MATE Desktop Environment - en to ar translation catalogue (3003 entries)

en: Africa
ar: إفريقيا

[ctx: Region]
en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

en: Asia
ar: آسيا

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
ar: أتلانتك

en: Australasia &amp; Oceania
ar: استراليا &amp; اوقيانيا

en: Central and South America
ar: أميركا الوسطى و الجنوبيّة

en: Europe
ar: أوروبا

en: Middle East
ar: الشّرق الأوسط

en: North America
ar: أميركا الشّماليّة

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
ar: أفغانستان

note: AL - Albania
en: Albania
ar: ألبانيا

note: DZ - Algeria
en: Algeria
ar: الجزائر

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

note: AD - Andorra
en: Andorra
ar: أندورا

note: AO - Angola
en: Angola
ar: أنجولا

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
ar: أنجويلا

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا و باربودا

note: AR - Argentina
en: Argentina
ar: الأرجنتين

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
ar: أرمينيا

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
ar: اروبا

note: AU - Australia
en: Australia
ar: أستراليا

note: AT - Austria
en: Austria
ar: النّمسا

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
ar: جزر البهاما

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
ar: البحرين

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
ar: بنجلاديش

note: BB - Barbados
en: Barbados
ar: بربادوس

note: BY - Belarus
en: Belarus
ar: بيلاروس

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
ar: بلجيكا

note: BZ - Belize
en: Belize
ar: بيليز

note: BJ - Benin
en: Benin
ar: بنن

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
ar: برمودا

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
ar: بوتان

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
ar: بوليفيا

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة و الهرسك

note: BW - Botswana
en: Botswana
ar: بتسوانا

note: BR - Brazil
en: Brazil
ar: البرازيل

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
ar: جزر فيرجن البريطانيّة

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
ar: بروناي

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
ar: بلغاريا

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

note: BI - Burundi
en: Burundi
ar: بوروندي

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
ar: كمبوديا

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
ar: الكامرون

note: CA - Canada
en: Canada
ar: كندا

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
ar: الرأس الاخضر

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
ar: جزر الكيمان

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

note: TD - Chad
en: Chad
ar: تّشاد

note: CL - Chile
en: Chile
ar: شيلي

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
ar: الصين

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر جوز الهند (كيلنج)

note: CO - Colombia
en: Colombia
ar: كولومبيا

note: KM - Comoros
en: Comoros
ar: جزر القمر

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطيه

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
ar: جمهورية الكونغو

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
ar: جزر كوك

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

note: HR - Croatia
en: Croatia
ar: كرواتيا

note: CU - Cuba
en: Cuba
ar: كوبا

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
ar: قبرص

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
ar: جمهورية التّشيك

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
ar: ساحل العاج

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
ar: الدّنمارك

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
ar: جيبوتي

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
ar: الدومنيكا

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
ar: جمهوريّة الدّومينيكان

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
ar: الإكوادور

note: EG - Egypt
en: Egypt
ar: مصر

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
ar: السّلفادور

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائيه

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
ar: أريتريا

note: EE - Estonia
en: Estonia
ar: إستونيا

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
ar: اثيوبيا

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فوكلاند

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

note: FJ - Fiji
en: Fiji
ar: فيجي

note: FI - Finland
en: Finland
ar: فنلندا

note: FR - France
en: France
ar: فرنسا

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
ar: غيانا الفرنسية

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
ar: الأقاليم الشمالية الفرنسية

note: GA - Gabon
en: Gabon
ar: غابون

note: GM - Gambia
en: Gambia
ar: جامبيا

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
ar: جورجيا

note: DE - Germany
en: Germany
ar: ألمانيا

note: GH - Ghana
en: Ghana
ar: غانا

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
ar: جبل طارق

note: GR - Greece
en: Greece
ar: اليونان

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
ar: جرينلاد

note: GD - Grenada
en: Grenada
ar: غرينادا

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
ar: جوام

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
ar: جواتيمالا

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
ar: غيرنسي

note: GN - Guinea
en: Guinea
ar: غينيا

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

note: GY - Guyana
en: Guyana
ar: غيانا

note: HT - Haiti
en: Haiti
ar: هايتي

note: HN - Honduras
en: Honduras
ar: هندوراس

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

note: HU - Hungary
en: Hungary
ar: المجر

note: IS - Iceland
en: Iceland
ar: آيسلندا

note: IN - India
en: India
ar: الهند

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
ar: إندونيسيا

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
ar: إيران

note: IQ - Iraq
en: Iraq
ar: العراق

note: IE - Ireland
en: Ireland
ar: أيرلندا

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

note: IL - Israel
en: Israel
ar: إسرائيل

note: IT - Italy
en: Italy
ar: إيطاليا

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
ar: جامايكا

note: JP - Japan
en: Japan
ar: اليابان

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
ar: جيرسي

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
ar: الأردن

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

note: KE - Kenya
en: Kenya
ar: كينيا

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
ar: كرباتيا

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
ar: الكويت

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
ar: لاووس

note: LV - Latvia
en: Latvia
ar: لاتفيا

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
ar: لبنان

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
ar: ليسوتو

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
ar: ليبيريا

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
ar: ليبيا

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
ar: ليتوانيا

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
ar: لوكسمبورج

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
ar: ماكاو

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
ar: مقدونيا

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
ar: مدغشقر

note: MW - Malawi
en: Malawi
ar: ملاوي

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
ar: ماليزيا

note: MV - Maldives
en: Maldives
ar: مالديفز

note: ML - Mali
en: Mali
ar: مالي

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
ar: مالطة

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
ar: مارتينيك

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
ar: موريتانيا

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
ar: موريشيوس

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
ar: جزيرة الموت

note: MX - Mexico
en: Mexico
ar: المكسيك

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
ar: ميكرونيزيا

note: MD - Moldova
en: Moldova
ar: مولدوفيا

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
ar: موناكو

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
ar: منغوليا

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
ar: مونتسرات

note: MA - Morocco
en: Morocco
ar: المغرب

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
ar: موزامبيق

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
ar: مينامار

note: NA - Namibia
en: Namibia
ar: ناميبيا

note: NR - Nauru
en: Nauru
ar: ناورو

note: NP - Nepal
en: Nepal
ar: نيبال

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
ar: هولندا

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
ar: الانتيل الهولنديه-جزر

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

note: NE - Niger
en: Niger
ar: النيجر

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
ar: نيجيريا

note: NU - Niue
en: Niue
ar: نييوي

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

note: NO - Norway
en: Norway
ar: النّرويج

note: OM - Oman
en: Oman
ar: عمان

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
ar: باكستان

note: PW - Palau
en: Palau
ar: بالاو

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
ar: فلسطين

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
ar: بنما

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
ar: البراغواي

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
ar: بيرو

note: PH - Philippines
en: Philippines
ar: الفلبّين

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
ar: بيتكيرن

note: PL - Poland
en: Poland
ar: بولندا

note: PT - Portugal
en: Portugal
ar: البرتغال

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

note: QA - Qatar
en: Qatar
ar: قطر

note: RO - Romania
en: Romania
ar: رومانيا

note: RU - Russian Federation
en: Russia
ar: روسيا

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
ar: رواندا

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
ar: ريونيون

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتليمي

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
ar: سانت هيلانة

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
ar: سانت مارتن

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيير وميكلون

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرينادين

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
ar: ساموا

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
ar: سانت ماركوس

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربيّة السّعوديّة

note: SN - Senegal
en: Senegal
ar: سنغال

note: RS - Serbia
en: Serbia
ar: صربيا

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
ar: سيشيل

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
ar: سيراليون

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
ar: سنغافورة

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
ar: سلوفينيا

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

note: SO - Somalia
en: Somalia
ar: الصومال

note: ZA - South Africa
en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبيه وجزر سندويتش الجنوبية

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
ar: كوريا الجنوبيه

note: ES - Spain
en: Spain
ar: إسبانيا

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
ar: سري لانكا

note: SD - Sudan
en: Sudan
ar: السودان

note: SR - Suriname
en: Suriname
ar: سورينام

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
ar: سوازيلند

note: SE - Sweden
en: Sweden
ar: السّويد

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
ar: سويسرا

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
ar: سوريا

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
ar: تايوان

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
ar: تنزانيا

note: TH - Thailand
en: Thailand
ar: تايلاند

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

note: TG - Togo
en: Togo
ar: توغو

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
ar: توكلو

note: TO - Tonga
en: Tonga
ar: تونجا

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد و توباغو

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
ar: تونس

note: TR - Turkey
en: Turkey
ar: تركيّا

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
ar: توركمنستان

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
ar: تركس وكايكوس الجزر

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
ar: توفالو

note: UG - Uganda
en: Uganda
ar: اوغندا

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
ar: أوكرانيا

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربيّة المتّحدة

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
ar: المملكة المتّحدة

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
ar: الولايات المتّحدة

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
ar: الجزر الصغيرة البعيدة للولايات المتحدة

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
ar: الأوروغواي

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
ar: اوزبكستان

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
ar: فانواتو

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
ar: فينزويلا

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
ar: فييتنام

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
ar: الصحراء الشرقية

note: YE - Yemen
en: Yemen
ar: اليمن

note: ZM - Zambia
en: Zambia
ar: زامبيا

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
ar: زمبابوي

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
ar: غرب الكونغو

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
ar: شرق الكونغو

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
ar: وقت إندونيسيا الغربي

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
ar: وقت إندونيسيا المركزي

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
ar: وقت إندونيسيا الشرقي

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
ar: شرق كازاخستان

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
ar: غرب كازاخستان

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
ar: شرق منغوليا

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
ar: غرب منغوليا

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
ar: منغوليا الداخلية

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
ar: غرب جرينلاند

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
ar: شرق جرينلاد

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
ar: وقت الأطلنطي

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
ar: ش

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
ar: وايك آيلاند

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
ar: ش

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
ar: فرناندو دي نورونا

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
ar: وقت برازيليا

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
ar: جزر الكناري

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
ar: الوقت المركزي

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
ar: وقت ألاسكا

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
ar: اقليم العاصمة الأستراليه

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
ar: نيو ساوث ويلز

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
ar: الاقليم الشمالي

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
ar: كوينزلاند

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
ar: جنوب استراليا

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
ar: تاسمانيا

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
ar: استراليا الغربية

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
ar: بروكسل، اقليم الفلمنك والوالون

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
ar: هاينوت

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
ar: ليمبورغ

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
ar: لييج

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
ar: غرب فلاندرز

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
ar: آلبرتا

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
ar: كولومبيا البريطانيّة

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
ar: مانيتوبا

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
ar: نيوبرونزويك

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
ar: المقاطعات الشّماليّة الغربيّة

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
ar: نوفا سكوتيا

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
ar: نونافوت

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
ar: جزيرة الأمير إدوارد

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
ar: ساسكاتشوان

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
ar: يوكون

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
ar: آنهوى

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
ar: فوجيان

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
ar: غانسو

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
ar: غواندونغ

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
ar: قوانغشى

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
ar: غويزو

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
ar: هاينان

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
ar: هيلونغيانغ

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
ar: هونان

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
ar: منغوليا الداخلية

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
ar: جيلين

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
ar: لياونينغ

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
ar: شنشى

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
ar: سيتشوان

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
ar: شينجيانغ

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
ar: يونان

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
ar: جيجيانغ

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
ar: بادن - فورتمبيرغ

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
ar: بافاريا

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
ar: هيس

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
ar: ساكسونيا السفلى

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
ar: مكلنبرغ - بوميرانيا الغربية

