MATE Desktop Environment - en to sl translation catalogue (783 entries)

en: Africa
sl: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
sl: Antarktika

en: Asia
sl: Azija

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
sl: Atlantik

en: Australasia &amp; Oceania
sl: Avstralazija &amp; Oceanija

en: Central and South America
sl: Centralna in Južna Amerika

en: Europe
sl: Evropa

en: Middle East
sl: Bližnji vzhod

en: North America
sl: Severna Amerika

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
sl: Afganistan

note: AL - Albania
en: Albania
sl: Albanija

note: DZ - Algeria
en: Algeria
sl: Alžirija

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
sl: Ameriška Samoa

note: AD - Andorra
en: Andorra
sl: Andora

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
sl: Antarktika

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
sl: Antigva in Barbuda

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
sl: Armenija

note: AU - Australia
en: Australia
sl: Avstralija

note: AT - Austria
en: Austria
sl: Avstrija

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
sl: Azerbajdžan

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
sl: Bahami

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
sl: Bahrajn

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
sl: Bangladeš

note: BY - Belarus
en: Belarus
sl: Belorusija

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
sl: Belgija

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
sl: Bermudi

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
sl: Butan

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
sl: Bolivija

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
sl: Bosna in Hercegovina

note: BW - Botswana
en: Botswana
sl: Bocvana

note: BR - Brazil
en: Brazil
sl: Brazilija

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
sl: Britansko ozemlje Indijskega oceana

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
sl: Britanski Deviški otoki

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
sl: Brunej

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
sl: Bolgarija

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
sl: Kambodža

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
sl: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
sl: Kanada

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
sl: Zelenortski otoki

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
sl: Kajmanski otoki

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
sl: Srednjeafriška republika

note: TD - Chad
en: Chad
sl: Čad

note: CL - Chile
en: Chile
sl: Čile

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
sl: Kitajska

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
sl: Božični otok

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
sl: Kokosovi otoki

note: CO - Colombia
en: Colombia
sl: Kolumbija

note: KM - Comoros
en: Comoros
sl: Komori

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
sl: Kongo, demokratična republika

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
sl: Republika Kongo

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
sl: Cookovi otoki

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
sl: Kostarika

note: HR - Croatia
en: Croatia
sl: Hrvaška

note: CU - Cuba
en: Cuba
sl: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
sl: Ciper

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
sl: Češka Republika

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
sl: Slonokoščena obala

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
sl: Danska

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
sl: Džibuti

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
sl: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
sl: Dominikanska republika

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
sl: Ekvador

note: EG - Egypt
en: Egypt
sl: Egipt

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
sl: Ekvatorialna Gvineja

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
sl: Eritreja

note: EE - Estonia
en: Estonia
sl: Estonija

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
sl: Etiopija

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
sl: Falklandsko otočje

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
sl: Ferski otoki

note: FJ - Fiji
en: Fiji
sl: Fidži

note: FI - Finland
en: Finland
sl: Finska

note: FR - France
en: France
sl: Francija

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
sl: Francoska Gvajana

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
sl: Francoska Polinezija

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
sl: Francoski južni teritorij

note: GM - Gambia
en: Gambia
sl: Gambija

note: DE - Germany
en: Germany
sl: Nemčija

note: GH - Ghana
en: Ghana
sl: Gana

note: GR - Greece
en: Greece
sl: Grčija

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
sl: Grenlandija

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
sl: Gvatemala

note: GN - Guinea
en: Guinea
sl: Gvineja

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
sl: Gvineja-Bissau

note: GY - Guyana
en: Guyana
sl: Gvajana

note: HU - Hungary
en: Hungary
sl: Madžarska

note: IS - Iceland
en: Iceland
sl: Islandija

note: IN - India
en: India
sl: Indija

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
sl: Indonezija

note: IQ - Iraq
en: Iraq
sl: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
sl: Irska

