MATE Desktop Environment - en to bg translation catalogue (4366 entries)

en: Africa
bg: Африка

[ctx: Region]
en: Antarctica
bg: Антарктида

en: Asia
bg: Азия

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
bg: Атлантически океан

en: Australasia &amp; Oceania
bg: Австралия и Океания

en: Central and South America
bg: Централна и Южна Америка

en: Europe
bg: Европа

en: Middle East
bg: Близък Изток

en: North America
bg: Северна Америка

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
bg: Афганистан

note: AL - Albania
en: Albania
bg: Албания

note: DZ - Algeria
en: Algeria
bg: Алжир

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
bg: о-ви Самоа (САЩ)

note: AD - Andorra
en: Andorra
bg: Андора

note: AO - Angola
en: Angola
bg: Ангола

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
bg: Ангила

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
bg: Антарктида

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

note: AR - Argentina
en: Argentina
bg: Аржентина

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
bg: Армения

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
bg: Аруба

note: AU - Australia
en: Australia
bg: Австралия

note: AT - Austria
en: Austria
bg: Австрия

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
bg: Азербейджан

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
bg: Бахамски острови

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
bg: Бахрейн

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

note: BB - Barbados
en: Barbados
bg: Барбадос

note: BY - Belarus
en: Belarus
bg: Беларус

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
bg: Белгия

note: BZ - Belize
en: Belize
bg: Белиз

note: BJ - Benin
en: Benin
bg: Бенин

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
bg: Бермуда

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
bg: Бутан

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
bg: Боливия

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

note: BW - Botswana
en: Botswana
bg: Ботсвана

note: BR - Brazil
en: Brazil
bg: Бразилия

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
bg: Британска територия в Индийския океан

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
bg: Вирджиснки о-ви (Брит.)

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
bg: Бруней

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
bg: България

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

note: BI - Burundi
en: Burundi
bg: Бурунди

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
bg: Камбоджа

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
bg: Камерун

note: CA - Canada
en: Canada
bg: Канада

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
bg: Кабо Верде

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
bg: Кайманови острови

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
bg: Централна Африканска Република

note: TD - Chad
en: Chad
bg: Чад

note: CL - Chile
en: Chile
bg: Чили

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
bg: Китай

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
bg: о-в Рождество

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
bg: о-в Кокос (Кийлинг)

note: CO - Colombia
en: Colombia
bg: Колумбия

note: KM - Comoros
en: Comoros
bg: Коморски острови

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
bg: Демократична република Конго

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
bg: Република Конго

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
bg: Острови Кук

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
bg: Коста Рика

note: HR - Croatia
en: Croatia
bg: Хърватско

note: CU - Cuba
en: Cuba
bg: Куба

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
bg: Кипър

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
bg: Чехия

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
bg: Кот д'Ивоар

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
bg: Дания

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
bg: Джибути

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
bg: Доминика

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
bg: Доминиканска република

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
bg: Еквадор

note: EG - Egypt
en: Egypt
bg: Египет

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
bg: Салвадор

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
bg: Еритрея

note: EE - Estonia
en: Estonia
bg: Естония

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
bg: Етиопия

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
bg: Фолклендски (Малвински) о-ви

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
bg: Фарьорски острови

note: FJ - Fiji
en: Fiji
bg: Фиджи

note: FI - Finland
en: Finland
bg: Финландия

note: FR - France
en: France
bg: Франция

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
bg: Френска Полинезия

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
bg: Френски южни територии

note: GA - Gabon
en: Gabon
bg: Габон

note: GM - Gambia
en: Gambia
bg: Гамбия

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
bg: Грузия

note: DE - Germany
en: Germany
bg: Германия

note: GH - Ghana
en: Ghana
bg: Гана

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
bg: Гибралтар

note: GR - Greece
en: Greece
bg: Гърция

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
bg: Гренландия

note: GD - Grenada
en: Grenada
bg: Гренада

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
bg: Гваделупа

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
bg: Гуам

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
bg: Гватемала

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
bg: Джърнси

note: GN - Guinea
en: Guinea
bg: Гвинея

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

note: GY - Guyana
en: Guyana
bg: Гайана

note: HT - Haiti
en: Haiti
bg: Хаити

note: HN - Honduras
en: Honduras
bg: Хондурас

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
bg: Хонг Конг

note: HU - Hungary
en: Hungary
bg: Унгария

note: IS - Iceland
en: Iceland
bg: Исландия

note: IN - India
en: India
bg: Индия

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
bg: Индонезия

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
bg: Иран

note: IQ - Iraq
en: Iraq
bg: Ирак

note: IE - Ireland
en: Ireland
bg: Ирландия

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
bg: Айл ъф Ман

note: IL - Israel
en: Israel
bg: Израел

note: IT - Italy
en: Italy
bg: Италия

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
bg: Ямайка

note: JP - Japan
en: Japan
bg: Япония

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
bg: Джърси

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
bg: Йордания

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
bg: Казахстан

note: KE - Kenya
en: Kenya
bg: Кения

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
bg: Кирибати

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
bg: Кувейт

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
bg: Лаос

note: LV - Latvia
en: Latvia
bg: Латвия

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
bg: Ливан

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
bg: Лесото

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
bg: Либерия

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
bg: Либия

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
bg: Литва

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
bg: Люксембург

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
bg: Макао

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
bg: Македония

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
bg: Мадагаскар

note: MW - Malawi
en: Malawi
bg: Малави

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
bg: Малайзия

note: MV - Maldives
en: Maldives
bg: Малдивски острови

note: ML - Mali
en: Mali
bg: Мали

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
bg: Малта

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
bg: Маршалови острови

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
bg: Мартиника

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
bg: Мавритания

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
bg: Мавриций

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
bg: Майоте

note: MX - Mexico
en: Mexico
bg: Мексико

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
bg: Микронезия

note: MD - Moldova
en: Moldova
bg: Молдова

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
bg: Монако

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
bg: Монголия

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
bg: Черна гора

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
bg: Монсерат

note: MA - Morocco
en: Morocco
bg: Мароко

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
bg: Мозамбик

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
bg: Бирма

note: NA - Namibia
en: Namibia
bg: Намибия

note: NR - Nauru
en: Nauru
bg: Науру

note: NP - Nepal
en: Nepal
bg: Непал

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
bg: Холандия

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
bg: Холандски Антили

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
bg: Нова Каледония

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
bg: Никарагуа

note: NE - Niger
en: Niger
bg: Нигер

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
bg: Нигерия

note: NU - Niue
en: Niue
bg: Ниуе

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
bg: о-в Норфолк

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
bg: Северна Корея

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
bg: Северни Мариански острови

note: NO - Norway
en: Norway
bg: Норвегия

note: OM - Oman
en: Oman
bg: Оман

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
bg: Пакистан

note: PW - Palau
en: Palau
bg: Палао

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
bg: Палестинска територия

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
bg: Панама

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
bg: Папуа — Нова Гвинея

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
bg: Парагвай

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
bg: Перу

note: PH - Philippines
en: Philippines
bg: Филипини

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
bg: Питкерн

note: PL - Poland
en: Poland
bg: Полша

note: PT - Portugal
en: Portugal
bg: Португалия

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

note: QA - Qatar
en: Qatar
bg: Катар

note: RO - Romania
en: Romania
bg: Румъния

note: RU - Russian Federation
en: Russia
bg: Русия

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
bg: Руанда

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
bg: Реюнион

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
bg: Св. Вартоломей

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
bg: Сейнт Хелена

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
bg: Сейнт Китс и Нийвис

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
bg: Сейнт Лусия

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
bg: Сен Мартен

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
bg: Сейнт Пиер и Микелон

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
bg: Сейнт Винсънт и Гренадини

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
bg: Самоа

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
bg: Сан Марино

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
bg: Сао Томе и Принсипе

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

note: SN - Senegal
en: Senegal
bg: Сенегал

note: RS - Serbia
en: Serbia
bg: Сърбия

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
bg: Сейшелски острови

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
bg: Сингапур

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
bg: Словакия

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
bg: Словения

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
bg: Соломонови острови

note: SO - Somalia
en: Somalia
bg: Сомалия

note: ZA - South Africa
en: South Africa
bg: Южноафриканска Република

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bg: Южна Джорджия и Южни Сандвичеви о-ви

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
bg: Южна Корея

note: ES - Spain
en: Spain
bg: Испания

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

note: SD - Sudan
en: Sudan
bg: Судан

note: SR - Suriname
en: Suriname
bg: Суринам

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
bg: Сволборд и Йан Майен

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
bg: Свазиленд

note: SE - Sweden
en: Sweden
bg: Швеция

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
bg: Швейцария

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
bg: Сирия

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
bg: Тайван

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
bg: Танзания

note: TH - Thailand
en: Thailand
bg: Тайланд

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
bg: Източен Тимор

note: TG - Togo
en: Togo
bg: Того

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
bg: Токелау

note: TO - Tonga
en: Tonga
bg: Тонга

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
bg: Тунис

note: TR - Turkey
en: Turkey
bg: Турция

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
bg: Тюркменестан

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
bg: Острови Туркс и Кайкос

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
bg: Тувалу

note: UG - Uganda
en: Uganda
bg: Уганда

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
bg: Украйна

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
bg: Обединени Арабски Емирства

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
bg: Обединеното Кралство

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
bg: Съединени Щати

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
bg: Малки острови, прилежащи към САЩ

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
bg: Вирджински о-ви (САЩ)

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
bg: Уругвай

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
bg: Вануату

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
bg: Ватикана

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
bg: Венецуела

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
bg: Виетнам

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
bg: Уолис и Футуна

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

note: YE - Yemen
en: Yemen
bg: Йемен

note: ZM - Zambia
en: Zambia
bg: Замбия

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
bg: о-ви Йоланд

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
bg: Западно Конго

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
bg: Източно Конго

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
bg: Станция „Палмър“ (чилийско време)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
bg: Станция „Ротера“

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
bg: Станция „Шоуа“

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
bg: Станция „Моусън“

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
bg: Станция „Восток“

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
bg: Станция „Дейвис“

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
bg: Станция Кейси (западно-австралийско време)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
bg: Станция „Дюмон Дюрвил“

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
bg: Станция „Макмърдо“ (новозеландско време)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
bg: Станция на Южния полюс „Амундсен-Скот“ (новозеландско време)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
bg: Западно индонезийско време

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
bg: Централно индонезийско време

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
bg: Източно индонезийско време

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
bg: Източен Казахстан

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
bg: Запден Казахстан

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
bg: Източна Монголия

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
bg: Западна Монголия

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
bg: Централна Монголия

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
bg: Данмарксафен

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
bg: Западна Гренландия

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
bg: Източна Гренландия

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
bg: Туле, военновъздушна база

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
bg: Атлантическо време

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
bg: Западно време

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
bg: Централно западно време

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
bg: Централно време (Южна Австралия)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
bg: Централно време (Йанковина, Норт Саут Уелс)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
bg: Централно време (Северна територия)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
bg: Източно време (Тасмания)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
bg: Източно време (Виктория)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
bg: Източно време (Нови Южен Уелс)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
bg: Източно време (Куинсленд)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
bg: о-в Лорд Хоу

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
bg: Таити / о-ви Сосиете

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
bg: Маркизки острови

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
bg: о-ви Гамбир

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
bg: о-ви Гилбърт

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
bg: о-ви Финикс

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
bg: о-ви Лайн

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
bg: Понпей / Косрае

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
bg: Яп / Чуук

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
bg: Континентална Нова Зеландия

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
bg: о-ви Чатъм

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
bg: Атол Джонстън (хавайско време)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
bg: Атол Мидуей (самоанско време)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
bg: о-в Уейк

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
bg: Токантинско време

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
bg: Баия

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
bg: Амапа / Източна Пара

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
bg: Рорайма

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
bg: Мато Гросо до Сул

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
bg: Мато Гросо

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
bg: Западно Амазоние

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
bg: Време в Сеара, Мараняо, Параиба, Пиауи и Рио Гранде до Норте

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
bg: Време в Алагоас и Сержипе

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
bg: Източно Амазоние

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
bg: Фернанду де Нороня

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
bg: Западна Пара, Рондония

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
bg: Пернамбуку

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
bg: Акри

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
bg: Бразилско време

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
bg: Континентално Чили

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
bg: о-в Рождество

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
bg: Континентален Еквадор

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
bg: Галапагоски острови

note: The time zone in the UK (GMT in the winter, and British Summer Time in the summer.)
en: GMT/BST
bg: GMT/Британско лятно време

note: The time zone in Ireland (GMT in the winter, and Irish Summer Time in the summer.)
en: GMT/IST
bg: GMT/Ирландско лятно време

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
bg: Азорски о-ви

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
bg: Мадейра

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
bg: Континентална Португалия

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
bg: Калининградско време

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
bg: Московско време

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
bg: Самарско време

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
bg: Екатеринбургско време

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
bg: Омско време

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
bg: Красноярско време

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
bg: Иркутско време

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
bg: Якутско време

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
bg: Владивостокско време

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
bg: Магаданско време

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
bg: Камчатско време

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
bg: Канарски острови

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
bg: Континентална Испания

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
bg: Селта и Мелила

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
bg: Тихоокеанско време

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
bg: Планинско време

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
bg: Планинско време, без лятно време (Севороизточна Британска Колумбия)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
bg: Централно време

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
bg: Централно време, без лятно време (Саскачеуан)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
bg: Източно време

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
bg: Източно време, без лятно време (о-в Саутхямптън и т.н.)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
bg: Атлантическо време, без корекция за лятно време (Източен Квебек)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
bg: Нюфаундлендско време

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
bg: Хавайско-алеутско време (Алеутски о-ви)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
bg: Хавайско-алеутско време, без лятно време (Хаваи)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
bg: Време в Аляска

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
bg: Планинско време, без лятно време (Аризона)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
bg: Австралийска столична територия

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
bg: Нови Южен Уелс

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
bg: Северна територия

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
bg: Куинсланд

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
bg: Южна Австралия

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
bg: Тасмания

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
bg: Виктория

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
bg: Западна Австралия

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
bg: Антверпен

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
bg: Брюксел, фландски и валонски Брабант

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
bg: Източна Фландрия

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
bg: Хено

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
bg: Лимбург

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
bg: Лиеж

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
bg: Люксембург

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
bg: Намур

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
bg: Западна Фландрия

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
bg: Акри

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
bg: Алагоас

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
bg: Амапа

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
bg: Амазонас

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
bg: Баия

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
bg: Сеара

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
bg: Мексико (град)

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
bg: Ешпирито Санто

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
bg: Гояш

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
bg: Мараняо

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
bg: Мато Гросо

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
bg: Мато Гросо до Сул

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
bg: Минаш Жерайш

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
bg: Парана

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
bg: Параиба

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
bg: Пара

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
bg: Пернамбуку

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
bg: Пиауи

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
bg: Рио Гранде до Норте

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
bg: Рио Гранде до Сул

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
bg: Рио де Жанейро

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
bg: Рондония

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
bg: Рорайма

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
bg: Санта Катарина

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
bg: Сержипе

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
bg: Сао Пауло

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
bg: Токантинс

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
bg: Албърта

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
bg: Британска Колумбия

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
bg: Манитоба

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
bg: Ню Брунсуик

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
bg: Нюфаундленд и Лабрадор

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
bg: Северозападни територии

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
bg: Нова Скотия

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
bg: Нунавут

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
bg: Онтарио

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
bg: о-в Принц Едуард

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
bg: Квебек

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
bg: Саскатчеуан

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
bg: Територия Юкон

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
bg: Анхуи

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
bg: Пекин

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
bg: Чонгкинг

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
bg: Фуджиан

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
bg: Гансу

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
bg: Гуангдонг

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
bg: Гуангши

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
bg: Гуиджоу

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
bg: Хайнан

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
bg: Хейлонгджианг

note: A state/province/territory in China
en: Henan
bg: Хенан

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
bg: Хубей

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
bg: Хунан

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
bg: Вътрешна Монголия

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
bg: Джиангсу

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
bg: Джилин

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
bg: Ляонинг

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
bg: Шаанкси

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
bg: Шандонг

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
bg: Шанхай

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
bg: Шанси

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
bg: Сичуан

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
bg: Тианджин

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
bg: Зинджианг

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
bg: Юнан

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
bg: Жеджианг

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
bg: Баден-Вюрттемберг

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
bg: Бавария

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
bg: Берлин

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
bg: Бранденбург

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
bg: Бремен

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
bg: Хамбург

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
bg: Хесен

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
bg: Долна Саксония

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
bg: Мекленбург-Западна Померания

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
bg: Северен Рейн-Вестфалия

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
bg: Рейнланд-Пфалц

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
bg: Саарланд

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
bg: Саксония

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
bg: Саксония-Анхалт

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
bg: Шлайсвиг-Холщайн

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
bg: Тюрингия

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
bg: Агуаскалиентес

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
bg: Баха Калифорния

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
bg: Баха Калифорния Сур

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
bg: Кампече

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
bg: Чиапас

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
bg: Чихуахуа

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
bg: Коауила

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
bg: Колима

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
bg: Мексико (град)

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
bg: Дуранго

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
bg: Гуанахуато

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
bg: Гереро

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
bg: Идалго

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
bg: Халиско

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
bg: Мичоакан

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
bg: Морелос

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
bg: Мексико

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
bg: Наярит

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
bg: Нуево Леон

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
bg: Оаксака

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
bg: Пуебла

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
bg: Керетаро

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
bg: Кинтана Роо

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
bg: Сан Луис Потоси

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
bg: Синалоа

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
bg: Сонора

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
bg: Табаско

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
bg: Тамаулипас

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
bg: Тласкала

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
bg: Веракрус

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
bg: Юкатан

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
bg: Закатекас

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
bg: Източна и югоизточна Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
bg: Мидландс

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
bg: Североизточна Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
bg: Северозападна Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
bg: Северна Ирландия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
bg: Шотландия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
bg: Южна и югозападна Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
bg: Уелс

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
bg: Алабама

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
bg: Аляска

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
bg: Аризона

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
bg: Арканзас

note: A state/province/territory in United States
en: California
bg: Калифорния

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
bg: Колорадо

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
bg: Кънектикът

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
bg: Делауеър

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
bg: Окръг Колумбия

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
bg: Флорида

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
bg: Джорджия

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
bg: Хаваи

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
bg: Айдахо

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
bg: Илинойс

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
bg: Индиана

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
bg: Айова

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
bg: Канзас

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
bg: Кентъки

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
bg: Луизиана

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
bg: Мейн

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
bg: Мериленд

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
bg: Масачузетс

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
bg: Мичиган

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
bg: Минесота

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
bg: Мисисипи

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
bg: Мисури

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
bg: Монтана

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
bg: Небраска

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
bg: Невада

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
bg: Ню Хемпшир

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
bg: Ню Джърси

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
bg: Ню Мексико

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
bg: Ню Йорк

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
bg: Северна Каролина

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
bg: Северна Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
bg: Охайо

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
bg: Оклахома

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
bg: Орегон

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
bg: Пенсилвания

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
bg: Роуд Айлънд

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
bg: Южна Каролина

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
bg: Южна Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
bg: Тенеси