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
ar: شمال الراين - وستفاليا

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
ar: راينلاند - بفالز

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
ar: سارلاند

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
ar: ساكسونيا

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
ar: ساكسونيا - انهالت

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
ar: شليسفيغ - هولشتاين

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
ar: تورنغن

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
ar: باجا كاليفورنيا

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
ar: باجا كاليفورنيا سور

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
ar: شرق وجنوب شرق انكلترا

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
ar: ميدلاندز

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
ar: شمال شرق انكلترا

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
ar: شمال غرب انجلترا

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
ar: أيرلندا الشّماليّة

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
ar: سكوتلندا

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
ar: جنوب وجنوب غرب انجلترا

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
ar: ويلز

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
ar: ألاباما

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
ar: ألاسكا

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
ar: أريزونا

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
ar: أركانساس

note: A state/province/territory in United States
en: California
ar: كاليفورنيا

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
ar: كولورادو

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
ar: كونيكتيكت

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
ar: ديلاوير

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
ar: مقاطعة كولومبيا

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
ar: فلوريدا

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
ar: هاواي

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
ar: إداهو

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
ar: إلينوي

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
ar: آيوا

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
ar: كانساس

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
ar: كنتكي

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
ar: ماين

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
ar: ميريلاند

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
ar: ماسوتشوستس

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
ar: مشيغان

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
ar: مينيسوتا

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
ar: مسيسيبي

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
ar: ميسوري

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
ar: مونتانا

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
ar: نبراسكا

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
ar: نيفادا

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
ar: نيوهامشاير

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
ar: نيوجيرسي

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
ar: نيومكسيكو

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
ar: كارولينا الشّماليّة

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
ar: داكوتا الشّماليّة

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
ar: أوهايو

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
ar: أوكلاهوما

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
ar: أوريغون

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
ar: بنسلفانيا

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
ar: رود آيلاند

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
ar: كارولينا الجنوبيّة

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
ar: داكوتا الجنوبيّة

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
ar: تينيسي

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
ar: تكساس

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
ar: يوتاه

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
ar: فيرمونت

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
ar: فرجينيا

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
ar: غرب فرجينيا

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
ar: وسكنسن

note: A city in Afghanistan
en: Herat
ar: هرات

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
ar: كابول

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
ar: تيرانا

note: A city in Algeria
en: Adrar
ar: أدرار

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
ar: الجزائر

note: A city in Algeria
en: Annaba
ar: عنّابة

note: A city in Algeria
en: Batna
ar: باتنة

note: A city in Algeria
en: Bechar
ar: بشار

note: A city in Algeria
en: Bejaia
ar: بجاية

note: A city in Algeria
en: Biskra
ar: بسكرة

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
ar: بوسعادة

note: A city in Algeria
en: Constantine
ar: قسنطينة

note: A city in Algeria
en: Djanet
ar: جانت

note: A city in Algeria
en: El Golea
ar: القليعة

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
ar: غرداية

note: A city in Algeria
en: Illizi
ar: اليزي

note: A city in Algeria
en: Laghouat
ar: الأغواط

note: A city in Algeria
en: Oran
ar: وهران

note: A city in Algeria
en: Ouargla
ar: ورقلة

note: A city in Algeria
en: Setif
ar: سطيف

note: A city in Algeria
en: Tebessa
ar: تبسة

note: A city in Algeria
en: Tiaret
ar: تيارت

note: A city in Algeria
en: Timimoun
ar: تيميمون

note: A city in Algeria
en: Tindouf
ar: تندوف

note: A city in Algeria
en: Touggourt
ar: توغرت

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
ar: باغو باغو

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
ar: سانت جون

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
ar: بوينوس أيرس

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
ar: كومودورو ريفادافيا

note: A city in Argentina
en: Corrientes
ar: كورينتيس

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
ar: قرطبة

note: A city in Argentina
en: El Palomar
ar: بالومار

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
ar: إيزيزا

note: A city in Argentina
en: Formosa
ar: فورموسا

note: A city in Argentina
en: Mendoza
ar: ميندوزا

note: A city in Argentina
en: Posadas
ar: بوساداس

note: A city in Argentina
en: Resistencia
ar: ريزستنسيا

note: A city in Argentina
en: Rosario
ar: روزاريو

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
ar: ريو غاليغوس

note: A city in Argentina
en: Río Grande
ar: ريو غراندي

note: A city in Argentina
en: Salta
ar: سالتا

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
ar: سان فرناندو

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
ar: اوشوايا

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
ar: يِرڤان

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
ar: أديليد

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
ar: أليس سبرنغز

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
ar: برزبن

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
ar: بروم

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
ar: بولسبروك

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
ar: كيرنز

note: The capital of Australia
en: Canberra
ar: كانبرا

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
ar: كوولانغاتا

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
ar: داروين

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
ar: دوبو

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
ar: هوبارت

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
ar: كانونورا

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
ar: لاونسيستون

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
ar: ميلبورن

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
ar: جبل عيسى

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
ar: بيرث

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
ar: ريتشموند

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
ar: روكهامبتون

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
ar: سدني

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
ar: تاموورث

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
ar: تاونسفيل

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
ar: ايغن انا ينستال

note: A city in Austria
en: Graz
ar: غراز

note: A city in Austria
en: Hohenems
ar: هوهنمز

note: A city in Austria
en: Innsbruck
ar: إنزبرك

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
ar: كلاغنفورت

note: A city in Austria
en: Linz
ar: لانز

note: A city in Austria
en: Salzburg
ar: سالزبرغ

note: A city in Austria
en: Tulln
ar: تولن

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
ar: فيينا

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
ar: وينر نويشتاد

note: A city in Austria
en: Zell am See
ar: زيل آم سي

note: A city in Austria
en: Zeltweg
ar: زيلتويغ

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
ar: باكو

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
ar: فريبورت

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
ar: جورجتاون

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
ar: ناسو

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
ar: الحد

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
ar: برست

note: The capital of Belarus
en: Minsk
ar: مينسك

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
ar: انتويرب

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
ar: بروكسل

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
ar: شييفر

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
ar: إلزنبورن

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
ar: كوكسيدي

note: A city in Belize
en: Belize City
ar: إليزابث ستي

note: A city in Benin
en: Cotonou
ar: كوتونو

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
ar: هاملتن

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
ar: سنت جورج

note: A city in Bolivia
en: Camiri
ar: كاميري

note: A city in Bolivia
en: Cobija
ar: كوبيّا

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
ar: كوتشابامبا

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
ar: كونسيبسيون

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
ar: لا باز

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
ar: ماغدالينا

note: A city in Bolivia
en: Oruro
ar: أورور

note: A city in Bolivia
en: Potosí
ar: بوتوسي

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
ar: بويرتو سواريز

note: A city in Bolivia
en: Reyes
ar: ريس

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
ar: ريبيرالتا

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
ar: رورناباك

note: A city in Bolivia
en: San Borja
ar: سان بورخا

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
ar: سان خواكين

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
ar: سوكر

note: A city in Bolivia
en: Tarija
ar: تاريجا

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
ar: ترنيداد

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
ar: فيلامونتس

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
ar: ياكويبا

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
ar: بانيا لوكا

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
ar: موستار

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
ar: سراييفو

note: A city in Botswana
en: Francistown
ar: فرنسيستاون

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
ar: غانزي

note: A city in Botswana
en: Kasane
ar: كازاني

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
ar: ليتلهاكاني

note: A city in Botswana
en: Maun
ar: ماوم

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
ar: أنابوليس

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
ar: بيلو هوريزونتي

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
ar: بيليم

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
ar: بوا فيستا

note: The capital of Brazil
en: Brasília
ar: برازيليا

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
ar: كامبيناس

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
ar: كامبو غراندي

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
ar: كورمبا

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
ar: كروزيرو دو سول

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
ar: كويابا

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
ar: كوريتابا

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
ar: فلريانوبوليس

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
ar: فورتاليزا

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
ar: فوز دو ايغواسو

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
ar: غوارولهوس

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
ar: خواو بيسوا

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
ar: لوندرينا

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
ar: ماثيو

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
ar: مناوس

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
ar: مارابا

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
ar: ناتال

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
ar: بيلوتاس

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
ar: بونتا بورا

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
ar: بورتو أليغري

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
ar: ريسيف

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
ar: ريو برانكو

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
ar: ريو دي جانيرو

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
ar: سلفادور

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
ar: سانتا ماريا

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
ar: سانتاريم

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
ar: ساو خوسيه دوس كامبوس

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
ar: ساو لويس

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
ar: ساو باولو

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
ar: تيفي

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
ar: تيريسينا

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
ar: أوروغوايانا

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
ar: فلهينا

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
ar: برغاس

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
ar: بلوفديف

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
ar: صوفيا

note: A city in Bulgaria
en: Varna
ar: فارنا

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
ar: واغادوغو

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
ar: بوجمبورا

note: A city in Cameroon
en: Garoua
ar: غاروا

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
ar: نغاونديز

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
ar: ياوندي

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
ar: أبُّتسفورد

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
ar: اكلافيك

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
ar: ارفيات

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
ar: باغوتفيل

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
ar: بيكر ليك

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
ar: باثرست

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
ar: بدفورد

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
ar: بيلا كوولا

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
ar: نهر بيرينس

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
ar: برجن

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
ar: بلو ريفر

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
ar: بوردين

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
ar: براندون

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
ar: بروادفيف

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
ar: بروكس

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
ar: بيرلينجتون

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
ar: بورواش

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
ar: كاليدونيا

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
ar: كاليجري

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
ar: كمبردج بي

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
ar: نهر كامبل

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
ar: كاب دورست

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
ar: كاب داير

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
ar: كارترايت

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
ar: كاستليغار

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
ar: شابليو

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
ar: شارلوتّاون

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
ar: تشيسترفيلد

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
ar: شيبوغامو

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
ar: تشرشل

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
ar: كلينتون

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
ar: نهر كلايد

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
ar: كولد لايك

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
ar: كوموكس

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
ar: ميناء الشعاب

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
ar: كرانبروك

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
ar: كريستون

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
ar: دفين

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
ar: داوسون

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
ar: دياس

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
ar: بحيره الغزلان

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
ar: درايدن

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
ar: يارلتون

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
ar: إدمنتون

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
ar: ادسون

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
ar: بحيرة اليوت

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
ar: إلميرا

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
ar: ستيفان

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
ar: يوريكا

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
ar: فلين فلون

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
ar: فورت شيبويان

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
ar: قلعة الرجاء الصالح

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
ar: فورت مكموراي

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
ar: فورت نلسون

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
ar: فورت سمبسون

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
ar: فورت سميث

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
ar: فريدريكتون

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
ar: غايجتاون

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
ar: غاندر

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
ar: غاتينو

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
ar: جيرالتون

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
ar: غيلام

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
ar: غجوا هافن

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
ar: غولدن

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
ar: غوس بي

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
ar: غور باي

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
ar: غراند رابدز

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
ar: غران بريري

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
ar: جرينوود

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
ar: هاليفاكس

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
ar: هال بيتش

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
ar: هاملتن

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
ar: نهر القش

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
ar: هبرون

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
ar: هاي لافل

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
ar: هوب

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
ar: إيغلوكيك

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
ar: ينوفيك

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
ar: إيكالويت

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
ar: بحيره الجزيرة

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
ar: كاسبر

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
ar: كاملوبس

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
ar: كابوسكاسينغ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
ar: كيلوونا

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
ar: كينورا

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
ar: كيندرسلي

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
ar: كينجستون

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
ar: كووججواك

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
ar: ليثبريدج

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
ar: ليفربول

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
ar: لندن

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
ar: لين لايك

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
ar: ليتون

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
ar: ماكوفيك

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
ar: ماريس هاربر

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
ar: ماتاغامي

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
ar: مايو

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
ar: ميدوو لايك

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
ar: مدسون هات

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
ar: ميامي

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
ar: مونكتون

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
ar: مونتريال

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
ar: موسوني

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
ar: نائين

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
ar: نانايمو

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
ar: ناتال

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
ar: ناتاشكوان

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
ar: نيباوين

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
ar: نورمان والس

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
ar: شمال باتليفورد

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
ar: نورث بي

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
ar: نورواي هاوس

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
ar: أولد كراو

note: The capital of Canada
en: Ottawa
ar: أوتاوا

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
ar: بانغنيرتونغ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
ar: باولاتوك

