ಹಿಲ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
kn: ಹಿಲ್ಸ್‍ಬೊರೊ

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
kn: ಹಿಲ್ಸ್‍ಡೇಲ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
kn: ಹಿಲ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
kn: ಹಿಲೊ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
kn: ಹಿಲ್ಟನ್ ಹೆಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
kn: ಹೈನ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
kn: ಹೊಬರ್ಟ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
kn: ಹೋಬ್ಸ್‍

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
kn: ಹೋಫ್‍ಮ್ಯಾನ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
kn: ಹಾಲ್ಡ್ರೆಗೆ

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
kn: ಹಾಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
kn: ಹಾಲಿವುಡ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
kn: ಹೋಮರ್

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
kn: ಹೋಮ್‍ಸ್ಟೀಡ್

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
kn: ಹೊಂಡೊ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
kn: ಹೊನಲುಲು

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
kn: ಹೋನಾಹ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
kn: ಹೂಪರ್ ಬೇ

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
kn: ಹೊಕಿಯಾಮ್

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
kn: ಹಾಟ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
kn: ಹಾಟ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
kn: ಹಾಟನ್ ಲೇಕ್

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
kn: ಹಾಲ್ಟನ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
kn: ಹೌಮಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
kn: ಹಾಸ್ಟನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
kn: ಹೋವೆಲ್

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
kn: ಹಂಟಿಂಗ್ಟನ್

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
kn: ಹಂಟಿಂಗ್ಟನ್ ಬೀಚ್

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
kn: ಹಂಟ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
kn: ಹಂಟ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
kn: ಹುರೊನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
kn: ಹಸ್ಲಿಯ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
kn: ಹಚಿನ್‍ಸನ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
kn: ಹಚಿನ್‍ಸನ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
kn: ಹ್ಯಾನಿಸ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
kn: ಹೈದಾಬರ್ಗ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
kn: ಇಡಾಬೆಲ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
kn: ಇದಾಹೊ ಫಾಲ್ಸ್‍

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
kn: ಇಂಪೀರಿಯಲ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
kn: ಇಂಪೀರಿಯಲ್

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
kn: ಇಂಪೀರಿಯಲ್ ಬೀಚ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
kn: ಇಂಡಿಪೆಂಡೆನ್ಸ್‍

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
kn: ಇಂಡಿಯಾನಾ

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
kn: ಇಂಡಿಯಾನಾಪೊಲಿಸ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
kn: ಇಂಡಿಯಾನ್‌ಟೌನ್

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
kn: ಇಂಗಲ್‌ವುಡ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
kn: ಇಂಟರ್‍ನ್ಯಾಶನಲ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Inver Grove Heights
kn: ಇನ್ವರ್ ಗ್ರೂವ್ ಹೈಟ್ಸ್

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
kn: ಇನ್ಯೊಕರ್ನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
kn: ಅಯೋವ ಸಿಟಿ

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
kn: ಐರನ್ ಮೌಂಟೇನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
kn: ಐರನ್‍ವುಡ್

note: A city in California in the United States
en: Irvine
kn: ಇರ್ವಿನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
kn: ಇರ್ವಿಂಗ್

note: A city in New York in the United States
en: Islip
kn: ಇಸ್ಲಿಪ್

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
kn: ಇತಾಕಾ

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
kn: ಜಾಕ್ಸನ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
kn: ಜಾಕ್ಸನ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
kn: ಜಾಕ್ಸನ್

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
kn: ಜಾಕ್ಸನ್

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
kn: ಜಾಕ್ಸನ್

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
kn: ಜಾಕ್ಸನ್

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
kn: ಜಾಕ್ಸನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
kn: ಜಾಕ್ಸನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
kn: ಜಾಕ್ಸನ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
kn: ಜಾಕ್ಸನ್‍ವಿಲ್

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
kn: ಜಾಫ್ರಿ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
kn: ಜೇಮ್ಸ್‍ಟೌನ್

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
kn: ಜೇಮ್ಸ್‍ಟೌನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
kn: ಜೇನ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
kn: ಜ್ಯಾಸ್ಪರ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
kn: ಜೆಫರ್ಸನ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
kn: ಜೆಫರ್ಸನ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
kn: ಜೇರೋಮ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
kn: ಜರ್ಸಿ ಸಿಟಿ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
kn: ಜಾನ್ಸ್‍ಟೌನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
kn: ಜೂಲಿಯಟ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
kn: ಜೋನ್ಸ್‍ಬೊರೊ

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
kn: ಜೊಪ್ಲಿನ್

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
kn: ಜೋರ್ಡನ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
kn: ಜೂಲಿಯಸ್‌ಟೌನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
kn: ಜಂಕ್ಷನ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
kn: ಜಂಕ್ಷನ್ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
kn: ಜುನೇವ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
kn: ಜುನೇವ್

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
kn: ಕಹುಲುಯಿ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
kn: ಕೈಲುವ

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
kn: ಕೈಸರ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
kn: ಕಾಕೆ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
kn: ಕಕ್ಟೋವಿಕ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
kn: ಕಲಮಾಝೂ

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
kn: ಕಲಿಸ್ಪೆಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
kn: ಕಲ್ಟಾಗ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
kn: ಕಂಕಾಕೀ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
kn: ಕನ್ಸಾಸ್ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
kn: ಕನ್ಸಾಸ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
kn: ಕೌಮಾಲಾಪಾವ್

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
kn: ಕೌನಾಕಕಾಯಿ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
kn: ಕಿರ್ನೇ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
kn: ಕೀನೆ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
kn: ಕೆಕಾಹಾ

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
kn: ಕೆಲ್ಸೊ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
kn: ಕೆನಾಯ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
kn: ಕೆನಾನ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
kn: ಕೆನೋಶ

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
kn: ಕಿಯೋಕುಕ್

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
kn: ಕೆರ್‍ವಿಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
kn: ಕೆಚಿಕಾನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
kn: ಕೀ ವೆಸ್ಟ್‍

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
kn: ಕಿಲ್ ಡೆವಿಲ್ ಹಿಲ್

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
kn: ಕಿಲೀನ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
kn: ಕಿಂಬಾಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
kn: ಕಿಂಗ್ ಸಾಲ್ಮನ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
kn: ಕಿಂಗ್‍ಮ್ಯಾನ್

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
kn: ಕಿಂಗ್ಸ್ಪೋರ್ಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
kn: ಕಿಂಗ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
kn: ಕಿನ್ರಾಸ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
kn: ಕಿನ್ಸ್‍ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
kn: ಕಿಪ್ನುಕ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
kn: ಕಿರ್ಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
kn: ಕಿವಾಲಿನಾ

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
kn: ಕ್ಲಮಾತ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
kn: ಕ್ಲವೋಕ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
kn: ನಾಬ್ ನಾಸ್ಟರ್

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
kn: ನಾಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
kn: ನಾಕ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
kn: ಕೊಡಿಯಾಕ್

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
kn: ಕೊಕೊಮೊ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
kn: ಕೋಟ್ಸೆಬ್ಯು

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
kn: ಕೊಯುಕ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
kn: ಕುಸ್ಟಾಟನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
kn: ಲಾ ಕ್ರೋಸ್

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
kn: ಲಾ ಗ್ರಾಂಡಿ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
kn: ಲಾ ಗ್ರೇಂಜ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
kn: ಲಾ ಗ್ರೇಂಜ್

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
kn: ಲಾ ಜುಂಟಾ

note: A city in California in the United States
en: La Verne
kn: ಲಾ ವರ್ನ್

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
kn: ಲಾ ವೇಟ

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
kn: ಲಕೋನ್

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
kn: ಲಸೋನಿಯಾ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
kn: ಲೇಡಿಸ್ಮಿತ್

