MATE Desktop Environment - en to dz translation catalogue (2615 entries)

en: Africa
dz: ཨཕ་རི་ཀ།

en: Asia
dz: ཨེ་ཤི་ཡ།

en: Australasia &amp; Oceania
dz: ཨཱསི་ཊ་ལ་སི་ཡ་དང་ ཨེ་ཨེམ་པི་ ཨོ་སི་ནི་ཡ།

en: Central and South America
dz: སེན་ཊཱརལ་དང་ ས་འུཐ་ ཨ་མི་རི་ཀ།

en: Europe
dz: ཡུ་རོཔ།

en: Middle East
dz: མི་ཌལ་ ཨིསིཊི།

en: North America
dz: ནོརཐ་ ཨ་མི་རི་ཀ།

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
dz: ཨཕ་ག་ནིསི་ཏཱན།

note: AL - Albania
en: Albania
dz: ཨཱལ་བ་ནི་ཡ།

note: DZ - Algeria
en: Algeria
dz: ཨཱལ་ཇི་རི་ཡ།

note: AO - Angola
en: Angola
dz: ཨེང་གོ་ལ།

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
dz: ཨེན་ཊི་གུ་འ་དང་ བར་བུ་ཌ།

note: AR - Argentina
en: Argentina
dz: ཨར་ཇེན་ཊི་ན།

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
dz: ཨར་མི་ནི་ཡ།

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
dz: ཨ་རུ་བ།

note: AU - Australia
en: Australia
dz: ཨཱསི་ཊ་ལི་ཡ།

note: AT - Austria
en: Austria
dz: ཨཱསི་ཊི་ཡ།

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
dz: ཨ་ཛར་བའི་ཇཱན།

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
dz: བ་ཧ་མཱསི།

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
dz: བྷ་རེན།

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
dz: བང་ལ་དེཤ།

note: BB - Barbados
en: Barbados
dz: བར་བ་དཱོསི།

note: BY - Belarus
en: Belarus
dz: བེ་ལ་རཱསི།

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
dz: བེལ་ཇི་ཡམ།

note: BZ - Belize
en: Belize
dz: བེ་ལིཛི།

note: BJ - Benin
en: Benin
dz: བེ་ནིན།

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
dz: བར་མུ་ད།

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
dz: བོ་ལི་བི་ཡ།

note: BW - Botswana
en: Botswana
dz: བོཊིསི་ཝ་ན།

note: BR - Brazil
en: Brazil
dz: བ་ར་ཛིལ།

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
dz: བིརི་ཊིཤ་ རྒྱ་གར་ རྒྱ་མཚོའི་མངའ་ཁོངས།

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
dz: བིརི་ཊིཤ་ བར་ཇིན་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
dz: བུརུ་ནེའི།

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
dz: བཱལ་ག་རི་ཡ།

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
dz: བུར་ཀི་ན་ ཕ་སོ།

note: BI - Burundi
en: Burundi
dz: བུརུན་དི།

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
dz: ཀམ་བོ་ཌི་ཡ།

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
dz: ཀེ་མི་རཱུན།

note: CA - Canada
en: Canada
dz: ཀེ་ན་ཌ།

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
dz: ཀེཔ་ བར་དི།

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
dz: ཀེ་མཱན་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
dz: སེན་ཊཱརལ་ ཨཕ་རི་ཀཱན་ རི་པཔ་ལིཀ།

note: TD - Chad
en: Chad
dz: ཆཌི།

note: CL - Chile
en: Chile
dz: ཅི་ལི།

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
dz: ཀིརིསི་མཱསི་ ཨའི་ལེནཌི།

note: CO - Colombia
en: Colombia
dz: ཀོ་ལོམ་བི་ཡ།

note: KM - Comoros
en: Comoros
dz: ཀོ་མོ་རཱོསི།

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
dz: ཀོང་གོ་ དམངས་གཙོའི་ མི་སེར་རྒྱལ་ཁབ།

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
dz: ཀོང་གོ་ རི་པབ་ལིཀ་ ཨོཕ་ད།

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
dz: ཀུཀ་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
dz: ཀོསི་ཊ་ རི་ཀ།

note: HR - Croatia
en: Croatia
dz: ཀོརོ་ཤི་ཡ།

note: CU - Cuba
en: Cuba
dz: ཀུས་བ།

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
dz: སའི་པ་རཱསི།

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
dz: ཅེཛི་ རི་པཔ་ལིག།

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
dz: ཌེན་མཱརཀ།

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
dz: ཌོ་མི་ནི་ཀ།

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
dz: ཌོ་མི་ནི་ཀཱན་ རི་པཔ་ལིཀ།

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
dz: ཨི་ཀུཝེ་ཌར།

note: EG - Egypt
en: Egypt
dz: ཨི་ཇིཔཊི།

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
dz: ཨིལ་ སེལ་བེ་ཌོར།

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
dz: ཨི་ཀོའེ་ཊོ་རི་ཡཱལ་ གི་ནི།

note: EE - Estonia
en: Estonia
dz: ཨིསི་ཊོ་ནི་ཡ།

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
dz: ཨི་ཐིའོ་པི་ཡ།

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
dz: ཕེ་རོའི་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: FJ - Fiji
en: Fiji
dz: ཕི་ཇི།

note: FI - Finland
en: Finland
dz: ཕིན་ལེནཌི།

note: FR - France
en: France
dz: ཕརཱནསི།

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
dz: ཕེརེནཆ་ གུའི་ན།

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
dz: ཕེརེནཆ་ པོ་ལི་ནེ་སི་ཡ།

note: GA - Gabon
en: Gabon
dz: གེ་བཱོན།

note: DE - Germany
en: Germany
dz: ཇར་མ་ནི།

note: GH - Ghana
en: Ghana
dz: གྷ་ན།

note: GR - Greece
en: Greece
dz: གིརིསི།

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
dz: གིརིན་ལེནཌི།

note: GD - Grenada
en: Grenada
dz: གེརེ་ན་ཌ།

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
dz: གུ་འ་དི་ལོཔ།

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
dz: གུའམ།

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
dz: གུའརན་སེ།

note: GN - Guinea
en: Guinea
dz: གུའི་ནི།

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
dz: གུའི་ནི་-བིསི་སའུ།

note: GY - Guyana
en: Guyana
dz: གུ་ཡ་ན།

note: HT - Haiti
en: Haiti
dz: ཧའི་ཏི།

note: HN - Honduras
en: Honduras
dz: ཧཱོན་ཌུ་རཱསི།

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
dz: ཧོང་ཀོང་།

note: HU - Hungary
en: Hungary
dz: ཧང་ག་རི།

note: IS - Iceland
en: Iceland
dz: ཨའིསི་ལེནཌི།

note: IN - India
en: India
dz: ཨིན་ཌི་ཡ། (རྒྱ་གར)

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
dz: ཨིན་ཌོ་ནེ་ཤི་ཡ།

note: IQ - Iraq
en: Iraq
dz: ཨི་རཀ།

note: IE - Ireland
en: Ireland
dz: ཨའི་རི་ལེནཌི།

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
dz: ཨིསི་ལེ་ ཨོཕ་ མེའེན།

note: IL - Israel
en: Israel
dz: ཨིསི་རེལ།

note: IT - Italy
en: Italy
dz: ཨི་ཊ་ལི།

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
dz: ཇ་མའི་ཀ།

note: JP - Japan
en: Japan
dz: ཇ་པཱན།

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
dz: ཇར་སི།

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
dz: ཀ་ཛགསི་ཏཱན།

note: KE - Kenya
en: Kenya
dz: ཀེན་ཡ།

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
dz: ཀི་རི་བ་ཏི།

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
dz: ཀར་གིཛི་ཊཱན།

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
dz: ལའོསི།

note: LV - Latvia
en: Latvia
dz: ལེཊི་བི་ཡ།

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
dz: ལེ་སོ་ཐོ།

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
dz: ལི་བི་ཡ།

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
dz: ལི་ཐུ་འ་ནི་ཡ།

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
dz: མེ་སི་ཌོ་ནི་ཡ།

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
dz: མ་ད་གཱསི་ཀར།

note: MW - Malawi
en: Malawi
dz: མ་ལ་ཝི།

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
dz: མ་ལེ་ཤི་ཡ།

note: MV - Maldives
en: Maldives
dz: མཱལ་ཌིབསི།

note: ML - Mali
en: Mali
dz: མ་ལི།

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
dz: མར་ཤཱལ་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
dz: མར་ཊི་ནིཀ།

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
dz: མའུ་རི་ཏ་ནི་ཡ།

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
dz: མའུ་རི་ཤི་ཡཱསི།

note: MX - Mexico
en: Mexico
dz: མེག་སི་ཀོ

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
dz: མའི་ཀོ་རོ་ནེ་སི་ཡ་ ཕེ་ཌི་རེ་ཊེཌི་ སིཊེཊིསི་ ཨོཕ།

note: MD - Moldova
en: Moldova
dz: མཱོལ་ཌོ་བ།

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
dz: མོང་གོ་ལི་ཡ།

note: MA - Morocco
en: Morocco
dz: མོ་རོཀ་ཀོ།

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
dz: མོ་ཛམ་བིཀ།

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
dz: མི་ཡཱན་མར།

note: NA - Namibia
en: Namibia
dz: ན་མི་བི་ཡ།

note: NR - Nauru
en: Nauru
dz: ནའུ་རུ།

note: NP - Nepal
en: Nepal
dz: ནེ་པཱལ།

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
dz: ནེ་དར་ལེནཌིསི།

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
dz: ནེ་དར་ལེནཌིསི་ ཨེན་ཊི་ལེསི།

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
dz: ནིའུ་ ཀེ་ལི་ཌོ་ནི་ཡ།

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
dz: ནིའུ་ཛི་ལེནཌི།

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
dz: ནི་ཀ་ར་གུ་འ།

note: NE - Niger
en: Niger
dz: ནའི་ཇར།

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
dz: ནའི་ཇི་རི་ཡ།

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
dz: ནོར་ཕཱོལཀ་ ཨའི་ལེནཌི།

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
dz: ནོརཐ་ ཀོ་རི་ཡ།

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
dz: ནོར་དརན་ མ་རི་ཡ་ན་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: NO - Norway
en: Norway
dz: ནོར་ཝེ།

note: OM - Oman
en: Oman
dz: ཨོ་མཱན།

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
dz: པ་ཀིསི་ཏཱན།

note: PW - Palau
en: Palau
dz: པ་ལའོ།

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
dz: པ་པུ་འ་ ནིའུ་ གི་ནི།

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
dz: པེ་ར་གུ་ཡེ།

note: PH - Philippines
en: Philippines
dz: ཕི་ལི་པིནསི།

note: PL - Poland
en: Poland
dz: པོ་ལེནཌི།

note: PT - Portugal
en: Portugal
dz: པོར་ཊུ་གཱལ།

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
dz: པུའར་ཊོ་ རི་ཀོ།

note: QA - Qatar
en: Qatar
dz: ཀ་ཊར།

note: RO - Romania
en: Romania
dz: རོ་མ་ནི་ཡ།

note: RU - Russian Federation
en: Russia
dz: ར་ཤི་ཡ།

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
dz: ར་ཝན་ཌ།

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
dz: སེནཊི་ ཧེ་ལི་ན།

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
dz: སེནཊི་ ཀིཊིསི་ དང་ ནེ་བིསི།

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
dz: སེནཊི་ ལུ་སི་ཡ།

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
dz: སེནཊི་ པི་རེ་ དང་ མི་ཀུས་ལཱོན།

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
dz: སེནཊི་ བིན་སེནཊི་ དང་ ད་ གེརེ་ན་ཌིནསི།

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
dz: ས་མོ་འ།

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
dz: སའོ་ ཊོམ་ དང་ པིརིན་སིཔ།

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
dz: སའུ་དི་ ཨ་ར་བི་ཡ།

note: SN - Senegal
en: Senegal
dz: སེ་ནི་གཱལ།

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
dz: སེ་ཅེ་ལེསི།

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
dz: སི་ར་ ལིའོ་ནི།

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
dz: སོལོ་བ་ཀི་ཡ།

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
dz: སོལོ་བི་ནི་ཡ།

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
dz: སོ་ལོ་མཱོན་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: SO - Somalia
en: Somalia
dz: སོ་མ་ལི་ཡ།

note: ZA - South Africa
en: South Africa
dz: སའུཐ་ ཨཕ་རི་ཀ།

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
dz: སའུཐ་ ཀོ་རི་ཡ།

note: ES - Spain
en: Spain
dz: སི་པེན།

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
dz: ཤྲི་ལང་ཀ།

note: SD - Sudan
en: Sudan
dz: སུ་དཱན།

note: SR - Suriname
en: Suriname
dz: སི་རི་ནེམ།

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
dz: ས་ཝ་ཛི་ལེནཌི།

note: SE - Sweden
en: Sweden
dz: སུའི་ཌེན།

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
dz: སུའིཊི་ཛར་ལེནཌི།

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
dz: སི་རི་ཡ།

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
dz: ཏའི་ཝཱན།

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
dz: ཏ་ཇི་ཀིསི་ཏཱན།

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
dz: ཏཱན་ཛ་ནི་ཡ།

note: TH - Thailand
en: Thailand
dz: ཐའི་ལེནཌི།

note: TG - Togo
en: Togo
dz: ཊོ་གོ།

note: TO - Tonga
en: Tonga
dz: ཊོང་ག།

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
dz: ཊི་ནི་ཌེཌི་ ཨེནཌི་ ཊོ་བེ་གོ།

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
dz: ཊུ་ནི་སི་ཡ།

note: TR - Turkey
en: Turkey
dz: ཊར་ཀི

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
dz: ཊརཀ་མེ་ནིསི་ཏཱན།

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
dz: ཊརཀསི་ དང་ ཀའི་ཀོསི་ ཨའི་་ལེནཌིསི།

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
dz: ཊུ་བ་ལུ།

note: UG - Uganda
en: Uganda
dz: ཡུ་གཱན་ཌ།

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
dz: ཡུཀ་རའིན།

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
dz: ཡུ་ནའི་ཊེཌི་ ཨ་རབ་ ཨི་མི་རེཊིསི།

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
dz: ཡུ་ནའི་ཊེཌི་ ཀིང་ཌོམ།

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
dz: ཡུ་ནའི་ཊེཌི་ སིཊེཊིསི།

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
dz: ཡུ་ནའི་ཊེཌི་ སིཊེཊིསི་ མའི་ནོར་ ཨའུཊི་ལེའིང་ ཨའི་ལེནཌིསི།

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
dz: ཨུ་རུ་གུ་ཡེ།

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
dz: ཨུཛ་བེཀ་ཀིསི་ཏཱན།

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
dz: བ་ནུ་འ་ཊུ།

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
dz: བེ་ནི་ཛུས་ལ།

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
dz: བེཊི་ནམ།

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
dz: ཝེསི་ཊན་ ས་ཧ་ར།

note: YE - Yemen
en: Yemen
dz: ཡེ་མེན།

note: ZM - Zambia
en: Zambia
dz: ཛམ་བི་ཡ།

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
dz: ཛིམ་བབ་ཝི།

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
dz: དཱན་མཱརཀ་ཤ་བཱན།

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
dz: ཝེཀ་ ཨའི་ལེནཌི།

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
dz: ཕར་ནཱན་ཌོ་ དི་ ནོ་རཱོན་ཧ།

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
dz: ཀེ་ན་རི་ ཨའི་ལེནཌསི།

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
dz: ཨཱསི་ཊ་ལི་ཡཱན་ རྒྱལ་སའི་མངའ་ཁོངས།

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
dz: ནིའུ་ སའུཐ་ ཝེལསི།

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
dz: ནོར་དརན་ ཊེ་རི་ཊོ་རི།

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
dz: ཀུའིནསི་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
dz: སའུཐ་ ཨཱསི་ཊ་ལི་ཡ།

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
dz: ཏཱསི་མ་ནི་ཡ།

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
dz: ཝེསི་ཊན་ ཨཱསི་ཊ་ལི་ཡ།

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
dz: བུརུ་སེལསི་ ཕེལེ་མིཤ་དང་ ཝེལ་ལཱུན་ བ་ར་བེནཊི།

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
dz: ཧའི་ནའུཊི།

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
dz: ལིམ་བཱརག།

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
dz: ལའིཇི་།

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
dz: ན་མུར།

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
dz: ཝེསིཊི་-ཕེལེན་ཌརསི།

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
dz: སཱན་ཏ་ ཀེ་ཊ་རི་ན།

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
dz: ཨཱལ་བར་ཊ།

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
dz: བིརི་ཊིཤ་ ཀོ་ལམ་བི་ཡ།

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
dz: མ་ནི་ཏོ་བ།

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
dz: ནིའུ་ བུརུནསི་ཝིཀ།

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
dz: ནོརཐ་ཝེསིཊི་ ཊེ་རི་ཊོ་རིསི།

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
dz: ནོ་བ་ སིཀོ་ཊི་ཡ།

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
dz: ནུ་ན་བཊི།

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
dz: པིརིནསི་ ཨིཌི་ཝརཌི་ ཨའི་ལེནཌ།

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
dz: སཱསི་ཀེཊི་ཅི་ཝཱན།

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
dz: ཡུ་ཀཱོན་ ཊེ་རི་ཊོ་རི།

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
dz: ཨེན་ཧུའི།

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
dz: ཕུ་ཇི་ཡཱན།

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
dz: གེན་སུ།

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
dz: གུའང་དོང་།

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
dz: གུའང་ཟི།

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
dz: གུའི་ཞའོ།

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
dz: ཧེ་ནཱན།

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
dz: ཧེ་ལོང་ཇིའང་།

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
dz: ཧུ་ནཱན།

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
dz: ཨིན་ནར་མོང་གོ་ལི་ཡ།

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
dz: ཇི་ལིན།

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
dz: ལིའོ་ནིང་།

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
dz: ཤཱན་ཛི།

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
dz: སི་ཅུའན།

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
dz: ཟིན་ཇི་ཡང།

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
dz: ཡཱུན་ནཱན།

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
dz: ཞེ་ཇིའང་།

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
dz: བ་ཌེན་-འུར་ཏེམ་བཱརག།

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
dz: བ་བ་རི་ཡ།

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
dz: བེརེན་ཌེན་བཱརག།

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
dz: ཧེསི་སི།

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
dz: ལོ་ཝར་ སེག་སོ་ནི།

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
dz: མེཀ་ལེན་བཱརག་-ཝེསི་ཊརན་ པོ་མི་ར་ནི་ཡ།

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
dz: ནོརཐ་ རཱིན་-ཝེསིཊི་ཕ་ལི་ཡ།

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
dz: རི་ནི་ལེནཌི་-པ་ལ་ཊི་ནེཊི།

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
dz: སཱར་ལེནཌི།

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
dz: སེག་སོ་ནི།

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
dz: སེག་སོ་ནི་-ཨེན་ཧཱལཊི།

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
dz: སིཀེ་ལེསི་ཝིག་-ཧཱོལསི་ཊིན།

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
dz: ཐུ་རིན་གི་ཡ།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
dz: ཨིསིཊི་དང་ སའུཐ་ཨིསིཊི་ ཨིང་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
dz: མིཌི་ལེནསི།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
dz: ནོརཐ་ ཨིསིཊི་ ཨིང་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
dz: ནོརཐ་ ཝེསིཊི་ ཨིང་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
dz: ནོར་དརན་ ཨའི་རི་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
dz: སིཀོཊི་ལེན།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
dz: སའུཐ་ དང་ སའུཐ་ ཝེསིཊི་ ཨིང་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
dz: ཝེལསི།

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
dz: ཨ་ལ་བ་མ།

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
dz: ཨ་ལཱསི་ཀ།

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
dz: ཨེ་རི་ཛོ་ན།

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
dz: ཨར་ཀཱན་སཱསི།

note: A state/province/territory in United States
en: California
dz: ཀེ་ལི་ཕོར་ནི་ཡ།

