MATE Desktop Environment - en to ne translation catalogue (2587 entries)

en: Africa
ne: अफ्रिका

en: Asia
ne: एसिा

en: Australasia &amp; Oceania
ne: अस्ट्रेलेसिया ओसेनिक

en: Central and South America
ne: केन्द्रीय र साउथ अमेरिका

en: Europe
ne: युरोप

en: Middle East
ne: मिडल ईष्ट

en: North America
ne: उत्तर अमेरिका

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
ne: अफगानिस्तान

note: AL - Albania
en: Albania
ne: अल्बानिया

note: DZ - Algeria
en: Algeria
ne: अल्जेरिया

note: AO - Angola
en: Angola
ne: एङ्गोला

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
ne: एन्टिगुवा एण्ड बार्बुडा

note: AR - Argentina
en: Argentina
ne: अर्जेन्टिना

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
ne: अर्मेनिया

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
ne: अरुबा

note: AU - Australia
en: Australia
ne: अस्ट्रेलिया

note: AT - Austria
en: Austria
ne: अस्ट्रिया

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
ne: एजेरबाइजिन

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
ne: बाहामास

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
ne: बाह्रेन

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
ne: बङ्गलादेश

note: BB - Barbados
en: Barbados
ne: बार्बाडोस

note: BY - Belarus
en: Belarus
ne: बेलारस

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
ne: बेल्जियम

note: BZ - Belize
en: Belize
ne: बेलाइज

note: BJ - Benin
en: Benin
ne: बेनिन

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
ne: बर्मुडा

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
ne: बोलिभिया

note: BW - Botswana
en: Botswana
ne: बोट्स्वाना

note: BR - Brazil
en: Brazil
ne: ब्राजिल

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
ne: ब्रिटिश इन्डियन ओसन टेरिटोरी

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
ne: ब्रिटिश भर्जिन आइस्ल्यान्डस्

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
ne: ब्रुनाइ

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
ne: बुल्गेरिया

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
ne: बर्किना फासो

note: BI - Burundi
en: Burundi
ne: बुरुन्डि

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
ne: क्याम्बोडिया

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
ne: क्यामरुन

note: CA - Canada
en: Canada
ne: क्यानाडा

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
ne: केप भर्डे

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
ne: केम्यान आइस्ल्यान्ड्स्

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
ne: केन्द्रीय अफ्रिकन रिपब्लिक

note: TD - Chad
en: Chad
ne: च्याड

note: CL - Chile
en: Chile
ne: चाइल

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
ne: क्रिस्टमस आइस्ल्यान्ड

note: CO - Colombia
en: Colombia
ne: कोलोम्बिया

note: KM - Comoros
en: Comoros
ne: कोमोरोस

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
ne: कोङ्गो, रिपब्लिक अफ दि

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
ne: कूुक आइस्ल्यान्डस्

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
ne: कोष्टा रिका

note: HR - Croatia
en: Croatia
ne: क्रोयसिया

note: CU - Cuba
en: Cuba
ne: क्यूबा

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
ne: साइप्रस

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
ne: चेक रिपब्लिक

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
ne: डेनमार्क

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
ne: डोमोनिका

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
ne: डोमिनिका रिपब्लि

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
ne: इकुएडर

note: EG - Egypt
en: Egypt
ne: इजिप्ट

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
ne: El साल्भाडोर

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
ne: इक्वेटोरियल ग्विनि

note: EE - Estonia
en: Estonia
ne: एस्टोनिया

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
ne: ईथियोपिया

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
ne: फ्यारो आइस्ल्यान्ड

note: FJ - Fiji
en: Fiji
ne: फिजि

note: FI - Finland
en: Finland
ne: फिनल्यान्ड

note: FR - France
en: France
ne: फ्रान्स

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
ne: फ्रेन्च गाइना

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
ne: फ्रेन्च पोलिनेसिया

note: GA - Gabon
en: Gabon
ne: ग्याबोन

note: DE - Germany
en: Germany
ne: जर्मनि

note: GH - Ghana
en: Ghana
ne: घाना

note: GR - Greece
en: Greece
ne: ग्रीस

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
ne: ग्रीनल्यान्ड

note: GD - Grenada
en: Grenada
ne: ग्रीनाडा

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
ne: गुवाडेलोप

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
ne: गुवाम

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
ne: ग्वर्नसे

note: GN - Guinea
en: Guinea
ne: गिइनि

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
ne: गिइनि बिसाउ

note: GY - Guyana
en: Guyana
ne: गुयाना

note: HT - Haiti
en: Haiti
ne: हेइटी

note: HN - Honduras
en: Honduras
ne: होन्डुरस

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
ne: हङ्ग कङ्ग

note: HU - Hungary
en: Hungary
ne: हङ्गेरि

note: IS - Iceland
en: Iceland
ne: आइसल्यान्ड

note: IN - India
en: India
ne: ईन्डिया

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
ne: ईन्डोनेसिया

note: IQ - Iraq
en: Iraq
ne: इराक

note: IE - Ireland
en: Ireland
ne: आइर्ल्यान्ड

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
ne: इस्ले अफ म्यान

note: IL - Israel
en: Israel
ne: इजरायल

note: IT - Italy
en: Italy
ne: इटाली

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
ne: जमैका

note: JP - Japan
en: Japan
ne: जापान

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
ne: जर्सी

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
ne: काजाक्स्तान

note: KE - Kenya
en: Kenya
ne: केन्या

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
ne: किरिबाटी

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
ne: किर्जिस्तान

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
ne: लाओस

note: LV - Latvia
en: Latvia
ne: लात्भिया

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
ne: लेसोथो

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
ne: लिबिया

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
ne: लिथुनिया

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
ne: म्याकेडोनिया

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
ne: माडागास्कर

note: MW - Malawi
en: Malawi
ne: मालवि

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
ne: मलेसिया

note: MV - Maldives
en: Maldives
ne: माल्दिभ्स

note: ML - Mali
en: Mali
ne: माली

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
ne: मार्सल आइस्ल्यान्ड्स

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
ne: मार्टिनिक्वि

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
ne: माउरिटानिया

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
ne: माउरिटियस

note: MX - Mexico
en: Mexico
ne: मेक्सिको

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
ne: मिक्रोनेसिया, फेडेरेटेड स्टेट्स अफ

note: MD - Moldova
en: Moldova
ne: मोल्डोभा

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
ne: मङ्गोलिया

note: MA - Morocco
en: Morocco
ne: मोरोक्को

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
ne: माजाम्बिक्यू

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
ne: म्यानमार

note: NA - Namibia
en: Namibia
ne: नामिबिया

note: NR - Nauru
en: Nauru
ne: नाउरु

note: NP - Nepal
en: Nepal
ne: नेपाल

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
ne: नेदरल्यान्ड्स

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
ne: नेदरल्यान्ड्स एन्टिलेस

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
ne: न्यू क्यालेडोनिया

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
ne: न्यू जिल्यान्ड

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
ne: निकारागुवा

note: NE - Niger
en: Niger
ne: नाइजर

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
ne: नाइजेरिया

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
ne: नोर्फल्क आइस्ल्यान्ड

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
ne: उत्तर कोरिया

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
ne: उत्तरी मारियाना आइस्ल्यान्ड

note: NO - Norway
en: Norway
ne: नोर्वे

note: OM - Oman
en: Oman
ne: ओमन

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
ne: पाकिस्तान

note: PW - Palau
en: Palau
ne: पालाउ

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
ne: पपुवा न्यूगिनि

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
ne: पाराग्वे

note: PH - Philippines
en: Philippines
ne: फिलिपिनेस

note: PL - Poland
en: Poland
ne: पोल्यान्ड

note: PT - Portugal
en: Portugal
ne: पोर्जुगल

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
ne: पिउर्टो रिको

note: QA - Qatar
en: Qatar
ne: कतार

note: RO - Romania
en: Romania
ne: रोमानिया

note: RU - Russian Federation
en: Russia
ne: रसिया

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
ne: र्वान्डा

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
ne: सेन्ट हेलेना

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
ne: सेन्ट किट्स र नेभिस

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
ne: सेन्ट लुसिया

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
ne: सेन्ट पिइर्रे र मिक्युलोन

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
ne: सेन्ट भिन्सेन्ट एण्ड दि ग्रेनडिन्स

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
ne: सामोवा

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
ne: साओ टोम एण्ड प्रिन्सिपे

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
ne: साउदी अरेबिया

note: SN - Senegal
en: Senegal
ne: सेनेगल

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
ne: सेचेल्लेस

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
ne: सिरा लियोन

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
ne: स्लोभाकिया

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
ne: स्लोभेनिया

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
ne: सोलोमोन आइस्ल्यान्ड्स

note: SO - Somalia
en: Somalia
ne: सोमालिया

note: ZA - South Africa
en: South Africa
ne: दक्षीण अफ्रिका

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
ne: दक्षीण कोरिया

note: ES - Spain
en: Spain
ne: स्पेन

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
ne: श्रीलङ्का

note: SD - Sudan
en: Sudan
ne: सुडान

note: SR - Suriname
en: Suriname
ne: सुरिनेम

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
ne: स्वाजिल्यान्ड

note: SE - Sweden
en: Sweden
ne: स्विडेन

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
ne: स्विट्जरल्यान्ड

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
ne: साइरिया

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
ne: ताइवान

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
ne: ताजिक्स्तान

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
ne: तान्जानिया

note: TH - Thailand
en: Thailand
ne: थाइल्यान्ड

note: TG - Togo
en: Togo
ne: टोगो

note: TO - Tonga
en: Tonga
ne: टोन्गा

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
ne: ट्रिनिड्याड र टोबागो

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
ne: ट्युनिसिया

note: TR - Turkey
en: Turkey
ne: टर्की

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
ne: टर्कमेनिस्तान

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
ne: टर्क्स र काइकस आइस्ल्यान्ड्स

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
ne: टुभालु

note: UG - Uganda
en: Uganda
ne: उगान्डा

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
ne: युक्रेन

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
ne: युनाइटेड अरब एमिरेट्स

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
ne: यनाइटेड किङ्गडम

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
ne: युनाइटेड स्टेट्स

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
ne: युनाइटेड स्टेट्स माइनोर आउटलाइङ्ग आइस्ल्यान्ड्स

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
ne: उरुग्वे

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
ne: उज्बेकिस्तान

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
ne: भानुवाटु

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
ne: भेनेजुयला

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
ne: भीयतनाम

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
ne: पश्चीमी साहारा

note: YE - Yemen
en: Yemen
ne: येमेन

note: ZM - Zambia
en: Zambia
ne: जाम्बिया

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
ne: जिम्बावे

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
ne: डानमार्कस्भान

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
ne: वेक आइस्ल्यान्ड

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
ne: फर्नान्डो de नोरोन्हा

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
ne: क्यानारी आइस्ल्यान्डस्

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
ne: अस्ट्रेलियन क्यापिटल टेर्रिटोरी

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
ne: न्यू साउथ वेल्स

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
ne: उत्तरि भुभाग

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
ne: क्विन्सल्यान्ड

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
ne: दक्षीण अस्ट्रेलिया

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
ne: तास्मानिया

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
ne: पश्चीमी अस्ट्रेलिया

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
ne: ब्रुसेल्स, फ्लेमिस एण्ड वालोन ब्राबान्ट

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
ne: हेइनाउट

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
ne: लिमबर्ग

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
ne: लिइजे

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
ne: नामुर

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
ne: वेष्ट-फ्लान्डर्स

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
ne: सान्टा क्याटारिना

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
ne: अल्बर्टा

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
ne: ब्रिटिश कोलम्बिया

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
ne: मनिटोबा

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
ne: न्यू ब्रुन्सविक

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
ne: उत्तरपूर्वि भूभाग

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
ne: नोभा स्कोटिया

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
ne: नुनाभुट

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
ne: प्रिन्स एड्वार्ड आइस्ल्यान्ड

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
ne: सास्काट्चेवान

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
ne: युकन टेर्रेटोरी

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
ne: आनहोइ

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
ne: फुजिआन

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
ne: ग्यान्सु

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
ne: गाङ्गडोङ्ग

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
ne: ग्यान्जि

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
ne: गुनज्याउ

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
ne: हेनान

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
ne: होइलिङ्गजिङ्ग

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
ne: हुनान

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
ne: भित्रि मङ्गोलिया

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
ne: जिलिन

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
ne: लिवनिङ्ग

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
ne: ज्याङ्कि

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
ne: सिचुवान

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
ne: जिङ्ज्याङ्ग

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
ne: युनान

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
ne: जेङ्कजियाङ्क

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
ne: बाडेन-वर्टेमबर्ग

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
ne: बाभारिया

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
ne: ब्रेन्डेनबर्ग

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
ne: हेस्से

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
ne: लोवर साक्सोनि

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
ne: मेक्लेनबर्ग-वेष्टर्न पोमेरानिया

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
ne: उत्तर राइन-वेष्टफालिया

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
ne: राइनल्यान्ड-पालाटिनेट

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
ne: सार्ल्यान्ड

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
ne: स्याक्सोनी

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
ne: स्याक्सोनी-अन्हल्ट

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
ne: स्क्लेसविग-होल्सटेन

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
ne: थुरिन्गिया

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
ne: ईष्ट एण्ड साउथ ईष्ट इङ्गल्यान्ड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
ne: मिड्ल्यान्ड्स

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
ne: उत्तर पूर्व इङ्गल्यान्ड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
ne: उत्तर वेष्ट इङ्ग्ल्यान्ड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
ne: उत्तरी आइरल्यान्ड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
ne: स्कटल्यान्ड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
ne: दक्षीण र दक्षीण पश्चीम इङ्गल्यान्ड

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
ne: वेल्स

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
ne: अलाबामा

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
ne: अलास्का

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
ne: अरिजोना

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
ne: अर्कान्सास

note: A state/province/territory in United States
en: California
ne: क्यालिफोर्निया

