MATE Desktop Environment - en to or translation catalogue (4316 entries)

en: Africa
or: ଆଫ୍ରିକା

[ctx: Region]
en: Antarctica
or: ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା

en: Asia
or: ଏସିଆ

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
or: ଆଟଲାଣ୍ଟିକ

en: Australasia &amp; Oceania
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ &amp; ଔସିନିୟା

en: Central and South America
or: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଏବଂ ସାଉଥ ଆମେରିକା

en: Europe
or: ୟୁରୋପ

en: Middle East
or: ମଧ୍ଯ ପଶ୍ଚିମ

en: North America
or: ଉତ୍ତର ଆମେରିକା

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
or: ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

note: AL - Albania
en: Albania
or: ଅଲବାନିୟା

note: DZ - Algeria
en: Algeria
or: ଅଲଗେରୀୟା

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
or: ଆମେରିକାନ ସାମୋଆ

note: AD - Andorra
en: Andorra
or: ଏଣ୍ଡୋରା

note: AO - Angola
en: Angola
or: ଆଙ୍ଗୋଲା

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
or: ଆଙ୍ଗ୍ୟୁଲା

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
or: ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକା

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
or: ଏଣ୍ଟିଗୁଆ ଏବଂ ବାର୍ବୁଡା

note: AR - Argentina
en: Argentina
or: ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
or: ଆର୍ମେନିୟା

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
or: ଆରୁବା

note: AU - Australia
en: Australia
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

note: AT - Austria
en: Austria
or: ଅଷ୍ଟ୍ରିୟା

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
or: ଆଜର୍ବେଜାନ

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
or: ବାହାମାସ

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
or: ବାହାରୀନ

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
or: ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ

note: BB - Barbados
en: Barbados
or: ବାର୍ବାଡୋସ

note: BY - Belarus
en: Belarus
or: ବେଲାଋଷ

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
or: ବେଲଜିୟମ

note: BZ - Belize
en: Belize
or: ବେଲିଜ

note: BJ - Benin
en: Benin
or: ବେନିନ୍

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
or: ବର୍ମୁଡା

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
or: ଭୁଟାନ

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
or: ବୋଲିଭିଆ

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
or: ବୋସନିଆ ଏବଂ ହର୍ଜେଗୋଭିନା

note: BW - Botswana
en: Botswana
or: ବୋସ୍ତ୍ବାନା

note: BR - Brazil
en: Brazil
or: ବ୍ରାଜୀଲ

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
or: ବ୍ରିଟିଶ ଇଣ୍ଡିୟାନ ସାମୁଦ୍ରୀକ କ୍ଷେତ୍ର

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
or: ବ୍ରିଟିଶ ଭର୍ଜିନ ଦ୍ବୀପ

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
or: ବ୍ରୁନେଇ

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
or: ବୁଲଗେରିୟା

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
or: ବୁର୍କିନା ଫାସୋ

note: BI - Burundi
en: Burundi
or: ବୁରୁଣ୍ଡି

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
or: କାମ୍ବୋଡିୟା

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
or: କ୍ଯାମେରୂନ

note: CA - Canada
en: Canada
or: କାନାଡା

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
or: କେପ ଭାର୍ଡେ

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
or: କ୍ଯାମେନ ଦ୍ବୀପ

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
or: ମଦ୍ଧ୍ଯ ଆଫ୍ରୀକାୟ ଗଣରାଜ୍ଯ

note: TD - Chad
en: Chad
or: ଚାଡ୍

note: CL - Chile
en: Chile
or: ଚିଲୀ

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
or: ଚାଇନା

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
or: ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦ୍ବୀପ

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
or: କୋକୋସ (କିଲିଙ୍ଗ) ଦ୍ବୀପ

note: CO - Colombia
en: Colombia
or: କୋଲମ୍ବିଆ

note: KM - Comoros
en: Comoros
or: କୋମୋରୋସ

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
or: କଙ୍ଗୋ, ଏହାର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
or: କଙ୍ଗୋ, ଏହାର ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
or: କୁକ ଦ୍ବୀପ

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
or: କୋଷ୍ଟା ରିକା

note: HR - Croatia
en: Croatia
or: କ୍ରୋଟିୟା

note: CU - Cuba
en: Cuba
or: କ୍ଯୁବା

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
or: ସାଇପ୍ରୋସ

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
or: ଚେକ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
or: କୋଟ ଡି'ଭୋର

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
or: ଡେନମାର୍କ

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
or: ଜିବୌଟୀ

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
or: ଡୋମିନୀକା

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
or: ଡୋମିନୀକାନ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
or: ଏକ୍ଯୁଡୋର

note: EG - Egypt
en: Egypt
or: ମିଶର

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
or: ଅଲ ସଲ୍ଭାଡୋର

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
or: ବିଷୁବରେଖୀୟ ଗିନୀ

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
or: ଇରୀଟ୍ରୀ

note: EE - Estonia
en: Estonia
or: ଇଷ୍ଟୋନିୟା

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
or: ଇଥୋପିୟା

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
or: ଫାଲ୍କଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଦ୍ବୀପ(ମାଲ୍ଭିନାସ)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
or: ଫାରୋ ଦ୍ବୀପ

note: FJ - Fiji
en: Fiji
or: ଫିଜୀ

note: FI - Finland
en: Finland
or: ଫିନଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: FR - France
en: France
or: ଫ୍ରାନ୍ସ

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଗୁଆନା

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପୋଲୀନେସିୟା

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଦେଶଗୁଡ଼ିକ

note: GA - Gabon
en: Gabon
or: ଗାବୋନ

note: GM - Gambia
en: Gambia
or: ଜାମ୍ବିୟା

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
or: ଜର୍ଜିୟା

note: DE - Germany
en: Germany
or: ଜର୍ମାନୀ

note: GH - Ghana
en: Ghana
or: ଘାନା

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
or: ଜିବ୍ରାଲଟର

note: GR - Greece
en: Greece
or: ଗ୍ରୀସ

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
or: ଗ୍ରୀନଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: GD - Grenada
en: Grenada
or: ଗ୍ରେନେଡା

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
or: ଗୁଆଡେଲୋପ

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
or: ଗୁୟାମ

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
or: ଗ୍ବାଟେମାଲା

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
or: ଗୁୟେର୍ନସୀ

note: GN - Guinea
en: Guinea
or: ଗିନୀ

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
or: ଗିନୀ-ବିସ୍ସାଓ

note: GY - Guyana
en: Guyana
or: ଗୁଆନା

note: HT - Haiti
en: Haiti
or: ହୈତି

note: HN - Honduras
en: Honduras
or: ହୋଣ୍ଡୁରାସ

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
or: ହଙ୍ଗକଙ୍ଗ

note: HU - Hungary
en: Hungary
or: ହଙ୍ଗାରୀ

note: IS - Iceland
en: Iceland
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: IN - India
en: India
or: ଭାରତ

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
or: ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
or: ଇରାନ

note: IQ - Iraq
en: Iraq
or: ଇରାକ

note: IE - Ireland
en: Ireland
or: ଆୟରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
or: ଇସ୍ଲେ ଅଫ ମେନ

note: IL - Israel
en: Israel
or: ଇଜରାଈଲ

note: IT - Italy
en: Italy
or: ଇଟାଲୀ

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
or: ଜାମୈକା

note: JP - Japan
en: Japan
or: ଜାପାନ

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
or: ଜର୍ସୀ

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
or: ଜୋର୍ଡାନ

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
or: କାଜାଖସ୍ତାନ

note: KE - Kenya
en: Kenya
or: କେନିୟା

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
or: କୀରିବତୀ

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
or: କୁୟେତ

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
or: କିର୍ଗିଜସ୍ତାନ

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
or: ଲାଓସ

note: LV - Latvia
en: Latvia
or: ଲାଟଭିୟା

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
or: ଲେବାନୋନ

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
or: ଲେସୋଥୋ

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
or: ଲାଇବେରିୟା

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
or: ଲୀବିୟା

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
or: ଲିଚେନଷ୍ଟେନ

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
or: ଲିଥୁଆନିୟା

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
or: ଲେକ୍ସମ୍ବର୍ଗ

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
or: ମକାଓ

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
or: ମେସିଡୋନିୟା

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
or: ମାଡାଗାସ୍କାର

note: MW - Malawi
en: Malawi
or: ମାଲାଓ୍ବି

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
or: ମାଲେଶିୟା

note: MV - Maldives
en: Maldives
or: ମାଲଦୀଭ

note: ML - Mali
en: Mali
or: ମାଲୀ

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
or: ମାଲଟା

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
or: ମାର୍ଶଲ ଦ୍ବୀପ

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
or: ମାର୍ଟିନୀକ

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
or: ମାରୀଟୋନିୟା

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
or: ମରୀଶସ

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
or: ମାୟୋତ

note: MX - Mexico
en: Mexico
or: ମେକ୍ସିକୋ

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
or: ମାଇକ୍ରୋନେସିୟା

note: MD - Moldova
en: Moldova
or: ମାଲଡୋବା

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
or: ମୋନାକୋ

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
or: ମଙ୍ଗୋଲିୟା

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
or: ମୋଣ୍ଟେନେଗ୍ରୋ

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
or: ମୋଣ୍ଟସେରେଟ

note: MA - Morocco
en: Morocco
or: ମୋରକ୍କୋ

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
or: ମୋଜାମ୍ବିକ

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
or: ମିୟାନମାର

note: NA - Namibia
en: Namibia
or: ନାମୀବିୟା

note: NR - Nauru
en: Nauru
or: ନୌରୁ

note: NP - Nepal
en: Nepal
or: ନେପାଳ

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
or: ନେଦରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
or: ନେଦରଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଇଣ୍ଟାଇଲସ୍

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
or: ନ୍ଯୁ କାଲେଡୋନିୟା

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
or: ନ୍ଯୁଜୀଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
or: ନିକାରାଗୁଆ

note: NE - Niger
en: Niger
or: ନାଇଜର

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
or: ନିଈଜୀରିୟା

note: NU - Niue
en: Niue
or: ନାଇ

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
or: ନୋର୍ଫକ ଦ୍ବୀପ

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
or: ଉତ୍ତର କୋରୀୟା

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
or: ଉତ୍ତରୀୟ ମାରୀୟାନା ଦ୍ବୀପ

note: NO - Norway
en: Norway
or: ନରଓ୍ବେ

note: OM - Oman
en: Oman
or: ଓମାନ

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
or: ପାକିସ୍ତାନ

note: PW - Palau
en: Palau
or: ପଲାଊ

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
or: ପାସେଷ୍ଟାନିଆନ ପ୍ରଦେଶ

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
or: ପାନାମା

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
or: ପାପୁଆ ନ୍ଯୁ ଗିନୀ

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
or: ପାରାଗ୍ବେ

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
or: ପେରୁ

note: PH - Philippines
en: Philippines
or: ଫିଲିପୀନ୍ସ

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
or: ପିଟକେନ

note: PL - Poland
en: Poland
or: ପୋଲାଣ୍ଡ

note: PT - Portugal
en: Portugal
or: ପର୍ତୁଗାଲ

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
or: ପର୍ତୁ ରିକୋ

note: QA - Qatar
en: Qatar
or: କତାର

note: RO - Romania
en: Romania
or: ରୋମାନୀୟା

note: RU - Russian Federation
en: Russia
or: ରୁଷ

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
or: ରଓ୍ବାଣ୍ଡା

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
or: ରିୟୁନିୟନ

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
or: ସେଣ୍ଟ ବାର୍ଥେଲେମୀ

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
or: ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
or: ସେଣ୍ଟ କିଟ୍ସ ଏବଂ ନେଭିସ

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
or: ସେଣ୍ଟ ଲୁସିୟା

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
or: ସେଣ୍ଟ ମାର୍ଟୀନ

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
or: ସେଣ୍ଟ ପିୟେରୀ ଏବଂ ମିକ୍ବୀଲୋନ

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
or: ସେଣ୍ଟ ଭିନସେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରେନେଡିସ

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
or: ସାମୋଆ

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
or: ସାନ ମେରିନୋ

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
or: ସାଓ ଟୋମ ଏବଂ ପ୍ରିନସୀପ

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
or: ସାଉଦୀ ଆରବ

note: SN - Senegal
en: Senegal
or: ସେନେଗାଲ

note: RS - Serbia
en: Serbia
or: ସର୍ବିଆ

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
or: ସେଶେଲସ୍

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
or: ସିୟେରା ଲିୟୋନ

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
or: ସିଙ୍ଗାପୋର

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
or: ସ୍ଲୋଭାକିୟା

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
or: ସ୍ଲୋଭେନୀୟା

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
or: ସୋଲୋମୋନ ଦ୍ବୀପ

note: SO - Somalia
en: Somalia
or: ସୋମାଲିୟା

note: ZA - South Africa
en: South Africa
or: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
or: ଦକ୍ଷିଣ ଜାର୍ଜିୟା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ସେଣ୍ଡୱିଚ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
or: ଦକ୍ଷିଣ କୋରୀୟା

note: ES - Spain
en: Spain
or: ସ୍ପେନ

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
or: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା

note: SD - Sudan
en: Sudan
or: ସୂଡାନ

note: SR - Suriname
en: Suriname
or: ସୂରୀନାମ

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
or: ଭାଲବର୍ଗ ଏବଂ ଜାନ ମାଏନ

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
or: ସ୍ବାଜୀଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: SE - Sweden
en: Sweden
or: ସ୍ବୀଡେନ

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
or: ସ୍ବିଜରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
or: ସୀରିୟା

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
or: ତାଈଓ୍ବାନ

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
or: ତାଜୀକିସ୍ତାନ

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
or: ତାଞ୍ଜେରୀୟା

note: TH - Thailand
en: Thailand
or: ଥାଇଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
or: ଟିମୋର-ଲେସତେ

note: TG - Togo
en: Togo
or: ଟୋଗୋ

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
or: ଟକେଲାଉ

note: TO - Tonga
en: Tonga
or: ଟୋଙ୍ଗା

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
or: ତ୍ରିନିଦାଦ ଏବଂ ଟୋବାଗୋ

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
or: ଟ୍ଯୁନୀଶିୟା

note: TR - Turkey
en: Turkey
or: ତୁର୍କୀ

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
or: ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
or: ତୁର୍କ ଏବଂ କୈକୋସ ଦ୍ବୀପ

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
or: ତୁଭାଲୂ

note: UG - Uganda
en: Uganda
or: ୟୁଗାଣ୍ଡା

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
or: ୟୁକ୍ରେନ

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
or: ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
or: ଯୁକ୍ତ ରାଜ୍ଯ

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
or: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
or: ଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମାଈନର ଆଓଟଲେୟିଙ୍ଗ ଦ୍ବୀପ

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
or: ଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭିରଜିନ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
or: ଉରୁଗ୍ବେ

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
or: ଉଜବେକିସ୍ତାନ

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
or: ଭାନେତୁ

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
or: ଭାଟିକାନ ସିଟୀ

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
or: ଭେନେଜୁଏଲା

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
or: ଭିୟେତନାମ

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
or: ୱାଲିସ ଏବଂ ଫୁତୁନା

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
or: ପଶ୍ଚିମୀ ସାହାରା

note: YE - Yemen
en: Yemen
or: ୟମେନ

note: ZM - Zambia
en: Zambia
or: ଜାମ୍ବିୟା

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
or: ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
or: ଆଲାଣ୍ଡ ଦ୍ବୀପ

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
or: ପଶ୍ଚିମି କୋଙ୍ଗୋ

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
or: ପୂର୍ବୀ କୋଙ୍ଗୋ

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
or: ପାଲମାର ଷ୍ଟେସନ (ଚିଲି ସମୟ)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
or: ରୋଥେରା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଷ୍ଟେସନ

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
or: ଶୋୱା ଷ୍ଟେସନ

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
or: ମାଵସନ ଷ୍ଟେସନ

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
or: ଵୋସତକ ଷ୍ଟେସନ

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
or: ଡ଼େଭିସ ଷ୍ଟେସନ

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
or: କେସେ ଷ୍ଟେସନ (ପଶ୍ଚିମୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମୟ)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
or: ଡମୋଣ୍ଟ ଡ'ଉରଭିଲେ ଷ୍ଟେସନ

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
or: ମାକ ମୁରଡୋ ଷ୍ଟେସନ (ନ୍ୟୁ ଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସମୟ)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
or: ଆମୁଣ୍ଡସେନ-ସ୍କଟ ଦକ୍ଷିଣ ମେରୁ ଷ୍ଟେସନ (ନ୍ୟୁ ଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସମୟ)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
or: ପଶ୍ଚିମୀ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସମୟ

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
or: ମଧ୍ଯ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସମୟ

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
or: ପୂର୍ବି ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ସମୟ

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
or: ପୂର୍ବି କାଜାଖସ୍ତାନ

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
or: ପଶ୍ଚିମି କାଜାଖସ୍ତାନ

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
or: ପୂର୍ବି ମଙ୍ଗୋଲିୟା

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
or: ପଶ୍ଚିମି ମଙ୍ଗୋଲିୟା

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
or: ମଧ୍ଯ ମଙ୍ଗୋଲିୟା

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
or: ଡେନମାର୍କଶୋନ

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
or: ପଶ୍ଚିମୀ ଗ୍ରୀନଲ୍ୟାଣ୍ଡ

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
or: ପୂର୍ବି ଗ୍ରୀନଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
or: ଥ୍ଯୁଲ AFB

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
or: ଆଟଲାଣ୍ଟିକ ସମୟ

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
or: ପଶ୍ଚିମୀ ସମୟ

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
or: ମଧ୍ଯ ପଶ୍ଚିମୀ ସମୟ

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
or: ମଧ୍ଯ ସମୟ (ସାଉଥ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
or: ମଧ୍ଯ ସମୟ (ୟାଙ୍କୋୱିନା, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
or: ମଧ୍ଯ ସମୟ (ଉତ୍ତରୀୟ ପ୍ରଦେଶ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
or: ପୂର୍ବି ସମୟ (ତାସମାନିଆ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
or: ପୂର୍ବି ସମୟ (ଭିକ୍ଟୋରିଆ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
or: ପୂର୍ବି ସମୟ (ନ୍ଯୁ ସାଉଥ ୱେଲସ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
or: ପୂର୍ବି ସମୟ (କ୍ୟୁନସଲ୍ୟାଣ୍ଡ)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
or: ଲର୍ଡ ହାଵ ଦ୍ବୀପ

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
or: ତାହିତି / ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ବୀପ

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
or: ମାର୍କ୍ୟୁସାସ ଦ୍ବୀପ

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
or: ଗେମ୍ବିଏର ଦ୍ବୀପ

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
or: ଗିଲବର୍ଟ ଦ୍ବୀପ

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
or: ଫୋଏନିକ୍ସ ଦ୍ବୀପ

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
or: ଲାଇନ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
or: ପୋନପେଇ / କୋସରାଏ

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
or: ୟାପ / ଚୁକ

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
or: ମେନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନ୍ଯୁଜୀଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
or: ଚାଥାମ ଦ୍ବୀପ

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
or: ଜନଷେଟୋନ ଆତୋଲ (ହାୱାଇ ସମୟ)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
or: ମିଡୱେ ଏତଲ (ସାମୋଆ ସମୟ)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
or: ଓ୍ବେକ ଦ୍ବୀପ

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
or: ତୋକାଣ୍ଟିନସ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
or: ବାହିଆ

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
or: ଆମାପେ / ପୂର୍ବି ପାରା

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
or: ରୋରାଇମା

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
or: ମାତୋ ଗ୍ରସୋ ଦୋ ସୁଲ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
or: ମାତୋ ଗ୍ରସୋ

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
or: ପଶ୍ଚିମ ଆମାଜନାଜ

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
or: ଆଲାଗାଓସ, ସର୍ଜିପ

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
or: ପୂର୍ବି ଆମାଜୋନାସ

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
or: ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ ଡେ ନୋରୋନହା

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
or: ପଶ୍ଚିମି ପାରା, ରୋଣ୍ଡୋନିଆ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
or: ପାର୍ନାମବୁକୋ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
or: ଅକ୍ରେ

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
or: ବ୍ରାସୀଲିୟା ସମୟ

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
or: ମେନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଚିଲି

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
or: ଇଷ୍ଟର ଦ୍ବୀପ

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
or: ମେନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏକ୍ଯୁଡୋର

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
or: ଗାଲାପାଗୋସ ଦ୍ବୀପପୁଞ୍ଜ

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
or: ଆଜୋରସ

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
or: ମାଡେରା

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
or: ମ୍ୟାନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପର୍ତୁଗାଲ

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
or: କାଲିନିଙ୍ଗ୍ରାଡ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
or: ମୋସ୍କୋ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
or: ସାମରା ସମୟ

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
or: ଇକାଟେରୀନବର୍ଗ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
or: ଓମସ୍କ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
or: କ୍ରାସ୍ନୋୟାର୍ସକ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
or: ଇର୍କୁଟସ୍କ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
or: ୟାକୁଟସ୍କ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
or: ଭ୍ଲାଡିଭୋଷ୍ଟୋକ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
or: ମାଗାଡନ ସମୟ

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
or: କାମଚାଟକା ସମୟ

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
or: କାନାରୀ ଦ୍ବୀପ

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
or: ମ୍ୟାନଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍ପେନ

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
or: ସିଉତା ଏବଂ ମେଲିଆ

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
or: ପ୍ରଶାନ୍ତ ନଗର ସମୟ

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
or: ମାଉଣ୍ଟେନ ସମୟ

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
or: ମାଉଣ୍ଟେନ ସମୟ, DTS ନାହିଁ (ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବି BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
or: ମଧ୍ଯ ସମୟ

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
or: ମଧ୍ଯ ସମୟ, DTS ନାହିଁ (ସାସକାଚେୱାନ)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
or: ପୂର୍ବି ସମୟ

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
or: ପୂର୍ବି ସମୟ, DTS ନାହିଁ (ସାଉଥଏମ୍ପଟନ ଦ୍ୱୀପ, ଇତ୍ୟାଦି)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
or: ଆଟଲାଣ୍ଟିକ ସମୟ, DTS ନାହିଁ (ପୂର୍ବି କ୍ୟୁବେକ)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
or: ନ୍ଯୁଫାଓଣ୍ଡଲ୍ଯାଣ୍ଡ ସମୟ

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
or: ହାୱାଇ-ଏଲ୍ୟୁସିୟାନ (ଏଲ୍ୟୁସିୟାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
or: ହାୱାଇ-ଏଲ୍ୟୁସିୟାନ ସମୟ, DTS ନାହିଁ (ହାୱାଇ)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
or: ଆଲାସ୍କା ସମୟ

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
or: ମାଉଣ୍ଟେନ ସମୟ, DTS ନାହିଁ (ଏରିଜୋନା)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ରାଜଧାନୀ ପରିସର

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
or: ନ୍ଯୁ ସାଉଥ ଓ୍ବେଲ୍ସ

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
or: ଉତ୍ତରୀୟ ପ୍ରଦେଶ

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
or: କୁଇନ୍ସଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
or: ଦକ୍ଷିଣ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
or: ତାସ୍ମାନିୟା

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
or: ଭିକ୍ଟୋରିୟା

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
or: ପଶ୍ଚିମୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
or: ଏଣ୍ଟଵେର୍ପ

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
or: ବ୍ରୁସେଲସ, ଫ୍ଲେମିଶ ଏବଂ ଓ୍ବାଲୂନ ବ୍ରାବାଣ୍ଟ

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
or: ପୂର୍ବୀୟ ଫ୍ଲାଣ୍ଡର୍ସ

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
or: ହେନୁଟ

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
or: ଲିମବର୍ଗ

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
or: ଲିୟେଜ

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
or: ଲେକ୍ସମ୍ବର୍ଗ

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
or: ନାମୁର

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
or: ଓ୍ବେଷ୍ଟ-ଫ୍ଲାଣ୍ଡର୍ସ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
or: ଅକ୍ରା

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
or: ଅଲ୍ଗୋନା

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
or: ଅମାପା

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
or: ଆରିଯୋନା

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
or: ବାହିଆ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
or: କ୍ଲିୟର

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
or: ଡିଷ୍ଟ୍ରିଓ ଫେଡେରାଲ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
or: ଏସ୍ପିରିଟୋ ସାଣ୍ଟୋ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
or: ଗୋୟାସ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
or: ମାରାନହାଓ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
or: ମାତୋ ଗ୍ରୋସୋ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
or: ମାତୋ ଗ୍ରୋସୋ ଦୋ ସୁଲ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
or: ମିନାସ ଗେରାଇଜ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
or: ପାରାନା

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
or: ପାରାୟିବା

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
or: ପାରା

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
or: ପାର୍ନାମ୍ବୁକୋ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
or: ପିଆଉୟି

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
or: ରିଓ ଗ୍ରେନେଡ଼ ଡୋ ନୋର୍ଟ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
or: ରିଓ ଗ୍ରେନେଡ଼ ଡୋ ସୁଲ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
or: ରିୟୋ ଡେ ଜାନୀରୋ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
or: ରୋଣ୍ଡୋନିୟା

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
or: ରୋମାନୀୟା

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
or: ସାନ୍ତା କେଟ୍ରୀନା

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
or: ସେରଗିପ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
or: ସାଓ ପୋଲୋ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
or: ତୋକାଣ୍ଟିସ

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
or: ଅଲବେର୍ଟା

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
or: ବ୍ରିଟିଶ କୋଲମ୍ବିୟା

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
or: ମାନିଟୋବା

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
or: ନ୍ଯୁ ବ୍ରୁନସ୍ବିକ

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
or: ନ୍ଯୁଫାଓଣ୍ଡଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଏବଂ ଲାବ୍ରାଡର

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
or: ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଦେଶ

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
or: ନୋଭା ସ୍କୋଟିୟା

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
or: ନୁନାଭଟ

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
or: ଓଣ୍ଟାରିୟୋ

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
or: ପ୍ରିନ୍ସ ଏଡଓ୍ବାର୍ଡ ଦ୍ବୀପ

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
or: କ୍ଯୁବେକ

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
or: ସାସକେଚବାନ

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
or: ୟୂକୋନ କ୍ଷେତ୍ର

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
or: ଅନହୁଇ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
or: ବେଜିଙ୍ଗ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
or: ଚୋଙ୍ଗକ୍ବିଙ୍ଗ

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
or: ଫୁଜିୟାନ

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
or: ଗାନସୁ

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
or: ଗୁୟାଙ୍ଗଡୋଙ୍ଗ

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
or: ଗୁୟାଙ୍ଗକ୍ସି

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
or: ଗୁଇଝୋଉ

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
or: ହୈନାନ

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
or: ହିଲୋଙ୍ଗଜିୟାଙ୍ଗ

note: A state/province/territory in China
en: Henan
or: ହୁନାନ

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
or: ହୁୟେ

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
or: ହୁନାନ

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
or: ଆଭ୍ଯନ୍ତରୀଣ ମଙ୍ଗୋଲିୟା

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
or: ଜିଆନସୁ

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
or: ଜିଲୀନ

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
or: ଲୁୟାଓନିଙ୍ଗ

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
or: ଶାନକ୍ସି

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
or: ଶାଣ୍ଡୋଙ୍ଗ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
or: ସାଙ୍ଘାଈ

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
or: ଶାନକ୍ସି

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
or: ସିଚୁୟାନ

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
or: ତିୟାଞ୍ଜିନ

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
or: ଜିନଯୀଆଙ୍ଗ

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
or: ୟୁନାନ

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
or: ଝେଜିୟାଙ୍ଗ

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
or: ବାଡେନ-ଓ୍ବର୍ଟେମବର୍ଗ

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
or: ବାଭାରିୟା

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
or: ବର୍ଲିନ

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
or: ବ୍ରାଣ୍ଡେନବର୍ଗ

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
or: ବ୍ରେମେନ

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
or: ହମବର୍ଗ

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
or: ହେସେ

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
or: ଲୋଆର ସେକ୍ସୋନୀ

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
or: ମିକଲେନବର୍ଗ-ପଶ୍ଚିମି ପୋମେରାନୀୟା

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
or: ଉତ୍ତର ରିନେ-ଓ୍ବେଷ୍ଟଫାଲିୟା

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
or: ରାଇନଲ୍ଯାଣ୍ଡ-ପାଲାଟିନେଟ

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
or: ସାରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
or: ସେକ୍ସୋନୀ

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
or: ସେକ୍ସୋନୀ-ଏଲହାଲ୍ଟ

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
or: ସ୍କଲସ୍ବିଗ-ହୋଲଷ୍ଟେନ

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
or: ଥୁରିଙ୍ଗିଆ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
or: ଏଗୁଆସ୍କାଲିଣ୍ଟୋସ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
or: ବାଜା କାଲିଫୋର୍ନିୟା

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
or: ବାଜା କାଲିଫୋର୍ନିୟା ସୁର

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
or: କେମ୍ପିଚୀ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
or: ଚିପାସ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
or: ଚିହୁଆହୁଆ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
or: କାହୁଲ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
or: କୋଲିମା

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
or: ଡିଷ୍ଟ୍ରିତୋ ଫେଡେରାଲ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
or: ଡୁରାଙ୍ଗୋ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
or: ଗୁୟାନାଜା

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
or: ଗ୍ୟୁରେରୋ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
or: ହିଡାଲଗୋ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
or: ଜାଲିସ୍କ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
or: ମିଶୀଗନ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
or: ମେଲୋ

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
or: ମେକ୍ସିକୋ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
or: ନୀୟେରି

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
or: ନୁୟେଭୋ ଲାରେଡୋ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
or: ଓୟେକ୍ସାସା

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
or: ପ୍ବେବ୍ଲା

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
or: କ୍ବେରେଟାରୋ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
or: କ୍ବୀଣ୍ଟେରୋ ସାଣ୍ଟିଆଗୋ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
or: ସାନ ଲୁୟିସ ଡେ ପୋଟୋସି

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
or: ସିଣ୍ଡାଲ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
or: ସୋନୋରା

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
or: ତବାସ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
or: ତାମାଉଲିପାସ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
or: ତାକ୍ଲୋବାନ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
or: ଭିରାକ୍ରୁଜ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
or: ତୁକୁମାନ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
or: ଯାକାଟେକାସ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
or: ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଇଙ୍ଗଲଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
or: ମିଡଲ୍ଯାଣ୍ଡସ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
or: ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଇଂଲଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
or: ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଇଂଲଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
or: ଉତ୍ତରୀୟ ଆୟରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
or: ସ୍କୋଟଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
or: ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଇଂଲଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
or: ଓ୍ବାଲେସ

