MATE Desktop Environment - en to si translation catalogue (3519 entries)

en: Africa
si: අප්‍රිකාව

en: Asia
si: ආසියාව

en: Australasia &amp; Oceania
si: ඔස්ට්‍රලේෂියා &amp; ඕෂනියා

en: Central and South America
si: මධ්‍යම සහ දකුණු ඇමරිකාව

en: Europe
si: යුරෝපය

en: Middle East
si: මැද පෙරදිග

en: North America
si: උතුරු ඇමරිකාව

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
si: ඇෆ්ගනිස්ථානය

note: AL - Albania
en: Albania
si: ඇල්බේනියාව

note: DZ - Algeria
en: Algeria
si: ඇල්ජීරියාව

note: AD - Andorra
en: Andorra
si: ඇන්ඩෝවර්

note: AO - Angola
en: Angola
si: ඇංගෝලාව

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
si: ඇංගෝලාව

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
si: ඇන්ටිගැවාව සහ බාබ්‍යුඩාව

note: AR - Argentina
en: Argentina
si: ආජන්ටිනාව

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
si: ඇමෙලියා

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
si: අරුබා

note: AU - Australia
en: Australia
si: ඔස්ට්‍රේලියාව

note: AT - Austria
en: Austria
si: ඔස්ට්‍රියාව

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
si: අසර්බයිජානය

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
si: බහමාස්

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
si: බහරේනය

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
si: බංග්ලාදේශය

note: BB - Barbados
en: Barbados
si: බාබඩෝසය

note: BY - Belarus
en: Belarus
si: බෙලරුසය

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
si: බෙල්ජියම

note: BZ - Belize
en: Belize
si: බෙලිසිය

note: BJ - Benin
en: Benin
si: බෙනින්

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
si: බර්ම්‍යුඩාව

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
si: බැට්මන්

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
si: බොලීවියාව

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
si: බොස්නියා-හර්සිගොවීනා

note: BW - Botswana
en: Botswana
si: බොට්ස්වානා

note: BR - Brazil
en: Brazil
si: බ්‍රසීලය

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
si: බ්‍රිතාන්‍යයේ ඉන්දියානු සාගර ටෙරටරිය

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
si: බ්‍රිතාන්‍ය වර්ජින් දූපත්

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
si: බෲනායි

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
si: බල්ගේරියාව

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
si: බර්කිනා ෆාසෝ

note: BI - Burundi
en: Burundi
si: බුරුන්ඩි

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
si: කැම්බොඩියා

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
si: කැමරූන්

note: CA - Canada
en: Canada
si: කැනඩාව

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
si: කේප් තුඩුව

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
si: කේමන් දූපත්

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
si: මධ්‍යම අප්‍රිකානු ජනරජය

note: TD - Chad
en: Chad
si: චැඩ්

note: CL - Chile
en: Chile
si: චිලී

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
si: චියිනො

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
si: ක්‍රිස්ම්ස් දූපත

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
si: කොකොස් (කීලිං) දූපත

note: CO - Colombia
en: Colombia
si: කොලොම්බියාව

note: KM - Comoros
en: Comoros
si: කොමොරොස්

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
si: කොංගෝව, ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමූහාණ්ඩුව

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
si: කොංගෝව, සමූහාණ්ඩුව

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
si: කුක් දූපත්

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
si: කොස්ට රිකා

note: HR - Croatia
en: Croatia
si: ක්‍රොඒෂියාව

note: CU - Cuba
en: Cuba
si: කියුබාව

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
si: සයිප්‍රසය

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
si: චෙච් ජනරජය

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
si: කොට් ඩි'ඉවොයර්

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
si: ඩෙන්මාර්කය

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
si: ඩොමිනිකා

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
si: ඩොමිනිකන් ජනරජය

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
si: ඉක්වදොරය

note: EG - Egypt
en: Egypt
si: ඊජිප්තුව

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
si: එල් සැල්වදෝරය

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
si: එක්වටෝරියල් ගිනියා

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
si: එරී

note: EE - Estonia
en: Estonia
si: එස්තෝනියාව

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
si: ඉතියෝපියාව

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
si: ෆැරෝයි දූපත්

note: FJ - Fiji
en: Fiji
si: ෆීජි

note: FI - Finland
en: Finland
si: ෆින්ලන්තය

note: FR - France
en: France
si: ප්‍රංශය

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
si: ෆ්‍රෙන්ච් ගයනාව

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
si: ප්‍රංශ පොලිනීසියාව

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
si: නෝර්ද්ර්න් ටෙරිටරි

note: GA - Gabon
en: Gabon
si: ගැබන්

note: GM - Gambia
en: Gambia
si: සැම්බියාව

note: DE - Germany
en: Germany
si: ජර්මනිය

note: GH - Ghana
en: Ghana
si: ගානාව

note: GR - Greece
en: Greece
si: ග්‍රීසිය

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
si: ග්‍රීන්ලන්තය

note: GD - Grenada
en: Grenada
si: ග්‍රෙනාඩා

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
si: ‍ගෝඩිලෝප්

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
si: ගුවාම්

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
si: ගුවර්න්සි

note: GN - Guinea
en: Guinea
si: ගිනියා

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
si: ගිනියා

note: GY - Guyana
en: Guyana
si: ගුයානා

note: HT - Haiti
en: Haiti
si: හයිති

note: HN - Honduras
en: Honduras
si: හොන්ඩුරස්

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
si: හොං කොං

note: HU - Hungary
en: Hungary
si: හංගේරියාව

note: IS - Iceland
en: Iceland
si: අයිස්ලන්තය

note: IN - India
en: India
si: ඉන්දියාව

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
si: ඉන්දුනීසියාව

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
si: ඔරෑන්

note: IQ - Iraq
en: Iraq
si: ඉරිංගා

note: IE - Ireland
en: Ireland
si: අයර්ලන්තය

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
si: අයිල් ඔෆ් මෑන්

note: IL - Israel
en: Israel
si: ඊස්‍රායලය

note: IT - Italy
en: Italy
si: ඉතාලිය

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
si: ජැමෙයිකාව

note: JP - Japan
en: Japan
si: ජපානය

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
si: ජර්සි

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
si: කසක්ස්ථානය

note: KE - Kenya
en: Kenya
si: කෙන්යාව

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
si: කිරිබාටි

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
si: කිර්ජිස්ථාන්

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
si: ලාඕසය

note: LV - Latvia
en: Latvia
si: ලැට්වියාව

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
si: ලුවිස්ටන්

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
si: ලිබියාව

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
si: වින්චෙස්ටර්

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
si: ලිතුවේනියාව

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
si: මැසිඩෝනියාව

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
si: මැඩගස්කරය

note: MW - Malawi
en: Malawi
si: මාලි

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
si: මැලේසියාව

note: MV - Maldives
en: Maldives
si: මාලදිවයින

note: ML - Mali
en: Mali
si: මාලි

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
si: මාෂල් දූපත්

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
si: මාටිනික්

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
si: මවුරිටේනියා

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
si: මයෝ

note: MX - Mexico
en: Mexico
si: මෙක්සිකෝව

note: MD - Moldova
en: Moldova
si: මෝල්ඩෝවා

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
si: මොංගෝලියාව

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
si: මොන්ටෙරි

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
si: මොන්ටෙර්රේයි

note: MA - Morocco
en: Morocco
si: මොරොක්කෝව

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
si: මොසැම්බික්

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
si: මියන්මාරය

note: NA - Namibia
en: Namibia
si: නැමීබියාව

note: NR - Nauru
en: Nauru
si: නකුරු

note: NP - Nepal
en: Nepal
si: නේපාලය

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
si: නෙදර්ලන්තය

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
si: නෙදර්ලන්ත ඇන්ටිලීස්

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
si: නිව් සෙලිඩෝනියා

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
si: නවසීලන්තය

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
si: නිකරගුවාව

note: NE - Niger
en: Niger
si: නයිජර්

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
si: නයිජීරියාව

note: NU - Niue
en: Niue
si: නයිස්

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
si: නෝෆෝක් දූපත

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
si: උතුරු කොරියාව

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
si: උතුරු මරියානා දූපත්

note: NO - Norway
en: Norway
si: නෝවේ

note: OM - Oman
en: Oman
si: ඕමානය

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
si: පකිස්ථානය

note: PW - Palau
en: Palau
si: පලාවු

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
si: ඔස්ට්‍රේලියන් කැපිටල් ටෙරටරි

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
si: පැනමා

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
si: පැපුවා නව ගිනියාව

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
si: පැරගුවේ

note: PH - Philippines
en: Philippines
si: පිලිපීනය

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
si: පකිස්ථානය

note: PL - Poland
en: Poland
si: පෝලන්තය

note: PT - Portugal
en: Portugal
si: පෘතුගාලය

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
si: පෝටො රිකෝ

note: QA - Qatar
en: Qatar
si: කටාර්

note: RO - Romania
en: Romania
si: රොමේනියාව

note: RU - Russian Federation
en: Russia
si: රුසියාව

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
si: ර්වන්ඩා

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
si: රියුනියන්

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
si: සැන්ටරෙම්

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
si: ශාන්ත හෙලේනා

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
si: ශාන්ත කිට්ස් සහ නෙවිස්

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
si: ශාන්ත ලුසියා

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
si: සෙන්ට් මාර්ටෙන්

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
si: සෙන්ට් පියරෙ ඇන්ඩ් මැක්‍ලන්

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
si: සෙන්ට් වින්සන්ට් ඇන්ඩ් ද ග්‍රිනැන්ඩිනස්

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
si: සැමෝවා

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
si: සෞදි අරාබිය

note: SN - Senegal
en: Senegal
si: සෙනෙගාල්

note: RS - Serbia
en: Serbia
si: සිරියාව

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
si: සයිචෙල්ස්

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
si: සියෙරා ලියෝන්

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
si: ස්ලෝවැකියා

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
si: ස්ලෝවේනියා

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
si: සොලමන් දූපත්

note: SO - Somalia
en: Somalia
si: සෝමාලියාව

note: ZA - South Africa
en: South Africa
si: දකුණු අප්‍රිකාව

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
si: දකුණුදිග ජෝර්ජියාව සහ දූපත්

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
si: දකුණු කොරියාව

note: ES - Spain
en: Spain
si: ස්පාඤ්ඤය

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
si: ශ්‍රී ලංකාව

note: SD - Sudan
en: Sudan
si: සූඩානය

note: SR - Suriname
en: Suriname
si: සුරිනාමි

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
si: ස්වාසිලන්තය

note: SE - Sweden
en: Sweden
si: ස්වීඩන්

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
si: ස්විස්ටර්ලන්තය

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
si: සිරියාව

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
si: තායිවානය

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
si: ටජිකිස්ථානය

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
si: ටැන්සානියාව

note: TH - Thailand
en: Thailand
si: තායිලන්තය

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
si: ට්‍රීස්ටෙ

note: TG - Togo
en: Togo
si: ටෝගෝ

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
si: ටෙලා

note: TO - Tonga
en: Tonga
si: ටොන්ගා

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
si: ට්‍රිනිඩෑඩ් සහ ටොබේගෝ

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
si: ටියුනිසියාව

note: TR - Turkey
en: Turkey
si: තුර්කිය

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
si: ටර්ක්මනිස්ථාන්

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
si: ටර්ක්ස් සහ කයිකොස් දූපත්

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
si: ටුවාලු

note: UG - Uganda
en: Uganda
si: උගන්ඩාව

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
si: යුක්‍රේනය

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
si: එක්සත් අරාබි එමිර් රාජ්‍යය

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
si: එක්සත් රාජධානිය

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
si: එක්සත් ජනපද

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
si: බ්‍රිතාන්‍ය වර්ජින් දූපත්

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
si: උරුගුවේ

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
si: උස්බකිස්තානය

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
si: වැනුආටු

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
si: ඕෂන් සිටි

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
si: වෙනිසියුලාව

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
si: නියට්නාමය

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
si: බටහිර ඔස්ට්‍රේලියාව

note: YE - Yemen
en: Yemen
si: යේමනය

note: ZM - Zambia
en: Zambia
si: සැම්බියාව

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
si: සිම්බාබ්වේ

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
si: සෑන්ඩ් දූපත

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
si: වෙබ්ස්ටර් සිටි

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
si: නැගෙනහිර ලන්ඩනය

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
si: ස්ටැන්ලි රේන්ජර් ස්ටේෂන්

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
si: කොලේජ් ස්ටේෂන්

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
si: කොලේජ් ස්ටේෂන්

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
si: පෝර්ටෝ සැන්ටෝ

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
si: බටහිර ඔස්ට්‍රේලියාව

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
si: කොලේජ් ස්ටේෂන්

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
si: අමුන්ඩ්සෙන්-ස්කොට් සවුත් පෝල් ස්ටේෂන්

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
si: කසක්ස්ථානය

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
si: කසක්ස්ථානය

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
si: ඇතුළත මොංගෝලියාව

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
si: ඇතුළත මොංගෝලියාව

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
si: ඇතුළත මොංගෝලියාව

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
si: සමාකාන්ඩ්

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
si: වෙස්ටර්ලෑන්ඩ්

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
si: ග්‍රීන්ලන්තය

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
si: තුලෙ A. B.

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
si: අත්ලාන්තික් සිටි

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
si: වෙබ්ස්ටර් සිටි

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
si: මධ්‍යම සහ දකුණු ඇමරිකාව

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
si: නෝර්ද්ර්න් ටෙරිටරි

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
si: නිව් සවුත් වේල්ස්

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
si: රෝඩ් දූපත

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
si: මාෂල් දූපත්

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
si: සැබ්ල් දූපත

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
si: බැලියරස් දූපත්

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
si: රෝඩ් දූපත

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
si: වර්ජින් දූපත්

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
si: නවසීලන්තය

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
si: කැනරි දූපත්

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
si: වේක් දූපත

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
si: ටෝන්ටන්

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
si: බටහිර ඇට්ලන්ටාව

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
si: ඊස්ට්මේන්

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
si: ෆර්නැන්ඩො ඩි නොරොන්හා

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
si: බ්‍රසීලියා

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
si: මෙරිග්නේන්

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
si: බාටර් දූපත

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
si: ඉක්වදොරය

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
si: බැලියරස් දූපත්

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
si: ෆලොරස්

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
si: මැඩෙරා

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
si: පෘතුගාලය

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
si: කලිනින්ගාර්ඩ්

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
si: මොස්කව්

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
si: සමාරා

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
si: එකටෙරින්බර්ග්

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
si: ඔම්ස්ක්

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
si: ක්‍රැස්නොයාස්ක්

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
si: ඉර්කුට්ස්ක්

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
si: යකුට්ස්ක්

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
si: ව්ලාඩිවොස්ටොක්

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
si: මගදාන්

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
si: කැනරි දූපත්

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
si: මවුන්ටන් හෝම්

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
si: සෙන්ට්‍රලියා

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
si: එස්තර්විල්

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
si: නිව්ෆවුන්ඩ්ලෑන්ඩ්

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
si: ඇලස්කාව

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
si: ඔස්ට්‍රේලියන් කැපිටල් ටෙරටරි

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
si: නිව් සවුත් වේල්ස්

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
si: නෝර්ද්ර්න් ටෙරිටරි

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
si: ක්වීන්ස්ලන්ඩ්

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
si: දකුණු ඔස්ට්‍රේලියාව

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
si: තස්මේනියාව

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
si: බටහිර ඔස්ට්‍රේලියාව

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
si: බ්‍රසල්ස්, ෆ්ලෙමිෂ් සහ වැලූන් බ්‍රැබන්ට්

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
si: වෙස්ට්-ෆ්ලැන්ඩර්ස්

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
si: හෙයිනෝට්

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
si: ලිම්බර්ග්

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
si: ලීජ්

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
si: නකුරු

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
si: වෙස්ට්-ෆ්ලැන්ඩර්ස්

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
si: ඇල්ගෝනා

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
si: ඇමපැලා

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
si: ඇරිසෝනාව

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
si: කුයිආබා

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
si: පෝර්ටෝ සැන්ටෝ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
si: මැරතන්

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
si: පීඩ්‍රාස් නෙග්‍රාස්

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
si: පැරානා

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
si: පැරානා

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
si: මරාබා

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
si: පාවු

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
si: ඩෙල් නෝර්ටේ ගුවන් තොටුපොළ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
si: රියෝ ග්‍රාන්ඩෙ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
si: රොමේනියාව

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
si: ශාන්ත ක්ලාරා

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
si: සෙල්ෆ්‍රිජ්

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
si: ඇල්බර්ටා

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
si: බ්‍රිතන්‍ය කොලොම්බියාව

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
si: මැනිටොබා

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
si: නිව් බ්‍රන්ස්වික්

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
si: නිව්ෆවුන්ඩ්ලෑන්ඩ්

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
si: නෝර්ත්වෙස්ට් ටෙරිටරීස්

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
si: නෝවා ස්කෝෂා

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
si: නුනාවුට්

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
si: ප්‍රින්ස් එඩ්වඩ් දූපත

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
si: සැසකැචිවන්

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
si: අන්හුයි

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
si: ෆූජියාන්

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
si: ගන්සු

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
si: ගුවෑංඩොං

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
si: ගුවැංක්සි

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
si: ගුයිෂූ

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
si: හයිනන්

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
si: හෙයිලොංජියෑං

note: A state/province/territory in China
en: Henan
si: හුනෑන්

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
si: හම්බර්සයිඩ්

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
si: හුනෑන්

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
si: ඇතුළත මොංගෝලියාව

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
si: ගන්සු

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
si: ජිලින්

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
si: ලියාඔනිං

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
si: ශාන්ක්සි

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
si: ෂැන්ටොං

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
si: ශාන්ක්සි

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
si: සිචුවාන්

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
si: සිංජියෑං

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
si: යුනාන්

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
si: බේඩන්-වර්ටන්බර්ග්

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
si: බවාරියා

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
si: න්‍යුබ්‍රෑන්ඩෙන්බර්ග්

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
si: හෙසන්

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
si: ලෝවර් සැක්සොනි

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
si: මෙක්ලන්බර්ග්-බටහිර පොමරේනියාව

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
si: නෝර්ත් රයින්-වෙස්ට්ෆේලියා

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
si: රිනිලන්ඩ්-පැලටිනේට්

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
si: සාර්ලන්ඩ්

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
si: සැක්සනි

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
si: සැක්සනි-ඇන්හෝල්ට්

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
si: ෂ්ලෙස්විග්-හොල්ස්ටීන්

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
si: තුරින්ජියා

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
si: කැලිෆෝනියාව

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
si: කැලිෆෝනියාව

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
si: කැම්පිනාස්

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
si: මොවුයිලා

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
si: ගුවනාජා

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
si: කෙරෙටාරෝ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
si: හිලෝ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
si: පැස්කෝ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
si: මිචිගන්

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
si: මොරේලියා

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
si: මෙක්සිකෝව

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
si: එන්යෙරි

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
si: නීවෝ ලැරෙඩෝ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
si: සින්ඩාල්

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
si: ටාබා

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
si: ටායිපා

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
si: ටැටලිනා

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
si: ටුකුමාන්

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
si: නැගෙනහිර සහ අග්නිදිග එංගලන්තය

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
si: මිඩ්ලන්ඩ්ස්

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
si: ඊසානදිග එංගලන්තය

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
si: වයඹදිග එංගලන්තය

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
si: උතුරු අයර්ලන්තය

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
si: ස්කොට්ලන්තය

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
si: දකුණු සහ නිරිතදිග එංගලන්තය

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
si: වේල්ස්

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
si: ඇබාමාව

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
si: ඇලස්කාව

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
si: ඇරිසෝනාව

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
si: ආර්කන්සාස්

note: A state/province/territory in United States
en: California
si: කැලිෆෝනියාව

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
si: කොලරාඩෝ

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
si: කනෙක්ටිකට්

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
si: ඩෙලවෙයා

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
si: කොලොම්බියා දිස්ත්‍රික්කය