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
ne: कोलोराडो

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
ne: कोन्नेक्टिकट

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
ne: डेलावेर

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
ne: कोलम्बियाको जील्ला

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
ne: फ्लोरिडा

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
ne: हवाई

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
ne: इडाहो

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
ne: इलिनोइस

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
ne: ओवा

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
ne: कान्सास

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
ne: केनटक्की

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
ne: मेनी

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
ne: म्यारिल्यान्ड

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
ne: मास्साचुसेट्स

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
ne: मिचिगान

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
ne: मिन्नेसोटा

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
ne: मिसिसिपि

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
ne: मिसोउरी

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
ne: मोन्टाना

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
ne: नेब्रास्का

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
ne: नेभाडा

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
ne: न्यू ह्याम्पसाइर

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
ne: न्यू जर्सी

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
ne: न्यू मेक्सिको

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
ne: उत्तर क्यारोलिना

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
ne: उत्तर डाकोटा

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
ne: ओहियो

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
ne: ओक्लाहोमा

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
ne: ओरेगन

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
ne: पन्सिलभेनिया

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
ne: रोड आइस्ल्यान्ड

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
ne: दक्षीण कारोलिना

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
ne: दक्षीण डाकोटा

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
ne: टेनेस्सी

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
ne: टेक्सस

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
ne: उटाह

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
ne: भर्मन्ट

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
ne: भर्गिनिया

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
ne: पश्चीम भर्जिनिया

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
ne: विस्कोन्सिन

note: A city in Afghanistan
en: Herat
ne: हेराट

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
ne: काबुल

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
ne: टिराना

note: A city in Algeria
en: Adrar
ne: एड्रार

note: A city in Algeria
en: Annaba
ne: अन्नाबा

note: A city in Algeria
en: Batna
ne: बाट्ना

note: A city in Algeria
en: Bechar
ne: बेचार

note: A city in Algeria
en: Bejaia
ne: बेजाइया

note: A city in Algeria
en: Biskra
ne: बाइस्क्रा

note: A city in Algeria
en: Chlef
ne: च्लेफ

note: A city in Algeria
en: Constantine
ne: कन्स्टेनटाइन

note: A city in Algeria
en: Djanet
ne: डिजानेट

note: A city in Algeria
en: El Golea
ne: El गोल्लि

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
ne: घार्डाइया

note: A city in Algeria
en: Illizi
ne: इलिजि

note: A city in Algeria
en: Laghouat
ne: ल्याघोउयाट

note: A city in Algeria
en: Oran
ne: ओरन

note: A city in Algeria
en: Ouargla
ne: ओउर्ग्ला

note: A city in Algeria
en: Setif
ne: सेटिफ

note: A city in Algeria
en: Tebessa
ne: टेबेस्सा

note: A city in Algeria
en: Tiaret
ne: टियारेट

note: A city in Algeria
en: Timimoun
ne: टिमिमोउन

note: A city in Algeria
en: Tindouf
ne: टिनडोउफ

note: A city in Algeria
en: Touggourt
ne: टोउग्गोर्ट

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
ne: पागो पागो

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
ne: ब्यूनोस एयर्स

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
ne: कोमोडोरो रिभाडाभिया

note: A city in Argentina
en: Corrientes
ne: कोरेन्टस

note: A city in Argentina
en: El Palomar
ne: El पालोमार

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
ne: एजेइजा

note: A city in Argentina
en: Formosa
ne: फोर्मोसा

note: A city in Argentina
en: Mendoza
ne: मेन्डोजा

note: A city in Argentina
en: Posadas
ne: पोसाडास

note: A city in Argentina
en: Resistencia
ne: रेसिस्टेन्सिया

note: A city in Argentina
en: Rosario
ne: रोसारियो

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
ne: रियो ग्यालेगस

note: A city in Argentina
en: Río Grande
ne: रियो ग्रान्डे

note: A city in Argentina
en: Salta
ne: साल्टा

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
ne: उसुइया

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
ne: येरेभान

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
ne: एडेलाइड

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
ne: एलिस स्प्रिङ्गस्

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
ne: ब्रिस्बेन

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
ne: ब्रुम

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
ne: केइर्नस्

note: The capital of Australia
en: Canberra
ne: क्यानबेर्रा

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
ne: कुलाङ्गाट्टा

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
ne: डारविन

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
ne: डुब्बो

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
ne: कुनुनुर्रा

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
ne: लउनकेस्टन

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
ne: माउन्ट Isa

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
ne: पर्थ

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
ne: रकह्याम्पटन

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
ne: ट्यामवर्थ

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
ne: टाउन्सभिल

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
ne: वूमेरा

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
ne: एजेन ईम ईनस्टल

note: A city in Austria
en: Graz
ne: ग्राज

note: A city in Austria
en: Hohenems
ne: होहेनेम्स

note: A city in Austria
en: Innsbruck
ne: ईन्सब्रक

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
ne: क्लयागेनफर्ट

note: A city in Austria
en: Linz
ne: लिन्ज

note: A city in Austria
en: Salzburg
ne: साल्जबर्ग

note: A city in Austria
en: Tulln
ne: टुल्न

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
ne: भियन्ना

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
ne: विनर न्यूस्ट्याड्ट

note: A city in Austria
en: Zell am See
ne: जेल एम सि

note: A city in Austria
en: Zeltweg
ne: जेल्टवेग

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
ne: बाकु

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
ne: नास्साउ

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
ne: ढाका

note: The capital of Belarus
en: Minsk
ne: मिन्स्क

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
ne: ब्युभेचेन

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
ne: चियभ्रेस

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
ne: एल्सेनबोर्न

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
ne: फ्लोरेन्नेस

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
ne: कोक्सिज्डे

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
ne: स्काफेन

note: A city in Benin
en: Cotonou
ne: कोटोनोउ

note: A city in Bolivia
en: Camiri
ne: कामिरि

note: A city in Bolivia
en: Cobija
ne: कोबिजा

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
ne: कोचाबाम्बा

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
ne: म्यागड्यालेना

note: A city in Bolivia
en: Oruro
ne: ओरुरो

note: A city in Bolivia
en: Potosí
ne: पोटोसि

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
ne: पिउर्टो सुवारेज

note: A city in Bolivia
en: Reyes
ne: रेयेस

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
ne: रिबाराल्टा

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
ne: रुरेनाबाक्वि

note: A city in Bolivia
en: San Borja
ne: सान बोर्जा

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
ne: सान जोक्विन

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
ne: सान्टा क्रुज

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
ne: सक्रे

note: A city in Bolivia
en: Tarija
ne: तारिजा

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
ne: भिल्लामोन्टेस

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
ne: याकुइबा

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
ne: बान्जा लुका

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
ne: मोस्टर

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
ne: साराजेभो

note: A city in Botswana
en: Francistown
ne: फ्रान्किस्टाउन

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
ne: घान्जि

note: A city in Botswana
en: Kasane
ne: कासेन

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
ne: लेट्लहाकेन

note: A city in Botswana
en: Maun
ne: माउन

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
ne: एल्टा फ्लोरेस्टा

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
ne: अल्टामिरा

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
ne: अनापोलिस

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
ne: एराकाजु

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
ne: बारबासिना

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
ne: बार्रा डो गार्कास

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
ne: बाउरु

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
ne: बेलो होरिजोन्ट

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
ne: बेलेम

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
ne: बोवा भिस्टा

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
ne: बोम जेसस डा लापा

note: The capital of Brazil
en: Brasília
ne: ब्राजिलिया

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
ne: क्याचिम्बो

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
ne: क्याम्पिना ग्रान्डे

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
ne: क्याम्पिनास

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
ne: क्याम्पो ग्रान्डे

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
ne: क्याम्पोस

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
ne: कोनकिकावो डो अरागुयइ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
ne: कोरम्बा

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
ne: क्रुजेरो डु सुल

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
ne: कुयाबा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
ne: कुरिटिबा

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
ne: फ्लोरियनोपोलिस

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
ne: फोर्टालेजा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
ne: फोज् डु इगुवाकु

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
ne: गोइयाना

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
ne: गुवारान्टिनग्वेटा

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
ne: ग्वारुल्होस

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
ne: ईलहेउस

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
ne: ईम्पेराट्रिज

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
ne: इटाइटुबा

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
ne: जाकारिकाङ्गा

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
ne: जोआवो पेस्सोवा

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
ne: जुइज डि फोरा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
ne: लोन्ड्रिना

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
ne: म्याकियो

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
ne: मानाउस

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
ne: म्यानिकोर

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
ne: माराबा

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
ne: म्यारिङ्गा

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
ne: मोन्टेस क्लारोस

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
ne: मोस्सोरो

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
ne: ओइयापोक्यू

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
ne: पार्नाइबा

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
ne: पाउलो एफोन्सो

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
ne: पेलोटस

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
ne: पेट्रोलिना

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
ne: पोन्टा पोरा

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
ne: पोर्टो एलेग्रे

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
ne: पोकोस डि काल्डास

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
ne: प्रेसिडेन्टे प्रुडेन्टे

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
ne: रेसिफ

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
ne: रियो ब्रान्को

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
ne: साल्भाडर

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
ne: सान्टारेम

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
ne: सान्टोस

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
ne: सावो जोस डोस क्याम्पोस

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
ne: सावि लुइस

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
ne: सावो पेड्रो डा एल्डेइया

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
ne: ताराउका

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
ne: टेफे

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
ne: टेरेसिना

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
ne: टुकुरुइ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
ne: उबेराबा

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
ne: उबेरलान्डिया

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
ne: युरुगुआइना

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
ne: भिल्हेना

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
ne: भिटोरिया

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
ne: भिटोरिया डा कन्क्विस्टा

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
ne: बुर्गस

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
ne: प्लोभ्डिभ

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
ne: सोफिया

note: A city in Bulgaria
en: Varna
ne: भार्ना

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
ne: ओउगाडोउगोउ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
ne: बुजुम्बुरा

note: A city in Cameroon
en: Garoua
ne: गारोवा

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
ne: एन्गाउन्डेर

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
ne: याउन्डे

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
ne: एब्बोट्सफर्ड

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
ne: अगासिज

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
ne: एक्लाभिक

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
ne: एम्क्यू

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
ne: अर्जेन्टिया

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
ne: अर्भियट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
ne: एस्सिनिबोया

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
ne: बागोट्भिल

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
ne: बेकर लेक

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
ne: बान्क्रफ्ट

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
ne: बान्फ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
ne: बाथर्सट्

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
ne: ब्यञसिभिल

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
ne: बेल्ला कूला

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
ne: बेरेन्स नदी

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
ne: बरजेन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
ne: ब्लू रिभर

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
ne: बोर्डेन

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
ne: बाउ आइस्ल्यान्ड

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
ne: ब्र्यान्डन

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
ne: ब्रोडभ्यू

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
ne: ब्रुक्स

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
ne: बफ्यालो न्यारोज्

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
ne: बर्नस् लेक

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
ne: बुर्वास ल्यान्डिङ्ग

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
ne: काल्ग्यारी

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
ne: क्याम्ब्रिज बे

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
ne: क्याम्पबेल नदी

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
ne: केप डोर्सेट

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
ne: केप डायर

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
ne: केप प्यार्रि

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
ne: केप रेस

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
ne: कार्डस्टन

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
ne: क्यारिबोउ आइस्ल्यान्ड

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
ne: कारम्यान

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
ne: कार्टराइट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
ne: क्यासलगार

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
ne: च्याप्लेयु

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
ne: चार्लोट्टटाउन

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
ne: चेस्टरफिल्ड इन्टेल

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
ne: चर्चिल

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
ne: क्लेरस्होल्म

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
ne: क्लाइड नदी

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
ne: कोबोर्ग

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
ne: कोल्ड लेक

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
ne: कोलेम्यान

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
ne: कोलिङ्गवुड

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
ne: कोमोक्स

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
ne: कोरल हार्बोर

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
ne: कोरोनेसन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
ne: क्र्यानब्रुक

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
ne: डाउफिन

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
ne: डवसन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
ne: डिज लेक

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
ne: डियर लेक

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
ne: ड्रम्हेलर

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
ne: अर्लटोन

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
ne: एड्मन्टन

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
ne: एड्सन

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
ne: इल्लयोट लेक

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
ne: ईङ्गलि

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
ne: एरियु

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
ne: एस्टेभान

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
ne: एस्थर

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
ne: फ्लिन फ्लोन

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
ne: फोर्ट चिपेयान

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
ne: फोर्ट गुड होप

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
ne: फोर्ट McMurray

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
ne: फोर्ट नेल्सन

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
ne: फोर्ट प्रोभिडेन्स

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
ne: फोर्ट सिम्पसन

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
ne: फ्रेडेरिक्टन

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
ne: गेजटाउन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
ne: ग्यान्डर

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
ne: ग्याटिनियु

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
ne: जेराल्डटन

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
ne: गिल्लाम

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
ne: गिम्ली

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
ne: ग्जोवा हेभेन

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
ne: गोडेरिच

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
ne: गोल्डेन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
ne: गूज बे

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
ne: गोर बे

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
ne: ग्रेन्ड प्रेइरि

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
ne: हेइन्स जक्सन

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
ne: ह्यालिफ्याक्स

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
ne: हल बिच

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
ne: हेय नदी

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
ne: हाइ लेभल

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
ne: होप

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
ne: होपडेल

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
ne: इग्लोलिक

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
ne: इनुभिक

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
ne: इकालुइट

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
ne: आइस्ल्यान्ड लेक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
ne: काम्लूप्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
ne: कापुस्कासिङ्ग

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
ne: केलोना

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
ne: केनोरा

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
ne: केन्टभिल

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
ne: किन्डरस्ले

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
ne: कूज्वाक

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
ne: L'एसोम्पसन

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
ne: ला बेइ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
ne: ला रोन्जे

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
ne: ला टुक्यु

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
ne: ल्याक ल बिचे

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
ne: नेता

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
ne: लेन्नोक्सभिल

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
ne: लेथब्रिज

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
ne: लक्की लेक

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
ne: लिन लेक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
ne: लिट्टन

