MATE Desktop Environment - en to th translation catalogue (2569 entries)

en: Africa
th: แอฟริกา

[ctx: Region]
en: Antarctica
th: แอนตาร์กติกา

en: Asia
th: เอเชีย

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
th: แอตแลนติก

en: Australasia &amp; Oceania
th: ออสตราเลเชีย &amp; โอเชียเนีย

en: Central and South America
th: อเมริกากลางและอเมริกาใต้

en: Europe
th: ยุโรป

en: Middle East
th: ตะวันออกกลาง

en: North America
th: อเมริกาเหนือ

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
th: อัฟกานิสถาน

note: AL - Albania
en: Albania
th: แอลเบเนีย

note: DZ - Algeria
en: Algeria
th: แอลจีเรีย

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

note: AD - Andorra
en: Andorra
th: อันดอร์รา

note: AO - Angola
en: Angola
th: แองโกลา

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
th: แองกวิลลา

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
th: แอนตาร์กติกา

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
th: แอนติกาและบาร์บูดา

note: AR - Argentina
en: Argentina
th: อาร์เจนตินา

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
th: อาร์เมเนีย

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
th: อารูบา

note: AU - Australia
en: Australia
th: ออสเตรเลีย

note: AT - Austria
en: Austria
th: ออสเตรีย

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
th: อาเซอร์ไบจาน

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
th: บาฮามาส

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
th: บาห์เรน

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

note: BB - Barbados
en: Barbados
th: บาร์เบโดส

note: BY - Belarus
en: Belarus
th: เบลารุส

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
th: เบลเยียม

note: BZ - Belize
en: Belize
th: เบลีซ

note: BJ - Benin
en: Benin
th: เบนิน

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
th: เบอร์มิวดา

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
th: ภูฏาน

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
th: โบลิเวีย

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

note: BW - Botswana
en: Botswana
th: บอตสวานา

note: BR - Brazil
en: Brazil
th: บราซิล

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
th: บริติชอินเดียนโอเชียนเทร์ริทอรี

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
th: บรูไน

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
th: บูร์กินาฟาโซ

note: BI - Burundi
en: Burundi
th: บุรุนดี

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
th: กัมพูชา

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
th: แคเมอรูน

note: CA - Canada
en: Canada
th: แคนาดา

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
th: เคปเวิร์ด

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
th: หมู่เกาะเคย์แมน

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
th: แอฟริกากลาง, สาธารณรัฐ

note: TD - Chad
en: Chad
th: ชาด

note: CL - Chile
en: Chile
th: ชิลี

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
th: จีน

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
th: เกาะคริสต์มาส

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
th: หมู่เกาะโคโคส (คีลิง)

note: CO - Colombia
en: Colombia
th: โคลอมเบีย

note: KM - Comoros
en: Comoros
th: คอโมโรส

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
th: คองโก, สาธารณรัฐประชาธิปไตย

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
th: คองโก, สาธารณรัฐ

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
th: หมู่เกาะคุก

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

note: HR - Croatia
en: Croatia
th: โครเอเชีย

note: CU - Cuba
en: Cuba
th: คิวบา

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
th: ไซปรัส

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
th: สาธารณรัฐเช็ก

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
th: โกตดิวัวร์

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
th: เดนมาร์ก

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
th: จิบูตี

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
th: โดมินิกา

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
th: โดมินิกัน, สาธารณรัฐ

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

note: EG - Egypt
en: Egypt
th: อียิปต์

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
th: อิเควทอเรียลกินี

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
th: เอริเทรีย

note: EE - Estonia
en: Estonia
th: เอสโตเนีย

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
th: เอธิโอเปีย

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
th: หมู่เกาะฟอล์กแลนด์ (Malvinas)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
th: หมู่เกาะแฟโร

note: FJ - Fiji
en: Fiji
th: ฟิจิ

note: FI - Finland
en: Finland
th: ฟินแลนด์

note: FR - France
en: France
th: ฝรั่งเศส

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
th: เฟรนช์เกียนา

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
th: เฟรนช์โปลินีเซีย

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
th: เฟรนช์เซาเทิร์นเทร์ริทอรี

note: GA - Gabon
en: Gabon
th: กาบอง

note: GM - Gambia
en: Gambia
th: แกมเบีย

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
th: จอร์เจีย

note: DE - Germany
en: Germany
th: เยอรมนี

note: GH - Ghana
en: Ghana
th: กานา

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
th: ยิบรอลตาร์

note: GR - Greece
en: Greece
th: กรีซ

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
th: กรีนแลนด์

note: GD - Grenada
en: Grenada
th: เกรเนดา

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
th: กวาเดอลูป

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
th: กวม

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
th: เกิร์นซีย์

note: GN - Guinea
en: Guinea
th: กินี

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
th: กินีบิสเซา

note: GY - Guyana
en: Guyana
th: กายอานา

note: HT - Haiti
en: Haiti
th: เฮติ

note: HN - Honduras
en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
th: ฮ่องกง

note: HU - Hungary
en: Hungary
th: ฮังการี

note: IS - Iceland
en: Iceland
th: ไอซ์แลนด์

note: IN - India
en: India
th: อินเดีย

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
th: อิหร่าน

note: IQ - Iraq
en: Iraq
th: อิรัก

note: IE - Ireland
en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
th: เกาะแมน

note: IL - Israel
en: Israel
th: อิสราเอล

note: IT - Italy
en: Italy
th: อิตาลี

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
th: จาเมกา

note: JP - Japan
en: Japan
th: ญี่ปุ่น

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
th: เจอร์ซีย์

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
th: จอร์แดน

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

note: KE - Kenya
en: Kenya
th: เคนยา

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
th: คิริบาตี

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
th: คูเวต

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
th: คีร์กีซสถาน

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
th: ลาว

note: LV - Latvia
en: Latvia
th: ลัตเวีย

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
th: เลบานอน

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
th: เลโซโท

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
th: ไลบีเรีย

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
th: ลิเบีย

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
th: ลิกเตนสไตน์

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
th: ลิทัวเนีย

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
th: มาเก๊า

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
th: มาซิโดเนีย

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
th: มาดากัสการ์

note: MW - Malawi
en: Malawi
th: มาลาวี

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
th: มาเลเซีย

note: MV - Maldives
en: Maldives
th: มัลดีฟส์

note: ML - Mali
en: Mali
th: มาลี

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
th: มอลตา

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
th: มาร์ตินีก

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
th: มอริเตเนีย

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
th: มอริเชียส

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
th: มายอต

note: MX - Mexico
en: Mexico
th: เม็กซิโก

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
th: ไมโครนีเซีย, สหพันธรัฐ

note: MD - Moldova
en: Moldova
th: มอลโดวา

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
th: โมนาโก

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
th: มองโกเลีย

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
th: มอนเตเนโกร

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
th: มอนต์เซอร์รัต

note: MA - Morocco
en: Morocco
th: โมร็อกโก

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
th: โมซัมบิก

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
th: พม่า

note: NA - Namibia
en: Namibia
th: นามิเบีย

note: NR - Nauru
en: Nauru
th: นาอูรู

note: NP - Nepal
en: Nepal
th: เนปาล

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
th: เนเธอร์แลนด์

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
th: เนเธอร์แลนด์แอนทิลลิส

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
th: นิวแคลิโดเนีย

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
th: นิการากัว

note: NE - Niger
en: Niger
th: ไนเจอร์

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

note: NU - Niue
en: Niue
th: นีอูเอ

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
th: เกาะนอร์ฟอล์ก

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
th: เกาหลีเหนือ

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

note: NO - Norway
en: Norway
th: นอร์เวย์

note: OM - Oman
en: Oman
th: โอมาน

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
th: ปากีสถาน

note: PW - Palau
en: Palau
th: ปาเลา

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
th: ปาเลสไตน์เทร์ริทอรี

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
th: ปานามา

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
th: ปาปัวนิวกีนี

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
th: ปารากวัย

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
th: เปรู

note: PH - Philippines
en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
th: พิตแคร์น

note: PL - Poland
en: Poland
th: โปแลนด์

note: PT - Portugal
en: Portugal
th: โปรตุเกส

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

note: QA - Qatar
en: Qatar
th: กาตาร์

note: RO - Romania
en: Romania
th: โรมาเนีย

note: RU - Russian Federation
en: Russia
th: รัสเซีย

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
th: รวันดา

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
th: เรอูนียง

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
th: เซนต์เฮเลนา

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
th: เซนต์คิตส์และเนวิส

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
th: เซนต์ลูเซีย

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
th: แซงปีแยร์และมีเกอลง

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
th: เซนต์วินเซนต์และเกรนาดีนส์

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
th: ซามัว

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
th: ซานมารีโน

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
th: เซาตูเมและปรินซิปี

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
th: ซาอุดีอาระเบีย

note: SN - Senegal
en: Senegal
th: เซเนกัล

note: RS - Serbia
en: Serbia
th: เซอร์เบีย

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
th: เซเชลส์

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
th: เซียร์ราลีโอน

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
th: สิงคโปร์

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
th: สโลวะเกีย

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
th: สโลวีเนีย

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
th: หมู่เกาะโซโลมอน

note: SO - Somalia
en: Somalia
th: โซมาเลีย

note: ZA - South Africa
en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
th: เซาท์จอร์เจียและหมู่เกาะเซาท์แซนด์วิช

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
th: เกาหลีใต้

note: ES - Spain
en: Spain
th: สเปน

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

note: SD - Sudan
en: Sudan
th: ซูดาน

note: SR - Suriname
en: Suriname
th: ซูรินาเม

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
th: สฟาลบาร์และยานไมเอน

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
th: สวาซิแลนด์

note: SE - Sweden
en: Sweden
th: สวีเดน

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
th: สวิตเซอร์แลนด์

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
th: ซีเรีย

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
th: ไต้หวัน

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
th: ทาจิกิสถาน

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
th: แทนซาเนีย

note: TH - Thailand
en: Thailand
th: ไทย

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
th: ติมอร์-เลสเต

note: TG - Togo
en: Togo
th: โตโก

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
th: โตเกเลา

note: TO - Tonga
en: Tonga
th: ตองกา

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
th: ตรินิแดดและโตเบโก

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
th: ตูนิเซีย

note: TR - Turkey
en: Turkey
th: ตุรกี

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
th: เติร์กเมนิสถาน

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
th: หมู่เกาะเติกส์และหมู่เกาะเคคอส

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
th: ตูวาลู

note: UG - Uganda
en: Uganda
th: ยูกันดา

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
th: ยูเครน

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
th: สหราชอาณาจักร

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
th: สหรัฐอเมริกา

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
th: เกาะเล็กรอบนอกของสหรัฐอเมริกา

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
th: หมู่เกาะเวอร์จินของสหรัฐอเมริกา

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
th: อุรุกวัย

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
th: วานูอาตู

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
th: วาติกันซิตี

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
th: เวียดนาม

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
th: หมู่เกาะวาลลิสและหมู่เกาะฟุตูนา

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
th: เวสเทิร์นสะฮารา

note: YE - Yemen
en: Yemen
th: เยเมน

note: ZM - Zambia
en: Zambia
th: แซมเบีย

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
th: คองโกตะวันตก

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
th: คองโกตะวันออก

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
th: พาล์เมอร์, สถานี (เขตเวลาชิลี)

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
th: โชวะ, สถานี

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
th: วอสต็อก, สถานี

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
th: เดวิส, สถานี

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
th: เคซีย์, สถานี (เขตเวลาเวสเทิร์นออสเตรเลีย)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
th: แมคเมอร์โด, สถานี (เขตเวลานิวซีแลนด์)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
th: อะมุนด์เซน-สก็อตต์, สถานีขั้วโลกใต้ (เขตเวลานิวซีแลนด์)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
th: เขตเวลาอินโดนีเซียตะวันตก

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
th: เขตเวลาอินโดนีเซียกลาง

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
th: เขตเวลาอินโดนีเซียตะวันออก

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
th: คาซัคสถานตะวันออก

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
th: คาซัคสถานตะวันตก

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
th: มองโกเลียตะวันออก

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
th: มองโกเลียตะวันตก

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
th: มองโกเลียกลาง

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
th: กรีนแลนด์ตะวันตก

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
th: กรีนแลนด์ตะวันออก

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
th: เขตเวลาแอตแลนติก

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
th: เขตเวลาตะวันตก

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
th: เขตเวลาตะวันตกกลาง

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
th: เขตเวลากลาง (เซาท์ออสเตรเลีย)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
th: เขตเวลากลาง (นอร์เทิร์นเทร์ริทอรี)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
th: เขตเวลาตะวันออก (แทสเมเนีย)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
th: เขตเวลาตะวันออก (วิกตอเรีย)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
th: เขตเวลาตะวันออก (นิวเซาท์เวลส์)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
th: เขตเวลาตะวันออก (ควีนส์แลนด์)