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
si: ෆ්ලොරිඩා

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
si: හවායි

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
si: ඉඩහෝ

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
si: ඉලිනොයිස්

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
si: ඉයෝවා

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
si: කැන්සාස්

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
si: කෙන්ටකි

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
si: ලුයිසියානා

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
si: මේනි

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
si: මේරිලෑන්ඩ්

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
si: මැසචුසෙට්ස්

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
si: මිචිගන්

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
si: මිනෙසෝටා

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
si: මිසිසිපි

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
si: මිසෝරි

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
si: මොන්ටානා

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
si: නෙබ්‍රස්කා

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
si: නෙවාඩා

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
si: නිව් හැම්ප්ෂයර්

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
si: නිව් ජර්සි

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
si: නිව් මෙක්සිකෝ

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
si: උතුරු කැරොලයිනාව

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
si: උතුරු ඩකොටා

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
si: ඔහියෝ

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
si: ඔක්ලහෝමා

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
si: ඔරිගන්

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
si: පෙන්සිල්වේනියා

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
si: රෝඩ් දූපත

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
si: දකුණු කැරොලයිනාව

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
si: දකුණු ඩකොටාව

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
si: ටෙනීස්සී

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
si: ටෙක්සාස්

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
si: ඌටා

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
si: වර්මොන්ට්

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
si: වර්ජිනියා

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
si: බටහිර වර්ජිනියාව

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
si: විස්කොන්සින්

note: A city in Afghanistan
en: Herat
si: හෙරැට්

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
si: කාබුල්

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
si: ටිරානා

note: A city in Algeria
en: Adrar
si: අද්රාර්

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
si: ඇල්ජීරියාව

note: A city in Algeria
en: Annaba
si: ඇනබා

note: A city in Algeria
en: Batna
si: බැට්නා

note: A city in Algeria
en: Bechar
si: බෙචාර්

note: A city in Algeria
en: Bejaia
si: බෙජායා

note: A city in Algeria
en: Berriane
si: බ්‍රිස්බේන්

note: A city in Algeria
en: Biskra
si: බිස්ක්‍රා

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
si: බොවු-සාඩා

note: A city in Algeria
en: Chlef
si: චිලී

note: A city in Algeria
en: Constantine
si: කොන්ස්ටන්ටයින්

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
si: ඩාර්-එල්-බෙයිඩා

note: A city in Algeria
en: Djanet
si: ජැනෙට්

note: A city in Algeria
en: El Golea
si: එල් ගොලියා

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
si: ඝාර්ඩයියා

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
si: හසී-මෙසාවුඩ්

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
si: ඉන් අමෙනාස්

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
si: සලාලා

note: A city in Algeria
en: Illizi
si: ඉලිසි

note: A city in Algeria
en: Jijel
si: කීල්

note: A city in Algeria
en: Laghouat
si: ලැෆෝට්

note: A city in Algeria
en: Mascara
si: එම්බාරාරා

note: A city in Algeria
en: Oran
si: ඔරෑන්

note: A city in Algeria
en: Ouargla
si: ඔවාග්ලා

note: A city in Algeria
en: Setif
si: සෙටිෆ්

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
si: සෞදි අරාබිය

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
si: ටමන්රසෙට්/ඇගුවෙනා

note: A city in Algeria
en: Tebessa
si: ටෙබේසා

note: A city in Algeria
en: Tiaret
si: ටියාරට්

note: A city in Algeria
en: Timimoun
si: ටිමිමෝන්

note: A city in Algeria
en: Tindouf
si: ටින්ඩො‍ෆ්

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
si: ට්ලෙම්සන් සෙනාටා

note: A city in Algeria
en: Touggourt
si: ටෝගෝර්ට්

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
si: පැගෝ පැගෝ

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
si: ඩලස්

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
si: පින්චර් ක්‍රීක්

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
si: කොමොඩොරෝ රිවාඩාවියා

note: A city in Argentina
en: Corrientes
si: කොරියෙන්ටස්

note: A city in Argentina
en: El Palomar
si: එල් පැලොමා

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
si: එසීසා

note: A city in Argentina
en: Formosa
si: ෆෝමොසා

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
si: මාර් ඩෙල් ප්ලාටා

note: A city in Argentina
en: Mendoza
si: මේන්ඩෝසා

note: A city in Argentina
en: Neuquén
si: න්‍යුක්වෙන්

note: A city in Argentina
en: Posadas
si: පොසාඩාස්

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
si: ඉගුවාසු

note: A city in Argentina
en: Reconquista
si: රෙකන්ක්විස්ටා, SF

note: A city in Argentina
en: Resistencia
si: රෙසිස්ටෙන්ෂියා

note: A city in Argentina
en: Rosario
si: රොසාරියෝ

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
si: රියෝ ගෝලිගොස්

note: A city in Argentina
en: Río Grande
si: රියෝ ග්‍රාන්ඩෙ

note: A city in Argentina
en: Salta
si: සෝල්ටා

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
si: සැන් කාලෝස්

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
si: උෂුවායා

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
si: බර්ලිවැග්

note: A city in Aruba
en: Camacuri
si: කැමිරි

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
si: ක්‍රිස්ටියන්ස්ටැඩ්

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
si: ඇඩිලේඩ්

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
si: ඇලිස් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
si: බ්‍රිස්බේන්

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
si: බෲම්

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
si: බුල්ස්බෲක් පියර්ස්

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
si: කෙයාන්ස්

note: The capital of Australia
en: Canberra
si: කැන්බරා

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
si: කූලැංගටා

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
si: ඩාවින්

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
si: ඩු‍බෝ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
si: සිල් කොටුව

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
si: කැල්ගූලී බෝල්ඩර්

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
si: ටින්ඩාල්/කැතරීන්

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
si: කුනුනුරා

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
si: ලහර්

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
si: ලොන්සෙස්ටන්

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
si: ලර්මවුත්

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
si: මවුන්ට් අයිසා

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
si: පර්ත්

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
si: රොක්හැම්ප්ටන්

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
si: පීටර්බරෝ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
si: ටැම්වර්ත්

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
si: ටවුන්ස්විලී

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
si: වූස්ටර්

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
si: එයිජන් ඉම් එන්ස්ටල්

note: A city in Austria
en: Graz
si: ග්‍රස්

note: A city in Austria
en: Hohenems
si: හොහෙනෙම්ස්

note: A city in Austria
en: Innsbruck
si: ඉන්ස්බ්‍රක්

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
si: ක්ලැගන්‍ෆර්ට්

note: A city in Austria
en: Linz
si: ලින්ස්

note: A city in Austria
en: Salzburg
si: සැල්ස්බර්ග්

note: A city in Austria
en: Teesdorf
si: හෙරිංස්ඩෝර්ෆ්

note: A city in Austria
en: Tulln
si: ටුල්න්

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
si: වියෙනා

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
si: බකු

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
si: ග්යාන්කා

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
si: නසාවු

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
si: අල් උඩෙයිඩ්

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
si: මියන්මාරය

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
si: චිතගොං පටෙන්ගා

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
si: ඔහාකෙයා

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
si: සෙයිමෝර්

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
si: බ්‍රිජ්පෝට්

note: A city in Barbados
en: Paragon
si: පැරානා

note: A city in Belarus
en: Homyel'
si: ගොමෙල්

note: A city in Belarus
en: Hrodna
si: හ්‍යුරන්

note: The capital of Belarus
en: Minsk
si: මින්ස්ක්

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
si: විටෙබ්ස්ක්

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
si: බීයුවේස්

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
si: බිසර්ට්

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
si: රසල්

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
si: චීව්රෙස්

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
si: එල්සෙන්බෝන්

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
si: ෆ්ලොරන්ස්

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
si: ලොස් ඇන්ජලීස්

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
si: ක්ලෙයින් බ්‍රොගෙල්

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
si: කොක්සිජ්

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
si: ඔස්ටෙන්ඩ්

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
si: සිචුවාන්

note: A city in Belize
en: Belize City
si: එළිසබෙත් සිටි

note: A city in Benin
en: Cotonou
si: කොටොනොවු

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
si: ප්‍රෝවෝ

note: A city in Bolivia
en: Camiri
si: කැමිරි

note: A city in Bolivia
en: Cobija
si: කෝබිජා

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
si: කොචබම්බා

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
si: මග්දලේනා

note: A city in Bolivia
en: Oruro
si: ඔරුරො

note: A city in Bolivia
en: Potosí
si: පොටොසි

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
si: පෝටො සුආරස්

note: A city in Bolivia
en: Reyes
si: රෙයීස්

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
si: රිබරැල්ටා

note: A city in Bolivia
en: Roboré
si: රොබෝර්

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
si: රුරෙනාබෙක්

note: A city in Bolivia
en: San Borja
si: සැන් බොර්ජා

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
si: සැන් ඉග්නැකෝ ඩි වෙලස්කෝ

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
si: සැන් ජෝක්වින්

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
si: සැන් ජෝස් ඩි චික්විටොස්

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
si: සැන්ට ඇනා/එල් පැල්මා

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
si: ශාන්ත ක්ලාරා

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
si: සූක්‍රෙ

note: A city in Bolivia
en: Tarija
si: ටරීජා

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
si: විලාමොන්ටස්

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
si: විරු-විරු

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
si: යකුයිබා

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
si: බැන්ජා ලූකා

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
si: මොස්ටාර්

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
si: සරජේවෝ

note: A city in Botswana
en: Francistown
si: ෆ්‍රැන්සිස්ටවුන්

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
si: ගැබන්

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
si: ඝන්සි

note: A city in Botswana
en: Kasane
si: කසේන්

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
si: ලෙට්ල්හකේන්

note: A city in Botswana
en: Lokerane
si: ලෝරේන්

note: A city in Botswana
en: Maun
si: මෝන්

note: A city in Botswana
en: Mochudi
si: කෝචි

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
si: සෙලෙබි ෆිත්වි

note: A city in Botswana
en: Tshabong
si: ට්සැබොං

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
si: ෆලොරස්

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
si: එල්මිරා

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
si: ඇනපොලිස්

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
si: ඇකජුට්ලා

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
si: බාර්සිලෝනා

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
si: නකුරු

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
si: බෙලෝ හොරිසොන්ටේ

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
si: බෙලීම්

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
si: බොආ විස්ටා

note: The capital of Brazil
en: Brasília
si: බ්‍රසීලියා

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
si: චිම්බොටේ

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
si: කැම්පෝ ග්‍රැන්ඩේ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
si: කැම්පිනාස්

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
si: කැම්පෝ ග්‍රැන්ඩේ

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
si: කැම්පෝ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
si: කොරුම්බා

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
si: කෲසීරෝ ඩො සුල්

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
si: කුයිආබා

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
si: කුරිටිබා‍

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
si: ෆ්ලොරියානෝපොලිස්

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
si: ෆෝර්ටලීසා

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
si: ෆොස් ඩො ඉගුවකු

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
si: ඩොමිනිකා

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
si: ගුවාරුලෝස්

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
si: ඉම්පීරියල්

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
si: මැනිටොබා

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
si: ජොආවෝ පෙසෝවා

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
si: ජෙරේස් ඩි ල ෆ්‍රොන්ටෙරා

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
si: ලොන්ඩ්‍රිනා

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
si: මෙසියෝ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
si: මැනවුස්

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
si: මාරිබෝර්

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
si: මරාබා

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
si: මැරියන්

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
si: මොන්ටි කැලමිටා

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
si: මිසෝරි

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
si: පැල්මර්

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
si: පැරානා

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
si: පැලෝ ඇල්ටෝ

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
si: පෙලොටාස්

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
si: බර්ලින්

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
si: ල ග්‍රාන්ඩෙ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
si: පොන්ටා පොරා

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
si: පෝර්ටෝ ඇලිග්‍රි

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
si: පොසාඩාස්

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
si: පෝර්ටෝ ඇලිග්‍රි

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
si: පෝර්ටෝ වෙල්හෝ

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
si: රෙසිෆ්

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
si: රියෝ බ්‍රැන්කෝ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
si: සැල්වදෝර්

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
si: සැන්ටරෙම්

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
si: ෂැන්ටෝ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
si: සාඕ පෝලෝ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
si: සාඕ ජෝස් ඩොස් කැම්පොස්

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
si: සාඕ ලුවිස්

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
si: ටරාවා

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
si: ටෙෆෙ

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
si: ටෙරෙසිනා

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
si: ටුකුමාන්

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
si: හයිද්‍රාබාද්

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
si: උරුගුවයියානා

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
si: විල්හෙනා

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
si: විටෝරියා

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
si: ද විලේජස්

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
si: බර්ගාස්

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
si: ගෝර්නා ඔරියාහොවිට්සා

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
si: ප්ලොව්ඩිව්

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
si: සොෆියා

note: A city in Bulgaria
en: Varna
si: වාර්නා

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
si: ඔවාගඩොගෝ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
si: බුජුම්බුරා

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
si: ශීම්රීප්

note: A city in Cameroon
en: Douala
si: ඩග්ලස්

note: A city in Cameroon
en: Garoua
si: ගැරෝවා

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
si: එන්ගෝන්ඩෙරේ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
si: ඇබට්ස්ෆර්ඩ්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
si: ඇගඩෙස්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
si: ඇක්ලවික්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
si: වික්ටෝරියා වරාය

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
si: ස්ලේව් විල

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
si: ඇම්බෝලි

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
si: ආජන්ටිනාව

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
si: ආර්වියට්

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
si: බැගට්විල්

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
si: බේයී කොමියූ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
si: සෙන්ට් කැත්‍රීන්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
si: බේකර් විල

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
si: බ්‍රැන්ඩන්

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
si: බැනැක්

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
si: බැතර්ස්ට්

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
si: සෙන්ට් මාර්ටෙන්

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
si: ආඩ්මෝර්

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
si: ඩෝවිල්

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
si: බියුෆෝර්ට්

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
si: බාර් වරාය

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
si: බෙලා කූලා

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
si: බර්ලින්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
si: බෙරන්ස් ගඟ

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
si: බර්න්

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
si: බ්ලැන්ක් සැබ්ලෝන්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
si: බ්ලූ ගඟ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
si: බැට්මන්

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
si: බෝර්ඩ්න්

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
si: බ්ලොක් දූපත

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
si: බ්‍රැන්ඩන්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
si: බ්‍රෝඩ්වීව්

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
si: බෲකිංස්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
si: බෆලෝ රේන්ජ්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
si: බේකර් විල

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
si: බර්වොෂ් ලෑන්ඩිං

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
si: නිව් සෙලිඩෝනියා

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
si: කැල්ගරි

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
si: කේම්බ්‍රිජ් බොක්ක

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
si: කැම්බෙල් ගඟ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
si: කෙයාන්ස්

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
si: කැන්ටන්

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
si: කැප්-හෙයිටෙන්

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
si: කැපෝ මෙලි

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
si: වේල් කෝව්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
si: ඩොසෙට් තුඩුව

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
si: කේප් ඩයර්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
si: මර්සි තුඩුව

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
si: කැම්පිචි

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
si: ක්‍රෙස්ටන්

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
si: ෆැරෝයි දූපත්

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
si: කැම්පිනාස්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
si: චරානා

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
si: කාර්ට්රයිට්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
si: කාසල්ගාර්

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
si: සෙන්ට්‍රල් පාර්ක්

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
si: චැප්ලියු

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
si: චාර්ලොටේටවුන්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
si: චෙස්ටර්ෆීල්ඩ් ඉන්ලට්

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
si: චිබෝගමවු-චපායිස්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
si: චර්චිල්

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
si: ක්ලේරිමෝ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
si: ක්ලයිඩර් ගඟ

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
si: චර්බෝර්ග්

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
si: කෝල්ඩ් විල

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
si: කොලිමා

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
si: හොලිවුඩ්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
si: කොමොක්ස්

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
si: සෙලි

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
si: කොරල් වරාය

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
si: කොරෝනා

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
si: ක්‍රැන්බෲක්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
si: ඩෝෆින්

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
si: ඩෝසන්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
si: ඩීස් විල

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
si: ඩියර් විල

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
si: ඩෙල් රියෝ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
si: කර්ක්වෝල්

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
si: කොපර් වරාය

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
si: අර්ල්ටන්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
si: කාසල්ගාර්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
si: ඊස්ටන්

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
si: එඩ්මන්ටන්

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
si: එඩ්සන්

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
si: එලියට් විල

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
si: ඊගල්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
si: ඇනබා

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
si: එරී

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
si: ඒසක්වෙල්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
si: එස්ටීවන්

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
si: එස්තර්විල්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
si: වොල්ෆ් තුඩුව

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
si: ෆ්ලින් ෆ්ලොන්

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
si: ෆෝර්ට් චිපෙව්යෑන්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
si: ෆෝර්ට් ගූඩ් හෝප්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
si: ඩ්‍රම් කොටුව

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
si: මැක්මියුරි කොටුව

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
si: නෙල්සන් කොටුව

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
si: ප්‍රොවිඩන්ස්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
si: සිම්සන් කොටුව

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
si: ස්ටුවර්ට් කොටුව

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
si: ෆ්‍රෙඩරික්ටන්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
si: ගැරෝවා

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
si: ගේජ්ටවුන්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
si: ගැන්ඩර්

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
si: ගැස්ප්

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
si: ගැටිනිවු

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
si: ජෙරල්ඩ්ටන්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
si: ගිලාම්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
si: ජුයිලින්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
si: ජොආ හෙවන්

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
si: කෙරිකෝ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
si: ගෝල්ඩන්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
si: ගූස් බොක්ක

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
si: ගෝර් බොක්ක

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
si: ග්‍රෑන්ඩ් කැනියන් (මහා බාධක කඳුවැටිය)

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
si: ග්‍රෑන්ඩේ ප්‍රෙයරී

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
si: ග්‍රෑන්ඩ් ජන්ක්ෂන්

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
si: හෙලිෆැක්ස්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
si: හොල් වෙරළ

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
si: හොවෙල්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
si: හාර්බර් බීච්

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
si: බෙන්ටන් හාබර්

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
si: ශාන්ත-පියරේ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
si: හේයි ගඟ

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
si: හූපර් බොක්ක

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
si: හයි ලෙවල්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
si: හොල්ගුයින්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
si: හොෆ්මන්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
si: හෝප්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
si: හෝප්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
si: ඉග්ලූලික්

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
si: ඉනුජුවැක්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
si: ඉනුවික්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
si: ඉකලුයිට්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
si: අයිලන්ඩ් විල

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
si: ඉනුවික්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
si: කැම්ලූප්ස්

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
si: කපුස්කසිං

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
si: කෙලෝනා

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
si: කෙනෝරා

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
si: බේනටන්විලී

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
si: කින්ඩර්ස්ලි

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
si: කරච්චි

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
si: කුපාරුක්

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
si: කුජුවැක්

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
si: විස්කොන්සින්

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
si: ලැරමී

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
si: ල ග්‍රාන්ජ්

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
si: ලැක් ල මාට්‍රේ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
si: ලෙස්ක්වින්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
si: ලෑන්ඩර්

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
si: හීලි ගඟ

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
si: නොක්ස්විලී

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
si: ලෙත්බ්‍රිජ්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
si: ග්‍රෑන්ඩේ ප්‍රෙයරී

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
si: ලොයිඩ්මිනිස්ටර්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
si: ලින් විල

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
si: ලින් විල

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
si: ලිටොන්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
si: මකොවික්

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
si: මැනිලා

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
si: බැට්ල් ක්‍රීක්

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
si: මාරිබෝර්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
si: මේරීස් වරාය

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
si: මැට්ගාමි

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
si: මයෝ

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
si: රෙඩ් විල

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
si: මෙඩෝ විල

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
si: මෙඩිසින් හැට්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
si: මෙඩ්ෆෝර්ඩ්

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
si: බ්ලූ ගඟ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
si: මොන්ක්ටන්

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
si: මොන්ටිසෙලෝ

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
si: මොන්ට් ජොලි

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
si: මොන්ටානා

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
si: මොන්ට්‍රියල්

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
si: මූසොනී

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
si: බෝර්ඩ්න්

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
si: මවුන්ට් ප්ලෙසන්ට්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
si: මවුන්ට් ප්ලෙසන්ට්

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
si: මුස්කොකා

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
si: චැනුටේ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
si: නේයින්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
si: නකුරු

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
si: නනයිමෝ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
si: ගූස් බොක්ක

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
si: නැන්ටුකට්

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
si: නටෂ්කාන්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
si: ෆ්‍රයිඩේ වරාය

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
si: කෙල්සෝ

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
si: කාර්ලිස්ල්

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
si: නයිස්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
si: නිපවින්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
si: නොමන් වෙල්ස්

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
si: නෝමන්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
si: උතුරු බරට්ල්ෆෝර්ඩ්

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
si: උතුරු බොක්ක

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
si: කැම්ලූප්ස්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
si: නෝවේ හවුස්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
si: නොවාටැක්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
si: ග්ලෙන්ස් ඇල්ල

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
si: ඕල්ඩ් ක්‍රෝ

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
si: ඔක්ස්ෆර්ඩ්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
si: ඔස්කලූසා

note: The capital of Canada
en: Ottawa
si: ඔටාවා

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
si: පැංනර්ටුං

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
si: පැරානා

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
si: පෝලටුක්

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
si: පීස් ගඟ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
si: පෙන්ටික්ටන්