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
sl: Otok Man

note: IL - Israel
en: Israel
sl: Izrael

note: IT - Italy
en: Italy
sl: Italija

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
sl: Jamajka

note: JP - Japan
en: Japan
sl: Japonska

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
sl: Jordanija

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
sl: Kazahstan

note: KE - Kenya
en: Kenya
sl: Kenija

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
sl: Kuvajt

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
sl: Kirgizistan

note: LV - Latvia
en: Latvia
sl: Latvija

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
sl: Libanon

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
sl: Lesoto

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
sl: Liberija

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
sl: Libija

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
sl: Lihtenštajn

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
sl: Litva

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
sl: Luksemburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
sl: Macao

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
sl: Makedonija

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
sl: Madagaskar

note: MW - Malawi
en: Malawi
sl: Malavi

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
sl: Malezija

note: MV - Maldives
en: Maldives
sl: Maldivi

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
sl: Marshallovi otoki

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
sl: Martinik

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
sl: Mavretanija

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
sl: Mauricius

note: MX - Mexico
en: Mexico
sl: Mehika

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
sl: Mikronezija, Federalna država

note: MD - Moldova
en: Moldova
sl: Moldavija

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
sl: Monako

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
sl: Mongolija

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
sl: Črna Gora

note: MA - Morocco
en: Morocco
sl: Maroko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
sl: Mozambik

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
sl: Mjanmar

note: NA - Namibia
en: Namibia
sl: Namibija

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
sl: Nizozemska

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
sl: Nizozemski Antili

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
sl: Nova Kaledonija

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
sl: Nova Zelandija

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
sl: Nikaragva

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
sl: Nigerija

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
sl: otok Norfolk

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
sl: Severna Koreja

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
sl: Severni Marianski otoki

note: NO - Norway
en: Norway
sl: Norveška

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
sl: Palestinsko območje

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
sl: Papua Nova Gvineja

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
sl: Paragvaj

note: PH - Philippines
en: Philippines
sl: Filipini

note: PL - Poland
en: Poland
sl: Poljska

note: PT - Portugal
en: Portugal
sl: Portugalska

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
sl: Portoriko

note: QA - Qatar
en: Qatar
sl: Katar

note: RO - Romania
en: Romania
sl: Romunija

note: RU - Russian Federation
en: Russia
sl: Rusija

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
sl: Ruanda

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
sl: Reunion

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
sl: Sveta Helena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
sl: Saint Kitts in Nevis

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
sl: Saint Pierre in Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
sl: Saint Vincent in Grenadine

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
sl: Sao Tome in Principe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
sl: Saudova Arabija

note: RS - Serbia
en: Serbia
sl: Srbija

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
sl: Sejšeli

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
sl: Singapur

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
sl: Slovaška

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
sl: Slovenija

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
sl: Solomonovi otoki

note: SO - Somalia
en: Somalia
sl: Somalija

note: ZA - South Africa
en: South Africa
sl: Južna Afrika

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sl: Južna Georgia in Južni Sandwichevi otoki

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
sl: Južna Koreja

note: ES - Spain
en: Spain
sl: Španija

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
sl: Šrilanka

note: SR - Suriname
en: Suriname
sl: Surinam

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
sl: Svalbard in Jan Mayen

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
sl: Svazi

note: SE - Sweden
en: Sweden
sl: Švedska

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
sl: Švica

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
sl: Sirija

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
sl: Tajvan

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
sl: Tadžikistan

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
sl: Tanzanija

note: TH - Thailand
en: Thailand
sl: Tajska

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
sl: Vzhodni Timor

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
sl: Trinidad in Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
sl: Tunizija

note: TR - Turkey
en: Turkey
sl: Turčija

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
sl: Otočji Turks in Caicos

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
sl: Ukrajina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
sl: Združeni arabski emirati

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
sl: Združeno kraljestvo

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
sl: Združene države Amerike

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
sl: Stranski zunanji otoki Združenih držav

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
sl: Ameriški Deviški otoki

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
sl: Urugvaj

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
sl: Mesto Vatikan

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
sl: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
sl: Wallis in  Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
sl: Zahodna Sahara

note: YE - Yemen
en: Yemen
sl: Jemen

note: ZM - Zambia
en: Zambia
sl: Zambija

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
sl: Zimbabve

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
sl: otok Åland

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
sl: Časovni pas zahodni Kongo

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
sl: Časovni pas Vzhodni Kongo