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
ar: نهر السلام

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
ar: بنتيكتون

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
ar: بيتاواوا

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
ar: بيتربورو

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
ar: بنشر كريك

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
ar: بون إنلت

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
ar: بورت هاردي

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
ar: باول النهر

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
ar: برينس البرت

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
ar: برينس جورج

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
ar: برينس روبرت

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
ar: برنستون

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
ar: كويبيك

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
ar: كسنيل

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
ar: رانكين إنلت

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
ar: راد دير

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
ar: البحيرة الحمراء

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
ar: ريجينا

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
ar: ريبلس باي

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
ar: ريزولوت

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
ar: ريفيلستوك

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
ar: روبرفال

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
ar: ساكس الميناء

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
ar: سانت أنثوني

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
ar: سانت جون

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
ar: سانت جون

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
ar: سانت ليونارد

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
ar: ساندسبيت

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
ar: سارنيا

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
ar: ساسكاتون

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
ar: شيفرفيل

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
ar: شربروك

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
ar: شينغل بوينت

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
ar: سيو لوكاوت

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
ar: سلايف لايك

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
ar: سمذرز

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
ar: ساوثيند

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
ar: ستيفنفيل

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
ar: ستيوارت

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
ar: ستوني رابدس

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
ar: سُدبَري

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
ar: سويفت كرنت

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
ar: سدني

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
ar: تيراس

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
ar: تيسلين

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
ar: ذي باس

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
ar: ثندر بي

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
ar: تيمنز

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
ar: توفينو

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
ar: تورنتو

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
ar: ترينتن

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
ar: توكتوياكتوك

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
ar: فانكوفر

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
ar: فيرنون

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
ar: فكتوريا

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
ar: واترلو

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
ar: بحيره واطسون

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
ar: واوا

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
ar: وايتيكورت

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
ar: وايتهورس

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
ar: ويارتون

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
ar: بحيره وليامز

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
ar: ويندزر

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
ar: وينيبيج

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
ar: يارموث

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
ar: يلونايف

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
ar: يوركتون

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
ar: جورجتاون

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
ar: بانغاسو

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
ar: بانكوي

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
ar: بربراتي

note: A city in Chad
en: Moundou
ar: موندو

note: A city in Chad
en: Sarh
ar: سار

note: A city in Chile
en: Antofagasta
ar: آنتوفاغاستا

note: A city in Chile
en: Arica
ar: أريكا

note: A city in Chile
en: Balmaceda
ar: بالماسيدا

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
ar: كونسيبسيون

note: A city in Chile
en: La Serena
ar: سيرينا

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
ar: بويرتو مونت

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
ar: بونتا أريناس

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
ar: سانتياغو

note: A city in Chile
en: Temuco
ar: تيموكو

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
ar: بكّين

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
ar: شانغشون

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
ar: شانغ

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
ar: تشنغ دو

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
ar: شونغكينغ

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
ar: داليان

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
ar: غوانغزو

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
ar: غويلين

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
ar: هانغزو

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
ar: حربين

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
ar: هفي

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
ar: هوهوت

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
ar: كاشي

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
ar: كونمينغ

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
ar: لانزو

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
ar: نانجينغ

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
ar: نانينغ

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
ar: كينداو

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
ar: سانيا

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
ar: شنغهاي

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
ar: شانتو

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
ar: شنتشن

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
ar: تاييوان

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
ar: تيانجن

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
ar: ووهان

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
ar: زيامن

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
ar: بوكارامانغا

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
ar: بوان نوار

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
ar: أروا

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
ar: ليبيريا

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
ar: بويرتو ليمون

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
ar: دوبوفنك

note: A city in Croatia
en: Osijek
ar: اوسييك

note: A city in Croatia
en: Rijeka
ar: رييكا

note: A city in Croatia
en: Split
ar: سبلت

note: A city in Croatia
en: Zadar
ar: زدار

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
ar: زغرب

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
ar: سيينفويغوس

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
ar: مانزانيلو

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
ar: أكروتيري

note: A city in Cyprus
en: Paphos
ar: بافوس

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
ar: برنو

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
ar: هارلوفي فاري

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
ar: ليبيراك

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
ar: أوسترافا

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
ar: براغ

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
ar: أبدجان

note: A city in Denmark
en: Billund
ar: بيلند

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
ar: كوبنهاكن

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
ar: إيشبيرغ

note: A city in Denmark
en: Karup
ar: كاروب

note: A city in Denmark
en: Kastrup
ar: كاستروب

note: A city in Denmark
en: Odense
ar: أودنسي

note: A city in Denmark
en: Roskilde
ar: روسكيلده

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
ar: جيبوتي

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
ar: روسو

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
ar: لا رومانا

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
ar: بويرتو بلاتا

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
ar: سانتياغو

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
ar: لاتاكونغا

note: A city in Ecuador
en: Manta
ar: مانتا

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
ar: العريش

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
ar: الغردقة

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
ar: القابوطي

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
ar: الإسكندريّة

note: A city in Egypt
en: Aswan
ar: أسوان

note: A city in Egypt
en: Asyut
ar: أسيوط

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
ar: القاهرة

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
ar: الأقصر

note: A city in Egypt
en: Taba
ar: طابا

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
ar: كوريساري

note: A city in Estonia
en: Kärdla
ar: كاردلا

note: A city in Estonia
en: Pärnu
ar: بارنو

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
ar: تلّين

note: A city in Estonia
en: Tartu
ar: تارتو

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
ar: ستانلي

note: A city in Finland
en: Enontekiö
ar: انونتكيو

note: A city in Finland
en: Halli
ar: هالي

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
ar: هلسنكي

note: A city in Finland
en: Ivalo
ar: إيفالو

note: A city in Finland
en: Joensuu
ar: جوينسو

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
ar: جيفاسكيلا

note: A city in Finland
en: Kajaani
ar: كاجاني

note: A city in Finland
en: Kauhava
ar: كاوهافا

note: A city in Finland
en: Kemi
ar: كيمي

note: A city in Finland
en: Kittilä
ar: كيتيلا

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
ar: كرونوبي

note: A city in Finland
en: Kuopio
ar: كووبيو

note: A city in Finland
en: Kuusamo
ar: كووسامو

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
ar: لابينراتا

note: A city in Finland
en: Mikkeli
ar: ميكيلي

note: A city in Finland
en: Oulu
ar: أولو

note: A city in Finland
en: Pori
ar: بوري

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
ar: روفانييمي

note: A city in Finland
en: Savonlinna
ar: سافونلينا

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
ar: توركو

note: A city in Finland
en: Utti
ar: وتى

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
ar: فاسا

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
ar: فانتا

note: A city in Finland
en: Varkaus
ar: فاركوس

note: A city in France
en: Agen
ar: آجن

note: A city in France
en: Ajaccio
ar: اجاكسيو

note: A city in France
en: Avord
ar: افورد

note: A city in France
en: Bastia
ar: باستيا

note: A city in France
en: Beauvais
ar: بوفيه

note: A city in France
en: Bergerac
ar: برجراك

note: A city in France
en: Biarritz
ar: بيارتز

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
ar: بوردو

note: A city in France
en: Bourges
ar: بورج

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
ar: برست

note: A city in France
en: Béziers
ar: بيزيي

note: A city in France
en: Caen
ar: كاين

note: A city in France
en: Calvi
ar: كالفي

note: A city in France
en: Cambrai
ar: كامبراي

note: A city in France
en: Cannes
ar: كانس

note: A city in France
en: Carcassonne
ar: كاركاسون

note: A city in France
en: Cazaux
ar: كازاوس

note: A city in France
en: Chambéry
ar: شامبري

note: A city in France
en: Cherbourg
ar: شيربورغ

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
ar: شالون-اون-شومباني

note: A city in France
en: Châteauroux
ar: شاتورو

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
ar: كليرمونت-فيراند

note: A city in France
en: Cognac
ar: كونياك

note: A city in France
en: Colmar
ar: كولمار

note: A city in France
en: Dijon
ar: ديجون

note: A city in France
en: Dinard
ar: دينارد

note: A city in France
en: Dole
ar: دول

note: A city in France
en: Grenoble
ar: جرينوبل

note: A city in France
en: Hyères
ar: هياراس

note: A city in France
en: Istres
ar: غدا

note: A city in France
en: La Rochelle
ar: لا روشال

note: A city in France
en: Lannion
ar: لانيون

note: A city in France
en: Le Mans
ar: لي مانس

note: A city in France
en: Lille
ar: ليل

note: A city in France
en: Limoges
ar: ليموجس

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
ar: لوكسيويل-لي-بان

note: A city in France
en: Lyon
ar: ليون

note: A city in France
en: Marseille
ar: مرسيليا

note: A city in France
en: Metz
ar: ميتز

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
ar: مونت-دي-مارسان

note: A city in France
en: Montpellier
ar: مونبلييه

note: A city in France
en: Nancy
ar: نانسي

note: A city in France
en: Nantes
ar: نانت

note: A city in France
en: Nice
ar: نيس

note: A city in France
en: Nîmes
ar: نيمس

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
ar: أورنج

note: A city in France
en: Orléans
ar: اورليانز

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
ar: باريس

note: A city in France
en: Pau
ar: باو

note: A city in France
en: Perpignan
ar: بيربنيان

note: A city in France
en: Poitiers
ar: بواتييه

note: A city in France
en: Quimper
ar: كويمبر

note: A city in France
en: Reims
ar: ريمس

note: A city in France
en: Rennes
ar: رانس

note: A city in France
en: Rodez
ar: روديز

note: A city in France
en: Rouen
ar: روان

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
ar: سان بريوك

note: A city in France
en: Strasbourg
ar: ستراسبورغ

note: A city in France
en: Tarbes
ar: تاربس

note: A city in France
en: Toulouse
ar: تولوز

note: A city in France
en: Tours
ar: تور

note: A city in France
en: Troyes
ar: تروياس

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
ar: فيشي

note: A city in France
en: Évreux
ar: أيفرو

note: The capital of Gabon
en: Libreville
ar: ليبرفيل

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
ar: بورت-جنتيل

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
ar: ألتنبيرج

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
ar: أوكسبورغ

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
ar: برلين

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
ar: بيندرسليبن

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
ar: براونشفيغ

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
ar: برمن

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
ar: بوشال

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
ar: سيلي

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
ar: دورتموند

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
ar: درسدن

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
ar: ينشيم

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
ar: فابرك

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
ar: فرايدريكتشافن

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
ar: فريتزلار

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
ar: هان

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
ar: هامبورغ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
ar: هانوفر

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
ar: هوف

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
ar: هون

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
ar: هولزدورف

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
ar: كالكار

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
ar: كارلسروه

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
ar: كاسل

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
ar: كيل

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
ar: لاج

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
ar: لاهر

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
ar: لاوفيم

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
ar: لايبزيغ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
ar: مبستيتن

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
ar: ميونخ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
ar: مونشينغلادباش

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
ar: نوبورغ فدر دوناو

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
ar: نيوستيم

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
ar: نيدرستيتن

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
ar: نوردولز

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
ar: نورمبرغ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
ar: أوبربفافنهوفن

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
ar: بارشيم

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
ar: رامستاين

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
ar: راين

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
ar: روث

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
ar: شليسفيغ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
ar: سبانغداهليم

