MATE Desktop Environment - en to ta translation catalogue (4366 entries)

en: Africa
ta: ஆப்ரிக்கா

[ctx: Region]
en: Antarctica
ta: அண்டார்ட்டிக்கா

en: Asia
ta: ஆசியா

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
ta: அட்லாண்டிக்

en: Australasia &amp; Oceania
ta: ஆஸ்திரலேசியா &amp; ஓசியானா

en: Central and South America
ta: மத்திய மற்றும் தென் அமெரிக்கா

en: Europe
ta: ஐரோப்பா

en: Middle East
ta: மிடில் ஈஸ்ட்

en: North America
ta: வட அமெரிக்கா

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
ta: அப்கானிஸ்தான்

note: AL - Albania
en: Albania
ta: அல்பேனியா

note: DZ - Algeria
en: Algeria
ta: அல்ஜீரியா

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
ta: அமெரிகன் ஸமோவா

note: AD - Andorra
en: Andorra
ta: அன்டோரா

note: AO - Angola
en: Angola
ta: அங்கோலா

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
ta: அங்க்யூலா

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
ta: அண்டார்ட்டிக்கா

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
ta: ஆன்டிகுவா மற்றும் பார்புடா

note: AR - Argentina
en: Argentina
ta: அர்ஜென்டைனா

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
ta: அர்மெனியா

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
ta: அரூபா

note: AU - Australia
en: Australia
ta: ஆஸ்திரேலியா

note: AT - Austria
en: Austria
ta: ஆஸ்திரியா

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
ta: அஸர்பைஜான்

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
ta: பஹாமாஸ்

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
ta: பஹ்ரெயின்

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
ta: வங்காளதேசம்

note: BB - Barbados
en: Barbados
ta: பார்படாஸ்

note: BY - Belarus
en: Belarus
ta: பெலாரஸ்

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
ta: பெல்ஜியம்

note: BZ - Belize
en: Belize
ta: பெலிஸ்

note: BJ - Benin
en: Benin
ta: பெனின்

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
ta: பெர்முடா

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
ta: பாட்மென்

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
ta: பொலிவியா

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
ta: போஸ்னியா அண்ட்-ஹெர்ஜிகொவினா

note: BW - Botswana
en: Botswana
ta: போட்ஸ்வானா

note: BR - Brazil
en: Brazil
ta: ப்ரேசில்

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
ta: ப்ரிடீஷ் இன்டியன் ஓசன் டெரிடரி

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
ta: ப்ரிடீஷ் விர்ஜின் தீவுகள்

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
ta: ப்ரூனே

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
ta: பல்கேரியா

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
ta: புர்கினா ஃபாஸோ

note: BI - Burundi
en: Burundi
ta: புரென்டி

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
ta: கம்போடியா

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
ta: காமரூன்

note: CA - Canada
en: Canada
ta: கனடா

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
ta: கேப் வெர்டி

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
ta: கேய்மன் தீவு

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
ta: மத்திய ஆப்ரிக்க குடியரசு

note: TD - Chad
en: Chad
ta: ச்சாட்

note: CL - Chile
en: Chile
ta: சிலி

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
ta: சைனா

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
ta: கிறிஸ்துமஸ் தீவு

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
ta: கோகோஸ் (கீலிங்)  தீவு

note: CO - Colombia
en: Colombia
ta: கொலம்பியா

note: KM - Comoros
en: Comoros
ta: கோமொரோஸ்

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
ta: காங்கோ, ஜனநாயக குடியரசு

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
ta: காங்கோ, குடியரசு

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
ta: கூக் தீவு

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
ta: கோஸ்டாரிக்கா

note: HR - Croatia
en: Croatia
ta: க்ரோடியா

note: CU - Cuba
en: Cuba
ta: க்யூபா

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
ta: சைப்ரஸ்

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
ta: செக் குடியரசு

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
ta: கோட் டி வோரி

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
ta: டென்மார்க்

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
ta: டிஜ்பொட்டி

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
ta: டொமினிக்கா

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
ta: டொமினிகன் குடியரசு

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
ta: ஈக்வடார்

note: EG - Egypt
en: Egypt
ta: எகிப்து

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
ta: எல் சால்வடார்

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
ta: பூமத்திய கியுனா

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
ta: எரித்ரீ

note: EE - Estonia
en: Estonia
ta: எஸ்டோனியா

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
ta: எதியோப்பியா

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
ta: ஃபாக்லாந்த் தீவுகள் (மல்வினாஸ்)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
ta: பேரோ தீவுகள்