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
or: ଅଲବାମା

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
or: ଆଲାସ୍କା

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
or: ଆରିଯୋନା

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
or: ଆର୍କାନସାସ୍

note: A state/province/territory in United States
en: California
or: କାଲିଫୋର୍ନିୟା

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
or: କୋଲୋରାଡୋ

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
or: କନୋକ୍ଟିକଟ

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
or: ଡେଲାଓ୍ବେର

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
or: ଡିସ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଅଫ କୋଲମ୍ବିୟଆ

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
or: ଫ୍ଲୋରିଡା

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
or: ଜାର୍ଜିୟା

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
or: ହାଓ୍ବାଈ

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
or: ଇଡାହୋ

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
or: ଇଲିନୋଇସ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
or: ଇଣ୍ଡିୟାନା

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
or: ଆୟଓ୍ବା

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
or: କାଂସାସ

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
or: କେଣ୍ଟୁସ୍କି

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
or: ଲୁସିୟାନା

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
or: ମୈନ

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
or: ମେରୀଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
or: ମେସାଚୁଏଟ୍ସ

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
or: ମିଶୀଗନ

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
or: ମିନୀସୋଟା

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
or: ମିସୀସିପୀ

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
or: ମିସୌରୀ

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
or: ମୋଣ୍ଟାନା

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
or: ନେବ୍ରାସ୍କା

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
or: ନେଭେଦା

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
or: ନ୍ଯୁ ହେମ୍ପଶୈର

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
or: ନ୍ଯୁ ଜର୍ସୀ

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
or: ନ୍ଯୁ ମେକ୍ସିକୋ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
or: ନ୍ଯୁ-ୟର୍କ

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
or: ଉତ୍ତର କାରୋଲୀନା

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
or: ଉତ୍ତର ଡେକୋଟା

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
or: ଓହିୟୋ

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
or: ଓକଲାହୋମା

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
or: ଔରେଗନ

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
or: ପେନସିଲଭେନିୟା

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
or: ରୋଡ ଦ୍ବୀପ

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
or: ଦକ୍ଷିଣ କାରୋଲୀନା

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
or: ଦକ୍ଷିଣ ଡେକୋଟା

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
or: ଟେନେସୀ

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
or: ଟେକ୍ସାସ

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
or: ଉଟାହ

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
or: ଭେର୍ମୋଣ୍ଟ

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
or: ଭର୍ଜିନିୟା

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
or: ୱାଶିଙ୍ଗଟନ

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
or: ପଶ୍ଚିମା ଭର୍ଜିନିୟା

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
or: ଓ୍ବିସ୍କୋନସିନ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
or: ୱୋମିଙ୍ଗ

note: A city in Afghanistan
en: Herat
or: ହେରାଟ

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
or: କାବୁଲ

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
or: ତିରାନା

note: A city in Algeria
en: Adrar
or: ଅଦରାର

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
or: ଏଙ୍ଗାର୍ସ

note: A city in Algeria
en: Annaba
or: ଅନ୍ନାବା

note: A city in Algeria
en: Batna
or: ବାଟନା

note: A city in Algeria
en: Bechar
or: ବୈଚାର

note: A city in Algeria
en: Bejaia
or: ବେଜାଇୟା

note: A city in Algeria
en: Berriane
or: ବେରିଆନ

note: A city in Algeria
en: Biskra
or: ବିସ୍କାରା

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
or: ବୌ-ସାଦା

note: A city in Algeria
en: Chlef
or: ଚେଲ୍ଫ

note: A city in Algeria
en: Constantine
or: କୋନଷ୍ଟାନଟାଇନ

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
or: ଡାର-ଇଲ-ବିଏଡା

note: A city in Algeria
en: Djanet
or: ଜାନେଟ

note: A city in Algeria
en: El Golea
or: ଅଲ ଗୋଲିଆ

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
or: ଘାର୍ଡାଇୟା

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
or: ହାସି-ମେସୁଡ

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
or: ଇନ ଅମେନାସ

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
or: ଇନ-ସଲାଲାହ

note: A city in Algeria
en: Illizi
or: ଇଲୀଜି

note: A city in Algeria
en: Jijel
or: ଜିଜେଲ

note: A city in Algeria
en: Laghouat
or: ଲାଫୁୟାଟ

note: A city in Algeria
en: Mascara
or: ମାସକାରା

note: A city in Algeria
en: Oran
or: ଓରାନ

note: A city in Algeria
en: Ouargla
or: ଓର୍ଗଲା

note: A city in Algeria
en: Setif
or: ସେଟିଫ

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
or: ସିଦି ଆମରାନ

note: A city in Algeria
en: Sidi Bel Abbes
or: ସିଦି ବେଲ ଏବେସ

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
or: ତାମାନରାସେଟ

note: A city in Algeria
en: Tebessa
or: ତେବିସା

note: A city in Algeria
en: Tiaret
or: ତିୟାରେତ

note: A city in Algeria
en: Timimoun
or: ତିମିମୌନ

note: A city in Algeria
en: Tindouf
or: ତିଣ୍ଡୁଫ

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
or: ଟ୍ଲେମସେନ

note: A city in Algeria
en: Touggourt
or: ଟୌଗୋର୍ଟ

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
or: ପାଗୋ ପାଗୋ

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
or: ଦା ଭେଲି

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
or: ପିଞ୍ଚେର କ୍ରୀକ

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
or: ସେଣ୍ଟ ଜୋନ

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
or: ବ୍ଯୁନୋଶ ଆୟର୍ସ

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
or: କୋମୋଡୋରୋ ରିଭାଡେଭିୟା

note: A city in Argentina
en: Corrientes
or: କୋରିଣ୍ଟେସ

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
or: କର୍ଡୋବା

note: A city in Argentina
en: El Palomar
or: ଅଲ ପାଲୋମାର

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
or: ଏଯିଜା

note: A city in Argentina
en: Formosa
or: ଫୋର୍ମୋସା

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
or: ମାର ଡେଲ ପ୍ଲାଟା

note: A city in Argentina
en: Mendoza
or: ମିଣ୍ଡୋଜା

note: A city in Argentina
en: Neuquén
or: ନ୍ଯୁକ୍ବୀନ

note: A city in Argentina
en: Posadas
or: ପୋସାଡାସ

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
or: ଈଗୁୟାଜୁ

note: A city in Argentina
en: Reconquista
or: ରେକୋନକ୍ବୀଷ୍ଟା

note: A city in Argentina
en: Resistencia
or: ରେଜିଷ୍ଟେନସିୟା

note: A city in Argentina
en: Rosario
or: ରୋସାରିୟୋ

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
or: ରିଓ ଗାଲେଗୋସ

note: A city in Argentina
en: Río Grande
or: ରିଓ ଗ୍ରେଣ୍ଡ

note: A city in Argentina
en: Salta
or: ସଲଟା

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
or: ସାନ କାର୍ଲୋସ ଡେ ବେରିଲୋଚ

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
or: ସାନ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
or: ସାନ ସାଲଭାଡ଼ର ଡେ ଜୁଜୁଏ

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
or: ଉସୁଆୟିଆ

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
or: ୟେରେଭାନ

note: A city in Aruba
en: Camacuri
or: କାମିରି

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
or: ଓରେଞଷଜେଷ୍ଟାର୍ଡ

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
or: ଏଡୀଲେଡ

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
or: ଏଲିସ ଝରଣା

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
or: ବ୍ରିସବେନ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
or: ବ୍ରୁମ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
or: ବୁଲ୍ସବ୍ରୁକ

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
or: କୈର୍ନସ

note: The capital of Australia
en: Canberra
or: କାନବେରା

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
or: କୁଲାଙ୍ଗେଟା

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
or: ଡାରଓ୍ବିନ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
or: ଦୁବୋ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
or: ବଣ ପାହାଡ଼

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
or: ହୋବାର୍ଟ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
or: କାଲ୍ଗୋରଲୀ

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
or: କାଥେରିନ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
or: କୁନୁନୂରା

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
or: ଲାର

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
or: ଲାଉନସେଷ୍ଟନ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
or: ଲିୟରମାଉଥ

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
or: ମେଲବର୍ଣ୍ଣ

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
or: ମାଉଣ୍ଟ ଇସା

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
or: ପର୍ଥ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
or: ରିଚମୋଣ୍ଡ

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
or: ରୋଖାମ୍ପଟୋନ

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
or: ପିଟରବୋରୋ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
or: ସିଡନୀ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
or: ତାମଓ୍ବର୍ଥ

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
or: ଟାଉନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
or: ବୁମେରା

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
or: ଏଜେନ ଇମ ଇନ୍ନସ୍ତାଲ

note: A city in Austria
en: Graz
or: ଗ୍ରେଜ

note: A city in Austria
en: Hohenems
or: ହୋହେନେମ୍ସ

note: A city in Austria
en: Innsbruck
or: ଇନ୍ସବ୍ରୁକ

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
or: କ୍ଲାଗେନଫର୍ଟ

note: A city in Austria
en: Linz
or: ଲିଞ୍ଜ

note: A city in Austria
en: Salzburg
or: ସାଲଜବର୍ଗ

note: A city in Austria
en: Teesdorf
or: ତୀସଡୋର୍ଫ

note: A city in Austria
en: Tulln
or: ଟୁଲିନ

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
or: ଭିନ୍ନା

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
or: ଓ୍ବିନର ନ୍ଯୁଷ୍ଟାଡ

note: A city in Austria
en: Zell am See
or: ଜେଲ ଏମ ସୀ

note: A city in Austria
en: Zeltweg
or: ଯେଲଟଓ୍ବେଗ

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
or: ବାକୁ

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
or: ଗ୍ଯାଙ୍କା

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
or: ଫ୍ରୀପୋର୍ଟ

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
or: ନାଶାଉ

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
or: ଅଲ ଓଦେଦ

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
or: ମାନାମା

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
or: ଚିତାଗୋଙ୍ଗ

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
or: ଢାକା

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
or: ଶୋଲାପୁର

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
or: ବ୍ରୀଜଟାଉନ

note: A city in Barbados
en: Paragon
or: ପାରାନା

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
or: ବ୍ରିଷ୍ଟ

note: A city in Belarus
en: Homyel'
or: ଗୋମେଲ

note: A city in Belarus
en: Hrodna
or: ହୁରୋନ

note: The capital of Belarus
en: Minsk
or: ମିନସ୍କ

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
or: ଭାଟେବସ୍କ

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
or: ଏଣ୍ଟଵର୍ପ

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
or: ବ୍ଯୁଭେଚେନ

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
or: ବିଜେର୍ଟ

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
or: ରୁଜେଲ

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
or: ଚାଇଭ୍ରେସ

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
or: ଏଲସେନବର୍ନ

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
or: ଫ୍ଲୋରେନେସ

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
or: ବୋସେମ୍ବେଲେ

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
or: କ୍ଳେଇନେ ବ୍ରୋଗେଲ

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
or: କିକ୍ସିଜଡେ

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
or: ଓଷ୍ଟେଣ୍ଡ

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
or: ସ୍କାଫେନ

note: A city in Belize
en: Belize City
or: ବେଲିଜ ନଗର

note: A city in Benin
en: Cotonou
or: କଟୋନୌ

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
or: ପୋର୍ତୋ-ନୋଭୋ

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
or: ହାମିଲଟନ

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
or: ସେଣ୍ଟ ଜର୍ଜ

note: A city in Bolivia
en: Camiri
or: କାମିରି

note: A city in Bolivia
en: Cobija
or: କୋବିଜା

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
or: କୋଚାବାମ୍ବା

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
or: କଂସେପ୍ସିଓନ

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
or: ଲା ପାଜ

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
or: ମାଗଡାଲେନା

note: A city in Bolivia
en: Oruro
or: ଓରୁରୋ

note: A city in Bolivia
en: Potosí
or: ପୋଟୋସି

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
or: ପର୍ତୁ ସ୍ବାରେଜ

note: A city in Bolivia
en: Reyes
or: ରିୟେସ

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
or: ରିବେରାଲଟା

note: A city in Bolivia
en: Roboré
or: ରବୋରେ

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
or: ରୁରେନାବାକ

note: A city in Bolivia
en: San Borja
or: ସାନ ବୋର୍ଜା

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
or: ସାନ ଇଗ୍ନାସିୟୋ ଡେ ଭେଲାସ୍କୋ

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
or: ସାନ ଜୋକ୍ବୀନ

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
or: ସାନ ଜୋସ ଡେ ଚିକ୍ବୀଟୋସ

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
or: ସାନ୍ତା ଆନା ଡେ ୟାକୁମା

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
or: ସାନ୍ତା କ୍ରୁଜ

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
or: ସୁକ୍ରେ

note: A city in Bolivia
en: Tarija
or: ତାରିଜା

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
or: ତ୍ରିନୀଦାଦ

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
or: ଭିଲ୍ଲାମୋଣ୍ଟେସ

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
or: ଭିରୁ ଭିରୁ

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
or: ୟାକ୍ଯୁଈବା

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
or: ବଞ୍ଜା ଲୁକା

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
or: ମୋଷ୍ଟାର

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
or: ସାରାଜେଭୋ

note: A city in Botswana
en: Francistown
or: ଫ୍ରାନସିସଟାଉନ

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
or: ଗାବୋନ

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
or: ଘାଞ୍ଜି

note: A city in Botswana
en: Kasane
or: କାସେନ

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
or: ଲେଟ୍ଲାକାନେ

note: A city in Botswana
en: Lokerane
or: ଲାରାୟିନ

note: A city in Botswana
en: Maun
or: ମାଉନ

note: A city in Botswana
en: Mochudi
or: ମୋଚୁଦି

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
or: ସେଲିବୀ ଫିକୱେ

note: A city in Botswana
en: Tshabong
or: ସାବୋଙ୍ଗ

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
or: ଅଲଟା ଫ୍ଲୋରେଷ୍ଟା

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
or: ଅଲଟାମୀରା

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
or: ଅନାପୋଲିସ

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
or: ଅରାକାଜୁ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
or: ବର୍ବାସିନା

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
or: ବାରା ଡୋ ଗାର୍କାସ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
or: ବୌରୁ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
or: ବେଲୋ ହୋରିଜୋଣ୍ଟେ

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
or: ବେଲେମ

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
or: ବୋଆ ଭିସ୍ତା

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
or: ବୋମ ଜୀଜସ ଦା ଲାପା

note: The capital of Brazil
en: Brasília
or: ବ୍ରାସୀଲିୟା

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
or: ଚାଚିମ୍ବୋ

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
or: କେମ୍ପିନା ଗ୍ରେଣ୍ଡ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
or: କେମ୍ପିନାସ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
or: କେମ୍ପୋ ଗ୍ରାଣ୍ଡେ

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
or: କାମ୍ପୋସ

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
or: କୋନ୍ସିକାଓ ଡୋ ଆରାଗୁଇୟା

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
or: କୋରୁମ୍ବା

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
or: କ୍ରୁଜେରୋ ଡୋ ସୁଲ

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
or: କ୍ଯୁଏବା

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
or: କ୍ଯୁରିଟିବା

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
or: ଫ୍ଲୋରୀୟାନୋପୋଲିସ

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
or: ଫର୍ଟଲେଜା

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
or: ଫୋଜ ଡୋ ଇଗୁଆକୁ

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
or: ଗୋଇଆନୀୟା

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
or: ଗୁୟାରାଟିଙ୍ଗଗୁୟେଟା

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
or: ଗୁୟାରୁଲହୋସ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
or: ଇଲେହୁୟେସ

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
or: ଇମ୍ପେରାଟ୍ରୀଜ

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
or: ଇଟାଇଟୁବା

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
or: ଜାକାରୀକାଙ୍ଗା

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
or: ଜୋଆ ପେସୋଆ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
or: ଜୁୟିଜ ଡେ ଫୋରା

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
or: ଲଣ୍ଡ୍ରୀନା

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
or: ମ୍ଯାସୀୟୋ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
or: ମାନାଉସ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
or: ମାନିକୋର

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
or: ମାରବା

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
or: ମାରିଙ୍ଗା

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
or: ମୋଣ୍ଟେସ କ୍ଲାରୋସ

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
or: ମସୋରୋ

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
or: ନାଟାଲ

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
or: ଓୟିପୋକ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
or: ପାଲ୍ମେର

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
or: ପାର୍ନାୟିବା

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
or: ପାଉଲୋ ଆଫୋନସୋ

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
or: ପେଲୋଟାସ

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
or: ପିଟ୍ରୋଲିନା

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
or: ପିରାସୁନୁଙ୍ଗା

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
or: ଲା ଗ୍ରେଣ୍ଡ

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
or: ପୋଣ୍ଟା ପୋରା

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
or: ପୋର୍ଟୋ ଆଲେଗ୍ରୀ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
or: ପୋକୋସ ଡି କାଲଡାସ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
or: ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ପ୍ରୁଡେଣ୍ଟ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
or: ପୋର୍ଟୋ ସେଗୁରୋ

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
or: ପୋର୍ଟୋ ଭେଲହୋ

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
or: ରେକିଫେ

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
or: ରିୟୋ ବ୍ରାଙ୍କୋ

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
or: ରିୟୋ ଡେ ଜାନୀରୋ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
or: ସାଲଭାଡୋର

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
or: ସାନ୍ତା ମାରିୟା

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
or: ସାନ୍ତାରେମ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
or: ସାନ୍ତୋଷ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
or: ସାଓ ଫେଲିକ୍ସ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
or: ସାଓ ଗାବ୍ରିଏଲ

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
or: ସାଓ ଜୋସ ଡୋସ କେମ୍ପୋସ

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
or: ସାଓ ଲୁୟିସ

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
or: ସାଓ ପୋଲୋ

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
or: ସାଓ ପେଡ୍ରୋ ଡା ଆଲଡୀୟା

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
or: ତାରୌକା

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
or: ତେଫି

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
or: ତେରେସିନା

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
or: ତୁକୁରୂୟି

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
or: ୟୁବେରାବା

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
or: ୟୁବେରଲାଣ୍ଡିୟା

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
or: ଉରୁଗ୍ବାଇନା

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
or: ଭିଲା ଡସ ରେମେଡିଓ

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
or: ଭିଲହେନା

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
or: ଭିଟୋରୀୟା

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
or: ଭିଟୋରୀୟା ଡା କୋନକ୍ବିଷ୍ଟା

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
or: ରୋଡ ସହର

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
or: ଥି ମିଲି

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
or: ବନ୍ଦର ସେରି ବେଗାୱାନ

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
or: ବୁର୍ଗାସ

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
or: ଗୋର୍ନା ଓରୀୟାହୋଭିଟଜା

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
or: ପ୍ଲୋଭଡିଜ

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
or: ସୋଫିଆ

note: A city in Bulgaria
en: Varna
or: ଭାର୍ନା

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
or: ଓଗାଡୋଗ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
or: ବୁଜୁମବୁରା

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
or: ଫୋମ ପେନ

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
or: ସୀମରିପ

note: A city in Cameroon
en: Douala
or: ଡ୍ୱାଲା

note: A city in Cameroon
en: Garoua
or: ଗୋରୋଓ୍ବା

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
or: ଗାଉଣ୍ଡାରେ

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
or: ୟାଓଣ୍ଡେ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
or: ଅବୋଟ୍ସଫୋର୍ଡ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
or: ଅଗାସିଜ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
or: ଅକ୍ଲାଭିକ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
or: ଆଲିସନ ବନ୍ଦର

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
or: ଆଲ୍ଟା ହ୍ରଦ

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
or: ଅମିକ୍କୀ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
or: ଆର୍ଜେଣ୍ଟିୟା

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
or: ଅର୍ଭିୟାଟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
or: ଏସୀନିବୋଇୟା

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
or: ବାଗୋଟଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
or: ବୈୟେ କୋମିୟୋ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
or: ବୈୟେ-ସେଣ୍ଟ-କ୍ଯାଥରିନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-de-la-Trinité
or: ବୈୟେ-ଡେ-ଲା-ତ୍ରିନାଇଟ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
or: ବାକେର ହ୍ରଦ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
or: ବାଲଡୋନେଲ

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
or: ବାନକ୍ରୋଫ୍ଟ

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
or: ବାନଫ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
or: ବାଥୁର୍ଷ୍ଟ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
or: ବେ ସେଣ୍ଟ ଲୋରେନ୍ସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
or: ବୋର୍ଡମୋର

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
or: ବ୍ଯୁସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
or: ବ୍ଯୁଫୋର୍ଟ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
or: ବାର ହାର୍ବର

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
or: ବେଡଫୋର୍ଡ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
or: ବେଲା କୂଲା

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
or: ବର୍ଲିନ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
or: ବେରେନ୍ସ ନଦୀ

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
or: ବେର୍ଗେନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
or: ବ୍ଲାଙ୍କ ସାବଲୋନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
or: ନୀଳ ନଦୀ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
or: ବୋଟ ବେସିନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
or: ବୋର୍ଡେନ

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
or: ବୋ ଦ୍ବୀପ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
or: ବ୍ରାଣ୍ଡୋନ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
or: ବ୍ରୋଡଭ୍ଯୁ

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
or: ବ୍ରୁକ୍ସ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
or: ବଫାଲୋ ନାରୋଜ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
or: ବର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
or: ବର୍ନସ ଦ୍ରଦ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
or: ବୁରଓ୍ବାଶ ଲ୍ଯାଣ୍ଡିଙ୍ଗ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
or: କାଲେଡୋନିୟା

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
or: କାଲଗାରୀ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
or: କେମ୍ବ୍ରିଜ ଉପସାଗର

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
or: କାମ୍ପବେଲ ନଦୀ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
or: କୈର୍ନସ

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
or: କାଣ୍ଟୋନ-ବେଗିନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
or: କେପ ଚାଟ

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
or: କାପୋ-ଓକ୍ସ-ମେଲେ

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
or: କେପ କୁଭ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
or: କେପ ଡୋରସେଟ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
or: କେପ ଡାୟେର

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
or: କେପ ପେରୀ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
or: କେପ ରେସ

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
or: କାର୍ଡଷ୍ଟୋନ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
or: କାରିବୋଉ ଦ୍ବୀପ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
or: କାରମାକ୍ସ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
or: କାର୍ମାନ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
or: କାର୍ଟରାଇଟ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
or: କାସଲେଗାର

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
or: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପାଟ୍ରିସିଆ

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
or: ଚାପ୍ଲେଆଉ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
or: ଚାର୍ଲୋଟଟାଉନ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
or: ଚେଷ୍ଟରଫିଲଡ ଇନଲେଟ

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
or: ଚିବୋଗାମୌ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
or: ଚର୍ଚ୍ଚିଲ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
or: ଚେଟିକେମ୍ପ

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
or: କ୍ଲାରେସହୋମ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
or: କ୍ଳିଣ୍ଟନ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
or: କ୍ଳାଇଡ ନଦୀ

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
or: କୋବୋର୍ଗ

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
or: ଶୀତଳ ହ୍ରଦ

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
or: କୋଲମେନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
or: କୋଲିଙ୍ଗଉଡ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
or: କୋମୋକ୍ସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
or: କୌପେଲ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
or: କୋରଲ ବନ୍ଦର

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
or: କରୋନେଶନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
or: କ୍ରେନବ୍ରୁକ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
or: କ୍ରେଷ୍ଟୋନ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
or: ଡାଉଫିନ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
or: ଡାଉସନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
or: ଡିଜ ହ୍ରଦ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
or: ଡିୟର ହ୍ରଦ

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
or: ଦିଲ୍ଲୀ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
or: ଡିଙ୍ଗୱାଲ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
or: ଡିପର ହାର୍ବର

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
or: ଡ୍ରୁମହେଲର

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
or: ଡ୍ରୀଡେନ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Délįne
or: ଡେଲିନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
or: ଇୟାର୍ଲଟନ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
or: ପୂର୍ବୀୟ ଫ୍ଲାଣ୍ଡର୍ସ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
or: ଇଷ୍ଟୋନ

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
or: ଇଡମୋଣ୍ଟୋନ

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
or: ଏଡସନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
or: ଏଲିଓଟ ହ୍ରଦ

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
or: ଅଲମୀରା

note: A city in Alberta in Canada
en: Embarras Portage
or: ଏମ୍ବାରାସ ପୋର୍ଟେଜ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
or: ଏଙ୍ଗଲୀ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
or: ଇନ୍ନାଡାଇ

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
or: ଇରୀଉ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
or: ଏସ୍କୀମାଲ୍ଟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
or: ଇଷ୍ଟେଭାନ

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
or: ଇସ୍ଥର

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
or: ୟୁରେକା

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
or: ଫେରୋଲ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
or: ଫ୍ଲିନ ଫ୍ଲୋନ

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
or: ଫର୍ଟ ଚିପେୟାନ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
or: ଫର୍ଟ ଗୁଡ ହୋପ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
or: ଫର୍ଟ ଗ୍ରାହାମ

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
or: ଫର୍ଟ ମେକମୁରେ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
or: ଫର୍ଟ ନେଲସନ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
or: ଫର୍ଟ ପ୍ରୋଭିଡେନ୍ସ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
or: ଫର୍ଟ ସିମ୍ପସନ

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
or: ଫର୍ଟ ସ୍ମିଥ

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
or: ଫର୍ଟ-ରୁପେଟ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
or: ଫ୍ରେଡ୍ରିକଟନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Front of Escott
or: ଏସ୍କୋଟର ସାମ୍ନା

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
or: ଗେବ୍ରିଓଲା

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
or: ଗେଜଟାଉନ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
or: ଗୈଣ୍ଡର

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
or: ଗାସ୍ପେ

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
or: ଗାଟିନୀଉ

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
or: ଗେରାଲ୍ଡଟନ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
or: ଗୀଲାମ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
or: ଗିମଲୀ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
or: ଜୋଆ ହେଭେନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
or: ଗୋଡେରୀଚ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
or: ଗୋଲଡେନ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
or: ଗୁଜ ଉପସାଗର

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
or: ଗୋର ଉପସାଗର

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରେପିଡ୍ସ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ-ଇଟାଙ୍ଗ

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡେ ପ୍ରେଇରୀ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
or: ଗ୍ରୀନଉଡ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
or: ହେନ୍ସ ଜଙ୍କସନ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
or: ହେଲିଫେକ୍ସ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
or: ହଳ ବେଳାଭୂମି

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
or: ହାଲୋୱେଲ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
or: ହାମିଲଟନ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
or: ହାର୍ବର ଉପକୂଳ

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
or: ହେରିଙ୍ଗଟନ ହାର୍ବର

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
or: ହାବ୍ରେ-ସେଣ୍ଟ-ପିୟେରୀ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
or: ହେ ନଦୀ

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
or: ହେବ୍ରୋନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
or: ବ୍ଯରୋନ ଉପସାଗର

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
or: ବ୍ରୁହତ ସ୍ତର

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
or: ହୋଲବର୍ଗ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
or: କୋଲମେନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
or: ହୋପ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
or: ହୋପଡେଲ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
or: ଈଗଲୁଲିକ

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
or: ଇନୁଜୁୟାର୍କ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
or: ଇନୁଭିକ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
or: ଇକାଲୁଇଟ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡ ହ୍ରଦ

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
or: ଇନୁଭିକ

note: A city in Quebec in Canada
en: Jacques-Cartier
or: ଭାଲକାର୍ଟୀର

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
or: ଜେସ୍ପର

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
or: ଜୋନକ୍ବୀରେ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
or: କାମଲୁପ୍ସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
or: କାପୁସ୍କାସିଙ୍ଗ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
or: କେଲୋନା

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
or: କେନୋରା

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
or: କେଣ୍ଟଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
or: କିଣ୍ଡାର୍ସଲେ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
or: କିଙ୍ଗଷ୍ଟନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
or: କୋଟା

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
or: କୁପାରୁକ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugluktuk
or: କୁଗଲୁକତୁକ

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
or: କୁଜୁୟାକ

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
or: ଲେନସ-ସେଣ୍ଟ-ୟାନ

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
or: ଲା'ଏଜୋମ୍ପସନ

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
or: ଲା'ଏଜୋମ୍ପସନ

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
or: ଲା ବେୟି

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
or: ଲା ରଙ୍ଗ

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
or: ଲା ତୁକ

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
or: ଲାକ ଲା ବିଚେ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
or: ଲେସ କ୍ବୀନ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
or: ଲିଡର

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
or: ହେଲି ନଦୀ

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
or: ଲିନୋକ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
or: ଲେଥବ୍ରୀଜ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡେ ପ୍ରେଇରୀ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
or: ଲିଭରପୁଲ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
or: ଲୋୟେଡ-ମିନିଷ୍ଟର

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
or: ଲଣ୍ଡନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Longue-Pointe-de-Mingan
or: ଲଙ୍ଗ ପଏଣ୍ଟ ଜେ ମିଙ୍ଗାନ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
or: ଲକୀ ହ୍ରଦ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
or: ଲୀନ ହ୍ରଦ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
or: ଲୀଟୋନ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
or: ମକୋଭିକ

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
or: ମନାଓ୍ବାକି

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
or: ମ୍ଯାପଲ କ୍ରୀକ

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
or: ମାରିବୋର

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
or: ମେରୀ ହାର୍ବର

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
or: ମଟାଗାମି

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
or: ମାୟୋ

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
or: ରେଡ ଲେକ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
or: ମିଡୋ ହ୍ରଦ

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
or: ଔଷଧ ଟୋପି

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
or: ବେଲଫର୍ଟ

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
or: ମିୟାମି

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
or: ମିଲ୍କ ନଦୀ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
or: ମୋଙ୍କଟୋନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
or: ମୋନିଡା

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
or: ମୋଣ୍ଟ ଜୋଲି

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
or: ମୋଣ୍ଟାନା

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
or: ମୋଣ୍ଟରିଏଲ

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
or: ମୁଜୋନୀ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
or: ମୋର୍ଡେନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
or: ମାଉଣ୍ଟ ଫରେଷ୍ଟ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
or: ମାଉଣ୍ଟ ପ୍ଲିଜାଣ୍ଟ

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
or: ମୁସ୍କୋକା

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
or: ଚେନ୍ଯୁଟ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
or: ନୈନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
or: ନାକୁସ୍ପ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
or: ନାନିମୋ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
or: ଗୁଜ ଉପସାଗର

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
or: ନାନଟୁକେଟ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
or: ନାଟାଲ