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
bg: Тексас

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
bg: Юта

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
bg: Вермонт

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
bg: Вирджиния

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
bg: Вашингтон

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
bg: Западна Вирджиния

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
bg: Уисконсин

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
bg: Уайоминг

note: A city in Afghanistan
en: Herat
bg: Херат

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
bg: Кабул

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
bg: Тирана

note: A city in Algeria
en: Adrar
bg: Адрар

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
bg: Алжир

note: A city in Algeria
en: Annaba
bg: Анаба

note: A city in Algeria
en: Batna
bg: Батна

note: A city in Algeria
en: Bechar
bg: Бешар

note: A city in Algeria
en: Bejaia
bg: Бежая

note: A city in Algeria
en: Berriane
bg: Бериан

note: A city in Algeria
en: Biskra
bg: Бискра

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
bg: Бу-Саада

note: A city in Algeria
en: Chlef
bg: Шлеф

note: A city in Algeria
en: Constantine
bg: Константина

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
bg: Дар-ел-Бейда

note: A city in Algeria
en: Djanet
bg: Джанет

note: A city in Algeria
en: El Golea
bg: Ел Голеа

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
bg: Гардая

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
bg: Хаси-Месауд

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
bg: И-н-Аменас

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
bg: И-н-Салах

note: A city in Algeria
en: Illizi
bg: Илизи

note: A city in Algeria
en: Jijel
bg: Джиджел

note: A city in Algeria
en: Laghouat
bg: Лагуат

note: A city in Algeria
en: Mascara
bg: Маскара

note: A city in Algeria
en: Oran
bg: Оран

note: A city in Algeria
en: Ouargla
bg: Уаргла

note: A city in Algeria
en: Setif
bg: Сетиф

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
bg: Сиди Амране

note: A city in Algeria
en: Sidi Bel Abbes
bg: Сиди Бел Абес

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
bg: Таманрасет

note: A city in Algeria
en: Tebessa
bg: Тебеса

note: A city in Algeria
en: Tiaret
bg: Тиарет

note: A city in Algeria
en: Timimoun
bg: Тимимун

note: A city in Algeria
en: Tindouf
bg: Тиндуф

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
bg: Тлемсен

note: A city in Algeria
en: Touggourt
bg: Тугурт

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
bg: Паго Паго

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
bg: Дъ Вали

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
bg: Фичес Крийк

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
bg: Сейнт Джонс

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
bg: Буенос Айрес

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
bg: Комодоро Ривадавия

note: A city in Argentina
en: Corrientes
bg: Кориентес

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
bg: Кордоба

note: A city in Argentina
en: El Palomar
bg: Ел Паломар

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
bg: Езеиза

note: A city in Argentina
en: Formosa
bg: Формоса

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
bg: Мар дел Плата

note: A city in Argentina
en: Mendoza
bg: Мендоса

note: A city in Argentina
en: Neuquén
bg: Неукен

note: A city in Argentina
en: Posadas
bg: Посадас

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
bg: Пуерто Игуасу

note: A city in Argentina
en: Reconquista
bg: Реконкиста

note: A city in Argentina
en: Resistencia
bg: Ресистенсия

note: A city in Argentina
en: Rosario
bg: Росарио

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
bg: Рио Галегос

note: A city in Argentina
en: Río Grande
bg: Рио Гранде

note: A city in Argentina
en: Salta
bg: Салта

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
bg: Сан Карлос де Барилоче

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
bg: Сан Фернандо

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
bg: Сан Салвадор де Хухуй

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
bg: Ушуайя

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
bg: Ереван

note: A city in Aruba
en: Camacuri
bg: Камакури

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
bg: Оранестад

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
bg: Аделаида

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
bg: Алис Спрингс

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
bg: Брисбейн

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
bg: Бруум

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
bg: Булсбрук

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
bg: Кернс

note: The capital of Australia
en: Canberra
bg: Канбера

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
bg: Кулангата

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
bg: Даруин

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
bg: Дубо

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
bg: Форест Хил

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
bg: Хобарт

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
bg: Калгурли

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
bg: Катрин

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
bg: Кунунура

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
bg: Лара

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
bg: Лонсестън

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
bg: Лиърмант

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
bg: Мелбърн

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
bg: Маунт Иса

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
bg: Пърт

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
bg: Ричмънд

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
bg: Рокхемптън

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
bg: Шелбъро

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
bg: Сидни

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
bg: Тамуърт

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
bg: Таунсвил

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
bg: Уумера

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
bg: Аген Им Енстал

note: A city in Austria
en: Graz
bg: Грац

note: A city in Austria
en: Hohenems
bg: Хохенемс

note: A city in Austria
en: Innsbruck
bg: Инсбрук

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
bg: Клагенфурт

note: A city in Austria
en: Linz
bg: Линц

note: A city in Austria
en: Salzburg
bg: Залцбург

note: A city in Austria
en: Teesdorf
bg: Теесдорф

note: A city in Austria
en: Tulln
bg: Тулин

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
bg: Виена

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
bg: Винер Нойщат

note: A city in Austria
en: Zell am See
bg: Зел ам Зее

note: A city in Austria
en: Zeltweg
bg: Зелтвег

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
bg: Баку

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
bg: Ганка

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
bg: Фрипорт

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
bg: Насау

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
bg: Ел Хад

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
bg: Манама

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
bg: Читагонг

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
bg: Дака

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
bg: Солпур

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
bg: Бриджтаун

note: A city in Barbados
en: Paragon
bg: Парагон

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
bg: Брест

note: A city in Belarus
en: Homyel'
bg: Гомел

note: A city in Belarus
en: Hrodna
bg: Гродно

note: The capital of Belarus
en: Minsk
bg: Минск

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
bg: Витебск

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
bg: Антверпен

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
bg: Бовешан

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
bg: Биерсе

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
bg: Брюксел

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
bg: Шиевр

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
bg: Елсенборн

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
bg: Флоранс

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
bg: Госели

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
bg: Клайне-Брогел

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
bg: Коксийде

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
bg: Остенде

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
bg: Шафен

note: A city in Belize
en: Belize City
bg: Белиз сити

note: A city in Benin
en: Cotonou
bg: Котоноу

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
bg: Порто Ново

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
bg: Хемилтън

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
bg: Сейнт Джордж

note: A city in Bolivia
en: Camiri
bg: Камири

note: A city in Bolivia
en: Cobija
bg: Кобия

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
bg: Кочабамба

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
bg: Консепсион

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
bg: Ла Пас

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
bg: Магдалена

note: A city in Bolivia
en: Oruro
bg: Оруро

note: A city in Bolivia
en: Potosí
bg: Потоси

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
bg: Пуерто Сауарес

note: A city in Bolivia
en: Reyes
bg: Рейс

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
bg: Рибералта

note: A city in Bolivia
en: Roboré
bg: Роборе

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
bg: Руренабаке

note: A city in Bolivia
en: San Borja
bg: Сан Борха

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
bg: Сан Игнасио де Веласко

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
bg: Сан Хоакин

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
bg: Сан Хосе де Чикитос

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
bg: Санта Ана де Якума

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
bg: Санта Круз

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
bg: Сукре

note: A city in Bolivia
en: Tarija
bg: Тариха

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
bg: Тринидад

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
bg: Виламонтес

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
bg: Виро Виро

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
bg: Якуиба

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
bg: Баня Лука

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
bg: Мостар

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
bg: Сараево

note: A city in Botswana
en: Francistown
bg: Франсистаун

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
bg: Габороне

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
bg: Гханзи

note: A city in Botswana
en: Kasane
bg: Касане

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
bg: Летлхакане

note: A city in Botswana
en: Lokerane
bg: Локеране

note: A city in Botswana
en: Maun
bg: Маун

note: A city in Botswana
en: Mochudi
bg: Мочуди

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
bg: Селеби-Фикве

note: A city in Botswana
en: Tshabong
bg: Тшабонг

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
bg: Алта Флореста

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
bg: Алтамира

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
bg: Анаполис

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
bg: Аракайо

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
bg: Барбацена

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
bg: Бара до Гарсаш

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
bg: Бауру

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
bg: Белу Оризонти

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
bg: Белем

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
bg: Боа Виста

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
bg: Бом Хесус да Лапа

note: The capital of Brazil
en: Brasília
bg: Бразилия

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
bg: Качимбо

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
bg: Кампина Гранде

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
bg: Кампинас

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
bg: Кампу Гранди

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
bg: Кампуш

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
bg: Консейсао до Арагуая

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
bg: Корумба

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
bg: Крузейро до Сул

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
bg: Куяба

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
bg: Куритиба

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
bg: Флорианополис

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
bg: Форталеза

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
bg: Фос до Игуасу

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
bg: Гояш

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
bg: Гуаратингуета

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
bg: Гуарулош

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
bg: Ильеус

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
bg: Императрис

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
bg: Итайтуба

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
bg: Жакареаканга

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
bg: Жоао Песоа

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
bg: Жуис де Фора

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
bg: Лондрина

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
bg: Масейо

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
bg: Манаус

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
bg: Маникоре

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
bg: Мараба

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
bg: Маринга

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
bg: Монтеш Кларош

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
bg: Мосоро

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
bg: Натал

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
bg: Ояпоки

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
bg: Палмейраш

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
bg: Парнаиба

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
bg: Пауло Афонсо

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
bg: Пелотас

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
bg: Петролина

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
bg: Пирасунунга

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
bg: Пири Гранде

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
bg: Понта Пора

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
bg: Порту Алегри

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
bg: Посош де Калдаш

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
bg: Президенте Пруденте

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
bg: Порту Сегуро

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
bg: Порту Велю

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
bg: Ресифи

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
bg: Рио Бранко

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
bg: Рио де Жанейро

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
bg: Салвадор

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
bg: Санта Мария

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
bg: Сантарем

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
bg: Сантош

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
bg: Сао Феликс

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
bg: Сао Габриел

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
bg: Сао Хосе дос Кампос

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
bg: Сао Луис

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
bg: Сао Пауло

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
bg: Сао Педро да Алдея

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
bg: Тарауака

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
bg: Тефе

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
bg: Терезина

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
bg: Тукуруи

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
bg: Убераба

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
bg: Удерландия

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
bg: Уругуайана

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
bg: Вила дос Ремедиос

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
bg: Вилхена

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
bg: Витория

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
bg: Витория да Конкуиста

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
bg: Роад Таун

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
bg: Дъ Мил

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
bg: Бандар-Сери-Бегаван

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
bg: Бургас

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
bg: Горна Оряховица

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
bg: Пловдив

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
bg: София

note: A city in Bulgaria
en: Varna
bg: Варна

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
bg: Уагадугу

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
bg: Бужумбура

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
bg: Пном Пен

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
bg: Сиемреаб

note: A city in Cameroon
en: Douala
bg: Дуала

note: A city in Cameroon
en: Garoua
bg: Гароуа

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
bg: Нгаундере

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
bg: Яунде

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
bg: Абътсфорд

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
bg: Агасис

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
bg: Аклавик

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
bg: Алисън Харбър

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
bg: Алта Лейк

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
bg: Амки

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
bg: Арджентия

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
bg: Арвиат

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
bg: Асинибоя

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
bg: Бегътвил

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
bg: Байе-Комо

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
bg: Сент-Сен-Катрен

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-de-la-Trinité
bg: Байе-де-ла-Трините

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
bg: Бейкър Лейк

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
bg: Балдонел

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
bg: Банкрофт

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
bg: Банф

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
bg: Батърст

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
bg: з-в Сейнт Лорънс

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
bg: Биърдмор

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
bg: Босвил

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
bg: Бопорт

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
bg: Бийвър Харбър

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
bg: Бедфорд

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
bg: Бела Кула

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
bg: Белин

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
bg: Беренс Ривър

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
bg: Берген

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
bg: Блан-Саблон

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
bg: Блу Ривър

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
bg: Боут Басeн

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
bg: Борден

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
bg: Боу Айлънд

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
bg: Брендън

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
bg: Бродвю

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
bg: Брукс

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
bg: Бъфало Нероуз

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
bg: Бърлингтън

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
bg: Бърнс Лейк

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
bg: Буруош Лендинг

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
bg: Каледония

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
bg: Калгари

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
bg: Кембридж Бей

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
bg: Кембъл Ривър

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
bg: Кенсо

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
bg: Кантон-Бегин

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
bg: Кап-Ша

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
bg: Кап-о-Меле

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
bg: Кейп Коув

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
bg: Кейп Дорсет

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
bg: Кейп Дайър

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
bg: Кейп Пари

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
bg: Кейп Рейс

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
bg: Кардстън

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
bg: о-в Карибу

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
bg: Кармакс

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
bg: Карман

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
bg: Картрайт

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
bg: Кесългар

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
bg: Сентръл Патриша

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
bg: Шапло

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
bg: Шарлоттаун

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
bg: Честърфийлд Инлет

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
bg: Шибугамо

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
bg: Чърчил

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
bg: Шетикамп

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
bg: Клерсхолм

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
bg: Клинтън

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
bg: Клайд Ривър

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
bg: Кобург

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
bg: Колд Лейк

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
bg: Колман

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
bg: Колингууд

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
bg: Комокс

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
bg: Копел

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
bg: Корал Харбър

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
bg: Коронейшън

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
bg: Кранбрук

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
bg: Крестън

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
bg: Дофин

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
bg: Досън

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
bg: Дийс Лейк

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
bg: Диър Лейк

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
bg: Дели

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
bg: Дингуол

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
bg: Дипър Харбър

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
bg: Друмхелер

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
bg: Дриден

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Délįne
bg: Делин

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
bg: Ърлтън

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
bg: Ийст Поплар

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
bg: Ийстенд

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
bg: Едмънтън

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
bg: Едсон

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
bg: Елиът Лейк

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
bg: Елмира

note: A city in Alberta in Canada
en: Embarras Portage
bg: Ембарас Портидж

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
bg: Енгли

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
bg: Енадай

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
bg: Ерио

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
bg: Искуаймолт

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
bg: Естеван

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
bg: Естер

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
bg: Юрика

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
bg: Ферол Пойнт

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
bg: Флин Флон

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
bg: Форт Чипеуиан

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
bg: Форт Гуд Хоуп

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
bg: Форт Греъм

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
bg: Форт Макмъри

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
bg: Форт Нелсън

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
bg: Форт Провидънс

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
bg: Форт Симпсън

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
bg: Форт Смит

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
bg: Форт Рупърт

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
bg: Фредериктън

note: A city in Ontario in Canada
en: Front of Escott
bg: Фронт ъф Ескот

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
bg: Габриола

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
bg: Гейджтаун

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
bg: Гандър

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
bg: Гаспе

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
bg: Гатино

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
bg: Джералдтън

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
bg: Гилам

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
bg: Гимли

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
bg: Джоа Хевън

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
bg: Годерич

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
bg: Голдън

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
bg: Гуус Бей

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
bg: Гор Бей

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
bg: Гранд Рапидс

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
bg: Гранд-Етанг

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
bg: Гранде Прери

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
bg: Грийнууд

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
bg: Хейнс Джънкшън

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
bg: Халифакс

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
bg: Хали Бийч

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
bg: Халоуел

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
bg: Хемилтън

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
bg: Харбър Бретон

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
bg: Харингтън Харбър

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
bg: Хавр-Сен-Пиер

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
bg: Хей Ривър

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
bg: Хеброн

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
bg: Херон Бей

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
bg: Хай Левъл

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
bg: Холибърн

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
bg: Холман

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
bg: Хоуп

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
bg: Хоупдейл

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
bg: Иглулик

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
bg: Инужуак

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
bg: Инувик

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
bg: Икалуит

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
bg: Айлънд Лейк

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
bg: Ивугивик

note: A city in Quebec in Canada
en: Jacques-Cartier
bg: Жак-Картие

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
bg: Джаспър

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
bg: Жонкиер

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
bg: Камлупс

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
bg: Капускасинг

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
bg: Келоуна

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
bg: Кенора

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
bg: Кентвил

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
bg: Киндръсли

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
bg: Кингстън

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
bg: Коартак

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
bg: Кугарук

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugluktuk
bg: Куглуктук

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
bg: Куужуак

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
bg: Л'Анс-Сен-Жан

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
bg: Л'Асенсион

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
bg: Л'Асомсион

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
bg: Ла Байе

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
bg: Ла Ронж

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
bg: Ла Тюк

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
bg: Лак Ла Биш

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
bg: Ласкети

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
bg: Лийдър

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
bg: Лийф Ривър

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
bg: Ленъксвил

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
bg: Летбридж

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
bg: Литъл Прери

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
bg: Ливърпул

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
bg: Лойдминстър

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
bg: Лондон

note: A city in Quebec in Canada
en: Longue-Pointe-de-Mingan
bg: Лонг-Пойнт-де-Минган

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
bg: Лъки Лейк

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
bg: Лин Лейк

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
bg: Литън

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
bg: Маковик

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
bg: Маниуаки

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
bg: Мейпъл Крийк

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
bg: Марикорт

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
bg: Мерис Харбър

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
bg: Матагами

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
bg: Майо

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
bg: Маклауд Лейк

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
bg: Медоу Лейк

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
bg: Медисин Хет

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
bg: Мелфорт

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
bg: Маями

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
bg: Милк Ривър

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
bg: Монктън

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
bg: Мон-Апика

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
bg: Мон-Жоли

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
bg: Монмагни

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
bg: Монреал

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
bg: Мусони

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
bg: Мордън

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
bg: Маунт Форест

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
bg: Маунт Пърл Парк

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
bg: Маскока Фолс

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
bg: Нахани Бът

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
bg: Наин

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
bg: Накусп

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
bg: Нанаймо

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
bg: Нануус Бей

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
bg: Нантикоук

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
bg: Натал

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
bg: Наташкуан

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
bg: Неди Харбър

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
bg: Нелсън

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
bg: Ню Карлайл

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
bg: Николет

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
bg: Нипауин

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
bg: Норман Уелс

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
bg: Нормандин

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
bg: Норт Батълфорд

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
bg: Норт Бей

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
bg: Норт Камлупс

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
bg: Норуей Хаус

note: A city in Quebec in Canada
en: Notre-Dame-de-la-Salette
bg: Нотр-Дам-дьо-ла-Салет

note: A city in Quebec in Canada
en: Nouveau-Comptoir
bg: Ново-Комтоа

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
bg: Нутак

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
bg: Оушън Фолс

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
bg: Олд Кроу

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
bg: Уанфор

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
bg: Осойус

note: The capital of Canada
en: Ottawa
bg: Отава

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
bg: Пангниртунг

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
bg: Парент

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
bg: Полатук

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
bg: Пийс Ривър

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
bg: Пентиктън

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
bg: Петавава

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
bg: Питирбъро

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
bg: Пти-Ривиер

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
bg: Пайлът Маунд

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
bg: Пинчър Крийк

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
bg: Пит Медоус

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
bg: Понд Инлет

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
bg: Порт Харди

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
bg: Порт Симпсън

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
bg: Порт Уелър

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
bg: Порт-Мение

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
bg: Портньоф

note: A city in Quebec in Canada
en: Poste-de-la-Baleine
bg: Пост-дьо-ла-Бален

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
bg: Пауъл Ривър

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
bg: Принц Албърт

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
bg: Принц Джордж

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
bg: Принц Рупърт

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
bg: Принстън

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
bg: Пувирнитук

note: A city in Nunavut in Canada
en: Qikiqtarjuaq
bg: Кикиктарюак

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
bg: Квебек

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
bg: Куийн Шарлот

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
bg: Кеснел

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
bg: Радисън

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
bg: Ранкин Инлет

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
bg: Ред Диър

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
bg: Ред Лейк

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
bg: Реджайна

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
bg: Репълс Бей

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
bg: Резолют

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
bg: Ревълстоук

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
bg: Ривиер-дю-Луп

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
bg: Ривиер-дю-Мадлен

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
bg: Робервал

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
bg: Рокглен

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
bg: Роки Маунтин Хаус

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
bg: Роки Пойнт

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
bg: Роузтаун

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
bg: Руюн

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
bg: Сачс Харбър

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
bg: Сейнт Антъни

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
bg: Сент Катаринес

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
bg: Сейнт Джон

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
bg: Сейнт Джонс

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
bg: Сейнт Лионард

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
bg: Сейнт Стивън

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
bg: Сен-Анисе

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Chrysostome
bg: Сен-Крисостом

