MATE Desktop Environment - en to bn translation catalogue (4363 entries)

en: Africa
bn: আফ্রিকা

[ctx: Region]
en: Antarctica
bn: অ্যান্টার্কটিকা

en: Asia
bn: এশিয়া

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
bn: আটলান্টিক

en: Australasia &amp; Oceania
bn: অস্ট্রেলেশিয়া এবং; ওশিয়ানা

en: Central and South America
bn: মধ্য এবং দক্ষিণ আমেরিকা

en: Europe
bn: ইউরোপ

en: Middle East
bn: মধ্য প্রাচ্য

en: North America
bn: উত্তর আমেরিকা

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
bn: আফগানিস্থান

note: AL - Albania
en: Albania
bn: আলবানিয়া

note: DZ - Algeria
en: Algeria
bn: আলজেরিয়া

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
bn: আমেরিকান সামোয়া

note: AD - Andorra
en: Andorra
bn: অ্যান্ডোরা

note: AO - Angola
en: Angola
bn: অ্যাঙ্গোলা

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
bn: অ্যাঙ্গিলা

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
bn: অ্যান্টার্কটিকা

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
bn: এনটিগুয়া এবং বার্বুডা

note: AR - Argentina
en: Argentina
bn: আর্জেনটিনা

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
bn: আর্মেনিয়া

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
bn: আরুবা

note: AU - Australia
en: Australia
bn: অস্ট্রেলিয়া

note: AT - Austria
en: Austria
bn: অস্ট্রিয়া

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
bn: আজারবাইজান

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
bn: বাহামাস

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
bn: বাহরাইন

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
bn: বাংলাদেশ

note: BB - Barbados
en: Barbados
bn: বারবাডোস

note: BY - Belarus
en: Belarus
bn: বেলারুস

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
bn: বেলজিয়াম

note: BZ - Belize
en: Belize
bn: বেলিজে

note: BJ - Benin
en: Benin
bn: বেনিন

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
bn: বারমুডা

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
bn: ভুটান

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
bn: বোলিভিয়া

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
bn: বোসনিয়া-হেরজেগোভিনা

note: BW - Botswana
en: Botswana
bn: বোতসোওয়ানা

note: BR - Brazil
en: Brazil
bn: ব্রাজিল

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
bn: ব্রিটিশ আইল্যান্ড ওশান অঞ্চল

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
bn: ব্রিটিশ ভার্জিন আইল্যান্ড

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
bn: ব্রুনেই

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
bn: বুলগারিয়া

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
bn: বার্কিনা ফাসো

note: BI - Burundi
en: Burundi
bn: বুরুন্ডি

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
bn: কম্বোডিয়া

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
bn: ক্যামেরুন

note: CA - Canada
en: Canada
bn: কানাডা

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
bn: কেপ ভার্দে

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
bn: কেইম্যান দ্বীপপুঞ্জ

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
bn: মধ্য আফ্রিকান রিপাবলিক

note: TD - Chad
en: Chad
bn: চাদ

note: CL - Chile
en: Chile
bn: চিলি

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
bn: চীন

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
bn: ক্রিস্টমাস দ্বীপপুঞ্জ

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
bn: কোকোস (কিলিং) আইল্যান্ড

note: CO - Colombia
en: Colombia
bn: কলম্বিয়া

note: KM - Comoros
en: Comoros
bn: কোমোরোস

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
bn: কঙ্গো গণপ্রজাতন্ত্র

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
bn: কঙ্গো প্রজাতন্ত্র

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
bn: কুক দ্বীপপুঞ্জ

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
bn: কোস্টা রিকা

note: HR - Croatia
en: Croatia
bn: ক্রোয়েশিয়া

note: CU - Cuba
en: Cuba
bn: কিউবা

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
bn: সাইপ্রাস

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
bn: চেক প্রজাতন্ত্র

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
bn: কোট দ লাভর

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
bn: ডেনমার্ক

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
bn: জিবুতি

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
bn: ডোমিনিকা

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
bn: ডোমিনিকান প্রজাতন্ত্র

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
bn: ইকুয়েডর

note: EG - Egypt
en: Egypt
bn: মিশর

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
bn: এল সালভাডোর

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
bn: ইকুয়েটোরিয়াল গিনি

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
bn: ইরিট্রিয়া

note: EE - Estonia
en: Estonia
bn: এস্টোনিয়া

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
bn: ইথিওপিয়া

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
bn: ফল্কল্যান্ড আইলান্ডস (মালভিনাস)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
bn: ফ্যারো দ্বীপপূঞ্জ

note: FJ - Fiji
en: Fiji
bn: ফিজি

note: FI - Finland
en: Finland
bn: ফিনল্যান্ড

note: FR - France
en: France
bn: ফ্রান্স

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
bn: ফেঞ্চ গায়ানা

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
bn: ফেঞ্চ পলিনেশিয়া

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
bn: ফ্রেঞ্চ সাউদার্ন অঞ্চল

note: GA - Gabon
en: Gabon
bn: গ্যাবন

note: GM - Gambia
en: Gambia
bn: গাম্বিয়া

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
bn: জর্জিয়া

note: DE - Germany
en: Germany
bn: জার্মানি

note: GH - Ghana
en: Ghana
bn: ঘানা

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
bn: জিব্রাল্টার

note: GR - Greece
en: Greece
bn: গ্রীস

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
bn: গ্রীনল্যান্ড

note: GD - Grenada
en: Grenada
bn: গ্রানাডা

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
bn: গুয়াডুলুপ

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
bn: গুয়াম

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
bn: গুয়াটেমালা

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
bn: গুয়ের্নসে

note: GN - Guinea
en: Guinea
bn: গিনি

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
bn: গিনি-বিসাউ

note: GY - Guyana
en: Guyana
bn: গায়ানা

note: HT - Haiti
en: Haiti
bn: হাইতি

note: HN - Honduras
en: Honduras
bn: হোনডুরাস

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
bn: হং কং

note: HU - Hungary
en: Hungary
bn: হাঙ্গেরি

note: IS - Iceland
en: Iceland
bn: আইসল্যান্ড

note: IN - India
en: India
bn: ভারত

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
bn: ইন্দোনেশিয়া

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
bn: ইরান

note: IQ - Iraq
en: Iraq
bn: ইরাক

note: IE - Ireland
en: Ireland
bn: আয়ারল্যান্ড

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
bn: আইল অফ ম্যান

note: IL - Israel
en: Israel
bn: ইজরায়েল

note: IT - Italy
en: Italy
bn: ইটালি

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
bn: জামাইকা

note: JP - Japan
en: Japan
bn: জাপান

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
bn: জার্সি

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
bn: জর্ডান

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
bn: কাজাখস্তান

note: KE - Kenya
en: Kenya
bn: কেনিয়া

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
bn: কিরিবাতি

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
bn: কুয়েত

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
bn: কিরঘিজিস্থান

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
bn: লাওস

note: LV - Latvia
en: Latvia
bn: লাটভিয়া

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
bn: লেবানন

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
bn: লেসোথো

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
bn: লাইবেরিয়া

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
bn: লিবিয়া

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
bn: লিইখটেনস্টেইন

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
bn: লিথুয়েনিয়া

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
bn: লাক্সেমবুর্গ

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
bn: মাকাও

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
bn: মেসিডোনিয়া

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
bn: মাদাগাস্কার

note: MW - Malawi
en: Malawi
bn: মালায়ি

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
bn: মালেশিয়া

note: MV - Maldives
en: Maldives
bn: মালদিভস

note: ML - Mali
en: Mali
bn: মালি

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
bn: মাল্টা

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
bn: মার্শ দ্বীপ

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
bn: মার্টিনিক

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
bn: মরিটানিয়া

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
bn: মরিশাস

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
bn: মেওতে

note: MX - Mexico
en: Mexico
bn: মেক্সিকো

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
bn: মাক্রোনেশিয়া, ফেডারেটেড স্টেটস্ অফ

note: MD - Moldova
en: Moldova
bn: মোলডোভা

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
bn: মোনাকো

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
bn: মঙ্গোলিয়া

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
bn: মন্টেনেগ্রো

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
bn: মনসেরাত

note: MA - Morocco
en: Morocco
bn: মরোক্কো

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
bn: মোজাম্বিক

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
bn: মিয়ানমার

note: NA - Namibia
en: Namibia
bn: নামিবিয়া

note: NR - Nauru
en: Nauru
bn: নাউরু

note: NP - Nepal
en: Nepal
bn: নেপাল

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
bn: নেদারল্যান্ডস

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
bn: নেদারল্যান্ডস অ্যান্টেলিস

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
bn: নিউ ক্যালেডোনিয়া

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
bn: নিউজিল্যান্ড

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
bn: নিকারাগুয়া

note: NE - Niger
en: Niger
bn: নাইজার

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
bn: নাইজেরিয়া

note: NU - Niue
en: Niue
bn: নিউয়ে

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
bn: নোরফোল্ক দ্বীপ

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
bn: উত্তর কোরিয়া

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
bn: উত্তর মারিয়ানা দ্বীপ

note: NO - Norway
en: Norway
bn: নরওয়ে

note: OM - Oman
en: Oman
bn: ওমান

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
bn: পাকিস্তান

note: PW - Palau
en: Palau
bn: পালাউ

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
bn: প্যালেস্টিনিয়ান অঞ্চল

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
bn: পানামা

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
bn: পাপুয়া নিউ গিনি

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
bn: প্যারাগুয়ে

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
bn: পেরু

note: PH - Philippines
en: Philippines
bn: ফিলিপাইন্স

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
bn: পিটক্যাইর্ন

note: PL - Poland
en: Poland
bn: পোল্যান্ড

note: PT - Portugal
en: Portugal
bn: পোর্টুগাল

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
bn: পুয়ের্তো রিকো

note: QA - Qatar
en: Qatar
bn: কাতার

note: RO - Romania
en: Romania
bn: রোমানিয়া

note: RU - Russian Federation
en: Russia
bn: রাশিয়া

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
bn: রুয়ান্ডা

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
bn: রিইউনিয়ন

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
bn: সেন্ট বার্থেলেমি

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
bn: সেন্ট হেলেনা

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
bn: সেইন্ট কিটস এন্ড নেভিস

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
bn: সেন্ট লুসিয়া

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
bn: সেন্টমার্টিন

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
bn: সেইন্ট পিয়েরে এন্ড মিকুএলন

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
bn: সেইন্ট ভিনসেন্ট এন্ড দা গ্রেনাডিনস

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
bn: সামোয়া

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
bn: সান মারিনো

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
bn: সাও তোম অ্যান্ড প্রিন্সিপে

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
bn: সৌদি আরব

note: SN - Senegal
en: Senegal
bn: সেনেগাল

note: RS - Serbia
en: Serbia
bn: সার্বিয়া

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
bn: সেশিলস

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
bn: সিয়েরা লিওন

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
bn: স্লোভাকিয়া

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
bn: স্লোভেনিয়া

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
bn: সলোমন দ্বীপ

note: SO - Somalia
en: Somalia
bn: সোমালিয়া

note: ZA - South Africa
en: South Africa
bn: দক্ষিণ আফ্রিকা

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bn: সাউথ জর্জিয়া ও দ্বীপপুঞ্জ

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
bn: দক্ষিণ কোরিয়া

note: ES - Spain
en: Spain
bn: স্পেন

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
bn: শ্রীলঙ্কা

note: SD - Sudan
en: Sudan
bn: সুদান

note: SR - Suriname
en: Suriname
bn: সুরিনাম

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
bn: ভালবার্ড অ্যান্ড জ্যান ম্যায়েন

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
bn: সওয়াজিল্যান্ড

note: SE - Sweden
en: Sweden
bn: সুইডেন

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
bn: সুইতজারল্যান্ড

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
bn: সিরিয়া

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
bn: তাইওয়ান

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
bn: তাজিকিস্তান

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
bn: তানজানিয়া

note: TH - Thailand
en: Thailand
bn: থাইল্যান্ড

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
bn: টিমোর-লেস্ট

note: TG - Togo
en: Togo
bn: টোগো

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
bn: টোকেলাউ

note: TO - Tonga
en: Tonga
bn: টোংগা

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
bn: ত্রিনিদাদ এন্ড টোবোগো

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
bn: টিউনিশিয়া

note: TR - Turkey
en: Turkey
bn: তুর্কি

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
bn: তুর্কমেনিস্তান

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
bn: টার্কস ও কেইকস দ্বীপপুঞ্জ

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
bn: টুভালু

note: UG - Uganda
en: Uganda
bn: উগান্ডা

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
bn: ইউক্রেন

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
bn: সংযুক্ত আরব আমিরশাহী

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
bn: যুক্তরাজ্য

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
bn: যুক্তরাষ্ট্র

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
bn: যুক্তরাষ্ট্র মাইনর আউটলায়িং দ্বীপ

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
bn: যুক্তরাষ্ট্র ভার্জিন দ্বীপ

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
bn: উরুগুয়ে

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
bn: উজবেকিস্তান

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
bn: ভানুয়াটু

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
bn: ভ্যাটিকান সিটি

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
bn: ভেনেজুয়েলা

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
bn: ভিয়েত নাম

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
bn: ওয়ালিস অ্যান্ড ফিউটুনা

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
bn: পশ্চিম সাহারা

note: YE - Yemen
en: Yemen
bn: ইয়েমেন

note: ZM - Zambia
en: Zambia
bn: জামবিয়া

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
bn: জিম্বাবুয়ে

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
bn: স্যান্ড দ্বীপ

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
bn: ওয়েস্টার্ন কংগো

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
bn: ইস্টার্ন কংগো

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
bn: পামার স্টেশন (চিলি সময়)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
bn: রোথেরা রিসার্চ স্টেশন

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
bn: শোয়া স্টেশন

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
bn: ময়সন স্টেশন

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
bn: ভোস্তক স্টেশন

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
bn: ডেভিস স্টেশন

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
bn: কেসি স্টেশন (পশ্চিম অস্ট্রেলিয়া সময়)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
bn: দুমন্ট দ উর্ভিল স্টেশন

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
bn: ম্যাক মুর্দো স্টেশন (নিউজিল্যান্ড সময়)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
bn: অ্যামুন্ডসেন-স্কট সাউথ পোল স্টেশন (নিউজিল্যান্ড সময়)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
bn: ওয়েস্টার্ন ইন্দোনেশিয়া সময়

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
bn: সেন্ট্রাল ইন্দোনেশিয়া সময়

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
bn: ইস্টার্ন ইন্দোনেশিয়া সময়

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
bn: ইস্টার্ন কাজাখস্তান

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
bn: ওয়েস্টার্ন কাজাখস্তান

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
bn: ইস্টার্ন মোংগোলিয়া

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
bn: ওয়েস্টার্ন মঙ্গোলিয়

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
bn: সেন্ট্রাল মঙ্গোলিয়া

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
bn: দানমার্কশাভন

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
bn: ওয়েস্টার্ন গ্রীনল্যান্ড

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
bn: ইস্টার্ন গ্রিনল্যান্ড

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
bn: থুল AFB

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
bn: আটলান্টিক সময়

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
bn: ওয়েস্টান সময়

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
bn: সেন্ট্রাল ওয়েস্টার্ন সময়

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
bn: সেট্রাল সময় (সাউথ অস্ট্রেলিয়া)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
bn: সেন্ট্রাল সময়

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
bn: সেন্ট্রাল সময় (উত্তর অঞ্চল)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
bn: ইস্টার্ন সময় (টাসমানিয়া)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
bn: ইস্টার্ন সময় (ভিক্টোরিয়া)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
bn: ইস্টার্ন সময় (নিউ সাউথ ওয়েলস)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
bn: ইস্টার্ন সময় (কুইন্সল্যান্ড)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
bn: লর্ড হো আইল্যান্ড

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
bn: তাহিতি / সোসাইটি দ্বীপ

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
bn: মার্কেসাস দ্বীপ

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
bn: গ্যাম্বিয়ার দ্বীপ

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
bn: গিলবার্ট দ্বীপ

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
bn: ফিনিক্স দ্বীপ

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
bn: লাইন দ্বীপপুঞ্জ

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
bn: পনপেই / কোস্রায়ে

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
bn: ইয়াপ / ছুক

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
bn: নিউজিল্যান্ড

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
bn: চ্যাটহ্যাম দ্বীপ

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
bn: জনস্টন অ্যাটোল (হাওয়াই সময়)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
bn: মিডওয়ে অ্যাটোল (সামোয়া সময়)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
bn: ওয়েক দ্বীপ

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
bn: টোকাটিন্স

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
bn: বাহিয়া

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
bn: আমাপা / ইষ্ট পারা

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
bn: রোরাইমা

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
bn: মাতো গ্রোসো দো সুল

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
bn: মাতো গ্রোসো

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
bn: ওয়েস্ট অ্যামাজোনাস

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
bn: সিয়ারা, মারানহাও, পারাইবা, পিয়াউই, রিও গ্রান্দে দো নর্তে

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
bn: আলাগোয়াস, সার্গিপে

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
bn: ইষ্ট আমাজোনাস

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
bn: ফার্নান্ডো ডে নরোনহা

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
bn: ওয়েস্ট পারা, রোন্দোনিয়া

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
bn: পের্নামবুকো

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
bn: একর

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
bn: ব্রাসিলিয়া সময়

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
bn: মেইনল্যান্ড চিলি

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
bn: ইস্টার দ্বীপ

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
bn: মেইনল্যান্ড ইকুয়েডর

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
bn: গালাপাগোস দ্বীপ

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
bn: অ্যাজোরেস

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
bn: মেডিরা

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
bn: ম্যাইনল্যান্ড পর্তুগাল

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
bn: কালিনিনগ্রাড সময়

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
bn: মস্কো সময়

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
bn: সামারা সময়

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
bn: ইয়েকাটেরিনবার্গ সময়

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
bn: ওমস্ক সময়

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
bn: ক্রাসনোইয়ারক্স সময়

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
bn: ইরকুটস্ক সময়

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
bn: ইয়াকুটস্ক সময়

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
bn: ভ্লাডিভোস্টক সময়

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
bn: মাগাডান সময়

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
bn: কামচাটকা সময়

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
bn: ক্যানারি আইল্যান্ড

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
bn: মেইনল্যান্ড স্পেন

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
bn: সেউটা অ্যান্ড মেলিলা

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
bn: প্যাসিফিক সময়

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
bn: মাউন্টেন সময়

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
bn: মাউন্টেন সময় (নর্থেস্ট BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
bn: সেন্ট্রাল সময়

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
bn: সেন্ট্রাল সময়, DST নয় (সাসকাটচিউয়ান)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
bn: ইস্টার্ন সময়

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
bn: ইস্টার্ন সময়, DST নয় (সাউথহ্যাম্পটন দ্বীপ, ইত্যাদি)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
bn: অ্যাটলান্টিক সময়

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
bn: নিউফাউন্ডল্যান্ড সময়

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
bn: হাওয়াই অলেশিয়ান সময় (অলেশিয়ান দ্বীপ)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
bn: হাওয়াই অলেশিয়ান সময় (হাওয়াই)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
bn: আলাস্কা সময়

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
bn: মাউন্টেন সময়

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
bn: অস্ট্রেলিয়ান ক্যাপিটাল অঞ্চল

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
bn: নিউ সাউথ ওয়েলস

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
bn: উত্তর অঞ্চল

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
bn: কুইন্সল্যান্ড

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
bn: দক্ষিণ অস্ট্রেলিয়া

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
bn: টাসমানিয়া

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
bn: ভিক্টোরিয়া

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
bn: পশ্চিম অস্ট্রেলিয়া

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
bn: এন্টওয়ের্প

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
bn: ব্রাসেলস, ফ্লেমিস এন্ড ওয়ালন ব্রাবান্ত

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
bn: ইস্ট-ফ্ল্যান্ডার্স

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
bn: হাইনাউত

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
bn: লিমবার্গ

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
bn: লিগে

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
bn: লাক্সেমবুর্গ

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
bn: নামুর

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
bn: ওয়েস্ট-ফ্ল্যান্ডার্স

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
bn: একর

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
bn: আলাগোয়াস

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
bn: আমাপা

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
bn: অ্যামাজোনাস

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
bn: বাহিয়া

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
bn: চিয়ারা

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
bn: ডিস্ট্রিটো ফেডেরাল

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
bn: এস্পিরিতো সান্টো

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
bn: গোইয়াস

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
bn: মারানহাও

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
bn: মাতো গ্রোসো

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
bn: মাতো গ্রোসো দো সুল

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
bn: মিনাস গেরাইস

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
bn: পারানা

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
bn: প্যারাইবা

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
bn: পারা

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
bn: পের্নামবুকো

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
bn: পাউ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
bn: রায়ে গ্রান্দে দো নোর্তে

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
bn: রিও গ্রান্ডে দো সুল

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
bn: রিও ডে জিনেরো

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
bn: রোন্ডোনিয়া

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
bn: রোরাইমা

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
bn: সান্তা কাতারিনা

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
bn: সেরজাইপ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
bn: সাও পাওলো

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
bn: তোকান্তিস

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
bn: অ্যালবের্টা

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
bn: ব্রিটিশ কলাম্বিয়া

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
bn: ম্যানিটোবা

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
bn: নিউ ব্রান্সউইক

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
bn: নিউফাউন্ডল্যান্ড ও ল্যাব্রাডর

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
bn: উত্তরপশ্চিম অঞ্চল

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
bn: নোভাস্কোটিয়া

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
bn: নুনাভাট

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
bn: ওন্টারিও

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
bn: প্রিন্স এডওয়ার্ড দ্বীপ

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
bn: কিউবেক

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
bn: সাসকাচুয়ান

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
bn: ইয়ুকোন অঞ্চল

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
bn: অ্যানহুই

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
bn: বেইজিং

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
bn: চোংকিং

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
bn: ফুজিয়ান

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
bn: গানসু

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
bn: গুয়াংডং

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
bn: গুয়াংজি

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
bn: গুইঝো

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
bn: হাইনান

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
bn: হেইলংজিয়াং

note: A state/province/territory in China
en: Henan
bn: হেনান

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
bn: হুবেই

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
bn: হুনান

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
bn: ইনার মঙ্গোলিয়া

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
bn: গানসু

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
bn: জিলিন

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
bn: লিয়াওনিং

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
bn: সানসি

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
bn: শ্যানটোং

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
bn: সাংহাই

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
bn: সানসি

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
bn: সিচুয়ান

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
bn: টিয়ানজেন

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
bn: জিংজিয়ান

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
bn: ইউনান

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
bn: জেজিয়াং

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
bn: বাডেন-উটেনবার্গ

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
bn: ব্যাভারিয়া

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
bn: বার্লিন

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
bn: ব্র্যান্ডেনবার্গ

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
bn: ব্রেমেন

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
bn: হামবুর্গ

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
bn: হেসে

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
bn: লোয়ার সেক্সোনি

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
bn: মেকলেনবার্গ-ওয়াস্টর্ন পোমেরানিয়া

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
bn: নর্থ রাইন-ওয়েস্টফালিয়া

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
bn: রাইনল্যান্ড-পালাটিনেট

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
bn: সারল্যান্ড

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
bn: স্যাক্সনি

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
bn: স্যাক্সোনি-অ্যাহাল্ট

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
bn: স্ক্লেসউইগ-হোলস্টেইন

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
bn: টুরিংগিয়া

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
bn: অ্যাগুয়াসকালিয়েনটেস

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
bn: বাজা ক্যালিফোর্নিয়া

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
bn: বাজা ক্যালিফোর্নিয়া সুর

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
bn: ক্যাম্পেচে

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
bn: চিয়াপাস

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
bn: চিহুয়াহুয়া

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
bn: কোয়াহুইলা

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
bn: কোলিমা

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
bn: ডিস্ট্রিটো ফেডেরাল

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
bn: ডুরাঙ্গো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
bn: গুয়ানাজাতো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
bn: গুয়েরেরো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
bn: হিদালগো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
bn: জালিস্কো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
bn: মিচোয়াকান

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
bn: মরেলোহ

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
bn: মেক্সিকো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
bn: নিয়েরি

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
bn: নুয়েভো লিয়ন

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
bn: ওক্সাকা

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
bn: পুয়েবলা

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
bn: কুয়েরেটারো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
bn: কুইন্তানা রুহ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
bn: সান লুই দে পোটোসি

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
bn: সিনালোয়া

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
bn: সোনোরা

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
bn: টাবাস্কো

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
bn: টামাউলিপাস

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
bn: লাক্সকালা

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
bn: ভেরাক্রুজ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
bn: ইউকাটান

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
bn: জাকাটেকাস

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
bn: পূর্ব ও দক্ষিণ পূর্ব ইংল্যান্ড