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
th: หมู่เกาะกิลเบิร์ต

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
th: หมู่เกาะฟินิกซ์

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
th: นิวซีแลนด์, เกาะหลัก

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
th: จอห์นสตันอะทอลล์ (เขตเวลาฮาวาย)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
th: มิดเวย์อะทอลล์ (เขตเวลาซามัว)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
th: เกาะเวก

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
th: โตกันตินส์

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
th: บาเยีย

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
th: อามาปา / ปาราตะวันออก

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
th: รอไรมา

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
th: อามาโซนัสตะวันตก

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
th: เซอารา, มารันเยา, ปาราอีบา, ปีเอาอี, รีโอกรันดีโดนอร์เต

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
th: อาลาโกอัส, เซร์ชิเป

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
th: อามาโซนัสตะวันออก

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
th: ปาราตะวันตก, รอนโดเนีย

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
th: อาเกร

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
th: เขตเวลาบราซิเลีย

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
th: อีสเตอร์, เกาะ

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
th: เอกวาดอร์แผ่นดินใหญ่

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
th: หมู่เกาะกาลาปาโกส

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
th: มาเดรา

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
th: โปรตุเกสแผ่นดินใหญ่

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
th: เขตเวลามอสโก

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
th: เขตเวลายาคุตสค์

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
th: เขตเวลาวลาดีวอสต็อก

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
th: เขตเวลามากาดาน

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
th: หมู่เกาะคะเนรี

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
th: สเปนแผ่นดินใหญ่

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
th: เซวตาและเมลียา

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
th: เขตเวลาแปซิฟิก

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
th: เขตเวลาภูเขา

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
th: เขตเวลาภูเขา, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (บริติชโคลัมเบียตะวันออกเฉียงเหนือ)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
th: เขตเวลากลาง

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
th: เขตเวลาภาคกลาง, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (ซัสแแคตเชวัน)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
th: เขตเวลาตะวันออก

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
th: เขตเวลาตะวันออก, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (เกาะเซาแธมป์ตัน ฯลฯ)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
th: เขตเวลาแอตแลนติก, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (ควิเบกตะวันออก)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
th: เขตเวลานิวฟันด์แลนด์

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
th: เขตเวลาอะแลสกา

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
th: เขตเวลาภูเขา, ไม่มีการปรับเวลาหน้าร้อน (แอริโซนา)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
th: ออสเตรเลียนแคพิทอลเทร์ริทอรี

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
th: นิวเซาท์เวลส์

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
th: นอร์เทิร์นเทร์ริทอรี

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
th: ควีนส์แลนด์

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
th: เซาท์ออสเตรเลีย

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
th: แทสเมเนีย

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
th: เวสเทิร์นออสเตรเลีย

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
th: อาเกร

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
th: อาลาโกอัส

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
th: อามาปา

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
th: อามาโซนัส

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
th: บาเยีย

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
th: เซอารา

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
th: เอสปีรีตูซันตู

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
th: โกยาส

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
th: มารันเยา

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
th: มีนัสเชไรส์

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
th: ปารานา

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
th: ปาราอีบา

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
th: ปารา

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
th: ปีเอาอี

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
th: รีโอกรันดีโดนอร์เต

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
th: รีโอกรันดีโดซูล

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
th: รอนโดเนีย

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
th: รอไรมา

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
th: ซันตากาตารีนา

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
th: เซร์ชิเป

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
th: เซาเปาลู

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
th: แอลเบอร์ตา

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
th: บริติชโคลัมเบีย

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
th: แมนิโทบา

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
th: นิวบรันสวิก

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
th: นิวฟันด์แลนด์และแลบราดอร์

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
th: นอร์ทเวสต์เทร์ริทอรีส์

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
th: โนวาสโกเชีย

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
th: นูนาวุต

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
th: ปรินซ์เอดเวิร์ดไอแลนด์

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
th: ควิเบก

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
th: ซัสแคตเชวัน

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
th: ยูคอนเทร์ริทอรี

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
th: อานฮุย

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
th: เป่ย์จิง (ปักกิ่ง)

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
th: ฉงชิ่ง (จุงกิง)

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
th: ฝูเจี้ยน

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
th: กานซู

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
th: กว่างตง (กวางตุ้ง)

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
th: กวางสี

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
th: กุ้ยโจว

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
th: ไห่หนาน (ไหหลำ)

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
th: เฮย์หลงเจียง

note: A state/province/territory in China
en: Henan
th: เหอหนาน

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
th: หูเป่ย์

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
th: หูหนาน

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
th: มองโกเลียใน

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
th: เจียงซู

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
th: จี๋หลิน

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
th: เหลียวหนิง

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
th: ฉ่านซี

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
th: ชานตง

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
th: ช่างไห่ (เซี่ยงไฮ้)

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
th: ชานซี

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
th: ซื่อชวน (เสฉวน)

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
th: เทียนจิน (เทียนสิน)

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
th: ซินเจียง

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
th: หยุนหนาน (ยูนนาน)

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
th: เจ้อเจียง

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
th: บาเดิน-เวือร์ทเทมแบร์ก

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
th: บาวาเรีย

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
th: เบอร์ลิน

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
th: บรันเดนบูร์ก

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
th: เบรเมิน

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
th: ฮัมบูร์ก

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
th: เฮสส์

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
th: โลว์เออร์แซกโซนี

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
th: เมคเลนบูร์ก-เวสเทิร์นพอเมอราเนีย

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
th: นอร์ทไรน์-เวสต์ฟาเลีย

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
th: ไรน์แลนด์-พาลาทิเนต

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
th: ซาร์ลันด์

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
th: แซกโซนี

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
th: แซกโซนี-อันฮัลต์

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
th: ชเลสวิก-โฮลชไตน์

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
th: ทูรินเจีย

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
th: อากวัสกาเลียนเตส

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
th: บาฮากาลิฟอร์เนีย

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
th: บาฮากาลิฟอร์เนียซูร์

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
th: กัมเปเช

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
th: เชียปัส

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
th: ชีวาวา

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
th: โกอาวีลา

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
th: โกลีมา

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
th: ดูรังโก

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
th: กวานาวาโต

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
th: เกร์เรโร

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
th: อีดัลโก

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
th: ฮาลิสโก

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
th: มิโชอากัง

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
th: มอเรโลส

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
th: เม็กซิโก

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
th: นายาริต

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
th: นวยโวเลออง

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
th: โออาซากา

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
th: ปวยบลา

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
th: เกเรตาโร

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
th: กินตานาโร

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
th: ซันลุยส์โปโตซี

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
th: ซีนาโลอา

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
th: โซโนรา

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
th: ตาบัสโก

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
th: ตาเมาลีปัส

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
th: ตลัซกาลา

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
th: เวรากรูซ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
th: ยูกาตัง

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
th: ซากาเตกัส

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
th: อังกฤษภาคตะวันออกและตะวันออกเฉียงใต้

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
th: ภาคกลาง

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
th: อังกฤษภาคตะวันออกเฉียงเหนือ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
th: อังกฤษภาคตะวันตกเฉียงเหนือ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
th: ไอร์แลนด์เหนือ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
th: สกอตแลนด์

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
th: อังกฤษภาคใต้และตะวันตกเฉียงใต้

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
th: เวลส์

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
th: แอละแบมา

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
th: อะแลสกา

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
th: แอริโซนา

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
th: อาร์คันซอ

note: A state/province/territory in United States
en: California
th: แคลิฟอร์เนีย

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
th: โคโลราโด

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
th: คอนเนตทิคัต

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
th: เดลาแวร์

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
th: ดิสตริกต์ออฟโคลัมเบีย

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
th: ฟลอริดา

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
th: จอร์เจีย

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
th: ฮาวาย

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
th: ไอดาโฮ

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
th: อิลลินอยส์

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
th: อินดีแอนา

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
th: ไอโอวา

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
th: แคนซัส

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
th: เคนทักกี

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
th: ลุยเซียนา

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
th: เมน

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
th: แมริแลนด์

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
th: แมสซาชูเซตส์

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
th: มิชิแกน

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
th: มินนิโซตา

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
th: มิสซิสซิปปี

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
th: มิสซูรี

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
th: มอนแทนา

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
th: เนแบรสกา

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
th: เนวาดา

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
th: นิวแฮมป์เชียร์

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
th: นิวเม็กซิโก

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
th: นิวยอร์ก

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
th: นอร์ทแคโรไลนา

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
th: นอร์ทดาโคตา

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
th: โอไฮโอ

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
th: โอคลาโฮมา

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
th: ออริกอน

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
th: เพนซิลเวเนีย

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
th: โรดไอแลนด์

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
th: เซาท์แคโรไลนา

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
th: เซาท์ดาโคตา

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
th: เทนเนสซี

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
th: เทกซัส

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
th: ยูทาห์

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
th: เวอร์มอนต์

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
th: เวอร์จิเนีย

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
th: วอชิงตัน

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
th: เวสต์เวอร์จิเนีย

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
th: วิสคอนซิน

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
th: ไวโอมิง

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
th: คาบูล

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
th: ติรานา

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
th: แอลเจียร์

note: A city in Algeria
en: Constantine
th: คอนสแตนติน

note: A city in Algeria
en: El Golea
th: เอล โกเลอา

note: A city in Algeria
en: Oran
th: โอราน

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
th: ปาโกปาโก

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
th: เดอะแวลลีย์

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
th: เซนต์จอนส์

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
th: บัวโนสไอเรส

note: A city in Argentina
en: Río Grande
th: รีโอกรันดี

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
th: ซันเฟร์นันโด

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
th: เยเรวาน

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
th: โอรันเยสตัด

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
th: แอดิเลด

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
th: อลิซสปริงส์

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
th: บริสเบน

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
th: บูลส์บรูก

note: The capital of Australia
en: Canberra
th: แคนเบอร์รา

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
th: ดาร์วิน

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
th: ฟอเรสต์ ซิลล์

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
th: โฮบาร์ต

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
th: แคทรีน

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
th: เมลเบิร์น

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
th: เพิร์ท

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
th: ริชมอนด์

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
th: ซิดนีย์

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
th: ทาวน์สวิล

note: A city in Austria
en: Graz
th: กราซ

note: A city in Austria
en: Innsbruck
th: อินส์บรุค

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
th: คลาเกนฟูร์ท

note: A city in Austria
en: Linz
th: ลินซ์

note: A city in Austria
en: Salzburg
th: ซาลซ์บูร์ก

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
th: เวียนนา

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
th: บากู

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
th: ฟรีพอร์ต

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
th: แนสซอ

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
th: มานามา

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
th: จิตตะกอง

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
th: ธากา

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
th: บริดจ์ทาวน์

note: A city in Barbados
en: Paragon
th: พารากอน

note: The capital of Belarus
en: Minsk
th: มินสก์

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
th: บรัสเซลส์

note: A city in Belize
en: Belize City
th: เบลีซซิตี

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
th: ปอร์โต-โนโว

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
th: แฮมิลตัน

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
th: เซนต์จอร์จ

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
th: ลาปาซ

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
th: แซนตาครูซ

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
th: ซูเกร

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
th: ตรินิแดด

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
th: ซาราเยโว

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
th: กาโบโรเน

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
th: แอนแนโพลิส

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
th: อารากาจู

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
th: เบโลโอรีซอนตี

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
th: เบเลง

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
th: บัววีชตา

note: The capital of Brazil
en: Brasília
th: บราซิเลีย

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
th: กัมปูกรันดี

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
th: กุยาบา

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
th: กูรีตีบา

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
th: โฟลเรียนอโปลิส

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
th: ฟอร์ตาเลซา

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
th: โกยาเนีย

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
th: โจเอาเปสโซอา

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
th: มาเซโอ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
th: มาเนาส์

