MATE Desktop Environment - en to lt translation catalogue (509 entries)

en: Africa
lt: Afrika

en: Asia
lt: Azija

en: Central and South America
lt: Centrinė ir Pietų Amerika

en: Europe
lt: Europa

en: Middle East
lt: Vidurinieji Rytai

en: North America
lt: Šiaurės America

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
lt: Afganistanas

note: AL - Albania
en: Albania
lt: Albanija

note: DZ - Algeria
en: Algeria
lt: Algerija

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
lt: Armėnija

note: AU - Australia
en: Australia
lt: Australija

note: AT - Austria
en: Austria
lt: Austrija

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
lt: Azerbaidžanas

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
lt: Bahamai

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
lt: Bahreinas

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
lt: Bangladešas

note: BB - Barbados
en: Barbados
lt: Barbadosas

note: BY - Belarus
en: Belarus
lt: Baltarusija

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
lt: Belgija

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
lt: Bolivija

note: BW - Botswana
en: Botswana
lt: Botsvana

note: BR - Brazil
en: Brazil
lt: Brazilija

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
lt: Bulgarija

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
lt: Kamerūnas

note: CA - Canada
en: Canada
lt: Kanada

note: TD - Chad
en: Chad
lt: Čadas

note: CL - Chile
en: Chile
lt: Čilė

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
lt: Kongo Demokratinė Respublika

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
lt: Kongo respublika

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
lt: Kosta Rika

note: HR - Croatia
en: Croatia
lt: Kroatija

note: CU - Cuba
en: Cuba
lt: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
lt: Kipras