note: FJ - Fiji
en: Fiji
ta: ஃபிஜி

note: FI - Finland
en: Finland
ta: பின்லாந்து

note: FR - France
en: France
ta: ஃப்ரான்ஸ்

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
ta: ப்ரென்சு கையனா

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
ta: பிரெஞ்ச் பொலினேஷியா

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
ta: ஃப்ரென்ச் தெற்கு  பிரதேசங்கள்

note: GA - Gabon
en: Gabon
ta: கபோன்

note: GM - Gambia
en: Gambia
ta: காம்பியா

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
ta: ஜியார்ஜியா

note: DE - Germany
en: Germany
ta: ஜெர்மனி

note: GH - Ghana
en: Ghana
ta: கானா

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
ta: கிப்ரால்டர்

note: GR - Greece
en: Greece
ta: க்ரீஸ்

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
ta: கிரீன்லாந்து

note: GD - Grenada
en: Grenada
ta: கிரனாடா

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
ta: காஉடிலொபி

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
ta: குவாம்

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
ta: க்வாதிமாலா

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
ta: க்குர்ன்சே

note: GN - Guinea
en: Guinea
ta: கினி

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
ta: கினி - பிஸா

note: GY - Guyana
en: Guyana
ta: கயானா

note: HT - Haiti
en: Haiti
ta: ஹைதி

note: HN - Honduras
en: Honduras
ta: ஹோன்டுராஸ்

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
ta: ஹாங்காங்

note: HU - Hungary
en: Hungary
ta: ஹங்கேரி

note: IS - Iceland
en: Iceland
ta: ஐஸ்லாண்ட்

note: IN - India
en: India
ta: இந்தியா

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
ta: இந்தோனேசியா

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
ta: இரான்

note: IQ - Iraq
en: Iraq
ta: இராக்

note: IE - Ireland
en: Ireland
ta: அயர்லாந்து

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
ta: ஐயல் ஆஃப் மேன்

note: IL - Israel
en: Israel
ta: இஸ்ரேல்

note: IT - Italy
en: Italy
ta: இத்தாலி

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
ta: ஜமைக்கா

note: JP - Japan
en: Japan
ta: ஜப்பான்

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
ta: ஜெர்சி

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
ta: ஜோர்டான்

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
ta: கஸகிஸ்தான்

note: KE - Kenya
en: Kenya
ta: கென்யா

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
ta: கிரிபாட்டி

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
ta: குவைத்

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
ta: கிரைகிசுத்தான்

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
ta: லாவோஸ்

note: LV - Latvia
en: Latvia
ta: லத்வியா

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
ta: லெபனான்

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
ta: லெசோதோ

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
ta: லைபீரியா

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
ta: லிபியா

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
ta: லீகன்ஸ்டீய்ன்

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
ta: லிதுவேனியா

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
ta: லக்ஸம்பர்க்

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
ta: மக்கௌ

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
ta: மெசிடொனியா

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
ta: மடகாஸ்கர்

note: MW - Malawi
en: Malawi
ta: மாலாவி

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
ta: மலேசியா

note: MV - Maldives
en: Maldives
ta: மாலதீவுகள்

note: ML - Mali
en: Mali
ta: மாலி

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
ta: மால்டா

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
ta: மார்ஷல் தீவுகள்

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
ta: மார்டினீக்கு

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
ta: மொரிசியேனியா

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
ta: மொரீஷியஸ்

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
ta: மேயோட்

note: MX - Mexico
en: Mexico
ta: மெக்ஸிகோ

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
ta: மைக்ரோனிஸியா ஃபெடரேட் ஸ்டேட்ஸ் ஆஃப்