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
or: ନଟାଶକ୍ବେଏନ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
or: ବର୍ନାଡ ହାର୍ବର

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
or: ନେଲସନ

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
or: ନ୍ଯୁ କାର୍ଲିଜଲ

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
or: ନିକୋଲେଟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
or: ନାପାଓ୍ବିନ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
or: ନୋର୍ମାନ ଓ୍ବେଲ୍ସ

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
or: ନୋର୍ମାନଡିନ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
or: ଉତ୍ତର ବେଟେଲଫୋର୍ଡ

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
or: ଉତ୍ତର ଉପସାଗର

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
or: କାମଲୁପ୍ସ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
or: ନରୱେ ହାଉସ

note: A city in Quebec in Canada
en: Notre-Dame-de-la-Salette
or: ନୋଟ୍ରେ-ଡେମ-ଡେ-ଲା-ସାଲେଟ

note: A city in Quebec in Canada
en: Nouveau-Comptoir
or: ନଉଭେରୁ-କୋମ୍ପଟଏର

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
or: ନୋୟାଟକ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
or: ଗ୍ଲେନ୍ସ ପ୍ରପାତ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
or: ଓଲ୍ଡ କ୍ରୋ

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
or: ଓ୍ବାନଫୋର

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
or: ଓସୋୟୋସ

note: The capital of Canada
en: Ottawa
or: ଓଟାଓ୍ବା

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
or: ପାଙ୍ଗନିର୍ତୁଙ୍ଗ

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
or: ପେରେଣ୍ଟ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
or: ପାଉଲାଟୁକ

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
or: ଶାନ୍ତି ନଦୀ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
or: ପେଣ୍ଟିକ୍ଟୋନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
or: ପେଟାଓ୍ବାଓ୍ବା

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
or: ପିଟରବୋରୋ

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
or: ପେଟିଟ-ରିଭିରେ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
or: ପାଇଲୋଟ ମାଉଣ୍ଡ

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
or: ପିଞ୍ଚେର କ୍ରୀକ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
or: ପିଟ ମିଡୋଜ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
or: ପୋଣ୍ଡ ଇନଲେଟ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
or: ପୋର୍ଟ ହାର୍ଡି

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
or: ଫର୍ଟ ସିମ୍ପସନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
or: ପୋର୍ଟ ଓ୍ବେଲର

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
or: ପୋର୍ଟ ମେନୀର

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
or: ପୋଟେୟୁ

note: A city in Quebec in Canada
en: Poste-de-la-Baleine
or: ପୋଷ୍ଟ-ଡେ-ଲା-ବାଲେନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
or: ପାଓ୍ବେଲ ନଦୀ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
or: ପ୍ରିନ୍ସ ଅଲବର୍ଟ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
or: ପ୍ରିନ୍ସ ଜର୍ଜ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
or: ପ୍ରିନ୍ସ ରୁପେର୍ଟ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
or: ପ୍ରିନସେଟନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
or: ପୋଭୁନଗ୍ନିତୁକ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Qikiqtarjuaq
or: କ୍ୟିକିକତାରଜୁଆକ

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
or: କ୍ଯୁବେକ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
or: କ୍ୟୁନ ଚାର୍ଲୋଟ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
or: କ୍ବେସନେଲ

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
or: ରାଡିସନ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
or: ରାଙ୍କିଲ ଇନଲେଟ

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
or: ରେଡ ଡିୟର

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
or: ରେଡ ଲେକ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
or: ରେଜିନା

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
or: ରେପଲ୍ସ ଉପସାଗର

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
or: ରିଜୋଲ୍ଯୁଟ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
or: ରିଭେଲଷ୍ଟୋକ

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
or: ରିଭେରୀ ଡୁ ଲୁପ

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
or: ଇଲେସ-ଡେ-ଲା-ମାଡେଲୀନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
or: ରୋବେରଭାଲ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
or: ରକଗ୍ଲେନ

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
or: ରକି ମାଉଣ୍ଟେନ ହାଉସ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
or: ରକି ମାଉଣ୍ଟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
or: ରୋବଷ୍ଟୋଉନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
or: ରୌୟେନ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
or: ସାଚ୍ସ ବନ୍ଦର

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
or: ସେଣ୍ଟ ଏନଥୋନୀ

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
or: ସେଣ୍ଟ କ୍ଯାଥରିନ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
or: ସେଣ୍ଟ ଜୋନ

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
or: ସେଣ୍ଟ ଜୋନ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
or: ସେଣ୍ଟ ଲିୟୋନାର୍ଡ

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
or: ସେଣ୍ଟ ଷ୍ଟିଫେନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
or: ସେଣ୍ଟ ଏନିସେଟ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Chrysostome
or: ସେଣ୍ଟ-ଗିରୋନ୍ସ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
or: ସେଣ୍ଟ-ୟାନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
or: ସେଣ୍ଟ-ଲୁୟିସ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
or: ସେଣ୍ଟ-ହେନରି-ଡେ- ଟାଲିଓନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
or: ସେଣ୍ଟ-ୟାନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
or: ସେଣ୍ଟ-ଜୋନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
or: ସେଣ୍ଟ-ଜୋଭିତେ

note: A city in Quebec in Canada
en: Sainte-Anne-de-la-Pocatière
or: ସେଣ୍ଟ-ଆନେ-ଡେ-ଲା-ପୋକାସିରେ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
or: ସାଲମୋନ ଆର୍ମ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡସ୍ପିଟ

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
or: ସାରନୀୟା

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
or: ସାସ୍କାଟୁନ

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
or: ସଲଟ ସେଣ୍ଟ ମେରୀ

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
or: ସ୍କେଫରଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
or: ସୀବ

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
or: ସେନେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
or: ସେପ୍ଟ-ଇଲେସ

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
or: ଶାୱବିନିଗାନ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
or: ସିଟ ବନ୍ଦର

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
or: ଶେରବ୍ରୁକ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
or: ଶିଙ୍ଗଲେ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
or: ସିୟୁକ୍ସ ଲୁକ-ଆଉଟ

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
or: ସ୍ଲେଭ ହ୍ରଦ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
or: ସ୍ମିଥେର୍ସ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
or: ସ୍ନାଗ

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
or: ସାଉଥଏଣ୍ଡ

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
or: ସ୍ପିରିଟ ନଦୀ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
or: ସ୍ପିରିଟଉଡ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
or: ସ୍କ୍ବାମିଶ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
or: ଷ୍ଟିଫେନ

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
or: ଷ୍ଟିଫେନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
or: ଷ୍ଟିଭେସଟନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
or: ଷ୍ଟିଓ୍ବାର୍ଟ

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
or: ଶୋନେହାମ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
or: ଷ୍ଟୋନୀ ରାପିଡ୍ସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
or: ସଡବୁରୀ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
or: ସମରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
or: ସମର୍ଶାଇଡ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
or: ସ୍ବାନ ନଦୀ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
or: ସ୍ବିଫଟ କରେଣ୍ଟ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
or: ସିଡନୀ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
or: ତାଓୟୁଆନ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
or: ଟେରା ନୋଭା

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
or: ଟେରେସ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
or: ଟେସଲୀନ

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
or: ଦା ପାସ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
or: ଥୋମସୋନ

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
or: ଥ୍ରୀ ହିଲ୍ସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
or: ଥଣ୍ଡର ବେ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
or: ଟିଗନିସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
or: ତିମ୍ମିନ୍ସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
or: ଟୋରରୋ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
or: ତଫିନୋ

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
or: ଟୋରଣ୍ଟୋ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
or: ଟାଉ ହିଲ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
or: ଟ୍ରେଣ୍ଟୋନ

note: A city in Quebec in Canada
en: Trois-Rivières
or: ଟ୍ରୋୟିସ-ରିଭୀରେସ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
or: ଟ୍ରାଉଟ ହ୍ରଦ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
or: ତୁକ୍ଟୋୟାକଟୁକ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
or: ତୁନୁନୁକ

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
or: ଟ୍ବିଲୀଙ୍ଗେଟ

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
or: ଉପସାଲା

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
or: ୟୁରାନିୟମ ନଗର

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
or: ଭାଲ ମେରୀ

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
or: ଭାଲ-ଡ ଓର

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
or: ଭାରକାର୍ଟୀର ଷ୍ଟେସନ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
or: ଭାନକୌଭେର

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
or: ଭାରେନ୍ନେସ

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
or: ଭେଗ୍ରୀଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
or: ଭର୍ନୋନ

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
or: ଭିକ୍ଟୋରିୟା

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
or: ଭିକ୍ଟୋରିୟା ବେଳାଭୂମି

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
or: ୱେବାଉସ

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
or: ୱାଟରଲୁ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
or: ଓ୍ବାଟ୍ରୁସ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
or: ଓ୍ବାଟସନ ହ୍ରଦ

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
or: ଓ୍ବାବା

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
or: ୱେଷ୍ଟପୋର୍ଟ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
or: ଓ୍ବେବର୍ନ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
or: ହ୍ୱା ତି

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
or: ହ୍ବାଇଟ ରକ

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
or: ହ୍ବାଇଟ-କୋର୍ଟ

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
or: ହ୍ୱାଇଟ ଫିସ ପ୍ରପାତ

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
or: ହ୍ବାଇଟ-ହୋର୍ସ

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
or: ଓ୍ବିୟାର୍ଟନ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
or: ଓ୍ବିଲିୟମ ହ୍ରଦ

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
or: ଓ୍ବିଣ୍ଡସୋର

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
or: ଓ୍ବିନୀପେଗ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
or: ୱିଣ୍ଟର ହାର୍ବର

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
or: ବୀନିୟାର୍ଡ

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
or: ୟାରମାଉଥ

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
or: ୟଲୋକ୍ନାଇଫ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
or: ୟୋର୍କଟନ

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
or: ପେରୁଗିୟା

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
or: ନୋକ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in the Cayman Islands
en: Red Bay Estate
or: ରେଡ ଆର୍ଥ

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
or: ବାଙ୍ଗାଶୌ

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
or: ବାଙ୍ଗୁଇ

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
or: ବେର୍ବେରାଟୀ

note: A city in Chad
en: Moundou
or: ମୁନଣ୍ଡୌ

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
or: ଜାମେନା

note: A city in Chad
en: Sarh
or: ସାର

note: A city in Chile
en: Antofagasta
or: ଏଣ୍ଟୋଫାଗାସ୍ତା

note: A city in Chile
en: Arica
or: ଆରିକା

note: A city in Chile
en: Balmaceda
or: ବାଲମାସୀଡା

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
or: କଂସେପ୍ସିଓନ

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
or: ହାଙ୍ଗା ରୋଜା

note: A city in Chile
en: Iquique
or: ଇକ୍ୟୁକ

note: A city in Chile
en: La Serena
or: ଲା ସେରେନା

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
or: ପର୍ତୁ ମୋଣ୍ଟ

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
or: ପୁଣ୍ଟା ଏରୀନାଜ

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
or: ସାନ୍ତା ଟେରେସା ଡେ ଲୋ ଓଭାଲ

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
or: ସାଣ୍ଟିୟାଗୋ

note: A city in Chile
en: Temuco
or: ଟେମୁକୋ

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
or: ବେଜିଙ୍ଗ

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
or: ଚାଙ୍ଗଚୁନ

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
or: ଚାଙ୍ଗଶା

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
or: ଚେଙ୍ଗଡୁ

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
or: ଚୋଙ୍ଗକ୍ବିଙ୍ଗ

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
or: ଡାଲିୟାନ

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
or: ଫୁଝୋଓ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
or: ଗୁୟାଙ୍ଗଝଉ

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
or: ଗୁୟିଲୀନ

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
or: ହାଙ୍ଗଝଉ

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
or: ହାର୍ବିନ

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
or: ହେଫୀ

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
or: ହୋହଟ

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
or: କାଶି

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
or: କୁନମିଙ୍ଗ

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
or: ଲାନଝୌ

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
or: ନାନଜିଙ୍ଗ

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
or: ନାନିଙ୍ଗ

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
or: କିଙ୍ଗଡାଓ

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
or: ସାନ୍ଯା

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
or: ସାଙ୍ଘାଈ

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
or: ଶାନ୍ତୋଉ

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
or: ଶିନ୍ଯାଙ୍ଗା

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
or: ଶେନଝେନ

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
or: ତାଈୟୁଆନ

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
or: ତିୟାଞ୍ଜିନ

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
or: ଓରୁମିୟେ

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
or: ଉହାନ

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
or: ଜି-ଆନ

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
or: ଜିୟାମେନ

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
or: ଝେଙ୍ଗଝୋଉ

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
or: ଡ୍ରମସାଇଟ

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
or: ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଫିସ କୋଭ

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
or: ବାଣ୍ଟାମ ଗାଁ

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
or: ବାରାଙ୍କିଲା

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
or: ବୋଗୋଟା

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
or: ବୁକାରାମାଙ୍ଗା

note: A city in Colombia
en: Cali
or: କାଲି

note: A city in Colombia
en: Cartagena
or: କାଟାନିୟା

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
or: କୁକୁଟା

note: A city in Colombia
en: Leticia
or: ଲିଚିଙ୍ଗା

note: A city in Colombia
en: Pereira
or: ପିଓରିୟା

note: A city in Colombia
en: Rionegro
or: ରିୟୋନେଗ୍ରୋ

note: A city in Colombia
en: San Andrés
or: ସାନ ଆଣ୍ଡ୍ରେସ

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
or: ବାଲେନି

note: The capital of Comoros
en: Moroni
or: ମରୋନା

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
or: କାଂସାସ

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
or: ବ୍ରାଜାଭିଲେ

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
or: ପଏଣ୍ଟି-ନୋୟିରେ

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
or: ଆଭାରୁଆ

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
or: ଆଲାଜୁଏଲା

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
or: ଲାଇବେରିୟା

note: A city in Costa Rica
en: Mata de Palo
or: ମାଟା ଡେ ପାଲୋ

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
or: ପର୍ତୁ ଲିମୋନ

note: The capital of Costa Rica
en: San José
or: ସାନ ଜୋସ

note: A city in Croatia
en: Bol
or: ବୋଲେ

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
or: ଡ୍ଯୁବ୍ରୋଭନିକ

note: A city in Croatia
en: Jelovice
or: ଜେଲୋଭାୟିସ

note: A city in Croatia
en: Liška
or: ଲିସ୍କା

note: A city in Croatia
en: Osijek
or: ଓସିଜେକ

note: A city in Croatia
en: Rijeka
or: ରିଜେକା

note: A city in Croatia
en: Split
or: ସ୍ପ୍ଲିଟ

note: A city in Croatia
en: Zadar
or: ଯାଡାର

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
or: ଯାଗ୍ରେବ

note: A city in Cuba
en: Camagüey
or: କାମାଗୁଏ

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
or: ସିନଫୁଇଗୋସ

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
or: ଗୁୟାଣ୍ଟାନାମୋ

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
or: ହାଭାନା

note: A city in Cuba
en: Holguín
or: ହୋଲଗୁୟିନ

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
or: ମଞ୍ଜାନିଲୋ

note: A city in Cuba
en: Matanzas
or: ମାକ୍ଟାନ

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
or: ସାଣ୍ଟିୟାଗୋ ଡେ କ୍ଯୁବା

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
or: ଏକ୍ରୋତିରୀ

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
or: ଲାର୍ନାକା

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
or: ନିକୋୟା

note: A city in Cyprus
en: Paphos
or: ପାପହୋସ

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
or: ତାବୌ

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
or: ବ୍ରନୋ

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
or: ହୋଲେସୋଭ

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
or: କାର୍ଲୋଭୀ ଭାରି

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
or: ଲିବେରେକ

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
or: ଓଷ୍ଟ୍ରାଭା

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
or: ପ୍ରାଗ

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
or: ଆବୀଡଜାନ

note: A city in Denmark
en: Billund
or: ବିଲୁଣ୍ଡ

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
or: କୋପେନହାଗେନ

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
or: ଏସ୍ବଜର୍ଗ

note: A city in Denmark
en: Karup
or: କାରୁପ

note: A city in Denmark
en: Kastrup
or: କାଷ୍ଟ୍ରୁପ

note: A city in Denmark
en: Mejlby
or: ଶିଲବୀ

note: A city in Denmark
en: Odense
or: ଓଡେନସେ

note: A city in Denmark
en: Roskilde
or: ରୋଜକିଲଡା

note: A city in Denmark
en: Rønne
or: ରୀନେସ

note: A city in Denmark
en: Skrydstrup
or: ସ୍କ୍ରିଡଷ୍ଟ୍ରାପ

note: A city in Denmark
en: Sottrupskov
or: ସଟ୍ରୁପକୋଭ

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
or: ତିରଷ୍ଟ୍ରୁପ

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
or: ଭାମଡ୍ରପ

note: A city in Denmark
en: Ålborg
or: ଆଲବର୍ଗ

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
or: ଜିବୌଟୀ

note: A city in Dominica
en: Marigot
or: ମେରିଗଟ

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
or: ରୋଜିଉ

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
or: ସେଣ୍ଟ ଜୋସେଫ

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
or: ବାରାହୋନା

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
or: ଲା ରୋମାନା

note: A city in the Dominican Republic
en: Mancha Nueva
or: ମାଞ୍ଚା ନୁଏଭା

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
or: ପାନଟାନାଲ

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
or: ପର୍ତୁ ପ୍ଲାଟା

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
or: ସାଣ୍ଟିୟାଗୋ

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
or: ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିଙ୍ଗୋ

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
or: ଗୁଆୟାକିଲ

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
or: ଲାଟାକୁଙ୍ଗା

note: A city in Ecuador
en: Manta
or: ମାଣ୍ଟା

note: The capital of Ecuador
en: Quito
or: କ୍ୟୁଟୋ

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
or: ଅଲ ଆରିସ

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
or: ଆଲ ଘାର୍ଡାଇୟା

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
or: ଅଲାବତ

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
or: ଆଲେକଜେଣ୍ଡ୍ରିୟା

note: A city in Egypt
en: Aswan
or: ଅସ୍ବାନା

note: A city in Egypt
en: Asyut
or: ଅସୟୁତ

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
or: କାଇରୋ

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
or: ଲକ୍ସର

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
or: ମେର୍ସା ମାଟ୍ରୁ

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
or: ସାର୍ମ ଏଲ ସେଖିନ୍ତଲ

note: A city in Egypt
en: Taba
or: ତାବା

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
or: କାଲାପାନ

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
or: ଇନୋଙ୍ଗୋ

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
or: ସାନ ସାଲଭାଡୋର

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
or: ମାଲଟା

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
or: କୁରେସାରେ

note: A city in Estonia
en: Kärdla
or: କାର୍ଡଲା

note: A city in Estonia
en: Pärnu
or: ପାର୍ନୁ

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
or: ତାଲ୍ଲିନ

note: A city in Estonia
en: Tartu
or: ତାର୍ଟୁ

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
or: ଷ୍ଟେନଲୀ

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
or: ସୋର୍ଭାଗୁର

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
or: ଶାନେ

note: A city in Finland
en: Enontekiö
or: ଇନୋନଟେକିଓ

note: A city in Finland
en: Halli
or: ହାଲି

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
or: ହେଲସିଙ୍କି

note: A city in Finland
en: Ivalo
or: ଇଭାଲୋ

note: A city in Finland
en: Joensuu
or: ଜୋୟେନ୍ସୁ

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
or: ଯ୍ଯାଭାସ୍କାଇଲା

note: A city in Finland
en: Kajaani
or: କାଜାନି

note: A city in Finland
en: Kauhava
or: କାଉହାଭା

note: A city in Finland
en: Kemi
or: କେମି

note: A city in Finland
en: Kittilä
or: କିଟୀଲା

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
or: କ୍ରୁନୁପୀ

note: A city in Finland
en: Kuopio
or: କୌପିଓ

note: A city in Finland
en: Kuusamo
or: କୁସାମୋ

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
or: ଲାପିନରାଣ୍ଟା

note: A city in Finland
en: Mikkeli
or: ମିକ୍କେଲୀ

note: A city in Finland
en: Oulu
or: ଉଲୁ

note: A city in Finland
en: Pori
or: ପୋରୀ

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
or: ରୋଭାନେମି

note: A city in Finland
en: Savonlinna
or: ସେଭନଲିନ୍ନା

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
or: ସୀନାଜୋକି

note: A city in Finland
en: Tampere
or: ତାମ୍ପେରେ

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
or: ତୁର୍କୁ

note: A city in Finland
en: Utti
or: ଉଟ୍ଟି

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
or: ଭାସା

note: A city in Finland
en: Varkaus
or: ଭାର୍କାଉସ

note: A city in France
en: Abbeville
or: ଅବେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in France
en: Acon
or: ଏକୋନା

note: A city in France
en: Agen
or: ଏଜେନ

note: A city in France
en: Ajaccio
or: ଅଜାକିୟୋ

note: A city in France
en: Alençon
or: ଏଲେନକୋନ

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
or: ଆମ୍ବ୍ରିଉ-ଇନ-ବୁଗେ

note: A city in France
en: Auch
or: ଉଚ

note: A city in France
en: Aurillac
or: ଓରିଲାକ

note: A city in France
en: Avord
or: ଏଭୋର୍ଡ

note: A city in France
en: Bastia
or: ବାସ୍ତିୟା

note: A city in France
en: Beauvais
or: ବ୍ଯୁଭାଇସ

note: A city in France
en: Bergerac
or: ବର୍ଜେରାକ

note: A city in France
en: Biarritz
or: ବାରୀ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
or: ବୋର୍ଡେଅକ୍ସ

note: A city in France
en: Bourges
or: ବୌର୍ଜେସ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
or: ବ୍ରିଷ୍ଟ

note: A city in France
en: Brive
or: ବାରୀ

note: A city in France
en: Béziers
or: ବେଜିୟର୍ସ

note: A city in France
en: Caen
or: କାୟେନ

note: A city in France
en: Calvi
or: କାଲ୍ଭି

note: A city in France
en: Cambrai
or: କାମବ୍ରାଇ

note: A city in France
en: Cannes
or: କ୍ଯାନ୍ସ

note: A city in France
en: Carcassonne
or: କାର୍କାସୋନେ

note: A city in France
en: Cazaux
or: କାଜାଉକ୍ସ

note: A city in France
en: Chambéry
or: ଚାମ୍ବେରୀ

note: A city in France
en: Chartres
or: ଚାର୍ଟରେସ

note: A city in France
en: Cherbourg
or: ଚେରବୌର୍ଗ

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
or: ଚାଲୋନ୍ସ-ଇନ-ଶେମ୍ପେନ

note: A city in France
en: Châteaudun
or: ଚାଟିଉଡୁନ

note: A city in France
en: Châteauroux
or: ଚାଟେଓରୁକ୍ସ

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
or: କ୍ଳେରମୋଣ୍ଟ-ଫେରାଣ୍ଡ

note: A city in France
en: Cognac
or: କୋଗ୍ନାକ

note: A city in France
en: Colmar
or: କୋଲ୍ମାର

note: A city in France
en: Creil
or: କ୍ରେଲ

note: A city in France
en: Dax
or: ଡାକ୍ସ

note: A city in France
en: Dijon
or: ଡିଜୋନ

note: A city in France
en: Dinard
or: ଦିନାର୍ଡ

note: A city in France
en: Dole
or: ଡୋଲ

note: A city in France
en: Dollemard
or: ଡ଼ୋଲେମାର୍ଡ

note: A city in France
en: Grenoble
or: ଗ୍ରୀନୋବ୍ଲେ

note: A city in France
en: Hoëricourt
or: ହୋଏରିକୋଟ

note: A city in France
en: Hyères
or: ହେୟର୍ସ

note: A city in France
en: Istres
or: ଇଷ୍ଟରେସ

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
or: ଲା ରୋଚେ-ସୁର-ୟୋନ

note: A city in France
en: La Rochelle
or: ଲା ରୋଚେଲୀ

note: A city in France
en: Lannion
or: ଲାନିୟୋନ

note: A city in France
en: Le Mans
or: ଲେ ମାନ୍ସ

note: A city in France
en: Le Puy
or: ଲେ ପୁଏ

note: A city in France
en: Lille
or: ଲିଲୀ

note: A city in France
en: Limoges
or: ଲିମୋଗେସ

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
or: ଲକ୍ସିୟୀଲ-ଲେସ-ବେନ୍ସ

note: A city in France
en: Lyon
or: ଲିୟୋନ

note: A city in France
en: Marseille
or: ମାର୍ସେଇଲ

note: A city in France
en: Melun
or: ମେଲୁନ

note: A city in France
en: Metz
or: ମଜ

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
or: ମୋଣ୍ଡ-ଡେ-ମାର୍ସନ

note: A city in France
en: Montgauch
or: ମୋଣ୍ଟାଉକ

note: A city in France
en: Montpellier
or: ମୋଣ୍ଟପେଲୀର

note: A city in France
en: Montélimar
or: ମୋଣ୍ଟେଲିମାର

note: A city in France
en: Mâcon
or: ମାକୋନ

note: A city in France
en: Méné Guen
or: ମେନେ ଗୁଏନ

note: A city in France
en: Nancy
or: ନାନ୍ସି

note: A city in France
en: Nantes
or: ନାଣ୍ଟେସ

note: A city in France
en: Nevers
or: ନେଭେର୍ସ

note: A city in France
en: Nice
or: ନାଇସ

note: A city in France
en: Nîmes
or: ନିମେସ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
or: ଓରେଞ୍ଜ

note: A city in France
en: Orléans
or: ଓର୍ଲୀଏନ୍ସ

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
or: ପ୍ଯାରିସ

note: A city in France
en: Pau
or: ପାଉ

note: A city in France
en: Perpignan
or: ପର୍ପିଗ୍ନାନ

note: A city in France
en: Poggiale
or: ପୋଗିଆଲ

note: A city in France
en: Poitiers
or: ପୋଏଟିୟର୍ସ

note: A city in France
en: Quimper
or: କ୍ବିମ୍ପେର

note: A city in France
en: Reims
or: ରୀମ୍ସ

note: A city in France
en: Rennes
or: ରୀନେସ

note: A city in France
en: Rodez
or: ରୋଡେଜ

note: A city in France
en: Romorantin
or: ରୋମାନୀୟା

note: A city in France
en: Rouen
or: ରୌୟେନ

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
or: ସେଣ୍ଟ-ବ୍ରୀୟୁକ

note: A city in France
en: Saint-Quentin
or: ସେଣ୍ଟ-କ୍ବେଣ୍ଟିନ

note: A city in France
en: Saint-Yan
or: ସେଣ୍ଟ-ୟାନ

note: A city in France
en: Salon
or: ସାଲମୋନ

note: A city in France
en: Strasbourg
or: ଷ୍ଟ୍ରାର୍ସବୋର୍ଗ

note: A city in France
en: Tarbes
or: ତାର୍ବେସ

note: A city in France
en: Toulouse
or: ଟୁଲୋଜ

note: A city in France
en: Tours
or: ଟୁରସ୍

note: A city in France
en: Trignac
or: ଟ୍ରିଗନାକ

note: A city in France
en: Troyes
or: ଟ୍ରୋୟେଜ

note: A city in France
en: Veauche
or: ଭେଉଚେ

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
or: ଭିଚୀ

note: A city in France
en: Vélizy
or: ଭେଲିଜି

note: A city in France
en: Évreux
or: ଇଭ୍ରେଉକ୍ସ

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
or: ଚିୟେନ୍ନେ

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
or: ପାପେଟ

note: A city in Gabon
en: Franceville
or: ଫ୍ରେଞ୍ଜଭିଲ୍ଲେ

note: The capital of Gabon
en: Libreville
or: ଲିବ୍ରେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
or: ପୋର୍ଟ-ଜେଣ୍ଟିଲ

note: The capital of Gambia
en: Banjul
or: ବାଞ୍ଜୁଲ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
or: ଆଚୁମ

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
or: ଅଲଟେନବର୍ଗ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
or: ଅଗ୍ସବର୍ଗ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
or: ବାଲ

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
or: ବର୍ଲିନ

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
or: ବିଣ୍ଡାରସ୍ଲେବେନ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
or: ବ୍ରୋନ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
or: ବ୍ରାଉନଶ୍ବିଗ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
or: ବ୍ରେଡେକ

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
or: ବ୍ରେମେନ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
or: ବୁଚେଲ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
or: ସେଲେ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
or: ଡୋନୌଚିଙ୍ଗେନ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
or: ଡୋର୍ଫମୁଣ୍ଡ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
or: ଡୋର୍ଟମୁଣ୍ଡ

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
or: ଡ୍ରେସଡେନ

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
or: ଇନଶେଇମ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
or: ଫାବର୍ଗ

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
or: ଫ୍ରାଙ୍କଫୋର୍ଟ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
or: ଫ୍ରାଇଡରୀଚଶାଫେନ

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
or: ଫ୍ରିଜଲର

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
or: ଜୀଲେନକିର୍ଚ୍ଚେନ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
or: ହାନ

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
or: ହମବର୍ଗ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
or: ହାନଅଭର

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
or: ହୋଫ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
or: ହୋନ

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
or: ହୋଲଜଡୋର୍ଫ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
or: ଇଲେସୀମ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
or: କାଲକାର

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
or: କାଲକାର

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
or: କାର୍ଲସ୍ରୁହେ

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
or: କାସେଲ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
or: କଟାରବାଚ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
or: କୀଲ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
or: କ୍ଲେମେନସଫ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
or: ଲେଗ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
or: ବୃହତ ଲିଚଫିଲ୍ଡ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
or: ଲାର

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡବର୍ଗ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
or: ଲାଉଫୀମ

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
or: ଲୀପଜିଗ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
or: ଲିଚଫିଲ୍ଡ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
or: ମେବଷ୍ଟିଟେନ

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
or: ମୁନିଞ୍ଜ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
or: ମୋଞ୍ଚେନଗ୍ଲାଗବାକ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
or: ମାଞ୍ଜେଷ୍ଟର

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
or: ନ୍ଯୁବର୍ଗ ଏନ ଡେର ଡୋନୌ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
or: ନିୟୋସଥୀମ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
or: ନୀଡେରଷ୍ଟେନ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
or: ନୋର୍ଡହୋଲ୍ଜ

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
or: ନୁରେମବର୍ଗ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
or: ଓବେର୍ପଫାଫେନହୋଫେନ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
or: ଫେୟରବୋର୍ନ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
or: ପାରଚିମ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
or: ରାମେଷ୍ଟୀନ

