MATE Desktop Environment - en to ky translation catalogue (1108 entries)

en: Africa
ky: Африка

en: Asia
ky: Азия

en: Australasia &amp; Oceania
ky: Австралия жана Океания

en: Central and South America
ky: Борбордук жана Түштүк Африка

en: Europe
ky: Европа

en: Middle East
ky: Жакынкы Чыгыш

en: North America
ky: Түндүк Америка

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
ky: Афганистан

note: AL - Albania
en: Albania
ky: Албания

note: DZ - Algeria
en: Algeria
ky: Алжир

note: AO - Angola
en: Angola
ky: Ангола

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
ky: Антигуа и Барбуды

note: AR - Argentina
en: Argentina
ky: Аргентина

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
ky: Армения

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
ky: Аруба

note: AU - Australia
en: Australia
ky: Австралия

note: AT - Austria
en: Austria
ky: Австрия

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
ky: Азербайджан

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
ky: Багам

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
ky: Бахрейн

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
ky: Бангладеш

note: BB - Barbados
en: Barbados
ky: Барбадос

note: BY - Belarus
en: Belarus
ky: Беларусь

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
ky: Бельгия

note: BZ - Belize
en: Belize
ky: Белиз

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
ky: Бермуд

note: BW - Botswana
en: Botswana
ky: Ботсвана

note: BR - Brazil
en: Brazil
ky: Бразилия

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
ky: Британские Вирджинские о-ва