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
bg: Сен-Фабиен

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
bg: Сен-Франсоа

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
bg: Сен-Анри-дьо-Телон

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
bg: Сен-Жан

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
bg: Сен-Жоаким

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
bg: Сен-Жови

note: A city in Quebec in Canada
en: Sainte-Anne-de-la-Pocatière
bg: Сен-Ан-дьо-ла-Покатиер

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
bg: Салмън Арм

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
bg: Сендспит

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
bg: Сарния

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
bg: Саскатун

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
bg: Солт Сейнт Мари

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
bg: Шефервил

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
bg: Сийб

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
bg: Сенвил

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
bg: Сет-ил

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
bg: Шауиниган

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
bg: Шийт Харбър

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
bg: Шербрук

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
bg: Шингъл Пойнт

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
bg: Сиукс Лукаут

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
bg: Слейв Лейк

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
bg: Смидърс

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
bg: Снаг

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
bg: Саутенд

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
bg: Спирит Ривър

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
bg: Спиритууд

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
bg: Скуомиш

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
bg: Стивън

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
bg: Стивънвил

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
bg: Стивстън

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
bg: Стюарт

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
bg: Стоунхем

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
bg: Стоуни Рапидс

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
bg: Съдбъри

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
bg: Съмърленд

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
bg: Съмърсайд

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
bg: Суон Ривър

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
bg: Суифт Карънт

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
bg: Сидни

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
bg: Талояк

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
bg: Тера Нова

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
bg: Терас

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
bg: Теслин

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
bg: Дъ Пас

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
bg: Томпсън

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
bg: Три Хилс

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
bg: Тъндър Бей

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
bg: Тигниш

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
bg: Тиминс

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
bg: Тобърмори

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
bg: Тофино

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
bg: Торонто

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
bg: Тоу Хил

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
bg: Трентън

note: A city in Quebec in Canada
en: Trois-Rivières
bg: Троа-Ривиер

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
bg: Траут Лейк

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
bg: Туктояктук

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
bg: Тунунук

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
bg: Туилингейт

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
bg: Упсала

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
bg: Юрениъм сити

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
bg: Вал Мери

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
bg: Вал Д'Ор

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
bg: Станция „Валкартие“

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
bg: Ванкувър

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
bg: Варен

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
bg: Вегревил

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
bg: Върнън

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
bg: Виктория

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
bg: Виктория Бийч

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
bg: Уабуш

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
bg: Ватерло

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
bg: Уатрус

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
bg: Уотсън Лейк

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
bg: Уоуа

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
bg: Уестпорт

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
bg: Уийбърн

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
bg: Уа Ти

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
bg: Уайт Рок

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
bg: Уайткорт

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
bg: Уайтфиш Фолс

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
bg: Уайтхорс

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
bg: Уиартън

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
bg: Уилямс Лейк

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
bg: Уиндзър

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
bg: Уинипег

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
bg: Уинтър Харбър

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
bg: Уинйард

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
bg: Ярмут

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
bg: Йелоунайф

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
bg: Йорктън

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
bg: Прегиса

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
bg: Джорджтаун

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
bg: Ноб Хил

note: A city in the Cayman Islands
en: Red Bay Estate
bg: Ред Бей Естейт

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
bg: Бангасоу

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
bg: Банги

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
bg: Берберати

note: A city in Chad
en: Moundou
bg: Моундоу

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
bg: Нджамена

note: A city in Chad
en: Sarh
bg: Сарх

note: A city in Chile
en: Antofagasta
bg: Антофагаста

note: A city in Chile
en: Arica
bg: Арика

note: A city in Chile
en: Balmaceda
bg: Балмаседа

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
bg: Консепсион

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
bg: Ханга Роа

note: A city in Chile
en: Iquique
bg: Икике

note: A city in Chile
en: La Serena
bg: Ла Серена

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
bg: Пуерто Монт

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
bg: Пунта Аренас

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
bg: Санта Тереса де Ло Овале

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
bg: Сантяго

note: A city in Chile
en: Temuco
bg: Темуко

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
bg: Пекин

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
bg: Чангчун

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
bg: Чангша

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
bg: Ченду

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
bg: Чонгкинг

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
bg: Далян

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
bg: Фуджоу

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
bg: Гуангджоу

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
bg: Гулин

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
bg: Ханджоу

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
bg: Харбин

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
bg: Хефей

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
bg: Хохот

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
bg: Каши

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
bg: Кунминг

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
bg: Ланжоу

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
bg: Нанджинг

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
bg: Нанкин

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
bg: Кингдао

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
bg: Саня

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
bg: Шанхай

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
bg: Шантоу

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
bg: Шенянг

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
bg: Шенжен

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
bg: Тайуан

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
bg: Тианджин

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
bg: Урумчи

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
bg: Вухан

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
bg: Жиан

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
bg: Зиамен

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
bg: Женгжоу

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
bg: Дръмсайт

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
bg: Флайинг Фиш Коув

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
bg: Бантам Вилидж

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
bg: Баранкиля

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
bg: Богота

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
bg: Букараманга

note: A city in Colombia
en: Cali
bg: Кали

note: A city in Colombia
en: Cartagena
bg: Картахена

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
bg: Кукута

note: A city in Colombia
en: Ibagué
bg: Ибаге

note: A city in Colombia
en: Ipiales
bg: Ипиалес

note: A city in Colombia
en: Leticia
bg: Летисия

note: A city in Colombia
en: Medellín
bg: Меделин

note: A city in Colombia
en: Monteria
bg: Монтерия

note: A city in Colombia
en: Pasto
bg: Пасто

note: A city in Colombia
en: Pereira
bg: Перейра

note: A city in Colombia
en: Popayán
bg: Попаян

note: A city in Colombia
en: Quibdó
bg: Куибдо

note: A city in Colombia
en: Riohacha
bg: Риоача

note: A city in Colombia
en: Rionegro
bg: Рионегро

note: A city in Colombia
en: San Andrés
bg: Сан Андрес

note: A city in Colombia
en: Santa Marta
bg: Санта Марта

note: A city in Colombia
en: Villavicencio
bg: Вилявисенсио

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
bg: Мбалени

note: The capital of Comoros
en: Moroni
bg: Морони

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
bg: Киншаса

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
bg: Бразавил

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
bg: Пойнт-Ноар

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
bg: Аваруа

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
bg: Алахуела

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
bg: Либерия

note: A city in Costa Rica
en: Mata de Palo
bg: Мата де Пало

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
bg: Пуерто Лимон

note: The capital of Costa Rica
en: San José
bg: Сан Хосе

note: A city in Croatia
en: Bol
bg: Бол

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
bg: Дубровник

note: A city in Croatia
en: Jelovice
bg: Йеловице

note: A city in Croatia
en: Liška
bg: Лишка

note: A city in Croatia
en: Osijek
bg: Осиек

note: A city in Croatia
en: Rijeka
bg: Риека

note: A city in Croatia
en: Split
bg: Сплит

note: A city in Croatia
en: Zadar
bg: Задар

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
bg: Загреб

note: A city in Cuba
en: Camagüey
bg: Камагуей

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
bg: Сиенфуегос

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
bg: Гуантанамо

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
bg: Хавана

note: A city in Cuba
en: Holguín
bg: Олгин

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
bg: Манцанило

note: A city in Cuba
en: Matanzas
bg: Матансас

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
bg: Сантяго де Куба

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
bg: Акротири

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
bg: Ларнака

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
bg: Никозия

note: A city in Cyprus
en: Paphos
bg: Пафос

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
bg: Тимбу

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
bg: Бърно

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
bg: Холешов

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
bg: Карлови Вари

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
bg: Либерец

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
bg: Острава

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
bg: Прага

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
bg: Абиджан

note: A city in Denmark
en: Billund
bg: Билунд

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
bg: Копенхаген

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
bg: Есбьорг

note: A city in Denmark
en: Karup
bg: Каруп

note: A city in Denmark
en: Kastrup
bg: Каструп

note: A city in Denmark
en: Mejlby
bg: Мялби

note: A city in Denmark
en: Odense
bg: Оденсе

note: A city in Denmark
en: Roskilde
bg: Роскилде

note: A city in Denmark
en: Rønne
bg: Рьоне

note: A city in Denmark
en: Skrydstrup
bg: Скридструп

note: A city in Denmark
en: Sottrupskov
bg: Сотрупсков

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
bg: Тирструп

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
bg: Вамдруп

note: A city in Denmark
en: Ålborg
bg: Алборг

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
bg: Джибути

note: A city in Dominica
en: Marigot
bg: Маригот

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
bg: Росо

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
bg: Сейнт Джоузеф

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
bg: Барахона

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
bg: Ла Романа

note: A city in the Dominican Republic
en: Mancha Nueva
bg: Манча Нуева

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
bg: Пантанал

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
bg: Пуерто Плата

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
bg: Сантяго

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
bg: Санто Доминго

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
bg: Гуаякил

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
bg: Латакунга

note: A city in Ecuador
en: Manta
bg: Манта

note: The capital of Ecuador
en: Quito
bg: Кито

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
bg: Ел Ариш

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
bg: Гардая

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
bg: Ал Кабути

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
bg: Александрия

note: A city in Egypt
en: Aswan
bg: Асуан

note: A city in Egypt
en: Asyut
bg: Асиут

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
bg: Кайро

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
bg: Луксор

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
bg: Марса Матрух

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
bg: Шарм аш Шайх

note: A city in Egypt
en: Taba
bg: Таба

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
bg: Комалапа

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
bg: Илопанго

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
bg: Сан Салвадор

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
bg: Малабо

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
bg: Куресааре

note: A city in Estonia
en: Kärdla
bg: Кардла

note: A city in Estonia
en: Pärnu
bg: Перну

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
bg: Талин

note: A city in Estonia
en: Tartu
bg: Тарту

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
bg: Станли

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
bg: Сьорвагур

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
bg: Торсхавен

note: A city in Finland
en: Enontekiö
bg: Енонтекио

note: A city in Finland
en: Halli
bg: Хали

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
bg: Хелзинки

note: A city in Finland
en: Ivalo
bg: Ивало

note: A city in Finland
en: Joensuu
bg: Йоенсуу

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
bg: Живаскила

note: A city in Finland
en: Kajaani
bg: Каяани

note: A city in Finland
en: Kauhava
bg: Каухава

note: A city in Finland
en: Kemi
bg: Кеми

note: A city in Finland
en: Kittilä
bg: Китила

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
bg: Круунупий

note: A city in Finland
en: Kuopio
bg: Куопио

note: A city in Finland
en: Kuusamo
bg: Куусамо

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
bg: Лапеенранта

note: A city in Finland
en: Mikkeli
bg: Микели

note: A city in Finland
en: Oulu
bg: Оулу

note: A city in Finland
en: Pori
bg: Пори

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
bg: Рованиеми

note: A city in Finland
en: Savonlinna
bg: Савонлина

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
bg: Сейнайоки

note: A city in Finland
en: Tampere
bg: Тампере

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
bg: Турку

note: A city in Finland
en: Utti
bg: Ути

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
bg: Вааса

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
bg: Ванта

note: A city in Finland
en: Varkaus
bg: Варкаус

note: A city in France
en: Abbeville
bg: Абевил

note: A city in France
en: Acon
bg: Акон

note: A city in France
en: Agen
bg: Аген

note: A city in France
en: Ajaccio
bg: Аячо

note: A city in France
en: Alençon
bg: Аленсон

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
bg: Амберю-ен-Бюже

note: A city in France
en: Auch
bg: Ош

note: A city in France
en: Aurillac
bg: Орилак

note: A city in France
en: Avord
bg: Авор

note: A city in France
en: Bastia
bg: Бастия

note: A city in France
en: Beauvais
bg: Бове

note: A city in France
en: Bergerac
bg: Бержерак

note: A city in France
en: Biarritz
bg: Биариц

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
bg: Бордо

note: A city in France
en: Bourges
bg: Бурже

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
bg: Брест

note: A city in France
en: Brive
bg: Бриве

note: A city in France
en: Béziers
bg: Безие

note: A city in France
en: Caen
bg: Каен

note: A city in France
en: Calvi
bg: Калви

note: A city in France
en: Cambrai
bg: Камбре

note: A city in France
en: Cannes
bg: Кан

note: A city in France
en: Carcassonne
bg: Каркасон

note: A city in France
en: Cazaux
bg: Казо

note: A city in France
en: Chambéry
bg: Шамбери

note: A city in France
en: Chartres
bg: Шартр

note: A city in France
en: Cherbourg
bg: Шербург

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
bg: Шалон ан Шампан

note: A city in France
en: Châteaudun
bg: Шатодун

note: A city in France
en: Châteauroux
bg: Шатору

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
bg: Клермон-Феран

note: A city in France
en: Cognac
bg: Коняк

note: A city in France
en: Colmar
bg: Колмар

note: A city in France
en: Creil
bg: Крел

note: A city in France
en: Dax
bg: Да

note: A city in France
en: Dijon
bg: Дижон

note: A city in France
en: Dinard
bg: Динар

note: A city in France
en: Dole
bg: Дол

note: A city in France
en: Dollemard
bg: Долемар

note: A city in France
en: Grenoble
bg: Гренобъл

note: A city in France
en: Hoëricourt
bg: Херикур

note: A city in France
en: Hyères
bg: Иер

note: A city in France
en: Istres
bg: Истр

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
bg: Ла Рош-сюр-Йон

note: A city in France
en: La Rochelle
bg: Ла Рошел

note: A city in France
en: Lannion
bg: Ланион

note: A city in France
en: Le Mans
bg: Льо Ман

note: A city in France
en: Le Puy
bg: Ле Пуй

note: A city in France
en: Lille
bg: Лил

note: A city in France
en: Limoges
bg: Лимож

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
bg: Люкьой ле Бен

note: A city in France
en: Lyon
bg: Лион

note: A city in France
en: Marseille
bg: Марсилия

note: A city in France
en: Melun
bg: Мелон

note: A city in France
en: Metz
bg: Мец

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
bg: Мон-дю-Марсан

note: A city in France
en: Montgauch
bg: Монгош

note: A city in France
en: Montpellier
bg: Монпелие

note: A city in France
en: Montélimar
bg: Монтелимар

note: A city in France
en: Mulhouse
bg: Мюлуз

note: A city in France
en: Mâcon
bg: Макон

note: A city in France
en: Méné Guen
bg: Мене Гуен

note: A city in France
en: Nancy
bg: Нанси

note: A city in France
en: Nantes
bg: Нант

note: A city in France
en: Nevers
bg: Невер

note: A city in France
en: Nice
bg: Ница

note: A city in France
en: Nîmes
bg: Ним

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
bg: Оранж

note: A city in France
en: Orléans
bg: Орлеан

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
bg: Париж

note: A city in France
en: Pau
bg: По

note: A city in France
en: Perpignan
bg: Перпинян

note: A city in France
en: Poggiale
bg: Погиел

note: A city in France
en: Poitiers
bg: Поатие

note: A city in France
en: Quimper
bg: Кимпер

note: A city in France
en: Reims
bg: Реймс

note: A city in France
en: Rennes
bg: Рен

note: A city in France
en: Rodez
bg: Родез

note: A city in France
en: Romorantin
bg: Роморантен

note: A city in France
en: Rouen
bg: Руан

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
bg: Сен Брио

note: A city in France
en: Saint-Quentin
bg: Сен-Куентин

note: A city in France
en: Saint-Yan
bg: Сен-Йан

note: A city in France
en: Salon
bg: Салон

note: A city in France
en: Strasbourg
bg: Страсбург

note: A city in France
en: Tarbes
bg: Тарб

note: A city in France
en: Toulouse
bg: Тулуза

note: A city in France
en: Tours
bg: Тур

note: A city in France
en: Trignac
bg: Триняк

note: A city in France
en: Troyes
bg: Троа

note: A city in France
en: Veauche
bg: Виши

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
bg: Виши

note: A city in France
en: Vélizy
bg: Велизи

note: A city in France
en: Évreux
bg: Еврьо

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
bg: Шайен

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
bg: Папеете

note: A city in Gabon
en: Franceville
bg: Франсвил

note: The capital of Gabon
en: Libreville
bg: Либревил

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
bg: Порт Джентил

note: The capital of Gambia
en: Banjul
bg: Банджул

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
bg: Ахум

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
bg: Алтенбург

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
bg: Аугсбург

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
bg: Баал

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
bg: Берлин

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
bg: Биндерслебен

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
bg: Бон

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
bg: Брауншвайг

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
bg: Бредек

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
bg: Бремен

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
bg: Бюхел

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
bg: Сел

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
bg: Донаушинген

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
bg: Дорфгмунд

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
bg: Дортмунд

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
bg: Дрезден

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
bg: Енсхайм

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
bg: Фасберг

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
bg: Франкфурт

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
bg: Фридрихсхафен

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
bg: Фритцлар

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
bg: Гейленкирхен

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
bg: Хан

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
bg: Хамбург

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
bg: Хановер

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
bg: Хоф

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
bg: Хон

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
bg: Холцдорф

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
bg: Илесхайм

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
bg: Калкар

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
bg: Калкум

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
bg: Калрсруе

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
bg: Касел

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
bg: Катербах

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
bg: Кил

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
bg: Клеменсхоф

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
bg: Лааге

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
bg: Лагер Лехфелд

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
bg: Лар

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
bg: Ландсберг

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
bg: Лаупхайм

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
bg: Лайпциг

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
bg: Либенсхайд

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
bg: Местетен

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
bg: Мюнхен

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
bg: Мьонхенгладбах

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
bg: Мюнстер

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
bg: Нойбург ан дер Донау

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
bg: Нойостхайм

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
bg: Нидерщетен

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
bg: Нордхолц

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
bg: Нюрнберг

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
bg: Оберпфафенхофен

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
bg: Падерборн

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
bg: Пархим

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
bg: Рамщайн

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
bg: Рейн

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
bg: Рот

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
bg: Шлайсвиг

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
bg: Зеебад Херингсдорф

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
bg: Шпангдалем

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
bg: Щутгарт

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
bg: Троленхаген

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
bg: Улструпфелд

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
bg: Вораде

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Webershausen
bg: Веберсхаузен