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
ar: شتوتغارت

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
ar: ترولنهاغن

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
ar: وسترلاند

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
ar: فيسبادن

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
ar: وونستورف

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
ar: زويبروكن

note: The capital of Ghana
en: Accra
ar: أكرا

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
ar: جبل طارق

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
ar: اليكساندروبولي

note: A city in Greece
en: Andravída
ar: أندرافيدا

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
ar: أثينا

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
ar: شيوس

note: A city in Greece
en: Kos
ar: كوس

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
ar: نارسارسواك

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
ar: غواتيمالا

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
ar: هويهويتننانغو

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
ar: بويرتو باريوس

note: A city in Guatemala
en: Tikal
ar: تيكال

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
ar: جورجتاون

note: A city in Honduras
en: Amapala
ar: أمابالا

note: A city in Honduras
en: Catacamas
ar: كاتاكاماس

note: A city in Honduras
en: Guanaja
ar: غواناجا

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
ar: لا شيبا

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
ar: لا إسبيرانزا

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
ar: بويرتو لمبيرا

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
ar: تيغوسيغالبا

note: A city in Honduras
en: Tela
ar: تيلا

note: A city in Honduras
en: Yoro
ar: يُرو

note: The capital of Hungary
en: Budapest
ar: بودابست

note: A city in Hungary
en: Debrecen
ar: دبرسين

note: A city in Hungary
en: Szeged
ar: زجد

note: A city in Hungary
en: Szolnok
ar: شلنُك

note: A city in Iceland
en: Akureyri
ar: اكوريري

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
ar: ريكيافيك

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
ar: أكرا

note: A city in India
en: Ahmadabad
ar: أحمد أباد

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
ar: أمرستار

note: A city in India
en: Hyderabad
ar: حيدر أباد

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
ar: كوشي

note: A city in India
en: Patna
ar: باتنا

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
ar: ثيروفانانثابورام

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
ar: آبادان

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
ar: أبو موسا

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
ar: آغاجاری

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
ar: الأحواز

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
ar: اردبيل

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
ar: بندر عبّاس

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
ar: بندر بوشهر

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
ar: بندر لنگه

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
ar: بندر ماهشهر

note: A city in Iran
en: Esfahan
ar: أصفهان

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
ar: حمدان

note: A city in Iran
en: Kerman
ar: كرمان

note: A city in Iran
en: Kermanshah
ar: كرمنشاه

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
ar: مشهد

note: A city in Iran
en: Rasht
ar: رشت

note: A city in Iran
en: Sanandaj
ar: ساننداج

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
ar: شيراز

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
ar: تبريز

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
ar: يزد

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
ar: كورك

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
ar: دبلن

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
ar: شانون

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
ar: دوغلاس

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
ar: تل ابيب

note: A city in Italy
en: Albenga
ar: ألبنجا

note: A city in Italy
en: Alghero
ar: آلغيرو

note: A city in Italy
en: Aviano
ar: أفيانو

note: A city in Italy
en: Bolzano
ar: بولزانو

note: A city in Italy
en: Brindisi
ar: برنديسي

note: A city in Italy
en: Cagliari
ar: كالغياري

note: A city in Italy
en: Capri
ar: كابري

note: A city in Italy
en: Catania
ar: كاتانيا

note: A city in Italy
en: Cervia
ar: سيرفيا

note: A city in Italy
en: Crotone
ar: كروتون

note: A city in Italy
en: Decimomannu
ar: ديسيمومانو

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
ar: دوبّياكو

note: A city in Italy
en: Ferrara
ar: فيرارا

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
ar: فلورنس

note: A city in Italy
en: Frosinone
ar: فروسينون

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
ar: غيويا ديل كولي

note: A city in Italy
en: Grazzanise
ar: غرازانيسي

note: A city in Italy
en: Grosseto
ar: غروسّيتو

note: A city in Italy
en: Grottaglie
ar: غروتاغلي

note: A city in Italy
en: Lampedusa
ar: لامبيدوسا

note: A city in Italy
en: Latina
ar: لاتينا

note: A city in Italy
en: Lecce
ar: ليتشه

note: A city in Italy
en: Messina
ar: مسينا

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
ar: نابلس

note: A city in Italy
en: Palermo
ar: باليرمو

note: A city in Italy
en: Pantelleria
ar: بانتيليريا

note: A city in Italy
en: Parma
ar: بارما

note: A city in Italy
en: Perugia
ar: بروجيا

note: A city in Italy
en: Pescara
ar: بسكارا

note: A city in Italy
en: Piacenza
ar: بياتشنزا

note: A city in Italy
en: Rieti
ar: ريتي

note: A city in Italy
en: Rimini
ar: ريمِني

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
ar: روما

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
ar: رونتشي دي ليجيوناري

note: A city in Italy
en: Tarvisio
ar: تارفيسيو

note: A city in Italy
en: Trevico
ar: تريفيكو

note: A city in Italy
en: Trieste
ar: تريسته

note: A city in Italy
en: Viterbo
ar: فيتربو

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
ar: كينجستون

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
ar: مونتيغو بي

note: A city in Japan
en: Akita
ar: اكيتا

note: A city in Japan
en: Aomori
ar: أوموري

note: A city in Japan
en: Asahikawa
ar: أساهيكاوا

note: A city in Japan
en: Ashiya
ar: أشيا

note: A city in Japan
en: Chofu
ar: شوفو

note: A city in Japan
en: Fukue
ar: فوكو

note: A city in Japan
en: Fukuoka
ar: فيكووكا

note: A city in Japan
en: Hakodate
ar: اكوداتي

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
ar: هاماماتسو

note: A city in Japan
en: Hanamaki
ar: هاناماكي

note: A city in Japan
en: Hiroshima
ar: هيروشيما

note: A city in Japan
en: Izumo
ar: ايزومو

note: A city in Japan
en: Kagoshima
ar: كاغوشيما

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
ar: كيتاكيشو

note: A city in Japan
en: Kumamoto
ar: كوماموتو

note: A city in Japan
en: Matsumoto
ar: ماتسوموتو

note: A city in Japan
en: Matsuyama
ar: ماتسوياما

note: A city in Japan
en: Memambetsu
ar: ميمامبيتسو

note: A city in Japan
en: Miyazaki
ar: ميازاكي

note: A city in Japan
en: Mombetsu
ar: مومبيتسو

note: A city in Japan
en: Nagasaki
ar: ناجاساكي

note: A city in Japan
en: Naha
ar: ناها

note: A city in Japan
en: Niigata
ar: نيغاتا

note: A city in Japan
en: Obihiro
ar: أوبيهيرو

note: A city in Japan
en: Odate
ar: أوداتي

note: A city in Japan
en: Oita
ar: أويتا

note: A city in Japan
en: Okayama
ar: اوكاياما

note: A city in Japan
en: Osaka
ar: اوساكا

note: A city in Japan
en: Saga
ar: ساغا

note: A city in Japan
en: Sendai
ar: سينداي

note: A city in Japan
en: Takamatsu
ar: تاكاماتسو

note: A city in Japan
en: Tottori
ar: توروتي

note: A city in Japan
en: Toyama
ar: توياما

note: A city in Japan
en: Wakkanai
ar: واكاناي

note: A city in Japan
en: Yamagata
ar: ياماغارتا

note: A city in Japan
en: Yao
ar: ياو

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
ar: العقبة

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
ar: الجيزة

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
ar: عمّان

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
ar: الماطي

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
ar: استانا

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
ar: شيمكنت

note: A city in Kenya
en: Eldoret
ar: الدوريت

note: A city in Kenya
en: Kisumu
ar: كيسومو

note: A city in Kenya
en: Mombasa
ar: مومباسا

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
ar: نيروبي

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
ar: لندن

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
ar: الكويت

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
ar: بشكك

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
ar: فينتيان

note: A city in Latvia
en: Liepāja
ar: لييباجا

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
ar: بيروت

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
ar: طرابلس

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
ar: كاوناس

note: A city in Lithuania
en: Palanga
ar: بالانغا

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
ar: فيلنيوس

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
ar: شياولياي

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
ar: ماكاو

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
ar: تايبا

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
ar: أوهريد

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
ar: انتاناناريفو

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
ar: بنتولو

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
ar: جورجتاون

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
ar: كوتا كينابالو

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
ar: كوانتان

note: A city in Malaysia
en: Kuching
ar: كوتشنغ

note: A city in Malaysia
en: Kudat
ar: كودات

note: A city in Malaysia
en: Miri
ar: ميري

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
ar: ساندخان

note: A city in Malaysia
en: Sepang
ar: سيبانغ

note: A city in Malaysia
en: Sibu
ar: سيبو

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
ar: سيتياوان

note: A city in Malaysia
en: Tawau
ar: تاواو

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
ar: فكتوريا

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
ar: مال

note: A city in Malta
en: Luqa
ar: لوقا

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
ar: لامنتين

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
ar: نواديبو

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
ar: نواكشوط

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
ar: أكابولكو

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
ar: أغوسكاليونتس

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
ar: كامبيتشي

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
ar: كانكون

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
ar: تشيتومال

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
ar: تشيواوا

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
ar: سيوداد خواريز

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
ar: ثيوداد اوبريجون

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
ar: ثيوداد فكتوريا

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
ar: كوليما

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
ar: كوزوميل

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
ar: كويرنافاكا

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
ar: كوليكان

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
ar: دورانجو

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
ar: غودالاهارا

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
ar: غواياماس

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
ar: هيرموسيلو

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
ar: إكستابا

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
ar: إكستيبيك

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
ar: لا باز

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
ar: توريون

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
ar: لوريتو

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
ar: لوس موتشيس

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
ar: مانزانيلو

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
ar: ماتاموروس

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
ar: ميندوزا

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
ar: مكسيكالي

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
ar: مكسيكو سيتي

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
ar: ميناتيتلان

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
ar: مونكلوفا

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
ar: مونتري

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
ar: موريليا

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
ar: ميريدا

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
ar: نويفو لاريدو

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
ar: أواكساكا

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
ar: بييدرس نغراس

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
ar: بويبلا

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
ar: بويرتو إسكونديدو

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
ar: بويرتو فالارتا

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
ar: كويريتارو

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
ar: رينوسا

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
ar: سالتيلو

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
ar: سان خوسيه ديل كابو

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
ar: سان لويس بوتوسي

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
ar: تامبيكو

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
ar: تاباتشولا

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
ar: تيوانا

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
ar: تولوكا

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
ar: توريون

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
ar: أوروبان

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
ar: فيراكروز

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
ar: فيلاهرموسا

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
ar: زاكاتيكاس

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
ar: كيشيناو

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
ar: مونكتون

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
ar: بوديوريكا

note: A city in Montenegro
en: Tivat
ar: تيفات

note: A city in Morocco
en: Agadir
ar: أغادير

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
ar: الحسيمه

note: A city in Morocco
en: Marrakech
ar: مراكش

note: A city in Morocco
en: Meknes
ar: مكناس

note: A city in Morocco
en: Nador
ar: نادور

note: A city in Morocco
en: Oujda
ar: وجدة

note: A city in Mozambique
en: Beira
ar: بيرا

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
ar: شيمويا

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
ar: ليشينغا

note: A city in Mozambique
en: Nampula
ar: نامبولا

note: A city in Mozambique
en: Pemba
ar: بمبا

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
ar: كليمان

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
ar: كاتماندو

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
ar: أمستردام

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
ar: ديلن

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
ar: أيندهوفن

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
ar: غروننجن

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
ar: ليواردن

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
ar: ماستركت

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
ar: روتردام

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
ar: فالكنبرغ

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
ar: فولكل

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
ar: وونسدرخت

note: A city in New Zealand
en: Auckland
ar: أوكلاند

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
ar: كرايستشرتش

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
ar: ولينغتون

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
ar: بلوفيلدز

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
ar: تشينانديغا

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
ar: جينوتيغا

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
ar: جويغالبا

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
ar: بويرتو كابيثاس

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
ar: ريفاس

note: A city in Niger
en: Agadez
ar: اغاديز

note: A city in Niger
en: Zinder
ar: زندر

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
ar: ايلورين

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
ar: كادونا

note: A city in Nigeria
en: Kano
ar: كانو

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
ar: ميناء هاركورت

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
ar: كينجستون

note: A city in Norway
en: Alta
ar: آلتا

note: A city in Norway
en: Bodø
ar: بودو

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
ar: باتسفورد

note: A city in Norway
en: Fagernes
ar: فاغرنس

note: A city in Norway
en: Florø
ar: فلورو

note: A city in Norway
en: Gardermoen
ar: غاردرمون

note: A city in Norway
en: Hammerfest
ar: هامرفست

note: A city in Norway
en: Hasvik
ar: هاسفيك

note: A city in Norway
en: Kirkenes
ar: كركينس

note: A city in Norway
en: Mehamn
ar: ميامن

note: A city in Norway
en: Mosjøen
ar: موسجوين

note: A city in Norway
en: Namsos
ar: نامسوس

note: A city in Norway
en: Narvik
ar: نارفيك

note: A city in Norway
en: Notodden
ar: نوتودن

note: The capital of Norway
en: Oslo
ar: اوسلو

note: A city in Norway
en: Rygge
ar: ريج

note: A city in Norway
en: Røros
ar: روروس

note: A city in Norway
en: Røst
ar: روست

note: A city in Norway
en: Svartnes
ar: سفارتنيس

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
ar: سوركيوسن

note: A city in Norway
en: Torp
ar: تورب

note: A city in Norway
en: Vadsø
ar: فادسو

note: A city in Oman
en: Salalah
ar: صلالة

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
ar: إسلام آباد

note: A city in Pakistan
en: Karachi
ar: كراتشي

note: A city in Pakistan
en: Lahore
ar: لاهور

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
ar: نوابشاه

note: A city in Panama
en: David
ar: ديفيد

note: The capital of Panama
en: Panamá
ar: بنما

note: A city in Panama
en: Tocumen
ar: توكومين

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
ar: اسونسيون

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
ar: أنداهويالا

note: A city in Peru
en: Arequipa
ar: أريكويبا

note: A city in Peru
en: Ayacucho
ar: أياكوتشو

note: A city in Peru
en: Chiclayo
ar: تشيكلايو

note: A city in Peru
en: Iquitos
ar: إكويتوس

note: A city in Peru
en: Juliaca
ar: جولياكا

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
ar: ليما

note: A city in Peru
en: Pisco
ar: بيسكو

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
ar: بويرتو مالدونادو

note: A city in Peru
en: Tacna
ar: تاكنا

note: A city in Peru
en: Talara
ar: تالارا

note: A city in Peru
en: Trujillo
ar: تريجيلو

note: A city in Peru
en: Tumbes
ar: تومبس

note: A city in the Philippines
en: Davao
ar: دافاو

note: A city in the Philippines
en: Laoag
ar: لاواغ

note: The capital of the Philippines
en: Manila
ar: مانيلا

note: A city in the Philippines
en: Masbate
ar: ماسبات

note: A city in Poland
en: Katowice
ar: كاتوايس

note: A city in Poland
en: Kraków
ar: كراكوف

note: A city in Poland
en: Poznań
ar: بوزنان

note: A city in Poland
en: Szczecin
ar: زتشسن

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
ar: وارشو

note: A city in Poland
en: Wrocław
ar: وارسو

note: A city in Portugal
en: Faro
ar: فارو

note: A city in Portugal
en: Lajes
ar: لايس

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
ar: ليزبن

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
ar: بونتا دلغادا

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
ar: بورتو سانتو

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
ar: سان خوان

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
ar: الدّوحة

note: A city in Romania
en: Arad
ar: أراد

note: A city in Romania
en: Bacău
ar: باكو

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
ar: بُخارست

note: A city in Romania
en: Iaşi
ar: إياسي

note: A city in Romania
en: Timişoara
ar: تيميسوارا

note: A city in Romania
en: Tulcea
ar: تولسيا

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
ar: تارغو - موريس

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
ar: أبَكان

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
ar: ادلر

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
ar: أرخانجلسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
ar: أستراخان

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
ar: بارناول

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
ar: شيليابينسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
ar: تشيتا

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
ar: إركتسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
ar: كالينينغراد

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
ar: كازان

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
ar: كيميروفو

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
ar: خاباروفسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
ar: كراسنودار

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
ar: ماغادان

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
ar: موسكو

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
ar: مورمانسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
ar: نيزنيفارتوفسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
ar: نوفوكوزناتسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
ar: نوفوسيبيرسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
ar: أومسك

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
ar: أورنبرغ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
ar: بنزا

