MATE Desktop Environment - en to sq translation catalogue (53 entries)

en: Africa
sq: Afrikë

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
sq: Afganistan

note: DZ - Algeria
en: Algeria
sq: Algjeria

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
sq: Bosnia dhe Herzegovina

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
sq: Bullgaria

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
sq: Kina

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
sq: Ishujt Cocos (Keeling)

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
sq: Kongo, Republika demokratike e

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
sq: Kongo, Republika e

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
sq: Ishujt Falkland (Malvinas)

note: MD - Moldova
en: Moldova
sq: Moldovia

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
sq: Mali i zi

note: RO - Romania
en: Romania
sq: Rumania

note: RS - Serbia
en: Serbia
sq: Sërbia

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
sq: Ishujt Åland

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
sq: Zona orare e Central Indonesia

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
sq: Ishujt Gambier

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
sq: Ishujt Gilbert

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
sq: Ishujt Line

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
sq: Ishujt Chatham

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
sq: Johnston Atoll (Zona orare e Hawaii)

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
sq: Zona orare Brasília

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
sq: Ishulli Easter

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
sq: Ishujt Galapagos

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
sq: Ora e Yekaterinburg

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
sq: Zona orare e Irkutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
sq: Ora e Yakutsk

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
sq: Zona orare eKamchatka

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
sq: Spanja kontinentale

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
sq: Ceuta dhe Melilla

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
sq: Mountain Time, jo DST (Northeast BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
sq: Zona orare qendrore

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
sq: Central Time, jo DST (Saskatchewan)

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
sq: Eastern Time, jo DST (Ishulli Southampton, etj)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
sq: Atlantic Time, jo DST (Eastern Quebec)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
sq: Hawaiian-Aleutian Time, jo DST (Hawaii)

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
sq: Mountain Time, jo DST (Arizona)

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
sq: Mongolia e Brendshme

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
sq: Tiranë

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
sq: Kopenhagen

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
sq: Teheran

note: A city in Italy
en: Bologna
sq: Bolonja

note: A city in Italy
en: Brescia
sq: Breshia

note: A city in Italy
en: Cagliari
sq: Kaljari

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
sq: Gjenova

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
sq: Gjinoza Marina

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
sq: Milano

note: A city in Italy
en: Pisa
sq: Piza

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
sq: Shkupi

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
sq: Bukuresht

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
sq: Çulman

note: A city in Sweden
en: Göteborg
sq: Gëteborg

note: A city in Turkey
en: Istanbul
sq: Stamboll