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
bg: Вестерланд

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
bg: Висбаден

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
bg: Вунтщорф

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
bg: Вюрцбург

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
bg: Цвайбрюкен

note: The capital of Ghana
en: Accra
bg: Акра

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
bg: Гибралтар

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
bg: Александруполис (Гюмюрджина)

note: A city in Greece
en: Andravída
bg: Андравида

note: A city in Greece
en: Argostólion
bg: Аргостолион

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
bg: Атина

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
bg: Хрисуполис

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
bg: Хиос

note: A city in Greece
en: Elefsís
bg: Елефсис

note: A city in Greece
en: Irákleion
bg: Ираклион

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
bg: Каламата

note: A city in Greece
en: Karpásion
bg: Карпасион

note: A city in Greece
en: Katomérion
bg: Катомерион

note: A city in Greece
en: Kos
bg: Кос

note: A city in Greece
en: Kozáni
bg: Козани

note: A city in Greece
en: Kárpathos
bg: Карпатос

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
bg: Корфу

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
bg: Китира

note: A city in Greece
en: Lárisa
bg: Лариса

note: A city in Greece
en: Monólithos
bg: Монолитос

note: A city in Greece
en: Mytilíni
bg: Митилини

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
bg: Миконос

note: A city in Greece
en: Náxos
bg: Наксос

note: A city in Greece
en: Paradeísion
bg: Парадеисион

note: A city in Greece
en: Páros
bg: Парос

note: A city in Greece
en: Skíathos
bg: Скиатос

note: A city in Greece
en: Soúda
bg: Суда

note: A city in Greece
en: Sámos
bg: Самос

note: A city in Greece
en: Tanágra
bg: Танагра

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
bg: Солун

note: A city in Greece
en: Zákynthos
bg: Закинтос

note: A city in Greece
en: Áno Síros
bg: Ано Сирос

note: A city in Greece
en: Áraxos
bg: Араксос

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
bg: Агиос Атанасиос

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
bg: Дундас

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
bg: Готаб

note: A city in Greenland
en: Ittorisseq
bg: Иторисек

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
bg: Якобсхавен

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
bg: Кулусук

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
bg: Нарсарсуак

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
bg: Сьондре Стрьомфиорд

note: A city in Grenada
en: Bamboo
bg: Бамбу

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
bg: Сейнт Джорджис

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
bg: Басе-Тере

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
bg: Лес Абимес

note: A city in Guam
en: Asatdas
bg: Асатдас

note: A city in Guam
en: Hagåtña
bg: Хагатня

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
bg: Гватемала

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
bg: Хухутенанго

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
bg: Пуерто Бариос

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
bg: Пуерто Сан Хосе

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
bg: Реталхулеу

note: A city in Guatemala
en: Tikal
bg: Тикал

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
bg: Хотнез

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
bg: Сейнт Питър Порт

note: The capital of Guinea
en: Conakry
bg: Конакри

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

note: Capital of Haiti
en: Port-au-Prince
bg: Порт-о-Пренс

note: A city in Honduras
en: Amapala
bg: Амапала

note: A city in Honduras
en: Catacamas
bg: Катакамас

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
bg: Сиудад Чолутека

note: A city in Honduras
en: Comayagua
bg: Комайагуа

note: A city in Honduras
en: Guanaja
bg: Гуанаха

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
bg: Ла Сеиба

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
bg: Ла Есперанца

note: A city in Honduras
en: La Mesa
bg: Ла Меса

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
bg: Пуерто Лемпира

note: A city in Honduras
en: Roatán
bg: Роатан

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
bg: Санта Роса де Копан

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
bg: Тегусигалпа

note: A city in Honduras
en: Tela
bg: Тела

note: A city in Honduras
en: Yoro
bg: Йоро

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
bg: Коулуун

note: The capital of Hungary
en: Budapest
bg: Будапеща

note: A city in Hungary
en: Debrecen
bg: Дебрецен

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
bg: Кечкемет

note: A city in Hungary
en: Pápa
bg: Папа

note: A city in Hungary
en: Pécs
bg: Печ

note: A city in Hungary
en: Szeged
bg: Сегед

note: A city in Hungary
en: Szolnok
bg: Солнок

note: A city in Iceland
en: Akureyri
bg: Акурейри

note: A city in Iceland
en: Eiðar
bg: Ейдар

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
bg: Рейкявик

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
bg: Итри-Нярдвик

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
bg: Агартала

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
bg: Агра

note: A city in India
en: Ahmadabad
bg: Ахмадабад

note: A city in India the local name in Hindi is "इलाहाबाद"
en: Allahabad
bg: Аллахабад

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
bg: Амритсар

note: A city in India the local name in Marathi is "औरंगाबाद"
en: Aurangabad
bg: Орангабад

note: A city in India
en: Bagdogra
bg: Багдогра

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
bg: Бангалор

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
bg: Варанаси

note: A city in India the local name in Gujrati is "ભાવનગર" the local name in Hindi is "भावनगर"
en: Bhavnagar
bg: Бавнагар

note: A city in India. The local name in Hindi is "भोपाल".
en: Bhopal
bg: Бопал

note: A city in India. The local name in Oriya is "ଭୁବେନଶ୍ବର".
en: Bhubaneshwar
bg: Бубанешвар

note: A city in India.
en: Bhuj
bg: Будж

note: A union territory in India. The local name in Hindi is "चण्डीगढ़ / चंडीगढ़" The local name in Punjabi is "ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ"
en: Chandigarh
bg: Чандигар

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
bg: Мадрас

note: A city in India. The local name in Tamil is "கோயம்புத்தூர்".
en: Coimbatore
bg: Коимбатор

note: A city in India also known as Dehra Doon the local name in Hindi is "देहरादून"
en: Dehradun
bg: Дехрадун

note: A city in India
en: Dibrugarh
bg: Дибругар

note: A city in India the local name in Hindi is "दीमापुर"
en: Dimapur
bg: Димапур

note: A city in India
en: Hyderabad
bg: Хайдарабад

note: A city in India
en: Jaipur
bg: Джайпур

note: A city in India. The local name in Dogri is "जम्मू"
en: Jammu
bg: Джаму

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
bg: Кочи

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
bg: Калкута

note: A city in India. The local name in Hindi is "लेह"
en: Leh
bg: Ле

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
bg: Лукноу

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
bg: Мумбай

note: A city in India
en: Nagpur
bg: Нагпур

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
bg: Делхи

note: A city in India
en: Patna
bg: Патна

note: A city in India
en: Pune
bg: Пуна

note: A city in India. The local name in Hindi is "शिमला"
en: Shimla
bg: Шимла

note: A city in India. The local name in Dogri is "श्रीनगर" The local name in Urdu is "شرینگر"
en: Srinagar
bg: Сринагар

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
bg: Тируванантапурам

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
bg: Тиручирапали

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
bg: Джакарта

note: A city in Indonesia
en: Makassar
bg: Макасар

note: A city in Indonesia
en: Medan
bg: Медан

note: A city in Indonesia
en: Palembang
bg: Палембанг

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
bg: Пеканбару

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
bg: Абадан

note: A city in Iran
en: Abadeh
bg: Абадех

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
bg: Абу Муса

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
bg: Агхаджари

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
bg: Ахваз

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
bg: Ардабил

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
bg: Бандар Абас

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
bg: Бандар-е-Бушехр

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
bg: Бандар-е-Ленгех

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
bg: Бандар-е-Машахр

note: A city in Iran
en: Birjand
bg: Бирджанд

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
bg: Чах Бахар

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
bg: Дайрестан

note: A city in Iran. The name is also written "دو گنبدان".
en: Do Gonbadan
bg: До Гонбадан

note: A city in Iran
en: Esfahan
bg: Исфахан

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
bg: Фаса

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
bg: Горган

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
bg: Гушех Шахзадех Касим

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
bg: Хамадан

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
bg: Илам

note: A city in Iran
en: Iranshahr
bg: Ираншахр

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
bg: Карадж

note: A city in Iran
en: Kashan
bg: Кашан

note: A city in Iran
en: Kerman
bg: Керман

note: A city in Iran
en: Kermanshah
bg: Керманшах

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
bg: Хорамабад

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
bg: Киш

note: A city in Iran
en: Lar
bg: Лар

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
bg: Машхад

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
bg: Масджид Сюлейман

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
bg: Ноу Шахр

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
bg: Орумие

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
bg: Казвин

note: A city in Iran
en: Rasht
bg: Рашт

note: A city in Iran
en: Sabzevar
bg: Сабзевар

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
bg: Сахт Сар

note: A city in Iran
en: Sanandaj
bg: Санандадж

note: A city in Iran
en: Sarakhs
bg: Сарахс

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
bg: Семнан

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
bg: Шахр-е Бала

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
bg: Шахр-е Корд

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
bg: Шираз

note: A city in Iran
en: Tabas
bg: Табас

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
bg: Тебриз

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
bg: Техеран

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
bg: Язд

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
bg: Забол

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
bg: Захедане (Йек)

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
bg: Корк

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
bg: Дъблин

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
bg: Дънлиъри

note: A city in Ireland
en: Glentavraun
bg: Глентавраун

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
bg: Шанън

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
bg: Дъглас

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
bg: Роналдсуей

note: A city in Israel
en: Elat
bg: Ейлат

note: A city in Israel
en: Mahanayim
bg: Маханаим

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
bg: Махане Ишраил

note: A city in Israel
en: Ramot Remez
bg: Рамот Ремез

note: A city in Israel
en: Shizzafon
bg: Шизафон

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
bg: Тел Авив

note: A city in Italy
en: Albenga
bg: Албенга

note: A city in Italy
en: Alghero
bg: Алгеро

note: A city in Italy
en: Aviano
bg: Авиано

note: A city in Italy
en: Bari
bg: Бари

note: A city in Italy
en: Bergamo
bg: Бергамо

note: A city in Italy
en: Bologna
bg: Болоня

note: A city in Italy
en: Bolzano
bg: Болцано

note: A city in Italy
en: Brescia
bg: Бреша

note: A city in Italy
en: Breuil-Cervinia
bg: Бреюл-Червиния

note: A city in Italy
en: Brindisi
bg: Бриндизи

note: A city in Italy
en: Cagliari
bg: Каляри

note: A city in Italy
en: Capri
bg: Капри

note: A city in Italy
en: Case Arfel
bg: Казе Арфел

note: A city in Italy
en: Catania
bg: Катания

note: A city in Italy
en: Cervia
bg: Сервия

note: A city in Italy
en: Crotone
bg: Кротоне

note: A city in Italy
en: Cuneo
bg: Кунео

note: A city in Italy
en: Decimomannu
bg: Децимоману

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
bg: Добиако

note: A city in Italy
en: Ferrara
bg: Ферара

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
bg: Флоренция

note: A city in Italy
en: Forlì
bg: Форли

note: A city in Italy
en: Frosinone
bg: Фросиноне

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
bg: Геноа

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
bg: Джиноса Марина

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
bg: Джия дел Коле

note: A city in Italy
en: Grazzanise
bg: Грацанисе

note: A city in Italy
en: Grosseto
bg: Гросето

note: A city in Italy
en: Grottaglie
bg: Гроталие

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
bg: Исола дел Кантоне

note: A city in Italy
en: Laigueglia
bg: Лаигуелия

note: A city in Italy
en: Lampedusa
bg: о-в Лампедуза

note: A city in Italy
en: Latina
bg: Латина

note: A city in Italy
en: Lecce
bg: Лече

note: A city in Italy
en: Messina
bg: Месина

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
bg: Милано

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
bg: Неапол

note: A city in Italy
en: Olbia
bg: Олбия

note: A city in Italy
en: Palazzo
bg: Палацо

note: A city in Italy
en: Palermo
bg: Палермо

note: A city in Italy
en: Paneveggio
bg: Панаведжио

note: A city in Italy
en: Pantelleria
bg: Пантелерия

note: A city in Italy
en: Parma
bg: Парма

note: A city in Italy
en: Perugia
bg: Перуджа

note: A city in Italy
en: Pescara
bg: Пескара

note: A city in Italy
en: Piacenza
bg: Пиаченца

note: A city in Italy
en: Pisa
bg: Пиза

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
bg: Понтеканано

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
bg: Пратика ди Маре

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
bg: Реджо ди Калабрия

note: A city in Italy
en: Resia
bg: Режа

note: A city in Italy
en: Rieti
bg: Риети

note: A city in Italy
en: Rimini
bg: Римини

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
bg: Рим

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
bg: Рончи дей Легионари

note: A city in Italy
en: Salignano
bg: Салинано

note: A city in Italy
en: San Stèfano
bg: Сан Стефано

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
bg: Сант Еуфемия Ламеция

note: A city in Italy
en: Sporminore
bg: Спорминоре

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
bg: Тамаричола

note: A city in Italy
en: Tarvisio
bg: Тарвизио

note: A city in Italy
en: Trapani
bg: Трапани

note: A city in Italy
en: Trevico
bg: Тревизо

note: A city in Italy
en: Treviso
bg: Тревизо

note: A city in Italy
en: Trieste
bg: Триест

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
bg: Торино

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
bg: Венеция

note: A city in Italy
en: Verona
bg: Верона

note: A city in Italy
en: Viterbo
bg: Витербо

note: A city in Italy
en: Àrbatax
bg: Арбатакс

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
bg: Кингстън

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
bg: Монтего Бей

note: A city in Japan
en: Akita
bg: Акита

note: A city in Japan
en: Ami
bg: Ами

note: A city in Japan
en: Aomori
bg: Аомори

note: A city in Japan
en: Asahikawa
bg: Асахикава

note: A city in Japan
en: Ashiya
bg: Ашия

note: A city in Japan
en: Chitose
bg: Читосе

note: A city in Japan
en: Chofu
bg: Чофу

note: A city in Japan
en: Fuji
bg: Фуджи

note: A city in Japan
en: Fukue
bg: Фукуе

note: A city in Japan
en: Fukuoka
bg: Фукуока

note: A city in Japan
en: Futemma
bg: Футема

note: A city in Japan
en: Gifu
bg: Гифу

note: A city in Japan
en: Hakodate
bg: Хакодате

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
bg: Хамамацу

note: A city in Japan
en: Hamanaka
bg: Хаманака

note: A city in Japan
en: Hanamaki
bg: Ханамаки

note: A city in Japan
en: Hiroshima
bg: Хирошима

note: A city in Japan
en: Hofu
bg: Хофу

note: A city in Japan
en: Ishigaki
bg: Ишигаки

note: A city in Japan
en: Iwakuni
bg: Ивакуни

note: A city in Japan
en: Izumo
bg: Изумо

note: A city in Japan
en: Janado
bg: Джанадо

note: A city in Japan
en: Kadena
bg: Кадена

note: A city in Japan
en: Kagoshima
bg: Кагошима

note: A city in Japan
en: Kanayama
bg: Канаяма

note: A city in Japan
en: Kanoya
bg: Каноя

note: A city in Japan
en: Kashoji
bg: Кашоджи

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
bg: Китакюшу

note: A city in Japan
en: Komatsu
bg: Комацу

note: A city in Japan
en: Komatsushima
bg: Комацушима

note: A city in Japan
en: Kumamoto
bg: Кумамото

note: A city in Japan
en: Kushiro
bg: Куширо

note: A city in Japan
en: Matsubara
bg: Мацубара

note: A city in Japan
en: Matsumoto
bg: Мацумото

note: A city in Japan
en: Matsushima
bg: Мацушима

note: A city in Japan
en: Matsuyama
bg: Мацуяма

note: A city in Japan
en: Memambetsu
bg: Мемамбецу

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
bg: Михоносеки

note: A city in Japan
en: Minami
bg: Минами

note: A city in Japan
en: Misawa
bg: Мисава

note: A city in Japan
en: Mito
bg: Мито

note: A city in Japan
en: Miyazaki
bg: Миязаки

note: A city in Japan
en: Mombetsu
bg: Момбецу

note: A city in Japan
en: Nagasaki
bg: Нагасаки

note: A city in Japan
en: Nagoya
bg: Нагоя

note: A city in Japan
en: Naha
bg: Наха

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
bg: Накашибецу

note: A city in Japan
en: Niigata
bg: Ниигата

note: A city in Japan
en: Obihiro
bg: Обихиро

note: A city in Japan
en: Odaira
bg: Одаира

note: A city in Japan
en: Odaka
bg: Одака

note: A city in Japan
en: Odate
bg: Одате

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
bg: Офунакоши

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
bg: Огимачия

note: A city in Japan
en: Oita
bg: Оита

note: A city in Japan
en: Okata
bg: Оката

note: A city in Japan
en: Okayama
bg: Окаяма

note: A city in Japan
en: Okazato
bg: Окадзато

note: A city in Japan
en: Osaka
bg: Осака

note: A city in Japan
en: Ozuki
bg: Озуки

note: A city in Japan
en: Saga
bg: Сага

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
bg: Санридзука

note: A city in Japan
en: Sawada
bg: Сауада

note: A city in Japan
en: Sendai
bg: Сендай

note: A city in Japan
en: Shiroi
bg: Широи

note: A city in Japan
en: Takamatsu
bg: Такамацу

note: A city in Japan
en: Takatsu
bg: Такацу

note: A city in Japan
en: Tateyama
bg: Татеяма

note: The capital of Japan
en: Tokyo
bg: Токио

note: A city in Japan
en: Tottori
bg: Тотори

note: A city in Japan
en: Toyama
bg: Тояма

note: A city in Japan
en: Toyooka
bg: Тойока

note: A city in Japan
en: Tsuiki
bg: Цуики

note: A city in Japan
en: Ushuku
bg: Ушуку

note: A city in Japan
en: Wakkanai
bg: Уаканай

note: A city in Japan
en: Yamagata
bg: Ямагата

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
bg: Ямагучи

note: A city in Japan
en: Yao
bg: Яо

note: A city in Japan
en: Yokota
bg: Йокота

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
bg: Йошинага

note: A city in Jersey
en: La Hougue
bg: Ла Хоуг

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
bg: Сейнт Хелиър

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
bg: Акаба

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
bg: Джиза

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
bg: Аман

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
bg: Алмати

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
bg: Астана

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
bg: Уралск

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
bg: Шимкент

note: A city in Kenya
en: Eldoret
bg: Елдорет

note: A city in Kenya
en: Kisumu
bg: Кисуму

note: A city in Kenya
en: Mombasa
bg: Момбаса

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
bg: Найроби

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
bg: Лондон

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
bg: Кувейт

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
bg: Бишкек

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
bg: Виентян

note: A city in Latvia
en: Liepāja
bg: Лиепая

note: The capital of Latvia
en: Rīga
bg: Рига

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
bg: Бейрут

note: A city in Libya
en: Baninah
bg: Бенина

note: A city in Libya
en: Sabha
bg: Сабха

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
bg: Триполи

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
bg: Вадуц

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
bg: Каунас

note: A city in Lithuania
en: Palanga
bg: Паланга

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
bg: Вилнюс

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
bg: Шяуляй

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
bg: Люксембург

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
bg: Макао

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
bg: Тайпа

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
bg: Охрид

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
bg: Скопие

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
bg: Анкарена

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
bg: Антананариво

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
bg: Антсиранана

note: A city in Madagascar
en: Fasenina-Ampasy
bg: Фасенина-Ампаси

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
bg: Махаджанга

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
bg: Тоамасина

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
bg: Толанаро

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
bg: Бинтулу

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
bg: Джорджтаун

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
bg: Джохор-Бару

note: A city in Malaysia
en: Klang
bg: Кланг

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
bg: Кота Бару

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
bg: Кота Кинабалу

note: A city in Malaysia
en: Kuah
bg: Куа

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
bg: Куала Лумпур

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
bg: Куантан

note: A city in Malaysia
en: Kuching
bg: Кучинг

note: A city in Malaysia
en: Kudat
bg: Кудат

note: A city in Malaysia
en: Melaka
bg: Мелака

note: A city in Malaysia
en: Miri
bg: Мири

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
bg: Сандакан

note: A city in Malaysia
en: Sepang
bg: Сепанг

note: A city in Malaysia
en: Sibu
bg: Сибу

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
bg: Ситиаван

note: A city in Malaysia
en: Tawau
bg: Тавау

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
bg: Виктория

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
bg: Мале

note: A city in Malta
en: Luqa
bg: Лука

note: The capital of Malta
en: Valletta
bg: Валета

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
bg: Маджуро

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
bg: Фор-дьо-Франс

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
bg: Льо Ламентен

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
bg: Нуадибу

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
bg: Нуакшот

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
bg: Плезанс

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
bg: Порт Луис

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
bg: Порт Матурин

note: A city in Mayotte
en: Dzaoudzi
bg: Дзаодзи

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
bg: Мамуджу

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
bg: Акапулко

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
bg: Агуаскалиентес

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
bg: Кампече

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
bg: Канкун

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
bg: Кармен

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
bg: Четумал

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
bg: Чичен-Ица

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
bg: Чихуахуа

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
bg: Куидад Хуарес

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
bg: Куидад Обрегон

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
bg: Куидад Виктория

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
bg: Колима

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
bg: Козумел

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
bg: Карнавака

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
bg: Кулиакан

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
bg: Дуранго

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
bg: Ел Запоте

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
bg: Гуадалахара

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
bg: Гуаймас

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
bg: Ермосильо

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
bg: Икстапа

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
bg: Икстепек

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
bg: Ла Пас

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
bg: Лагуна Тепик

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
bg: Леон

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
bg: Лорето

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
bg: Лос Мочис

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
bg: Манцанило

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
bg: Матаморос

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
bg: Масатлан

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
bg: Мехикали

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
bg: Мексико сити

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
bg: Минатитлан

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
bg: Монклова

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
bg: Монтерей

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
bg: Морелия

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
bg: Мерида

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
bg: Нуево Ларедо

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
bg: Оаксака

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
bg: Пиедрас Неграс

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
bg: Поза Рика де Идалго

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
bg: Пуебла

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
bg: Пуерто Ескондидо

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
bg: Пуерто Валарта

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
bg: Керетаро

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
bg: Рейноса

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
bg: Салтило

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
bg: Сан Хосе дел Кабо

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
bg: Сан Луис Потоси

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
bg: Темпико

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
bg: Тапачула

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
bg: Тихуана

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
bg: Толука

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
bg: Тореон

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
bg: Тухтла

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
bg: Уруапан

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
bg: Веракрус

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
bg: Вилахермоса

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
bg: Закатекас

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
bg: Паликир

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
bg: Кишинев

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
bg: Монако

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
bg: Улан Батор

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
bg: Подгорица

note: A city in Montenegro
en: Tivat
bg: Тиват

note: A city in Morocco
en: Agadir
bg: Агадир

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
bg: Ал Хосейма

note: A city in Morocco
en: Fes
bg: Фес

note: A city in Morocco
en: Marrakech
bg: Маракеш

note: A city in Morocco
en: Meknes
bg: Мекнес

note: A city in Morocco
en: Nador
bg: Надор

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
bg: Нуасур

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
bg: Урзазат

note: A city in Morocco
en: Oujda
bg: Оуджда

note: The capital of Morocco
en: Rabat
bg: Рабат

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
bg: Танжер

note: A city in Morocco
en: Tetouan
bg: Тетуан

note: A city in Mozambique
en: Beira
bg: Бейра

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
bg: Чимойо

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
bg: Личинга

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
bg: Мапуто

note: A city in Mozambique
en: Nampula
bg: Нампула

note: A city in Mozambique
en: Pemba
bg: Пемба

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
bg: Куелимане

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
bg: Рангун

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
bg: Катманду

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
bg: Амстердам

note: A city in the Netherlands
en: De Kooy
bg: Де Кой

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
bg: Деелен

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
bg: Айндховен

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
bg: Гилзе

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
bg: Грьонинген

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
bg: Леуварден

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
bg: Маастрихт

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
bg: Ост-Влиланд

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
bg: Ротердам

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
bg: Хага

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
bg: Валкенбург

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
bg: Вьолкел

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
bg: Вьоенсдрехт

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
bg: Бенер

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Cupe Coy
bg: Куп Кой

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Dorp Nikiboko
bg: Дорп Никобоко