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
dz: ཀོ་ལོ་ར་ཌོ།

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
dz: ཀཱོན་ནེཀ་ཊི་ཀཊི།

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
dz: དེ་ལ་ཝེར།

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
dz: ཌིསི་ཊིཊི་ ཨོཕ་ ཀོ་ལམ་བི་ཡ། (ཀོ་ལམ་བི་ཡ་ རྫོང་ཁག)

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
dz: ཕོལོ་རི་ཌ།

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
dz: ཧ་ཝའི།

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
dz: ཨི་ད་ཧོ།

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
dz: ཨི་ལི་ནོའིསི།

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
dz: ཨིའོ་ཝ།

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
dz: ཀཱན་སཱསི།

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
dz: ཀེན་ཊཀ་ཀི།

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
dz: མའི་ནི།

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
dz: མེ་རི་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
dz: མ་ས་ཅུ་སེཊིསི།

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
dz: མི་ཅི་གཱན།

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
dz: མི་ནི་སོ་ཊ།

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
dz: མི་སི་སིཔ་པི།

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
dz: མི་སའོ་རི།

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
dz: མཱོན་ཊ་ན།

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
dz: ནེ་བཱརསི་ཀ།

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
dz: ནེ་བ་ད།

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
dz: ནིའུ་ ཧེམཔསི་ཧའིར།

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
dz: ནིའུ་ ཇར་སི།

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
dz: ནིའུ་ མེག་སི་ཀོ།

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
dz: ནོརཐ་ ཀེ་རོ་ལི་ན།

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
dz: ནོརཐ་ ཌ་ཀོ་ཊ།

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
dz: ཨོ་ཧིའོ།

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
dz: ཨོཀ་ལ་ཧོ་མ།

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
dz: ཨོ་རི་གཱོན།

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
dz: པེན་སིལ་བ་ནི་ཡ།

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
dz: རོ་ཌི་ ཨའི་ལེནཌི།

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
dz: སའུཐ་ ཀེ་རོ་ལི་ན།

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
dz: སའུཐ་ ད་ཀོ་ཊ།

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
dz: ཊེན་ནེསི་སི།

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
dz: ཊེཀ་སཱསི།

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
dz: ཨུ་ཏཱ།

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
dz: བར་མཱོནཊི།

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
dz: བར་ཇི་ནི་ཡ།

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
dz: ཝེསིཊི་ བར་ཇི་ན།

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
dz: ཝིསི་ཀོན་སིན།

note: A city in Afghanistan
en: Herat
dz: ཧི་རཱཊི།

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
dz: ཀ་བཱུལ།

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
dz: ཊི་ར་ན།

note: A city in Algeria
en: Adrar
dz: ཨེཌི་རར།

note: A city in Algeria
en: Annaba
dz: ཨཱན་ན་བ།

note: A city in Algeria
en: Batna
dz: བེཊི་ན།

note: A city in Algeria
en: Bechar
dz: བེ་ཅར།

note: A city in Algeria
en: Bejaia
dz: བེ་ཇའི་ཡ།

note: A city in Algeria
en: Biskra
dz: བིསིཀ་ར།

note: A city in Algeria
en: Chlef
dz: ཅིལེཕ།

note: A city in Algeria
en: Constantine
dz: ཀཱོནསི་ཊེན་ཊཡིན།

note: A city in Algeria
en: Djanet
dz: ཇ་ནེཊི།

note: A city in Algeria
en: El Golea
dz: ཨིལ་ གོ་ལི།

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
dz: གྷར་ཌའི་ཡ།

note: A city in Algeria
en: Illizi
dz: ཨི་ལི་ཛི།

note: A city in Algeria
en: Laghouat
dz: ལག་ཧུའཊི།

note: A city in Algeria
en: Oran
dz: ཨོ་རཱན།

note: A city in Algeria
en: Ouargla
dz: ཨའུ་འར་ལ།

note: A city in Algeria
en: Setif
dz: སེ་ཊིཕ།

note: A city in Algeria
en: Tebessa
dz: ཏེ་བེསི་ས།

note: A city in Algeria
en: Tiaret
dz: ཏི་འ་རེཊི།

note: A city in Algeria
en: Timimoun
dz: ཊི་མི་མོའུན།

note: A city in Algeria
en: Tindouf
dz: ཊིན་ཌོཕ།

note: A city in Algeria
en: Touggourt
dz: ཊོག་གརཊི།

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
dz: པ་གོ་ པ་གོ།

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
dz: བུས་ནོསི་ ཨེ་རིསི།

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
dz: ཀོ་མོ་་ཌོ་རོ་ རི་བ་ད་བི་ཡ།།

note: A city in Argentina
en: Corrientes
dz: ཀོ་རིན་ཊེསི།

note: A city in Argentina
en: El Palomar
dz: ཨིལ་ པ་ལོ་མར།

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
dz: ཨེ་ཛི་ཛ།

note: A city in Argentina
en: Formosa
dz: ཕོར་མོ་ས།

note: A city in Argentina
en: Mendoza
dz: མེན་ཌོ་ཛ།

note: A city in Argentina
en: Posadas
dz: པོ་ས་ཌེསི།

note: A city in Argentina
en: Resistencia
dz: རེ་སིསི་ཊེན་སི་ཡ།

note: A city in Argentina
en: Rosario
dz: རོ་ས་རིའོ།

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
dz: རིའོ་ གེ་ལི་གཱོསི།

note: A city in Argentina
en: Río Grande
dz: རིའོ་ གེརེན་ཌི།

note: A city in Argentina
en: Salta
dz: སཱལ་ཊ།

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
dz: ཨུ་ཤུ་འའི།

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
dz: ཡེ་རེ་བེན།

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
dz: ཨེ་ཌི་ལེཌི།

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
dz: ཨེ་ལིསི་ སི་པིརིངསི་།

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
dz: བིརིསི་བེན།

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
dz: བུརུ་མི།

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
dz: ཀའི་རིནསི།

note: The capital of Australia
en: Canberra
dz: ཀེན་བི་ར།

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
dz: ཀུ་ལང་ག་ཊ།

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
dz: ཌར་ཝིན།

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
dz: དུབ་བོ།

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
dz: ཀུ་ནུ་ནུར་ར།

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
dz: ལའུན་སེསི་ཊཱན།

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
dz: མཱའུནཊི་ ཨི་ས།

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
dz: པརཐ།

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
dz: རོཀ་ཧེམཔ་ཊཱན།

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
dz: ཏམ་ཝོརཐ།

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
dz: ཊའུནསི་བི་ལི།

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
dz: ཝུམ་མེ་ར།

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
dz: ཨེ་གིན་ ཨིམ་ ཨིནསི་ཊཱལ།

note: A city in Austria
en: Graz
dz: གེརེཛ།

note: A city in Austria
en: Hohenems
dz: ཧོ་ཧི་ནེམསི།

note: A city in Austria
en: Innsbruck
dz: ཨིནསི་བུརུཀ།

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
dz: ཀ་ལ་གེན་ཕརཊི།

note: A city in Austria
en: Linz
dz: ལིནཛི།

note: A city in Austria
en: Salzburg
dz: སཱལཛི་བཱརག།

note: A city in Austria
en: Tulln
dz: ཊུ་ལིན།

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
dz: བེའིན་ན།

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
dz: ཝི་ནར་ ནིའུསི་ཊེཌི།

note: A city in Austria
en: Zell am See
dz: ཛེལ་ ཨེམ་ སི།

note: A city in Austria
en: Zeltweg
dz: ཛེལཊི་ཝེག།

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
dz: བ་ཀུ།

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
dz: ན་སའོ།

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
dz: ཌཱ་ཀ།

note: The capital of Belarus
en: Minsk
dz: མིནསིཀ།

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
dz: བིའུ་བི་ཅེན།

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
dz: ཅིབ་རེསི།

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
dz: ཨེལ་སེན་བོརན།

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
dz: ཕོལོ་རེན་ནེསི།

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
dz: ཀོཀ་སིཇི་དི།

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
dz: ཤེཕ་ཕེན།

note: A city in Benin
en: Cotonou
dz: ཀོ་ཊོ་ནོའུ།

note: A city in Bolivia
en: Camiri
dz: ཀེ་མི་རི།

note: A city in Bolivia
en: Cobija
dz: ཀོ་བི་ཇ།

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
dz: ཀོ་ཅ་བམ་བ།

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
dz: མག་ད་ལེ་ན།

note: A city in Bolivia
en: Oruro
dz: ཨོ་རུ་རོ།

note: A city in Bolivia
en: Potosí
dz: པོ་ཊོ་སི།

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
dz: པུའར་ཊོ་ སུ་འ་རེཛི།

note: A city in Bolivia
en: Reyes
dz: རེཡེསི།

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
dz: རི་བི་རེལ་ཊ།

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
dz: རུ་རེ་ན་བེཀ།

note: A city in Bolivia
en: San Borja
dz: སེའེན་ བོར་ཇ།

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
dz: སེའེན་ ཇོ་འ་ཀུའིན།

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
dz: སཱན་ཏ་ ཀུརུཛ་

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
dz: སུཀ་རེ།

note: A city in Bolivia
en: Tarija
dz: ཏ་རི་ཇ།

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
dz: བི་ལ་མཱོན་ཊེསི།

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
dz: ཡ་ཀུའི་བ།

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
dz: བཱན་ཇ་ ལུ་ཀ།

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
dz: མཱོསི་ཊར།

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
dz: ས་ར་ཇི་བོ།

note: A city in Botswana
en: Francistown
dz: ཕེརེན་སིསི་ཊའུན།

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
dz: གྷན་ཛི།

note: A city in Botswana
en: Kasane
dz: ཀ་ས་ནི།

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
dz: ལེ་ཐ་ཀ་ནི།

note: A city in Botswana
en: Maun
dz: མཱའུན།

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
dz: ཨཱལ་ཊ་ ཕོལོ་རེསི་ཊ།

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
dz: ཨཱལ་ཊ་མི་ར།

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
dz: ཨ་ན་པོ་ལིསི།

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
dz: ཨ་ར་ཀ་ཇུ།

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
dz: བར་བ་སེ་ན།

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
dz: བར་ར་ དོ་ གར་ཀཱསི།

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
dz: བའུ་རུ།

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
dz: བེ་ལོ་ ཧོ་རི་ཛཱོན་ཊི།

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
dz: བེ་ལེམ།

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
dz: བོ་འ་ བིསི་ཏ།

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
dz: བོམ་ ཇེ་སཱསི་ ད་ ལེ་པ།

note: The capital of Brazil
en: Brasília
dz: བ་ར་སི་ལི་ཡ།

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
dz: ཀེ་ཅིམ་བོ།

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
dz: ཀེམ་པི་ན་ གེརེན་ཌི།

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
dz: ཀེམ་པི་ནཱསི།

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
dz: ཀེམ་པོ་ གེརེན་ཌི།

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
dz: ཀེམ་པོསི།

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
dz: ཀཱོན་སི་ཀའོ་ དོ་ ཨ་ར་གུ་འ་ཡ།།

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
dz: ཀོ་རམ་བ།

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
dz: ཀུརུ་ཛི་རོ་ དོ་ སཱུལ།

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
dz: ཀུའི་བ།

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
dz: ཀུ་རི་ཏི་བ།

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
dz: ཕོལོ་རི་ཡ་ནོ་པོ་ལིསི།

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
dz: ཕོརཊི་ཊ་ལི་ཛ།

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
dz: ཕོཛ་ དོ་ ཨི་གུ་འ་ཀུ།

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
dz: གོའི་ཡ་ནི་ཡ།

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
dz: གུ་འ་ར་ཊིང་གུའི་ཏ།

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
dz: གུ་འ་རུལ་ཧོསི།

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
dz: ཨིལ་ཧིའསི།

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
dz: ཨིམ་པི་རེ་ཊིཛི།

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
dz: ཨི་ཏའི་ཏུ་བ།

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
dz: ཇ་ཀ་རི་ཀེན་ག།

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
dz: ཇའོ་ པེ་སོ་འ།

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
dz: ཇུའིཛ་ དི་ ཕོ་ར།

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
dz: ལཱོན་ཌིརི་ན།

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
dz: མེ་སིའོ།

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
dz: མ་ནཱའསི།

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
dz: མ་ནི་ཀོར།

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
dz: མ་ར་བ།

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
dz: མེ་རིང་ག།

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
dz: མཱོན་ཊེསི་ ཀེལེ་རོསི།

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
dz: མཱོསི་སོ་རོ།

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
dz: ཨོའི་པོཀ།

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
dz: པར་ནའི་བ།

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
dz: པའོ་ལོ་ ཨེ་ཕཱོན་སོ།

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
dz: པེ་ལོ་ཊཱསི།

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
dz: པེ་ཊོ་ལི་ན།

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
dz: པཱོན་ཊ་ པོ་ར།

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
dz: པོར་ཊོ་ ཨེ་ལི་གིརི།

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
dz: པོ་ཀོསི་ དི་ ཀེལ་ཌཱསི།

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
dz: པེརེ་སི་ཌེན་ཊི་ པུརུ་ཌེན་ཊི།

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
dz: རེ་སིཕ།

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
dz: རིའོ་ བེརེན་ཀོ།

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
dz: སཱེལ་བེ་ཌོར།

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
dz: སཱན་ཏ་རེམ།

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
dz: སེན་ཏཱོསི།

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
dz: སའོ་ ཇོ་སི་ དོསི་ ཀེམ་པཱོསི།

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
dz: སའོ་ ལུཡིསི།

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
dz: སའོ་ པེ་ཌོ ད་ ཨཱལ་ཌི་ཡ།

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
dz: ཏ་རའུ་ཀ།

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
dz: ཊེ་ཕི།

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
dz: ཊེ་རེ་སི་ན།

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
dz: ཊུ་ཀུ་རུའི།

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
dz: ཨུ་བེ་ར་བ།

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
dz: ཨུ་བར་ལེན་ཌི་ཡ།

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
dz: ཨུ་རུ་གུ་ཡའི་ན།

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
dz: བིལ་ཧེ་ན།

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
dz: བི་ཊོ་རི་ཡ།

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
dz: བི་ཊོ་རི་ཡ་ ད་ ཀཱོན་ཀུའིསི་ཏ།

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
dz: བུར་གེསི།

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
dz: པོལོབ་ཌིབ།

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
dz: སོ་ཕི་ཡ།

note: A city in Bulgaria
en: Varna
dz: བར་ན།

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
dz: ཨོ་འ་ག་དོའུ་གོའུ།

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
dz: བུ་ཇུམ་བུ་ར།

note: A city in Cameroon
en: Garoua
dz: ག་རོ་འ།

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
dz: ངའུན་ཌི་རི།

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
dz: ཡའུན་དི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
dz: ཨེ་བོཊསི་ཕོརཌི་།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
dz: ཨ་ག་སིཛ།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
dz: ཨཀ་ལ་བིཀ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
dz: ཨེམ་ཀུའི།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
dz: ཨར་ཇེན་ཊི་ཡ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
dz: ཨར་བེཊི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
dz: ཨེསི་སི་ནི་བོ་ཡ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
dz: བ་གོཊི་བི་ལེ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
dz: བེ་ཀར་ ལེཀ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
dz: བེན་ཀོརོཕ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
dz: བཱནཕ།

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
dz: བ་ཐརསིཊི།

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
dz: བིའུ་སི་བི་ལི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
dz: བེལ་ལ་ ཀུ་ལ།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
dz: བེ་རེནསི་ རི་བར།(གཙང་ཆུ)

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
dz: བར་གེན།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
dz: བུལུ་རི་བར།

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
dz: བོར་ཌེན།

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
dz: བོའོ་ ཨའི་ལེནཌི།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
dz: བེརེན་ཌཱོན།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
dz: བོརོཊི་བིའུ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
dz: བུརུཀསི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
dz: བ་ཕེ་ལོ་ ནེ་རོསི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
dz: བཱརནསི་ལེཀ།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
dz: བུར་ཝཤི་ ལེན་ཌིང་།

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
dz: ཀེལ་ག་རི།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
dz: ཀེམ་བིརིཇི་ བེའེ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
dz: ཀེམཔ་བེལ་ རི་བར། (གཙང་ཆུ)

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
dz: ཀེཔ་ ཌོར་སེཊི།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
dz: ཀེཔ་ ཌི་ཡར།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
dz: ཀེཔ་ པེ་རི།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
dz: ཀེཔ་ རེསི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
dz: ཀརཌིསི་ཊཱོན།

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
dz: ཀེ་རི་བོའུ་ ཨའི་ལེནཌི།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
dz: ཀར་མེན།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
dz: ཀརཊི་རའིཊི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
dz: ཀེསི་ཊཱལ་གར།

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
dz: ཅེབ་ལིའུ།

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
dz: ཅར་ལོཊི་ཊེ་ཊའུན།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
dz: ཅེསི་ཊར་ཕིལཌི་ ཨིན་ལེཊི།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
dz: ཅར་ཅིལ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
dz: ཀེལེ་རེསི་ཧོ་ལོམ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
dz: སི་ལའི་དི་ རི་བར།(གཙང་ཆུ)

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
dz: ཀོ་བཱརག།

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
dz: ཀཱོལཌི་ ལེཀ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
dz: ཀོ་ལི་མཱན།

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
dz: ཀོ་ལིང་ཝུཌི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
dz: ཀོ་མོགསི།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
dz: ཀོ་རཱལ་ ཧར་བར།

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
dz: ཀོ་རོ་ནེ་ཤཱན།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
dz: ཀེརེན་བུརུཀ།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
dz: དའུ་ཕིན།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
dz: དའུ་སཱོན།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
dz: ཌིསི་ ལེཀ།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
dz: ཌིའར་ ལེཀ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
dz: ཌརམ་ཧེ་ལར།

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
dz: ཨིའརལ་ཊཱན།

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
dz: ཨིཌི་མཱོན་ཊཱན།

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
dz: ཨིཌི་སཱན།

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
dz: ཨི་ལིའོཊི་ ལེཀ།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
dz: ཨིང་ལི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
dz: ཨིརིའུ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
dz: ཨིསི་ཊི་བན།

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
dz: ཨིསི་ཐར།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
dz: ཕིལིན་ ཕོལཱོན།

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
dz: ཕོརཊི་ ཅི་པིའུ་ཡཱན།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
dz: ཕོརཊི་ གུཌི་ ཧོཔ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
dz: ཕོརཊི་ མེཀ་མུ་རེ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
dz: ཕོརཊི་ ནེལ་སཱན།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
dz: ཕོརཊི་ པོརོ་བི་ཌེནསི།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
dz: ཕོརཊི་ སིམཔ་སཱན།

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
dz: ཕེརེ་ཌི་རིཀ་ཊཱན།

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
dz: གེཇི་ཊའུན།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
dz: གེན་ཌར།

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
dz: གེ་ཊི་ནིའུ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
dz: གེ་རཱལ་ཊཱན།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
dz: གི་ལམ།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
dz: གིམ་ལི།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
dz: ཇོ་འ་ ཧེ་བན།

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
dz: གོ་ཌི་རིཆ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
dz: གཱོལ་ཌན།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
dz: གུསི་ བེའེ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
dz: གོ་རི་ བེའེ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
dz: གེརེནཌི་ཌི་ པ་རའི་རི།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
dz: ཧའི་ནེསི་ ཇང་ཤཱན།

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
dz: ཧེ་ལི་ཕེགསི།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
dz: ཧཱལ་ བིཆ།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
dz: ཧེའེ་ རི་བར།

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
dz: ཧའི་ ལེ་བཱལ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
dz: ཧོཔ།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
dz: ཧོཔ་ཌེལ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
dz: ཨིག་ལུ་ལིཀ།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
dz: ཨིན་ནུ་བིཀ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
dz: ཨི་ཀ་ལུའིཊི།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
dz: ཨའི་ལེནཌི་ ལེཀ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
dz: ཀམ་ལུཔསི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
dz: ཀ་པུསི་ཀ་སིང་།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
dz: ཀེ་ལོ་ན།