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
sl: Časovni pas Čilski čas

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
sl: Raziskovalna postaja Rothera

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
sl: Raziskovalna postaja Šova

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
sl: Postaja Vostok

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
sl: Časovni pas Casey zahodna Avstralija

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
sl: Raziskovalna postaja Dumont d'Urville

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
sl: Časovni pas McMurdo (Nova Zelandija)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
sl: Časovni pas Južna polarna postaja Amundsen-Scott (Nova Zelandija)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
sl: Časovni pas Zahodni Indonezijski čas

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
sl: Časovni pas Centralni Indonezijski čas

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
sl: Časovni pas Vzhodni indonezijski čas

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
sl: Časovni pas Vzhodni Kazahstan

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
sl: Časovni pas zahodni Kazahstan

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
sl: Časovni pas Vzhodna Mongolija

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
sl: Zahodna Mongolija

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
sl: Časovni pas Osrednja Mongolija

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
sl: Časovni pas Danmarkshavn

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
sl: Časovni pas zahodna Grenlandija

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
sl: Časovni pas Grenlandija

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
sl: Zračna baza Thule

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
sl: Časovni pas Atlantik

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
sl: Časovni pas zahodna Avstralija

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
sl: Časovni pas Centralni Zahodni čas

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
sl: Časovni pas Osrednji čas (Južna Avstralija)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
sl: Časovni pas Centralni čas (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
sl: Časovni pas Osrednji čas (Severni teritorij)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
sl: Časovni pas Vzhodni čas (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
sl: Časovni pas Vzhodni čas (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
sl: Časovni pas New South Wales

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
sl: Časovni pas Vzhodni čas (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
sl: Časovni pas otoka Lord Howe

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
sl: Časovni pas Tahiti / Družbenh otoki

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
sl: Markeški otoki

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
sl: Časovni pas Gambier Islands

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
sl: Časovni pas Gilbertski  otoki

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
sl: Časovni pas otočje Phoenix

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
sl: Časovni pas Line Islands

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
sl: Časovni pas Pohnpei / Kosrae

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
sl: Časovni pas Yap / Chuuk

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
sl: Časovni pas Nova Zelandija

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
sl: Časovni pas otok Chantam

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
sl: Časovni pas Johnston Atoll (Hawaii Time)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
sl: Časovni pas atol Midway Samoa

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
sl: Časovni pas Tocantins

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
sl: Časovni pas Amapa / East Para

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
sl: Časovni pas zahodna Amazonka

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
sl: Časovni pas Ceara, Maranhao, Paraíba, Piaui, Rio Grande do Norte

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
sl: Časovni pas Alagoas, Sergipe

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
sl: Časovni pas Vzhodna Amazonka

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
sl: Časovni pas West Para, Rondonija

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
sl: Časovni pas Brazilija

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
sl: Časovni pas osrednji Čile

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
sl: Velikonočni otok

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
sl: Časovni pas Ekvador

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
sl: Časovni pas Galapagos

note: The time zone in the UK (GMT in the winter, and British Summer Time in the summer.)
en: GMT/BST
sl: Greenwiški srednji čas / Britanski poletni čas

note: The time zone in Ireland (GMT in the winter, and Irish Summer Time in the summer.)
en: GMT/IST
sl: Greenwiški srednji čas / Irski poletni čas

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
sl: Časovni pas Azuri

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
sl: Časovni pas Portugalska

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
sl: Časovni pas Kaliningrad

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
sl: Časovni pas Moskovski čas

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
sl: Časovni pas Samara

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
sl: Časovni pas Ekaterinburški čas

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
sl: Časovni pas Omsk

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
sl: Časovni pas Krasnojarsk

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
sl: Časovni pas Irkutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
sl: Časovni pas Jakutski čas

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
sl: Časovni pas Vladivostoški čas

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
sl: Časovni pas Magadan

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
sl: Časovni pas Kamčatka

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
sl: Kanarski otoki

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
sl: Časovni pas Celinska Španija

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
sl: Časovni pas Ceuta in Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
sl: Pacifiški čas

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
sl: Časovni pas zahodna severna Amerika

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
sl: Časovni pas Britanska kolumbija brez poletnega časa

