MATE Desktop Environment - en to br translation catalogue (208 entries)

en: Africa
br: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
br: Antarktika

en: Asia
br: Azia

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
br: Meurvor Atlantel

en: Europe
br: Europa

en: North America
br: Amerika an Norzh

note: DZ - Algeria
en: Algeria
br: Aljeria

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
br: Samoa Americat

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
br: Antarktika

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
br: Antigua ha Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
br: Arc'hantina

note: AU - Australia
en: Australia
br: Aostralia

note: AT - Austria
en: Austria
br: Aostria

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
br: Bahrein

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
br: Belgia

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
br: Boutan

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
br: Bosnia ha Herzegovina

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
br: Douaroù Saoz Meurvor India

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
br: Inizi Gwerc'h Saoz

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
br: Kambodia

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
br: Kameroun

note: CA - Canada
en: Canada
br: Kanada

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
br: Inizi Cayman

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
br: Republik Africat Kreiz

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
br: Sina

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
br: Enez Nedeleg

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
br: Inizi Kokoz (Keeling)

note: KM - Comoros
en: Comoros
br: Komoros

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
br: Kongo, Republik Demokratel ar

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
br: Republik Kongo

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
br: Inizi Cook

note: HR - Croatia
en: Croatia
br: Kroatia

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
br: Kiprenez

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
br: Republik Tcheg

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
br: Aod an Olifant

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
br: Danmark

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
br: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
br: Republik Dominikan

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
br: Ekuador

note: EG - Egypt
en: Egypt
br: Egipt

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
br: Salvador

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
br: Guinea ar Cheheder

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
br: Etiopia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
br: Inizi Falkland (Malvinas)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
br: Inizi Faroe

note: FR - France
en: France
br: Frañs

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
br: Gwiana C'hall

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
br: Polinezia C'hall

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
br: Douaroù Gall ar Su

note: DE - Germany
en: Germany
br: Alamagn

note: GR - Greece
en: Greece
br: Gres

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
br: Groenland

note: GY - Guyana
en: Guyana
br: Guyane

note: HU - Hungary
en: Hungary
br: Hungaria

note: IS - Iceland
en: Iceland
br: Island

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
br: Indonezia

note: IE - Ireland
en: Ireland
br: Iwerzhon

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
br: Enez Manav

note: IT - Italy
en: Italy
br: Italia

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
br: Jamaika

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
br: Jordania

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
br: Kazakstan

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
br: Kuweit

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
br: Kirgistan

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
br: Liban

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
br: Libia

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
br: Luksembourg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
br: Makao

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
br: Makedonia

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
br: Malayzia

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
br: Inizi Marshall

note: MX - Mexico
en: Mexico
br: Mec'hiko

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
br: Mikronezia, Stadoù Kevreadel

note: MD - Moldova
en: Moldova
br: Moldova, Republik

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
br: Monako

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
br: Mongolian

note: MA - Morocco
en: Morocco
br: Maroko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
br: Mozambik

note: NR - Nauru
en: Nauru
br: Naoru

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
br: Izelvroioù

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
br: Antilhez an Izelvroioù

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
br: Kaledonia nevez

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
br: Zeland nevez

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
br: Nikaragua

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
br: Enez Norfolk

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
br: Kore norzh

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
br: Inizi Mariana an Norzh

note: NO - Norway
en: Norway
br: Norvegia

note: PW - Palau
en: Palau
br: Palao

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
br: Papua Guinea Nevez

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
br: Perou

note: PH - Philippines
en: Philippines
br: Filipinez

note: PL - Poland
en: Poland
br: Polonia

note: RO - Romania
en: Romania
br: Roumania

note: RU - Russian Federation
en: Russia
br: Rusia

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
br: Sant Bartelemy

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
br: Santez Helena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
br: Sant Kitts ha Nevis

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
br: Santa Lucia

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
br: Sant Martin

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
br: Sant Per ha Mikelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
br: Sant Visent hag Grenadin

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
br: Sao Tome ha Principe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
br: Arabia Saoudat

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
br: Singapour

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
br: Inizi Salomon

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
br: Inizi Georgia ar Su hah Inizi Sandwich ar Su

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
br: Su-Korea

note: ES - Spain
en: Spain
br: Spagn

note: SD - Sudan
en: Sudan
br: Soudan

note: SR - Suriname
en: Suriname
br: Surinam

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
br: Svalbard ha Jan Mayen

note: SE - Sweden
en: Sweden
br: Sveden

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
br: Suis

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
br: Siria

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
br: Tokelao

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
br: Trinidad ha Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
br: Tunisi

note: TR - Turkey
en: Turkey
br: Turkia

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
br: Inizi Turks ha Caicos

note: UG - Uganda
en: Uganda
br: Ouganda

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
br: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
br: Emirelezhioù Arab Unanet

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
br: Rouantelezh-Unanet

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
br: Stadoù Unanet

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
br: Minor Outlying Islands Stadoù-Unanet Amerika

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
br: Kêr Vatican

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
br: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
br: Wallis ha Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
br: Sahara ar C'hornôg

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
br: Inizi Aland

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
br: Enez Lord Howe

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
br: Inizi Gambier

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
br: Inizi Gilbert

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
br: Inizi Phoenix

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
br: Inizi Line

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
br: Inizi Chatham

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
br: Enez Wake

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
br: Amzer Brasília

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
br: Inizi Galapagos

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
br: Amzer Kaliningrad

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
br: Amzer Samara

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
br: Amzer Yekaterinburg

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
br: Amzer Omsk

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
br: Amzer Krasnoyarsk

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
br: Amzer Irkoutzk

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
br: Amzer Yakutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
br: Amzer Vladivostok

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
br: Amzer Magadan

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
br: Amzer Kamchatka

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
br: Inizi Kanari

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
br: Ceuta ha Melilla

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
br: Amzer Newfoundland

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
br: Amzer Alaska

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
br: Brussels, Flemish ha Walloon Brabant

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
br: Luksembourg

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
br: Newfoundland ha Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
br: Nounavout

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
br: Bro Yukon

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
br: Saks izel (Niedersachsen)

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
br: Mecklenburg-Vorpommern

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
br: Nordrhein-Westfalen

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
br: Rheinland-Pfalz

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
br: Norzhiwerzhon

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
br: Bro Skoz

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
br: Kembre

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
br: Phnum Penh

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
br: Beurno

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
br: Prag

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
br: Kairo

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
br: Louksor

note: A city in France
en: Lannion
br: Lannuon

note: A city in France
en: Méné Guen
br: Menez Gwenn (Lann Bihoue)

note: A city in France
en: Nantes
br: Naoned

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
br: Pariz

note: A city in France
en: Quimper
br: Kemper

note: A city in France
en: Rennes
br: Roazhon

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
br: Sant Brieg

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
br: München

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
br: Roma

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
br: Kuweit

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
br: Luksembourg

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
br: Monako

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
br: Den Haag

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
br: Varsawa

note: A city in Poland
en: Wrocław
br: Vroklav

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
br: Lisboa

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
br: Moskou

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
br: Mourmansk

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
br: Saint Petersbourg

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
br: Belgrad

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
br: Singapour

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
br: Johannesbourg

note: A city in Turkey
en: Istanbul
br: Istanboul

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
br: Kairo

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
br: Chattanouga

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
br: Liban

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
br: Enez Mackinac

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
br: Palestin

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
br: Perou

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
br: Perou

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
br: Enez Wake

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
br: Samarkand

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
br: Toshkent

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
br: Ha Noi

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
br: Thanh Pho Ho Chi Minh

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
br: San'a'

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
br: Maarianhamina