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
dz: ཀེ་ནོ་ར།

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
dz: ཀེནཊི་བི་ལི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
dz: ཀིན་ཌརསི་ལེ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
dz: ཀུཇི་ཇུའཀ།

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
dz: ཨེལ་’ཨེ་སོམ་ཤཱན།

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
dz: ལ་ བའི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
dz: ལ་ རོང་གི།

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
dz: ལ་ ཊུཀ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
dz: ལེཀ་ ལ་ བི་ཅེ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
dz: ལི་ཌར།

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
dz: ལེ་ནོགསི་བི་ལི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
dz: ལེཐ་བིརིཇི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
dz: ལཀ་ཀི་ ལེཀ།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
dz: ལིན་ ལེཀ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
dz: ལིཊི་ཊཱན།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
dz: མ་ཀོ་བིཀ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
dz: མ་ནི་ཝ་ཀི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
dz: མེ་པཱལ་ ཀིརིཀ།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
dz: མེ་རིསི་ ཧར་བར།

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
dz: མ་ཊ་ག་མི།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
dz: མ་ཡོ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
dz: མི་ཌོ་ ལེཀ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
dz: མེ་ཌི་སིན་ ཧེཊི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
dz: མིལཀ་ རི་བར།

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
dz: མཱོན་ཊཱན།

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
dz: མཱོན་ཊིལ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
dz: མུ་སོ་ནི།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
dz: མོར་ཌན།

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
dz: མཱའུནཊི་ ཕོ་རེསིཊི།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
dz: ནའིན།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
dz: ན་ཀུསིཔ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
dz: ན་ནའི་མོ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
dz: ན་ཊཤི་ཀུའན།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
dz: ནེལ་སཱན།

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
dz: ནིའུ་ ཀར་ལིསི་ལེ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
dz: ནི་ཀོ་ལེཊི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
dz: ནི་པ་ཝིན།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
dz: ནོར་མེན་ ཝེལསི།

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
dz: ནོར་མེན་ཌིན།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
dz: ནོརཐ་ བེ་ཊཱལ་ཕོརཌི།

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
dz: ནོརཐ་ བེའེ།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
dz: ནོར་ཝེ་ ཧའུསི།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
dz: ཨཱོལཌི་ ཀོ་རོ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
dz: ཝཱན་ཕོར། (ཨོ་ནི་ཕོར)

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
dz: ཨོ་སོ་ཡུསི།

note: The capital of Canada
en: Ottawa
dz: ཨོ་ཊ་ཝ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
dz: པང་ནིར་ཊུང་།

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
dz: པེ་རེནཊི།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
dz: པའུ་ལ་ཊུཀ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
dz: པིསི་ རི་བར།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
dz: པེན་ཊིཀ་ཊཱན།

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
dz: པེ་ཊ་ཝ་ཝ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
dz: པེ་ཊར་བོ་རཕ།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
dz: པའི་ལོཊི་ མཱའུནཌི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
dz: པིན་ཅར་ ཀིརིཀ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
dz: པིཊི་ མི་ཌཱོསི།་

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
dz: པཱོནཌི་ ཨིན་ལེཊི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
dz: པོརཊི་ ཧར་ཌི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
dz: པོརཊི་ ཝེལ་ལར།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
dz: པོའོ་ཝེལ་ རི་བར།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
dz: པིརིནསི་ ཨཱལ་བཱརཊི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
dz: པིརིནསི་ ཇིའོཇི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
dz: པིརིནསི་ རུ་པརཊི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
dz: ཀུའིསི་ནེལ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
dz: རེན་ཀིན་ ཨིན་ལེཊི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
dz: རེཌི་ ཌིའར།

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
dz: རེཌི་ ལེཀ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
dz: རེ་གི་ན།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
dz: རི་པཱལསི་ བེའེ།

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
dz: རི་སོ་ལུཊི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
dz: རི་བེལསི་ཊོཀ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
dz: རོ་བར་བཱལ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
dz: རོཀ་གེལེན།

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
dz: རོ་ཀི་ མཱའུན་ཊེན་ ཧའུསི།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
dz: སེཆསི་ ཧར་བར།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
dz: སེནཊི་ ཨེན་ཐོ་ནི།

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
dz: སེནཊི་ ཇཱོན།

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
dz: སེནཊི་ ལིའོ་ནརཌི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
dz: སཱལ་མཱོན་ ཨཱརམ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
dz: སེནཌིསི་པིཊི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
dz: སར་ནི་ཡ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
dz: སཱསི་ཀ་ཊཱུན།

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
dz: ཤེཕ་ཕར་བི་ལི།

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
dz: ཤེའར་བུརུཀ།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
dz: ཤིང་གཱལ་ པོའིནཊི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
dz: སིའོགསི་ ལུཀ་ཨའུཊི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
dz: སེལེབ་ ལེཀ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
dz: སིམི་ཐརསི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
dz: སི་ཊིཝརཊི།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
dz: སི་ཊོ་ནི་ རེ་པིཌིསི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
dz: སཱུད་བུ་རི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
dz: ས་མར་ལེནཌི།

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
dz: ས་མར་སའིཌི།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
dz: སི་ཝན་ རི་བར།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
dz: སུའིཕཊི་ ཀ་རེནཊི།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
dz: ཊེ་ར་ ནོ་བ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
dz: ཊེ་རེསི།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
dz: ཊེསི་ལིན།

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
dz: ད་ པཱསི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
dz: ཐི་རི་ ཧིལསི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
dz: ཐཱན་ཌར་ བེའེ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
dz: ཊིམ་མིནསི།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
dz: ཊོ་ཕི་ནོ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
dz: ཊོ་རཱོན་ཊོ།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
dz: ཊའུཊི་ ལེཀ།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
dz: ཊུཀ་ཊོ་ཡཀ་ཊུཀ།

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
dz: ཊུའི་ལིང་གེཊི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
dz: ཨཔ་ས་ལ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
dz: ཨུ་ར་ནི་ཡམ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
dz: བ་རེན་ནེསི།

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
dz: བེ་གིརི་བི་ལི།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
dz: བིཀ་ཊོ་རི་ཡ་ བིཆ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
dz: ཝ་ཊོསི།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
dz: ཝེཊི་སཱན་ ལེཀ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
dz: ཝ་ཝ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
dz: ཝེ་བཱརན།

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
dz: ཝཱའིཊི་ རོཀ།

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
dz: ཝཱའིཊི་ཀོརཊི།

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
dz: ཝཱའིཊི་ཧོརསི།

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
dz: ཝཱའིར་ཊཱན།

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
dz: ཝི་ལིཡམསི་ ལེཀ།

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
dz: ཝིན་སོར།

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
dz: ཝིན་ནི་པེཀ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
dz: ཝིན་ཡརཌི།

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
dz: ཡར་མཱའུཐ།

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
dz: ཡེ་ལོ་ནའིཕ།

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
dz: ཡོརཀ་ཊཱན།

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
dz: བང་ག་སོའུ།

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
dz: བང་གུའི།

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
dz: བར་བེ་ར་ཏི།

note: A city in Chad
en: Moundou
dz: མཱའུནཌི་ཌོའུ།

note: A city in Chad
en: Sarh
dz: སཱར།

note: A city in Chile
en: Antofagasta
dz: ཨེན་ཊོ་ཕ་གེསི་ཊ།

note: A city in Chile
en: Arica
dz: ཨེ་རི་ཀ།

note: A city in Chile
en: Balmaceda
dz: བཱལ་མེ་སི་ཌ།

note: A city in Chile
en: La Serena
dz: ལ་ སེ་རི་ན།

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
dz: པུའར་ཊོ་ མཱོནཊི།

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
dz: པཱུན་ཏ་ ཨེ་རི་ནཱསི།

note: A city in Chile
en: Temuco
dz: ཊེ་མུ་ཀོ།

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
dz: ཅང་ཅཱུན།

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
dz: ཅེང་ཤ།

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
dz: ཅེང་དུ།

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
dz: ད་ལི་ཡཱན།

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
dz: ཕུ་ཞའོ།

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
dz: གུའང་ཞོའུ།

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
dz: གུའི་ལིན།

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
dz: ཧེང་ཞའུ།

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
dz: ཧར་བིན།

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
dz: ཧེ་ཕི།

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
dz: ཧོ་ཧོཊི།

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
dz: ཀ་ཤི།

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
dz: ཀུན་མིང་།

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
dz: ལཱན་ཞའུ།

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
dz: ནཱན་ཇིང་།

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
dz: ནཱན་ནིང་།

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
dz: ཀིང་ཌའོ།

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
dz: སཱན་ཡ།

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
dz: ཤཱན་ཊོའུ།

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
dz: ཤེན་ཛེན།

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
dz: ཏའི་ཡུའན།

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
dz: ཝུ་ཧེན།

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
dz: ཟི་འ་མེན།

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
dz: ཞེང་ཞའོ།

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
dz: པོའིནཊི་-ནོའིར།

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
dz: པུའར་ཊོ་ ལི་མཱོན།

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
dz: དུབ་རོབ་ནིཀ།

note: A city in Croatia
en: Osijek
dz: ཨོ་སི་ཇེཀ།

note: A city in Croatia
en: Rijeka
dz: རི་ཇེ་ཀ།

note: A city in Croatia
en: Split
dz: སིཔིལིཊི།

note: A city in Croatia
en: Zadar
dz: ཛ་དར།

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
dz: ཛ་གེརེབ།

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
dz: ཨཀ་རོ་ཏི་རི།

note: A city in Cyprus
en: Paphos
dz: པཔ་ཧཱོསི།

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
dz: བར་ནོ།

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
dz: ཀར་ལོ་བི་ བེ་རི།

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
dz: ལི་བི་རེཀ།

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
dz: ཨོསི་ཊ་བ།

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
dz: པེརེག།

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
dz: ཨ་བིད་ཇཱན།

note: A city in Denmark
en: Billund
dz: བིལ་ལཱུནཌི།

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
dz: ཀོ་པེན་ཧེ་གཱན།

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
dz: ཨིསི་ཇརག།

note: A city in Denmark
en: Karup
dz: ཀ་རུཔ།

note: A city in Denmark
en: Kastrup
dz: ཀཱསི་ཊུརུཔ།

note: A city in Denmark
en: Odense
dz: ཨོ་ཌེནསི།

note: A city in Denmark
en: Roskilde
dz: རོསི་ཀིལ་དེ།

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
dz: སེནཊི་ ཇོ་སེཕ།

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
dz: བ་ར་ཧོ་ན།

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
dz: ལ་ རོ་མ་ན།

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
dz: པུའར་ཊོ་ པ་ལ་ཊ།

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
dz: ལ་ཊ་ཀཱུན་ག།

note: A city in Ecuador
en: Manta
dz: མཱན་ཏ།

note: A city in Egypt
en: Asyut
dz: ཨེསི་ཡུཊི།

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
dz: ལུ་ཟོར།

note: A city in Egypt
en: Taba
dz: ཏ་བ།

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
dz: ཀུ་རེ་ས་རེ།

note: A city in Estonia
en: Kärdla
dz: ཀརཌི་ལ།

note: A city in Estonia
en: Pärnu
dz: པར་ནུ།

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
dz: ཊཱལ་ལིན།

note: A city in Estonia
en: Tartu
dz: ཊར་ཊུ།

note: A city in Finland
en: Enontekiö
dz: ཨི་ནཱོན་ཏེ་ཀིའོ།

note: A city in Finland
en: Halli
dz: ཧ་ལི།

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
dz: ཧེལ་སིན་ཀི།

note: A city in Finland
en: Ivalo
dz: ཨི་བ་ལོ།

note: A city in Finland
en: Joensuu
dz: ཇོའིན་སུ།

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
dz: ཇི་བཱསི་ཀི་ལ།

note: A city in Finland
en: Kajaani
dz: ཀ་ཇ་ནི།

note: A city in Finland
en: Kauhava
dz: ཀའུ་ཧ་བ།

note: A city in Finland
en: Kemi
dz: ཀེ་མི།

note: A city in Finland
en: Kittilä
dz: ཀི་ཏི་ལ།

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
dz: ཀུརུ་ནུཔ་ཡི།

note: A city in Finland
en: Kuopio
dz: ཀུའོ་པིའོ།

note: A city in Finland
en: Kuusamo
dz: ཀུ་ས་མོ།

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
dz: ལེཔ་པིན་རཱན་ཏ།

note: A city in Finland
en: Mikkeli
dz: མིཀ་ཀི་ལི།

note: A city in Finland
en: Oulu
dz: ཨའུ་ལུ།

note: A city in Finland
en: Pori
dz: པོ་རི།

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
dz: རོ་བ་ནི་མི།།

note: A city in Finland
en: Savonlinna
dz: ས་བཱོན་ལིན་ན།

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
dz: ཊར་ཀུ།

note: A city in Finland
en: Utti
dz: ཨུ་ཊི།

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
dz: བཱ་ས།

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
dz: བེན་ཏ།

note: A city in Finland
en: Varkaus
dz: བར་ཀའུསུ།

note: A city in France
en: Abbeville
dz: ཨ་བི་ཝིལ་ལི།

note: A city in France
en: Agen
dz: ཨ་གེན།

note: A city in France
en: Ajaccio
dz: ཨ་ཇེཀ་སིའོ།

note: A city in France
en: Alençon
dz: ཨ་ལེན་ཀཱོན།

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
dz: ཨེམ་བི་རིའུ་-ཨིན་-བུ་གེ

note: A city in France
en: Auch
dz: ཨཱཅ།

note: A city in France
en: Aurillac
dz: ཨའུ་རི་ལེཀ།

note: A city in France
en: Avord
dz: ཨེ་བོརཌི།

note: A city in France
en: Bastia
dz: བཱསི་ཊི་ཡ།

note: A city in France
en: Beauvais
dz: བིའུ་བའིསི།

note: A city in France
en: Bergerac
dz: བར་གི་རེཀ།

note: A city in France
en: Bourges
dz: བཱོར་གེསི།

note: A city in France
en: Béziers
dz: བེ་ཛི་ཡརསི།

note: A city in France
en: Caen
dz: ཀའེན།

note: A city in France
en: Calvi
dz: ཀཱལ་བི།

note: A city in France
en: Cambrai
dz: ཀེམ་བཱརའི།

note: A city in France
en: Cannes
dz: ཀེན་ནེསི།

note: A city in France
en: Carcassonne
dz: ཀར་ཀེ་སཱོན་ནི།

note: A city in France
en: Cazaux
dz: ཀ་ཛའུཟ།

note: A city in France
en: Chambéry
dz: ཀེམ་བེ་རི།

note: A city in France
en: Chartres
dz: ཅར་ཊེརེསི།

note: A city in France
en: Cherbourg
dz: ཅེར་བཱརག།

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
dz: ཅ་ལཱོནསི་-ཨིན་-ཅེམ་པེག་ནི།

note: A city in France
en: Châteaudun
dz: ཅ་ཊིའུ་དཱུན།

note: A city in France
en: Châteauroux
dz: ཅ་ཊིའུ་རོགསི།

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
dz: ཀལར་མཱོནཊི་-ཕ་རེནཌི།

note: A city in France
en: Cognac
dz: ཀོག་ནེཀ།

note: A city in France
en: Colmar
dz: ཀཱོལ་མཱན།

note: A city in France
en: Dax
dz: ཌེགསི།

note: A city in France
en: Dijon
dz: དི་ཇཱོན།

note: A city in France
en: Dinard
dz: ཌི་ནརཌི།

note: A city in France
en: Dole
dz: ཌོ་ལི།

note: A city in France
en: Grenoble
dz: གེརེ་ནོ་བཱལ།

note: A city in France
en: Hyères
dz: ཧེ་རེསི།

note: A city in France
en: Istres
dz: ཨིསི་ཊེརེསི།

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
dz: ལ་ རོ་ཅི་-སར་-ཡཱོན།

note: A city in France
en: La Rochelle
dz: ལ་ རོ་ཅི་ལེ།

note: A city in France
en: Lannion
dz: ལེན་ནི་ཡཱན།

note: A city in France
en: Le Mans
dz: ལེ་ མཱནསི།

note: A city in France
en: Lille
dz: ལི་ལེ།

note: A city in France
en: Limoges
dz: ལི་མོ་གེསེ།

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
dz: ལག་ཟི་ཨིལ་-ལེསི་-བེནསི།

note: A city in France
en: Lyon
dz: ལིའོན།

note: A city in France
en: Marseille
dz: མར་སི་ལེ།

note: A city in France
en: Melun
dz: མེ་ལཱུན།

note: A city in France
en: Metz
dz: མེཊིཛི།

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
dz: མཱོནཊི་-དི་-མར་སན།

note: A city in France
en: Montpellier
dz: མཱོནཊི་པེ་ལིའར།

note: A city in France
en: Montélimar
dz: མཱོན་ཊི་ལི་མར།

note: A city in France
en: Mâcon
dz: མེ་ཀཱོན།

note: A city in France
en: Nancy
dz: ནཱན་སི།

note: A city in France
en: Nantes
dz: ནཱན་ཊེསི།

note: A city in France
en: Nevers
dz: ནེ་བརསི།

note: A city in France
en: Nice
dz: ནའིསི།

note: A city in France
en: Nîmes
dz: ནི་མེསི།

note: A city in France
en: Orléans
dz: ཨོར་ལིནསི།

note: A city in France
en: Pau
dz: པའོ།

note: A city in France
en: Perpignan
dz: པར་པིག་ནཱན།

note: A city in France
en: Poitiers
dz: པོའི་ཊིའརསི།

note: A city in France
en: Quimper
dz: ཀུའིམ་པར།

note: A city in France
en: Reims
dz: རིམསི།

note: A city in France
en: Rennes
dz: རེན་ནེསི།

note: A city in France
en: Rodez
dz: རོ་ཌེཛི།

note: A city in France
en: Rouen
dz: རོའེན།

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
dz: སེནཊི་-བིརིསི།

note: A city in France
en: Saint-Quentin
dz: སེནཊི་-ཀུའིན་ཊིན།

note: A city in France
en: Saint-Yan
dz: སེནཊི་-ཡཱན།

note: A city in France
en: Strasbourg
dz: སི་ཊརསི་བོརོག།

note: A city in France
en: Tarbes
dz: ཊར་བེསི།

note: A city in France
en: Toulouse
dz: ཊོའུ་ལོ་སེ།

note: A city in France
en: Tours
dz: ཊོ་འརསི།

note: A city in France
en: Troyes
dz: ཊོ་ཡེསི།

note: A city in France
en: Évreux
dz: ཨིབ་རེགསི།

note: The capital of Gabon
en: Libreville
dz: ལི་བིརི་བི་ལི།

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
dz: པོརཊི་-ཇེན་ཊིལ།

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
dz: ཨཱལ་ཊེན་བཱརག།

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
dz: ཨགསི་བཱརག།

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
dz: བིན་ཌརསི་ལེ་བེན།

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
dz: བེརེནསི་སི་ཝིག།

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
dz: བེ་ཅེལ།

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
dz: སེ་ལེ།

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
dz: ཌོརཊི་མཱུནཌི།

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
dz: ཌེསི་ཌེན།

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
dz: ཨིན་ཤེམ།

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
dz: ཕེབ་བཱརག།

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
dz: ཕེརེཌི་རིཆ་ཤ་ཕེན།

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
dz: ཕིརིཛ་ལར།

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
dz: གི་ལེན་ཀིར་ཅེན།

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
dz: ཧཱན།

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
dz: ཧེན་ནོ་བར།

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
dz: ཧོཕ།

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
dz: ཧཱོན།

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
dz: ཧཱོལཛི་ཌོརཕ།

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
dz: ཨི་ལེསི་ཧིམ།

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
dz: ཀཱལ་ཀར།

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
dz: ཀ་རཱལསི་རུ་ཧི།

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
dz: ཀ་སེལ།

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
dz: ཀིལ།

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
dz: ལཱ་གི

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
dz: ལ་ཧར།

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
dz: ལའུ་ཕེམ།

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
dz: ལིཔ་ཛིག

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
dz: མེབསི་ཊི་ཊེན།

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
dz: མུ་ནིཆ།

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
dz: མཱོན་ཅེན་གེལེཌི་བེཆ།

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
dz: ནིའུ་བཱརག་ ཨེན་ དིར་ ཌོ་ནའོ།