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
bn: মিডল্যান্ডস

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
bn: উত্তর পূর্ব ইংল্যান্ড

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
bn: উত্তর পশ্চিম ইংল্যান্ড

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
bn: উত্তর আয়ারল্যান্ড

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
bn: স্কটল্যান্ড

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
bn: দক্ষিণ এবং দক্ষিণ পশ্চিম ইংল্যান্ড

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
bn: ওয়েলস

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
bn: আলাবামা

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
bn: আলাস্কা

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
bn: আরিজোনা

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
bn: আর্কানসাস

note: A state/province/territory in United States
en: California
bn: ক্যালিফোর্নিয়া

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
bn: কোলোরাডো

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
bn: কনেটিকাট

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
bn: ডেলাওয়ের

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
bn: ডিস্ট্রিক্ট অফ কলাম্বিয়া

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
bn: ফ্লোরিডা

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
bn: জর্জিয়া

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
bn: হাওয়াই

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
bn: আইডাহো

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
bn: ইলিনোয়

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
bn: ইন্ডিয়ানা

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
bn: আইওয়া

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
bn: কানসাস

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
bn: কেন্টাকি

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
bn: লুইজিয়ানা

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
bn: মেইন

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
bn: মেরিল্যান্ড

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
bn: মেসাচ্যুসেটস

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
bn: মিচিগান

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
bn: মিনেসোটা

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
bn: মিসিসিপি

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
bn: মিসুরি

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
bn: মোনটানা

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
bn: নেব্রাস্কা

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
bn: নেভাডা

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
bn: নিউ হ্যাম্পশায়ার

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
bn: নিউ জার্সি

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
bn: নিউ মেক্সিকো

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
bn: নিউইয়র্ক

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
bn: উত্তর ক্যারোলিনা

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
bn: উত্তর ডাকোটা

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
bn: ওহাইও

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
bn: ওকলাহোমা

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
bn: ওরেগন

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
bn: পেনসিলভিনিয়া

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
bn: রোড আইল্যান্ড

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
bn: সাউথ ক্যারোলাইনা

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
bn: সাউথ ডাকোটা

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
bn: টেনেসি

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
bn: টেক্সাস

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
bn: উটাহ

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
bn: ভরমোন্ট

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
bn: ভার্জিনিয়া

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
bn: ওয়াশিংটন

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
bn: পশ্চিম ভার্জিনিয়া

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
bn: উইসকনসিন

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
bn: ওয়াইওমিং

note: A city in Afghanistan
en: Herat
bn: হেরাত

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
bn: কাবুল

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
bn: টিরানা

note: A city in Algeria
en: Adrar
bn: এডরার

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
bn: অ্যালজিয়ার্স

note: A city in Algeria
en: Annaba
bn: আনাবা

note: A city in Algeria
en: Batna
bn: বাটনা

note: A city in Algeria
en: Bechar
bn: বেচার

note: A city in Algeria
en: Bejaia
bn: বেজাইয়া

note: A city in Algeria
en: Berriane
bn: বেরিয়ান

note: A city in Algeria
en: Biskra
bn: বিসক্রা

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
bn: বো সাদা

note: A city in Algeria
en: Chlef
bn: ক্লেফ

note: A city in Algeria
en: Constantine
bn: কনস্ট্যানটাইন

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
bn: ডার-এল-বেইডা

note: A city in Algeria
en: Djanet
bn: জ্যানেট

note: A city in Algeria
en: El Golea
bn: এল গোলিয়া

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
bn: ঘার্ডায়া

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
bn: হাসিস-মেসাউড

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
bn: ইন এমেনাস

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
bn: ইন সালালাহ

note: A city in Algeria
en: Illizi
bn: ইলিজি

note: A city in Algeria
en: Jijel
bn: জিজেল

note: A city in Algeria
en: Laghouat
bn: ল্যাঘুয়াত

note: A city in Algeria
en: Mascara
bn: মাস্কারা

note: A city in Algeria
en: Oran
bn: ওরান

note: A city in Algeria
en: Ouargla
bn: উয়ার্গলা

note: A city in Algeria
en: Setif
bn: সেটিফ

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
bn: সিদি আম্রান

note: A city in Algeria
en: Sidi Bel Abbes
bn: সিদি বেল আব্বেস

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
bn: টামানরাসেট

note: A city in Algeria
en: Tebessa
bn: টেবেসা

note: A city in Algeria
en: Tiaret
bn: টিরারেট

note: A city in Algeria
en: Timimoun
bn: টিমিমুন

note: A city in Algeria
en: Tindouf
bn: টিন্ডুফ

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
bn: লেমসেন

note: A city in Algeria
en: Touggourt
bn: টৌগগৌর্ট

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
bn: পাগো পাগো

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
bn: দি ভ্যালি

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
bn: ফিচেস ক্রিক

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
bn: সেন্ট জনস

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
bn: বুইনোস এয়ারেস

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
bn: কোমোরাডো রিভাডাভিয়া

note: A city in Argentina
en: Corrientes
bn: কোরিয়েন্টিস

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
bn: কর্ডোবা

note: A city in Argentina
en: El Palomar
bn: এল পালোমার

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
bn: এজিইজা

note: A city in Argentina
en: Formosa
bn: ফরমোসা

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
bn: মার ডেল প্লাটা

note: A city in Argentina
en: Mendoza
bn: মেনডোজা

note: A city in Argentina
en: Neuquén
bn: নিউকুয়েন

note: A city in Argentina
en: Posadas
bn: পোসাডাস

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
bn: পুয়ের্তো ইগুয়াজো

note: A city in Argentina
en: Reconquista
bn: রেকোনকুইস্টা

note: A city in Argentina
en: Resistencia
bn: রেসিসটেন্সিয়া

note: A city in Argentina
en: Rosario
bn: রোসারিও

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
bn: রিও গ্যালেগস

note: A city in Argentina
en: Río Grande
bn: রিও গ্রান্ডে

note: A city in Argentina
en: Salta
bn: সাল্টা

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
bn: সান কার্লোস দি বারিলোচে

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
bn: সান ফার্নান্ডো

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
bn: সান সালভাডোর দে জুজুই

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
bn: উশুয়াইয়া

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
bn: ইয়ার্ভান

note: A city in Aruba
en: Camacuri
bn: কামাকুরি

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
bn: ওরাঞ্জেস্টাড

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
bn: অ্যাডিলেইড

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
bn: অ্যালিস স্প্রিংস

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
bn: ব্রিসবেন

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
bn: ব্রুমে

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
bn: বুলসব্রুক

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
bn: কেয়ার্ণস

note: The capital of Australia
en: Canberra
bn: ক্যানবেরা

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
bn: কুলাংগাটা

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
bn: ডারউইন

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
bn: ডুবো

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
bn: ফরেস্ট হিল

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
bn: হোবার্ট

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
bn: কালগুরলি

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
bn: ক্যাথরিন

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
bn: কুনুনুরা

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
bn: লারা

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
bn: লওন্সটন

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
bn: লিয়ারমাউথ

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
bn: মেলবোর্ন

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
bn: মাউন্ট ইসা

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
bn: পার্থ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
bn: রিচমন্ড

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
bn: রকহ্যাম্পটন

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
bn: শেলবোরোহ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
bn: সিডনি

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
bn: ট্যামওয়ার্থ

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
bn: টাউন্সভিল

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
bn: উমেরা

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
bn: আইজেন ইম এনস্তাল

note: A city in Austria
en: Graz
bn: গ্রাজ

note: A city in Austria
en: Hohenems
bn: হোহেনেমস

note: A city in Austria
en: Innsbruck
bn: ইন্সব্রাক

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
bn: ক্ল্যাগেনফার্ট

note: A city in Austria
en: Linz
bn: লিনজ

note: A city in Austria
en: Salzburg
bn: স্যাল্জবার্গ

note: A city in Austria
en: Teesdorf
bn: তিসডর্ফ

note: A city in Austria
en: Tulln
bn: টুলন

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
bn: ভিয়েনা

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
bn: উইয়েনার নিউস্ট্যাডট

note: A city in Austria
en: Zell am See
bn: জেল আম সি

note: A city in Austria
en: Zeltweg
bn: জেল্টওয়েগ

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
bn: বাকু

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
bn: গাংকা

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
bn: ফ্রিপোর্ট

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
bn: জর্জটাউন

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
bn: নাসাউ

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
bn: আল হাধ

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
bn: মানামা

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
bn: চট্টগ্রাম

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
bn: ঢাকা

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
bn: সোলপুর

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
bn: ব্রিজটাউন

note: A city in Barbados
en: Paragon
bn: প্যারাগন

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
bn: ব্রেসট

note: A city in Belarus
en: Homyel'
bn: হোমইয়েল

note: A city in Belarus
en: Hrodna
bn: রোডনা

note: The capital of Belarus
en: Minsk
bn: মিনস্ক

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
bn: ভিটসেবস্ক

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
bn: এন্টওয়ের্প

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
bn: বিউভচেইন

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
bn: বিয়ের্সেত

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
bn: ব্রাসেলস

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
bn: চিয়েভরে

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
bn: এলসেনবোর্ন

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
bn: ফ্লোরেনেস

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
bn: গোসেলিয়েস

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
bn: ক্লিইন ব্রোগেল

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
bn: ককসিজে

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
bn: অস্টেন্ড

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
bn: স্কাফেন

note: A city in Belize
en: Belize City
bn: বেলিজে সিটি

note: A city in Benin
en: Cotonou
bn: কোটোনু

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
bn: পোর্তো-নোভো

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
bn: হ্যামিলটন

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
bn: সেন্ট জর্জ

note: A city in Bolivia
en: Camiri
bn: কামিরি

note: A city in Bolivia
en: Cobija
bn: কোবিজা

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
bn: কোচাবাম্বা

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
bn: কনসেপশিওন

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
bn: লা পাজ

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
bn: মাগডালেনা

note: A city in Bolivia
en: Oruro
bn: ওরুরো

note: A city in Bolivia
en: Potosí
bn: পোটোসি

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
bn: পুয়ের্তো সুয়ারেজ

note: A city in Bolivia
en: Reyes
bn: রেস

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
bn: রিবেরাল্টা

note: A city in Bolivia
en: Roboré
bn: রোবোরে

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
bn: রুরেনাবাখ

note: A city in Bolivia
en: San Borja
bn: সান বোর্জা

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
bn: সান ইগন্যাশিও ডে ভেলাস্কো

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
bn: সান জোয়াকুইন

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
bn: সান হোসে ডে চিকুইটস

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
bn: সান্তা আনা দে ইয়াকুমা

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
bn: সান্তা ক্রুজ

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
bn: সুকরে

note: A city in Bolivia
en: Tarija
bn: টারিজা

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
bn: ত্রিনিদাদ

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
bn: ভিলামোন্টেসস

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
bn: ভিরু-ভিরু

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
bn: ইয়াকুবা

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
bn: বানজা লুকা

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
bn: মোস্টার

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
bn: সারায়েভো

note: A city in Botswana
en: Francistown
bn: ফ্রানসিসটাউন

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
bn: গাবারোন

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
bn: ঘানজি

note: A city in Botswana
en: Kasane
bn: কাসানে

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
bn: লেথলাকানে

note: A city in Botswana
en: Lokerane
bn: লোকেরান

note: A city in Botswana
en: Maun
bn: মাউন

note: A city in Botswana
en: Mochudi
bn: মোছুডি

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
bn: সেলেবি ফিকওয়ে

note: A city in Botswana
en: Tshabong
bn: সাবোং

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
bn: অল্টা ফ্লোরেস্টা

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
bn: অল্টামিরা

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
bn: অ্যানাপোলিস

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
bn: আরাকাজু

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
bn: বার্বাসেনা

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
bn: বারা ডো গার্সাস

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
bn: বাউরু

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
bn: বেলো হোরিজোনতে

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
bn: বেলেম

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
bn: বোয়া ভিস্টা

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
bn: বোম জেসাস দা লাপা

note: The capital of Brazil
en: Brasília
bn: ব্রাসিলিয়া

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
bn: চিমবোতে

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
bn: ক্যাম্পো গ্রান্ডে

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
bn: ক্যাম্পিনাস

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
bn: ক্যাম্পো গ্রান্ডে

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
bn: ক্যাম্পো

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
bn: কনসেইকাও দো আরাগুয়াইআ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
bn: কোরাম্বা

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
bn: ক্রুজেরো ডো সুল

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
bn: কুইয়াবা

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
bn: কুরিটিবা

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
bn: ফ্লোরিয়ানোপোলিস

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
bn: ফোর্টালেজা

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
bn: ফোজ ডো ইগুয়াকু

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
bn: গোইয়ানিয়া

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
bn: গুয়ারাটিনগুয়েতা

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
bn: গুয়ারুলহস

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
bn: ইলহেউস

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
bn: ইম্পেরাত্রিজ

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
bn: ইটাইটুবা

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
bn: জাকারেয়াকাংগা

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
bn: জোয়াও পেসসোয়া

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
bn: জুইজ দে ফোরা

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
bn: লন্ডরিনা

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
bn: মাসেইও

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
bn: মানাউস

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
bn: মানিকোর

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
bn: মারাবা

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
bn: মারিংগা

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
bn: মন্টেস ক্লারোস

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
bn: মসোরো

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
bn: নেটেল

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
bn: ওইয়াপোক

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
bn: পাল্মৈরাস

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
bn: পার্নাইবা

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
bn: পালো আফোন্সো

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
bn: পেলোটাস

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
bn: পেট্রোলিনা

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
bn: পিরাকুনুগা

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
bn: পিরি গ্রান্ডে

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
bn: পোন্টা পোরা

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
bn: পোর্টো এলেগ্রে

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
bn: পোকোস দে কালদাস

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
bn: প্রেসিডেন্তে প্রুডেন্তে

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
bn: পোর্টো সেগুরো

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
bn: পোর্টো ভেলহো

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
bn: রিসাইফে

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
bn: রিও ব্রাংকো

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
bn: রিও ডে জিনেরো

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
bn: সালভাডোর

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
bn: সান্টা মারিয়া

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
bn: সান্টারেম

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
bn: সান্তোস

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
bn: সাও ফিলিক্স

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
bn: সাও গেব্রিয়েল

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
bn: সাও হোসে ডস কাম্পো

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
bn: সাও লুইস

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
bn: সাও পাওলো

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
bn: সাও পেদ্রও দা আলদেইয়া

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
bn: তারাউয়াকা

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
bn: তেফে

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
bn: টেরেসিনা

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
bn: টুকুরুই

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
bn: উবেরাবা

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
bn: উবেরল্যান্ডিয়া

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
bn: উরুগুয়াইনা

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
bn: ভিলা ডোস রেমেডিওস

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
bn: ভিলহেনা

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
bn: ভিটোরিয়া

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
bn: ভিতোরিয়া দা কনকিস্তা

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
bn: রোড টাউন

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
bn: দি মিল

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
bn: বন্দর সেরি বেগাওয়ান

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
bn: বার্গ্যেস

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
bn: গোর্না ওরয়াহোভিৎসা

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
bn: প্লোভডিভ

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
bn: সোফিয়া

note: A city in Bulgaria
en: Varna
bn: ভারনা

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
bn: ওইউগাডুগৌ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
bn: বুজুমবুরা

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
bn: পেনোম পেন

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
bn: সিমরিপ

note: A city in Cameroon
en: Douala
bn: দুওলা

note: A city in Cameroon
en: Garoua
bn: গারোয়া

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
bn: গেওনডের

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
bn: ইয়াওন্ডে

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
bn: অ্যাবোটসফোর্ড

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
bn: অ্যাগাসিজ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
bn: আকলাভিক

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
bn: অ্যালিশন হার্বার

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
bn: অল্টা লেক

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
bn: আমকুই

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
bn: আর্জেনটিয়া

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
bn: আরভিয়াট

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
bn: অ্যাসিনিবোইয়া

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
bn: ব্যাগটভিল

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
bn: বেই-কামিউ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
bn: বেই-সেন্ট-ক্যাথেরিন

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-de-la-Trinité
bn: বেই-ডে-লা-ট্রিনিটে

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
bn: বেকার লেক

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
bn: ব্যালডোনেল

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
bn: ব্যাংক্রোফ্ট

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
bn: বানফ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
bn: ব্যাথার্স্ট

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
bn: বে সেন্ট লরেন্স

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
bn: বার্ডমোর

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
bn: বিউসভিল

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
bn: বিউপোর্ট

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
bn: বিভার হার্বার

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
bn: বেডফোর্ড

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
bn: বেলা কুলা

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
bn: বেলিন

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
bn: বেরেন্স রিভার

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
bn: বার্গেন

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
bn: ব্ল্যাঙ্ক স্যাবলন

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
bn: ব্লু রিভার

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
bn: বোট বেসিন

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
bn: বোরডেন

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
bn: বো দ্বীপ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
bn: ব্যান্ডন

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
bn: ব্রডভিউ

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
bn: ব্রুকস

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
bn: বাফেলো ন্যারোজ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
bn: বার্লিংটন

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
bn: বার্নস লেক

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
bn: বুরওয়াশ ল্যান্ডিং

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
bn: নিউ ক্যালেডোনিয়া

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
bn: ক্যাকগারি

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
bn: কেমব্রিজ বে

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
bn: ক্যাম্পবেল রিভার

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
bn: কান্সো

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
bn: কেন্টন

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
bn: কেপ-সাত

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
bn: ক্যাপো মেলে

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
bn: কেপ কোভ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
bn: কেপ ডরসেট

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
bn: কেপ ডায়ার

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
bn: কেপ প্যারি

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
bn: কেপ রাচে

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
bn: কার্ডস্টন

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
bn: ক্যারিবু দ্বীপপূঞ্জ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
bn: কার্মাক্স

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
bn: কার্মান

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
bn: কার্টরাইট

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
bn: ক্যাস্টলগার

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
bn: সেন্ট্রাল প্যাট্রিশিয়া

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
bn: চ্যাপলিউ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
bn: শার্লোটটাউন

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
bn: চেস্টারফিল্ড ইনলেট

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
bn: চিবুগামাউ-চাপাইস

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
bn: চার্চিল

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
bn: চেটিক্যাম্প

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
bn: ক্লারেশহোল্ম

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
bn: ক্লিন্টন

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
bn: ক্লাইড রিভার

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
bn: কোবুর্গ

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
bn: কোল্ড লেক

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
bn: কোলম্যান

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
bn: কলিংউড

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
bn: কোমোক্স

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
bn: কপ্পেল

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
bn: কোরাল হার্বার

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
bn: করোনেশান

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
bn: ক্র্যানব্রুক

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
bn: ক্রেস্টন

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
bn: দ্যফিন

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
bn: ডসন

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
bn: ডিস লেক

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
bn: ডিয়ার লেক

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
bn: দিল্লী

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
bn: ডিংওয়াল

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
bn: ডিপার হার্বার

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
bn: ড্রামহেলার

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
bn: ড্রাইডেন

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Délįne
bn: ডেলিন

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
bn: আর্লটন

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
bn: ইস্ট পপলার

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
bn: ইস্টেন্ড

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
bn: এডমান্টন

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
bn: এডসন

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
bn: এলিয়ট লেক

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
bn: এলমিরা

note: A city in Alberta in Canada
en: Embarras Portage
bn: এমবারাস পোর্টেজ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
bn: এংগ্লি

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
bn: এন্নাডাই

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
bn: ইরিউ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
bn: এস্কুইমল্ট

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
bn: ইস্টিভান

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
bn: এস্থার

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
bn: ইউরেকা

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
bn: ফেরোল পয়েন্ট

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
bn: ফ্লিন ফ্লোন

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
bn: ফোর্ট চিপেওয়াএন

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
bn: ফোর্ট গুড হোপ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
bn: ফোর্ট গ্রাহাম

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
bn: ফোর্ট ম্যাকমুরে

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
bn: ফোর্ট নেলসন

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
bn: ফোর্ট প্রোভিডেন্স

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
bn: ফোর্ট সিম্পসন

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
bn: ফোর্ট স্মিথ

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
bn: ফোর্ট-রুপার্ট

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
bn: ফ্রিড্রিকটন

note: A city in Ontario in Canada
en: Front of Escott
bn: ফ্রন্ট অফ এস্কট

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
bn: গ্যাব্রলিওলা

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
bn: গেজটাউন

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
bn: গ্যান্ডার

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
bn: গ্যাস্পে

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
bn: গ্যাটিন্যু

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
bn: জেরাল্ডটন

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
bn: গিলাম

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
bn: গিম্লি

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
bn: জোয়া হাভেন

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
bn: গোদেরিচ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
bn: গোল্ডেন

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
bn: গুজ বে

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
bn: গোর বে

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
bn: গ্র্যান্ড রেপিডস

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
bn: গ্র্যান্ড-এটাং

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
bn: গ্র্যান্ডে প্রেইরি

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
bn: গ্রিনউড

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
bn: হ্যাইনস জাঙ্কশান

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
bn: হ্যালিফ্যাক্স

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
bn: হল সমুদ্র সৈকত

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
bn: হ্যালোওয়েল

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
bn: হ্যামিলটন

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
bn: হার্বার ব্রেটন

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
bn: হ্যারিংটন হার্বার

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
bn: সেন্ট-পিয়ের

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
bn: হে রিভার

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
bn: হেব্রন

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
bn: হেরন বে

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
bn: হাই লেভেল

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
bn: হলিবার্ন

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
bn: হলম্যান

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
bn: হোপ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
bn: হোপডেল

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
bn: ইগলোলিক

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
bn: ইনুজুয়াক

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
bn: ইনুভিক

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
bn: ইকালুইত

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
bn: আইল্যান্ড লেক

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
bn: ইভুগিভিক

note: A city in Quebec in Canada
en: Jacques-Cartier
bn: জাখ-কার্তিয়ের

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
bn: জ্যাসপার

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
bn: জনকুইরে

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
bn: কামলুপস

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
bn: কাপুসকাসিং

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
bn: কোলোনা

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
bn: কেনোরা

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
bn: কেন্টভিল

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
bn: কিন্ডার্সলি

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
bn: কিংস্টন

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
bn: কোয়ার্তাক

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
bn: কুগারুক

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugluktuk
bn: কুগলুকতুক

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
bn: কুউজ্জুয়াক্

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
bn: লে আনসে সেন্ট জন

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
bn: লে অ্যাসেনসিয়ন

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
bn: লে অ্যাসোমশান

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
bn: লা বাই

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
bn: লা রঞ্জে

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
bn: লা তুকে

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
bn: ল্যাক লা বীচে

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
bn: লাস্কুইটি

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
bn: লিডার

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
bn: লিফ রিভার

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
bn: লেনক্সভিল

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
bn: লেথব্রিজ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
bn: লিটল প্রেইরি

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
bn: লিভারপুল

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
bn: লয়েডমিনিস্টার

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
bn: লন্ডন

note: A city in Quebec in Canada
en: Longue-Pointe-de-Mingan
bn: লোংগু পোয়েন্টে দি মিংগান

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
bn: লাকি লেক

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
bn: লিন লেক

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
bn: লেইটন

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
bn: ম্যাক্কোভিক

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
bn: মানিওয়াকি

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
bn: মেপল ক্রীক

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
bn: ম্যারিকোর্ট

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
bn: মেরিস হার্বার

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
bn: মাটাগামি

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
bn: মেয়ো

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
bn: ম্যাকলিওড লেক

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
bn: মেডো লেক

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
bn: মেডিসিন হ্যাট

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
bn: মেলফর্ট

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
bn: মায়ামি

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
bn: মিল্ক রিভার

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
bn: মোন্কটন

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
bn: মন্ট-আপিকা

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
bn: মন্ট জোলি

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
bn: মন্টম্যাগ্নি

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
bn: মনট্রিল

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
bn: মুসোনি

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
bn: মর্ডেন

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
bn: মাউন্ট ফরেস্ট

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
bn: মাউন্ট পার্ল পার্ক

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
bn: মুসকোকা ফলস

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
bn: নাহান্নি বুট্টে

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
bn: নাইন

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
bn: নাকুস্প

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
bn: নানাইমো

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
bn: নানুজ বে

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
bn: ন্যান্টিকোক

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
bn: ন্যাটাল

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
bn: নাতাশকুয়ান

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
bn: নেড্ডি হার্বার

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
bn: নেলসন

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
bn: নিউ কার্লাইল

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
bn: নিকোলেত

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
bn: নিপাওইন

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
bn: নরম্যান ওয়েলস

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
bn: নর্ম্যান্ডিন

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
bn: নর্থ ব্যাটেলফোর্ড

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
bn: উত্তর বে

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
bn: নর্থ কামলুপস

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
bn: নরওয়ে হাউস

note: A city in Quebec in Canada
en: Notre-Dame-de-la-Salette
bn: নত্র-দাম-দে-লা-সালেত

note: A city in Quebec in Canada
en: Nouveau-Comptoir
bn: নুভু-কমপ্টয়র

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
bn: নুটাক

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
bn: ওশান ফলস

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
bn: ওল্ড ক্রো

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
bn: ওয়ানফোর

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
bn: ওসোউস

note: The capital of Canada
en: Ottawa
bn: ওটাওয়া

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
bn: পাংনিরটুং

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
bn: প্যারেন্ট

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
bn: পাউলাটুক

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
bn: পিস রিভার

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
bn: পেন্টিকটন

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
bn: পাটওয়ায়া

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
bn: পিটারবরো

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
bn: পেতিত রিভিয়ের

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
bn: পাইলট মাউন্ড

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
bn: পিঞ্চার ক্রিক

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
bn: পিট মেডোজ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
bn: পন্ড ইনলেট