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
si: පෙටවාවා

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
si: පීටර්බරෝ

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
si: පින්චර් ක්‍රීක්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
si: පොන්ඩ් ඉන්ලට්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
si: පෝට් හාඩි

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
si: සිම්සන් කොටුව

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
si: පෝට්විලී

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
si: පෝට්-ජෙන්ටිල්

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
si: පෙිටියවු

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
si: පවෙල් ගඟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
si: ප්‍රින්ස් ඇල්බර්ට්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
si: ප්‍රින්ස් ජෝර්ජ්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
si: ප්‍රින්ස් රුපර්ට්

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
si: පොවුන්ගිනිටුක්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
si: චාර්ලොටේ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
si: කෙස්නෙල්

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
si: මැඩිසන්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
si: රැන්කින් ඉන්ලට්

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
si: රෙඩ් ඩියර්

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
si: රෙඩ් විල

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
si: රෙජිනා

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
si: රිපල්ස් බොක්ක

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
si: රිසොලූට්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
si: රිවෙල්ස්ටොක්

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
si: රොබර්වල්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
si: රොක්ලන්ඩ්

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
si: මවුන්ටන් හෝම්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
si: රොකී මවුන්ට්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
si: බොස්ටන්

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
si: රොවුඑන්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
si: සැච් හාර්බර්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
si: ශාන්ත ඇන්තනී

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
si: සෙන්ට් කැත්‍රීන්

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
si: ශාන්ත ජෝන්

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
si: ශාන්ත ලියොනාර්ඩ්

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
si: ශාන්ත හෙලේනා

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
si: සෙන්ට්-බ්‍රියුක්

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
si: සෙන්ට්-නසියර්

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
si: ශාන්ත-ලුවිස්

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
si: සෙන්ට්-ඩෙනිස් / ගිලොට්

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
si: ශාන්ත ජෝන්

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
si: ශාන්ත ජෝන්

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
si: ශාන්ත-ලුවිස්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
si: සෑන්ජ්ස්පිට්

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
si: සානියා

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
si: සැස්කටූන්

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
si: සෝල්ට් ස්ටෙ මරී

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
si: ෂෙෆර්විලී

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
si: සීබ්

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
si: බේනටන්විලී

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
si: සෙප්ට්-අයිලස්

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
si: ෂැංහයි

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
si: සැච් හාර්බර්

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
si: ෂර්බෲක්

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
si: ශින්ගල් පොයින්ට්

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
si: සියෝක්ස් ලූක්අවුට්

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
si: ස්ලේව් විල

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
si: ස්මිතර්ස්

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
si: සාගා

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
si: පයින් ගඟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
si: ස්පාවූඩ්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
si: කමිෂිලි

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
si: ස්ටීවන්විලී

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
si: ස්ටීවන්ස් පොයින්ට්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
si: ස්ටවර්ට්

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
si: ෂෝහැම්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
si: ස්ටෝනි රැපිඩ්ස්

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
si: සඩ්බරි

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
si: කම්බර්ලෑන්ඩ්

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
si: හම්බර්සයිඩ්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
si: හේයි ගඟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
si: ස්විෆ්ට් කරන්ට්

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
si: ටුස්කලූසා

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
si: ටෙරස් බොක්ක

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
si: ටෙරස්

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
si: ටෙස්ලින්

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
si: පාස්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
si: තොම්සන්

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
si: ද විලේජස්

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
si: තන්ඩර් බොක්ක

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
si: ටිමින්ස්

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
si: ටොරොරෝ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
si: ටොෆිනෝ

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
si: ටොරොන්ටෝ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
si: රොක් හිල්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
si: බිග් ට්‍රෝට් විල

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
si: ටුක්ටොයක්ටුක්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
si: කුනුනුරා

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
si: ඩිලිංහැම්

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
si: ඇමපැලා

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
si: ඔරේන්ජ් සිටි

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
si: සෝල්ට් ස්ටෙ මරී

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
si: වැල් ඩි'යෝර්

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
si: වැල්කැටියර් ගුවන්තොටුපළ

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
si: කාන්ස්

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
si: කර්විල්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
si: වර්ජිනියා බීච්

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
si: වැබුෂ් විල

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
si: පැරෝස්

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
si: වොට්සන් විළ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
si: නිව්පෝර්ට්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
si: මෙල්බොන්

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
si: වින්ඩෝ රොක්

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
si: වයිට්කෝර්ට්

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
si: විචිටා ඇල්ල

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
si: වයිට්හෝස්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
si: විලියම්ස් විළ

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
si: වින්ඩ්සර්

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
si: විනිපෙග්

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
si: ඉන්ර් හාර්බර්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
si: ඩිනාර්ඩ්

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
si: යෙලෝනයිෆ්

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
si: යෝක්ටන්

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
si: පෙරුගියා

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
si: නොක්ස්විලී

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
si: බැංගසවු

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
si: බැන්ගුයි

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
si: බර්බෙරාටි

note: A city in Chad
en: Moundou
si: මොවුන්ඩොවු

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
si: එන්ජමේනා

note: A city in Chad
en: Sarh
si: සාර්

note: A city in Chile
en: Antofagasta
si: ඇන්ටොෆගස්ටා

note: A city in Chile
en: Arica
si: අප්‍රිකාව

note: A city in Chile
en: Balmaceda
si: බැල්මසීඩා

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
si: ශාන්ත රෝසා

note: A city in Chile
en: La Serena
si: ල සෙරීනා

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
si: පෝටො මොන්ට්

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
si: පුන්ටා ඇරිනාස්

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
si: ශාන්ත තෙරේසා

note: A city in Chile
en: Temuco
si: ටෙමුකො

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
si: චැංචුන්

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
si: චැංෂා

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
si: චෙන්ඩු

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
si: ඩෑලියන්

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
si: ගුයිෂූ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
si: ගුවැංෂු

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
si: ජුයිලින්

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
si: හැංසොවු

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
si: හාබින්

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
si: හෙෆෙයි

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
si: හොහොට්

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
si: කෂි

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
si: කුන්මිං

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
si: ලැන්සූ

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
si: නැන්ජින්

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
si: නැනිං

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
si: කිංඩවෝ

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
si: සන්යා

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
si: ෂැන්ටෝ

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
si: ෂින්යන්ගා

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
si: ෂෙන්සෙන්

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
si: ටායියුආන්

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
si: ඔරුමියෙ

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
si: වුහාන්

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
si: සිචෑං

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
si: හැංසොවු

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
si: ඔරුමියෙ

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
si: එල්ෆින් කෝව්

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
si: ආක්ටික් විලේජ්

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
si: බානෝල්

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
si: බුකැරමන්ගා/පැලෝනිග්‍රෝ

note: A city in Colombia
en: Cali
si: කැල්වි

note: A city in Colombia
en: Cartagena
si: කැටේනියාව

note: A city in Colombia
en: Leticia
si: ලිචින්ගා

note: A city in Colombia
en: Pereira
si: පියෝරියා

note: A city in Colombia
en: Rionegro
si: රියෝ ඩි ජෙනීරෝ

note: A city in Colombia
en: San Andrés
si: ශාන්ත ඇනා

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
si: මාලි

note: The capital of Comoros
en: Moroni
si: කොරෝනා

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
si: කැන්සාස්

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
si: බ්‍රසීලය

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
si: පොයින්ටෙ-නොයර්

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
si: අරූනා

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
si: ඇකජුට්ලා

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
si: පෝටො ලිමොන්

note: The capital of Costa Rica
en: San José
si: සැන් ජෝස්

note: A city in Croatia
en: Bol
si: බොලීවියාව

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
si: ඩුබ්‍රොව්නික්

note: A city in Croatia
en: Jelovice
si: කුනොවයිස්

note: A city in Croatia
en: Liška
si: ලීමා

note: A city in Croatia
en: Osijek
si: ඔසිජෙක්

note: A city in Croatia
en: Rijeka
si: රිජෙකා

note: A city in Croatia
en: Split
si: ස්ප්ලිට්

note: A city in Cuba
en: Camagüey
si: කැමගුවේ

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
si: සීන්ෆුගොස්, ලාස් විලාස්

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
si: ගුවැන්ටනේමෝ, ඔරිඑන්ටෙ

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
si: හනා

note: A city in Cuba
en: Holguín
si: හොල්ගුයින්

note: A city in Cuba
en: Matanzas
si: මැනවුස්

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
si: සැන්තියාගෝ ඩි ක්‍යුබා, ඔරියෙන්ටෙ

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
si: ඇක්‍රොටිරි

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
si: ලානකා

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
si: වික්ටෝරියා

note: A city in Cyprus
en: Paphos
si: පැපොස්

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
si: ඇම්බෝලි

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
si: බ්‍රිනෝ

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
si: හොලිසොව්

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
si: කාර්ලොවි වැරී

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
si: ලිබරෙක්

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
si: ඔස්ට්‍රාවා

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
si: ප්‍රැග්‍යූ

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
si: අබිජාන්

note: A city in Denmark
en: Billund
si: බිලන්ඩ්

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
si: කොපන්හේගන්

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
si: එස්ජර්ග්

note: A city in Denmark
en: Karup
si: කරුප්

note: A city in Denmark
en: Kastrup
si: කැස්ට්‍රප්

note: A city in Denmark
en: Mejlby
si: ෂෙල්බි

note: A city in Denmark
en: Odense
si: ඔඩෙන්ස්

note: A city in Denmark
en: Roskilde
si: රොස්කිල්ඩි

note: A city in Denmark
en: Rønne
si: රෙනීස්

note: A city in Denmark
en: Skrydstrup
si: වොජෙන්ස්/ස්ක්‍රයිඩ්ස්ට්‍රප්

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
si: කැස්ට්‍රප්

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
si: කරුප්

note: A city in Denmark
en: Ålborg
si: අල්බර්ග්

note: A city in Dominica
en: Marigot
si: මැරියන්

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
si: ශා ජෝසෆ්

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
si: බැරකොආ

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
si: ල රොමානා

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
si: පැට්නා

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
si: පෝටො ප්ලැටා

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
si: Sto. ඩොමිංගෝ

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
si: ගුවායිමාස්

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
si: ලැටකුන්ගා

note: A city in Ecuador
en: Manta
si: මැන්ටා

note: The capital of Ecuador
en: Quito
si: ඉකිව්ටොස්

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
si: එල් අරිෂ්

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
si: ඝාර්ඩයියා

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
si: අල් කයිසුමාහ්

note: A city in Egypt
en: Aswan
si: ඇස්වාන්

note: A city in Egypt
en: Asyut
si: ඇස්‍යුට්

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
si: ලුක්සර්

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
si: මෙර්සා මැට්‍රෑ

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
si: ශාර්ම් එල් ෂෙයිඛින්ට්ල්

note: A city in Egypt
en: Taba
si: ටාබා

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
si: කැලබාර්

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
si: ලානෝ

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
si: සැල්වදෝර්

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
si: මෝල්ටා

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
si: කුරෙස්සාර්

note: A city in Estonia
en: Kärdla
si: කාර්ඩ්ලා

note: A city in Estonia
en: Pärnu
si: පාර්නු

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
si: ටලින්

note: A city in Estonia
en: Tartu
si: ටාර්ටු

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
si: වාගාර්/සෝර්වාගුර්

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
si: ෂේන්

note: A city in Finland
en: Enontekiö
si: එනොන්ටෙකියෝ

note: A city in Finland
en: Halli
si: හලි

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
si: හෙල්සිංකි

note: A city in Finland
en: Ivalo
si: ඉවාලෝ

note: A city in Finland
en: Joensuu
si: ජොඑන්සු

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
si: ජිවැස්කිලා

note: A city in Finland
en: Kajaani
si: කජානි

note: A city in Finland
en: Kauhava
si: කවුහවා

note: A city in Finland
en: Kemi
si: කෙමි

note: A city in Finland
en: Kittilä
si: කිට්ටිලා

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
si: ක්‍රනුපී

note: A city in Finland
en: Kuopio
si: කුවොපොයි

note: A city in Finland
en: Kuusamo
si: කූසමෝ

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
si: ලැපීන්රන්ටා

note: A city in Finland
en: Mikkeli
si: මික්කෙලි

note: A city in Finland
en: Oulu
si: ඔවුලු

note: A city in Finland
en: Pori
si: පොරි

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
si: රෝවැනීමි

note: A city in Finland
en: Savonlinna
si: සැවොන්ලිනා

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
si: සීනජොකි-ඉල්මජොකි

note: A city in Finland
en: Tampere
si: කැම්පිචි

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
si: ටුර්කු

note: A city in Finland
en: Utti
si: උටී

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
si: වාසා

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
si: වැන්ටා

note: A city in Finland
en: Varkaus
si: වාර්කවුස්

note: A city in France
en: Abbeville
si: අෂේවිල්

note: A city in France
en: Acon
si: ඇන්කෝනා

note: A city in France
en: Agen
si: ඒගන්

note: A city in France
en: Ajaccio
si: ඇජැක්ෂෝ

note: A city in France
en: Alençon
si: ඇලන්ටවුන්

note: A city in France
en: Auch
si: අයක්‍යුචෝ

note: A city in France
en: Aurillac
si: ඇක්වඩිලා

note: A city in France
en: Avord
si: ඇවෝඩ්

note: A city in France
en: Bastia
si: බැස්ටියා

note: A city in France
en: Beauvais
si: බීයුවේස්

note: A city in France
en: Bergerac
si: බර්ගෙරැක්

note: A city in France
en: Biarritz
si: බියරිට්ස්-බේයෝන්

note: A city in France
en: Bourges
si: බෝර්ග්ස්

note: A city in France
en: Brive
si: එරී

note: A city in France
en: Béziers
si: බීසියර්ස්

note: A city in France
en: Caen
si: කෙයින්

note: A city in France
en: Calvi
si: කැල්වි

note: A city in France
en: Cambrai
si: කැම්බ්‍රායි

note: A city in France
en: Cannes
si: කාන්ස්

note: A city in France
en: Carcassonne
si: කාර්කැසොනී

note: A city in France
en: Cazaux
si: කසවුක්ස්

note: A city in France
en: Chambéry
si: චැම්බරි

note: A city in France
en: Chartres
si: චාර්ලොටේ

note: A city in France
en: Cherbourg
si: චර්බෝර්ග්

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
si: චැලෝන්ස්-එන්-ෂැම්පේන්

note: A city in France
en: Châteaudun
si: චේටෝරොක්ස්

note: A city in France
en: Châteauroux
si: චේටෝරොක්ස්

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
si: ක්ලෙමොන්ට්-ෆෙර්න්ඩ්

note: A city in France
en: Cognac
si: කොග්නැක්

note: A city in France
en: Colmar
si: කොලමාර්

note: A city in France
en: Creil
si: චාර්මෙයිල්

note: A city in France
en: Dijon
si: ඩිජොන්

note: A city in France
en: Dinard
si: ඩිනාර්ඩ්

note: A city in France
en: Dole
si: ඩෝල්

note: A city in France
en: Dollemard
si: කොලමාර්

note: A city in France
en: Grenoble
si: ග්‍රෙනෝබල්

note: A city in France
en: Hyères
si: හයරස්

note: A city in France
en: Istres
si: ඉස්ට්‍රෙස්

note: A city in France
en: La Rochelle
si: ල රොෂෙල්

note: A city in France
en: Lannion
si: ලැනියොන්

note: A city in France
en: Le Mans
si: ලෙ මෑන්ස්

note: A city in France
en: Lille
si: ලිලී

note: A city in France
en: Limoges
si: ලිමෝගස්

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
si: ලක්සුයිල්-ලෙස්-බේයින්ස්

note: A city in France
en: Lyon
si: ලියොන්

note: A city in France
en: Marseille
si: මාර්සිලී

note: A city in France
en: Melun
si: මෙල්බොන්

note: A city in France
en: Metz
si: මෙට්ස්

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
si: මොන්ට්-ඩි-මාර්සන්

note: A city in France
en: Montgauch
si: මොන්ටුවුක්

note: A city in France
en: Montpellier
si: මොන්ට්පෙල්ලියර්

note: A city in France
en: Montélimar
si: මොන්ට්පෙලියර්

note: A city in France
en: Mâcon
si: මැකෝන්

note: A city in France
en: Nancy
si: නැන්සි

note: A city in France
en: Nantes
si: නැන්ටස්

note: A city in France
en: Nevers
si: ජෙවර්

note: A city in France
en: Nice
si: නයිස්

note: A city in France
en: Nîmes
si: නිමෙස්

note: A city in France
en: Orléans
si: ඕලීන්ස්

note: A city in France
en: Pau
si: පාවු

note: A city in France
en: Perpignan
si: පර්පිඤාන්

note: A city in France
en: Poggiale
si: නොගේල්ස්

note: A city in France
en: Poitiers
si: පොයිටියර්ස්

note: A city in France
en: Quimper
si: ක්විම්පර්

note: A city in France
en: Reims
si: රෙයිම්ස්

note: A city in France
en: Rennes
si: රෙනීස්

note: A city in France
en: Rodez
si: රෝඩස්

note: A city in France
en: Romorantin
si: රොමේනියාව

note: A city in France
en: Rouen
si: රොවුඑන්

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
si: සෙන්ට්-බ්‍රියුක්

note: A city in France
en: Saint-Quentin
si: සෙන්ට්-හර්බර්ට්

note: A city in France
en: Saint-Yan
si: හයිනන්

note: A city in France
en: Salon
si: සැල්ටෝ

note: A city in France
en: Strasbourg
si: ස්ට්‍රැස්බර්ග්

note: A city in France
en: Tarbes
si: ටාර්බස්

note: A city in France
en: Toulouse
si: ටෝලෝස්

note: A city in France
en: Tours
si: ටුවර්ස්

note: A city in France
en: Trignac
si: මෙරිග්නැක්

note: A city in France
en: Troyes
si: ට්‍රෝයස්

note: A city in France
en: Veauche
si: සගෝච්

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
si: චෙයීනි

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
si: පලස්තීනය

note: A city in Gabon
en: Franceville
si: ෆ්‍රෙන්ච්විලී

note: The capital of Gabon
en: Libreville
si: ලිබ්‍රෙවිල්

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
si: පෝට්-ජෙන්ටිල්

note: The capital of Gambia
en: Banjul
si: බානෝල්

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
si: අන්හුයි

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
si: අල්ටන්බර්ග්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
si: ඔග්ස්බර්ග්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
si: බානෝල්

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
si: බින්ඩර්ස්ලෙබන්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
si: බ්‍රොන්

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
si: බ්‍රවුන්ෂ්වෙග්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
si: ෆ්‍රෙඩරික්

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
si: බුචෙල්

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
si: සෙලි

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
si: ඩොනෑෂිජෙන්-විලින්ජන්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
si: ඩෝර්ට්මුන්ඩ්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
si: ඩෝර්ට්මුන්ඩ්

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
si: ඩ්‍රෙස්ඩන්

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
si: එන්ෂෙමි

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
si: ෆැබර්ග්

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
si: ෆ්‍රෑන්ක්ෆර්ට්

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
si: ෆ්‍රෙඩ්‍රිච්ශාෆන්

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
si: ෆ්‍රිට්ස්ලාර්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
si: ග්‍රෙන්චන්

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
si: හැන්

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
si: හැනොවර්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
si: හොෆ්

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
si: හොන්

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
si: හොල්ස්ඩෝර්ෆ්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
si: නියෝස්තේම්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
si: කල්කාර්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
si: කල්කාර්

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
si: කාර්ල්ස්රුහ්

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
si: කැස්ල්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
si: කරච්චි

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
si: කීල්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
si: ටෙම්පෙල්හොෆ්

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
si: ලේජ්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
si: ලෙච්ෆෙල්ඩ්

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
si: ලහර්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
si: සෑන්ඩ්බර්ග්

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
si: ලෝෆෙම්

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
si: ලීප්සිග්

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
si: ලෙච්ෆෙල්ඩ්

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
si: මෙබ්ස්ටෙටන්

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
si: මියුනිච්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
si: මොන්චෙංග්ලෑඩ්බැක්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
si: මැන්චෙස්ටර්

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
si: න්‍යුබර්ග් ඇන් ඩර් ඩොනවු

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
si: නියෝස්තේම්

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
si: නීඩර්ස්ටෙටන්

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
si: නෝර්ඩෝල්ස්

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
si: නුරෙම්බර්ග්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
si: ඔබර්ෆාෆෙන්හොෆෙන්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
si: ෆෙයාබෝන්