note: MD - Moldova
en: Moldova
ta: மோல்ட்வா

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
ta: மொனாக்கோ

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
ta: மங்கோலியா

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
ta: மோன்தே னெக்ரோ

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
ta: மோன்ட்செரெத்

note: MA - Morocco
en: Morocco
ta: மொரோகோ

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
ta: மொசாம்பிக்

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
ta: மியான்மார்

note: NA - Namibia
en: Namibia
ta: நமீபியா

note: NR - Nauru
en: Nauru
ta: நாவுரு

note: NP - Nepal
en: Nepal
ta: நேபாளம்

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
ta: நெதர்லாந்து

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
ta: நெதர்லாந்து அன்டில்ஸ்

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
ta: நியூ கலிடோனியா

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
ta: நியூசிலாந்து

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
ta: நிகராகுவா

note: NE - Niger
en: Niger
ta: நைகர்

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
ta: நைஜீரியா

note: NU - Niue
en: Niue
ta: நியூ

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
ta: நோர்போக் தீவு

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
ta: வடகொரியா

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
ta: வட மரியானா தீவுகள்

note: NO - Norway
en: Norway
ta: நார்வே

note: OM - Oman
en: Oman
ta: ஓமன்

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
ta: பாகிஸ்தான்

note: PW - Palau
en: Palau
ta: பாலாவ்

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
ta: பாலஸ்தீனியம்  டெரிடரி

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
ta: பனாமா

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
ta: பாப்போ நியூ கினியா

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
ta: பராகுவே

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
ta: பெரு

note: PH - Philippines
en: Philippines
ta: பிலிப்பைன்ஸ்

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
ta: பிட்கெர்ய்ன்

note: PL - Poland
en: Poland
ta: போலந்து

note: PT - Portugal
en: Portugal
ta: போச்சுகல்

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean. The following municipalities have airports with valid IACO codes but no active METAR stations, so we don't include them: * Arecibo:  TJAB * Culebra:  TJCP * Fajardo:  TJFA * Mayagüez: TJMZ * Ponce:    TJPS * Vieques:  TJVQ
en: Puerto Rico
ta: ப்வெர்டோ ரிக்கோ

note: QA - Qatar
en: Qatar
ta: கதார்

note: RO - Romania
en: Romania
ta: ரோமானியா

note: RU - Russian Federation
en: Russia
ta: ருஷ்யா

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
ta: ருவாண்டா

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
ta: ரியூனியன்

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
ta: செய்ன்ட் பார்தெலெமி

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
ta: செய்ன்ட் ஹெலினா

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
ta: செய்ன்ட் கிட்ஸ் மற்றும் நிவிஸ்

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
ta: செய்ன்ட். லூசீயா

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
ta: செய்ன்ட் மார்டின்

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
ta: செய்ன்ட் பியார் மற்றும் மிக்யுலன்

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
ta: செய்ன்ட் வின்சென்ட் மற்றும் க்ரினடின்ஸ்

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
ta: சமோ

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
ta: சான் மரினோ

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
ta: சாவோ டோம் அண்ட் பிரின்சிபி

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
ta: சௌதி அரேபியா

note: SN - Senegal
en: Senegal
ta: செனகல்

note: RS - Serbia
en: Serbia
ta: செர்பியா

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
ta: சேஷல்ஸ்

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
ta: சியரா லியோன்

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
ta: சிங்கபூர்

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
ta: ஸ்லோவாக்கியா

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
ta: ஸ்லோவேனியா

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
ta: சாலமன் தீவுகள்

note: SO - Somalia
en: Somalia
ta: சோமாலியா

note: ZA - South Africa
en: South Africa
ta: தென் ஆப்ரிக்கா

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ta: தெற்கு ஜார்ஜியா மற்றும் தெற்கு சான்விச் தீவுகள்

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
ta: தென் கொரியா

note: ES - Spain
en: Spain
ta: ஸ்பெயின்

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
ta: இலங்கை

note: SD - Sudan
en: Sudan
ta: சூடான்

note: SR - Suriname
en: Suriname
ta: சுரினேம்

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
ta: ஸ்வால்பார்ட் அண்ட் ஜன் மேயன்

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
ta: சுவாசிலாந்து

note: SE - Sweden
en: Sweden
ta: ஸ்வீடன்

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
ta: சுவிச்சர்லாந்து

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
ta: சிரியா

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
ta: தாய்வான்

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
ta: டஜிகிஸ்தான்

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
ta: டான்ஸானியா

note: TH - Thailand
en: Thailand
ta: தாய்லாந்து

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
ta: திமோர் -  லெஸ்டே

note: TG - Togo
en: Togo
ta: டோகோ

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
ta: டொகிலா

note: TO - Tonga
en: Tonga
ta: டொங்கா

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
ta: ட்ரைனிடேட் மற்றும் டோபேகோ

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
ta: டுனீசியா

note: TR - Turkey
en: Turkey
ta: துருக்கி

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
ta: துருக்மேனிஸ்தான்

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
ta: துருக்கஸ் மற்றும் கைசோஸ் தீவுகள்

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
ta: துவாலு

note: UG - Uganda
en: Uganda
ta: உகாண்டா

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
ta: உக்ரெயின்

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
ta: யுனைட்டட் அரப் எமிரேட்ட்

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
ta: யுனைட்டக் கிங்டம்

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
ta: யுனைட்டட் ஸ்டேட்ஸ்

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
ta: யுனைட்டட் ஸ்டேட்ஸ்  மைனர் வெளியேயுள்ள தீவுகள்

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
ta: யுனைட்டட் ஸ்டேட்ஸ்  வெர்ஜின் தீவுகள்