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
bn: পোর্ট হার্ডি

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
bn: পোর্ট সিম্পসন

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
bn: পোর্ট ওয়েলার

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
bn: পোর্ট-মেনিয়ের

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
bn: পোর্টনিউফ

note: A city in Quebec in Canada
en: Poste-de-la-Baleine
bn: পাস্তা দে লা বালেইন

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
bn: পাওয়েল রিভার

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
bn: প্রিন্স অ্যালবার্ট

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
bn: প্রিন্স জর্জ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
bn: প্রিন্স রূপার্ট

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
bn: প্রিন্সটন

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
bn: পোভুঙ্গনিটুক

note: A city in Nunavut in Canada
en: Qikiqtarjuaq
bn: কিকিতারাজুয়াক

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
bn: কিউবেক

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
bn: কুইন শার্লোট

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
bn: কোয়েসনেল

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
bn: র‍্যাডিসন

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
bn: রেঙ্কিন ইনলেট

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
bn: রেড ডিয়ার

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
bn: রেড লেক

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
bn: রেজিনা

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
bn: রিপালস বে

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
bn: রেসোল্যুট

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
bn: রেভেলস্ট্রোক

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
bn: রিভিয়ের-দু-লুপ

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
bn: রিভিয়ের-লা-মাদিলিন

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
bn: রবারভেল

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
bn: রকগ্লেন

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
bn: রকি মাউন্টেন হাউস

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
bn: রকি পয়েন্ট

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
bn: রোজটাউন

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
bn: রুওয়েন

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
bn: সাখস্‌ হার্বার

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
bn: সেন্ট এনথনি

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
bn: সেন্ট-ক্যাথেরিন

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
bn: সেন্ট জন

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
bn: সেন্ট জনস

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
bn: সেন্ট লিওনার্ড

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
bn: সেন্ট স্টিফেন

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
bn: সেন্ট-আনিসেট

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Chrysostome
bn: সেন্ট-ক্রাইসোস্টোমে

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
bn: সেন্ট-ফেবিয়েন

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
bn: সেন্ট-ফ্রানসোয়া

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
bn: সেন্ট-আনরি-দে-তাইলোন

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
bn: সেন্ট-জেন

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
bn: সেন্ট-জোয়াচিম

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
bn: সেন্ট-জোভিত

note: A city in Quebec in Canada
en: Sainte-Anne-de-la-Pocatière
bn: সেন্ট-আন্নে-দে-লা-পোচাটিয়ের

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
bn: স্যালমন আর্ম

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
bn: স্যান্ডস্পিট

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
bn: সার্নিয়া

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
bn: সাসকাটুন

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
bn: সল্ট স্টে মারি

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
bn: স্খেফারভিল

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
bn: সিইব

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
bn: সেন্নেভিল

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
bn: সেপ্ট-ইলেস

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
bn: শয়িনিগান

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
bn: শিট হার্বার

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
bn: শেরব্রুক

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
bn: শিঙ্গল পয়েন্ট

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
bn: সিউক্স লুক-আউট

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
bn: স্লেভ লেক

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
bn: স্মিথার্স

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
bn: স্ন্যাগ

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
bn: সাউথএন্ড

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
bn: স্পরিটি রিভার

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
bn: স্পিরিটউড

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
bn: স্কোয়ামিশ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
bn: স্টিফেন

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
bn: স্টিফেনভিল

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
bn: স্টিভেস্টন

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
bn: স্টিওয়ার্ট

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
bn: স্টোনহ্যাম

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
bn: স্টোনি রেপিডস

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
bn: সাডবারি

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
bn: সামারল্যান্ড

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
bn: সামারসাইড

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
bn: সোয়ান রিভার

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
bn: সুইফ্ট কারেন্ট

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
bn: সিডনি

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
bn: টালোয়াক

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
bn: টেরা নোভা

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
bn: টেরেস

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
bn: টেসলিন

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
bn: দি পাস

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
bn: থম্পসন

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
bn: থ্রি হিলস

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
bn: থান্ডার বে

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
bn: তিগনিশ

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
bn: টিমিন্স

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
bn: টোবের্মোরি

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
bn: টোফিনো

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
bn: টরোন্টো

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
bn: টো হিল

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
bn: ট্রেনটন

note: A city in Quebec in Canada
en: Trois-Rivières
bn: ত্রোইস-রিভিয়েরেস

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
bn: ট্রাউট লেক

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
bn: টুকটয়াকটুক

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
bn: তুনুনুক

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
bn: টুয়িলিনগেট

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
bn: উপাসালা

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
bn: উরেনিয়াম সিটি

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
bn: ভ্যাল ম্যারি

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
bn: ভ্যাল ডি'ওর

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
bn: ভ্যালকার্টিয়ার বিমানবন্দর

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
bn: ভেঙ্কুভার

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
bn: ভ্যারেনেস

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
bn: ভেগ্রেভিল

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
bn: ভারনন

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
bn: ভিক্টোরিয়া

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
bn: ভিক্টোরিয়া সমুদ্র সৈকত

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
bn: ওয়াবুশ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
bn: ওয়াটারলু

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
bn: ওয়াট্রাস

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
bn: ওয়াটসন লেক

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
bn: ওয়াওয়া

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
bn: ওয়েস্টপোর্ট

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
bn: ওয়েবার্ন

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
bn: হা তি

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
bn: হোয়াইট রক

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
bn: ওয়াইটকোর্ট

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
bn: হোয়াইটফিস ফল্স

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
bn: ওয়াইটহর্স

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
bn: ওয়ারটন

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
bn: উইলিয়ামস লেক

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
bn: উইন্ডসর

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
bn: উইনিপেগ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
bn: উইন্টার হার্বার

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
bn: ডিনার্ড

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
bn: ইয়ারমাউথ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
bn: ইয়েলোনাইফ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
bn: ইয়োর্কটন

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
bn: প্রেগুইকা

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
bn: জর্জটাউন

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
bn: নব হিল

note: A city in the Cayman Islands
en: Red Bay Estate
bn: রেড বে এস্টেট

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
bn: বাংগাসসু

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
bn: বানগুই

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
bn: বেরবেরাতি

note: A city in Chad
en: Moundou
bn: মুনডো

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
bn: ডজামেনা

note: A city in Chad
en: Sarh
bn: শার

note: A city in Chile
en: Antofagasta
bn: এনটোফাগাস্টা

note: A city in Chile
en: Arica
bn: আরিকা

note: A city in Chile
en: Balmaceda
bn: বালমাসেডা

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
bn: কনসেপশিওন

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
bn: হাংগা রোয়া

note: A city in Chile
en: Iquique
bn: ইকিকি

note: A city in Chile
en: La Serena
bn: লা সেরেনা

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
bn: পুয়ের্তো মন্ট

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
bn: পুন্টা এরেনাস

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
bn: সান্টা টেরেসা

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
bn: সানটিয়েগো

note: A city in Chile
en: Temuco
bn: টেমুকু

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
bn: বেইজিং

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
bn: চ্যাংচুন

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
bn: চাঙ্গসা

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
bn: চেংডু

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
bn: চোংকিং

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
bn: ডালিয়েন

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
bn: ফুঝাউ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
bn: গুয়াংজাও

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
bn: গুইলিন

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
bn: হ্যাঙ্গজু

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
bn: হার্বিন

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
bn: হেফেই

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
bn: হোহ্হোট

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
bn: কাশি

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
bn: কুনমিং

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
bn: লানজু

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
bn: নানজিং

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
bn: নানিং

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
bn: কিংডাও

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
bn: সানয়া

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
bn: সাংহাই

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
bn: শ্যান্টু

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
bn: শিনয়াংগা

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
bn: শেনঝেন

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
bn: তাইউন

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
bn: টিয়ানজেন

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
bn: উরুমকি

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
bn: উহান

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
bn: জিয়ান

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
bn: জিয়ামিন

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
bn: হ্যাঙ্গজু

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
bn: ড্রামসাইট

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
bn: ফ্লাইং ফিস কোভ

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
bn: ব্যান্টাম ভিলেজ

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
bn: বারানকিলা

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
bn: বোগোতা

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
bn: বুকারামাঙ্গা/পালোনেগ্রো

note: A city in Colombia
en: Cali
bn: ক্যালি

note: A city in Colombia
en: Cartagena
bn: কার্টাজেনা

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
bn: কুকুতা

note: A city in Colombia
en: Ibagué
bn: ইবাগ

note: A city in Colombia
en: Ipiales
bn: ইপিয়েলস

note: A city in Colombia
en: Leticia
bn: লেটিসিয়া

note: A city in Colombia
en: Medellín
bn: মেডেল্লিন

note: A city in Colombia
en: Monteria
bn: মনটেরিয়া

note: A city in Colombia
en: Pasto
bn: পাস্তো

note: A city in Colombia
en: Pereira
bn: পেরৈরা

note: A city in Colombia
en: Popayán
bn: পোপায়ান

note: A city in Colombia
en: Quibdó
bn: কুইব্দো

note: A city in Colombia
en: Riohacha
bn: রিওহাছা

note: A city in Colombia
en: Rionegro
bn: রিওনেগ্রো

note: A city in Colombia
en: San Andrés
bn: সান আন্দ্রেজ

note: A city in Colombia
en: Santa Marta
bn: সান্টা মার্তা

note: A city in Colombia
en: Villavicencio
bn: ভিল্লাভিসেনসিও

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
bn: মালেনি

note: The capital of Comoros
en: Moroni
bn: মোরোনি

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
bn: কিনশাসা

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
bn: ব্রাজাভিল

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
bn: পয়েন্টে-নোয়ের

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
bn: আভারুয়া

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
bn: আলাজুয়েলা

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
bn: লাইবেরিয়া

note: A city in Costa Rica
en: Mata de Palo
bn: মাতা দে পালো

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
bn: পুয়ের্তো লিমন

note: The capital of Costa Rica
en: San José
bn: সান হোসে

note: A city in Croatia
en: Bol
bn: বোল

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
bn: ডুব্রোভনিক

note: A city in Croatia
en: Jelovice
bn: জেলোভিচে

note: A city in Croatia
en: Liška
bn: লিস্কা

note: A city in Croatia
en: Osijek
bn: ওসিজেক

note: A city in Croatia
en: Rijeka
bn: রিজেকা

note: A city in Croatia
en: Split
bn: স্প্লিট

note: A city in Croatia
en: Zadar
bn: জাডার

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
bn: জাগ্রেব

note: A city in Cuba
en: Camagüey
bn: ক্যামাগুয়ে

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
bn: সিনফিউগোস

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
bn: গুয়ান্টানামো, ওরিয়েন্তে

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
bn: হাভানা

note: A city in Cuba
en: Holguín
bn: হোলগুইন

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
bn: মানজানিলো

note: A city in Cuba
en: Matanzas
bn: মাতানজাস

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
bn: সান্টিয়েগো ডে কিউবা

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
bn: আক্রোতিরি

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
bn: লারনাকা

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
bn: নিকোসিয়া

note: A city in Cyprus
en: Paphos
bn: পাফোস

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
bn: তিমব্যু

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
bn: ব্রনো

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
bn: হোলেসভ

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
bn: কারলোভি ভেরি

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
bn: লিবেরেক

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
bn: ওস্ট্রাভা

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
bn: প্রাগ

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
bn: আবিদজান

note: A city in Denmark
en: Billund
bn: বিলুন্ড

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
bn: কোপেনহেগেন

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
bn: এসবজার্গ

note: A city in Denmark
en: Karup
bn: কারুপ

note: A city in Denmark
en: Kastrup
bn: ক্যাস্ট্রুপ

note: A city in Denmark
en: Mejlby
bn: মেজবি

note: A city in Denmark
en: Odense
bn: ওডেনসে

note: A city in Denmark
en: Roskilde
bn: রসকিল্ডে

note: A city in Denmark
en: Rønne
bn: রন্নে

note: A city in Denmark
en: Skrydstrup
bn: স্ক্রাইডস্ট্রুপ

note: A city in Denmark
en: Sottrupskov
bn: সোত্রুপস্কোভ

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
bn: টির্সট্রুপ

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
bn: ভ্যামড্রুপ

note: A city in Denmark
en: Ålborg
bn: অ্যালবোর্গ

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
bn: জিবুতি

note: A city in Dominica
en: Marigot
bn: মারিগট

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
bn: রুসো

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
bn: সেন্ট জোসেফ

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
bn: বারাহোনা

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
bn: লা রোমানা

note: A city in the Dominican Republic
en: Mancha Nueva
bn: মাচ্ঞা নুয়েভা

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
bn: পান্টানাল

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
bn: পুয়ের্তো প্লাটা

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
bn: সানটিয়েগো

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
bn: সান্তো ডোমিংগো

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
bn: গুয়াকুইল

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
bn: ল্যারাকুঙ্গা

note: A city in Ecuador
en: Manta
bn: মানটা

note: The capital of Ecuador
en: Quito
bn: কুইতো

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
bn: আল 'আরিশ

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
bn: আল 'ঘার্ডায়া

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
bn: আল কাবুতি

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
bn: আলেকজান্দ্রিয়া

note: A city in Egypt
en: Aswan
bn: আসওয়ান

note: A city in Egypt
en: Asyut
bn: অ্যাসিট

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
bn: কায়রো

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
bn: লাক্সোর

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
bn: মেরসা মাটরুহ

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
bn: শার্ম এল শেইখহিন্টল

note: A city in Egypt
en: Taba
bn: টাবা

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
bn: কোমালাপা

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
bn: ইলোপ্যাংগো

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
bn: সান সালভাডোর

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
bn: মালাবো

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
bn: কুর্রেসসারে

note: A city in Estonia
en: Kärdla
bn: কার্ডলা

note: A city in Estonia
en: Pärnu
bn: পার্নু

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
bn: টালিন

note: A city in Estonia
en: Tartu
bn: তারতু

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
bn: স্ট্যানলি

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
bn: সোরভাগুর

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
bn: তোরশান

note: A city in Finland
en: Enontekiö
bn: এনোনটেকো

note: A city in Finland
en: Halli
bn: হাল্লি

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
bn: হেলসিংকি

note: A city in Finland
en: Ivalo
bn: ইভালো

note: A city in Finland
en: Joensuu
bn: জোয়েনসু

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
bn: জিভাসকাইলা

note: A city in Finland
en: Kajaani
bn: কাজানি

note: A city in Finland
en: Kauhava
bn: কাউহাভা

note: A city in Finland
en: Kemi
bn: কেমি

note: A city in Finland
en: Kittilä
bn: কিত্তিলা

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
bn: ক্রুনুপি

note: A city in Finland
en: Kuopio
bn: কুয়োপিও

note: A city in Finland
en: Kuusamo
bn: কিউসামো

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
bn: ল্যাপিরান্তা

note: A city in Finland
en: Mikkeli
bn: মিক্কেলি

note: A city in Finland
en: Oulu
bn: ওউলু

note: A city in Finland
en: Pori
bn: পোরি

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
bn: রোভানিয়েমি

note: A city in Finland
en: Savonlinna
bn: সাভোলিন্না

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
bn: সেইনাজোকি-ইলমাজোকি

note: A city in Finland
en: Tampere
bn: ট্যাম্পের

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
bn: টুর্কু

note: A city in Finland
en: Utti
bn: উট্টি

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
bn: ভাসা

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
bn: ভান্তা

note: A city in Finland
en: Varkaus
bn: ভারকাউস

note: A city in France
en: Abbeville
bn: অ্যাবেভিল

note: A city in France
en: Acon
bn: অ্যাকোন

note: A city in France
en: Agen
bn: এজেন

note: A city in France
en: Ajaccio
bn: অ্যাজাক্কিও

note: A city in France
en: Alençon
bn: এলেনকন

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
bn: আম্বেরিউ-এন-বুগে

note: A city in France
en: Auch
bn: আউখ

note: A city in France
en: Aurillac
bn: আউরিলিক

note: A city in France
en: Avord
bn: অ্যাভোর্ড

note: A city in France
en: Bastia
bn: বাসটিয়া

note: A city in France
en: Beauvais
bn: বিউভেইস

note: A city in France
en: Bergerac
bn: বারগেরাক

note: A city in France
en: Biarritz
bn: বিয়ারিটজ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
bn: বোরদো

note: A city in France
en: Bourges
bn: বুরগেস

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
bn: ব্রেসট

note: A city in France
en: Brive
bn: ব্রিভে

note: A city in France
en: Béziers
bn: বিজিয়ের্স

note: A city in France
en: Caen
bn: কায়েন

note: A city in France
en: Calvi
bn: কালভি

note: A city in France
en: Cambrai
bn: ক্যামবারি

note: A city in France
en: Cannes
bn: কেনস্

note: A city in France
en: Carcassonne
bn: কারকেসসোন্নে

note: A city in France
en: Cazaux
bn: ক্যাজাউক্স

note: A city in France
en: Chambéry
bn: চেম্বেরি

note: A city in France
en: Chartres
bn: শার্ট্রেস

note: A city in France
en: Cherbourg
bn: শেরবুর্গ

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
bn: চ্যালোনস-এন-শ্যাম্পেন

note: A city in France
en: Châteaudun
bn: চাতেউদুন

note: A city in France
en: Châteauroux
bn: চাতেইউরোক্স

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
bn: ক্লারমন্ট-ফেরার্ড

note: A city in France
en: Cognac
bn: কগন্যাক

note: A city in France
en: Colmar
bn: কোলমার

note: A city in France
en: Creil
bn: ক্রেইল

note: A city in France
en: Dax
bn: ড্যাক্স

note: A city in France
en: Dijon
bn: ডিজন

note: A city in France
en: Dinard
bn: ডিনার্ড

note: A city in France
en: Dole
bn: ডোল

note: A city in France
en: Dollemard
bn: দোলেমার্ড

note: A city in France
en: Grenoble
bn: গ্রেনোবল

note: A city in France
en: Hoëricourt
bn: হোয়রিকোর্ট

note: A city in France
en: Hyères
bn: হায়ারেস

note: A city in France
en: Istres
bn: ইস্টরে

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
bn: লা রোচে সুর ইউন

note: A city in France
en: La Rochelle
bn: লা রোশেল

note: A city in France
en: Lannion
bn: ল্যানিয়ন

note: A city in France
en: Le Mans
bn: লে মানস

note: A city in France
en: Le Puy
bn: লে পু

note: A city in France
en: Lille
bn: লিলে

note: A city in France
en: Limoges
bn: লিমোগেস

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
bn: লাক্সেউইল-লেস-বেইন্স

note: A city in France
en: Lyon
bn: লিয়ন

note: A city in France
en: Marseille
bn: মার্সেই

note: A city in France
en: Melun
bn: মেলুন

note: A city in France
en: Metz
bn: মেটজ

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
bn: মোন্ট-ডে-মারসান

note: A city in France
en: Montgauch
bn: মন্টগাউচ

note: A city in France
en: Montpellier
bn: মন্টপেলিয়ার

note: A city in France
en: Montélimar
bn: মন্টেলিমার

note: A city in France
en: Mulhouse
bn: মুলহাউস

note: A city in France
en: Mâcon
bn: মেকোন

note: A city in France
en: Méné Guen
bn: মেনে গুয়েন

note: A city in France
en: Nancy
bn: ন্যান্সি

note: A city in France
en: Nantes
bn: নান্টেস

note: A city in France
en: Nevers
bn: নেভারস

note: A city in France
en: Nice
bn: নাইস

note: A city in France
en: Nîmes
bn: নাইমস

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
bn: ওরেঞ্জ

note: A city in France
en: Orléans
bn: অরলিন্স

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
bn: প্যারিস

note: A city in France
en: Pau
bn: পাউ

note: A city in France
en: Perpignan
bn: পার্পিগনান

note: A city in France
en: Poggiale
bn: পোগ্গিয়ালে

note: A city in France
en: Poitiers
bn: পোয়টিয়ার্স

note: A city in France
en: Quimper
bn: কুইম্পার

note: A city in France
en: Reims
bn: রেইমস

note: A city in France
en: Rennes
bn: রেনেস

note: A city in France
en: Rodez
bn: রোডেজ

note: A city in France
en: Romorantin
bn: রোমোরান্টিন

note: A city in France
en: Rouen
bn: রুওয়েন

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
bn: সেন্ট-ব্রিউক

note: A city in France
en: Saint-Quentin
bn: সেন্ট-কুইন্টিন

note: A city in France
en: Saint-Yan
bn: সেন্ট-ইয়ান

note: A city in France
en: Salon
bn: সালোন

note: A city in France
en: Strasbourg
bn: স্ট্রেসবোর্গ

note: A city in France
en: Tarbes
bn: টারবেস

note: A city in France
en: Toulouse
bn: টুলোস

note: A city in France
en: Tours
bn: টুরস

note: A city in France
en: Trignac
bn: ট্রিগনাক

note: A city in France
en: Troyes
bn: ট্রোয়েস

note: A city in France
en: Veauche
bn: সাগুয়াচে

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
bn: ভিশি

note: A city in France
en: Vélizy
bn: ভেলিজি

note: A city in France
en: Évreux
bn: ইভরেউক্স

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
bn: শায়্যান

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
bn: পাপীটে

note: A city in Gabon
en: Franceville
bn: ফ্রান্সভিল

note: The capital of Gabon
en: Libreville
bn: লিবরভিল

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
bn: পোর্ট-জেনটিল

note: The capital of Gambia
en: Banjul
bn: বাঞ্জুল

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
bn: অ্যাশুম

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
bn: অ্যালটেনবার্গ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
bn: অগসবার্গ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
bn: বাল

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
bn: বার্লিন

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
bn: বিন্ডারস্লেবেন

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
bn: বন

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
bn: ব্রাউন্সউইখগ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
bn: ব্রেডেক

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
bn: ব্রেমেন

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
bn: বুখেল

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
bn: সেলে

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
bn: ডোনাসিংগেন-ভিলিনজেন

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
bn: দোর্ফমন্দ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
bn: ডোর্টমান্ড

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
bn: ডেসডেন

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
bn: এনসেইম

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
bn: ফ্যাববার্গ

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
bn: ফ্যাঙ্কফুর্ট

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
bn: ফ্রিডরিখশাফেন

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
bn: ফ্রিৎজলার

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
bn: গেইলেনকিরচেন

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
bn: হান

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
bn: হামবুর্গ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
bn: হ্যানোভার

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
bn: হফ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
bn: হোন

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
bn: হলজডর্ফ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
bn: ইলেশেইম

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
bn: কালকার

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
bn: কাল্কুম

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
bn: কার্লসরুহি

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
bn: ক্যাসেল

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
bn: কাটেরবাখ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
bn: কিল

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
bn: ক্লেমেনশফ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
bn: লাগে

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
bn: লাগার লেখফিল্ড

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
bn: লাহর

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
bn: ল্যান্ডসবার্গ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
bn: লওফিম

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
bn: লিইপজিগ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
bn: লিইবেনস্কিড

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
bn: মেবস্টেত্তেন

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
bn: মিউনিখ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
bn: মোনখেনগ্লাডবাখ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
bn: মন্সটার

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
bn: নিউবার্গ অ্যান ডার ডোনাউ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
bn: নিউস্থেইম

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
bn: নিডারস্টেট্টেন

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
bn: নর্ডহোল্জ

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
bn: নুরেমবার্গ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
bn: ওবার্পফাফেনহোফেন

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
bn: প্যাডেরবর্ন

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
bn: পারখিম

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
bn: র‍্যামস্টাইন

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
bn: রেইন

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
bn: রথ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
bn: সেক্লসউইগ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
bn: হেরিঙ্গসডর্ফ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
bn: স্পাংডালেম

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
bn: স্টুটগার্ট

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
bn: ট্রলেনহাজেন

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
bn: উলস্ট্রুপফেল্ড

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
bn: ভোরাডে

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Webershausen
bn: ওয়েবেরশাউসেন