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
or: ରେଇନୀ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
or: ରୋଥ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
or: ସ୍କଲସ୍ବିଗ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
or: ସିବାର୍ଡ ହେରିଙ୍ଗସଡୋର୍ଫ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
or: ସ୍ପାଙ୍ଗଦାହଲେମ

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
or: ଷ୍ଟୋଟଗାର୍ଟ

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
or: ଟ୍ରୋଲେନହାନ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
or: ଉଲଷ୍ଟ୍ରପପେଡ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
or: ଭୋରାଡ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Webershausen
or: ୱେବରସାଉନ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
or: ଓ୍ବେଷ୍ଟରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
or: ଓ୍ବୀସବାଡେନ

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
or: ବୁନଷ୍ଟୋର୍ଫ

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
or: ବୁର୍ଜବର୍ଗ

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
or: ଜ୍ବୀବ୍ରୁକେନ

note: The capital of Ghana
en: Accra
or: ଅକ୍ରା

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
or: ଜିବ୍ରାଲଟର

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
or: ଆଲେକଜେଣ୍ଡ୍ରୋପୋଲି

note: A city in Greece
en: Andravída
or: ଅନ୍ଦ୍ରାଭିଡା

note: A city in Greece
en: Argostólion
or: ଆର୍ଗୋଷ୍ଟୋଲିନ

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
or: ଏଥେନ୍ସ

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
or: ଚ୍ରିସୌପୋଲୀ

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
or: ଚିଓସ

note: A city in Greece
en: Elefsís
or: ଏଲୀଫସିନା

note: A city in Greece
en: Irákleion
or: ହେରାକ୍ଲିଓନ

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
or: କାଲାମାଟା

note: A city in Greece
en: Karpásion
or: ମେରିୟନ

note: A city in Greece
en: Katomérion
or: କାଷ୍ଟୋରିୟା

note: A city in Greece
en: Kos
or: କୋସ

note: A city in Greece
en: Kozáni
or: କୋଜାନୀ

note: A city in Greece
en: Kárpathos
or: କାର୍ପାଥୋସ

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
or: କେରକ୍ଯାରା

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
or: କିଥିରା

note: A city in Greece
en: Lárisa
or: ଲାରିସା

note: A city in Greece
en: Monólithos
or: ମୋଣ୍ଟରୋଜ

note: A city in Greece
en: Mytilíni
or: ମୀଟୀଲିନେ

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
or: ମିକୋନୋସ

note: A city in Greece
en: Náxos
or: ନାକ୍ସୋସ

note: A city in Greece
en: Paradeísion
or: ପାର୍ସୋନ୍ସ

note: A city in Greece
en: Páros
or: ପାରୋସ

note: A city in Greece
en: Skíathos
or: ସ୍କିଆଥୋସ

note: A city in Greece
en: Soúda
or: ସୌଣ୍ଡା

note: A city in Greece
en: Sámos
or: ସାମୋସ

note: A city in Greece
en: Tanágra
or: ତାନଗ୍ରା

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
or: ଥେସାଲୋନିକୀ

note: A city in Greece
en: Zákynthos
or: ଯାକିନ୍ଥୋସ

note: A city in Greece
en: Áno Síros
or: ଆନୋ ସିରୋସ

note: A city in Greece
en: Áraxos
or: ଏରାକ୍ସୋସ

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
or: ଏୟିଅସ ଆଥାନାସିଓସ

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
or: ଡୁମାସ

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
or: ଗଡ଼ଥାବ

note: A city in Greenland
en: Ittorisseq
or: ଇଟ୍ଟୋରିସେକ

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
or: ଡେନମାର୍କଶୋନ

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
or: କୁଲୁସୁକ ଲୁଫଥାନ

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
or: ନାରାଶାର୍ସୁକ

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
or: ଏସଡ୍ର ଷ୍ଟ୍ରୋୟେମଫୋର୍ଡ

note: A city in Grenada
en: Bamboo
or: ବାରାବୂ

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
or: ସେଣ୍ଟ ଜର୍ଜ

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
or: ବାରେ

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
or: ଲେସ ମାଇଲ୍ସ

note: A city in Guam
en: Asatdas
or: ପୋସାଡାସ

note: A city in Guam
en: Hagåtña
or: ହାଗାଟନା

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
or: ଗ୍ବାଟେମାଲା

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
or: ହୁୟେହୁଏଟେନାଙ୍ଗୋ

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
or: ପର୍ତୁ ବାରୀଓସ

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
or: ପୋର୍ଟୋ ସାଣ୍ଟୋ

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
or: ରେଟାଲହୁଲେୟୁ

note: A city in Guatemala
en: Tikal
or: ତିକାଲ

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
or: ହାଉଥର୍ନ

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
or: ସେଣ୍ଟ ଗେଡୀଓନ

note: The capital of Guinea
en: Conakry
or: କୋଭେଣ୍ଟ୍ରୀ

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

note: A city in Honduras
en: Amapala
or: ଅମାପାଲା

note: A city in Honduras
en: Catacamas
or: କାଟାକାମାସ

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
or: ଚୋଲ୍ଯୁଟେକା

note: A city in Honduras
en: Comayagua
or: କୋମାୟାଗୁଆ

note: A city in Honduras
en: Guanaja
or: ଗୁୟାନାଜା

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
or: ଲା ସିୟେବା

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
or: ଲା ଇସ୍ପାେରାଞ୍ଜା

note: A city in Honduras
en: La Mesa
or: ମେସା

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
or: ପର୍ତୁ ଲେମ୍ପିରା

note: A city in Honduras
en: Roatán
or: ରୋୟେଟାନ

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
or: ମୋନିକା ରୋଜା ଡେ କୋପାନ

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
or: ତେଗୁସିଗାଲ୍ପା

note: A city in Honduras
en: Tela
or: ତେଲା

note: A city in Honduras
en: Yoro
or: ୟୋରୋ

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
or: କ୍ଲୋଟେନ

note: The capital of Hungary
en: Budapest
or: ବୁଡାପେସ୍ତ

note: A city in Hungary
en: Debrecen
or: ଡିବ୍ରେସୀନ

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
or: କେସ୍କେମେଟ

note: A city in Hungary
en: Pápa
or: ପାପା

note: A city in Hungary
en: Pécs
or: ପିକୋସ

note: A city in Hungary
en: Szeged
or: ଯେଗେଡ

note: A city in Hungary
en: Szolnok
or: ଯୋଲନୋକ

note: A city in Iceland
en: Akureyri
or: ଅକୁରେୟରୀ

note: A city in Iceland
en: Eiðar
or: ଇଓରା

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
or: ରେକଜାଭିକ

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
or: ତ୍ରି-ଜେରୋଭିକ

note: A city in India
en: Ahmadabad
or: ଅହମଦାବାଦ

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
or: ଅମ୍ରୁତସର

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
or: ବେଲାଋଷ

note: A city in India
en: Hyderabad
or: ହାଇଦ୍ରାବାଦ

note: A city in India
en: Jaipur
or: ଜବଲପୁର

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
or: କୋଚୀ

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
or: ଲାଖନଉ/ଅମାୟୁସି

note: A city in India
en: Nagpur
or: ନାମୁର

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
or: ନୁଆ ଦିଲ୍ଲୀ/ପାଲାମ

note: A city in India
en: Patna
or: ପାଟନା

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
or: ତିରୁଅନନ୍ତପୁରମ

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
or: ତିରୁଚୀରାପଲ୍ଲି

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
or: ୟାକାଟଗା

note: A city in Indonesia
en: Makassar
or: ମନାସାସ

note: A city in Indonesia
en: Medan
or: ମେରିଡିୟାନ

note: A city in Indonesia
en: Palembang
or: ପାଲାଙ୍ଗା

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
or: ପେରୁ

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
or: ଅବାଡନ

note: A city in Iran
en: Abadeh
or: ଅବାଡେହ

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
or: ଆବୁ ମୁସା

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
or: ଅଘଜାରୀ

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
or: ଅହବାଜ

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
or: ଅର୍ଡାବିଲ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
or: ବଣ୍ଡାରାବାସ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
or: ବନ୍ଦାର ଲେଙ୍ଗେହ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
or: ବନ୍ଦାର ଲେଙ୍ଗେହ

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
or: ବନ୍ଦାର ମାହଶାହର/ମାହଶାହର

note: A city in Iran
en: Birjand
or: ବିର୍ଜାଣ୍ଡ

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
or: ଚାହବାହର

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
or: ଡାଟନ

note: A city in Iran. The name is also written "دو گنبدان".
en: Do Gonbadan
or: ଡୋ ଗୋମ୍ବାଡ଼ାନ

note: A city in Iran
en: Esfahan
or: ଏସଫାହାନ

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
or: ଫାସା

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
or: ଗୋର୍ଗାନ

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
or: ଗୁସେନ ଶାହାଜାଡେହ କ୍ୱାସେମ

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
or: ହାମାଡାନ

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
or: ଇଲାମ

note: A city in Iran
en: Iranshahr
or: ଇରାନଶାର

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
or: କାରିବା

note: A city in Iran
en: Kashan
or: କାଶାନ

note: A city in Iran
en: Kerman
or: କେରମେନ

note: A city in Iran
en: Kermanshah
or: କେରମାନଶାହ

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
or: ଖୋରାମ ଅବାଦ

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
or: ବିଶା

note: A city in Iran
en: Lar
or: ଲାର

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
or: ମାଶହାଡ

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
or: ମାସଜେଦ-ସୋଲୀମେନ

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
or: ନୋଶାର

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
or: ଓରୁମିୟେ

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
or: ଘାଜଭିନ

note: A city in Iran
en: Rasht
or: ରାଷ୍ଟ

note: A city in Iran
en: Sabzevar
or: ସବଜିଭାର

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
or: ସାଟୁ ମାରେ

note: A city in Iran
en: Sanandaj
or: ସାନାଣ୍ଡାଜ

note: A city in Iran
en: Sarakhs
or: ସାରାଖସ

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
or: ସେମନାନ

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
or: ସେର-ଏ ବାଲା

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
or: ଶାହରେ-କୋର୍ଡ

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
or: ଶିରାଜ

note: A city in Iran
en: Tabas
or: ତବାସ

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
or: ତାବ୍ରୀଜ

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
or: ଟ୍ରାଙ୍ଗ

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
or: ୟାଯ

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
or: ଯାବୋଲ

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
or: ଯାହେଡାନ

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
or: କର୍କ

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
or: ଡବ୍ଲିନ

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
or: ତୁଲୀର

note: A city in Ireland
en: Glentavraun
or: ସୋଲେନଜାରା

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
or: ସାନୋନ

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
or: ଡଗଲସ

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
or: ରୋକୱବେ

note: A city in Israel
en: Elat
or: ଏଈଲାଟ

note: A city in Israel
en: Mahanayim
or: ମନାଞ୍ଜରୀ

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
or: ମାହାନେ ଇସରାଏଲ

note: A city in Israel
en: Ramot Remez
or: ରାମୋଟ ରେମେଜ

note: A city in Israel
en: Shizzafon
or: ସାନୋନ

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
or: ତେଲ ଏଭିଭ

note: A city in Italy
en: Albenga
or: ଅଲବେଙ୍ଗା

note: A city in Italy
en: Alghero
or: ଅଲଘେରୋ

note: A city in Italy
en: Aviano
or: ଆଭିୟାନୋ

note: A city in Italy
en: Bari
or: ବାରୀନ

note: A city in Italy
en: Bergamo
or: ବ୍ଯୁମୋଣ୍ଟ

note: A city in Italy
en: Bologna
or: ବ୍ଲଗନାକ

note: A city in Italy
en: Bolzano
or: ବୋଲଜାନୋ

note: A city in Italy
en: Brescia
or: ବ୍ରିୟା

note: A city in Italy
en: Breuil-Cervinia
or: ବ୍ରେଉଲ-ସେରବିନିଆ

note: A city in Italy
en: Brindisi
or: ବ୍ରୀଣ୍ଡସୀ

note: A city in Italy
en: Cagliari
or: କାଗ୍ଲିଆରି/ଆଲ୍ମାସ

note: A city in Italy
en: Capri
or: କାପ୍ରୀ

note: A city in Italy
en: Case Arfel
or: କାନଫିଲଡ

note: A city in Italy
en: Catania
or: କାଟାନିୟା

note: A city in Italy
en: Cervia
or: ସେର୍ଭିୟା

note: A city in Italy
en: Crotone
or: କ୍ରଟୋନ

note: A city in Italy
en: Cuneo
or: କ୍ଲେବର୍ନ

note: A city in Italy
en: Decimomannu
or: ଡେସିମୋମାନୁ

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
or: ଡୋବିଆକୋ

note: A city in Italy
en: Ferrara
or: ଫେରାରା

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
or: ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ

note: A city in Italy
en: Forlì
or: ଫୋର୍ଲୀ

note: A city in Italy
en: Frosinone
or: ଫ୍ରୋସିନୋନ

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
or: ଗାଗ୍ନୋଆ

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
or: ତିଙ୍ଗୋ ମାରୀଆ

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
or: ଜିଓୟା ଡେଲ କୁଲୀ

note: A city in Italy
en: Grazzanise
or: ଗ୍ରେଜାନାଇସ

note: A city in Italy
en: Grosseto
or: ଗ୍ରୁସେଟୋ

note: A city in Italy
en: Grottaglie
or: ଗ୍ରୁଟାଗ୍ଲୀ

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
or: ଇସଲାସ ଡେଲ ସିଶ୍ନେ

note: A city in Italy
en: Laigueglia
or: ଲାଫଲିନ

note: A city in Italy
en: Lampedusa
or: ଲାମ୍ପେଡୁସା

note: A city in Italy
en: Latina
or: ଲାଟୀନା

note: A city in Italy
en: Lecce
or: ଲେସୀ

note: A city in Italy
en: Messina
or: ମେସିନା

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
or: ମିଡଲ୍ଯାଣ୍ଡ

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
or: ନେପଲ୍ସ

note: A city in Italy
en: Olbia
or: ଓଲିଭିୟା

note: A city in Italy
en: Palazzo
or: ପାଲା

note: A city in Italy
en: Palermo
or: ପାଲେର୍ମୋ

note: A city in Italy
en: Paneveggio
or: ପାନେଭେଗିଓ

note: A city in Italy
en: Pantelleria
or: ପାଣ୍ଟେଲେରୀୟା

note: A city in Italy
en: Parma
or: ପାରମା

note: A city in Italy
en: Perugia
or: ପେରୁଗିୟା

note: A city in Italy
en: Pescara
or: ପେସ୍କାରା

note: A city in Italy
en: Piacenza
or: ପ୍ଯାକେଞ୍ଜା

note: A city in Italy
en: Pisa
or: ବିଶା

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
or: ପୋଣ୍ଟେକାଗନାନୋ

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
or: ପ୍ରାଟିକା ଡି ମାରେ

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
or: ରେଜିଓ କାଲାବ୍ରିୟା

note: A city in Italy
en: Resia
or: ରେଜିନା

note: A city in Italy
en: Rieti
or: ରୀଟି

note: A city in Italy
en: Rimini
or: ରିମିନୀ

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
or: ରୋମ

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
or: ରୋଞ୍ଚି ଡୀ ଲିଗୋନାରୀ

note: A city in Italy
en: Salignano
or: ସଲିନା

note: A city in Italy
en: San Stèfano
or: ସାନ ଏଣ୍ଟୋନିଓ

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
or: ସେଣ୍ଟଇଉଫେମେନିଆ ଲାମେଜ

note: A city in Italy
en: Sporminore
or: ସେମିନୋଲ

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
or: ଜାମୈକା

note: A city in Italy
en: Tarvisio
or: ତାର୍ଭିସୀଓ

note: A city in Italy
en: Trapani
or: ଉର୍ବାପାନ

note: A city in Italy
en: Trevico
or: ଟ୍ରେଭିକୋ

note: A city in Italy
en: Treviso
or: ଟ୍ରେଭିକୋ

note: A city in Italy
en: Trieste
or: ଟ୍ରେଏଷ୍ଟେ

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
or: ଟ୍ଯୁରେଫ

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
or: ଭେନିସ

note: A city in Italy
en: Verona
or: ଭର୍ନାଲ

note: A city in Italy
en: Viterbo
or: ଭିଟେର୍ବୋ

note: A city in Italy
en: Àrbatax
or: ଆରବାଟାକ୍ସ

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
or: କିଙ୍ଗଷ୍ଟନ

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
or: ମୋଣ୍ଟିଗୋ ଉପସାଗର

note: A city in Japan
en: Akita
or: ଅକିତା

note: A city in Japan
en: Ami
or: ଅମାମି

note: A city in Japan
en: Aomori
or: ଆଓମୋରୀ

note: A city in Japan
en: Asahikawa
or: ଆସାଆହିକାଓ୍ବା ଅବ

note: A city in Japan
en: Ashiya
or: ଆଶିୟା ଅବ

note: A city in Japan
en: Chitose
or: ଚିଓସ

note: A city in Japan
en: Chofu
or: ଚୋଫୁ

note: A city in Japan
en: Fuji
or: ଫୁଜିୟାନ

note: A city in Japan
en: Fukue
or: ଫୁକୁ

note: A city in Japan
en: Fukuoka
or: ଫୁକୁଓକା

note: A city in Japan
en: Futemma
or: ଫୁଣ୍ଟେମା

note: A city in Japan
en: Gifu
or: ଗିଫୁ ଅବ

note: A city in Japan
en: Hakodate
or: ହାକୋଡେଟ

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
or: ହମାମାସୁ

note: A city in Japan
en: Hamanaka
or: ହାମାଡାନ

note: A city in Japan
en: Hanamaki
or: ହାନାମାକି

note: A city in Japan
en: Hiroshima
or: ହିରୋସୀମା

note: A city in Japan
en: Hofu
or: ହୋଫ

note: A city in Japan
en: Ishigaki
or: ଇଶିଗାକିଜିମା

note: A city in Japan
en: Iwakuni
or: ଇବାମି

note: A city in Japan
en: Izumo
or: ଇଜୁମୋ

note: A city in Japan
en: Janado
or: କାନାଡା

note: A city in Japan
en: Kadena
or: କାଡୁନା

note: A city in Japan
en: Kagoshima
or: କାଗୋଶିମା

note: A city in Japan
en: Kanayama
or: କାସାମା

note: A city in Japan
en: Kanoya
or: କାନୋ

note: A city in Japan
en: Kashoji
or: କାଶି

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
or: କିଟାକ୍ଯୁଶୁ

note: A city in Japan
en: Komatsu
or: କୋମାଟସୁ ଅବ

note: A city in Japan
en: Komatsushima
or: କୋମାଟସୁଜିମା ଅବ

note: A city in Japan
en: Kumamoto
or: କୁମାମୋଟୋ

note: A city in Japan
en: Kushiro
or: କୁଶିରୋ

note: A city in Japan
en: Matsubara
or: ମାଟସୁୟାମା

note: A city in Japan
en: Matsumoto
or: ମାଟ୍ସୁମୋଟୋ

note: A city in Japan
en: Matsushima
or: ମାଟ୍ସୁଶିମା ଅବ

note: A city in Japan
en: Matsuyama
or: ମାଟସୁୟାମା

note: A city in Japan
en: Memambetsu
or: ମେମାମ୍ବେଟସୁ

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
or: ମିକୋନୋସ

note: A city in Japan
en: Minami
or: ମିୟାମି

note: A city in Japan
en: Misawa
or: ମିଶାୱା

note: A city in Japan
en: Mito
or: ମିଲଟୋନ

note: A city in Japan
en: Miyazaki
or: ମିୟାଜାକି

note: A city in Japan
en: Mombetsu
or: ମୋମ୍ବେଟ୍ସୁ

note: A city in Japan
en: Nagasaki
or: ନାଗାସାକି

note: A city in Japan
en: Nagoya
or: ନାଗୋୟା

note: A city in Japan
en: Naha
or: ନାହା

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
or: ନାକା-ସିବେସ୍ତୁ

note: A city in Japan
en: Niigata
or: ନାଇଗାଟା

note: A city in Japan
en: Obihiro
or: ଓବିହିରୋ

note: A city in Japan
en: Odaira
or: ଓଡିହାମ

note: A city in Japan
en: Odaka
or: ଓସାକା

note: A city in Japan
en: Odate
or: ଓଡେଟ

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
or: ଓଫୁନାକାସି

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
or: ଓଗିମାଚିଏ

note: A city in Japan
en: Oita
or: ଓୟିଟା

note: A city in Japan
en: Okata
or: ଓକାଟା

note: A city in Japan
en: Okayama
or: ଓକାୟାମା

note: A city in Japan
en: Okazato
or: ଓକାଜାଟୋ

note: A city in Japan
en: Osaka
or: ଓସାକା

note: A city in Japan
en: Ozuki
or: ଅଜୁକି

note: A city in Japan
en: Saga
or: ସାଗା

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
or: ସାନଲିୟୋ

note: A city in Japan
en: Sawada
or: ସାନାଣ୍ଡାଜ

note: A city in Japan
en: Sendai
or: ସେଣ୍ଡାୟି

note: A city in Japan
en: Shiroi
or: ଶିଲୋ

note: A city in Japan
en: Takamatsu
or: ତାକାମାଟସୁ

note: A city in Japan
en: Takatsu
or: ତାକାମାଟସୁ

note: A city in Japan
en: Tateyama
or: ତାତେୟାମା ଅବ

note: The capital of Japan
en: Tokyo
or: ଟୋକିୟୋ

note: A city in Japan
en: Tottori
or: ଟଟୋରୀ

note: A city in Japan
en: Toyama
or: ଟୋୟମା

note: A city in Japan
en: Toyooka
or: ଟୋକାଟ

note: A city in Japan
en: Tsuiki
or: ଶୁୟିକୀ ଅବ

note: A city in Japan
en: Ushuku
or: ଉସୁଆୟିଆ

note: A city in Japan
en: Wakkanai
or: ୱାକିନାଈ

note: A city in Japan
en: Yamagata
or: ୟାମାଗାଟା

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
or: ୟାମାଗୁଚୀ ଉବେ

note: A city in Japan
en: Yao
or: ୟାଓ

note: A city in Japan
en: Yokota
or: ୟକୋ

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
or: ଶିନ୍ଯାଙ୍ଗା

note: A city in Jersey
en: La Hougue
or: ଲା ରଙ୍ଗ

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
or: ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
or: ଅକାବା

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
or: ଅଲ ବାହା

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
or: ଅମ୍ମାନ

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
or: ଅଲ୍ମାଟୀ

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
or: ଅଷ୍ଟାନା

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
or: ଓରାନ

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
or: ସୀମକେଣ୍ଟ

note: A city in Kenya
en: Eldoret
or: ଏଲଡୋରେଟ

note: A city in Kenya
en: Kisumu
or: କିସୁମୁ

note: A city in Kenya
en: Mombasa
or: ମୋମ୍ବାସା

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
or: ନାଇରୋବି

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
or: ଲଣ୍ଡନ

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
or: କୁୟେତ

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
or: ବିସ୍କେକ

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
or: ଭିଣ୍ଟୀୟାନେ

note: A city in Latvia
en: Liepāja
or: ଲେଇପାଜା

note: The capital of Latvia
en: Rīga
or: ରିଗା

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
or: ବୈରୁଟ

note: A city in Libya
en: Baninah
or: ବେନିନା

note: A city in Libya
en: Sabha
or: ସିଭା

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
or: ଟ୍ରୀପୋଲି

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
or: ଭାଲଡେଜ

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
or: କାଉନାସ

note: A city in Lithuania
en: Palanga
or: ପାଲାଙ୍ଗା

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
or: ଭିଲନିୟୁସ

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
or: ସିୟାଉଲିୟୀ

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
or: ଲେକ୍ସମ୍ବର୍ଗ

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
or: ମକାଓ

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
or: ତାଈପେ

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
or: ଓହରିଡ

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
or: ସୋକୋଡେ

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
or: ଅଙ୍କେନୀ

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
or: ଅଣ୍ଟାନାନାରିଭୋ / ଇଭାଟୋ

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
or: ଏଣ୍ଟସିରେବ

note: A city in Madagascar
en: Fasenina-Ampasy
or: ପାସେନିନା-ଆମ୍ପାସି

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
or: ମଜୁଙ୍ଗା

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
or: ତାସ୍ମାନିୟା

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
or: ବୋଲଜାନୋ

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
or: ବିନ୍ତୁଲା

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
or: ଜୋହୋର ଭାରୁ/ସେନାୟି

note: A city in Malaysia
en: Klang
or: କାଲଟ୍ଯାଗ

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
or: କୋଟା ଭାରୁ

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
or: କୋଟା କିନାବାଲୁ

note: A city in Malaysia
en: Kuah
or: କାଶି

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
or: କୋଲ୍ହାପୁର

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
or: କୁୟାଣ୍ଟାନ

note: A city in Malaysia
en: Kuching
or: କୁଚିଙ୍ଗ

note: A city in Malaysia
en: Kudat
or: କୁଡାଟ

note: A city in Malaysia
en: Melaka
or: ମେନକା

note: A city in Malaysia
en: Miri
or: ମିରୀ

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡାକାନ

note: A city in Malaysia
en: Sepang
or: ସେପାଙ୍ଗ

note: A city in Malaysia
en: Sibu
or: ସିବୁ

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
or: ସିଟିଆଓ୍ବାନ

note: A city in Malaysia
en: Tawau
or: ତାଓ୍ବାଉ

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
or: ଭିକ୍ଟୋରିୟା

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
or: ମେଲ

note: A city in Malta
en: Luqa
or: ଲ୍ଯୁକା

note: The capital of Malta
en: Valletta
or: ଭାଲ୍ଲେନାର

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
or: ମେରିୟନ

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
or: ଫର୍ଟ ରିଲାୟେନ୍ସ

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
or: ଲେ ଲାମୀଣ୍ଟିନ

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
or: ନୌଆଧିବଉ

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
or: ନୋୟାକଚୋଟ

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
or: ଏଲାୟେନ୍ସ

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
or: ସେଣ୍ଟ ଲୁୟିସ

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
or: ମାଟୁରିନ

note: A city in Mayotte
en: Dzaoudzi
or: ଜାଉଦଜି

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
or: ମୁନଣ୍ଡୌ

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
or: ଅକାପୁଲ୍କୋ

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
or: ଏଗୁଆସ୍କାଲିଣ୍ଟୋସ

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
or: କେମ୍ପିଚୀ

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
or: କାନକୁନ

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
or: କାମଡେନ

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
or: ଚେତୁରମାଲ

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
or: ଚିଚେନ-ଇଟଜା

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
or: ଚିହୁଆହୁଆ

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
or: ସିଉଦାଦ ଜୁଆରେଜ

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
or: ସିଉଦାଦ ଓବ୍ରେଗୋନ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
or: ସିଉଦାଦ ଭିକ୍ଟୋରିୟା

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
or: କୋଲିମା

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
or: କୋଜୁମଲ

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
or: କ୍ବେର୍ନାଭାକା

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
or: କ୍ଯୁଲିଆକାନ

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
or: ଡୁରାଙ୍ଗୋ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
or: ଅଲ ମୋଣ୍ଟେ

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
or: ଗୁଆଡଲଜାରା

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
or: ଗୁଆୟାମାସ

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
or: ହେର୍ମୋସିଲ୍ଲୋ

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
or: ଇକ୍ସଟାପା

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
or: ଇକ୍ସଟେପେକ

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
or: ଲା ପାଜ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
or: ସାଗୁନା ଟେପିକ

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
or: ଟୋରିୟୋନ

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
or: ଲୋରେଟୋ

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
or: ଲସ ମୋଚିସ

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
or: ମଞ୍ଜାନିଲୋ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
or: ମଟାମୋରୋସ

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
or: ମଜାଟ୍ଲାନ

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
or: ମେକ୍ସିକାଲି

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
or: ମେକ୍ସିକୋ ମହାନଗର

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
or: ମିନାଟିଟଲେନ

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
or: ମୋନକ୍ଲୋଭା

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
or: ମୋଣ୍ଟେରୀ

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
or: ମୋରେଲିୟା

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
or: ମେରିଡା

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
or: ନୁୟେଭୋ ଲାରେଡୋ

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
or: ଓୟେକ୍ସାସା

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
or: ପିଡ୍ରାସ ନିଗ୍ରାସ

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
or: ପୋଜା ରିକା

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
or: ପ୍ବେବ୍ଲା

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
or: ପର୍ତୁ ଇସ୍କୋଣ୍ଡିଡୋ

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
or: ପର୍ତୁ ଭାଲାର୍ଟା

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
or: କ୍ବେରେଟାରୋ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
or: ରୀନୋସା

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
or: ସଲଟିଲୋ

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
or: ସାନ ଜୋସ ଡେଲ କାବୋ

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
or: ସାନ ଲୁୟିସ ଡେ ପୋଟୋସି

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
or: ତାମ୍ପିକୋ

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
or: ତାପାଚୁଲା

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
or: ତିଜୁୟାନା

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
or: ଟୋଲିକା

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
or: ଟୋରିୟୋନ

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
or: ଟୁଲସା

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
or: ଉର୍ବାପାନ

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
or: ଭିରାକ୍ରୁଜ

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
or: ଭିଲ୍ଲାହେର୍ମୋସା

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
or: ଯାକାଟେକାସ

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
or: ବାଲୀକେସିର

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
or: ଚିସିନାଓ

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
or: ମୋଙ୍କଟୋନ

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
or: ଉଲାନ-ବାଟୋର

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
or: ପୋଡଗୋରୀକା

note: A city in Montenegro
en: Tivat
or: ତିଭାଟ

note: A city in Morocco
en: Agadir
or: ଅଗାଡିର

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
or: ଅଲ ହୋକିମା

note: A city in Morocco
en: Fes
or: ଫ୍ଲୋରେସ

note: A city in Morocco
en: Marrakech
or: ମାରାକେଚ

note: A city in Morocco
en: Meknes
or: ମେକନେସ

note: A city in Morocco
en: Nador
or: ନାଡୋର

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
or: ନୌଆସେଉର

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
or: ଓର୍ଜାଜେଟ

note: A city in Morocco
en: Oujda
or: ଉଜଡା

note: The capital of Morocco
en: Rabat
or: ଅଲାବତ

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
or: ତାନଗ୍ରା

note: A city in Morocco
en: Tetouan
or: ତାଓୟୁଆନ

note: A city in Mozambique
en: Beira
or: ବୈରା

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
or: ଚିମୋଇୟୋ

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
or: ଲିଚିଙ୍ଗା

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
or: ମାଟ୍ସୁମୋଟୋ

note: A city in Mozambique
en: Nampula
or: ନାମ୍ପୁଲା

note: A city in Mozambique
en: Pemba
or: ପିମ୍ବା

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
or: କ୍ବେଲିମେନ

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
or: ଅଙ୍ଗୁନ

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
or: କାଠମାଣ୍ଡୁ

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
or: ଅମଷ୍ଟାରଡମ

note: A city in the Netherlands
en: De Kooy
or: ଡେ କୁ

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
or: ଡିଲେନ

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
or: ଇଣ୍ଡହୋଭେନ

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
or: ଗୀଲମେର

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
or: ଗ୍ରୋନିନଜେନ

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
or: ଲିଉଓ୍ବାର୍ଡେନ

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
or: ମାଷ୍ଟ୍ରିଚ

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
or: ଭ୍ଲେଇଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
or: ରୋଟେରଡାମ

