MATE Desktop Environment - en to hu translation catalogue (389 entries)

en: Africa
hu: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Asia
hu: Ázsia

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
hu: Atlanti-óceán

en: Australasia &amp; Oceania
hu: Ausztrálázsia &amp; Óceánia

en: Central and South America
hu: Közép- és Dél-Amerika

en: Europe
hu: Európa

en: Middle East
hu: Közelkelet

en: North America
hu: Észak-Amerika

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
hu: Afganisztán

note: AL - Albania
en: Albania
hu: Albánia

note: DZ - Algeria
en: Algeria
hu: Algéria

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
hu: Antarktisz

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
hu: Argentína

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
hu: Örményország

note: AU - Australia
en: Australia
hu: Ausztrália

note: AT - Austria
en: Austria
hu: Ausztria

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
hu: Bahama-szigetek

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
hu: Bahrein

note: BY - Belarus
en: Belarus
hu: Fehéroroszország

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
hu: Bhután

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
hu: Bolívia

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
hu: Brazília

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit indiai óceáni terület

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
hu: Brit Virgin-szigetek

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
hu: Bulgária

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
hu: Kambodzsa

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
hu: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
hu: Kanada

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

note: TD - Chad
en: Chad
hu: Csád

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
hu: Kína

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Cocos (Keeling) szigetek

note: CO - Colombia
en: Colombia
hu: Kolumbia

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
hu: Kongói Köztársaság

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

note: HR - Croatia
en: Croatia
hu: Horvátország

note: CU - Cuba
en: Cuba
hu: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
hu: Ciprus

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
hu: Dánia

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
hu: Dzsibuti

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
hu: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

note: EG - Egypt
en: Egypt
hu: Egyiptom

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői Guinea

note: EE - Estonia
en: Estonia
hu: Észtország

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
hu: Etiópia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek (Malvinas)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
hu: Faroe-szigetek

note: FJ - Fiji
en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

note: FI - Finland
en: Finland
hu: Finnország

note: FR - France
en: France
hu: Franciaország

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
hu: Francia Guyana

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
hu: Grúzia

note: DE - Germany
en: Germany
hu: Németország

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
hu: Gibraltár

note: GR - Greece
en: Greece
hu: Görögország

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
hu: Grönland

note: HU - Hungary
en: Hungary
hu: Magyarország

note: IS - Iceland
en: Iceland
hu: Izland

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
hu: Indonézia

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
hu: Irán

note: IQ - Iraq
en: Iraq
hu: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
hu: Írország

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
hu: Man szigete

note: IL - Israel
en: Israel
hu: Izrael

note: IT - Italy
en: Italy
hu: Olaszország

note: JP - Japan
en: Japan
hu: Japán

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
hu: Jordánia

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
hu: Kuvait

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
hu: Laosz

note: LV - Latvia
en: Latvia
hu: Lettország

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
hu: Libanon

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
hu: Libéria

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
hu: Líbia

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
hu: Lichtenstein

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
hu: Litvánia

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
hu: Luxemburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
hu: Makaó

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
hu: Macedónia

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
hu: Madagaszkár

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
hu: Malajzia

note: MV - Maldives
en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
hu: Málta

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

note: MX - Mexico
en: Mexico
hu: Mexikó

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
hu: Mikronézia, Államszövetség

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
hu: Mongólia

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
hu: Montenegró

note: MA - Morocco
en: Morocco
hu: Marokkó

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
hu: Mianmar

note: NP - Nepal
en: Nepal
hu: Nepál

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
hu: Hollandia

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
hu: Új-Zéland

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
hu: Észak-Korea

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigetek

note: NO - Norway
en: Norway
hu: Norvégia

note: OM - Oman
en: Oman
hu: Omán

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
hu: Pakisztán

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
hu: Palesztin Terület

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

note: PH - Philippines
en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

note: PL - Poland
en: Poland
hu: Lengyelország

note: PT - Portugal
en: Portugal
hu: Portugália

note: QA - Qatar
en: Qatar
hu: Katar

note: RO - Romania
en: Romania
hu: Románia

note: RU - Russian Federation
en: Russia
hu: Oroszország

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
hu: St. Kitts és Nevis

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint Pierre és Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadines-szigetek