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
bn: ওয়েস্টারল্যান্ড

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
bn: ওয়াইসবাডেন

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
bn: উনসটর্ফ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
bn: উর্জবার্গ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
bn: জওয়েব্রাকেন

note: The capital of Ghana
en: Accra
bn: আক্রা

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
bn: জিব্রাল্টার

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
bn: আলেকজান্দ্রোপুলি

note: A city in Greece
en: Andravída
bn: অ্যানড্রাভিডা

note: A city in Greece
en: Argostólion
bn: আর্গোসটোলিওন

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
bn: এথেন্স

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
bn: ক্রাইসোপুলি

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
bn: চিওস

note: A city in Greece
en: Elefsís
bn: এলেফসিস

note: A city in Greece
en: Irákleion
bn: হেরাকলিয়ন

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
bn: কালামাটা

note: A city in Greece
en: Karpásion
bn: কার্পাসিওন

note: A city in Greece
en: Katomérion
bn: কাটোমেরিয়ন

note: A city in Greece
en: Kos
bn: কোস

note: A city in Greece
en: Kozáni
bn: কোজানি

note: A city in Greece
en: Kárpathos
bn: কারপাথস

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
bn: কারকিরা

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
bn: কিথিরা

note: A city in Greece
en: Lárisa
bn: লারিসা

note: A city in Greece
en: Monólithos
bn: মোনোলিথোস

note: A city in Greece
en: Mytilíni
bn: মাইটিলিনি

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
bn: মাইকোনোস

note: A city in Greece
en: Náxos
bn: নাক্সোস

note: A city in Greece
en: Paradeísion
bn: প্যারাডেইসিয়ন

note: A city in Greece
en: Páros
bn: পারোস

note: A city in Greece
en: Skíathos
bn: স্কিয়াথস

note: A city in Greece
en: Soúda
bn: সৌডা

note: A city in Greece
en: Sámos
bn: সামোস

note: A city in Greece
en: Tanágra
bn: টানাগ্রা

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
bn: থেসালোনিকি

note: A city in Greece
en: Zákynthos
bn: জাকিনথোস

note: A city in Greece
en: Áno Síros
bn: অ্যানো সিরোস

note: A city in Greece
en: Áraxos
bn: আরাক্সোস

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
bn: আইওস অ্যাথানাসিওস

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
bn: ডান্ডাস

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
bn: গডথাব

note: A city in Greenland
en: Ittorisseq
bn: ইত্তোরেসেক

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
bn: জ্যাকবশ্যাভন

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
bn: কুলুসুক

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
bn: নারসারসুয়াক

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
bn: এসডিআর স্ট্রোয়েমফজোর্ড

note: A city in Grenada
en: Bamboo
bn: ব্যামবু

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
bn: সেন্ট জর্জেস

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
bn: ব্যাসে-টেরে

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
bn: লস অ্যাবিমেস

note: A city in Guam
en: Asatdas
bn: অ্যাসাটডাস

note: A city in Guam
en: Hagåtña
bn: হাগাতনা

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
bn: গুয়াটেমালা

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
bn: হুয়েহুয়েটেনানগো

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
bn: পুয়ের্তো বারিওস

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
bn: পোর্টো সান হোসে

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
bn: রেতালহুলেউ

note: A city in Guatemala
en: Tikal
bn: টিকাল

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
bn: হউটনেজ

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
bn: সেন্ট পেটার পোর্ট

note: The capital of Guinea
en: Conakry
bn: কোনাক্রি

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
bn: জর্জটাউন

note: Capital of Haiti
en: Port-au-Prince
bn: পোর্ট-অফ-প্রিন্স

note: A city in Honduras
en: Amapala
bn: আমাপালা

note: A city in Honduras
en: Catacamas
bn: কাটাকামাস

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
bn: চোলুটেকা

note: A city in Honduras
en: Comayagua
bn: কোমায়াগুয়া

note: A city in Honduras
en: Guanaja
bn: গুয়ানাজা

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
bn: লা সিইবা

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
bn: লা এসপেরানজা

note: A city in Honduras
en: La Mesa
bn: লা মেসা

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
bn: পুয়ের্তো লেম্পিরা

note: A city in Honduras
en: Roatán
bn: রোয়াটন

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
bn: সান্টা রোসা ডে কোপান

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
bn: টেগুসিয়াগাল্পা

note: A city in Honduras
en: Tela
bn: টেলা

note: A city in Honduras
en: Yoro
bn: ইয়োরো

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
bn: কৌলুন

note: The capital of Hungary
en: Budapest
bn: বুডাপেস্ট

note: A city in Hungary
en: Debrecen
bn: ডেব্রেকেন

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
bn: কেস্কেমেট

note: A city in Hungary
en: Pápa
bn: পাপা

note: A city in Hungary
en: Pécs
bn: পিকোস

note: A city in Hungary
en: Szeged
bn: জেগেড

note: A city in Hungary
en: Szolnok
bn: জোলনোক

note: A city in Iceland
en: Akureyri
bn: অ্যাকুরেইরি

note: A city in Iceland
en: Eiðar
bn: এইডার

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
bn: রিকিয়াভিক

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
bn: আগারতলা

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
bn: আগ্রা

note: A city in India
en: Ahmadabad
bn: আহমেদাবাদ

note: A city in India the local name in Hindi is "इलाहाबाद"
en: Allahabad
bn: আল্লাহাবাদ

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
bn: অমৃতসর

note: A city in India the local name in Marathi is "औरंगाबाद"
en: Aurangabad
bn: আওরঙ্গাবাদ

note: A city in India
en: Bagdogra
bn: বাগদোগ্রা

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
bn: বেঙ্গালোর

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
bn: বেনারস

note: A city in India the local name in Gujrati is "ભાવનગર" the local name in Hindi is "भावनगर"
en: Bhavnagar
bn: ভাবনগর

note: A city in India. The local name in Hindi is "भोपाल".
en: Bhopal
bn: ভোপাল

note: A city in India. The local name in Oriya is "ଭୁବେନଶ୍ବର".
en: Bhubaneshwar
bn: ভুবনেশ্বর

note: A city in India.
en: Bhuj
bn: ভুজ

note: A union territory in India. The local name in Hindi is "चण्डीगढ़ / चंडीगढ़" The local name in Punjabi is "ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ"
en: Chandigarh
bn: চন্ডিগর

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
bn: চেন্নাই

note: A city in India. The local name in Tamil is "கோயம்புத்தூர்".
en: Coimbatore
bn: কইমবাতর

note: A city in India also known as Dehra Doon the local name in Hindi is "देहरादून"
en: Dehradun
bn: দেহরাদুন

note: A city in India
en: Dibrugarh
bn: দিব্রুগাঢ়

note: A city in India the local name in Hindi is "दीमापुर"
en: Dimapur
bn: দিমাপুর

note: A city in India
en: Hyderabad
bn: হায়দরাবাদ

note: A city in India
en: Jaipur
bn: জয়পুর

note: A city in India. The local name in Dogri is "जम्मू"
en: Jammu
bn: জম্মু

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
bn: কোচি

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
bn: কলকাতা

note: A city in India. The local name in Hindi is "लेह"
en: Leh
bn: লেহ

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
bn: লক্ষ্নৌ

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
bn: মুম্বাই

note: A city in India
en: Nagpur
bn: নাগপুর

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
bn: নতুন দিল্লী

note: A city in India
en: Patna
bn: পাটনা

note: A city in India
en: Pune
bn: পুনা

note: A city in India. The local name in Hindi is "शिमला"
en: Shimla
bn: সিমলা

note: A city in India. The local name in Dogri is "श्रीनगर" The local name in Urdu is "شرینگر"
en: Srinagar
bn: শ্রীনগর

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
bn: থিরুভানান্থাপুরম

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
bn: তিরিচিরাপল্লি

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
bn: জাকার্তা

note: A city in Indonesia
en: Makassar
bn: মাকাসার

note: A city in Indonesia
en: Medan
bn: মেডান

note: A city in Indonesia
en: Palembang
bn: পালেব্যাং

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
bn: পেকানবারু

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
bn: অ্যাবাডন

note: A city in Iran
en: Abadeh
bn: অ্যাবাডে

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
bn: আবু মুসা

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
bn: আঘাজারি

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
bn: আহওয়াজ

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
bn: আর্দাবিল

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
bn: বন্দর 'আবাস

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
bn: বন্দর-এ বুশেহর

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
bn: বন্দর-এ লেংগে

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
bn: বন্দর-এ মাহশেহর

note: A city in Iran
en: Birjand
bn: বির্জান্ড

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
bn: চাহ বাহার

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
bn: দায়রেস্তান

note: A city in Iran. The name is also written "دو گنبدان".
en: Do Gonbadan
bn: ডো গোনবাদান

note: A city in Iran
en: Esfahan
bn: এসফাহান

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
bn: ফাসা

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
bn: গোর্গান

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
bn: গুহশেহ শাহজাদেজ কাসেম

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
bn: হামাডান

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
bn: ইলাম

note: A city in Iran
en: Iranshahr
bn: ইরানশাহর

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
bn: কারাজ

note: A city in Iran
en: Kashan
bn: কাসানে

note: A city in Iran
en: Kerman
bn: কারম্যান

note: A city in Iran
en: Kermanshah
bn: কারম্যানশাহ

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
bn: খোররাম আবাদ

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
bn: কিশ

note: A city in Iran
en: Lar
bn: লার

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
bn: মার্শাদ

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
bn: মাসজেদ সোলেয়মান

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
bn: নওশহর

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
bn: অরুমিয়ে

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
bn: কাঝভিন

note: A city in Iran
en: Rasht
bn: র‍্যাস্ত

note: A city in Iran
en: Sabzevar
bn: সাবঝেভার

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
bn: সাখত সার

note: A city in Iran
en: Sanandaj
bn: সানানদাজ

note: A city in Iran
en: Sarakhs
bn: সারাক্স

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
bn: সেম্নান

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
bn: শার-এ বালা

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
bn: শার-এ কর্ড

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
bn: শিরাজ

note: A city in Iran
en: Tabas
bn: টাবাস

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
bn: তাব্রিজ

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
bn: তেহেরান

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
bn: ইয়াজড

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
bn: জাবোল

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
bn: জাহেদান-এ (ইয়েক)

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
bn: কর্ক

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
bn: ডাবলিন

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
bn: ডানলিয়ারি

note: A city in Ireland
en: Glentavraun
bn: গ্লেন্টাভ্রুন

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
bn: শেনোন

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
bn: ডাগলাস

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
bn: রোনালডসওয়ে

note: A city in Israel
en: Elat
bn: এইলাট

note: A city in Israel
en: Mahanayim
bn: মাহানাইম

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
bn: মাহানে ইজ্রায়েল

note: A city in Israel
en: Ramot Remez
bn: রামোত রেমেজ

note: A city in Israel
en: Shizzafon
bn: শিজাফোন

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
bn: তেল আবিব

note: A city in Italy
en: Albenga
bn: আলবেঙ্গা

note: A city in Italy
en: Alghero
bn: এলঘেরো

note: A city in Italy
en: Aviano
bn: এভিয়ানো

note: A city in Italy
en: Bari
bn: বারি

note: A city in Italy
en: Bergamo
bn: বারগামো

note: A city in Italy
en: Bologna
bn: বোলোনা

note: A city in Italy
en: Bolzano
bn: বোলজানো

note: A city in Italy
en: Brescia
bn: ব্রেশিয়া

note: A city in Italy
en: Breuil-Cervinia
bn: ব্রেউইল-সেরভিনিয়া

note: A city in Italy
en: Brindisi
bn: ব্রিনডিসি

note: A city in Italy
en: Cagliari
bn: ক্যাগলিয়ারি/এলমাস

note: A city in Italy
en: Capri
bn: ক্যাপ্রি

note: A city in Italy
en: Case Arfel
bn: কেস আর্ফেল

note: A city in Italy
en: Catania
bn: কাটানিয়া

note: A city in Italy
en: Cervia
bn: সার্ভিয়া

note: A city in Italy
en: Crotone
bn: ক্রোটোন

note: A city in Italy
en: Cuneo
bn: কুনিও

note: A city in Italy
en: Decimomannu
bn: ডেকামোমানু

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
bn: ডোবিয়াকো

note: A city in Italy
en: Ferrara
bn: ফেরারা

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
bn: ফ্লোরেন্স

note: A city in Italy
en: Forlì
bn: ফোর্লি

note: A city in Italy
en: Frosinone
bn: ফ্রসিনোন

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
bn: জেনওয়া

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
bn: গিনোসা মারিনা

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
bn: গিওইয়া ডেল কোলে

note: A city in Italy
en: Grazzanise
bn: গ্রাজানিসে

note: A city in Italy
en: Grosseto
bn: গ্রোসেটো

note: A city in Italy
en: Grottaglie
bn: গ্রোটাগলি

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
bn: আইওলা দেল ক্যানতোন

note: A city in Italy
en: Laigueglia
bn: লাইগুয়েগ্লিয়া

note: A city in Italy
en: Lampedusa
bn: লামপেডুসা

note: A city in Italy
en: Latina
bn: লাটিনা

note: A city in Italy
en: Lecce
bn: লেকে

note: A city in Italy
en: Messina
bn: মেসিনা

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
bn: মিলান

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
bn: নেপলস

note: A city in Italy
en: Olbia
bn: ওলবিয়া

note: A city in Italy
en: Palazzo
bn: পালাজো

note: A city in Italy
en: Palermo
bn: পেলার্মো

note: A city in Italy
en: Paneveggio
bn: পানাভেজিও

note: A city in Italy
en: Pantelleria
bn: পানটেলেরিয়া

note: A city in Italy
en: Parma
bn: পারমা

note: A city in Italy
en: Perugia
bn: পেরুজিয়া

note: A city in Italy
en: Pescara
bn: পেসকারা

note: A city in Italy
en: Piacenza
bn: পিয়াসেনজা

note: A city in Italy
en: Pisa
bn: পিসা

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
bn: পোন্টেকাগ্নানো

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
bn: প্রাটিকা ডি মারে

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
bn: রেজিও কালাব্রিয়া

note: A city in Italy
en: Resia
bn: রেজিয়া

note: A city in Italy
en: Rieti
bn: রেইটি

note: A city in Italy
en: Rimini
bn: রিমিনি

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
bn: রোম

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
bn: রঞ্চি ডেই লিজিওনারি

note: A city in Italy
en: Salignano
bn: সালিনানো

note: A city in Italy
en: San Stèfano
bn: সান স্টেফানো

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
bn: সান্ত ইউফেমিয়া লামেজা

note: A city in Italy
en: Sporminore
bn: স্পোর্মিনোর

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
bn: টামারিসিওলা

note: A city in Italy
en: Tarvisio
bn: টারভিসিও

note: A city in Italy
en: Trapani
bn: ট্রাপানি

note: A city in Italy
en: Trevico
bn: ট্রেভিকো

note: A city in Italy
en: Treviso
bn: ট্রেভিকো

note: A city in Italy
en: Trieste
bn: ট্রিয়েস্টে

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
bn: তুরিন

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
bn: ভেনিস

note: A city in Italy
en: Verona
bn: ভেরোনা

note: A city in Italy
en: Viterbo
bn: ভিটার্বো

note: A city in Italy
en: Àrbatax
bn: আর্বাটাক্স

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
bn: কিংস্টন

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
bn: মোন্টেগো বে

note: A city in Japan
en: Akita
bn: আকিতা

note: A city in Japan
en: Ami
bn: আমি

note: A city in Japan
en: Aomori
bn: অ্যমোরি

note: A city in Japan
en: Asahikawa
bn: আসাহিকাওয়া

note: A city in Japan
en: Ashiya
bn: অ্যাশিয়া

note: A city in Japan
en: Chitose
bn: চিওস

note: A city in Japan
en: Chofu
bn: চোফু

note: A city in Japan
en: Fuji
bn: ফুজি

note: A city in Japan
en: Fukue
bn: ফুকু

note: A city in Japan
en: Fukuoka
bn: ফুকুয়োকা

note: A city in Japan
en: Futemma
bn: ফুটেনমা

note: A city in Japan
en: Gifu
bn: গিফু

note: A city in Japan
en: Hakodate
bn: হাকোডাটে

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
bn: হামামাটসু

note: A city in Japan
en: Hamanaka
bn: হামানাকা

note: A city in Japan
en: Hanamaki
bn: হানামাকি

note: A city in Japan
en: Hiroshima
bn: হিরোশিমা

note: A city in Japan
en: Hofu
bn: হফু

note: A city in Japan
en: Ishigaki
bn: ইশিগাকি

note: A city in Japan
en: Iwakuni
bn: ইওয়াকুনি

note: A city in Japan
en: Izumo
bn: ইজুমো

note: A city in Japan
en: Janado
bn: জানাডো

note: A city in Japan
en: Kadena
bn: কাড়েনা

note: A city in Japan
en: Kagoshima
bn: কাগোশিমা

note: A city in Japan
en: Kanayama
bn: কানায়ামা

note: A city in Japan
en: Kanoya
bn: কানো

note: A city in Japan
en: Kashoji
bn: কাশোজি

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
bn: কিটাকিউশু

note: A city in Japan
en: Komatsu
bn: কোমাটসু

note: A city in Japan
en: Komatsushima
bn: কোমাটসুজিমা

note: A city in Japan
en: Kumamoto
bn: কুমামোটো

note: A city in Japan
en: Kushiro
bn: কুশিরো

note: A city in Japan
en: Matsubara
bn: মাতসুবারা

note: A city in Japan
en: Matsumoto
bn: মাটসুমোটো

note: A city in Japan
en: Matsushima
bn: মাটসুশিমা বিমান ঘাঁটি

note: A city in Japan
en: Matsuyama
bn: মাটসুয়ামা

note: A city in Japan
en: Memambetsu
bn: মেমামবেটসু

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
bn: মিহোনোসেকি

note: A city in Japan
en: Minami
bn: মিনামি

note: A city in Japan
en: Misawa
bn: মিসাওয়া

note: A city in Japan
en: Mito
bn: মিটো

note: A city in Japan
en: Miyazaki
bn: মিয়াজাকি

note: A city in Japan
en: Mombetsu
bn: মোমবেটসু

note: A city in Japan
en: Nagasaki
bn: নাগাসাকি

note: A city in Japan
en: Nagoya
bn: নাহা

note: A city in Japan
en: Naha
bn: নাহা

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
bn: নাকাশিবেটসু

note: A city in Japan
en: Niigata
bn: নিগাটা

note: A city in Japan
en: Obihiro
bn: ওবিহিরো

note: A city in Japan
en: Odaira
bn: ওডাইরা

note: A city in Japan
en: Odaka
bn: ওডাকা

note: A city in Japan
en: Odate
bn: ওডাটে

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
bn: ওফিনাকোশি

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
bn: ওগিমাচিয়া

note: A city in Japan
en: Oita
bn: ওইটা

note: A city in Japan
en: Okata
bn: ওকাটা

note: A city in Japan
en: Okayama
bn: ওকায়ামা

note: A city in Japan
en: Okazato
bn: ওকাজাটো

note: A city in Japan
en: Osaka
bn: ওসাকা

note: A city in Japan
en: Ozuki
bn: ওজুকি

note: A city in Japan
en: Saga
bn: সাগা

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
bn: সানরিজুকা

note: A city in Japan
en: Sawada
bn: সাওয়াদা

note: A city in Japan
en: Sendai
bn: সেন্ডাই

note: A city in Japan
en: Shiroi
bn: শিরোই

note: A city in Japan
en: Takamatsu
bn: টাকামাটসু

note: A city in Japan
en: Takatsu
bn: টাকাটসু

note: A city in Japan
en: Tateyama
bn: টাটেয়িমা

note: The capital of Japan
en: Tokyo
bn: টোকিও

note: A city in Japan
en: Tottori
bn: টোটোরি

note: A city in Japan
en: Toyama
bn: টোয়ামা

note: A city in Japan
en: Toyooka
bn: টোউকা

note: A city in Japan
en: Tsuiki
bn: সুইকি

note: A city in Japan
en: Ushuku
bn: উশুকু

note: A city in Japan
en: Wakkanai
bn: ওয়াক্কানাই

note: A city in Japan
en: Yamagata
bn: ইয়ামাগাটা

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
bn: ইয়ামাগুচি

note: A city in Japan
en: Yao
bn: ইয়াও

note: A city in Japan
en: Yokota
bn: ইয়োকোটা

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
bn: ইওশিনাগা

note: A city in Jersey
en: La Hougue
bn: লে হুগে

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
bn: সেন্ট হেলিয়ার

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
bn: আল 'আকাবা

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
bn: আল জিশা

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
bn: আম্মান

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
bn: আলমাটি

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
bn: আস্তানা

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
bn: ওরাল

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
bn: শিমকিন্ট

note: A city in Kenya
en: Eldoret
bn: এলডোরেট

note: A city in Kenya
en: Kisumu
bn: কিসুমু

note: A city in Kenya
en: Mombasa
bn: মোমবাসা

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
bn: নায়রোবি

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
bn: লন্ডন

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
bn: কুয়েত

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
bn: বিসকেক

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
bn: ভিয়েনটিয়ান

note: A city in Latvia
en: Liepāja
bn: লেপাজা

note: The capital of Latvia
en: Rīga
bn: রিগা

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
bn: বেইরুট

note: A city in Libya
en: Baninah
bn: বানিনা

note: A city in Libya
en: Sabha
bn: সাবহা

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
bn: ট্রিপোলি

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
bn: ভ্যাডুজ

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
bn: কাউনাস

note: A city in Lithuania
en: Palanga
bn: পালাঙ্গা

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
bn: ভিলনিয়াস

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
bn: সিয়াউলিয়াই

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
bn: লাক্সেমবুর্গ

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
bn: মাকাও

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
bn: টাইপা

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
bn: ওহরিড

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
bn: স্কোপজে

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
bn: আনকারেনা

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
bn: অ্যান্টানানারিভো

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
bn: অ্যান্টিসিরানানা

note: A city in Madagascar
en: Fasenina-Ampasy
bn: ফ্যাসেনিনা-আমপাসি

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
bn: মাজুংগা

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
bn: টোয়ামাসিনা

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
bn: টোলানারো

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
bn: বিনটুলু

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
bn: জর্জটাউন

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
bn: জোহোর বাহরু

note: A city in Malaysia
en: Klang
bn: ক্লাং

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
bn: কোটা ভারু

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
bn: কোটা কিনাবালু

note: A city in Malaysia
en: Kuah
bn: কুয়াহ

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
bn: কোলা-লাম্পুর

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
bn: কুয়ানটান

note: A city in Malaysia
en: Kuching
bn: কুচিং

note: A city in Malaysia
en: Kudat
bn: কুডাট

note: A city in Malaysia
en: Melaka
bn: মেলাকা

note: A city in Malaysia
en: Miri
bn: মিরি

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
bn: সান্ডাকান

note: A city in Malaysia
en: Sepang
bn: সেপাং

note: A city in Malaysia
en: Sibu
bn: সিবু

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
bn: সিটিয়াওয়ান

note: A city in Malaysia
en: Tawau
bn: টাওয়াউ

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
bn: ভিক্টোরিয়া

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
bn: মালে

note: A city in Malta
en: Luqa
bn: লুকা

note: The capital of Malta
en: Valletta
bn: ভ্যালেটা

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
bn: মাহুরো

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
bn: ফোর্ট-দে-ফ্রান্স

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
bn: লে লামেন্টিন

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
bn: নোয়াধিবু

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
bn: নোয়াকচুট

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
bn: প্যালেস্তাইন

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
bn: পোর্ট লুই

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
bn: পোর্ট ম্যাটুরিন

note: A city in Mayotte
en: Dzaoudzi
bn: জাউডজি

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
bn: মামুদঝু

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
bn: অ্যাকাপুলকো

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
bn: অ্যাগুয়াসকালিয়েনটেস

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
bn: ক্যাম্পেচে

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
bn: ক্যানকুন

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
bn: কার্মেন

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
bn: চেটুম্যাল

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
bn: চিশেন-ইৎজা

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
bn: চিহুয়াহুয়া

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
bn: সিউডাড হুয়ারেজ

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
bn: সিউডাড অবরেগন

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
bn: সিউডাড ভিক্টোরিয়া

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
bn: কোলিমা

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
bn: কজুম্যাল

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
bn: কুয়ের্নাভাকা

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
bn: কুলিয়াকান

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
bn: ডুরাঙ্গো

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
bn: এল জাপোতে

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
bn: গুয়াডালাজারা

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
bn: গায়ামাস

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
bn: হার্মোসিলো

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
bn: ইক্সটাপা

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
bn: ইক্সটেপেক

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
bn: লা পাজ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
bn: লাগুনা তেপিক