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
si: පාචිම්

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
si: රැම්ස්ටීන්

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
si: රීනී

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
si: රොත්

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
si: ෂ්ලෙස්විග්

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
si: හෙරිංස්ඩෝර්ෆ්

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
si: ස්පැංඩලෙම්

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
si: ට්‍රොලෙන්හේජන්

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
si: බ්ලූෆීල්ඩ්

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
si: ටොරන්ස්

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
si: වෙස්ටර්ලෑන්ඩ්

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
si: බ්‍යුක්බර්ග්

note: The capital of Ghana
en: Accra
si: ඇක්‍රා

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
si: ඇලෙක්සැන්ඩ්‍රොපොලි

note: A city in Greece
en: Andravída
si: අන්ඩ්‍රාවිඩා

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
si: ක්‍රයිසොපොලි

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
si: චියොස්

note: A city in Greece
en: Elefsís
si: එලිෆ්සිනා

note: A city in Greece
en: Irákleion
si: හෙරක්ලියොන්

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
si: කලමටා

note: A city in Greece
en: Karpásion
si: මැරියන්

note: A city in Greece
en: Katomérion
si: සන්ටොරිනි

note: A city in Greece
en: Kos
si: කොස්

note: A city in Greece
en: Kozáni
si: කොසානි

note: A city in Greece
en: Kárpathos
si: කාර්පතෝස්

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
si: කර්කිරා

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
si: කිතිරා

note: A city in Greece
en: Lárisa
si: ලිස්ටා

note: A city in Greece
en: Monólithos
si: මොන්ට්රෝස්

note: A city in Greece
en: Mytilíni
si: මයිටිලීන්

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
si: මිකොනොස්

note: A city in Greece
en: Náxos
si: නැක්සොස්

note: A city in Greece
en: Paradeísion
si: පාසන්ස්

note: A city in Greece
en: Páros
si: පැරෝස්

note: A city in Greece
en: Skíathos
si: ස්කියාතෝස්

note: A city in Greece
en: Soúda
si: සවුඩා

note: A city in Greece
en: Sámos
si: සැමොස්

note: A city in Greece
en: Tanágra
si: ටන්ගා

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
si: තෙසාලොනිකි

note: A city in Greece
en: Áraxos
si: ඇරක්සොස්

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
si: ඩුමාස්

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
si: ජැකොබ්ෂවාන් ලුෆ්තවාන්

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
si: කුලුසුක් ලුෆ්තාව්න්

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
si: නාර්සාසෝක්

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
si: Sdr ස්ට්‍රෝම්ජෝඩ්

note: A city in Grenada
en: Bamboo
si: බැරබූ

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
si: ශා. ජෝජ්

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
si: බරේ

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
si: ලොස් ඇලමෝස්

note: A city in Guam
en: Asatdas
si: පොසාඩාස්

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
si: හ්‍යුහ්‍යුටෙනැංගෝ

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
si: පෝටො බැරියෝස්

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
si: පෝර්ටෝ සැන්ටෝ

note: A city in Guatemala
en: Tikal
si: ටිකල්

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
si: හොව්තෝර්න්

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
si: ශාන්ත-පියරේ

note: The capital of Guinea
en: Conakry
si: කොවෙන්ට්‍රි

note: A city in Honduras
en: Amapala
si: ඇමපැලා

note: A city in Honduras
en: Catacamas
si: කැටකමස්

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
si: චොලුටිකා

note: A city in Honduras
en: Guanaja
si: ගුවනාජා

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
si: ල සෙයිබා

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
si: ල එස්පෙරැන්සා

note: A city in Honduras
en: La Mesa
si: මෙසා

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
si: පෝටො ලෙම්පිරා

note: A city in Honduras
en: Roatán
si: රෝටෑන්

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
si: සැන්ට රොසා ඩි කොපැන්

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
si: ටෙග්‍යුසිගැල්පා

note: A city in Honduras
en: Tela
si: ටෙලා

note: A city in Honduras
en: Yoro
si: යෝරෝ

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
si: ක්ලොටන්

note: The capital of Hungary
en: Budapest
si: බුඩාපෙස්ට්

note: A city in Hungary
en: Debrecen
si: ඩෙබ්‍රිසන්

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
si: කෙස්කෙමෙට්

note: A city in Hungary
en: Pápa
si: පැම්පා

note: A city in Hungary
en: Pécs
si: පෙකොස්

note: A city in Hungary
en: Szeged
si: සෙග්ඩ්

note: A city in Hungary
en: Szolnok
si: සොල්නොක්

note: A city in Iceland
en: Akureyri
si: අකුරෙයිරි

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
si: රෙයික්ජවික්

note: A city in India
en: Ahmadabad
si: අහමාඩාබාදය

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
si: අම්රිට්සා

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
si: බෙලරුසය

note: A city in India
en: Hyderabad
si: හයිද්‍රාබාද්

note: A city in India
en: Jaipur
si: ජැස්පර්

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
si: කෝචි

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
si: ලක්නව්/අමවුසි

note: A city in India
en: Nagpur
si: නකුරු

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
si: නව දිල්ලිය/පාලම්

note: A city in India
en: Patna
si: පැට්නා

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
si: තිරුවානන්තපුරම්

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
si: තිරුච්චිරපල්ලි

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
si: කල්කාර්

note: A city in Indonesia
en: Makassar
si: මැනසාස්

note: A city in Indonesia
en: Medan
si: මෙරිඩියන්

note: A city in Indonesia
en: Palembang
si: පැලැන්ගා

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
si: පේරු

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
si: ඇබඩාන්

note: A city in Iran
en: Abadeh
si: ඇබඩාන්

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
si: ඇගානා

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
si: අවාස්

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
si: ආර්ඩබිල්

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
si: බැන්ඩරබාස්

note: A city in Iran
en: Birjand
si: බ්‍රැන්ඩන්

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
si: චිහුඅහුවා

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
si: ඩේටන්

note: A city in Iran
en: Esfahan
si: එස්ෆහාන්

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
si: ගෆ්සා

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
si: ජොර්ජියාව

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
si: හමදාන්

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
si: ඉලියම්නා

note: A city in Iran
en: Iranshahr
si: කර්මන්ෂා

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
si: කරීබා

note: A city in Iran
en: Kashan
si: කසේන්

note: A city in Iran
en: Kerman
si: කර්මන්

note: A city in Iran
en: Kermanshah
si: කර්මන්ෂා

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
si: ඛොරාම් අබාද්

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
si: බිෂා

note: A city in Iran
en: Lar
si: ලහර්

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
si: මැෂ්හැඩ්

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
si: නොෂාහර්

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
si: ඔරුමියෙ

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
si: මැන්සිනි

note: A city in Iran
en: Rasht
si: රැෂ්ට්

note: A city in Iran
en: Sabzevar
si: සැල්වදෝර්

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
si: ශාන්ත ක්ලාරා

note: A city in Iran
en: Sanandaj
si: සැනන්ඩජ්

note: A city in Iran
en: Sarakhs
si: සාර්

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
si: කර්මන්

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
si: ශිරාස්

note: A city in Iran
en: Tabas
si: ටාබා

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
si: ටැබ්‍රිස්

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
si: ට්‍රෑං

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
si: යාස්ඩ්

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
si: ගැබන්

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
si: කොර්ක්

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
si: ටුලියර්

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
si: ෂැනන්

note: A city in Israel
en: Elat
si: ඒලට්

note: A city in Israel
en: Mahanayim
si: මාහැම්

note: A city in Israel
en: Shizzafon
si: ෂැනන්

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
si: ටෙල් අවිව්

note: A city in Italy
en: Albenga
si: ඇලබෙන්ගා

note: A city in Italy
en: Alghero
si: ඇල්ඝේරෝ

note: A city in Italy
en: Aviano
si: ඇවියානෝ

note: A city in Italy
en: Bari
si: බහරේනය

note: A city in Italy
en: Bergamo
si: බියුමොන්ට්

note: A city in Italy
en: Bologna
si: බ්ලැග්නැක්

note: A city in Italy
en: Bolzano
si: බොල්සානෝ

note: A city in Italy
en: Brescia
si: ආටේෂියා

note: A city in Italy
en: Brindisi
si: බ්‍රින්ඩිසි

note: A city in Italy
en: Cagliari
si: කැග්ලියරි/එල්මාස්

note: A city in Italy
en: Capri
si: කැප්‍රි

note: A city in Italy
en: Case Arfel
si: කේන්ෆීල්ඩ්

note: A city in Italy
en: Catania
si: කැටේනියාව

note: A city in Italy
en: Cervia
si: ස්රවියා

note: A city in Italy
en: Crotone
si: ක්‍රොටෝන්

note: A city in Italy
en: Cuneo
si: චියිනො

note: A city in Italy
en: Decimomannu
si: ඩෙසිමොමන්නු

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
si: ඩොබියැකෝ

note: A city in Italy
en: Ferrara
si: ෆෙරාරා

note: A city in Italy
en: Forlì
si: ෆෝර්ලි

note: A city in Italy
en: Frosinone
si: ෆ්‍රොසිනෝන්

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
si: ගැලේනා

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
si: පුන්ටා මරීනා

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
si: ජියෝආ ඩෙල් කොලේ

note: A city in Italy
en: Grazzanise
si: ග්‍රැසනයිස්

note: A city in Italy
en: Grosseto
si: ග්‍රොසෙටෝ

note: A city in Italy
en: Grottaglie
si: ග්‍රොටජයිල්

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
si: ජියෝආ ඩෙල් කොලේ

note: A city in Italy
en: Laigueglia
si: ලාෆ්ලින්

note: A city in Italy
en: Lampedusa
si: ලැම්පෙඩුසා

note: A city in Italy
en: Latina
si: ලැතිනා

note: A city in Italy
en: Lecce
si: ලෙසෙ

note: A city in Italy
en: Messina
si: මෙසිනා

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
si: මිඩ්ලන්ඩ්

note: A city in Italy
en: Olbia
si: ඇල්බේනියාව

note: A city in Italy
en: Palazzo
si: කැලබොසෝ

note: A city in Italy
en: Palermo
si: පැල්ර්මෝ

note: A city in Italy
en: Pantelleria
si: පැන්ටලේරියා

note: A city in Italy
en: Parma
si: පාර්මා

note: A city in Italy
en: Perugia
si: පෙරුගියා

note: A city in Italy
en: Pescara
si: පෙස්කාරා

note: A city in Italy
en: Piacenza
si: පියාසින්සා

note: A city in Italy
en: Pisa
si: බිෂා

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
si: මොන්ටානා

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
si: ප්‍රැටිකා ඩි මෙයා

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
si: රෙගියෝ කැලබ්‍රියා

note: A city in Italy
en: Resia
si: රෙජිනා

note: A city in Italy
en: Rieti
si: රීටි

note: A city in Italy
en: Rimini
si: රිමිනි

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
si: රොන්චි ඩෙයි ලෙගියොනරි

note: A city in Italy
en: Salignano
si: සලිනා

note: A city in Italy
en: San Stèfano
si: සැන් අන්ටෝනියෝ

note: A city in Italy
en: Sporminore
si: සෙමිනෝල්

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
si: ජැමෙයිකාව

note: A city in Italy
en: Tarvisio
si: ටාවිසියෝ

note: A city in Italy
en: Trapani
si: උරුවාපන්

note: A city in Italy
en: Trevico
si: ට්‍රෙවිකෝ

note: A city in Italy
en: Treviso
si: ට්‍රෙවිකෝ

note: A city in Italy
en: Trieste
si: ට්‍රීස්ටෙ

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
si: ටියුරේෆ්

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
si: වැලන්ටයින්

note: A city in Italy
en: Verona
si: වර්නල්

note: A city in Italy
en: Viterbo
si: විටර්බෝ

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
si: මොන්ටිගෝ බොක්ක

note: A city in Japan
en: Akita
si: අකිටා

note: A city in Japan
en: Ami
si: අමාමි

note: A city in Japan
en: Aomori
si: ඕමෝරි

note: A city in Japan
en: Asahikawa
si: අසහිකාවා Ab

note: A city in Japan
en: Ashiya
si: අෂියා Ab

note: A city in Japan
en: Chitose
si: චියොස්

note: A city in Japan
en: Chofu
si: චොෆු

note: A city in Japan
en: Fuji
si: ෆූජියාන්

note: A city in Japan
en: Fukue
si: ෆුකී

note: A city in Japan
en: Fukuoka
si: ෆුකුවෝකා

note: A city in Japan
en: Futemma
si: ෆුටෙන්මා

note: A city in Japan
en: Gifu
si: ජිෆු Ab

note: A city in Japan
en: Hakodate
si: හකොඩේට්

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
si: හමමට්සු

note: A city in Japan
en: Hamanaka
si: හමදාන්

note: A city in Japan
en: Hanamaki
si: හනමොකි

note: A city in Japan
en: Hiroshima
si: හිරෝෂිමා

note: A city in Japan
en: Hofu
si: හොෆ්

note: A city in Japan
en: Ishigaki
si: ඉෂිගකිජිමා

note: A city in Japan
en: Iwakuni
si: ඉවාමි

note: A city in Japan
en: Izumo
si: ඉසුමො

note: A city in Japan
en: Janado
si: කැනඩාව

note: A city in Japan
en: Kadena
si: කදුනා

note: A city in Japan
en: Kagoshima
si: කගොෂිමා

note: A city in Japan
en: Kanayama
si: කටුනායක

note: A city in Japan
en: Kanoya
si: කනෝ

note: A city in Japan
en: Kashoji
si: කෂි

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
si: කිටක්‍යුෂු

note: A city in Japan
en: Komatsu
si: කොමට්සු Ab

note: A city in Japan
en: Komatsushima
si: කොමට්සුජිමා Ab

note: A city in Japan
en: Kumamoto
si: කුමමොටෝ

note: A city in Japan
en: Kushiro
si: කෂි

note: A city in Japan
en: Matsubara
si: මට්සුයාමා

note: A city in Japan
en: Matsumoto
si: මට්සුමොටෝ

note: A city in Japan
en: Matsushima
si: මට්සුෂිමා Ab

note: A city in Japan
en: Matsuyama
si: මට්සුයාමා

note: A city in Japan
en: Memambetsu
si: මෙමම්බෙට්සු

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
si: මිකොනොස්

note: A city in Japan
en: Minami
si: මයාමි

note: A city in Japan
en: Misawa
si: මිසාවා Ab

note: A city in Japan
en: Mito
si: මිල්ටන්

note: A city in Japan
en: Miyazaki
si: මියසාකි

note: A city in Japan
en: Mombetsu
si: මොම්බෙට්සු

note: A city in Japan
en: Nagasaki
si: නාගසාකි

note: A city in Japan
en: Nagoya
si: නහා

note: A city in Japan
en: Naha
si: නහා

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
si: නකෂිබෙට්සු

note: A city in Japan
en: Niigata
si: නීගාටා

note: A city in Japan
en: Obihiro
si: ඔබිහිරෝ

note: A city in Japan
en: Odaira
si: ඔඩිහැම්

note: A city in Japan
en: Odaka
si: ඔසාකා

note: A city in Japan
en: Odate
si: ඔඩේට්

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
si: ඔමාහා

note: A city in Japan
en: Oita
si: ඔයිටා

note: A city in Japan
en: Okata
si: ඔයිටා

note: A city in Japan
en: Okayama
si: ඔකයාමා

note: A city in Japan
en: Osaka
si: ඔසාකා

note: A city in Japan
en: Ozuki
si: ඔසුකි Ab

note: A city in Japan
en: Saga
si: සාගා

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
si: සානියා

note: A city in Japan
en: Sawada
si: සැනන්ඩජ්

note: A city in Japan
en: Sendai
si: සෙන්ඩායි

note: A city in Japan
en: Shiroi
si: ශිරාස්

note: A city in Japan
en: Takamatsu
si: ටකමට්සු

note: A city in Japan
en: Takatsu
si: ටකමට්සු

note: A city in Japan
en: Tateyama
si: ටටෙයාමා Ab

note: The capital of Japan
en: Tokyo
si: ටෝගෝ

note: A city in Japan
en: Tottori
si: ටොටොරි

note: A city in Japan
en: Toyama
si: ටොයාමා

note: A city in Japan
en: Toyooka
si: ටොපෙකා

note: A city in Japan
en: Tsuiki
si: සුයිකි Ab

note: A city in Japan
en: Ushuku
si: උෂුවායා

note: A city in Japan
en: Yamagata
si: යමගාටා

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
si: යමගුචි උබෙ

note: A city in Japan
en: Yao
si: යාඕ

note: A city in Japan
en: Yokota
si: යොකොටා Ab

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
si: ෂින්යන්ගා

note: A city in Jersey
en: La Hougue
si: ලෙ බෝගෙට්

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
si: ශාන්ත හෙලේනා

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
si: ඇක්වාබා

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
si: අල් බහා

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
si: අම්මාන්

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
si: ඇල්මටි

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
si: ඇස්ටානා

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
si: ඔරෑන්

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
si: ෂිම්කෙන්ට්

note: A city in Kenya
en: Eldoret
si: එල්ඩොරට්

note: A city in Kenya
en: Kisumu
si: කිසුමු

note: A city in Kenya
en: Mombasa
si: මොම්බාසා

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
si: නයිරෝබි

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
si: බිෂ්කෙක්

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
si: වීන්ටියේන්

note: A city in Latvia
en: Liepāja
si: ජෙපාජා

note: The capital of Latvia
en: Rīga
si: රිගා

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
si: බේරූට්

note: A city in Libya
en: Baninah
si: බෙනිනා

note: A city in Libya
en: Sabha
si: ඇභා

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
si: ට්‍රිපොලි

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
si: වැල්ඩස්

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
si: කවුනාස්

note: A city in Lithuania
en: Palanga
si: පැලැන්ගා

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
si: විල්නියුස්

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
si: ටායිපා

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
si: ඕරිඩ්

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
si: හෝප්

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
si: ඇන්කනි

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
si: ඇන්ටනානරිවෝ / ඉවැටෝ