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
ky: Бруней

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
ky: Болгария

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
ky: Буркина Фасо

note: BI - Burundi
en: Burundi
ky: Бурунди

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
ky: Камерун

note: CA - Canada
en: Canada
ky: Канада

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
ky: Кайман аралдары

note: CL - Chile
en: Chile
ky: Чили

note: CO - Colombia
en: Colombia
ky: Колумбия

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
ky: Конго Республикасы

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
ky: Коста-Рика

note: HR - Croatia
en: Croatia
ky: Хорватия

note: CU - Cuba
en: Cuba
ky: Куба

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
ky: Кипр

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
ky: Чех Республикасы

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
ky: Дания

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
ky: Доминикан Республикасы

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
ky: Эквадор

note: EG - Egypt
en: Egypt
ky: Египет

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
ky: Сальвадор

note: EE - Estonia
en: Estonia
ky: Эстония

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
ky: Эфиопия

note: FI - Finland
en: Finland
ky: Финляндия

note: FR - France
en: France
ky: Франция

note: GA - Gabon
en: Gabon
ky: Габон

note: DE - Germany
en: Germany
ky: Германия

note: GR - Greece
en: Greece
ky: Греция

note: HT - Haiti
en: Haiti
ky: Гаити

note: HN - Honduras
en: Honduras
ky: Гондурас

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
ky: Гонконг

note: HU - Hungary
en: Hungary
ky: Венгрия

note: IS - Iceland
en: Iceland
ky: Исландия

note: IN - India
en: India
ky: Индия

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
ky: Индонезия

note: IQ - Iraq
en: Iraq
ky: Ирак

note: IE - Ireland
en: Ireland
ky: Ирландия

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
ky: Остров Мэн

note: IL - Israel
en: Israel
ky: Израиль

note: IT - Italy
en: Italy
ky: Италия

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
ky: Ямайка

note: JP - Japan
en: Japan
ky: Япония

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
ky: Джерси

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
ky: Казакстан

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
ky: Кирибати

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
ky: Кыргызстан

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
ky: Лаос

note: LV - Latvia
en: Latvia
ky: Латвия

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
ky: Ливия

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
ky: Литва

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
ky: Македония

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
ky: Мадагаскар

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
ky: Малайзия

note: ML - Mali
en: Mali
ky: Мали

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
ky: Маршалл аралдары

note: MD - Moldova
en: Moldova
ky: Молдова

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
ky: Монголия

note: MA - Morocco
en: Morocco
ky: Марокко

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
ky: Мозамбик

note: NA - Namibia
en: Namibia
ky: Намибия

note: NP - Nepal
en: Nepal
ky: Непал

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
ky: Нидерландия

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
ky: Новая Зеландия

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
ky: Никарагуа

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
ky: Нигерия

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
ky: Норфолк аралдары

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
ky: Түндүк Корея

note: NO - Norway
en: Norway
ky: Норвегия

note: OM - Oman
en: Oman
ky: Оман

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
ky: Пакистан

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
ky: Папуа Жаңы Гвинея

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
ky: Парагвай

note: PH - Philippines
en: Philippines
ky: Филиппин

note: PL - Poland
en: Poland
ky: Польша

note: PT - Portugal
en: Portugal
ky: Португалия

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
ky: Пуэрто-Рико

note: QA - Qatar
en: Qatar
ky: Катар

note: RO - Romania
en: Romania
ky: Румыния

note: RU - Russian Federation
en: Russia
ky: Россия

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
ky: Сауд Аравиясы

note: SN - Senegal
en: Senegal
ky: Сенегал

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
ky: Словакия

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
ky: Словения

note: ZA - South Africa
en: South Africa
ky: Түштүк Африка

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
ky: Түштүк Корея

note: ES - Spain
en: Spain
ky: Испания

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
ky: Шри-Ланка

note: SD - Sudan
en: Sudan
ky: Судан

note: SR - Suriname
en: Suriname
ky: Суринам

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
ky: Свазиленд

note: SE - Sweden
en: Sweden
ky: Швеция

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
ky: Швейцария

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
ky: Сирия

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
ky: Тайвань

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
ky: Тажикстан

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
ky: Танзания

note: TH - Thailand
en: Thailand
ky: Таиланд

note: TG - Togo
en: Togo
ky: Того

note: TO - Tonga
en: Tonga
ky: Тонга

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
ky: Тринидад жана Тобаго

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
ky: Тунис

note: TR - Turkey
en: Turkey
ky: Түркия

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
ky: Түркмөнстан

note: UG - Uganda
en: Uganda
ky: Уганда

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
ky: Украина

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
ky: Бириккен Араб Эмираттары

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
ky: Бириккен Королевство

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
ky: Америка Кошмо Штаты

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
ky: Уругвай

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
ky: Өзбекстан

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
ky: Вануату

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
ky: Венесуэла

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
ky: Вьетнам

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
ky: Батыш Сахара

note: YE - Yemen
en: Yemen
ky: Йемен

note: ZM - Zambia
en: Zambia
ky: Замбия

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
ky: Зимбабве

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
ky: Тасмания

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
ky: Батыш Австралия

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
ky: Альберта

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
ky: Британская Колумбия

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
ky: Манитоба

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
ky: Нью-Брансуик

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
ky: Түндүк-батыш территория

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
ky: Жаңы Шотландия

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
ky: Принц Эдвард аралы

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
ky: Саскачеван

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
ky: Ички Монголия

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
ky: Синцзян

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
ky: Баден-Вюртемберг

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
ky: Бавария

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
ky: Бранденбург

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
ky: Чыгыш жана Түштүк-чыгыш Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
ky: Түндүк Ирландия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
ky: Шотландия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
ky: Уэльс

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
ky: Алабама

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
ky: Аляска

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
ky: Аризона

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
ky: Арканзас

note: A state/province/territory in United States
en: California
ky: Калифорния

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
ky: Колорадо

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
ky: Коннектикут

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
ky: Делавэр

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
ky: Колумбия Округу

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
ky: Флорида

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
ky: Гаваи

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
ky: Айдахо

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
ky: Иллинойс

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
ky: Айова

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
ky: Канзас

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
ky: Кентукки

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
ky: Мэн

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
ky: Мэриленд

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
ky: Массачусетс

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
ky: Мичиган

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
ky: Миннесота

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
ky: Миссисипи

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
ky: Миссури

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
ky: Монтана

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
ky: Небраска

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
ky: Невада

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
ky: Нью-Хемпшир

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
ky: Нью-Джерси

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
ky: Нью-Мексико

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
ky: Түндүк Каролина

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
ky: Түндүк Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
ky: Огайо

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
ky: Оклахома

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
ky: Орегон

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
ky: Пенсильвания

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
ky: Род-Айленд

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
ky: Түштүк Каролина

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
ky: Түштүк Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
ky: Теннесси