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
ne: माक्कोभिक

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
ne: मनिवाकि

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
ne: म्यापल क्रिक

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
ne: म्यारिस हार्बोर

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
ne: मातागामि

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
ne: मायो

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
ne: मिडो लेक

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
ne: मेडिसिन ह्याट

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
ne: मिल्क रिभर

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
ne: मोन्कटन

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
ne: मोन्टरियल

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
ne: मूसोनि

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
ne: मोर्डेन

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
ne: माउन्ट फोरेस्ट

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
ne: नेन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
ne: नाकुस्प

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
ne: नानाइमो

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
ne: नातास्क्व्यान

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
ne: नेल्सन

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
ne: न्यू कार्लिस्ले

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
ne: निकोलेट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
ne: निपाविन

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
ne: नोर्म्यान वेल्स

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
ne: नोर्मानडिन

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
ne: उत्तर ब्याटलपोर्ड

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
ne: उत्तर बे

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
ne: नोर्वे हाउस

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
ne: ओल्ड क्रो

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
ne: ओनफोर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
ne: ओसोयोस

note: The capital of Canada
en: Ottawa
ne: ओट्टावा

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
ne: पाङ्गनिर्टङ्ग

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
ne: प्यारेन्ट

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
ne: पाउलाटुक

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
ne: पिस रिभर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
ne: पेन्टिक्टन

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
ne: पेटावावा

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
ne: पेटरबरफ्

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
ne: पिलोट माउन्ड

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
ne: पिन्चर क्रिक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
ne: पिट् मिडोज

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
ne: पोन्ड इन्लेट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
ne: पोर्ट हार्डि

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
ne: पोर्ट वेलर

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
ne: पोवेल नदी

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
ne: प्रिन्स एल्बर्ट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
ne: प्रिन्स जर्ज

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
ne: प्रिन्स रुपर्ट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
ne: क्वेस्नेल

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
ne: रान्किन इन्लेट

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
ne: रेड डियर

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
ne: रेड लेक

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
ne: रेगिना

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
ne: रेपुल्स बे

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
ne: रिसल्युट

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
ne: रेभेल्स्टोक

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
ne: रोबरभल

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
ne: रकग्लेन

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
ne: रकी माउन्टेन हाउस

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
ne: साच्स हार्बोर

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
ne: सेन्ट एन्थोनी

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
ne: सेन्ट जोन

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
ne: सेन्ट लियोनार्ड

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
ne: सलमोन आर्म

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
ne: स्यान्डस्पिट

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
ne: सार्निया

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
ne: सास्काटून

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
ne: स्केफरभिल

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
ne: सेरब्रूक

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
ne: सिङ्गलपोइन्ट

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
ne: सिअक्स लूकआउट

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
ne: स्लेभ लेक

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
ne: स्मिथर्स

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
ne: स्टेवार्ट

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
ne: स्टोनि र्यापिड्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
ne: सडबरी

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
ne: सम्मरल्यान्ड

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
ne: सम्मरसाइड

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
ne: स्वान नदी

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
ne: स्विफ्ट करेन्ट

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
ne: टेर्रा नोभा

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
ne: टेर्रेक

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
ne: टेस्लिन

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
ne: द पास

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
ne: थ्रि हिल्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
ne: थन्डर बे

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
ne: टिम्मिन्स

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
ne: टोफिनो

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
ne: टोरोन्टो

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
ne: ट्रोउट लेक

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
ne: टुक्टोयाक्टुक

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
ne: ट्विलिनगेट

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
ne: अप्साला

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
ne: यरेनियम शहर

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
ne: भेरनेस

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
ne: भेग्रेभिल

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
ne: भिक्टोरिया बिच

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
ne: वाट्रोउस

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
ne: वाट्सन लेक

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
ne: वावा

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
ne: वेबर्न

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
ne: ह्वाइट रक

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
ne: ह्वाइटकोर्ट

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
ne: ह्वाइटहर्स

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
ne: वियरटन

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
ne: विलियम्स लेक

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
ne: विन्डसोर

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
ne: विन्निपेग

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
ne: विन्यार्ड

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
ne: यार्माउथ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
ne: येल्लोनाइफ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
ne: योर्कटन

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
ne: ब्याङ्गासोउ

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
ne: ब्याङ्गुइ

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
ne: बेरबेराटि

note: A city in Chad
en: Moundou
ne: मोन्डोउ

note: A city in Chad
en: Sarh
ne: सार्ह

note: A city in Chile
en: Antofagasta
ne: एन्टोफागास्टा

note: A city in Chile
en: Arica
ne: अरिका

note: A city in Chile
en: Balmaceda
ne: बाल्मासेडा

note: A city in Chile
en: La Serena
ne: ला सेरेना

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
ne: पिउर्टो मोन्ट्

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
ne: पुन्टा एरिनास

note: A city in Chile
en: Temuco
ne: टेमुको

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
ne: च्याङ्गचुन

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
ne: चाङ्गसा

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
ne: चेङ्गडु

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
ne: डालियन

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
ne: फुज्होउ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
ne: गुवाङ्गजोउ

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
ne: गुइलिन

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
ne: हाङ्गझोउ

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
ne: हार्बिन

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
ne: होह्होट

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
ne: काशी

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
ne: कुनमिङ्ग

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
ne: ल्याङ्जिउ

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
ne: नान्जिङ्ग

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
ne: नान्निङ्ग

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
ne: किङ्गडावो

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
ne: सान्या

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
ne: सानटोउ

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
ne: सेन्जेन

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
ne: ताइयुवान

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
ne: वुहान

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
ne: झेङ्गझोउ

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
ne: पोइन्टे-नोइर

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
ne: पिउर्टो लिमोन

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
ne: डुब्रोभ्निक

note: A city in Croatia
en: Osijek
ne: ओसिजेक

note: A city in Croatia
en: Rijeka
ne: रिजेका

note: A city in Croatia
en: Split
ne: स्प्लिट

note: A city in Croatia
en: Zadar
ne: जाडार

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
ne: जाग्रेब

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
ne: एक्रोटिरि

note: A city in Cyprus
en: Paphos
ne: पाफोस

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
ne: ब्रनो

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
ne: कार्लोभि भेरि

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
ne: लिबरेक

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
ne: ओस्ट्राभा

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
ne: प्रागुइ

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
ne: अबिड्जन

note: A city in Denmark
en: Billund
ne: बिलन्ड

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
ne: कपेनह्यागेन

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
ne: एब्सजर्ग

note: A city in Denmark
en: Karup
ne: कारुप

note: A city in Denmark
en: Kastrup
ne: कास्ट्रुप

note: A city in Denmark
en: Odense
ne: ओडेन्स

note: A city in Denmark
en: Roskilde
ne: रोसकिल्डे

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
ne: सेन्ट जोसेफ

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
ne: बाराहोना

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
ne: ला रोमाना

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
ne: पिउर्टो प्लाटा

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
ne: लाटाकुङ्गा

note: A city in Ecuador
en: Manta
ne: मान्टा

note: A city in Egypt
en: Asyut
ne: अस्युत

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
ne: लुक्सर

note: A city in Egypt
en: Taba
ne: टाबा

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
ne: कुरेस्सार

note: A city in Estonia
en: Kärdla
ne: कार्डला

note: A city in Estonia
en: Pärnu
ne: पार्नु

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
ne: तालिन्

note: A city in Estonia
en: Tartu
ne: टारटु

note: A city in Finland
en: Enontekiö
ne: एनोनटेकियो

note: A city in Finland
en: Halli
ne: हालि

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
ne: हेलसिन्की

note: A city in Finland
en: Ivalo
ne: इभालो

note: A city in Finland
en: Joensuu
ne: जोइनसु

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
ne: जाइभास्काला

note: A city in Finland
en: Kajaani
ne: काजाना

note: A city in Finland
en: Kauhava
ne: काउहाभा

note: A city in Finland
en: Kemi
ne: केमि

note: A city in Finland
en: Kittilä
ne: किट्टिला

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
ne: क्रूनुपी

note: A city in Finland
en: Kuopio
ne: क्वोपियो

note: A city in Finland
en: Kuusamo
ne: कूसामो

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
ne: ल्यापेनरान्टा

note: A city in Finland
en: Mikkeli
ne: मिक्केली

note: A city in Finland
en: Oulu
ne: ओउलु

note: A city in Finland
en: Pori
ne: पोरि

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
ne: रोभानिमी

note: A city in Finland
en: Savonlinna
ne: साभोनलिन्ना

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
ne: टर्कु

note: A city in Finland
en: Utti
ne: युट्टि

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
ne: भासा

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
ne: भान्टा

note: A city in Finland
en: Varkaus
ne: भार्काउस

note: A city in France
en: Abbeville
ne: अब्बेभिल

note: A city in France
en: Agen
ne: एजेन

note: A city in France
en: Ajaccio
ne: आज्जासिव

note: A city in France
en: Alençon
ne: ऐलेनकोन

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
ne: अमबेरिइउ-एन-बुगेइ

note: A city in France
en: Auch
ne: अच्

note: A city in France
en: Aurillac
ne: अउर्लाक

note: A city in France
en: Avord
ne: एभोर्ड

note: A city in France
en: Bastia
ne: बास्टिया

note: A city in France
en: Beauvais
ne: बेयुभाइस

note: A city in France
en: Bergerac
ne: बरगेराक्

note: A city in France
en: Bourges
ne: बोउर्जेस

note: A city in France
en: Béziers
ne: बेजियर्स

note: A city in France
en: Caen
ne: क्यायन

note: A city in France
en: Calvi
ne: क्याल्भि

note: A city in France
en: Cambrai
ne: क्याम्ब्रेइ

note: A city in France
en: Cannes
ne: क्यानेस

note: A city in France
en: Carcassonne
ne: कार्कास्सोन

note: A city in France
en: Cazaux
ne: काजाउक्स

note: A city in France
en: Chambéry
ne: क्यामवेर्रि

note: A city in France
en: Chartres
ne: चार्ट्रेस

note: A city in France
en: Cherbourg
ne: चेरबोर्ग

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
ne: च्यालोन्स-ऐन-च्यामपेङ्

note: A city in France
en: Châteaudun
ne: च्याटेउडान

note: A city in France
en: Châteauroux
ne: च्याटेउरोक्स

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
ne: क्लेर्मोन्ट-फेरान्ड

note: A city in France
en: Cognac
ne: कोग्नाक

note: A city in France
en: Colmar
ne: कोलमार

note: A city in France
en: Dax
ne: ड्याक्स

note: A city in France
en: Dijon
ne: डिजोन

note: A city in France
en: Dinard
ne: डिनार्ड

note: A city in France
en: Dole
ne: डोले

note: A city in France
en: Grenoble
ne: ग्रीनोबोल

note: A city in France
en: Hyères
ne: हेएरेस

note: A city in France
en: Istres
ne: इस्ट्रेस

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
ne: ला रोच्चे-सुर-योन

note: A city in France
en: La Rochelle
ne: ला रोचेल्ले

note: A city in France
en: Lannion
ne: ल्यान्नियन

note: A city in France
en: Le Mans
ne: लि मन्स

note: A city in France
en: Lille
ne: लिले

note: A city in France
en: Limoges
ne: लिमोगेस

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
ne: लुक्जेउल-लेस-बेइन्स

note: A city in France
en: Lyon
ne: लोउन

note: A city in France
en: Marseille
ne: मार्सिल्लेस

note: A city in France
en: Melun
ne: मेलुन

note: A city in France
en: Metz
ne: मेट्ज

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
ne: मोन्ट-डि-मार्सन

note: A city in France
en: Montpellier
ne: मोन्टपेलियर

note: A city in France
en: Montélimar
ne: मोन्टेलिमार

note: A city in France
en: Mâcon
ne: माकोन

note: A city in France
en: Nancy
ne: नान्सि

note: A city in France
en: Nantes
ne: नान्टेस

note: A city in France
en: Nevers
ne: नेभर्स

note: A city in France
en: Nice
ne: निसे

note: A city in France
en: Nîmes
ne: नोमेस

note: A city in France
en: Orléans
ne: ओर्लियन्स

note: A city in France
en: Pau
ne: पाउ

note: A city in France
en: Perpignan
ne: परपिङ्गनान

note: A city in France
en: Poitiers
ne: पोइटिइर्स

note: A city in France
en: Quimper
ne: क्विम्पर

note: A city in France
en: Reims
ne: रेइम्स

note: A city in France
en: Rennes
ne: रेन्नेस

note: A city in France
en: Rodez
ne: रोडेज

note: A city in France
en: Rouen
ne: रोयुन

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
ne: सेन्ट-ब्रियुक

note: A city in France
en: Saint-Quentin
ne: सेन्ट-क्विनटिन

note: A city in France
en: Saint-Yan
ne: सेन्ट-यान

note: A city in France
en: Strasbourg
ne: स्ट्र्यासबोर्ग

note: A city in France
en: Tarbes
ne: टारबेस

note: A city in France
en: Toulouse
ne: टोउलोउस

note: A city in France
en: Tours
ne: टोउर्स

note: A city in France
en: Troyes
ne: ट्रोयस

note: A city in France
en: Évreux
ne: इभरेउक्स

note: The capital of Gabon
en: Libreville
ne: लिब्रेभिल

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
ne: पोर्ट-जेन्टिल

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
ne: अल्टेनबर्ग

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
ne: आउस्गबर्ग

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
ne: बिन्डेस्लेबेन

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
ne: ब्रउनस्विग

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
ne: बुचेल

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
ne: सिल्इ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
ne: डोर्टमन्ड

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
ne: ड्रासटेन

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
ne: इसेइम

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
ne: फ्रिड्रिचसाफेन

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
ne: फ्रिट्जलर

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
ne: गेलेन्किर्चेन

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
ne: हान

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
ne: ह्यान्नोभर

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
ne: होफ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
ne: होन

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
ne: होल्जडर्फ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
ne: इलेसीम