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
bg: Гато

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
bg: Каренга

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
bg: Нумея

note: A city in New Zealand
en: Auckland
bg: Окланд

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
bg: Крайстчърч

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
bg: Уелингтън

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
bg: Блуфилдс

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
bg: Чинандега

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
bg: Инотега

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
bg: Хуигалпа

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
bg: Манагуа

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
bg: Пуерто Кабесас

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
bg: Ривас

note: A city in Niger
en: Agadez
bg: Агадес

note: The capital of Niger
en: Niamey
bg: Ниамей

note: A city in Niger
en: Zinder
bg: Зиндер

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
bg: Икеджа

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
bg: Илорин

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
bg: Кадуна

note: A city in Nigeria
en: Kano
bg: Кано

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
bg: Порт Харкорт

note: The capital of Niue
en: Alofi
bg: Алофи

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
bg: Кингстън

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
bg: Чалан Каноа

note: A city in Norway
en: Alta
bg: Алта

note: A city in Norway
en: Berlevåg
bg: Берлевог

note: A city in Norway
en: Bodø
bg: Бодо

note: A city in Norway
en: Bolle
bg: Боле

note: A city in Norway
en: Boltåsen
bg: Болтясен

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
bg: Бронойсунд

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
bg: Ботсфиорд

note: A city in Norway
en: Dalem
bg: Далем

note: A city in Norway
en: Djupdalen
bg: Дюпдален

note: A city in Norway
en: Eldskog
bg: Елдског

note: A city in Norway
en: Fagernes
bg: Фагернес

note: A city in Norway
en: Fiskenes
bg: Фискенес

note: A city in Norway
en: Flesland
bg: Флесланд

note: A city in Norway
en: Florø
bg: Флоро

note: A city in Norway
en: Førde
bg: Фьорде

note: A city in Norway
en: Gardermoen
bg: Гардермоен

note: A city in Norway
en: Hammerfest
bg: Хамерфест

note: A city in Norway
en: Hasvik
bg: Хасвик

note: A city in Norway
en: Haugesund
bg: Хогесунд

note: A city in Norway
en: Holm
bg: Холм

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
bg: Хонингсвог

note: A city in Norway
en: Kirkenes
bg: Киркенес

note: A city in Norway
en: Kjevik
bg: Кйевик

note: A city in Norway
en: Kristiansund
bg: Кристиансунд

note: A city in Norway
en: Mehamn
bg: Меам

note: A city in Norway
en: Molde
bg: Мьолде

note: A city in Norway
en: Mosjøen
bg: Мосьоен

note: A city in Norway
en: Namsos
bg: Намсос

note: A city in Norway
en: Narvik
bg: Нарвик

note: A city in Norway
en: Notodden
bg: Нотоден

note: A city in Norway
en: Oseberg
bg: Осеберг

note: The capital of Norway
en: Oslo
bg: Осло

note: A city in Norway
en: Rygge
bg: Риге

note: A city in Norway
en: Røros
bg: Рьорос

note: A city in Norway
en: Rørvik
bg: Рьорвик

note: A city in Norway
en: Røssvoll
bg: Рьосвол

note: A city in Norway
en: Røst
bg: Рьост

note: A city in Norway
en: Sandane
bg: Сандане

note: A city in Norway
en: Skagen
bg: Скаген

note: A city in Norway
en: Skien
bg: Скиен

note: A city in Norway
en: Sola
bg: Сола

note: A city in Norway
en: Stokka
bg: Стока

note: A city in Norway
en: Svartnes
bg: Свартнес

note: A city in Norway
en: Svolvær
bg: Сволвяр

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
bg: Сьоркьосен

note: A city in Norway
en: Torp
bg: Торп

note: A city in Norway
en: Tromsø
bg: Тромса

note: A city in Norway
en: Trondheim
bg: Трондхайм

note: A city in Norway
en: Vadsø
bg: Вадсьо

note: A city in Norway
en: Ålesund
bg: Олесунд

note: A city in Norway
en: Ørsta
bg: Йорста

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
bg: Муаскар ал Муртафиах

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
bg: Мускат

note: A city in Oman
en: Salalah
bg: Салала

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
bg: Исламабад

note: A city in Pakistan
en: Karachi
bg: Карачи

note: A city in Pakistan
en: Lahore
bg: Лахор

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
bg: Навабшах

note: The capital of Palau
en: Koror
bg: Корор

note: The capital of Palau
en: Melekeok
bg: Мелекеок

note: A city in Panama
en: David
bg: Давид

note: A city in Panama
en: Fuerte Kobbe
bg: Фуерте Кобе

note: The capital of Panama
en: Panamá
bg: Панама

note: A city in Panama
en: Tocumen
bg: Токумен

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
bg: Порт Морзби

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
bg: Асунсион

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
bg: Колония Феликс де Азара

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
bg: Андахуайла

note: A city in Peru
en: Arequipa
bg: Арекипа

note: A city in Peru
en: Ayacucho
bg: Аякучо

note: A city in Peru
en: Chiclayo
bg: Чиклайо

note: A city in Peru
en: Cusco
bg: Куско

note: A city in Peru
en: Iquitos
bg: Икитос

note: A city in Peru
en: Juliaca
bg: Хулиака

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
bg: Лима

note: A city in Peru
en: Pisco
bg: Писко

note: A city in Peru
en: Pucallpa
bg: Пукалпа

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
bg: Пуерто Малдоналдо

note: A city in Peru
en: Tacna
bg: Такна

note: A city in Peru
en: Talara
bg: Талара

note: A city in Peru
en: Tarapoto
bg: Тарапото

note: A city in Peru
en: Trujillo
bg: Трухило

note: A city in Peru
en: Tumbes
bg: Тумбес

note: A city in the Philippines
en: Angeles
bg: Анджелис

note: A city in the Philippines
en: Davao
bg: Давао

note: A city in the Philippines
en: Laoag
bg: Лаоаг

note: The capital of the Philippines
en: Manila
bg: Манила

note: A city in the Philippines
en: Masbate
bg: Масбате

note: A city in the Philippines
en: Pildira
bg: Пилдира

note: A city in the Philippines
en: Subic
bg: Субик

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
bg: Замбоанга сити

note: A city in Poland
en: Gdańsk
bg: Гданск

note: A city in Poland
en: Katowice
bg: Катовице

note: A city in Poland
en: Kraków
bg: Краков

note: A city in Poland
en: Poznań
bg: Познан

note: A city in Poland
en: Rzeszów
bg: Ржешов

note: A city in Poland
en: Szczecin
bg: Шчечин

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
bg: Варшава

note: A city in Poland
en: Wrocław
bg: Вроцлав

note: A city in Poland
en: Łódź
bg: Лоц

note: A city in Portugal
en: Beja
bg: Бежа

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
bg: Кастело Бранко

note: A city in Portugal
en: Faro
bg: Фару

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
bg: Флор да Роса

note: A city in Portugal
en: Lajes
bg: Лахес

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
bg: Лисабон

note: A city in Portugal
en: Monte Real
bg: Монте Реал

note: A city in Portugal
en: Montijo
bg: Монтижу

note: A city in Portugal
en: Ovar
bg: Овар

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
bg: Понта Делгада

note: A city in Portugal
en: Porto
bg: Порто

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
bg: Порту Санту

note: A city in Portugal. One of several cities in Portugal called "Santa Cruz".
en: Santa Cruz das Flores
bg: Санта Крус дас Флореш

note: A city in Portugal
en: Sintra
bg: Синтра

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
bg: Акуа де Пена

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
bg: Каролина

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
bg: Сан Хуан

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
bg: Доха

note: A city in Romania
en: Arad
bg: Арад

note: A city in Romania
en: Bacău
bg: Бакъу

note: A city in Romania
en: Baia Mare
bg: Бая Маре

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
bg: Букурещ

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
bg: Клуж-Напока

note: A city in Romania
en: Craiova
bg: Крайова

note: A city in Romania
en: Iaşi
bg: Яш

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
bg: Михай Когалничану

note: A city in Romania
en: Oradea
bg: Орадя

note: A city in Romania
en: Satu Mare
bg: Сату Маре

note: A city in Romania
en: Sibiu
bg: Сибиу

note: A city in Romania
en: Suceava
bg: Сучава

note: A city in Romania
en: Timişoara
bg: Тимишоара

note: A city in Romania
en: Tulcea
bg: Тулча

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
bg: Търгу Муреш

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
bg: Абакан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
bg: Адлер

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
bg: Анадир

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
bg: Анапа

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
bg: Архангелск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
bg: Астрахан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
bg: Барнаул

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
bg: Брацк

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
bg: Брянск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
bg: Челябинск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
bg: Чита

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
bg: Чулман

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
bg: Енгелс

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
bg: Иркутск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
bg: Калининград

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
bg: Казан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
bg: Кемерово

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
bg: Хабаровск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
bg: Ханти-Мансийск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
bg: Краснодар

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
bg: Красноярск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
bg: Магадан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
bg: Минералние Води

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
bg: Мирни

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
bg: Москва

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
bg: Мурманск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
bg: Налчик

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
bg: Нижневартовск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
bg: Новокузнецк

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
bg: Новосибирск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
bg: Омск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
bg: Оренбург

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
bg: Пенза

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
bg: Перм

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
bg: Петропавловск-Камчатски

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
bg: Ростов-на-Дон

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
bg: Санкт-Петербург

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
bg: Самара

note: A city in Russia
en: Saratov
bg: Саратов

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
bg: Ставропол

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
bg: Стригино

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
bg: Сургут

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
bg: Сиктивкар

note: A city in Russia
en: Tiksi
bg: Тикси

note: A city in Russia
en: Tyumen
bg: Тюмен

note: A city in Russia
en: Udachnyy
bg: Удачни

note: A city in Russia
en: Ufa
bg: Уфа

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
bg: Уляновск

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
bg: Улан Уде

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
bg: Великие Луки

note: A city in Russia
en: Vladivostok
bg: Владивосток

note: A city in Russia
en: Volgograd
bg: Волгоград

note: A city in Russia
en: Voronezh
bg: Воронеж

note: A city in Russia
en: Yakutsk
bg: Якутск

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
bg: Екатеринбург

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
bg: Южно-Сахалинск

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
bg: Сен-Дени

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
bg: Сен-Пиер

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
bg: Басетере

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
bg: Голдън Рок

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
bg: Нюкясъл

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
bg: Кастрийс

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
bg: Пойнте Сабле

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
bg: Виги

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
bg: Сен-Пиер

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
bg: Арнос Вале

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
bg: Кингстаун

note: The capital of Samoa
en: Apia
bg: Апия

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
bg: Сан Марино

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
bg: Арар

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
bg: Абха

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
bg: Ад Далфа

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
bg: Ад Дамам

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
bg: Ел Акик

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
bg: Ал Кайсума

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
bg: Ал Курайат

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
bg: Ал Уаджх

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
bg: Ал Уудайя

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
bg: Ар Рукайика

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
bg: Таиф

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
bg: Дахран

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
bg: Хаил

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
bg: Джеда

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
bg: Джизан

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
bg: Хамис Мушайт

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
bg: Масджид Ибн Рашид

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
bg: Мека

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
bg: Медина

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
bg: Наджран

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
bg: Калат Бишах

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
bg: Кара

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
bg: Рафха

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
bg: Рияд

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
bg: Табук

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
bg: Тамра

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
bg: Тураиф

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
bg: Янбу ал Бахр

note: A city in Senegal
en: Boukot Ouolof
bg: Боукот Оуолоф

note: The capital of Senegal
en: Dakar
bg: Дакар

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
bg: Сен-Луис

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
bg: Тамбакунда

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
bg: Зигуинчор

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
bg: Белград

note: A city in Serbia
en: Niš
bg: Ниш

note: A city in Serbia
en: Vršac
bg: Вършац

note: A city in Serbia
en: Zemun
bg: Земун

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
bg: Каскейд

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
bg: Виктория

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
bg: Фрийтaун

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
bg: Лунги

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
bg: Сингапур

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
bg: Братислава

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
bg: Долни Хричов

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
bg: Каменица над Цирочу

note: A city in Slovakia
en: Košice
bg: Кошице

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
bg: Лученец

note: A city in Slovakia
en: Nitra
bg: Нитра

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
bg: Пиещани

note: A city in Slovakia
en: Poprad
bg: Попрад

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
bg: Приевидза

note: A city in Slovakia
en: Sliač
bg: Слиач

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
bg: Любляна

note: A city in Slovenia
en: Maribor
bg: Марибор

note: A city in Slovenia
en: Portorož
bg: Портороз

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
bg: Хониара

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
bg: Бломфонтен

note: A city in South Africa
en: Cape Town
bg: Кейптаун

note: A city in South Africa
en: Durban
bg: Дърбан

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
bg: Йоханесбург

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
bg: Клерксдорп

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
bg: Порт Елизабет

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
bg: Почефстроом

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
bg: Претория

note: A city in South Africa
en: Springs
bg: Спрингс

note: A city in South Africa
en: Upington
bg: Упингтон

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
bg: Вереенигинг

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
bg: Чонжу

note: A city in South Korea
en: Cheju
bg: Чеджу

note: A city in South Korea
en: Inch'on
bg: Инчон

note: A city in South Korea
en: Kunsan
bg: Кунсан

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
bg: Осан

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
bg: Пионгтаек

note: A city in South Korea
en: Pusan
bg: Пусан

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
bg: Сеул

note: A city in South Korea
en: Taegu
bg: Тегу

note: A city in Spain
en: A Coruña
bg: Ла Коруня

note: A city in Spain
en: Agoncillo
bg: Агончило

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
bg: Алкантарила

note: A city in Spain
en: Alicante
bg: Аликанте

note: A city in Spain
en: Almería
bg: Алмерия

note: A city in Spain
en: Armilla
bg: Армиля

note: A city in Spain
en: Atogo
bg: Атого

note: A city in Spain
en: Avilés
bg: Авилес

note: A city in Spain
en: Barajas
bg: Барахас

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
bg: Барселона

note: A city in Spain
en: Bilbao
bg: Билбао

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
bg: Колменар Виехо

note: A city in Spain
en: Corcovados
bg: Корковадос

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
bg: Куатро Виентос

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
bg: Кордоба

note: A city in Spain
en: El Matorral
bg: Ел Маторал

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
bg: Фуентерабия

note: A city in Spain
en: Gando
bg: Гандо

note: A city in Spain
en: Gerona
bg: Герона

note: A city in Spain
en: Getafe
bg: Гетафе

note: A city in Spain
en: Granada
bg: Гранада

note: A city in Spain
en: Güime
bg: Гуйме

note: A city in Spain
en: Ibiza
bg: Ибиса

note: A city in Spain
en: Jerez
bg: Херес

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
bg: Леон

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
bg: Лос Балдиос

note: A city in Spain
en: Los Llanos
bg: Лос Лянос

note: The capital of Spain
en: Madrid
bg: Мадрид

note: A city in Spain
en: Mahón
bg: Маон

note: A city in Spain
en: Melilla
bg: Мелила

note: A city in Spain
en: Morón
bg: Морон

note: A city in Spain
en: Málaga
bg: Малага

note: A city in Spain
en: Noáin
bg: Ноаин

note: A city in Spain
en: Palma
bg: Палма

note: A city in Spain
en: Reus
bg: Реус

note: A city in Spain
en: Rota
bg: Рота

note: A city in Spain
en: Sabadell
bg: Сабадел

note: A city in Spain
en: Salamanca
bg: Саламанка

note: A city in Spain
en: San Javier
bg: Сан Хавиер

note: A city in Spain
en: San Pablo
bg: Сан Пабло

note: A city in Spain
en: Santander
bg: Сантандер

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
bg: Сантяго

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
bg: Талавера ла Реал

note: A city in Spain
en: Tamaduste
bg: Тамадусте

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
bg: Торехон дел Рей

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
bg: Валенсия

note: A city in Spain
en: Vigo
bg: Виго

note: A city in Spain
en: Villanubla
bg: Виланубла

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
bg: Витория-Гастес

note: A city in Spain
en: Zaragoza
bg: Сарагоса

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
bg: Коломбо

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
bg: Катунаяка

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
bg: Шри Джайеуарденепура Коте