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
dz: ནིའོསི་ཐིམ།

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
dz: ནི་ཌརསི་ཊེཊི་ཊེན།

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
dz: ནོརཌི་ཧོལཛི།

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
dz: ནུ་རེམ་བཱརག།

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
dz: ཨོ་བརཔ་ཕ་ཕེན་ཧོ་ཕེན།

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
dz: པར་ཅིམ།

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
dz: རམསི་ཊིན།

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
dz: རཱེ་ནི།

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
dz: རོཐ།

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
dz: ཤེ་ལེསི་ཝིག

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
dz: སི་པེང་ཌཱ་ལེམ།

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
dz: ཀོ་པེན་ཧེ་གན།

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
dz: ཝེསི་ཊར་ལེནཌི།

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
dz: ཝིསི་བ་ཌེན།

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
dz: ཝུནསི་ཊོརཕ།

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
dz: ཝུརཛི་བཱརག།

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
dz: ཛི་ཝིབ་བུརུ་ཀེན།

note: The capital of Ghana
en: Accra
dz: ཨེཀ་ར།

note: A city in Greece
en: Kos
dz: ཀཱོསི།

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
dz: ནར་སར་སུའཀ།

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
dz: ཧུས་ཧུས་ཏེ་ནང་གོ།

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
dz: པུའར་ཊོ་ བེ་རིའོསི།།

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
dz: རི་ཊཱལ་ཧུ་ལིའུ།

note: A city in Guatemala
en: Tikal
dz: ཊི་ཀཱལ།

note: A city in Honduras
en: Amapala
dz: ཨ་མ་པ་ལ།

note: A city in Honduras
en: Catacamas
dz: ཀེ་ཊ་ཀ་མཱསི།

note: A city in Honduras
en: Guanaja
dz: གུ་འ་ན་ཇ།

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
dz: ལ་ སི་བ།

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
dz: ལ་ ཨིསི་པེ་རེན་ཛ།

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
dz: པུའར་ཊོ་ ལེམ་པི་ར།

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
dz: ཊེ་གུ་སི་གཱལ་པ།

note: A city in Honduras
en: Tela
dz: ཊེ་ལ།

note: A city in Honduras
en: Yoro
dz: ཡོ་རོ།

note: The capital of Hungary
en: Budapest
dz: བུ་ད་པེསིཊི།

note: A city in Hungary
en: Debrecen
dz: དེབ་རི་སེན།

note: A city in Hungary
en: Szeged
dz: སི་ཛི་གེཊི།

note: A city in Hungary
en: Szolnok
dz: སི་ཛཱོལ་ནོཀ།

note: A city in Iceland
en: Akureyri
dz: ཨ་ཀུ་རེ་རི།

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
dz: རེཀ་ཇ་བིཀ།

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
dz: ཨ་གར་ཏ་ལ།

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
dz: ཨག་ར།

note: A city in India
en: Ahmadabad
dz: ཨ་མ་ད་བཱད།

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
dz: ཨམ་རིཊི་སར།

note: A city in India
en: Hyderabad
dz: ཧའི་ཌ་ར་བཱད།

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
dz: ཀོ་ཅི།

note: A city in India
en: Patna
dz: པཱཊི་ན།

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
dz: ཐི་རུ་བ་ནཱན་ཐ་པུ་རམ།

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
dz: ཨ་བ་དཱན།

note: A city in Iran
en: Abadeh
dz: ཨ་བ་དཱེ།

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
dz: ཨཱ་ག་ཇ་རི།

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
dz: ཨར་ཌ་བིལ།

note: A city in Iran
en: Birjand
dz: བིར་ཇཱནཌི།

note: A city in Iran
en: Esfahan
dz: ཨིསི་ཕ་ཧན།

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
dz: ཕ་ས།

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
dz: གོར་གཱན།

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
dz: ཧ་མ་དཱན།

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
dz: ཨི་ལམ།

note: A city in Iran
en: Iranshahr
dz: ཨི་རཱན་ཤ་ཧར།

note: A city in Iran
en: Kashan
dz: ཀ་ཤཱན།

note: A city in Iran
en: Kerman
dz: ཀུར་མཱན།

note: A city in Iran
en: Kermanshah
dz: ཀེར་མཱན་ཤཱ།

note: A city in Iran
en: Lar
dz: ལར།

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
dz: མེཤ་ཧེཌི།

note: A city in Iran
en: Rasht
dz: རེཤཊི།

note: A city in Iran
en: Sabzevar
dz: སབ་ཛི་བར།

note: A city in Iran
en: Sanandaj
dz: ས་ནཱན་དཇི།

note: A city in Iran
en: Sarakhs
dz: ས་རཁསི།

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
dz: སེམ་ནཱན།

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
dz: ཤི་རཛི།

note: A city in Iran
en: Tabas
dz: ཏ་བཱསི།

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
dz: ཊ་བིརིཛ།

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
dz: ཡཛ།

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
dz: ཛ་བཱོལ།

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
dz: ཀོརོཀ།

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
dz: ཤཱན་ནཱོན།

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
dz: ཊེལ་ ཨེ་བིབི།

note: A city in Italy
en: Albenga
dz: ཨཱལ་བེན་ག།

note: A city in Italy
en: Alghero
dz: ཨཱལ་གེ་རོ།

note: A city in Italy
en: Ancona
dz: ཨེན་ཀོ་ན།

note: A city in Italy
en: Aviano
dz: ཨེ་བི་ཡ་ནོ།

note: A city in Italy
en: Bolzano
dz: བཱོལ་ཛ་ནོ།

note: A city in Italy
en: Brindisi
dz: བིརིན་དི་སི།

note: A city in Italy
en: Capri
dz: ཀེཔ་རི།

note: A city in Italy
en: Catania
dz: ཀེ་ཊ་ནི་ཡ།

note: A city in Italy
en: Cervia
dz: སར་བི་ཡ།

note: A city in Italy
en: Crotone
dz: ཀོརོ་ཊཱོན།

note: A city in Italy
en: Decimomannu
dz: ཌེ་སི་མོ་མཱན་ནུ།

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
dz: དོབ་བི་ཡ་ཀོ།

note: A city in Italy
en: Ferrara
dz: ཕེ་ར་ར།

note: A city in Italy
en: Frosinone
dz: ཕོརོ་སི་ནཱོན།

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
dz: གིའོ་ཡ་ ཌལ་ ཀོ་ལི།

note: A city in Italy
en: Grazzanise
dz: གེརེཛ་ཛ་ནའིསི།

note: A city in Italy
en: Grosseto
dz: གོརོ་སེ་ཊོ།

note: A city in Italy
en: Grottaglie
dz: གོརོ་ཊེག་ལའི།

note: A city in Italy
en: Lampedusa
dz: ལམ་པི་དུ་ས།

note: A city in Italy
en: Latina
dz: ལ་ཏི་ན།

note: A city in Italy
en: Lecce
dz: ལེཀ་སི།

note: A city in Italy
en: Messina
dz: མེ་སི་ན།

note: A city in Italy
en: Palermo
dz: པ་ལར་མོ།

note: A city in Italy
en: Pantelleria
dz: པེན་ཊི་ལེ་རི་ཡ།

note: A city in Italy
en: Parma
dz: པར་མ།

note: A city in Italy
en: Perugia
dz: པེ་རུ་གི་ཡ།

note: A city in Italy
en: Pescara
dz: པེསི་ཀ་ར།

note: A city in Italy
en: Piacenza
dz: པི་ཡ་སེན་ཛ།

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
dz: པཱོན་ཊི་ཀེག་ན་ནོ།

note: A city in Italy
en: Rieti
dz: རིའི་ཏི།

note: A city in Italy
en: Rimini
dz: རི་མི་ནི།

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
dz: རཱོན་ཅི་ དི་ ལི་ཇིའོ་ན་རི།

note: A city in Italy
en: Tarvisio
dz: ཏར་བི་སིའོ།

note: A city in Italy
en: Trevico
dz: ཊེ་བི་ཀོ།

note: A city in Italy
en: Trieste
dz: ཊེསི་ཊི།

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
dz: བི་ནིསི།

note: A city in Italy
en: Viterbo
dz: བི་ཊར་བོ།

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
dz: མཱོན་ཊིགོ་ བེའེ།

note: A city in Japan
en: Akita
dz: ཨ་ཀི་ཏ།

note: A city in Japan
en: Aomori
dz: ཨའོ་མོ་རི།

note: A city in Japan
en: Chofu
dz: ཅོ་ཕུ།

note: A city in Japan
en: Fukue
dz: ཕུ་ཀུས།

note: A city in Japan
en: Fukuoka
dz: ཕུ་ཀུའོ་ཀ།

note: A city in Japan
en: Hakodate
dz: ཧ་ཀོ་ཌེཊི།

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
dz: ཧ་མ་མ་ཙུ།

note: A city in Japan
en: Hanamaki
dz: ཧ་ན་མ་ཀི།

note: A city in Japan
en: Hiroshima
dz: ཧི་རོ་ཤི་མ།

note: A city in Japan
en: Izumo
dz: ཨི་ཛུ་མོ།

note: A city in Japan
en: Kagoshima
dz: ཀ་གོ་ཤི་མ།

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
dz: ཀི་ཏཀ་ཡུ་ཤུ།

note: A city in Japan
en: Kumamoto
dz: ཀུ་མ་མོ་ཏོ།

note: A city in Japan
en: Kushiro
dz: ཀུ་ཤི་རོ།

note: A city in Japan
en: Matsumoto
dz: མ་ཙུ་མོ་ཊོ།

note: A city in Japan
en: Matsuyama
dz: མ་ཙུ་ཡ་མ།

note: A city in Japan
en: Memambetsu
dz: མེ་མམ་བེ་ཙུ།

note: A city in Japan
en: Miyazaki
dz: མི་ཡ་ཛ་ཀི།

note: A city in Japan
en: Mombetsu
dz: མོམ་བི་ཙུ།

note: A city in Japan
en: Nagasaki
dz: ན་ག་ས་ཀི།

note: A city in Japan
en: Nagoya
dz: ན་གོ་ཡ།

note: A city in Japan
en: Naha
dz: ན་ཧ།

note: A city in Japan
en: Niigata
dz: ནི་ག་ཊ།

note: A city in Japan
en: Obihiro
dz: ཨོ་བི་ཧི་རོ།

note: A city in Japan
en: Odate
dz: ཨོ་ཌེཊི།

note: A city in Japan
en: Oita
dz: ཨོའི་ཊ།

note: A city in Japan
en: Okayama
dz: ཨོ་ཀ་ཡ་མ།

note: A city in Japan
en: Osaka
dz: ཨོ་ས་ཀ།

note: A city in Japan
en: Saga
dz: ས་ག།

note: A city in Japan
en: Sendai
dz: སེན་དའི།

note: A city in Japan
en: Takamatsu
dz: ཏ་ཀ་མ་ཙུ།

note: The capital of Japan
en: Tokyo
dz: ཊོཀ་ཀིའོ།

note: A city in Japan
en: Tottori
dz: ཊོ་ཊོ་རི།

note: A city in Japan
en: Toyama
dz: ཏོ་ཡ་མ།

note: A city in Japan
en: Wakkanai
dz: ཝ་ཀ་ནའི།

note: A city in Japan
en: Yamagata
dz: ཡ་མ་ག་ཏ།

note: A city in Japan
en: Yao
dz: ཡའོ།

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
dz: ཨམ་མཱན།

note: A city in Kazakhstan
en: Aktau
dz: ཨཀ་ཏའུ།

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
dz: ཨཱལ་མ་ཊི།

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
dz: ཨེསི་ཊ་ན།

note: A city in Kazakhstan
en: Karaganda
dz: ཀ་ར་གཱན་ཌ།

note: A city in Kazakhstan
en: Kostanay
dz: ཀཱོསི་ཏ་ནེ།

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
dz: ཤའིམ་ཀེནཊི།

note: A city in Kenya
en: Eldoret
dz: ཨེལ་ཌོ་རེཊི།

note: A city in Kenya
en: Kisumu
dz: ཀི་སུ་མུ།

note: A city in Kenya
en: Mombasa
dz: མོམ་བ་ས།

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
dz: ནའི་རོ་བི།

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
dz: བིཤ་ཀེཀ།

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
dz: བེན་ཊི་ཡ་ནེ།

note: A city in Latvia
en: Liepāja
dz: ལི་པ་ཇ།

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
dz: བི་རུཊི།

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
dz: ཊི་པོ་ལི།

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
dz: ཀའུ་ནཱསི།

note: A city in Lithuania
en: Palanga
dz: པ་ལང་ག།

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
dz: བིལ་ནིའསི།

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
dz: སི་འ་འུ་ལི་འའི།

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
dz: ཏའི་པ།

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
dz: ཨཱོ་རིཌི།

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
dz: བིན་ཊུ་ལུ།

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
dz: ཀོ་ཏ་ ཀི་ན་བ་ལུ།

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
dz: ཀུའན་ཊེན།

note: A city in Malaysia
en: Kuching
dz: ཀུ་ཅིང་།

note: A city in Malaysia
en: Kudat
dz: ཀུ་ཌེཊི།

note: A city in Malaysia
en: Miri
dz: མི་རི།

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
dz: སེན་ཌ་ཀཱན།

note: A city in Malaysia
en: Sepang
dz: སེ་པང་།

note: A city in Malaysia
en: Sibu
dz: སི་བུ།

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
dz: སི་ཊི་ཡ་ཝེན།

note: A city in Malaysia
en: Tawau
dz: ཊ་ཝའུ།

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
dz: མ་ལེ།

note: A city in Malta
en: Luqa
dz: ལུ་ཀ།

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
dz: ལེ་ ལེ་མིན་ཊིན།

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
dz: ནོ་འ་དི་བོའུ།

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
dz: ནོའཀ་ཅོཊི།

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
dz: ཨེ་ཀ་པཱུལ་ཀོ།

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
dz: ཀེན་ཀཱུན།

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
dz: ཅེ་ཊུ་མཱལ།

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
dz: སིའུ་ཌེཌི་ ཇུ་འ་རེཛ།

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
dz: སིའུ་ཌེཌི་ ཨོབ་རི་གཱོན།

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
dz: སིའུ་ཌེཌི་ བིཀ་ཊོ་རི་ཡ།

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
dz: ཀོ་ཛུ་མེལ།

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
dz: ཀུ་འར་ན་བ་ཀ།

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
dz: ཀ་ལི་ཡ་ཀེན།

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
dz: གུ་འ་ད་ལ་ཇ་ར།

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
dz: གུའེ་མཱསི།

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
dz: ཧར་མོ་སི་ལོ།

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
dz: ཨིགསི་ཊ་པ།

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
dz: ཨིགསི་ཊི་པེཀ།

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
dz: ལོ་རེ་ཊོ།

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
dz: ལའོསི་ མོ་ཅིསི།

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
dz: མ་ཊ་མོ་རོསི།

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
dz: མ་ཛཱཊི་ལེན།

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
dz: མེཀ་སི་ཀ་ལི།

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
dz: མེཀ་སི་ཀོ་ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
dz: མི་ན་ཊིཊི་ལཱན།

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
dz: མཱོན་ཀོལོ་བ།

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
dz: མཱོན་ཊར་རེ།

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
dz: མོ་རི་ལི་ཡ།

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
dz: ནུའི་བོ་ ལ་རེ་ཌོ

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
dz: པའི་ཌཱརསི་ ནེག་རེསི།

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
dz: པུའར་ཊོ་ ཨིསི་ཀཱོན་ཌི་ཌོ།

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
dz: པུའར་ཊོ་ བ་ལར་ཊ།

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
dz: རེ་ནོ་ས།

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
dz: སཱལ་ཊི་ལོ།

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
dz: སེའེན་ ཇོ་སི་ ཌེལ་ ཀེ་བོ།

