MATE Desktop Environment - en to az translation catalogue (82 entries)

en: Asia
az: Asya

note: AL - Albania
en: Albania
az: Albaniya

note: DZ - Algeria
en: Algeria
az: Əlcəzair

note: AU - Australia
en: Australia
az: Avstraliya

note: AT - Austria
en: Austria
az: Avstriya

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
az: Bahamalar

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
az: Bahreyn

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
az: Belçika

note: BZ - Belize
en: Belize
az: Beliz

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
az: Boliviya

note: BR - Brazil
en: Brazil
az: Braziliya

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
az: Bolqarıstan

note: CA - Canada
en: Canada
az: Kanada

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
az: Kayman Adaları

note: CL - Chile
en: Chile
az: Çili

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
az: Kristmas Adası

note: CO - Colombia
en: Colombia
az: Kolumbiya

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
az: Kosta Rika

note: HR - Croatia
en: Croatia
az: Xırvatıstan

note: CU - Cuba
en: Cuba
az: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
az: Kipr

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
az: Çex Respublikası

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
az: Danimarka

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
az: Dominikan Respublikası

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
az: Ekvador

note: EG - Egypt
en: Egypt
az: Misir

note: EE - Estonia
en: Estonia
az: Estoniya

note: FI - Finland
en: Finland
az: Finlandiya

note: FR - France
en: France
az: Fransa

note: DE - Germany
en: Germany
az: Almaniya

note: GR - Greece
en: Greece
az: Yunanıstan

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
az: Honq Konq

note: HU - Hungary
en: Hungary
az: Macarıstan

note: IS - Iceland
en: Iceland
az: İslandiya

note: IN - India
en: India
az: Hindistan

note: IE - Ireland
en: Ireland
az: İrlandiya

note: IL - Israel
en: Israel
az: İsrail

note: IT - Italy
en: Italy
az: İtaliya

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
az: Yamayka

note: JP - Japan
en: Japan
az: Yaponiya

note: LV - Latvia
en: Latvia
az: Latviya

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
az: Litva

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
az: Malayziya

note: MX - Mexico
en: Mexico
az: Mexiko

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
az: Monqolustan

note: MA - Morocco
en: Morocco
az: Marokko

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
az: Hollandiya

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
az: Yeni Zellandiya

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
az: Nikaraqua

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
az: Norfolk Adaları

note: NO - Norway
en: Norway
az: Norveç

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
az: Paraqvay

note: PH - Philippines
en: Philippines
az: Filippin

note: PL - Poland
en: Poland
az: Polşa

note: PT - Portugal
en: Portugal
az: Portuqaliya

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
az: Porto Riko

note: QA - Qatar
en: Qatar
az: Katar

note: RO - Romania
en: Romania
az: Rumıniya

note: RU - Russian Federation
en: Russia
az: Rusya

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
az: Səudiyyə Ərəbistan

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
az: Slovakiya

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
az: Sloveniya

note: ZA - South Africa
en: South Africa
az: Cənubi Afrika

note: ES - Spain
en: Spain
az: İspaniya

note: SR - Suriname
en: Suriname
az: Surinam

note: SE - Sweden
en: Sweden
az: İsveç

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
az: İsveçrə

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
az: Tayvan

note: TH - Thailand
en: Thailand
az: Tayland

note: TR - Turkey
en: Turkey
az: Türkiyə

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
az: Ukrayna

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
az: Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
az: Birləşmiş Krallıq

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
az: Birləşmiş Ştatlar

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
az: Uruqvay

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
az: Vyetnam

note: A city in Croatia
en: Split
az: Ayır

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
az: Tıxac

note: A city in Turkey
en: Balikesir
az: Balıkesir

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
az: Böyük Kanyon

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
az: Səhifə

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
az: Valentina