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
ne: काल्कार

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
ne: कार्लस्रुहे

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
ne: कासेल

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
ne: केइल

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
ne: लागे

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
ne: लउफेम

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
ne: लेइपजिङ्ग

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
ne: मेब्सटेट्टेन

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
ne: मुनिच

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
ne: मोन्चेङ्ग्लादवाच

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
ne: न्यूबर्ग एन डेर डोनाउ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
ne: नियोस्थेम

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
ne: निडरस्टेट्टेन

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
ne: नोर्धोल्ज

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
ne: नुरेम्बर्ग

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
ne: ओबरप्फाफेनहोफेन

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
ne: पार्चिम

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
ne: राम्सटिन

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
ne: रेइने

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
ne: रोथ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
ne: स्क्लेस्विग

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
ne: स्पाङ्गडाहलेम

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
ne: ट्रोलेनहाजेन

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
ne: वेष्टरल्यान्ड

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
ne: विस्बाडेन

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
ne: वुन्स्टर्फ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
ne: उरर्जबर्ग

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
ne: ज्विइब्रुकेन

note: The capital of Ghana
en: Accra
ne: अक्रा

note: A city in Greece
en: Kos
ne: कोस

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
ne: नार्सार्सुवाक

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
ne: हुइहुइटेनाङ्गो

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
ne: पिउर्टो ब्यारियस

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
ne: रेटालहुलेउ

note: A city in Guatemala
en: Tikal
ne: टिकल

note: A city in Honduras
en: Amapala
ne: एमापाला

note: A city in Honduras
en: Catacamas
ne: क्याटाकामास

note: A city in Honduras
en: Guanaja
ne: गुवानाजा

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
ne: ला केइवा

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
ne: ला एस्पेरेन्जा

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
ne: पिउर्टो लेम्पिरा

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
ne: टेगुसिगाल्पा

note: A city in Honduras
en: Tela
ne: टेला

note: A city in Honduras
en: Yoro
ne: योरो

note: The capital of Hungary
en: Budapest
ne: बुडापेष्ट

note: A city in Hungary
en: Debrecen
ne: डेब्रेसेन

note: A city in Hungary
en: Szeged
ne: स्जेगेड

note: A city in Hungary
en: Szolnok
ne: स्जोल्नोक

note: A city in Iceland
en: Akureyri
ne: एकुरेरि

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
ne: रेक्जाभिक

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
ne: अगारटाला

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
ne: आग्रा

note: A city in India
en: Ahmadabad
ne: अहमदाबाद

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
ne: अमृतसार

note: A city in India
en: Hyderabad
ne: हइदराबाद

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
ne: कोचि

note: A city in India
en: Patna
ne: पाट्ना

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
ne: थिरुभानानथापुराम

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
ne: एबडन

note: A city in Iran
en: Abadeh
ne: एबडेह

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
ne: अघाजरि

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
ne: अर्डाबिल

note: A city in Iran
en: Birjand
ne: बिरजन्ड

note: A city in Iran
en: Esfahan
ne: एस्फाहन

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
ne: फासा

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
ne: गोर्गन

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
ne: हामाडान

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
ne: इलाम

note: A city in Iran
en: Iranshahr
ne: इरानसाहर

note: A city in Iran
en: Kashan
ne: कासान

note: A city in Iran
en: Kerman
ne: करम्यान

note: A city in Iran
en: Kermanshah
ne: म्कयानसाह

note: A city in Iran
en: Lar
ne: लर

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
ne: मसह्याड

note: A city in Iran
en: Rasht
ne: रास्ट

note: A city in Iran
en: Sabzevar
ne: स्याब्जेभार

note: A city in Iran
en: Sanandaj
ne: सानान्डाज

note: A city in Iran
en: Sarakhs
ne: साराख्स

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
ne: सेम्नान

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
ne: सिराज

note: A city in Iran
en: Tabas
ne: टाबास

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
ne: टाब्रिज

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
ne: याज्ड

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
ne: जाबोल

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
ne: कर्क

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
ne: सान्नोन

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
ne: टेल अभिभ

note: A city in Italy
en: Albenga
ne: अल्बेङ्गा

note: A city in Italy
en: Alghero
ne: अल्घेरो

note: A city in Italy
en: Ancona
ne: एन्कोना

note: A city in Italy
en: Aviano
ne: एभियानो

note: A city in Italy
en: Bolzano
ne: बोल्जानो

note: A city in Italy
en: Brindisi
ne: ब्रिन्डिसि

note: A city in Italy
en: Capri
ne: क्याप्रि

note: A city in Italy
en: Catania
ne: क्याटानिया

note: A city in Italy
en: Cervia
ne: सर्भिया

note: A city in Italy
en: Crotone
ne: क्रोटोन

note: A city in Italy
en: Decimomannu
ne: डेसिमोमान्नु

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
ne: डोबियाको

note: A city in Italy
en: Ferrara
ne: फेरारा

note: A city in Italy
en: Frosinone
ne: फ्रोसिनोन

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
ne: गिओइया डेल कोल

note: A city in Italy
en: Grazzanise
ne: ग्राजानिस

note: A city in Italy
en: Grosseto
ne: ग्रुसेटो

note: A city in Italy
en: Grottaglie
ne: ग्रोट्यागाइल

note: A city in Italy
en: Lampedusa
ne: लाम्पेडुसा

note: A city in Italy
en: Latina
ne: ल्याटिना

note: A city in Italy
en: Lecce
ne: लेस्से

note: A city in Italy
en: Messina
ne: मेस्सिना

note: A city in Italy
en: Palermo
ne: पालेर्मो

note: A city in Italy
en: Pantelleria
ne: प्यान्टेलेरिया

note: A city in Italy
en: Parma
ne: पार्मा

note: A city in Italy
en: Perugia
ne: पेरुगिया

note: A city in Italy
en: Pescara
ne: पेस्कारा

note: A city in Italy
en: Piacenza
ne: पियाकेन्जा

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
ne: पोन्टेकाग्नानो

note: A city in Italy
en: Rieti
ne: रिइटि

note: A city in Italy
en: Rimini
ne: रिमिनि

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
ne: रोन्चि डि लेगिओनारी

note: A city in Italy
en: Tarvisio
ne: तार्भिसियो

note: A city in Italy
en: Trevico
ne: ट्रेभिको

note: A city in Italy
en: Trieste
ne: ट्रिस्टे

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
ne: भेनिस

note: A city in Italy
en: Viterbo
ne: भिटेर्बो

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
ne: मोन्टेगो बे

note: A city in Japan
en: Akita
ne: अकिता

note: A city in Japan
en: Aomori
ne: आवोमोरी

note: A city in Japan
en: Chofu
ne: चोफु

note: A city in Japan
en: Fukue
ne: फुक्यु

note: A city in Japan
en: Fukuoka
ne: फुकुवोका

note: A city in Japan
en: Hakodate
ne: हाकोडेट

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
ne: हामामाट्सु

note: A city in Japan
en: Hanamaki
ne: हानामाकि

note: A city in Japan
en: Hiroshima
ne: हिरोसिमा

note: A city in Japan
en: Izumo
ne: इजुमो

note: A city in Japan
en: Kagoshima
ne: कागोसिमा

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
ne: किटाकिउसु

note: A city in Japan
en: Kumamoto
ne: कुमामोटो

note: A city in Japan
en: Kushiro
ne: कुसिरो

note: A city in Japan
en: Matsumoto
ne: मातसुमोटो

note: A city in Japan
en: Matsuyama
ne: मात्सुयामा

note: A city in Japan
en: Memambetsu
ne: मेमाम्बेट्सु

note: A city in Japan
en: Miyazaki
ne: मियाजाकि

note: A city in Japan
en: Mombetsu
ne: मोम्बेट्सु

note: A city in Japan
en: Nagasaki
ne: नागासाकी

note: A city in Japan
en: Nagoya
ne: नागोया

note: A city in Japan
en: Naha
ne: नाहा

note: A city in Japan
en: Niigata
ne: निगाटा

note: A city in Japan
en: Obihiro
ne: ओबिहिरो

note: A city in Japan
en: Odate
ne: ओडेट

note: A city in Japan
en: Oita
ne: ओइटा

note: A city in Japan
en: Okayama
ne: ओकायामा

note: A city in Japan
en: Osaka
ne: ओसाका

note: A city in Japan
en: Saga
ne: सागा

note: A city in Japan
en: Sendai
ne: सेन्डाइ

note: A city in Japan
en: Takamatsu
ne: टाकामात्सु

note: The capital of Japan
en: Tokyo
ne: टोकियो

note: A city in Japan
en: Tottori
ne: टोट्टोरी

note: A city in Japan
en: Toyama
ne: टोयामा

note: A city in Japan
en: Wakkanai
ne: वाक्कानाइ

note: A city in Japan
en: Yamagata
ne: यामागाटा

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
ne: अम्मान

note: A city in Kazakhstan
en: Aktau
ne: एक्टाउ

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
ne: अल्माटी

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
ne: अस्टाना

note: A city in Kazakhstan
en: Karaganda
ne: कारागान्डा

note: A city in Kazakhstan
en: Kostanay
ne: कोष्टाने

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
ne: साइमकेन्ट

note: A city in Kenya
en: Eldoret
ne: एल्डोरेट

note: A city in Kenya
en: Kisumu
ne: किसुमु

note: A city in Kenya
en: Mombasa
ne: मोम्बासा

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
ne: नेरोबि

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
ne: बाइस्केक

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
ne: भिइन्टियन

note: A city in Latvia
en: Liepāja
ne: लिइपाजा

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
ne: बेइरट

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
ne: ट्रिपोली

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
ne: कउनास

note: A city in Lithuania
en: Palanga
ne: पालाङ्गा

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
ne: भिल्नियस

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
ne: सियुलियाइ

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
ne: टाइपा

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
ne: ओह्रिड

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
ne: बिन्टुलु

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
ne: कोटा किनाबालु

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
ne: कुवान्ट्यान

note: A city in Malaysia
en: Kuching
ne: कुचिङ्ग

note: A city in Malaysia
en: Kudat
ne: कुडट

note: A city in Malaysia
en: Miri
ne: मिरि

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
ne: सान्डाकान

note: A city in Malaysia
en: Sepang
ne: सेपाङ्ग

note: A city in Malaysia
en: Sibu
ne: सिबु

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
ne: सिटियवान

note: A city in Malaysia
en: Tawau
ne: टावाउ

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
ne: मेल

note: A city in Malta
en: Luqa
ne: लुक्वा

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
ne: ले ल्यामेन्टिन

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
ne: नोउवाधिबोउ

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
ne: नोउवाक्चोट

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
ne: अकापुल्को

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
ne: क्यानकन

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
ne: चेटुमाल

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
ne: सियुडाड जुवारेज

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
ne:  सियुडाड ओब्रेगन

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
ne:  सियुडाड भिक्टोरिया

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
ne: कोजुमेल

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
ne: कुयरनाभाका

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
ne: कुलियाक्यान

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
ne: गुवाडालाजारा

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
ne: गुयेमास

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
ne: हरमोसिल्लो

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
ne: इक्सटापा

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
ne: इक्सटेपेक्

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
ne: लोरेटो

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
ne: लस मोचिस

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
ne: मातामोरस

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
ne: मजाट्लान

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
ne: मेक्सिकाली

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
ne: मेक्सिको सिटि

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
ne: मिनाटिटलान

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
ne: मोन्क्लाभा

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
ne: मोन्टेरे

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
ne: मोरेलिया

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
ne: न्यूभो ल्यारेडो

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
ne: पियड्रास नेग्रास

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
ne: पिउर्टो इस्कोन्डिडो

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
ne: पिउर्टो भ्यालार्टा

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
ne: रेनोसा

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
ne: साल्टिल्लो

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
ne: सान जोस डेल काबो

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
ne: टाम्पिको

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
ne: तापाचुला

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
ne: टिजुवाना

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
ne: टोलुका

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
ne: टोर्रे'ओन

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
ne: युराउपान

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
ne: भिल्लाहर्मोसा

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
ne: चिसिनु

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
ne: पोड्गोरिका

note: A city in Montenegro
en: Tivat
ne: टिबट

note: A city in Morocco
en: Agadir
ne: अगाडिर

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
ne: अल होसिमा

note: A city in Morocco
en: Marrakech
ne: मार्राकेच

note: A city in Morocco
en: Meknes
ne: मेकनेस

note: A city in Morocco
en: Nador
ne: नाडोर

note: A city in Morocco
en: Oujda
ne: ओउज्डा

note: A city in Mozambique
en: Beira
ne: बेइरा

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
ne: चिमोइयो

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
ne: लिचिङ्गा

note: A city in Mozambique
en: Nampula
ne: नाम्पुला

note: A city in Mozambique
en: Pemba
ne: पेम्बा

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
ne: क्वेलिमेन

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
ne: काठमाडौं

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
ne: एम्स्टरड्याम

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
ne: डिलिन

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
ne: ईनधोबेन

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
ne: ग्रोनिङ्गेन

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
ne: लिउवार्डेन

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
ne: मास्ट्रिच्ट

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
ne: रोट्टरड्याम

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
ne: भाल्केन्बर्ग

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
ne: भोल्केल

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
ne: वेइन्सड्रेच्ट

note: A city in New Zealand
en: Auckland
ne: अक्ल्यान्ड

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
ne: क्रिस्टचर्च

note: A city in New Zealand
en: Dunedin
ne: डुनेडिन

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
ne: वेल्लिङ्गटन

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
ne: ब्लूफिल्ड्स

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
ne: चाइनानडेगा

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