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
kn: uಲಾಫಿಯಟ್

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
kn: uಲಾಫಿಯಟ್

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
kn: ಲಹೇನಾ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
kn: ಲೇಕ್ ಚಾರ್ಲ್ಸ್‍

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
kn: ಲೇಕ್ ಮಿಂಕುಮಿನಾ

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
kn: ಲೇಕ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
kn: ಲೇಕ್‌ಸೈಡ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
kn: ಲೇಕ್‍ವ್ಯೂ

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
kn: ಲೇಕ್‍ವುಡ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
kn: ಲಮಾರ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
kn: ಲ್ಯಾಂಬರ್ಟ್‍ವಿಲ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
kn: ಲಮೋನಿ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
kn: ಲಂಕಾಸ್ಟರ್

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
kn: ಲಂಕಾಸ್ಟರ್

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
kn: ಲಂಕಾಸ್ಟರ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
kn: ಲಂಕಾಸ್ಟರ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
kn: ಲ್ಯಾಂಡ್ ಓ ಲೇಕ್ಸ್‍

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
kn: ಲ್ಯಾಂಡರ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
kn: ಲ್ಯಾನ್ಸಿಂಗ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
kn: ಲಾರಾಮಿ

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
kn: ಲರೇಡೊ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
kn: ಲಾಸ್ ಕ್ರೂಸೆಸ್

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
kn: uಲಾಸ್ ವೆಗಾಸ್

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
kn: ಲಾಸ್ ವೆಗಾಸ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
kn: ಲ್ಯಾಟ್ರೋಬ್

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
kn: ಲಾರೆನ್ಸ್‍

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
kn: ಲಾರೆನ್ಸ್‍

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
kn: ಲಾರೆನ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
kn: ಲಾರೆನ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
kn: ಲಾಟನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
kn: ಲಿ ಮಾರ್ಸ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
kn: ಲೀಡ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
kn: ಲೆಬನಾನ್

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
kn: ಲೀಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
kn: ಲೀಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
kn: ಲೀವಿಲ್

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
kn: ಲೆಮೋರ್

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
kn: ಲೂಯಿಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
kn: ಲೂಯಿಸ್ಟನ್

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
kn: ಲೂಯಿಸ್‍ಟೌನ್

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
kn: ಲೆಕ್ಸಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
kn: ಲೆಕ್ಸಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
kn: ಲೆಕ್ಸಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
kn: ಲಿಬರಲ್

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
kn: ಲಿಹ್ಯು

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
kn: ಲಿಮಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
kn: ಲೈಮ್ ವಿಲೇಜ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
kn: ಲಿಮೊನ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
kn: ಲಿಂಕನ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
kn: ಲಿಂಕನ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
kn: ಲಿಚ್‍ಫೀಲ್ಡ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
kn: ಲಿಚ್‍ಫೀಲ್ಡ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
kn: ಲಿಟಲ್  ಫಾಲ್ಸ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
kn: ಲಿಟಲ್ ರಾಕ್

note: A city in California in the United States
en: Livermore
kn: ಲಿವರ್‍ಮೋರ್

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
kn: ಲಿವಿಂಗ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
kn: ಲಿವೋನಿಯಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
kn: ಲ್ಯಾನೊ

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
kn: ಲೋಗನ್

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
kn: ಲೋಮ್ಪೋಕ್

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
kn: ಲಂಡನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
kn: ಲೋನ್ ರಾಕ್

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
kn: ಲಾಂಗ್ ಬೀಚ್

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
kn: ಲಾಂಗ್‍ವ್ಯೂ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
kn: ಲಾಂಗ್‍ವಿಲ್

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
kn: ಲಾಸ್ ಅಲಾಮಿಟೋಸ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
kn: ಲಾಸ್ ಅಲಮೋಸ್

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
kn: ಲಾಸ್ ಎಂಜಲೀಸ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
kn: ಲೌಸಿಯಾ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
kn: ಲೂಯಿಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
kn: ಲೂಯಿಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
kn: ಲವ್‍ಲಾಕ್

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
kn: ಲೋವೆಲ್

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
kn: uಲೋವೆಲ್

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
kn: ಲುಬೋಕ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
kn: ಲುಡಿಂಗ್ಟನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
kn: ಲುಫ್ಕಿನ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
kn: ಲಂಬರ್ಟನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
kn: ಲ್ಯುವರ್ನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
kn: ಲಿಂಚ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
kn: ಮೆಸಿನ್ಯಾಕ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
kn: ಮೆಕೋಂಬ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
kn: ಮೆಕೋನ್

note: A city in California in the United States
en: Madera
kn: ಮಡೆರಾ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
kn: ಮ್ಯಾಡಿಸನ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
kn: ಮ್ಯಾಡಿಸನ್

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
kn: ಮಾಲ್ಟಾ

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
kn: ಮನಸಾಸ್

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
kn: ಮ್ಯಾಂಚೆಸ್ಟರ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
kn: ಮ್ಯಾನ್‍ಹಟನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
kn: ಮ್ಯಾನಿಸ್ಟೀ

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
kn: ಮ್ಯಾನಿಸ್ಟಿಕ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
kn: ಮ್ಯಾನಿಟೊವೋಕ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
kn: ಮ್ಯಾಂಕಾಟೊ

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
kn: ಮ್ಯಾನ್ಲೆ ಹಾಟ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
kn: ಮ್ಯಾನ್ಸ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
kn: ಮ್ಯಾಂಟಿಯೋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
kn: ಮ್ಯಾಪಲ್ ಲೇಕ್

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
kn: ಮೆರಥಾನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
kn: ಮಾರ್ಫಾ

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
kn: ಮರಿಯಾನಾ

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
kn: ಮರೀಟಾ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
kn: ಮರಿಯಾನ್

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
kn: ಮರಿಯಾನ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
kn: ಮರಿಯಾನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
kn: ಮಾರ್ಕ್ವೆಟ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
kn: ಮಾರ್ಶಲ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
kn: uಮಾರ್ಶಲ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
kn: ಮಾರ್ಶಲ್‍ಟೌನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
kn: ಮಾರ್ಶಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
kn: ಮಾರ್ಟಿನ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
kn: ಮಾರ್ಟಿನ್ಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
kn: ಮೇರೀಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
kn: ಮೇರೀಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
kn: ಮಸೂನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
kn: ಮಸೂನ್ ಸಿಟಿ

note: A city in New York in the United States
en: Massena
kn: ಮಸೀನಾ

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
kn: ಮಟೂನ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
kn: ಮ್ಯಾಕ್ಸ್‍ಟನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
kn: ಮೇಪೋರ್ಟ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
kn: ಮೆಕ್ಅಲೆಸ್ಟರ್

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
kn: ಮೆಕ್ಅಲೆನ್

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
kn: ಮೆಕ್‍ಕಾಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
kn: ಮೆಕ್‍ಕಾರ್ತಿ

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
kn: ಮೆಕ್‍ಕೋಂಬ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
kn: ಮೆಕ್‍ಕುಕ್

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
kn: ಮೆಕ್‍ಗ್ರಾತ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
kn: ಮೆಕ್‌ಗ್ರಿಗೋರ್