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
ky: Техас

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
ky: Юта

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
ky: Вермонт

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
ky: Вирджиния

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
ky: Батыш Виргиния

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
ky: Висконсин

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
ky: Кабул

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
ky: Тирана

note: A city in Algeria
en: Adrar
ky: Адрар

note: A city in Algeria
en: Annaba
ky: Аннаба

note: A city in Algeria
en: Biskra
ky: Бискра

note: A city in Algeria
en: Constantine
ky: Константина

note: A city in Algeria
en: Oran
ky: Оран

note: A city in Algeria
en: Tebessa
ky: Тебесса

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
ky: Буэнос-Айрес

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
ky: Комодоро-Ривадавия

note: A city in Argentina
en: Corrientes
ky: Корриентес

note: A city in Argentina
en: Formosa
ky: Формоза

note: A city in Argentina
en: Mendoza
ky: Мендоса

note: A city in Argentina
en: Posadas
ky: Посадас

note: A city in Argentina
en: Resistencia
ky: Ресистенсия

note: A city in Argentina
en: Rosario
ky: Росарио

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
ky: Рио-Гальегос

note: A city in Argentina
en: Río Grande
ky: Рио-Гранде

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
ky: Ереван

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
ky: Аделаида

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
ky: Алис-Спрингс

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
ky: Брисбен

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
ky: Брум

note: The capital of Australia
en: Canberra
ky: Канберра

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
ky: Дарвин

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
ky: Перт

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
ky: Таунсвилл

note: A city in Austria
en: Innsbruck
ky: Инсбрук

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
ky: Клагенфурт

note: A city in Austria
en: Linz
ky: Линц

note: A city in Austria
en: Salzburg
ky: Зальцбург

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
ky: Вена

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
ky: Баку

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
ky: Нассо

note: The capital of Belarus
en: Minsk
ky: Минск

note: A city in Bolivia
en: Camiri
ky: Камири

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
ky: Кочабамба

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
ky: Магдалена

note: A city in Bolivia
en: Oruro
ky: Оруро

note: A city in Bolivia
en: Reyes
ky: Рейс

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
ky: Риберальта

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
ky: Рурренабаке

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
ky: Санта-Круз

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
ky: Сукре

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
ky: Якуиба

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
ky: Сараево

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
ky: Алтамира

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
ky: Бауру

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
ky: Белу-Оризонте

note: The capital of Brazil
en: Brasília
ky: Бразилия

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
ky: Кампинас

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
ky: Кампу-Гранди

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
ky: Куритиба

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
ky: Лондрина

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
ky: Манаус

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
ky: Пелотас

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
ky: Президенти-Пруденти

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
ky: Ресифи

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
ky: Сальвадор

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
ky: Терезина

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
ky: Убераба

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
ky: Уругваяна

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
ky: Бургас

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
ky: Пловдив

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
ky: София

note: A city in Bulgaria
en: Varna
ky: Варна

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
ky: Бужумбура

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
ky: Абботсфорд

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
ky: Агассис

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
ky: Аргентиа

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
ky: Арвиат

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
ky: Бейкер-Лейк

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
ky: Брендон

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
ky: Брукс

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
ky: Калгари

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
ky: Кембридж-Бей

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
ky: Эдмонтон

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
ky: Галифакс

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
ky: Киндерсли

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
ky: Монктон

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
ky: Монреаль

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
ky: Нипавин

note: The capital of Canada
en: Ottawa
ky: Оттава

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
ky: Петербург

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
ky: Реджайна

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
ky: Сент-Антони

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
ky: Сент-Джон

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
ky: Саскатун

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
ky: Торонто

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
ky: Виндзор

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
ky: Виннипег

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
ky: Йеллоунайф

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
ky: Берберати

note: A city in Chile
en: Antofagasta
ky: Антофагаста

note: A city in Chile
en: Arica
ky: Арика

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
ky: Пунта-Аренас

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
ky: Далян

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
ky: Фучжоу

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
ky: Ханчжоу

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
ky: Харбин

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
ky: Каши

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
ky: Шенжен

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
ky: Дубровник

note: A city in Croatia
en: Split
ky: Сплит

note: A city in Croatia
en: Zadar
ky: Задар

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
ky: Загреб

note: A city in Cyprus
en: Paphos
ky: Пафос

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
ky: Брно

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
ky: Острава

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
ky: Прага

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
ky: Абиджан

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
ky: Эсбьерг

note: A city in Denmark
en: Odense
ky: Оденсе

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
ky: Пуэрто-Плата

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
ky: Луксор

note: A city in Estonia
en: Pärnu
ky: Пярну

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
ky: Таллинн

note: A city in Estonia
en: Tartu
ky: Тарту

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
ky: Хельсинки

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
ky: Турку

note: A city in France
en: Bastia
ky: Бастия

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
ky: Клемон-Ферран

note: A city in France
en: Grenoble
ky: Гренобль

note: A city in France
en: La Rochelle
ky: Ла-Рошель

note: A city in France
en: Lille
ky: Лилль

note: A city in France
en: Marseille
ky: Марсель

note: A city in France
en: Strasbourg
ky: Страсбург

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
ky: Алтенбург

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
ky: Брауншвейг

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
ky: Дортмунд

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
ky: Дрезден

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
ky: Фридрихсхафен

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