ne: जिनोटेगा

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
ne: जुइगाल्पा

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
ne: प्युर्टो क्याबेजास

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
ne: रिभस

note: A city in Niger
en: Agadez
ne: अगाडेज

note: A city in Niger
en: Zinder
ne: जिन्डर

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
ne: ईलोरिन

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
ne: काडुना

note: A city in Nigeria
en: Kano
ne: कानो

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
ne: पोर्ट हार्कोर्ट

note: A city in Norway
en: Alta
ne: एल्टा

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
ne: ब्याट्सफ्जर्ड

note: A city in Norway
en: Fagernes
ne: फ्यागरनेस

note: A city in Norway
en: Gardermoen
ne: गार्डेरमोइन

note: A city in Norway
en: Hammerfest
ne: ह्याम्मरफेस्ट

note: A city in Norway
en: Hasvik
ne: हास्भिक

note: A city in Norway
en: Kirkenes
ne: किर्केनेस

note: A city in Norway
en: Mehamn
ne: मेहामन्

note: A city in Norway
en: Mosjøen
ne: मोस्जोयन

note: A city in Norway
en: Namsos
ne: नाम्सोस

note: A city in Norway
en: Narvik
ne: नर्भिक

note: A city in Norway
en: Notodden
ne: नोटोड्डेन

note: The capital of Norway
en: Oslo
ne: ओस्लो

note: A city in Norway
en: Rygge
ne: रिग्गे

note: A city in Norway
en: Svartnes
ne: सभार्टनेस

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
ne: सोर्कजोसेन

note: A city in Norway
en: Torp
ne: टोर्प

note: A city in Oman
en: Salalah
ne: सालाह

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
ne: इस्लामाबाद

note: A city in Pakistan
en: Karachi
ne: कराँची

note: A city in Pakistan
en: Lahore
ne: लाहोर

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
ne: नावाब्साह

note: A city in Panama
en: David
ne: डेभिड

note: The capital of Panama
en: Panamá
ne: पानामा

note: A city in Panama
en: Tocumen
ne: टोकुमेन

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
ne: एसुन्कियन

note: A city in Peru
en: Arequipa
ne: एरेक्यूपा

note: A city in Peru
en: Ayacucho
ne: एयाकुचो

note: A city in Peru
en: Chiclayo
ne: चिक्लायो

note: A city in Peru
en: Iquitos
ne: इक्विटोस

note: A city in Peru
en: Juliaca
ne: जुलियाका

note: A city in Peru
en: Pisco
ne: पिस्को

note: A city in Peru
en: Pucallpa
ne: पुकाल्पा

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
ne: पिउर्टो माल्डोनाडो

note: A city in Peru
en: Tacna
ne: टाक्ना

note: A city in Peru
en: Talara
ne: टालारा

note: A city in Peru
en: Tarapoto
ne: तारापोटो

note: A city in Peru
en: Trujillo
ne: ट्रुजिलो

note: A city in Peru
en: Tumbes
ne: ट्युम्ब

note: A city in the Philippines
en: Davao
ne: डाभावो

note: A city in the Philippines
en: Laoag
ne: लाओग

note: The capital of the Philippines
en: Manila
ne: मनिला

note: A city in the Philippines
en: Masbate
ne: मासबेट

note: A city in Poland
en: Katowice
ne: काटोवाइस

note: A city in Poland
en: Kraków
ne: क्राकोव

note: A city in Poland
en: Szczecin
ne: स्जेकिन

note: A city in Poland
en: Wrocław
ne: वर्कोलो

note: A city in Poland
en: Zielona Góra
ne: जिलोना गोरा

note: A city in Portugal
en: Beja
ne: बेजा

note: A city in Portugal
en: Faro
ne: फारो

note: A city in Portugal
en: Lajes
ne: लाजेस

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
ne: लिस्बोन

note: A city in Portugal
en: Monte Real
ne: मोन्टे रियल

note: A city in Portugal
en: Montijo
ne: मोन्टिजो

note: A city in Portugal
en: Ovar
ne: ओभार

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
ne: पोन्टा डेल्गाडा

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
ne: पोर्टो सान्टो

note: A city in Portugal
en: Sintra
ne: सिन्ट्रा

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
ne: कारोलिना

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
ne: सान जुवान

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
ne: दोहा

note: A city in Romania
en: Arad
ne: एराड

note: A city in Romania
en: Bacău
ne: बाकु

note: A city in Romania
en: Baia Mare
ne: बाइया मेर

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
ne: बुच्रारेर्ट

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
ne: क्लज-नापोका

note: A city in Romania
en: Craiova
ne: क्रायोभा

note: A city in Romania
en: Iaşi
ne: लासि

note: A city in Romania
en: Oradea
ne: ओराडि

note: A city in Romania
en: Satu Mare
ne: साटु मेर

note: A city in Romania
en: Sibiu
ne: सिबियु

note: A city in Romania
en: Suceava
ne: सुशेइभा

note: A city in Romania
en: Timişoara
ne: टिमिसोरा

note: A city in Romania
en: Tulcea
ne: टुल्कि

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
ne: टार्गु-मुरेस

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
ne: अबाकन

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
ne: एड्लर

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
ne: बार्नाउल

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
ne: चिता

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
ne: इर्कुट्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
ne: कालिनग्रेड

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
ne: काजान'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
ne: केमेरोभो

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
ne: खाबारोभ्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
ne: क्र्यास्नोडर

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
ne: क्र्यासनोयार्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
ne: मागाडान

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
ne: मुर्मान्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
ne: निझ्नेभार्टोभ्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
ne: नोभोकुज्नेट्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
ne: नोभोसिबिरिस्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
ne: ओम्स्क

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
ne: ओरेनबर्ग

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
ne: पेन्जा

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
ne: पेर्म'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
ne: सामारा

note: A city in Russia
en: Saratov
ne: साराटोभ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
ne: स्टिरिजिनो

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
ne: सरगट्

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
ne: स्यिकटिभकार

note: A city in Russia
en: Tiksi
ne: टिक्सी

note: A city in Russia
en: Tyumen
ne: ट्युमेन

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
ne: युलन-उडे

note: A city in Russia
en: Vladivostok
ne: भ्लाडिभोस्टोक

note: A city in Russia
en: Volgograd
ne: भोल्गोग्राड

note: A city in Russia
en: Yakutsk
ne: याकुट्स्क

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ne: युन्झो-साखालिन्स्क

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
ne: गोल्डेन रक

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
ne: भिगिइ

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
ne: आर्नोस भेल

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
ne: अभ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
ne: अल केसुमाह

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
ne: धारान

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
ne: नाज्रान

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
ne: राफ्हा

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
ne: रियाध

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
ne: टाबुक

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
ne: सेन्ट-लुइस

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
ne: टाम्बाकोउन्डा

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
ne: जिग्युइन्चोर

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
ne: बेल्ग्रेड

note: A city in Serbia
en: Niš
ne: निस

note: A city in Serbia
en: Vršac
ne: भर्साक

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
ne: लुङ्गी

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
ne: ब्राटिस्लाभा

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
ne: डोल्नि ह्रिकोभ

note: A city in Slovakia
en: Košice
ne: कोसिसे

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
ne: लुसेनेक

note: A city in Slovakia
en: Nitra
ne: निट्रा

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
ne: प्रिभिड्जा

note: A city in Slovakia
en: Sliač
ne: स्लिएक

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
ne: ल्जुबलजाना

note: A city in Slovenia
en: Maribor
ne: मारिबोर

note: A city in Slovenia
en: Portorož
ne: पोर्टोरोज

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
ne: जोहान्नेस्बर्ग

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
ne: क्लर्कस्डर्प

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
ne: पोर्ट एलिजाबेथ

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
ne: पोचेफस्ट्रुम

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
ne: प्रेटोरिया

note: A city in South Africa
en: Springs
ne: स्प्रिङ्ग्स

note: A city in South Africa
en: Upington
ne: युपिङ्गटन

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
ne: भेरेनिगिङ्ग

note: A city in South Korea
en: Cheju
ne: चेजु

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
ne: सिउल

note: A city in South Korea
en: Taegu
ne: टेइगु

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
ne: अल्कान्टारिल्ला

note: A city in Spain
en: Barajas
ne: बाराजास

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
ne: कुवाट्रो भियन्टस

note: A city in Spain
en: Getafe
ne: जेटाफ

note: The capital of Spain
en: Madrid
ne: म्याड्रिड

note: A city in Spain
en: Melilla
ne: मेलिला

note: A city in Spain
en: Málaga
ne: मालागा

note: A city in Spain
en: Reus
ne: रियुस

note: A city in Spain
en: Rota
ne: रोटा

note: A city in Spain
en: Sabadell
ne: साबाडेल

note: A city in Spain
en: San Javier
ne: सान जेभियर

note: A city in Spain
en: Zaragoza
ne: जारागोजा

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
ne: खारटोउम

note: A city in Suriname
en: Zanderij
ne: जान्डेर्जी

note: A city in Swaziland
en: Manzini
ne: मान्जिनि

note: A city in Sweden
en: Borlänge
ne: बोर्लेङ्ग

note: A city in Sweden
en: Gällivare
ne: गाल्लिभेर

note: A city in Sweden
en: Halmstad
ne: हाल्मस्ट्याड

note: A city in Sweden
en: Jönköping
ne: जोनकोपिङ्ग

note: A city in Sweden
en: Kalmar
ne: काल्मार

note: A city in Sweden
en: Karlstad
ne: कार्लस्ट्याड

note: A city in Sweden
en: Kiruna
ne: किरुना

note: A city in Sweden
en: Kramfors
ne: क्र्यामफोर्स

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
ne: क्रिस्टियनस्ट्याड

note: A city in Sweden
en: Linköping
ne: लिन्कोपिङ्ग

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
ne: जङ्गबाइहेड

note: A city in Sweden
en: Lycksele
ne: लिकसेल

note: A city in Sweden
en: Malmö
ne: माल्मो

note: A city in Sweden
en: Norrköping
ne: नोर्कोपिङ्ग

note: A city in Sweden
en: Ronneby
ne: रोन्नेबि

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
ne: स्केल्लेफटि

note: A city in Sweden
en: Skövde
ne: स्कोभ्डे

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
ne: स्टोक्खोल्म

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
ne: सोडेरहाम्न

note: A city in Sweden
en: Visby
ne: भिस्बि

note: A city in Sweden
en: Västerås
ne: भास्टेरास

note: A city in Sweden
en: Växjö
ne: भाक्सजो

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
ne: एन्जेल्होल्म

note: A city in Sweden
en: Örebro
ne: ओरेब्रो

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
ne: ओर्नस्कोल्ड्सबिक

note: The capital of Switzerland
en: Bern
ne: बर्यन

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
ne: जेनेभा

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
ne: ग्रेनचेन

note: A city in Switzerland
en: Lugano
ne: लुगानो

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
ne: न्युच्याटेल

note: A city in Switzerland
en: Sion
ne: सियन

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
ne: एलेप्पो

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
ne: डामास्कस

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
ne: कावोसियुङ्ग

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
ne: टावोयुयान

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
ne: डुसान्बे

note: A city in Tanzania
en: Arusha
ne: अरुसा

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
ne: बुकोबा

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
ne: डोडोमा

note: A city in Tanzania
en: Iringa
ne: इरिङ्गा

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
ne: किगोमा

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
ne: एमबेया

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
ne: मोरोगोरो

note: A city in Tanzania
en: Moshi
ne: मोसी

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
ne: एमट्वारा

note: A city in Tanzania
en: Musoma
ne: मुसोमा

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
ne: म्वान्जा

note: A city in Tanzania
en: Songea
ne: सोङ्गि

note: A city in Tanzania
en: Tabora
ne: टाबोरा

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
ne: ब्याङ्कक

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
ne: चियाङ्ग माइ

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
ne: चोन बुरी

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
ne: ह्याट याइ

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
ne: हुवा हिन

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
ne: खोन केइन

note: A city in Thailand
en: Lampang
ne: लाम्पाङ्ग

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
ne: मे हङ्ग सन

note: A city in Thailand
en: Nan
ne: नान

note: A city in Thailand
en: Phrae
ne: फ्रेइ

note: A city in Thailand
en: Phuket
ne: फुकेट

note: A city in Thailand
en: Ranong
ne: रानोङ्ग

note: A city in Thailand
en: Rayong
ne: रेयोङ्ग

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
ne: सुराट थानी

note: A city in Thailand
en: Trang
ne: ट्र्याङ्ग

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
ne: उबन राट्चाथानी

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
ne: उडन थानी

note: The capital of Togo
en: Lome
ne: लोम

note: A city in Togo
en: Niamtougou
ne: नियामटोउगोउ

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
ne: बिजर्टे

note: A city in Tunisia
en: El Borma
ne: El बोर्मा

note: A city in Tunisia
en: Gabes
ne: गेब्स

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
ne: गाफ्सा

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
ne: जेनडोउबा

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
ne: काइरोउवान

note: A city in Tunisia
en: Remada
ne: रिमाडा

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
ne: टाबार्का

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
ne: टोजेउर

note: A city in Turkey
en: Antalya
ne: अन्टाल्या

note: A city in Turkey
en: Balikesir
ne: बालीक्सर

note: A city in Turkey
en: Bandirma
ne: बन्दिर्मा

note: A city in Turkey
en: Bodrum
ne: बोड्रम

note: A city in Turkey
en: Bursa
ne: बुर्सा

note: A city in Turkey
en: Corlu
ne: कोर्लु

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
ne: दियार्बाकिर

note: A city in Turkey
en: Erzurum
ne: अर्जुरुम

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
ne: एस्केसेहिर

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
ne: ग्याजियन्टेप

note: A city in Turkey
en: Istanbul
ne: इस्टान्बुल

note: A city in Turkey
en: Izmir
ne: इज्मिर

note: A city in Turkey
en: Kars
ne: कार्स

note: A city in Turkey
en: Konya
ne: कोन्या

note: A city in Turkey
en: Merzifon
ne: मेर्जिफन

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
ne: नेभ्सेहिर

note: A city in Turkey
en: Samsun
ne: सामसन

note: A city in Turkey
en: Trabzon
ne: ट्र्याबजन

note: A city in Turkey
en: Van
ne: भ्यान

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
ne: एस्गाबाट

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
ne: फुनाफुटी

note: A city in Uganda
en: Arua
ne: अरुवा

note: A city in Uganda
en: Entebbe
ne: एन्टेब्बे

note: A city in Uganda
en: Kabale
ne: काबेल

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
ne: डिनिप्रोपेट्रोभ्स्'k

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
ne: डोनेटस्'क

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
ne: इभानो-फ्रान्किव्स'k

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
ne: खार्किभ

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
ne: किभ

note: A city in Ukraine
en: Odesa
ne: ओडेसा

note: A city in Ukraine
en: Rivne
ne: रिभ्ने

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
ne: सिमफेरोपोल'