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
sl: Časovni pas Osrednji čas (Mehika)

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
sl: Časovni pas Centralni čas brez poletnega časa (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
sl: Časovni pas Vzhodni čas

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
sl: Časovni pas Vzhodni čas brez poletnega časa (Southampton Island, etc)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
sl: Časovni pas Atlantik, brez DST (Vzhodni Quebec)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
sl: Časovni pas Novofundlandski čas

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
sl: Časovni pas Havajski-Aleutski čas (Aleutian Islands)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
sl: Časovni pas Havajski-Aleutski čas brez poletnega časa (Havaji)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
sl: Časovni pas Aljaska

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
sl: Časovni pas Arizona Gorski čas brez poletnega časa

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
sl: Avstralski zvezni teritorij

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
sl: Severni Teritorij

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
sl: Južna Avstralija

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
sl: Tasmanija

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
sl: Zahodna Avstralija

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
sl: Bruselj, Flamski in valonski Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
sl: Vzhodna Flandrija

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
sl: Luksemburg

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
sl: Amapa

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
sl: Ceara

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
sl: Espirito Santo

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
sl: Goias

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
sl: Maranhao

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
sl: Parana

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
sl: Para

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
sl: Piaui

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
sl: Rondonia

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
sl: Sao Paulo

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
sl: Britanska Kolumbija

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
sl: Novi Brunswick

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
sl: Nova Fundlandija in Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
sl: Severozahodni teritoriji

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
sl: Otok princa Edvarda

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
sl: Jukonski teritorij

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
sl: Peking

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
sl: Čongking

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
sl: Fudžian

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
sl: Guangši

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
sl: Guidžou

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
sl: Notranja Mongolija

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
sl: Šandong

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
sl: Šangaj

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
sl: Šansi

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
sl: Sečuan

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
sl: Junan

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
sl: Bavarska

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
sl: Spodnja Saška

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
sl: Mecklenburg-Vorpommern

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
sl: Severno porenje-Vestfalija

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
sl: Rheinland-Pfalz

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
sl: Posarje

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
sl: Saška

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
sl: Saška-Anhalt

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
sl: Mehika

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
sl: Vzhodna in Jugovzhodna Anglija

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
sl: Severozahodna anglija

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
sl: Severna Irska

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
sl: Škotska

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
sl: Južna in jugozahodna Anglija

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
sl: Aljaska

note: A state/province/territory in United States
en: California
sl: Kalifornija

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
sl: Kolorado

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
sl: Havaji

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
sl: Kanzas

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
sl: Misisipi

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
sl: Nova Mehika

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
sl: Severna Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
sl: Severna Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
sl: Pensilvanija

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
sl: Južna Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
sl: Južna Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
sl: Teksas