ky: Ганновер

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
ky: Хоф

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
ky: Киль

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
ky: Лейпциг

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
ky: Мюнхен

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
ky: Нюрнберг

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
ky: Вестерланд

note: The capital of Ghana
en: Accra
ky: Аккра

note: A city in Greece
en: Kos
ky: Кос

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
ky: Пуэрто-Барриос

note: A city in Honduras
en: Amapala
ky: Амапала

note: A city in Honduras
en: Catacamas
ky: Катакамас

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
ky: Ла-Сейба

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
ky: Ла-Эсперанса

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
ky: Тегусигальпа

note: A city in Honduras
en: Tela
ky: Тела

note: A city in Honduras
en: Yoro
ky: Йоро

note: The capital of Hungary
en: Budapest
ky: Будапешт

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
ky: Рейкъявик

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
ky: Агартала

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
ky: Агра

note: A city in India
en: Ahmadabad
ky: Ахмадабад

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
ky: Амритсар

note: A city in India
en: Hyderabad
ky: Хайдарабад

note: A city in India
en: Patna
ky: Патна

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
ky: Абадан

note: A city in Iran
en: Esfahan
ky: Исфахан

note: A city in Iran
en: Kerman
ky: Керман

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
ky: Машхад

note: A city in Iran
en: Sarakhs
ky: Сарахс

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
ky: Шираз

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
ky: Табриз

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
ky: Йезд

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
ky: Корк

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
ky: Шаннон

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
ky: Тель-Авив

note: A city in Italy
en: Alghero
ky: Алжир

note: A city in Italy
en: Ancona
ky: Анкона

note: A city in Italy
en: Aviano
ky: Авиано

note: A city in Italy
en: Brindisi
ky: Бриндизи

note: A city in Italy
en: Catania
ky: Катания

note: A city in Italy
en: Crotone
ky: Кротоне

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
ky: Доббиако

note: A city in Italy
en: Ferrara
ky: Феррара

note: A city in Italy
en: Grosseto
ky: Гроссето

note: A city in Italy
en: Lampedusa
ky: Лампедуза

note: A city in Italy
en: Latina
ky: Латина

note: A city in Italy
en: Palermo
ky: Палермо

note: A city in Italy
en: Pantelleria
ky: Пантеллерия

note: A city in Italy
en: Parma
ky: Парма

note: A city in Italy
en: Perugia
ky: Перуджа

note: A city in Italy
en: Pescara
ky: Пескара

note: A city in Italy
en: Piacenza
ky: Пьяченца

note: A city in Italy
en: Rieti
ky: Риети

note: A city in Italy
en: Rimini
ky: Римини

note: A city in Italy
en: Tarvisio
ky: Тарвизио

note: A city in Italy
en: Trevico
ky: Тревизо

note: A city in Italy
en: Trieste
ky: Триест

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
ky: Венеция

note: A city in Italy
en: Viterbo
ky: Витербо

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
ky: Монтего-Бей

note: A city in Japan
en: Fukuoka
ky: Фукуока

note: A city in Japan
en: Nagoya
ky: Нагоя

note: A city in Japan
en: Osaka
ky: Осака

note: The capital of Japan
en: Tokyo
ky: Токио

note: A city in Japan
en: Tottori
ky: Тоттори

note: A city in Japan
en: Wakkanai
ky: Вакканай

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
ky: Амман

note: A city in Kazakhstan
en: Aktau
ky: Актау

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
ky: Алматы

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
ky: Астана

note: A city in Kazakhstan
en: Karaganda
ky: Караганды

note: A city in Kazakhstan
en: Kostanay
ky: Костанай

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
ky: Чымкент

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
ky: Найроби

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
ky: Бишкек

note: A city in Latvia
en: Liepāja
ky: Лиепая

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
ky: Бейрут

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
ky: Триполи

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
ky: Каунас

note: A city in Lithuania
en: Palanga
ky: Паланга

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
ky: Вильнюс

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
ky: Охрид

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
ky: Бинтулу

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
ky: Акапулко

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
ky: Четумаль

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
ky: Гвадалахара

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
ky: Лос-Мочис

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
ky: Матаморос

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
ky: Монклова

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
ky: Монтеррей

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
ky: Морелия

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
ky: Нуэво-Ларедо

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
ky: Педрас-Неграс

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
ky: Пуэрто-Вальярта

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
ky: Рейноса

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
ky: Тампико

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
ky: Тапачула

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
ky: Тихуана

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
ky: Толука

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
ky: Уруапан

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
ky: Кишинёв

note: A city in Montenegro
en: Tivat
ky: Тиват

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
ky: Катманду

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
ky: Амстердам

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
ky: Эйндховен

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
ky: Маастрихт

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
ky: Роттердам

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
ky: Валькенбург

note: A city in New Zealand
en: Auckland
ky: Окленд

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
ky: Веллингтон

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
ky: Блуфилдс

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
ky: Чинандега

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
ky: Хинотега

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
ky: Пуэрто-Кабезас

note: A city in Norway
en: Alta
ky: Альберта

note: A city in Norway
en: Fagernes
ky: Фагернес

note: A city in Norway
en: Hammerfest
ky: Хаммерфест

note: A city in Norway
en: Kirkenes
ky: Киркенес

note: A city in Norway
en: Namsos
ky: Намсус

note: A city in Norway
en: Narvik
ky: Нарвик

note: The capital of Norway
en: Oslo
ky: Осло

note: A city in Norway
en: Torp
ky: Торп

note: A city in Oman
en: Salalah
ky: Салала

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
ky: Исламабад

note: A city in Pakistan
en: Karachi
ky: Карачи

note: A city in Pakistan
en: Lahore
ky: Лахор

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
ky: Навабшах

note: A city in Panama
en: David
ky: Давид

note: A city in Panama
en: Tocumen
ky: Токумен

note: A city in Peru
en: Arequipa
ky: Арекипа

note: A city in Peru
en: Chiclayo
ky: Чиклайо

note: A city in Peru
en: Pisco
ky: Писко

note: A city in Peru
en: Pucallpa
ky: Пукальпа

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
ky: Пуэрто-Мальдонадо

note: A city in Peru
en: Talara
ky: Талара

note: The capital of the Philippines
en: Manila
ky: Манила

note: A city in Poland
en: Katowice
ky: Катовице

note: A city in Poland
en: Kraków
ky: Краков

note: A city in Poland
en: Poznań
ky: Познан

note: A city in Poland
en: Szczecin
ky: Щецин

note: A city in Portugal
en: Beja
ky: Бежа

note: A city in Portugal
en: Faro
ky: Фаро

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
ky: Лиссабон

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
ky: Порто-Санто

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
ky: Сан-Хуан

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
ky: Доха

note: A city in Romania
en: Arad
ky: Арад

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
ky: Бухарест

note: A city in Romania
en: Timişoara
ky: Тимишоара

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
ky: Абакан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
ky: Адлер