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
ne: उज्होरोड

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
ne: अबु धाबी

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
ne: दुबई

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
ne: सार्जाह

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
ne: बिग्गिन हिल

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
ne: ब्ल्याकपुल

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
ne: बोउर्नेमाउथ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
ne: ब्रिस्तोल

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
ne: ब्राइज नोर्टन

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
ne: कार्लिस्ले

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
ne: कोनिङ्गसबाइ

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
ne: कोभेन्ट्री

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
ne: क्र्यानफिल्ड

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
ne: क्र्यानवेल

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
ne: डिसफोर्थ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
ne: डुन्डी

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
ne: एडिनबर्घ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
ne: एक्सेटर

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
ne: फार्नबोरोघ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
ne: हावार्डेन

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
ne: ईन्भरनेस

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
ne: किनलस

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
ne: किर्कवाल

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
ne: लिड्स

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
ne: लिउचार्स

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
ne: लोस्सिमाउथ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
ne: लुटन

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
ne: लिनेहाम

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
ne: म्यान्सटन

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
ne: मार्हाम

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
ne: मिड् वालुप

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
ne: मिल्डेनहल

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
ne: नर्थोल्ट

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
ne: नोर्विच

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
ne: ओडिहाम

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
ne: पेम्ब्रे

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
ne: प्रेस्टविक

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
ne: सबरी

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
ne: साउथएम्पटन

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
ne: स्टोर्नोवे

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
ne: समबर्घ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
ne: टपक्लिफ्फे

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
ne: उपत्याका

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
ne: वाड्डिङ्गटन

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
ne: वाट्टिसाम

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
ne: विट्टरिङ्ग

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
ne: यियोभिल्टन

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
ne: अबिलन

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
ne: अबिङ्गडन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
ne: अडा

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
ne: एड्रियन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
ne: अहोस्कि

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
ne: ऐनस्वर्थ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
ne: ऐटकिन

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
ne: अलाबास्टर

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
ne: अलामोगोर्डो

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
ne: अलामोसा

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
ne: अल्बेमार्ले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
ne: अल्बर्ट लि

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
ne: अल्बियन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
ne: अल्बुक्वरकी

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
ne: एलेक्जेन्डर शहर

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
ne: एलिस

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
ne: एलेनटाउन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
ne: अलियन्स

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
ne: एल्पेना

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
ne: एल्टन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
ne: एल्टुना

note: A city in California in the United States
en: Alturas
ne: एल्टुरस

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
ne: एल्टस

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
ne: एल्भा

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
ne: अमारिल्लो

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
ne: एम्ब्लर

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
ne: अमेलिया

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
ne: एम्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
ne: एनाक्टुभुक पास

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
ne: एन्कोरेज

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
ne: एन्डलुसिया

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
ne: एन्डोभर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
ne: एन्ड्रिउज

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
ne: एन्ग्लेटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
ne: एङ्गुन

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
ne: एनियाक

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
ne: एन्केनि

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
ne: एन एरबोर

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
ne: अन्नापोलिस

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
ne: एन्नेटि

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
ne: एनिस्टन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
ne: एन्टिगो

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
ne: अन्भिक

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
ne: अपालाचिकोला

note: A city in California in the United States
en: Arcata
ne: अर्काटा

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
ne: आर्कटिक भिलेज

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
ne: आर्डमोर

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
ne: अर्टेसिया

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
ne: असेबोरो

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
ne: असेभिल

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
ne: अस्पेन

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
ne: एस्टोरिया

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
ne: एटलान्टा

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
ne: एटलान्टिक शहर

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
ne: एटोका

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
ne: अउडुबन

note: A city in California in the United States
en: Avalon
ne: ऐभेलन

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
ne: ब्याड ऐक्स

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
ne: बेनब्रिज

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
ne: बेकर

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
ne: बेकर शहर

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
ne: बेकर्सफिल्ड

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
ne: बाल्टिमोर

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
ne: ब्याङ्गोर

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
ne: बार हार्बोर

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
ne: बाराबू

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
ne: बार्री

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
ne: ब्यारो

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
ne: बार्टलेसभिल

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
ne: बार्टो

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
ne: ब्याटेसभिल

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
ne: ब्याटुन रोउज

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
ne: ब्याटल क्रिक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
ne: बाउडेट्टि

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
ne: बे शहर

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
ne: बिट्राइस

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
ne: ब्युमोन्ट

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
ne: ब्युभर फल्स

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
ne: बेक्ले

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
ne: बेलाइर

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
ne: बेल्लेभिल

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
ne: बेल्लेभ्यू

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
ne: बेलिङ्घाम

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
ne: बेमेड्जी

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
ne: बेन्निङ्गटोन

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
ne: बेनटन हार्बोर

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
ne: बेन्टनभिल

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
ne: बेथेल

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
ne: बेट्लेस

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
ne: बेभर्ली

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
ne: बिग पाइने

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
ne: बिग र्यापिड्स

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
ne: बिग स्प्रिङ्ग

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
ne: बिगफर्क

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
ne: बिलिङ्ग्स

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
ne: बिलोक्सि

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
ne: बिङ्गहाम्टन

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
ne: बिर्चवुड

note: A city in California in the United States
en: Bishop
ne: बाइसप

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
ne: बाइस्मार्क

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
ne: ब्लूफिल्ड

note: A city in California in the United States
en: Blythe
ne: ब्लाइथ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
ne: ब्लाइथभिल

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
ne: बोका रेटन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
ne: बोग्यु

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
ne: बोइज्

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
ne: बुथभिल

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
ne: बोर्गर

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
ne: बोस्कोबेल

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
ne: बोस्टन

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
ne: बाउलिङ्ग ग्रिन

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
ne: बाउम्यान

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
ne: बोजेम्यान

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
ne: ब्र्याडफर्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
ne: ब्रेनर्ड

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
ne: ब्रेमरटन

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
ne: ब्रेनह्याम

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
ne: ब्रिजपोर्ट

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
ne: ब्रोकेन बो

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
ne: ब्रुक्सभिल

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
ne: ब्रुमफिल्ड

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
ne: ब्राउनिङ्ग

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
ne: ब्राउन्सभिल

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
ne: ब्राउनवुड

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
ne: ब्राइस क्यान्योन

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
ne: बुचानोन्

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
ne: बक्ल्यान्ड

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
ne: बुलहेड शहर

note: A city in California in the United States
en: Burbank
ne: बर्ब्यान्क

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
ne: बर्ले

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
ne: बर्नेट

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
ne: बर्नस्

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
ne: बट्टे

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
ne: क्याडिल्याक

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
ne: क्याहोकिया

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
ne: क्यामारिल्लो

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
ne: क्याम्डेन

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
ne: क्याम्प स्प्रिङ्स

note: A city in California in the United States
en: Campo
ne: क्याम्पो

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
ne: क्यानाडियन

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
ne: क्यान्टन

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
ne: केप क्यानाभेरल

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
ne: केप गिरार्डियु

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
ne: कार्बोनडेल

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
ne: क्यारिबोउ

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
ne: कार्मि

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
ne: क्यारोल

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
ne: कार्टरस्भिल

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
ne: कासा ग्रान्डे

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
ne: क्यास्पर

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
ne: सेडार शहर

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
ne: सेडार र्यापिड्स

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
ne: सेन्ट्रालिया

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
ne: च्याड्रन

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
ne: चाल्लिस

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
ne: चामा

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
ne: च्याम्बरलेन

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
ne: च्याम्पेन

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
ne: च्यानुट्

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
ne: चापेल हिल

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
ne: च्यारिटोन

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
ne: चार्लस् शहर

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
ne: चार्लेभोइक्स

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
ne: चारलोट्टसभिल

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
ne: चाथाम

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
ne: चाटानुगा

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
ne: चेबोइग्यान

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
ne: चेसापिक

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
ne: चेयेनि

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
ne: चिकागो

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
ne: चिक्कासा

note: A city in California in the United States
en: Chico
ne: चिको

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
ne: चिकोपि फल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
ne: चिग्निक

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
ne: चिल्डरेस

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
ne: चिलिकोथे

note: A city in California in the United States
en: China Lake
ne: चाइना लेक

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
ne: चिनकोटेग

note: A city in California in the United States
en: Chino
ne: चाइनो

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
ne: चुलिट्ना

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
ne: किनकिनाती

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
ne: क्ल्यारिमोर

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
ne: क्ल्यारिन्डा

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
ne: क्ल्यारियन

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
ne: क्लार्कस्बर्ग

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
ne: क्लेटन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
ne: क्लियरफिल्ड

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
ne: क्लियरवाटर

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
ne: क्लेम्सन

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
ne: क्लेभेलान्ड

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
ne:  क्लाइन्स कर्नर्स

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
ne: क्लिन्टनभिल

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
ne: क्लोक्वेट

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
ne: क्लोभिस

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
ne: कोडि

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
ne: कोइयर d'Alene

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
ne: कफिभिल

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
ne: कोल्ड बे

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
ne: कोल्डवाटर

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
ne: कलेज स्टेसन

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
ne: कोलोराडो स्प्रिङ्गस

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
ne: कनकोर्डिया

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
ne: कोनरो

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
ne: कुक

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
ne: कप्पर हार्बोर

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
ne: कोर्डोभा

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
ne: कर्पस क्रिष्टि

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
ne: कोर्सिकाना

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
ne: कोर्टेज

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
ne: कोर्भालिस

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
ne: कोटुल्ला

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
ne: काउन्सिल ब्लफ्स

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
ne: क्रेग

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
ne: क्रेन लेक

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
ne: क्रिसेन्ट शहर

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
ne: क्रेस्टभ्यू

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
ne: क्रोकेट

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
ne: क्रुकस्टन

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
ne: क्रस शहर

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
ne: क्रसभिल

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
ne: कलम्यान

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
ne: कलपिपर

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
ne: कम्बरल्यान्ड

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
ne: कुरिटक

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
ne: कस्टर

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
ne: कट् ब्याङ्क

note: A city in California in the United States
en: Daggett
ne: डागेट

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
ne: डाल्हार्ट

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
ne: डाल्लास

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
ne: डानबरी

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
ne: डान्सभिल

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
ne: डरलिङ्गटन

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
ne: डेभेनपोर्ट

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
ne: डेटन

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
ne: डेटोना बिच

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
ne: De क्वीन

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
ne: डीडहर्स

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
ne: डेकोराह

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
ne: डियर निकुञ्ज

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
ne: डिफियन्स

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
ne: डेल रियो

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
ne: डेल्टा

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
ne: डेल्टा जक्सन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
ne: डेमिङ्ग

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
ne: डेनिसन

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
ne: डेनटन

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
ne: डेनभर

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
ne: Des मोइन्स

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
ne: डेस्टिन

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
ne: डेट्रोइट

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
ne: डेट्रोइट लेक्स

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
ne: डेभिल्स लेक

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
ne: डिकिन्सन

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
ne: डिलिङ्गहाम

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
ne: डिल्लोन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
ne: डोड्ज केन्द्र

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
ne: डोड्जे शहर

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
ne: डोथान

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
ne: डोभर

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
ne: डोयलस्टाउन

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
ne: ड्रममन्ड

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
ne: डु बोइस

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
ne: डुबुक्वि

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
ne: डुलुथ

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
ne: डुमस

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
ne: डुन्कन

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
ne: डुनकिर्क

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
ne: डुरान्त

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
ne: डुर्हाम

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
ne: डायरस्बर्ग

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
ne: ईगल नदी

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
ne: ईष्ट ह्याम्पटन

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
ne: ईष्ट मिल्टन

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
ne: ईष्टन

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
ne: ईष्टसाउन्ड

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
ne: इयु क्लेयर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
ne: इडेन्टन

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
ne: एडिनबर्ग

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
ne: एफिङ्गहाम

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
ne: एगेगिक

note: A city in California in the United States
en: El Centro
ne: El सेन्ट्रो

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
ne: El डोराडो

note: A city in California in the United States
en: El Monte
ne: El मोन्टे

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
ne: El पासो

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
ne: एल्फिन कोभ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
ne: एलिजाबेथ शहर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
ne: एलिजाबेथटाउन

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
ne: एलेन्सबर्ग

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
ne: एलिरिया

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
ne: एमिग्रान्ट ग्याप

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
ne: एम्मोनाक

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
ne: एनिड

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
ne: एफ्राटा

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
ne: एरिइ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
ne: अर्विन

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
ne: एस्कानाबा

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
ne: एस्थरभिल

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
ne: इयुजेन

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
ne: इभान्सटन

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
ne: इभान्सभिल

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
ne: इभेलेथ

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
ne: एभरेट

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
ne: एभरग्रिन

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
ne: फेयरब्याङ्क्स

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
ne: फेयरचाइल्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
ne: फेयरमोन्ट

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
ne: फेथ

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
ne: फ्यालफुरियास

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
ne: फ्यालुन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
ne: फल्स शहर

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
ne: फार्गो

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
ne: फ्यारिबल्ट

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
ne: फार्मिङ्गडेल

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
ne: फार्मभिल

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
ne: फेरगस फल्स

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
ne: फिन्ड्ले

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
ne: फिट्चबर्ग

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
ne: फ्ल्यागस्टाफ

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
ne: फ्लिन्ट

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
ne: फ्लिप्पिन

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
ne: फ्लोरा

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
ne: फोर्ट बेन्निङ्ग

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
ne: फोर्ट कार्सन

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
ne: फोर्ट डोड्ज

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
ne: फोर्ट लउडरडेल

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
ne: फोर्ट म्याडिसन

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
ne: फोर्ट मायर्स

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
ne: फोर्ट पेयन

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
ne: फोर्ट पियर्स

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
ne: फोर्ट स्टकटन

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
ne: फोर्ट वेनि

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
ne: फोर्ट वर्थ

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
ne: फोर्ट युकोन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
ne: फुस्टन