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
ar: برم

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
ar: سامرّاء

note: A city in Russia
en: Saratov
ar: ساراتوف

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
ar: ستريغينو

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
ar: السرغوتيه

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
ar: سايكتفكار

note: A city in Russia
en: Tiksi
ar: تيكسي

note: A city in Russia
en: Tyumen
ar: تيومن

note: A city in Russia
en: Ufa
ar: أوفا

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
ar: أولان-أودي

note: A city in Russia
en: Vladivostok
ar: فلاديفوستوك

note: A city in Russia
en: Volgograd
ar: فولغوغراد

note: A city in Russia
en: Yakutsk
ar: ياكوتسك

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ar: يزنو-سخالِنسك

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
ar: سانت بيير

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
ar: جورجتاون

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
ar: غولدن روك

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
ar: نيوكاسل

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
ar: فيغي

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
ar: سانت بيير

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
ar: ارنوس

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
ar: سان ماركوس

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
ar: عرعر

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
ar: أبها

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
ar: الدمام

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
ar: العقيق

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
ar: القيصومة

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
ar: الطّائف

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
ar: الظّهران

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
ar: نجران

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
ar: رفحا

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
ar: الرّياض

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
ar: تبوك

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
ar: سان لويس

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
ar: تامباكوندا

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
ar: زيغينشور

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
ar: بلغراد

note: A city in Serbia
en: Niš
ar: نيش

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
ar: كاسكاد

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
ar: فكتوريا

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
ar: لونغي

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
ar: سنغافورة

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
ar: براتسلافا

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
ar: دولني هريكوف

note: A city in Slovakia
en: Košice
ar: كوزيتشيه

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
ar: لوسينيك

note: A city in Slovakia
en: Nitra
ar: نيترا

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
ar: بيستاني

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
ar: برييفيدزا

note: A city in Slovakia
en: Sliač
ar: سلياك

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
ar: ليوبليانا

note: A city in Slovenia
en: Maribor
ar: ماريبور

note: A city in Slovenia
en: Portorož
ar: بورتوروز

note: A city in South Africa
en: Cape Town
ar: كيب تاون

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
ar: جوهانسبرغ

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
ar: كليركسدورب

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
ar: بوت إليزابث

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
ar: بوتفستروم

note: A city in South Africa
en: Springs
ar: سبرينغس

note: A city in South Africa
en: Upington
ar: أبنغتون

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
ar: فيرينيغينغ

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
ar: تشونغجو

note: A city in South Korea
en: Cheju
ar: تشيجو

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
ar: ألكانتاريلا

note: A city in Spain
en: Atogo
ar: أنتيغو

note: A city in Spain
en: Avilés
ar: أفيلس

note: A city in Spain
en: Barajas
ar: باراخا

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
ar: برشلونة

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
ar: كواترو فينتوس

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
ar: قرطبة

note: A city in Spain
en: Getafe
ar: غيتافي

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
ar: توريون

note: The capital of Spain
en: Madrid
ar: مدريد

note: A city in Spain
en: Melilla
ar: مليلا

note: A city in Spain
en: Málaga
ar: مالقة

note: A city in Spain
en: Reus
ar: ريوس

note: A city in Spain
en: Rota
ar: روتا

note: A city in Spain
en: San Javier
ar: سان خافيير

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
ar: سانتياغو

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
ar: بلنسية

note: A city in Spain
en: Zaragoza
ar: سرقسطة

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
ar: الخرطوم

note: A city in Swaziland
en: Manzini
ar: مانزيني

note: A city in Sweden
en: Borlänge
ar: بورلانج

note: A city in Sweden
en: Gällivare
ar: جاليفار

note: A city in Sweden
en: Halmstad
ar: هالمستاد

note: A city in Sweden
en: Jönköping
ar: جونكوبينغ

note: A city in Sweden
en: Kalmar
ar: كالمار

note: A city in Sweden
en: Karlstad
ar: كارلستاد

note: A city in Sweden
en: Kiruna
ar: كيرونا

note: A city in Sweden
en: Kramfors
ar: كرامفورس

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
ar: كريستيانستاد

note: A city in Sweden
en: Linköping
ar: لينكوبنغ

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
ar: ليونغبيهيد

note: A city in Sweden
en: Luleå
ar: لوليا

note: A city in Sweden
en: Lycksele
ar: ليكسيلي

note: A city in Sweden
en: Malmö
ar: مالمو

note: A city in Sweden
en: Norrköping
ar: نوركوبنغ

note: A city in Sweden
en: Ronneby
ar: رونباي

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
ar: سكيلفتيا

note: A city in Sweden
en: Skövde
ar: سكوفدي

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
ar: استوكهولم

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
ar: سودرهام

note: A city in Sweden
en: Umeå
ar: اوميا

note: A city in Sweden
en: Visby
ar: فسبي

note: A city in Sweden
en: Västerås
ar: فاستراس

note: A city in Sweden
en: Växjö
ar: فاكسجو

note: A city in Sweden
en: Örebro
ar: ارويبرو

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
ar: أورنسكولسفيك

note: The capital of Switzerland
en: Bern
ar: برن

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
ar: جنيف

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
ar: غرينشين

note: A city in Switzerland
en: Lugano
ar: لوغانو

note: A city in Switzerland
en: Sion
ar: سيون

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
ar: القمشلي

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
ar: حلب

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
ar: دمشق

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
ar: دوشانبي

note: A city in Tanzania
en: Arusha
ar: اروشا

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
ar: بوكوبا

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
ar: دودوما

note: A city in Tanzania
en: Iringa
ar: ايرينغا

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
ar: كيغوما

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
ar: مبيا

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
ar: موروجورو

note: A city in Tanzania
en: Moshi
ar: موشو

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
ar: متوارا

note: A city in Tanzania
en: Musoma
ar: موسوما

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
ar: موانزا

note: A city in Tanzania
en: Songea
ar: سونغيا

note: A city in Tanzania
en: Tabora
ar: تابورا

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
ar: بنكوك

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
ar: تشيانغ ماي

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
ar: هات ياي

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
ar: هوا هين

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
ar: خون كاين

note: A city in Thailand
en: Lampang
ar: لامبانغ

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
ar: ماى هونغ سون

note: A city in Thailand
en: Nan
ar: نان

note: A city in Thailand
en: Phrae
ar: فراي

note: A city in Thailand
en: Phuket
ar: فوكيت

note: A city in Thailand
en: Ranong
ar: رانونغ

note: A city in Thailand
en: Rayong
ar: رايونغ

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
ar: سورات ثاني

note: A city in Thailand
en: Trang
ar: ترانغ

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
ar: ايبون راتشاثاني

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
ar: إيدون ثاني

note: The capital of Togo
en: Lome
ar: لومي

note: A city in Togo
en: Niamtougou
ar: نيامتوغو

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
ar: بنزرت

note: A city in Tunisia
en: El Borma
ar: إل بورما

note: A city in Tunisia
en: Gabes
ar: قابس

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
ar: قفصة

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
ar: جندوبه

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
ar: القيروان

note: A city in Tunisia
en: Remada
ar: رماده

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
ar: طبرقه

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
ar: توزر

note: The capital of Turkey
en: Ankara
ar: أنقرة

note: A city in Turkey
en: Antalya
ar: أنتاليا

note: A city in Turkey
en: Balikesir
ar: باليكسر

note: A city in Turkey
en: Bandirma
ar: بانديرما

note: A city in Turkey
en: Bodrum
ar: بدرم

note: A city in Turkey
en: Bursa
ar: برصة

note: A city in Turkey
en: Corlu
ar: كورلو

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
ar: ديار بكر

note: A city in Turkey
en: Erzurum
ar: إيرزوروم

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
ar: إشكيشهر

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
ar: غازيانتب

note: A city in Turkey
en: Istanbul
ar: إسطنبول

note: A city in Turkey
en: Izmir
ar: ازمير

note: A city in Turkey
en: Kars
ar: كارس

note: A city in Turkey
en: Konya
ar: كونيا

note: A city in Turkey
en: Merzifon
ar: مرزيفون

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
ar: نيفسحير

note: A city in Turkey
en: Trabzon
ar: طرابزون

note: A city in Turkey
en: Van
ar: فان

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
ar: عشق أباد

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
ar: فونافوتي

note: A city in Uganda
en: Arua
ar: أروا

note: A city in Uganda
en: Entebbe
ar: انتيبي

note: A city in Uganda
en: Kabale
ar: كابالي

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
ar: دنيبروبتروفسك

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
ar: دونيتسك

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
ar: إيفانو-فرانكيفسك

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
ar: خاركيف

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
ar: كييف

note: A city in Ukraine
en: Odesa
ar: أوديسا

note: A city in Ukraine
en: Rivne
ar: ريفن

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
ar: سمفروبل

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
ar: أزهورود

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
ar: أبو ظبي

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
ar: العين

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
ar: الفجيرة

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
ar: دبي

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
ar: الشّارقة

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
ar: آبردين

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
ar: بلفاست

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
ar: بينسون

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
ar: بجن هيل

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
ar: بيرمينجهام

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
ar: بلاكبول

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
ar: بورنمث

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
ar: بريستول

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
ar: برايز نورتن

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
ar: كامبردج

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
ar: كاردف

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
ar: كارلايل

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
ar: كونينغسبي

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
ar: كوفنتري

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
ar: كرانفيلد

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
ar: كرانويل

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
ar: دشفورث

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
ar: دندي

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
ar: أدنبرة

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
ar: إكسيتر

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
ar: فارنبورو

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
ar: جلاسجو

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
ar: هاواردن

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
ar: إنفرنس

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
ar: كنلوس

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
ar: كركوال

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
ar: ليوشارز

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
ar: ليفربول

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
ar: لندن

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
ar: لوسيماوث

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
ar: لوتون

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
ar: لاينهام

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
ar: مانشستر

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
ar: مانستون

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
ar: مارهام

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
ar: ميدل والوب

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
ar: ملدنهال

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
ar: نيوكاسل

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
ar: نورتهولت

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
ar: نورويتش

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
ar: أوديهام

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
ar: بمبري

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
ar: بليموث

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
ar: برتسويك

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
ar: شوبري

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
ar: ساوثامبتون

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
ar: ساوثيند

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
ar: ستوكتون

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
ar: ستورنوي

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
ar: سمبرغ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
ar: توبكليف

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
ar: فالي

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
ar: وادنغتون

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
ar: واتيشام

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
ar: ويترنغ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
ar: يوفيلتون

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
ar: آبردين

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
ar: أبيلين

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
ar: أبِنكتُن

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
ar: ادا

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
ar: ادرايان

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
ar: اهوسكيي

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
ar: آينسورث

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
ar: ايتكين

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
ar: أكرون

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
ar: أكرون

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
ar: ألاباستر

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
ar: ألاموغوردو

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
ar: ألاموسا

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
ar: آلباني

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
ar: آلباني

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
ar: ألبرمال

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
ar: البرت ليا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
ar: ألبايون

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
ar: ألبوكيركي

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
ar: الكسندر

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
ar: الإسكندريّة

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
ar: الإسكندريّة

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
ar: الإسكندريّة

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
ar: أليس

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
ar: ألين تاون

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
ar: ألايانس

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
ar: ألما

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
ar: ألما

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
ar: آلبينا

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
ar: ألبين

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
ar: ألبين

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
ar: آلتون

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
ar: آلتونا

note: A city in California in the United States
en: Alturas
ar: آلتوراس

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
ar: آلتوس

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
ar: الفا

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
ar: أماريلو

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
ar: آمبلر

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
ar: أميليا

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
ar: أميز

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
ar: اناكتوفوك

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
ar: أنكريج

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
ar: الأندلس

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
ar: آندرسون

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
ar: آندرسون

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
ar: اندوفر

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
ar: اندروز

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
ar: آنجلتون

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
ar: انغون

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
ar: آنياك

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
ar: انكيني

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
ar: آن آربور

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
ar: أنابوليس

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
ar: أنات

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
ar: أنستون

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
ar: أنتيغو

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
ar: انفيك

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
ar: أبليتون

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
ar: أبليتون

note: A city in California in the United States
en: Arcata
ar: أركاتا

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
ar: قرية القطب الشمالى

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
ar: آردمور

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
ar: آرلينجتون

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
ar: آرلينجتون

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
ar: ارتسيا

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
ar: آشفيل

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
ar: آشلاند

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
ar: آشلاند

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
ar: آسبن

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
ar: أستوريا

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
ar: أثينا

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
ar: أتلانتا

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
ar: أتلانتك

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
ar: أتلانتك سيتي

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
ar: أتوكأ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
ar: آوبرن

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
ar: آوبرن

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
ar: آوبرن

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
ar: اودوبون

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
ar: أوغستا

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
ar: أوغستا

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
ar: أورورا

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
ar: أورورا

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
ar: أورورا

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
ar: أورورا

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
ar: أوستن

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
ar: أوستن

note: A city in California in the United States
en: Avalon
ar: أفالون

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
ar: باد أكس

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
ar: باينبريدج

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
ar: بيكر

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
ar: بيكر سِتي

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
ar: بيكرسفيلد

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
ar: بالتيمور

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
ar: بانجور

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
ar: بار هاربور

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
ar: بارابو

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
ar: بار

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
ar: بارو

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
ar: بارتلزفيل

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
ar: بارتو

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
ar: بيتزفيل

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
ar: باتون روج

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
ar: باتل كريك

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
ar: بوديت

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
ar: باي سيتي

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
ar: بياتريس

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
ar: بوفور

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
ar: بوفور

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
ar: بيماونت

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
ar: بيفر هلس

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
ar: بكلي

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
ar: بدفورد

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
ar: بيليري

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
ar: بيليفيل

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
ar: بلفيو

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
ar: بيلينجهام

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
ar: بيلاروس

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
ar: بامدجي

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
ar: بينينجتون

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
ar: بينسون

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
ar: بنتون هاربور

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
ar: بنتونفيل

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
ar: بركلي

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
ar: برلين

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
ar: بثل

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
ar: بتلز

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
ar: بيفرلي

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
ar: بغ بايني

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
ar: بيغ رابيدس

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
ar: بيغفورك

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
ar: بلينغز

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
ar: بيلوكسي

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
ar: بينجمتن

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
ar: بيرشوود

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
ar: بيرمينجهام

note: A city in California in the United States
en: Bishop
ar: بيشوب

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
ar: بيزمارك

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
ar: بلاكسبورغ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
ar: بلومنغتن