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
bg: Хартум

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
bg: Парамарибо

note: A city in Suriname
en: Zanderij
bg: Зандериж

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
bg: Лонгйербйен

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
bg: Лобамба

note: A city in Swaziland
en: Manzini
bg: Манзини

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
bg: Мбабане

note: A city in Sweden
en: Borlänge
bg: Борленге

note: A city in Sweden
en: Gällivare
bg: Геливаре

note: A city in Sweden
en: Göteborg
bg: Гьотеборг

note: A city in Sweden
en: Halmstad
bg: Халмщад

note: A city in Sweden
en: Jönköping
bg: Йонкьопинг

note: A city in Sweden
en: Kalmar
bg: Калмар

note: A city in Sweden
en: Karlstad
bg: Карлщад

note: A city in Sweden
en: Kiruna
bg: Кируна

note: A city in Sweden
en: Kramfors
bg: Крамфорс

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
bg: Кристианстад

note: A city in Sweden
en: Linköping
bg: Линкьопинг

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
bg: Люнгбихед

note: A city in Sweden
en: Luleå
bg: Лулеа

note: A city in Sweden
en: Lycksele
bg: Ликселе

note: A city in Sweden
en: Malmö
bg: Малмьо

note: A city in Sweden
en: Norrköping
bg: Норкьопинг

note: A city in Sweden
en: Nyköping
bg: Никьопинг

note: A city in Sweden
en: Ronneby
bg: Ронеби

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
bg: Скелефтеа

note: A city in Sweden
en: Skövde
bg: Скьовде

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
bg: Стокхолм

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
bg: Сундсвал

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
bg: Сьодерхамн

note: A city in Sweden
en: Umeå
bg: Умеа

note: A city in Sweden
en: Visby
bg: Висби

note: A city in Sweden
en: Västerås
bg: Вастерос

note: A city in Sweden
en: Växjö
bg: Ваксьо

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
bg: Ангелхолм

note: A city in Sweden
en: Örebro
bg: Йоребрьо

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
bg: Йорнскьолдсвик

note: A city in Switzerland
en: Basel
bg: Базел

note: The capital of Switzerland
en: Bern
bg: Берн

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
bg: Женева

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
bg: Гренхен

note: A city in Switzerland
en: Lugano
bg: Лугано

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
bg: Нюшател

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
bg: Сенкт Гален

note: A city in Switzerland
en: Sion
bg: Сион

note: A city in Switzerland
en: St. Moritz
bg: Сейнт Морис

note: A city in Switzerland
en: Zürich
bg: Цюрих

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
bg: Камишли

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
bg: Халеб

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
bg: Дамаск

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
bg: Дайр аз Заур

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
bg: Латакия

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
bg: Каошунг

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
bg: Тайпай

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
bg: Таоюан

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
bg: Душанбе

note: A city in Tanzania
en: Arusha
bg: Аруша

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
bg: Букоба

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
bg: Дар-ес-Салаам

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
bg: Додома

note: A city in Tanzania
en: Iringa
bg: Иринга

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
bg: Кигома

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
bg: Мбея

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
bg: Морогоро

note: A city in Tanzania
en: Moshi
bg: Моши

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
bg: Мтуара

note: A city in Tanzania
en: Musoma
bg: Мусома

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
bg: Мванза

note: A city in Tanzania
en: Songea
bg: Сонгея

note: A city in Tanzania
en: Tabora
bg: Табора

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
bg: Занзибар

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
bg: Банкок

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
bg: Чианг Май

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
bg: Чон Бури

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
bg: Хат Яй

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
bg: Хуа Хин

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
bg: Кхон Каен

note: A city in Thailand
en: Lampang
bg: Лампанг

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
bg: Мае Хонг Сон

note: A city in Thailand
en: Nan
bg: Нан

note: A city in Thailand
en: Phrae
bg: Фрае

note: A city in Thailand
en: Phuket
bg: Фукет

note: A city in Thailand
en: Ranong
bg: Ранонг

note: A city in Thailand
en: Rayong
bg: Районг

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
bg: Сурат Тани

note: A city in Thailand
en: Trang
bg: Транг

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
bg: Убон Ратчатани

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
bg: Удон Тани

note: The capital of Togo
en: Lome
bg: Ломе

note: A city in Togo
en: Niamtougou
bg: Ниамтугу

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
bg: Фуа'амоту

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
bg: Нукуалофа

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
bg: Бон Акорд

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
bg: Пиарко

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
bg: Порт-ъф-Спейн

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
bg: Бизерта

note: A city in Tunisia
en: El Borma
bg: Ел Борма

note: A city in Tunisia
en: Gabes
bg: Габес

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
bg: Гафса

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
bg: Хумт Сук

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
bg: Джендуба

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
bg: Кайроуан

note: A city in Tunisia
en: Monastir
bg: Монастир

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
bg: Кулайбиях

note: A city in Tunisia
en: Remada
bg: Ремада

note: A city in Tunisia
en: Sfax
bg: Сфакс

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
bg: Табарка

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
bg: Тозюр

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
bg: Тунис

note: A city in Turkey
en: Adana
bg: Адана

note: The capital of Turkey
en: Ankara
bg: Анкара

note: A city in Turkey
en: Antalya
bg: Анталия

note: A city in Turkey
en: Balikesir
bg: Балъкешир

note: A city in Turkey
en: Bandirma
bg: Бандърма

note: A city in Turkey
en: Bodrum
bg: Бодрум

note: A city in Turkey
en: Burdur
bg: Бурдур

note: A city in Turkey
en: Bursa
bg: Бурса

note: A city in Turkey
en: Corlu
bg: Чорлу

note: A city in Turkey
en: Dalaman
bg: Даламан

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
bg: Диарбекир

note: A city in Turkey
en: Erzurum
bg: Ерзурум

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
bg: Ескишехир

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
bg: Газиантеп

note: A city in Turkey
en: Istanbul
bg: Истанбул

note: A city in Turkey
en: Izmir
bg: Измир

note: A city in Turkey
en: Kars
bg: Карш

note: A city in Turkey
en: Kayseri
bg: Кайсери

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
bg: Кислакьой

note: A city in Turkey
en: Konya
bg: Коня

note: A city in Turkey
en: Malatya
bg: Малатия

note: A city in Turkey
en: Merzifon
bg: Мерзифон

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
bg: Невшехир

note: A city in Turkey
en: Samsun
bg: Самсун

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
bg: Тепетарлъ

note: A city in Turkey
en: Trabzon
bg: Трабзон

note: A city in Turkey
en: Van
bg: Ван

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
bg: Ашхабад

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
bg: Фунафути

note: A city in Uganda
en: Arua
bg: Аруа

note: A city in Uganda
en: Entebbe
bg: Ентебе

note: A city in Uganda
en: Kabale
bg: Кабале

note: The capital of Uganda
en: Kampala
bg: Кампала

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
bg: Бориспил

note: A city in Ukraine
en: Chagor
bg: Чагор

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
bg: Днепропетровск

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
bg: Донецк

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
bg: Хостомел

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
bg: Ивано-Франковск

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
bg: Харков

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
bg: Киев

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
bg: Кривой Рог

note: A city in Ukraine
en: L'viv
bg: Лвов

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
bg: Мокрое

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
bg: Николаев

note: A city in Ukraine
en: Odesa
bg: Одеса

note: A city in Ukraine
en: Rivne
bg: Ривне

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
bg: Симферопол

note: A city in Ukraine
en: Telichka
bg: Теличка

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
bg: Ужгород

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
bg: Абу Даби

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
bg: Ел Айн

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
bg: Фуджейра

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
bg: Дубай

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
bg: Рас Ел Хайма

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
bg: Шарджа

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
bg: Белфаст

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
bg: Бенсън

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
bg: Бигин Хил

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
bg: Бирмингам

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
bg: Блекпул

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
bg: Боском

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
bg: Борнемут

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
bg: Бристол

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
bg: Бриз Нортон

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
bg: Бютс

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
bg: Кембридж

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
bg: Кемпбълтаун

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
bg: Кардиф

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
bg: Карлайл

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Castle Donington
bg: Кесъл Донингтън

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
bg: Чърч Фентън

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
bg: Конингсби

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
bg: Котсмор

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
bg: Ковънтри

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
bg: Кранфийлд

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
bg: Крануел

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
bg: Дишфорт

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
bg: Дънди

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
bg: Единбург

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
bg: Еглинтън

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
bg: Екзитър

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
bg: Феърфорд

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
bg: Фарнбъро

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
bg: Филтън

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
bg: Глазгоу

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
bg: Грамисдейл

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
bg: Хауърдин

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
bg: Хелстън

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
bg: Хю Таун

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
bg: Инвернес

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
bg: Килмолуог

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
bg: Кинлос

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
bg: Кинтра

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
bg: Киркуол

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
bg: Кирмингтън

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
bg: Лейкънхийт

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
bg: Лийдс

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
bg: Лийминг Бар

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
bg: Льошарс

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
bg: Линтън-ъпон-Ус

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
bg: Ливърпул

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
bg: Лондон

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
bg: Лосимут

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
bg: Лутън

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lydd
bg: Лид

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
bg: Лайнхам

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
bg: Манчестър

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
bg: Манстън

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
bg: Мархам

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
bg: Мидъл Уолъп

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
bg: Милдънхол

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
bg: Мосбанк

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
bg: Нюкясъл

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
bg: Нортхолт

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
bg: Норич

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
bg: Одихам

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
bg: Пембри

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
bg: Плимут

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
bg: Престуик

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
bg: Сейнт Ейтън

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
bg: Шообъри

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
bg: Шорхъм-бай-Сий

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
bg: Саутхямптън

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
bg: Саутенд

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
bg: Станстед Маунтфичет

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
bg: Ставертън

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
bg: Стоктън

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
bg: Сторноуей

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
bg: Сумбург

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
bg: Топклиф

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
bg: Вали

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
bg: Уедингтън

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wainfleet
bg: Уейнфлийт

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
bg: Уатишам

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
bg: Уик

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
bg: Уитъринг

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
bg: Йеовилтон

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
bg: Абърдийн

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
bg: Абилин

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
bg: Абингтън

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
bg: Ада

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
bg: Адак

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
bg: Адамсвил

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
bg: Едриън

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
bg: Ахоски

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
bg: Ейнсуърт

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
bg: Ейткин

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
bg: Акрон

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
bg: Акрон

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
bg: Алабастър

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
bg: Аламогордо

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
bg: Аламоса

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
bg: Олбъни

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
bg: Олбъни

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
bg: Албемарл

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
bg: Албърт Лий

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
bg: Албъртвил

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
bg: Албиън

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
bg: Албакърки

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
bg: Александър сити

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
bg: Александрия

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
bg: Александрия

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
bg: Александрия

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
bg: Алис

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
bg: Алентаун

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
bg: Алайънс

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
bg: Алма

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
bg: Алма

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
bg: Алпена

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
bg: Алпайн

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
bg: Алпайн

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
bg: Алтон

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
bg: Алтуна

note: A city in California in the United States
en: Alturas
bg: Алтурас

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
bg: Алтус

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
bg: Алва

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
bg: Амарило

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
bg: Амблер

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
bg: Амилиа

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
bg: Амес

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
bg: Анахийм

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
bg: проход Анактувук

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
bg: Анкъридж

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
bg: Андалусия

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
bg: Андерсън

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
bg: Андерсън

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
bg: Андовър

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
bg: Андрюс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
bg: Енгъл Инлет

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
bg: Англетон

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
bg: Ангун

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
bg: Аниак

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
bg: Анкени

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
bg: Ан Арбор

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
bg: Анаполис

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
bg: Анет

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
bg: Анистън

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
bg: Антиго

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
bg: Анвик

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
bg: Апалакикола

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
bg: Епълтън

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
bg: Епълтън

note: A city in California in the United States
en: Arcata
bg: Арката

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
bg: Арктик Вилидж

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
bg: Ардмор

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
bg: Аркаделфия

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
bg: Арлингтън

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
bg: Арлингтън

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
bg: Артесия

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
bg: Арвада

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
bg: Ашбъро

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
bg: Ешвил

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
bg: Ашланд

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
bg: Ашланд

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
bg: Аштабула

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
bg: Аспен

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
bg: Астория

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
bg: Атънс

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
bg: Атланта

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
bg: Атлантик

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
bg: Атлантик сити

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
bg: Атока

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
bg: Обърн

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
bg: Обърн

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
bg: Обърн

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
bg: Одъбон

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
bg: Огъста

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
bg: Огъста

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
bg: Аурора

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
bg: Аурора

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
bg: Аурора

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
bg: Аурора

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
bg: Остин

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
bg: Остин

note: A city in California in the United States
en: Avalon
bg: Авалон

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
bg: Бед Екс

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
bg: Бейнбридж

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
bg: Бейкър

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
bg: Бейкър сити

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
bg: Бейкърсфилд

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
bg: Балтимор

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
bg: Бангор

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
bg: Бар Харбър

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
bg: Барабу

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
bg: Баре

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
bg: Баретс

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
bg: Бароу

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
bg: Бартълсвил

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
bg: Бартоу

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
bg: Бейтсвил

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
bg: Батон Руж

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
bg: Батъл Крийк

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
bg: Бодет

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
bg: Бей сити

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
bg: Беатрис

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
bg: Бофорт

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
bg: Бофорт

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
bg: Бомонт

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
bg: Бевър Фолс

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
bg: Бекли

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
bg: Бедфорд

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
bg: Белеър

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
bg: Белвил

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
bg: Белвю

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
bg: Белингъм

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
bg: Белмар

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
bg: Бемиджи

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
bg: Бенингтън

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
bg: Бенсън

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
bg: Бентон Харбър

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
bg: Бентонвил

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
bg: Бъркли

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
bg: Берлин

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
bg: Бетъл

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
bg: Бетлес

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
bg: Бевърли

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
bg: Биг Пайни

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
bg: Биг Рапидс

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
bg: Биг Спрингс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
bg: Бигфорк

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
bg: Билингс

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
bg: Билокси

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
bg: Бингамтън

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
bg: Бирчууд

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
bg: Бирмингам

note: A city in California in the United States
en: Bishop
bg: Бишъп

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
bg: Бисмарк

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
bg: Блек Ийгъл

note: A city in New York in the United States
en: Black River
bg: Блек Ривър

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
bg: Блексбърг

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
bg: Блумингтън

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
bg: Блумингтън

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
bg: Блуфилд

note: A city in California in the United States
en: Blythe
bg: Блайт

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
bg: Блайтвил

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
bg: Бока Ратон

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
bg: Боуг

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
bg: Боис

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
bg: Буун

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
bg: Буун

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
bg: Буутвил

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
bg: Бордо

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
bg: Боргер

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
bg: Боскобел

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
bg: Бостън

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
bg: Боулинг Грийн

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
bg: Боуман

note: A city in South Dakota in the United States
en: Box Elder
bg: Бокс Елдър

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
bg: Бозмен

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
bg: Брадфорд

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
bg: Брейди

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
bg: Брейнърд

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
bg: Брементън

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
bg: Бренъм

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
bg: Бриджпорт

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
bg: Броукън Боу

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
bg: Брукингс

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
bg: Брукингс

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
bg: Бруксвил

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
bg: Брумфийлд

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
bg: Браунинг

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
bg: Браунсвил

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
bg: Браунууд

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
bg: Брунсвик

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
bg: Брунсвик

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
bg: Брайс Кениън

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
bg: Бъканън

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
bg: Бъкланд

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
bg: Бъфало

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
bg: Бъфало

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
bg: Бъфало

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
bg: Бъфало

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
bg: Булхед сити

note: A city in California in the United States
en: Burbank
bg: Бърбанк

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
bg: Бърли

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
bg: Бърлингтън

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
bg: Бърлингтън

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
bg: Бърнет

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
bg: Бърнс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
bg: Бътлър