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
th: นาตาล

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
th: ปอร์ตูอาเลเกร

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
th: ปอร์ตูเวลโย

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
th: เรซีเฟ

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
th: รีโอบรังโก

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
th: ซัลวาดอร์

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
th: ซันโตส

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
th: เซาลูอีส

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
th: เซาเปาลู

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
th: เตเรซีนา

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
th: วีตอเรีย

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
th: บันดาร์เสรีเบกาวัน

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
th: โซเฟีย

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
th: วากาดูกู

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
th: บูจุมบูรา

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
th: พนมเปญ

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
th: เสียมเรียบ

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
th: ยาอุนเด

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
th: อาร์เจนเทีย

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
th: เบเคอร์, ทะเลสาบ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
th: เบย์ เซนต์ลอว์เรนซ์

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
th: บีเวอร์ ฮาร์เบอร์

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
th: เบดฟอร์ด

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
th: บลูริเวอร์

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
th: โบว์, เกาะ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
th: บรอดวิว

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
th: บรุกส์

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
th: เบิร์นส์, ทะเลสาบ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
th: แคลิโดเนีย

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
th: แคลการี

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
th: อ่าวเคมบริดจ์

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
th: แคริบู, เกาะ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
th: ชาร์ลอตต์ทาวน์

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
th: เชอร์ชิลล์

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
th: คลินตัน

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
th: โคลด์, ทะเลสาบ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
th: คอรัลฮาร์เบอร์

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
th: เครสตัน

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
th: ดอฟิน

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
th: ดอว์สัน

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
th: เดียร์, ทะเลสาบ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
th: ดิงวอลล์

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
th: ดิปเปอร์ฮาร์เบอร์

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
th: ดรายเด็น

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
th: เอิร์ลตัน

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
th: เอดมันตัน

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
th: เอลไมรา

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
th: เอสเทอร์

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
th: ยูรีกา

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
th: ฟอร์ต กูดโฮป

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
th: ฟอร์ต เนลสัน

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
th: ฟอร์ต พรอวิเดนซ์

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
th: ฟอร์ต ซิมป์สัน

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
th: ฟอร์ต สมิธ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
th: เฟรดริกตัน

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
th: เกจทาวน์

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
th: โกลเดน

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
th: กูส เบย์

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
th: แกรนด์ แรพิดส์

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
th: กรีนวูด

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
th: แฮลิแฟกซ์

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
th: ฮอลล์ บีช

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
th: แฮมิลตัน

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
th: ฮีบรอน

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
th: โฮป

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
th: โฮปเดล

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
th: อีกวาลิต

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
th: ไอแลนด์, ทะเลสาบ

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
th: แจสเปอร์

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
th: คิงสตัน

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
th: ลีดเดอร์

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
th: ลีฟ, แม่น้ำ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
th: ลิเวอร์พูล

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
th: ลอนดอน

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
th: เมโดว์, ทะเลสาบ

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
th: เมดิซีน แฮต

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
th: ไมอามี

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
th: มิลค์ริเวอร์

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
th: มอนทรีออล

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
th: เมานท์ ฟอเรสต์

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
th: เนลสัน

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
th: นอร์แมน เวลส์

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
th: นอร์ทแบตเทิลฟอร์ด

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
th: นอร์ทเบย์

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
th: โอเชียน ฟอลส์

note: The capital of Canada
en: Ottawa
th: ออตตาวา

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
th: พีซ, แม่น้ำ

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
th: ปีเตอร์โบโร

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
th: พอนด์ อินเล็ต

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
th: พอร์ต ซิมป์สัน

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
th: พอร์ต เวลเลอร์

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
th: พาวเวลล์, แม่น้ำ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
th: ปรินซ์จอร์จ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
th: พรินซ์ตัน

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
th: ควิเบก

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
th: ควีน ชาร์ลอตต์

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
th: เรดเดียร์

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
th: เรด, ทะเลสาบ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
th: ริไจนา

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
th: ร็อกกีเมาน์เทนเฮาส์

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
th: โรสทาวน์

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
th: เซนต์แอนโทนี

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
th: เซนต์แคทรีน

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
th: เซนต์จอห์น

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
th: เซนต์จอนส์

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
th: เซนต์ เลนนาร์ด

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
th: เซนต์สตีเฟน

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
th: ซูต์ เซนต์ มารี

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
th: ชีต ฮาร์เบอร์

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
th: ซูลุกเอาต์

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
th: เซาท์เอ็นด์

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
th: สปิริต, แม่น้ำ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
th: สตีเฟน

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
th: สตีเฟนวิล

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
th: สตีฟสตัน

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
th: สจ๊วต

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
th: ซัมเมอร์แลนด์

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
th: ซัมเมอร์ไซด์

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
th: สวิฟต์ เคอร์เรนต์

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
th: ซิดนีย์

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
th: ทอมป์สัน

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
th: ธันเดอร์ เบย์

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
th: โทรอนโต

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
th: เทรนตัน

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
th: เทราต์, ทะเลสาบ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
th: ยูเรเนียมซิตี

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
th: แวนคูเวอร์

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
th: เวอร์นอน

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
th: วิกตอเรียบีช

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
th: วอเตอร์ลู

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
th: วัตสัน, ทะเลสาบ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
th: เวสต์พอร์ต

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
th: ไวต์ร็อก

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
th: ไวต์คอร์ต

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
th: ไวต์ฟิช ฟอลส์

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
th: ไวต์ฮอร์ส

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
th: วิลเลียมส์, ทะเลสาบ

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
th: วินด์เซอร์

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
th: วินนิเพก

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
th: วินเทอร์ ฮาร์เบอร์

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
th: เยลโลว์ไนฟ์

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
th: ยอร์กตัน

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
th: จอร์จทาวน์

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
th: บังกี

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
th: เอ็นจาเมนา

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
th: ซันติอาโก

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
th: เป่ย์จิง (ปักกิ่ง)

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
th: ฉางชุน

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
th: ฉางชา

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
th: เฉิงตู

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
th: ฉงชิ่ง (จุงกิง)

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
th: ต้าเหลียน

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
th: ฝูโจว

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
th: กว่างโจว

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
th: กุ้ยหลิน

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
th: หางโจว

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
th: ฮาร์บิน

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
th: เหอเฟย์

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
th: ฮูฮอต

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
th: คาสือ

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
th: คุนหมิง

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
th: หลานโจว

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
th: หนานจิง (นานกิง)

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
th: หนานหนิง

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
th: ชิงเต่า

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
th: ซานย่า

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
th: ช่างไห่ (เซี่ยงไฮ้)

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
th: ซ่านโถว (ซัวเถา)

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
th: เฉิ่นหยาง

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
th: เซินเจิ้น

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
th: ไท่หยวน

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
th: เทียนจิน (เทียนสิน)