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
ar: بلومنغتن

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
ar: بلوفيلد

note: A city in California in the United States
en: Blythe
ar: بليث

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
ar: بليتشيفيلي

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
ar: بوكا راتون

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
ar: بويزي

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
ar: بون

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
ar: بون

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
ar: بوثفيلي

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
ar: بوردو

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
ar: بورغر

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
ar: بوسكوبل

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
ar: بوسطن

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
ar: بولنغ غرين

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
ar: بوزمان

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
ar: برادفورد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
ar: براينرد

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
ar: برمرتون

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
ar: برنهام

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
ar: بريدجبورت

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
ar: بروكن بو

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
ar: بروكنغز

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
ar: بروكنغز

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
ar: بروكسفيل

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
ar: برونفيلد

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
ar: براونينغ

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
ar: براونزفيل

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
ar: براونوود

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
ar: برنسويك

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
ar: برنسويك

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
ar: برايس كانيون

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
ar: بوكخانون

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
ar: بوكلاند

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
ar: بُفّلو

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
ar: بُفّلو

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
ar: بُفّلو

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
ar: بُفّلو

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
ar: بلهيد سيتي

note: A city in California in the United States
en: Burbank
ar: بربانك

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
ar: برلي

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
ar: بيرلينجتون

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
ar: بيرلينجتون

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
ar: بيرلينجتون

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
ar: بيرلينجتون

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
ar: بيرلينجتون

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
ar: بيرلينجتون

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
ar: برنيت

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
ar: برنز

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
ar: بيوت

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
ar: كاديلاك

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
ar: كاهوكيا

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
ar: القاهرة

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
ar: كالدويل

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
ar: كالدويل

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
ar: كالدويل

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
ar: كاماريلو

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
ar: كامبردج

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
ar: كامبردج

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
ar: كامب سبرنغز

note: A city in California in the United States
en: Campo
ar: كامبو

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
ar: كنديان

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
ar: كانتون

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
ar: كاب كانافيرال

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
ar: كاب جيرارد

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
ar: كاربونديل

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
ar: كاردف

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
ar: كاريبو

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
ar: كارلزباد

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
ar: كارلزباد

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
ar: كارمى

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
ar: كارول

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
ar: كارترزفيلي

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
ar: كاسا جراندي

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
ar: كاسبر

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
ar: سيدار ستي

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
ar: سيدار رابدز

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
ar: سينتراليا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
ar: شادرون

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
ar: شاما

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
ar: تشامبرلن

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
ar: شامبان

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
ar: تشاندلر

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
ar: تشاندلر

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
ar: تشاندلر

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
ar: شانوت

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
ar: شابل هل

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
ar: شاريتون

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
ar: تشارلز ستي

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
ar: شارلستون

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
ar: شارلستون

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
ar: شارليفويكس

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
ar: شارلوت

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
ar: شارلوت

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
ar: شارلوتسفيل

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
ar: تشاتهام

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
ar: تشاتانوجا

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
ar: شيبويغان

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
ar: شيروكي

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
ar: تشيسابيك

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
ar: تشيسترفيلد

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
ar: شايان

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
ar: شيكاغو

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
ar: شيكاشا

note: A city in California in the United States
en: Chico
ar: تشيكو

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
ar: تشيكوبي فالز

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
ar: شيغنيك

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
ar: تشيلدرس

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
ar: شيليكوثي

note: A city in California in the United States
en: China Lake
ar: بحيرة الصّين

note: A city in California in the United States
en: Chino
ar: تشينو

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
ar: تشولتنا

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
ar: سنسناتي

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
ar: كلاريموري

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
ar: كلاريندا

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
ar: كلاريون

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
ar: كلاركسبورغ

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
ar: كلاركسفيلي

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
ar: كلاركسفيلي

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
ar: كلايتن

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
ar: كليرفيلد

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
ar: كليرووتر

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
ar: كليمسون

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
ar: كليفلاند

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
ar: كلينيس

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
ar: كلينتون

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
ar: كلينتون

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
ar: كلينتون

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
ar: كلينتونفيلي

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
ar: كلوكيت

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
ar: كلوفيس

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
ar: كودي

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
ar: كور دالين

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
ar: كوفيفيلي

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
ar: كولد بي

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
ar: كولدواتر

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
ar: كولدج ستيشن

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
ar: كولورادو سبرنغز

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
ar: كولومبيا

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
ar: كولومبيا

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
ar: كولومبوس

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
ar: كولومبوس

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
ar: كولومبوس

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
ar: كولومبوس

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
ar: كولومبوس

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
ar: كونكورد

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
ar: كونكورد

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
ar: كونكورد

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
ar: كونكورديا

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
ar: كونرو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
ar: كوك

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
ar: كوبر هاربور

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
ar: كوردوفا

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
ar: كورونا

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
ar: كورونا

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
ar: كوربوس كريستي

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
ar: كورسيكانا

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
ar: كورتيز

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
ar: كورفاليس

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
ar: كوتولّا

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
ar: كاونسل بلافس

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
ar: كريج

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
ar: كراين لايك

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
ar: كريسنت ستي

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
ar: كريستون

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
ar: كريستفيو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
ar: كروكستون

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
ar: كروس ستي

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
ar: كروسفيل

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
ar: كولمان

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
ar: كلبيبر

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
ar: كمبرلاند

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
ar: كستر

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
ar: كت بانك

note: A city in California in the United States
en: Daggett
ar: داغيت

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
ar: دالهارت

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
ar: دالاس

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
ar: دانبري

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
ar: دانسفيلي

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
ar: دانفيل

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
ar: دانفيل

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
ar: دارلينجتون

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
ar: دافينبورت

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
ar: دايتون

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
ar: دايتونا بيتش

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
ar: دي كوين

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
ar: ديدهورس

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
ar: ديكاتور

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
ar: ديكاتور

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
ar: ديكاتور

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
ar: ديكورا

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
ar: بارك الغزلان

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
ar: دفينس

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
ar: ديل ريو

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
ar: دلتا

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
ar: ديمنغ

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
ar: دينيسون

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
ar: دينتون

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
ar: دينفير

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
ar: دي موين

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
ar: ديستن

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
ar: ديترويت

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
ar: بحيرات دترويت

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
ar: دفلز ليك

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
ar: ديكنسن

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
ar: ديلنغهام

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
ar: ديلون

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
ar: مركز دودج

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
ar: دودج ستي

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
ar: دوثان

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
ar: دوغلاس

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
ar: دوغلاس

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
ar: دوغلاس

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
ar: دوفر

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
ar: دويلستوون

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
ar: دروموند

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
ar: درايدن

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
ar: دوبوا

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
ar: دبلن

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
ar: دبلن

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
ar: دوبوك

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
ar: دولوث

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
ar: دوما

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
ar: دنكان

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
ar: دنكيرك

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
ar: دورانجو

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
ar: دورنت

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
ar: دورهام

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
ar: دايرزبرغ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
ar: إيغل

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
ar: إيغل

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
ar: إيغل ريفر

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
ar: هامبتون الشرقية

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
ar: ميلتون الشرقية

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
ar: ايستون

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
ar: ياستسوند

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
ar: إيو كلير

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
ar: يدينتون

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
ar: إدينبرغ

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
ar: يفينغام

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
ar: يغيغيك

note: A city in California in the United States
en: El Centro
ar: إل سنترو

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
ar: إلدورادو

note: A city in California in the United States
en: El Monte
ar: إل مونتي

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
ar: إل باسو

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
ar: إلفن كوف

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
ar: إليزابث ستي

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
ar: يليزابيثتون

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
ar: إلكهارت

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
ar: إلكهارت

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
ar: إلكنز

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
ar: إلكو

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
ar: يلنسبورغ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
ar: إلميرا

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
ar: ألي

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
ar: ألي

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
ar: يليريا

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
ar: أميغرانت غاب

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
ar: إمّوناك

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
ar: إمبوريا

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
ar: إمبوريا

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
ar: إنيد

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
ar: إيفارتا

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
ar: آيري

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
ar: آرون

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
ar: إسكانابا

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
ar: إسثرفيل

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
ar: يوجين

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
ar: يوريكا

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
ar: إيفانستون

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
ar: إيفانسفيل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
ar: يفيليث

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
ar: إفيريت

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
ar: إيفرغرين

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
ar: فيربانكس

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
ar: فيرتشايلد

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
ar: فيرفيلد

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
ar: فيرفيلد

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
ar: فيرفيلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
ar: فيرمونت

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
ar: فايث

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
ar: فالون

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
ar: فالز سيتي

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
ar: فارجو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
ar: فاريبولت

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
ar: فارمنغديل

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
ar: فارمنغتون

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
ar: فارمنغتون

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
ar: فارمفيل

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
ar: فايتيفيل

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
ar: فايتيفيل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
ar: فيرغس فالز

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
ar: فيندلاي

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
ar: فيتشبيرغ

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
ar: فلاغستاف

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
ar: فلنت

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
ar: فليبن

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
ar: فلورا

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
ar: فلورنس

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
ar: فورت بيننغ

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
ar: فورت كارسن

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
ar: فورت دودج

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
ar: فورت لوديرديل

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
ar: فورت ماديسن

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
ar: فورت مايرز

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
ar: فورت باين

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
ar: فورت بيرس

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
ar: فورت سميث

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
ar: فورت ستوكتون

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
ar: فورت وين

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
ar: فورث وورث

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
ar: فورت يوكون

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
ar: فوستون

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
ar: فرانكفورت

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
ar: فرانكفورت

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
ar: فرانكلين

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
ar: فرانكلين

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
ar: فرانكلين

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
ar: فريدريك

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
ar: فريدريك

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
ar: فريدريكسبيرغ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
ar: فريبورت

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
ar: فريمونت

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
ar: فريمونت

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
ar: فرنشفيل

note: A city in California in the United States
en: Fresno
ar: فريسنو

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
ar: فرايدي هاربور

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
ar: فرايبرغ

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
ar: فوليرتون

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
ar: غادسدن

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
ar: غيج

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
ar: غاينسفيل

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
ar: غاينسفيل

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
ar: غاينسفيل

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
ar: غالينا

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
ar: غاليسبرغ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
ar: غاليانو

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
ar: جالب

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
ar: جالفيستون

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
ar: غامبل

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
ar: غاردن ستي

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
ar: غاردن ستي

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
ar: حامية

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
ar: غاري

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
ar: غاستونيا

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
ar: جيلورد

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
ar: جورجتاون

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
ar: جورجتاون

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
ar: جيدينجز

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
ar: جيليت

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
ar: جلمر

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
ar: جلاسجو

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
ar: جلاسجو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
ar: غلينكوي

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
ar: غليندال

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
ar: غليندال

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
ar: غلينديف

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
ar: غلينز فالز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
ar: غلينوود

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
ar: غولدسبورو

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
ar: غودلاند

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
ar: غوشن

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
ar: جراهام

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
ar: غرانبوري

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
ar: الأخدود العظيم

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
ar: غراند فوركس

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
ar: غراند آيلاند

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
ar: غراند جنكشن

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
ar: غراند مارايس

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
ar: غران بريري

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
ar: غراند رابدز

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
ar: غراند رابدز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
ar: غرانيت فالس

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
ar: غرانتس

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
ar: غريت باند

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
ar: غريت فالز

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
ar: غرين بي

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
ar: جرينسبورو

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
ar: جرينسبورو

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
ar: جرينفيل

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
ar: جرينفيل

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
ar: جرينفيل

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
ar: جرينفيل

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
ar: جرينوود

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
ar: جرينوود

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
ar: جرير

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
ar: غريبول

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
ar: جروتون

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
ar: غروف

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
ar: غلفبورت

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
ar: غلكانا

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
ar: غنيسون

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
ar: غوستافوس

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
ar: غوثري

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
ar: غايمون

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
ar: هاغرزتاون

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
ar: هينيس

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
ar: هالوك

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
ar: هاملتن

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
ar: هاموند

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
ar: هامبتون

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
ar: هانكوك

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
ar: هانفورد

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
ar: هانفورد

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
ar: هانكسفيل

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
ar: ميناء ينبع

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
ar: هارلان

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
ar: هارلنجن

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
ar: هاريسبيرغ

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
ar: هاريسبيرغ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
ar: هاريسن

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
ar: هارتفورد

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
ar: هاستينجز

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
ar: هاتيراس

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
ar: هاتيسبيرغ

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
ar: هافر

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
ar: هاوثورن

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
ar: هايدن

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
ar: هيز

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
ar: هايوارد

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
ar: هايوارد

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
ar: هيبرونفيلي

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
ar: هبرون

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
ar: هيلينا

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
ar: هيندرسن

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
ar: هيندرسن

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
ar: هرميستون

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
ar: هيتينغر

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
ar: هيبنغ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
ar: هيكري