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
si: ආජන්ටිනාව

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
si: මජුන්ගා

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
si: තස්මේනියාව

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
si: බොල්සානෝ

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
si: බින්ටුලු

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
si: ජොහෝර් භාරු/සෙනායි

note: A city in Malaysia
en: Klang
si: කල්ටැග්

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
si: කොටා භාරු

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
si: කොට කිනබාලු

note: A city in Malaysia
en: Kuah
si: කෂි

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
si: කුවන්ටන්

note: A city in Malaysia
en: Kuching
si: කුචිං

note: A city in Malaysia
en: Kudat
si: කුඩැට්

note: A city in Malaysia
en: Melaka
si: මෙට්ලාකට්ලා

note: A city in Malaysia
en: Miri
si: මිරි

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
si: සැන්ඩකාන්

note: A city in Malaysia
en: Sepang
si: සෙපෑං

note: A city in Malaysia
en: Sibu
si: සිබු

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
si: සිටියාවන්

note: A city in Malaysia
en: Tawau
si: ටවාඋ

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
si: මාලේ

note: A city in Malta
en: Luqa
si: ලුකා

note: The capital of Malta
en: Valletta
si: වැලේරා

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
si: මැරියන්

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
si: මොන්ට්-ඩි-මාර්සන්

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
si: ලෙ ලමෙන්ටින්

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
si: නොවාඩිබොවු

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
si: නොවාචෝට්

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
si: එලයන්ස්

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
si: ශා ලුවිස්

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
si: මැටුරින්

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
si: මොවුන්ඩොවු

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
si: ඇකපුල්කෝ

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
si: කැන්කුන්

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
si: කෙයින්

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
si: චෙටුමාල්

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
si: චිචෙන්-ඉට්සා

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
si: ස්‍යුඩෑඩ් ජෝරෙස්

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
si: ස්‍යුඩෑඩ් ඔබ්‍රෙගන්

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
si: ස්‍යුඩෑඩ් වික්ටෝරියා

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
si: කොසුමෙල්

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
si: කුවර්නාවකා

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
si: ක්‍යුලියකෑන්

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
si: එල් මොන්ටෙ

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
si: ගොවාඩලජාරා

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
si: ගුවායිමාස්

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
si: හර්මොසිලෝ

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
si: ඉක්ස්ටපා

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
si: ඉක්ස්ටෙපෙක්

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
si: ලොරෙටෝ

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
si: ලොස් මෝචිස්

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
si: මැටමොරොස්

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
si: මැසට්ලෑන්

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
si: මෙක්සිකලි

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
si: මෙක්සිකෝ සිටි

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
si: මිනැටිට්ලන්

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
si: මොනක්ලෝවා

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
si: මොන්ටෙර්රේයි

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
si: මොරේලියා

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
si: නීවෝ ලැරෙඩෝ

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
si: පීඩ්‍රාස් නෙග්‍රාස්

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
si: පෝස රිකා

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
si: පෝටො එස්කොන්ඩිඩෝ

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
si: පෝටො වැලාර්ටා

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
si: රෙයිනොසා

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
si: සැල්ටිලෝ

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
si: සැන් ජෝස් ඩෙල් කැබො

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
si: ටැම්පිකෝ

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
si: ටැපචුලා

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
si: ටිජුවානා

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
si: ටොලුකා

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
si: ටොරිඔන්

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
si: ටුල්සා

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
si: උරුවාපන්

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
si: විලාහර්මෝසා

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
si: බෙලිකෙසර්

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
si: චිසිනවු

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
si: උලාන්-බටෝර්

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
si: පොඩ්ගොරිකා

note: A city in Montenegro
en: Tivat
si: ටිවට්

note: A city in Morocco
en: Agadir
si: ඇගඩෙස්

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
si: අල් හොසෙයිමා

note: A city in Morocco
en: Fes
si: ෆලොරස්

note: A city in Morocco
en: Marrakech
si: මැරැකෙච්

note: A city in Morocco
en: Meknes
si: මෙක්නස්

note: A city in Morocco
en: Nador
si: නැඩෝර්

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
si: නොවාසියර්

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
si: ඔවාසසේට්

note: A city in Morocco
en: Oujda
si: ඔවුජා

note: The capital of Morocco
en: Rabat
si: මාස්බේට්

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
si: ටන්ගා

note: A city in Morocco
en: Tetouan
si: ට්‍රෙන්ටන්

note: A city in Mozambique
en: Beira
si: බෙයිරා

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
si: චිමොයියෝ

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
si: ලිචින්ගා

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
si: මට්සුමොටෝ

note: A city in Mozambique
en: Nampula
si: නම්පුලා

note: A city in Mozambique
en: Pemba
si: පෙම්බා

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
si: කෙලිමේන්

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
si: ඇංගූන්

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
si: කත්මන්දු

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
si: ඇමැස්ටර්ඩෑමය

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
si: ඩීලෙන්

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
si: එන්ඩෝවන්

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
si: ගිලමර්

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
si: ග්‍රොනින්ජෙන්

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
si: ලීයුවෝර්ඩන්

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
si: මාස්ට්‍රිච්

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
si: ව්ලීලෑන්ඩ්

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
si: රොටර්ඩෑම්

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
si: ටෙරෙ හෝට්

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
si: වෝල්කන්බර්ග්

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
si: වෝකල්

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
si: රෙනීස්

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
si: ගැබන්

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
si: කකමෙගා

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
si: හොවුමා

note: A city in New Zealand
en: Auckland
si: ඕක්ලන්තය

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
si: ක්‍රිස්ට්චර්ච්

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
si: වෙලිංටන්

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
si: බ්ලූෆීල්ඩ්ස්

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
si: චිනන්ඩෙගා

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
si: ජිනොටෙගා

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
si: ජුයිගල්පා

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
si: මැනවුස්

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
si: පෝටො කැබෙසාස්

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
si: රිවාස්

note: A city in Niger
en: Agadez
si: ඇගඩෙස්

note: The capital of Niger
en: Niamey
si: නියාමෙයි-ඒරෝ

note: A city in Niger
en: Zinder
si: සින්ඩර්

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
si: ඉලොරින්

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
si: කදුනා

note: A city in Nigeria
en: Kano
si: කනෝ

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
si: පෝට් හාකෝර්ට්

note: The capital of Niue
en: Alofi
si: අල්-ජවුෆ්

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
si: චරානා

note: A city in Norway
en: Alta
si: අල්ටා

note: A city in Norway
en: Berlevåg
si: බර්ලිවැග්

note: A city in Norway
en: Bodø
si: බොඩෝ

note: A city in Norway
en: Bolle
si: බැගට්විල්

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
si: බ්‍රොනෝයිසුන්ඩ්/බ්‍රොනෝයි

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
si: බැට්ස්ජෝර්ඩ්

note: A city in Norway
en: Dalem
si: සේලම්

note: A city in Norway
en: Eldskog
si: එල්කො

note: A city in Norway
en: Fagernes
si: ෆැගර්නස්

note: A city in Norway
en: Fiskenes
si: කර්කිනීස්

note: A city in Norway
en: Flesland
si: ව්ලීලෑන්ඩ්

note: A city in Norway
en: Florø
si: ෆ්ලොරෝ

note: A city in Norway
en: Gardermoen
si: ගාඩර්මෝන්

note: A city in Norway
en: Hammerfest
si: හමර්ෆෙස්ට්

note: A city in Norway
en: Hasvik
si: හස්වික්

note: A city in Norway
en: Haugesund
si: හෝගෙසුන්ඩ්/කාමෝයි

note: A city in Norway
en: Holm
si: හොමර්

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
si: හොනිංස්වැග්/වලාන්

note: A city in Norway
en: Kirkenes
si: කර්කිනීස්

note: A city in Norway
en: Kjevik
si: කෙමි

note: A city in Norway
en: Kristiansund
si: ක්‍රිස්ටියන්ස්ටැඩ්

note: A city in Norway
en: Mehamn
si: මෙහැම්න්

note: A city in Norway
en: Molde
si: ගෝල්ඩන්

note: A city in Norway
en: Mosjøen
si: මොස්ජොවේන්

note: A city in Norway
en: Namsos
si: නැම්සස්

note: A city in Norway
en: Narvik
si: නාවික්

note: A city in Norway
en: Notodden
si: නොටොඩෙන්

note: A city in Norway
en: Oseberg
si: ඔස්බර්ග් A

note: The capital of Norway
en: Oslo
si: ඔස්ලෝ

note: A city in Norway
en: Rygge
si: රයිජ්

note: A city in Norway
en: Røros
si: රොරොස්

note: A city in Norway
en: Rørvik
si: රෝවික්/රියුම්

note: A city in Norway
en: Røssvoll
si: රසල්

note: A city in Norway
en: Røst
si: රොස්ට්

note: A city in Norway
en: Sandane
si: සැන්ඩකාන්

note: A city in Norway
en: Skagen
si: සීජෙන්

note: A city in Norway
en: Skien
si: සියරන්

note: A city in Norway
en: Sola
si: සෝමාලියාව

note: A city in Norway
en: Stokka
si: අටෝකා

note: A city in Norway
en: Svartnes
si: ස්වාර්ට්නස්

note: A city in Norway
en: Svolvær
si: ස්වොල්වර්/හෙලේ

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
si: සෝර්ක්ජෝසන්

note: A city in Norway
en: Torp
si: ටෝර්ප්

note: A city in Norway
en: Trondheim
si: ට්‍රොන්ඩ්හීම්/වේනස්

note: A city in Norway
en: Vadsø
si: වැඩ්සෝ

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
si: මස්කටින්

note: A city in Oman
en: Salalah
si: සලාලා

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
si: ඉස්ලාමාබාද්

note: A city in Pakistan
en: Karachi
si: කරච්චි

note: A city in Pakistan
en: Lahore
si: ලාහෝර්

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
si: නවබ්ෂාහ්

note: The capital of Palau
en: Koror
si: ටොරොරෝ

note: The capital of Palau
en: Melekeok
si: මීකර්

note: A city in Panama
en: David
si: ඩේවිඩ්

note: The capital of Panama
en: Panamá
si: පැනමා

note: A city in Panama
en: Tocumen
si: ටොකියුමෙන්

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
si: මොරෙස්බි

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
si: අසන්ෂන්

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
si: ඇන්ඩහුවායිලා

note: A city in Peru
en: Arequipa
si: ඇරික්විපා

note: A city in Peru
en: Ayacucho
si: අයක්‍යුචෝ

note: A city in Peru
en: Chiclayo
si: චික්ලේයෝ

note: A city in Peru
en: Cusco
si: කුස්කෝ

note: A city in Peru
en: Iquitos
si: ඉකිව්ටොස්

note: A city in Peru
en: Juliaca
si: ජුලියාකා

note: A city in Peru
en: Pisco
si: පිස්කෝ

note: A city in Peru
en: Pucallpa
si: පුලා

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
si: පෝටො මැල්ඩොනාඩෝ

note: A city in Peru
en: Tacna
si: ටක්නා

note: A city in Peru
en: Talara
si: ටලාරා

note: A city in Peru
en: Tarapoto
si: ටරන්ටෝ

note: A city in Peru
en: Trujillo
si: ටෘජිලෝ

note: A city in Peru
en: Tumbes
si: ටුම්බස්

note: A city in the Philippines
en: Angeles
si: ලොස් ඇන්ජලීස්

note: A city in the Philippines
en: Davao
si: ඩවාඕ

note: A city in the Philippines
en: Laoag
si: ලවොඇග්

note: The capital of the Philippines
en: Manila
si: මැනිලා

note: A city in the Philippines
en: Masbate
si: මාස්බේට්

note: A city in the Philippines
en: Pildira
si: ප්‍යුරා

note: A city in the Philippines
en: Subic
si: සූබික් බොක්ක

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
si: සැම්බොන්ගා

note: A city in Poland
en: Katowice
si: කැටොවයිස්

note: A city in Poland
en: Kraków
si: ක්‍රැකෝ

note: A city in Poland
en: Poznań
si: පොස්නන්

note: A city in Poland
en: Rzeszów
si: සෙසෝව්-ජැසියොන්කා

note: A city in Portugal
en: Beja
si: බෙජායා

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
si: රියෝ බ්‍රැන්කෝ

note: A city in Portugal
en: Faro
si: ෆාරෝ

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
si: ෆ්ලොරිඩා

note: A city in Portugal
en: Lajes
si: ලේජස්

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
si: ලිස්බන්

note: A city in Portugal
en: Monte Real
si: මොන්ට්‍රියල්

note: A city in Portugal
en: Montijo
si: මොන්ක්ටන්

note: A city in Portugal
en: Ovar
si: ඔව්ඩා

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
si: පොන්ට ඩෙල්ගඩා

note: A city in Portugal
en: Porto
si: ලොරෙටෝ

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
si: පෝර්ටෝ සැන්ටෝ

note: A city in Portugal
en: Sintra
si: නිට්‍රා

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
si: ක්ලැරින්ඩා

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
si: සැන් ජුවාන්

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
si: දෝහා

note: A city in Romania
en: Arad
si: ඇරැඩ්

note: A city in Romania
en: Bacău
si: බකු

note: A city in Romania
en: Baia Mare
si: ප්‍රැටිකා ඩි මෙයා

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
si: බුචරෙස්ට්

note: A city in Romania
en: Craiova
si: කොර්ඩොවා

note: A city in Romania
en: Iaşi
si: ඉයාසි

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
si: මිහායිල් කොගල්නිසිආනු

note: A city in Romania
en: Oradea
si: ඔඩෙසා

note: A city in Romania
en: Satu Mare
si: සෙන්ට් මාර්ටෙන්

note: A city in Romania
en: Sibiu
si: සිබු

note: A city in Romania
en: Suceava
si: සූක්‍රෙ

note: A city in Romania
en: Timişoara
si: ටිමිසොආරා

note: A city in Romania
en: Tulcea
si: ටුල්සී

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
si: ටාගු-ම්‍යුරස්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
si: ඇබකාන්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
si: ඇඩ්ලර්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
si: ඇනඩයිර්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
si: ඇනබා

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
si: ආර්කේන්ජල්'ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
si: ඇස්ට්‍රකාන්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
si: බානෝල්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
si: බ්ර්ජෑන්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
si: බ්ර්ජෑන්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
si: චෙලියබින්ස්ක්-බැලන්ඩිනෝ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
si: චිටා

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
si: කුල්'මාන්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
si: ඉර්කුට්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
si: කලිනින්ගාර්ඩ්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
si: කසාන්'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
si: කෙමෙරොවෝ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
si: ඛබරොව්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
si: ක්‍රැස්නොඩාර්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
si: මගදාන්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
si: මිනරල්'එන්යෙ වොඩි

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
si: මර්නි

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
si: මර්මෑන්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
si: නල්චික්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
si: නිෂ්නෙවාටොව්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
si: නොවෝකුස්නෙට්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
si: නොවෝසිබිර්ක්ස්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
si: ඔම්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
si: ඔරෙන්බර්ග්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
si: පෙන්සා

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
si: පර්ම්'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
si: පෙට්‍රොසැවොඩ්ස්ක්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
si: රොස්ටොක්

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
si: ශා පීටර්ස්බර්ග්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
si: සමාරා

note: A city in Russia
en: Saratov
si: සරටොව්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
si: ස්ටැව්රොපොල්

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
si: ස්ට්‍රිජිනෝ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
si: සුර්ගුට්