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
bg: Буте

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
bg: Кадилак

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
bg: Кахокия

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
bg: Кайро

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
bg: Колдуел

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
bg: Колдуел

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
bg: Колдуел

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
bg: Камарило

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
bg: Кембридж

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
bg: Кембридж

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
bg: Камдън

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
bg: Кемп Дъглас

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
bg: Кемп Спрингс

note: A city in California in the United States
en: Campo
bg: Кампо

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
bg: Кънейдиън

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
bg: Кантон

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
bg: Кейп Канаверал

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
bg: Кейп Корал

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
bg: Кейп Жирардо

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
bg: Карбондейл

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
bg: Кардиф

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
bg: Карибу

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
bg: Карлсбад

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
bg: Карлсбад

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
bg: Карми

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
bg: Каро

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
bg: Карол

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
bg: Карълтън

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
bg: Картърсвил

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
bg: Каса Гранде

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
bg: Каспър

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
bg: Седар сити

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
bg: Седар Рапидс

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
bg: Сентралия

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
bg: Чадрън

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
bg: Чалис

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
bg: Чама

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
bg: Чембърлейн

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
bg: Шампейн

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
bg: Чандалар

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
bg: Чандлер

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
bg: Чандлър

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
bg: Чанути

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
bg: Чапел Хил

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
bg: Чаритон

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
bg: Чарлз сити

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
bg: Чарлстън

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
bg: Чарлстън

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
bg: Шарлевоа

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
bg: Шарлот

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
bg: Шарлот

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
bg: Шарлътсвил

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
bg: Чатам

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
bg: Чатануга

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
bg: Чебойган

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
bg: Чероки

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
bg: Чесапийк

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
bg: Честърфийлд

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
bg: Шайен

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
bg: Чикаго

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
bg: Чикаша

note: A city in California in the United States
en: Chico
bg: Чико

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
bg: Чикопи Фолс

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
bg: Чигник

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
bg: Чайлдрес

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
bg: Чайлдс

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
bg: Чиликот

note: A city in California in the United States
en: China Lake
bg: Чайна Лейк

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
bg: Чинкотег

note: A city in California in the United States
en: Chino
bg: Чино

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
bg: Кисана

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
bg: Кисточайна

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
bg: Чула Виста

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
bg: Чулитна

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
bg: Синсинати

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
bg: Клермор

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
bg: Кларинда

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
bg: Кларион

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
bg: Кларксбърг

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
bg: Кларксвил

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
bg: Кларксвил

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
bg: Клейтън

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
bg: Клиърфийлд

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
bg: Клиъруотър

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
bg: Клемсън

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
bg: Кливланд

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
bg: Клайнс Корнърс

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
bg: Клинтън

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
bg: Клинтън

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
bg: Клинтън

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
bg: Клинтънвил

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
bg: Клокет

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
bg: Кловис

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
bg: Кокоа

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
bg: Коуди

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
bg: Кьор д'Ален

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
bg: Кофивил

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
bg: Колд Бийч

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
bg: Колдуотър

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
bg: Колидж Стейшън

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
bg: Колорадо Спрингс

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
bg: Колумбия

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
bg: Колумбия

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
bg: Колъмбъс

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
bg: Конкорд

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
bg: Конкорд

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
bg: Конкорд

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
bg: Конкордия

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
bg: Конро

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
bg: Кук

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
bg: Копър Харбър

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
bg: Кордова

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
bg: Корона

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
bg: Корона

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
bg: Корпус Кристи

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
bg: Корсикана

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
bg: Кортес

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
bg: Корвалис

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
bg: Коста Меса

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
bg: Котула

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
bg: Каунсил Блъфс

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
bg: Крег

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
bg: Крейн Лейк

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
bg: Крисънт сити

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
bg: Крестън

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
bg: Крествю

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
bg: Крокет

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
bg: Крукстън

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
bg: Крос сити

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
bg: Кросвил

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
bg: Кълман

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
bg: Кълпепър

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
bg: Къмбърланд

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
bg: Къритък

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
bg: Кушинг

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
bg: Къстър

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
bg: Кът Бенк

note: A city in California in the United States
en: Daggett
bg: Дагет

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
bg: Дейлвил

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
bg: Далхарт

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
bg: Далас

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
bg: Долтън

note: A city in California in the United States
en: Daly City
bg: Дели сити

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
bg: Далзъл

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
bg: Данбъри

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
bg: Дансвил

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
bg: Данвил

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
bg: Данвил

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
bg: Дарлингтон

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
bg: Девънпорт

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
bg: Дейтън

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
bg: Дейтона Бийч

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
bg: Де Куин

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
bg: ДеКалб

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
bg: ДеРидър

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
bg: Дедхорс

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
bg: Декатур

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
bg: Декатур

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
bg: Декатур

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
bg: Декора

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
bg: Диър Парк

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
bg: Дефайънс

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
bg: Дел Рио

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
bg: Делта

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
bg: Делта Джънкшън

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
bg: Деминг

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
bg: Денисон

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
bg: Дентон

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
bg: Денвър

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
bg: Де-Мойн

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
bg: Дестин

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
bg: Детройт

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
bg: Детройтските езера

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
bg: Девилс Лейк

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
bg: Дикинсън

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
bg: Дилингъм

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
bg: Дилон

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
bg: Додж Сентър

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
bg: Додж сити

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
bg: Дотан

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
bg: Дъглас

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
bg: Дъглас

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
bg: Дъглас

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
bg: Доувър

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
bg: Дойлестаун

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
bg: Дръмонд

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
bg: Дриден

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
bg: Дю Боа

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
bg: Дъблин

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
bg: Дъблин

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
bg: Дубюк

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
bg: Дулут

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
bg: Дъмас

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
bg: Дънкан

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
bg: Дюнкерк

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
bg: Дуранго

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
bg: Дурант

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
bg: Дърам

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
bg: Дайерсберг

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
bg: Ийгъл

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
bg: Ийгъл

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
bg: Ийгъл Ривър

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
bg: Ийст Хемптън

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
bg: Ийст Милтън

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
bg: Ийстън

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
bg: Ийстсаунд

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
bg: О Клер

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
bg: Едентън

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
bg: Единбург

note: A city in California in the United States
en: Edwards
bg: Еуардс

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
bg: Ефингам

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
bg: Егеджик

note: A city in California in the United States
en: El Centro
bg: Ел Сентро

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
bg: Ел Дорадо

note: A city in California in the United States
en: El Monte
bg: Ел Монте

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
bg: Ел Пасо

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
bg: Ел Рено

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
bg: Елбърт

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
bg: Елфин Коув

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
bg: Елизабет

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
bg: Елизабет сити

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
bg: Елизабеттаун

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
bg: Елкхарт

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
bg: Елкхарт

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
bg: Елкинс

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
bg: Елко

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
bg: Еленсбърг

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
bg: Елмира

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
bg: Елууд

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
bg: Ели

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
bg: Ели

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
bg: Елирия

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
bg: Емигрант Гап

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
bg: Емонак

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
bg: Емпория

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
bg: Емпория

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
bg: Енид

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
bg: Ефрата

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
bg: Ери

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
bg: Ъруин

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
bg: Есканаба

note: A city in California in the United States
en: Escondido
bg: Ескондидо

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
bg: Естервил

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
bg: Юджин

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
bg: Юрика

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
bg: Юрика Роудхаус

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
bg: Евънстън

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
bg: Евънсвил

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
bg: Евълет

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
bg: Евърет

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
bg: Евъргрийн

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
bg: Феърбенкс

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
bg: Феърчайлд

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
bg: Феърфийлд

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
bg: Феърфийлд

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
bg: Феърфийлд

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
bg: Феърмонт

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
bg: Фейт

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
bg: Фолфъриас

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
bg: Фалон

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
bg: Фолс сити

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
bg: Фарго

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
bg: Фариболт

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
bg: Фармингдейл

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
bg: Фармингтън

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
bg: Фармингтън

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
bg: Фармвил

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
bg: Файетвил

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
bg: Файетвил

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
bg: Фъргъс Фолс

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
bg: Финдли

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
bg: Фитчбърг

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
bg: Флагстаф

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
bg: Флинт

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
bg: Флипин

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
bg: Флора

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
bg: Флорънс

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
bg: Фонд Дю Лак

note: A city in California in the United States
en: Fontana
bg: Фонтана

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
bg: Форт Бенинг

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
bg: Форт Карсън

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
bg: Форт Колинс

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
bg: Форт Додж

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
bg: Форт Лодърдейл

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
bg: Форт Медисън

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
bg: Форт Майерс

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
bg: Форт Пейн

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
bg: Форт Пиърс

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
bg: Форт Полк

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
bg: Форт Смит

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
bg: Форт Стоктън

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
bg: Форт Уолтън Бийч

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
bg: Форт Уейн

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
bg: Форт Уърт

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
bg: Форт Юкон

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
bg: Фостън

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
bg: Франкфорт

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
bg: Франкфорт

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
bg: Франклин

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
bg: Франклин

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
bg: Франклин

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
bg: Фредерик

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
bg: Фредерик

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
bg: Фредериксбург

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
bg: Фрипорт

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
bg: Фримонт

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
bg: Фримонт

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
bg: Френчвил

note: A city in California in the United States
en: Fresno
bg: Фрезно

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
bg: Фрайдей Харбър

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
bg: Фрайбург

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
bg: Фулертон

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
bg: Фултън

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
bg: Гадстен

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
bg: Гейдж

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
bg: Гейнсвил

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
bg: Гейнсвил

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
bg: Гейнсвил

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
bg: Галена

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
bg: Гейлсбург

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
bg: Галиано

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
bg: Галъп

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
bg: Галвестон

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
bg: Гамбел

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
bg: Гардън сити

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
bg: Гардън сити

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
bg: Гардън Гроув

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
bg: Гарланд

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
bg: Гарисън

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
bg: Гари

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
bg: Гастония

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
bg: Гейтсвил

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
bg: Гейлорд

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
bg: Джорджтаун

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
bg: Гидингс

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
bg: Гилбърт

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
bg: Гилет

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
bg: Гилмър

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
bg: Глазгоу

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
bg: Глазгоу

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
bg: Гленкоу

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
bg: Глендейл

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
bg: Глендейл

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
bg: Глендив

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
bg: Гленс Фолс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
bg: Гленууд

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
bg: Голдсборо

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
bg: Гудленд

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
bg: Гудиър

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
bg: Гууспорт

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
bg: Горам

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
bg: Гошен

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
bg: Графтън

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
bg: Греъм

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
bg: Гранбъри

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
bg: Големия Каньон

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
bg: Гранд Форкс

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
bg: о-в Гранд

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
bg: Гранд Айл

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
bg: Гранд Джънкшън

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
bg: Гранд Маре

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
bg: Гранд Прери

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
bg: Гранд Рапидс

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
bg: Гранд Рапидс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
bg: Гранит Фолс

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
bg: Грантс

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
bg: Грейлинг

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
bg: Грейт Бенд

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
bg: Грейт Фолс

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
bg: Грийн Бей

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
bg: Грийнсбъро

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
bg: Грийнсбъро

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
bg: Грийнвил

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
bg: Грийнууд

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
bg: Грийнууд

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
bg: Гриър

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
bg: Грейбул

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
bg: Гротън

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
bg: Гроув

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
bg: Гълфпорт

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
bg: Гулкана

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
bg: Гънисън

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
bg: Густавус

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
bg: Гътри

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
bg: Гаймон

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
bg: Хагърстаун

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
bg: Хейли

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
bg: Хайнс

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
bg: Хейливил

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
bg: Халок

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
bg: Хемилтън

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
bg: Хамънд

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
bg: Хемптън

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
bg: Ханкок

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
bg: Ханфорд

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
bg: Ханфорд

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
bg: Хенксвил

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
bg: Харбър Спрингс

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
bg: Харлан

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
bg: Харлинген

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
bg: Харисбърг

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
bg: Харисбърг

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
bg: Харисън

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
bg: Хартфорд

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
bg: Хейстингс

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
bg: Хатерас

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
bg: Хатисбърг

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
bg: Хейвлок

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
bg: Авър

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
bg: Хоторн

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
bg: Хайден

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
bg: Хейс

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
bg: Хейуърд

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
bg: Хейуърд

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
bg: Хийли

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
bg: Хиърн

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
bg: Хебронвил

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
bg: Хеброн

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
bg: Хелена

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
bg: Хендерсън

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
bg: Хендерсън

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
bg: Хермистън

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
bg: Хетинджър

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
bg: Хаялия

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
bg: Хибинг

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
bg: Хикъри

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
bg: Хикс

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
bg: Хил сити

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
bg: Хилсбъро

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
bg: Хилсдейл

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
bg: Хилсвил

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
bg: Хило

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
bg: Хилтън Хед Айлънд

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
bg: Хайнсвил

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
bg: Хобарт

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
bg: Хобс

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
bg: Хофман

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
bg: Холдридж

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
bg: Холанд

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
bg: Холиууд

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
bg: Хомер

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
bg: Хоумстед

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
bg: Хондо

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
bg: Хонолулу

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
bg: Хууна

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
bg: Хупър Бей

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
bg: Хокиам

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
bg: Хот Спрингс

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
bg: Хот Спрингс

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
bg: Хютън Лейк

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
bg: Хултън

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
bg: Хума

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
bg: Хюстън

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
bg: Хауъл

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
bg: Хънтингтън

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
bg: Хънтингтън Бийч

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
bg: Хънтсвил

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
bg: Хънтсвил

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
bg: Хурон

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
bg: Хуслия

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
bg: Хътчинсън

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
bg: Хътчинсън

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
bg: Хянис

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
bg: Хидабург

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
bg: Идабел

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
bg: Айдахо Фолс

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
bg: Империал

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
bg: Империал

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
bg: Империал Бийч

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
bg: Индепендънс

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
bg: Индиана

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
bg: Индианаполис

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
bg: Индиантаун

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
bg: Ингълууд

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
bg: Интернешънъл Фолс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Inver Grove Heights
bg: Инвър Гроув Хейтс

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
bg: Иниокерн

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
bg: Айова сити

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
bg: Айън Маунтин

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
bg: Айънууд

note: A city in California in the United States
en: Irvine
bg: Ървин

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
bg: Ървинг

note: A city in New York in the United States
en: Islip
bg: Ислип

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
bg: Итака

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
bg: Джексън

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
bg: Джексън

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
bg: Джексън

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
bg: Джексън

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
bg: Джексън

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
bg: Джексън

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
bg: Джексънвил

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
bg: Джексънвил

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
bg: Джексънвил

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
bg: Джексънвил

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
bg: Джефри

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
bg: Джеймстаун

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
bg: Джеймстаун

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
bg: Джейнсвил

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
bg: Джаспър

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
bg: Джеферсън

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
bg: Джеферсън сити

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
bg: Джероум

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
bg: Джърси сити

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
bg: Джонстаун

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
bg: Джолиет

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
bg: Джонсборо

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
bg: Джоплин

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
bg: Джордан

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
bg: Джулиустаун

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
bg: Джънкшън

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
bg: Джънкшън сити

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
bg: Джуно

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
bg: Джуно

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
bg: Кахулуи

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
bg: Кайлуа

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
bg: Кайсър

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
bg: Кейк

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
bg: Кактовик

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
bg: Каламазу

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
bg: Калиспел

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
bg: Калтаг

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
bg: Канкаки

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
bg: Канзас сити

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
bg: Канзас сити

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
bg: Каумалапау

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
bg: Каунакакаи

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
bg: Киърни

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
bg: Кийн

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
bg: Кекаха

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
bg: Келсо

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
bg: Кенай

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
bg: Кенансвил

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
bg: Кеноша

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
bg: Кеокук

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
bg: Кървил

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
bg: Кетчикан

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
bg: Кий Уест

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
bg: Кил Девил Хилс

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
bg: Килийн

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
bg: Кимбал

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
bg: Кинг Солмон

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
bg: Кингман

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
bg: Кингспорт

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
bg: Кингсвил

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
bg: Кинрос

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
bg: Кинстън

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
bg: Кипнук

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
bg: Кърксвил

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
bg: Кивалина

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
bg: Кламат Фолс

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
bg: Клавок

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
bg: Ноб Ностър

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
bg: Ноксвил

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
bg: Ноксвил

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
bg: Кодиак

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
bg: Кокомо

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
bg: Коцебуе

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
bg: Коюк

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
bg: Кустатан

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
bg: Ла Крос

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
bg: Ла Гранд

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
bg: Ла Гранж

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
bg: Ла Гранж

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
bg: Ла Хунта

note: A city in California in the United States
en: La Verne
bg: Ла Верне

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
bg: Ла Вета

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
bg: Лейкън

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
bg: Лакония

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
bg: Лейдисмит

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
bg: Лафайет

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
bg: Лафайет

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
bg: Лахайна

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
bg: Лейк Чарлс

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
bg: Лейк Минчумина

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
bg: Лейкланд

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
bg: Лейксайд

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
bg: Лейквю

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
bg: Лейкуд

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
bg: Ламар

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
bg: Ламбъртвил

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
bg: Ламони

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
bg: Ланкастър

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
bg: Ланкастър

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
bg: Ланкастър

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
bg: Ланкастър

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
bg: Ленд О' Лейкс

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
bg: Ландер

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
bg: Лансинг

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
bg: Ларами

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
bg: Ларедо

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
bg: Лас Крукес

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
bg: Лас Вегас

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
bg: Лас Вегас

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
bg: Латроуб

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
bg: Лорънс

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
bg: Лорънс

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
bg: Лорънсвил

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
bg: Лорънсвил

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
bg: Лоутън

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
bg: Ле Марс

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
bg: Лийдвил

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
bg: Лебънън

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
bg: Лийсбург

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
bg: Лийсбърг

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
bg: Лийвил

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
bg: Лимур

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
bg: Люисбърг

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
bg: Люистън

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
bg: Люистаун

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
bg: Лексингтън

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
bg: Лексингтън

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
bg: Лексингтън

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
bg: Либерал

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
bg: Лиху

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
bg: Лима

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
bg: Лайм Вилидж

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
bg: Лимън

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
bg: Линкълн

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
bg: Линкълн

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
bg: Личфийлд

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
bg: Личфийлд

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
bg: Литъл Фолс

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
bg: Литъл Рок

note: A city in California in the United States
en: Livermore
bg: Ливърмор

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
bg: Ливингстън

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
bg: Ливония

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
bg: Ляно

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
bg: Лоуган

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
bg: Ломпок

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
bg: Лондон

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
bg: Лоун Рок

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
bg: Лонг Бийч

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
bg: Лонгвю

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
bg: Лонгвил

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
bg: Лос Аламитос

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
bg: Лос Аламос

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
bg: Лос Анджелис

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
bg: Луиза

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
bg: Луисбург

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
bg: Луисвил

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
bg: Лавлок

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
bg: Лоуъл

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
bg: Лоуъл

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
bg: Лабок

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
bg: Лудингтън

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
bg: Луфкин

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
bg: Лумбертън

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
bg: Лувърн

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
bg: Линчбърг

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
bg: о-в Макинак

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
bg: Макомб

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
bg: Макон

note: A city in California in the United States
en: Madera
bg: Мадера

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
bg: Медисън

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
bg: Медисън

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
bg: Малта

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
bg: Манасас

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
bg: Манчестър

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
bg: Манхатън

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
bg: Манисти

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
bg: Манистик

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
bg: Манитовок

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
bg: Манкато

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
bg: Манли Хот Спрингс

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
bg: Мансфийлд

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
bg: Мантео

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
bg: Мейпъл Лейк

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
bg: Маратон

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
bg: Марфа

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
bg: Мариана

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
bg: Мариета

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
bg: Марион

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
bg: Марион

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
bg: Марион

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
bg: Маркет

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
bg: Маршал

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
bg: Маршал

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
bg: Маршалтаун

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
bg: Маршфийлд

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
bg: Мартинсбърг

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
bg: Мартинсвил

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
bg: Мерисвил

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
bg: Мерисвил

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
bg: Мейсън

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
bg: Мейсън сити

note: A city in New York in the United States
en: Massena
bg: Масена

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
bg: Матун

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
bg: Макстън

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
bg: Мейпорт

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
bg: Макалистър

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
bg: Макалън

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
bg: Маккол

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
bg: Маккарти

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
bg: Маккомб

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
bg: Маккук

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
bg: Макграт

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
bg: Макгрегър

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
bg: Маккинли Парк

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
bg: Маккини

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
bg: Макминвил

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
bg: Мийчам

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
bg: Медвил

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
bg: Медфърд

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
bg: Медфърд

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
bg: Медисин Лодж

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
bg: Мийкър

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
bg: Мекорюк

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
bg: Мелбърн

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
bg: Мелфа

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
bg: Мемфис

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
bg: Мена

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
bg: Меномини

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
bg: Меномини

note: A city in California in the United States
en: Merced
bg: Мерсед

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
bg: Мъркюри

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
bg: Меридън

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
bg: Меридиан

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
bg: Мерил

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
bg: Меса

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
bg: Мескуайт

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
bg: Метлакатла

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
bg: Метрополис

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
bg: Маями

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
bg: Мидълзбро

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
bg: Мидланд

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
bg: Мидлотиан

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
bg: Майлс сити

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
bg: Милфорд

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
bg: Милиджвил

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
bg: Милингтън

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
bg: Милинокет

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
bg: Милвил

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
bg: Милтън

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
bg: Милуоки

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
bg: Минерал Уелс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
bg: Минеаполис

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
bg: Майнот

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
bg: Мисула

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
bg: Мичел

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
bg: Моаб

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
bg: Мобайл

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
bg: Мобридж

note: A city in California in the United States
en: Modesto
bg: Модесто

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
bg: Молин

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
bg: Монро

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
bg: Монро

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
bg: Монро

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
bg: Монро

note: A city in California in the United States
en: Montague
bg: Монтегю

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
bg: Монток

note: A city in California in the United States
en: Monterey
bg: Монтерей

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
bg: Монтевидео

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
bg: Монтгомъри

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
bg: Монтгомъри

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
bg: Монтичело

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
bg: Монтичело

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
bg: Монтичело

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
bg: Монтроуз

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
bg: Муърхед

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
bg: Мус Лейк

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
bg: Мора

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
bg: Моргантаун

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
bg: Мориарти

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
bg: Морис

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
bg: Морис

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
bg: Мористаун

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
bg: Морисвил

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
bg: Москоу

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
bg: Моузес Лейк

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
bg: Мозини

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
bg: Моултри

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
bg: Маунт Еъри

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
bg: Маунт Кармел

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
bg: Маунт Холи

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
bg: Маунт Ида

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
bg: Маунт Плезънт

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
bg: Маунт Плезънт

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
bg: Маунт Плезънт

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
bg: Маунт Поконо

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
bg: Маунт Шаста

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
bg: Маунт Върнън

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
bg: Маунт Уилсън

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
bg: Маунтин Хоум

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
bg: Маунтин Хоум

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
bg: Маунтин Вю

note: A city in Kentucky in the United States
en: Muldraugh
bg: Мълдроу

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
bg: Милан

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
bg: Манси

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
bg: Мунисинг

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
bg: Мускатин

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
bg: Масъл Шолс

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
bg: Маскигон

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
bg: Маскоджи

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
bg: Миртъл Бийч

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
bg: Небесна

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
bg: Накодочес

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
bg: Нантъкет

note: A city in California in the United States
en: Napa
bg: Напа

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
bg: Нейпървил

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
bg: Непълс

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
bg: Нашуа

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
bg: Нешвил

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
bg: Начес

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
bg: Начиточес

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
bg: Небраска сити

note: A city in California in the United States
en: Needles
bg: Нийдълс

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
bg: Ненана

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
bg: Ню Бедфорд

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
bg: Ню Берн

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
bg: Ню Брайфелс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
bg: Ню Кесъл

