MATE Desktop Environment - en to mk translation catalogue (266 entries)

en: Africa
mk: Африка

en: Asia
mk: Азија

en: Australasia &amp; Oceania
mk: Австралија &amp; Океанија

en: Central and South America
mk: Централна и Јужна Америка

en: Europe
mk: Европа

en: Middle East
mk: Среден исток

en: North America
mk: Северна Америка

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
mk: Авганистан

note: AL - Albania
en: Albania
mk: Албанија

note: DZ - Algeria
en: Algeria
mk: Алжир

note: AO - Angola
en: Angola
mk: Ангола

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

note: AR - Argentina
en: Argentina
mk: Аргентина

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
mk: Ерменија

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
mk: Аруба

note: AU - Australia
en: Australia
mk: Австралија

note: AT - Austria
en: Austria
mk: Австрија

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
mk: Бангладеш

note: BB - Barbados
en: Barbados
mk: Барбадос

note: BY - Belarus
en: Belarus
mk: Белорусија

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
mk: Белгија

note: BZ - Belize
en: Belize
mk: Белиз

note: BJ - Benin
en: Benin
mk: Бенин

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
mk: Бермуда

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
mk: Боливија

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

note: BW - Botswana
en: Botswana
mk: Боцвана

note: BR - Brazil
en: Brazil
mk: Бразил

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
mk: Брунеи

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
mk: Бугарија

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

note: BI - Burundi
en: Burundi
mk: Бурунди

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
mk: Камбоџа

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
mk: Камерун

note: CA - Canada
en: Canada
mk: Канада

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
mk: Централноафриканска република

note: TD - Chad
en: Chad
mk: Чад

note: CL - Chile
en: Chile
mk: Чиле

note: KM - Comoros
en: Comoros
mk: Комори

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
mk: Демократска република Конго

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
mk: Република Конго

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
mk: Коста Рика

note: HR - Croatia
en: Croatia
mk: Хрватска

note: CU - Cuba
en: Cuba
mk: Куба

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
mk: Кипар

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
mk: Чешка

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
mk: Данска

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
mk: Доминика

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
mk: Еквадор

note: EG - Egypt
en: Egypt
mk: Египет

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
mk: Еритреја

note: EE - Estonia
en: Estonia
mk: Естонија

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
mk: Етиопија

note: FJ - Fiji
en: Fiji
mk: Фиџи

note: FI - Finland
en: Finland
mk: Финска

note: FR - France
en: France
mk: Франција

note: GA - Gabon
en: Gabon
mk: Габон

note: DE - Germany
en: Germany
mk: Германија

note: GH - Ghana
en: Ghana
mk: Гана

note: GR - Greece
en: Greece
mk: Грција

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
mk: Гренланд

note: GN - Guinea
en: Guinea
mk: Гвинеја

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

note: HU - Hungary
en: Hungary
mk: Унгарија

note: IS - Iceland
en: Iceland
mk: Исланд

note: IN - India
en: India
mk: Индија

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
mk: Индонезија

note: IE - Ireland
en: Ireland
mk: Ирска

note: IL - Israel
en: Israel
mk: Израел

note: IT - Italy
en: Italy
mk: Италија

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
mk: Јамајка

note: JP - Japan
en: Japan
mk: Јапонија

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
mk: Казахстан

note: KE - Kenya
en: Kenya
mk: Кенија

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
mk: Кирибати

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
mk: Лаос

note: LV - Latvia
en: Latvia
mk: Летонија

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
mk: Либија

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
mk: Литванија

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
mk: Македонија

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
mk: Мадагаскар

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
mk: Малезија

note: MV - Maldives
en: Maldives
mk: Малдивски Острови

note: ML - Mali
en: Mali
mk: Мали

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
mk: Мавританија

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
mk: Маурициус

note: MX - Mexico
en: Mexico
mk: Мексико

note: MD - Moldova
en: Moldova
mk: Молдавија

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
mk: Монголија

note: MA - Morocco
en: Morocco
mk: Мароко

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
mk: Мозамбик

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
mk: Бурма

note: NA - Namibia
en: Namibia
mk: Намибија

note: NP - Nepal
en: Nepal
mk: Непал

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
mk: Холандија

note: NE - Niger
en: Niger
mk: Нигер

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
mk: Нигерија

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
mk: Северна Кореа

note: NO - Norway
en: Norway
mk: Норвешка

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
mk: Пакистан

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеа

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
mk: Парагвај

note: PH - Philippines
en: Philippines
mk: Филипини

note: PL - Poland
en: Poland
mk: Полска

note: PT - Portugal
en: Portugal
mk: Португалија

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
mk: Порто Рико

note: RO - Romania
en: Romania
mk: Романија

note: RU - Russian Federation
en: Russia
mk: Русија

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
mk: Руанда

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
mk: Св. Елена

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

note: SN - Senegal
en: Senegal
mk: Сенегал

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
mk: Сејшели

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
mk: Словачка

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
mk: Словенија

note: SO - Somalia
en: Somalia
mk: Сомалија

note: ZA - South Africa
en: South Africa
mk: Јужна Африка

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
mk: Јужна Кореа

note: ES - Spain
en: Spain
mk: Шпанија

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

note: SD - Sudan
en: Sudan
mk: Судан

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
mk: Свазиленд

note: SE - Sweden
en: Sweden
mk: Шведска

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
mk: Швајцарија

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
mk: Сирија

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
mk: Тајван

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
mk: Таџикистан

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
mk: Танзанија

note: TH - Thailand
en: Thailand
mk: Тајланд

note: TG - Togo
en: Togo
mk: Того

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
mk: Тунис

note: TR - Turkey
en: Turkey
mk: Турција

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

note: UG - Uganda
en: Uganda
mk: Уганда

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
mk: Украина

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
mk: Обединетите Арапски Емирати