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
th: อุรุมชี

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
th: หวู่ฮั่น

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
th: ซีอาน

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
th: เซี่ยเหมิน

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
th: เจิ้งโจว

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
th: โบโกตา

note: The capital of Comoros
en: Moroni
th: โมโรนี

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
th: กินชาซา

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
th: บราซซาวิล

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
th: อะวารัว

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
th: ไลบีเรีย

note: The capital of Costa Rica
en: San José
th: ซันโฮเซ

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
th: ซาเกร็บ

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
th: ฮาวานา

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
th: ซันติอาโก เดอ คิวบา

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
th: นิโคเซีย

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
th: ปราก

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
th: อาบิดจัน

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
th: โคเปนเฮเกน

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
th: จิบูตี

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
th: โรโซ

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
th: เซนต์โจเซฟ

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
th: ซันติอาโก

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
th: ซันโตโนมิงโก

note: The capital of Ecuador
en: Quito
th: กีโต

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

note: A city in Egypt
en: Aswan
th: อัสวาน

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
th: ไคโร

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
th: ซันซัลวาดอร์

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
th: มาลาโบ

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
th: ทาลลินน์

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
th: สแตนลีย์

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
th: ทอร์สเฮาน์

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
th: เฮลซิงกิ

note: A city in France
en: Ajaccio
th: อฌัคซิโอ

note: A city in France
en: Bastia
th: บาสเตีย

note: A city in France
en: Caen
th: ก็อง

note: A city in France
en: Cognac
th: คอนญัก

note: A city in France
en: Dax
th: แด็กซ์

note: A city in France
en: Dijon
th: ดีชอง

note: A city in France
en: Dinard
th: ดีนาร์

note: A city in France
en: Le Mans
th: เลอมาน

note: A city in France
en: Lille
th: ลีลล์

note: A city in France
en: Lyon
th: ลียง

note: A city in France
en: Marseille
th: มาร์เซย์

note: A city in France
en: Metz
th: เม็ตซ์

note: A city in France
en: Montpellier
th: มองต์เปลลิเยร์

note: A city in France
en: Nantes
th: นองต์ส

note: A city in France
en: Nice
th: นีซ

note: A city in France
en: Orléans
th: ออร์เลออง

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
th: ปารีส

note: A city in France
en: Rennes
th: แรนส์

note: A city in France
en: Strasbourg
th: สตราส์บูรก์

note: A city in France
en: Toulouse
th: ตูลูส

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
th: กาแยน

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
th: ปาเปอเต

note: The capital of Gabon
en: Libreville
th: ลีเบรอวิล

note: The capital of Gambia
en: Banjul
th: บันจูล

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
th: เบอร์ลิน

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
th: บอนน์

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
th: เบรเมิน

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
th: ดอร์ทมุนด์

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
th: เดรสเดิน

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
th: แฟรงก์เฟิร์ต

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
th: ฮัมบูร์ก

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
th: ฮันโนเวอร์

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
th: คีล

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
th: มิวนิก

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
th: มึนเช่นกลัดบัค

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
th: ชเลสวิก

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
th: ชตุทท์การ์ท

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
th: วีสบาเดิน

note: The capital of Ghana
en: Accra
th: อักกรา

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
th: ยิบรอลตาร์

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
th: เอเธนส์

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
th: คิออส

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
th: กอตฮอบ

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
th: เซนต์จอร์เจส

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
th: บาส-แตร์

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

note: The capital of Guinea
en: Conakry
th: โกนากรี

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
th: เตกูซิกัลปา

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
th: เกาลูน

note: The capital of Hungary
en: Budapest
th: บูดาเปสต์

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
th: เรคยาวิก

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
th: อัครตะละ

note: A city in India
en: Ahmadabad
th: อาห์มาดาบาด

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
th: อมฤตสระ

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
th: พาราณสี

note: A city in India
en: Hyderabad
th: ไฮเดอราบาด

note: A city in India
en: Jaipur
th: ชัยปุระ

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
th: โคจิ

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
th: ลัคเนา

note: A city in India
en: Nagpur
th: นาคปุระ

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
th: นิวเดลี

note: A city in India
en: Patna
th: ปัฏนา

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
th: จาการ์ตา

note: A city in Indonesia
en: Makassar
th: มะกัสซาร์

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
th: เตหะราน

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
th: ดับลิน

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
th: แชนนอน

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
th: ดักลาส

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
th: โรนัลดส์เวย์

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
th: เทลอาวีฟ

note: A city in Italy
en: Capri
th: คาปรี

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
th: ฟลอเรนซ์

note: A city in Italy
en: Lecce
th: เลซเซ่

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
th: มิลาน

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
th: เนเปิลส์

note: A city in Italy
en: Parma
th: ปาร์มา

note: A city in Italy
en: Perugia
th: เปรูเกีย

note: A city in Italy
en: Pisa
th: ปิซา

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
th: โรม

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
th: เวนิส

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
th: คิงสตัน

note: A city in Japan
en: Akita
th: อะคิตะ

note: A city in Japan
en: Ami
th: อะมิ

note: A city in Japan
en: Aomori
th: อาโอะโมริ

note: A city in Japan
en: Asahikawa
th: อะซะฮิกะวะ

note: A city in Japan
en: Ashiya
th: อะชิยะ

note: A city in Japan
en: Chitose
th: ชิโตเซะ

note: A city in Japan
en: Chofu
th: โชฟุ

note: A city in Japan
en: Fuji
th: ฟูจิ

note: A city in Japan
en: Fukue
th: ฟุกุเอะ

note: A city in Japan
en: Fukuoka
th: ฟุกุโอกะ

note: A city in Japan
en: Futemma
th: ฟุเท็มมะ

note: A city in Japan
en: Gifu
th: กิฟุ

note: A city in Japan
en: Hakodate
th: ฮะโกะดะเตะ

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
th: ฮะมะมะสึ

note: A city in Japan
en: Hamanaka
th: ฮะมะนะกะ

note: A city in Japan
en: Hanamaki
th: ฮะนะมะกิ

note: A city in Japan
en: Hiroshima
th: ฮิโรชิม่า

note: A city in Japan
en: Hofu
th: โฮฟุ

note: A city in Japan
en: Ishigaki
th: อิชิงะกิ

note: A city in Japan
en: Iwakuni
th: อิวะกุนิ

note: A city in Japan
en: Izumo
th: อิซุโมะ

note: A city in Japan
en: Kagoshima
th: คาโกชิมะ

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
th: คิตะคิวชู

note: A city in Japan
en: Komatsu
th: โคะมะสึ

note: A city in Japan
en: Komatsushima
th: โคะมะสึจิมะ

note: A city in Japan
en: Kumamoto
th: คุมาโมโตะ

note: A city in Japan
en: Kushiro
th: คุชิโระ

note: A city in Japan
en: Matsumoto
th: มะสึโมะโตะ

note: A city in Japan
en: Matsushima
th: มะสึชิมะ

note: A city in Japan
en: Matsuyama
th: มะสึยะมะ

note: A city in Japan
en: Memambetsu
th: เมะมัมเบะสึ

note: A city in Japan
en: Misawa
th: มิซะวะ

note: A city in Japan
en: Miyazaki
th: มิยาซากิ

note: A city in Japan
en: Mombetsu
th: มมเบะสึ

note: A city in Japan
en: Nagasaki
th: นางาซากิ

note: A city in Japan
en: Nagoya
th: นาโงยา

note: A city in Japan
en: Naha
th: นะฮะ

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
th: นะกะ-ชิเบะสึ

note: A city in Japan
en: Niigata
th: นิอิงะตะ

note: A city in Japan
en: Obihiro
th: โอะบิฮิโระ

note: A city in Japan
en: Odate
th: โอดะเตะ

note: A city in Japan
en: Oita
th: โออิตะ

note: A city in Japan
en: Okayama
th: โอกายามะ

note: A city in Japan
en: Osaka
th: โอซากา

note: A city in Japan
en: Ozuki
th: โอะซุกิ

note: A city in Japan
en: Saga
th: ซะงะ

note: A city in Japan
en: Sendai
th: เซ็นได

note: A city in Japan
en: Takamatsu
th: ทาคามัตสึ

note: A city in Japan
en: Tateyama
th: ทะเตะยะมะ

note: The capital of Japan
en: Tokyo
th: โตเกียว

note: A city in Japan
en: Tottori
th: ทตโตะริ

note: A city in Japan
en: Toyama
th: โตยะมา

note: A city in Japan
en: Tsuiki
th: สึอิกิ

note: A city in Japan
en: Wakkanai
th: วักกะไน

note: A city in Japan
en: Yamagata
th: ยามางาตะ

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
th: ยะมะงุชิ

note: A city in Japan
en: Yao
th: ยะโอะ

note: A city in Japan
en: Yokota
th: โยะโกะตะ

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
th: เซนต์เฮลเยอร์

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
th: อะกาบา

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
th: อัมมาน

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
th: อัลมาตี

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
th: อัสตานา

note: A city in Kenya
en: Mombasa
th: มอมบาซา

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
th: ไนโรบี

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
th: ลอนดอน

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
th: คูเวต

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
th: บิชเคก

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
th: เวียงจันทน์

note: The capital of Latvia
en: Rīga
th: รีกา

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
th: เบรุต

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
th: ตริโปลี

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
th: วาดุซ

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
th: วิลนีอุส

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
th: ลักเซมเบิร์ก

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
th: มาเก๊า

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
th: สโกเปีย

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
th: อันตานานาริโว

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
th: จอร์จทาวน์

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
th: ยะโฮร์บาห์รู

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
th: โกตาบารู

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
th: โกตากินะบะลู

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
th: กัวลาลัมเปอร์

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
th: กวนตัน

note: A city in Malaysia
en: Kuching
th: กูชิง

note: A city in Malaysia
en: Melaka
th: มะละกา

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
th: มาเล

note: The capital of Malta
en: Valletta
th: วัลเลตตา

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
th: มาจูโร

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
th: ฟอร์-เดอ-ฟรองซ์

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
th: นูแอกชอต

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
th: พอร์ตหลุยส์

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
th: มามูซู

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
th: อากวัสกาเลียนเตส

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
th: กัมเปเช

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
th: เชตูมัล

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
th: ชีวาวา

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
th: ซิวดัดวิกโตเรีย

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
th: โกลีมา

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
th: กูเอร์นาวากา

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
th: กูเลียกัง

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
th: ดูรังโก

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
th: กวาดาลาฮารา

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
th: เอร์โมซีโย

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
th: ลาปาซ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
th: ลากูนาเตปิก

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
th: เลออง

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
th: เม็กซิกาลี

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
th: เม็กซิโกซิตี

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
th: มอนเตร์เรย์

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
th: มอเรเลีย

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
th: เมรีดา

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
th: โออาซากา

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
th: ปวยบลา

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
th: เกเรตาโร

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
th: ซัลตีโย

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
th: ซันลุยส์โปโตซี

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
th: โตลูกา

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
th: ตุซตลา

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
th: เวรากรูซ

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
th: วียาเอร์โมซา

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
th: ซากาเตกัส

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
th: คีชีเนา

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
th: โมนาโก

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
th: อูลานบาตอร์

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
th: พอดกอรีตซา

note: A city in Morocco
en: Marrakech
th: มาร์ราเกช

note: The capital of Morocco
en: Rabat
th: ราบัต

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
th: มาปูโต

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
th: ย่างกุ้ง

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
th: กาฐมาณฑุ

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
th: อัมสเตอร์ดัม

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
th: ไอนด์โฮเฟน

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
th: ร็อตเตอร์ดัม

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
th: เฮก

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
th: นูเมอา

note: A city in New Zealand
en: Auckland
th: โอ๊คแลนด์

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
th: ไครสต์เชิร์ช

note: A city in New Zealand
en: Dunedin
th: ดันเนอดิน

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
th: เวลลิงตัน

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
th: บลูฟิลดส์

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
th: มานากัว

note: The capital of Niger
en: Niamey
th: นีอาเม

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
th: อีเคยา

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
th: อีโลรีน

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
th: คาดูนา

note: A city in Nigeria
en: Kano
th: คาโน

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
th: พอร์ตฮาร์คอร์ต

note: The capital of Niue
en: Alofi
th: อะโลฟี

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
th: คิงสตัน

note: The capital of Norway
en: Oslo
th: ออสโล

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
th: มัสกัต

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
th: อิสลามาบัด

note: A city in Pakistan
en: Karachi
th: การาจี

note: A city in Pakistan
en: Lahore
th: ละฮอร์

note: The capital of Palau
en: Koror
th: คอรอร์

note: The capital of Panama
en: Panamá
th: ปานามา

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
th: พอร์ตมอร์สบี

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
th: อะซุนซิออง

note: A city in Peru
en: Ayacucho
th: ไออากูโช

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
th: ลิมา

note: A city in Peru
en: Trujillo
th: ตรูฮีโย

note: A city in the Philippines
en: Davao
th: ดาเวา

note: The capital of the Philippines
en: Manila
th: มะนิลา

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
th: วอร์ซอ

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
th: ลิสบอน

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
th: แคโรไลนา

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
th: ซานฮวน

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
th: โดฮา

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
th: บูคาเรสต์

note: A city in Romania
en: Craiova
th: ไครโอวา

note: A city in Romania
en: Timişoara
th: ทีมิชัวรา

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
th: อะบาคัน

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
th: คาซาน

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
th: ฮันตี-มันซิสค์

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
th: มากาดาน

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
th: มอสโก

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
th: นัลชิค

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
th: โนโวสิเบียรสก์

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
th: เซนต์ปีเตอร์สเบิร์ก

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
th: ซึคตึฟคาร์

note: A city in Russia
en: Ufa
th: อูฟา

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
th: อูลาน-อูเด

note: A city in Russia
en: Vladivostok
th: วลาดีวอสต็อก

note: A city in Russia
en: Yakutsk
th: ยาคุตสค์

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
th: แซง-เดอนี

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
th: แซงปีแยร์

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
th: บาสแตร์

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
th: โกลเดนร็อก

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
th: นิวคาสเซิล

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
th: แคสตรีส์

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
th: แซงปีแยร์

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
th: คิงส์ทาวน์

note: The capital of Samoa
en: Apia
th: อาปีอา

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
th: ซานมารีโน

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
th: ดัมมัม

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
th: ทาอีฟ

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
th: เจดดาห์

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
th: เมกกะ

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
th: เมดินา

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
th: ริยาด

note: The capital of Senegal
en: Dakar
th: ดาการ์

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
th: เบลเกรด

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
th: ฟรีทาวน์

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
th: สิงคโปร์

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
th: บราติสลาวา

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
th: ลูบลิยานา

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
th: โฮนีอารา

note: A city in South Africa
en: Cape Town
th: เคปทาวน์

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
th: โจฮันเนสเบิร์ก

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
th: พริทอเรีย

note: A city in South Africa
en: Springs
th: สปริงส์

note: A city in South Korea
en: Inch'on
th: อินชอน

note: A city in South Korea
en: Pusan
th: ปูซาน

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
th: โซล

note: A city in South Korea
en: Taegu
th: แตกู

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
th: บาร์เซโลนา

note: A city in Spain
en: Getafe
th: เกตาเฟ่

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
th: เลออง

note: The capital of Spain
en: Madrid
th: มาดริด

note: A city in Spain
en: Melilla
th: เมลียา

note: A city in Spain
en: Málaga
th: มาลากา

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
th: บาเลนเซีย

note: A city in Spain
en: Zaragoza
th: ซาราโกซา

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
th: โคลัมโบ

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
th: คาร์ทูม

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
th: ปารามาริโบ

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
th: ลองเยียร์เบียน

note: A city in Swaziland
en: Manzini
th: แมนซินี่

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
th: อัมบาบาเน

note: A city in Sweden
en: Malmö
th: มาลโม

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
th: สตอกโฮล์ม

note: The capital of Switzerland
en: Bern
th: เบิร์น

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
th: เจนีวา

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
th: เนอชาแตล

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
th: ซังท์กาลเลิน

note: A city in Switzerland
en: Sion
th: ซียง

note: A city in Switzerland
en: Zürich
th: ซูริก

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
th: ดามัสกัส

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
th: เถาหยวน

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
th: ดูชานเบ

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
th: ดาร์ เอส ซาลาม

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
th: กรุงเทพฯ

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
th: เชียงใหม่

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
th: ชลบุรี

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
th: หาดใหญ่

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
th: หัวหิน

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
th: ขอนแก่น

note: A city in Thailand
en: Lampang
th: ลำปาง

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
th: แม่ฮ่องสอน

note: A city in Thailand
en: Nan
th: น่าน

note: A city in Thailand
en: Phrae
th: แพร่

note: A city in Thailand
en: Phuket
th: ภูเก็ต

note: A city in Thailand
en: Ranong
th: ระนอง

note: A city in Thailand
en: Rayong
th: ระยอง

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
th: สุราษฎร์ธานี

note: A city in Thailand
en: Trang
th: ตรัง

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
th: อุบลราชธานี

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
th: อุดรธานี

note: The capital of Togo
en: Lome
th: โลเม

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
th: นูกูอะโลฟา

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
th: พอร์ต-ออฟ-สเปน

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
th: ตูนิส

note: The capital of Turkey
en: Ankara
th: อังการา

note: A city in Turkey
en: Istanbul
th: อิสตันบูล

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
th: อาชกาบัต

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
th: ฟูนะฟูตี

note: The capital of Uganda
en: Kampala
th: กัมปาลา

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
th: เคียฟ

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
th: อาบูดาบี

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
th: ฟูไจราห์

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
th: ดูไบ

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
th: ราสอัลไคมาห์

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
th: ชาร์จาห์

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
th: อเบอร์ดีน

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
th: เบลฟัสต์

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
th: เบนสัน

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
th: เบอร์มิงแฮม

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
th: แบล็กพูล

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
th: บริสตอล

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
th: เคมบริดจ์

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
th: คาร์ดิฟฟ์

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
th: โคเวนทรี

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
th: ดันดี

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
th: เอดินบะระ

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
th: แฟร์ฟอร์ด

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
th: ฟิลตัน

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
th: กลาสโกว์

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
th: เฮลสตัน

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
th: เคิร์กวอลล์

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
th: เคอร์มิงตัน

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
th: ลีดส์

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
th: ลิเวอร์พูล

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
th: ลอนดอน

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
th: ลูตัน

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
th: แมนเชสเตอร์

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
th: แมนสตัน

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
th: มอสส์แบงค์

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
th: นิวคาสเซิล

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
th: นอริช

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
th: พลีมัท

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
th: เซาแธมป์ตัน

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
th: เซาท์เอ็นด์

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
th: สต็อกตัน

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
th: แวลลีย์

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
th: อเบอร์ดีน

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
th: แอบิลีน

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
th: แอบิงดอน

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
th: เอดา

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
th: แอดัมสวิล

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
th: เอเดรียน

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
th: อะฮอสกี

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
th: เอนส์เวิร์ท

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
th: เอตคิน

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
th: แอครอน

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
th: แอครอน

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
th: แอละแบสเตอร์

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
th: แอละโมกอร์โด

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
th: แอละโมซา

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
th: ออลบานี

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
th: ออลบานี

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
th: แอลบีมาร์ล

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
th: แอลเบิร์ต ลี

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
th: แอลเบิร์ตวิล

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
th: แอลบีออน

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
th: แอลบูเคอร์คี

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
th: อเล็กซานเดอร์ซิตี

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
th: อเล็กซานเดรีย

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
th: อลิซ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
th: แอลเลนทาวน์