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
ta: உருகுவே

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
ta: உஸ்பெக்கிஸ்தான்

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
ta: வனாட்டு

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
ta: வாடிகன் சிட்டி

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
ta: வெனிசூலா

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
ta: வியட்நாம்

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
ta: வாலிஸ் அண்ட் ஃபுடுனா

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
ta: மேற்கத்திய சஹாரா

note: YE - Yemen
en: Yemen
ta: யேமன்

note: ZM - Zambia
en: Zambia
ta: சாம்பியா

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
ta: ஜிம்பாப்வே

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
ta: அலாண்ட் தீவுகள்

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
ta: வெஸ்டர்ன் காங்கோ

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
ta: கிழக்கு காங்கோ

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
ta: பால்மெர் ஸ்டேஷன் (சிலி நேரம்)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
ta: ரோதெரா ரிசர்ச் ஸ்டேஷன்

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
ta: ஷோவா ஸ்டேஷன்

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
ta: மாசன் ஸ்டேஷன்

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
ta: வோஸ்டாக் ஸ்டேஷன்

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
ta: டேவிஸ்  நிலையம்

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
ta: கேஸி ஸ்டேஷன் (மேற்கத்திய ஆஸ்திரேலியா நேரம்)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
ta: டுமோன் தர்விலி ஸ்டேஷன்

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
ta: மக்மர்டோ ஸ்டேஷன் (நியூஃஜிலாந்து நேரம்)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
ta: அமுட்சென் - ஸ்காட் சௌத் போல் ஸ்டேஷன் (நியூசிலாந்து நேரம்)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
ta: வெஸ்டர்ன் இந்தோனீசிய நேரம்

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
ta: மத்திய இந்தோனீசிய நேரம்

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
ta: கிழக்கு இந்தோனேசிய நேரம்

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
ta: கிழக்கு கஸகிஸ்தான்

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
ta: வெஸ்டர்ன் கஸகிஸ்தான்

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
ta: கிழக்கு மங்கோலியா

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
ta: வெஸ்டர்ன் மங்கோலியா

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
ta: மத்திய மங்கோலியா

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
ta: டான்மார்க்ஷான்

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
ta: வெஸ்டர்ன் கிரீன்லேண்ட்

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
ta: கிழக்கு கிரீன்லாந்து

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
ta: துலே ஏ.எஃப். பி.

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
ta: அட்லாண்டிக் நேரம்

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
ta: வெஸ்டர்ன் நேரம்

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
ta: மத்திய மேற்கு  நேரம்

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
ta: மத்திய நேரம்  (தென் ஆஸ்திரேலியா)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
ta: மத்திய நேரம் (யான்கோவின்னா, என்எஸ்டபிள்யூ)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
ta: மத்திய நேரம் (வடக்கு பிரதேசங்கள்)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
ta: கிழக்கு நேரம் (தாஸ்மேனியா)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
ta: கிழக்கு நேரம் (விக்டோரியா)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
ta: கிழக்கு நேரம் (நியூ ஸௌத்வேல்ஸ்)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
ta: கிழக்கு நேரம் (க்வீன்ஸ்லாந்த்)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
ta: லார்ட் ஹோவ் தீவு

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
ta: தாஹிடி / சொஸைடி தீவுகள்

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
ta: மர்கெஸா தீவுகள்

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
ta: காம்பியர்  தீவுகள்

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
ta: ஜில்பெர்ட் தீவுகள்

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
ta: ஃபோனிக்ஸ்  தீவு

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
ta: லைன் தீவுகள்

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
ta: போன்பி / கோஸ்ரெ

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
ta: யப் / சூக்

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
ta: மெயின்லாண்ட் நியூசிலாந்து

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
ta: சேதம் தீவுகள்

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
ta: ஜான்சன் அடோல் (ஹவாய் நேரம்)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
ta: மிட்வேஅடால் (சமோவா நேரம்)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
ta: வேக் தீவு

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
ta: டொகேன்டின்ஸ்

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
ta: பாஹியா

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
ta: அமபா / ஈஸ்ட் பாரா

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
ta: ரோரைமா

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
ta: மடோ க்ரோஸோ தொ சொல்

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
ta: மடோ க்ரோஸோ

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
ta: மேற்கு அமாஃஜோனாஸ்

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
ta: ஸீரா மாரன்ஹாவோ பராய்பா பியாய் ரியோ க்ரான் டொ நோர்ட்

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
ta: அலகோய, செர்ஜிபி

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
ta: ஈஸ்ட் அமஃஜோனா

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
ta: ஃபெர்னாடோ டீ நொரோனா

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
ta: வெஸ்ட் பாரா, ரோன்டோனியா