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
kn: ಮೆಕ್‍ಕಿನ್ಲಿ ಪಾರ್ಕ್

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
kn: ಮೆಕ್‌ಕಿನೇ

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
kn: ಮೆಕ್‍ಮಿನ್‍ವಿಲ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
kn: ಮೀಚಮ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
kn: ಮೀಡ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
kn: ಮೆಡ್‍ಫೋರ್ಡ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
kn: ಮೆಡ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
kn: ಮೆಡಿಸಿನ್ ಲಾಜ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
kn: ಮೀಕರ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
kn: ಮೆಕೊರ್ಯುಕ್

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
kn: ಮೆಲ್ಬೋರ್ನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
kn: ಮೆಲ್ಫಾ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
kn: ಮೆಂಫಿಸ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
kn: ಮೆನಾ

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
kn: ಮೆನೋಮಿನೀ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
kn: ಮೆನೋಮಿನೀ

note: A city in California in the United States
en: Merced
kn: ಮರ್ಸಡ್

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
kn: ಮರ್ಕುರಿ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
kn: ಮೆರಿಡನ್

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
kn: ಮೆರಿಡಿಯನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
kn: ಮೆರಲ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
kn: ಮೆಸಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
kn: ಮೆಸ್ಕಿಟ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
kn: ಮೆಟ್ಲಾಕಾಟ್ಲಾ

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
kn: ಮೆಟ್ರಾಪೊಲಿಸ್

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
kn: ಮಿಯಾಮಿ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
kn: ಹಿಲ್ಸ್‍ಬೊರೊ

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
kn: ಮಿಡ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
kn: ಮಿಡ್ಲೋತಿಯನ್

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
kn: ಮೈಲ್ಸ್‍ ಸಿಟಿ

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
kn: ಮಿಲ್ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
kn: ಮಿಲ್‌ಎಡ್ಜ್‍ವಿಲ್

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
kn: ಮಿಲ್ಲಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
kn: ಮಿಲಿನೋಕೆಟ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
kn: ಮಿಲ್‍ವಿಲ್

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
kn: ಮಿಲ್ಟನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
kn: ಮಿಲ್ವಾವ್ಕೀ

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
kn: ಮಿನರಲ್ ವೆಲ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
kn: ಮಿನಿಯಾಪೊಲಿಸ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
kn: ಮಿನೋಟ್

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
kn: ಮಿಸೌಲಾ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
kn: ಮಿಚೆಲ್

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
kn: ಮೊವಾಬ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
kn: ಮೊಬೈಲ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
kn: ಮೋಬ್ರಿಡ್ಜ್‍

note: A city in California in the United States
en: Modesto
kn: ಮೊಡೆಸ್ಟೋ

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
kn: ಮೋಲಿನಿ

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
kn: ಮೊನ್ರೋ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
kn: ಮೊನ್ರೋ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
kn: ಮೊನ್ರೋ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
kn: ಮೊನ್ರೋ

note: A city in California in the United States
en: Montague
kn: ಮೊಂಟಾಗು

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
kn: ಮೊಂಟೌಕ್

note: A city in California in the United States
en: Monterey
kn: ಮೋಂಟೆರಿ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
kn: ಮೋಂಟೆವೀಡಿಯೋ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
kn: ಮೊಂಟ್‍ಗೋಮರಿ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
kn: ಮೊಂಟ್‍ಗೋಮರಿ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
kn: ಮೋಂಟೆಸಿಲೊ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
kn: ಮೋಂಟೆಸಿಲೊ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
kn: ಮೋಂಟೆಸಿಲೊ

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
kn: ಮೋಂಟ್ರೋಸ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
kn: ಮೂರ್ಹೆಡ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
kn: ಮೂಸ್ ಲೇಕ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
kn: ಮೋರಾ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
kn: ಮಾರ್ಗನ್‍ಟೌನ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
kn: ಮೊರಿಯಾರ್ಟಿ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
kn: ಮೋರಿಸ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
kn: ಮೋರಿಸ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
kn: ಮೋರಿಸ್‍ಟೌನ್

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
kn: ಮೋರಿಸ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
kn: ಮಾಸ್ಕೋ

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
kn: ಮೋಸಸ್ ಲೇಕ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
kn: ಮೊಸಿನೀ

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
kn: ಮೌಲ್ಟ್ರೀ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
kn: ಮೌಂಟ್ ಏರಿ

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
kn: ಮೌಂಟ್ ಕಾರ್ಮೆಲ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
kn: ಮೌಂಟ್ ಹೋಲಿ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
kn: ಮೌಂಟ್ ಇಡಾ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
kn: ಮೌಂಟ್ ಪ್ಲೆಸೆಂಟ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
kn: ಮೌಂಟ್ ಪ್ಲೆಸೆಂಟ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
kn: ಮೌಂಟ್ ಪ್ಲೆಸೆಂಟ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
kn: ಮೌಂಟ್ ಪೊಕೊನೊ

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
kn: ಮೌಂಟ್ ಶಾಸ್ತಾ

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
kn: ಮೌಂಟ್ ವೆರ್ನೋನ್

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
kn: ಮೌಂಟ್ ವಿಲ್ಸನ್

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
kn: ಮೌಂಟನ್ ಹೋಮ್

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
kn: ಮೌಂಟನ್ ಹೋಮ್

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
kn: ಮೌಂಟನ್ ವೀವ್

note: A city in Kentucky in the United States
en: Muldraugh
kn: ಮಲ್ಡ್ರಾಹ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
kn: ಮುಲಾನ್

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
kn: ಮನ್ಸಿ

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
kn: ಮ್ಯೂನಿಸಿಂಗ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
kn: ಮಸ್ಕಟೀನ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
kn: ಮಸಲ್ ಶೋಲ್ಸ್‍

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
kn: ಮಸ್ಕೆಗಾನ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
kn: ಮಸ್ಕೋಗೀ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
kn: ಮೈರಲ್ ಬೀಚ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
kn: ನಬೆಸ್ನಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
kn: ನ್ಯಾಕೊಗ್‌ಡಾಚಸ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
kn: ನ್ಯಾನ್‍ಟಕೆಟ್

note: A city in California in the United States
en: Napa
kn: ನಾಪಾ

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
kn: ನೇಪರ್ವಿಲ್

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
kn: ನೇಪಲ್ಸ್‍

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
kn: ನಶುವಾ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
kn: ನ್ಯಾಶ್‍ವಿಲ್

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
kn: ನಾಚೆಝ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
kn: ನಾಚಿಟೋಚಸ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
kn: ನಬ್ರಾಸ್ಕಾ ಸಿಟಿ

note: A city in California in the United States
en: Needles
kn: ನೀಡಲ್ಸ್‍

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
kn: ನೆನಾನ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
kn: ನ್ಯೂ ಬೆಡ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
kn: ನ್ಯೂ ಬರ್ನ್

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
kn: ನ್ಯೂ ಬ್ರಾನ್‍ಫೆಲ್ಸ್‍

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
kn: ನ್ಯೂ ಕ್ಯಾಸಲ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
kn: ನ್ಯೂ ಹಾವೆನ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
kn: ನ್ಯೂ ಇಬೇರಿಯಾ

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
kn: ನ್ಯೂ ಓರ್ಲಿಯನ್ಸ್‍

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
kn: ನ್ಯೂ ಫಿಲಿಡೆಲ್ಫಿಯಾ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
kn: ನ್ಯೂ ರಿಚ್‍ಮಂಡ್

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
kn: ನ್ಯೂ ಸ್ಮಿರ್ನಾ ಬೀಚ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
kn: ನ್ಯೂ ಉಲ್ಮ್‍

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
kn: ನ್ಯೂ ಯೋರ್ಕ್

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
kn: ನೆವಾರ್ಕ್

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
kn: ನೆವಾರ್ಕ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
kn: ನ್ಯೂಬೆರಿ