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
bn: লিওন

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
bn: লোরেটো

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
bn: লস মোচিস

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
bn: মানজানিলো

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
bn: মাটামোরোস

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
bn: মাজাটলান

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
bn: মেক্সিকালি

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
bn: মেক্সিকো সিটি

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
bn: মিনাটিটলান

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
bn: মোনক্লোভা

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
bn: মোনটেরে

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
bn: মরেলিয়া

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
bn: মেরিডা

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
bn: নুয়েভো লারেডো

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
bn: ওক্সাকা

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
bn: পিয়েড্রাস নেগ্রাস

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
bn: পোজা রিকা দে হিডালগো

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
bn: পুয়েবলা

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
bn: পুয়ের্তো এসকনডিডো

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
bn: পুয়ের্তো ভালার্টা

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
bn: কুয়েরেটারো

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
bn: রেনোসা

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
bn: সালটিলো

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
bn: সান হোসে ডেল কাবো

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
bn: সান লুই দে পোটোসি

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
bn: টামপিকো

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
bn: টাপাচুলা

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
bn: টিজুয়ানা

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
bn: টোলুকা

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
bn: টরিওন

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
bn: টাক্সটলা

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
bn: উরুয়াপান

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
bn: ভেরাক্রুজ

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
bn: ভিলাহার্মোসা

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
bn: জাকাটেকাস

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
bn: পালিকির

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
bn: চিসিনাউ

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
bn: মোনাকো

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
bn: উলান বাতোর

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
bn: পোজগোরিয়া

note: A city in Montenegro
en: Tivat
bn: টিভাট

note: A city in Morocco
en: Agadir
bn: অ্যাগাডির

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
bn: অ্যাল হোসিমা

note: A city in Morocco
en: Fes
bn: ফেস

note: A city in Morocco
en: Marrakech
bn: মারাকেশ

note: A city in Morocco
en: Meknes
bn: মেকনেস

note: A city in Morocco
en: Nador
bn: নাডোর

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
bn: নোয়াসের

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
bn: ওয়ারজাজাটে

note: A city in Morocco
en: Oujda
bn: উজদা

note: The capital of Morocco
en: Rabat
bn: রাবাত

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
bn: ট্যাঞ্জিয়ের

note: A city in Morocco
en: Tetouan
bn: টেটুয়ান

note: A city in Mozambique
en: Beira
bn: বেইরা

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
bn: চিমোইও

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
bn: লিচিঙ্গা

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
bn: মাপুতো

note: A city in Mozambique
en: Nampula
bn: নামপুলা

note: A city in Mozambique
en: Pemba
bn: পেম্বা

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
bn: কিউলিমেন

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
bn: রেঙ্গুন

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
bn: কাঠমান্ডু

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
bn: আমস্টারডাম

note: A city in the Netherlands
en: De Kooy
bn: ডি কু

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
bn: ডিলেন

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
bn: আইন্ডহোভেন

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
bn: গিলজে

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
bn: গ্রোনিনগেন

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
bn: লিউয়ার্ডেন

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
bn: মাসট্রিখ্ট

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
bn: ঊস্ট-ভ্লাইল্যান্ড

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
bn: রটারড্যাম

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
bn: দি হেগ

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
bn: ভলকেনবার্গ

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
bn: ভোলকেল

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
bn: ওয়েন্সদ্রেখত

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
bn: বেনার্স

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Cupe Coy
bn: কিউপ কয়

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Dorp Nikiboko
bn: ডর্প নিকিবোকো

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
bn: গ্যাটো

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
bn: কারেংগা

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
bn: নওউমিয়া

note: A city in New Zealand
en: Auckland
bn: আকল্যান্ড

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
bn: ক্রাইস্টচার্চ

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
bn: ওয়েলিংটন

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
bn: ব্লুফিল্ডস

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
bn: চিনানডেগা

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
bn: জিনোটেগা

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
bn: জুইগাল্পা

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
bn: মানাগুয়া

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
bn: পুয়ের্তো কাবেজাস

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
bn: রিভাস

note: A city in Niger
en: Agadez
bn: অ্যাগাডেজ

note: The capital of Niger
en: Niamey
bn: নিয়ামে-অ্যারো

note: A city in Niger
en: Zinder
bn: জিন্দার

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
bn: ইকেজা

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
bn: ইলোরিন

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
bn: কাডুনা

note: A city in Nigeria
en: Kano
bn: কানো

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
bn: পোর্ট হারকোর্ট

note: The capital of Niue
en: Alofi
bn: আলোফি

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
bn: কিংস্টন

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
bn: ছালান কানোয়া

note: A city in Norway
en: Alta
bn: অল্টা

note: A city in Norway
en: Berlevåg
bn: বার্লেভ্যাগ

note: A city in Norway
en: Bodø
bn: বোডো

note: A city in Norway
en: Bolle
bn: বোলয়ে

note: A city in Norway
en: Boltåsen
bn: বোল্টাসেন

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
bn: ব্রোনোয়সান্দ/ব্রোনোয়

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
bn: ব্যাটস্ফোর্ড

note: A city in Norway
en: Dalem
bn: ডালেম

note: A city in Norway
en: Djupdalen
bn: জুপডালেন

note: A city in Norway
en: Eldskog
bn: এলডস্কগ

note: A city in Norway
en: Fagernes
bn: ফাগেরনেস

note: A city in Norway
en: Fiskenes
bn: ফিস্কেনেস

note: A city in Norway
en: Flesland
bn: ফ্লেসল্যান্ড

note: A city in Norway
en: Florø
bn: ফ্লোরো

note: A city in Norway
en: Førde
bn: ফোর্দে

note: A city in Norway
en: Gardermoen
bn: গার্ডারমোয়েন

note: A city in Norway
en: Hammerfest
bn: হ্যামারফেস্ট

note: A city in Norway
en: Hasvik
bn: হ্যাসভিক

note: A city in Norway
en: Haugesund
bn: হওগেসসুন্দ/কার্মোয়

note: A city in Norway
en: Holm
bn: হোল্ম

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
bn: হনিনংসভাগ/ভালান

note: A city in Norway
en: Kirkenes
bn: কার্কিনস

note: A city in Norway
en: Kjevik
bn: জেভিক

note: A city in Norway
en: Kristiansund
bn: ক্রিস্টিয়ানস্ট্যাড

note: A city in Norway
en: Mehamn
bn: মেহাম

note: A city in Norway
en: Molde
bn: মোল্ডে

note: A city in Norway
en: Mosjøen
bn: মসজোয়েন

note: A city in Norway
en: Namsos
bn: নামসোস

note: A city in Norway
en: Narvik
bn: নারভিক

note: A city in Norway
en: Notodden
bn: নটেনডন

note: A city in Norway
en: Oseberg
bn: ওসেবার্গ

note: The capital of Norway
en: Oslo
bn: অসলো

note: A city in Norway
en: Rygge
bn: রিগে

note: A city in Norway
en: Røros
bn: রোরোস

note: A city in Norway
en: Rørvik
bn: রোর্ভিক/রিয়াম

note: A city in Norway
en: Røssvoll
bn: রসভোল

note: A city in Norway
en: Røst
bn: রোস্ট

note: A city in Norway
en: Sandane
bn: সান্ডান

note: A city in Norway
en: Skagen
bn: স্কাগেন

note: A city in Norway
en: Skien
bn: স্কিয়েন

note: A city in Norway
en: Sola
bn: সোলা

note: A city in Norway
en: Stokka
bn: স্টোক্কা

note: A city in Norway
en: Svartnes
bn: সভার্টনেস

note: A city in Norway
en: Svolvær
bn: সেভালভেয়ার/হেল

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
bn: সোর্কজোসেন

note: A city in Norway
en: Torp
bn: টর্প

note: A city in Norway
en: Tromsø
bn: ট্রোমস

note: A city in Norway
en: Trondheim
bn: ট্রনডেইম

note: A city in Norway
en: Vadsø
bn: ভাডসো

note: A city in Norway
en: Ålesund
bn: আলেসুন্দ

note: A city in Norway
en: Ørsta
bn: ওর্সটা

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
bn: মুয়াস্কার আল মুর্তাফিয়াহ

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
bn: মাস্কাট

note: A city in Oman
en: Salalah
bn: সালালাহ

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
bn: ইসলামাবাদ

note: A city in Pakistan
en: Karachi
bn: কারাচি

note: A city in Pakistan
en: Lahore
bn: লাহোর

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
bn: নওয়াবসাহ

note: The capital of Palau
en: Koror
bn: কোরোর

note: The capital of Palau
en: Melekeok
bn: মেলেকিওক

note: A city in Panama
en: David
bn: ডেভিড

note: A city in Panama
en: Fuerte Kobbe
bn: ফুয়ের্তে কোব্বে

note: The capital of Panama
en: Panamá
bn: পানামা

note: A city in Panama
en: Tocumen
bn: টকুমেন

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
bn: পোর্ট মোরেসবি

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
bn: এসানসিওন

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
bn: কোলোনিয়া ফেলিক্স দে আজারা

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
bn: অ্যানডাহুয়ায়লাস

note: A city in Peru
en: Arequipa
bn: এরেকুইপা

note: A city in Peru
en: Ayacucho
bn: আয়াকুশো

note: A city in Peru
en: Chiclayo
bn: চিকলেয়ো

note: A city in Peru
en: Cusco
bn: কাজকো

note: A city in Peru
en: Iquitos
bn: ইকুইটোস

note: A city in Peru
en: Juliaca
bn: জুয়ালিকা

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
bn: লিমা

note: A city in Peru
en: Pisco
bn: পিস্কো

note: A city in Peru
en: Pucallpa
bn: পুকালপা

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
bn: পুয়ের্তো মালডোনাডো

note: A city in Peru
en: Tacna
bn: টাকনা

note: A city in Peru
en: Talara
bn: টালারা

note: A city in Peru
en: Tarapoto
bn: টারাপোটো

note: A city in Peru
en: Trujillo
bn: ট্রুজিলো

note: A city in Peru
en: Tumbes
bn: টামবেস

note: A city in the Philippines
en: Angeles
bn: এঞ্জেলস

note: A city in the Philippines
en: Davao
bn: ডাভাও

note: A city in the Philippines
en: Laoag
bn: লাওয়াগ

note: The capital of the Philippines
en: Manila
bn: ম্যানিলা

note: A city in the Philippines
en: Masbate
bn: মাসবেট

note: A city in the Philippines
en: Pildira
bn: পিলডিরা

note: A city in the Philippines
en: Subic
bn: সুবিক

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
bn: জামবোয়াংগা সিটি

note: A city in Poland
en: Gdańsk
bn: দানস্ক

note: A city in Poland
en: Katowice
bn: কাটোওয়িকে

note: A city in Poland
en: Kraków
bn: ক্র্যাকাও

note: A city in Poland
en: Poznań
bn: পোজনান

note: A city in Poland
en: Rzeszów
bn: আরজেসজুও-জ্যাসিওঙ্কা

note: A city in Poland
en: Szczecin
bn: জেসজিসিন

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
bn: ওয়ার্সয়

note: A city in Poland
en: Wrocław
bn: রোক্লাও

note: A city in Poland
en: Łódź
bn: লজ

note: A city in Portugal
en: Beja
bn: বেজা

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
bn: কাস্টেলো ব্রাংকো

note: A city in Portugal
en: Faro
bn: ফারো

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
bn: ফ্লোর দা রোসা

note: A city in Portugal
en: Lajes
bn: লাজেস

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
bn: লিসবন

note: A city in Portugal
en: Monte Real
bn: মন্টে রিয়াল

note: A city in Portugal
en: Montijo
bn: মন্তিজো

note: A city in Portugal
en: Ovar
bn: ওভার

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
bn: পোন্টা ডেলগাডা

note: A city in Portugal
en: Porto
bn: পোর্তো

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
bn: পোর্টো সান্টো

note: A city in Portugal. One of several cities in Portugal called "Santa Cruz".
en: Santa Cruz das Flores
bn: সান্তা ক্রুজ দাস ফ্লোরেস

note: A city in Portugal
en: Sintra
bn: সিন্ট্রা

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
bn: অ্যাগুয়া ডে পেনা

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
bn: ক্যারোলিনা

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
bn: সান হুয়ান

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
bn: দোহা

note: A city in Romania
en: Arad
bn: আরাড

note: A city in Romania
en: Bacău
bn: বাকাউ

note: A city in Romania
en: Baia Mare
bn: বাইয়া মারয়ে

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
bn: বুখারেস্ট

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
bn: ক্লুজ-নাপোকা

note: A city in Romania
en: Craiova
bn: ক্রাইওভা

note: A city in Romania
en: Iaşi
bn: ইয়াসি

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
bn: মিহাইল কোগালনিসিয়ানু

note: A city in Romania
en: Oradea
bn: ওরাডিয়া

note: A city in Romania
en: Satu Mare
bn: সাতু মারয়ে

note: A city in Romania
en: Sibiu
bn: সিবিউ

note: A city in Romania
en: Suceava
bn: সুকিয়েভা

note: A city in Romania
en: Timişoara
bn: টিমিসোয়ারা

note: A city in Romania
en: Tulcea
bn: টালসিয়া

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
bn: টিরগু-মুরেস

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
bn: অ্যাবাকান

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
bn: অ্যাডলার

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
bn: অ্যানাডাইর'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
bn: আনাপা

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
bn: আর্খানজেল'এসকে

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
bn: আস্ট্রাখান'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
bn: বার্নাউল

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
bn: ব্রাজানস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
bn: ব্রাজানস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
bn: শেলিয়াবিনস্ক-বালানডিন

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
bn: চিটা

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
bn: ছুলম্যান

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
bn: এনগেলস

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
bn: ইরকুটস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
bn: কালিনিনগ্রাড

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
bn: কাজান

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
bn: কেমেরোভো

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
bn: খাবারোভস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
bn: খান্তি-মানসিইস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
bn: ক্রাসনোডার

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
bn: ক্রাসনোইয়ারক্স

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
bn: মাগাডান

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
bn: মিনারেল নি ভডি

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
bn: মিরনি

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
bn: মস্কো

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
bn: মুরমানস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
bn: নালচিক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
bn: নিজনেভারটভস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
bn: নোভোকুজনেটস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
bn: নোভোসিবিরস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
bn: ওমস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
bn: ওরেনবার্গ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
bn: পেনজা

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
bn: পার্ম

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
bn: পেট্রোপাভলস্ক

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
bn: রোস্টভ

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
bn: সেন্ট পিটার্সবার্গ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
bn: সামারা

note: A city in Russia
en: Saratov
bn: সারাটোভ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
bn: স্ট্যাভরোপোল

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
bn: স্ট্রিগিনো

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
bn: সুর্গুট

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
bn: সিকটিভকার

note: A city in Russia
en: Tiksi
bn: টাকসি

note: A city in Russia
en: Tyumen
bn: ইয়ুমেন

note: A city in Russia
en: Udachnyy
bn: উডাখনি

note: A city in Russia
en: Ufa
bn: উফা

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
bn: উলিয়ানভস্ক

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
bn: উলান-উডে

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
bn: ভেলিকি লুকি

note: A city in Russia
en: Vladivostok
bn: ভ্লাডিভোস্টক

note: A city in Russia
en: Volgograd
bn: ভোলগোগ্র্যাড

note: A city in Russia
en: Voronezh
bn: ভোরোনেজ

note: A city in Russia
en: Yakutsk
bn: ইয়াকুটস্ক

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
bn: ইয়েকাটেরিনবার্গ

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
bn: ইয়ুজনো-সাখালিনস্ক

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
bn: সেন্ট-দেনিস

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
bn: সেন্ট-পিয়ের

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
bn: জর্জটাউন

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
bn: ব্যাসেটেরে

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
bn: গোল্ডেন রক

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
bn: নিউকাসেল

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
bn: ইস্টরে

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
bn: পয়েন্ট সেবল

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
bn: ভিজি

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
bn: সেন্ট-পিয়ের

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
bn: আর্নস ভেল

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
bn: কিংস্টন

note: The capital of Samoa
en: Apia
bn: অ্যাপিয়া

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
bn: সান মারিনো

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
bn: 'আরা'র

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
bn: অ্যাবহা

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
bn: আড ডাল'ফা

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
bn: আড ডাম্মাম

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
bn: আল 'আকিক

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
bn: আল খাইসুমাহ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
bn: আল খুরাইয়াত

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
bn: আল ওয়াজ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
bn: আল ইউদাই'য়া

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
bn: আর রুকাইয়াখা

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
bn: আত তাইফ

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
bn: ডাহরান

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
bn: হাইল

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
bn: জিদ্দাহ

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
bn: গিজান

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
bn: খামিস মুশাহিট

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
bn: মসজিদ ইবন রাশিদ

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
bn: মক্কা

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
bn: মদিনা

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
bn: নাজরান

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
bn: কালাত বিশাহ

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
bn: কারা

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
bn: রাফহা

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
bn: রিয়াদ

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
bn: টাবুক

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
bn: টাম্রা

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
bn: টুরাইফ

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
bn: ইয়ানবু আল বাহর

note: A city in Senegal
en: Boukot Ouolof
bn: বৌকট ঔলোফ

note: The capital of Senegal
en: Dakar
bn: ডাকার

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
bn: সেন্ট-লুই

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
bn: টাম্বাকুন্ডা

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
bn: জিগুইংচোর

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
bn: বেলগ্রেড

note: A city in Serbia
en: Niš
bn: নিস

note: A city in Serbia
en: Vršac
bn: উরুসেভাক

note: A city in Serbia
en: Zemun
bn: জিমুন

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
bn: ক্যাসকেড লকস্

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
bn: ভিক্টোরিয়া

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
bn: ফ্রিউটাউন

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
bn: লুংগি

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
bn: সিঙ্গাপুর

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
bn: ব্রাটিসলাভা

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
bn: ডোলনি রিকোভ

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
bn: কামেনিকা নাদ কিরোচু

note: A city in Slovakia
en: Košice
bn: কোসিকে

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
bn: লুসেনেক

note: A city in Slovakia
en: Nitra
bn: নিটরা

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
bn: পিয়েস্টানি

note: A city in Slovakia
en: Poprad
bn: পোপ্রাদ

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
bn: প্রিভিদজা

note: A city in Slovakia
en: Sliač
bn: স্লিয়েক

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
bn: জুবলজানা

note: A city in Slovenia
en: Maribor
bn: মারিবোর

note: A city in Slovenia
en: Portorož
bn: পোর্টোরোজ

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
bn: হোনিয়ারা

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
bn: ব্লুমিংটন

note: A city in South Africa
en: Cape Town
bn: কেপ টাউন

note: A city in South Africa
en: Durban
bn: ডার্বান

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
bn: জোহানেসবার্গ

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
bn: ক্লার্কড্রপ

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
bn: পোর্ট এলিজাবেথ

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
bn: পটচেফস্ট্রুম

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
bn: প্রিটোরিয়া

note: A city in South Africa
en: Springs
bn: স্প্রিংস

note: A city in South Africa
en: Upington
bn: আপিনংটন

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
bn: ভারিয়ানিগিঙ্গ

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
bn: চোংজু বিমান ঘাঁটি

note: A city in South Korea
en: Cheju
bn: শেজু

note: A city in South Korea
en: Inch'on
bn: ইনচিওন

note: A city in South Korea
en: Kunsan
bn: কুনসান

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
bn: ওসান

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
bn: পিয়োংটেক বিমান ঘাঁটি

note: A city in South Korea
en: Pusan
bn: পুসান

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
bn: সিওল

note: A city in South Korea
en: Taegu
bn: টেগু

note: A city in Spain
en: A Coruña
bn: আ কোরুনা

note: A city in Spain
en: Agoncillo
bn: অ্যাগোনশিলো

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
bn: অ্যালকানটারিল্লা

note: A city in Spain
en: Alicante
bn: অ্যালিক্যান্টে

note: A city in Spain
en: Almería
bn: অ্যালমেরিয়া

note: A city in Spain
en: Armilla
bn: আর্মিলা

note: A city in Spain
en: Atogo
bn: আটোগো

note: A city in Spain
en: Avilés
bn: অ্যাভিলস

note: A city in Spain
en: Barajas
bn: বারাজাস

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
bn: বার্সিলোনা

note: A city in Spain
en: Bilbao
bn: বিল্বাও

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
bn: কোলমেনার ভিইয়েজো

note: A city in Spain
en: Corcovados
bn: কর্কোভাডোস

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
bn: কুয়াত্রো ভিয়েন্তোস

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
bn: কর্ডোবা

note: A city in Spain
en: El Matorral
bn: এল মাটোরাল

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
bn: ফুয়েন্তেরাবিয়া

note: A city in Spain
en: Gando
bn: গান্ডো

note: A city in Spain
en: Gerona
bn: গেরোনা

note: A city in Spain
en: Getafe
bn: গেটাফে

note: A city in Spain
en: Granada
bn: গ্রানাডা

note: A city in Spain
en: Güime
bn: গুইমে

note: A city in Spain
en: Ibiza
bn: ইবিজা

note: A city in Spain
en: Jerez
bn: জেরেজ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
bn: লিওন

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
bn: লস বালডিওস

note: A city in Spain
en: Los Llanos
bn: লস লানোস

note: The capital of Spain
en: Madrid
bn: মাদ্রিদ

note: A city in Spain
en: Mahón
bn: মাহোন

note: A city in Spain
en: Melilla
bn: মেলিলা

note: A city in Spain
en: Morón
bn: মোরোন

note: A city in Spain
en: Málaga
bn: মালাগা

note: A city in Spain
en: Noáin
bn: নোয়াইন

note: A city in Spain
en: Palma
bn: পামা

note: A city in Spain
en: Reus
bn: রিউস

note: A city in Spain
en: Rota
bn: রোটা

note: A city in Spain
en: Sabadell
bn: সাবাডেল

note: A city in Spain
en: Salamanca
bn: সালামানকা

note: A city in Spain
en: San Javier
bn: সান জাভিয়ার

note: A city in Spain
en: San Pablo
bn: সান পাবলো

note: A city in Spain
en: Santander
bn: সান্তানদের

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
bn: সানটিয়েগো

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
bn: টালাভেরা লা রিয়েল

note: A city in Spain
en: Tamaduste
bn: টামাদুস্তে

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
bn: টরিজো ডেল রে

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
bn: ভ্যালেনশিয়া

note: A city in Spain
en: Vigo
bn: ভিগো

note: A city in Spain
en: Villanubla
bn: ভিলানুব্লা

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
bn: ভিটোরিয়া-গাস্টিয়েজ

note: A city in Spain
en: Zaragoza
bn: জারাগোজা

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
bn: কলোম্বো

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
bn: কাটুনায়াকে

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
bn: শ্রী জয়েবর্ধনেপুরা কোত্তে