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
ta: பெர்னாம்புகோ

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
ta: அக்ரா

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
ta: ப்ரேஸிலியா நேரம்

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
ta: மெயின்லாண்ட் சிலி

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
ta: ஈஸ்டர் தீவு

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
ta: ஈக்வடார்

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
ta: கலபாகோ தீவுகள்

note: The time zone in the UK (GMT in the winter, and British Summer Time in the summer.)
en: GMT/BST
ta: ஜிஎம்டி / பிஎஸ்டி

note: The time zone in Ireland (GMT in the winter, and Irish Summer Time in the summer.)
en: GMT/IST
ta: ஜிஎம்டி / ஐஎஸ்டி

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
ta: அஸோர்ஸ்

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
ta: மடீய்ரா

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
ta: மெயின்லாண்ட் போச்சுகல்

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
ta: கலிங்க்ராட் நேரம்

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
ta: மாஸ்கோ நேரம்

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
ta: சமாரா நேரம்

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
ta: யெகடெரின்பர்க் நேரம்

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
ta: ஓம்ஸ்க் நேரம்

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
ta: கரஸ்னோயார்ஸ்க் நேரம்

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
ta: இர்குட்ஸ்க் நேரம்

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
ta: யாக்குட்ஸ்க் நேரம்

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
ta: வ்லாடிவோஸ்டாக் நேரம்

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
ta: மகடன் நேரம்

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
ta: கம்சட்கா நேரம்

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
ta: கெனேரி தீவு

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
ta: மெயின்லாண்ட் ஸ்பெய்ன்

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
ta: ச்யூடா அண்ட் மெலில்லா

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
ta: பசிபிக் நேரம்

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
ta: மௌன்டன் நேரம்

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
ta: மௌன்டன் நேரம்,  நேரம் டிஎஸ்டி இல்லை (வடகிழக்கு பிசி

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
ta: மத்திய நேரம்

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
ta: மத்திய நேரம், டிஎஸ்டி இல்லை (ஸாஸ்கடூன்)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
ta: கிழக்கு நேரம்

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
ta: கிழக்கு நேரம்

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
ta: அட்லாண்டிக் நேரம், பகல் நேர சேமிப்பு இல்லை (கிழக்கு க்வெபெக்)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
ta: நியூஃபௌன்ட்லான்ட் நேரம்

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
ta: ஹவாய்யன் அலூஷியன் நேரம் (அலூஷியன் தீவுகள்)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
ta: ஹவாய்யன் அலூஷியன் நேரம் டிஎஸ்டி இல்லை (ஹவாய்)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
ta: அலாஸ்கா நேரம்

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
ta: மௌன்டன் நேரம்,  நேரம் டிஎஸ்டி இல்லை (அரிஜோனா)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
ta: ஆஸ்திரேலியன் கேப்பிடல் டெரிடரி

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
ta: நியூ தென் வாலஸ்

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
ta: வடக்கு பிரதேசங்கள்

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
ta: க்யின்ஸ்லாண்ட்

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
ta: தென் ஆஸ்திரேலியா

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
ta: டாஸ்மானியா

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
ta: விக்டோரியா

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
ta: மேற்கத்திய ஆஸ்திரேலியா

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
ta: ஆன்ட்வெர்ப்

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
ta: ப்ருஷல்ச், ஃப்ளெமிங் மற்றும் வாலோன் ப்ரபான்ட்

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
ta: கிழக்கு -ஃப்லேண்டர்ஸ்

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
ta: ஹைனௌட்

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
ta: லிம்பர்க்

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
ta: லிஏஜி

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
ta: லக்ஸம்பர்க்

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
ta: நாமுர்

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
ta: மேற்கு-ஃப்லேண்டர்ஸ்

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
ta: அக்ரா

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
ta: அலகோய

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
ta: அமபா

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
ta: அமசோனா

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
ta: பாஹியா

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
ta: ஸீரா

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
ta: டிஸ்ட்ரிடோ பெடரல்

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
ta: எஸ்பிரிடோ சான்டோ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
ta: கோய்யாஸ்

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
ta: மரன்ஹாவோ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
ta: மடோ க்ரோஸோ

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
ta: மடோ க்ரோஸோ தொ சொல்

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
ta: மினாஸ் ஜெரய்

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraná
ta: பாரானா

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
ta: பாராய்பா

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
ta: பாரா

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
ta: பெர்னாம்புகோ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
ta: பியாயுய்

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
ta: ரியோ க்ராந்தே டொ நோர்டி

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
ta: ரியோ க்ராந்தே தொ சுல்

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
ta: ரியோ டி ஜெனிரோ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
ta: ரோன்டோனியா