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
kn: ನ್ಯೂಬರ್ಗ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
kn: ನ್ಯೂಹಾಲ್

note: A city in California in the United States
en: Newhall
kn: ನ್ಯೂಹಾಲ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
kn: ನ್ಯೂನಾನ್

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
kn: ನ್ಯೂಪೋರ್ಟ್

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
kn: ನ್ಯೂಪೋರ್ಟ್

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
kn: ನ್ಯೂಪೋರ್ಟ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
kn: ನ್ಯೂಪೋರ್ಟ್ ನ್ಯೂಸ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
kn: ನ್ಯೂಟನ್

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
kn: ನಯಾಗರ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
kn: ನೊವಾಟಕ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
kn: ನೊಗಾಲಸ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
kn: ನೋಮ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
kn: ನೋರ್ಫೋಲ್ಕ್‍

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
kn: ನೋರ್ಫೋಲ್ಕ್‍

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
kn: ನಾರ್ಮನ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
kn: ನಾರ್ತ್ ಆಡಮ್ಸ್‍

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
kn: ನಾರ್ತ್ ಬೆಂಡ್

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
kn: ನಾರ್ತ್ ಲಾಸ್ ವೇಗಾಸ್

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
kn: N ಮಿರ್ಟಲ್ ಬೀಚ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
kn: ನಾರ್ತ್ ಪ್ಲಾಟ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
kn: ನಾರ್ತ್ ವಿಲ್ಕಸ್ಬೋರೊ

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
kn: ನಾರ್ತ್‍ವೇ

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
kn: ನಾರ್ವಾಕ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
kn: ನಾರ್ವುಡ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
kn: ನೂಕ್‍ಸಟ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
kn: ಓ ನೇಲ್

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
kn: ಓಕ್ ಹಾರ್ಬರ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
kn: ಓಕ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
kn: ಓಕ್ ರಿಡ್ಜ್‍

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
kn: ಒಕಾಡೇಲ್

note: A city in California in the United States
en: Oakland
kn: ಓಕ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
kn: ಒಕಾಲ

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
kn: ಓಶಿಯನ್ ಸಿಟಿ

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
kn: ಓಶಿಯನ್‍ಸೈಡ್

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
kn: ಒಡೆಸ್ಸಾ

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
kn: ಆಲ್ವೆನ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
kn: ಒಗಲಾಲ

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
kn: ಆಗ್ಡೆನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Okeechobee
kn: ಒಕೀಚೋಬೀ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
kn: ಓಕ್ಲಹಾಮ ಸಿಟಿ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
kn: ಓಕ್ಮಲ್ಜೀ

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
kn: ಒಲಾತೆ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
kn: ಓಲಿವ್ ಬ್ರಾಂಚ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
kn: ಒಲಿವಿಯಾ

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
kn: ಓಲ್ನಿ

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
kn: ಒಲಂಪಿಯಾ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
kn: ಒಮಾಹಾ

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
kn: ಒಮಾಕ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
kn: ಒಂಟಾರಿಯೋ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
kn: ಒಂಟಾರಿಯೋ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
kn: ಆರೆಂಜ್

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
kn: ಆರೆಂಜ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
kn: ಆರೆಂಜ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
kn: ಆರೆಂಜ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
kn: ಆರೆಂಜ್ ಸಿಟಿ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
kn: ಆರೆಂಜ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
kn: ಓರ್ಡ್

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
kn: ಒರ್ಲಾಂಡೊ

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
kn: ಆರ್ಮಂಡ್ ಬೀಚ್

note: A city in California in the United States
en: Oroville
kn: ಒರೊವಿಲ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
kn: ಆರ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
kn: ಓರ್ಟನ್‍ವಿಲ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
kn: ಒಸಿಯೋಲಾ

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
kn: ಒಸ್ಕೋಡ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
kn: ಒಶ್‍ಕೊಶ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
kn: ಒಸ್ಕಲೂಸಾ

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
kn: ಒಟ್ಟುಮ್ವಾ

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
kn: ಒವರ್ಲಾಂಡ್ ಪಾರ್ಕ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
kn: ಒವಟೊನಾ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
kn: ಓವೆನ್ಸ್‍ಬೊರೊ

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
kn: ಒವೊಸ್ಸೊ

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
kn: ಆಕ್ಸ್ಫರ್ಡ್

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
kn: ಆಕ್ಸ್ಫರ್ಡ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
kn: ಆಕ್ಸ್ಫರ್ಡ್

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
kn: ಆಕ್ಸ್‍ನಾರ್ಡ್

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
kn: ಒಝಾರ್ಕ್

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
kn: ಪಡುಕಾಹ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
kn: ಪೇಜ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
kn: ಪಗೊಸಾ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
kn: ಪಲಾಶಿಯೋಸ್

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
kn: ಪ್ಯಾಲಿಸ್ತೀನ್

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
kn: ಪಾಮ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
kn: ಪಾಮ್‍ಡೇಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
kn: ಪಾಮರ್

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
kn: ಪಾಲೊ ಆಲ್ಟೋ

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
kn: ಪಾಂಪಾ

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
kn: ಪನಾಮ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
kn: ಪ್ಯಾರಿಸ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
kn: ಪ್ಯಾರಿಸ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
kn: ಪಾರ್ಕ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
kn: ಪಾರ್ಕರ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
kn: ಪರ್ಸೋನ್ಸ್‍

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
kn: ಪಸಾಡೆನ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
kn: ಪಸಾಡೆನ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
kn: ಪಾಸ್ಕಾಗೌಲಾ

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
kn: ಪಾಸ್ಕೋ

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
kn: ಪಾಸೊ ರೋಬ್ಲಸ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
kn: ಪ್ಯಾಟರ್ಸನ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
kn: ಪ್ಯಾಟರ್ಸನ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
kn: ಪಾಟುಕ್ಸೆಂಟ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
kn: ಪೌಲ್ಸ್‍ ವ್ಯಾಲಿ

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
kn: ಪಾವ್ಟಕೆಟ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
kn: ಪ್ಯಾಕ್ಸೆನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
kn: ಪೇನ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
kn: ಪೀಸನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
kn: ಪೆಕೋಸ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
kn: ಪೆಲ್ಲಾ

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
kn: ಪೆಲ್‍ಸ್ಟನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Pembroke Pines
kn: ಪೆಂಬ್ರೋಕ್ ಪೈನ್ಸ್‍

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
kn: ಪೆಂಡಲ್ಟನ್

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
kn: ಪೆನ್ ಯಾನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
kn: ಪೆನ್ಸಾಕೋಲಾ

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
kn: ಪೆಯೋರಿಯ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
kn: ಪೆಯೋರಿಯ

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
kn: ಪೆರಿ

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
kn: ಪೆರಿಟನ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
kn: ಪೆರು

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
kn: ಪೆರು

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
kn: ಪೀಟರ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
kn: ಪೀಟರ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
kn: ಪೀಟರ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
kn: ಫಿಲಿಡೆಲ್ಫಿಯಾ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
kn: ಫಿಲಿಪ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
kn: ಫಿಲಿಪ್ಸ್‍

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
kn: ಫೀನಿಕ್ಸ್‍

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
kn: ಪಿಯರೆ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
kn: ಪೈನ್ ಬ್ಲಫ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
kn: ಪೈನ್ ರಿಡ್ಜ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
kn: ಪೈನ್ ರಿವರ್

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
kn: ಪೈನ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
kn: ಪೈನ್‌ಡೇಲ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
kn: ಪೈನ್‌ಹರ್ಸ್ಟ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
kn: ಪೈಪ್‍ಸ್ಟೋನ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
kn: ಪಿಟ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
kn: ಪಿಟ್ಸ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
kn: ಪಿಟ್ಸ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
kn: ಪ್ಲೇಸರ್