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
dz: ཏམ་པི་ཀོ།

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
dz: ཏ་པ་ཅུ་ལ།

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
dz: ཏི་ཇུ་འ་ན།

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
dz: ཊོ་ལུ་ཀ།

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
dz: ཊོ་རིའོན།

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
dz: ཨུ་ར་པཱན།

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
dz: བི་ལ་ཧར་མོ་ས།

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
dz: ཅི་སི་ནའུ།

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
dz: པོཌི་གོ་རི་ཀ།

note: A city in Montenegro
en: Tivat
dz: ཊི་བེཊི།

note: A city in Morocco
en: Agadir
dz: ཨ་ག་དིར།

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
dz: ཨཱལ་ ཧོ་སི་མ།

note: A city in Morocco
en: Marrakech
dz: མ་རཀ་ཀེཆ།

note: A city in Morocco
en: Meknes
dz: མེཀ་ནེསི།

note: A city in Morocco
en: Nador
dz: ན་ཌོར།

note: A city in Morocco
en: Oujda
dz: ཨའུཇི་ད།

note: A city in Mozambique
en: Beira
dz: བེའི་ར།

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
dz: ཅི་མོཡིའོ།

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
dz: ལི་ཅིང་ག།

note: A city in Mozambique
en: Nampula
dz: ནམ་པུ་ལ།

note: A city in Mozambique
en: Pemba
dz: པེམ་བ།

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
dz: ཀུ་ལི་མེན།

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
dz: ཀཐ་མཱན་ཌུ།

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
dz: ཨེམསི་ཊར་ཌེམ།

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
dz: དི་ལེན།

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
dz: ཨིན་ཌོ་བེན།

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
dz: གོརོ་ནིན་ཇེན།

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
dz: ལིའུ་ཝར་ཌན།

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
dz: མཱསིཊི་རིཅཊི།

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
dz: རོ་ཊར་ཌེམ།

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
dz: བེལ་ཀེན་བཱརག།

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
dz: བཱོལ་ཀེལ།

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
dz: ཝོའིནསི་ཌེཅི།

note: A city in New Zealand
en: Auckland
dz: ཨཀ་ལེནཌི།

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
dz: ཀིརིསི་ཅརཅི།

note: A city in New Zealand
en: Dunedin
dz: ཌུ་ནི་དིན།

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
dz: ཝེ་ལིང་ཊཱན།

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
dz: བུལུ་ཕིལཌིསི།

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
dz: ཅི་ནཱན་དི་ག།

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
dz: ཇི་ནོ་ཏེ་ག།

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
dz: ཇུའི་གཱལ་པ།

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
dz: པུའར་ཊོ་ ཀེ་བི་ཛཱསི།

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
dz: རི་བཱསི།

note: A city in Niger
en: Agadez
dz: ཨ་ག་དེཛ།

note: A city in Niger
en: Zinder
dz: ཛིན་ཌར།

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
dz: ཨི་ལོ་རིན།

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
dz: ཀ་དུ་ན།

note: A city in Nigeria
en: Kano
dz: ཀ་ནོ།

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
dz: པོརཊི་ ཧར་ཀོརཊི།

note: A city in Norway
en: Alta
dz: ཨཱལ་ཊ།

note: A city in Norway
en: Bodø
dz: བོ་དོ།

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
dz: བེཊསི་ཇོརཌི།

note: A city in Norway
en: Fagernes
dz: ཕེ་གར་ནེསི།

note: A city in Norway
en: Florø
dz: ཕོལོ་རོ།

note: A city in Norway
en: Gardermoen
dz: གར་ཌར་མོའིན།

note: A city in Norway
en: Hammerfest
dz: ཧེམ་མར་ཕེསིཊི།

note: A city in Norway
en: Hasvik
dz: ཧེསི་བིཀ།

note: A city in Norway
en: Kirkenes
dz: ཀིར་ཀེ་ནེསི།

note: A city in Norway
en: Mehamn
dz: མེ་ཧ་མཱན།

note: A city in Norway
en: Mosjøen
dz: མཱོསི་ཇོའིན།

note: A city in Norway
en: Namsos
dz: ནམ་སཱོསི།

note: A city in Norway
en: Narvik
dz: ནར་བིཀ།

note: A city in Norway
en: Notodden
dz: ནོ་ཊོ་ཌེན།

note: The capital of Norway
en: Oslo
dz: ཨོསི་ལོ།

note: A city in Norway
en: Rygge
dz: རི་གེ།

note: A city in Norway
en: Røros
dz: རོ་རོསི།

note: A city in Norway
en: Røst
dz: རོསིཊི།

note: A city in Norway
en: Svartnes
dz: སི་བརཊི་ནེསི།

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
dz: སོརཀ་ཇོ་སེན།

note: A city in Norway
en: Torp
dz: ཊོརཔ།

note: A city in Norway
en: Vadsø
dz: བེཌི་སོ།

note: A city in Oman
en: Salalah
dz: ས་ལ་ལཱ།

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
dz: ཨིསི་ལ་མ་བཱད།

note: A city in Pakistan
en: Karachi
dz: ཀ་ར་ཅི།

note: A city in Pakistan
en: Lahore
dz: ལ་ཧོར།

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
dz: ན་ཝབ་ཤཱ།

note: A city in Panama
en: David
dz: ཌེ་བིཌི།

note: The capital of Panama
en: Panamá
dz: པ་ན་མ།

note: A city in Panama
en: Tocumen
dz: ཊོ་ཀུ་མེན།

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
dz: ཨ་སཱུན་སིའོན།།

note: A city in Peru
en: Arequipa
dz: ཨེ་རི་ཀུའི་པ།

note: A city in Peru
en: Ayacucho
dz: ཨ་ཡ་ཀུ་ཅོ།

note: A city in Peru
en: Chiclayo
dz: ཅིཀ་ལ་ཡོ།

note: A city in Peru
en: Iquitos
dz: ཨིཀུའི་ཊཱོསི།

note: A city in Peru
en: Juliaca
dz: ཇུ་ལི་ཡ་ཀ།

note: A city in Peru
en: Pisco
dz: པིསི་ཀོ།

note: A city in Peru
en: Pucallpa
dz: པུ་ཀཱལ་པ།

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
dz: པུའར་ཊོ་ མཱལ་ཌོ་ན་ཌོ།

note: A city in Peru
en: Tacna
dz: ཊེཀ་ན།

note: A city in Peru
en: Talara
dz: ཏ་ལ་ར།

note: A city in Peru
en: Tarapoto
dz: ཏ་ར་པོ་ཏོ།

note: A city in Peru
en: Trujillo
dz: ཊུ་ཇི་ལོ།

note: A city in Peru
en: Tumbes
dz: ཊུམ་བེསི།

note: A city in the Philippines
en: Davao
dz: ད་བའོ།

note: A city in the Philippines
en: Laoag
dz: ལའོ་འག།

note: The capital of the Philippines
en: Manila
dz: མ་ནི་ལ།

note: A city in the Philippines
en: Masbate
dz: མཱསི་བེཊི།

note: A city in Poland
en: Katowice
dz: ཀ་ཏོ་ཝིསི།

note: A city in Poland
en: Kraków
dz: ཀེ་རེ་ཀོའོ།

note: A city in Poland
en: Poznań
dz: པོཛི་ནཱན།

note: A city in Poland
en: Szczecin
dz: སིཀ་ཛེ་སིན།

note: A city in Poland
en: Wrocław
dz: རོཀ་ལཱ།

note: A city in Poland
en: Zielona Góra
dz: ཛི་ལོ་ན་གོ་ར།

note: A city in Portugal
en: Beja
dz: བེ་ཇ།

note: A city in Portugal
en: Faro
dz: ཕེ་རོ།

note: A city in Portugal
en: Lajes
dz: ལ་ཇེསི།

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
dz: ལིསི་བཱོན།

note: A city in Portugal
en: Monte Real
dz: མཱོན་ཊི་ རི་ཡཱལ

note: A city in Portugal
en: Montijo
dz: མཱོན་ཊི་ཇོ།

note: A city in Portugal
en: Ovar
dz: ཨོ་བར།

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
dz: པཱོན་ཊ་ ཌེལ་ག་ད།

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
dz: པོར་ཊོ་ སེན་ཊོ།

note: A city in Portugal
en: Sintra
dz: སིན་ཊ།

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
dz: ཀེ་རོ་ལི་ན།

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
dz: སེའེན་ ཇུའན།

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
dz: དོ་ཧ།

note: A city in Romania
en: Arad
dz: ཨ་རཱད།

note: A city in Romania
en: Bacău
dz: བ་ཀའུ།

note: A city in Romania
en: Baia Mare
dz: བའི་ཡ་ མེ་རི།

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
dz: བུ་ཅ་རེསིཊི།

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
dz: ཀུལུཇ་-ནེ་པོ་ཀ།

note: A city in Romania
en: Craiova
dz: ཀ་རའི་ཡོ་བ།

note: A city in Romania
en: Iaşi
dz: ཨི་འ་སི།

note: A city in Romania
en: Oradea
dz: ཨོ་ར་ཌི།

note: A city in Romania
en: Satu Mare
dz: ས་ཊུ་ མེར།

note: A city in Romania
en: Sibiu
dz: སི་བིའུ།

note: A city in Romania
en: Suceava
dz: སུ་སི་བ།

note: A city in Romania
en: Timişoara
dz: ཊི་མི་སོ་འ་ར།

note: A city in Romania
en: Tulcea
dz: ཊུལ་སི།

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
dz: ཊར་གུ་-མུ་རེསི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
dz: ཨ་བ་ཀཱན།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
dz: ཨེཌི་ལར།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
dz: བར་ནའུལ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
dz: ཅི་ཏ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
dz: ཨིར་ཀུཊིསི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
dz: ཀ་ལི་ནིང་གེརེཌི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
dz: ཀ་ཛཱན།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
dz: ཀེ་མི་རོ་བོ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
dz: ཁ་བ་རོབསི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
dz: ཀེརེསི་ནོ་ཌར།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
dz: ཀེརེསི་ནོ་ཡརསི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
dz: མ་ག་དཱན།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
dz: མུར་མེནསི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
dz: ནིཛ་ནི་བར་ཊོབསི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
dz: ནོ་བོ་ཀུཛི་ནེཊིསི།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
dz: ནོ་བོ་སི་བིརསིཀ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
dz: ཨོམསིཀ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
dz: ཨོ་རེན་བཱརག།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
dz: པེན་ཛ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
dz: པརམ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
dz: ས་མ་ར།

note: A city in Russia
en: Saratov
dz: ས་ར་ཊོབ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
dz: སུ་ཊི་གི་ནོ།

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
dz: སུར་གཊི།

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
dz: སིཀི་ཊིབ་ཀར།

note: A city in Russia
en: Tiksi
dz: ཊིཀ་སི།

note: A city in Russia
en: Tyumen
dz: ཊི་ཡུ་མེན།

note: A city in Russia
en: Ufa
dz: ཨུ་ཕ།

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
dz: ཨུ་ལཱན་-ཨུ་དེ།

note: A city in Russia
en: Vladivostok
dz: བི་ལ་དི་བཱོསི་ཊོཀ།

note: A city in Russia
en: Volgograd
dz: བཱོལ་གོ་གེརེཌི།

note: A city in Russia
en: Yakutsk
dz: ཡ་ཀུཊིསི།

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
dz: ཡུཛ་ནོ་-ས་ཁ་ལིནསི།

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
dz: གཱོལ་ཌན་ རོཀ།

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
dz: བི་གི།

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
dz: ཨར་ནོསི་ ཝེ་ལི།།

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
dz: ཨ་བྷ།

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
dz: ཨཱལ་ ཀོཡེ་སུ་མཱ།

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
dz: དྷ་རན།

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
dz: ནཇི་རཱན།

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
dz: རཕ་ཧ།

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
dz: རི་ཡཱད།

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
dz: ཏ་བུཀ།

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
dz: སེནཊི་-ལོའིསི།

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
dz: ཏམ་བ་ཀཱའུན་ཌ།

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
dz: ཛི་གུའིན་ཅོར།

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
dz: བེལ་གེརེཌི།

note: A city in Serbia
en: Niš
dz: ནིསི།

note: A city in Serbia
en: Vršac
dz: བར་སེཀ

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
dz: ལུང་གི།

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
dz: བ་ར་ཊིསི་ལ་བ།

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
dz: ཌཱོལ་ནི་ ཧིརི་ཀོབ།

note: A city in Slovakia
en: Košice
dz: ཀཱོ་སིསི།

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
dz: ལུ་སི་ནེཀ།

note: A city in Slovakia
en: Nitra
dz: ནི་ཊ།

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
dz: པའི་སི་ཊེ་ནི།

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
dz: པིརི་བིཌི་ཛ།

note: A city in Slovakia
en: Sliač
dz: སི་ལེཀ།

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
dz: ཇུབ་ཇ་ན།

note: A city in Slovenia
en: Maribor
dz: མ་རི་བོར།

note: A city in Slovenia
en: Portorož
dz: པོར་ཊོ་རོཛ།

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
dz: ཇོ་ཧ་ནེསི་བཱརག།

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
dz: ཀ་ལརཀསི་ཌོརཔ།

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
dz: པོརཊི་ ཨེ་ལི་ཛ་བེད།

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
dz: པོཊི་ཅེཕསི་ཊུམ།

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
dz: པིརི་ཊོ་རི་ཡ།

note: A city in South Africa
en: Springs
dz: སིཔིརིངསི།

note: A city in South Africa
en: Upington
dz: ཨུ་པིང་ཊཱན།

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
dz: བི་རི་ནི་གིང་།

note: A city in South Korea
en: Cheju
dz: ཅེ་ཇུ།

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
dz: སིའོལ།

note: A city in South Korea
en: Taegu
dz: ཏའི་གུ།

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
dz: ཨཱལ་ཀེན་ཊ་རིལ་ལ།

note: A city in Spain
en: Barajas
dz: བ་ར་ཇཱསི།

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
dz: ཀུ་འ་ཊོརོ་ བིན་ཊཱོསི།

note: A city in Spain
en: Getafe
dz: གི་ཏ་ཕི།

note: The capital of Spain
en: Madrid
dz: མེཌི་རིཌི།

note: A city in Spain
en: Melilla
dz: མེ་ལི་ལ།

note: A city in Spain
en: Málaga
dz: མ་ལ་ག།

note: A city in Spain
en: Reus
dz: རིའུསི།

note: A city in Spain
en: Rota
dz: རོ་ཊ།

note: A city in Spain
en: Sabadell
dz: ས་བ་ཌེལ།

note: A city in Spain
en: San Javier
dz: སེའེན་ ཇེ་བིའར།

note: A city in Spain
en: Zaragoza
dz: ཛ་ར་གོ་ཛ།

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
dz: ཁར་ཊོམ།

note: A city in Suriname
en: Zanderij
dz: ཛཱན་དེ་རིཇི།

note: A city in Swaziland
en: Manzini
dz: མཱན་ཛི་ནི།

note: A city in Sweden
en: Borlänge
dz: བོར་ལེང་གི།

note: A city in Sweden
en: Gällivare
dz: གེ་ལི་བེར།

note: A city in Sweden
en: Halmstad
dz: ཧེལམསི་ཊེཌི།

note: A city in Sweden
en: Jönköping
dz: ཇཱོན་ཀོ་པིང་།

note: A city in Sweden
en: Kalmar
dz: ཀཱལ་མར།

note: A city in Sweden
en: Karlstad
dz: ཀ་རཱལསི་ཊེཌི།

note: A city in Sweden
en: Kiruna
dz: ཀི་རུ་ན།

note: A city in Sweden
en: Kramfors
dz: ཀེརེམ་ཕོརསི།

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
dz: ཀིརིསི་ཊི་ཡཱན་སིཊེཌི།

note: A city in Sweden
en: Linköping
dz: ལིང་ཀོ་པིང་།

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
dz: ཇང་བི་ཧེཌི།

note: A city in Sweden
en: Luleå
dz: ལུ་ལི་།

note: A city in Sweden
en: Lycksele
dz: ལིཀ་སེ་ལེ།

note: A city in Sweden
en: Malmö
dz: མཱལ་མོ།

note: A city in Sweden
en: Norrköping
dz: ནོར་ཀོ་པིང་།

note: A city in Sweden
en: Ronneby
dz: རོན་ནི་བི།

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
dz: སིཀེལེཕ་ཊི།

note: A city in Sweden
en: Skövde
dz: སིཀོབ་དི།

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
dz: སི་ཊོཀ་ཧོ་ལོམ།

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
dz: སོ་ཌར་ཧེ་མཱན།

note: A city in Sweden
en: Umeå
dz: ཨུ་མི།

note: A city in Sweden
en: Visby
dz: བིསི་བི།

note: A city in Sweden
en: Västerås
dz: བཱསི་ཊི་རཱསི།

note: A city in Sweden
en: Växjö
dz: བེགསི་ཇོ།

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
dz: ཨེན་ཇེལ་ཧོལོམ།

note: A city in Sweden
en: Örebro
dz: ཨོ་རི་བོརོ།

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
dz: ཨོརནསི་ཀཱོལཌསི་བིཀ།

note: The capital of Switzerland
en: Bern
dz: བཱརན།

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
dz: ཇི་ནི་བ།

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
dz: གེརེན་ཅེན།

note: A city in Switzerland
en: Lugano
dz: ལུ་ག་ནོ།

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
dz: ནིའུ་ཅ་ཊལ།

note: A city in Switzerland
en: Sion
dz: སིའོན།

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
dz: ཨེ་ལེཔ་པོ།

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
dz: ད་མཱསི་ཀཱསི།

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
dz: ཀའོ་སིའང་།

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
dz: ཏའོ་ཡུའན།

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
dz: དུ་ཤཱན་བི།

note: A city in Tanzania
en: Arusha
dz: ཨ་རུ་ཤ།

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
dz: བུ་ཀོ་བ།

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
dz: དོ་དོ་མ།

note: A city in Tanzania
en: Iringa
dz: ཨི་རིང་ག།

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
dz: ཀི་གོ་མ།

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
dz: ཨེམ་བི་ཡ།

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
dz: མོ་རོ་གོ་རོ།

note: A city in Tanzania
en: Moshi
dz: མོ་ཤི།

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
dz: མཱའུནཊི་ཝ་ར།

note: A city in Tanzania
en: Musoma
dz: མུ་སོ་མ།

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
dz: མ་ཝན་ཛ།

note: A city in Tanzania
en: Songea
dz: སོང་གི།

note: A city in Tanzania
en: Tabora
dz: ཏ་བོ་ར།

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
dz: བེང་ཀོཀ།

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
dz: ཅི་ཡང་ མའི།

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
dz: ཅཱོན་ བུ་རི།

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
dz: ཧེཊི་ ཡའི།

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
dz: ཧུ་འ་ ཧིན།

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
dz: ཁཱོན་ ཀེའེན།

note: A city in Thailand
en: Lampang
dz: ལམ་པེང།

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
dz: མའེ་ ཧོང་ སཱན།

note: A city in Thailand
en: Nan
dz: ནཱན།

note: A city in Thailand
en: Phrae
dz: ཕེརེའི།

note: A city in Thailand
en: Phuket
dz: ཕུ་ཀེཊི།

note: A city in Thailand
en: Ranong
dz: ར་ནོང་།

note: A city in Thailand
en: Rayong
dz: རེ་ཡོང་།

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
dz: སུ་རཊི་ ཐ་ནི།

note: A city in Thailand
en: Trang
dz: ཊེང་།

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
dz: ཨུ་བཱོན་ རཊི་ཅ་ཐ་ནི།

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
dz: ཨུ་ཌཱོན་ ཐ་ནི།

note: The capital of Togo
en: Lome
dz: ལོམ།

note: A city in Togo
en: Niamtougou
dz: ནིཡམ་ཏོའུ་གོའུ།

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
dz: བི་ཛར་ཊི།

note: A city in Tunisia
en: El Borma
dz: ཨིལ་ བོར་མ།

note: A city in Tunisia
en: Gabes
dz: གེ་བེསི།

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
dz: གཕ་ས།

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
dz: ཇེན་དོའུ་བ།

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
dz: ཀའི་རོའན།

note: A city in Tunisia
en: Remada
dz: རེ་མ་ད།

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
dz: ཏ་བར་ཀ།

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
dz: ཊོ་ཛིར།

note: A city in Turkey
en: Antalya
dz: ཨེན་ཊཱལ་ཡ།

note: A city in Turkey
en: Balikesir
dz: བ་ལི་ཀེ་སར།

note: A city in Turkey
en: Bandirma
dz: བཱན་དིར་མ།

note: A city in Turkey
en: Bodrum
dz: བོ་ཌརམ།

note: A city in Turkey
en: Bursa
dz: བུར་ས།

note: A city in Turkey
en: Corlu
dz: ཀོར་ལུ།

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
dz: དི་ཡར་བ་ཀིར།

note: A city in Turkey
en: Erzurum
dz: ཨིར་ཛུ་རམ།

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
dz: ཨིསི་ཀི་སེ་ཧིར།

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
dz: ག་ཛི་ཡཱན་ཊེཔ།

note: A city in Turkey
en: Istanbul
dz: ཨིསི་ཏཱན་བཱུལ།

note: A city in Turkey
en: Izmir
dz: ཨིཛི་མིར།

note: A city in Turkey
en: Kars
dz: ཀརསི།

note: A city in Turkey
en: Konya
dz: ཀཱོན་ཡ།

note: A city in Turkey
en: Merzifon
dz: མར་ཛི་ཕཱོན།

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
dz: ནེབ་སི་ཧིར།

note: A city in Turkey
en: Samsun
dz: སེམ་སཱན།

note: A city in Turkey
en: Trabzon
dz: ཊེབ་ཛཱོན།

note: A city in Turkey
en: Van
dz: བེན།

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
dz: ཨེཤ་ག་བཱད།

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
dz: ཕུ་ན་ཕུ་ཊི།

note: A city in Uganda
en: Arua
dz: ཨ་རུ་འ།

note: A city in Uganda
en: Entebbe
dz: ཨིན་ཏེབ་བེ།

note: A city in Uganda
en: Kabale
dz: ཀ་བེལ།

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
dz: ནིཔ་རོ་པེ་ཊོ་བཱསིཀ།

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
dz: ཌོ་ནེཊིསི་ཀེ།

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
dz: ཨི་བ་ནོ་-ཕེརེན་ཀིབསི་’ཀེ།

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
dz: ཁར་ཀིབ།

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
dz: ཀིབ།

note: A city in Ukraine
en: Odesa
dz: ཨོ་ཌི་ས།

note: A city in Ukraine
en: Rivne
dz: རིབ་ནེ།

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
dz: སིམ་ཕི་རོ་པཱོལ།

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
dz: ཨུཛ་ཧོ་རོཌི།

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
dz: ཨ་བུ་ དྷ་བི།

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
dz: དུ་བའི།

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
dz: ཤར་ཇཱ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
dz: བིག་གིན་ ཧིལ།

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
dz: བེལེཀ་པཱུལ།

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
dz: བཱརན་མའུཐ།

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
dz: བིརིསི་ཊཱོལ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
dz: བིརིཛ་ ནོར་ཊཱོན།

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
dz: ཀར་ལིསི་ལེ།

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
dz: ཀོ་ནིངསི་བི།

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
dz: ཀོ་བེན་ཊིརི།

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
dz: ཀེརེན་ཕིལཌི།

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
dz: ཀེརེན་ཝེལ།

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
dz: ཌིཤ་ཕོརཐ།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
dz: ཌཱན་དི།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
dz: ཨི་ཌིན་བཱརག།

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
dz: ཨེག་ཟི་ཊར།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
dz: ཕརན་བོ་རཱོ།