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
sl: Zahodna Virginia

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
sl: Alžir

note: A city in Algeria
en: Biskra
sl: Beskra

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
sl: Cordoba

note: A city in Argentina
en: Neuquén
sl: Neuquen

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
sl: Puerto Iguazu

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
sl: Erevan

note: A city in Austria
en: Graz
sl: Gradec

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
sl: Celovec

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
sl: Dunaj

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
sl: Al Manama

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
sl: Čitagong

note: A city in Belarus
en: Homyel'
sl: Homjel

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
sl: Vitebsk

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
sl: Bruselj

note: A city in Bolivia
en: Roboré
sl: Robore

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
sl: San Jose de Chiquitos

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
sl: Villa Montes

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
sl: Anapolis

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
sl: Conceicao Do Araguaia

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
sl: Goiania

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
sl: Guaratingueta

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
sl: Manicore

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
sl: Maringa

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
sl: Mossoro

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
sl: Piracununga

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
sl: Pocos de Caldas

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
sl: Porto Seguro

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
sl: Porto Velho

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
sl: Sao Felix

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
sl: Sao Gabriel

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
sl: Sao Paulo

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
sl: Sao Pedro da Aldeia

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
sl: Tarauaca

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
sl: Tucurui

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
sl: Uberlandia

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
sl: Vila dos Remedios

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
sl: Vitoria

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
sl: Vitoria da Conquista

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
sl: Gorna Orjahovica

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
sl: Sofija

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
sl: Jezero Alta Lake

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
sl: Jezero Burns Lake

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
sl: Canton

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
sl: rt Dorset

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
sl: rt Dyer

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
sl: jezero Elliot

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
sl: Fort Rupert

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
sl: Gaspe

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
sl: jezero Lynn

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
sl: Jezero McLeod Lake

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
sl: jezero Meadow

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
sl: Nadrejeni predmet

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
sl: greben Pincher

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
sl: zaliv Repulse

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
sl: pristanišče Sachs

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
sl: Sept-Iles

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
sl: Jezero Trout Lake

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
sl: Letališče Valcartier

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
sl: Preguca

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
sl: Concepcion

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
sl: Peking

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
sl: Čangčun

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
sl: Čangša

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
sl: Čengdu

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
sl: Čongking

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
sl: Fudžou

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
sl: Guangdžou

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
sl: Hangdžou

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
sl: Kaši

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
sl: Landžou

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
sl: Šangaj

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
sl: Šenjang

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
sl: Šendžen

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
sl: Urumči

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
sl: Šian

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
sl: Hangdžou

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
sl: Bogota

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