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
lt: Čekija

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
lt: Danija

note: EG - Egypt
en: Egypt
lt: Egiptas

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
lt: Eritrėja

note: EE - Estonia
en: Estonia
lt: Estija

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
lt: Etiopija

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
lt: Farerų salos

note: FJ - Fiji
en: Fiji
lt: Fidžis

note: FI - Finland
en: Finland
lt: Suomija

note: GA - Gabon
en: Gabon
lt: Gabonas

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
lt: Gruzija

note: DE - Germany
en: Germany
lt: Vokietija

note: GH - Ghana
en: Ghana
lt: Gana

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
lt: Gibraltaras

note: GR - Greece
en: Greece
lt: Graikija

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
lt: Grenlandija

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
lt: Gvadelupė

note: GN - Guinea
en: Guinea
lt: Gvinėja

note: HT - Haiti
en: Haiti
lt: Haitis

note: HN - Honduras
en: Honduras
lt: Hondūras

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
lt: Hong Kongas

note: HU - Hungary
en: Hungary
lt: Vengrija

note: IS - Iceland
en: Iceland
lt: Islandija

note: IN - India
en: India
lt: Indija

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
lt: Indonezija

note: IE - Ireland
en: Ireland
lt: Airija

note: IL - Israel
en: Israel
lt: Izraelis

note: IT - Italy
en: Italy
lt: Italija

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
lt: Jamaika

note: JP - Japan
en: Japan
lt: Japonija

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
lt: Džersis

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
lt: Jordanija

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
lt: Kazakstanas

note: KE - Kenya
en: Kenya
lt: Kenija

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
lt: Kuveitas

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
lt: Laosas

note: LV - Latvia
en: Latvia
lt: Latvija

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
lt: Libanas

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
lt: Liberija

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
lt: Libija

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
lt: Lietuva

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
lt: Liuksemburgas

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
lt: Makedonija

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
lt: Madagaskaras

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
lt: Malaizija

note: MV - Maldives
en: Maldives
lt: Maldyvai

note: ML - Mali
en: Mali
lt: Malis

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
lt: Maršalo salos

note: MX - Mexico
en: Mexico
lt: Meksika

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
lt: Mongolija

note: MA - Morocco
en: Morocco
lt: Marokas

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
lt: Mozambikas

note: NP - Nepal
en: Nepal
lt: Napalas

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
lt: Nyderlandai

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
lt: Naujoji Kaledonija

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
lt: Naujoji Zelandija

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
lt: Nikaragva

note: NE - Niger
en: Niger
lt: Nigeris

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
lt: Nigerija

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
lt: Šiaurės Korėja

note: NO - Norway
en: Norway
lt: Norvegija

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
lt: Pakistanas

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
lt: Papua Naujoji Gvinėja

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
lt: Paragvajus

note: PH - Philippines
en: Philippines
lt: Filipinai

note: PL - Poland
en: Poland
lt: Lenkija

note: PT - Portugal
en: Portugal
lt: Portugalija

note: QA - Qatar
en: Qatar
lt: Kataras

note: RO - Romania
en: Romania
lt: Rumunija

note: RU - Russian Federation
en: Russia
lt: Rusija

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
lt: Saint Maarten

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
lt: Šv. Vincentas ir Grenadinai

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
lt: Saudo Arabija

note: SN - Senegal
en: Senegal
lt: Senegalas

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
lt: Singapūras

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
lt: Slovakija

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
lt: Slovenija

note: SO - Somalia
en: Somalia
lt: Somalis

note: ZA - South Africa
en: South Africa
lt: Pietų Afrika

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
lt: Pietų Korėja

note: ES - Spain
en: Spain
lt: Ispanija

note: SE - Sweden
en: Sweden
lt: Švedija

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
lt: Šveicarija

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
lt: Sirija

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
lt: Taivanas

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
lt: Tadžikistanas

note: TH - Thailand
en: Thailand
lt: Tailandas

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
lt: Triestas

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
lt: Trinidadas ir Tobagas

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
lt: Tunisas

note: TR - Turkey
en: Turkey
lt: Turkija

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
lt: Turkmenistanas

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
lt: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
lt: Jungtiniai Arabų Emiratai

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
lt: Jungtinė Karalystė

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
lt: Jungtinės Valstijos

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
lt: Urugvajus

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
lt: Uzbekistanas

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
lt: Venesuela

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
lt: Vietnamas

note: YE - Yemen
en: Yemen
lt: Jemenas

note: ZM - Zambia
en: Zambia
lt: Zambija

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
lt: Zimbabvė

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
lt: Webster City

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
lt: Kanarų salos

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
lt: Aliaskos laikas

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
lt: Pietų Australija

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
lt: Viktorija

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
lt: Vakarų Australija

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
lt: Briuselis, Flemish and Walloon Brabant

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
lt: Liuksemburgas

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
lt: Rio de Žaneiras

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
lt: Kvebekas

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
lt: Šanahajus

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
lt: Bavarija

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
lt: Berlynas

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
lt: Brėmenas

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
lt: Hamburgas

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
lt: Saksonija

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
lt: Verakruzas

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
lt: Šiaurės Rytų Anglija

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
lt: Šiaurės Vakarų Anglija

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
lt: Šiaurės Airija

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
lt: Škotija

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
lt: Velsas

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
lt: Aliaska

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
lt: Arkanzasas

note: A state/province/territory in United States
en: California
lt: Kalifornija

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
lt: Konektikutas

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
lt: Gruzija

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
lt: Havajai

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
lt: Aidahas

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
lt: Ilinojus

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
lt: Indijana

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
lt: Ajova

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
lt: Kanzasas

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
lt: Kentukis

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
lt: Masačiusetsas

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
lt: Mičiganas

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
lt: Minesota

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
lt: Misisipė

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
lt: Misūris

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
lt: Šiaurės Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
lt: Šiaurės Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
lt: Oregonas

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
lt: Pensilvanija

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
lt: Pietų Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
lt: Pietų Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
lt: Tenesė