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
ta: ரோரைமா

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
ta: சான்டா கடரினா

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
ta: செர்ஜிபி

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
ta: சோ பாலோ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
ta: டொகேன்டிஸ்

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
ta: அல்பெர்டா

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
ta: ப்ரிடீஸ் கொலம்பியா

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
ta: மானிடோபா

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
ta: நியூ ஃரஸ்விக்

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
ta: நியூஃபௌன்ட்லான்ட் அண்ட் லாப்ரடார்

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
ta: வடமேற்கு பிரதேசங்கள்

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
ta: நோவா ஸ்கோடியா

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
ta: நுனாவுட்

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
ta: ஒனட்ரியோ

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
ta: ப்ரின்ஸ் எட்வர்ட் தீவு

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
ta: க்யூபெக்

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
ta: சாஸ்காட்ச்வென்

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
ta: யுகான் டெரிடரி

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
ta: அன்ஹூய்

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
ta: பீஜிங்

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
ta: காங்ஸ்பபை

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
ta: ப்யூஜியன்

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
ta: கான்ஸு

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
ta: யாங்டன்

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
ta: யாங்க்சி

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
ta: கைஸு

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
ta: ஹைனன்

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
ta: ஹய்லாங்ஜியாங்

note: A state/province/territory in China
en: Henan
ta: ஹெனன்

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
ta: ஹுபெய்

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
ta: ஹுனன்

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
ta: இன்னர் மங்கோலியா

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
ta: ஜியாங்ஸு

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
ta: ஜில்லின்

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
ta: லையன்னின்ங்

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
ta: ஷான்ஃஜி

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
ta: ஷான்டோங்

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
ta: சாங்கே

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
ta: ஷான்ஸி

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
ta: சிசௌன்

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
ta: டயான்ஜின்

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
ta: க்ஸ்ஜியாங்

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
ta: யூன்னன்

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
ta: சிஜியங்

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
ta: பாடன் வ்யூடென்பெர்க்

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
ta: பவேரியா

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
ta: பெர்லின்

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
ta: ப்ரண்டன்பெர்க்

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
ta: ப்ரெமன்

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
ta: ஹம்பர்க்

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
ta: ஹெஸ்ஸே

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
ta: லோவர் ஸாசோனி

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
ta: மேக்லன்பர்க்-மேற்கு போமேரினியா

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
ta: வடக்கு ரியன்-மேற்குபயல்பியா

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
ta: ரெய்ன்லாண்ட்-பாலிண்டியேட்

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
ta: சார்லேண்ட்

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
ta: சக்ஸோனி

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
ta: சக்ஸோனி-அனால்ட்

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
ta: ஸ்கிஸ்விக்-அல்சிடின்

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
ta: துரிங்கியா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
ta: அக்வாசாலின்டிஸ்

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
ta: பாஜா கலிஃபோர்னியா

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
ta: பாஜா கலிஃபோர்னியா சுர்

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
ta: காம்பிசி

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
ta: சியாபா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
ta: சிஹௌஹௌவா

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
ta: கோஹுய்லா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
ta: கொலிமா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
ta: டிஸ்ட்ரிடோ பெடரல்

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
ta: டுரங்கோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
ta: க்வானாஜுவாடோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
ta: க்வாரெரோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Hidalgo
ta: ஹிடால்கோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
ta: ஜலிஸ்கோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
ta: மிசோவாகன்

note: A state/province/territory in Mexico
en: Morelos
ta: மொரிலோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
ta: மெக்ஸிகோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
ta: நையாரிட்

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nuevo León
ta: நுவோ லியோன்

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
ta: ஓக்ஸாகா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
ta: புப்லா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
ta: ஃவாரெடரோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Quintana Roo
ta: க்விடானா ரூ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
ta: சான் லூவிஸ்  பொடொசி

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
ta: சினலோவா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
ta: சோனோரா

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
ta: டாபாஸ்கோ

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
ta: டமௌலிபா

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
ta: லேக்ஸ்கெலா

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
ta: வெராக்ருஜ்

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
ta: யுகடன்

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
ta: ஸகாடெகாஸ்

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
ta: கிழக்கு மற்றும் தென்கிழக்கு இங்கிலாந்து

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
ta: மிட்லாண்ட்ஸ்

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
ta: வடகிழக்கு இங்கிலாந்து

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
ta: வட மேற்கு இங்கிலாந்து

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
ta: வடக்கு அயர்லாந்து

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
ta: ஸ்காட்லாந்து

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
ta: தெற்கு மற்றும் தென்கிழக்கு இங்கிலாந்து