sl: Cucuta

note: A city in Colombia
en: Ibagué
sl: Ibague

note: A city in Colombia
en: Popayán
sl: Popayan

note: A city in Colombia
en: San Andrés
sl: San Andres

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
sl: Mbaleni

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
sl: Liberija

note: A city in Croatia
en: Rijeka
sl: Reka

note: A city in Cuba
en: Camagüey
sl: Camaguey

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
sl: Guantanamo

note: A city in Cuba
en: Holguín
sl: Holguin

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
sl: Karlový Varý

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
sl: Praga

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
sl: Abiža

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
sl: Kopenhagen

note: A city in Denmark
en: Rønne
sl: Ronne

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
sl: Džibuti

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
sl: Al Ariš

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
sl: Aleksandrija

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
sl: Kairo

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
sl: Šarm el Šejk

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
sl: Talin

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
sl: Sørvagur

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
sl: Torshavn

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
sl: Seinajoki

note: A city in France
en: Châteaudun
sl: Chateaudun

note: A city in France
en: Hoëricourt
sl: Hoericourt

note: A city in France
en: Montélimar
sl: Montelimar

note: A city in France
en: Mâcon
sl: Macon

note: A city in France
en: Méné Guen
sl: Mene Guen

note: A city in France
en: Nice
sl: Nica

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
sl: Pariz

note: A city in France
en: Vélizy
sl: Velizy

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
sl: Dorfgmund

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
sl: München

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
sl: Munster

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
sl: Neuburg na Donavi

note: The capital of Ghana
en: Accra
sl: Akra

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
sl: Aleksandrupoli

note: A city in Greece
en: Argostólion
sl: Argostolion

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
sl: Chrysoupolis

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
sl: Hios

note: A city in Greece
en: Elefsís
sl: Elefsis

note: A city in Greece
en: Irákleion
sl: Heraklion

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
sl: Kalamata

note: A city in Greece
en: Karpásion
sl: Karpasion

note: A city in Greece
en: Katomérion
sl: Katomerion

note: A city in Greece
en: Kozáni
sl: Kozani

note: A city in Greece
en: Kárpathos
sl: Karpatos

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
sl: Kerkira

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
sl: Kithira

note: A city in Greece
en: Lárisa
sl: Larisa

note: A city in Greece
en: Monólithos
sl: Monolithos

note: A city in Greece
en: Mytilíni
sl: Mitilíni

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
sl: Mikonos

note: A city in Greece
en: Náxos
sl: Naxos

note: A city in Greece
en: Paradeísion
sl: Paradeision

note: A city in Greece
en: Páros
sl: Paros

note: A city in Greece
en: Skíathos
sl: Skiathos

note: A city in Greece
en: Soúda
sl: Souda

note: A city in Greece
en: Sámos
sl: Samos

note: A city in Greece
en: Tanágra
sl: Tanagra

note: A city in Greece
en: Zákynthos
sl: Zakintos

note: A city in Greece
en: Áno Síros
sl: Ano Siros

note: A city in Greece
en: Áraxos
sl: Araxos

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
sl: Aios Atanasios

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
sl: Kalalisut

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
sl: Nuuk

note: A city in Guam
en: Hagåtña
sl: Hagatna

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
sl: Gvatemala

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
sl: Puerto San Jose

note: A city in Honduras
en: Guanaja
sl: Gvajana

note: A city in Honduras
en: Roatán
sl: Roatan

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
sl: Santa Rosa de Copan

note: The capital of Hungary
en: Budapest
sl: Budimpešta

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
sl: Kecskemet

note: A city in Hungary
en: Pápa
sl: Papa

note: A city in Hungary
en: Pécs
sl: Pecs

note: A city in Iceland
en: Eiðar
sl: Eidhar

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
sl: Ytri-Njardhvík

note: A city in India the local name in Hindi is "इलाहाबाद"
en: Allahabad
sl: Alahabad

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
sl: Bengaluru

note: A city in India the local name in Gujrati is "ભાવનગર" the local name in Hindi is "भावनगर"
en: Bhavnagar
sl: Bavnagar

note: A city in India. The local name in Hindi is "भोपाल".
en: Bhopal
sl: Bopal

note: A city in India. The local name in Oriya is "ଭୁବେନଶ୍ବର".
en: Bhubaneshwar
sl: Bubanešvar

note: A city in India.
en: Bhuj
sl: Buj

note: A union territory in India. The local name in Hindi is "चण्डीगढ़ / चंडीगढ़" The local name in Punjabi is "ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ"
en: Chandigarh
sl: Čandigar

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
sl: Čenaj

note: A city in India. The local name in Tamil is "கோயம்புத்தூர்".
en: Coimbatore
sl: Koimbator