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
ne: फ्रेडेरिक्सबर्ग

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
ne: फ्रेन्चभिल

note: A city in California in the United States
en: Fresno
ne: फ्रेस्नो

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
ne: फ्राइडे हार्बोर

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
ne: फ्रेबर्ग

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
ne: फुल्लेरटोन

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
ne: फुल्टोन

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
ne: गाड्सडेन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
ne: गेज

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
ne: ग्यालेना

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
ne: गेल्सबर्ग

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
ne: ग्यालियानो

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
ne: ग्यालुप

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
ne: ग्याल्भेस्टन

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
ne: ग्याम्बेल

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
ne: ग्यारिसन

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
ne: ग्यारि

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
ne: ग्यास्टोनिया

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
ne: गेट्सभिल

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
ne: गइलोर्ड

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
ne: गिड्डिङ्गस

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
ne: जिलेट

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
ne: गिल्मेर

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
ne: ग्लेन्को

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
ne: ग्लेन्डाइभ

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
ne: ग्लेन्स फल्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
ne: ग्लेनवुड

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
ne: गोल्डस्बोरो

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
ne: गुडल्यान्ड

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
ne: गोसेन

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
ne: ग्राहाम

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
ne: ग्रानबरी

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
ne: ग्र्यान्ड क्यानयोन

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
ne: ग्र्यान्ड फोर्क्स

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
ne: ग्र्यान्ड आइस्ल्यान्ड

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
ne: ग्र्यान्ड इस्ले

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
ne: ग्र्यान्ड जङ्कसन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
ne: ग्र्यान्ड माराइस

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
ne: ग्र्यान्ड प्रेइरि

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
ne: ग्र्यानिट फल्स

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
ne: ग्र्यान्टस्

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
ne: ग्रेट बेन्ड

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
ne: ग्रेट फल्स

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
ne: ग्रीन बे

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
ne: ग्रीर

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
ne: ग्रेबुल

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
ne: ग्रोटन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
ne: ग्रोभ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
ne: गल्फपोर्ट

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
ne: गुल्काना

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
ne: गुन्निसन

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
ne: गुस्टाभस

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
ne: गुथ्रि

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
ne: गाइमन

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
ne: हेगर्सटाउन

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
ne: हेइन्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
ne: ह्याल्लोक

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
ne: ह्याम्मोन्ड

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
ne: ह्याम्पटन

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
ne: ह्यान्कक

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
ne: हान्स्कभिल

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
ne: हार्बोर स्प्रिङ्गस

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
ne: हरलन

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
ne: हारलिङ्गेन

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
ne: ह्यारिसन

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
ne: हार्टफोर्ड

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
ne: हास्टिङ्गस

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
ne: ह्याट्टेरस

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
ne: ह्याट्टिसबर्ग

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
ne: हाब्रे

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
ne: हथ्रोन

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
ne: हेयडेन

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
ne: हेयज

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
ne: हियर्न

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
ne: हेब्रोनभिल

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
ne: हेलेना

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
ne: हर्मिस्टन

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
ne: हेटिङ्गर

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
ne: हिब्बिङ्ग

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
ne: हिकोरी

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
ne: हिल शहर

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
ne: हिल्ल्सबोरो

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
ne: हिल्सडेल

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
ne: हिल्सभिल

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
ne: हाइनेसभिल

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
ne: होब्स

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
ne: होफ्म्यान

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
ne: होल्यान्ड

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
ne: हलिउड

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
ne: होमेर

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
ne: होन्डो

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
ne: होनोलुलु

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
ne: हूनाह

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
ne: हूपर बे

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
ne: होकुयाम

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
ne: हाउटन लेक

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
ne: हाउल्टन

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
ne: हाउमा

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
ne: होस्टन

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
ne: होवेल

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
ne: हन्टिङ्गटन

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
ne: हन्टिङ्गटन बिच

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
ne: हुरोन

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
ne: हुस्लिया

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
ne: ह्यान्निस

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
ne: ह्याडाबर्ग

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
ne: इडाहो फल्स

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
ne: इम्पेरियल बिच

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
ne: निरभर्ता

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
ne: ईन्डियानापोलिस

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
ne: अन्तराष्ट्रिय फल्स

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
ne: ईन्योकेर्न

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
ne: ओवा शहर

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
ne: आइरन माउन्टेन

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
ne: आइरनवुड

note: A city in New York in the United States
en: Islip
ne: इस्लिप

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
ne: इथाका

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
ne: ज्याफरे

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
ne: जेन्सभिल

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
ne: जेफ्फरसन

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
ne: जेफ्फरसन शहर

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
ne: जेरोम

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
ne: जोन्सटाउन

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
ne: जोलियट

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
ne: जोन्सबोरो

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
ne: जोप्लिन

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
ne: जङ्कसन

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
ne: काहुलुइ

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
ne: केइसर

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
ne: केक

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
ne: कालामाजू

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
ne: कालिस्पेल

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
ne: काल्टाग

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
ne: कानकाकि

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
ne: काउनाकाकाइ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
ne: केयरने

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
ne: कीने

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
ne: केकाहा

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
ne: केल्सो

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
ne: केनाइ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
ne: केनानस्भिल

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
ne: केनोसा

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
ne: कियोकक

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
ne: केर्भिल

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
ne: केचिकन

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
ne: के वेष्ट

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
ne: किल डेभिल हिल्स

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
ne: किल्लेन

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
ne: किम्बल

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
ne: किङ्ग साल्मोन

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
ne: किङ्गम्यान

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
ne: किङ्ग्सभिल

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
ne: किनस्टन

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
ne: किर्क्सभिल

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
ne: किभालिना

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
ne: क्लामाथ फल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
ne: क्लावोक

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
ne: कोडियाक

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
ne: कोकोमो

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
ne: कोट्जेब्यू

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
ne: कोयुक

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
ne: ला क्रोस्स

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
ne: ला ग्र्यान्डे

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
ne: ला जुन्टा

note: A city in California in the United States
en: La Verne
ne: ला भर्ने

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
ne: ल्याकन

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
ne: ल्याकोनिया

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
ne: लेडिस्मिथ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
ne: लाहैना

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
ne: लेक चार्लस

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
ne: लेकल्यान्ड

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
ne: लेकभ्यू

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
ne: लामार

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
ne: ल्याम्बर्टभिल

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
ne: लामोनि

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
ne: ल्यानO' ओ' लेक्स

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
ne: ल्यान्डर

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
ne: लान्सिङ्ग

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
ne: लारामि

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
ne: लारेडो

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
ne: लस क्रुसेस

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
ne: ल्याट्रोब

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
ne: लटन

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
ne: लि मार्स

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
ne: लिडभिल

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
ne: लिभिल

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
ne: लेमूर

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
ne: लेविस्बर्ग

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
ne: लेविस्टन

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
ne: लेविस्टाउन

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
ne: लिबरल

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
ne: लिह्यू

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
ne: लिमोन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
ne: लिट्टल फल्स

note: A city in California in the United States
en: Livermore
ne: लिभरमोर

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
ne: लिभिङ्गस्टोन

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
ne: लानो

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
ne: लोगन

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
ne: लोमपोक

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
ne: लोन रक

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
ne: लङ्ग बिच

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
ne: लङ्गभ्यू

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
ne: लङ्गभिल

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
ne: लस एलामिटोस

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
ne: लस एलामोस

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
ne: लस एन्जलस

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
ne: लुइसा

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
ne: लुइसबर्ग

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
ne: लुइसभिल

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
ne: लभलक

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
ne: लुब्बोक

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
ne: लुडिङ्गटन

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
ne: लफकिन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
ne: लम्बरटन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
ne: लुभरेन

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
ne: लिन्चबर्ग

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
ne: माकोम्ब

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
ne: माकोन

note: A city in California in the United States
en: Madera
ne: म्याडेरा

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
ne: मानास्सास

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
ne: मानह्याट्टन

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
ne: मनिस्टे

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
ne: मनिस्टिक्वु

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
ne: मनिटोवोक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
ne: म्यानकाटो

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
ne: म्यानले हट स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
ne: मान्सफिल्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
ne: म्यापल लेक

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
ne: म्याराथुन

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
ne: मार्फा

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
ne: मारियान्ना

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
ne: म्यारिट्टा

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
ne: मार्क्विट्टे

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
ne: मार्सलटाउन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
ne: मार्सफिल्ड

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
ne: मार्टिन्सबर्ग

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
ne: मार्टिन्सभिल

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
ne: मासोन

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
ne: मासोन शहर

note: A city in New York in the United States
en: Massena
ne: मसिना

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
ne: माटून

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
ne: म्याक्सटन

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
ne: मेपोर्ट

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
ne: McKinley निकुञ्ज

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
ne: मिचाम

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
ne: मिडभिल

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
ne: मेडिसिन लज

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
ne: मीकर

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
ne: मेकोर्युक

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
ne: मेल्फा

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
ne: मेम्फिस

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
ne: मेना

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
ne: मेनोमिनी

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
ne: मेनोमोनि

note: A city in California in the United States
en: Merced
ne: मर्सेड

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
ne: मर्करी

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
ne: मेरिडेन

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
ne: मेरिडियन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
ne: मेर्रिल

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
ne: मेसा

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
ne: मेस्क्विट

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
ne: मेट्लाकाट्ला

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
ne: मेट्रोपोलिस

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
ne: मिडल्यान्ड

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
ne: माइल्स शहर

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
ne: मिल्फर्ड

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
ne: मिलेजभिल

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
ne: मिलिङ्गटन

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
ne: मिल्लिनोकेट

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
ne: मिलभिल

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
ne: मिल्टन

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
ne: मिल्वाकी

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
ne: मिनरल वेल्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
ne: मिन्निपोलिस

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
ne: मिनोट

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
ne: मिसोउला

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
ne: मिचेल

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
ne: मोब

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
ne: मोबाइल

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
ne: मोब्रिज

note: A city in California in the United States
en: Modesto
ne: मोडेस्टो

note: A city in California in the United States
en: Montague
ne: मोन्टेग्यु

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
ne: मोन्टाउक

note: A city in California in the United States
en: Monterey
ne: मोन्टेरे

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
ne: मोन्ट्रोज

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
ne: मूरहेड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
ne: मूस लेक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
ne: मोरा

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
ne: मोर्गानटाउन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
ne: मोरियर्टि

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
ne: मोर्रिसटाउन

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
ne: मोर्रिसभिल

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
ne: मोसेस लेक

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
ne: मोसिनि

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
ne: मोल्ट्रि

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
ne: माउन्ट एयरी

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
ne: माउन्ट कार्मेल

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
ne: माउन्ट होली

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
ne: माउन्ट Ida

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
ne: माउन्ट पोकोनो

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
ne: माउन्ट सास्टा

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
ne: माउन्ट भेरनोन

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
ne: माउन्ट विल्सन

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
ne: माउन्टेन भ्यू

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
ne: मुल्लान

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
ne: मुन्कि

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
ne: मसकाटिन

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
ne: मसल सोल्स

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
ne: मस्केगन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
ne: मस्कोगी

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
ne: मिर्टले बिच

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
ne: नाबेस्ना

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
ne: नाकोग्डोचेस

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
ne: नान्टुकेट

note: A city in California in the United States
en: Napa
ne: नापा

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
ne: नासुवा

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
ne: नासभिल

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
ne: नाट्चेज

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
ne: नाट्चिटोचेस

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
ne: नेब्रास्का शहर

note: A city in California in the United States
en: Needles
ne: निडल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
ne: नेनाना

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
ne: न्बेयू बेडफर्ड्फोर्ड

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
ne: न्यू बर्न

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
ne: न्यू ब्रनफेल्स

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
ne: न्यू हेभेन

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
ne: न्यू इबेरिया

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
ne: न्यू ओर्लिन्स

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
ne: न्यू फिलाडेल्फिया

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
ne: न्यू रिचमोन्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
ne: न्यू अल्म

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
ne: न्यूबर्री

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
ne: न्यूबर्घ

note: A city in California in the United States
en: Newhall
ne: न्यूहल

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
ne: न्यूनान

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
ne: न्यूपोर्ट न्यूज

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
ne: न्यूटन

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
ne: नियागारा फल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
ne: नोट्याक

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
ne: नोगेल्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
ne: नोम

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
ne: नोर्म्यान

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
ne: उत्तर एड्याम्स

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
ne: उत्तर बेन्ड

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
ne: उत्तर लस भेगस

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
ne: उत्तर प्लेट्टे

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
ne: उत्तर विल्केसबोरो

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
ne: नर्थवे

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
ne: नरवूड

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
ne: न्यूक्स्क्विट

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
ne: ओक हार्बोर

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
ne: ओक आइस्ल्यान्ड

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
ne: ओक रिड्ज

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
ne: ओकडेल

note: A city in California in the United States
en: Oakland
ne: ओकल्यान्ड

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
ne: ओकाला

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
ne: ओसियन शहर

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
ne: ओसियनसाइड

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
ne: ओडेस्सा

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
ne: ओगाल्लाला

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
ne: ओग्डेन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
ne: ओक्लाहोमा शहर

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
ne: ओक्मुल्गी

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
ne: ओलेथ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
ne: ओलिभ ब्रान्च