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
th: อะไลแอนซ์

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
th: แอลมา

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
th: แอลมา

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
th: แอลพีนา

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
th: แอลไพน์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
th: แอลไพน์

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
th: ออลตัน

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
th: แอลทูนา

note: A city in California in the United States
en: Alturas
th: แอลทูรัส

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
th: แอลทัส

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
th: แอลวา

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
th: อามาริลโล

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
th: แอมเบลอร์

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
th: อะมีเลีย

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
th: เอมส์

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
th: แองเคอเรจ

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
th: แอนดาลูเชีย

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
th: แอนเดอร์สัน

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
th: แอนเดอร์สัน

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
th: แอนโดเวอร์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
th: แอนดรูวส์

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
th: แองเกิลตัน

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
th: แองเคนี

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
th: แอนน์อาร์เบอร์

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
th: แอนแนโพลิส

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
th: แอนนิสตัน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
th: แอนทิโก

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
th: แอพะแลชิโคลา

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
th: แอปเปิลตัน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
th: แอปเปิลตัน

note: A city in California in the United States
en: Arcata
th: อาร์เคตา

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
th: อาร์กติก วิลเลจ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
th: อาร์ดมอร์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
th: อาร์ลิงตัน

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
th: อาร์ลิงตัน

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
th: อาร์ทีเชีย

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
th: แอชเบอโร

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
th: แอชวิล

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
th: แอชแลนด์

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
th: แอชแลนด์

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
th: แอชตาบิวลา

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
th: แอสเพ็น

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
th: แอสโตเรีย

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
th: เอเธนส์

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
th: แอตแลนตา

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
th: แอตแลนติก

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
th: แอตแลนติกซิตี

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
th: อะโทคา

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
th: ออเบิร์น

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
th: ออเบิร์น

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
th: ออเบิร์น

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
th: ออดุบอน

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
th: ออกัสตา

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
th: ออกัสตา

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
th: ออโรรา

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
th: ออสติน

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
th: ออสติน

note: A city in California in the United States
en: Avalon
th: แอวาลอน

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
th: แบดแอกซ์

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
th: เบนบริดจ์

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
th: เบเคอร์

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
th: เบเคอร์ซิตี

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
th: เบเคอร์สฟิลด์

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
th: บัลติมอร์

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
th: แบงเกอร์

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
th: บาร์ฮาร์เบอร์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
th: แบราบู

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
th: แบร์รี

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
th: แบร์โรว์

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
th: บาร์เทิลสวิล

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
th: เบตสวิล

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
th: แบตันรูช

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
th: แบตเทิลครีก

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
th: เบย์ซิตี

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
th: บีอาทริซ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
th: โบฟอร์ด

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
th: โบฟอร์ด

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
th: โบมอนต์

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
th: บีเวอร์, น้ำตก

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
th: เบ็กลีย์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
th: เบดฟอร์ด

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
th: เบลแลร์

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
th: เบลล์วิล

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
th: เบลล์วิว

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
th: เบลลิงแฮม

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
th: เบมิดจี

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
th: เบนนิงตัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
th: เบนสัน

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
th: เบนตันฮาร์เบอร์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
th: เบนตันวิล

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
th: เบิร์กลีย์

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
th: เบอร์ลิน

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
th: เบตเธล

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
th: เบเวอร์ลี

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
th: บิกไพนีย์

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
th: บิกแรพิดส์

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
th: บิกสปริง

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
th: บิกฟอร์ก

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
th: บิลลิงส์

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
th: บิล็อกซี

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
th: บิงแฮมตัน

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
th: เบอร์มิงแฮม

note: A city in California in the United States
en: Bishop
th: บิชอป

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
th: บิสมาร์ก

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
th: แบล็กอีเกิล

note: A city in New York in the United States
en: Black River
th: แบล็กริเวอร์

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
th: แบล็กส์เบิร์ก

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
th: บลูมิงตัน

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
th: บลูมิงตัน

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
th: บลูฟิลด์

note: A city in California in the United States
en: Blythe
th: ไบลธ์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
th: ไบลธ์วิล

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
th: โบจ

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
th: บอยซี

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
th: บูน

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
th: บูน

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
th: บูธวิล

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
th: บอร์เกอร์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
th: บอสโคเบล

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
th: บอสตัน

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
th: โบว์ลิงกรีน

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
th: โบว์แมน

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
th: โบซแมน

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
th: แบรดฟอร์ด

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
th: เบรเนิร์ด

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
th: เบรเมอร์ตัน

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
th: เบรแนม

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
th: บริดจ์พอร์ต

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
th: โบรเคน โบว์

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
th: บรุกกิงส์

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
th: บรุกกิงส์

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
th: บรุกสวิล

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
th: บรูมฟิลด์

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
th: บราวนิง

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
th: บราวนสวิล

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
th: บราวน์วูด

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
th: บรันสวิก

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
th: บรันสวิก

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
th: ไบรซ์แคนยอน

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
th: บัคแฮนนอน

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
th: บัคแลนด์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
th: บัฟฟาโล

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
th: บูลเฮดซิตี

note: A city in California in the United States
en: Burbank
th: เบอร์แบงก์

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
th: เบอร์ลีย์

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
th: เบอร์ลิงตัน

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
th: เบอร์เน็ต

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
th: เบิร์นส์

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
th: บยุต

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
th: แคดิลแลก

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
th: ไคโร

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
th: คอลด์เวลล์

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
th: คอลด์เวลล์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
th: คอลด์เวลล์

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
th: แคมาริลโล

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
th: เคมบริดจ์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
th: เคมบริดจ์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
th: แคมเดน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
th: แคมป์ดักลาส

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
th: แคมป์สปริงส์

note: A city in California in the United States
en: Campo
th: แคมโป

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
th: แคนาเดียน

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
th: แคนตัน

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
th: คานาเวอรัล, แหลม

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
th: คาร์บอนเดล

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
th: คาร์ดิฟฟ์

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
th: แคริบู

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
th: คาร์ลส์แบด

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
th: คาร์ลส์แบด

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
th: คาร์ไม

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
th: แคร์รอลล์

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
th: แคร์รอลล์ตัน

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
th: คาร์เทอร์สวิล

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
th: คาซา กรันดี

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
th: แคสเปอร์

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
th: ซีดาร์ซิตี

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
th: ซีดาร์ แรพิดส์

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
th: เซนเทรเลีย

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
th: แชดรอน

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
th: แชลลิส

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
th: เชมเบอร์เลน

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
th: แชมเปญ

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
th: แชนเดลอร์

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
th: แชนเดลอร์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
th: แชเปิล ฮิลล์

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
th: แชริตัน

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
th: ชาร์ลส์ซิตี

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
th: ชาร์ลสตัน

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
th: ชาร์ลสตัน

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
th: ชาร์เลอวอย

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
th: ชาร์ลอตต์

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
th: ชาร์ลอตต์

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
th: ชาร์ลอตตสวิล

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
th: แชตแธม

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
th: แชตทานูกา

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
th: เชอบอยแกน

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
th: เชสซาพีก

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
th: เชสเตอร์ฟิลด์

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
th: ไชเอนน์

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
th: ชิคาโก

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
th: ชิกกาชา

note: A city in California in the United States
en: Chico
th: ชีโก

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
th: ชิกโคพี ฟอลส์

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
th: ชิลเดรส

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
th: ชิลลีคอธธี

note: A city in California in the United States
en: China Lake
th: ไชน่า, ทะเลสาบ

note: A city in California in the United States
en: Chino
th: ชีโน

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
th: ซินซินเนติ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
th: แคลร์มอร์

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
th: คลารินดา

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
th: แคลริออน

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
th: คลาร์กส์เบิร์ก

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
th: คลาร์กสวิล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
th: คลาร์กสวิล

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
th: เคลย์ตัน

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
th: เคลียร์ฟิลด์

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
th: เคลียร์วอเทอร์

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
th: คลีฟแลนด์

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
th: คลินตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
th: คลินตัน

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
th: คลินตัน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
th: คลินตันวิล

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
th: โคลเคต์

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
th: โคลวิส

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
th: โคดี

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
th: เคอร์ดาเลน

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
th: คอฟฟีย์วิล

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
th: โคลด์ เบย์

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
th: โคลด์วอเทอร์

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
th: คอลเลจสเตชัน

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
th: โคโลราโดสปริงส์

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
th: โคลัมเบีย

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
th: โคลัมเบีย

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
th: โคลัมบัส

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
th: คองคอร์ด

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
th: คองคอร์ด

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
th: คองคอร์ด

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
th: คอนคอร์เดีย

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
th: คอนโร

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
th: คุก

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
th: คอปเปอร์ฮาร์เบอร์

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
th: คอร์โดวา

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
th: โคโรนา

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
th: โคโรนา

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
th: คอร์ปัส คริสตี

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
th: คอร์สิคานา

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
th: คอร์เทส

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
th: คอร์แวลลิส

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
th: โคทัลลา

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
th: เคาน์ซิล บลัฟส์

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
th: เครก

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
th: เครน, ทะเลสาบ

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
th: เครสเซนต์ซิตี

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
th: เครสตัน

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
th: เครสต์วิว

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
th: คร็อกเก็ตต์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
th: ครุกสตัน

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
th: ครอสซิตี

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
th: ครอสวิล

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
th: คัลแมน

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
th: คัลเพเพอร์

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
th: คัมเบอร์แลนด์

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
th: คัสเตอร์

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
th: คัตแบงก์

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
th: เดลวิล

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
th: ดัลฮาร์ต

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
th: ดัลลัส

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
th: แดนเบอรี

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
th: แดนสวิล

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
th: แดนวิล

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
th: แดนวิล

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
th: ดาร์ลิงตัน

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
th: ดาเวนพอร์ต

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
th: เดย์ตัน

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
th: เดย์โทนาบีช

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
th: ดิ ควีน

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
th: ดิแคลบ์

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
th: เดอริดเดอร์

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
th: เดดฮอร์ส

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
th: ดีเคเตอร์

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
th: ดีเคเตอร์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
th: ดีเคเตอร์

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
th: ดีโคราห์

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
th: เดียร์พาร์ก

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
th: ดีฟายแอนซ์

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
th: เดลรีโอ

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
th: เดลตา

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
th: เดมิง

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
th: เดนิสัน

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
th: เดนตัน

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
th: เดนเวอร์

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
th: ดิมอยน์

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
th: เดสติน

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
th: ดีทรอยต์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
th: ดีทรอยต์ เลกส์

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
th: เดวิลส์, ทะเลสาบ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
th: ดิกคินสัน

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
th: ดิลลัน

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
th: ดอดจ์เซนเตอร์

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
th: ดอดจ์ซิตี

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
th: โดธัน

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
th: ดักลาส

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
th: ดักลาส

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
th: ดักลาส

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
th: โดเวอร์

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
th: ดอยล์สทาวน์

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
th: ดรัมมอนด์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
th: ดรายเด็น

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
th: ดูบอยส์

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
th: ดับลิน

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
th: ดับลิน

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
th: ดับบยูก

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
th: ดัลลูธ

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
th: ดูมัส

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
th: ดังคัน

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
th: ดันเคิร์ก

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
th: ดูรังโก

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
th: เดอแรนต์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
th: เดอแรม