note: A city in India
en: Dibrugarh
sl: Dibrugar

note: A city in India
en: Hyderabad
sl: Hiderabad

note: A city in India. The local name in Dogri is "जम्मू"
en: Jammu
sl: Jamu

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
sl: Koči

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
sl: Kalkuta

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
sl: Lucknov

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
sl: Mumbaj

note: A city in India. The local name in Hindi is "शिमला"
en: Shimla
sl: Šimla

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
sl: Thiruvanantapuram

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
sl: Tiručirapali

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
sl: Džakarta

note: A city in Indonesia
en: Makassar
sl: Makasar

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
sl: Abu Musa

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
sl: Bandar Abbas

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
sl: Bandar-e Bušehr

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
sl: Bandar-e Mahšahr

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
sl: Čah Bahar

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
sl: Dajrestan

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
sl: Gušeh Šahzadeh Kasem

note: A city in Iran
en: Iranshahr
sl: Iranšar

note: A city in Iran
en: Kashan
sl: Kašan

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
sl: Kiš

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
sl: Masdžed Solejman

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
sl: Nov šahr

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
sl: Orumijeh

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
sl: Kazvin

note: A city in Iran
en: Sarakhs
sl: Sarh

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
sl: Šahr-e Bala

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
sl: Šahr-e Kord

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
sl: Teheran

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
sl: Zahedan

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
sl: Dun Laoghaire

note: A city in Israel
en: Mahanayim
sl: Mahanaim

note: A city in Israel
en: Shizzafon
sl: Šizafon

note: A city in Italy
en: Forlì
sl: Forli

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
sl: Genova

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
sl: Milano

note: A city in Italy
en: Tarvisio
sl: Trbiž

note: A city in Italy
en: Treviso
sl: Trbiž

note: A city in Italy
en: Trieste
sl: Trst

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
sl: Torino

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
sl: Benetke

note: A city in Italy
en: Àrbatax
sl: Arbatax

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
sl: zaliv Montego

note: A city in Japan
en: Ashiya
sl: Zračna baza Ašija

note: A city in Japan
en: Chitose
sl: Čitoze

note: A city in Japan
en: Futemma
sl: Futema

note: A city in Japan
en: Hiroshima
sl: Hirošima

note: A city in Japan
en: Ishigaki
sl: Išigaki

note: A city in Japan
en: Iwakuni
sl: Ivakuni

note: A city in Japan
en: Kagoshima
sl: Kagošima

note: A city in Japan
en: Kanayama
sl: Kanajama

note: A city in Japan
en: Kanoya
sl: Kanoia

note: A city in Japan
en: Kashoji
sl: Kašoji

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
sl: Kita-Kyushu

note: A city in Japan
en: Komatsushima
sl: Komatsušima

note: A city in Japan
en: Kushiro
sl: Kuširo

note: A city in Japan
en: Matsushima
sl: Matsušima

note: A city in Japan
en: Misawa
sl: Misava

note: A city in Japan
en: Nagoya
sl: Nagoja

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
sl: Naka-šibetsu

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
sl: Ofunakoši

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
sl: Ogimačija

note: A city in Japan
en: Okayama
sl: Okajama

note: A city in Japan
en: Shiroi
sl: Široj

note: A city in Japan
en: Tateyama
sl: Tatejama

note: The capital of Japan
en: Tokyo
sl: Tokio

note: A city in Japan
en: Toyooka
sl: Tojuka

note: A city in Japan
en: Tsuiki
sl: Čuiki

note: A city in Japan
en: Ushuku
sl: Ušuku

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
sl: Al Akaba

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
sl: Aman

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
sl: Uralsk

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
sl: Kuvajt

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
sl: Biškek

note: The capital of Latvia
en: Rīga
sl: Riga

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
sl: Bejrut

note: A city in Libya
en: Sabha
sl: Saba

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
sl: Luksemburg

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
sl: Cancun

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
sl: Chichen-Itza

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
sl: Guadalahara

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
sl: Monako

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
sl: Ulan Bator

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
sl: Katmandu

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
sl: Gravenhage

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
sl: Noumea

note: A city in Norway
en: Berlevåg
sl: Berlevag

note: A city in Norway
en: Boltåsen
sl: Boltasen

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
sl: Honningsvag

note: A city in Norway
en: Rørvik
sl: Rorvik

note: A city in Norway
en: Røssvoll
sl: Rossvoll

note: A city in Norway
en: Svolvær
sl: Svolvaer

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
sl: Muaskar al Murtafiah

note: A city in Pakistan
en: Karachi
sl: Karači

note: The capital of Panama
en: Panamá
sl: Panama

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
sl: Asuncion

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
sl: Colonia Felix de Azara

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
sl: Zamboanga

note: A city in Poland
en: Kraków
sl: Krakov

note: A city in Poland
en: Rzeszów
sl: Rzeszow

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
sl: Varšava

note: A city in Poland
en: Łódź
sl: Lodž

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
sl: Lizbona

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
sl: Agua de Pena

note: A city in Romania
en: Bacău
sl: Baku

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
sl: Bukarešta

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
sl: Mihail Kogalniceanu

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
sl: Anadir

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
sl: Arhangelsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
sl: Astrahan

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
sl: Čeljabinsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
sl: Čita

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
sl: Čulman

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
sl: Engels

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
sl: Kazan

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
sl: Hanti-Mansijsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
sl: Krasnojarsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
sl: Mineralnije Vodi

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
sl: Mirnij

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
sl: Moskva

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
sl: Nalčik

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
sl: Nižnevartovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
sl: Novokuzneck