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
or: ଟେରୀ ହୌଟ

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
or: ଭାଲକେନବର୍ଗ

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
or: ଭୋଲ୍କେଲ

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
or: ଓ୍ବୟେନ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
or: ରୀନେସ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Cupe Coy
or: କେପ ମେ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Dorp Nikiboko
or: ଡର୍ପ ନିକିବୋକୋ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
or: ଗୋଆ

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
or: କାରୁଙ୍ଗା

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
or: ହୁମା

note: A city in New Zealand
en: Auckland
or: ଅକଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
or: ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚ

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
or: ଓ୍ବେଲିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
or: ବ୍ଲୁ-ଫିଲଡ୍ସ

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
or: ଚାଇନାଣ୍ଡେଗା

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
or: ଜିନୋଟେଗା

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
or: ଜୁୟିଗାପାଲା

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
or: ମାନାଉସ

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
or: ପର୍ତୁ କାବେଜାସ

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
or: ରିଭାସ

note: A city in Niger
en: Agadez
or: ଆଗାଡେଜ

note: The capital of Niger
en: Niamey
or: ନାଇମେ-ଏରୋ

note: A city in Niger
en: Zinder
or: ଜିଣ୍ଡେର

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
or: ବେଜା

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
or: ଇଲୋରୀନ

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
or: କାଡୁନା

note: A city in Nigeria
en: Kano
or: କାନୋ

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
or: ପୋର୍ଟ ହାରକୋର୍ଟ

note: The capital of Niue
en: Alofi
or: ଅଲ-ଜୌଫ

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
or: କିଙ୍ଗଷ୍ଟନ

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
or: କାଲାପାନ

note: A city in Norway
en: Alta
or: ଅଲଟା

note: A city in Norway
en: Berlevåg
or: ବର୍ଲେଭାଗ

note: A city in Norway
en: Bodø
or: ବୋଡୋ

note: A city in Norway
en: Bolle
or: ବୋଲେ

note: A city in Norway
en: Boltåsen
or: ବୋଲେ

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
or: ବ୍ରୋନୟୀସୁଣ୍ଡ/ବ୍ରୋନୟୀ

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
or: ବାଟ୍ସଜୋର୍ଡ

note: A city in Norway
en: Dalem
or: ସାଲେମ

note: A city in Norway
en: Djupdalen
or: ଜୁପଡାଲେନ

note: A city in Norway
en: Eldskog
or: ଏଲ୍କୋ

note: A city in Norway
en: Fagernes
or: ଫେଗରନେସ

note: A city in Norway
en: Fiskenes
or: କିର୍କେନ୍ସ

note: A city in Norway
en: Flesland
or: ଭ୍ଲେଇଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Norway
en: Florø
or: ଫ୍ଲୋରୋ

note: A city in Norway
en: Førde
or: ଫୋର୍ଡ

note: A city in Norway
en: Gardermoen
or: ଗାର୍ଡେରମୋଇନ

note: A city in Norway
en: Hammerfest
or: ହାମେରଫେଷ୍ଟ

note: A city in Norway
en: Hasvik
or: ହାସଭିକ

note: A city in Norway
en: Haugesund
or: ହାଡସଣ୍ଡ

note: A city in Norway
en: Holm
or: ହୋ

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
or: ହୋନିଙ୍ଗସଭାଗ/ଭାଲାନ

note: A city in Norway
en: Kirkenes
or: କିର୍କେନ୍ସ

note: A city in Norway
en: Kjevik
or: କେମି

note: A city in Norway
en: Kristiansund
or: କ୍ରିଷ୍ଟିୟାନଷ୍ଟାଡ

note: A city in Norway
en: Mehamn
or: ମିହାମ

note: A city in Norway
en: Molde
or: ଗୋଲଡେନ

note: A city in Norway
en: Mosjøen
or: ମୋସଜୋୟେନ

note: A city in Norway
en: Namsos
or: ନାମସୋସ

note: A city in Norway
en: Narvik
or: ନାର୍ଭିକ

note: A city in Norway
en: Notodden
or: ନୋଟୋଡେନ

note: A city in Norway
en: Oseberg
or: ଓସେବର୍ଗ ଏ

note: The capital of Norway
en: Oslo
or: ଓସଲୋ

note: A city in Norway
en: Rygge
or: ରୀଗେ

note: A city in Norway
en: Røros
or: ରୋରୋସ

note: A city in Norway
en: Rørvik
or: ରୋର୍ଭିକ

note: A city in Norway
en: Røssvoll
or: ରୁଜେଲ

note: A city in Norway
en: Røst
or: ରୋଷ୍ଟ

note: A city in Norway
en: Sandane
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡାକାନ

note: A city in Norway
en: Skagen
or: ସାଘେଜ

note: A city in Norway
en: Skien
or: ସିରେନ

note: A city in Norway
en: Sola
or: ୟୋଲା

note: A city in Norway
en: Stokka
or: ଆଟୋକା

note: A city in Norway
en: Svartnes
or: ଭାର୍ଟନେସ

note: A city in Norway
en: Svolvær
or: ସୋଲଭାର/ହିଲ୍ଲେ

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
or: ସୋର୍କଯୋସେନ

note: A city in Norway
en: Torp
or: ଟୋର୍ପ

note: A city in Norway
en: Trondheim
or: ଟ୍ରୋମଧୀମ

note: A city in Norway
en: Vadsø
or: ଭାଡଶୋ

note: A city in Norway
en: Ålesund
or: ଆଲେସଣ୍ଡ

note: A city in Norway
en: Ørsta
or: ଓରଷ୍ଟା

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
or: ମୁଆସକାର ଆଲ ମୁର୍ତାଫିଆ

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
or: ମୁସ୍କାଟିନ

note: A city in Oman
en: Salalah
or: ସଲାଲାହ

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
or: ଇସଲାମାବାଦ

note: A city in Pakistan
en: Karachi
or: କରାଚୀ

note: A city in Pakistan
en: Lahore
or: ଲାହୋର

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
or: ନାଓ୍ବାବଶାହ

note: The capital of Palau
en: Koror
or: ଟୋରରୋ

note: The capital of Palau
en: Melekeok
or: ମିକେର

note: A city in Panama
en: David
or: ଡେଭିଡ

note: A city in Panama
en: Fuerte Kobbe
or: ଫୁଏର୍ତେ କୋବ

note: The capital of Panama
en: Panamá
or: ପାନାମା

note: A city in Panama
en: Tocumen
or: ତକ୍ଯୁମେନ

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
or: ମୋରେଜବୀ

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
or: ଏଶନସିୟନ

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
or: କୋଲୋନିଆ ଫେଲିକ୍ସ ଦେ ଆଜାରା

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
or: ଏଣ୍ଡହୁୟାଲା

note: A city in Peru
en: Arequipa
or: ଏରେକ୍ବିପା

note: A city in Peru
en: Ayacucho
or: ଅୟାକୁଚୋ

note: A city in Peru
en: Chiclayo
or: ଚାକ୍ଲାୟୋ

note: A city in Peru
en: Cusco
or: କ୍ଯୁଜକୋ

note: A city in Peru
en: Iquitos
or: ଇକ୍ବିଟୋସ

note: A city in Peru
en: Juliaca
or: ଜୁଲିୟାକା

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
or: ଲିମା

note: A city in Peru
en: Pisco
or: ପିସ୍କୋ

note: A city in Peru
en: Pucallpa
or: ପୁକାଲ୍ପା

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
or: ପର୍ତୁ ମାଲଡୋନାଡୋ

note: A city in Peru
en: Tacna
or: ତାକ୍ନା

note: A city in Peru
en: Talara
or: ତାଲାରା

note: A city in Peru
en: Tarapoto
or: ତାରାପୋଟୋ

note: A city in Peru
en: Trujillo
or: ଟ୍ରୁଜିଲୋ

note: A city in Peru
en: Tumbes
or: ଟ୍ଯୁମ୍ବେସ

note: A city in the Philippines
en: Angeles
or: ଲସ ଏଞ୍ଜେଲ୍ସ

note: A city in the Philippines
en: Davao
or: ଡାଭାଓ

note: A city in the Philippines
en: Laoag
or: ଲାଓଗ

note: The capital of the Philippines
en: Manila
or: ମନିଲା

note: A city in the Philippines
en: Masbate
or: ମାସବେଟ

note: A city in the Philippines
en: Pildira
or: ମିଲଡୁରା

note: A city in the Philippines
en: Subic
or: ସ୍ଯୁବିକ ଉପସାଗର

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
or: ଜାମ୍ବୋଆଙ୍ଗା

note: A city in Poland
en: Gdańsk
or: ଡ଼ାନସ୍କ

note: A city in Poland
en: Katowice
or: କାଟୋଓ୍ବିସେ

note: A city in Poland
en: Kraków
or: କ୍ରାକୋ

note: A city in Poland
en: Poznań
or: ପୋଜନାନ

note: A city in Poland
en: Rzeszów
or: ଯେସଜୋ-ଜାସିଓଙ୍କା

note: A city in Poland
en: Szczecin
or: ଯେସିନ

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
or: ୱାରର୍ସୋ

note: A city in Poland
en: Wrocław
or: ରୋକଲାଉ

note: A city in Portugal
en: Beja
or: ବେଜା

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
or: କେପ ବ୍ଲାଙ୍କୋ

note: A city in Portugal
en: Faro
or: ଫାରୋ

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
or: ଫ୍ଲୋରିଡା

note: A city in Portugal
en: Lajes
or: ଲାଜେସ

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
or: ଲିସବୋନ

note: A city in Portugal
en: Monte Real
or: ମୋଣ୍ଟେ ରିୟଲ

note: A city in Portugal
en: Montijo
or: ମୋଣ୍ଟିଜୋ

note: A city in Portugal
en: Ovar
or: ଓଭାର

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
or: ପୋଣ୍ଟା ଡିଲଗାଡା

note: A city in Portugal
en: Porto
or: ଲୋରେଟୋ

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
or: ପୋର୍ଟୋ ସାଣ୍ଟୋ

note: A city in Portugal. One of several cities in Portugal called "Santa Cruz".
en: Santa Cruz das Flores
or: ସାନ୍ତା କ୍ରୁଜ ବନ୍ଦର

note: A city in Portugal
en: Sintra
or: ସିଣ୍ଟ୍ରା

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
or: ଆଗୁଆ ଦେ ପେନା

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
or: କାରୋଲିନା

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
or: ସାନ ଜୁୟାନ

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
or: ଡୋହା

note: A city in Romania
en: Arad
or: ଏରାଡ

note: A city in Romania
en: Bacău
or: ବାକାଓ

note: A city in Romania
en: Baia Mare
or: ବୈୟେ ମାରେ

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
or: ବୁଚାରେଷ୍ଟ

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
or: କ୍ଲଜ-ନାପୋକା

note: A city in Romania
en: Craiova
or: କ୍ରେୟୋଭା

note: A city in Romania
en: Iaşi
or: ଲାସୀ

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
or: ମିହାଲି କୋଗାଲନିସ୍ଯାନୁ

note: A city in Romania
en: Oradea
or: ଓରାଡିୟା

note: A city in Romania
en: Satu Mare
or: ସାଟୁ ମାରେ

note: A city in Romania
en: Sibiu
or: ସିବିୟୁ

note: A city in Romania
en: Suceava
or: ଶୁସିଭା

note: A city in Romania
en: Timişoara
or: ତିମିସୋୟାରା

note: A city in Romania
en: Tulcea
or: ତୁଲକୀୟା

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
or: ତାର୍ଗୁ-ମ୍ଯୁରେସ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
or: ଅବାକାନ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
or: ଏଡଲେର

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
or: ଅନାଡିର

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
or: ଅଣ୍ଡାପା

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
or: ଆର୍ଖାନଜେଲ'ଏସ.ଏକ.

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
or: ଅଷ୍ଟ୍ରାଖାନ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
or: ବାର୍ନାଉଲ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
or: ବ୍ରାଜାନସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
or: ବ୍ରାଜାନସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
or: ଚେଲ୍ଯାବିନ୍ସ୍କ-ବାଲାଣ୍ଡିନୋ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
or: ଚିତା

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
or: କୁଲମେନ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
or: ଏଙ୍ଗାର୍ସ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
or: ଇର୍କୁଟସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
or: କାଲିନିଙ୍ଗ୍ରାଡ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
or: କାଜାନ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
or: କେମେରୋଭୋ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
or: ଖାବାରୋସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
or: ହାଣ୍ଟୀ-ମେନ୍ସିଜସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
or: କ୍ରାସନୋଡାର

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
or: ମାଗାଡନ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
or: ମିନେରାଲ'ନ୍ଯେ ଭୋଡୀ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
or: ମିର୍ନୀ

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
or: ମୋସ୍କୋ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
or: ମୁର୍ମାନସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
or: ନାଲଚିକ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
or: ନିଝନେଭାର୍ଟସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
or: ନୋଭୋକୁଞ୍ଜେସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
or: ନୋଭୋସିବୀରସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
or: ଓମସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
or: ଓରେନବର୍ଗ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
or: ପେଞ୍ଜା

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
or: ପର୍ମ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
or: ପେଟ୍ରୋଜାଭୋସ୍କ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
or: ରଷ୍ଟୁକ

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
or: ସେଣ୍ଟ ପିଟର୍ସହର୍ଗ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
or: ସାମରା

note: A city in Russia
en: Saratov
or: ସାରାଟୋଭ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
or: ଷ୍ଟାଭ୍ରୋପୋଲ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
or: ଷ୍ଟ୍ରିଗିନୋ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
or: ସୁର୍ଗୁଟ

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
or: ସୀକ୍ଟିଭକାର

note: A city in Russia
en: Tiksi
or: ତିକ୍ସି

note: A city in Russia
en: Udachnyy
or: ଉଡ଼ାଚନି

note: A city in Russia
en: Ufa
or: ଉଫା

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
or: ଉଲ୍ଯାନୋଭାସ୍କ

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
or: ଉଲାନ-ଉଡେ

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
or: ଭେଲିକୀ ଲୁକି

note: A city in Russia
en: Vladivostok
or: ଭ୍ଲାଡିଭୋଷ୍ଟୋକ

note: A city in Russia
en: Volgograd
or: ଭୋଲଗୋଗ୍ରାଡ

note: A city in Russia
en: Voronezh
or: ଭୋରୋନେଜ

note: A city in Russia
en: Yakutsk
or: ୟାକୁଟସ୍କ

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
or: ଇକାଟେରୀନବର୍ଗ

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
or: ୟୁଝନୋ-ସାଖାଲିନସ୍କ

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
or: ସେଣ୍ଟ-କ୍ବେଣ୍ଟିନ

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
or: ସେଣ୍ଟ-ପିୟେରୀ

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
or: ବାରେ

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
or: ଗୋଲଡେନ ରକ

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
or: ନ୍ଯୁକେସଲେ

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
or: ଚାର୍ଟରେସ

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
or: ପଏଣ୍ଟ ସାଲିନ୍ସ

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
or: ଭିଜୀ

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
or: ସେଣ୍ଟ-ପିୟେରୀ

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
or: ଅର୍ନୋସ ଭାଲେ

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
or: କିଙ୍ଗଷ୍ଟନ

note: The capital of Samoa
en: Apia
or: ଏସିଆ

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
or: ସାନ ମାର୍କୋସ

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
or: ଅରାର

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
or: ଅଭା

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
or: ଆଡ ଡାଲଫା

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
or: ଡାମ୍ମାମ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
or: ଅଲ ଐନ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
or: ଅଲ କୈସୁମାହ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
or: ଅଲ କୈସୁମାହ

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
or: ଅଲ ବାହା

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
or: ଅଲ କୈସୁମାହ

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
or: ଆର ରୁକୁଆୟିକ୍ୱା

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
or: ତାଈଫ

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
or: ଧରାନ

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
or: ହେଲ

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
or: ଜେଡାହ

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
or: ଗୀଜାନ

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
or: ଖାମିସ ସୁଶାଇଟ

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
or: ମସଜିଦ ଇବନ ରସିଦ

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
or: ମାଲାକା

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
or: ମିନା

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
or: ନଜ୍ରାନ

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
or: କ୍ୱାଲାତ ବିସା

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
or: ନାରା

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
or: ରାଫହା

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
or: ରିୟାଦ

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
or: ତାବୁକ

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
or: ତେକାମାହ

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
or: ଟ୍ଯୁରେଫ

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
or: ୟାନବୁ ଆଲ ବାହାର

note: A city in Senegal
en: Boukot Ouolof
or: ବୋଉକୋତ କ୍ୱୋଲୋଫ

note: The capital of Senegal
en: Dakar
or: ଢାକା

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
or: ସେଣ୍ଟ-ଲୁୟିସ

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
or: ତାମବାକୁଣ୍ଡା

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
or: ଯିଗୁଇଞ୍ଚୋର

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
or: ବେଲଗ୍ରେଡ

note: A city in Serbia
en: Niš
or: ନିଜ

note: A city in Serbia
en: Vršac
or: ଭ୍ରାସାକ

note: A city in Serbia
en: Zemun
or: ମେଲୁନ

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
or: କେସ୍କେଡ ଲକ୍ସ

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
or: ଭିକ୍ଟୋରିୟା

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
or: ଗ୍ରେଟାଉନ

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
or: ଲୁଙ୍ଗୋ

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
or: ସିଙ୍ଗାପୁର

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
or: ବ୍ରାତିସ୍ଲାଭା

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
or: ଡୋଲନୀ ହ୍ରିକୋଭ

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
or: କାମେନିକା ନାଡ କିରୋଚୁ

note: A city in Slovakia
en: Košice
or: କୋଶିସୀ

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
or: ଲ୍ଯୁସେନେକ

note: A city in Slovakia
en: Nitra
or: ନାଇଟ୍ରା

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
or: ପିୟେଷ୍ଟାନୀ

note: A city in Slovakia
en: Poprad
or: ପୋର୍ଟଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
or: ପ୍ରୀଭିଡଜା

note: A city in Slovakia
en: Sliač
or: ସ୍ଲିୟାକ

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
or: ଜୁବ୍ଲିଜାନା

note: A city in Slovenia
en: Maribor
or: ମାରିବୋର

note: A city in Slovenia
en: Portorož
or: ପୋର୍ଟୋରୋଜ

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
or: ହୋଣ୍ଡୁରାସ

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
or: ଗ୍ରୁଟଫୋଣ୍ଟେନ

note: A city in South Africa
en: Cape Town
or: କେପ ୟଙ୍ଗ

note: A city in South Africa
en: Durban
or: ଡ୍ଯୁରାଣ୍ଟ

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
or: ଜୋହନ୍ସବର୍ଗ

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
or: କ୍ଲେର୍କସଡୋର୍ପ

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
or: ପୋର୍ଟ ଏଲିଜାବେଥ

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
or: ପୋଚେଫଷ୍ଟ୍ରମ

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
or: ପ୍ରିଟୋରିୟା

note: A city in South Africa
en: Springs
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ

note: A city in South Africa
en: Upington
or: ଉପିଙ୍ଗଟନ

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
or: ଭେରୀନିଗୀଙ୍ଗ

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
or: ଚୁଙ୍ଗଜୁ

note: A city in South Korea
en: Cheju
or: ଚେଜୁ

note: A city in South Korea
en: Inch'on
or: ଇଞ୍ଜେଓନ

note: A city in South Korea
en: Kunsan
or: କୁନସାନ ଅବ

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
or: ଓମାନ

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
or: ପ୍ଯୋଙ୍ଗଟେତ ଅବ

note: A city in South Korea
en: Pusan
or: ପୁଲା

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
or: ସିଓଲ

note: A city in South Korea
en: Taegu
or: ତାଈଗୁ

note: A city in Spain
en: A Coruña
or: ଅରୁଆ

note: A city in Spain
en: Agoncillo
or: ଏଙ୍କିୟାଲୋସ

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
or: ଅଲସୋଣ୍ଟ୍ରିଲା

note: A city in Spain
en: Alicante
or: ଏଲିସ

note: A city in Spain
en: Almería
or: ଅଲ୍ମେଡା

note: A city in Spain
en: Armilla
or: ଓରିଲାକ

note: A city in Spain
en: Atogo
or: ଏଣ୍ଟିଗୋ

note: A city in Spain
en: Avilés
or: ଅଷ୍ଟୁରିୟାସ/ଆଭିଲେସ

note: A city in Spain
en: Barajas
or: ବରାଜା

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
or: ବାର୍ସିଲୋନା

note: A city in Spain
en: Bilbao
or: ବିଲ୍ମା

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
or: କାଲ୍ମିନାର ଭିଏଜୋ (ଫାମେଟ)

note: A city in Spain
en: Corcovados
or: କର୍ଡୋଭା

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
or: କୁଆଟ୍ରୋ ଭିଣ୍ଟୋସ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
or: କର୍ଡୋବା

note: A city in Spain
en: El Matorral
or: ଅଲ ବୋର୍ମା

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
or: ଫୁଣ୍ଟେର ଉପସାଗର

note: A city in Spain
en: Gando
or: ଗାନ

note: A city in Spain
en: Gerona
or: କରୋନା

note: A city in Spain
en: Getafe
or: ଗେଟାଫେ

note: A city in Spain
en: Granada
or: ଗ୍ରେନେଡା

note: A city in Spain
en: Güime
or: ଗୀଲମେର

note: A city in Spain
en: Ibiza
or: ଈବା

note: A city in Spain
en: Jerez
or: ଜେରୋମ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
or: ଟୋରିୟୋନ

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
or: ଲସ ଏଲାମୋସ

note: A city in Spain
en: Los Llanos
or: ଲସ ଏଲାମୋସ

note: The capital of Spain
en: Madrid
or: ମାଦ୍ରିଦ

note: A city in Spain
en: Mahón
or: ମେନ

note: A city in Spain
en: Melilla
or: ମେଲିଲା

note: A city in Spain
en: Morón
or: ମସୋରୋ

note: A city in Spain
en: Málaga
or: ମାଲାଗା

note: A city in Spain
en: Noáin
or: ଲସିଞ୍ଜ

note: A city in Spain
en: Palma
or: ପାଲା

note: A city in Spain
en: Reus
or: ରିଉଜ

note: A city in Spain
en: Rota
or: ରୋଟା

note: A city in Spain
en: Sabadell
or: ସବାଡେଲ

note: A city in Spain
en: Salamanca
or: ସ୍ଲାନା

note: A city in Spain
en: San Javier
or: ସାନ ଜେଭିୟର

note: A city in Spain
en: San Pablo
or: ସାନ କାର୍ଲୋସ

note: A city in Spain
en: Santander
or: ସାନ୍ତା ୟେଞ୍ଜ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
or: ସାଣ୍ଟିୟାଗୋ

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
or: ବାଡାଜୋଜ/ତାଲାଭେରା ଲା ରିୟଲ

note: A city in Spain
en: Tamaduste
or: ତାମାଟେଭ

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
or: ଟୋରେଜୋନ

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
or: ଭାଲେନସିୟା

note: A city in Spain
en: Vigo
or: ଭିଗାନ

note: A city in Spain
en: Villanubla
or: ଭିଲ୍ଲାଗୁୟେ

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
or: ଭିଟୋରୀୟା

note: A city in Spain
en: Zaragoza
or: ଯାରାଗୋଜା

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
or: କୋଲମ୍ବିଆ

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
or: କାଟୁନାୟେକ

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
or: ଶ୍ରୀ ଜୟୱାର୍ଦ୍ଦେନାପୁରା କୋର୍ଟ

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
or: ଖାର୍ଟୁମ

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
or: ପାରମା

note: A city in Suriname
en: Zanderij
or: ଜାଣ୍ଡେରୀଜ

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
or: ଲିଙ୍ଗ୍ଯୁରେ

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
or: ଲାକେମ୍ବା

note: A city in Swaziland
en: Manzini
or: ମଞ୍ଜାନି

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
or: ମାସବେଟ

note: A city in Sweden
en: Borlänge
or: ବୋରଲାଞ୍ଜ

note: A city in Sweden
en: Gällivare
or: ଗାଲ୍ଲିଭାରେ

note: A city in Sweden
en: Göteborg
or: ଗୋଥେର୍ନବର୍ଗ

note: A city in Sweden
en: Halmstad
or: ହାଲ୍ମଷ୍ଟାଡ

note: A city in Sweden
en: Jönköping
or: ଜୋଙ୍କୋପିଙ୍ଗ

note: A city in Sweden
en: Kalmar
or: କାଲମାର

note: A city in Sweden
en: Karlstad
or: କାର୍ଲଷ୍ଟାଡ

note: A city in Sweden
en: Kiruna
or: କିରୁନା

note: A city in Sweden
en: Kramfors
or: କ୍ରାମଫୋର୍ସ

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
or: କ୍ରିଷ୍ଟିୟାନଷ୍ଟାଡ

note: A city in Sweden
en: Linköping
or: ଲିଙ୍କୋପିଙ୍ଗ

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
or: ଜଙ୍ଗବେହଡ

note: A city in Sweden
en: Luleå
or: ଲୁଲେୟା

note: A city in Sweden
en: Lycksele
or: ଲୀକେସେଲେ

note: A city in Sweden
en: Malmö
or: ମାଲମୋ

note: A city in Sweden
en: Norrköping
or: ନୋର୍କୋପିଙ୍ଗ

note: A city in Sweden
en: Nyköping
or: ନୋର୍କୋପିଙ୍ଗ

note: A city in Sweden
en: Ronneby
or: ରୋନିବୀ

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
or: ସ୍କେଲେଫଟୀ

note: A city in Sweden
en: Skövde
or: ସ୍କୋଭଦେ

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
or: ଷ୍ଟୋକହୋମ

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
or: ସିଣ୍ଡାଲ

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
or: ସୋଡେରହାମ

note: A city in Sweden
en: Umeå
or: ଉମିଆ

note: A city in Sweden
en: Visby
or: ଭିସବୀ

note: A city in Sweden
en: Västerås
or: ଭାଷ୍ଟେରାଜ

note: A city in Sweden
en: Växjö
or: ଭାକ୍ସଜୋ

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
or: ଏଞ୍ଜେଲହୋମ

note: A city in Sweden
en: Örebro
or: ଓରେବ୍ରୋ

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
or: ଓର୍ନସ୍କୋଲ୍ଡଭିକ

note: The capital of Switzerland
en: Bern
or: ବର୍ନ

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
or: ଜେନୀଭା

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
or: ଗ୍ରେନଚେନ

note: A city in Switzerland
en: Lugano
or: ଲୁଗାନୋ

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
or: ନ୍ଯୁଚାଟେଲ

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
or: ସେଣ୍ଟ ଗେଡୀଓନ

note: A city in Switzerland
en: Sion
or: ସିୟୋନ

note: A city in Switzerland
en: Zürich
or: ଜ୍ଯୁରୀଚ

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
or: କାମିଶିଲ

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
or: ଅଲେପ୍ପୋ

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
or: ଡାମାସ୍କୁସ

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
or: ଡାଏରଆଜ ଜାର

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
or: ଲାଟାକିୟା

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
or: ଦୁଶାନ୍ବେ

note: A city in Tanzania
en: Arusha
or: ଅରୁଶା

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
or: ବୁକୋବା

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
or: ଡାର ଇସ ସାଲାମ

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
or: ଡୁଡୁମା

note: A city in Tanzania
en: Iringa
or: ଇରିଙ୍ଗା

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
or: କିଗୋମା

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
or: ବୟା

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
or: ମରୋଗରୋ

note: A city in Tanzania
en: Moshi
or: ମୋଶି

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
or: ଏମଟ୍ବାରା

note: A city in Tanzania
en: Musoma
or: ମୁସୋମା

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
or: ମ୍ବାଞ୍ଜା

note: A city in Tanzania
en: Songea
or: ସୋଙ୍ଗେଆ

note: A city in Tanzania
en: Tabora
or: ତାବୋରା

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
or: ମାନିଟୋବା

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
or: ବେଙ୍ଗକୋକ

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
or: ଚିୟାଙ୍ଗ ମାଇ

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
or: ଚୋନ ବୁରୀ

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
or: ହ୍ଯାଟ ୟାଇ

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
or: ହୁୟା ହିନ

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
or: ଖୋନ କୈନ

note: A city in Thailand
en: Lampang
or: ଲାମ୍ପାଙ୍ଗ

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
or: ମାଇ ହଙ୍ଗ ସନ

note: A city in Thailand
en: Nan
or: ନାନ

note: A city in Thailand
en: Phrae
or: ଫରାଇ

note: A city in Thailand
en: Phuket
or: ଫୁକେଟ

note: A city in Thailand
en: Ranong
or: ରାନୋଙ୍ଗ

note: A city in Thailand
en: Rayong
or: ରେୟୋଙ୍ଗ

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
or: ସୁରଟ ଥାନି

note: A city in Thailand
en: Trang
or: ଟ୍ରାଙ୍ଗ

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
or: ଉବୋନ ରାଚାଥାନି

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
or: ଉଡୋନ ଥାନି

note: The capital of Togo
en: Lome
or: ଲୋମ

note: A city in Togo
en: Niamtougou
or: ନିମାଟୌଗୁ

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
or: ଫୁଆ ଆମୋଟୁ

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
or: ନୁକୁଆଲୋଫ

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
or: କଙ୍କୋର୍ଡ

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
or: ପାରୋସ

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
or: ପୋର୍ଟୋ ସାଣ୍ଟୋ

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
or: ବିଜେର୍ଟ

note: A city in Tunisia
en: El Borma
or: ଅଲ ବୋର୍ମା

note: A city in Tunisia
en: Gabes
or: ଗେବେସ

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
or: ଗାଫସା

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
or: ହଉତ ସଉକ

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
or: ଜେଣ୍ଡଉବା

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
or: କାଇରୁୟାନ

note: A city in Tunisia
en: Monastir
or: ମୋଷ୍ଟାର

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
or: କ୍ୱାଲେବିଆ

note: A city in Tunisia
en: Remada
or: ରେମାଡା

note: A city in Tunisia
en: Sfax
or: ସୋଫିଆ

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
or: ତବାର୍କା

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
or: ଟୋଜିଉର

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
or: ଟ୍ଯୁନୀଶିୟା

note: A city in Turkey
en: Adana
or: ଅଗାନା

note: The capital of Turkey
en: Ankara
or: ଅନାଡିର

note: A city in Turkey
en: Antalya
or: ଅଣ୍ଟାଲ୍ଯା

note: A city in Turkey
en: Balikesir
or: ବାଲୀକେସିର

note: A city in Turkey
en: Bandirma
or: ବନ୍ଦୀରମା

note: A city in Turkey
en: Bodrum
or: ବୋଡ୍ରୁମ

note: A city in Turkey
en: Burdur
or: ବୌରୁ

note: A city in Turkey
en: Bursa
or: ବୁର୍ସା

note: A city in Turkey
en: Corlu
or: କର୍ଲୁ

note: A city in Turkey
en: Dalaman
or: ଡାଲିୟାନ

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
or: ଡିୟାରବାକିର

note: A city in Turkey
en: Erzurum
or: ଇର୍ଜୁରୁମ

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
or: ଏସ୍କିସେହିର

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
or: ଗାଜିୟାନଟେପ

note: A city in Turkey
en: Istanbul
or: ଇଷ୍ଟାନବୁଲ

note: A city in Turkey
en: Izmir
or: ଇଜମିର

note: A city in Turkey
en: Kars
or: କାର୍ସ

note: A city in Turkey
en: Kayseri
or: କାଇଜେର

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
or: ଇସଲେ

note: A city in Turkey
en: Konya
or: କୋନ୍ଯା

note: A city in Turkey
en: Malatya
or: ମାଲଟା

note: A city in Turkey
en: Merzifon
or: ମର୍ଜିଫୋନ

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
or: ନେଭସେହିର

note: A city in Turkey
en: Samsun
or: ସାମସୁନ

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
or: ତେଲା

note: A city in Turkey
en: Trabzon
or: ଟ୍ରାବଜୋନ

note: A city in Turkey
en: Van
or: ଭାନ

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
or: ଆଶଗାବଟ

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
or: ଫୁନାଫୁତି

note: A city in Uganda
en: Arua
or: ଅରୁଆ

note: A city in Uganda
en: Entebbe
or: ଇଣ୍ଟେବୀ

note: A city in Uganda
en: Kabale
or: କାବାଲେ

note: The capital of Uganda
en: Kampala
or: କାଭାଲା

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
or: ବୋରୀସ୍ପିଲ

note: A city in Ukraine
en: Chagor
or: ଚିକାଗୋ

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
or: ନିପ୍ରୋପେଟ୍ରୋଭସ୍କ

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
or: ଡୋନେଟ୍ସ୍କ

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
or: ହୋଷ୍ଟୋମେଲ

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
or: ଇଭାନୋ-ଫ୍ରାଙ୍କିଭିସ୍କ

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
or: ଖାରକିଭ

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
or: କିଭ

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
or: କ୍ରିଭି ରି

note: A city in Ukraine
en: L'viv
or: ଲି'ଭିଭ

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
or: ମୋନରୋ

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
or: ମୀକୋଲାୟିଭା

note: A city in Ukraine
en: Odesa
or: ଓଡେସା

note: A city in Ukraine
en: Rivne
or: ରିଭନେ

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
or: ସିମ୍ଫେରୋପୋଲ

note: A city in Ukraine
en: Telichka
or: ତେଲା

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
or: ଉଝୋରୋଡ

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
or: ଆବୁ ଧାବି

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
or: ଅଲ ଐନ

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
or: ଫୁଜାଇରାହ

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
or: ଦୁବାଇ

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
or: ରାସ ଅଲ ଖାଇମେହ

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
or: ସାରଜା

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
or: ଅବେରଦୀନ

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
or: ବଲଫାଷ୍ଟ/ମହାନଗର

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
or: ବେନଶନ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
or: ବିଗୀନ ପାହାଡ