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
si: සික්ටිව්කාර්

note: A city in Russia
en: Tiksi
si: ටික්සි

note: A city in Russia
en: Tyumen
si: ට්‍යුමෙන්

note: A city in Russia
en: Ufa
si: උෆා

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
si: උල්‍යනොව්ස්ක්

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
si: උලාන්-උදේ

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
si: වෙලිකී ලුකී

note: A city in Russia
en: Vladivostok
si: ව්ලාඩිවොස්ටොක්

note: A city in Russia
en: Volgograd
si: වොල්ගොග්‍රෑඩ්

note: A city in Russia
en: Voronezh
si: වොරොනස්

note: A city in Russia
en: Yakutsk
si: යකුට්ස්ක්

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
si: එකටෙරින්බර්ග්

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
si: ශාන්ත-ලුවිස්

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
si: බරේ

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
si: ගෝල්ඩන් රොක්

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
si: ඉස්ට්‍රෙස්

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
si: සැලිනස් තුඩුව

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
si: විජී

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
si: ආර්නොස් වේල්

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
si: කිංස්ටන්

note: The capital of Samoa
en: Apia
si: ආසියාව

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
si: අරාර්

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
si: ඇභා

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
si: දම්මාන්

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
si: අල් අයින්

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
si: අල් කයිසුමාහ්

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
si: අල් කයිසුමාහ්

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
si: අල් බහා

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
si: අල් කයිසුමාහ්

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
si: ටයිෆ්

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
si: දහරාන්

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
si: හේල්

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
si: ගිසාන්

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
si: ඛාමිස් මුෂේට්

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
si: මලක්කා

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
si: මදීනා

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
si: නජ්රාන්

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
si: බාර්කා

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
si: රෆා

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
si: රියාද්

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
si: ටබුක්

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
si: ටෙකාමා

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
si: ටියුරේෆ්

note: The capital of Senegal
en: Dakar
si: කල්කාර්

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
si: ශාන්ත-ලුවිස්

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
si: ටැම්බැකවුඩා

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
si: බෙල්ග්‍රේඩ්

note: A city in Serbia
en: Niš
si: නිස්

note: A city in Serbia
en: Vršac
si: උරෝසෙවැක්

note: A city in Serbia
en: Zemun
si: යේමනය

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
si: කැස්කේඩ් ලොක්ස්

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
si: ෆ්‍රෙඩරික්ටන්

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
si: ලුන්ගි

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
si: බ්‍රැටිස්ලවා

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
si: ඩොල්නි රිකෝව්

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
si: කමෙනිකා නැඩ් කිරෝචොවු

note: A city in Slovakia
en: Košice
si: කොසැයිස්

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
si: ලුසෙනෙක්

note: A city in Slovakia
en: Nitra
si: නිට්‍රා

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
si: පීස්ටනි

note: A city in Slovakia
en: Poprad
si: පෝට්ලෑන්ඩ්

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
si: ප්‍රීවිඩ්සා

note: A city in Slovakia
en: Sliač
si: ස්ලියැක්

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
si: ජුබ්ලිජානා

note: A city in Slovenia
en: Maribor
si: මාරිබෝර්

note: A city in Slovenia
en: Portorož
si: පෝටොරොස්

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
si: හොන්ඩුරස්

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
si: බ්ලූමිංටන්

note: A city in South Africa
en: Cape Town
si: කේප් නිවන්හැම්

note: A city in South Africa
en: Durban
si: ඩ්‍යුරන්ට්

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
si: ජොහැන්නස්බර්ග්

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
si: ක්ලර්ක්ස්ඩ්‍රොප්

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
si: පෝට් එලිසබත්

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
si: පොචෙෆ්ස්ටෲම්

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
si: පියෝරියා

note: A city in South Africa
en: Springs
si: ස්ප්‍රිංස්

note: A city in South Africa
en: Upington
si: උපිංටන්

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
si: වෙරීනිගිං

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
si: චොන්ජු Ab

note: A city in South Korea
en: Cheju
si: චෙජු

note: A city in South Korea
en: Inch'on
si: ඉන්චියොන්

note: A city in South Korea
en: Kunsan
si: කුන්සාන් Ab

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
si: ඕමානය

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
si: ප්යොංටයික් Ab

note: A city in South Korea
en: Pusan
si: පුලා

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
si: සෙයිමෝර්

note: A city in South Korea
en: Taegu
si: ටීගු Ab

note: A city in Spain
en: A Coruña
si: අරූනා

note: A city in Spain
en: Agoncillo
si: මොන්ටිසෙලෝ

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
si: ඇල්කැන්ටාර්ලියා

note: A city in Spain
en: Alicante
si: ඇලිස්

note: A city in Spain
en: Almería
si: ඇල්බර්ටා

note: A city in Spain
en: Armilla
si: ඇමරිල්ලෝ

note: A city in Spain
en: Atogo
si: ඇන්ටිගෝ

note: A city in Spain
en: Avilés
si: ඇස්ටරියාස්/ඇවිලෙස්

note: A city in Spain
en: Barajas
si: බරජාස්

note: A city in Spain
en: Bilbao
si: බිලොක්සි

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
si: කොලමාර්

note: A city in Spain
en: Corcovados
si: කොර්ඩොවා

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
si: කුවට්‍රෝ වියෙන්ටොස්

note: A city in Spain
en: El Matorral
si: එල් බෝමා

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
si: ෆෙරාරා

note: A city in Spain
en: Gando
si: ගැන්ඩර්

note: A city in Spain
en: Gerona
si: කොරෝනා

note: A city in Spain
en: Getafe
si: ගෙටාෆේ

note: A city in Spain
en: Granada
si: ග්‍රෙනාඩා

note: A city in Spain
en: Güime
si: ගිලමර්

note: A city in Spain
en: Ibiza
si: ගිසාන්

note: A city in Spain
en: Jerez
si: ජර්සි

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
si: ලොස් ඇලමෝස්

note: A city in Spain
en: Los Llanos
si: ලොස් ඇලමෝස්

note: The capital of Spain
en: Madrid
si: මැඩ්‍රිඩ්

note: A city in Spain
en: Mahón
si: මෙසියෝ

note: A city in Spain
en: Melilla
si: මෙලිලා

note: A city in Spain
en: Morón
si: ටොරිඔන්

note: A city in Spain
en: Málaga
si: මාලගා

note: A city in Spain
en: Noáin
si: ලොසින්ජ්

note: A city in Spain
en: Palma
si: පලාවු

note: A city in Spain
en: Reus
si: රියුස්

note: A city in Spain
en: Rota
si: රොටා

note: A city in Spain
en: Sabadell
si: ගැම්බෙල්

note: A city in Spain
en: Salamanca
si: ස්ලානා

note: A city in Spain
en: San Javier
si: සැන් ජැවියර්

note: A city in Spain
en: San Pablo
si: සැන් කාලෝස්

note: A city in Spain
en: Santander
si: සැන්ට ඉනෙස්

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
si: බැඩජෝස්/ටලවෙරා ල රියල්

note: A city in Spain
en: Tamaduste
si: ටමටේව්

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
si: ටොරෙජන්

note: A city in Spain
en: Vigo
si: විජී

note: A city in Spain
en: Villanubla
si: විලැන්ක්‍යුලස්

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
si: විටෝරියා

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
si: කොලොම්බියාව

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
si: කටුනායක

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
si: ඛාර්ටුම්

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
si: පාර්මා

note: A city in Suriname
en: Zanderij
si: ගැන්ඩර්

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
si: කොචබම්බා

note: A city in Swaziland
en: Manzini
si: මැන්සිනි

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
si: මාස්බේට්

note: A city in Sweden
en: Borlänge
si: බෝලේන්ජ්

note: A city in Sweden
en: Gällivare
si: ගැලිවෙයා

note: A city in Sweden
en: Göteborg
si: ගොතෙන්බර්ග්

note: A city in Sweden
en: Halmstad
si: හැල්ම්ස්ටඩ්

note: A city in Sweden
en: Jönköping
si: ජොන්කොපිං

note: A city in Sweden
en: Kalmar
si: කල්මාර්

note: A city in Sweden
en: Karlstad
si: කාල්ස්ටඩ්

note: A city in Sweden
en: Kiruna
si: කිරුනා

note: A city in Sweden
en: Kramfors
si: ක්‍රැම්ෆොස්

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
si: ක්‍රිස්ටියන්ස්ටැඩ්

note: A city in Sweden
en: Linköping
si: ලින්කොපිං

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
si: ජුන්බිහෙඩ්

note: A city in Sweden
en: Luleå
si: ලුලියා

note: A city in Sweden
en: Lycksele
si: ලික්සෙලි

note: A city in Sweden
en: Malmö
si: මැල්මෝ

note: A city in Sweden
en: Norrköping
si: නොර්කොපිං

note: A city in Sweden
en: Nyköping
si: නොර්කොපිං

note: A city in Sweden
en: Ronneby
si: රොනිබි

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
si: ස්කෙලෙෆ්ටී

note: A city in Sweden
en: Skövde
si: ස්කොව්ඩි

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
si: ස්ටොක්හෝම්

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
si: සින්ඩාල්

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
si: සොඩර්හැම්න්

note: A city in Sweden
en: Umeå
si: උමියා

note: A city in Sweden
en: Visby
si: විස්බි

note: A city in Sweden
en: Västerås
si: වැස්ටරාස්

note: A city in Sweden
en: Växjö
si: වැක්සොජෝ

note: The capital of Switzerland
en: Bern
si: බර්න්

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
si: ජිනීවා

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
si: ග්‍රෙන්චන්

note: A city in Switzerland
en: Lugano
si: ලුගැනෝ

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
si: ශාන්ත හෙලේනා

note: A city in Switzerland
en: Sion
si: සියොන්

note: A city in Switzerland
en: Zürich
si: සූරිච්

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
si: කමිෂිලි

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
si: ඇලෙපෝ

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
si: දමස්කසය

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
si: ලැට්කියා

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
si: ඩුෂැන්බෙ

note: A city in Tanzania
en: Arusha
si: අරුශා

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
si: බුකොබා

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
si: ඩා එස් සලාම්

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
si: ඩොඩොමා

note: A city in Tanzania
en: Iringa
si: ඉරිංගා

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
si: කිගොමා

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
si: එම්බෙයා

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
si: මොරොගොරෝ

note: A city in Tanzania
en: Moshi
si: මොෂි

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
si: එම්ට්වාරා

note: A city in Tanzania
en: Musoma
si: මුසෝමා

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
si: එම්වැන්සා

note: A city in Tanzania
en: Songea
si: සොන්ගියා

note: A city in Tanzania
en: Tabora
si: ටබෝරා

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
si: මැනිටොබා

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
si: බැංකොක්

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
si: චියෑං මායි

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
si: ග්ලෙන් බර්නි

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
si: හැට් යායි

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
si: හුවා හින්

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
si: ඛොන් කීන්

note: A city in Thailand
en: Lampang
si: ලම්පැං

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
si: මයී හොං සොන්

note: A city in Thailand
en: Nan
si: නාන්

note: A city in Thailand
en: Phrae
si: ප්‍රේයි

note: A city in Thailand
en: Phuket
si: ෆුකෙට්

note: A city in Thailand
en: Ranong
si: රැනොං

note: A city in Thailand
en: Rayong
si: රේයොං

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
si: සුරට් තානි

note: A city in Thailand
en: Trang
si: ට්‍රෑං

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
si: උබොන් රචතානි

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
si: උඩොන් තානි

note: The capital of Togo
en: Lome
si: ලෝම්

note: A city in Togo
en: Niamtougou
si: නියම්ටෝගෝ

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
si: ෆුවා'ඇමොටු

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
si: කොන්කෝඩ්

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
si: පැරෝස්

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
si: පෝර්ටෝ සැන්ටෝ

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
si: බිසර්ට්

note: A city in Tunisia
en: El Borma
si: එල් බෝමා

note: A city in Tunisia
en: Gabes
si: ගේබ්ස්

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
si: ගෆ්සා

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
si: ජෙන්ඩවුබා

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
si: කයිරොවුවාන්

note: A city in Tunisia
en: Monastir
si: මොස්ටාර්

note: A city in Tunisia
en: Remada
si: රෙමාඩා

note: A city in Tunisia
en: Sfax
si: සොෆියා

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
si: ටබාකා

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
si: ටොසියු

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
si: ටියුනිසියාව

note: A city in Turkey
en: Adana
si: ඇගානා

note: The capital of Turkey
en: Ankara
si: ඇනඩයිර්

note: A city in Turkey
en: Antalya
si: ඇන්ටල්යා

note: A city in Turkey
en: Balikesir
si: බෙලිකෙසර්

note: A city in Turkey
en: Bandirma
si: බැන්ඩිර්මා

note: A city in Turkey
en: Bodrum
si: බොඩ්‍රම්

note: A city in Turkey
en: Burdur
si: බුරුන්ඩි

note: A city in Turkey
en: Bursa
si: බුරාවෝ

note: A city in Turkey
en: Corlu
si: කොර්ලු

note: A city in Turkey
en: Dalaman
si: ඩෑලියන්

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
si: ඩියාර්බකිර්

note: A city in Turkey
en: Erzurum
si: එර්සුරුම්

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
si: එස්කිසෙහිර්

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
si: ගසියන්ටෙප්

note: A city in Turkey
en: Istanbul
si: ඉස්තාන්බුල්

note: A city in Turkey
en: Izmir
si: ඉස්මීර්

note: A city in Turkey
en: Kars
si: කාර්ස්

note: A city in Turkey
en: Kayseri
si: කයිසර්

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
si: අයිලේ

note: A city in Turkey
en: Konya
si: කොන්යා

note: A city in Turkey
en: Malatya
si: මෝල්ටා

note: A city in Turkey
en: Merzifon
si: මර්සිෆොන්

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
si: නෙව්සයර්

note: A city in Turkey
en: Samsun
si: සැමොස්

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
si: ටෙලා

note: A city in Turkey
en: Trabzon
si: ට්‍රැබ්සන්

note: A city in Turkey
en: Van
si: වැන්

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
si: අෂ්ගබැට්

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
si: ෆුනාෆුටි

note: A city in Uganda
en: Arua
si: අරූනා

note: A city in Uganda
en: Entebbe
si: එන්ටෙබෙ

note: A city in Uganda
en: Kabale
si: කබේල්

note: The capital of Uganda
en: Kampala
si: කවාලා

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
si: බොරිස්පිල්

note: A city in Ukraine
en: Chagor
si: චිකාගෝ

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
si: නිප්‍රොපෙට්‍රොව්ස්'ක්

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
si: ඩොනෙට්ස්'ක්

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
si: හොස්ටොමල්

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
si: ඉවානෝ-ෆ්‍රැන්කිව්ස්'ක්

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
si: ඛාකිව්

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
si: කීව්

note: A city in Ukraine
en: L'viv
si: ල'විව්

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
si: මොන්රෝ

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
si: මයිකොලයිව්

note: A city in Ukraine
en: Odesa
si: ඔඩෙසා

note: A city in Ukraine
en: Rivne
si: රිව්නි

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
si: සිම්ෆෙරොපෝල්'

note: A city in Ukraine
en: Telichka
si: ටෙලා

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
si: උසොරොඩ්

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
si: අබු ඩාබි

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
si: අල් අයින්

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
si: ෆුජයිරා

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
si: ඩුබායි

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
si: රස් අල් ඛයිමා

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
si: ෂාජා

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
si: බෙල්ෆාස්ට්/සිටි

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
si: බිගින් හිල්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
si: බ්ලැක්පූල්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
si: බොස්කොබෙල්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
si: බෝර්නෙමවුත්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
si: බ්‍රිස්ටල්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
si: බ්‍රයිස් නෝටන්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
si: බුටේ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
si: ජේම්ස්ටවුන්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
si: කාර්ලිස්ල්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
si: චාල්ස්ටන්

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
si: කොනින්ග්ස්බි

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
si: ක්ලේරිමෝ

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
si: කොවෙන්ට්‍රි

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
si: ක්‍රැන්ෆීල්ඩ්

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
si: ක්‍රැන්වෙල්

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
si: ඩිෂ්ෆෝත්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
si: ඩුන්ඩී

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
si: එඩින්බර්ග්

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
si: ක්ලින්ටන්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
si: එක්සිටර්

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
si: ෆෙයාබෝන්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
si: ෆාර්න්බොරෝ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
si: මිල්ටන්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
si: ෆාමිංඩේල්

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
si: හවර්ඩන්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
si: පෙල්ස්ටන්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
si: ඉන්වර්නස්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
si: කින්ලොස්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
si: කිතිරා

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
si: කර්ක්වෝල්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
si: ‍ෆාමිංටන්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
si: ලේක්ෆ්‍රන්ට්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
si: ලෙක්නස්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
si: ලීමිං

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
si: ලීචාර්ස්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
si: ලින්ටන්-ඔන්-ඔවුස්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
si: ලොසී මවුත්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
si: ලුන්ටන්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
si: ලින්හැම්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
si: මෑන්ස්ටන්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
si: මාහැම්

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
si: මිඩ්ල් වොලොප්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
si: මිල්ඩෙන්හෝල්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
si: මෝසස් විල

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
si: නෝර්තෝල්ට්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
si: නොවිච්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
si: ඔඩිහැම්

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
si: පෙම්බ්‍රේ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
si: ප්‍රෙස්ට්වික්

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
si: ශා ඇතන්

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
si: ෂෝබරි

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
si: ෂෝහැම්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
si: සවුතැම්ප්ටන්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
si: ශාන්ත මොනිකා

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
si: ස්ටෑන්ඩර්ටන්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
si: ස්ටෝනෝවේ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
si: සම්බර්ග්

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
si: ටොප්ක්ලිෆ්

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
si: වැලී

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
si: වැඩිංටන්

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
si: වින්ක්

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
si: විටරිං

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
si: යෝවිල්ටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
si: ඇබිලේනි

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
si: ඇබිංඩන්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
si: අඩා

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
si: අඩා

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
si: අෂේවිල්

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
si: ඒඩ්‍රියන්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
si: අහෝස්කි

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
si: ඒයින්ස්වර්ත්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
si: එයිට්කින්

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
si: ඇලබැස්ටර්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
si: ඇලමොගෝඩෝ

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
si: ඇලමොසා

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
si: ඇල්බර්මාලෙ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
si: ඇල්බර්ට් ලී

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
si: ලැම්බර්ට්විලී

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
si: ඇල්බියන්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
si: ඇල්බුකුවර්ක්

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
si: ඇලෙක්සැන්ඩර් සිටි

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
si: ඇලිස්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
si: ඇලන්ටවුන්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
si: එලයන්ස්

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
si: ඇල්පිනා

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
si: ඇල්ටන්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
si: ඇල්ටූනා

note: A city in California in the United States
en: Alturas
si: ඇල්ටුරස්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
si: ඇල්ටස්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
si: ඇල්වා

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
si: ඇමරිල්ලෝ

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
si: ඇම්බ්ලර්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
si: ඇමෙලියා

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
si: ඇමස්

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
si: එන්ෂෙමි

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
si: ඇනක්ටුවුක් පාස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
si: ඇන්කරේජ්

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
si: ඇන්ඩලුසියා

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
si: ඇන්ඩෝවර්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
si: ඇන්ඩෲස්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
si: පොන්ඩ් ඉන්ලට්

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
si: ඇන්ග්ලෙටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
si: ඇංගූන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
si: ඇනියැක්

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
si: ඇන්කනි

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
si: ඈන් ආබෝර්

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
si: ඇනපොලිස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
si: ඇනෙටි

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
si: ඇනිස්ටන්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
si: ඇන්ටිගෝ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
si: ඇන්වික්

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
si: මලක්කා

note: A city in California in the United States
en: Arcata
si: ආර්කාටා

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
si: ආක්ටික් විලේජ්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
si: ආඩ්මෝර්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
si: ෆිඩෙල්ෆියා

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
si: ආටේෂියා

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
si: ඇරැඩ්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
si: ඇල්ඝේරෝ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
si: අෂේවිල්

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
si: අෂ්ගබැට්

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
si: ඇස්පෙන්

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
si: ඇස්ටෝරියාව

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
si: ඇට්ලන්ටාව

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
si: අත්ලාන්තික් සිටි

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
si: අටෝකා

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
si: ඔඩුබොන්

note: A city in California in the United States
en: Avalon
si: ඇවලොන්

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
si: බෑඩ් ඇක්ස්

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
si: බේන්බ්‍රිජ්

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
si: බේකර්

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
si: බේකර් නගරය

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
si: බේකර්ස්ෆීල්ඩ්

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
si: බැල්ටිමෝරය

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
si: බැන්ගෝර්

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
si: බාර් වරාය

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
si: බැරබූ

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
si: බරේ

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
si: බරේ

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
si: බැරෝ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
si: බාට්ලස්විලී

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
si: බාටෝ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
si: බේට්ස්විලී

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
si: බේටන් රෝග්

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
si: බැට්ල් ක්‍රීක්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
si: බවුඩෙටෙ

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
si: බේ සිටි

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
si: බියට්‍රිස්

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
si: බියුමොන්ට්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
si: බීවර් ඇල්ල

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
si: බෙක්ලි

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
si: බෙල්එයා

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
si: බෙලිවිල්

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
si: බෙලිවූ

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
si: බෙලිංහැම්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
si: බෙලරුසය

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
si: බෙමිජි

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
si: බෙනින්ටන්

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
si: බෙන්ටන් හාබර්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
si: බේනටන්විලී

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
si: බෙක්ලි

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
si: බිතෙල්

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
si: බෙට්ල්ස්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
si: බෙවර්ලි

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
si: බිග් පිනී

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
si: බිග් රැපිඩ්ස්

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
si: පයින් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
si: බිග්ෆෝක්

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
si: බිලිංස්

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
si: බිලොක්සි

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
si: බිංහැම්ටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
si: බර්ච්වුඩ්

note: A city in California in the United States
en: Bishop
si: බිෂොප්

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
si: බිස්මාර්ක්

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
si: ඊගල්

note: A city in New York in the United States
en: Black River
si: බ්ලූ ගඟ

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
si: ක්ලාක්ස්බර්ග්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
si: බ්ලූෆීල්ඩ්

note: A city in California in the United States
en: Blythe
si: බ්ලයිත්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
si: බ්ලයිත්විල්

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
si: බොකා රේටන්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
si: බෝගර්

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
si: බොයිස්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
si: බූත්විලී

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
si: බෝගර්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
si: බොස්කොබෙල්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
si: බොස්ටන්

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
si: බෝලිං ග්‍රීන්

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
si: බෝස්මන්

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
si: බෝස්මන්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
si: බ්‍රැඩ්ෆර්ඩ්

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
si: ඇරැඩ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
si: බ්‍රේනර්ඩ්

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
si: බ්‍රෙමර්ටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
si: බ්‍රෙන්හැම්

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
si: බ්‍රිජ්පෝට්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
si: බ්‍රෝකන් බෝ

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
si: බෲක්ස්විලී

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
si: බෲම්ෆීල්ඩ්

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
si: බ්‍රවුනිං

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
si: බ්‍රොන්ස්විලී

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
si: බ්‍රවුන්වුඩ්

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
si: බ්‍රයිස් කැනියන්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
si: බුඛ්හැනොන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
si: බක්ලන්තය

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
si: බුල්හෙඩ් සිටි

note: A city in California in the United States
en: Burbank
si: බර්බෑන්ක්

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
si: බර්ලි

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
si: බර්නෙට්

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
si: බර්න්ස්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
si: බුටේ

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
si: බුටේ

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
si: කැඩිලැක්

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
si: කහොකියා

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
si: කැමරිල්ලෝ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
si: කැල්ඩන්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
si: ඩග්ලස්

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
si: කෑම්ප් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in California in the United States
en: Campo
si: කැම්පෝ

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
si: කැනේඩියානු

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
si: කැන්ටන්

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
si: කැනවරල් තුඩුව

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
si: කැනවරල් තුඩුව

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
si: කේප් ගිරාර්ඩ්‍යු

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
si: කාබන්ඩේල්

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
si: කරිබූ

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
si: කාර්මි

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
si: කයිරෝ

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
si: කැරොල්

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
si: කැරොල්

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
si: කාර්ටර්ස්විලී

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
si: කාසා ග්‍රෑන්ඩෙ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
si: කැස්පර්

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
si: සෙඩාර් සිටි

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
si: සෙඩාර් රැපිඩ්ස්

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
si: සෙන්ට්‍රලියා

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
si: චැ‍ඩ්‍රන්

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
si: කෝවලිස්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
si: චාමා

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
si: චැම්බර්ලේන්

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
si: ෂැම්පේන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
si: චැන්ඩ්ලර්

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
si: චැනුටේ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
si: චැපල් හිල්

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
si: චැරිටන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
si: චාල්ස් සිටි

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
si: චාර්ලෙවොයිකිස්

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
si: චාර්ලොටේස්විල්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
si: චැතම්

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
si: චැටනෝගා

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
si: චෙබොයිගන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
si: ෂර්බෲක්

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
si: චෙසපීකෙ

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
si: චෙස්ටර්ෆීල්ඩ් ඉන්ලට්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
si: චෙයීනි

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
si: චිකාගෝ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
si: චිකාෂා

note: A city in California in the United States
en: Chico
si: චිකො

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
si: චිකොපි ඇල්ල

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
si: චිග්නික්

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
si: චිල්ඩ්‍රෙස්

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
si: චිල්ඩ්‍රෙස්

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
si: චිලිකොතේ

note: A city in California in the United States
en: China Lake
si: චයිනා විල

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
si: චිකාගෝ

note: A city in California in the United States
en: Chino
si: චියිනො

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
si: චේනියා

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
si: චිචිජිමා

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
si: චුලිට්නා

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
si: චුලිට්නා

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
si: සින්සිනැටි

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
si: ක්ලේරිමෝ

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
si: ක්ලැරින්ඩා

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
si: ක්ලැරියන්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
si: ක්ලාක්ස්බර්ග්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
si: ක්ලේටන්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
si: ක්ලියර්ෆීල්ඩ්

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
si: ක්ලියර්වෝටර්

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
si: ක්ලෙම්සන්

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
si: ක්ලෙව්ලෑන්ඩ්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
si: ක්ලයින්ස් කෝනර්ස්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
si: ක්ලින්ටන්විලී

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
si: ක්ලොකට්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
si: ක්ලොවිස්

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
si: කොරෝනා

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
si: කොඩි

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
si: කොවුර් ඩි'ඇලීන්

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
si: කොෆේවිල්

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
si: කෝල්ඩ් බොක්ක

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
si: කොල්ඩ්වොටර්

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
si: කොලේජ් ස්ටේෂන්

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
si: කොලරාඩෝ ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
si: කොන්කෝඩියා

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
si: කොන්රෝ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
si: කුක්

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
si: කොපර් වරාය

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
si: කොර්ඩොවා

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
si: කොර්පස් ක්‍රිස්ටි

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
si: කෝර්සිකානා

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
si: කොර්ටෙස්

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
si: කෝවලිස්

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
si: කොස්ට රිකා

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
si: කොටුලා

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
si: කවුන්සිල් බ්ලෆ්ස්

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
si: ක්‍රෙග්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
si: ක්‍රේන් විල

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
si: ක්‍රෙසන්ට් සිටි

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
si: ක්‍රෙස්ට්වීව්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
si: කෲක්ස්ටන්

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
si: ක්‍රොස් සිටි

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
si: ක්‍රොස්විලී

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
si: කල්මාන්

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
si: කුල්පෙපර්

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
si: කම්බර්ලෑන්ඩ්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
si: කුචිං

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
si: කස්ටර්

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
si: කට් ඉවුර

note: A city in California in the United States
en: Daggett
si: ඩැගට්

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
si: ඩෑන්විලී

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
si: දල්හාට්

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
si: ඩලාස්

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
si: ඩේටන්

note: A city in California in the United States
en: Daly City
si: බේ සිටි

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
si: කැල්ඩ්වෙල්

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
si: ඩැන්බරි

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
si: ඩැන්ස්විලී

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
si: ඩාලිංටන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
si: ඩෙවන්පෝට්

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
si: ඩේටන්

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
si: ඩේටොනා බීච්

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
si: ඩි ක්වීන්

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
si: ඩි කැල්බ්

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
si: ඩි රිඩර්

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
si: ඩෙඩ්හෝස්

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
si: ඩෙකොරා

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
si: ඩියර් පාර්ක්

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
si: ඩෙෆියන්ස්

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
si: ඩෙල් රියෝ

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
si: ඩෙල්ටාව

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
si: ජන්ක්ෂන්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
si: ඩෙමිං