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
ky: Барнаул

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
ky: Чита

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
ky: Иркутск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
ky: Калининград

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
ky: Казан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
ky: Кемерово

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
ky: Хабаровск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
ky: Краснодар

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
ky: Красноярск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
ky: Магадан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
ky: Мурманск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
ky: Нижневартовск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
ky: Новокузнецк

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
ky: Новосибирск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
ky: Омск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
ky: Оренбург

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
ky: Пенза

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
ky: Пермь

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
ky: Самара

note: A city in Russia
en: Saratov
ky: Саратов

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
ky: Стригино

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
ky: Сургут

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
ky: Сыктывкар

note: A city in Russia
en: Tiksi
ky: Тикси

note: A city in Russia
en: Tyumen
ky: Тюмень

note: A city in Russia
en: Ufa
ky: Уфа

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
ky: Улан-Удэ

note: A city in Russia
en: Vladivostok
ky: Владивосток

note: A city in Russia
en: Volgograd
ky: Волгоград

note: A city in Russia
en: Yakutsk
ky: Якутск

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ky: Южно-Сахалинск

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
ky: Абха

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
ky: Наджран

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
ky: Рафха

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
ky: Эр-Рияд

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
ky: Табук

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
ky: Белград

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
ky: Братислава

note: A city in Slovakia
en: Košice
ky: Кошице

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
ky: Любляна

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
ky: Порт-Элизабет

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
ky: Претория

note: A city in South Korea
en: Cheju
ky: Чеджу

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
ky: Сеул

note: A city in South Korea
en: Taegu
ky: Тэгу

note: The capital of Spain
en: Madrid
ky: Мадрид

note: A city in Spain
en: Reus
ky: Реус

note: A city in Spain
en: Zaragoza
ky: Cарагоса

note: A city in Sweden
en: Kiruna
ky: Кируна

note: A city in Sweden
en: Ronneby
ky: Роннебю

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
ky: Стокгольм

note: A city in Sweden
en: Visby
ky: Висбю

note: The capital of Switzerland
en: Bern
ky: Берн

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
ky: Женева

note: A city in Switzerland
en: Lugano
ky: Лугано

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
ky: Алеппо

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
ky: Дамаск

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
ky: Таоюань

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
ky: Душанбе

note: A city in Tanzania
en: Arusha
ky: Аруша

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
ky: Бангкок

note: A city in Thailand
en: Phuket
ky: Фукет

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
ky: Бизерта

note: A city in Turkey
en: Antalya
ky: Анталия

note: A city in Turkey
en: Bursa
ky: Бурса

note: A city in Turkey
en: Erzurum
ky: Эрзурум

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
ky: Газиантеп

note: A city in Turkey
en: Istanbul
ky: Стамбул

note: A city in Turkey
en: Izmir
ky: Измир

note: A city in Turkey
en: Konya
ky: Конья

note: A city in Turkey
en: Samsun
ky: Самсун

note: A city in Turkey
en: Trabzon
ky: Трабзон

note: A city in Turkey
en: Van
ky: Ван

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
ky: Ашгабат

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
ky: Днепропетровск

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
ky: Донецк

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
ky: Ивано-Франковск

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
ky: Харьков

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
ky: Киев

note: A city in Ukraine
en: Odesa
ky: Одесса

note: A city in Ukraine
en: Rivne
ky: Ровно

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
ky: Симферополь

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
ky: Ужгород

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
ky: Абу Даби

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
ky: Дубай

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
ky: Шарджа

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
ky: Блэкпул

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
ky: Борнмут

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
ky: Бристоль

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
ky: Бриз Нортон

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
ky: Карлайл

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
ky: Ковентри

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
ky: Данди

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
ky: Эдинбург

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
ky: Эксетер

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
ky: Фарнборо

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
ky: Инвернесс

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
ky: Лоссимут

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
ky: Латон

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
ky: Саутгемптон

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
ky: Самбург

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
ky: Валле

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
ky: Йеовилтон

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
ky: Абилин

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
ky: Абингтон

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
ky: Ада

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
ky: Адриан

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
ky: Эйнсворт

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
ky: Аламогордо

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
ky: Аламоса

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
ky: Альбион

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
ky: Альбукерке

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
ky: Алис

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
ky: Аллентаун

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
ky: Алпина

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
ky: Элтон

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
ky: Алтуна

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
ky: Алтус

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
ky: Амарилло

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
ky: Анкоридж

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
ky: Андалусия

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
ky: Андовер

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
ky: Андрюс

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
ky: Ангун

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
ky: Аниак

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
ky: Анн-Арбор

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
ky: Аннаполис

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
ky: Аннистон

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
ky: Антиго