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
kn: ಪ್ಲೇನ್‍ವೀವ್

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
kn: ಪ್ಲ್ಯಾನೊ

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
kn: ಪ್ಲಾಟಿನಮ್

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
kn: ಪ್ಲಾಟ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
kn: ಪ್ಲಾರ್ಟ್ಸ್‍ಮೌತ್

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
kn: ಪ್ಲೈಮೌತ್

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
kn: ಪ್ಲೈಮೌತ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
kn: ಪೊಕಾಟೆಲ್ಲೊ

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
kn: ಪೋಹಿಕ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
kn: ಪಾಯಿಂಟ್ ಹೋಪ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
kn: ಪಾಯಿಂಟ್ ಲೇ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
kn: ಪಾಯಿಂಟ್ ಪ್ಲೆಸೆಂಟ್

note: A city in California in the United States
en: Pomona
kn: ಪೊಮೋನಾ

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
kn: ಪೊಂಪಾನೊ ಬೀಚ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
kn: ಪೋಂಕಾ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
kn: ಪೋಂಟಿಯಾಕ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
kn: ಪೋಂಟಿಯಾಕ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
kn: ಪೋಪ್ಲಾರ್ ಬ್ಲಫ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಅಲೆಕ್ಸಾಂಡರ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಆಲ್ಸ್‍ವರ್ತ್

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಏಂಜೆಲೀಸ್

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಅರ್ಕನ್ಸಾಸ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಹೆಯ್ಡನ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಹೋಪ್

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಇಸಾಬೆಲ್

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
kn: ಪೋರ್ಟ್ ಲವಾಕ

note: A city in California in the United States
en: Porterville
kn: ಪೋರ್ಟರ್‍ವಿಲ್

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
kn: ಪೋರ್ಟ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
kn: ಪೋರ್ಟ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
kn: ಪೋರ್ಟ್ಸ್‍ಮೌತ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
kn: ಪೋರ್ಟ್ಸ್‍ಮೌತ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
kn: ಪೊಟೇವ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
kn: ಪಾಟ್ಸ್‍ಟೌನ್

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
kn: ಪಫ್‍ಕೀಪ್ಸಿ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
kn: ಪ್ರಾಯ್ರೆ ಡು ಚೀನ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
kn: ಪ್ರಾಟ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
kn: ಪ್ರೆಸ್ಕೋಟ್

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
kn: ಪ್ರೆಸ್ಕ್‍ ಐಲ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
kn: ಪ್ರೆಸ್ಟನ್

note: A city in Utah in the United States
en: Price
kn: ಪ್ರೈಸ್‌

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
kn: ಪ್ರಿನ್ಸ್‍ಟನ್

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
kn: ಪ್ರೊವೈಡೆನ್ಸ್‍

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
kn: ಪ್ರಾವಿನ್ಸ್‍ಟೌನ್

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
kn: ಪ್ರೋವೊ

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
kn: ಪ್ಯೂಬ್ಲೋ

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
kn: ಪುಂಟಾ ಗೋರ್ಡಾ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
kn: ಕ್ವಾಕರ್‍ಟೌನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
kn: ಕ್ವಾಂಟಿಕೋ

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
kn: ಕ್ವಿಲಾಯೂಟ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
kn: ಕ್ವಿನ್ಸಿ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
kn: ರಸೀನ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
kn: ರಾಲೆ

note: A city in California in the United States
en: Ramona
kn: ರಮೊನಾ

note: A city in California in the United States
en: Rancho Cucamonga
kn: ರಾಂಚೊ ಕುಕಮೊಂಗಾ

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
kn: ರಾಂಟೌಲ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
kn: ರಾಪಿಡ್ ಸಿಟಿ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
kn: ರೆಟೋನ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
kn: ರಾಲಿನ್ಸ್‍

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
kn: ರೀಡಿಂಗ್

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
kn: ರೆಡ್ ಬ್ಲಫ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
kn: ರೆಡ್ ಓಕ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
kn: ರೆಡ್ ವಿಂಗ್

note: A city in California in the United States
en: Redding
kn: ರೆಡ್ಡಿಂಗ್

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
kn: ರೆಡ್ಮಂಡ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
kn: ರೆಡ್‍ವುಡ್ಸ್‍ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
kn: ರೆನೊ

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
kn: ರೆಂಟನ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
kn: ರೆಕ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
kn: ರೀನ್‍ಲ್ಯಾಂಡರ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
kn: ರೈಸ್ ಲೇಕ್

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
kn: ರಿಚ್ಮಂಡ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
kn: ರೈಫಲ್

note: A city in California in the United States
en: Riverside
kn: ರಿವರ್ಸೈಡ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
kn: ರಿವರ್ಟನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
kn: ರೊವಾನೋಕ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
kn: ರೊವಾನೋಕ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
kn: ರಾಬಿನ್ಸನ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
kn: ರೊಶೆಲ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
kn: ರೋಚೆಸ್ಟರ್

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
kn: ರೋಚೆಸ್ಟರ್

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
kn: ರೋಚೆಸ್ಟರ್

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
kn: ರಾಕ್ ಹಿಲ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
kn: ರಾಕ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
kn: ರಾಕ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
kn: ರಾಕ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
kn: ರಾಕ್‍ಪೋರ್ಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
kn: ರಾಕ್‍ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
kn: ರಾಕಿ ಮೌಂಟ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
kn: ರೋ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
kn: ರೋಜರ್ಸ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
kn: ರೋಜರ್ಸ್ ಸಿಟಿ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
kn: ರೋಮ್

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
kn: ರೋಮ್

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
kn: ರೋಮ್

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
kn: ರೊಝೊ

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
kn: ರೋಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
kn: ರಾಸ್‍ವೆಲ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
kn: ರಾಕ್ಸ್‍ಬೊರೊ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
kn: ರುಯಿಡೋಸೊ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
kn: ರಶ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
kn: ರಸೆಲ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
kn: ರಸೆಲ್‍ವಿಲ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
kn: ರೂಸ್ಟನ್

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
kn: ರಟ್‍ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
kn: ಸ್ಯಾಕ್ರಾಮೆಂಟೋ

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
kn: ಸಫಾರ್ಡ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
kn: ಸಾಗನಾವ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
kn: ಸಗೂಶೆ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
kn: ಸೈಂಟ್ ಕ್ಲೌಡ್

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾರ್ಜ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
kn: ಸೈಂಟ್ ಜೇಮ್ಸ್‍

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
kn: ಸೈಂಟ್ ಜೇಮ್ಸ್‍

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾನ್

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
kn: ಸೈಂಟ್ ಜಾನ್ಸ್‍ಬರಿ

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
kn: ಸೈಂಟ್ ಮೇರೀಸ್

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
kn: ಸೈಂಟ್ ಮೇರೀಸ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
kn: ಸೈಂಟ್ ಪಾಲ್

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
kn: ಸಲೇಮ್

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
kn: ಸಲೇಮ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
kn: ಸಾಲಿಡಾ

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
kn: ಸಾಲಿನಾ

note: A city in California in the United States
en: Salinas
kn: ಸ್ಯಾಲಿನಾಸ್

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
kn: ಸ್ಯಾಲಿಸ್‍ಬರಿ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
kn: ಸ್ಯಾಲಿಸ್‍ಬರಿ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
kn: ಸ್ಯಾಲಿಸಾ

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
kn: ಸಾಲ್ಮನ್

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
kn: ಸಾಲ್ಟ್‍ ಲೇಕ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಏಂಜಲೋ

