MATE Desktop Environment - en to bs translation catalogue (260 entries)

en: Africa
bs: Afrika

en: Asia
bs: Azia

en: Central and South America
bs: Centralna i Južna Amerika

en: Europe
bs: Evropa

en: Middle East
bs: Bliski Istok

en: North America
bs: Sjeverna Amerika

note: AL - Albania
en: Albania
bs: Albanija

note: DZ - Algeria
en: Algeria
bs: Alžir

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
bs: Antiga i Barbuda

note: AU - Australia
en: Australia
bs: Australija

note: AT - Austria
en: Austria
bs: Austrija

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
bs: Bahama

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
bs: Belgija

note: BZ - Belize
en: Belize
bs: Beliz

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
bs: Bolivija

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
bs: Bugarska

note: CA - Canada
en: Canada
bs: Kanada

note: CL - Chile
en: Chile
bs: Čile

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
bs: Božićni otok

note: CO - Colombia
en: Colombia
bs: Kolumbija

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
bs: Kosta Rika

note: HR - Croatia
en: Croatia
bs: Hrvatska

note: CU - Cuba
en: Cuba
bs: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
bs: Kipar

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
bs: Republika Češka

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
bs: Danska

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
bs: Dominikanska Republika

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
bs: Ekvador

note: EG - Egypt
en: Egypt
bs: Egipat

note: EE - Estonia
en: Estonia
bs: Estonija

note: FI - Finland
en: Finland
bs: Finska

note: FR - France
en: France
bs: Francuska

note: DE - Germany
en: Germany
bs: Njemačka

note: GR - Greece
en: Greece
bs: Grčka

note: HU - Hungary
en: Hungary
bs: Mađarska

note: IS - Iceland
en: Iceland
bs: Island

note: IN - India
en: India
bs: Indija

note: IE - Ireland
en: Ireland
bs: Irska

note: IL - Israel
en: Israel
bs: Izrael

note: IT - Italy
en: Italy
bs: Italija

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
bs: Džamajka

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
bs: Džersi (Jersey)

note: LV - Latvia
en: Latvia
bs: Latvija

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
bs: Libija

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
bs: Litva

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
bs: Malezija

note: MX - Mexico
en: Mexico
bs: Meksiko

note: MD - Moldova
en: Moldova
bs: Moldovija

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
bs: Mongolija

note: MA - Morocco
en: Morocco
bs: Maroko

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
bs: Holandija

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
bs: Novi Zeland

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
bs: Nikaragva

note: NO - Norway
en: Norway
bs: Norveška

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
bs: Paragvaj

note: PH - Philippines
en: Philippines
bs: Filipini

note: PL - Poland
en: Poland
bs: Poljska

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
bs: Puerto Riko

note: QA - Qatar
en: Qatar
bs: Katar

note: RO - Romania
en: Romania
bs: Rumunija

note: RU - Russian Federation
en: Russia
bs: Rusija

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
bs: Saudijska Arabija

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
bs: Slovačka

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
bs: Slovenija

note: ZA - South Africa
en: South Africa
bs: Južna Afrika

note: ES - Spain
en: Spain
bs: Španija

note: SE - Sweden
en: Sweden
bs: Švedska

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
bs: Švicarska

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
bs: Tajvan

note: TH - Thailand
en: Thailand
bs: Tajland

note: TR - Turkey
en: Turkey
bs: Turska

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
bs: Ukrajina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
bs: Ujedinjeni Arapski Emirati

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
bs: Velika Britanija

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
bs: Sjedinjene Američke Države

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
bs: Urugvaj

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
bs: Venecuela

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
bs: Vijetnam

note: YE - Yemen
en: Yemen
bs: Jemen

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
bs: Britanska Kolumbija

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
bs: Nju Brunsvik (New Brunswick)

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
bs: Sjeverozapadne Teritorije

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
bs: Saskečvan (Saskatchewan)

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
bs: Sjeverna Irska

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
bs: Škotska

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
bs: Vejls (Wales)