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
mk: Обединетото Кралство

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
mk: Соединетите Американски Држави

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
mk: Уругвај

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
mk: Венецуела

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
mk: Виетнам

note: ZM - Zambia
en: Zambia
mk: Замбија

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
mk: Канарски острови

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
mk: Јужна Австралија

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
mk: Западна Австралија

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
mk: Брисел

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
mk: Кантон

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
mk: Внатрешна Монголија

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
mk: Баварија

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
mk: Алабама

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
mk: Аљаска

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
mk: Аризона

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
mk: Арканзас

note: A state/province/territory in United States
en: California
mk: Калифорнија

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
mk: Флорида

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
mk: Тексас

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
mk: Вермонт

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
mk: Тирана

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
mk: Јереван

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
mk: Виена

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
mk: Баку

note: The capital of Belarus
en: Minsk
mk: Минск

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
mk: Бања Лука

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
mk: Мостар

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
mk: Сараево

note: The capital of Brazil
en: Brasília
mk: Бразилија

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
mk: Салвадор

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
mk: Бургас

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
mk: Пловдив

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
mk: Софија

note: A city in Bulgaria
en: Varna
mk: Варна

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
mk: Кембриџ (залив)

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
mk: Дубровник

note: A city in Croatia
en: Osijek
mk: Осијек

note: A city in Croatia
en: Rijeka
mk: Ријека

note: A city in Croatia
en: Split
mk: Сплит

note: A city in Croatia
en: Zadar
mk: Задар

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
mk: Загреб

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
mk: Брно

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
mk: Прага

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
mk: Копенхаген

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
mk: Талин

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
mk: Хелсинки

note: A city in France
en: Caen
mk: Каен

note: A city in France
en: Cannes
mk: Кан

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
mk: Минхен

note: The capital of Ghana
en: Accra
mk: Акра

note: The capital of Hungary
en: Budapest
mk: Будимпешта

note: A city in Hungary
en: Debrecen
mk: Дебрецен

note: A city in Hungary
en: Szeged
mk: Сегедин

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
mk: Амритсар

note: A city in Italy
en: Alghero
mk: Алегро

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
mk: Аман

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
mk: Алма-ата

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
mk: Бејрут

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
mk: Вилнус

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
mk: Охрид

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
mk: Скопје

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
mk: Акапулко

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
mk: Мексико сити

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
mk: Подгорица

note: A city in Montenegro
en: Tivat
mk: Тиват

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
mk: Амстердам

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
mk: Ротердам

note: A city in New Zealand
en: Auckland
mk: Оукланд

note: The capital of Norway
en: Oslo
mk: Осло

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
mk: Исламабад

note: The capital of Panama
en: Panamá
mk: Панама

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
mk: Лисабон

note: A city in Romania
en: Arad
mk: Арад

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
mk: Букурешт

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
mk: Иркутск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
mk: Калининград

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
mk: Казан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
mk: Мурманск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
mk: Новосибирск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
mk: Омск

note: A city in Russia
en: Ufa
mk: Уфа

note: A city in Russia
en: Vladivostok
mk: Владивосток

note: A city in Russia
en: Volgograd
mk: Волгоград

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
mk: Белград

note: A city in Serbia
en: Niš
mk: Ниш

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
mk: Братислава

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
mk: Љубљана

note: A city in Slovenia
en: Maribor
mk: Марибор

note: A city in Slovenia
en: Portorož
mk: Порторож

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
mk: Јоханезбург

note: The capital of Spain
en: Madrid
mk: Мадрид

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
mk: Стокхолм

note: The capital of Switzerland
en: Bern
mk: Берн

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
mk: Женева

note: A city in Tanzania
en: Arusha
mk: Аруша

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
mk: Банког

note: A city in Tunisia
en: Monastir
mk: Монастир

note: A city in Tunisia
en: Sfax
mk: Сфакс

note: A city in Turkey
en: Antalya
mk: Анталија

note: A city in Turkey
en: Istanbul
mk: Истанбул

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
mk: Абу Даби

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
mk: Бристол

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
mk: Единбург

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
mk: Ада

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
mk: Алабастер

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
mk: Градот на Александар

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
mk: Балтимор

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
mk: Бјумонт

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
mk: Бенингтон

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
mk: Беверли

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
mk: Бизмарк

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
mk: Блексбург

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
mk: Бостон

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
mk: Бренхам

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
mk: Кадилак

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
mk: Централија

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
mk: Гејлорд

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
mk: Сан Франциско

note: A city in California in the United States
en: San Jose
mk: Сан Хозе

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
mk: Толедо

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
mk: Ташкент