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
th: ดายเออร์สเบิร์ก

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
th: อีเกิล

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
th: อีเกิล

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
th: อีเกิลริเวอร์

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
th: อีสแธมป์ตัน

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
th: อีสต์มิลตัน

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
th: อีสตัน

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
th: อีสต์ซาวนด์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
th: โอแคลร์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
th: อีเดนตัน

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
th: เอดินเบิร์ก

note: A city in California in the United States
en: Edwards
th: เอดเวิร์ดส์

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
th: เอฟฟิงแฮม

note: A city in California in the United States
en: El Centro
th: เอล เซนโทร

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
th: เอล โดราโด

note: A city in California in the United States
en: El Monte
th: เอล มอนตี

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
th: เอล ปาโซ

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
th: เอลเบอร์ต

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
th: เอลิซาเบธ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
th: เอลิซาเบธซิตี

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
th: เอลิซาเบธทาวน์

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
th: เอลก์ฮาร์ต

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
th: เอลก์ฮาร์ต

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
th: เอลคินส์

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
th: เอลโค

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
th: เอลเลนส์เบิร์ก

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
th: เอลไมรา

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
th: เอลวูด

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
th: อีลี

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
th: อีลี

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
th: อีลีเรีย

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
th: เอมโพเรีย

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
th: เอมโพเรีย

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
th: อีนิด

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
th: เอเฟรตา

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
th: อีรี

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
th: เออร์วิน

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
th: เอสคาแนบา

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
th: เอสเทอร์วิล

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
th: ยูจีน

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
th: ยูรีกา

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
th: อีแวนสตัน

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
th: อีแวนสวิล

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
th: เอเวเลธ

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
th: เอเวอเรตต์

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
th: เอเวอร์กรีน

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
th: แฟร์แบงคส์

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
th: แฟร์ไชลด์

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
th: แฟร์ฟิลด์

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
th: แฟร์ฟิลด์

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
th: แฟร์ฟิลด์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
th: แฟร์มอนต์

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
th: เฟธ

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
th: แฟลฟุริแอส

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
th: แฟลลอน

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
th: ฟอลส์ซิตี

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
th: ฟาร์โก

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
th: แฟริโบต์

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
th: ฟาร์มิงเดล

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
th: ฟาร์มิงตัน

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
th: ฟาร์มิงตัน

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
th: ฟาร์มวิล

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
th: เฟเย็ตต์วิล

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
th: เฟเย็ตต์วิล

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
th: เฟอร์กัส ฟอลส์

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
th: ฟินด์เลย์

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
th: ฟิตช์เบิร์ก

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
th: แฟล็กสตาฟฟ์

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
th: ฟลินต์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
th: ฟลิปปิน

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
th: ฟลอรา

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
th: ฟลอเรนซ์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
th: ฟอนด์ดูแล็ก

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
th: ฟอร์ต เบนนิง

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
th: ฟอร์ต คาร์สัน

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
th: ฟอร์ต คอลลินส์

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
th: ฟอร์ต ดอดจ์

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
th: ฟอร์ต ลอเดอร์เดล

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
th: ฟอร์ต แมดิสัน

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
th: ฟอร์ต ไมเออรส์

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
th: ฟอร์ต เพย์น

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
th: ฟอร์ต เพียร์ซ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
th: ฟอร์ต สมิธ

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
th: ฟอร์ต สต็อกตัน

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
th: ฟอร์ต เวย์น

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
th: ฟอร์ต เวิร์ท

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
th: ฟอร์ต ยูคอน

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
th: ฟอสส์ตัน

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
th: แฟรงก์เฟิร์ต

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
th: แฟรงก์เฟิร์ต

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
th: แฟรงคลิน

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
th: แฟรงคลิน

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
th: แฟรงคลิน

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
th: เฟรดริก

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
th: เฟรดริก

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
th: เฟรดริกส์เบิร์ก

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
th: ฟรีพอร์ต

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
th: ฟรีมอนต์

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
th: ฟรีมอนต์

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
th: เฟรนช์วิล

note: A city in California in the United States
en: Fresno
th: เฟรสโน

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
th: ฟรายเดย์ฮาร์เบอร์

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
th: ฟุลเลอร์ตัน

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
th: ฟุลตัน

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
th: แกดสเดน

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
th: เกจ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
th: เกนสวิล

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
th: เกนสวิล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
th: เกนสวิล

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
th: กาลีนา

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
th: เกลส์เบิร์ก

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
th: แกลลัป

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
th: แกลเวสตัน

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
th: แกมเบลล์

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
th: การ์เดนซิตี

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
th: การ์เดนซิตี

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
th: การ์แลนด์

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
th: แกร์ริสัน

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
th: แกรี

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
th: แกสโตเนีย

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
th: เกตสวิล

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
th: เกย์ลอร์ด

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
th: จอร์จทาวน์

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
th: กิดดิงส์

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
th: กิลเบิร์ต

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
th: ยิลเลตต์

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
th: กิลเมอร์

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
th: กลาสโกว์

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
th: กลาสโกว์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
th: เกลนโค

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
th: เกลนเดล

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
th: เกลนเดล

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
th: เกลนไดว์

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
th: เกลนส์ ฟอลส์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
th: เกลนวูด

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
th: โกลด์สโบโร

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
th: กูดแลนด์

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
th: กูดเยียร์

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
th: โกเชน

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
th: เกรแฮม

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
th: แกรนด์แคนยอน

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
th: แกรนด์ฟอร์กส์

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
th: แกรนด์, เกาะ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
th: แกรนด์ ไอล์

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
th: แกรนด์ แพรรี

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
th: แกรนด์ แรพิดส์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
th: แกรนด์ แรพิดส์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
th: แกรนิต ฟอลส์

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
th: แกรนตส์

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
th: เกรย์ลิง

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
th: เกรตเบนด์

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
th: เกรต ฟอลส์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
th: กรีนเบย์

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
th: กรีนส์โบโร

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
th: กรีนส์โบโร

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
th: กรีนวิล

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
th: กรีนวูด

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
th: กรีนวูด

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
th: เกรียร์

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
th: เกรย์บูล

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
th: กรอทัน

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
th: โกรฟ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
th: กัลฟ์พอร์ต

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
th: กันนิสัน

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
th: กัสเตวัส

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
th: กัธรี

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
th: กายมอน

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
th: เฮเจอร์สทาวน์

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
th: เฮนส์

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
th: แฮมิลตัน

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
th: แฮมมอนด์

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
th: แฮมป์ตัน

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
th: แฮนค็อก

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
th: แฮนฟอร์ด

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
th: แฮนฟอร์ด

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
th: แฮงก์สวิล

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
th: ฮาร์เบอร์สปริงส์

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
th: ฮาร์ลัน

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
th: ฮาร์ลิงเกน

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
th: แฮร์ริสเบิร์ก

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
th: แฮร์ริสเบิร์ก

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
th: แฮร์ริสัน

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
th: ฮาร์ตฟอร์ด

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
th: เฮสติงส์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
th: แฮตเทอรัส

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
th: แฮตทีสเบิร์ก

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
th: แฮฟเวอร์

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
th: ฮอว์ธอร์น

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
th: เฮย์เดน

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
th: เฮย์ส

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
th: เฮย์เวิร์ด

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
th: เฮย์เวิร์ด

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
th: เฮิร์น

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
th: เฮบบรอนวิล

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
th: ฮีบรอน

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
th: เฮเลนา

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
th: เฮนเดอร์สัน

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
th: เฮนเดอร์สัน

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
th: เฮอร์มิสตัน

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
th: ฮิบบิง

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
th: ฮิกเคอรี

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
th: ฮิกส์

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
th: ฮิลล์ซิตี

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
th: ฮิลส์โบโร

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
th: ฮิลล์สเดล

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
th: ฮิลสวิล

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
th: ฮีโล

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
th: ฮิลตันเฮด, เกาะ

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
th: ไฮน์สวิล

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
th: โฮบาร์ต

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
th: ฮอบส์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
th: ฮอฟฟ์แมน

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
th: ฮอลแลนด์

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
th: ฮอลลีวูด

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
th: โฮเมอร์

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
th: ฮอนโด

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
th: โฮโนลูลู

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
th: โฮเควียม

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
th: ฮ็อตสปริงส์

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
th: ฮ็อตสปริงส์

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
th: โฮตัน, ทะเลสาบ

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
th: โฮลตัน

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
th: ฮูมา

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
th: ฮุสตัน

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
th: ฮาวเวลล์

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
th: ฮันติงตัน

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
th: ฮันติงตันบีช

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
th: ฮันต์สวิล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
th: ฮันต์สวิล

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
th: ฮูรอน

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
th: ฮัตชินสัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
th: ฮัตชินสัน

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
th: ไฮแอนนิส

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
th: ไอดาโฮ, น้ำตก

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
th: อิมพีเรียล

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
th: อิมพีเรียล

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
th: อิมพีเรียลบีช

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
th: อินดีเพนเดนซ์

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
th: อินดีแอนา

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
th: อินเดียแนโพลิส

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
th: อินเดียนทาวน์

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
th: ไอโอวาซิตี

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
th: ไอรอนเมาน์เทน

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
th: ไอรอนวูด

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
th: อิธาคา

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
th: แจ็กสัน

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
th: แจ็กสันวิล

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
th: เจมส์ทาวน์

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
th: เจมส์ทาวน์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
th: เจนสวิล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
th: แจสเปอร์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
th: เจฟเฟอร์สัน

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
th: เจฟเฟอร์สันซิตี

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
th: เจอโรม

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
th: เจอร์ซีย์ซิตี

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
th: จอนส์ทาวน์

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
th: โจเลียต

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
th: โจนส์โบโร

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
th: จอพลิน

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
th: จอร์แดน

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
th: จังก์ชัน

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
th: จังก์ชันซิตี

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
th: จูโน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
th: จูโน

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
th: คาฮูลูอี

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
th: ไคลูอา

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
th: ไกเซอร์

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
th: คาลามาซู

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
th: แคลิสเปลล์

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
th: คางคาคี

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
th: แคนซัสซิตี

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
th: แคนซัสซิตี

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
th: คาร์นีย์

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
th: คีน

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
th: เคลโซ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
th: คีไน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
th: คีโนชา

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
th: เคียวคัก

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
th: เคอร์วิล

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
th: เคตชิกัน

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
th: คีย์เวสต์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
th: คิลล์เดวิลฮิลส์

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
th: คิลลีน

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
th: คิมบอลล์

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
th: คิงแซมมอน

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
th: คิงแมน

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
th: คิงสวิล

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
th: คินสตัน

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
th: เคิร์กสวิล

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
th: แคลมัธ ฟอลส์

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
th: น็อกซ์วิล

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
th: น็อกซ์วิล

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
th: โคดิแอก

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
th: โคโคโม

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
th: คอตเซบู

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
th: ลาครอสส์

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
th: ลาแกรนด์

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
th: ลาเกรนจ์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
th: ลาเกรนจ์

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
th: ลาฮันตา

note: A city in California in the United States
en: La Verne
th: ลาเวิร์น

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
th: ลาคอน

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
th: ลาโคเนีย

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
th: เลดีสมิธ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
th: ลาเฟย์เอตต์

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
th: ลาเฟย์เอตต์

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
th: ลาไฮนา

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
th: เลก ชาร์ลส์

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
th: เลกแลนด์

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
th: เลกไซด์

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
th: เลกวิว

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
th: เลกวูด

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
th: ลามาร์

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
th: แลมเบิร์ตวิล

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
th: แลงแคสเตอร์

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
th: แลนเดอร์

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
th: แลนซิง

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
th: ลารามี

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
th: ลาเรโด

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
th: ลาสครูซีส

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
th: ลาสเวกัส

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
th: ลาสเวกัส

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
th: ลาโทรบ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
th: ลอว์เรนซ์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
th: ลอว์เรนซ์

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
th: ลอว์เรนซ์วิล

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
th: ลอว์เรนซ์วิล

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
th: ลอว์ตัน

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
th: เลอมาร์ส

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
th: เลดวิล

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
th: เลบานอน

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
th: ลีส์เบิร์ก

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
th: ลีส์เบิร์ก

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
th: ลีวิล

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
th: เลอมอร์

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
th: ลิวอิสเบิร์ก

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
th: ลิวอิสตัน

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
th: ลิวอิสทาวน์

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
th: เล็กซิงตัน

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
th: เล็กซิงตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
th: เล็กซิงตัน