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
bn: খারতৌম

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
bn: পারামারিবো

note: A city in Suriname
en: Zanderij
bn: জ্যান্ডারজি

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
bn: লংইয়ারবেন

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
bn: লোবাম্বা

note: A city in Swaziland
en: Manzini
bn: মানজিনি

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
bn: মাবানে

note: A city in Sweden
en: Borlänge
bn: বোরল্যাএঞ্জ

note: A city in Sweden
en: Gällivare
bn: গ্যালিভেয়ার

note: A city in Sweden
en: Göteborg
bn: গোথেনবার্গ

note: A city in Sweden
en: Halmstad
bn: হাল্মস্ট্যাড

note: A city in Sweden
en: Jönköping
bn: জনকপিং

note: A city in Sweden
en: Kalmar
bn: কালমার

note: A city in Sweden
en: Karlstad
bn: কার্লস্ট্যাড

note: A city in Sweden
en: Kiruna
bn: কিরুনা

note: A city in Sweden
en: Kramfors
bn: ক্র্যামফোর্স

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
bn: ক্রিস্টিয়ানস্ট্যাড

note: A city in Sweden
en: Linköping
bn: লিনকপিং

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
bn: জাঙ্গবাইহেড

note: A city in Sweden
en: Luleå
bn: লুলিয়া

note: A city in Sweden
en: Lycksele
bn: লাইকসেলে

note: A city in Sweden
en: Malmö
bn: মাল্মো

note: A city in Sweden
en: Norrköping
bn: নোরকোপিং

note: A city in Sweden
en: Nyköping
bn: নোরকোপিং

note: A city in Sweden
en: Ronneby
bn: রনেবি

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
bn: স্কেলেফটি

note: A city in Sweden
en: Skövde
bn: স্কোভডে

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
bn: স্টকলোম

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
bn: সন্ডসভাল

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
bn: সোডারহ্যাম

note: A city in Sweden
en: Umeå
bn: উমিয়া

note: A city in Sweden
en: Visby
bn: ভিসবি

note: A city in Sweden
en: Västerås
bn: ভাসটেরাস

note: A city in Sweden
en: Växjö
bn: ভেক্সজো

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
bn: অ্যাঞ্জেলহোল্ম

note: A city in Sweden
en: Örebro
bn: ওরেব্রো

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
bn: ওর্নস্কোল্ডস্ভিক

note: A city in Switzerland
en: Basel
bn: ব্যাসেল

note: The capital of Switzerland
en: Bern
bn: বার্ন

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
bn: জেনিভা

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
bn: গ্রেনচেন

note: A city in Switzerland
en: Lugano
bn: লুগানো

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
bn: নয়শাটেল

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
bn: সানক্ট গ্যালেন

note: A city in Switzerland
en: Sion
bn: সিয়ন

note: A city in Switzerland
en: St. Moritz
bn: সেন্ট মর্টিজ

note: A city in Switzerland
en: Zürich
bn: জুরিখ

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
bn: আল কামিশলি

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
bn: আলেপ্পো

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
bn: দামেস্ক

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
bn: ড্যায়র আজ জয়র

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
bn: লাট্টাকিয়া

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
bn: কাওসিউং

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
bn: তাইপে

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
bn: তাইউয়ন

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
bn: ডুসানবে

note: A city in Tanzania
en: Arusha
bn: আরুশা

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
bn: বুকোবা

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
bn: দারুস সালাম

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
bn: ডোডোমা

note: A city in Tanzania
en: Iringa
bn: ইরিংগা

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
bn: কিগোমা

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
bn: মবেয়া

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
bn: মোরোগোরো

note: A city in Tanzania
en: Moshi
bn: মোশি

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
bn: মটওয়ারা

note: A city in Tanzania
en: Musoma
bn: মুসোমা

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
bn: মওয়ানজা

note: A city in Tanzania
en: Songea
bn: সোংগিয়া

note: A city in Tanzania
en: Tabora
bn: টাবোরা

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
bn: জানজিবার

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
bn: ব্যাংকক

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
bn: চিয়াং মাই

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
bn: ছন বুরি

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
bn: হাট ইয়াই

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
bn: হুয়া হিন

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
bn: খোন কায়েন

note: A city in Thailand
en: Lampang
bn: লামপাং

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
bn: মেই হং সন

note: A city in Thailand
en: Nan
bn: নান

note: A city in Thailand
en: Phrae
bn: ফ্রেয়

note: A city in Thailand
en: Phuket
bn: পুখেত

note: A city in Thailand
en: Ranong
bn: র‍্যানোং

note: A city in Thailand
en: Rayong
bn: রেয়োং

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
bn: সুরাট থানি

note: A city in Thailand
en: Trang
bn: ট্র্যাংগ

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
bn: উবন রাটচাথানি

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
bn: উডন থানি

note: The capital of Togo
en: Lome
bn: লোম

note: A city in Togo
en: Niamtougou
bn: নিয়ামতোগু

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
bn: ফুয়া'আমোটু

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
bn: নুকুয়ালোফা

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
bn: বন অ্যাকর্ড

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
bn: পিয়ার্কো

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
bn: পোর্ট-অফ-স্পেন

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
bn: বিজার্তে

note: A city in Tunisia
en: El Borma
bn: এল বোর্মা

note: A city in Tunisia
en: Gabes
bn: গেবস

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
bn: গাফসা

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
bn: হুমট সওউক

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
bn: জেনডুবা

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
bn: কেয়রুয়ান

note: A city in Tunisia
en: Monastir
bn: মোনাস্টির

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
bn: কুলাবিয়াহ

note: A city in Tunisia
en: Remada
bn: রেমাডা

note: A city in Tunisia
en: Sfax
bn: সফ্যাক্স

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
bn: টাবার্কা

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
bn: টজিউর

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
bn: টিউনিশ

note: A city in Turkey
en: Adana
bn: অ্যাডানা

note: The capital of Turkey
en: Ankara
bn: আনকারা

note: A city in Turkey
en: Antalya
bn: আনটালয়া

note: A city in Turkey
en: Balikesir
bn: বালিকেসির

note: A city in Turkey
en: Bandirma
bn: বান্ডির্মা

note: A city in Turkey
en: Bodrum
bn: বোডরাম

note: A city in Turkey
en: Burdur
bn: বুর্ডুর

note: A city in Turkey
en: Bursa
bn: বার্সা

note: A city in Turkey
en: Corlu
bn: কোর্লু

note: A city in Turkey
en: Dalaman
bn: ডালামান

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
bn: ডিয়ারবাকির

note: A city in Turkey
en: Erzurum
bn: এরজুরুম

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
bn: এস্কিসেহির

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
bn: গাজিয়ানটেপ

note: A city in Turkey
en: Istanbul
bn: ইস্তানবুল

note: A city in Turkey
en: Izmir
bn: ইজমির

note: A city in Turkey
en: Kars
bn: কারস

note: A city in Turkey
en: Kayseri
bn: কাইসেরি

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
bn: কিস্লাকয়

note: A city in Turkey
en: Konya
bn: কোনিয়া

note: A city in Turkey
en: Malatya
bn: মালাট্যা

note: A city in Turkey
en: Merzifon
bn: মার্জিফন

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
bn: নেভসেহির

note: A city in Turkey
en: Samsun
bn: সামসুন

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
bn: টেপেটারিয়া

note: A city in Turkey
en: Trabzon
bn: ট্রেবজন

note: A city in Turkey
en: Van
bn: ভান

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
bn: আশগাবাট

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
bn: ফুনাফুটি

note: A city in Uganda
en: Arua
bn: আরুয়া

note: A city in Uganda
en: Entebbe
bn: এনটেব্বে

note: A city in Uganda
en: Kabale
bn: কাবালে

note: The capital of Uganda
en: Kampala
bn: কাম্পালা

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
bn: বরিস্পিল

note: A city in Ukraine
en: Chagor
bn: চাগোর

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
bn: নিপ্রোপেট্রোভস্ক

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
bn: ডোনেটস্ক

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
bn: হোস্টোমেল

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
bn: ইভানো-ফ্রানকিভস্ক

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
bn: খারকিভ

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
bn: কিভ

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
bn: ক্রিভি রিহ

note: A city in Ukraine
en: L'viv
bn: ল'ভিভ

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
bn: মোক্রোয়ে

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
bn: মাইকোলেইভ

note: A city in Ukraine
en: Odesa
bn: ওডেসা

note: A city in Ukraine
en: Rivne
bn: রিভনে

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
bn: সিমফেরওপোল'

note: A city in Ukraine
en: Telichka
bn: টেলিচকা

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
bn: উজহোরোড

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
bn: আবু ধাবি

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
bn: আল 'আইন

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
bn: আল 'ফুজাইরাহ

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
bn: দুবাই

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
bn: রাস আল খাইমা

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
bn: শারজাহ

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
bn: অ্যাবারডিন

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
bn: বেলফাস্ট

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
bn: বেনসোন

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
bn: বিগ্গিন হিল

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
bn: বার্মিংহ্যাম

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
bn: ব্ল্যাকপুল

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
bn: বস্কম্ব

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
bn: বুর্নেমাউথ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
bn: ব্রিস্টল

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
bn: ব্রিজে নর্টন

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
bn: বুটেস

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
bn: ক্যামব্রিজ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
bn: ক্যাম্পবেলটাউন

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
bn: কার্ডিফ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
bn: কার্লাইল

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Castle Donington
bn: ক্যাসেল ডনিংটন

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
bn: চার্চ ফেন্টন

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
bn: কনিংসবি

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
bn: কটেসমোর

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
bn: কভেন্ট্রি

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
bn: ক্রেনফিল্ড

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
bn: ক্র্যানওয়েল

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
bn: ডিশফোর্থ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
bn: ডানডি

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
bn: এডিনবরো

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
bn: এগ্লিন্টন

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
bn: এক্সেটার

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
bn: ফেয়ারফোর্ড

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
bn: ফার্ণবোরো

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
bn: ফিল্টন

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
bn: গ্লাসগো

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
bn: গ্রামিসডেল

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
bn: হাওয়ার্ডেন

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
bn: হেলস্টন

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
bn: হিউ টাউন

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
bn: ইনভার্নেস

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
bn: কিলমোলুয়াগ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
bn: কিনলোস

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
bn: কিন্ট্রা

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
bn: কার্কওয়াল

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
bn: কির্মিংটন

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
bn: ল্যাকেনহিথ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
bn: লিডস

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
bn: লিমিং বার

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
bn: লিউক্যার্স

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
bn: লিন্টন-অন-ওউসে

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
bn: লিভারপুল

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
bn: লন্ডন

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
bn: লসিমাউথ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
bn: লুটোন

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lydd
bn: লিদ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
bn: লাইনহ্যাম

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
bn: ম্যানচেস্টার

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
bn: ম্যান্সটন

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
bn: মারহ্যাম

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
bn: মিডল ওয়ালপ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
bn: মিলডেনহাল

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
bn: মসব্যাংক

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
bn: নিউকাসেল

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
bn: নর্থহোল্ট

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
bn: নরউইচ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
bn: ওডিহ্যাম

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
bn: পেমব্রে

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
bn: প্লিমাউথ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
bn: প্রেস্টউইক

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
bn: সেন্ট এথান

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
bn: শবারি

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
bn: শোরহ্যাম বাই সি

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
bn: সাউথহ্যাম্পটন

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
bn: সাউথএন্ড

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
bn: স্ট্যানস্টেড মাউন্টফিচেট

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
bn: স্ট্যাভার্টন

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
bn: স্টকটন

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
bn: স্টর্নোওয়ে

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
bn: সামবার্গ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
bn: টপক্লিফ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
bn: ভ্যালি

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
bn: ওয়েডিংটন

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wainfleet
bn: ওয়াইনফ্লিট

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
bn: ওয়াটিশহ্যাম

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
bn: উইক

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
bn: উইটারিং

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
bn: ইয়োভিল্টন

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
bn: অ্যাবারডিন

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
bn: অ্যাবিলেনে

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
bn: অ্যাবিংডন

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
bn: অ্যাডা

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
bn: অ্যাডাক

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
bn: অ্যাডসভিল

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
bn: অ্যাডরিয়ান

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
bn: অ্যাহোস্কি

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
bn: আইনসওয়ার্থ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
bn: অ্যাইটকিন

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
bn: অ্যাক্রন

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
bn: অ্যাক্রন

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
bn: অ্যালাবাস্টার

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
bn: আলামোগোর্ডো

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
bn: আলামোসা

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
bn: আলব্যানি

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
bn: আলব্যানি

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
bn: অ্যাবেমার্লে

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
bn: অ্যালবার্ট লিআ

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
bn: অ্যালবার্টভিল

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
bn: অ্যালবিয়ন

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
bn: আলবুকার্ক

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
bn: অ্যালেকজান্ডার সিটি

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
bn: আলেকজান্দ্রিয়া

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
bn: আলেকজান্দ্রিয়া

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
bn: আলেকজান্দ্রিয়া

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
bn: অ্যালিস

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
bn: অ্যালেনটাউন

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
bn: আলিয়ান্স

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
bn: আলমা

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
bn: আলমা

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
bn: আলপেনা

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
bn: আল্পাইন

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
bn: আল্পাইন

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
bn: এলটন

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
bn: আলটুনা

note: A city in California in the United States
en: Alturas
bn: আলটুরাস

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
bn: অলটাস

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
bn: আলভা

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
bn: আমারিলো

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
bn: এমব্লার

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
bn: এমেলিয়া

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
bn: এমেস

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
bn: অ্যানাহেইম

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
bn: অ্যানাকটুভুক পাস

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
bn: এঙ্কোরেজ

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
bn: আন্দালুসিয়া

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
bn: এন্ডারসন

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
bn: এন্ডারসন

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
bn: অ্যন্ডোভার

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
bn: এনড্রিউস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
bn: অ্যাঙ্গেল ইনলেট

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
bn: এঙ্গেলটন

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
bn: অ্যাঙ্গুন

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
bn: এনিয়াক

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
bn: আনকেনি

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
bn: আন আরবোর

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
bn: অ্যানাপোলিস

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
bn: এনেট

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
bn: এনিস্টন

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
bn: এনটিগো

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
bn: অ্যানভিক

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
bn: অ্যাপালাচিকোলা

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
bn: এপেলটন

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
bn: এপেলটন

note: A city in California in the United States
en: Arcata
bn: আরকাটা

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
bn: আর্কটিক ভিলেজ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
bn: আর্ডমোর

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
bn: আর্কাডেল্ফিয়া

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
bn: আর্লিংটন

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
bn: আর্লিংটন

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
bn: আর্তেশিয়া

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
bn: আর্ভাডা

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
bn: অ্যাশবোরো

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
bn: এশভিল

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
bn: এশল্যান্ড

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
bn: এশল্যান্ড

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
bn: আশতাবুলা

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
bn: এসপেন

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
bn: এসটোরিয়া

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
bn: এথেন্স

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
bn: আটলান্টা

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
bn: আটলান্টিক

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
bn: আটলান্টিক সিটি

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
bn: আটোকা

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
bn: অওবার্ণ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
bn: অওবার্ণ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
bn: অওবার্ণ

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
bn: অডোবন

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
bn: অগাস্টা

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
bn: অগাস্টা

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
bn: অরোরা

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
bn: অরোরা

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
bn: অরোরা

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
bn: অরোরা

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
bn: অস্টিন

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
bn: অস্টিন

note: A city in California in the United States
en: Avalon
bn: এভেলন

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
bn: ব্যাড এক্স

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
bn: বেইনব্রিজ

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
bn: বেকার

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
bn: বেকার সিটি

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
bn: বেকার্সফিল্ড

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
bn: বালটিমোর

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
bn: বানগোর

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
bn: বার হার্বার

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
bn: বারাবু

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
bn: বার্রি

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
bn: ব্যারেটস

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
bn: ব্যারো

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
bn: বার্টেলসভিল

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
bn: বার্টো

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
bn: বেটসভিল

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
bn: বেটন রুজ

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
bn: ব্যাটেল ক্রিক

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
bn: বডেট্ট

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
bn: বে সিটি

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
bn: বিয়াট্রিস

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
bn: ব্যফোর্ট

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
bn: ব্যফোর্ট

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
bn: বিউমোন্ট

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
bn: বিভার  ফল্স

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
bn: বেকলি

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
bn: বেডফোর্ড

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
bn: বেলাইরে

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
bn: বেলেভিল

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
bn: বেলেভিউ

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
bn: বেলিংহ্যাম

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
bn: বেলমার

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
bn: বেমিডজি

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
bn: বেনিংটন

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
bn: বেনসোন

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
bn: বেনটোন হার্বার

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
bn: বেনটোনভিল

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
bn: বার্কলি

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
bn: বার্লিন

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
bn: বেথেল

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
bn: বেটেল্স

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
bn: বেভার্লি

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
bn: বিগ পাইনি

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
bn: বিগ রেপিড্স্

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
bn: বিগ স্প্রিং

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
bn: বিগফর্ক

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
bn: বিলিংস

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
bn: বিলক্সি

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
bn: বিংহ্যামটন

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
bn: বির্চউড

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
bn: বার্মিংহ্যাম

note: A city in California in the United States
en: Bishop
bn: বিশপ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
bn: বিসমার্ক

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
bn: ব্ল্যাক ঈগল

note: A city in New York in the United States
en: Black River
bn: ব্ল্যাক রিভার

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
bn: ব্যাক্সবার্গ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
bn: ব্লুমিংটন

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
bn: ব্লুমিংটন

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
bn: ব্লুফিল্ড

note: A city in California in the United States
en: Blythe
bn: ব্লাইত

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
bn: ব্লিথভিল

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
bn: বোকা রেটন

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
bn: বোগ

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
bn: বোইসে

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
bn: বুনে

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
bn: বুনে

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
bn: বুথভিল

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
bn: বোরদো

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
bn: বোরজার

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
bn: বোস্কোবেল

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
bn: বস্টোন

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
bn: বাওলিং গ্রিন

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
bn: বোম্যান

note: A city in South Dakota in the United States
en: Box Elder
bn: বক্স এল্ডার

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
bn: বোজেমান

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
bn: ব্র্যাডফোর্ড

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
bn: ব্র্যাডি

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
bn: ব্রেইনার্ড

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
bn: ব্রেমার্টন

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
bn: ব্রেনহ্যাম

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
bn: ব্রিজপোর্ট

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
bn: ব্রোকেন বো

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
bn: ব্রুকিংস

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
bn: ব্রুকিংস

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
bn: ব্রুকসভিল

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
bn: ব্রুমফিল্ড

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
bn: ব্রোউইং

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
bn: ব্রাউনসভিল

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
bn: ব্রাউনউড

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
bn: ব্রানসউইক

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
bn: ব্রানসউইক

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
bn: ব্রাইস ক্যানিয়েন

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
bn: বুকানন

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
bn: বাকল্যান্ড

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
bn: বাফেলো

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
bn: বাফেলো

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
bn: বাফেলো

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
bn: বাফেলো

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
bn: বুলহেড সিটি

note: A city in California in the United States
en: Burbank
bn: বার্ব্যাঙ্ক

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
bn: বার্লি

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
bn: বার্লিংটন

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
bn: বার্লিংটন

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
bn: বার্লিংটন

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
bn: বার্লিংটন

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
bn: বার্লিংটন

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
bn: বার্লিংটন

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
bn: বার্নেট

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
bn: বার্ণস

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
bn: বাটলার

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
bn: বাট্টে

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
bn: ক্যাডিলাক

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
bn: কাহোকিয়া

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
bn: কায়রো

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
bn: কল্ডওয়েল

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
bn: কল্ডওয়েল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
bn: কল্ডওয়েল

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
bn: কামারিল্লো

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
bn: ক্যামব্রিজ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
bn: ক্যামব্রিজ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
bn: ক্যামডেন

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
bn: ক্যাম্প ডাগলাস

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
bn: ক্যাম্প স্প্রিংস

note: A city in California in the United States
en: Campo
bn: ক্যাম্পো

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
bn: কানাডিয়ান

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
bn: কেন্টন

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
bn: কেপ কেনাভেরাল

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
bn: কেপ কোরাল

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
bn: কেপ গিরারডি

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
bn: কার্বোনডেল

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
bn: কার্ডিফ

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
bn: ক্যারিবু

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
bn: কার্লসব্যাড

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
bn: কার্লসব্যাড

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
bn: কার্মি

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
bn: কারো

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
bn: ক্যারোল

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
bn: ক্যারোল

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
bn: কার্টেলসভিল

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
bn: কাসা গ্রান্ডে

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
bn: ক্যাসপার

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
bn: সেডার সিটি

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
bn: সেডার রেপিডস

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
bn: সেন্ট্রালিয়া

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
bn: চ্যাড্রন

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
bn: ছালিস

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
bn: ছামা

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
bn: চেম্বারলেইন

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
bn: চেমপেন

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
bn: চ্যান্ডলার

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
bn: চ্যান্ডলার

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
bn: চ্যান্ডলার

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
bn: চ্যানুট

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
bn: চ্যাপেল হিল

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
bn: চ্যারিটন

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
bn: চার্লস সিটি

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
bn: চার্লস্টন

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
bn: চার্লস্টন

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
bn: চার্লেভ্যু

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
bn: শার্লোট

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
bn: শার্লোট

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
bn: শার্লোটসভিল

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
bn: চ্যাটহ্যাম

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
bn: চ্যাটানুগা

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
bn: শিবোয়গান

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
bn: চিরুকী

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
bn: চিসাপিক

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
bn: চেস্টারফিল্ড

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
bn: শায়্যান

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
bn: শিকোগো

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
bn: চিকাশা

note: A city in California in the United States
en: Chico
bn: শিকো

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
bn: শিকোপি ফলস

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
bn: চাগনিক

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
bn: চিল্ড্রেস

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
bn: চাইল্ডস

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
bn: চিলিকোতে

note: A city in California in the United States
en: China Lake
bn: চাইনা লেক

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
bn: ছিংকোটিগু

note: A city in California in the United States
en: Chino
bn: চাইনো

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
bn: ছিসানা

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
bn: ছিস্টোচিনা

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
bn: ছুলা ভিস্টা

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
bn: ছুলিটনা

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
bn: সিনসিনাটি

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
bn: ক্লেয়ারমোর

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
bn: ক্ল্যারিন্ডা

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
bn: ক্ল্যারিওন

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
bn: ক্লাকর্সবার্গ

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
bn: ক্লার্কসভিল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
bn: ক্লার্কসভিল

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
bn: ক্লেটন

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
bn: ক্লিয়ারফিল্ড

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
bn: ক্লিয়ারওয়াটার

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
bn: ক্লেমসন

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
bn: ক্লিভল্যান্ড

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
bn: ক্লাইন্স কর্নার

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
bn: ক্লিন্টন

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
bn: ক্লিন্টন

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
bn: ক্লিন্টন

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
bn: ক্লিনটনভিল

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
bn: ক্লুকোয়েট

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
bn: ক্লোভিস

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
bn: কোকো

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
bn: কোডি

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
bn: কুওর দ্য অ্যালেন

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
bn: কফিভিল

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
bn: কোল্ড বে

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
bn: কোল্ড ওয়াটার

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
bn: কলেজ স্টেশন

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
bn: কোলোরাডো স্প্রিংস

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
bn: কলাম্বিয়া

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
bn: কলাম্বিয়া

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
bn: কোলাম্বাস

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
bn: কোলাম্বাস

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
bn: কোলাম্বাস

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
bn: কোলাম্বাস

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
bn: কোলাম্বাস

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
bn: কনকোর্ড

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
bn: কনকোর্ড

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
bn: কনকোর্ড

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
bn: কনকোর্ডিয়া

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
bn: কনরো

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
bn: কুক

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
bn: কপার হার্বার

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
bn: করডোভা

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
bn: কোরোনা

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
bn: কোরোনা

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
bn: কর্পাস ক্রিস্টি

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
bn: কোর্সিকানা

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
bn: কর্টেজ

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
bn: করভালিস

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
bn: কোস্টা মেসা

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
bn: কোটুলা

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
bn: কাউসিল ব্লাফস

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
bn: ক্রেইগ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
bn: ক্রেইন লেক

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
bn: ক্রেসেন্ট সিটি

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
bn: ক্রেস্টন

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
bn: ক্রেস্টভিউ

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
bn: ক্রকেট

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
bn: ক্রুকস্টন

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
bn: ক্রস সিটি

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
bn: ক্রস ভিল

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
bn: কুলম্যান

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
bn: কিউলপেপের

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
bn: কাম্বারল্যান্ড

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
bn: কুরিটাক

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
bn: কুচিং

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
bn: কাস্টার

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
bn: কাট ব্যাঙ্ক

note: A city in California in the United States
en: Daggett
bn: ড্যাগেট

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
bn: ডেলভিল

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
bn: ডালহার্ট

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
bn: ডালাস

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
bn: ডাল্টন

note: A city in California in the United States
en: Daly City
bn: ডালি সিটি

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
bn: দালঝেল

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
bn: ড্যানবারি

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
bn: ড্যানসভিল

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
bn: ড্যানভিল

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
bn: ড্যানভিল

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
bn: ডার্লিংটন

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
bn: ডেভেনপোর্ট

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
bn: ডেটন

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
bn: ডেটোনা সমুদ্র সৈকত

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
bn: ডি কুইন

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
bn: ডে কাল্ব

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
bn: ডি রিডার

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
bn: ডেডহর্স

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
bn: ডেকাটুর

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
bn: ডেকাটুর

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
bn: ডেকাটুর

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
bn: ডেকোরাহ

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
bn: ডিয়ার পার্ক

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
bn: ডিফায়েন্স

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
bn: ডেল রিও

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
bn: ডেল্টা

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
bn: ডেল্টা জাংশন

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
bn: ডেমিং

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
bn: ডেনিসন

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
bn: ডেনটন

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
bn: ডেনভার

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
bn: ডেস মোইনেস

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
bn: ডেস্টিন

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
bn: ডেট্রোয়েট

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
bn: ডেট্রোয়েট লেক

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
bn: ডেভিলস লেক

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
bn: ডিকিনসন

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
bn: ডিলিংহ্যাম

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
bn: ডিলোন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
bn: ডজ সেন্টার

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
bn: ডজ সিটি

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
bn: ডোথান

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
bn: ডাগলাস

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
bn: ডাগলাস

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
bn: ডাগলাস

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
bn: ডোভার

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
bn: ডোয়েলসটাউন

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
bn: ড্রাম্মোন্ড

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
bn: ড্রাইডেন

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
bn: ডু বোয়স

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
bn: ডাবলিন

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
bn: ডাবলিন

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
bn: ডুবুক

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
bn: ডুলুথ

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
bn: ডুমাস

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
bn: ডানক্যান

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
bn: ডানকার্ক

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
bn: ডুরাঙ্গো

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
bn: ডুরান্ট

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
bn: ডারহ্যাম

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
bn: ডাইয়ার্সবার্গ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
bn: ঈগল