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
hu: Szamoa

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
hu: São Tomé és Príncipe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

note: RS - Serbia
en: Serbia
hu: Szerbia

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
hu: Szingapúr

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
hu: Szlovákia

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
hu: Szlovénia

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

note: SO - Somalia
en: Somalia
hu: Szomália

note: ZA - South Africa
en: South Africa
hu: Dél-Afrika

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
hu: Dél-Korea

note: ES - Spain
en: Spain
hu: Spanyolország

note: SD - Sudan
en: Sudan
hu: Szudán

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard-szigetek és Jan Mayen-sziget

note: SE - Sweden
en: Sweden
hu: Svédország

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
hu: Svájc

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
hu: Szíria

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
hu: Tajvan

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

note: TH - Thailand
en: Thailand
hu: Thaiföld

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
hu: Tunézia

note: TR - Turkey
en: Turkey
hu: Törökország

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks és Caicos-szigetek

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
hu: Ukrajna

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emirátusok

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
hu: Egyesült Államok

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
hu: Egyesült Államok külső szigetei

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
hu: Egyesült Államok Virgin-szigetek

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
hu: Vatikánváros

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
hu: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

note: YE - Yemen
en: Yemen
hu: Jemen

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
hu: Åland-szigetek

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
hu: Nyugat-Kongó

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
hu: Kelet-Kongó

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
hu: Palmer állomás (chilei idő)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
hu: Rothera kutatóállomás

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
hu: Showa Állomás

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
hu: Mawson Állomás

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
hu: Vostok Állomás

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
hu: Davis Állomás

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
hu: Casey állomás (nyugat-ausztrál idő)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
hu: Dumont d'Urville Állomás

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
hu: McMurdo állomás (új-zélandi idő)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
hu: Amundsen-Scott Déli-sark állomás (új-zélandi idő)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
hu: Nyugat-Indonéz idő

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
hu: Közép-indonéz idő

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
hu: Kelet-indonéz idő

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
hu: Kelet-Kazahsztán

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
hu: Nyugat-Kazahsztán

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
hu: Kelet-Mongólia

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
hu: Nyugat-Mongólia

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
hu: Belső Mongólia

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
hu: Nyugat-Grönland

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
hu: Kelet-Grönland

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
hu: Atlanti idő

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
hu: Nyugati idő

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
hu: Középnyugati idő

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
hu: Középidő (Dél-Ausztrália)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
hu: Középidő (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
hu: Középidő (Északi terület)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
hu: Keleti parti idő (Tazmánia)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
hu: Keleti parti idő (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
hu: Keleti parti idő (Új-dél Wales)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
hu: Keleti parti idő (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
hu: Lord Howe-sziget

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
hu: Tahiti / Társaság-szigetek

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
hu: Marquesas-szigetek

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
hu: Gambier-szigetek

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
hu: Gilbert-szigetek

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
hu: Phoenix-szigetek

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
hu: Line-szigetek

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
hu: Új-Zéland

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
hu: Chatham-szigetek

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
hu: Johnston Atoll (Hawaii idő)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
hu: Midway Atoll (Szamoai idő)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
hu: Wake-sziget

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
hu: Amapá / Kelet-Pará

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
hu: Nyugat-Amazonas

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
hu: Kelet-Amazonas

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
hu: Nyugat-Pará, Rondônia

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
hu: Brazíliai idő

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
hu: Chile

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
hu: Húsvét-sziget

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
hu: Ecuador

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
hu: Galapagos-szigetek

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
hu: Azori-szigetek

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
hu: Portugália

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
hu: Kalinyingrádi idő

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
hu: Moszkvai idő

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
hu: Szamarai idő

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
hu: Ekaterinburgi idő

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
hu: Omszki idő

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
hu: Krasznojarszki idő

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
hu: Irkutszki idő

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
hu: Jakutszki idő

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
hu: Vlagyivosztoki idő

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
hu: Magadani idő

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
hu: Kamcsatkai idő

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
hu: Kanári-szigetek

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
hu: Spanyolország

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
hu: Ceuta és Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
hu: Csendes-óceáni idő

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
hu: Hegyi idő

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
hu: Hegyi idő, nyári időszámítás nélkül (Északkelet BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
hu: Középidő

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
hu: Középidő, nyári időszámítás nélkül (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
hu: Keleti parti idő

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
hu: Keleti parti idő nyári időszámítás nélkül (Southampton sziget, stb)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
hu: Atlanti idő, nyári időszámítás nélkül (kelet-Quebec)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
hu: Új-fundlandi idő

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
hu: Hawaii-aleuti idő (Aleut-szigetek)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
hu: Hawaii-aleuti idő, nyári időszámítás nélkül (Hawaii)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
hu: Alaszkai idő

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
hu: Hegyi idő, nyári időszámítás nélkül (Arizona)

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
hu: Brüsszel, Flamand és Wallon Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
hu: Kelet-Flandria

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
hu: Luxemburg

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
hu: Brit Columbia

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
hu: Új-Brunswick

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
hu: Újfundland és Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
hu: Északnyugati területek