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
lt: Teksasas

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
lt: Vermontas

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
lt: Virdžinija

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
lt: Vašingtonas

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
lt: Vajomingas

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
lt: Kabulas

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
lt: Alžyras

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
lt: Kordoba

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
lt: Jerevanas

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
lt: Adelaidė

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
lt: Pertas

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
lt: Ričmondas

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
lt: Sidnėjus

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
lt: Viena

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
lt: Brestas

note: The capital of Belarus
en: Minsk
lt: Minskas

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
lt: Hamiltonas

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
lt: Trinidadas

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
lt: Sarajevas

note: A city in Botswana
en: Kasane
lt: Kazanė

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
lt: Flores

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
lt: Elmira

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
lt: Rio de Žaneiras

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
lt: Salvadoras

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
lt: Sofija

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
lt: Victoria Harbour

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
lt: Slave Lake

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
lt: Kalgaris

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
lt: Edmontonas

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
lt: Hamiltonas

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
lt: Liverpulis

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
lt: Londonas

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
lt: Majamis

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
lt: Monrealis

note: The capital of Canada
en: Ottawa
lt: Otava

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
lt: Kvebekas

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
lt: Sidnėjus

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
lt: Torontas

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
lt: Vankuveris

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
lt: Viktorija

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
lt: Vaterlo

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
lt: Santiagas

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
lt: Pekinas

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
lt: Šanahajus

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
lt: Hangzhou

note: A city in Colombia
en: Ibagué
lt: Ibagė

note: A city in Colombia
en: Ipiales
lt: Ipjalesas

note: A city in Colombia
en: Medellín
lt: Medeljinas

note: A city in Colombia
en: Monteria
lt: Monterija

note: A city in Colombia
en: Popayán
lt: Popajanas

note: A city in Colombia
en: Quibdó
lt: Kibdo

note: A city in Colombia
en: Riohacha
lt: Rioača

note: A city in Colombia
en: Villavicencio
lt: Viljavisensijas

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
lt: Liberija

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
lt: Dubrovnikas

note: A city in Croatia
en: Split
lt: Splitas

note: A city in Croatia
en: Zadar
lt: Zadaras

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
lt: Zagrebas

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
lt: Prahae

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
lt: Kopenhaga

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
lt: Santiagas

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
lt: Aleksandrija

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
lt: Kairas

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
lt: Malta

note: A city in Estonia
en: Pärnu
lt: Parnu

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
lt: Talinas

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
lt: Stenlis

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
lt: Helsinkis

note: A city in France
en: Abbeville
lt: Ešvilis

note: A city in France
en: Ajaccio
lt: Ajaccioo

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
lt: Bordo

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
lt: Brestas

note: A city in France
en: Cannes
lt: Kanai

note: A city in France
en: Le Mans
lt: Le Manas

note: A city in France
en: Limoges
lt: Limožas

note: A city in France
en: Lyon
lt: Lionas

note: A city in France
en: Marseille
lt: Marselis

note: A city in France
en: Mulhouse
lt: Miuluzas

note: A city in France
en: Nice
lt: Nica

note: A city in France
en: Orléans
lt: Orleanas

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
lt: Paryžius

note: A city in France
en: Strasbourg
lt: Strasburgas

note: A city in France
en: Toulouse
lt: Tulūza

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
lt: Berlynas

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
lt: Brėmenas

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
lt: Dortmundas

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
lt: Dresdenas

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
lt: Hamburgas

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
lt: Hanoveris

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
lt: Kylis

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
lt: Leipcigas

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
lt: Miunchenas

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
lt: Niurnbergas

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
lt: Štutgartas

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
lt: Gibraltaras

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
lt: Atėnai

note: Capital of Haiti
en: Port-au-Prince
lt: Port o Prensas

note: The capital of Hungary
en: Budapest
lt: Budapeštas

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
lt: Reikjavikas

note: A city in India the local name in Hindi is "इलाहाबाद"
en: Allahabad
lt: Alahabadas

note: A city in India the local name in Marathi is "औरंगाबाद"
en: Aurangabad
lt: Aurangabadas

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
lt: Bengalūras

note: A city in India the local name in Gujrati is "ભાવનગર" the local name in Hindi is "भावनगर"
en: Bhavnagar
lt: Bhavnagaras

note: A city in India. The local name in Hindi is "भोपाल".
en: Bhopal
lt: Bhopalas

note: A city in India. The local name in Oriya is "ଭୁବେନଶ୍ବର".
en: Bhubaneshwar
lt: Bubanesvaras

note: A union territory in India. The local name in Hindi is "चण्डीगढ़ / चंडीगढ़" The local name in Punjabi is "ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ"
en: Chandigarh
lt: Čandigarchas