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
dz: ཧ་ཝར་ཌེན།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
dz: ཨིན་བར་ནེསི།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
dz: ཀིན་ལཱོསི།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
dz: ཀིརཀ་ཝཱལ།

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
dz: ལིཌིསི།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
dz: ལིའུ་ཅརསི།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
dz: ལོ་སི་མཱའུཐ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
dz: ལུ་ཊཱན།

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
dz: ལི་ནི་ཧེམ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
dz: མེནསི་ཊཱན།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
dz: མར་ཧམ།

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
dz: མི་ཌལ་ ཝེལ་ལོཔ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
dz: མིལ་ཌེན་ཧཱལ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
dz: ནོརཐ་ཧོལཊི།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
dz: ནོར་ཝིཆ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
dz: ཨོ་ཌི་ཧེམ།

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
dz: པེམ་བེརེ།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
dz: པེརེསིཊི་ཝིཀ།

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
dz: ཤཝ་བུ་རི།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
dz: སའུ་ཐམཔ་ཊཱན།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
dz: སི་ཊོར་ནོ་ཝེ།

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
dz: སུམ་བཱརག།

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
dz: ཊོབ་ཀིལིཕ།

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
dz: བེ་ལི།

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
dz: ཝེཌ་ཌིང་ཊཱན།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
dz: ཝེ་ཊིསི་ཧམ།

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
dz: ཝི་ཊ་རིང་།

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
dz: ཡིའོ་བིལ་ཊཱན།

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
dz: ཨེ་བི་ལི་ནེ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
dz: ཨ་བིང་ཌཱོན།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
dz: ཨ་ཌ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
dz: ཨེཌི་རི་ཡཱན།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
dz: ཨ་ཧོསི་ཀི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
dz: ཨེནསི་ཝོརཐ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
dz: ཨཡིཊི་ཀིན།

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
dz: ཨ་ལ་བཱསི་ཊར།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
dz: ཨ་ལ་མོ་གོར་ཌོ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
dz: ཨ་ལ་མོ་ས།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
dz: ཨཱལ་བེ་མར་བི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
dz: ཨཱལ་བཱརཊི་ ལི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
dz: ཨཱལ་བིཡཱན།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
dz: ཨཱལ་བུ་ཀུ་ཝེར་ཀིའུ།

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
dz: ཨེ་ལེག་ཟཱན་ཌར་ ཁྲོམ་ཚོགས།

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
dz: ཨེ་ལིསི།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
dz: ཨེ་ལེན་ཊའུན།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
dz: ཨེ་ལའིནསི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
dz: ཨཱལ་པེ་ན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
dz: ཨཱལ་ཊཱོན།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
dz: ཨཱལ་ཊུ་ན།

note: A city in California in the United States
en: Alturas
dz: ཨཱལ་ཊུ་རཱསི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
dz: ཨཱལ་ཊཱསི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
dz: ཨཱལ་བ།

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
dz: ཨ་མ་རི་ལོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
dz: ཨེམབ་ལར།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
dz: ཨ་མི་ལི་ཡ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
dz: ཨེ་མེསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
dz: ཨ་ནཀ་ཊུ་བུཀ་ པཱསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
dz: ཨེན་ཀོ་རེཇི།

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
dz: ཨེན་ཌ་ལུ་སི་ཡ།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
dz: ཨེན་ཌོ་བར།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
dz: ཨེན་ཌིའུསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
dz: ཨེང་གཱལ་ཊཱོན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
dz: ཨེང་གཱུན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
dz: ཨ་ནི་ཡཀ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
dz: ཨེན་ཀེ་ནི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
dz: ཨེན་ ཨར་བོར།

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
dz: ཨེན་ན་པོ་ལིསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
dz: ཨེན་ནི་ཊི།

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
dz: ཨེན་ནིསི་ཊཱོན།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
dz: ཨེན་ཊི་གོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
dz: ཨེན་བིཀ།

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
dz: ཨ་པ་ལ་ཅི་ཀོ་ལ།

note: A city in California in the United States
en: Arcata
dz: ཨར་ཀ་ཊ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
dz: ཨར་ཊིཀ་ བི་ལེཇི་(གཡུས་ཚན)

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
dz: ཨརཌི་མོར།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
dz: ཨར་ཊི་སི་ཡ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
dz: ཨ་ཤི་བོ་རོ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
dz: ཨ་ཤི་བི་ལེ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
dz: ཨེསི་པེན།

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
dz: ཨེསི་ཊོ་རི་ཡ།

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
dz: ཨེཊི་ལེན་ཊ།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
dz: ཨེཊི་ལེན་ཊིཀ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
dz: ཨ་ཏོ་ཀ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
dz: ཨའུ་ཌུ་བཱོན།

note: A city in California in the United States
en: Avalon
dz: ཨེ་བ་ལཱོན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
dz: བེཌི་ ཨེགསི།

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
dz: བའིན་བིརིཇི།

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
dz: བེ་ཀར།

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
dz: བེ་ཀར་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
dz: བེ་ཀརསི་ཕིལཌི།

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
dz: བཱལ་ཊི་མོར།

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
dz: བང་གོར།

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
dz: བར་ ཧར་བར།(གྲུ་ཁང་)

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
dz: བ་ར་བུ།

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
dz: བར་རེ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
dz: བེ་རོ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
dz: བར་ཊཱལསི་བི་ལི།

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
dz: བར་ཊོ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
dz: བ་ཊེསི་བི་ལི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
dz: བེ་ཊཱོན་ རོཀ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
dz: བེ་ཊཱལ་ ཀིརིཀ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
dz: བའུ་ཌེ་ཏེ།

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
dz: བེའེ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
dz: བིཊི་རཡིསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
dz: བིའུ་མཱོནཊི།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
dz: བི་བར་ ཕཱལསི།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
dz: བེཀ་ལེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
dz: བེལ་ལའི་རེ།

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
dz: བེ་ལི་བི་ལི།

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
dz: བེ་ལི་བུས།

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
dz: བེ་ལིང་ཧམ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
dz: བེ་མིཌི་ཇི།

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
dz: བེན་ནིང་ཏཱོན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
dz: བེན་ཊཱོན་ ཧར་བོར། (གྲུ་ཁང་)

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
dz: བེན་ཊཱོན་བི་ལི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
dz: བེ་ཐལ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
dz: བི་ཊཱལསི།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
dz: བེ་བར་ལི།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
dz: བིག་ པི་ནེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
dz: བིག་ རེ་པིཌིསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
dz: བིག་ སིཔིརིང་།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
dz: བིག་ཕོརཀ།

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
dz: བིལ་ལིངསི།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
dz: བི་ལོ་ཟི།

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
dz: བིང་ཧམ་ཊཱོན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
dz: བིརཆ་ཝུཌི།

note: A city in California in the United States
en: Bishop
dz: བི་ཤོབ།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
dz: བིསི་མཱརཀ།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
dz: བུལུ་ཕིལཌི།

note: A city in California in the United States
en: Blythe
dz: བིལི་ཐི།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
dz: བིལི་ཐི་བི་ལི།

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
dz: བོ་ཀ་ ར་ཊཱོན།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
dz: བོག།

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
dz: བོཡིསི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
dz: བུཐ་བི་ལི།

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
dz: བོར་གར།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
dz: བོསི་ཀོ་བེལ།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
dz: བོསི་ཊཱོན།

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
dz: བོའོ་ལིང་ གིརིན།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
dz: བོའོ་མེན།

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
dz: བོ་ཛི་མཱན།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
dz: བེརེཊི་ཕོརོཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
dz: བེརེན་ནརཌི།

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
dz: བེརེ་མར་ཊཱོན།

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
dz: བེརེན་ཧམ།

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
dz: བིརིཇི་པོརཊི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
dz: བོརོ་ཀཱན་ བོའོ།

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
dz: བུརུཀསི་བི་ལི།

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
dz: བུརུམ་ཕིལཌི།

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
dz: བོརོ་ནིང་།

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
dz: བ་རའུནསི་བི་ལི།

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
dz: བ་རའུན་ཝུཌི།

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
dz: བིརིསི་ ཀེན་ཡཱོན།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
dz: བཀ་ཧེ་ནཱོན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
dz: བཀ་ལེནཌི།

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
dz: བཱུལ་ཧེཌི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in California in the United States
en: Burbank
dz: བུར་བེངཀ།

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
dz: བུར་ལེ།

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
dz: བར་ནེཊི།

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
dz: བཱརན།

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
dz: བུ་ཊེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
dz: ཀེ་ཌི་ལེཀ།

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
dz: ཀ་ཧོ་ཀི་ཡ།

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
dz: ཀེ་མ་རི་ལོ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
dz: ཀེམ་ཌེན།

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
dz: ཀེམཔ་ སིཔིརིང་།

note: A city in California in the United States
en: Campo
dz: ཀེམ་པོ།

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
dz: ཀེ་ན་ཌི་ཡཱན།

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
dz: ཀེན་ཊཱོན།

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
dz: ཀེཔ་ ཀེ་ན་བི་རཱལ།

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
dz: ཀེཔ་ གི་རར་དིའུ།

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
dz: ཀར་བཱོན་ཌེལ།

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
dz: ཀེ་རི་བོའུ།

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
dz: ཀར་མི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
dz: ཀེ་རཱོལ།

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
dz: ཀར་ཊརསི་བི་ལི།

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
dz: ཀེ་ས་ གེརེན་ཌི།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
dz: ཀེསི་པར།

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
dz: སི་ཌར་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
dz: སི་ཌར་ རེ་པིཌིསི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
dz: སེན་ཊཱ་ལི་ཡ།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
dz: ཆ་ཌཱོརན།

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
dz: ཅ་ལིསི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
dz: ཅ་མ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
dz: ཅེམ་བར་ལི་ཡཱན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
dz: ཤེམ་པེན།(ཅེམ་པེན)

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
dz: ཅེ་ནུཊི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
dz: ཅེ་པལ་ ཧིལ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
dz: ཅེ་རི་ཊཱོན།

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
dz: ཅར་ལེསི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
dz: ཅར་ལེ་བོཡིགསི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
dz: ཅར་ལོཊི་ཊེསི་བི་ལི།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
dz: ཅ་ཐམ།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
dz: ཅ་ཏ་ནུ་ག།

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
dz: ཅེ་བོཡེ་གཱན།

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
dz: ཅི་ས་པི་ཀེ།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
dz: ཅེ་ཡེ་ནི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
dz: ཅི་ཀ་གོ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
dz: ཅིཀ་ཀ་ཤ།

note: A city in California in the United States
en: Chico
dz: ཅི་ཀོ།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
dz: ཅི་ཀོ་པི་ ཕཱལསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
dz: ཅིག་ནིཀ།

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
dz: ཅིལ་ཌེསི།

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
dz: ཅི་ལི་ཀོ་ཐི།

note: A city in California in the United States
en: China Lake
dz: ཅའི་ན་ ལེཀ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
dz: ཅིན་ཀོ་ཊིག།

note: A city in California in the United States
en: Chino
dz: ཅི་ནོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
dz: ཅུ་ལིཊི་ན།

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
dz: སིན་སིན་ན་ཏི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
dz: ཀེལེ་རི་མོར།

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
dz: ཀེལེ་རིན་ཌ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
dz: ཀེལེ་རི་ཡཱོན།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
dz: ཀ་ལརཀསི་བཱརག།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
dz: ཀེལེ་ཊཱོན།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
dz: ཀིལི་ཡར་ཕིལཌི།

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
dz: ཀིལི་ཡར་ཝ་ཊར།

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
dz: ཀེལེམ་སཱོན།

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
dz: ཀེལིབ་ལེནཌི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
dz: ཀིལི་ནེསི་ ཀོར་ནརསི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
dz: ཀིལིན་ཊཱོན་བི་ལི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
dz: ཀོལོ་ཀུའིཊི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
dz: ཀོལོ་བིསི།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
dz: ཀོ་ཌི།

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
dz: ཀོའིར་ ཌི་’ཨེ་ལི་ནི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
dz: ཀོ་ཕི་བི་ལི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
dz: ཀཱོལཌི་ བེའེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
dz: ཀཱོལཌི་ཝ་ཊར།

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
dz: ཀོ་ལེཇི་ སི་ཊེ་ཤཱན།

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
dz: ཀོ་ལོ་ར་ཌོ་ སི་པིརིངསི་།

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
dz: ཀཱོན་ཀོར་ཌི་ཡ།

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
dz: ཀཱོན་རོའི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
dz: ཀུཀ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
dz: ཀོཔ་པར་ ཧར་བར།

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
dz: ཀོར་དོ་བ།

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
dz: ཀོར་པཱསི་ ཀིརིསི་ཊི།

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
dz: ཀོར་སི་ཀ་ན།

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
dz: ཀོར་ཊེགསི།

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
dz: ཀོར་བ་ལིསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
dz: ཀོ་ཊུ་ལ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
dz: ཀཱའུན་སིལ་ བ་ལཕསི།

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
dz: ཀེརེའིག།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
dz: ཀེརེན་ ལེཀ།

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
dz: ཀིརི་སེནཊི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
dz: ཀེརེསི་བིའུ།

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
dz: ཀོརོ་ཀེཊི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
dz: ཀུརུཀསི་ཊཱོན།

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
dz: ཀོརོསི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
dz: ཀོརོསི་བི་ལི།

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
dz: ཀཱལ་མཱན།

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
dz: ཀཱལ་པེ་པར།

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
dz: ཀུསམ་བར་ལེནཌི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
dz: ཀུ་རི་ཊཀ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
dz: ཀཱསི་ཊར།

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
dz: ཀཊི་ བེངཀ།

note: A city in California in the United States
en: Daggett
dz: ཌེ་གེཊི།

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
dz: དཱལ་ཧརཊི།

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
dz: ད་ལཱསི།

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
dz: དཱན་བུ་རི།

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
dz: དཱནསི་བི་ལི།

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
dz: ཌར་ལིང་ཏཱོན།

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
dz: ཌེ་བེན་པོརཊི།

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
dz: ཌེ་ཊཱོན།

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
dz: ཌེ་ཊཱོན་ བིཅ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
dz: དི་ ཀུའིན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
dz: ཌེཌི་ཧོརསི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
dz: ཌི་ཀོ་རཱ།

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
dz: ཌིའར་ པརཀ།

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
dz: ཌི་ཕའིནསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
dz: ཌེལ་ རིའོ།

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
dz: ཌེལ་ཊ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
dz: ཌེལ་ཊ་ ཇང་ཤཱན། (ལམ་འཛོམས)

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
dz: ཌེ་མིང་།

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
dz: ཌེ་ནི་སཱན།

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
dz: ཌེན་ཊཱན།

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
dz: ཌེན་བར།

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
dz: ཌེསི་ མོའི་ནེསི།

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
dz: ཌེསི་ཊིན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
dz: ཌེ་ཊོའིཊི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
dz: ཌེ་ཊོའིཊི་ ལེཀསི།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
dz: ཌེ་བིལསི་ ལེཀ།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
dz: དིཀ་ཀིན་སཱན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
dz: དི་ལིང་ཧམ།

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
dz: དིལ་ལཱོན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
dz: དོཇི་ སེན་ཊར།

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
dz: དོཇི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
dz: དོ་ཐཱན།

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
dz: དོ་བར།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
dz: ཌོཡེ་ལེསི་ཊའུན།

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
dz: ཌརམ་མཱོན།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
dz: དུ་ བོཡིསི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
dz: དུ་བུཀ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
dz: དུ་ལུཐ།

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
dz: དུ་མཱསི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
dz: ཌཱན་ཀེན།

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
dz: ཌཱན་ཀིརིཀ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
dz: ཌུ་རེནཊི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
dz: དུར་ཧམ།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
dz: ཌི་ཡརསི་བཱརག།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
dz: ཨི་གཱལ་ རི་བར། (གཙང་ཆུ)

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
dz: ཨིསིཊི་ ཧེམཔ་ཊཱན།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
dz: ཨིསིཊི་ མིལ་ཊཱན།

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
dz: ཨིསིཊི་ཊཱན།

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
dz: ཨིསིཊི་སའུནཌི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
dz: ཨིའུ་ ཀེལེ་རི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
dz: ཨི་ཌེན་ཏཱན།

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
dz: ཨི་ཌིན་བཱརག།

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
dz: ཨི་ཕིང་གྷམ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
dz: ཨི་གེ་གིཀ།

note: A city in California in the United States
en: El Centro
dz: ཨིལ་ སེན་ཊོརོ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
dz: ཨིལ་ དོ་ར་དོ།

note: A city in California in the United States
en: El Monte
dz: ཨེི་ མཱོན་ཏི།

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
dz: ཨིལ་ པ་སོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
dz: ཨེལ་ཕིན་ ཀོབ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
dz: ཨེ་ལི་ཛ་བེད་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
dz: ཨེ་ལི་ཛ་བེད་ཊའུན།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
dz: ཨིལ་ཀིནསི།

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
dz: ཨིལ་ཀོ།

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
dz: ཨེ་ལེནསི་བཱརག།

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
dz: ཨི་ལི་རི་ཡ།

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
dz: ཨི་མི་གེརེནཊི་ གེཔ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
dz: ཨིམ་མོ་ནཀ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
dz: ཨི་ནིཌི།

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
dz: ཨིཔཕི་ར་ཏ།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
dz: ཨི་རི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
dz: ཨིར་ཝིན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
dz: ཨིསི་ཀེ་ན་བ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
dz: ཨིསི་ཐར་བི་ལི།

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
dz: ཨིའུ་ཇི་ནི།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
dz: ཨི་བེནསི་ཊཱན།

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
dz: ཨི་བེནསི་བི་ལི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
dz: ཨི་བི་ལེཐ།

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
dz: ཨི་བི་རེཊི།

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
dz: ཨེ་བར་གིརིན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
dz: ཕེའར་བེངཀསི།

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
dz: ཕེའར་ཅ་ཡེལཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
dz: ཕེའར་མཱོནཊི།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
dz: ཕེཐ།

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
dz: ཕཱལ་ཕུས་རི་ཡཱསི།

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
dz: ཕཱལ་ཨཱོན།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
dz: ཕཱལསི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
dz: ཕར་གོ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
dz: ཕ་རི་བཱལཊི།

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
dz: ཕར་མིང་ཌེལ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
dz: ཕརམ་བི་ལི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
dz: ཕར་གུསི་ ཕཱལསི།

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
dz: ཕིནཌི་ལེའེ།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
dz: ཕིཅ་བཱརག།

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
dz: ཕེལེག་སི་ཊཕ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
dz: ཕིལིནཊི།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
dz: ཕིལིཔ་པིན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
dz: ཕོལོ་ར།

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
dz: ཕོརཊི་ བེན་ནིང་།

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
dz: ཕོརཊི་ ཀར་སཱན།

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
dz: ཕོརཊི་ དོཇི།

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
dz: ཕོརཊི་ ལའུ་ཌར་ཌེལ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
dz: ཕོརཊི་ མེ་ཌི་སཱན།

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
dz: ཕོརཊི་ མའི་ཡརསི།

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
dz: ཕོརཊི་ པེའེ་ནི།

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
dz: ཕོརཊི་ པིའརསི་

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
dz: ཕོརཊི་ སིཊོཀ་ཊཱན།

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
dz: ཕོརཊི་ ཝེ་ནི།

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
dz: ཕོརཊི་ ཝོརཐ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
dz: ཕོརཊི་ ཡུ་ཀཱོན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
dz: ཕཱོསི་ཊཱན།

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
dz: ཕེརེ་ཌི་རིཀསི་བཱརག།

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
dz: ཕེརེནཆ་བི་ལི།

note: A city in California in the United States
en: Fresno
dz: ཕེརེསི་ནོ།

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
dz: ཕཱ་རའི་ཌེ་ ཧར་བར།

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
dz: ཕེརེ་བཱརག།

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
dz: ཕུ་ལར་ཊཱན།

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
dz: ཕཱུལ་ཊཱན།

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
dz: གེཌིསི་ཌེན།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
dz: གེཇི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
dz: གེ་ལེ་ན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
dz: གེལེསི་བཱརག།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
dz: གེ་ལི་ཡ་ནོ།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
dz: གེལ་ལུཔ།