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
ta: வேல்ஸ்

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
ta: அலபாமா

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
ta: அலாஸ்கா

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
ta: அரிசோனா

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
ta: அர்கன்ஸாஸ்

note: A state/province/territory in United States
en: California
ta: கலிஃபோர்னியா

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
ta: கொலொராடோ

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
ta: கனக்டிகட்

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
ta: டெலாவர்

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
ta: கொலம்பியா மாகாணம்

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
ta: ஃப்ளோரிடா

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
ta: ஜியார்ஜியா

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
ta: ஹவாய்

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
ta: இதாஹோ

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
ta: இல்லினாய்ஸ்

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
ta: இந்தியானா

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
ta: ஐவா

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
ta: கன்ஸாஸ்

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
ta: கெண்டகி

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
ta: லூசியானா

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
ta: மைன்

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
ta: மோரிலாண்ட்

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
ta: மாஸசூஸெட்ஸ்

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
ta: மிச்சிகன்

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
ta: மின்னசோட்டா

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
ta: மிஸ்ஸிஸிபி

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
ta: மிஸ்சௌரி

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
ta: மோன்டானா

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
ta: நெப்ராஸ்கா

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
ta: நெவாடா

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
ta: நியூ ஹம்ப்ஷைர்

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
ta: நியூ ஜெர்சி

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
ta: நியூ மெக்ஸிகோ

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
ta: நியூயார்க்

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
ta: வடக்கு கரோலினா

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
ta: வடக்கு டகோடா

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
ta: ஓஹியோ

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
ta: ஒகல்ஹாமா

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
ta: ஒரிகான்

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
ta: பெனின்சுல்வேனியா

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
ta: ரோட் தீவு

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
ta: தெற்கு கரோலினா

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
ta: தெற்கு டாகோடா

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
ta: டென்னெஸே

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
ta: டெக்ஸாஸ்

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
ta: உல்த்

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
ta: வெர்மௌன்ட்

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
ta: விர்ஜீனியா

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
ta: வாஷிங்டன்

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
ta: மேற்கு விர்ஜீனியா

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
ta: விஸ்கான்சின்

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
ta: வயோமிங்

note: A city in Afghanistan
en: Herat
ta: ஹெராட்

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
ta: காபூல்

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
ta: டிரானா

note: A city in Algeria
en: Adrar
ta: அட்ரார்

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
ta: அல்ஜீயர்ஸ்

note: A city in Algeria
en: Annaba
ta: அன்னபா

note: A city in Algeria
en: Batna
ta: பாட்னா

note: A city in Algeria
en: Bechar
ta: பெக்ஹர்

note: A city in Algeria
en: Bejaia
ta: பெஜாயியா

note: A city in Algeria
en: Berriane
ta: பெரியென்

note: A city in Algeria
en: Biskra
ta: பிஸ்க்ரா

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
ta: பௌ சாடா

note: A city in Algeria
en: Chlef
ta: ச்லெ

note: A city in Algeria
en: Constantine
ta: கான்ஸ்டான்டைன்

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
ta: டார் எல் பெய்தா

note: A city in Algeria
en: Djanet
ta: டிஜானெட்

note: A city in Algeria
en: El Golea
ta: எல் கோலியா

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
ta: கஹார்டையா

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
ta: ஹாசி-மெசாவுட்

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
ta: ஐ என்  அமெனாஸ்

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
ta: ஐ என் சலாஹ்

note: A city in Algeria
en: Illizi
ta: இல்லிஸி

note: A city in Algeria
en: Jijel
ta: ஜிஜெல்

note: A city in Algeria
en: Laghouat
ta: லாக்ஹௌன்ட்

note: A city in Algeria
en: Mascara
ta: மஸ்கரா

note: A city in Algeria