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
ar: هيل ستي

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
ar: هيلزبورو

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
ar: هيلزدال

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
ar: هيلسفيلي

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
ar: هيلو

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
ar: هاينزفيل

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
ar: هوبارت

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
ar: هوبز

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
ar: هوفمان

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
ar: هولندا

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
ar: هوليود

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
ar: هومر

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
ar: هوندو

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
ar: هونولولو

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
ar: هوناه

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
ar: هوبر باي

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
ar: هوقيام

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
ar: هوت سبرنغز

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
ar: هوت سبرنغز

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
ar: هوتون ليك

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
ar: هولتون

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
ar: هوما

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
ar: هيوستن

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
ar: هاويل

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
ar: هانتينجتن

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
ar: هانتسفيل

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
ar: هانتسفيل

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
ar: هورن

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
ar: هتشنسون

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
ar: هتشنسون

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
ar: هيانيس

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
ar: هيدابورغ

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
ar: آيداهو فالز

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
ar: إمبريال

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
ar: إمبريال

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
ar: إمبريال بيتش

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
ar: أندبنتس

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
ar: إنديانا

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
ar: إنديانابوليس

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
ar: إنترناشيونال فالز

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
ar: إنيوكرن

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
ar: آيوا ستي

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
ar: آيرن ماونتن

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
ar: آيرون وود

note: A city in New York in the United States
en: Islip
ar: إسليب

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
ar: إيثيكا

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
ar: جاكسن

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
ar: جاكسن

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
ar: جاكسن

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
ar: جاكسن

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
ar: جاكسن

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
ar: جاكسن

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
ar: جاكسونفيل

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
ar: جاكسونفيل

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
ar: جاكسونفيل

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
ar: جاكسونفيل

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
ar: جافري

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
ar: جيمستاون

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
ar: جيمستاون

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
ar: جاينسفيل

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
ar: كاسبر

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
ar: جيفيرسن

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
ar: جيفرسن ستي

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
ar: جونستاون

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
ar: جوليت

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
ar: جونزبورو

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
ar: جوبلين

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
ar: الأردن

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
ar: جنكتشن

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
ar: جانيو

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
ar: جانيو

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
ar: كاهولوي

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
ar: كيصر

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
ar: كاكي

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
ar: كالامازو

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
ar: كالتاغ

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
ar: كانكاكي

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
ar: كانساس سيتي

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
ar: كانساس سيتي

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
ar: كاوناكاكاي

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
ar: كيرني

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
ar: كين

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
ar: كيكاها

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
ar: كيلسو

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
ar: كيناي

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
ar: كينانسفيلي

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
ar: كينوشا

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
ar: كيوكك

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
ar: كيرفيلي

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
ar: كيتشيكان

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
ar: كي وست

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
ar: تلال كيل ديفيل

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
ar: كيلين

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
ar: كيمبول

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
ar: كينغ سالمون

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
ar: كينغمان

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
ar: كينغسفيل

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
ar: كنستون

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
ar: كركسفيل

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
ar: كيفالينا

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
ar: كالماث فالز

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
ar: كلاوك

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
ar: نوكسفيل

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
ar: نوكسفيل

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
ar: كودياك

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
ar: كوكومو

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
ar: كوتزيبوي

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
ar: كويوك

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
ar: لا كروس

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
ar: لا غراندي

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
ar: غرانج

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
ar: غرانج

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
ar: لا خونتا

note: A city in California in the United States
en: La Verne
ar: لا فيرن

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
ar: لاكون

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
ar: لاكونيا

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
ar: لاديسميث

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
ar: لافايت

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
ar: لافايت

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
ar: لاهاينا

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
ar: بحيرة تشارلز

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
ar: ليكلاند

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
ar: ليكفيو

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
ar: لامار

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
ar: لامبرتفيلي

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
ar: لاموني

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
ar: لانكاستر

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
ar: لانكاستر

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
ar: لانكاستر

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
ar: لانكاستر

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
ar: لاند أو لايكس

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
ar: لاندر

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
ar: لانسينج

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
ar: لارامي

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
ar: لاريدو

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
ar: لاس كروسيس

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
ar: لاس فيغاس

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
ar: لاس فيغاس

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
ar: لاتروب

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
ar: لورانس

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
ar: لورانس

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
ar: لورينسيفيل

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
ar: لورينسيفيل

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
ar: لوتون

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
ar: مارس

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
ar: ليدفيل

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
ar: لبنان

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
ar: ليزبرغ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
ar: ليزبرغ

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
ar: ليمور

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
ar: لويسبرغ

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
ar: لويستون

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
ar: لويستاون

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
ar: ليكسنغتن

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
ar: ليكسنغتن

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
ar: ليكسنغتن

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
ar: ليبرال

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
ar: ليهو

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
ar: ليما

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
ar: ليمون

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
ar: لينكولن

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
ar: لينكولن

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
ar: ليتشفيلد

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
ar: ليتشفيلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
ar: ليتل فولس

note: A city in California in the United States
en: Livermore
ar: ليفرمور

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
ar: ليفينجستون

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
ar: ليانو

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
ar: لوغان

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
ar: لومبوك

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
ar: لندن

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
ar: لون روك

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
ar: بونغ بيتش

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
ar: لونغفيو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
ar: لونغفيلي

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
ar: لوس الاميتوس

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
ar: لوس ألاموس

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
ar: لوس أنجيليس

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
ar: لويزا

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
ar: لويسبورغ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
ar: لويسفيل

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
ar: لوفلوك

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
ar: لويل

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
ar: لويل

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
ar: لوبوك

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
ar: لودينغتون

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
ar: لوفكن

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
ar: لومبرتون

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
ar: لنتشبيرغ

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
ar: ماكومب

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
ar: ماكون

note: A city in California in the United States
en: Madera
ar: ماديرا

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
ar: ماديسن

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
ar: ماديسن

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
ar: مالطة

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
ar: ماناساس

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
ar: مانشستر

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
ar: مانهاتن

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
ar: مانستي

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
ar: مانيستيكي

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
ar: مانيتووك

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
ar: مانكاتو

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
ar: مانلى هوت سبرينغ

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
ar: مانسفيلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
ar: مابل لايك

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
ar: ماراثون

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
ar: مارفا

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
ar: ماريانا

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
ar: ماريتا

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
ar: ماريون

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
ar: ماريون

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
ar: ماريون

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
ar: مارشال

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
ar: مارشال

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
ar: مارشالتاون

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
ar: مارشفيلد

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
ar: مارتنزبرغ

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
ar: مارتنزفيل

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
ar: ماريزفيل

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
ar: ماريزفيل

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
ar: ميسون

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
ar: ماسون ستي

note: A city in New York in the United States
en: Massena
ar: ماسينا

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
ar: ماتّون

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
ar: مكستون

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
ar: ميبورت

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
ar: مكآليستر

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
ar: مكآلن

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
ar: مكال

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
ar: مكارثي

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
ar: مكّومب

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
ar: مكّوك

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
ar: مكجراث

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
ar: مكينلي بارك

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
ar: مكمينفيلي

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
ar: مياتشام

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
ar: ميدفيلي

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
ar: ميدفورد

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
ar: ميدفورد

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
ar: مديسن لودج

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
ar: ميكر

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
ar: ميكوريوك

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
ar: ميلبورن

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
ar: ملفا

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
ar: ممفيس

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
ar: مينوميني

note: A city in California in the United States
en: Merced
ar: مرسيد

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
ar: ماركوري

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
ar: ميريدين

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
ar: مريديان

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
ar: ميريل

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
ar: ميسا

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
ar: المسكيت

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
ar: ميتلاكاتلا

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
ar: ميتروبوليس

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
ar: ميامي

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
ar: ميدلاند

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
ar: مايلز ستي

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
ar: ميلفورد

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
ar: ميليدجفيلي

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
ar: ميلنغتون

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
ar: ملنوكت

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
ar: ملفيل

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
ar: ميلتن

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
ar: ميلووكي

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
ar: منيرال ويلز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
ar: منيابولس

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
ar: مينوت

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
ar: ميسولا

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
ar: ميتشيل

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
ar: مواب

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
ar: موبايل

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
ar: موبردج

note: A city in California in the United States
en: Modesto
ar: مودستو

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
ar: مونرو

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
ar: مونرو

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
ar: مونرو

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
ar: مونرو

note: A city in California in the United States
en: Montague
ar: مونتاج

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
ar: مونتاوك

note: A city in California in the United States
en: Monterey
ar: مونتري

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
ar: مونتفيديو

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
ar: مونتغومري

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
ar: مونتغومري

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
ar: مونتيسلو

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
ar: مونتيسلو

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
ar: مونتيسلو

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
ar: مونتروز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
ar: مورهيد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
ar: بحيره موس

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
ar: مورا

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
ar: مورغانتاون

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
ar: موريارتي

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
ar: موريس

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
ar: موريس

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
ar: موريستاون

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
ar: موريسفيلي

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
ar: موسكو

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
ar: موزس ليك

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
ar: موسيني

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
ar: مولتري

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
ar: ماونت إيري

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
ar: جبل الكرمل

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
ar: ماونت هولي

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
ar: جبل ايدا

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
ar: ماونت بليزنت

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
ar: ماونت بليزنت

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
ar: ماونت بليزنت

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
ar: جبل بوكونو

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
ar: ماونت شاستا

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
ar: ماونت فيرنون

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
ar: ماونت ويلسون

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
ar: ماونتن هوم

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
ar: ماونتن هوم

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
ar: ماونتن فيو

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
ar: منسي

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
ar: مسكاتين

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
ar: مصل شولز

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
ar: مسكيغون

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
ar: موسكوغي

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
ar: شاطئ ميرتل

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
ar: نابيسنا

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
ar: ناكوديوتشيس

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
ar: نانتكت

note: A city in California in the United States
en: Napa
ar: نابا

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
ar: نابلس

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
ar: ناشوا

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
ar: ناشفيل

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
ar: ناتشيز

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
ar: ناتشيتوشيس

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
ar: نبراسكا

note: A city in California in the United States
en: Needles
ar: نيدلز

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
ar: نينانا

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
ar: نيوبيدفورد

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
ar: نيوبرن

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
ar: نيو براونفلز

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
ar: نيو هيفن

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
ar: نيوإيبيريا

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
ar: نيوأورلينس

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
ar: فيلادلفيا الجديدة

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
ar: ريتشموند الجديدة

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
ar: أولم  الجديدة

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
ar: نيويورك

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
ar: نيوارك

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
ar: نيوارك

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
ar: نيوبري

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
ar: نيوبرغ

note: A city in California in the United States
en: Newhall
ar: نيوهال

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
ar: نيونان

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
ar: نيوبورت

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
ar: نيوبورت

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
ar: نيوبورت

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
ar: نيوبورت نيوز

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
ar: نيوتن

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
ar: شلّالات نياغارا

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
ar: نواتاك

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
ar: نوغالس

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
ar: نومي

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
ar: نورفولك

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
ar: نورفولك

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
ar: نورمان

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
ar: نورث آدامز

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
ar: نورث بند

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
ar: شمال لاس فيغاس

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
ar: نورث بلات

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
ar: شمال مدينة ويلكيسبورو

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
ar: نورثوي

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
ar: نوروود

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
ar: نويكسوت

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
ar: أونيل

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
ar: أوك هاربور

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
ar: اوك آيلاند

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
ar: أوك ريدج

note: A city in California in the United States
en: Oakland
ar: أوكلند

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
ar: أوكالا

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
ar: اسيان سيتي

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
ar: أوشنسايد

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
ar: أوديسا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
ar: أوجالالا

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
ar: أوجدين

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
ar: أوكلاهوما سيتي

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
ar: أوكمولغي

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
ar: أولاث

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
ar: أوليف برانش

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
ar: أولمبيا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
ar: أوماها

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
ar: أوماك

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
ar: أونتاريو

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
ar: أونتاريو

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
ar: أورنج

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
ar: أورنج

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
ar: أورنج

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
ar: أورنج

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
ar: أورنج سيتي

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
ar: ورانغيبورغ

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
ar: أورلاندو

note: A city in California in the United States
en: Oroville
ar: أوروفيل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
ar: أور

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
ar: أورتونفيلي

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
ar: أوسكيولا

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
ar: أوسكودا

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
ar: أوشكوش

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
ar: أوسكالوسا

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
ar: أوتوموا

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
ar: أواتونا

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
ar: أوينسبورو

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
ar: أكسفورد

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
ar: أكسفورد

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
ar: أكسفورد

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
ar: أوكسنارد

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
ar: أوزارك

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
ar: بادوكاه

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
ar: بيج

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
ar: باغوسا سبرينغس

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
ar: بالاسيوس

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
ar: فلسطين

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
ar: بالم سبرنغز

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
ar: بالمديل

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
ar: بالمر

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
ar: بالو ألتو

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
ar: بامبا

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
ar: بنما سيتي

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
ar: باريس

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
ar: باريس

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
ar: بارك رابدس

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
ar: باركرسبرغ

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
ar: بارسنس

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
ar: بارانا

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
ar: بارانا

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
ar: باسكاجولا

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
ar: باسكو

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
ar: باسو روبلز

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
ar: باترسون

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
ar: بولس فالي

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
ar: بوتكيت

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
ar: باكسّون

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
ar: بيكوس

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
ar: بيلا

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
ar: بلستون

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
ar: بينديلتون

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
ar: بين يان

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
ar: بينساكولا

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
ar: بيوريا

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
ar: بيوريا

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
ar: بيريتون

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
ar: البيرو

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
ar: البيرو

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
ar: بيترسبيرغ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
ar: بيترسبيرغ