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
th: ลิเบอรัล

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
th: ลีฮูเอ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
th: ลิมา

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
th: ลิโมน

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
th: ลิงคอล์น

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
th: ลิงคอล์น

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
th: ลิตช์ฟิลด์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
th: ลิตช์ฟิลด์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
th: ลิตเทิล ฟอลส์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
th: ลิตเทิลร็อก

note: A city in California in the United States
en: Livermore
th: ลิเวอร์มัวร์

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
th: ลิฟวิงสตัน

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
th: ลาโน

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
th: โลแกน

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
th: ลอมพอค

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
th: ลอนดอน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
th: โลนร็อก

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
th: ลองบีช

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
th: ลองวิว

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
th: ลองวิล

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
th: ลอสอะลามิทอส

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
th: ลอสอะลามอส

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
th: ลอสแองเจลีส

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
th: ลูอิสเบิร์ก

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
th: ลุยสวิล

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
th: เลิฟล็อค

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
th: โลเวลล์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
th: โลเวลล์

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
th: ลับบ็อก

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
th: ลัดดิงตัน

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
th: ลัฟคิน

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
th: ลัมเบอร์ตัน

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
th: ลูเวิร์น

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
th: ลินช์เบิร์ก

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
th: เมคอน

note: A city in California in the United States
en: Madera
th: มาเดรา

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
th: แมดิสัน

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
th: แมดิสัน

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
th: มอลตา

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
th: มาแนสซัส

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
th: แมนเชสเตอร์

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
th: แมนฮัตตัน

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
th: แมนิสที

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
th: แมนิสตีก

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
th: แมนิโทวอก

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
th: แมนเคโท

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
th: แมนลีย์, น้ำพุร้อน

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
th: แมนส์ฟิลด์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
th: เมเปิล, ทะเลสาบ

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
th: มาราธอน

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
th: มาร์ฟา

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
th: แมเรียนนา

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
th: แมรีเอตตา

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
th: แมริออน

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
th: แมริออน

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
th: แมริออน

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
th: มาร์เก็ต

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
th: มาร์แชลล์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
th: มาร์แชลล์

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
th: มาร์แชลล์ทาวน์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
th: มาร์ชฟิลด์

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
th: มาร์ตินส์เบิร์ก

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
th: มาร์ตินสวิล

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
th: แมรีสวิล

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
th: แมรีสวิล

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
th: เมสัน

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
th: เมสันซิตี

note: A city in New York in the United States
en: Massena
th: มัสเซนา

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
th: มัททูน

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
th: แมกซ์ตัน

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
th: เมย์พอร์ต

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
th: แมคอัลลีสเตอร์

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
th: แมคแอลเลน

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
th: แมคคอลล์

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
th: แมคคาร์ธี

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
th: แมคโคมบ์

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
th: แมคคุก

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
th: แมคเกรเกอร์

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
th: แมคคินลีย์พาร์ก

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
th: แมคคินนีย์

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
th: แมคมินน์วิล

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
th: มีดวิล

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
th: เมดฟอร์ด

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
th: เมดฟอร์ด

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
th: เมดิซีน ลอดจ์

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
th: มีกเกอร์

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
th: เมลเบิร์น

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
th: เมมฟิส

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
th: มีนา

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
th: มีนอมินี

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
th: มีนอมอนี

note: A city in California in the United States
en: Merced
th: เมอร์เซด

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
th: เมอร์คิวรี

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
th: เมริเดน

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
th: เมอริเดียน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
th: เมร์ริลล์

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
th: เมซา

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
th: เมสคีต

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
th: เมโทรโพลิส

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
th: ไมอามี

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
th: มิดเดิลส์โบโร

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
th: มิดแลนด์

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
th: ไมลส์ซิตี

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
th: มิลฟอร์ด

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
th: มิลเลดจ์วิล

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
th: มิลลิงตัน

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
th: มิลลิน็อกเก็ต

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
th: มิลล์วิล

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
th: มิลตัน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
th: มิลวอคี

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
th: มิเนอรัล เวลส์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
th: มินนิอาโปลิส

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
th: ไมน็อต

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
th: มิสซูลา

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
th: มิตเชลล์

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
th: โมแอ็บ

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
th: โมบิล

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
th: โมบริดจ์

note: A city in California in the United States
en: Modesto
th: โมเดสโต

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
th: มอนโร

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
th: มอนโร

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
th: มอนโร

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
th: มอนโร

note: A city in California in the United States
en: Montague
th: มอนทากิว

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
th: มอนทอก

note: A city in California in the United States
en: Monterey
th: มอนเตเรย์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
th: มอนเตวิเดโอ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
th: มอนต์กอเมอรี

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
th: มอนต์กอเมอรี

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
th: มอนติเชลโล

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
th: มอนติเชลโล

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
th: มอนติเชลโล

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
th: มอนโทรส

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
th: มัวร์เฮด

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
th: มูส, ทะเลสาบ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
th: โมรา

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
th: มอร์แกนทาวน์

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
th: มอร์ริส

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
th: มอร์ริส

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
th: มอร์ริสทาวน์

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
th: มอร์ริสวิล

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
th: มอสโก

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
th: โมเสส, ทะเลสาบ

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
th: โมลทรี

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
th: เมานท์ แอร์รี

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
th: เมานท์ คาร์เมล

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
th: เมานท์ ฮอลลี

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
th: เมานท์ ไอดา

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
th: เมานท์ พลีแซนต์

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
th: เมานท์ พลีแซนต์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
th: เมานท์ พลีแซนต์

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
th: เมานท์ แชสตา

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
th: เมานท์ เวอร์นอน

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
th: เมานท์ วิลสัน

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
th: เมาน์เทนโฮม

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
th: เมาน์เทนโฮม

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
th: เมาน์เทนวิว

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
th: มันซี

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
th: มัสคาทีน

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
th: มัสคีกัน

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
th: มัสโคกี

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
th: เมอร์เทิลบีช

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
th: แนคคอโดชิส

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
th: แนนทักเก็ต

note: A city in California in the United States
en: Napa
th: นาพา

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
th: เนเปิลส์

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
th: แนชัว

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
th: แนชวิลล์

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
th: แนตชีส

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
th: เนแบรสกาซิตี

note: A city in California in the United States
en: Needles
th: นีดเดิลส์

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
th: นิวเบดฟอร์ด

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
th: นิวเบิร์น

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
th: นิวบราวน์เฟลส์

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
th: นิวคาสเซิลส์

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
th: นิวเฮเวน

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
th: นิวไอบีเรีย

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
th: นิวออร์ลีนส์

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
th: นิวฟิลาเดลเฟีย

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
th: นิวริชมอนด์

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
th: นิวอูล์ม

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
th: นิวยอร์ก

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
th: นิววาร์ก

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
th: นิววาร์ก

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
th: นิวเบอร์รี

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
th: นิวเบิร์ก

note: A city in California in the United States
en: Newhall
th: นิวฮอลล์

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
th: นิวพอร์ต

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
th: นิวพอร์ต

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
th: นิวพอร์ต

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
th: นิวพอร์ตนิวส์

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
th: นิวตัน

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
th: น้ำตกไนการ่า

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
th: โนอาทัก

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
th: โนแกลีส

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
th: โนม

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
th: นอร์ฟอล์ก

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
th: นอร์ฟอล์ก

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
th: นอร์แมน

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
th: นอร์ทแอดัมส์

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
th: นอร์ทเบนด์

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
th: นอร์ทลาสเวกัส

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
th: นอร์ทเมอร์เทิลบีช

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
th: นอร์ทแพล็ต

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
th: นอร์ทวิลค์สโบโร

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
th: นอร์ทเวย์

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
th: นอร์วอล์ก

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
th: นอร์วูด

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
th: โอนีล

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
th: โอ๊กฮาร์เบอร์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
th: โอ๊ก, เกาะ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
th: โอ๊กริดจ์

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
th: โอ๊กเดล

note: A city in California in the United States
en: Oakland
th: โอ๊กแลนด์

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
th: โอแคลา

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
th: โอเชียนซิตี

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
th: โอเชียนไซด์

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
th: โอเดสซา

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
th: โอลไวน์

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
th: โอกัลแลลา

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
th: อ็อกเด็น

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
th: โอคลาโฮมาซิตี

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
th: โอ๊กมัลจี

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
th: โอเลเทอ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
th: โอลิเวีย

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
th: โอลนีย์

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
th: โอลิมเปีย

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
th: โอมาฮา

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
th: โอแม็ก

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
th: ออเรนจ์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
th: ออเรนจ์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
th: ออเรนจ์

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
th: ออเรนจ์

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
th: ออเรนจ์ซิตี

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
th: ออเรนจ์เบิร์ก

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
th: ออร์แลนโด

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
th: ออร์ตันวิล

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
th: ออสซีโอลา

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
th: ออชคอช

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
th: ออตตัมวา

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
th: โอเวนส์โบโร

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
th: ออกซ์ฟอร์ด

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
th: ออกซ์ฟอร์ด

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
th: ออกซ์ฟอร์ด

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
th: ออกซ์นาร์ด

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
th: โอซาร์ก

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
th: พาดูคาห์

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
th: เพจ

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
th: พาลาเชียส

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
th: ปาเลสไตน์

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
th: ปาล์มสปริงส์

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
th: ปาล์มเดล

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
th: พาล์เมอร์

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
th: พาโล อัลโต

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
th: แพมพา

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
th: ปานามาซิตี

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
th: ปารีส

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
th: ปารีส

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
th: พาร์ก แรพิดส์

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
th: พาร์กเกอร์สเบิร์ก

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
th: พาร์สันส์

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
th: แพสคากูลา

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
th: แพสโค

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
th: ปาโซ โรเบลส

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
th: แพตเทอร์สัน

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
th: พอลส์แวลลีย์

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
th: พอว์ทักเก็ต

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
th: เพย์นสวิล

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
th: เพคัส

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
th: เพลลา

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
th: เพลล์สตัน

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
th: เพนเดิลตัน

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
th: เพนน์ แยน

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
th: เพนซาโคลา

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
th: พีออเรีย

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
th: พีออเรีย

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
th: เพร์รีตัน

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
th: เปรู

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
th: เปรู

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
th: ปีเตอร์สเบิร์ก

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
th: ปีเตอร์สเบิร์ก

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
th: ปีเตอร์สเบิร์ก

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
th: ฟิลาเดลเฟีย

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
th: ฟิลิป

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
th: ฟิลิปส์

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
th: ฟินิกซ์

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
th: ปิแอร์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
th: ไพน์บลัฟฟ์

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
th: ไพน์ริดจ์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
th: ไพน์ริเวอร์

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
th: ไพน์สปริงส์

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
th: ไพน์เดล

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
th: ไพน์เฮิร์สต์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
th: ไพพ์สโตน

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
th: พิตส์เบิร์ก

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
th: พิตส์ฟิลด์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
th: พิตส์ฟิลด์

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
th: เพลนวิว

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
th: แพลทินัม

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
th: แพลตส์เบิร์ก

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
th: พลีมัท

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
th: พลีมัท

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
th: โพคาเทลโล

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
th: พอมพาโน บีช

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
th: พองคาซิตี

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
th: พอนทีแอก

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
th: พอนทีแอก

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
th: พอปพลาร์ บลัฟฟ์

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
th: พอร์ตอเล็กซานเดอร์

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
th: พอร์ต แองเจลีส

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
th: พอร์ต อะแรนซัส

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
th: พอร์ต เฮเดน

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
th: พอร์ตโฮป

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
th: พอร์ต อิสซาเบล

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
th: พอร์ต ลาแวคา

note: A city in California in the United States
en: Porterville
th: พอร์เทอร์วิล

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
th: พอร์ตแลนด์

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
th: พอร์ตแลนด์

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
th: พอร์ตสมัธ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
th: พอร์ตสมัธ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
th: พอโท

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
th: พอตต์สทาวน์

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
th: พอคีปซี

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
th: แพรรี ดู ชีน

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
th: แพรตต์

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
th: เพรสคอตต์

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
th: เพรสก์ ไอล์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
th: เปรสตัน