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
bn: ঈগল

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
bn: ঈগল রিভার

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
bn: পূর্ব হ্যাম্পটন

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
bn: পূর্ব মিল্টন

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
bn: ইস্টন

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
bn: ইস্টসাউন্ড

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
bn: ইউ ক্লেয়ার

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
bn: ইডেনটন

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
bn: এডিনবরো

note: A city in California in the United States
en: Edwards
bn: এডওয়ার্ডস

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
bn: এফিংহ্যাম

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
bn: ঈগেগিক

note: A city in California in the United States
en: El Centro
bn: এল সেন্ট্রো

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
bn: এল ডোরাডো

note: A city in California in the United States
en: El Monte
bn: এল মোনতে

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
bn: এল পাসো

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
bn: এল রেনো

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
bn: এলবার্ট

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
bn: এলফিন কোভ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
bn: এলিজাবেথ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
bn: এলিজাবেথ সিটি

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
bn: এলিজাবেথটাউন

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
bn: এল্কহার্ট

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
bn: এল্কহার্ট

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
bn: এলকিন্স

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
bn: এল্কো

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
bn: এল্যান্সবার্গ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
bn: এলমিরা

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
bn: এলউড

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
bn: এলাই

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
bn: এলাই

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
bn: এলরিয়া

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
bn: এমিগ্রান্ট গ্যাপ

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
bn: এম্মোনাক

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
bn: এম্পোরিয়া

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
bn: এম্পোরিয়া

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
bn: এনিড

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
bn: এফ্রাটা

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
bn: ইরি

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
bn: আরউইন

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
bn: এসকানাবা

note: A city in California in the United States
en: Escondido
bn: এস্কনদিদো

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
bn: এস্থারভিল

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
bn: ইউজিন

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
bn: ইউরেকা

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
bn: ইউরেকা রোডহাউস

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
bn: ইভানস্টন

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
bn: এভান্সভিল

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
bn: এভেলেথ

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
bn: এভারেট

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
bn: এভারগ্রিন

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
bn: ফেয়ারব্যাঙ্কস

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
bn: ফেয়ারচাইল্ড

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
bn: ফেয়ারফিল্ড

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
bn: ফেয়ারফিল্ড

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
bn: ফেয়ারফিল্ড

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
bn: ফেয়ারমন্ট

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
bn: ফেইথ

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
bn: ফালফুরিয়াস

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
bn: ফেলন

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
bn: ফলস সিটি

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
bn: ফার্গো

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
bn: ফ্যারিবল্ট

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
bn: ফার্মিংডেল

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
bn: ফার্মিংটন

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
bn: ফার্মিংটন

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
bn: ফার্মভিল

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
bn: ফেয়েটভিল

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
bn: ফেয়েটভিল

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
bn: ফার্গাস ফলস

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
bn: ফিন্ডলে

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
bn: ফিচবার্গ

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
bn: ফ্ল্যাগস্টাফ

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
bn: ফ্লিন্ট

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
bn: ফিলিপিন

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
bn: ফ্লোরা

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
bn: ফ্লোরেন্স

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
bn: ফোন্ড ডু ল্যাক

note: A city in California in the United States
en: Fontana
bn: ফন্টানা

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
bn: ফোর্ট বেনিং

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
bn: ফোর্ট কার্সন

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
bn: ফোর্ট কলিনস

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
bn: ফোর্ট ডোজ

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
bn: ফোর্ট লডার্ডেল

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
bn: ফোর্ট ম্যাডিসন

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
bn: ফোর্ট মায়ার্স

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
bn: ফোর্ট পেন

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
bn: ফোর্ট পিয়ার্স

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
bn: ফোর্ট পোল্ক

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
bn: ফোর্ট স্মিথ

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
bn: ফোর্ট স্টকটন

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
bn: ফোর্ট ওয়ালটন বীচ

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
bn: ফোর্ট ওয়েন

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
bn: ফোর্ট ওয়ার্থ

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
bn: ফোর্ট ইউকন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
bn: ফস্টোন

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
bn: ফ্যাঙ্কফুর্ট

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
bn: ফ্যাঙ্কফুর্ট

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
bn: ফ্র্যাঙ্কলিন

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
bn: ফ্র্যাঙ্কলিন

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
bn: ফ্র্যাঙ্কলিন

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
bn: ফ্রিডরিক

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
bn: ফ্রিডরিক

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
bn: ফ্রিড্রিক্সবুর্গ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
bn: ফ্রিপোর্ট

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
bn: ফ্রিমন্ট

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
bn: ফ্রিমন্ট

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
bn: ফ্রেঙচভিল

note: A city in California in the United States
en: Fresno
bn: ফ্রেস্নো

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
bn: ফ্রাইডে-হার্বার

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
bn: ফ্রাইবার্গ

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
bn: ফুলার্টন

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
bn: ফুল্টন

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
bn: গ্যাডসডন

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
bn: গেজ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
bn: গেইন্সভিল

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
bn: গেইন্সভিল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
bn: গেইন্সভিল

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
bn: গ্যালেনা

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
bn: গ্যালেসবার্গ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
bn: গ্যালিয়ানো

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
bn: গ্যালাপ

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
bn: গ্যালভেস্টন

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
bn: গ্যাম্বেল

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
bn: গার্ডেন সিটি

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
bn: গার্ডেন সিটি

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
bn: গার্ডেন গ্রোভ

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
bn: গার্ল্যান্ড

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
bn: গ্যারিসন

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
bn: গ্যারি

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
bn: গেস্টোনিয়া

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
bn: গেটসভিল

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
bn: গেলোর্ড

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
bn: জর্জটাউন

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
bn: জর্জটাউন

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
bn: গিড্ডিংস

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
bn: গিলবার্ট

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
bn: জিলেট

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
bn: গিল্মার

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
bn: গ্লাসগো

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
bn: গ্লাসগো

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
bn: গ্লেনকো

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
bn: গ্লেনডেল

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
bn: গ্লেনডেল

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
bn: গ্লেনডাইভ

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
bn: গ্লেনস ফলস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
bn: গ্লেনউড

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
bn: গোল্ডসবোরো

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
bn: গুডল্যান্ড

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
bn: গুডইয়ার

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
bn: গুসপোর্ট

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
bn: গোর্হাম

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
bn: গোশেন

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
bn: গ্রাফটন

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
bn: গ্রাহাম

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
bn: গ্র্যানবারি

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
bn: গ্র্যান্ড ক্যানিয়েন

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
bn: গ্র্যান্ড ফোর্কস

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
bn: গ্র্যান্ড দ্বীপ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
bn: গ্র্যান্ড দ্বীপ

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
bn: গ্র্যান্ড জাঙ্কশান

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
bn: গ্র্যান্ড মারিয়াস

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
bn: গ্র্যান্ড প্রেইরি

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
bn: গ্র্যান্ড রেপিডস

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
bn: গ্র্যান্ড রেপিডস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
bn: গ্রেনাইট ফলস

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
bn: গ্রান্টস

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
bn: গ্রেলিং

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
bn: গ্রেট বেন্ড

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
bn: গ্রেট ফলস

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
bn: গ্রীন বে

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
bn: গ্রীনসবোরো

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
bn: গ্রীনসবোরো

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
bn: গ্রীনভিল

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
bn: গ্রীনভিল

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
bn: গ্রীনভিল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
bn: গ্রীনভিল

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
bn: গ্রীনউড

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
bn: গ্রীনউড

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
bn: গ্রিয়ার

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
bn: গ্রেবুল

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
bn: গ্রটন

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
bn: গ্রোভ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
bn: গাল্ফপোর্ট

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
bn: গালকানা

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
bn: গুনিসন

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
bn: গুসটাভুস

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
bn: গুথ্রি

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
bn: গায়মন

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
bn: হ্যাগার্সটাউন

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
bn: হেইলে

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
bn: হেইনস

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
bn: হ্যালেভিল

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
bn: হ্যালোক

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
bn: হ্যামিলটন

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
bn: হ্যাম্মোন্ড

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
bn: হ্যাম্পটন

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
bn: হ্যানকক

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
bn: হ্যানফোর্ড

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
bn: হ্যানফোর্ড

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
bn: হ্যাঙ্কসভিল

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
bn: হার্বোর স্প্রিংস

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
bn: হারলান

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
bn: হারলিংগেন

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
bn: হ্যারিসবার্গ

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
bn: হ্যারিসবার্গ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
bn: হ্যারিসন

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
bn: হার্টফোর্ড

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
bn: হ্যাস্টিংস

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
bn: হ্যাটেরাস

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
bn: হ্যাটিসবার্গ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
bn: হ্যালোক

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
bn: হাভরে

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
bn: হথর্ন

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
bn: হেডেন

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
bn: হেস

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
bn: হেওয়ার্ড

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
bn: হেওয়ার্ড

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
bn: হিলি

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
bn: হিয়ার্ন

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
bn: হেব্রনভিল

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
bn: হেব্রন

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
bn: হেলেনা

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
bn: হেন্ডারসন

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
bn: হেন্ডারসন

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
bn: হার্মিস্টন

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
bn: হেট্টিঙ্গার

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
bn: হিয়ালিয়াহ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
bn: হিবিং

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
bn: হিকোরি

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
bn: হিক্স

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
bn: হিল সিটি

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
bn: হিলসবরো

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
bn: হিলসডেল

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
bn: হিল্সভিল

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
bn: হিলো

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
bn: হিল্টন হেড আইল্যান্ড

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
bn: হাইনসভিল

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
bn: হোবার্ট

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
bn: হোবস

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
bn: হফম্যান

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
bn: হলড্রেজ

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
bn: হল্যান্ড

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
bn: হলিউড

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
bn: হোমার

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
bn: হোমস্টেড

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
bn: হনডো

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
bn: হনোলুলু

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
bn: হুনাহ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
bn: হুপার বে

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
bn: হোকুকিয়াম

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
bn: হট স্প্রিংস

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
bn: হট স্প্রিংস

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
bn: হউটন লেক

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
bn: হুলটন

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
bn: হুমা

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
bn: হউস্টন

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
bn: হোয়েল

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
bn: হানটিংডন

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
bn: হানটিংডন বীচ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
bn: হান্টসভিল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
bn: হান্টসভিল

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
bn: হুরোন

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
bn: হুসলিয়া

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
bn: হাচিনসন

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
bn: হাচিনসন

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
bn: হিয়ানিস

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
bn: হাইডাবার্গ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
bn: ইডাবেল

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
bn: আইডাহো ফলস

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
bn: ইম্পিরিয়াল

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
bn: ইম্পিরিয়াল

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
bn: ইম্পিরিয়াল সমুদ্র সৈকত

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
bn: ইনডিপেনডেন্স

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
bn: ইন্ডিয়ানা

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
bn: ইন্ডিয়ানাপোলিস

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
bn: ইন্ডিয়ান্টাউন

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
bn: ইনগলউড

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
bn: ইন্টারনেশনেল ফলস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Inver Grove Heights
bn: ইনভার গ্রোভ হাইটস

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
bn: ইনয়োকার্ন

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
bn: আইওয়া সিটি

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
bn: আয়রন মাউন্টেন

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
bn: আয়রনউড

note: A city in California in the United States
en: Irvine
bn: আয়ারভাইন

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
bn: আইয়ারভিং

note: A city in New York in the United States
en: Islip
bn: ইসলিপ

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
bn: ইথাকা

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
bn: জ্যাকসন

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
bn: জ্যাকসন

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
bn: জ্যাকসন

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
bn: জ্যাকসন

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
bn: জ্যাকসন

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
bn: জ্যাকসন

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
bn: জ্যাকসনভিল

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
bn: জ্যাকসনভিল

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
bn: জ্যাকসনভিল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
bn: জ্যাকসনভিল

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
bn: জাফ্রি

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
bn: জেমসটাউন

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
bn: জেমসটাউন

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
bn: জেইনসভিল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
bn: জ্যাসপার

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
bn: জেফার্সন

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
bn: জেফার্সন সিটি

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
bn: জেরোম

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
bn: জার্সি সিটি

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
bn: জনসটাউন

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
bn: জোলিয়েট

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
bn: জোনসবরো

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
bn: জপলিন

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
bn: জর্ডান

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
bn: জুলিয়াসটাউন

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
bn: জাংশন

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
bn: জাংশন সিটি

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
bn: জুনিউ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
bn: জুনিউ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
bn: কাহুলুই

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
bn: কাইলুয়া

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
bn: কাইসার

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
bn: কাকে

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
bn: কাক্টোভিক

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
bn: কালামাজু

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
bn: কালিস্পেল

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
bn: ক্যালট্যাগ

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
bn: কানকাকি

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
bn: কানসাস সিটি

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
bn: কানসাস সিটি

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
bn: কাউমালাপাউ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
bn: কাউনাকাকাই

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
bn: কিয়ার্নি

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
bn: কিন

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
bn: কেকাহা

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
bn: কেলসো

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
bn: কেনাই

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
bn: কেনানসভিল

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
bn: কেনোশা

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
bn: কিওকুক

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
bn: ক্যারভিল

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
bn: কেটচিকান

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
bn: কে ওয়েস্ট

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
bn: কিল ডেভিলস হিলস

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
bn: কিলিইন

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
bn: কিমবল

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
bn: কিং স্যালমন

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
bn: কিংম্যান

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
bn: কিংসপোর্ট

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
bn: কিংসভিল

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
bn: কিনরস

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
bn: কিন্সটন

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
bn: কিপনুক

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
bn: কার্কসভিল

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
bn: কিভালিনা

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
bn: ক্লামাথ ফলস

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
bn: ক্লায়োওক

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
bn: নব নস্টার

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
bn: নক্সভিল

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
bn: নক্সভিল

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
bn: কোডিয়াক

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
bn: কোকোমো

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
bn: কোটজেবুয়ে

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
bn: কোয়ুক

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
bn: কুস্তাতান

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
bn: লা ক্রসে

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
bn: লা গ্রান্ডে

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
bn: লা গ্র্যাঞ্জে

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
bn: লা গ্র্যাঞ্জে

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
bn: লা জুনটা

note: A city in California in the United States
en: La Verne
bn: লা ভেরনে

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
bn: লা ভেতা

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
bn: ল্যাকোন

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
bn: লাকোনিয়া

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
bn: লেডিস্মিথ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
bn: লাফায়েত

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
bn: লাফায়েত

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
bn: লাহানিয়া

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
bn: লেক চার্লস

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
bn: লেক মিনচুমিনা

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
bn: লেকল্যান্ড

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
bn: লেকসিড

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
bn: লেকভিউ

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
bn: লেকউড

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
bn: লামার

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
bn: ল্যামবার্টভিল

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
bn: লামোনি

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
bn: ল্যাঙ্কাস্টার

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
bn: ল্যাঙ্কাস্টার

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
bn: ল্যাঙ্কাস্টার

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
bn: ল্যাঙ্কাস্টার

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
bn: ল্যান্ড ও' লেকস

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
bn: ল্যান্ডার

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
bn: ল্যানসিং

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
bn: লারামি

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
bn: লারেডো

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
bn: লাস ক্রুসেস

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
bn: লাস ভেগাস

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
bn: লাস ভেগাস

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
bn: লাটরোবে

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
bn: লরেন্স

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
bn: লরেন্স

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
bn: লরেন্সভিল

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
bn: লরেন্সভিল

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
bn: লটন

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
bn: লে মার্স

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
bn: লেডভিল

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
bn: লেবানন

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
bn: লিসবার্গ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
bn: লিসবার্গ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
bn: লিভিল

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
bn: লেমুর

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
bn: লিউসবার্গ

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
bn: লিউস্টন

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
bn: লিউসটাউন

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
bn: লেক্সিংটন

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
bn: লেক্সিংটন

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
bn: লেক্সিংটন

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
bn: লিবারেল

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
bn: লিহিউ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
bn: লিমা

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
bn: লিম ভিলেজ

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
bn: লিমোন

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
bn: লিঙ্কন

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
bn: লিঙ্কন

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
bn: লিচফিল্ড

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
bn: লিচফিল্ড

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
bn: লিটল ফল্স

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
bn: লিটল রক

note: A city in California in the United States
en: Livermore
bn: লিভারমোর

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
bn: লিভিংস্টন

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
bn: লিভোনিয়া

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
bn: লানো

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
bn: লোগান

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
bn: লোমপোক

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
bn: লন্ডন

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
bn: লোন রক

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
bn: লং সমুদ্র সৈকত

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
bn: লংভিউ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
bn: লংভিল

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
bn: লস আলামিতোস

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
bn: লস আলামস

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
bn: লস এঞ্জেলস

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
bn: লুইসা

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
bn: লুইসবার্গ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
bn: লুইভিল

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
bn: লাভলক

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
bn: লোয়েল

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
bn: লোয়েল

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
bn: লাবোক

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
bn: লুডিংটন

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
bn: লুফকিন

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
bn: লাম্বারটন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
bn: লুভের্নে

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
bn: লিঞ্চবুর্গ

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
bn: ম্যাসিন্যাক দ্বীপ

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
bn: ম্যাকোম্ব

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
bn: মেকোন

note: A city in California in the United States
en: Madera
bn: মেডিরা

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
bn: ম্যাডিসন

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
bn: ম্যাডিসন

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
bn: মাল্টা

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
bn: মানাসাস

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
bn: ম্যানচেস্টার

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
bn: ম্যানহ্যাটেন

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
bn: মানিসটি

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
bn: মানিসটিক

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
bn: ম্যানিটোওয়োক

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
bn: মানকাটো

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
bn: ম্যানলি হট স্প্রিংস

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
bn: ম্যান্সফিল্ড

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
bn: মানটেও

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
bn: মেপল লেক

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
bn: ম্যারাথন

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
bn: মারফা

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
bn: মারিয়ানা

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
bn: মারিয়েটা

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
bn: ম্যারিওন

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
bn: ম্যারিওন

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
bn: ম্যারিওন

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
bn: মার্কেট

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
bn: মার্শাল

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
bn: মার্শাল

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
bn: মার্শালটাউন

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
bn: মার্শফিল্ড

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
bn: মার্টিনসবার্গ

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
bn: মার্টিনসভিল

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
bn: মেরিসভিল

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
bn: মেরিসভিল

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
bn: মেসন

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
bn: মেসন সিটি

note: A city in New York in the United States
en: Massena
bn: মাসেনা

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
bn: মাটুন

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
bn: ম্যাক্সটন

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
bn: মেপোর্ট

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
bn: ম্যাকএলেস্টার

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
bn: ম্যাকএলেন

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
bn: ম্যাককল

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
bn: ম্যাকার্থি

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
bn: ম্যাককোম্ব

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
bn: ম্যাককুক

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
bn: ম্যাগ্রাথ

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
bn: ম্যাকগ্রেগর

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
bn: ম্যাকিনলি পার্ক

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
bn: ম্যাককিনি

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
bn: ম্যাকমিনভিল

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
bn: মিয়াকেম

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
bn: মিডভিল

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
bn: মেডফোর্ড

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
bn: মেডফোর্ড

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
bn: মেডিসিন লজ

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
bn: মিকার

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
bn: মেকোর্য়ুক

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
bn: মেলবোর্ন

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
bn: মেলফা

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
bn: মেমফিস

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
bn: মেনা

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
bn: মিনোমিনি

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
bn: মিনোমিনি

note: A city in California in the United States
en: Merced
bn: মার্সড

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
bn: মারকারি

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
bn: মেরিডিয়ান

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
bn: মেরিডিয়ান

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
bn: মেরিল

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
bn: মেসা

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
bn: মেসকুইট

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
bn: মেটলাকাটলা

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
bn: মেট্রোপোলিস

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
bn: মায়ামি

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
bn: মিডলসবরো

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
bn: মিডল্যান্ড

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
bn: মিডোলথিয়ান

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
bn: মাইলস সিটি

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
bn: মিলফোর্ড

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
bn: মিলেডগেভিল

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
bn: মিলিংটন

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
bn: মিলনোকেট

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
bn: মিলভিল

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
bn: মিল্টন

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
bn: মিলওউকি

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
bn: মিনারেল ওয়েলস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
bn: মিনিয়াপোলিস

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
bn: মিনোট

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
bn: মিসুওলা

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
bn: মিচেল

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
bn: মোয়াব

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
bn: মোবাইল

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
bn: মোব্রিজ

note: A city in California in the United States
en: Modesto
bn: মোডেস্টো

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
bn: মোলিন

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
bn: মনরো

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
bn: মনরো

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
bn: মনরো

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
bn: মনরো

note: A city in California in the United States
en: Montague
bn: মোন্টাগুয়ে

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
bn: মোন্টাক

note: A city in California in the United States
en: Monterey
bn: মোনটেরে

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
bn: মন্টেভিডিও

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
bn: মন্টগমারি

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
bn: মন্টগমারি

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
bn: মন্টিসেলো

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
bn: মন্টিসেলো

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
bn: মন্টিসেলো

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
bn: মন্ট্রোস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
bn: মুরহেড

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
bn: মুজ লেক

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
bn: মোরা

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
bn: মর্গেনটাউন

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
bn: মরিয়ার্টি

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
bn: মরিস

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
bn: মরিস

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
bn: মরিসটাউন

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
bn: মরিসভিল

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
bn: মস্কো

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
bn: মোসেস লেক

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
bn: মোসিনি

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
bn: মোলট্রি

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
bn: মাউন্ট এয়ারি

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
bn: মাউন্ট কার্মেল

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
bn: মাউন্ট হলি

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
bn: মাউন্ট আইডা

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
bn: মাউন্ট প্লেসেন্ট

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
bn: মাউন্ট প্লেসেন্ট

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
bn: মাউন্ট প্লেসেন্ট

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
bn: মাউন্ট পোকোনো

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
bn: মাউন্ট শাস্তা

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
bn: মাউন্ট ভারনন

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
bn: মাউন্ট উইলসন

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
bn: মাউন্টেন হোম

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
bn: মাউন্টেন হোম

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
bn: মাউন্টেন ভিউ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Muldraugh
bn: মুলড্রাঘ

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
bn: মুল্লান

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
bn: মুনসি

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
bn: মুনিসিং

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
bn: মুসকেটাইন

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
bn: মাসল শোলস

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
bn: মুসকেগোন

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
bn: মুসকোগি

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
bn: মিরটল সমুদ্র সৈকত

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
bn: নাবেসনা

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
bn: নাকোগডোচেস

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
bn: নানটাকেট

note: A city in California in the United States
en: Napa
bn: নাপা

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
bn: ন্যাপেরভিল

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
bn: নেপলস

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
bn: নাশুয়া

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
bn: ন্যাশভিল

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
bn: নাটচেজ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
bn: নাচিটোচেস

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
bn: নেব্রাস্কা সিটি

note: A city in California in the United States
en: Needles
bn: নিডেলস

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
bn: নেনানা

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
bn: নিউ বেডফোর্ড

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
bn: নিউ বার্ণ

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
bn: নিউ ব্রউনফেলস

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
bn: নিউকাসেল

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
bn: নিউ হাভেন

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
bn: নিউ আইবেরিয়া

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
bn: নিউ ওর্লিন্স

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
bn: নিউ ফিলাডেল্ফিয়া

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
bn: নিউ রিচমন্ড

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
bn: নিউ স্মির্না সমুদ্র সৈকত

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
bn: নিউ উল্ম

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
bn: নিউইয়র্ক

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
bn: নিওয়ার্ক

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
bn: নিওয়ার্ক

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
bn: নিউবেরি

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
bn: নিউবার্গ

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
bn: নিউহ্যালেন

note: A city in California in the United States
en: Newhall
bn: নিউহল

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
bn: নিউনান

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
bn: নিউপোর্ট

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
bn: নিউপোর্ট

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
bn: নিউপোর্ট

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
bn: নিউপোর্ট নিউজ

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
bn: নিউটন

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
bn: নায়াগ্রা ফলস

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
bn: নোয়াটাক

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
bn: নোগালেস

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
bn: নোম

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
bn: নোরফোল্ক

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
bn: নোরফোল্ক

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
bn: নরম্যান

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
bn: উত্তর অ্যাডামস

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
bn: উত্তর বেন্ড

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
bn: নর্থ লাস ভেগাস

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
bn: নর্থ মিরটল সমুদ্র সৈকত

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
bn: উত্তর প্ল্যাট

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
bn: নর্থ উইলক্সবরো

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
bn: নর্থওয়ে

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
bn: নরওয়াল্ক

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
bn: নরউড

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
bn: নুইকসুট

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
bn: ও'নিল

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
bn: ওক হার্বার

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
bn: ওক আইল্যান্ড

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
bn: ওক রিজ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
bn: ওকডেল

note: A city in California in the United States
en: Oakland
bn: ওকল্যান্ড

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
bn: ওকালা

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
bn: ওশেন সিটি

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
bn: ওসেনসাইড

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
bn: ওডেসা

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
bn: ওয়েলওয়েন

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
bn: ওগাল্লালা

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
bn: ওজেন

note: A city in Florida in the United States
en: Okeechobee
bn: ওকিছোবী

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
bn: ওকলাহোমা সিটি

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
bn: ওকমুগলি

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
bn: ওলাথে

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
bn: অলিভ ব্রাঞ্চ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
bn: ওলিভিয়া