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
or: ବିର୍ମିଙ୍ଘାମ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
or: ବ୍ଲାକପୁଲ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
or: ବୋସ୍କୋବେଲ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
or: ବୌର୍ନୀମାଉଥ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
or: ବ୍ରିଷ୍ଟଲ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
or: ବ୍ରାଇଡ ନୋର୍ଟନ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
or: ବୁଟ୍ଟେ

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
or: କେମ୍ବ୍ରିଜ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
or: ଜେମ୍ସଟାଉନ

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
or: କାର୍ଡିଫ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
or: କାର୍ଲିସଲେ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
or: ଚାର୍ଲେଷ୍ଟୋନ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
or: କୋନିଙ୍ଗସବୀ

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
or: କ୍ଲାରେମୋର

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
or: କୋଭେଣ୍ଟ୍ରୀ

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
or: କ୍ରେନଫିଲ୍ଡ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
or: କ୍ରେନଓ୍ବେଲ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
or: ଡିସଫର୍ଥ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
or: ଡୁଣ୍ଡି

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
or: ଇଡେନବର୍ଗ

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
or: କ୍ଳିଣ୍ଟନ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
or: ଏକ୍ସେଟର

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
or: ଫେୟରବୋର୍ନ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
or: ଫାର୍ନବୋରୋ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
or: ଫୁଲଟନ

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
or: ଗ୍ଲାସଗୋ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
or: ଫାର୍ମିଙ୍ଗଡାଲେ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
or: ହାଓ୍ବାଡେନ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
or: ପେଲଷ୍ଟୋନ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
or: ହଗ ସହର

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
or: ଇନଭେରନେସ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
or: କିଲମୋଲୁଆଗ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
or: କିନଲୋସ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
or: ସିଣ୍ଟ୍ରା

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
or: କିର୍କଓ୍ବାଲ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
or: ଫାର୍ମିଙ୍ଗଟନ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
or: ଲେକଫ୍ରଣ୍ଟ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
or: ଲିଡ୍ସ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
or: ଲେମିଙ୍ଗ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
or: ଲିୟୁଚାର୍ସ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
or: ଲିଣ୍ଟନ-ଅନ୍-ଓଉସ

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
or: ଲିଭରପୁଲ

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
or: ଲଣ୍ଡନ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
or: ଲୋସୀମାଉଥ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
or: ଲ୍ଯୁଟୋନ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lydd
or: ଲିଡ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
or: ଲିନେହାମ

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
or: ମାଞ୍ଜେଷ୍ଟର

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
or: ମାନଷ୍ଟୋନ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
or: ମରହମ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
or: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଓ୍ବାଲୁପ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
or: ମିଲଡେନହଲ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
or: ମୋସେସ ହ୍ରଦ

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
or: ନ୍ଯୁକେସଲେ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
or: ନର୍ଥୋଲ୍ଟ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
or: ନରଓ୍ବିଚ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
or: ଓଡିହାମ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
or: ପେମ୍ବରୀ

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
or: ପ୍ଲାଇମାଉଥ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
or: ପ୍ରିଷ୍ଟଓ୍ବିକ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
or: ସେଣ୍ଟ ଅଥାନ

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
or: ଶାଓରୀ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
or: ଶୋରେହାମ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
or: ଦକ୍ଷିଣଥାମ୍ପଟୋନ

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
or: ସାଉଥଏଣ୍ଡ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
or: ସାନ୍ତା ମୋନିକା

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
or: ଷ୍ଟାଣ୍ଡାରଟନ

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
or: ଷ୍ଟୋକଟନ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
or: ଷ୍ଟୋର୍ନୋଓ୍ବେ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
or: ସୁମବର୍ଗ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
or: ଟୁପକ୍ଲିଫ

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
or: ଭେଲ୍ଲୀ

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
or: ଓ୍ବାଡିଙ୍ଗଟନ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wainfleet
or: ୱେନଫ୍ଲିଟ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
or: ଓ୍ବାଟିଶାମ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
or: ଓ୍ବିଙ୍କ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
or: ୱିଟରୀଙ୍ଗ

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
or: ୟିଓଭିଲଟନ

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
or: ଅବେରଦୀନ

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
or: ଅବିଲୀନ

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
or: ଆବିଂଡନ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
or: ଅଦା

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
or: ଅଦା

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
or: ଏଶେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
or: ଏଡ୍ରିୟନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
or: ଅହୋସ୍କୀ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
or: ଏନ୍ସବର୍ଥ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
or: ଏଟକିନ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
or: ଅକ୍ରୋନ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
or: ଅକ୍ରୋନ

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
or: ଅଲବଷ୍ଟର

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
or: ଅଲାମୋଗୋର୍ଦୋ

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
or: ଅଲାମୋସା

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
or: ଅଲବାନୀ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
or: ଅଲବାନୀ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
or: ଅଲବେମାର୍ଲେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
or: ଅଲବର୍ଟ ଲିୟା

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
or: ଅବେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
or: ଅଲବିୟନ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
or: ଅଲବୁକର୍କ

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
or: ଆଲେକଜେଣ୍ଡର ନଗର

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
or: ଆଲେକଜେଣ୍ଡ୍ରିୟା

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
or: ଆଲେକଜେଣ୍ଡ୍ରିୟା

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
or: ଆଲେକଜେଣ୍ଡ୍ରିୟା

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
or: ଏଲିସ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
or: ଏଲେନଟାଉନ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
or: ଏଲାୟେନ୍ସ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
or: ଅଲ୍ମା

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
or: ଅଲ୍ମା

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
or: ଅଲ୍ପେନା

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
or: ଏଲ୍ପାଇନ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
or: ଏଲ୍ପାଇନ

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
or: ଅଲଟୋନ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
or: ଅଲଟୁନା

note: A city in California in the United States
en: Alturas
or: ଅଲଟୁରାସ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
or: ଅଲଟୁସ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
or: ଅଲଭା

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
or: ଅମାରିଲୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
or: ଅମ୍ବଲର

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
or: ଅମେଲିୟା

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
or: ଏମେସ

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
or: ଇନଶେଇମ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
or: ଅନାକତୁଭୁକ ପାସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
or: ଏଙ୍କୋରେଜ

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
or: ଅଣ୍ଡାଲୁସିୟା

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
or: ଅଣ୍ଡାରଶନ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
or: ଅଣ୍ଡାରଶନ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
or: ଏଣ୍ଡୋଭର

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
or: ଏଣ୍ଡ୍ରେଉଜ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
or: ପୋଣ୍ଡ ଇନଲେଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
or: ଏନଜେଲଟୋନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
or: ଅଙ୍ଗୁନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
or: ଅନଇୟାକ

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
or: ଅଙ୍କେନୀ

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
or: ଅନ ଅର୍ବୋର

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
or: ଅନ୍ନାପୋଲିସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
or: ଅନ୍ନେଟ

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
or: ଅନ୍ନିଷ୍ଟନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
or: ଏଣ୍ଟିଗୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
or: ଅନଭିକ

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
or: ଅପାଲାଚିକୋଲା

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
or: ଏପ୍ଲେଟନ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
or: ଏପ୍ଲେଟନ

note: A city in California in the United States
en: Arcata
or: ଅର୍କାଟା

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
or: ଅର୍କଟିକ ଗାଁ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
or: ଅର୍ଡମୋର

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
or: ଫିଲାଡେଲଫିୟା

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
or: ଆରଲିନଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
or: ଆରଲିନଙ୍ଗଟନ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
or: ଆର୍ଟେଶିୟା

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
or: ଏରାଡ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
or: ଏଶେବୋରୋ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
or: ଏଶେଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
or: ଆଶଲ୍ଯାଣ୍ଡ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
or: ଆଶଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
or: ଅଶ୍ତବୁଲଟା

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
or: ଅସ୍ପେନ

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
or: ଅଷ୍ଟୋରିୟା

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
or: ଏଥିନ୍ସ

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
or: ଆଟଲାଣ୍ଟା

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
or: ଆଟଲାଣ୍ଟିକ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
or: ଆଟଲାଣ୍ଟିକ ନଗର

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
or: ଆଟୋକା

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
or: ଆବର୍ନ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
or: ଆବର୍ନ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
or: ଆବର୍ନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
or: ଔଡୁବୋନ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
or: ଅଗୁସ୍ତା

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
or: ଅଗୁସ୍ତା

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
or: ଆରୁରା

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
or: ଆରୁରା

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
or: ଆରୁରା

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
or: ଆରୁରା

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
or: ଅଷ୍ଟିନ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
or: ଅଷ୍ଟିନ

note: A city in California in the United States
en: Avalon
or: ଆଭାଲୋନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
or: ବେଡ ଏକ୍ସ

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
or: ବୈନବ୍ରିଜ

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
or: ବାକେର

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
or: ବାକେର ନଗର

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
or: ବାକେର୍ସଫିଲ୍ଡ

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
or: ବାଲଟିମୋର

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
or: ବାଙ୍ଗୋର

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
or: ବାର ହାର୍ବର

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
or: ବାରାବୂ

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
or: ବାରେ

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
or: ବାରେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
or: ବାରୋ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
or: ବାର୍ଟଲେସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
or: ବାର୍ଟୋ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
or: ବାଟେସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
or: ବଟୋନ ରୋଗ

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
or: ବେଟେଲ କ୍ରୀକ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
or: ବୌଡେଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
or: ବେ ନଗର

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
or: ବୀଟ୍ରାଇସ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
or: ବ୍ଯୁଫୋର୍ଟ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
or: ବ୍ଯୁଫୋର୍ଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
or: ବ୍ଯୁମୋଣ୍ଟ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
or: ବିଭେର ପ୍ରପାତ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
or: ବିକଲେ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
or: ବେଡଫୋର୍ଡ

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
or: ବେଲାଇରେ

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
or: ବେଲ୍ଲେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
or: ବେଲ୍ଲେଭୁଏ

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
or: ବେଲିଙ୍ଗହାମ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
or: ବେଲାଋଷ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
or: ବେମିଡଜି

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
or: ବେନିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
or: ବେନଶନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
or: ବେଣ୍ଟନ ହାର୍ବର

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
or: ବେଣ୍ଟୋନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
or: ବିକଲେ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
or: ବର୍ଲିନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
or: ବିଥେଲ

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
or: ବେଟେଲ୍ସ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
or: ବିଭେର୍ଲୀ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
or: ବଡ ଚିରହରିତ ବ୍ରୁକ୍ଷ

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
or: ବଡ ପ୍ରଖରସ୍ରୋତ

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
or: ବଡ ଝରଣା

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
or: ବଡ କଣ୍ଟା ଚାମୁଚ

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
or: ବିଲିଙ୍ଗସ୍

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
or: ବିଲୋକ୍ସି

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
or: ବିଙ୍ଘାମଟନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
or: ବିର୍ଚଉଡ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
or: ବିର୍ମିଙ୍ଘାମ

note: A city in California in the United States
en: Bishop
or: ବିଶୋପ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
or: ବିସମାର୍କ

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
or: ଇଗଲ

note: A city in New York in the United States
en: Black River
or: ପଛରେ ଥିବା ନଦୀ

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
or: କ୍ଲାର୍କସବର୍ଗ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
or: ବ୍ଲୁମିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
or: ବ୍ଲୁମିଙ୍ଗଟନ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
or: ବ୍ଲୁ-ଫିଲ୍ଡ

note: A city in California in the United States
en: Blythe
or: ବ୍ଲୀଥ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
or: ବ୍ଲୀଥଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
or: ବୋକା ରାଟୋନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
or: ବୋଗ

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
or: ବୋୟେଜ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
or: ବୁନ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
or: ବୁନ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
or: ବୁଥଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
or: ବୋର୍ଡେଅକ୍ସ

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
or: ବୋର୍ଗର

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
or: ବୋସ୍କୋବେଲ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
or: ବୋଷ୍ଟନ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
or: ବାଉଲିଙ୍ଗ ଗ୍ରୀନ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
or: ବୋମ୍ଯାନ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Box Elder
or: ବୋର୍ଡର

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
or: ବୋଜମ୍ଯାନ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
or: ବ୍ରାଡଫୋର୍ଡ

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
or: ଏରାଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
or: ବ୍ରାଇନେର୍ଡ

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
or: ବ୍ରେମର୍ଟନ

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
or: ବ୍ରେନହାମ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
or: ବ୍ରୀଜପୋର୍ଟ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
or: ବ୍ରୋକେନ ବୋ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
or: ବ୍ରୁକିଙ୍ଗସ୍

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
or: ବ୍ରୁକିଙ୍ଗସ୍

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
or: ବ୍ରୁକ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
or: ବ୍ରୁମଫିଲ୍ଡ

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
or: ବ୍ରାଉନିଙ୍ଗ

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
or: ବ୍ରାଉନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
or: ବ୍ରାଉଲଉଡ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
or: ବ୍ରୁନସଓ୍ବିକ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
or: ବ୍ରୁନସୱିକ

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
or: ବ୍ରାୟସ କାନୟୋନ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
or: ବୁଖାନ୍ନୋନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
or: ବୁକଲ୍ଯାଣ୍ଡ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
or: ବଫାଲୋ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
or: ବଫାଲୋ

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
or: ବଫାଲୋ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
or: ବଫାଲୋ

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
or: ବୁଲହେଡ ମହାନଗର

note: A city in California in the United States
en: Burbank
or: ବୁରବାଙ୍କ

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
or: ବର୍ଲୀ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
or: ବର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
or: ବର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
or: ବର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
or: ବର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
or: ବର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
or: ବର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
or: ବର୍ନେଟ

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
or: ବର୍ନସ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
or: ବୈଲ୍ମର

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
or: ବୁଟ୍ଟେ

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
or: କାଡିଲାକ

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
or: କାହୋକିୟା

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
or: କାଇରୋ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
or: କାଲ୍ଡୱେଲ

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
or: କାଲ୍ଡୱେଲ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
or: କାଲ୍ଡୱେଲ

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
or: କାମାରିଲ୍ଲୋ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
or: କେମ୍ବ୍ରିଜ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
or: କେମ୍ବ୍ରିଜ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
or: କାମଡେନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
or: ଡଗଲସ

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
or: କେମ୍ପ ଝରଣା

note: A city in California in the United States
en: Campo
or: କେମ୍ପୋ

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
or: କାନାଡିଆନ

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
or: କାଣ୍ଟୋନ

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
or: କେପ କାନାଭେରାଲ

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
or: କେପ କାନାଭେରାଲ

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
or: କେପ ଗିରାଡ୍ଯୁ

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
or: କାର୍ବୋଣ୍ଡାଲେ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
or: କାର୍ଡିଫ

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
or: କାରିବୋଉ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
or: କାର୍ଲସବାଡ

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
or: କାର୍ଲସବାଡ

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
or: କାର୍ମି

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
or: କାଇରୋ

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
or: କାରୋଲ

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
or: କାରୋଲ

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
or: କାର୍ଟେର୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
or: କାସା ଗ୍ରାଣ୍ଡେ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
or: କ୍ଯାସ୍ପର

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
or: ସେଡାର ମହାନଗର

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
or: ସେଡାର ରେପିଡ୍ସ

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
or: ସେଣ୍ଟ୍ରେଲିୟା

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
or: ଚାଡ୍ରୋନ

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
or: ଚାଲିସ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
or: ଚାମା

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
or: ଚାମ୍ବେଲାଇନ

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
or: କେମ୍ପେନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
or: ଚାଣ୍ଡାଲାର

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
or: ଚାଣ୍ଡାଲାର

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
or: ଚାଣ୍ଡାଲାର

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
or: ଚେନ୍ଯୁଟ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
or: ଚାପେଲ ପାହାଡ

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
or: ଚାରିଟନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
or: ଚାର୍ଲେସ ମହାନଗର

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
or: ଚାର୍ଲେଷ୍ଟୋନ

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
or: ଚାର୍ଲେଷ୍ଟୋନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
or: ଚାର୍ଲେଭୋକ୍ସ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
or: ଚାର୍ଲୋଟ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
or: ଚାର୍ଲୋଟ

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
or: ଚାର୍ଲୋଟସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
or: ଚାଥମ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
or: ଚାଟ୍ଟାନୂଗା

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
or: ଚେବୋୟଗାନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
or: ଶେରବ୍ରୁକ

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
or: ଚିଜାପିକେ

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
or: ଚେଷ୍ଟରଫିଲଡ ଇନଲେଟ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
or: ଚିୟେନ୍ନେ

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
or: ଚିକାଗୋ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
or: ଚିକାଶା

note: A city in California in the United States
en: Chico
or: ଚିକୋ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
or: ଚିକୋପୀ ପ୍ରପାତ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
or: ଚୀଗନିକ

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
or: ଚିଲଡ୍ରେସ

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
or: ଚିଲଡ୍ରେସ

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
or: ଚିଲ୍ଲିକୋଥ

note: A city in California in the United States
en: China Lake
or: ଚୀନ ହ୍ରଦ

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
or: ଚିଙ୍କୋଟେଗ

note: A city in California in the United States
en: Chino
or: ଚିନୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
or: ଚାନିୟା

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
or: ଚିଚିଜିମା

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
or: ଚୁଲିଟ୍ନା

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
or: ଚୁଲିଟ୍ନା

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
or: ସିନସିନାଟୀ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
or: କ୍ଲାରେମୋର

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
or: କ୍ଲାରିଣ୍ଡା

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
or: କ୍ଲାରିଅନ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
or: କ୍ଲାର୍କସବର୍ଗ

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
or: କ୍ଲାର୍କସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
or: କ୍ଲାର୍କସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
or: କ୍ଲେଟନ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
or: କ୍ଲିୟରଫିଲ୍ଡ

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
or: କ୍ଲିୟରଓ୍ବାଟର

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
or: କ୍ଲେମସନ

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
or: କ୍ଳେଭଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
or: କ୍ଲାଇନ୍ସ କୋର୍ନର୍ସ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
or: କ୍ଳିଣ୍ଟନ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
or: କ୍ଳିଣ୍ଟନ

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
or: କ୍ଳିଣ୍ଟନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
or: କ୍ଳିଣ୍ଟନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
or: କ୍ଳୋକ୍ବେଟ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
or: କ୍ଳୋଭିସ

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
or: କୂମା

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
or: କୋଡୀ

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
or: କୋୟୁର ଡି'ଏଲେନ

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
or: କୋଫୀଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
or: ଶୀତଳ ଉପସାଗର

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
or: କୋଲ୍ଡଓ୍ବାଟର

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
or: କଲେଜ ଷ୍ଟେସନ

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
or: କୋଲୋରାଡୋ ଝରଣା

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
or: କଲୋମ୍ବିୟା

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
or: କଲୋମ୍ବିୟା

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
or: କଲୋମ୍ବସ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
or: କଲୋମ୍ବସ

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
or: କଲୋମ୍ବସ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
or: କଲୋମ୍ବସ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
or: କଲୋମ୍ବସ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
or: କଙ୍କୋର୍ଡ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
or: କଙ୍କୋର୍ଡ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
or: କଙ୍କୋର୍ଡ

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
or: କୋନକୋର୍ଡିୟା

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
or: କୋନରୋଇ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
or: କୁକ

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
or: କପର ହାର୍ବର

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
or: କର୍ଡୋଭା

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
or: କରୋନା

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
or: କରୋନା

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
or: କୋର୍ପୁସ ଖ୍ରୀଷ୍ଟି

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
or: କୋର୍ସିକାନା

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
or: କୋର୍ଟେଜ

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
or: କୋର୍ଭାଲିସ

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
or: କୋଷ୍ଟା ରିକା

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
or: କୋଟୁଲା

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
or: କାଉନସିଲ ବ୍ଲଫ୍ସ

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
or: କ୍ରେଗ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
or: କ୍ରେନ ହ୍ରଦ

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
or: କ୍ରେଶସେଣ୍ଟ ମହାନଗର

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
or: କ୍ରେଷ୍ଟୋନ

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
or: କ୍ରେଷ୍ଟଭିଉ

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
or: କ୍ରୋକେଟ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
or: କ୍ରୁକଷ୍ଟୋନ

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
or: କ୍ରୋସ ମହାନଗର

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
or: କ୍ରୋସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
or: କୁଲମେନ

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
or: କୁଲପେପର

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
or: କ୍ଯୁମ୍ବରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
or: କ୍ଯୁରିଟକ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
or: କୁଚିଙ୍ଗ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
or: କାଷ୍ଟର

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
or: କଟ ବେଙ୍କ

note: A city in California in the United States
en: Daggett
or: ଡାଗେଟ

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
or: ଡେନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
or: ଡାଲହାର୍ଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
or: ଡାଲାସ

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
or: ଡାଟନ

note: A city in California in the United States
en: Daly City
or: ବେ ନଗର

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
or: କାଲ୍ଡୱେଲ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
or: ଡାନବରୀ

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
or: ଡେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
or: ଡେନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
or: ଡେନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
or: ଡାର୍ଲିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
or: ଡେଭେନପୋର୍ଟ

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
or: ଡାଟନ

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
or: ଡାଟନ ବେଳା

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
or: ଡେ କୁଇନ

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
or: ଡେ କାଲବ

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
or: ଡେ ରିଡର

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
or: ଡେଡହର୍ସ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
or: ଡିକାଟୁର

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
or: ଡିକାଟୁର

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
or: ଡିକାଟୁର

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
or: ଡେକୋରାହ

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
or: ଡିୟର ପାର୍କ

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
or: ଡିଫିଆନ୍ସ

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
or: ଡେଲ ରିୟୋ

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
or: ଡେଲଟା

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
or: ଡେଲଟା ଜଙ୍କସନ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
or: ଡେମିଙ୍ଗ

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
or: ଡେନିସନ

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
or: ଡେଣ୍ଟନ

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
or: ଡେନଭର

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
or: ଡେସ ମୋଇନେସ

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
or: ଡେଷ୍ଟିନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
or: ଡେଟ୍ରୋଇଟ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
or: ଡେଟ୍ରୋଇଟ ହ୍ରଦ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
or: ଡେଭିଲସ ହ୍ରଦ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
or: ଡିକସନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
or: ଡିଲିଙ୍ଗହାମ

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
or: ଡିଲୋନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
or: ଡୋଜ ସେଣ୍ଟର

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
or: ଡୋଜ ନଗର

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
or: ଡୋଥାନ

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
or: ଡଗଲସ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
or: ଡଗଲସ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
or: ଡଗଲସ

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
or: ଡୋଭର

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
or: ଡୋଲେସଟାଉନ

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
or: ଡ୍ରୁମମୋଣ୍ଡ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
or: ଡ୍ରୀଡେନ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
or: ଡୁ ବୋଇସ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
or: ଡବ୍ଲିନ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
or: ଡବ୍ଲିନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
or: ଡ୍ଯୁବକ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
or: ଡୁଲୁଥ

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
or: ଡୁମାସ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
or: ଡଙ୍କାନ

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
or: ଡଙ୍କିର୍କ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
or: ଡୁରାଙ୍ଗୋ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
or: ଡ୍ଯୁରାଣ୍ଟ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
or: ଦୁରହମ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
or: ଡାୟର୍ସବର୍ଗ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
or: ଇଗଲ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
or: ଇଗଲ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
or: ଇଗଲ ନଦୀ

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
or: ପୂର୍ବୀୟ ହାମ୍ପଟନ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
or: ପୂର୍ବୀୟ ମିଲଟନ

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
or: ଇଷ୍ଟୋନ

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
or: ଇଷ୍ଟସାଉଣ୍ଡ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
or: ୟୁ କ୍ଲେର

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
or: ଇଡେନଟନ

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
or: ଇଡେନବର୍ଗ

note: A city in California in the United States
en: Edwards
or: ଏଡୱାର୍ଡ AFB

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
or: ଏଫିଙ୍ଘାମ

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
or: ଏଜଗୀକ

note: A city in California in the United States
en: El Centro
or: ଅଲ ସେଣ୍ଟ୍ରୋ

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
or: ଅଲ ଡୋରାଡୋ

note: A city in California in the United States
en: El Monte
or: ଅଲ ମୋଣ୍ଟେ

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
or: ଅଲ ପାଶୋ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
or: ଅଲ ସେଣ୍ଟ୍ରୋ

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
or: ଅଲବେର୍ଟନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
or: ଏଲଫିନ କୋଭ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
or: ଏଲିଜାବେଥଟାଉନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
or: ଏଲିଜାବେଥ ନଗର

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
or: ଏଲିଜାବେଥଟାଉନ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
or: ଏଲଖାର୍ଟ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
or: ଏଲଖାର୍ଟ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
or: ଏଲକିନ୍ସ

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
or: ଏଲ୍କୋ

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
or: ଏଲେନ୍ସବର୍ଗ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
or: ଅଲମୀରା

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
or: ଗ୍ଲେନଉଡ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
or: ଏଲୀ

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
or: ଏଲୀ

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
or: ଏଲୀରିୟା

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
or: ଏମିଗ୍ରାଣ୍ଟ ଗେପ

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
or: ଇମ୍ମୋନାକ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
or: ଇମ୍ପୋରୀଆ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
or: ଇମ୍ପୋରୀଆ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
or: ଏନିଡ

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
or: ଇଫ୍ରାତା

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
or: ଏରୀ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
or: ଏରଓ୍ବିନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
or: ଏସ୍କାନାବା

note: A city in California in the United States
en: Escondido
or: ପର୍ତୁ ଇସ୍କୋଣ୍ଡିଡୋ

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
or: ଇସ୍ଥରଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
or: ଇୟୁଜୀନ

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
or: ୟୁରେକା

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
or: ୟୁରେକା ସାଉଣ୍ଡ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
or: ଇଭାନଷ୍ଟୋନ

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
or: ଇଭାନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
or: ଏଭେଲଥ

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
or: ଏଭରିଟ

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
or: ଏଭେରଗ୍ରୀନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
or: ଫେୟରବେଙ୍କସ

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
or: ଫେୟାରଚାଇଲଡ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
or: ଫେୟାରଫିଲଡ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
or: ଫେୟାରଫିଲଡ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
or: ଫେୟାରଫିଲଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
or: ଫେୟାରମୋଣ୍ଟ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
or: ଫେଥ