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
ne: ओलिभिया

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
ne: ओलिम्पिया

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
ne: ओमहा

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
ne: ओमक

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
ne: ओरेन्ज सिटि

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
ne: ओरेन्जबर्ग

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
ne: ओर्लान्डो

note: A city in California in the United States
en: Oroville
ne: ओरोभिल

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
ne: ओर्

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
ne: ओर्टनभिल

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
ne: ओस्कियोला

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
ne: ओस्कोडा

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
ne: ओसकोस

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
ne: ओस्कालोसा

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
ne: ओटुम्वा

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
ne: ओवाटोन्ना

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
ne: ओवेन्सबोरो

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
ne: ओक्सनार्ड

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
ne: ओजार्क

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
ne: पाडुकाह

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
ne: पेज

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
ne: पागोसा स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
ne: पालाकियस

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
ne: प्यालेसटाइन

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
ne: पाल्म स्प्रिङ्ग्स

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
ne: पाल्मडेल

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
ne: पाल्मर

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
ne: पालो एल्टो

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
ne: पाम्पा

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
ne: पानामा शहर

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
ne: निकुञ्ज र्यापिड्स

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
ne: पार्कर्सवर्ग

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
ne: पार्सोन्स

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
ne: पास्कागोउला

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
ne: पास्को

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
ne: पासो रोब्लेस

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
ne: प्याट्टरसन

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
ne: पउल्स उपत्याका

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
ne: पउटुकेट

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
ne: प्याक्सन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
ne: पेनेस्भिल

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
ne: पिकोस

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
ne: पेल्ला

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
ne: पेल्स्टन

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
ne: पेन्ड्लेटन

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
ne: पेन यान

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
ne: पेन्साकोला

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
ne: पेर्रिटन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
ne: फिलाडेल्फिया

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
ne: फिलिप

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
ne: फिलिप्स

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
ne: फोइनिक्स

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
ne: पियर्रि

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
ne: पाइन ब्लफ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
ne: पाइन राइज

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
ne: पाइन नदी

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
ne: पाइन स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
ne: पाइप्सटोन

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
ne: पिट्सबर्घ

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
ne: समतल दृश्य

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
ne: प्ल्याटिनम

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
ne: प्ल्याट्सबर्घ

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
ne: पोकाटेल्लो

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
ne: पोइन्ट होप

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
ne: पोइन्ट ले

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
ne: पोइन्ट प्लिजेन्ट

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
ne: पोम्पानो बिच

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
ne: पोनाका शहर

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
ne: पोप्लर ब्लफ

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
ne: पोर्ट एलेक्सजेन्डर

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
ne: पोर्ट अल्सवोर्थ

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
ne: पोर्ट एन्जलस

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
ne: पोर्ट एरानसास

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
ne: पोर्ट हेइडेन

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
ne: पोर्ट होप

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
ne: पोर्ट इसाबेल

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
ne: पोर्ट लाभाका

note: A city in California in the United States
en: Porterville
ne: पोर्टरभिल

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
ne: पोटिउ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
ne: पोट्सटाउन

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
ne: पोउघकिप्सि

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
ne: प्राट्

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
ne: प्रेस्कोट

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
ne: प्रेस्क्यु इस्ले

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
ne: प्रेस्टन

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
ne: प्रोभिडेन्स

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
ne: प्रोभिन्सटाउन

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
ne: प्रोभो

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
ne: प्युब्लो

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
ne: पुन्टा गोर्डा

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
ne: क्वेकरटाउन

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
ne: क्वान्टिको

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
ne: किलायुटे

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
ne: क्विन्सि

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
ne: रेसिन

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
ne: रालेग

note: A city in California in the United States
en: Ramona
ne: रामोना

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
ne: रान्टोल

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
ne: र्यापिड शहर

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
ne: राटोन

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
ne: रलिन्स

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
ne: रिडिङ्ग

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
ne: रेड ब्लफ

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
ne: रेड ओक

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
ne: रेड विङ्ग

note: A city in California in the United States
en: Redding
ne: रेडडिङ्ग

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
ne: रेडमोन्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
ne: रेडवुड फल्स

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
ne: रेनो

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
ne: रेन्टोन

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
ne: रेक्सबर्ग

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
ne: राइनल्यान्डर

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
ne: राइस लेक

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
ne: राइफल

note: A city in California in the United States
en: Riverside
ne: नदिकिनार

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
ne: रिभर्टन

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
ne: रोनोक

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
ne: रोनोक र्यापिड्स

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
ne: रबिन्सन

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
ne: रोचेल

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
ne: रक हिल

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
ne: रक स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
ne: रकफर्ड

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
ne: रकल्यान्ड

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
ne: रकपोर्ट

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
ne: रकस्प्रिङ्ग्स

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
ne: रकी माउन्ट

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
ne: रोगर्स

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
ne: रोजबर्ग

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
ne: रोस्वेल

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
ne: रोक्सबोरो

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
ne: रस शहर

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
ne: रस्सेल

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
ne: रस्सेलभिल

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
ne: रस्टन

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
ne: रुटल्यान्ड

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
ne: साक्रामेन्टो

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
ne: साफ्फोर्ड

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
ne: सगिनाव

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
ne: सागुवाचे

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
ne: सालिडा

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
ne: सालिना

note: A city in California in the United States
en: Salinas
ne: सालिनास

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
ne: साल्लिस

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
ne: सलमोन

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
ne: सल्ट लेक शहर

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
ne: सान एन्जेलो

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
ne: सान एन्टोनियो

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
ne: सान कार्लोस

note: A city in California in the United States
en: San Diego
ne: सान डिएगो

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
ne: सान फ्रान्सिस्को

note: A city in California in the United States
en: San Jose
ne: सान जोस

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
ne: सान लुइस ओबिस्पो

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
ne: सान मार्कोस

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
ne: स्यान्डपोइन्ट

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
ne: स्यान्डबर्ग

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
ne: स्यान्डपोइन्ट

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
ne: स्यान्डविच

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
ne: सान्टा अना

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
ne: सान्टा बार्बारा

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
ne: सान्टा फे

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
ne: सान्टा मोनिका

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
ne: सान्टा रोसा

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
ne: सारानाक लेक

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
ne: सारासोटा

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
ne: साउल्ट स्टे. म्यारि

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
ne: साभान्ना

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
ne: साभान्नाह

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
ne: साभूङ्गा

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
ne: स्काप्पूज

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
ne: स्कट्सब्लफ

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
ne: स्कट्सडेल

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
ne: सियरकी

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
ne: सिट्टल

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
ne: सेडालिया

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
ne: सेलाविक

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
ne: सेल्डोभिया

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
ne: सेलिन्सग्रोभ

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
ne: सेवार्ड

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
ne: सनी

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
ne: सिबोइगान

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
ne: सेलबाइ

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
ne: सेलबाइभिल

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
ne: सेल्डन

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
ne: सेल्टन

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
ne: सेनान्डोह

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
ne: सेरिडान

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
ne: सिर्ले

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
ne: सिसमारेफ

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
ne: स लो

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
ne: स्रेभेपोर्ट

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
ne: सिलोम स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
ne: सिल्भर बे

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
ne: सिल्भर शहर

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
ne: सिअउक्स शहर

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
ne: सिअउक्स फल्स

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
ne: सिरेन

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
ne: सिस्सेटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
ne: सिट्का

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
ne: स्काग्वे

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
ne: स्लिटम्युट

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
ne: स्लिडेल

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
ne: स्मिथफिल्ड

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
ne: स्माइर्ना

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
ne: स्नाइडर

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
ne: सोडा स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
ne: सोल्डोट्ना

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
ne: सोमरसेट

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
ne: सोमरभिल

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
ne: दक्षीण बेन्ड

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
ne: दक्षीण हिल

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
ne: स्पेन्कर

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
ne: स्पोकेन

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
ne: स्प्रिङ्गडेल

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
ne: स्ट्याफर्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
ne: स्ट्यापल्स

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
ne: स्टेट कलेज

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
ne: स्टेट्सबोरो

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
ne: स्टेट्सभिल

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
ne: स्टाउनटन

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
ne: स्टिमबोट स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
ne: स्टेभेन्स पोइन्ट

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
ne: स्टिलवाटर

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
ne: स्टर्म लेक

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
ne: स्टर्ट

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
ne: स्टरगेन बे

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
ne: स्टरगिस

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
ne: सफ्फल्क

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
ne: सल्फर स्प्रिङ्ग्स

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
ne: सुपेरियर

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
ne: ससेक्स

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
ne: स्विट्वाटर

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
ne: सिलभानिया

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
ne: साइराक्युज

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
ne: टाकोमा

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
ne: टाह्लेक्वाह

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
ne: तालकित्ना

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
ne: तालाहासी

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
ne: टाम्पा

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
ne: टानाना

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
ne: टावोस

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
ne: टेलरभिल

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
ne: टेकामाह

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
ne: टेल्लुराइड

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
ne: मन्दीर

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
ne: टेर्रे हाउटे

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
ne: टेर्रेल

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
ne: टेटेबोरो

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
ne: टेक्सार्काना

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
ne: द डेल्स

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
ne: द भिलेजेस

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
ne: थेडफर्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
ne: थिफ रिभर फल्स

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
ne: थोमसटन

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
ne: थम्सन

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
ne: टिन शहर

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
ne: टिटुस्भिल

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
ne: टोलेडो

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
ne: टोमाहक

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
ne: टोनोपाह

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
ne: टोपेका

note: A city in California in the United States
en: Torrance
ne: टोर्रान्स

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
ne: टोर्रेओन

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
ne: टोरिङ्गटन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
ne: ट्रयाकी

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
ne: ट्राभेर्स शहर

note: A city in California in the United States
en: Truckee
ne: ट्रुकई

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
ne: ट्रुथ अर कोन्सिक्वेन्सेस

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
ne: टुकसन

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
ne: टुकुम्कारी

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
ne: टुल्सा

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
ne: टुपेलो

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
ne: टस्कालोसा

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
ne: ट्वेन्टीनाइन पाल्म्स

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
ne: ट्विन फल्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
ne: टु हार्बोर्स

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
ne: टाइलर

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
ne: उकियाह

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
ne: युनालाक्लिट

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
ne: युनालास्का

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
ne: युभेल्ड

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
ne: भाकाभिल

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
ne: भाल्डेज

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
ne: भाल्डोस्टा

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
ne: भ्यालेन्टाइन

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
ne: भ्यान नाइज

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
ne: भर्नल

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
ne: भेरो बिच

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
ne: भिक्सबर्ग

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
ne: भिडालिया

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
ne: भिन्टन

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
ne: भर्गिनिया बिच

note: A city in California in the United States
en: Visalia
ne: भिसालिया

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
ne: वाको

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
ne: वाडेना

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
ne: वेनराइट

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
ne: वेकफिल्ड

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
ne: वाला वाला

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
ne: वाल्नट रिज

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
ne: वार्नर रबिन्स

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
ne: वार्रोड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
ne: वासेका

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
ne: वासिल्ला

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
ne: वास्किस

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
ne: वाटरब्युरी

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
ne: वाटरभिल

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
ne: वाट्सनभिल

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
ne: वाउकेगान

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
ne: वाउकेसा

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
ne: वाउपाका

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
ne: वाउसाउ

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
ne: वेक्रस

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
ne: वेब्स्टर शहर

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
ne: वेल्सभिल

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
ne: वेनाट्ची

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
ne: वेन्डोभर

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
ne: वेस्लाको

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
ne: पश्चीम बेन्ड

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
ne: पश्चीम चिकागो

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
ne: पश्चीम मेम्फिस

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
ne: पश्चीम पाल्म बिच

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
ne: पश्चीम मैदानहरू

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
ne: वेष्ट पोइन्ट

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
ne: वेष्टरले

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
ne: वेष्टफिल्ड

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
ne: ह्वार्टन

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
ne: ह्विटन

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
ne: ह्वीलिङ्ग

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
ne: समतल मैदानहरू

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
ne: ह्वाइटफिल्ड

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
ne: ह्वाइटियर

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
ne: विचिटा

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
ne: विचिटा फल्स

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
ne: वाइल्क्स-बेर्रे

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
ne: विल्लियमबर्ग

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
ne: विल्लियमस्पोर्ट

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
ne: विल्लिस्टन

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
ne: विल्लोउ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
ne: विल्लोउ ग्रोभ

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
ne: विन्चेस्टर

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
ne: वाइन्डर

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
ne: विन्डम

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
ne: विन्डो रक

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
ne: विन्डसोर लक्स

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
ne: विनफिल्ड

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
ne: विन्क

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
ne: विन्नेमुक्का

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
ne: विनोना

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
ne: विन्स्लो

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
ne: विन्स्टन

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
ne: विन्टर हेभन

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
ne: विस्कासेट

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
ne: विस्कोन्सिन र्यापिड्स

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
ne: वाइज

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
ne: वुल्फ पोइन्ट

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
ne: वूस्टर

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
ne: वोर्केस्टर

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
ne: वोर्कल्यान्ड

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
ne: वोर्थिङ्गटन

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
ne: र्वाङ्गेल

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
ne: याकिमा

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
ne: याकुट्याट

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
ne: याङ्कटन

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
ne: यङ्गस्टाउन

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
ne: युमा

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
ne: जेनेस्भिल

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
ne: क्रिस्टियनस्टेड

note: A city in Uruguay
en: Colonia
ne: कोलोनिया

note: A city in Uruguay
en: Durazno
ne: डुराज्नो

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
ne: तासकेन्ट

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
ne: अकारिगुवा

note: A city in Venezuela
en: Barinas
ne: बारिनास

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
ne: बार्क्विसिमेटो

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
ne: कालाबोजो

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
ne: सियुडाड बोलिभार

note: A city in Venezuela
en: Coro
ne: कोरो

note: A city in Venezuela
en: Guanare
ne: गुवानेर

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
ne: मेने ग्रान्डे

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
ne: पिउर्टो एयाकुचो

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
ne: सान फेलिप

note: A city in Venezuela
en: Valera
ne: भ्यालेरा

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
ne: डा नाङ्ग

note: A city in Zambia
en: Livingstone
ne: लिभिङ्गस्टोन

note: A city in Zambia
en: Ndola
ne: एन्डोला

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
ne: म्यारिहाम