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಅಂಟಾನಿಯೋ

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಬರ್ನಾರ್ಡಿನೊ

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಕಾರ್ಲೋಸ್

note: A city in California in the United States
en: San Diego
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಡೀಯಾಗೊ

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಫ್ರಾನ್ಸಿಸ್ಕೋ

note: A city in California in the United States
en: San Jose
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜೋಸ್

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಲೂಯಿಸ್ ಒಬಿಸ್ಪೋ

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಮಾರ್ಕೋಸ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
kn: ಸ್ಯಾಂಡ್‍ ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
kn: ಸ್ಯಾಂಡ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
kn: ಸ್ಯಾಂಡ್‍ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
kn: ಸ್ಯಾಂಡ್‌ವಿಚ್‌

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
kn: ಸ್ಯಾನ್‍ಫೋರ್ಡ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
kn: ಸ್ಯಾನ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಆನಾ

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಬಾರ್ಬರಾ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಕ್ಲಾರಾ

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಕ್ಲಾರಾ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಫೆ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಮಾರಿಯಾ

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಮೋನಿಕಾ

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ರೋಸಾ

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
kn: ಸಾರಾನ್ಯಾಕ್ ಲೇಕ್

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
kn: ಸಾರಾಸೋಟ

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
kn: ಸಾಲ್ಟ್‍ ಸ್ಟಿ. ಮೇರಿ

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
kn: ಸವನ್ನಾ

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
kn: ಸವನ್ನಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
kn: ಸವೋಂಗಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
kn: ಸ್ಕಾಮೋನ್ ಬೇ

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
kn: ಸ್ಕಪೋಸ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
kn: ಸ್ಕಾಟ್ಸ್‍ಬ್ಲಫ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
kn: ಸ್ಕಾಟ್ಸ್‍ಡೇಲ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
kn: ಸೀಯಾರ್ಸಿ

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
kn: ಸೀಟಲ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
kn: ಸೆಡಾಲಿಯಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
kn: ಸೆಲಾವಿಕ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
kn: ಸೆಲ್ಡೋವಿಯಾ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
kn: ಸೆಲಿನ್ಸ್‍ಗ್ರೂವ್

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
kn: ಸೆಮಿನೋಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
kn: ಸೆಮಿನೋಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
kn: ಸೆವಾರ್ಡ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
kn: ಶಾನೀ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
kn: ಶೆಬಯೊಗನ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
kn: ಶೆಲ್ಬಿ

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
kn: ಶೆಲ್ಬಿವಿಲ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
kn: ಶೆಲ್ಡನ್

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
kn: ಶೆಲ್ಟನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
kn: ಶೆನಾಂದೋಹ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
kn: ಶೆರಿಡಾನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
kn: ಶೆರ್ಮಾನ್

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
kn: ಶಿರ್ಲೇ

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
kn: ಶಿಶ್ಮಾರಫ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
kn: ಶೋ ಲೋ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
kn: ಶ್ರೀವ್‍ಪೋರ್ಟ್

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
kn: ಸಿಡ್ನಿ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
kn: ಸಿಡ್ನಿ

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
kn: ಸಿಯೆರಾ ವಿಸ್ಟಾ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
kn: ಸಿಲೋಆಮ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
kn: ಸಿಲ್ವರ್ ಬೇ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
kn: ಸಿಲ್ವರ್ ಸಿಟಿ

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
kn: ಸಿಮಿ ವ್ಯಾಲಿ

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
kn: ಸಿಯಾಕ್ಸ್‍ ಸಿಟಿ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
kn: ಸಿಯಾಕ್ಸ್‍ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
kn: ಸೈರನ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
kn: ಸಿಸ್ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
kn: ಸಿಟ್ಕಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
kn: ಸ್ಕಾಗ್‍ವೇ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
kn: ಸ್ಲೇಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
kn: ಸ್ಲೀಟ್‍ಮ್ಯೂಟ್

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
kn: ಸ್ಲೈಡೆಲ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
kn: ಸ್ಮಿತ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
kn: ಸ್ಮಿರ್ನಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
kn: ಸ್ನೈಡರ್

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
kn: ಸೋಡಾ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
kn: ಸೊಲ್ಡೋತ್ನಾ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
kn: ಸೋಮರ್ಸೆಟ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
kn: ಸೋಮರ್ವಿಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
kn: ಸೊನೋರ

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
kn: ಸೌತ್ ಬೆಂಡ್

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
kn: ಸೌತ್ ಹೆವನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
kn: ಸೌತ್ ಹಿಲ್

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
kn: ಸೌತ್ ಲೇಕ್ ಟಾಹೋ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
kn: ಸ್ಪಾರ್ಟಾ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
kn: ಸ್ಪಾರ್ಟಾ

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
kn: ಸ್ಪೆನ್ಸರ್

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
kn: ಸ್ಪಫಾರ್ಡ್

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
kn: ಸ್ಪೊಕೇನ್

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಡೇಲ್

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
kn: ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
kn: ಸ್ಟಾಫೋರ್ಡ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
kn: ಸ್ಟಾಮ್‌ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
kn: ಸ್ಟಾಂಪೇಡ್

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
kn: ಸ್ಟಾನ್ಲಿ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
kn: ಸ್ಟಾಂಟನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
kn: ಸ್ಟಾಪಲ್ಸ್‍

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
kn: ಸ್ಟೇಟ್ ಕಾಲೇಜ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
kn: ಸ್ಟೇಟ್ಸ್‍ಬೊರೊ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
kn: ಸ್ಟೇಟ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
kn: ಸ್ಟಾಂಟನ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
kn: ಸ್ಟೀಮ್‌ಬೋಟ್‌ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
kn: ಸ್ಟೀಫನ್‍ವಿಲ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
kn: ಸ್ಟರ್ಲಿಂಗ್

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
kn: ಸ್ಟರ್ಲಿಂಗ್ ಹೈಟ್ಸ್‍

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
kn: ಸ್ಟೀವನ್ಸ್‍ ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
kn: ಸ್ಟಿಲ್‍ವಾಟರ್

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
kn: ಸ್ಟಾಕ್ಟನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
kn: ಸ್ಟಾರ್ಮ್ ಲೇಕ್

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
kn: ಸ್ಟುವರ್ಟ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
kn: ಸ್ಟರ್ಜಿಯಾನ್ ಬೇ

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
kn: ಸ್ಟರ್ಗಿಸ್

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
kn: ಸ್ಟುಟ್‌ಗರ್ಟ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
kn: ಸಫೋಲ್ಕ್‍

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
kn: ಸಲ್ಫರ್ ಸ್ಪ್ರಿಂಗ್ಸ್‍

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
kn: ಸನ್ನಿವೇಲ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
kn: ಸುಪೀರಿಯರ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
kn: ಸಸೆಕ್ಸ್‍

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
kn: ಸಟೋನ್

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
kn: ಸಟೋನ್

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
kn: ಸ್ವೀಟ್‍ವಾಟರ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
kn: ಸಿಲ್ವೇನಿಯಾ

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
kn: ಸಿರಾಕ್ಯೂಸ್

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
kn: ಟಕೋಮಾ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
kn: ತಲೇಕಾಹ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
kn: ಟಲ್ಕೀಟ್ನಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
kn: ಟಲ್ಕೀಟ್ನಾ

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
kn: ಟಲಾಹ್ಯಾಸೀ

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
kn: ಟ್ಯಾಂಪಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
kn: ಟನಾನ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
kn: ಟವೋಸ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
kn: ಟ್ಯಾರಿಯಾಲ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
kn: ಟೇಯ್ಲರ್ವಿಲ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
kn: ಟೆಕಮಾಹ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
kn: ಟೆಲ್ಯುರೈಡ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
kn: ಟೆಂಪೆ