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
si: ඩෙනිසන්

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
si: ඩෙන්ටන්

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
si: ඩෙන්වර්

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
si: ඩෙස් මොයිනස්

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
si: ඩෙස්ටින්

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
si: ඩෙට්‍රොයිට්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
si: ඩෙට්‍රොයිට් විල්

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
si: ඩෙවිල්ස් විල

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
si: ඩික්සන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
si: ඩිලිංහැම්

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
si: ඩිලන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
si: ඩොජ් සෙන්ටර්

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
si: ඩොජ් සිටි

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
si: ඩෝතන්

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
si: ඩොවර්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
si: ඩොයිලෙස්ටවුන්

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
si: ඩෲමොන්ඩ්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
si: ඩු බොයිස්

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
si: ඩ්‍යුබුක්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
si: ඩුලුත්

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
si: ඩුමාස්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
si: ඩන්කන්

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
si: ඩන්කර්ක්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
si: ඩ්‍යුරන්ට්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
si: ඩර්හැම්

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
si: ඩයර්ස්බර්ග්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
si: ඊගල් ගඟ

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
si: නැගෙනහිර හැම්ටන්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
si: නැගෙනහිර මිල්ටන්

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
si: ඊස්ටන්

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
si: ඊස්ට්සවුන්ඩ්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
si: ඊ ක්ලෙයාර්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
si: ඉඩෙන්ටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
si: එඩින්බර්ග්

note: A city in California in the United States
en: Edwards
si: එඩ්වර්ඩ්ස් AFB

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
si: එෆිංහැම්

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
si: එගෙගික්

note: A city in California in the United States
en: El Centro
si: එල් සෙන්ට්‍රො

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
si: එල් ඩොරාඩෝ

note: A city in California in the United States
en: El Monte
si: එල් මොන්ටෙ

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
si: එල් පාසෝ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
si: එල් සෙන්ට්‍රො

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
si: ඇල්බර්ටා

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
si: එල්ෆින් කෝව්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
si: එලිසබත්ටවුන්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
si: එළිසබෙත් සිටි

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
si: එලිසබත්ටවුන්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
si: එල්කින්ස්

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
si: එල්කො

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
si: එලන්ස්බර්ග්

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
si: ග්ලෙන්වූඩ්

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
si: එලිරියා

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
si: එමිග්‍රන්ට් ගැප්

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
si: එමොනැක්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
si: එනිඩ්

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
si: එෆ්‍රාටා

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
si: එරී

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
si: අර්වින්

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
si: එස්කැනබා

note: A city in California in the United States
en: Escondido
si: පෝටො එස්කොන්ඩිඩෝ

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
si: එස්තර්විල්

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
si: එයෝජෙනි

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
si: යුරේකා සවුන්ඩ්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
si: එවන්ස්ටන්

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
si: එවන්ස්විලී

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
si: එව්ලෙත්

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
si: එවරෙට්

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
si: එවර්ග්‍රීන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
si: ෆෙයාබෑන්ක්ස්

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
si: ෆෙයාචයිල්ඩ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
si: ෆෙයාමවුන්ට්

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
si: ෆෙයිත්

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
si: කැලිෆෝනියාව

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
si: ෆැ‍ලොන්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
si: ෆෝල්ස් සිටි

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
si: ෆාගෝ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
si: ෆැරිබෝල්ට්

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
si: ෆාමිංඩේල්

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
si: ෆාම්විලී

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
si: ෆර්ගුස් ඇල්ල

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
si: ෆින්ඩ්ලේ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
si: ෆිච්බර්ග්

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
si: ෆ්ලෑග්ස්ටාෆ්

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
si: ෆ්ලින්ට්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
si: ෆ්ලිපින්

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
si: ෆ්ලෝරා

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
si: ෆොන්ඩ් ඩු ලැක්

note: A city in California in the United States
en: Fontana
si: මොන්ටානා

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
si: බෙනිං කොටුව

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
si: කාර්සන් කොටුව

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
si: කාර්සන් කොටුව

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
si: ඩොජ් කොටුව

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
si: ෆෝර්ට් ලෝඩර්ඩේල්

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
si: මැඩිසන් කොටුව

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
si: මයර්ස් කොටුව

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
si: ෆෝර්ට් පේයින්

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
si: පියර්ස් කොටුව

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
si: හුඩ් කොටුව

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
si: ස්ටොක්ටන් කොටුව

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
si: ඩේටොනා බීච්

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
si: ෆෝර්ට් වෙයින්

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
si: ෆෝර්ත් වර්ත්

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
si: යුකොන් කොටුව

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
si: ෆොස්ටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
si: ෆ්‍රෙඩරික්ස්බර්ග්

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
si: ෆ්‍රෙන්ච්විලී

note: A city in California in the United States
en: Fresno
si: ෆ්‍රෙස්නෝ

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
si: ෆ්‍රයිඩේ වරාය

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
si: ෆ්‍රයිබර්ග්

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
si: ෆුලර්ටන්

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
si: ෆුලර්ටන්

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
si: ගැඩ්ස්ඩන්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
si: ගේජ්

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
si: ගැලේනා

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
si: ගේල්ස්බර්ග්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
si: ගැලියානෝ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
si: ගෝලප්

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
si: ගැල්වෙස්ටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
si: ගැම්බෙල්

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
si: ගාඩර්මෝන්

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
si: මේරිලෑන්ඩ්

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
si: ගැරිසන්

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
si: ගැරී

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
si: ගැස්ටෝනියා

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
si: බේට්ස්විලී

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
si: ගේලෝර්ඩ්

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
si: ජිඩිංස්

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
si: ගිලමර්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
si: ජිලට්

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
si: ගිලමර්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
si: ග්ලෙන්කෝ

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
si: ග්ලෙන්ඩයිව්

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
si: ග්ලෙන්ස් ඇල්ල

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
si: ග්ලෙන්වූඩ්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
si: ගෝල්ඩ්ස්බොරෝ

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
si: ගුඩ්ලෑන්ඩ්

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
si: ෆීනික්ස්-ගුඩ්ඉයර්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
si: හුක්ස් ගුවන්තොටුපළ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
si: ග්‍රැහැම්

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
si: ගෝෂෙන්

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
si: ග්‍රොටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
si: ග්‍රැහැම්

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
si: ග්‍රැන්බරි

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
si: ග්‍රෑන්ඩ් කැනියන් (මහා බාධක කඳුවැටිය)

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
si: ග්‍රෑන්ඩ් ෆෝක්ස්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
si: ග්‍රෑන්ඩ් දූපත

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
si: ග්‍රෑන්ඩ් දූපත

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
si: ග්‍රෑන්ඩ් ජන්ක්ෂන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
si: ග්‍රෑන්ඩ් මරායිස්

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
si: ග්‍රෑන්ඩ් ප්‍රෙයරී

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
si: ග්‍රැනයිට් ඇල්ල

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
si: ග්‍රාන්ට්ස්

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
si: ග්‍රේයිං

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
si: ග්‍රේට් බෙන්ඩ්

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
si: ග්‍රේට් ඇල්ල

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
si: ග්‍රීන් බොක්ක

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
si: ග්‍රියර්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
si: ග්‍රේබුල්

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
si: ග්‍රොටන්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
si: ග්‍රෝව්

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
si: ගල්ෆ්පෝර්ට්

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
si: ගුල්කානා

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
si: ගුනිසන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
si: ගුස්ටවුස්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
si: ගුත්‍රී

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
si: ගයිමොන්

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
si: හේගර්ස්ටවුන්

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
si: හේල්

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
si: හේන්ස්

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
si: බාට්ලස්විලී

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
si: හෝලොක්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
si: හැමන්ඩ්

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
si: හැම්ටන්

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
si: හැන්කොක්

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
si: හෑන්ක්ස්විලී

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
si: හාර්බර් සිප්‍රිංස්

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
si: හාර්ලන්

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
si: හාර්ලිජෙන්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
si: හැරිසන්

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
si: හාර්ට්ෆොර්ඩ්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
si: හැස්ටිංස්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
si: හටෙරාස්

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
si: හටීස්බර්ග්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
si: හෝලොක්

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
si: හැව්රෙ

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
si: හොව්තෝර්න්

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
si: හේඩන්

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
si: හේයිස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
si: හේල්

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
si: කර්නි

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
si: හේබ්‍රොන්විල්

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
si: හොලේනා

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
si: හර්මිස්ටන්

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
si: හෙටිනංජර්

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
si: හොල් වෙරළ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
si: හිබිං

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
si: හිකොරි

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
si: හිකොරි

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
si: හිල් සිටි

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
si: හිල්ස්බොරෝ

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
si: හිල්ස්ඩේල්

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
si: හිල්ස්විල්

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
si: හිලෝ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
si: හිල්ටන් හෙඩ්

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
si: හයින්ස්විල්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
si: හොබ්ස්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
si: හොෆ්මන්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
si: හොල්ස්ඩෝර්ෆ්

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
si: ඕලන්දය

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
si: හොලිවුඩ්

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
si: හොමර්

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
si: හෝම්ස්ටෙඩ් AFB

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
si: හොන්ඩෝ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
si: හොනලුලූ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
si: හූනාහ්

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
si: හූපර් බොක්ක

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
si: හොකියාම්

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
si: හොෆ්ටන් විළ

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
si: හෝලටන්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
si: හොවුමා

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
si: හූස්ටන්

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
si: හොවෙල්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
si: හන්ටිංටන්

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
si: හන්ටිංටන්

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
si: හ්‍යුරන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
si: ඔස්ට්‍රේලියාව

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
si: හයිනිස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
si: හයිඩබර්ග්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
si: ඊස්‍රායලය

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
si: ඉඩහෝ ඇල්ල

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
si: ඉම්පීරියල් වෙරළ

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
si: ඉන්ඩිපෙන්ඩන්ස්

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
si: ඉන්දියානාපොලිස්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
si: ඉන්දියානා

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
si: ග්ලෙන්වූඩ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
si: ඉන්ටර්නැෂනල් ඇල්ල

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
si: ඉන්යොකර්න්

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
si: ඉයෝවා සිටි

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
si: අයන් කන්ද

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
si: අයන්වුඩ්

note: A city in California in the United States
en: Irvine
si: ඉලොරින්

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
si: ඉරිංගා

note: A city in New York in the United States
en: Islip
si: ඉස්ලිප්

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
si: ඉතාකා

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
si: ජෙෆ්රි

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
si: ජේන්ස්විලී

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
si: ජෙෆර්සන්

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
si: ජෙෆර්සන් සිටි

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
si: බෲම්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
si: ට්‍රැවර්ස් සිටි

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
si: ජෝන්ස්ටවුන්

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
si: ජොලියට්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
si: ජෝන්ස්බොරෝ

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
si: ජොප්ලින්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
si: ජේම්ස්ටවුන්

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
si: ජන්ක්ෂන්

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
si: ජන්ක්ෂන්

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
si: කහුලුයි

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
si: කයිරොවුවාන්

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
si: කයිසර්

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
si: කකේ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
si: මකොවික්

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
si: කලමසූ

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
si: කයිසර්

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
si: කල්ටැග්

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
si: කන්කකී

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
si: කවාලා

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
si: කවුනකකායි

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
si: කර්නි

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
si: කීනි

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
si: කෙකහ

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
si: කෙල්සෝ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
si: කෙනායි

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
si: කෙනන්ස්විලී

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
si: කෙනෝශා

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
si: කියොකුක්

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
si: කර්විල්

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
si: කෙච්කන්

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
si: කී වෙස්ට්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
si: කිල් ඩෙවිල් හිල්ස්

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
si: කිලීන්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
si: කිම්බෝල්

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
si: කිං සැල්මන්

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
si: කිංමන්

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
si: කිංස්ටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
si: කිංස්විලී

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
si: කින්ලොස්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
si: කින්ස්ටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
si: කින්ඩු

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
si: කර්ක්ස්විලී

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
si: කිවැලිනා

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
si: ක්ලැමැත් ඇල්ල

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
si: ක්ලැවොක්

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
si: වූස්ටර්

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
si: කොඩියැක්

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
si: කොකොමො

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
si: කොට්සිබූ

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
si: කොයුක්

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
si: කුවන්ටන්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
si: ල ක්‍රොස්

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
si: ල ග්‍රාන්ඩෙ

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
si: ල ජුන්ටා

note: A city in California in the United States
en: La Verne
si: ල වර්න්

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
si: ලාස් වේගාස්

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
si: ලැකොන්

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
si: ලකෝනියා

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
si: ලේඩිස්මිත්

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
si: ලහයිනා

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
si: චාර්ල්ස් විල

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
si: මින්චුමිනා

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
si: ලේක්ලන්තය

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
si: ලේක්වීව්

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
si: ලේක්වීව්

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
si: ටකෝමා-ලේක්වුඩ්

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
si: ලමාර්

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
si: ලැම්බර්ට්විලී

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
si: ලැමෝනි

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
si: ලෑන්ඩ් ඔ' ලේක්ස්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
si: ලෑන්ඩර්

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
si: ලැන්සිං

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
si: ලැරමී

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
si: ලැරෙඩෝ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
si: ලාස් කෲසස්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
si: ලැට්‍රෝබ්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
si: ලෝටන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
si: ලෙ මාර්ස්

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
si: ලීඩ්විල්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
si: ලීඩ්විල්

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
si: ලෙමෝර්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
si: ලෙවිස්බර්ග්

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
si: ලුවිස්ටන්

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
si: ලුවිස්ටවුන්

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
si: ලිබරෙල්

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
si: ලිහුයි

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
si: ද විලේජස්

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
si: ලිමන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
si: ලිට්ල් ඇල්ල

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
si: ලිය්ල් රොක් AFB

note: A city in California in the United States
en: Livermore
si: ලිවර්මෝර්

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
si: ලිවිංස්ටන්

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
si: ලකෝනියා

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
si: ලානෝ

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
si: ලෝගන්

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
si: ලොම්පොක්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
si: ලෝන් රොක්

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
si: ලෝං වෙරළ

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
si: ලෝංවීව්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
si: ලෝංවිලී

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
si: ලොස් ඇලමිටෝස්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
si: ලොස් ඇලමෝස්

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
si: ලොස් ඇන්ජලීස්

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
si: ලුයිසා

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
si: ලුයිස්බර්ග්

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
si: ලුයිස්විලී

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
si: ලව්ලොක්

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
si: ලුබොක්

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
si: ලුඩිංටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
si: ලුෆ්කින්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
si: ලුම්බර්ටන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
si: ගුවර්න්සි

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
si: ලින්ච්බර්ග්

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
si: මැසිනැක් දූපත

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
si: මැකොම්බ්

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
si: මැකෝන්

note: A city in California in the United States
en: Madera
si: මැඩෙරා

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
si: මැනසාස්

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
si: මෑන්හැටන්

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
si: මැනිස්ටී

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
si: මැනිස්ටික්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
si: මැනිටොවොක්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
si: මැන්කැටෝ

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
si: මෑන්ලි හොට් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
si: මෑන්ස්ෆීල්ඩ්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
si: මැන්කැටෝ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
si: මේපල් විල

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
si: මැරතන්

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
si: මාර්ෆා

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
si: මරියානා

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
si: මෙරියෙටා

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
si: බවුඩෙටෙ

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
si: මාෂල්ටවුන්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
si: මාෂ්ෆීල්ඩ්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
si: මාටින්ස්බර්ග්

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
si: මාටින්ස්විලී

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
si: මේසන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
si: මේසන් සිටි

note: A city in New York in the United States
en: Massena
si: මසේනා

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
si: මැටූන්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
si: මැක්ස්ටන්

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
si: මේපෝර්ට්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
si: මැක්ඇලෙස්ටර්

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
si: මැක්ඇලන්

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
si: මැක්කෝල්

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
si: මැකාර්ති

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
si: මැක්කොම්බ්

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
si: මැක්කුක්

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
si: මැක්ග්‍රාත්

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
si: මැක් ග්‍රෙගර්

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
si: මැකින්ලි පාර්ක්

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
si: මැක් කිනී

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
si: මැක්මින්විල්

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
si: මීචැම්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
si: මෙඩ්විලී

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
si: මෙඩිසින් ලොජ්

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
si: මීකර්

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
si: මෙකෝයුක්

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
si: මෙල්ෆා

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
si: මෙම්ෆිස්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
si: මෙසා

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
si: මෙනොමිනී

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
si: මෙනොමිනී

note: A city in California in the United States
en: Merced
si: මර්සෙඩ්

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
si: මර්කරි

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
si: මෙරිඩන්

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
si: මෙරිඩියන්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
si: මෙරිල්

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
si: මෙසා

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
si: මෙස්ක්විට්

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
si: මෙට්ලාකට්ලා

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
si: මෙට්‍රොපොලිස්

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
si: හිල්ස්බොරෝ

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
si: මිඩ්ලන්ඩ්

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
si: මිඩ්ලන්ඩ්

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
si: මයිල්ස් සිටි

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
si: මිල්ෆෝර්ඩ්

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
si: මයිලෙජ්විල්

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
si: මිලිංටන්

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
si: මිලිනොකට්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
si: මිල්විලී

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
si: මිල්ටන්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
si: මිල්වවුකී

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
si: මිනරල් වෙල්ස්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
si: මයිනියා පොලිස්

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
si: මිනොට්

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
si: මිසොවුලා

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
si: මිෂෙල්

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
si: මෝබ්

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
si: ජංගම

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
si: මොබ්‍රිජ්

note: A city in California in the United States
en: Modesto
si: මොඩෙස්ටෝ

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
si: මොසිනී

note: A city in California in the United States
en: Montague
si: මොන්ටගී

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
si: මොන්ටුවුක්

note: A city in California in the United States
en: Monterey
si: මොන්ටෙරේයි

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
si: මොන්ට්රෝස්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
si: මූර්හෙඩ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
si: මූස් විල

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
si: මොරා

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
si: මෝග්න්ටවුන්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
si: මොරියාර්ටි

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
si: මොරිස්ටවුන්

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
si: මොරිස්විලී

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
si: මෝසස් විල

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
si: මොසිනී

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
si: මොවුල්ට්‍රී

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
si: මවුන්ට් එයාරි

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
si: මවුන්ට් කාමෙල්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
si: මවුන්ට් හෝලි

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
si: මවුන්ට් අයිඩා

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
si: මවුන්ට් පොකොනෝ

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
si: මවුන්ට් ෂැස්ටා

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
si: මවුන්ට් වර්නන්

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
si: මවුන්ට් විල්සන්

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
si: මවුන්ටන් වීව්

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
si: කල්මාන්

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
si: මුන්සී

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
si: කුන්මිං

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
si: මස්කටින්

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
si: මස්ල් ෂෝල්ස්

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
si: මුස්කෙජන්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
si: මුස්කොගී

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
si: මිර්ට්ල් වෙරළ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
si: නබෙස්නා

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
si: නැකොග්ඩොචස්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
si: නැන්ටුකට්

note: A city in California in the United States
en: Napa
si: නාපා

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
si: වෝටවිලී

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
si: නෂුවා

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
si: නෑෂ්විලී

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
si: නැචෙස්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
si: නැචිටොචෙස්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
si: නෙබ්‍රස්කා සිටි

note: A city in California in the United States
en: Needles
si: නීඩ්ල්ස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
si: නෙනනා

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
si: නිව් බෙඩ්ෆෝර්ඩ්

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
si: නිව් බර්න්

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
si: නිව් බ්‍රවුන්ෆෙල්ස්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
si: නිව්කාසල්

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
si: නිව් හෙවන්

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
si: නිව් අයිබේරියා

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
si: නිව් ඕලීන්ස්

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
si: නිව් ෆිඩෙල්ෆියා

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
si: නිව් රිච්මන්ඩ්

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
si: එන් මිර්ට්ල් වෙරළ

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
si: නිව් උල්ම්

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
si: නිව්බෙරි

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
si: නිව්බර්ග්

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
si: නිව්හෝල්

note: A city in California in the United States
en: Newhall
si: නිව්හෝල්

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
si: නිව්නන්

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
si: නිව්පොර්ට් නිව්ස්

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
si: නිව්ටන්

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
si: නයගරා ඇල්ල

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
si: නොවාටැක්

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
si: නොගේල්ස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
si: නෝම්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
si: නෝමන්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
si: උතුරු ඇඩම්ස්

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
si: නෝර්ත් බෙන්ඩ්

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
si: උතුරු ලාස් වේගාස්

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
si: එන් මිර්ට්ල් වෙරළ

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
si: නෝර්ත් ප්ලාටේ

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
si: උතුරු විල්කෙස්බරෝ

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
si: නෝත්වේ

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
si: නෝවේ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
si: නෝවුඩ්