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
th: พรินซ์ตัน

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
th: พรอวิเดนซ์

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
th: โพรวินซ์ทาวน์

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
th: โพรโว

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
th: พวยโบล

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
th: เควกเกอร์ทาวน์

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
th: ควอนทิโค

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
th: ควินซี

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
th: เรซีน

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
th: ราลี

note: A city in California in the United States
en: Ramona
th: ราโมนา

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
th: แรพิดซิตี

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
th: ราโทน

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
th: รอว์ลินส์

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
th: รีดดิง

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
th: เรดบลัฟฟ์

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
th: เรดโอ๊ก

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
th: เรดวิง

note: A city in California in the United States
en: Redding
th: เรดดิง

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
th: เรดมอนด์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
th: น้ำตกเรดวูด

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
th: รีโน

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
th: เรนตัน

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
th: เร็กซ์เบิร์ก

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
th: ไรน์แลนเดอร์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
th: ไรซ์, ทะเลสาบ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
th: ริชมอนด์

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
th: ไรเฟิล

note: A city in California in the United States
en: Riverside
th: ริเวอร์ไซด์

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
th: ริเวอร์ตัน

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
th: โรอาโนก

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
th: โรอาโนก แรพิดส์

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
th: โรบินสัน

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
th: โรเชลล์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
th: โรเชสเตอร์

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
th: โรเชสเตอร์

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
th: โรเชสเตอร์

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
th: ร็อกฮิลล์

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
th: ร็อกสปริงส์

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
th: ร็อกฟอร์ด

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
th: ร็อกแลนด์

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
th: ร็อกพอร์ต

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
th: ร็อกสปริงส์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
th: โรเจอรส์

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
th: โรเจอรส์ซิตี

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
th: โรม

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
th: โรม

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
th: โรม

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
th: โรโซ

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
th: โรสเบิร์ก

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
th: รอสเวลล์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
th: ร็อกซ์โบโร

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
th: รัชซิตี

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
th: รัสเซลล์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
th: รัสเซลล์วิล

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
th: รัสตัน

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
th: รัทแลนด์

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
th: แซคราเมนโต

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
th: แซฟฟอร์ด

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
th: แซกินอว์

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
th: ซาแวช

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
th: เซนต์คลาวด์

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
th: เซนต์จอร์จ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
th: เซนต์เจมส์

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
th: เซนต์เจมส์

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
th: เซนต์จอนส์

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
th: เซนต์จอนส์เบอรี

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
th: เซนต์พอล

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
th: เซเลม

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
th: เซเลม

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
th: ซาลิดา

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
th: ซาไลนา

note: A city in California in the United States
en: Salinas
th: ซาลีนาส

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
th: ซอลส์เบอรี

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
th: แซลส์เบอรี

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
th: แซลลิซอว์

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
th: แซมมอน

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
th: ซอลต์เลกซิตี

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
th: แซน แอนเจโล

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
th: แซน แอนโทนีโอ

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
th: แซนเบอร์นาดิโน

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
th: ซันการ์โลส

note: A city in California in the United States
en: San Diego
th: แซนดิเอโก

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
th: แซนแฟรนซิสโก

note: A city in California in the United States
en: San Jose
th: ซันโฮเซ

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
th: แซน ลุยส์ โอบิสโป

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
th: แซน มาร์คอส

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
th: แซนด์เบิร์ก

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
th: แซนด์พอยนต์

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
th: แซนด์วิช

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
th: แซนฟอร์ด

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
th: แซนฟอร์ด

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
th: แซนตาแอนา

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
th: แซนตาบาร์บารา

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
th: แซนตาแคลรา

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
th: แซนตาแคลรา

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
th: แซนตาเฟ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
th: แซนตามาเรีย

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
th: แซนตามอนิกา

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
th: แซนตาโรซา

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
th: แซราโซตา

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
th: ซูต์ เซนต์ มารี

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
th: สะวันนา

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
th: สะวันนา

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
th: สกอตส์บลัฟฟ์

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
th: สกอตส์เดล

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
th: เซอร์ซี

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
th: ซีแอตเทิล

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
th: ซีเดลเลีย

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
th: ซีลินส์โกรฟ

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
th: เซมิโนล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
th: เซมิโนล

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
th: ซูเวิร์ด

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
th: ชอว์นี

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
th: ชีบอยกัน

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
th: เชลบี

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
th: เชลบีวิล

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
th: เชลดอน

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
th: เชลตัน

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
th: เชนนันโดอาห์

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
th: เชริดัน

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
th: เชอร์ลีย์

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
th: โชว์โลว์

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
th: ชรีฟพอร์ต

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
th: ซิดนีย์

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
th: ซิดนีย์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
th: ไซโลม สปริงส์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
th: ซิลเวอร์เบย์

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
th: ซิลเวอร์ซิตี

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
th: ซูซิตี

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
th: ซูฟอลส์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
th: ไซเรน

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
th: ซิสเซตัน

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
th: ซิตกา

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
th: สแกกเวย์

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
th: สไลเดลล์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
th: สมิธฟิลด์

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
th: สเมอร์นา

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
th: ซไนเดอร์

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
th: ซัมเมอเซต

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
th: ซัมเมอร์วิล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
th: โซโนรา

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
th: เซาท์ เบนด์

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
th: เซาท์ฮิลล์

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
th: เซาท์เลกทาโฮ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
th: สปาร์ตา

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
th: สปาร์ตา

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
th: สเปนเซอร์

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
th: สโปแคน

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
th: สปริงเดล

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
th: สปริงฟิลด์

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
th: สแตฟฟอร์ด

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
th: สแตมฟอร์ด

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
th: สแตนลีย์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
th: สเตเปิลส์

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
th: สเตตคอลเลจ

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
th: สเตตส์โบโร

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
th: สเตตสวิล

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
th: สตอนตัน

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
th: สตีมโบตสปริงส์

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
th: สตีเฟนวิล

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
th: สเตอร์ลิง

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
th: สติลล์วอเทอร์

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
th: สต็อกตัน

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
th: สตอร์ม, ทะเลสาบ

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
th: สจ๊วต

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
th: สเตอร์เจียน เบย์

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
th: สเตอร์จิส

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
th: ชตุทท์การ์ท

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
th: ซัฟโฟล์ก

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
th: ซัลเฟอร์สปริงส์

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
th: ซูพีเรียร์

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
th: ซัสเซกซ์

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
th: ซัตตัน

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
th: ซัตตัน

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
th: สวีตวอเทอร์

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
th: ซิลเวเนีย

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
th: ซีราคิวส์

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
th: ทาโคมา

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
th: ทาเลควาห์

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
th: แทลลาแฮสซี

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
th: แทมปา

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
th: แทนานา

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
th: เทาส์

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
th: เทย์เลอร์วิล

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
th: เทลลูไรด์

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
th: เทมเพิล

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
th: เทร์รี ฮัต

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
th: เทร์เรลล์

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
th: เท็กซาร์แคนา

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
th: ธีฟ ริเวอร์ ฟอลส์

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
th: ทอมัสตัน

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
th: ทอมสัน

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
th: ทินซิตี

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
th: ไททัสวิล

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
th: โทลีโด

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
th: โทมาฮอว์ก

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
th: โทพีกา

note: A city in California in the United States
en: Torrance
th: ทอร์แรนซ์

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
th: ทอร์รีออน

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
th: ทอร์ริงตัน

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
th: เทรซี

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
th: แทรเวิร์สซิตี

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
th: เทรนตัน

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
th: ตรินิแดด

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
th: ทรอย

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
th: ทรอย

note: A city in California in the United States
en: Truckee
th: ทรักคี

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
th: ทูซอน

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
th: ทูคัมแครี

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
th: ทัลซา

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
th: ทิวเปโล

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
th: ทัสคาลูซา

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
th: ทเวนตีไนน์ ปาล์มส์

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
th: ทวิน ฟอลส์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
th: ทูว์ ฮาร์เบอร์ส์

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
th: ไทเลอร์

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
th: ยูเกีย

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
th: อันนะแลสกา

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
th: แวคเควิล

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
th: แวลดีส

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
th: แวลดอสตา

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
th: วาเลนไทน์

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
th: แวลพาไรโซ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
th: แวลพาไรโซ

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
th: แวนคูเวอร์

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
th: เวอร์นัล

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
th: เวอร์นอน

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
th: วีโรบีช

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
th: วิกส์เบิร์ก

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
th: วิกตอเรีย

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
th: วิเดเลีย

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
th: วินตัน

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
th: เวอร์จิเนียบีช

note: A city in California in the United States
en: Visalia
th: วิเซเลีย

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
th: เวโค

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
th: วอดีนา

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
th: เวนไรท์

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
th: เวกฟิลด์

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
th: วอลลา วอลลา

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
th: วอลนัต ริดจ์

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
th: วอร์เนอร์ โรบินส์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
th: วอร์โรด

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
th: วอร์ซอ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
th: วอซีกา

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
th: วอชิงตัน

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
th: วอชิงตัน

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
th: วอเทอร์เบอรี

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
th: วอเตอร์ลู

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
th: วอเทอร์ทาวน์

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
th: วอเทอร์ทาวน์

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
th: วอเทอร์ทาวน์

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
th: วอเทอร์วิล

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
th: วัตสันวิล

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
th: วอคีกัน

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
th: วอคีชอ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
th: วอแพคา

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
th: วอซอ

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
th: เวย์ครอส

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
th: เวย์น

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
th: เวย์นสวิล

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
th: เวบสเตอร์ซิตี

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
th: เวลสวิล

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
th: เวแนตชี

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
th: เวสลาโค

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
th: เวสต์ เบนด์

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
th: เวสต์ชิคาโก

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
th: เวสต์เมมฟิส

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
th: เวสต์ปาล์มบีช

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
th: เวสต์เพลนส์

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
th: เวสเตอร์ลี

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
th: เวสต์ฟิลด์

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
th: เวสแธมป์ตัน บีช

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
th: เวสต์มินส์เตอร์

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
th: วอร์ตัน

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
th: วีตัน

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
th: วีลลิง

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
th: ไวต์เพลนส์

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
th: ไวต์ฟิลด์

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
th: วิตทิเออร์

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
th: วิชิตอ

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
th: วิชิตอ ฟอลส์

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
th: วิลเลียมส์เบิร์ก

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
th: วิลเลียมส์พอร์ต

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
th: วิลลิสตัน

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
th: วิลโลว์

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
th: วิลมิงตัน

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
th: วิลมิงตัน

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
th: วิลมิงตัน

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
th: วินเชสเตอร์

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
th: ไวน์เดอร์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
th: วินดอม

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
th: วินโดว์ร็อก

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
th: วินฟิลด์

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
th: วิงก์

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
th: วินนีมักคา

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
th: วิโนนา

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
th: วินสโลว์

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
th: วินสตัน-เซเลม

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
th: วินเทอร์เฮเวน

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
th: วินเทอร์วิล

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
th: วิสคอนซิน แรพิดส์

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
th: ไวส์

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
th: วูสเตอร์

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
th: วูสเตอร์

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
th: เวิร์ตธิงตัน

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
th: แรงเกลล์

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
th: ไวโอมิง

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
th: แยกิมา

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
th: แยคุแทต

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
th: แยงก์ตัน

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
th: ยอร์ก

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
th: ยอร์ก

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
th: ยังส์ทาวน์

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
th: ยูมา

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
th: เซนสวิล

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
th: เกาะเวก, ท่าอากาศยานลานบินกองทัพเกาะเวก

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
th: ชาร์ลอตต์อะมาลี

note: A city in Uruguay
en: Colonia
th: โคโลเนีย

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
th: มอนเตวิเดโอ

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
th: ทาชเคนต์

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
th: บาร์เซโลนา

note: A city in Venezuela
en: Barinas
th: บารีนัส

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
th: บาร์กีซีเมโต

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
th: การากัส

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
th: ซิวดัดโบลีวาร์

note: A city in Venezuela
en: Coro
th: โกโร

note: A city in Venezuela
en: Guanare
th: กวานาเร

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
th: มาราไกโบ

note: A city in Venezuela
en: Maracay
th: มาราไก

note: A city in Venezuela
en: Maturín
th: มาตูริง

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
th: เมรีดา

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
th: ปวยร์โตไออากูโช

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
th: ซันเฟลีเป

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
th: ซันเฟร์นันโด

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
th: ซันฮวนเดโลสมอร์โรส

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
th: วาเลนเซีย

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
th: ดานัง

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
th: ฮานอย

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
th: โฮจิมินห์ซิตี

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
th: มาตา-อูตู

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
th: ซานา

note: A city in Zambia
en: Livingstone
th: ลิฟวิงสโตน

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
th: ลูซากา