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
dz: གེལ་བེསི་ཊཱན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
dz: གམ་བེལ།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
dz: གེ་རི་སཱན།

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
dz: གེ་རི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
dz: གེསི་ཊོ་ནི་ཡ།

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
dz: གེཊིསི་བི་ལི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
dz: གེ་ལོརཌི།

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
dz: གིད་དིངསི།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
dz: གི་ལིཊི།

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
dz: གིལ་མར།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
dz: གེལེན་ཀོའི།

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
dz: གེལེན་ཌའིབ།

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
dz: གེལེནསི་ ཕཱལསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
dz: གེལེན་ཝུཌི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
dz: གཱོལཌིསི་བོ་རོ།

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
dz: གུཌི་ལེནཌི།

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
dz: གོ་ཤེན།

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
dz: ག་ར་ཧམ།

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
dz: གེརེན་བ་རི།

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
dz: གེརེན་ ཀེན་ཡཱོན།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
dz: གེརེནཌི་ ཕོརཀསི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
dz: གེརེནཌི་ ཨའི་ལེནཌི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
dz: གེརེནཌི་ ཨིསི་ལེ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
dz: གེརེནཌི་ ཇང་ཤཱན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
dz: གེརེནཌི་ མ་རའིསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
dz: གེརེནཌི་ པ་རའི་རི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
dz: གེརེ་ནའིཊི་ ཕཱལསི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
dz: གེ་རེནཊིསི་།

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
dz: གེརེཊི་ བེནཌི།

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
dz: གེརེཊི་ ཕཱལསི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
dz: གིརིན་ བེའེ།

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
dz: གིརི་འར།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
dz: གེརེ་བཱུལ།

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
dz: གོརོ་ཊཱན།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
dz: གོརོབ།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
dz: གཱལཕ་པོརཊི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
dz: གཱུལ་ཀ་ན།

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
dz: གུ་ནི་སཱན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
dz: གུསི་ཏ་བཱསི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
dz: གུཐ་རི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
dz: གའེ་མཱོན།

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
dz: ཧེ་གརསི་ཊའུན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
dz: ཧའི་ནེསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
dz: ཧེ་ལོཀ།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
dz: ཧེམ་མཱོནཌི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
dz: ཧེམཔ་ཊཱན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
dz: ཧེན་ཀོཀ།

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
dz: ཧེངཀསི་བི་ལི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
dz: ཧར་བར་ སིཔིརིངསི་།

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
dz: ཧར་ལེན།

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
dz: ཧར་ལིང་གེན།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
dz: ཧེ་རི་སཱན།

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
dz: ཧརཊི་ཕོརཌི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
dz: ཧེསི་ཊིངསི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
dz: ཧེ་ཊི་རཱསི།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
dz: ཧེ་ཊིསི་བཱརག།

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
dz: ཧེབ་རེ།

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
dz: ཧའུ་ཐོརན།

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
dz: ཧེའེ་ཌེན།

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
dz: ཧེའེསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
dz: ཧིའར་ནི།

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
dz: ཧེབ་བོརཱོན་བི་ལི།

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
dz: ཧེ་ལི་ན།

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
dz: ཧར་མིསི་ཊཱན།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
dz: ཧེ་ཊིང་གར།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
dz: ཧིབ་བིང་།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
dz: ཧིཀ་ཀོ་རི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
dz: ཧིལ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
dz: ཧིལསི་བོ་རོ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
dz: ཧིལསི་ཌེལ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
dz: ཧིལསི་བི་ལི།

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
dz: ཧི་ལོ།

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
dz: ཧི་ནེསི་བི་ལི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
dz: ཧོབསི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
dz: ཨོཕ་མེན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
dz: ཧོ་ལེནཌི།

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
dz: ཧོ་ལི་ཝུཌི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
dz: ཧོ་མར།

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
dz: ཧཱོན་ཌོ།

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
dz: ཧོ་ནོ་ལུ་ལུ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
dz: ཧུ་ནཱ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
dz: ཧུ་པར་ བེའེ།

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
dz: ཧོ་ཀུའི་ཡམ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
dz: ཧོཕ་ཊཱན་ ལེཀ།

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
dz: ཧཱོལ་ཊཱན།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
dz: ཧོའུ་མ།

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
dz: ཧོསི་ཊཱན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
dz: ཧའོ་ཝེལ།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
dz: ཧཱན་ཊིང་ཊཱན།

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
dz: ཧཱན་ཊིང་ཊཱན་ བིཆ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
dz: ཧུ་རཱོན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
dz: ཧཱསི་ལི་ཡ།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
dz: ཧི་ཡ་ནིསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
dz: ཧི་ཌ་བཱརག།

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
dz: ཨི་ད་ཧོ་ ཕཱལསི།

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
dz: ཨིམ་པི་རི་ཡཱལ་ བིཆ།

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
dz: ཨིན་ཌི་པེན་ཌེནསི།

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
dz: ཨིན་དི་ཡ་ལ་པོ་ལིསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
dz: རྒྱལ་སྤྱི་ཕཱལསི་།

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
dz: ཨིན་ཡོ་ཀཱརན།

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
dz: ཨིའོ་ཝ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
dz: ཨའི་རཱོན་ མཱའུན་ཊེན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
dz: ཨའི་རཱོན་ཝུཌི།

note: A city in New York in the United States
en: Islip
dz: ཨིསི་ལིཔ།

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
dz: ཨི་ཐ་ཀ།

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
dz: ཇེཕ་རེ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
dz: ཇེ་ནེསི་བི་ལི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
dz: ཇེཕ་ཕར་སཱན།

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
dz: ཇེཕ་ཕར་སཱན་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
dz: ཇེ་རོ་མི།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
dz: ཇཱོནསི་ཊའུན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
dz: ཇོ་ལིཊི།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
dz: ཇཱོནསི་བོ་རོ།

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
dz: ཇོཔ་ལིན།

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
dz: ཇང་ཤཱན།

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
dz: ཀ་ཧུ་ལུའི།

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
dz: ཀའི་སར།

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
dz: ཀ་ཀེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
dz: ཀ་ལ་མ་ཛུ།

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
dz: ཀ་ལིསི་པེལ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
dz: ཀཱལ་ཊག།

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
dz: ཀང་ཀ་ཀི།

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
dz: ཀའུ་ན་ཀ་ཀའི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
dz: ཀིའར་ནེ།

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
dz: ཀི་ནེ།

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
dz: ཀེ་ཀ་ཧ།

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
dz: ཀེལ་སོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
dz: ཀེ་ནའི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
dz: ཀེ་ནེནསི་བི་ལི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
dz: ཀེ་ནོ་ཤ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
dz: ཀིའོ་ཀུཀ།

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
dz: ཀུར་བི་ལི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
dz: ཀེཊི་ཅི་ཀཱན།

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
dz: ཀིའི་ ཝེསིཊི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
dz: ཀིལ་ དེ་བི་ ཧིལསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
dz: ཀིལ་ལིན།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
dz: ཀིམ་བཱལ།

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
dz: ཀིང་ སཱལ་མཱོན།

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
dz: ཀིང་མེའེན།

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
dz: ཀིངསི་བི་ལི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
dz: ཀིནསི་ཊཱན།

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
dz: ཀིརཀསི་བི་ལི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
dz: ཀི་བ་ལི་ན།

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
dz: ཀ་ལ་མཱཐ་ ཕཱལསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
dz: ཀ་ལ་ཝོཀ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
dz: ཀོ་ཌིའཀ།

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
dz: ཀོ་ཀོ་མོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
dz: ཀོཊི་ཛེ་བུས།

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
dz: ཀོ་ཡུཀ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
dz: ལ་ ཀོརོ་སི།

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
dz: ལ་ གེརེན་ཌི།

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
dz: ལ་ ཇུན་ཏ།

note: A city in California in the United States
en: La Verne
dz: ལ་ བར་ནི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
dz: ལ་ཀཱོན།

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
dz: ལ་ཀོ་ནི་ཡ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
dz: ལེ་ཌི་སིམིཐ།

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
dz: ལ་ཧའི་ན།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
dz: ལེཀ་ ཅར་ལེསི།

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
dz: ལཀེ་ལེནཌི།

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
dz: ལེཀ་བིའུ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
dz: ལ་མར།

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
dz: ལམ་བཱརཊི་བི་ལི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
dz: ལ་མོ་ནི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
dz: ལེནཌི་ ཨོ་’ལེཀསི།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
dz: ལེན་ཌར།

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
dz: ལེན་སིང་།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
dz: ལ་ར་མི།

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
dz: ལ་རི་ཌོ།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
dz: ལཱསི་ ཀུརུ་སེསི།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
dz: ལེ་ཊོརོབ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
dz: ལའོ་ཊཱན།

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
dz: ལེ་ མཱརསི།

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
dz: ལིཌ་བི་ལི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
dz: ལི་བི་ལི།

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
dz: ལེ་མུ་རི།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
dz: ལི་ཝིསི་བཱརག།

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
dz: ལི་ཝིསི་ཊཱན།

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
dz: ལི་ཝིསི་ཊའུན།

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
dz: ལི་བ་རཱལ།

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
dz: ལི་ཧུས།

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
dz: ལི་མཱོན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
dz: ལི་ཊཱལ་ ཕཱལསི།

note: A city in California in the United States
en: Livermore
dz: ལི་བར་མོར།

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
dz: ལི་བིངསི་ཊཱན་།

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
dz: ལཱ་ནོ།

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
dz: ལོ་གཱན།

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
dz: ལོམ་པོཀ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
dz: ལོ་ནི་ རོཀ།

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
dz: ལོང་ བིཆ།

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
dz: ལོང་བིའུ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
dz: ལོང་བི་ལི།

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
dz: ལའོསི་ ཨ་ལ་མི་ཊཱོསི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
dz: ལའོསི་ ཨ་ལ་མཱསོ།

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
dz: ལའོསི་ ཨེན་ཇི་ལེསི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
dz: ལོའི་ས།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
dz: ལོའིསི་བཱརག།

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
dz: ལོའིསི་བི་ལི།

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
dz: ལོབ་ལོཀ།

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
dz: ལུབ་བོཀ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
dz: ལུ་ཌིང་ཊཱན།

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
dz: ལུཕ་ཀིན།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
dz: ལུམ་བར་ཊཱན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
dz: ལུ་བར་ནི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
dz: ལིཆ་བཱརག།

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
dz: མེཀ་ཀོམབི།

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
dz: མེ་ཀཱོན།

note: A city in California in the United States
en: Madera
dz: མ་ཌི་ར།

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
dz: མ་ནཱསི་སཱསི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
dz: མཱན་ཧཱཊི་ཊེན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
dz: མ་ནིསི་ཏི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
dz: མ་ནིསི་ཊིཀ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
dz: མ་ནི་ཊོ་ཝོཀ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
dz: མཱན་ཀ་ཏོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
dz: མཱན་ལེ་ ཧོཊི་ སིཔིརིང་།

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
dz: མེནསི་ཕིལཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
dz: མེ་པཱལ་ ལེཀ།

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
dz: མེ་ར་ཐཱོན།

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
dz: མར་ཕ།

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
dz: མ་རི་ཡ་ན།

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
dz: མེ་རི་ཊ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
dz: མར་ཀུའིཊི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
dz: མར་ཤཱལ་ཊའུན།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
dz: མརཤི་ཕིལཌི།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
dz: མར་ཊིནསི་བཱརག།

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
dz: མར་ཊིནསི་བི་ལི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
dz: མེ་སཱན།

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
dz: མེ་སཱན་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in New York in the United States
en: Massena
dz: མ་སེ་ན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
dz: མེཊི་ཊཱུན།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
dz: མེགསི་ཊཱན།

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
dz: མེ་པོརཊི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
dz: མེཀ་ཨ་ལེསི་ཏར།

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
dz: མེཀ་ཨེ་ལེན།

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
dz: མེཀ་ཀཱལ།

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
dz: མེཀ་ཀར་ཐི།

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
dz: མེཀ་ཀོམབ།

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
dz: མེཀ་ཀུཀ།

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
dz: མེཀ་གེརེཐ།

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
dz: མེཀ་ཀིན་ལེ་ པརཀ།

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
dz: མེཀ་མིན་བི་ལི།

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
dz: མི་ཅམ།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
dz: མི་ཌོ་བི་ལི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
dz: མེ་ཌི་སིན་ ལོཌིཇ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
dz: མི་ཀར།

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
dz: མེ་ཀོར་ཡུཀ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
dz: མེལ་ཕ།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
dz: མེམ་ཕིསི།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
dz: མེ་ན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
dz: མེ་ནོ་མི་ནི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
dz: མེ་ནོ་མོ་ནི།

note: A city in California in the United States
en: Merced
dz: མར་སེཌི།

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
dz: མར་ཀུ་རི།

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
dz: མེ་རི་ཌེན།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
dz: མེ་རི་ཌིའན།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
dz: མེ་རིལ།

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
dz: མེ་ས།

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
dz: མེསི་ཀུའིཊི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
dz: མེཊི་ལ་ཀཊི་ལ།

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
dz: མེ་ཊོསི་པོ་ལིསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
dz: མིཌི་ལེནཌི།

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
dz: མ་ཡིལསི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
dz: མིལ་ཕོརཌི།

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
dz: མི་ལེཇི་བི་ལི།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
dz: མི་ལིིང་ཊཱན།

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
dz: མི་ལི་ནོཀ་ཀེཊི།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
dz: མིལ་བི་ལི།

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
dz: མིལ་ཊཱན།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
dz: མིལ་ཝའུ་ཀི།

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
dz: མི་ན་རཱལ་ ཝེལསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
dz: མི་ནི་པོ་ལིསི།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
dz: མི་ནོཊི།

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
dz: མི་སའོ་ལ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
dz: མིཊི་ཅེལ།

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
dz: མོབ།

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
dz: མོ་བའེལ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
dz: མོ་བིརིཇ།

note: A city in California in the United States
en: Modesto
dz: མོ་ཌེསི་ཊོ།

note: A city in California in the United States
en: Montague
dz: མཱོན་ཊེག།

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
dz: མཱོན་ཊའུཀ།

note: A city in California in the United States
en: Monterey
dz: མཱོན་ཊི་རེ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
dz: མཱོན་ཊཱོསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
dz: མུར་ཧེཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
dz: མུསི་ ལེཀ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
dz: མོ་ར།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
dz: མོར་གེན་ཊའུན།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
dz: མོ་རིའར་ཊི།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
dz: མོར་རིསི་ཊའུན།

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
dz: མོར་རིསི་བི་ལི།

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
dz: མོ་སེསི་ ལེཀ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
dz: མོ་སི་ནི།

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
dz: མཱོལཌི་ཊིརི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
dz: མཱའུནཊི་ ཨེ་རི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
dz: མཱའུནཊི་ ཀར་མེལ།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
dz: མཱའུནཊི་ ཧོ་ལི།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
dz: མཱའུནཊི་ ཨི་ཌ།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
dz: མཱའུནཊི་ པོ་ཀོ་ནོ།

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
dz: མཱའུནཊི་ ཤཱསི་ཏ།

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
dz: མཱའུནཊི་ བར་ནཱོན།

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
dz: མཱའུནཊི་ ཝིལ་སཱན།

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
dz: མཱའུནཊི་ བིའུ།

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
dz: མེ་ལཱན།

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
dz: མཱུན་སི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
dz: མཱུསི་ཀེ་ཊིན།

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
dz: མཱུསི་ཀཱལ་ ཤོལསི།།

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
dz: མཱུསི་ཀེ་གཱོན།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
dz: མཱུསི་ཀོ་གི།

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
dz: མིར་ཊཱལ་ བིཆ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
dz: ན་བེསི་ན།

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
dz: ནེ་ཀོག་ཌོ་ཅེསི།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
dz: ནཱན་ཊཀ་ཀེཊི།

note: A city in California in the United States
en: Napa
dz: ན་པ།

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
dz: ན་ཤུ་འ།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
dz: ནཱཤི་བི་ལི།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
dz: ནེཊི་ཅེཛི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
dz: ནེཊི་ཅི་ཏོ་ཅེསི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
dz: ནེ་བཱརསི་ཀ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in California in the United States
en: Needles
dz: ནི་ཌཱལསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
dz: ནེ་ན་ན།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
dz: ནིའུ་ བེཌི་ཕོརཌི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
dz: ནིའུ་ བཱརན།

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
dz: ནིའུ་ བཱརའུན་ཕེལསི།

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
dz: ནིའུ་ ཧེ་བཱན།

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
dz: ནིའུ་ ཨི་བི་རི་ཡ།

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
dz: ནིའུ་ ཨོར་ལིནསི།

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
dz: ནིའུ་ ཕི་ལ་ཌེལ་ཕི་ཡ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
dz: ནིའུ་ རིཆ་མཱོན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
dz: ནིའུ་ ཨུ་ལམ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
dz: ནིའུ་བེ་རི།

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
dz: ནིའུ་བཱརག།

note: A city in California in the United States
en: Newhall
dz: ནིའུ་ཧཱལ།

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
dz: ནིའུ་ནཱན།

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
dz: ནིའུ་པོརཊི་་ནིའུསི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
dz: ནིའུ་ཊཱན།

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
dz: ནི་ཡ་ག་ར་ ཕཱལསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
dz: ནོ་འ་ཊཀ།

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
dz: ནོ་གེལསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
dz: ནོམ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
dz: ནོར་མེན།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
dz: ནོརཐ་ ཨེ་ཌམསི།

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
dz: ནོརཐ་ བེནཌི།

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
dz: ནོརཐ་ ལཱསི་ བི་གཱསི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
dz: ནོརཐ་ པེལེ་ཊི།

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
dz: ནོརཐ་ ཝིལ་ཀེསི་བོ་རོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
dz: ནོརཐ་ཝེ།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
dz: ནོར་ཝུཌི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
dz: ནུའིཀ་སུཊི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
dz: ཨོ་’ནིལ།

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
dz: ཨོཀ་ ཧར་བར།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
dz: ཨོཀ་ ཨའི་ལེནཌི།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
dz: ཨོཀ་ རིཇི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
dz: ཨོཀ་ཌེལ།

note: A city in California in the United States
en: Oakland
dz: ཨོཀ་ལེནཌི།

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
dz: ཨོ་ཀ་ལ།

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
dz: ཨོ་ཤི་ཡཱན་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
dz: ཨོ་ཤི་ཡཱན་སའིཌི།

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
dz: ཨོ་ཌི་ས།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
dz: ཨོ་གཱལ་ལ་ལ།

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
dz: ཨོག་ཌེན།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
dz: ཨོཀ་ལ་ཧོ་མ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
dz: ཨོཀ་མཱུལ་གི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
dz: ཨོ་ལ་ཐི།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
dz: ཨོ་ལིབ་ བཱརནཆི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
dz: ཨོ་ལི་བི་ཡ།

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
dz: ཨོ་ལིམ་པི་ཡ།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
dz: ཨོ་མ་ཧ།

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
dz: ཨོ་མཀ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
dz: ཨོ་རེནཇི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
dz: ཨོ་རེནཇི་བཱརག།

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
dz: ཨོར་ལེན་ཌོ།

note: A city in California in the United States
en: Oroville
dz: ཨོ་རོ་བི་ལི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
dz: ཨོར།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
dz: ཨོར་ཊཱན་བི་ལི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
dz: ཨོསི་སིའོ་ལ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
dz: ཨོསི་ཀོ་ཌ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
dz: ཨོཤི་ཀོཤི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
dz: ཨོསི་ཀ་ལུ་ས།

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
dz: ཨོ་ཊུམ་ཝ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
dz: ཨོ་ཝ་ཊཱན་ན།