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
ky: Апалачикола

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
ky: Ардмор

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
ky: Эшвилль

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
ky: Аспен

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
ky: Астория

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
ky: Атланта

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
ky: Атлантик-Сити

note: A city in California in the United States
en: Avalon
ky: Авалон

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
ky: Бейкерсфилд

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
ky: Балтимор

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
ky: Бангор

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
ky: Бар-Харбор

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
ky: Барабу

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
ky: Барроу

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
ky: Бартлсвилл

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
ky: Бартоу

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
ky: Батон-Руж

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
ky: Балт-Крик

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
ky: Биатрис

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
ky: Бомонт

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
ky: Белвилл

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
ky: Беллингем

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
ky: Бемиджи

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
ky: Беннингтон

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
ky: Бентон-Харбор

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
ky: Беверли

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
ky: Биллингс

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
ky: Бингментон

note: A city in California in the United States
en: Bishop
ky: Бишоп

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
ky: Бисмарк

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
ky: Блуфилд

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
ky: Бойсе

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
ky: Боргер

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
ky: Бостон

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
ky: Боулинг-Грин

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
ky: Бозмен

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
ky: Брэдфорд

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
ky: Бремертон

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
ky: Бриджпорт

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
ky: Брокен-Боу

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
ky: Бруксвилл

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
ky: Браунсвилл

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
ky: Бакленд

note: A city in California in the United States
en: Burbank
ky: Бербанк

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
ky: Берли

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
ky: Барнет

note: A city in California in the United States
en: Campo
ky: Кампо

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
ky: Карбондейл

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
ky: Карибы

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
ky: Каса-Гранде

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
ky: Каспер

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
ky: Шампан

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
ky: Чарлтон

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
ky: Шарлотсвилл

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
ky: Чатем

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
ky: Четтануга

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
ky: Шайен

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
ky: Чикаго

note: A city in California in the United States
en: Chico
ky: Чико

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
ky: Чилдресс

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
ky: Цинциннати

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
ky: Кларинда

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
ky: Кларион

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
ky: Кларксберг

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
ky: Кливленд

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
ky: Колд-Бей

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
ky: Колледж Стейшн

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
ky: Колорадо-Спрингс

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
ky: Конкордия

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
ky: Конро

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
ky: Коппер-Харбор

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
ky: Кордова

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
ky: Корпус-Кристи

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
ky: Корсикана

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
ky: Кортез

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
ky: Крэйг

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
ky: Кресент-Сити

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
ky: Крествью

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
ky: Кросс-Сити

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
ky: Кросвилл

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
ky: Камберленд

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
ky: Далхарт

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
ky: Даллас

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
ky: Давенпорт

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
ky: Дейтон

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
ky: Дайтона-Бич

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
ky: Дель-Рио

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
ky: Дельта

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
ky: Деминг

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
ky: Деннисон

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
ky: Дентон

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
ky: Де-Мойн

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
ky: Детройт

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
ky: Детройт Лейкс

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
ky: Девилс-Лейк

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
ky: Додж-Сити

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
ky: Дувр

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
ky: Ду-Бойс

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
ky: Дубьюк

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
ky: Дайерсберг

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
ky: О-Клер

note: A city in California in the United States
en: El Centro
ky: Эль-Сентро

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
ky: Эльдорадо

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
ky: Эль-Пасо

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
ky: Элфин

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
ky: Элкинс

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
ky: Элко

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
ky: Эфрата

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
ky: Эрье

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
ky: Эсканоба

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
ky: Эстервилл

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
ky: Юджин

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
ky: Эванстон

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
ky: Эвансвилл

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
ky: Эверетт

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
ky: Эвергрин

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
ky: Фэрбенкс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
ky: Фермонт