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
or: ଫାଲଫୁରୀୟାସ

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
or: ଫାଲୁନ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
or: ଫାଲସ ନଗର

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
or: ଫାର୍ଗୋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
or: ଫାରିବାଉଲଟ

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
or: ଫାର୍ମିଙ୍ଗଡାଲେ

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
or: ଫାର୍ମିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
or: ଫାର୍ମିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
or: ଫାର୍ମଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
or: ଫାୟେତଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
or: ଫାୟେତଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
or: ଫର୍ଗୁସ ପ୍ରପାତ

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
or: ଫିଣ୍ଡଲେ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
or: ଫିଚବର୍ଗ

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
or: ଫ୍ଲାଗଷ୍ଟାଫ

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
or: ଫ୍ଲିଣ୍ଟ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
or: ଫ୍ଲିପିନ

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
or: ଫ୍ଲୋରା

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
or: ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
or: ଫୋଣ୍ଡ ଡୁ ଲାକ

note: A city in California in the United States
en: Fontana
or: ମୋଣ୍ଟାନା

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
or: ଫର୍ଟ ବେନିଙ୍ଗ

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
or: ଫର୍ଟ କାରସନ

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
or: ଫର୍ଟ କାରସନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
or: ଫର୍ଟ ଡୋଜ

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
or: ଫର୍ଟ ଲାଉଡେରଡାଲେ

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
or: ଫର୍ଟ ମାଡିସନ

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
or: ଫର୍ଟ ମେୟର୍ସ

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
or: ଫର୍ଟ ପେନୀ

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
or: ଫର୍ଟ ପିୟର୍ସ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
or: ଫର୍ଟ ପୋର୍ଟାଲ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
or: ଫର୍ଟ ସ୍ମିଥ

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
or: ଫର୍ଟ ଷ୍ଟୋକଟନ

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
or: ଡାଟନ ବେଳା

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
or: ଫର୍ଟ ଓ୍ବାୟନେ

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
or: ଫର୍ଟ ଓ୍ବର୍ଥ

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
or: ଫର୍ଟ ୟୁକୋନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
or: ଫୋସଟନ

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
or: ଫ୍ରାଙ୍କଫୋର୍ଟ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
or: ଫ୍ରାଙ୍କଫୋର୍ଟ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
or: ଫ୍ରାଙ୍କଲିନ

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
or: ଫ୍ରାଙ୍କଲିନ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
or: ଫ୍ରାଙ୍କଲିନ

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
or: ଫ୍ରେଡ୍ରିକ

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
or: ଫ୍ରେଡ୍ରିକ

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
or: ଫ୍ରେଡିରିକ୍ସବର୍ଗ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
or: ଫ୍ରୀପୋର୍ଟ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
or: ଫ୍ରୀମୋଣ୍ଟ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
or: ଫ୍ରୀମୋଣ୍ଟ

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
or: ଫ୍ରେଞ୍ଜଭିଲ୍ଲେ

note: A city in California in the United States
en: Fresno
or: ଫ୍ରୀସ୍ନୋ

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
or: ଫ୍ରାଇଡେ ବନ୍ଦର

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
or: ଫ୍ରାଇବର୍ଗ

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
or: ଫୁଲେରଟନ

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
or: ଫୁଲଟନ

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
or: ଗାଡ୍ସଡେନ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
or: ଗେଜ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
or: ଗେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
or: ଗେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
or: ଗେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
or: ଗାଲେନା

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
or: ଗାଲେସବର୍ଗ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
or: ଗାଲିଆନୋ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
or: ଗାଲୁପ

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
or: ଗାଲ୍ଭେନଷ୍ଟୋନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
or: ଗେମ୍ବେଲ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
or: ଗାର୍ଡେନ ନଗର

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
or: ଗାର୍ଡେନ ନଗର

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
or: ଗାର୍ଡେନ କ୍ରୀକ

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
or: ହାର୍ଟଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
or: ଗାରୀସନ

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
or: ଗେରୀ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
or: ଗାଷ୍ଟୋନିୟା

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
or: ଗେଟ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
or: ଗାୟଲୋର୍ଡ

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
or: ଜର୍ଜଟାଉନ

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
or: ଗୀଡିଙ୍ଗସ

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
or: ଗୀଲମେର

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
or: ଜିଲେଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
or: ଗୀଲମେର

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
or: ଗ୍ଲାସଗୋ

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
or: ଗ୍ଲାସଗୋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
or: ଗ୍ଲେନକୋ

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
or: ଗ୍ଲେଣ୍ଡାଲେ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
or: ଗ୍ଲେଣ୍ଡାଲେ

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
or: ଗ୍ଲେଡାଇଭ

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
or: ଗ୍ଲେନ୍ସ ପ୍ରପାତ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
or: ଗ୍ଲେନଉଡ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
or: ଗୋଲଡବୋରୋ

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
or: ଗୁଡଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
or: ଗୋଣ୍ଡାର

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
or: ହୁକ୍ସ ବିମାନ ଘାଟୀ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
or: ଗ୍ରାହମ

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
or: ଗୋଶେନ

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
or: ଗ୍ରୁଟନ

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
or: ଗ୍ରାହମ

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
or: ଗ୍ରାନବୁରୀ

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ କେନୟୋନ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଫୋର୍କ୍ସ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଦ୍ବୀପ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଇସଲେ

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଜଙ୍କସନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ମାରାଇସ

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରେଇରୀ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରେପିଡ୍ସ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
or: ଗ୍ରାଣ୍ଡ ରେପିଡ୍ସ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
or: ଗ୍ରାନାଇଟ ପ୍ରପାତ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
or: ଗ୍ରାଣ୍ଟସ

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
or: ଗ୍ରେୟିଙ୍ଗ

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
or: ଗ୍ରେଟ ବେଣ୍ଡ

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
or: ଗ୍ରେଟ ପ୍ରପାତ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
or: ସବୁଜ ଉପସାଗର

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
or: ଗ୍ରୀନ୍ସବୋରୋ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
or: ଗ୍ରୀନ୍ସବୋରୋ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
or: ଗ୍ରୀନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
or: ଗ୍ରୀନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
or: ଗ୍ରୀନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
or: ଗ୍ରୀନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
or: ଗ୍ରୀନଉଡ

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
or: ଗ୍ରୀନଉଡ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
or: ଗ୍ରୀର

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
or: ଗ୍ରେବୁଲ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
or: ଗ୍ରୁଟନ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
or: ଗ୍ରୁଭ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
or: ଗୁଲ୍ଫପୋର୍ଟ

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
or: ଗୁଲ୍କାନା

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
or: ଗୁନ୍ନିସନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
or: ଗୁସ୍ତାଭସ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
or: ଗୁଥେରୀ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
or: ଗୁୟମୋନ

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
or: ହେଗର୍ସଟାଉନ

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
or: ହେଲ

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
or: ହେନ୍ସ

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
or: ଚାର୍ଲେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
or: ହାଲୋକ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
or: ହାମିଲଟନ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
or: ହାମୋଣ୍ଡ

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
or: ହାମ୍ପଟନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
or: ହାନକୋକ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
or: ହାନଫୋର୍ଡ

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
or: ହାନଫୋର୍ଡ

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
or: ହାଙ୍କସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
or: ହାର୍ବର ଝରଣା

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
or: ହାର୍ଲାନ

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
or: ହାର୍ଲିଙ୍ଗେନ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
or: ହାରିସବର୍ଗ

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
or: ହାରିସବର୍ଗ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
or: ହାରିସନ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
or: ହାର୍ଟଫର୍ଡ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
or: ହାଷ୍ଟିଙ୍ଗସ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
or: ହ୍ଯାଟେରାସ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
or: ହ୍ଯାଟିସବର୍ଗ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
or: ହାଲୋକ

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
or: ହାର୍ଭେ

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
or: ହାଉଥର୍ନ

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
or: ହେଡେନ

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
or: ହାୟେସ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
or: ହେୱାର୍ଡ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
or: ହେୱାର୍ଡ

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
or: ହେଲ

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
or: ହେର୍ନୀ

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
or: ହେବ୍ରୋନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
or: ହେବ୍ରୋନ

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
or: ହେଲେନା

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
or: ହେଡେରସନ

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
or: ହେଡେରସନ

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
or: ହେର୍ମିଷ୍ଟୋନ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
or: ହେଟିଙ୍ଗର

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
or: ହଳ ବେଳାଭୂମି

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
or: ହିବିଙ୍ଗ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
or: ହିକୋରୀ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
or: ହିକାମ

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
or: ହିଲ ନଗର

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
or: ହିଲ୍ସବୋରୋ

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
or: ହିଲ୍ସଡାଲେ

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
or: ହିଲ୍ସଭିଲ୍ଳେ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
or: ହିଲୋ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
or: ହିଲ୍ଟନ ହେଡ

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
or: ହାଇନେସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
or: ହୋବାର୍ଟ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
or: ହୋବ୍ସ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
or: ହୋଫମେନ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
or: ହୋଲବର୍ଗ

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
or: ହୋଲାଣ୍ଡ

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
or: ହଲିଉଡ

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
or: ହୋମେର

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
or: ହୋମେଷ୍ଟେଡ

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
or: ହୋଣ୍ଡୋ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
or: ହୋନୋଲୁଲୁ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
or: ହୁନାହ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
or: ହୁପର ଉପସାଗର

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
or: ହୋକିୟାମ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
or: ହୋଟ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
or: ହୋଟ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
or: ହାଉଟନ ନଦୀ

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
or: ହାଉଲଟନ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
or: ହୁମା

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
or: ହାଉଷ୍ଟନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
or: ହାଓ୍ବେଲ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
or: ହାଣ୍ଟିଙ୍ଗଟନ

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
or: ହାଣ୍ଟିଙ୍ଗଟନ ବେଳାଭୂମି

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
or: ହାଣ୍ଟସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
or: ହାଣ୍ଟସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
or: ହୁରୋନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
or: ହୁସଲିୟା

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
or: ହଚୀନସନ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
or: ହଚୀନସନ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
or: ହ୍ଯାନିସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
or: ହ୍ଯାଡାବର୍ଗ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
or: ଇଜରାଈଲ

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
or: ଇଡାହୋ ପ୍ରପାତ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
or: ଇମ୍ପେରୀୟାଲ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
or: ଇମ୍ପେରୀୟାଲ

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
or: ଇମ୍ପେରୀୟାଲ ବିମାନ ଘାଟୀ

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
or: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
or: ଇଣ୍ଡିୟାନା

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
or: ଇଣ୍ଡିୟାନାପୋଲିସ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
or: ଇଣ୍ଡିୟାନା

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
or: ଗ୍ଲେନଉଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
or: ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପ୍ରପାତ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Inver Grove Heights
or: ଇନଭର ଗ୍ରୋଭ ଉଚ୍ଚତା

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
or: ଇନୟୋନକେର୍ନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
or: ଆୟଓ୍ବା ନଗର

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
or: ଇରୋନ ମାଉଣ୍ଟେନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
or: ଇରୋନଉଡ

note: A city in California in the United States
en: Irvine
or: ଇଫ୍ରେନ

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
or: ଇରିଙ୍ଗା

note: A city in New York in the United States
en: Islip
or: ଇସଲିପ

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
or: ଇଥାକା

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
or: ଜାକସନ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
or: ଜାକସନ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
or: ଜାକସନ

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
or: ଜାକସନ

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
or: ଜାକସନ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
or: ଜାକସନ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
or: ଜାକସନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
or: ଜାକସନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
or: ଜାକସନଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
or: ଜାକସନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
or: ଜେଫରୀ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
or: ଜେମ୍ସଟାଉନ

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
or: ଜେମ୍ସଟାଉନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
or: ଜେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
or: ଜେସ୍ପର

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
or: ଜେଫରସନ

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
or: ଜେଫରସନ ମହାନଗର

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
or: ଜେରୋମ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
or: ଟ୍ରାଭର୍ସ ନଗର

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
or: ଜୋନ୍ସଟାଉନ

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
or: ଜୋଲିୟେଟ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
or: ଜୋନ୍ସବୋରୋ

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
or: ଜୋପ୍ଲୀନ

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
or: ଜୋର୍ଡାନ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
or: ଜୁଲିଉସଟାଉନ

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
or: ଜଙ୍କସନ

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
or: ଜଙ୍କସନ ସହର

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
or: ଜୁନେୟୁ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
or: ଜୁନେୟୁ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
or: କାହୁଲୁୟି

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
or: କାଇକୌରା

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
or: କାଇଜେର

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
or: କାକେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
or: ମକୋଭିକ

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
or: କାଲାମାଜୋ

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
or: କାଳିସ୍ପେଲ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
or: କାଲଟ୍ଯାଗ

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
or: କାନାକାକୀ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
or: କାଂସାସ ନଗର

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
or: କାଂସାସ ନଗର

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
or: ରାଟମାଲାନା

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
or: କାଉନାକାକୈ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
or: କେର୍ନୀ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
or: କେନୀ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
or: କେକାହା

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
or: କେଲସୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
or: କେନାଈ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
or: କେନାନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
or: କେନୋଶା

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
or: କିୟୋକୁକ

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
or: କେରଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
or: କେଚିକାନ

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
or: ପ୍ରମୂଖ ପଶ୍ଚିମ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
or: କିଲ ଡେଭିଲ ପର୍ବତ

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
or: କିଲୀନ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
or: କିମ୍ବାଲ

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
or: କିଙ୍ଗ ସାଲମୋନ

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
or: କିଙ୍ଗମେନ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
or: କିଙ୍ଗଷ୍ଟନ

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
or: କିଙ୍ଗସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
or: କିନଲୋସ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
or: କିନଷ୍ଟନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
or: କିଣ୍ଡୁ

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
or: କିର୍କସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
or: କିଭାଲୀନା

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
or: କ୍ଲାମାଥ ପ୍ରପାତ

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
or: କ୍ଲାଓକ

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
or: ବୁଷ୍ଟର

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
or: ନୋକ୍ସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
or: ନୋକ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
or: କୋଡିୟାକ

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
or: କୋକୋମୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
or: କୋଟଜେବ୍ଯୁ

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
or: କୋୟୁକ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
or: କୁୟାଣ୍ଟାନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
or: ଲା କ୍ରୋସ

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
or: ଲା ଗ୍ରେଣ୍ଡ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
or: ଲା ଗ୍ରାଙ୍ଗ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
or: ଲା ଗ୍ରାଙ୍ଗ

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
or: ଲା ଜୁଣ୍ଟା

note: A city in California in the United States
en: La Verne
or: ଲା ଭର୍ନେ

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
or: ଲସ ଭେଗାସ

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
or: ଲାକୋନ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
or: ଲାକୋନିୟା

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
or: ଲେଡୀସ୍ମିଥ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
or: ଲାଫୟେଟ

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
or: ଲାଫୟେଟ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
or: ଲାହାୟିନା

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
or: ଲେକ ଚାର୍ଲସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
or: ମିଞ୍ଚୁମିନା

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
or: ଲେକଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
or: ଲେକ-ଭିଉ

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
or: ଲେକ-ଭିଉ

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
or: ତାକୋମା-ଲେକଉଡ

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
or: ଲାମାର

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
or: ଲାମ୍ବର୍ଟଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
or: ଲାମୋନି

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
or: ଲାନସେଷ୍ଟର

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
or: ଲାନସେଷ୍ଟର

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
or: ଲାନସେଷ୍ଟର

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
or: ଲାନସେଷ୍ଟର

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
or: ଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଓ' ଲେକ୍ସ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
or: ଲ୍ଯାଣ୍ଡର

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
or: ଲାନସିଙ୍ଗ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
or: ଲାରାମୀ

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
or: ଲାରେଡୋ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
or: ଲସ କ୍ରୁଏଜ

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
or: ଲସ ଭେଗାସ

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
or: ଲସ ଭେଗାସ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
or: ଲାଟ୍ରୋବ

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
or: ଲୋରେନ୍ସ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
or: ଲୋରେନ୍ସ

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
or: ଲୋରେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
or: ଲୋରେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
or: ଲାଉଟନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
or: ଲେ ମାର୍ସ

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
or: ଲିଡଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
or: ଲେବାନୋନ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
or: ଲୀସବର୍ଗ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
or: ଲୀସବର୍ଗ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
or: ଲୀଭିଲ୍ଲେ

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
or: ଲିମୋର

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
or: ଲୀଓ୍ବିସବର୍ଗ

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
or: ଲୀଓ୍ବିସଟନ

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
or: ଲୀଓ୍ବିସଟାଉନ

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
or: ଲେକ୍ସିଗଟନ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
or: ଲେକ୍ସିଗଟନ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
or: ଲେକ୍ସିଗଟନ

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
or: ଲିବେରାଲ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
or: ଲିହ୍ବେ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
or: ଲିମା

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
or: ଦା ଭିଲେଜେସ

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
or: ଲିମୋନ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
or: ଲିଙ୍କୋନ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
or: ଲିଙ୍କୋନ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
or: ଲିଚଫିଲ୍ଡ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
or: ଲିଚଫିଲ୍ଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
or: ଲିଟିଲ ପ୍ରପାତ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
or: ଲିଟିଲ ରକ ଏ.ଏଫ.ବି.

note: A city in California in the United States
en: Livermore
or: ଲିଭରମୋର

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
or: ଲିଭିଙ୍ଗଷ୍ଟନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
or: ଲାକୋନିୟା

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
or: ଲିୟାନୋ

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
or: ଲୋଗାନ

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
or: ଲୋମପୋକ

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
or: ଲଣ୍ଡନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
or: ଲୋନ ରକ

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
or: ଲମ୍ବା ବେଳାଭୂମି

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
or: ଲଙ୍ଗଭିଉ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
or: ଲଙ୍ଗଭିଲ୍ଲେ

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
or: ଲସ ଏଲାମିଟୋସ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
or: ଲସ ଏଲାମୋସ

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
or: ଲସ ଏଞ୍ଜେଲ୍ସ

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
or: ଲୁୟିସା

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
or: ଲୁୟିସବର୍ଗ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
or: ଲୁୟିସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
or: ଲଭଲକ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
or: ଲଓ୍ବେଲ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
or: ଲଓ୍ବେଲ

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
or: ଲୁବୋକ

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
or: ଲୁଡିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
or: ଲୁଫକିନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
or: ଲୁମ୍ବର୍ଟନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
or: ଲୁଭେର୍ନେ

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
or: ଲିଞ୍ଚବର୍ଗ

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
or: ମ୍ଯାସିନାକ ଦ୍ବୀପ

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
or: ମାକୋମ୍ବ

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
or: ମାକୋନ

note: A city in California in the United States
en: Madera
or: ମାଡେରା

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
or: ମାଡିସନ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
or: ମାଡିସନ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
or: ମାଲଟା

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
or: ମନାସାସ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
or: ମାଞ୍ଜେଷ୍ଟର

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
or: ମାନହାଟାନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
or: ମନିଷ୍ଟୀ

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
or: ମନିଷ୍ଟିକ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
or: ମନିଟୋଓ୍ବୋକ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
or: ମଙ୍କାଟୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
or: ମନଲେ ହଟ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
or: ମାନସଫିଲ୍ଡ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
or: ମଙ୍କାଟୋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
or: ମ୍ଯାପଲ ହ୍ରଦ

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
or: ମାରାଥୋନ

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
or: ମାର୍ଫା

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
or: ମରିୟାନ୍ନା

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
or: ମେରୀଟା

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
or: ମେରିୟନ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
or: ମେରିୟନ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
or: ମେରିୟନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
or: ମାର୍କ୍ବେଟ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
or: ମାର୍ଶାଲ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
or: ମାର୍ଶାଲ

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
or: ମାର୍ଶାଲଟାଉନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
or: ମାର୍ଶଫିଲଡ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
or: ମାର୍ଟୀନ୍ସବର୍ଗ

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
or: ମାର୍ଟୀନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
or: ମେରୀସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
or: ମେରୀସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
or: ମାସୁନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
or: ମାସୁନ ନଗର

note: A city in New York in the United States
en: Massena
or: ମାସିନା

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
or: ମାଟୋନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
or: ମାକ୍ସଟନ

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
or: ମେପୋର୍ଟ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
or: ମେକ-ଅଲେଷ୍ଟର

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
or: ମେକ-ଏଲୀନ

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
or: ମେକ-କଲ

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
or: ମେକ-କେଥି

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
or: ମେକ-କୋମ୍ବ

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
or: ମେକ-କୁକ

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
or: ମେକ-ଗ୍ରାଥ

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
or: ମେକ-ଗ୍ରୀଗୋର

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
or: ମେକ-କିନଲୀ ଉଦ୍ଯାନ

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
or: ମେକ-କିନ୍ନେ

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
or: ମେକ-ମିନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
or: ମିୟାଚାମ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
or: ମିଡଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
or: ମେଡଫର୍ଡ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
or: ମେଡଫର୍ଡ

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
or: ଔଷଧ ଘର

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
or: ମିକେର

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
or: ମିକୋରୀୟୁକ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
or: ମେଲବର୍ଣ୍ଣ

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
or: ମେଲଫା

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
or: ମେମ୍ଫିସ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
or: ମିନା

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
or: ମେନୋମିନୀ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
or: ମେନୋମୋନୀ

note: A city in California in the United States
en: Merced
or: ମର୍ସେଡ

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
or: ମର୍କ୍ଯୁରୀ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
or: ମେରିଡେନ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
or: ମେରିଡିୟାନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
or: ମେରୀଲ

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
or: ମେସା

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
or: ମେସକ୍ବିଟ

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
or: ମେଟାଲ୍କାଟଲା

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
or: ମେଟ୍ରୋପୋଲିସ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
or: ମିୟାମି

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
or: ହିଲ୍ସବୋରୋ

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
or: ମିଡଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
or: ମିଡଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
or: ମାଇଲ୍ସ ନଗର

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
or: ମିଲଫୋର୍ଡ

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
or: ମିଲେଟଜେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
or: ମିଲିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
or: ମିଲିନୋକେଟ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
or: ମିଲଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
or: ମିଲଟୋନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
or: ମିଲଓ୍ବାକୀ

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
or: ମିନେରାଲ ଓ୍ବେଲ୍ସ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
or: ମିନ୍ନୀୟାପୋଲିସ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
or: ମିନୋଟ

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
or: ମିଶୌଲା

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
or: ମିଚେଲ

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
or: ମୋୟାବ

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
or: ମୋବାଇଲ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
or: ମୋବ୍ରିିଜ

note: A city in California in the United States
en: Modesto
or: ମୋଡେଷ୍ଟୋ

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
or: ମସିନୀ

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
or: ମୋନରୋ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
or: ମୋନରୋ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
or: ମୋନରୋ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
or: ମୋନରୋ

note: A city in California in the United States
en: Montague
or: ମଣ୍ଟାଗୁୟେ

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
or: ମୋଣ୍ଟାଉକ

note: A city in California in the United States
en: Monterey
or: ମୋଣ୍ଟେରୀ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
or: ମୋଣ୍ଟେଭିଡିଓ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
or: ମୋଣ୍ଟଗୋମେରୀ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
or: ମୋଣ୍ଟଗୋମେରୀ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
or: ମୋଣ୍ଟିସେଲୋ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
or: ମୋଣ୍ଟିସେଲୋ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
or: ମୋଣ୍ଟିସେଲୋ

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
or: ମୋଣ୍ଟରୋଜ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
or: ମୁରହେଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
or: ମୁଜ ହ୍ରଦ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
or: ମୋରା

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
or: ମୋର୍ଗାନଟାଉନ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
or: ମୋରିୟାର୍ଟୀ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
or: ମୋରୀସ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
or: ମୋରୀସ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
or: ମୋରୀସଟାଉନ

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
or: ମୋରୀସଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
or: ମୋସ୍କୋ

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
or: ମୋସେସ ହ୍ରଦ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
or: ମସିନୀ

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
or: ମୌଲଟ୍ରୀ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
or: ମାଉଣ୍ଟ ଆରେ

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
or: ମାଉଣ୍ଟ କାର୍ମେଲ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
or: ମାଉଣ୍ଟ ହୋଲୀ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
or: ମାଉଣ୍ଟ ଇଡା

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
or: ମାଉଣ୍ଟ ପ୍ଲିଜାଣ୍ଟ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
or: ମାଉଣ୍ଟ ପ୍ଲିଜାଣ୍ଟ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
or: ମାଉଣ୍ଟ ପ୍ଲିଜାଣ୍ଟ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
or: ମାଉଣ୍ଟ ପକୋନୋ

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
or: ମାଉଣ୍ଟ ଶାଷ୍ଟା

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
or: ମାଉଣ୍ଟ ଭେର୍ନୋନ

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
or: ମାଉଣ୍ଟ ଓ୍ବିଲସନ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
or: ମାଉଣ୍ଟ ହୋମ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
or: ମାଉଣ୍ଟ ହୋମ

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
or: ପାର୍ବତୀୟ ଦ୍ରୁଶ୍ଯ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Muldraugh
or: ମିଲଡୁରା

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
or: ମୁଲାନ

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
or: ମୁନସୀ

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
or: କୁନମିଙ୍ଗ

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
or: ମୁସ୍କାଟିନ

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
or: ମସଲ ଶୋଏଲ୍ସ

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
or: ମୁସ୍କେଗୋନ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
or: ମୁସ୍କୋଗୀ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
or: ମିର୍ଟଲ ବେଳାଭୂମି

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
or: ନବେସ୍ନା

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
or: ନାକୋଗଡୋଚେସ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
or: ନାନଟୁକେଟ

note: A city in California in the United States
en: Napa
or: ନାପା

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
or: ଓ୍ବାଟରଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
or: ନେପଲ୍ସ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
or: ନାଶୁଆ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
or: ନାଶଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
or: ନାଚେଯ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
or: ନାଚିଟୋଚେସ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
or: ନେବ୍ରାସ୍କା ନଗର

note: A city in California in the United States
en: Needles
or: ନୀଡିଲ୍ସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
or: ନୀନାନା

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
or: ନ୍ଯୁ ବେଡଫୋର୍ଡ

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
or: ନ୍ଯୁ ବର୍ନ

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
or: ନ୍ଯୁ ବ୍ରାଉନଫେଲ୍ସ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
or: ନ୍ଯୁ କାସଲେ

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
or: ନ୍ଯୁ ହଭେନ

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
or: ନ୍ଯୁ ଆଇବେରିୟା

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
or: ନ୍ଯୁ ଓରଲିୟେନ୍ସ

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
or: ନ୍ଯୁ ଫିଲାଡେଲଫିୟା

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
or: ନ୍ଯୁ ରିଚାମୋଣ୍ଡ

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
or: ନ୍ଯୁପୋର୍ଟ ବେଳାଭୂମି

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
or: ନ୍ଯୁ ଓଲ୍ମ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
or: ନ୍ଯୁ-ୟର୍କ

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
or: ନ୍ଯୁୟାର୍କ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
or: ନ୍ଯୁୟାର୍କ

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
or: ନ୍ଯୁବେରୀ

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
or: ନ୍ଯୁବର୍ଗ

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
or: ନ୍ଯୁହାଲ

note: A city in California in the United States
en: Newhall
or: ନ୍ଯୁହାଲ

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
or: ନ୍ଯୁନାନ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
or: ନ୍ଯୁପୋର୍ଟ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
or: ନ୍ଯୁପୋର୍ଟ

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
or: ନ୍ଯୁପୋର୍ଟ

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
or: ନ୍ଯୁପୋର୍ଟ ଖବର

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
or: ନ୍ଯୁଟନ

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
or: ନାଇଗ୍ରା ଜଳପ୍ରପାତ

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
or: ନୋୟାଟକ

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
or: ନୋଗାଲେସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
or: ନୋମ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
or: ନୋର୍ଫକ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
or: ନୋର୍ଫକ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
or: ନୋର୍ମାନ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
or: ଉତ୍ତର ଆଡାମ୍ସ

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
or: ଉତ୍ତର ବେଣ୍ଡ

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
or: ଉତ୍ତର ଲସ ଭେଗାସ

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
or: ଏନ ମିର୍ଟଲ ବେଳାଭୂମି

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
or: ଉତ୍ତର ପ୍ଲାଏଟ

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
or: ଉତ୍ତର ଓ୍ବିଲ୍କେସବୋରୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
or: ନର୍ଥଓ୍ବେ

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
or: ନରଓ୍ବେ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
or: ନୋରଉଡ

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
or: ନ୍ବିକସଟ

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
or: ଓ' ନୀଲ

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
or: ଓକ ବନ୍ଦର

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
or: ଓକ ଦ୍ବୀପ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
or: ଓକ ରୀଜ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
or: ଓକଡାଲେ

note: A city in California in the United States
en: Oakland
or: ଓକଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
or: ଓକାଲା

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
or: ଓସେନ ସିଟୀ

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
or: ଓସେନ ସାଇଡ

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
or: ଓଡେସା

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
or: ଓୟେଲଓ୍ବିନ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
or: ଓଗାଲାଲା

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
or: ଓଡେନ

note: A city in Florida in the United States
en: Okeechobee
or: ଓକେଚୋବ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
or: ଓକଲାହୋମା ମହାନଗର

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
or: ଓକମୁଲଗୀ

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
or: ଓଲାଥେ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
or: ଓଲିଭ ଶାଖା

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
or: ଓଲିଭିୟା

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
or: ଓର୍ଲୀ

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
or: ଓଲୀମ୍ପିୟା

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
or: ଓମାହା

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
or: ଓମାକ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
or: ଓଣ୍ଟାରିୟୋ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
or: ଓଣ୍ଟାରିୟୋ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
or: ଓରେଞ୍ଜ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
or: ଓରେଞ୍ଜ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
or: ଓରେଞ୍ଜ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
or: ଓରେଞ୍ଜ

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
or: ଓରେଞ୍ଜ ନଗର

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
or: ଓରେଞ୍ଜବର୍ଗ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
or: ଓହରିଡ

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
or: ଓରଲ୍ଯାଣ୍ଡୋ

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
or: ଲମ୍ବା ବେଳାଭୂମି

note: A city in California in the United States
en: Oroville
or: ଓରୋଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
or: ଓର

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
or: ଓରଟୋନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
or: ଓସେଓଲା