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
lt: Čenajus

note: A city in India. The local name in Tamil is "கோயம்புத்தூர்".
en: Coimbatore
lt: Koimbatorė

note: A city in India also known as Dehra Doon the local name in Hindi is "देहरादून"
en: Dehradun
lt: Dehradunas

note: A city in India the local name in Hindi is "दीमापुर"
en: Dimapur
lt: Dimapuras

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
lt: Mumbajus

note: A city in India
en: Pune
lt: Puna

note: A city in India. The local name in Hindi is "शिमला"
en: Shimla
lt: Šimla

note: A city in India. The local name in Dogri is "श्रीनगर" The local name in Urdu is "شرینگر"
en: Srinagar
lt: Srinagaras

note: A city in Iran
en: Abadeh
lt: Abadan

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
lt: Dublinas

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
lt: Tel Avivas

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
lt: Florencija

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
lt: Neapolis

note: A city in Italy
en: Palermo
lt: Palermas

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
lt: Roma

note: A city in Italy
en: Trieste
lt: Triestas

note: A city in Japan
en: Nagasaki
lt: Nagasakis

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
lt: Nairobis

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
lt: Londonas

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
lt: Kuveitas

note: A city in Latvia
en: Liepāja
lt: Liepoja

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
lt: Beirutas

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
lt: Tripolis

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
lt: Liuksemburgas

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
lt: Viktorija

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
lt: Akapulko

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
lt: Meksikas

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
lt: Tichuana

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
lt: Verakruzas

note: A city in Morocco
en: Marrakech
lt: Marakešas

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
lt: Tanga

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
lt: Amsterdamas

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
lt: Eindhovenas

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
lt: Roterdamas

note: The capital of Niue
en: Alofi
lt: Al-Jouf

note: The capital of Norway
en: Oslo
lt: Oslas

note: A city in Poland
en: Katowice
lt: Katovicai

note: A city in Poland
en: Kraków
lt: Krokuva

note: A city in Poland
en: Poznań
lt: Poznanė

note: A city in Poland
en: Szczecin
lt: Ščečinas

note: A city in Poland
en: Wrocław
lt: Vroclavas

note: A city in Poland
en: Łódź
lt: Lodzė

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
lt: Lisabona

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
lt: Bukareštas

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
lt: Archangelskas

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
lt: Irkutskas

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
lt: Kaliningradas

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
lt: Krasnodaras

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
lt: Krasnojarskas

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
lt: Murmanskas

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
lt: Novosibirskas

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
lt: Permė

note: A city in Russia
en: Saratov
lt: Saratovas

note: A city in Russia
en: Vladivostok
lt: Vladivostokas

note: A city in Russia
en: Volgograd
lt: Volgogradas

note: A city in Russia
en: Yakutsk
lt: Jakutskas

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
lt: Južno-Sakhalinskas

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
lt: Tekamah

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
lt: Belgradas

note: A city in Serbia
en: Zemun
lt: Jemenas

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
lt: Viktorija

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
lt: Singapūras

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
lt: Liubliana

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
lt: Johanesburgas

note: A city in Spain
en: A Coruña
lt: Arua

note: A city in Spain
en: Alicante
lt: Alice

note: A city in Spain
en: Almería
lt: Alberta

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
lt: Barselona

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
lt: Kordoba

note: The capital of Spain
en: Madrid
lt: Madridas

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
lt: Santiagas

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
lt: Valencija

note: A city in Spain
en: Zaragoza
lt: Saragosa

note: A city in Sweden
en: Kalmar
lt: Kalmaras

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
lt: Stokholmas

note: A city in Switzerland
en: Basel
lt: Bazelis

note: The capital of Switzerland
en: Bern
lt: Bernas

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
lt: Ženeva

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
lt: Damaskas

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
lt: Taipėjus

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
lt: Dušanbe

note: A city in Turkey
en: Antalya
lt: Antalija

note: A city in Turkey
en: Istanbul
lt: Stambulas

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
lt: Donetskas

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
lt: Kijevas

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
lt: Abu Dabis

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
lt: Dubajus

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
lt: Birmingemas

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
lt: Bristolis

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
lt: Kembridžas

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
lt: Kardifas

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
lt: Edinburgas

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
lt: Glazgas

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
lt: Liverpulis

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
lt: Londonas

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
lt: Mančesteris

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
lt: Stoktonas

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
lt: Albanija

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
lt: Albanija

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
lt: Aleksandrija

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
lt: Aleksandrija

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
lt: Aleksandrija

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
lt: Arlingtonas

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
lt: Arlingtonas

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
lt: Ešvilis

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
lt: Aspenas

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
lt: Atėnai

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
lt: Austinas

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
lt: Austinas

note: A city in California in the United States
en: Avalon
lt: Avalonas

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
lt: Bakersfildas

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
lt: Baltimorė

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
lt: Berlynas

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
lt: Birmingemas