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
dz: ཨོ་ཝེནསི་བོ་རོ།

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
dz: ཨོགསི་ནརཌི།

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
dz: ཨོ་ཛརཀ།

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
dz: པ་ཌུ་ཀཱ།

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
dz: པེཇི།

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
dz: པ་གོ་ས་ སིཔིརིངསི་།

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
dz: པ་ལ་སིའོསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
dz: པེ་ལེསི་ཊིན།

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
dz: པཱལམ་ སིཔིརིངསི་།

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
dz: པཱལམ་ཌེལ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
dz: པཱལ་མར།

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
dz: པ་ལོ་ ཨཱལ་ཊོ།

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
dz: པམ་པ།

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
dz: པ་ན་མ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
dz: པརཀ་ རེ་པིཌིསི།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
dz: པར་ཀརསི་བཱརག།

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
dz: པར་སཱནསི།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
dz: པཱསི་ཀ་གོའུ་ལ།

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
dz: པཱསི་ཀོ།

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
dz: པ་སོ་ རོ་བཱལསི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
dz: པེ་ཊར་སཱན།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
dz: པཱལསི་ བེ་ལི།

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
dz: པའོ་ཊཀ་ཀེཊི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
dz: པེགསི་སཱན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
dz: པེའེ་ནེསི་བི་ལི།

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
dz: པེ་ཀོསི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
dz: པེལ་ལ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
dz: པེལསི་ཊཱན།

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
dz: པེན་ཌཱལ་ཊཱན།

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
dz: པེན་ ཡཱན།

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
dz: པེན་ས་ཀོ་ལ།

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
dz: པེ་རི་ཊཱན།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
dz: ཕི་ལ་ཌེལ་ཕི་ཡ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
dz: ཕི་ལིཔ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
dz: ཕི་ལིཔསི།

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
dz: ཕོ་ནིགསི།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
dz: པའི་རེ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
dz: པའིན་ བ་ལཕ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
dz: པའིན་ རིཇི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
dz: པའིན་ རི་བར།

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
dz: པའིན་ སིཔིརིངསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
dz: པའིབ་སིཊཱོན།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
dz: པིཊིསི་བཱརག།

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
dz: པེལེན་བིའུ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
dz: པེལེ་ཊི་ནམ།

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
dz: པེལེཊིསི་བཱརག།

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
dz: པོ་ཀ་ཊེལ་ལོ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
dz: པོའིནཊི་ ཧོཔ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
dz: པོའིནཊི་ ལེའེ།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
dz: པོའིནཊི་ པིལི་སེནཊི།

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
dz: པོམ་པ་ནོ་ བིཆ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
dz: པཱོན་ཀ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
dz: པོཔ་ལར་ བ་ལཕ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
dz: པོརཊི་ ཨེ་ལེག་ཟན་ཌར།

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
dz: པོརཊི་ ཨཱསི་ཝོརཐ།

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
dz: པོརཊི་ ཨེན་ཇི་ལེསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
dz: པོརཊི་ ཨ་རཱན་སཱསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
dz: པོརཊི་ ཧི་ཌེན།

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
dz: པོརཊི་ ཧོཔ།

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
dz: པོརཊི་ ཨི་ས་བེལ།

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
dz: པོརཊི་ ལ་བ་ཀ།

note: A city in California in the United States
en: Porterville
dz: པོར་ཊར་བི་ལི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
dz: པོ་ཊིའུ།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
dz: པོཊིསི་ཊའུན།

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
dz: པའོ་ཀིབ་སི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
dz: པེརེཊི།

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
dz: པེརེསི་ཀོཊི།

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
dz: པེརེསི་ཀིའུ་ ཨིསི་ལི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
dz: པེརེསི་ཊཱན།

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
dz: པོརོ་བི་ཌེནསི།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
dz: པོརོ་བིནསི་ཊའུན།

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
dz: པོརོ་བོ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
dz: པུས་བོལོ།

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
dz: པཱུན་ཏ་ གོར་ཌ།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
dz: ཀུའེ་ཀར་ཊའུན།

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
dz: ཀུའེན་ཊི་ཀོ།

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
dz: ཀུའི་ལ་ཡུ་ཊི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
dz: ཀུའིན་སི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
dz: རེ་སིན།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
dz: རེ་ལཱི།

note: A city in California in the United States
en: Ramona
dz: ར་མོ་ན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
dz: རེན་ཊཱོལ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
dz: རེ་པིཌི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
dz: ར་ཊཱོན།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
dz: རའོ་ལིནསི།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
dz: རི་ཌིང་།

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
dz: རེཌི་ བ་ལཕ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
dz: རེཌི་ ཨོཀ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
dz: རེཌི་ ཝིང་།

note: A city in California in the United States
en: Redding
dz: རེཌི་ཌིང་།

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
dz: རེཌི་མཱོན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
dz: རེཌི་ཝུཌི་ ཕཱལསི།

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
dz: རེ་ནོ།

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
dz: རེན་ཊཱོན།

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
dz: རེགསི་བཱརག།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
dz: རི་ནི་ལེན་ཌར།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
dz: རའིསི་ ལེཀ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
dz: རའི་ཕཱལ།

note: A city in California in the United States
en: Riverside
dz: རི་བར་སའིཌི།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
dz: རི་བར་ཊཱན།

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
dz: རོ་འ་ནོཀ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
dz: རོ་འ་ནོཀ་ རེ་པིཌིསི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
dz: རོ་བིན་སཱན།

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
dz: རོ་ཅེ་ལི།

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
dz: རོཀ་ ཧིལ།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
dz: རོཀ་ སིཔིརིངསི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
dz: རོཀ་ཕོརཌི།

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
dz: རོཀ་ལེནཌི།

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
dz: རོཀ་པོརཊི།

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
dz: རོཀ་སིཔིརིངསི་།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
dz: རོ་ཀི་ མཱའུནཊི།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
dz: རོ་ཇརསི།

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
dz: རོསི་བཱརག།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
dz: རོསི་ཝེལ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
dz: རོགསི་བོ་རོ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
dz: རཤ་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
dz: རུ་སེལ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
dz: རུ་སེལ་བི་ལི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
dz: རཱསི་ཊཱན།

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
dz: རུཊི་ལེནཌི།

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
dz: སེཀ་རེ་མེན་ཊོ།

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
dz: སེ་ཕོརཌི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
dz: ས་གི་ནེའོ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
dz: ས་གུ་འ་ཅེ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
dz: ས་ལི་ད།

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
dz: ས་ལི་ན།

note: A city in California in the United States
en: Salinas
dz: ས་ལི་ནཱསི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
dz: ས་ལི་སཱ།

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
dz: སཱལ་མཱོན།

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
dz: སཱལཊི་ ལེཀ་ ཁྲོམ།

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
dz: སེའེན་ ཨེན་ཇི་ལོ།

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
dz: སེའེན་ ཨེན་ཊོ་ནིའོ།

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
dz: སེའེན་ ཀར་ལོསི།

note: A city in California in the United States
en: San Diego
dz: སེའེན་ དི་གོ

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
dz: སེའེན་ ཕེརེན་སིསི་ཀོ།

note: A city in California in the United States
en: San Jose
dz: སེའེན་ ཇོ་སི།

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
dz: སེའེན་ ལུའིསི་ ཨོ་བིསི་པོ།

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
dz: སེའེན་ མར་ཀོསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
dz: སེནཌི་ པོའིནཊི།

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
dz: སེནཌི་བཱརག།

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
dz: སེནཌི་པོའིནཊི།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
dz: སེནཌི་ཝིཆ།

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
dz: སཱན་ཏ་ ཨ་ན།

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
dz: སཱན་ཏ་ བར་བ་ར།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
dz: སཱན་ཏ་ ཕི།

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
dz: སཱན་ཏ་ མོ་ནི་ཀ

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
dz: སཱན་ཏ་ རོ་ས།

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
dz: ས་ར་ནེཀ་ ལེཀ།

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
dz: ས་ར་སོ་ཊ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
dz: སཱལཊི་ ཨེསི་ཊི་ཨི་ མེ་རི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
dz: ས་བཱན་ན།

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
dz: ས་བཱན་ནཱེ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
dz: ས་བཱུན་ག།

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
dz: སིཀེཔ་པུསི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
dz: སིཀོཊིསི་བ་ལཕ།

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
dz: སིཀོཊིསི་ཌེལ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
dz: སིའར་སི།

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
dz: སི་ཊཱལ།

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
dz: སེ་ད་ལི་ཡ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
dz: སེ་ལ་ཝིཀ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
dz: སེལ་ཌོ་བི་ཡ།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
dz: སེལ་ལིནསི་གུརུབ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
dz: སི་ཝརཌི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
dz: ཤཝ་ནི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
dz: ཤེ་བོའི་གཱན།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
dz: ཤེར་བི།

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
dz: ཤེལ་བའི་བི་ལི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
dz: ཤེལ་ཌཱན།

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
dz: ཤེལ་ཊཱན།

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
dz: ཤེ་ནཱན་དོ་འ།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
dz: ཤེ་རི་དཱན།

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
dz: ཤིར་ལེ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
dz: ཤིཤ་མ་རེཕ།

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
dz: ཤོའོ་ ལོའོ།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
dz: ཤིརི་བི་པོརཊི།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
dz: སི་ལོམ་ སིཔིརིངསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
dz: སིལ་བར་ བེའེ།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
dz: སིལ་བར་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
dz: སིའོགསི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
dz: སིའོགསི་ ཕཱལསི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
dz: སའི་རེན།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
dz: སི་སེ་ཊཱན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
dz: སིཊི་ཀ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
dz: སིཀག་ཝེ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
dz: སིལིཊི་མུཊི།

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
dz: སི་ལའི་ཌེལ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
dz: སིམིཐ་ཕིལཌི།

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
dz: སིམིར་ན།

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
dz: སི་ནི་ཌར།

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
dz: སོ་ཌ་ སིཔིརིངསི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
dz: སཱོལ་ཌོཊི་ན།

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
dz: སོ་མར་སེཊི།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
dz: སོ་མར་བི་ལི།

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
dz: སའུཐ་ བེནཌི།

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
dz: སའུཐ་ ཧིལ།

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
dz: སིཔེན་སར།

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
dz: སི་པོ་ཀ་ནེ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
dz: སིཔིརིང་ཌེལ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
dz: སིཊེ་ཕོརཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
dz: སི་ཊེཔཱལསི།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
dz: སིཊེཊི་ མཐོ་རིམ་སློབ་གྲྭ།

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
dz: སིཊེཊིསི་བོ་རོ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
dz: སིཊེཊིསི་བི་ལི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
dz: སི་ཊའུན་ཊཱན།

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
dz: སིཊིམ་བོཊི་ སིཔིརིངསི།་

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
dz: སི་ཊེབེནསི་ པོའིནཊི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
dz: སི་ཊིལ་ཝ་ཊར།

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
dz: སི་ཊོརམ་ ལེཀ།

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
dz: སི་ཊུའརཊི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
dz: སི་ཊར་ཇིའོན་ བེའེ།

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
dz: སི་ཊར་གིསི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
dz: སཕ་ཕཱོལཀ།

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
dz: སཱལ་ཕར་ སིཔིརིངསི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
dz: སུ་པི་རིའར།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
dz: སུ་སེགསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
dz: སུའིཊི་ཝ་ཊར།

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
dz: སིལ་བ་ནི་ཡ།

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
dz: སི་ར་ཀུསི།

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
dz: ཊེ་ཀོ་མ།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
dz: ཏཱ་ལི་ཀུ་འ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
dz: ཏཱལ་ཀིཊི་ན།

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
dz: ཏ་ལ་ཧ་སི།

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
dz: ཏམ་པ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
dz: ཏ་ན་ན།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
dz: ཏའོསི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
dz: ཊེ་ལོར་བི་ལི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
dz: ཊེ་ཀ་མཱ།

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
dz: ཊེ་ལུ་རའིཌི།

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
dz: ཊེམ་པཱལ།

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
dz: ཊེ་རེ་ ཧའུ་ཊི།

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
dz: ཊེ་རེལ།

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
dz: ཊེ་ཊར་བོ་རོ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
dz: ཊེག་སར་ཀ་ན།

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
dz: ད་ ཌེལསི།

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
dz: ད་ བི་ལེ་ཇེསི།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
dz: ཐེཌི་ཕོརཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
dz: ཐིཕ་ རི་བར་ ཕཱལསི།

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
dz: ཐོ་མཱསི་ཊཱན།

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
dz: ཐོམ་སཱན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
dz: ཊིན་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
dz: ཊི་ཊུསི་བི་ལི།

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
dz: ཊོ་ལི་ཌོ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
dz: ཏོ་མ་ཧཀ།

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
dz: ཊོ་ནོ་པཱ།

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
dz: ཊོ་པེ་ཀ།

note: A city in California in the United States
en: Torrance
dz: ཊོ་རེནསི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
dz: ཊོ་རིའོན།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
dz: ཊོ་རིང་ཊཱན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
dz: ཊེ་སི།

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
dz: ཊེ་བརསི་ ཁྲོམ་སྡེ།

note: A city in California in the United States
en: Truckee
dz: ཊཀ་ཀི།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
dz: ཊུཐ་ ཨོར་ ཀཱན་སི་ཀོའིན་སེསི།

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
dz: ཊཀ་སཱན།

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
dz: ཊུ་ཀུམ་ཀ་རི།

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
dz: ཊུལ་ས།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
dz: ཊུ་པེ་ལོ།

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
dz: ཊུསི་ཀ་ལུ་ས།

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
dz: ཊོའིན་ཊི་ནའིན་ པཱམསི།

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
dz: ཊུའིན་ ཕཱལསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
dz: ཊུ་ ཧར་བརསི།

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
dz: ཊའི་ལར།

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
dz: ཡུ་ཀི་འ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
dz: ཨུ་ན་ལཀ་ལིཊི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
dz: ཨུ་ན་ལཱསི་ཀ།

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
dz: ཨུ་བེལ་ཌི།

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
dz: བ་ཀ་བི་ལི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
dz: བེལ་ཌེཛི།

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
dz: བེལ་ཌོསི་ཊ།

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
dz: བེལ་ལེན་ཊའིན།

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
dz: བེན་ ནུཡེསི།

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
dz: བར་ནཱལ།

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
dz: བེ་རོ་ བིཆ།

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
dz: བིཀསི་བཱརཀ།

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
dz: བི་ད་ལི་ཡ།།

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
dz: བིན་ཊཱན།

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
dz: བར་ཇི་ནི་ཡ་ བིཆ།

note: A city in California in the United States
en: Visalia
dz: བི་ས་ལི་ཡ།

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
dz: ཝ་ཀོ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
dz: ཝ་ཌི་ན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
dz: ཝའིན་རའིཊི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
dz: ཝེཀ་ཕིལཌི།

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
dz: ཝ་ལ་ ཝ་ལ།

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
dz: ཝེལ་ནཊི་ རིཇི།

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
dz: ཝར་ནར་ རོ་བིནསི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
dz: ཝར་རོཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
dz: ཝ་སི་ཀ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
dz: ཝ་སིལ་ལ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
dz: ཝཱསི་ཀིཤ།

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
dz: ཝ་ཊར་བུ་རི།

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
dz: ཝ་ཊར་བི་ལི།

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
dz: ཝེཊི་སཱན་བི་ལི།

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
dz: ཝའུ་ཀི་གཱན།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
dz: ཝའུ་ཀི་ཤ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
dz: ཝའུ་པ་ཀ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
dz: ཝའུ་སའུ།

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
dz: ཝེ་ཀོརོསི།

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
dz: ཝེསི་ཊར་ལི་གྲོང་སྡེ།

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
dz: ཝེལསི་བི་ལི།

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
dz: ཝེ་ནཊི་ཅི།

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
dz: ཝེན་ཌོ་བར།

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
dz: ཝེསི་ལ་ཀོ།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
dz: ཝེསིཊི་ བེནཌི།

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
dz: ཝེསིཊི་ ཅི་ཀ་གོ

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
dz: ཝེསིཊི་ མེམ་ཕིསི།

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
dz: ཝེསིཊི་ པཱལམ་ བིཆ།

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
dz: ཝེསིཊི་ པེལེནསི།

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
dz: ཝེསིཊི་ པོའིནཊི།

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
dz: ཝེསི་ཊར་ལི།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
dz: ཝེསིཊི་ཕིལཌི།

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
dz: ཝཱར་ཊཱན།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
dz: ཝི་ཊཱན།

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
dz: ཝཱི་ལིང་།

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
dz: ཝཱའིཊི་ པེལེནསི།

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
dz: ཝཱའིཊི་ཕིལཌི།

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
dz: ཝཱའི་ཊིའར།

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
dz: ཝི་ཅི་ཏ།

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
dz: ཝི་ཅི་ཏ་ ཕཱལསི།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
dz: ཝིལ་ཀེསི་-བེ་རེ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
dz: ཝི་ལིཡམསི་བཱརག།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
dz: ཝི་ལིཡམསི་པོརཊི།

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
dz: ཝི་ལིསི་ཊཱན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
dz: ཝི་ལོ།

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
dz: ཝི་ལོ་ གུརུབ།

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
dz: ཝིན་ཅེསི་ཊར།

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
dz: ཝིན་ཌར།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
dz: ཝིན་ཌོམ།

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
dz: ཝིན་ཌོ་ རོཀ།

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
dz: ཝིན་སོར་ ལོཀསི།

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
dz: ཝིན་ཕིལཌི།

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
dz: ཝིནཀ།

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
dz: ཝིན་ནེམ་མུ་ཀ།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
dz: ཝིན་ནོ་ན།

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
dz: ཝིནསི་ལོ།

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
dz: ཝིནསི་ཊཱན་-ས་ལེམ།

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
dz: ཝིན་ཊར་ ཧེ་བེན།

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
dz: ཝིསི་ཀཱསི་སེཊི།

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
dz: ཝིསི་ཀོན་སིན་ རེ་པིཌིསི།

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
dz: ཝའིསི།

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
dz: ཝུལཕ་ པོའིནཊི།

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
dz: ཝུསི་ཊར།

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
dz: ཝོར་སེསི་ཊར།

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
dz: ཝོར་ལེནཌི།

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
dz: ཝོར་ཐིང་ཊཱན།

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
dz: རེང་གེལ།

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
dz: ཡ་ཀི་མ།

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
dz: ཡ་ཀུ་ཊེཊི།

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
dz: ཡེངཀ་ཊཱན།

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
dz: ཡོངསི་ཊའུན།

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
dz: ཡུ་མ།

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
dz: ཛེ་ནེསི་བི་ལི།

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
dz: ཀིརིསི་ཊེནསི་ཊེཌི།

note: A city in Uruguay
en: Colonia
dz: ཀོ་ལོ་ནི་ཡ།

note: A city in Uruguay
en: Durazno
dz: དུ་རེཛི་ནོ།

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
dz: ཏེཤི་ཀེནཊི།

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
dz: ཨེ་ཀ་རི་གུ་འ།

note: A city in Venezuela
en: Barinas
dz: བ་རི་ནཱསི།

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
dz: བར་ཀུའི་སི་མེ་ཊོ།

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
dz: ཀ་ལ་བོ་ཛོ།

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
dz: སིའུ་ཌེཌི་ བོ་ལི་བར།

note: A city in Venezuela
en: Coro
dz: ཀོ་རོ།

note: A city in Venezuela
en: Guanare
dz: གུ་འ་ནེར།

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
dz: མེ་ནེ་ གེརེན་ཌི།

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
dz: པུའར་ཊོ་ ཨ་ཡ་ཀུ་ཅོ།།

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
dz: སེའེན་ ཕེ་ལིཔ།

note: A city in Venezuela
en: Valera
dz: བེལ་ལི་ར།

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
dz: ད་ ནང་།

note: A city in Zambia
en: Livingstone
dz: ལི་བིངསི་ཊཱོན།

note: A city in Zambia
en: Ndola
dz: ཨེན་དོ་ལ།

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
dz: མེ་རི་ཧེ་མཱན།