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
hu: Új-Skócia

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
hu: Prince Edward-sziget

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
hu: Yukon területek

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
hu: Peking

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
hu: Belső Mongólia

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
hu: Sanghaj

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
hu: Bréma

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
hu: Kelet- és Délkelet-Anglia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
hu: Északkelet-Anglia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
hu: Északnyugat-Anglia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
hu: Észak-Írország

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
hu: Skócia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
hu: Dél- és Délnyugat-Anglia

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
hu: Alaszka

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
hu: Új-Mexikó

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
hu: Algír

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
hu: Jereván

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
hu: Bécs

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
hu: Breszt

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
hu: Antwerpen

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
hu: Brüsszel

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
hu: Szarajevó

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
hu: Burgasz

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
hu: Szófia

note: A city in Bulgaria
en: Varna
hu: Várna

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
hu: Bow-sziget

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
hu: Valcartier Állomás

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
hu: Peking

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
hu: Sanghaj

note: A city in Croatia
en: Osijek
hu: Eszék

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
hu: Zágráb

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
hu: Havanna

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
hu: Prága

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
hu: Koppenhága

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
hu: Kairó

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
hu: Breszt

note: A city in France
en: Nice
hu: Nizza

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
hu: Párizs

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
hu: Bréma

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
hu: Drezda

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
hu: Lipcse

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
hu: Gibraltár

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
hu: Athén

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
hu: Thesszaloniki

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
hu: Új-Delhi

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
hu: Firenze

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
hu: Nápoly

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
hu: Róma

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
hu: Velence

note: The capital of Japan
en: Tokyo
hu: Tokió

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
hu: Kuvait

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
hu: Bejrút

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
hu: Luxemburg

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
hu: Makaó

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
hu: Mexikóváros

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
hu: Ulan Bator

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
hu: Amszterdam

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
hu: Iszlamabád

note: A city in Peru
en: Cusco
hu: Cuzco

note: A city in Poland
en: Kraków
hu: Krakkó

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
hu: Varsó

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
hu: Lisszabon

note: A city in Romania
en: Bacău
hu: Bákó

note: A city in Romania
en: Baia Mare
hu: Nagybánya

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
hu: Bukarest

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
hu: Kolozsvár

note: A city in Romania
en: Oradea
hu: Nagyvárad

note: A city in Romania
en: Satu Mare
hu: Szatmárnémeti

note: A city in Romania
en: Sibiu
hu: Nagyszeben

note: A city in Romania
en: Timişoara
hu: Temesvár

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
hu: Marosvásárhely

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
hu: Anadir

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
hu: Arhangelszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
hu: Asztrahány

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
hu: Brjanszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
hu: Cseljabinszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
hu: Csita

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
hu: Habarovszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
hu: Hanti-Manszijszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
hu: Krasznodar

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
hu: Krasznojarszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
hu: Mirnij

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
hu: Moszkva

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
hu: Murmanszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
hu: Novokuznyeck

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
hu: Novoszibirszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
hu: Omszk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
hu: Perm

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
hu: Petropavlovszk

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
hu: Szentpétervár

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
hu: Szamara

note: A city in Russia
en: Saratov
hu: Szaratov

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
hu: Sztavropol

note: A city in Russia
en: Vladivostok
hu: Vlagyivosztok

note: A city in Russia
en: Volgograd
hu: Volgográd

note: A city in Russia
en: Yakutsk
hu: Jakutszk

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
hu: Ekaterinburg

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
hu: Juzsno-Szahalinszk

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
hu: Mekka

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
hu: Belgrád

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
hu: Szingapúr

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
hu: Pozsony

note: A city in Slovakia
en: Košice
hu: Kassa

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
hu: Losonc

note: A city in Slovakia
en: Nitra
hu: Nyitra

note: A city in South Africa
en: Cape Town
hu: Fokváros

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
hu: Szöul

note: A city in Switzerland
en: Basel
hu: Bázel

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
hu: Genf

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
hu: Tajpej

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
hu: Tunisz

note: A city in Turkey
en: Istanbul
hu: Isztanbul

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
hu: Dnyipropetrovszk

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
hu: Donyetszk

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
hu: Ivano-Frankivszk

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
hu: Harkov

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
hu: Szimferopol

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
hu: Ungvár

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
hu: Athén

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
hu: College Állomás

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
hu: Kolumbia

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
hu: Hollandia

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
hu: Málta

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
hu: Róma

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
hu: Szmirna

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
hu: Varsó

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
hu: Wake-sziget, Wake-szigeti katonai repülőtér

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
hu: Ho Si Minh-város