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
ky: Фарго

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
ky: Фармингдейл

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
ky: Фармвилл

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
ky: Фергус-Фолс

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
ky: Финдли

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
ky: Фитчберг

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
ky: Флагстафф

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
ky: Флинт

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
ky: Форт-Додж

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
ky: Форт-Лодердейл

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
ky: Форт-Стоктон

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
ky: Форт-Уэйн

note: A city in California in the United States
en: Fresno
ky: Фресно

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
ky: Фрейбург

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
ky: Фуллертон

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
ky: Гадстен

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
ky: Гейлсберг

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
ky: Галвестон

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
ky: Гамбелл

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
ky: Гэри

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
ky: Глендайв

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
ky: Гленс-Фолс

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
ky: Голдсборо

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
ky: Гранд-Форкс

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
ky: Гранд-Джанкшен

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
ky: Грантс

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
ky: Грейт-Фолс

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
ky: Грин-Бей

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
ky: Гротон

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
ky: Галфпорт

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
ky: Ганнисон

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
ky: Гаймон

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
ky: Хамптон

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
ky: Ханкок

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
ky: Харлинген

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
ky: Хардфорд

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
ky: Гавр

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
ky: Хайден

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
ky: Хелена

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
ky: Хиббинг

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
ky: Хилсборо

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
ky: Хило

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
ky: Хобс

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
ky: Хомер

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
ky: Гондурас

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
ky: Гонолулу

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
ky: Хокуиам

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
ky: Хоума

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
ky: Хантингтон

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
ky: Гурон көлү

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
ky: Айдахо-Фолс

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
ky: Индианаполис

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
ky: Интернашионал-Фолс

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
ky: Иньокерн

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
ky: Айова Сити

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
ky: Итака

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
ky: Джеффри

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
ky: Джефферсон

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
ky: Джефферсон-Сити

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
ky: Джонстаун

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
ky: Джонсборо

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
ky: Джоплин

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
ky: Кахулуи

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
ky: Каламазу

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
ky: Калиспелл

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
ky: Кенай

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
ky: Кеноша

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
ky: Кетчикан

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
ky: Киллин

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
ky: Кингмен

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
ky: Кингсвилл

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
ky: Кинстон

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
ky: Кирксвилл

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
ky: Кламат-Фолс

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
ky: Коцебу

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
ky: Ла-Кросс

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
ky: Ла-Гранд

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
ky: Лакония

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
ky: Лейк-Чарльз

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
ky: Лайкленд

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
ky: Лейквью

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
ky: Ламар

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
ky: Ламоне

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
ky: Ландер

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
ky: Лансинг

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
ky: Ларами

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
ky: Ларедо

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
ky: Латроб

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
ky: Лоутон

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
ky: Льюисберг

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
ky: Льюистон

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
ky: Льюистаун

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
ky: Либерал

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
ky: Лимон

note: A city in California in the United States
en: Livermore
ky: Ливермор

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
ky: Ливингстон

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
ky: Логан

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
ky: Ломпок

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
ky: Лонг-Бич

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
ky: Лонгвью

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
ky: Лос-Аламос

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
ky: Лос-Анжелес

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
ky: Луисвилль

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
ky: Ловлок

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
ky: Лаббок

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
ky: Лафкин

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
ky: Линчберг

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
ky: Макон

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
ky: Манассас

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
ky: Манхеттен

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
ky: Манисти

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
ky: Манитовок

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
ky: Манкейто

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
ky: Мансфельд

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
ky: Маратон

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
ky: Mариетта

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
ky: Маршалтаун

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
ky: Маршфилд

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
ky: Мартинсберг

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
ky: Мартинсвилл

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
ky: Маттун

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
ky: Мак-Алестер

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
ky: Мак-Аллен

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
ky: Мак-Колл

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
ky: Мак-Кук

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
ky: Мак-Грат

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
ky: Медисин-Лодж

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
ky: Мекорьюк

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
ky: Мелфа

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
ky: Мемфис

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
ky: Меномини

note: A city in California in the United States
en: Merced
ky: Мерсед

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
ky: Меридиан

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
ky: Мидленд

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
ky: Майлс-Сити

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
ky: Милфорд

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
ky: Миллинокет

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
ky: Милвилл

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
ky: Милтон

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
ky: Милуоки

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
ky: Минерал-Уэлс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
ky: Миннеаполис