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
kn: ಟೆಂಪಲ್

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
kn: ಟೆರ್ ಓಟ್

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
kn: ಟೆರಲ್

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
kn: ಟೆಟರ್ಬೊರೊ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
kn: ಟೆಕ್ಸಾರ್ಕನಾ

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
kn: ದ ಡಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
kn: ದ ವಿಲೇಜಸ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
kn: ಥೆಡ್‍ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
kn: ಥೀಫ್ ರಿವರ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
kn: ಥಾಮಸ್ಟನ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
kn: ಥಾಮ್ಸನ್

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
kn: ತೌಸಂಡ್ ಓಕ್ಸ್‌

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
kn: ಟಿಲಿಕಮ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
kn: ಟಿನ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
kn: ಟಿಟೂಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
kn: ಟೊಗಾಯಿಕ್

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
kn: ಟೊಲೆಡಾ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
kn: ತೊಮಾಹಾಕ್

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
kn: ಟೊನೊಪಾ

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
kn: ಟೋಪೆಕಾ

note: A city in California in the United States
en: Torrance
kn: ಟೊರೆನ್ಸ್‍

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
kn: ಟೋರಿಯಾನ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
kn: ಟೋರಿಂಗಟನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
kn: ಟ್ರೇಸಿ

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
kn: ಟ್ರಾವರ್ಸ್ ಸಿಟಿ

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
kn: ಟ್ರೆಂಟನ್

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
kn: ಟ್ರಿನಿಡಾಡ್

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
kn: ಟ್ರಾಯ್

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
kn: ಟ್ರಾಯ್

note: A city in California in the United States
en: Truckee
kn: ಟ್ರಕೀ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
kn: ಟ್ರುತ್ ಆರ್ ಕಾನ್ಸಿಕ್ವೆನ್ಸಸ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
kn: ಟಕ್ಸನ್

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
kn: ಟಕುಮ್‍ಕ್ಯಾರಿ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
kn: ಟುಸಾ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
kn: ಟುನಿಕಾ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
kn: ಟುಪೆಲೊ

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
kn: ಟಸ್ಕಾಲೂಸಾ

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
kn: ಟ್ವೆಣ್ಟಿನೈನ್ ಪಾಮ್ಸ್‍

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
kn: ಟ್ವಿನ್ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
kn: ಟು ಹಾರ್ಬರ್ಸ್‍

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
kn: ಟೈಲರ್

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
kn: ಉಕಿಯಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
kn: ಉನಾಲಕ್ಲೀಟ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
kn: ಉನಾಲಸ್ಕಾ

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
kn: ಯೂನಿಟಿ ವಿಲೇಜ್

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
kn: ಯೂನಿವರ್ಸಲ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
kn: ಯುವಾಲ್ಡೆ

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
kn: ವ್ಯಕಾವಿಲ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
kn: ವಾಲ್ಡೇಝ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
kn: ವಾಲ್ಡೊಸ್ಟಾ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
kn: ವ್ಯಾಲೆಂಟೀನ್

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
kn: ವಲೆಜೊ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
kn: ವ್ಯಾಲಪರೈಸೊ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
kn: ವ್ಯಾಲಪರೈಸೊ

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
kn: ವ್ಯಾನ್ ನ್ಯೂಯಿಸ್

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
kn: ವ್ಯಾಂಕೋವರ್

note: A city in California in the United States
en: Ventura
kn: ವೆಂಚುರಾ

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
kn: ವರ್ನಾಲ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
kn: ವೆರ್ನೋನ್

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
kn: ವೆರೊ ಬೀಚ್

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
kn: ವಿಶಿ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
kn: ವಿಕ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
kn: ವಿಕ್ಟೋರಿಯಾ

note: A city in California in the United States
en: Victorville
kn: ವಿಕ್ಟೋರ್ವಿಲ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
kn: ವಿಡಾಲಿಯಾ

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
kn: ವಿಲಾನೊ ಬೀಚ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
kn: ವೈನ್‌ಯಾರ್ಡ್ ಹೆವನ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
kn: ವಿಂಟನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
kn: ವರ್ಜೀನಿಯಾ ಬೀಚ್

note: A city in California in the United States
en: Visalia
kn: ವಿಸಾಲಿಯಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
kn: ವಾಕೋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
kn: ವಡೆನಾ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
kn: ವೇಡಸ್‌ಬೊರೊ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
kn: ವಾಹಿಯಾವ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
kn: ವಾಪೆಟನ್

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
kn: ವೈಕಿ

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
kn: ವೇನ್‍ರೈಟ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
kn: ವೇಕ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
kn: ವಾಲಾ ವಾಲಾ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
kn: ವಾಲ್ನಟ್ ರಿಡ್ಜ್‍

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
kn: ವಾರ್ನರ್ ರಾಬಿನ್ಸ್‍

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
kn: ವಾರೆನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
kn: ವಾರೋಡ್

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
kn: ವಾರ್ಸಾ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
kn: ವಸೇಕಾ

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
kn: ವಾಶಿಂಗ್ಟನ್

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
kn: ವಾಶಿಂಗ್ಟನ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
kn: ವಾಶಿಂಗ್ಟನ್

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
kn: ವಾಶಿಂಗ್ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
kn: ವಾಸಿಲಾ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
kn: ವ್ಯಾಸ್ಕಿಶ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
kn: ವಾಟರ್‍ಬರಿ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
kn: ವಾಟರ್‍ಲೂ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
kn: ವಾಟರ್‍ಟೌನ್

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
kn: ವಾಟರ್‍ಟೌನ್

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
kn: ವಾಟರ್‍ಟೌನ್

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
kn: ವಾಟರ್‍ವಿಲ್

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
kn: ವ್ಯಾಟ್ಸನ್‍ವಿಲ್

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
kn: ವಾಕಿಗನ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
kn: ವಾಕ್‍ಶಾ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
kn: ವಾವ್‍ಪಾಕಾ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
kn: ವಾಸಾ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
kn: ವಾವ್‌ಟೊಮಾ

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
kn: ವೇಕ್ರಾಸ್

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
kn: ವೈನ್

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
kn: ವೈನ್ಸ್‌ವಿಲ್

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
kn: ವೆದರ್ಫೋರ್ಡ್

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
kn: ವೆಬ್‍ಸ್ಟರ್ ಸಿಟಿ

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
kn: ವೆಲ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
kn: ವನಾಚಿ

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
kn: ವೆಂಡೋವರ್

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
kn: ವೆಸ್ಲಾಕೊ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಬೆಂಡ್

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಚಿಕಾಗೊ

note: A city in California in the United States
en: West Covina
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಕೋವಿನಾ

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಮೆಮ್ಫಿಸ್

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಪಾಮ್ ಬೀಚ್

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಪ್ಲೇನ್ಸ್‍

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: West Thumb
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ತಂಬ್

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
kn: ವೆಸ್ಟ್‌ ವ್ಯಾಲಿ ಸಿಟಿ

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
kn: ವೆಸ್ಟರ್ಲಿ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ಫೀಲ್ಡ್

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ಹ್ಯಾಂಪ್ಟನ್ ಬೀಚ್

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ಮಿನಿಸ್ಟರ್

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
kn: ವಾರ್ಟನ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
kn: ವೀಟನ್