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
lt: Bordo

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
lt: Bostonas

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
lt: Kairas

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
lt: Kembridžas

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
lt: Kembridžas

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
lt: Kardifas

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
lt: Šarlotė

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
lt: Šarlotė

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
lt: Čikaga

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
lt: Cincinatis

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
lt: Klyvlendas

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
lt: Kolumbija

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
lt: Kolumbija

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
lt: Konkordija

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
lt: Dalasas

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
lt: Denveris

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
lt: Detroitas

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
lt: Detroito ežerai

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
lt: Doveris

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
lt: Dublinas

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
lt: Dublinas

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
lt: Evanston

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
lt: Edinburgas

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
lt: Florencija

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
lt: Frankfortas

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
lt: Frankfortas

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
lt: Gastonija

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
lt: Glazgas

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
lt: Glazgas

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
lt: Didysis kanjonas

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
lt: Hamiltonas

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
lt: Olandija

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
lt: Holivudas

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
lt: Hiustonas

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
lt: Huronas

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
lt: Aidaho kriokliai

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
lt: Indijana

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
lt: Ajovos miestas

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
lt: Jordanija

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
lt: Kanzas sitis

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
lt: Kanzas sitis

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
lt: Libanas

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
lt: Livingstonas

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
lt: Londonas

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
lt: Los Andželas

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
lt: Medisonas

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
lt: Medisonas

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
lt: Mančesteris

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
lt: Manhetenas

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
lt: Memfis

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
lt: Majamis

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
lt: Mineapolis

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
lt: Nešvilis

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
lt: Naujoji Filadelfija

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
lt: Niagaros kriokliai

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
lt: Odesa

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
lt: Olympija

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
lt: Orlandas

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
lt: Paryžius

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
lt: Paryžius

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
lt: Peterburgas

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
lt: Peterburgas

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
lt: Peterburgas

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
lt: Filadelfija

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
lt: Fyniksas

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
lt: Pitsburgas

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
lt: Portlandas

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
lt: Portlandas

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
lt: Redmondas

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
lt: Ričmondas

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
lt: Sakramentas

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
lt: San Franciskas

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
lt: Santa Monika

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
lt: Savana

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
lt: Sietlas

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
lt: Sidnėjus

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
lt: Sidnėjus

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
lt: Siloam Springs

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
lt: Somersetas

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
lt: Springfildas

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
lt: Springfildas

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
lt: Springfildas

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
lt: Springfildas

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
lt: Springfildas

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
lt: Springfildas

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
lt: Springfildas

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
lt: Stafordas

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
lt: Stenlis

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
lt: Stoktonas

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
lt: Štutgartas

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
lt: Satonas

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
lt: Satonas

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
lt: Sirakūzai

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
lt: Trinidadas

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
lt: Vankuveris

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
lt: Viktorija

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
lt: Vašingtonas

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
lt: Vašingtonas

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
lt: Vašingtonas

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
lt: Vašingtonas

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
lt: Vaterlo

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
lt: Vakarinė Čikaga

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
lt: Vorčesteris

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
lt: Vajomingas

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
lt: Taškentas

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
lt: Barselona

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
lt: Valencija