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
ky: Майнот

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
ky: Мизула

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
ky: Митчелл

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
ky: Мобридж

note: A city in California in the United States
en: Modesto
ky: Модесто

note: A city in California in the United States
en: Montague
ky: Монтегю

note: A city in California in the United States
en: Monterey
ky: Монтерей

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
ky: Монтроз

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
ky: Моргантаун

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
ky: Мориарти

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
ky: Морристаун

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
ky: Мозини

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
ky: Моултри

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
ky: Маунт-Холли

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
ky: Маунт-Вернон

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
ky: Маунтин-Хом

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
ky: Маскигон

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
ky: Накодочес

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
ky: Нантакет

note: A city in California in the United States
en: Napa
ky: Напа

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
ky: Нашуа

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
ky: Нашвилл

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
ky: Натчез

note: A city in California in the United States
en: Needles
ky: Нидлс

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
ky: Ненана

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
ky: Нью-Бедфорт

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
ky: Нью-Берн

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
ky: Нью-Браунфелс

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
ky: Нью-Хейвен

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
ky: Жаңы Иберия

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
ky: Жаңы Орлеан

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
ky: Ньюберг

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
ky: Ньюпорт-Ньюс

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
ky: Ньютон

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
ky: Ниагара шаркыратмасы

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
ky: Ногалес

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
ky: Ном

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
ky: Норт-Адамс

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
ky: Норт-Платт

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
ky: Норвуд

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
ky: О'Нилл

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
ky: Ок-Харбор

note: A city in California in the United States
en: Oakland
ky: Окланд

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
ky: Окала

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
ky: Одесса

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
ky: Огден

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
ky: Оклахома Сити

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
ky: Олимпия

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
ky: Омаха

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
ky: Оранж Сити

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
ky: Орландо

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
ky: Оскода

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
ky: Ошкош

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
ky: Оттамуа

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
ky: Оуэнсборо

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
ky: Окснард

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
ky: Озарк

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
ky: Палм Спрингс

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
ky: Палмер

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
ky: Пало-Альто

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
ky: Панама

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
ky: Паркерсберг

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
ky: Паско

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
ky: Пасо-Роблес

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
ky: Паттерсон

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
ky: Паксон

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
ky: Пелстон

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
ky: Пендлтон

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
ky: Пенн-Ян

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
ky: Пенсакола

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
ky: Филадельфия

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
ky: Филлипс

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
ky: Феникс

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
ky: Пирр

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
ky: Пайн-Блафф

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
ky: Питсбург

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
ky: Покателло

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
ky: Помпано-Бич

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
ky: Поплар-Блафф

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
ky: Порт-Анджелес

note: A city in California in the United States
en: Porterville
ky: Портервилл

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
ky: Прескотт

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
ky: Провиденс

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
ky: Провинстаун

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
ky: Прово

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
ky: Пуэбло

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
ky: Пунта-Горда

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
ky: Рапид-Сити

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
ky: Рединг

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
ky: Ред-Блафф

note: A city in California in the United States
en: Redding
ky: Реддинг

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
ky: Редмонд

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
ky: Рено

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
ky: Рентон

note: A city in California in the United States
en: Riverside
ky: Риверсайд

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
ky: Ривертон

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
ky: Роанок

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
ky: Рок-Спрингс

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
ky: Рокфорд

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
ky: Рокленд

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
ky: Рокпорт

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
ky: Роки-Маунт

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
ky: Роджерс

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
ky: Розберг

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
ky: Росвелл

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
ky: Расселл

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
ky: Ратленд

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
ky: Сакраменто

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
ky: Сагино

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
ky: Салина

note: A city in California in the United States
en: Salinas
ky: Салинас

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
ky: Салмон

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
ky: Солт-Лейк-Сити

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
ky: Сан-Анджело

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
ky: Сан-Антонио

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
ky: Сан-Карлос

note: A city in California in the United States
en: San Diego
ky: Сан-Диего

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
ky: Сан-Франциско

note: A city in California in the United States
en: San Jose
ky: Сан-Хосе

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
ky: Сан-Луис-Обиспо

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
ky: Сандпойнт

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
ky: Сандберг

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
ky: Санта-Ана

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
ky: Санта-Барбара

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
ky: Санта-Фе

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
ky: Санта-Моника

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
ky: Санта-Роза

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
ky: Саранк-Лейк

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
ky: Сарасота

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
ky: Саванна

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
ky: Скотсблафф

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
ky: Скотсдейл

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
ky: Сиэтл

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
ky: Сьюард

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
ky: Шенандоа

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
ky: Шеридан

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
ky: Шишмарев

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
ky: Силвер-Сити

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
ky: Ситка

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
ky: Смирна

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
ky: Сомерсет

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
ky: Саут-Бенд

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
ky: Спенсер

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
ky: Спокан

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
ky: Стоутон

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
ky: Стимбот-Спрингс

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
ky: Стиллуотер

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
ky: Жогорку көлү

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
ky: Сиракузы

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
ky: Такома

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
ky: Талкитна

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
ky: Таллахасси

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
ky: Тампа

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
ky: Танана

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
ky: Таос

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
ky: Темпл

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
ky: Терре-Хот

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
ky: Террелл

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
ky: Тетерборо

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
ky: Тексаркана

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
ky: Тайтесвилл

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
ky: Толедо

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
ky: Тонопа

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
ky: Топика

note: A city in California in the United States
en: Torrance
ky: Торранс

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
ky: Торреон

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
ky: Траверс-Сити

note: A city in California in the United States
en: Truckee
ky: Траки

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
ky: Трут-ор-Консекуэнсес

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
ky: Тусон(Таксон)

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
ky: Тукумкэри

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
ky: Талса

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
ky: Тупело

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
ky: Таскалуса

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
ky: Тайлер

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
ky: Уналаклит

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
ky: Валдоста

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
ky: Валентайн

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
ky: Виксберг

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
ky: Виргиния-Бич

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
ky: Уэйко

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
ky: Уэйкфилд

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
ky: Уолла-Уолла

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
ky: Уолнат-Ридж

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
ky: Уорнер-Робинс

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
ky: Уотербери

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
ky: Уотервилл

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
ky: Уэбстер Сити

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
ky: Батыш Чикаго

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
ky: Батыш Мемфис

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
ky: Уэст-Палм-Бич

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
ky: Вест-Плейнс

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
ky: Вест-Пойнт

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
ky: Уэстфилд

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
ky: Уилинг

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
ky: Уайт-Плейнс

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
ky: Уайтфилд

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
ky: Уиттиер

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
ky: Уичито

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
ky: Уичито-Фолс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
ky: Уильямспорт

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
ky: Уиллистон

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
ky: Винчестер

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
ky: Уиннемакка

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
ky: Уинслоу

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
ky: Уинстон-Сейлем

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
ky: Уинтер-Хейвен

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
ky: Уискассет

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
ky: Уисконсин-Рапидс

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
ky: Вулф-Пойнт

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
ky: Вустер

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
ky: Ворчестер

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
ky: Врангель

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
ky: Якима

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
ky: Якутат

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
ky: Янктон

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
ky: Янгстаун

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
ky: Зейнсвилл

note: A city in Uruguay
en: Colonia
ky: Колония

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
ky: Ташкент

note: A city in Venezuela
en: Barinas
ky: Баринас

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
ky: Калабосо

note: A city in Venezuela
en: Coro
ky: Коро аралы

note: A city in Venezuela
en: Guanare
ky: Гуанаре

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
ky: Мене-Гранде

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
ky: Дананг