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
sl: Perm

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
sl: Stavropol

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
sl: Siktivkar

note: A city in Russia
en: Udachnyy
sl: Udačnij

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
sl: Uljanovsk

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
sl: Velikie Luki

note: A city in Russia
en: Voronezh
sl: Voronez

note: A city in Russia
en: Yakutsk
sl: Jakutsk

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
sl: Južni Sakalinsk

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
sl: Arar

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
sl: Ad Dalfah

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
sl: Al Akik

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
sl: Al Qaysamah

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
sl: Al Kajsamah

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
sl: Ar Rukajikah

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
sl: At Taif

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
sl: Hail

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
sl: Jeddah

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
sl: Gizan

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
sl: Hamis Mušait

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
sl: Masdžid Ibn Rašid

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
sl: Meka

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
sl: Kalat Bišah

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
sl: Kara

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
sl: Riad

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
sl: Turajf

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
sl: Janbu al Bahr

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
sl: Beograd

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
sl: Singapur

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
sl: Dolnji Hričov

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
sl: Chongju

note: A city in South Korea
en: Inch'on
sl: Inchon

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
sl: Pjongtaek

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
sl: Seul

note: A city in Spain
en: A Coruña
sl: A Coruna

note: A city in Spain
en: Almería
sl: Almeria

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
sl: Cordoba

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
sl: Fuenterrabia

note: A city in Spain
en: Güime
sl: Guime

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
sl: Los Baldios

note: A city in Spain
en: Mahón
sl: Mahon

note: A city in Spain
en: Morón
sl: Moron

note: A city in Spain
en: Noáin
sl: Noain

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
sl: Torrejon del Rey

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
sl: Valencija

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
sl: Katunajake

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
sl: Kotte

note: A city in Sweden
en: Göteborg
sl: Goteborg

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
sl: Ljungby

note: A city in Sweden
en: Nyköping
sl: Nykoping

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
sl: Angelholm

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
sl: Ženeva

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
sl: Neuchatel

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
sl: Alepo

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
sl: Damask

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
sl: Deir ez-Zur

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
sl: Al Latikija

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
sl: Kao-hsiung-ši

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
sl: Taojuan

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
sl: Dušanbej

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
sl: Dar Es Salaam

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
sl: Čon Buri

note: A city in Thailand
en: Phuket
sl: Puket

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
sl: Fuamotu

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
sl: Nukualofa

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
sl: Banzart

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
sl: Jundubah

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
sl: Al Qayrawan

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
sl: Tawzar

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
sl: Ašgabat

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
sl: Borispil

note: A city in Ukraine
en: Chagor
sl: Čagor

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
sl: Dnepropetrovsk

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
sl: Doneck

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
sl: Hostomel

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
sl: Ivano-Frankivsk

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
sl: Kijev

note: A city in Ukraine
en: L'viv
sl: Lviv

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
sl: Mokroje

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
sl: Mikolajiv

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
sl: Simferopol

note: A city in Ukraine
en: Telichka
sl: Telička

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
sl: Abu Dabi

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
sl: Al Ain

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
sl: Al Fujairah

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
sl: Dubaj

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
sl: Ras al Khaimah

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
sl: Aleksandrija

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
sl: Aleksandrija

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
sl: Aleksandrija

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
sl: Andaluzija

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
sl: Atlantik

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
sl: Kairo

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
sl: rt Girardeau

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
sl: Čikago

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
sl: Kolumbija

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
sl: Kolumbija

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
sl: Vzhodni Hampton

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
sl: Vzhodni Milton

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
sl: Veliki kanjon

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
sl: otok Grand

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
sl: Hilton Head

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
sl: Mednarodni slapovi

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
sl: Itaka

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
sl: Jordanija

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
sl: Jezero Lake Minchumina

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
sl: Libanon

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
sl: Moskva

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
sl: Niagarski slapovi

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
sl: Palestina

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
sl: Pariz

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
sl: Pariz

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
sl: zaliv Silver

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
sl: Južni Bend

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
sl: Jezero South Lake Tahoe

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
sl: Port Louis

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
sl: Troja

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
sl: Troja

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
sl: Wahiawa

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
sl: Waikiki

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
sl: Zahodni Bend

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
sl: Zahodni Chicago

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
sl: Zahodni Memphis

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
sl: Zahodni Palm Beach

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
sl: Zahodni Plains

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
sl: Vojaško letališče Wake Island

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
sl: Samarkand

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
sl: Taškent

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
sl: Urganč

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
sl: El Vigia

note: A city in Venezuela
en: Güiria
sl: Guria

note: A city in Venezuela
en: Maturín
sl: Maturin

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
sl: San Antonio del Tachira

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
sl: San Tome

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
sl: Santa Barbara

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
sl: Valencija

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
sl: Matautu

note: A city in Yemen
en: 'Adan
sl: Adan

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
sl: Ataq

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
sl: Al Hudajdah

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
sl: Marib

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
sl: Sadah

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
sl: Sana

note: A city in Yemen
en: Say'un
sl: Sajun

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
sl: Taiz