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
bn: ওলনি

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
bn: ওলিম্পিয়া

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
bn: ওমাহা

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
bn: ওমাক

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
bn: ওন্টারিয়ো

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
bn: ওন্টারিয়ো

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
bn: ওরেঞ্জ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
bn: ওরেঞ্জ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
bn: ওরেঞ্জ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
bn: ওরেঞ্জ

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
bn: ওরেঞ্জ সিটি

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
bn: অরেঞ্জবার্গ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
bn: ওর্ড

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
bn: ওরল্যান্ডো

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
bn: অর্মন্ড সমুদ্র সৈকত

note: A city in California in the United States
en: Oroville
bn: অরোভিল

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
bn: ওর

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
bn: অর্টনভিল

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
bn: ওসিওলা

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
bn: ওসকোডা

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
bn: ওশকোশ

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
bn: ওসকালুসা

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
bn: ওটামওয়া

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
bn: ওভারল্যান্ড পার্ক

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
bn: ওয়াটোনা

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
bn: ওয়েন্সবরো

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
bn: ওয়োসো

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
bn: অক্সফোর্ড

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
bn: অক্সফোর্ড

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
bn: অক্সফোর্ড

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
bn: অক্সনার্ড

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
bn: ওজার্ক

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
bn: পাডুকাহ

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
bn: পাগে

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
bn: পাগোসা স্প্রিংস

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
bn: পালাকিয়োস

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
bn: প্যালেসটাইন

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
bn: পাল্ম স্প্রিংস

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
bn: পাল্মডেল

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
bn: পাল্মার

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
bn: পালো অল্টো

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
bn: পাম্পা

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
bn: পানামা সিটি

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
bn: প্যারিস

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
bn: প্যারিস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
bn: পার্ক রেপিডস

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
bn: পার্কার্সবার্গ

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
bn: পার্সন্স

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
bn: পাসাডেনা

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
bn: পাসাডেনা

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
bn: পাস্কাগৌলা

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
bn: পাস্কো

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
bn: পাসো রোবেলস

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
bn: প্যাটারসন

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
bn: প্যাটারসন

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
bn: পাটুক্সেন্ট রিভার

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
bn: পলস ভ্যালি

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
bn: পটাকেট

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
bn: প্যাক্সন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
bn: পেইনসভিল

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
bn: পিসন

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
bn: পিকোস

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
bn: পেলা

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
bn: পেলস্টন

note: A city in Florida in the United States
en: Pembroke Pines
bn: পেমব্রোক পাইনস

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
bn: পেন্ডেলটন

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
bn: পেন ইয়ান

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
bn: পেনসাকোলা

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
bn: পিওরিয়া

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
bn: পিওরিয়া

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
bn: পেরি

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
bn: পেরিটন

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
bn: পেরু

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
bn: পেরু

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
bn: পিটার্সবার্গ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
bn: পিটার্সবার্গ

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
bn: পিটার্সবার্গ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
bn: ফিলাডেল্ফিয়া

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
bn: ফিলিপ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
bn: ফিলিপস

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
bn: ফিনিক্স

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
bn: পিয়ের

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
bn: পাইন ব্লাফ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
bn: পাইন রিজ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
bn: পাইন রিভার

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
bn: পাইন স্প্রিংস

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
bn: পাইনডেল

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
bn: পাইনহার্স্ট

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
bn: পাইপস্টোন

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
bn: পিটসবার্গ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
bn: পিটসফিল্ড

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
bn: পিটসফিল্ড

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
bn: প্লেসার

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
bn: প্লেইন-ভিউ

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
bn: প্লানো

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
bn: প্ল্যাটিনাম

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
bn: প্ল্যাটসবার্গ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
bn: প্ল্যাটসমাউথ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
bn: প্লাইমাউথ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
bn: প্লা‌ইমাউথ

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
bn: পোকাটেলো

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
bn: পোহিক

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
bn: পয়েন্ট হোপ

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
bn: পয়েন্ট লে

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
bn: পয়েন্ট প্লেসেন্ট

note: A city in California in the United States
en: Pomona
bn: পোমোনা

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
bn: পোম্পানো সমুদ্র সৈকত

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
bn: পোঙ্কা সিটি

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
bn: পোন্টিয়েক

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
bn: পোন্টিয়েক

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
bn: পোপলার ব্লাফ

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
bn: পোর্ট আলেক্সজান্ডার

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
bn: পোর্ট এলসওয়ার্থ

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
bn: পোর্ট এঞ্জেলস

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
bn: পোর্ট আরানসাস

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
bn: পোর্ট হাইডেন

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
bn: পোর্ট হোপ

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
bn: পোর্ট ইসাবেল

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
bn: পয়েন্ট লাভাকা

note: A city in California in the United States
en: Porterville
bn: পোর্টারভিল

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
bn: পোর্টল্যান্ড

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
bn: পোর্টল্যান্ড

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
bn: পোর্টসমাউথ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
bn: পোর্টসমাউথ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
bn: পোটিউ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
bn: পোটসটাউন

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
bn: পুকিপসি

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
bn: প্রেইরি ডু চিয়েন

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
bn: প্র্যাট

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
bn: প্রেসকট

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
bn: প্রেসকুয়ে আয়েল

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
bn: প্রেস্টন

note: A city in Utah in the United States
en: Price
bn: প্রাইস

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
bn: প্রিন্সটন

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
bn: প্রোভিডেন্স

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
bn: প্রভিনসটাউন

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
bn: প্রভো

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
bn: পুয়েবলো

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
bn: পুন্টা গর্ডা

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
bn: কোয়েকারটাউন

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
bn: কুয়েন্টিকো

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
bn: কুইলাইউতে

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
bn: কুইন্সি

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
bn: রেসিন

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
bn: রালে

note: A city in California in the United States
en: Ramona
bn: রামোনা

note: A city in California in the United States
en: Rancho Cucamonga
bn: রাঞ্চো কুকামোংগা

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
bn: র‍্যান্টুল

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
bn: রেপিড সিটি

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
bn: র‍্যাটন

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
bn: রলিন্স

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
bn: রিডিং

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
bn: রেড ব্লাফ

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
bn: রেড ওক

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
bn: রেড উইং

note: A city in California in the United States
en: Redding
bn: রেডিং

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
bn: রেডমন্ড

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
bn: রেডউড ফলস

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
bn: রেনো

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
bn: রেন্টন

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
bn: রেক্সবার্গ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
bn: রাইনল্যান্ডার

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
bn: রাইস লেক

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
bn: রিচমন্ড

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
bn: রাইফেল

note: A city in California in the United States
en: Riverside
bn: রিভারসাইড

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
bn: রিভারটন

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
bn: রোয়ানোকে

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
bn: রোয়ানেক রেপিডস

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
bn: রবিনসন

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
bn: রোচেল

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
bn: রোচেস্টার

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
bn: রোচেস্টার

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
bn: রোচেস্টার

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
bn: রক হিল

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
bn: রক স্প্রিংস

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
bn: রকফোর্ড

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
bn: রকল্যান্ড

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
bn: রকপোর্ট

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
bn: রকস্প্রিংস

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
bn: রকি মাউন্ট

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
bn: রো

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
bn: রোজার্স

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
bn: রজার্স সিটি

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
bn: রোম

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
bn: রোম

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
bn: রোম

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
bn: রুসো

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
bn: রোসবার্গ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
bn: রসওয়েল

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
bn: রক্সবরো

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
bn: রুইডোসো

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
bn: রাশ সিটি

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
bn: রাসেল

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
bn: রাসেলভিল

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
bn: রুস্টন

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
bn: রাটল্যান্ড

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
bn: সেক্রামেন্টো

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
bn: স্যাফোর্ড

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
bn: সাজিনো

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
bn: সাগুয়াচে

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
bn: সেন্ট ক্লাউড

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
bn: সেন্ট জর্জ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
bn: সেন্ট জেমস

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
bn: সেন্ট জেমস

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
bn: সেন্ট জনস

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
bn: সেন্ট জনসবারি

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
bn: সেন্ট মেরিজ

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
bn: সেন্ট মেরিজ সিটি

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
bn: সেন্ট পল

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
bn: সালেম

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
bn: সালেম

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
bn: সালিডা

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
bn: সালিনা

note: A city in California in the United States
en: Salinas
bn: সালিনাস

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
bn: স্যালসব্যারি

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
bn: স্যালসব্যারি

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
bn: সাল্লিসাও

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
bn: স্যালমন

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
bn: সল্ট লেক সিটি

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
bn: সান এঞ্জেলো

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
bn: সান আন্টোনিও

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
bn: সান বার্নার্ডিনো

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
bn: সান কার্লোস

note: A city in California in the United States
en: San Diego
bn: সান ডিয়েগো

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
bn: সান ফ্রানসিসকো

note: A city in California in the United States
en: San Jose
bn: সান হোসে

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
bn: সান লুই ওবিস্পো

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
bn: সান মার্কোস

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
bn: স্যান্ড পয়েন্ট

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
bn: স্যান্ডবার্গ

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
bn: স্যান্ডপয়েন্ট

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
bn: স্যান্ডউইচ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
bn: স্যানফোর্ড

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
bn: স্যানফোর্ড

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
bn: সান্টা আনা

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
bn: সান্টা বারবারা

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
bn: সান্টা ক্লারা

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
bn: সান্টা ক্লারা

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
bn: সান্টা ফে

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
bn: সান্টা মারিয়া

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
bn: সান্টা মোনিকা

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
bn: সান্টা রোসা

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
bn: সারানাক লেক

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
bn: সারাসোটা

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
bn: সল্ট স্টে মারি

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
bn: সাভানাহ

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
bn: সাভানাহ

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
bn: সাভুঙ্গা

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
bn: স্ক্যামন বে

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
bn: স্ক্যাপপুসে

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
bn: স্কটসব্লাফ

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
bn: স্কক্টসডেইল

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
bn: সিয়ার্সি

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
bn: সিয়েটল

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
bn: সেডালিয়া

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
bn: সেলাউইক

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
bn: সেলদোভিয়া

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
bn: সেলিন্সগ্রোভ

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
bn: সেমিনোল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
bn: সেমিনোল

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
bn: সিওয়ার্ড

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
bn: শৌনি

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
bn: শিবোয়গান

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
bn: শেলবি

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
bn: শেলবিভিল

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
bn: শেল্ডন

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
bn: শেল্টন

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
bn: শেনানডোহ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
bn: শেরিডিয়েন

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
bn: শেরম্যান

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
bn: শার্লি

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
bn: শিশমারেফ

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
bn: শো লো

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
bn: স্রেভপোর্ট

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
bn: সিডনি

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
bn: সিডনি

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
bn: সিয়েরা ভিস্টা

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
bn: সিলওয়েম স্প্রিংস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
bn: সিলভার বে

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
bn: সিলভার সিটি

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
bn: সিমি ভ্যালি

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
bn: সিউক্স সিটি

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
bn: সিউক্স ফলস

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
bn: সাইরেন

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
bn: সিসেটন

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
bn: সিটকা

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
bn: স্ক্যাগওয়ে

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
bn: স্লেয়টন

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
bn: স্লিটমিউট

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
bn: স্লাইডেল

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
bn: স্মিথফিল্ড

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
bn: স্মাইর্না

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
bn: স্ন্যাইডার

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
bn: সোডা স্প্রিংস

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
bn: সোলডোটনা

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
bn: সোমারসেট

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
bn: সোমারভিল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
bn: সোনোরা

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
bn: সাউথ বেন্ড

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
bn: সাউথ হ্যাভেন

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
bn: সাউথ হিল

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
bn: সাউথ লেক টাহো

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
bn: স্পার্টা

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
bn: স্পার্টা

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
bn: স্পেনসার

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
bn: স্পোফোর্ড

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
bn: স্পোকেন

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
bn: স্প্রিংডেল

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
bn: স্প্রিংফিল্ড

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
bn: স্প্রিংফিল্ড

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
bn: স্প্রিংফিল্ড

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
bn: স্প্রিংফিল্ড

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
bn: স্প্রিংফিল্ড

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
bn: স্প্রিংফিল্ড

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
bn: স্প্রিংফিল্ড

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
bn: সেন্ট লুইস

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
bn: স্ট্যাফোর্ড

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
bn: স্ট্যামফোর্ড

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
bn: স্ট্যামপেড

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
bn: স্ট্যানলি

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
bn: স্ট্যান্টন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
bn: স্টেপলস

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
bn: স্টেট কলেজ

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
bn: স্টেটসবরো

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
bn: স্টেটসভিল

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
bn: স্টনটন

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
bn: স্টিমবোট স্প্রিংস

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
bn: স্টিফেনভিল

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
bn: স্টার্লিং

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
bn: স্টার্লিং হাইটস

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
bn: স্টিভেনস পয়েন্ট

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
bn: স্টিলওয়াটার

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
bn: স্টকটন

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
bn: স্টোর্ম লেক

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
bn: স্টুয়ার্ট

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
bn: স্টারজিওন বে

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
bn: স্টার্জিস

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
bn: স্টুটগার্ট

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
bn: সাফোল্ক

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
bn: সাল্ফার স্প্রিংস

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
bn: সানিভেল

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
bn: সুপিরিওর

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
bn: সাসেক্স

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
bn: সাটন

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
bn: সাটন

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
bn: সুইটওয়াটার

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
bn: সিলভিনিয়া

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
bn: সাইরাক্রুজ

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
bn: টাকোমা

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
bn: তাহলেকুয়াহ

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
bn: টাকোটনা

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
bn: টালকিইটনা

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
bn: টালাহাসসি

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
bn: টাম্পা

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
bn: টানানা

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
bn: টাওস

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
bn: ট্যারিয়ল

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
bn: টেলরভিল

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
bn: টেকামা

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
bn: তেলুরাইড

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
bn: টেম্পে

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
bn: টেম্পল

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
bn: টেরে হটে

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
bn: টেরেল

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
bn: টেটেরবরো

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
bn: টেক্সারকানা

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
bn: দি ডালেস

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
bn: দি ভিলেজস

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
bn: থেডফোর্ড

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
bn: থিফ রিভার ফল্স

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
bn: থোমাসটন

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
bn: থম্পসন

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
bn: থাউস্যান্ড ওক্স

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
bn: টিলিকাম

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
bn: টিন সিটি

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
bn: টিটুসভিল

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
bn: টোগিয়াক

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
bn: টোলেডো

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
bn: টোমাহক

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
bn: টোনোপাহ

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
bn: টোপেকা

note: A city in California in the United States
en: Torrance
bn: টোরেন্স

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
bn: টরিওন

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
bn: টোরিংটন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
bn: ট্রেসি

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
bn: ট্রেভার্স সিটি

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
bn: ট্রেনটন

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
bn: ত্রিনিদাদ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
bn: ট্রয়

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
bn: ট্রয়

note: A city in California in the United States
en: Truckee
bn: ট্রাকি

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
bn: ট্রুঢ অথবা কনসিকোয়ন্সেস

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
bn: টাকসন

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
bn: টুকুমকারি

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
bn: টুলসা

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
bn: টিউনিকা

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
bn: টুপেলো

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
bn: টাসকালুসা

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
bn: টোয়েনটিনাইন পাল্মস

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
bn: টুইন ফলস

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
bn: টু হার্বারস

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
bn: টাইলার

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
bn: উকিয়াহ

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
bn: উনালাকলিট

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
bn: উনালাস্কা

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
bn: উনিটি ভিলেজ

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
bn: উইনিভার্সাল সিটি

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
bn: ইউভ্যাল্ড

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
bn: ভ্যাকাভিল

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
bn: ভালডেজ

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
bn: ভালডোস্টা

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
bn: ভালেনটাইন

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
bn: ভ্যালেজো

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
bn: ভালপারাইসো

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
bn: ভালপারাইসো

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
bn: ভান নাইস

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
bn: ভেঙ্কুভার

note: A city in California in the United States
en: Ventura
bn: ভেনচুরা

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
bn: ভারনাল

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
bn: ভরনন

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
bn: ভেরো সমুদ্র সৈকত

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
bn: ভিশি

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
bn: ভিক্সবার্গ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
bn: ভিক্টোরিয়া

note: A city in California in the United States
en: Victorville
bn: ভিক্টোরভিল

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
bn: ভিডালিয়া

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
bn: ভিলানো সমুদ্র সৈকত

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
bn: ভাইনইয়ার্ড হাভেন

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
bn: ভিনটন

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
bn: ভার্জিনিয়া সমুদ্র সৈকত

note: A city in California in the United States
en: Visalia
bn: ভিসালিয়া

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
bn: ওয়াকো

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
bn: ওয়াডেনা

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
bn: ওয়েডসব্রো

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
bn: ওহাইয়া

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
bn: ওয়াহপেটন

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
bn: ওয়াইকি

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
bn: ওয়েনরাইট

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
bn: ওয়েকফিল্ড

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
bn: ওয়ালা ওয়ালা

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
bn: ওয়ালনাট রিজ

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
bn: ওয়ার্নার রবিন্স

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
bn: ওয়ারেন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
bn: ওয়াররোড

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
bn: ওয়ার্সয়

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
bn: ওয়াসেকা

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
bn: ওয়াশিংটন

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
bn: ওয়াশিংটন

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
bn: ওয়াশিংটন

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
bn: ওয়াশিংটন

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
bn: ওয়াসিলিয়া

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
bn: ওয়াসকিশ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
bn: ওয়াটারবেরি

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
bn: ওয়াটারলু

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
bn: ওয়াটারটাউন

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
bn: ওয়াটারটাউন

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
bn: ওয়াটারটাউন

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
bn: ওয়াটরভিল

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
bn: ওয়াটসনভিল

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
bn: ওয়াউকেগান

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
bn: ওয়াউকেশা

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
bn: ওয়াউপাকা

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
bn: ওয়াউসু

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
bn: ওয়াটোমা

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
bn: ওয়েক্রস

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
bn: ওয়েন

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
bn: জেইনসভিল

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
bn: ওয়েদারফোর্ড

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
bn: ওয়েবস্টার সিটি

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
bn: ওয়েলস্‌ভিল

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
bn: ওয়েনাটচি

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
bn: ওয়েনডোভার

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
bn: ওয়েসলাকো

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
bn: ওয়েস্ট বেন্ড

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
bn: ওয়েস্ট শিকাগো

note: A city in California in the United States
en: West Covina
bn: ওয়েস্ট কোভিনা

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
bn: ওয়েস্ট মেমফিস

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
bn: পশ্চিম পাম সমুদ্র সৈকত

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
bn: ওয়াইট প্লেনস

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
bn: ওয়েস্ট পয়েন্ট

note: A city in Wyoming in the United States
en: West Thumb
bn: ওয়েস্ট থাম্ব

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
bn: ওয়েস্ট ভ্যালি সিটি

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
bn: ওয়েস্টারলি

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
bn: ওয়েস্টফিল্ড

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
bn: ওয়েস্টহ্যাম সমুদ্র সৈকত

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
bn: ওয়েস্টমিনস্টার

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
bn: হোয়ার্টন

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
bn: উইটন

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
bn: উইলিং

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
bn: ওয়াইট প্লেনস

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
bn: ওয়াইটফিল্ড

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
bn: ওয়াটিয়ার

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
bn: উইচিতা

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
bn: উইচিতা ফল্স

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
bn: উলক্স-বারে

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
bn: উলিয়ামসবার্গ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
bn: উলিয়ামস্পোর্ট

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
bn: উলিসস্টন

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
bn: উইলো

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
bn: উইলো গ্রোভ

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
bn: উইলমিংটন

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
bn: উইলমিংটন

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
bn: উইলমিংটন

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
bn: উনচেস্টার

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
bn: ওয়াইন্ডার

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
bn: উইন্ডোম

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
bn: উইন্ডো রক

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
bn: উইন্ডসর লকস

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
bn: উইনফিল্ড

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
bn: উইঙ্ক

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
bn: উইনেমুক্কা

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
bn: উইনোনা

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
bn: উইন্সলো

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
bn: উইন্সটন-সালেম

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
bn: উইন্টার হাভেন

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
bn: উইন্টারভিল

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
bn: উইসকাসেট

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
bn: উইসকনসিন রেপিডস

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
bn: ওয়াইস

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
bn: উল্ফ পয়েন্ট

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
bn: উডরাফ

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
bn: উস্টার

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
bn: উর্স্টার

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
bn: ওরল্যান্ড

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
bn: ওরথিংটন

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
bn: রেঙ্গেল

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
bn: ওয়াইওমিং

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
bn: ইয়াকিমা

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
bn: ইয়াকুতাত

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
bn: ইয়ানকটন

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
bn: ইয়ংকার্স

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
bn: ইয়র্ক

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
bn: ইয়র্ক

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
bn: ইয়োংস্টাউন

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
bn: ইউমা

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
bn: জেনসফিল্ড

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
bn: ওয়েক আইল্যান্ড আর্মি এয়ারফিল্ড এয়ারপোর্ট

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
bn: চারলোট আমালি

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
bn: ক্রিস্টিয়ানস্টেড

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
bn: কারাস্কো

note: A city in Uruguay
en: Colonia
bn: কোলোনিয়া

note: A city in Uruguay
en: Durazno
bn: ডুরাজনো

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
bn: মালডোনাডো

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
bn: মন্টেভিডিও

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
bn: নুকুস

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
bn: সামারকান্দ

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
bn: তাসখন্দ

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
bn: তার্মেজ

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
bn: উর্গেঞ্চ

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
bn: অ্যাকারিগুয়া

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
bn: বার্সিলোনা

note: A city in Venezuela
en: Barinas
bn: বারিনাস

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
bn: বার্কুইসিমেটো

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
bn: কালাবোঝো

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
bn: কারাকাস

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
bn: সিউডাড বলিভার

note: A city in Venezuela
en: Coro
bn: কোরো

note: A city in Venezuela
en: El Variante
bn: এল ভ্যারিয়ান্তে

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
bn: এল ভিজিআ

note: A city in Venezuela
en: Guanare
bn: গুয়ানারে

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
bn: গুয়ারিকুরে

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
bn: গুয়াসদুয়ালিটো

note: A city in Venezuela
en: Güiria
bn: গুইরিয়া

note: A city in Venezuela
en: La Chica
bn: লা চিকা

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
bn: মারাসাইবো

note: A city in Venezuela
en: Maracay
bn: মারাকে

note: A city in Venezuela
en: Maturín
bn: ম্যাটুরিন

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
bn: মেনে গ্রান্ডে

note: A city in Venezuela
en: Morocure
bn: মোরোকউরে

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
bn: মেরিডা

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
bn: প্যারামিল্লো

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
bn: পুয়ের্তো আয়াকুশো

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
bn: পুয়ের্তো বোর্বুরাতা

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
bn: সান আন্টোনিও ডেল টাচিরা

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
bn: সান্টা ফেলিপে

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
bn: সান ফার্নান্ডো

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
bn: সান জুয়ান ডে লস মোরস

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
bn: সান তোমে

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
bn: সান্টা বারবারা

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
bn: ভ্যালেনশিয়া

note: A city in Venezuela
en: Valera
bn: ভালেরা

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
bn: ডা নাং

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
bn: হ্যানোয়

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
bn: হো চি মিন সিটি

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
bn: মাতাউতু

note: A city in Yemen
en: 'Adan
bn: 'অ্যাডান

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
bn: 'আতাক

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
bn: আল হুদাইয়া

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
bn: মারিব

note: A city in Yemen
en: Mori
bn: মোরি

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
bn: সা'অ্যাডা

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
bn: সানাআ

note: A city in Yemen
en: Say'un
bn: সাইয়ুন

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
bn: তাইজ

note: A city in Zambia
en: Chinganze
bn: ছিনগানঝে

note: A city in Zambia
en: Livingstone
bn: লিভিংস্টোন

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
bn: লুসাকা

note: A city in Zambia
en: Ndola
bn: নডোলা

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
bn: মারিহ্যাম