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
bs: Aljaska (Alaska)

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
bs: Arkanzas (Arkansas)

note: A state/province/territory in United States
en: California
bs: Kalifornija (California)

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
bs: Kolorado (Colorado)

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
bs: Havaji (Hawaii)

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
bs: Ilinois (Illinois)

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
bs: Ajova (Iowa)

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
bs: Kanzas (Kansas)

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
bs: Kentaki (Kentucky)

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
bs: Mejn (Maine)

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
bs: Merilend (Maryland)

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
bs: Masačusets (Massachusetts)

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
bs: Mičigen (Michigan)

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
bs: Minesota (Minnesota)

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
bs: Misisipi (Mississippi)

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
bs: Misuri (Missouri)

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
bs: Nju Hempšir (New Hampshire)

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
bs: Nju Džersi (New Jersey)

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
bs: Novi Meksiko

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
bs: Sjeverna Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
bs: Sjeverna Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
bs: Ohajo (Ohio)

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
bs: Pensilvanija (Pennsylvania)

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
bs: Južna Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
bs: Južna Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
bs: Tenesi (Tennessee)

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
bs: Teksas (Texas)

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
bs: Virdžinija (Virginia)

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
bs: Zapadna Virdžinija

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
bs: Viskonsin (Wisconsin)

note: A city in Algeria
en: Constantine
bs: Konstantin (Constantine)

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
bs: Adelejd (Adelaide)

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
bs: Pert (Perth)

note: A city in Austria
en: Graz
bs: Grac

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
bs: Santa Kruz (Cruz)

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
bs: Sofija

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
bs: Abotsford (Abbotsford)

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
bs: Bejker jezero (Baker Lake)

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
bs: Kalgari (Calgary)

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
bs: Čerčil (Churchill)

note: The capital of Canada
en: Ottawa
bs: Otava (Ottawa)

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
bs: Vinipeg (Winnipeg)

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
bs: Čengdu

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
bs: Hanover

note: The capital of Hungary
en: Budapest
bs: Budimpešta

note: A city in Italy
en: Ancona
bs: Ankona

note: A city in Italy
en: Bologna
bs: Bolonja (Bologna)

note: A city in Italy
en: Trieste
bs: Trst (Trieste)

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
bs: Bejrut

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
bs: Skoplje

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
bs: Akapulko (Acapulco)

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
bs: Roterdam (Rotterdam)

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
bs: Velington (Wellington)

note: A city in Norway
en: Hammerfest
bs: Hamerfest (Hammerfest)

note: A city in Pakistan
en: Karachi
bs: Karači

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
bs: Čita (Chita)

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
bs: Rijad

note: A city in Spain
en: Ibiza
bs: Ibica

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
bs: Čiang Maj

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
bs: Abu Dabi (Abu Dhabi)

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
bs: Koningsbi (Coningsby)

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
bs: Dandi (Dundee)

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
bs: Edinburg (Edinburgh)

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
bs: Norvič (Norwich)

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
bs: Abilen (Abilene)

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
bs: Ešvil (Asheville)

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
bs: Atlantik Siti (Atlantic City)

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
bs: Bejker Siti (Baker City)

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
bs: Bejkersfild (Bakersfield)

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
bs: Baltimor (Baltimore)

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
bs: (Betl Krik) Battle Creek

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
bs: Belvil (Belleville)

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
bs: Bizmark (Bismarck)

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
bs: Bridžport (Bridgeport)

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
bs: Bruksvil (Brooksville)

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
bs: Braonsvil (Brownsville)

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
bs: Čembrlen (Chamberlain)

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
bs: Šampanj (Champaign)

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
bs: Čarls Siti (Charles City)

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
bs: Čejen (Cheyenne)

note: A city in California in the United States
en: Chico
bs: Čiko (Chico)

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
bs: Čikopi vodopad

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
bs: Sinsinati (Cincinnati)

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
bs: Klarksburg (Clarksburg)

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
bs: Klejton (Clayton)

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
bs: Klivlend (Cleveland)