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
bg: Ню Хейвън

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
bg: Ню Иберия

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
bg: Нови Орлеан

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
bg: Ню Филаделфия

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
bg: Ню Ричмънд

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
bg: Ню Смирна Бийч

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
bg: Ню Улм

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
bg: Ню Йорк

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
bg: Нюарк

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
bg: Нюарк

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
bg: Нюбъри

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
bg: Нюберг

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
bg: Нюхейлън

note: A city in California in the United States
en: Newhall
bg: Нюхол

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
bg: Нюнан

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
bg: Нюпорт

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
bg: Нюпорт

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
bg: Нюпорт

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
bg: Нюпорт Нюз

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
bg: Нютън

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
bg: Ниагара Фолс

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
bg: Ноатак

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
bg: Ногалес

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
bg: Ном

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
bg: Норфолк

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
bg: Норфолк

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
bg: Норман

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
bg: Норт Адамс

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
bg: Норт Бенд

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
bg: Северен Лас Вегас

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
bg: Норт Миртъл Бийч

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
bg: Норт Плат

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
bg: Норт Уилкесбро

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
bg: Нортуей

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
bg: Норуок

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
bg: Норууд

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
bg: Нуксут

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
bg: О'Нийл

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
bg: Оук Харбър

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
bg: о-в Оук

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
bg: Оук Ридж

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
bg: Оукдейл

note: A city in California in the United States
en: Oakland
bg: Оукланд

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
bg: Окала

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
bg: Оушън сити

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
bg: Оушънсайд

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
bg: Одеса

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
bg: Оелуайн

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
bg: Огалала

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
bg: Огден

note: A city in Florida in the United States
en: Okeechobee
bg: Окичоби

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
bg: Оклахома сити

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
bg: Окмълджи

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
bg: Олати

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
bg: Олив Бранч

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
bg: Оливия

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
bg: Олни

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
bg: Олимпия

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
bg: Омаха

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
bg: Омак

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
bg: Онтарио

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
bg: Онтарио

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
bg: Ориндж

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
bg: Ориндж

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
bg: Ориндж

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
bg: Ориндж

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
bg: Ориндж сити

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
bg: Оринджбърг

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
bg: Орд

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
bg: Орландо

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
bg: Ормънд Бийч

note: A city in California in the United States
en: Oroville
bg: Оровил

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
bg: Ор

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
bg: Ортънвил

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
bg: Оскеола

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
bg: Оскода

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
bg: Ошкош

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
bg: Оскалуса

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
bg: Отамуа

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
bg: Овърленд Парк

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
bg: Оуатона

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
bg: Оуенсборо

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
bg: Оуосо

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
bg: Оксфорд

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
bg: Оксфорд

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
bg: Оксфорд

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
bg: Окснард

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
bg: Озарк

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
bg: Падука

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
bg: Пейдж

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
bg: Пагоса Спрингс

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
bg: Паласиос

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
bg: Палестин

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
bg: Палм Спрингс

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
bg: Палмдейл

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
bg: Палмер

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
bg: Пало Алто

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
bg: Пампа

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
bg: Панама сити

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
bg: Парис

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
bg: Парис

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
bg: Парк Рапидс

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
bg: Паркърсбърг

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
bg: Парсънс

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
bg: Пасадена

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
bg: Пасадена

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
bg: Паскагула

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
bg: Паско

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
bg: Пасо Роблес

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
bg: Патерсън

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
bg: Патерсън

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
bg: Патуксент

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
bg: Полс Вали

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
bg: Поутъкет

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
bg: Паксон

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
bg: Пейнсвил

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
bg: Пийсън

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
bg: Пекос

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
bg: Пела

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
bg: Пелстън

note: A city in Florida in the United States
en: Pembroke Pines
bg: Пемброук Пайнс

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
bg: Пенделтън

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
bg: Пен Ян

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
bg: Пенсакола

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
bg: Пеория

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
bg: Пеория

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
bg: Пери

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
bg: Перитон

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
bg: Перу

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
bg: Перу

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
bg: Питърсбърг

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
bg: Питърсбърг

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
bg: Питърсбърг

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
bg: Филаделфия

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
bg: Филип

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
bg: Филипс

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
bg: Финикс

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
bg: Пиер

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
bg: Пайн Блъф

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
bg: Пайн Ридж

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
bg: Пайн Ривър

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
bg: Пайн Спрингс

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
bg: Пайндейл

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
bg: Пайнхърст

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
bg: Пайпстоун

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
bg: Питсбърг

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
bg: Питсфийлд

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
bg: Питсфийлд

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
bg: Плейсър

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
bg: Плейнвю

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
bg: Плано

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
bg: Платинум

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
bg: Платсбърг

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
bg: Платсмут

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
bg: Плимут

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
bg: Плимут

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
bg: Покатило

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
bg: Похик

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
bg: Пойнт Хоуп

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
bg: Пойнт Лей

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
bg: Пойнт Плезънт

note: A city in California in the United States
en: Pomona
bg: Помона

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
bg: Помпано Бийч

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
bg: Понка сити

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
bg: Понтиак

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
bg: Понтиак

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
bg: Поплър Блъф

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
bg: Порт Алекзандър

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
bg: Порт Алсуърт

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
bg: Порт Анжелис

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
bg: Порт Аранзас

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
bg: Порт Хейден

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
bg: Порт Хоуп

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
bg: Порт Исабел

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
bg: Порт Лавака

note: A city in California in the United States
en: Porterville
bg: Портървил

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
bg: Портланд

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
bg: Портланд

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
bg: Портсмут

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
bg: Портсмут

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
bg: Пото

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
bg: Потстаун

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
bg: Пукийпси

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
bg: Прери дю Шиен

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
bg: Прат

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
bg: Прескот

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
bg: о-в Преск

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
bg: Престън

note: A city in Utah in the United States
en: Price
bg: Прайс

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
bg: Принстън

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
bg: Провидънс

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
bg: Провинстаун

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
bg: Прово

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
bg: Пуебло

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
bg: Пунта Горда

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
bg: Куекъртаун

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
bg: Куантико

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
bg: Килайюте

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
bg: Куинси

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
bg: Ресин

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
bg: Ралий

note: A city in California in the United States
en: Ramona
bg: Рамона

note: A city in California in the United States
en: Rancho Cucamonga
bg: Ранчо Кукамонга

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
bg: Рантул

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
bg: Рапид сити

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
bg: Ратон

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
bg: Роулинс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
bg: Рединг

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
bg: Ред Блъф

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
bg: Ред Оук

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
bg: Ред Уинг

note: A city in California in the United States
en: Redding
bg: Рединг

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
bg: Редмънд

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
bg: Редууд Фолс

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
bg: Рино

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
bg: Рентон

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
bg: Рексбург

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
bg: Райнландър

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
bg: Райс Лейк

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
bg: Ричмънд

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
bg: Райфъл

note: A city in California in the United States
en: Riverside
bg: Ривърсайд

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
bg: Ривъртън

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
bg: Роуноке

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
bg: Роуноке Рапидс

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
bg: Робинсън

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
bg: Рошел

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
bg: Рочестър

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
bg: Рочестър

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
bg: Рочестър

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
bg: Рок Хил

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
bg: Рок Спрингс

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
bg: Рокфорд

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
bg: Рокланд

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
bg: Рокпорт

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
bg: Рокспрингс

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
bg: Роки Маунт

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
bg: Роу

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
bg: Роджърс

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
bg: Роджърс сити

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
bg: Роум

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
bg: Роум

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
bg: Роум

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
bg: Росо

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
bg: Роузбург

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
bg: Розуел

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
bg: Роксбъро

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
bg: Руидосо

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
bg: Ръш сити

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
bg: Ръсел

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
bg: Ръселвил

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
bg: Ръстън

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
bg: Рутланд

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
bg: Сакраменто

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
bg: Сафърд

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
bg: Сагино

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
bg: Сагуачи

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
bg: Сейнт Клауд

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
bg: Сейнт Джордж

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
bg: Сейнт Джеймс

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
bg: Сейнт Джеймс

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
bg: Сейнт Джонс

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
bg: Сейнт Джонсбъри

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
bg: Сейнт Мерис

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
bg: Сейнт Мерис сити

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
bg: Сейнт Пол

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
bg: Сейлем

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
bg: Сейлем

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
bg: Салида

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
bg: Салина

note: A city in California in the United States
en: Salinas
bg: Салинас

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
bg: Солсбъри

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
bg: Солсбъри

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
bg: Салисоу

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
bg: Салмън

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
bg: Солт Лейк сити

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
bg: Сан Анджело

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
bg: Сан Антонио

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
bg: Сан Бернардино

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
bg: Сан Карлос

note: A city in California in the United States
en: San Diego
bg: Сан Диего

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
bg: Сан Франциско

note: A city in California in the United States
en: San Jose
bg: Сан Хосе

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
bg: Сан Луис Обиспо

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
bg: Сан Маркос

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
bg: Сенд Пойнт

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
bg: Сандберг

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
bg: Сендпойнт

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
bg: Сендуич

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
bg: Санфорд

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
bg: Санфорд

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
bg: Санта Ана

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
bg: Санта Барбара

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
bg: Санта Клара

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
bg: Санта Клара

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
bg: Санта Фе

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
bg: Санта Мария

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
bg: Санта Моника

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
bg: Санта Роса

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
bg: Саранак Лейк

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
bg: Сарасота

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
bg: Солт Сте Мари

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
bg: Савана

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
bg: Савана

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
bg: Савунга

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
bg: Скамън Бей

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
bg: Скапоус

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
bg: Скотсблъф

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
bg: Скотсдейл

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
bg: Сиърси

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
bg: Сиатъл

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
bg: Седалия

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
bg: Селауик

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
bg: Селдовия

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
bg: Селинсгроув

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
bg: Семиноул

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
bg: Семиноул

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
bg: Сюърд

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
bg: Шоуний

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
bg: Шебойгън

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
bg: Шелби

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
bg: Шелбивил

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
bg: Шелдън

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
bg: Шелтън

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
bg: Шенандоа

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
bg: Шеридан

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
bg: Шърман

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
bg: Шърли

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
bg: Шишмареф

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
bg: Шоу Лоу

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
bg: Шрийвпорт

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
bg: Сидни

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
bg: Сидни

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
bg: Сиера Виста

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
bg: Силоум Спрингс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
bg: Силвър Бей

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
bg: Силвър сити

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
bg: Сими Вали

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
bg: Сиукс сити

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
bg: Сиукс Фолс

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
bg: Сайрен

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
bg: Систън

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
bg: Ситка

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
bg: Скагуей

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
bg: Слейтън

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
bg: Слийтмют

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
bg: Слидел

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
bg: Смитфийлд

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
bg: Смирна

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
bg: Снайдър

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
bg: Сода Спрингс

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
bg: Солдотна

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
bg: Съмърсет

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
bg: Съмървил

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
bg: Сонора

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
bg: Саут Бенд

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
bg: Саут Хейвън

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
bg: Саут Хил

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
bg: Саут Лейк Тахо

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
bg: Спарта

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
bg: Спарта

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
bg: Спенсър

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
bg: Спофърд

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
bg: Спокейн

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
bg: Спрингдейл

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
bg: Спрингфилд

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
bg: Спрингфилд

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
bg: Спрингфилд

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
bg: Спрингфилд

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
bg: Спрингфилд

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
bg: Спрингфилд

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
bg: Спрингфилд

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
bg: Сейнт Луис

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
bg: Стафорд

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
bg: Стамфорд

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
bg: Стампийд

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
bg: Станли

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
bg: Стантън

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
bg: Степълс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
bg: Стейт Колидж

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
bg: Стейтсбъро

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
bg: Стейтсвил

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
bg: Стонтън

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
bg: Стиймбоут Спрингс

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
bg: Стивънвил

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
bg: Стърлинг

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
bg: Стърлинг Хейтс

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
bg: Стивънс Пойнт

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
bg: Стилуотър

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
bg: Стоктън

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
bg: Сторм Лейк

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
bg: Стюарт

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
bg: Стърджън Бей

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
bg: Стърджис

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
bg: Щутгарт

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
bg: Съфолк

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
bg: Сълфър Спрингс

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
bg: Сънивейл

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
bg: Сюпириър

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
bg: Съсекс

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
bg: Сътън

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
bg: Сътън

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
bg: Суийтуотър

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
bg: Силвания

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
bg: Сиракуза

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
bg: Такома

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
bg: Тахлекуа

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
bg: Такотна

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
bg: Талкитна

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
bg: Талахаси

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
bg: Тампа

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
bg: Танана

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
bg: Таос

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
bg: Тариол

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
bg: Тейлървил

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
bg: Текама

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
bg: Телърайд

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
bg: Темпе

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
bg: Темпъл

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
bg: Тер-Хоти

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
bg: Терел

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
bg: Тетербъро

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
bg: Тексаркана

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
bg: Дъ Далс

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
bg: Дъ Вилиджис

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
bg: Тедфорд

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
bg: Тийф Ривър Фолс

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
bg: Томастън

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
bg: Томсън

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
bg: Таузънд Оукс

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
bg: Тиликъм

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
bg: Тин сити

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
bg: Титусвил

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
bg: Тоджиак

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
bg: Толедо

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
bg: Томахоук

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
bg: Тонопа

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
bg: Топека

note: A city in California in the United States
en: Torrance
bg: Торанс

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
bg: Тореон

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
bg: Торингтън

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
bg: Трейси

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
bg: Траверс сити

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
bg: Трентън

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
bg: Тринидад

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
bg: Трой

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
bg: Трой

note: A city in California in the United States
en: Truckee
bg: Траки

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
bg: Трут-ор-Консекуенсес

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
bg: Тюсън

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
bg: Тукумкари

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
bg: Тълса

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
bg: Тюника

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
bg: Тупело

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
bg: Таскалуса

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
bg: Туентинайн Палмс

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
bg: Туин Фолс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
bg: Ту Харбърс

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
bg: Тайлър

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
bg: Укиа

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
bg: Уналаклит

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
bg: Уналяска

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
bg: Юнити Вилидж

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
bg: Юнивърсъл сити

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
bg: Увалде

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
bg: Вакавил

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
bg: Валдес

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
bg: Владоста

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
bg: Валънтайн

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
bg: Валехо

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
bg: Валпарайсо

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
bg: Валпарайсо

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
bg: Ван Найс

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
bg: Ванкувър

note: A city in California in the United States
en: Ventura
bg: Вентура

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
bg: Вернал

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
bg: Върнън

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
bg: Веро Бийч

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
bg: Виши

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
bg: Виксбург

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
bg: Виктория

note: A city in California in the United States
en: Victorville
bg: Викторвил

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
bg: Видалия

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
bg: Вилано Бийч

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
bg: Вайнйард Хевън

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
bg: Винтън

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
bg: Вирджиния Бийч

note: A city in California in the United States
en: Visalia
bg: Висалия

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
bg: Уако

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
bg: Уадена

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
bg: Уейдсбъро

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
bg: Уахиауа

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
bg: Уопетън

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
bg: Уайки

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
bg: Уейнрайт

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
bg: Уейкфийлд

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
bg: Уола Уола

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
bg: Уолнът Ридж

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
bg: Уорнър Робинс

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
bg: Уорън

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
bg: Уороуд

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
bg: Уорсоу

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
bg: Уасека

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
bg: Вашингтон

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
bg: Вашингтон

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
bg: Вашингтон

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
bg: Вашингтон

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
bg: Уасила

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
bg: Уаскиш

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
bg: Уотърбъри

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
bg: Ватерло

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
bg: Уотъртаун

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
bg: Уотъртаун

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
bg: Уотъртаун

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
bg: Уотървил

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
bg: Уотсънвил

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
bg: Уоукеган

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
bg: Уоукеша

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
bg: Уоупака

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
bg: Уосоу

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
bg: Уатома

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
bg: Уейкрос

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
bg: Уейн

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
bg: Уейнсвил

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
bg: Уедърфорд

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
bg: Уебстър сити

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
bg: Уелсвил

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
bg: Уеначи

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
bg: Уендоувър

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
bg: Уеслако

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
bg: Уест Бенд

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
bg: Западен Чикаго

note: A city in California in the United States
en: West Covina
bg: Уест Ковина

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
bg: Уест Мемфис

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
bg: Уест Палм Бийч

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
bg: Уест Плейнс

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
bg: Уест Пойнт

note: A city in Wyoming in the United States
en: West Thumb
bg: Уест Тъмб

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
bg: Уест Вали сити

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
bg: Уестърли

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
bg: Уестфийлд

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
bg: Уестхямптън Бийч

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
bg: Уестминстър

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
bg: Уортън

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
bg: Уийтън

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
bg: Уилинг

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
bg: Уайт Плейнс

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
bg: Уайтфийлд

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
bg: Уитиър

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
bg: Уичита

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
bg: Уичита Фолс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
bg: Уилкис-Баре

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
bg: Уилямсбърг

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
bg: Уилямспорт

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
bg: Уилистън

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
bg: Уилоу

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
bg: Уилоу Гроув

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
bg: Уилмингтън

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
bg: Уилмингтън

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
bg: Уилмингтън

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
bg: Уинчестър

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
bg: Уиндър

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
bg: Уиндъм

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
bg: Уиндоу Рок

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
bg: Уиндзър Локс

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
bg: Уинфийлд

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
bg: Уинк

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
bg: Уинемака

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
bg: Уинона

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
bg: Уинслоу

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
bg: Уинстън-Сейлъм

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
bg: Уинтър Хевън

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
bg: Уинтървил

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
bg: Уискасет

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
bg: Уисконсин Рапидс

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
bg: Уайс

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
bg: Уулф Пойнт

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
bg: Уудръф

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
bg: Уустър

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
bg: Уорчестер

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
bg: Уорланд

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
bg: Уортингтън

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
bg: Рангел

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
bg: Уайоминг

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
bg: Якима

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
bg: Якутат

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
bg: Янктън

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
bg: Йонкърс

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
bg: Йорк

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
bg: Йорк

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
bg: Йънгстаун

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
bg: Юма

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
bg: Зейнсвил

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
bg: Уейк Айлънд, летище „Уейк Айлънд Арми Еърфийлд“

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
bg: Шарлот Амали

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
bg: Кристианстед

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
bg: Караско

note: A city in Uruguay
en: Colonia
bg: Колония

note: A city in Uruguay
en: Durazno
bg: Дурасно

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
bg: Малдонадо

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
bg: Монтевидео

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
bg: Нукус

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
bg: Самарканд

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
bg: Ташкент

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
bg: Термиз

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
bg: Ургенч

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
bg: Акаригуа

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
bg: Барселона

note: A city in Venezuela
en: Barinas
bg: Баринас

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
bg: Баркисимето

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
bg: Калабозо

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
bg: Каракас

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
bg: Куидад Боливар

note: A city in Venezuela
en: Coro
bg: Коро

note: A city in Venezuela
en: El Variante
bg: Ел Варианте

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
bg: Ел Вигия

note: A city in Venezuela
en: Guanare
bg: Гуанаре

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
bg: Гуарикуре

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
bg: Гуасдалито

note: A city in Venezuela
en: Güiria
bg: Гуйрия

note: A city in Venezuela
en: La Chica
bg: Ла Чика

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
bg: Маракайбо

note: A city in Venezuela
en: Maracay
bg: Маракай

note: A city in Venezuela
en: Maturín
bg: Матурин

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
bg: Мене Гранде

note: A city in Venezuela
en: Morocure
bg: Морокуре

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
bg: Мерида

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
bg: Парамильо

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
bg: Пуерто Аякучо

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
bg: Пуерто Борбурата

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
bg: Сан Антонио дел Тачира

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
bg: Сан Фелипе

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
bg: Сан Фернандо

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
bg: Сан Хуан де лос Морос

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
bg: Сан Томе

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
bg: Санта Барбара

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
bg: Валенсия

note: A city in Venezuela
en: Valera
bg: Валера

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
bg: Да Нанг

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
bg: Ханой

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
bg: Хо Ши Мин

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
bg: Матауту

note: A city in Yemen
en: 'Adan
bg: Аден

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
bg: Атак

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
bg: Ходейда

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
bg: Мариб

note: A city in Yemen
en: Mori
bg: Мори

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
bg: Сада

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
bg: Сана

note: A city in Yemen
en: Say'un
bg: Сааюн

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
bg: Таиз

note: A city in Zambia
en: Chinganze
bg: Чингандзе

note: A city in Zambia
en: Livingstone
bg: Ливингстон

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
bg: Лусака

note: A city in Zambia
en: Ndola
bg: Ндола

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
bg: Мариехамн