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
or: ଓସ୍କୋଡା

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
or: ଓସ୍କୋଶ

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
or: ଓସ୍କାଲୁଜା

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
or: ଓଟୁମଓ୍ବା

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
or: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପାର୍କ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
or: ଅଓ୍ବାଟୋନା

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
or: ଅଓ୍ବେନ୍ସବୋରୋ

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
or: ରଜୋ

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
or: ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
or: ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
or: ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
or: ଅକ୍ସନାର୍ଡ

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
or: ଅଜାର୍କ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
or: ପାଡୁକାହ

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
or: ପେଜ

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
or: ପାଗୋସା ଝରଣା

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
or: ପାଲାସିୟୋସ

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
or: ପାଲେଷ୍ଟାଇନ

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
or: ପାଲ୍ମ ଝରଣା

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
or: ପାଲ୍ମଡେଲ

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
or: ପାଲ୍ମେର

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
or: ପାଲୋ ଆଲଟୋ

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
or: ପାମ୍ପା

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
or: ପାନାମା ନଗର

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
or: ପ୍ଯାରିସ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
or: ପ୍ଯାରିସ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
or: ପାର୍କ ରେପିଡ୍ସ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
or: ପାର୍କେର୍ସବର୍ଗ

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
or: ପାର୍ସୋନ୍ସ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
or: ପାରାନା

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
or: ପାରାନା

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
or: ପାସ୍କାଗୌଲା

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
or: ପାସ୍କୋ

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
or: ପାସୋ ରୋବଲେସ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
or: ପାଟେରସନ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
or: ପାଟେରସନ

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
or: ପାଟୁକ୍ସେଣ୍ଟ ନଦୀ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
or: ପଲ୍ସ ଭେଲ୍ଲୀ

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
or: ପାଉଟୁକେଟ

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
or: ପାକ୍ସୋନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
or: ପେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
or: ପାକ୍ସୋନ

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
or: ପିକୋସ

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
or: ପିଲା

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
or: ପେଲଷ୍ଟୋନ

note: A city in Florida in the United States
en: Pembroke Pines
or: ପର୍ତୁ ପ୍ରିନସେଶା

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
or: ପେଣ୍ଡଲିଟନ

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
or: ପେନ ୟାନ

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
or: ପେନସାକୋଲା

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
or: ପିଓରିୟା

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
or: ପିଓରିୟା

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
or: ପେରୀଟୋନ

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
or: ପେରୀଟୋନ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
or: ପେରୁ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
or: ପେରୁ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
or: ପିଟର୍ସବର୍ଗ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
or: ପିଟର୍ସବର୍ଗ

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
or: ପିଟର୍ସବର୍ଗ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
or: ଫିଲାଡେଲଫିୟା

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
or: ଫିଲିପ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
or: ଫିଲିପ୍ସ

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
or: ଫୋନିକ୍ସ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
or: ପିୟେରେ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
or: ପାଇନ ବ୍ଲଫ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
or: ପାଇନ ରୀଜ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
or: ପାଇନ ନଦୀ

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
or: ପାଇନ ଝରଣା

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
or: ସିଣ୍ଡାଲ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
or: ଲେକହ୍ରୁଷ୍ଟ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
or: ପାଇପଷ୍ଟୋନ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
or: ପିଟ୍ସବର୍ଗ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
or: ପିଟ୍ସଫିଲଡ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
or: ପିଟ୍ସଫିଲଡ

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
or: ପାଲ୍ମେର

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
or: ପ୍ଲେନଭିଉ

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
or: ଲିୟାନୋ

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
or: ପ୍ଲାଟିନମ

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
or: ପ୍ଲାଟ୍ସବର୍ଗ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
or: ପୋର୍ଟସମାଉଥ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
or: ପ୍ଲାଇମାଉଥ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
or: ପ୍ଲାଇମାଉଥ

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
or: ପୋକାଟେଲୋ

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
or: ବୋହିକୋନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
or: ପଏଣ୍ଟ ହୋପ

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
or: ପଏଣ୍ଟ ଲେ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
or: ପଏଣ୍ଟ ପ୍ଲିଜାଣ୍ଟ

note: A city in California in the United States
en: Pomona
or: ପୋଞ୍ଜା

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
or: ପୋମ୍ପାନୋ ବେଳାଭୂମି

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
or: ପୋଙ୍କା ନଗର

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
or: ପୋଣ୍ଟିୟାକ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
or: ପୋଣ୍ଟିୟାକ

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
or: ପୋପଲାର ବ୍ଲୋଫ

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
or: ପୋର୍ଟ ଆଲେକଜେଣ୍ଡାର

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
or: ପୋର୍ଟ ଆଲସଓ୍ବର୍ଥ

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
or: ପୋର୍ଟ ଏଞ୍ଜେଲ୍ସ

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
or: ପୋର୍ଟ ଆରାଂସାସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
or: ପୋର୍ଟ ହିଡେନ

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
or: ପୋର୍ଟ ହୋପ

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
or: ପୋର୍ଟ ଇସାବେଲ

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
or: ପୋର୍ଟ ଲାଭାକା

note: A city in California in the United States
en: Porterville
or: ପୋର୍ଟରଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
or: ପୋର୍ଟଲ୍ଯାଣ୍ଡ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
or: ପୋର୍ଟଲ୍ଯାଣ୍ଡ

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
or: ପୋର୍ଟସମାଉଥ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
or: ପୋର୍ଟସମାଉଥ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
or: ପୋଟେୟୁ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
or: ପୋଟ୍ସଟାଉନ

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
or: ପାଉକିପସୀ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
or: ପ୍ରେଇରୀ ଡୁ ଚିୟେନ

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
or: ପ୍ରାଟ

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
or: ପ୍ରେସ୍କୋଟ

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
or: ପ୍ରୀସ୍କ ଇସଲେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
or: ପ୍ରିଷ୍ଟୋନ

note: A city in Utah in the United States
en: Price
or: ପ୍ରିନସୀପ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
or: ପ୍ରିନସେଟନ

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
or: ପ୍ରୋଭିଡେନ୍ସ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
or: ପ୍ରୋଭିନ୍ସଟାଉନ

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
or: ପ୍ରୋଭୋ

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
or: ପ୍ବେବ୍ଲୋ

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
or: ପୁଣ୍ଟା ଗୋର୍ଡା

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
or: କ୍ବାକରଟାଉନ

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
or: କ୍ବାଣ୍ଟିକୋ

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
or: କ୍ବିଲାୟୁଟ

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
or: କ୍ବିନସୀ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
or: ରେସିନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
or: ରାଲୀ

note: A city in California in the United States
en: Ramona
or: ରାମୋନା

note: A city in California in the United States
en: Rancho Cucamonga
or: ରାଞ୍ଚୋ କୁକାମୋଙ୍ଗା

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
or: ରୋଣ୍ଟୌଲ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
or: ରେପିଡ ନଗର

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
or: ରାଟୋନ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
or: ରୋଲିନ୍ସ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
or: ରିଡିଙ୍ଗ

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
or: ରେଡ ବ୍ଲଫ

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
or: ରେଡ ଓକ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
or: ରେଡ ଓ୍ବିଙ୍ଗ

note: A city in California in the United States
en: Redding
or: ରେଡିଙ୍ଗ

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
or: ରେଡମୋଣ୍ଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
or: ରେଡଉଡ ପ୍ରପାତ

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
or: ରିନୋ

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
or: ରିଣ୍ଟୋନ

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
or: ରେକ୍ସବର୍ଗ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
or: ରାଇନଲ୍ଯାଣ୍ଡର

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
or: ରାଇସ ହ୍ରଦ

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
or: ରିଚମୋଣ୍ଡ

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
or: ରିଫଲେ

note: A city in California in the United States
en: Riverside
or: ରିଭରସାଇଡ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
or: ରିଭେରଟୋନ

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
or: ରୋୟେନୋକେ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
or: ରୋୟେନୋକେ ରେପିଡ୍ସ

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
or: ରୋବିନଶନ

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
or: ରୋଚଲୀ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
or: ରୋଚେଷ୍ଟର

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
or: ରୋଚେଷ୍ଟର

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
or: ରୋଚେଷ୍ଟର

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
or: ରକ ହିଲ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
or: ରକ ଝରଣା

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
or: ରକଫୋର୍ଡ

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
or: ରୋକଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
or: ରୋକପୋର୍ଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
or: ରୋକସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗସ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
or: ରକି ମାଉଣ୍ଟ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
or: ରୋମ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
or: ରୋଜର୍ସ

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
or: ଡୋଜ ନଗର

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
or: ରୋମ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
or: ରୋମ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
or: ରୋମ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
or: ରୋଜିଉ

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
or: ରୋଜବର୍ଗ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
or: ରୋଜଓ୍ବେଲ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
or: ରୋକ୍ସବୋରୋ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
or: ରଜୋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
or: ରୁଷ ମହାନଗର

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
or: ରୁଜେଲ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
or: ରୁଜେଲଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
or: ରୁଷ୍ଟୋନ

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
or: ରୁଟଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
or: ସାକ୍ରାମେଣ୍ଟୋ

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
or: ସାଫୋର୍ଡ

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
or: ସାଗିନାଉ

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
or: ସାଗୁୟାଚେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
or: ସେଣ୍ଟ କ୍ଲାଉଡ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
or: ସେଣ୍ଟ ଜର୍ଜ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
or: ସେଣ୍ଟ ଜେମ୍ସ

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
or: ସେଣ୍ଟ ଜେମ୍ସ

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
or: ସେଣ୍ଟ ଜୋନ

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
or: ସେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ସବୁରୀ

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
or: ସାନ ମାର୍କୋସ

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
or: ସେଣ୍ଟ ମାର୍ଟୀନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
or: ସେଣ୍ଟ ପୋଲ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
or: ସାଲେମ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
or: ସାଲେମ

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
or: ସାଲିଡା

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
or: ସଲିନା

note: A city in California in the United States
en: Salinas
or: ସଲିନାସ

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
or: ଶାଲିସବୁରୀ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
or: ଶାଲିସବୁରୀ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
or: ଶାଲିସୋ

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
or: ସାଲମୋନ

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
or: ସଲ୍ଟ ଲେକ ନଗର

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
or: ସାନ ଏଞ୍ଜିଲୋ

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
or: ସାନ ଏଣ୍ଟୋନିଓ

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
or: ସାନ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
or: ସାନ କାର୍ଲୋସ

note: A city in California in the United States
en: San Diego
or: ସାନ ଡିୟେଗୋ

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
or: ସାନ ଫ୍ରାନସିସ୍କୋ

note: A city in California in the United States
en: San Jose
or: ସାନ ଜୋସ

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
or: ସାନ ଲୁୟିସ ଓବିସ୍ପୋ

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
or: ସାନ ମାର୍କୋସ

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡବର୍ଗ

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡପଏଣ୍ଟ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡଓ୍ବିଚ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡଫୋର୍ଡ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
or: ସ୍ଯାଣ୍ଡଫୋର୍ଡ

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
or: ସାନ୍ତା ଆନା

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
or: ସାନ୍ତା ବାର୍ବରା

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
or: ସାନ୍ତା କ୍ଲାରା

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
or: ସାନ୍ତା କ୍ଲାରା

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
or: ସାନ୍ତା ଫେ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
or: ସାନ୍ତା ମାରିୟା

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
or: ସାନ୍ତା ମୋନିକା

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
or: ମୋନିକା ରୋଜା

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
or: ସାରାନାକ ହ୍ରଦ

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
or: ସାରାସୋଟା

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
or: ସଲଟ ଷ୍ଟେ. ମେରୀ

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
or: ସାଭାନା

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
or: ସାଭାନାହ

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
or: ସେଭୁଙ୍ଗା

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
or: ସ୍କାମ୍ପଟନ

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
or: ସ୍କାପୋଜ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
or: ସ୍କୋଟ୍ସବ୍ଲୋଫ

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
or: ସ୍କୋଟ୍ସଡେଲ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
or: ଶିର୍ସୀ

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
or: ସୀଟଲେ

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
or: ସିଡାଲିୟା

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
or: ସିଲାଓ୍ବିକ

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
or: ସିଲଡୋଭିୟା

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
or: ସେଲିନ୍ସଗ୍ରୁଭ

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
or: ସେମିନୋଲ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
or: ସେମିନୋଲ

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
or: ସିଓ୍ବାର୍ଡ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
or: ଶାଓ୍ବନୀ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
or: ଶିବୋୟଗାନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
or: ଶିଲବୀ

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
or: ଶେଲବୀଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
or: ଶେଲଡୋନ

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
or: ଶେଲଟନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
or: ଶେନାଣ୍ଡୋହ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
or: ଶେରୀଡାନ

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
or: ଶେରୀଡାନ

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
or: ଶିର୍ଲୀ

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
or: ଶିସମାରେଫ

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
or: ଶୋ ଲୋ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
or: ଶ୍ରେଭପୋଟ

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
or: ସିଡନୀ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
or: ସିଡନୀ

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
or: ବୋଆ ଭିସ୍ତା

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
or: ସିଲୋୟାମ ଝରଣା

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
or: ସିଲଭର ଉପସାଗର

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
or: ସିଲଭର ନଗର

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
or: ଭେଲ୍ଲୀ

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
or: ସିୟୁକ୍ସ ନଗର

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
or: ସିୟୁକ୍ସ ପ୍ରପାତ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
or: ସିରେନ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
or: ସିଶେଟନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
or: ସିଟକା

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
or: ସ୍କାଗଓ୍ବେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
or: କ୍ଲେଟନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
or: ସ୍ଲୀଟମ୍ଯୁଟ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
or: ସ୍ଲାଇଡେଲ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
or: ସ୍ମିଥଫିଲ୍ଡ

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
or: ସ୍ମିର୍ନା

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
or: ସ୍ନୀଡେର

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
or: ସୋଡା ଝରଣା

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
or: ସୋଲଡୋଟନା

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
or: ସୋମେରସେଟ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
or: ସୋମେରଭିଲ୍ଲେ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
or: ସୋନୋରା

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
or: ଦକ୍ଷିଣ ବେଣ୍ଡ

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
or: ଦକ୍ଷିଣ ବେଣ୍ଡ

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
or: ଦକ୍ଷିଣ ହିଲ

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
or: ଲେକ ତାହୋ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
or: ସ୍ପାର୍ଟା

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
or: ସ୍ପାର୍ଟା

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
or: ସ୍ପେନସର

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
or: ସାଫୋର୍ଡ

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
or: ସ୍ପୋକେନ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଡାଲେ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଫିଲ୍ଡ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଫିଲ୍ଡ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଫିଲ୍ଡ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଫିଲ୍ଡ

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଫିଲ୍ଡ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଫିଲ୍ଡ

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
or: ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗଫିଲ୍ଡ

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
or: ଷ୍ଟାଫୋର୍ଡ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
or: ଷ୍ଟାଫୋର୍ଡ

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
or: ଷ୍ଟାମ୍ପେଡ ପାସ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
or: ଷ୍ଟେନଲୀ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
or: ଷ୍ଟାଉଣ୍ଟୋନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
or: ଷ୍ଟାପ୍ଲେସ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
or: ରାଜ୍ଯ ମହାବିଦ୍ଯାଳୟ

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
or: ଷ୍ଟେଟ୍ସବୋରୋ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
or: ଷ୍ଟୋଟ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
or: ଷ୍ଟାଉଣ୍ଟୋନ

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
or: ଷ୍ଟିମବୋଟ ଝରଣା

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
or: ଷ୍ଟିଫେନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
or: ମାଉଣ୍ଟ ଷ୍ଟରଲିଙ୍ଗ

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
or: ଷ୍ଟରଲିଙ୍ଗ ଉଚ୍ଚତା

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
or: ଷ୍ଟିଭେନ୍ସ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
or: ଷ୍ଟିଲଓ୍ବାଟର

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
or: ଷ୍ଟୋକଟନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
or: ଷ୍ଟୋର୍ମ ହ୍ରଦ

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
or: ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
or: ଷ୍ଟର୍ଗୀଓନ ଉପସାଗର

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
or: ଷ୍ଟୋର୍ଗିସ

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
or: ଷ୍ଟୋଟଗାର୍ଟ

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
or: ସୁଫୋଲ୍କ

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
or: ସୁଲଫୁର ଝରଣା

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
or: ସୁସାନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
or: ସୁପିରୀୟୋର

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
or: ସୁସେକ୍ସ

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
or: ସୁଟୋନ

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
or: ସୁଟୋନ

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
or: ସୁଇଟଓ୍ବାଟର

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
or: ସୀଲ୍ଭାନିୟା

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
or: ସାୟିରାକ୍ଯୁଜ

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
or: ତାକୋମା

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
or: ତାହଲେକ୍ବାହ

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
or: ତାଲକୀଟ୍ନା

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
or: ତାଲକୀଟ୍ନା

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
or: ତାଲାହାସୀ

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
or: ତାମ୍ପା

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
or: ତାନାନା

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
or: ତାୟୋସ

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
or: କାରୋଲ

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
or: ଟେଲୋରଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
or: ତେକାମାହ

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
or: ତେଲ୍ଯୁରିଡେ

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
or: ଟେମ୍ପଲ

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
or: ଟେମ୍ପଲ

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
or: ଟେରୀ ହୌଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
or: ଟେର୍ଲୀ

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
or: ଟିଟେବୋରୋ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
or: ଟେକ୍ସାରକାନା

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
or: ଦା ଡାଲେସ

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
or: ଦା ଭିଲେଜେସ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
or: ଥେଡଫୋର୍ଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
or: ଥିଫ ରିଭର ପ୍ରପାତ

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
or: ଥୋମାଷ୍ଟୋନ

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
or: ଥୋମସୋନ

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
or: ଲ୍ଯାଣ୍ଡ ଓ' ଲେକ୍ସ

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
or: ଦିଲ୍ଲୀ

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
or: ଟିନ ନଗର

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
or: ତିଟୁସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
or: ଟୋଙ୍ଗା

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
or: ଟଲେଡୋ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
or: ଟୋମାହ୍ବାକ

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
or: ତନୋପାହ

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
or: ଟୋପିକା

note: A city in California in the United States
en: Torrance
or: ଟୋରେନ୍ସ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
or: ଟୋରିୟୋନ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
or: ଟୋରିଙ୍ଗଟୋନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
or: ଟ୍ରେସୀ

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
or: ଟ୍ରାଭର୍ସ ନଗର

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
or: ଟ୍ରେଣ୍ଟୋନ

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
or: ତ୍ରିନୀଦାଦ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
or: ଟ୍ରୋୟ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
or: ଟ୍ରୋୟ

note: A city in California in the United States
en: Truckee
or: ଟ୍ରୁକୀ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
or: ସତ୍ଯ କିମ୍ବା ପରିଣାମ

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
or: ତୁକସୋନ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
or: ତୁକୁମକାରି

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
or: ଟୁଲସା

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
or: ଟ୍ଯୁନୀଶିୟା

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
or: ଟ୍ଯୁପେଲୋ

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
or: ତାସ୍କାଲୁସା

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
or: ଟ୍ବେଣ୍ଟିନାଇନ ପାଲ୍ମସ

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
or: ଟ୍ବୀନ ପ୍ରପାତ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
or: ଦୁଇଟି ବନ୍ଦର

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
or: ଟେଲର

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
or: ୟୁକିୟାହ

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
or: ଉନାଲାକଲୀଟ

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
or: ଉନାଲାସ୍କା

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
or: ଅର୍କଟିକ ଗାଁ

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
or: ଅନ୍ତଃ ଉପକୂଳସ୍ଥ ନଗର

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
or: ଉଭାଲଡେ

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
or: ଭାସେଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
or: ଭାଲଡେଜ

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
or: ଭାଲଡୋଷ୍ଟା

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
or: ଭେଲେଣ୍ଟାଇନ

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
or: ଭେଲ୍ଲୀ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
or: ଭାଲପାରୈସୋ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
or: ଭାଲପାରୈସୋ

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
or: ଭାନ ନୁୟେସ

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
or: ଭାନକୌଭେର

note: A city in California in the United States
en: Ventura
or: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
or: ଭର୍ନାଲ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
or: ଭର୍ନୋନ

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
or: ଭେରୋ ବେଳାଭୂମି

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
or: ଭିଚୀ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
or: ଭିକ୍ସବର୍ଗ

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
or: ଭିକ୍ଟୋରିୟା

note: A city in California in the United States
en: Victorville
or: ଭିକ୍ଟୋରିୟା

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
or: ଭିଡାଲିୟା

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
or: ସୋଲାନା ବେଳାଭୂମି

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
or: ଓ୍ବିଣ୍ଟର ହେଭେନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
or: ଭିଣ୍ଟୋନ

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
or: ଭର୍ଜିନିୟା ଉପକୂଳ

note: A city in California in the United States
en: Visalia
or: ଭିସାଲିୟା

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
or: ଓ୍ବାକୋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
or: ଓ୍ବଡେନା

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
or: ଓ୍ବେନିସବୋରୋ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
or: ୱାହିୱା

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
or: ହ୍ବୀଟନ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
or: ୱାଇକି

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
or: ଓ୍ବେନରାଇଟ

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
or: ଓ୍ବେକଫିଲ୍ଡ

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
or: ଓ୍ବାଲା ଓ୍ବାଲା

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
or: ଓ୍ବାଲନୁଟ ରୀଜ

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
or: ଓ୍ବାର୍ନର ରୋବିନ୍ସ

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
or: ବାରେ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
or: ୱାରୋଡ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
or: ୱାର୍ସୋ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
or: ୱାସିକା

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
or: ୱାଶିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
or: ୱାଶିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
or: ୱାଶିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
or: ୱାଶିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
or: ଓ୍ବାସିଲ୍ଲା

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
or: ଓ୍ବାସ୍କିଶ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
or: ଓ୍ବାଟରବୁରୀ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
or: ୱାଟରଲୁ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
or: ୱାଟରଟାଉନ

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
or: ୱାଟରଟାଉନ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
or: ୱାଟରଟାଉନ

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
or: ୱାଟରଭିଲ୍ଲେ

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
or: ୱାଟସନଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
or: ୱାଉକେଗାନ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
or: ୱାଉକେଶା

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
or: ୱାଉପାକା

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
or: ୱାଉସାଉ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
or: ୱାଟୁଙ୍ଗା

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
or: ୱାକ୍ରୋସ

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
or: ଫର୍ଟ ୱାୟନେ

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
or: ପେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
or: ରୁଥେରଫୋର୍ଡଟନ

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
or: ଓ୍ବେବଷ୍ଟାର ନଗର

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
or: ଓ୍ବେଲସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
or: ଓ୍ବେନାଚୀ

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
or: ଓ୍ବେଣ୍ଡୋଭର

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
or: ଓ୍ବାସ୍ଲାକୋ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
or: ପଶ୍ଚିମ ବେଣ୍ଡ

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
or: ପଶ୍ଚିମ ଚିକାଗୋ

note: A city in California in the United States
en: West Covina
or: ପଶ୍ଚିମ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
or: ପଶ୍ଚିମ ମେମ୍ଫିସ

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
or: ପଶ୍ଚିମ ପାଲ୍ମ ବେଳାଭୂମି

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
or: ଓ୍ବେଷ୍ଟ ପ୍ଲେନ୍ସ

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
or: ପଶ୍ଚିମ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in Wyoming in the United States
en: West Thumb
or: ପଶ୍ଚିମ ବୁର୍କ

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
or: ଓ୍ବେବଷ୍ଟାର ନଗର

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
or: ୱେଷ୍ଟରଲୀ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
or: ୱେଷ୍ଟଫିଲଡ

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
or: ୱେସ୍ଥାମ୍ପଟନ

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
or: ପଶ୍ଚିମ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
or: ହ୍ବାର୍ଟନ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
or: ହ୍ବୀଟନ

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
or: ହ୍ବୀଲିଙ୍ଗ

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
or: ହ୍ବାଇଟ ପ୍ଲେନ୍ସ

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
or: ହ୍ବାଇଟ-ଫିଲଡ

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
or: ହ୍ବୀଟାୟର

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
or: ଓ୍ବିଚୀଟା

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
or: ଓ୍ବିଚୀଟା ପ୍ରପାତ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
or: ଓ୍ବାଇକେସ-ବାରେ

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
or: ଓ୍ବିଲିୟମବର୍ଗ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
or: ଓ୍ବିଲିୟମପୋର୍ଟ

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
or: ଓ୍ବିଲୀଷ୍ଟୋନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
or: ଓ୍ବିଲୋ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
or: ଓ୍ବିଲୋ ଗ୍ରୁଭ

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
or: ୱିଲିଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
or: ୱିଲ୍ମୀଙ୍ଗଟନ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
or: ୱିଲ୍ମୀଙ୍ଗଟନ

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
or: ୱିଞ୍ଚେଷ୍ଟର

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
or: ୱିଣ୍ଡର

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
or: ୱିଣ୍ଡୋମ

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
or: ୱିଣ୍ଡୋ ରୋକ

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
or: ୱିଣ୍ଡସୋର ଲକ୍ସ

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
or: ୱିନଫିଲଡ

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
or: ୱିଙ୍କ

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
or: ଓ୍ବାଇନମୁକ୍କା

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
or: ଓ୍ବିନୋନା

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
or: ଓ୍ବିନସ୍ଲୋ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
or: ଓ୍ବନଷ୍ଟୋନ-ସାଲେମ

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
or: ଓ୍ବିଣ୍ଟର ହେଭେନ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
or: ୱାଟରଭିଲ୍ଲେ

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
or: ଓ୍ବିସକ୍ଯାସେଟ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
or: ଓ୍ବିସ୍କୋନସିନ ରେପିଡସ

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
or: ଓ୍ବାଇଜ

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
or: ଉଲ୍ଫ ପଏଣ୍ଟ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
or: ଉଡରିଙ୍ଗ

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
or: ବୁଷ୍ଟର

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
or: ବୁର୍ସେଷ୍ଟର

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
or: ବୁରଲ୍ଯାଣ୍ଡ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
or: ଓ୍ବାର୍ଥିଙ୍ଗଟନ

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
or: ଓ୍ବାରେଙ୍ଗଲ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
or: ୱୋମିଙ୍ଗ

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
or: ୟାକିମା

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
or: ୟାକୁଟାଟ

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
or: ୟାନକ୍ଟୋନ

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
or: ଏଙ୍ଗାର୍ସ

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
or: ୟୋର୍କ

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
or: ୟୋର୍କ

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
or: ୟୋଙ୍ଗଷ୍ଟୋନ

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
or: ୟୁମା

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
or: ଯେନ୍ସଭିଲ୍ଲେ

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
or: ମେକ-କ୍ଲୀଲାନ ଏୟାର ଫିଲଡ ବିମାନ ଘାଟୀ

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
or: ଚାର୍ଲୋଟ ଆମାଲୀ ସେଣ୍ଟ ଥୋମାସ

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
or: ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଷ୍ଟେଡ

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
or: ବାରାକୋଆ

note: A city in Uruguay
en: Colonia
or: କୋଲୋନିୟା

note: A city in Uruguay
en: Durazno
or: ଡୁରାଜ୍ନୋ

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
or: ପର୍ତୁ ମାଲଡୋନାଡୋ

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
or: ମୋଣ୍ଟେଭିଡିଓ

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
or: ନାକୁସ୍ପ

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
or: ସମରକଣ୍ଡ

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
or: ତାସକେଣ୍ଟ

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
or: ଟରମେଜ

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
or: ଉର୍ଗେନଞ୍ଜ

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
or: ଅକାରୀଗୁଆ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
or: ବାର୍ସିଲୋନା

note: A city in Venezuela
en: Barinas
or: ବାରୀନାସ

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
or: ବାର୍କ୍ବୀସିମେଟୋ

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
or: କାଲାବୋଜୋ

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
or: କାରାଭେଲାସ

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
or: ସିଉଦାଦ ବୋଲିଭାର

note: A city in Venezuela
en: Coro
or: କୋରୋ

note: A city in Venezuela
en: El Variante
or: ଅଲ ମୋଣ୍ଟେ

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
or: ଅଲ ଭିଜିୟା/ପରେଜ ଏଲ୍ଫ

note: A city in Venezuela
en: Guanare
or: ଗୁୟାନାରେ

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
or: ଗୁୟାନାରେ

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
or: ଗୁୟାସଡୁଆଲିଟୋ

note: A city in Venezuela
en: Güiria
or: ଗ୍ଯୁରୀୟା

note: A city in Venezuela
en: La Chica
or: ଲା ସିୟେବା

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
or: ମାରିବୋର

note: A city in Venezuela
en: Maracay
or: ମାକେ

note: A city in Venezuela
en: Maturín
or: ମାଟୁରିନ

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
or: ମିନେ ଗ୍ରାଣ୍ଡେ

note: A city in Venezuela
en: Morocure
or: ମୋନରୋ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
or: ମେରିଡା

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
or: ଅମାରିଲୋ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
or: ପର୍ତୁ ଆୟାକୁଚୋ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
or: ପର୍ତୁ ପ୍ଲାଟା

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
or: ସାନ ଏଣ୍ଟୋନିଓ ଡେଲ ଟାଚିରା

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
or: ସାନ ଫିଲିପ

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
or: ସାନ ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
or: ସାନ ଜୁୟାନ ଡେ ଲସ ମୋରୋସ

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
or: ଏସ. ଟୋମ

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
or: ସାନ୍ତା ବାର୍ବରା

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
or: ଭାଲେନସିୟା

note: A city in Venezuela
en: Valera
or: ଭାଲେରା

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
or: ଡା ନାଙ୍ଗ

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
or: ହାଓ

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
or: ହୋ ଚୀ ମିନ

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
or: ମକାଓ

note: A city in Yemen
en: 'Adan
or: ଅଦା

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
or: ଅଟାକ

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
or: ଅଲ କୈସୁମାହ

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
or: ମରିବ

note: A city in Yemen
en: Mori
or: ମୋରୀସ

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
or: ସା'ଅଦା

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
or: ସାନାନା

note: A city in Yemen
en: Say'un
or: ସାୟୁନ

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
or: ତାଈୟାଜ

note: A city in Zambia
en: Chinganze
or: ଚାଇନାଣ୍ଡେଗା

note: A city in Zambia
en: Livingstone
or: ଲିଭିଙ୍ଗଷ୍ଟନ

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
or: ଓସାକା

note: A city in Zambia
en: Ndola
or: ଣ୍ଡୋଲା

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
or: ମେରୀହାମ୍ନ