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
ar: بيترسبيرغ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
ar: فيلادلفيا

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
ar: فيليب

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
ar: فيليبس

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
ar: فينكس

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
ar: بيير

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
ar: باين بلف

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
ar: باين ريدج

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
ar: نهر الصنوبر

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
ar: باين سبريغس

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
ar: بايبستون

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
ar: بيتسبرغ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
ar: بيتسفيلد

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
ar: بيتسفيلد

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
ar: بلينفيو

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
ar: بلاتينوم

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
ar: بلاتسبرغ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
ar: بليموث

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
ar: بليموث

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
ar: بوكاتلو

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
ar: بوينت هوب

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
ar: بوينت لي

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
ar: بوان بليسانت

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
ar: بومبانو بيتش

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
ar: بونكا ستي

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
ar: بونتياك

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
ar: بونتياك

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
ar: بوبلار بلف

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
ar: بورت ألكساندر

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
ar: بورت آلسورث

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
ar: بورت آنجلس

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
ar: بورت هايدن

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
ar: ميناء الأمل

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
ar: ميناء ايزابيل

note: A city in California in the United States
en: Porterville
ar: بورترفيل

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
ar: بورتلند

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
ar: بورتلند

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
ar: بورتسموث

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
ar: بورتسموث

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
ar: بوتيو

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
ar: بوتستون

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
ar: بوكيبسي

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
ar: برأت

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
ar: بريسكوت

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
ar: بريسك آيل

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
ar: بريستن

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
ar: برنستون

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
ar: بروفيدنس

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
ar: بروفنستاون

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
ar: بروفو

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
ar: بويبلو

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
ar: بونتا غوردا

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
ar: كواكرتون

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
ar: كوانتيكو

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
ar: كويلايوت

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
ar: كوينسي

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
ar: راسين

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
ar: رلايغ

note: A city in California in the United States
en: Ramona
ar: رامونا

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
ar: رانتول

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
ar: رابد ستي

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
ar: راتون

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
ar: راولينز

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
ar: ريدنغ

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
ar: رد بلف

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
ar: رد أوك

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
ar: الجناح الاحمر

note: A city in California in the United States
en: Redding
ar: ردنغ

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
ar: ريدموند

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
ar: شلّالات ريدوود

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
ar: رينو

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
ar: رنتون

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
ar: ريكسبورغ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
ar: رينلاندر

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
ar: بحيره الارز

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
ar: ريتشموند

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
ar: رايفل

note: A city in California in the United States
en: Riverside
ar: ريفرسايد

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
ar: ريفرتون

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
ar: روانوك

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
ar: روانوكي رابيدس

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
ar: روبنسن

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
ar: روشال

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
ar: روتشستر

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
ar: روتشستر

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
ar: روتشستر

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
ar: روك هل

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
ar: روك سبرنغز

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
ar: روكفورد

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
ar: روكلاند

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
ar: روكبورت

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
ar: روكسبرينغس

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
ar: جبل روكي

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
ar: روجرز

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
ar: روما

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
ar: روما

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
ar: روما

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
ar: روسو

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
ar: روزبورغ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
ar: روزويل

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
ar: روكسبورو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
ar: راش

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
ar: رسل

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
ar: روسيلفيل

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
ar: رستن

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
ar: رتلاند

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
ar: ساكرامنتو

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
ar: سافورد

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
ar: ساجينو

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
ar: ساغواشي

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
ar: سنت جورج

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
ar: سانت جيمس

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
ar: سانت جيمس

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
ar: سايلم

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
ar: سايلم

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
ar: سالينا

note: A city in California in the United States
en: Salinas
ar: ساليناس

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
ar: سالزبري

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
ar: سالزبري

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
ar: ساليساو

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
ar: سالمون

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
ar: سالت ليك ستي

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
ar: سان أنجلو

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
ar: سان أنتونيو

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
ar: سان كارلوس

note: A city in California in the United States
en: San Diego
ar: سان دييغو

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
ar: سان فرانسيسكو

note: A city in California in the United States
en: San Jose
ar: سان خوزيه

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
ar: سان لوي أوبسبو

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
ar: سان ماركوس

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
ar: ساند بوينت

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
ar: ساندبرغ

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
ar: ساندبوينت

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
ar: سانفورد

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
ar: سانفورد

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
ar: سانتا آنا

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
ar: سانتا باربرا

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
ar: سانتا كلارا

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
ar: سانتا كلارا

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
ar: سانتا في

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
ar: سانتا ماريا

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
ar: سانتا مونيكا

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
ar: سانتا روزا

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
ar: بحيرة ساراناك

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
ar: ساراسوتا

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
ar: سولت  سانت ماري

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
ar: سافانا

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
ar: سافانا

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
ar: سافونغا

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
ar: سكابوسي

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
ar: سكوتسبلاف

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
ar: سكوتسديل

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
ar: سيرسي

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
ar: سياتل

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
ar: سداليا

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
ar: سيلاويك

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
ar: سلدوفيا

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
ar: سيلينسغروف

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
ar: سيمينول

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
ar: سيمينول

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
ar: سوارد

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
ar: شوني

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
ar: شيبويجان

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
ar: شيلبي

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
ar: شلبيفيلي

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
ar: شيلدون

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
ar: شيلتن

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
ar: شيناندواه

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
ar: شريدان

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
ar: شيرلي

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
ar: ششمارف

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
ar: شو لو

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
ar: شريفيبورت

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
ar: سيدني

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
ar: سيدني

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
ar: سيلوام سبرنغز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
ar: سلفر باي

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
ar: سلفر ستي

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
ar: سو ستي

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
ar: سو فالز

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
ar: سيرن

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
ar: سيستون

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
ar: سيتكا

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
ar: سكاغوي

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
ar: سليتموت

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
ar: سليديل

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
ar: سميثفيلد

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
ar: سميرنا

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
ar: سنيدر

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
ar: سودا سبرنغز

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
ar: سولدوتنا

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
ar: سومرست

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
ar: سوميرفيل

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
ar: سقطرة

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
ar: ساوث بند

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
ar: ساوث هل

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
ar: سبارتا

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
ar: سبارتا

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
ar: سبنسر

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
ar: سبوكان

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
ar: سبرينغدال

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
ar: سبرينجفيلد

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
ar: سبرينجفيلد

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
ar: سبرينجفيلد

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
ar: سبرينجفيلد

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
ar: سبرينجفيلد

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
ar: سبرينجفيلد

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
ar: سبرينجفيلد

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
ar: ستافرد

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
ar: ستانلي

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
ar: ستابلز

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
ar: ستيت كولج

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
ar: ستاتيسبورو

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
ar: ستاتسفيل

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
ar: ستونتون

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
ar: ستيفنفيل

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
ar: ستيفنز بوينت

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
ar: ستيلووتر

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
ar: ستوكتون

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
ar: ستورم ليك

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
ar: ستيوارت

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
ar: سترجن بي

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
ar: ستورغيس

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
ar: شتوتغارت

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
ar: سوفولك

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
ar: الينابيع الكبريتيه

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
ar: سوبيرير

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
ar: سوسيكس (و.م)

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
ar: ساتن

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
ar: ساتن

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
ar: سويتواتر

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
ar: سيلفانيا

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
ar: سيراكوس

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
ar: تاكوما

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
ar: تاهليكواه

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
ar: تالكيتنا

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
ar: تالاهاسي

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
ar: تامبا

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
ar: تانانا

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
ar: تاوس

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
ar: تايلورفيلي

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
ar: تيكاما

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
ar: تيلورايد

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
ar: تمبل

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
ar: تارا هوت

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
ar: تيريل

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
ar: تيتيربورو

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
ar: تكساركانا

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
ar: ذا دالس

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
ar: فيلجس

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
ar: ثيدفورد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
ar: ثيف ريفر فالز

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
ar: ثوماستون

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
ar: تومسن

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
ar: تن ستي

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
ar: تيتوسفيل

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
ar: طليطلة

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
ar: تونوباه

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
ar: توبيكا

note: A city in California in the United States
en: Torrance
ar: تورانس

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
ar: تورّيون

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
ar: تورنغتون

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
ar: ترافرس ستي

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
ar: ترينتن

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
ar: ترنيداد

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
ar: تروي

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
ar: تروي

note: A city in California in the United States
en: Truckee
ar: تروكي

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
ar: تروث أور كونسكونسز

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
ar: توسون

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
ar: توكمكاري

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
ar: تلسا

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
ar: توبيلو

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
ar: توسكالوسا

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
ar: تونتيناين بالمز

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
ar: توين فالز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
ar: تو هاربر

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
ar: تايلر

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
ar: يوكيا

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
ar: أونالاكليت

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
ar: ونالاسكا

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
ar: وفالدي

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
ar: فاكافيل

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
ar: فالديز

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
ar: فالدوستا

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
ar: فالنتين

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
ar: فالبارايسو

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
ar: فالبارايسو

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
ar: فان نويس

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
ar: فانكوفر

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
ar: فيرنال

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
ar: فيرنون

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
ar: فيرو بيتش

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
ar: فيشي

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
ar: فيكسبيرغ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
ar: فكتوريا

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
ar: فيداليا

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
ar: فينتون

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
ar: فرجنيا بيتش

note: A city in California in the United States
en: Visalia
ar: فيساليا

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
ar: واكو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
ar: وادينا

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
ar: وينرايت

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
ar: ويكفيلد

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
ar: والا والا

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
ar: والنت ريدج

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
ar: وارنر روبنز

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
ar: وارود

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
ar: وارشو

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
ar: واسيكا

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
ar: واشنطن

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
ar: واشنطن

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
ar: واشنطن

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
ar: واشنطن

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
ar: واسيلا

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
ar: واسكيش

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
ar: واتربيري

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
ar: واترلو

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
ar: واترتاون

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
ar: واترتاون

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
ar: واترتاون

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
ar: ووترفيل

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
ar: واتسونفيلي

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
ar: واوكيغان

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
ar: واوكيشا

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
ar: واوباكا

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
ar: واوسو

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
ar: ويكروس

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
ar: ويبستر سيتي

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
ar: ويلسفيل

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
ar: وناتشي

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
ar: وندوفر

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
ar: ويسلاكو

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
ar: وست باند

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
ar: غرب شيكاغو

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
ar: غرب ممفيس

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
ar: وست بالم بيتش

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
ar: وست بلاينز

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
ar: وست بوينت

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
ar: وسترلي

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
ar: وستفيلد

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
ar: ويتون

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
ar: ويلنغ

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
ar: وايت بلينز

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
ar: وايتفيلد

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
ar: ويتّير

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
ar: وتشيتا

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
ar: وتشيتا فالز

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
ar: ويلكس بار

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
ar: ويليامسبيرغ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
ar: وليامزبورت

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
ar: ويليستون

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
ar: ويلوو

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
ar: ويلوو غرووف

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
ar: ويلمنجتون

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
ar: ويلمنجتون

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
ar: ويلمنجتون

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
ar: وينتشيستر

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
ar: ويندر

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
ar: ويندوم

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
ar: ويدوو روك

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
ar: ويندزر لوكس

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
ar: ونفيلد

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
ar: ونك

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
ar: وينيموكا

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
ar: وينونا

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
ar: ونسلو

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
ar: وينستن-سايلم

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
ar: ونتر هيفن

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
ar: وسكاست

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
ar: وسكنسن رابدز

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
ar: وايز

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
ar: ولف بوينت

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
ar: ووستر

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
ar: وستر

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
ar: ورلاند

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
ar: ورثنغتن

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
ar: رانجل

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
ar: وايومينغ

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
ar: ياكيما

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
ar: ياكوتات

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
ar: يانكتون

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
ar: يورك

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
ar: يورك

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
ar: يانجزتاون

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
ar: يوما

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
ar: زاينسفيل

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
ar: شارلوت امالي

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
ar: كريستيان

note: A city in Uruguay
en: Colonia
ar: كولونيا

note: A city in Uruguay
en: Durazno
ar: دورانزو

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
ar: مونتفيديو

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
ar: طشقند

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
ar: أكاريغوا

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
ar: برشلونة

note: A city in Venezuela
en: Barinas
ar: باريناس

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
ar: باركويسيمتو

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
ar: كالابوزو

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
ar: كاراكاس

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
ar: سيوداد بوليفار

note: A city in Venezuela
en: Coro
ar: كورو

note: A city in Venezuela
en: Guanare
ar: غواناري

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
ar: مين غراندي

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
ar: ميريدا

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
ar: بويرتو اياكوتشو

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
ar: سان فرناندو

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
ar: بلنسية

note: A city in Venezuela
en: Valera
ar: فاليرا

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
ar: دا نانغ

note: A city in Yemen
en: 'Adan
ar: عدن

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
ar: عتق

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
ar: الحديدة

note: A city in Zambia
en: Livingstone
ar: ليفينغستون

note: A city in Zambia
en: Ndola
ar: ندولا

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
ar: ماريهام