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
si: නික්සුට්

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
si: ඔ'නීල්

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
si: ඕක් වරාය

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
si: ඕක් දූපත

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
si: ඕක් රිජ්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
si: බාක්ස්ඩේල්

note: A city in California in the United States
en: Oakland
si: ඕක්ලන්තය

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
si: ඔකාලා

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
si: ඕෂන් සිටි

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
si: ඕෂන්සයිඩ්

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
si: ඔඩෙස්සා

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
si: ඔඑල්වන්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
si: ඔගල්ලාලා

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
si: ඔග්ඩන්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
si: ඔක්ලහෝමා සිටි

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
si: ඔක්මුල්ගී

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
si: ඔලේත්

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
si: ඔලිව් බ්‍රාන්ච්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
si: බොලීවියාව

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
si: ඕර්ලි

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
si: ඔලිම්පියා

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
si: ඔමාහා

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
si: ඔමැක්

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
si: ඔරේන්ජ් සිටි

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
si: ඔරේන්ජ්බර්ග්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
si: ඕරිඩ්

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
si: ඕර්ලන්ඩ්

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
si: ලෝං වෙරළ

note: A city in California in the United States
en: Oroville
si: ඔරෝවිල්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
si: ඕර්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
si: ඕටන්විලී

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
si: ඔසියෝලා

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
si: ඔස්කොඩා

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
si: ඔෂ්කොෂ්

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
si: ඔස්කලූසා

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
si: ඔටුම්වා

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
si: සෙන්ට්‍රල් පාර්ක්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
si: ඔවාටොනා

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
si: ඕවන්ස්බොරෝ

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
si: ෆොස්ටන්

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
si: ඔක්ස්නාර්ඩ්

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
si: ඔසාර්ක්

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
si: පැඩුකාහ්

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
si: පේජ්

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
si: පැගෝසා ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
si: පැලේසියෝස්

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
si: පලස්තීනය

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
si: පාම් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
si: පාම්ඩේල්

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
si: පැල්මර්

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
si: පැලෝ ඇල්ටෝ

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
si: පැම්පා

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
si: පැනමා සිටි

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
si: පාක් රැපිඩ්ස්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
si: පාකර්ස්බර්ග්

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
si: පාසන්ස්

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
si: පැස්කැගෝලා

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
si: පැස්කෝ

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
si: පැසෝ රෝබ්ල්ස්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
si: පැටර්සන්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
si: පැටර්සන්

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
si: පැටුක්ස්න්ට් ගඟ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
si: පෝල්ස් වැලී

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
si: පෝටුකෙට්

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
si: පැක්සන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
si: ජේන්ස්විලී

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
si: පැක්සන්

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
si: පෙකොස්

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
si: පෙලා

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
si: පෙල්ස්ටන්

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
si: පෙන්ඩ්ලිටන්

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
si: පෙන් යැන්

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
si: පෙන්සකෝලා

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
si: පෙරීටන්

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
si: පෙරීටන්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
si: ෆිඩෙල්ෆියා

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
si: ෆිලිප්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
si: ෆිලිප්ස්

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
si: ෆීනික්ස්

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
si: පියරේ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
si: පයින් බ්ලෆ්

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
si: පයින් රිජ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
si: පයින් ගඟ

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
si: පයින් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
si: සින්ඩාල්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
si: ලේක්හර්ස්ට්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
si: පයිප්ස්ටෝන්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
si: පිට්ස්බර්ග්

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
si: පැල්මර්

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
si: ප්ලේන්වීව්

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
si: ලානෝ

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
si: ප්ලැටිනම්

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
si: ප්ලැට්ස්බර්ග්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
si: පෝට්ස්මවුත්

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
si: පොකැටෙලෝ

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
si: පොන්ටියැක්

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
si: හෝප් තුඩුව

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
si: ලේ තුඩුව

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
si: ප්ලෙසන්ට් තුඩුව

note: A city in California in the United States
en: Pomona
si: කොරෝනා

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
si: පොම්පනෝ වෙරළ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
si: පොන්කා සිටි

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
si: පොප්ලා බ්ලෆ්

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
si: පෝට් ඇලෙක්සැන්ඩර්

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
si: පොර්ට් එල්ස්වර්ත්

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
si: පෝට් ඇන්ජලීස්

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
si: ආර්කන්සාස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
si: පෝට් හේඩන්

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
si: පෝට් හෝප්

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
si: පෝට් ඉසබෙල්

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
si: ලේ තුඩුව

note: A city in California in the United States
en: Porterville
si: පෝට්විලී

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
si: පෙිටියවු

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
si: පොට්ස්ටවුන්

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
si: පොෆ්කීප්සි

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
si: ප්‍රයිරී ඩු චීන්

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
si: ප්‍රැට්

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
si: ප්‍රෙස්කොට්

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
si: ප්‍රෙස්කි අයිල්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
si: ප්‍රෙස්ටන්

note: A city in Utah in the United States
en: Price
si: ප්‍රින්ස්ටන්

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
si: ප්‍රොවිඩන්ස්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
si: ප්‍රොවින්ස්ටවුන්

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
si: ප්‍රෝවෝ

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
si: පුයිබ්ලෝ

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
si: පුන්ටා ගෝර්ඩා

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
si: ක්වේකර්ටවුන්

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
si: කොන්ටිකෝ

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
si: කිලායුටි

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
si: ක්වින්සි

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
si: රේසින්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
si: රැලේයි

note: A city in California in the United States
en: Ramona
si: රමෝනා

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
si: රැන්ටෝල්

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
si: රැපිඩ් සිටි

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
si: රේටන්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
si: රෝලින්ස්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
si: රීඩිං

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
si: රෙඩ් බ්ලෆ්

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
si: රෙඩ් ඕක්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
si: රෙඩ් විං

note: A city in California in the United States
en: Redding
si: රෙඩිං

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
si: රෙඩ්මන්ඩ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
si: රෙඩ්වුඩ් ඇල්ල

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
si: රෙනෝ

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
si: රෙන්ටන්

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
si: රෙක්ස්බර්ග්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
si: රීනිලෑන්ඩර්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
si: රයිස් විල

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
si: රයිෆල්

note: A city in California in the United States
en: Riverside
si: රිව්ර්සයිඩ්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
si: රිවර්ටන්

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
si: රෝනෝක්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
si: රෝනෝක් රැපිඩ්ස්

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
si: රොබින්සන්

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
si: රොෂෙල්

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
si: රොක් හිල්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
si: රොක් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
si: රොක්ෆෝර්ඩ්

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
si: රොක්ලන්ඩ්

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
si: රොක්පෝට්

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
si: රොක්ස්ප්‍රිංස්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
si: රොකී මවුන්ට්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
si: රෝමය

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
si: රොජර්ස්

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
si: ඩොජ් සිටි

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
si: රෝස්බර්ග්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
si: රොස්වෙල්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
si: රොක්ස්බොරෝ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
si: රස්ටන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
si: රෂ් සිටි

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
si: රසල්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
si: රසල්විලී

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
si: රස්ටන්

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
si: රට්ලන්ඩ්

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
si: සැක්‍රමෙන්ටෝ

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
si: සැෆර්ඩ්

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
si: සගිනැව්

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
si: සගෝච්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
si: ශා ක්ලවුඩ්

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
si: ශාන්ත ජෝන්

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
si: ශා ජෝන්ස්බරි

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
si: සැන් මාකොස්

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
si: සෙන්ට් මාර්ටෙන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
si: ශා පෝල්

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
si: සලිනා

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
si: සලිනා

note: A city in California in the United States
en: Salinas
si: සලිනාස්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
si: සැලිසෝ

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
si: සොල්ට් ලේක් සිටි

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
si: සැන් ඇන්ජෙලෝ

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
si: සැන් අන්ටෝනියෝ

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
si: සැන් ෆනෑන්ඩු

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
si: සැන් කාලෝස්

note: A city in California in the United States
en: San Diego
si: සැන් දියේගෝ

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
si: සැන් ෆ්‍රැන්සිස්කෝ

note: A city in California in the United States
en: San Jose
si: සැන් ජෝස්

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
si: සැන් ලුවිස් ඔබිස්පො

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
si: සැන් මාකොස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
si: සෑන්ඩ් පොයිට්

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
si: සෑන්ඩ්බර්ග්

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
si: සෑන්ඩ්පොයින්ට්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
si: සෑන්ජ්ස්පිට්

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
si: ශාන්ත ඇනා

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
si: ශාන්ත බාබරා

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
si: ශාන්ත ෆේ

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
si: ශාන්ත මොනිකා

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
si: ශාන්ත රෝසා

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
si: සැරනැක් විල

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
si: සරසෝටා

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
si: සෝල්ට් ස්ටෙ. මරී

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
si: සැවානා

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
si: සැවානා

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
si: සැවූන්ගා

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
si: සැමෝවා

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
si: ස්කැපූස්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
si: ස්කොට්ස්බ්ලෆ්

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
si: ස්කොට්ස්ඩේල්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
si: සියර්සි

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
si: සියැටල්

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
si: සෙඩේලියා

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
si: සෙලාවික්

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
si: සෙල්ඩෝවියා

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
si: සෙලින්ස්ගෲව්

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
si: සෙවාර්ඩ්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
si: ෂෝව්නී

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
si: ෂෙබොයිගන්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
si: ෂෙල්බි

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
si: ෂෙල්බිවිලී

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
si: ෂෙල්ඩන්

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
si: ෂෙල්ටන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
si: ශෙනැන්ඩොවා

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
si: ෂෙරිඩෑන්

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
si: ෂෙරිඩෑන්

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
si: ෂර්ලි

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
si: ශිෂ්මරෙෆ්

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
si: ෂෝ ලෝ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
si: ශ්‍රෙව්පෝට්

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
si: බොආ විස්ටා

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
si: සිලෝම් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
si: සිල්වර් බොක්ක

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
si: සිල්වර් සිටි

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
si: වැලී

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
si: සියෝක්ස් සිටි

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
si: සියෝක්ස් ඇල්ල

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
si: සියරන්

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
si: සිසෙටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
si: සිට්කා

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
si: ස්කග්වේ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
si: ක්ලේටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
si: ස්ලීට්මියුට්

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
si: ස්ලිඩෙල්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
si: ස්මිත්ෆීල්ඩ්

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
si: ස්මිර්නා

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
si: ස්නයිඩර්

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
si: සෝඩා ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
si: සොල්ඩොට්නා

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
si: සොමර්සෙට්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
si: සොමර්විල්

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
si: සවුත් බෙන්ඩ්

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
si: සවුත් බෙන්ඩ්

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
si: සවුත් හිල්

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
si: ටහෝයි විළ

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
si: ස්පෙන්සර්

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
si: සැෆර්ඩ්

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
si: ස්පොකේන්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
si: ස්ප්‍රිංඩේල්

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
si: ස්ටැෆර්ඩ්

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
si: ස්ටැෆර්ඩ්

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
si: ස්ටැම්පිඩෙ පාස්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
si: ස්ටෝන්ටන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
si: ස්ටේපල්ස්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
si: ස්ටේට් කොලේජ්

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
si: ස්ටටෙස්බොරෝ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
si: ස්ටේටස්විලී

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
si: ස්ටෝන්ටන්

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
si: සෝඩා ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
si: බර්ලින්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
si: ස්ටීවන්ස් පොයින්ට්

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
si: ස්ටිල්වෝටර්

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
si: ස්ටෝම් විල

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
si: ස්ටුවර්ට්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
si: ස්ටර්ජියන් බොක්ක

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
si: ස්ටර්ගිස්

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
si: සුෆෝක්

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
si: සල්ෆර් ස්ප්‍රිංස්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
si: සුපීරියර්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
si: සසෙක්ස්

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
si: ස්වීට්වෝටර්

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
si: සිල්වේනියාව

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
si: සිරාක්‍යුස්

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
si: ටකෝමා

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
si: ටලෙක්වාහ්

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
si: ටල්කීට්නා

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
si: ටල්කීට්නා

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
si: ටල්ලාස්සී

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
si: ටැම්පා

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
si: ටැනානා

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
si: ටාඕස්

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
si: කැරොල්

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
si: ටේලර්විලී

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
si: ටෙකාමා

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
si: ටෙල්‍යුරයිඩ්

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
si: ටෙම්පල්

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
si: ටෙම්පල්

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
si: ටෙරෙ හෝට්

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
si: ටෙරල්

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
si: ටෙටබොරෝ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
si: ටක්සාර්කානා

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
si: ඩලස්

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
si: ද විලේජස්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
si: තෙඩ්ෆර්ඩ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
si: තීෆ් රිවර් ඇල්ල

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
si: තෝමස්ටන්

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
si: තොම්සන්

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
si: ලෑන්ඩ් ඔ' ලේක්ස්

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
si: ටිලී

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
si: ටින් සිටි

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
si: ටයිටස්විලී

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
si: ටොන්ගා

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
si: ටොලේඩෝ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
si: ඔමාහා

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
si: ටොනොපා

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
si: ටොපෙකා

note: A city in California in the United States
en: Torrance
si: ටොරන්ස්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
si: ටොරියන්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
si: ටොරින්ටන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
si: ටෙරස්

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
si: ට්‍රැවර්ස් සිටි

note: A city in California in the United States
en: Truckee
si: ටෘකී

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
si: ටුක්සන්

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
si: ටුකුම්කරි

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
si: ටුල්සා

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
si: ටියුනිසියාව

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
si: ට්‍යුපෙලෝ

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
si: ටුස්කලූසා

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
si: ට්වෙන්ටිනයින් පාම්ස්

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
si: ට්වින් ඇල්ල

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
si: ටූ හාබර්ස්

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
si: ටයිලර්

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
si: උකියා

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
si: යුනලක්ලීට්

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
si: උනලස්කා

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
si: ආක්ටික් විලේජ්

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
si: ඉන්ටකෝස්ටල් සිටි

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
si: උවැල්ඩෙ

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
si: වැකාවිලී

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
si: වැල්ඩස්

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
si: වැල්ඩොස්ටා

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
si: වැලන්ටයින්

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
si: වැලී

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
si: වැන් නුයිස්

note: A city in California in the United States
en: Ventura
si: සෙන්ට්‍රල්

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
si: වර්නල්

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
si: වෙරෝ බීච්

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
si: වික්ස්බර්ග්

note: A city in California in the United States
en: Victorville
si: වික්ටෝරියා

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
si: විඩේලියා

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
si: වෙරෝ බීච්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
si: වින්ටර් හෙවන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
si: වින්ටන්

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
si: වර්ජිනියා බීච්

note: A city in California in the United States
en: Visalia
si: විසාලියා

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
si: වැකෝ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
si: වේන්ස්බරෝ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
si: වීටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
si: වේන්රයිට්

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
si: වේක්ෆීල්ඩ්

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
si: වොල්නට් රිජ්

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
si: වෝනර් රොබින්ස්

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
si: බරේ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
si: වෝටබරි

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
si: වෝටවිලී

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
si: වොට්සන්විලී

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
si: වැටොන්ගා

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
si: වේක්‍රොස්

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
si: ෆෝර්ට් වෙයින්

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
si: ජේන්ස්විලී

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
si: රූදර්ෆෝඩ්ටන්

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
si: වෙබ්ස්ටර් සිටි

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
si: වෙල්ස්විලී

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
si: වෙන්ඩෝවර්

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
si: වෙස්ලකෝ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
si: වෙස්ට් බෙන්ඩ්

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
si: බටහිර චිකාගෝ

note: A city in California in the United States
en: West Covina
si: වෙස්ට් පොයින්ට්

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
si: බටහිර මෙම්ෆිස්

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
si: වෙස්ට් පාම් බීච්

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
si: වෙස්ට් ප්ලේන්ස්

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
si: වෙස්ට් පොයින්ට්

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
si: වෙබ්ස්ටර් සිටි

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
si: වෙස්ටර්ලි

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
si: වෙස්ට්ෆීල්ඩ්

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
si: වෙස්ට්හැම්ටන්

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
si: වෙස්ට් පොයින්ට්

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
si: වීටන්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
si: වීටන්

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
si: වීලිං

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
si: වයිට් ප්ලේස්න්

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
si: වයිට්ෆීල්ඩ්

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
si: විචිටා

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
si: විචිටා ඇල්ල

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
si: විලියම්ස්බර්ග්

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
si: විලියම්ස්පෝර්ට්

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
si: විලිස්ටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
si: විලෝ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
si: විලෝ ග්‍රෝව්

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
si: වින්චෙස්ටර්

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
si: වින්ඩර්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
si: වින්ඩම්

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
si: වින්ඩෝ රොක්

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
si: වින්ඩ්සර් ලොක්ස්

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
si: වින්ෆීල්ඩ්

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
si: වින්ක්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
si: විනොනා

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
si: වින්ස්ලෝ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
si: වින්ස්ටන්-සලෙම්

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
si: වින්ටර් හෙවන්

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
si: වෝටවිලී

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
si: විස්කැසෙට්

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
si: විස්කොන්සින් රැපිඩ්ස්

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
si: වයිස්

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
si: වොල්ෆ් තුඩුව

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
si: වූඩ්‍රිං

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
si: වූස්ටර්

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
si: වෝසෙස්ටර්

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
si: වෝලෑන්ඩ්

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
si: වෝර්තිංටන්

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
si: රැන්ගෙල්

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
si: යකිමා

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
si: යකුටට්

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
si: යෑන්ක්ටන්

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
si: රොජර්ස්

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
si: යංස්ටවුන්

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
si: යුමා

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
si: සේන්ස්විල්

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
si: චාර්ලොටේ ඇපලී සා. තෝමස්

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
si: ක්‍රිස්ටිඇන්ස්ටඩ්

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
si: බැරකොආ

note: A city in Uruguay
en: Colonia
si: කොලොනියාව

note: A city in Uruguay
en: Durazno
si: ඩුරැන්සෝ

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
si: පෝටො මැල්ඩොනාඩෝ

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
si: ෆුකී

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
si: සමාකාන්ඩ්

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
si: ටෂ්කෙන්ට්

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
si: ටර්මස්

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
si: අර්ජෙන්ච්

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
si: ඇකරිගුවා

note: A city in Venezuela
en: Barinas
si: බරිනාස්

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
si: බාර්ක්විසිමෙටෝ

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
si: කැලබොසෝ

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
si: කැටකමස්

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
si: ස්‍යුඩෑඩ් බොලිවාර්

note: A city in Venezuela
en: Coro
si: කොරෝ

note: A city in Venezuela
en: El Variante
si: එල් මොන්ටෙ

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
si: එල් විජියා/පිරෙස් ඇල්ෆ්

note: A city in Venezuela
en: Guanare
si: ගුවනෙයාර්

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
si: ගුවනෙයාර්

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
si: ගුවාස්ඩෝලිටෝ

note: A city in Venezuela
en: Güiria
si: ගුරියට්

note: A city in Venezuela
en: La Chica
si: ල සෙයිබා

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
si: මාරිබෝර්

note: A city in Venezuela
en: Maracay
si: බැරකොආ

note: A city in Venezuela
en: Maturín
si: මැටුරින්

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
si: මෙනි ග්‍රෑන්ඩි

note: A city in Venezuela
en: Morocure
si: මොන්රෝ

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
si: ඇමරිල්ලෝ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
si: පෝටො අයාකුචෝ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
si: පෝටො ප්ලැටා

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
si: සැන් අන්ටෝනියෝ ඩෙල් ටචිරා

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
si: ශාන්ත ෆේ

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
si: සැන් ජුවාන් ඩි ලොස් මොරොස්

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
si: ශාන්ත බාබරා

note: A city in Venezuela
en: Valera
si: වැලේරා

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
si: ඩ නැං

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
si: හ නොයි

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
si: හො චි මින්

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
si: මකාවු

note: A city in Yemen
en: 'Adan
si: අඩා

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
si: ඇටක්

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
si: අල් කයිසුමාහ්

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
si: මාරිබ්

note: A city in Yemen
en: Mori
si: මොරිස්

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
si: ස'අඩා/සඩාහ්

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
si: සන්යා

note: A city in Yemen
en: Say'un
si: සයුන්

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
si: ටයිස්

note: A city in Zambia
en: Chinganze
si: චිනන්ඩෙගා

note: A city in Zambia
en: Livingstone
si: ලිවිංස්ටෝන්

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
si: ඔසාකා

note: A city in Zambia
en: Ndola
si: එන්ඩෝලා

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
si: මෙරීහැම්