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
kn: ವೀಲಿಂಗ್

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
kn: ವೈಟ್ ಪ್ಲೇನ್ಸ್‍

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
kn: ವೈಟ್‍ಫೀಲ್ಡ್‍

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
kn: ವಿಟಿಯರ್

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
kn: ವಿಚಿಟಾ

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
kn: ವಿಚಿಟಾ ಫಾಲ್ಸ್‍

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
kn: ವಿಲ್ಕಸ್-ಬಾರ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
kn: ವಿಲಿಯಮ್ಸ್‍ಬರ್ಗ್

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
kn: ವಿಲಿಯಮ್‍ಸ್ಪೋರ್ಟ್

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
kn: ವಿಲಿಸ್ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
kn: ವಿಲ್ಲೊ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
kn: ವಿಲ್ಲೊ ಗ್ರೂವ್

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
kn: ವಿಲ್ಮಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
kn: ವಿಲ್ಮಿಂಗ್‍ಟನ್

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
kn: ವಿಲ್ಮಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
kn: ವಿನ್‍ಚೆಸ್ಟರ್

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
kn: ವಿಂಡರ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
kn: ವಿಂಡಮ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
kn: ವಿಂಡೋ ರಾಕ್

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
kn: ವಿಂಡ್ಸರ್ ಲಾಕ್ಸ್‍

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
kn: ವಿನ್‍ಫೀಲ್ಡ್

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
kn: ವಿಂಕ್

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
kn: ವಿನೆಮುಕಾ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
kn: ವಿನೋನಾ

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
kn: ವಿನ್ಸ್‍ಲೋ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
kn: ವಿನ್ಸ್‍ಟನ್-ಸಲೆಮ್

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
kn: ವಿಂಟರ್ ಹೆವನ್

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
kn: ವಿಂಟರ್ಸ್‌ವಿಲ್

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
kn: ವಿಸ್ಕಾಸೆಟ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
kn: ವಿಸ್ಕನ್‍ಸಿನ್ ರಾಪಿಡ್ಸ್‍

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
kn: ವೈಸ್

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
kn: ವೂಲ್ಫ್‍ ಪಾಯಿಂಟ್

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
kn: ವುಡ್‌ರಫ್

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
kn: ವೂಸ್ಟರ್

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
kn: ವಸ್ಟರ್

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
kn: ವೊರ್ಲ್ಯಾಂಡ್

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
kn: ವರ್ತಿಂಗ್‍ಟನ್

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
kn: ವ್ರಾಂಗೆಲ್

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
kn: ವ್ಯೂಮಿಂಗ್

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
kn: ಯಕಿಮಾ

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
kn: ಯಕುಟಾಟ್

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
kn: ಯಾಂಕ್ಟನ್

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
kn: ಯೋಂಕರ್ಸ್

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
kn: ಯಾರ್ಕ್

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
kn: ಯಾರ್ಕ್

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
kn: ಯಂಗ್‍ಸ್ಟೌನ್

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
kn: ಯುಮಾ

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
kn: ಝೇನ್ಸ್‍ವಿಲ್

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
kn: ವೇಕ್‌ ಐಲ್ಯಾಂಡ್, ವೇಕ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ ಆರ್ಮಿ ಏರ್‌ಫೀಲ್ಡ್‌ ಏರ್‌ಪೋರ್ಟ್

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
kn: ಶರ್ಲೋಟ್ ಅಮೇಲಿ

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
kn: ಕ್ರೈಸ್ಟೈನ್‍ಸ್ಟಡ್

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
kn: ಕರಾಸ್ಕೋ

note: A city in Uruguay
en: Colonia
kn: ಕೊಲೊನಿಯಾ

note: A city in Uruguay
en: Durazno
kn: ಡುರಾಸ್ನೊ

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
kn: ಮಾಲ್ಡೊನಾಡೊ

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
kn: ಮೋಂಟೆವೀಡಿಯೋ

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
kn: ನ್ಯೂಕಸ್

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
kn: ಸಮರ್ಕಂಡ್

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
kn: ತಾಷ್ಕೆಂಟ್

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
kn: ಟರ್ಮಿಝ್

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
kn: ಉರ್ಗಾಂಚ್

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
kn: ಅಕಾರಿಗ್ವಾ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
kn: ಬಾರ್ಸಿಲೋನಾ

note: A city in Venezuela
en: Barinas
kn: ಬರಿನಾಸ್

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
kn: ಬಾರ್ಕಿಸಮೇಟೊ

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
kn: ಕಲಬೊಝೊ

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
kn: ಕರಕಾಸ್

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
kn: ಸಿಯುಡಾಡ್ ಬೋಲಿವಾರ್

note: A city in Venezuela
en: Coro
kn: ಕೊರೊ

note: A city in Venezuela
en: El Variante
kn: ಎಲ್ ವೇರಿಯಂಟೆ

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
kn: ಎಲ್ ವಿಜಿಯಾ

note: A city in Venezuela
en: Guanare
kn: ಗ್ವನಾರೆ

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
kn: ಗ್ವರಿಕ್ಯೂರ್

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
kn: ಗ್ವಾಸ್ಡಾಲಿಟೊ

note: A city in Venezuela
en: Güiria
kn: ಗುರಿಯಾ

note: A city in Venezuela
en: La Chica
kn: ಲಾ ಚಿಕಾ

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
kn: ಮಾರಾಕೈಬೊ

note: A city in Venezuela
en: Maracay
kn: ಮರಾಕೆ

note: A city in Venezuela
en: Maturín
kn: ಮಟುರಿನ್

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
kn: ಮೆನೆ ಗ್ರಾಂಡ್

note: A city in Venezuela
en: Morocure
kn: ಮೊರೊಕ್ಯೂರ್

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
kn: ಮೆರಿಡಾ

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
kn: ಪಾರಾಮಿಲ್ಲೋ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಅಯಾಕುಕೊ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
kn: ಪೋರ್ಟೊ ಬಾರ್ಬುರಾಟ

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಅಂಟಾನಿಯೋ ಡೆಲ್ ಟಚೀರಾ

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಫೆಲಿಪಿ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಫರ್ನಾಂಡೊ

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
kn: ಸ್ಯಾನ್ ಜುವಾನ್ ಡಿ ಲಾಸ್ ಮೊರೋಸ್

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
kn: ಸ್ಯಾನ್‌ ಟೋಮ್‌

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
kn: ಸ್ಯಾಂಟಾ ಬಾರ್ಬರಾ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
kn: ವೆಲೆನ್ಶಿಯಾ

note: A city in Venezuela
en: Valera
kn: ವಲೆರಾ

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
kn: ಡ ನ್ಯಾಂಗ್

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
kn: ಹನೋಯಿ

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
kn: ಹೊ ಚಿ ಮಿನ್ ಸಿಟಿ

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
kn: ಮಟೌಟು

note: A city in Yemen
en: 'Adan
kn: 'ಏಡಾ

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
kn: 'ಅಟಾಕ್

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
kn: ಅಲ್ ಹುದಾಯ್‌ದಾ

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
kn: ಮಾರಿಬ್

note: A city in Yemen
en: Mori
kn: ಮೋರಿ

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
kn: ಸಾ'ಅದಾ

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
kn: ಸಾನಾ

note: A city in Yemen
en: Say'un
kn: ಸಯೂನ್

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
kn: ಟಯೀಜ್

note: A city in Zambia
en: Chinganze
kn: ಚಿಂಗಾಂಝೆ

note: A city in Zambia
en: Livingstone
kn: ಲಿವಿಂಗ್‍ಸ್ಟೋನ್

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
kn: ಲುಸಾಕ

note: A city in Zambia
en: Ndola
kn: ಎನ್‌ಡೋಲ

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
kn: ಮರೇಹಮ್