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
bs: Kold Bej (Cold Bay)

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
bs: Kolorado Springs (Colorado Springs)

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
bs: Konkordija (Concordia)

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
bs: Kros Siti (Cross City)

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
bs: Krosvil (Crossville)

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
bs: Dejton (Dayton)

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
bs: Dodž Siti (Dodge City)

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
bs: Elizabet Siti (Elizabeth City)

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
bs: Evergrin (Evergreen)

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
bs: Ferbenks (Fairbanks)

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
bs: Ferčajld (Fairchild)

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
bs: Fermont (Fairmont)

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
bs: Fols Siti (Falls City)

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
bs: Farmvil (Farmville)

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
bs: Fičburg (Fitchburg)

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
bs: Flagstaf (Flagstaff)

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
bs: Fort Karson (Carson)

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
bs: Fort Kolins (Collins)

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
bs: Fort Dodž (Dodge)

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
bs: Fort Stokton (Stockton)

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
bs: Fort Vejn (Wayne)

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
bs: Frederiksburg (Fredericksburg)

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
bs: Frenčvil (Frenchville)

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
bs: Frajdej (Friday) Harbor

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
bs: Frajburg

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
bs: Fulerton (Fullerton)

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
bs: Gari (Gary)

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
bs: Veliki kanjon (Grand Canyon)

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
bs: Grin Bej (Green Bay)

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
bs: Hankok (Hancock)

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
bs: Hanksvil (Hanksville)

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
bs: Hikori (Hickory)

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
bs: Hil Siti (Hill City)

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
bs: Hobs (Hobbs)

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
bs: Indijanapolis (Indianapolis)

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
bs: Ajova Siti (Iowa City)

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
bs: Ajronvud (Ironwood)

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
bs: Džefri (Jaffrey)

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
bs: Džejnsvil (Janesville)

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
bs: Džeferson Siti (Jefferson City)

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
bs: Džonstaun (Johnstown)

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
bs: Džoplin (Joplin)

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
bs: Kingsvil (Kingsville)

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
bs: Kirksvil (Kirksville)

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
bs: Litl Rok (Little Rock)

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
bs: Los Anđeles (Angeles)

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
bs: Menheten (Manhattan)

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
bs: Mansfild (Mansfield)

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
bs: Maršaltaun (Marshalltown)

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
bs: Maršfild (Marshfield)

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
bs: Martinsvil (Martinsville)

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
bs: Mejson Siti (Mason City)

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
bs: Memfis (Memphis)

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
bs: Majls Siti (Miles City)

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
bs: Milvil (Millville)

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
bs: Milvoki (Milwaukee)

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
bs: Mineralni izvori

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
bs: Miniapolis (Minneapolis)

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
bs: Mičel (Mitchell)

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
bs: Mobridž (Mobridge)

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
bs: Morgantaun (Morgantown)

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
bs: Moristaun (Morristown)

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
bs: Nešvil (Nashville)

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
bs: Nju (New) Bedford

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
bs: Nju (New) Bern

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
bs: Nju (New) Braunfels

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
bs: Nju (New) Haven

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
bs: Nju (New) Iberia

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
bs: Nju (New) Orleans

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
bs: Nijagarini vodopadi

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
bs: Norvud (Norwood)

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
bs: Oklahoma Siti (City)

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
bs: Orandž Siti (Orange City)

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
bs: Panama Siti (City)

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
bs: Pensakola (Pensacola)

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
bs: Filadelfija (Philadelphia)

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
bs: Filips (Phillips)

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
bs: Feniks (Phoenix)

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
bs: Pitsburg (Pittsburgh)

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
bs: Providens (Providence)

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
bs: Provinstaun (Provincetown)

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
bs: Saltlejksiti (Salt Lake City)

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
bs: San Francisko (Francisco)

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
bs: Sijetl (Seattle)

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
bs: Vestfild (Westfield)

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
bs: Vičita (Wichita)

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
bs: Vinčester (Winchester)

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
bs: Akarigva (Acarigua)