en: Oran
ta: ஓரன்

note: A city in Algeria
en: Ouargla
ta: ஒரோக்லா

note: A city in Algeria
en: Setif
ta: சிடிஃப்

note: A city in Algeria
en: Sidi Amrane
ta: சிதி அம்ரேன்

note: A city in Algeria
en: Sidi Bel Abbes
ta: சிதி பெல் அப்பி

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
ta: டாமன்ராசெட்

note: A city in Algeria
en: Tebessa
ta: திபெஸ்ஸா

note: A city in Algeria
en: Tiaret
ta: டைரெட்

note: A city in Algeria
en: Timimoun
ta: டிமிமௌன்

note: A city in Algeria
en: Tindouf
ta: டின்டோஃப்

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
ta: லெம்சென்

note: A city in Algeria
en: Touggourt
ta: டோகோர்ட்

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
ta: பேகோ பேகோ

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
ta: தி வேலி

note: A city in Antigua and Barbuda
en: Fitches Creek
ta: ஃபிச்செஸ் க்ரீக்

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
ta: செய்ன்ட் ஜான்ஸஸ்

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
ta: ப்யூனஸ் அய்ர்ஸ்

note: A city in Argentina
en: Comodoro Rivadavia
ta: கொமொரோடோ ரிவடவியா

note: A city in Argentina
en: Corrientes
ta: கோரின்டெஸ்

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
ta: கோர்டபா

note: A city in Argentina
en: El Palomar
ta: எல் பலோமர்

note: A city in Argentina
en: Ezeiza
ta: எஜீஜா

note: A city in Argentina
en: Formosa
ta: பார்மோஸா

note: A city in Argentina
en: Mar del Plata
ta: மார் டெல் ப்லாடா

note: A city in Argentina
en: Mendoza
ta: மென்டோசா

note: A city in Argentina
en: Neuquén
ta: நெக்வான்

note: A city in Argentina
en: Posadas
ta: பொசடாஸ்

note: A city in Argentina
en: Puerto Iguazú
ta: ப்வெர்டோ இக்வாஜு

note: A city in Argentina
en: Reconquista
ta: ரிகான்க்யிஸ்டா

note: A city in Argentina
en: Resistencia
ta: ரெஸ்ஸடென்சியா

note: A city in Argentina
en: Rosario
ta: ரோசாரியோ

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
ta: ரியோ கலெகோ

note: A city in Argentina
en: Río Grande
ta: ரியோ க்ரான்டி

note: A city in Argentina
en: Salta
ta: சால்டா

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
ta: சான் கார்லோஸ் தி பாரிலோக்

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
ta: சான் ஃபெர்னாண்டோ

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
ta: சான் சால்வடார் தெ ஜுஜுயி

note: A city in Argentina
en: Ushuaia
ta: உஷூயா

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
ta: யெரவன்

note: A city in Aruba
en: Camacuri
ta: காமாகுரி

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
ta: ஆரஞ்ச்ஸ்டாட்

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
ta: அடிலைட்டு

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
ta: அலைஸ் ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
ta: பிரிஸ்பென்

note: A city in Western Australia in Australia
en: Broome
ta: ப்ரூம்

note: A city in Western Australia in Australia
en: Bullsbrook
ta: புல்ஸ்ப்ரூக்

note: A city in Queensland in Australia
en: Cairns
ta: கெய்ரின்ஸ்

note: The capital of Australia
en: Canberra
ta: கான்பெர்ரா

note: A city in Queensland in Australia
en: Coolangatta
ta: கோலங்கட்டா

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
ta: டார்வின்

note: A city in New South Wales in Australia
en: Dubbo
ta: டுபோ

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
ta: ஃபோரஸ்ட் ஹில்

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
ta: ஹோபர்ட்

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kalgoorlie
ta: கல்கூர்லி

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Katherine
ta: கேத்தரின்

note: A city in Western Australia in Australia
en: Kununurra
ta: குனுனுரா

note: A city in Victoria in Australia
en: Lara
ta: லாரா

note: A city in Tasmania in Australia
en: Launceston
ta: லௌன்ஸ்டெஸ்டன்

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
ta: லியர்மந்த்

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
ta: மெல்பர்ன்

note: A city in Queensland in Australia
en: Mount Isa
ta: மௌன்ட் இஸா

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
ta: பெர்த்

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
ta: ரிச்மான்ட்

note: A city in Queensland in Australia
en: Rockhampton
ta: ராக்ஹம்ப்டன்

note: A city in Western Australia in Australia
en: Shellborough
ta: ஷெல்போரோ

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
ta: சிட்னி

note: A city in New South Wales in Australia
en: Tamworth
ta: டாம்வோர்த்

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
ta: டௌன்ஸ்வில்லா

note: A city in South Australia in Australia
en: Woomera
ta: வூமெரா

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
ta: ஐஜென் இன் என்ஸ்டல்

note: A city in Austria
en: Graz
ta: க்ராஸ்

note: A city in Austria
en: Hohenems
ta: ஹோனெம்ஸ்

note: A city in Austria
en: Innsbruck
ta: இன்ஸ்பரக்

note: A city in Austria
en: Klagenfurt
ta: க்லாங்ஃபர்ட்

note: A city in Austria
en: Linz
ta: லின்ஸ்

note: A city in Austria
en: Salzburg
ta: சல்ஸ்பர்க்

note: A city in Austria
en: Teesdorf
ta: டீஸ்டோர்ஃப்

note: A city in Austria
en: Tulln
ta: துல்லன்

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
ta: வியென்னா

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
ta: வைனர் நியூஸ்டேட்

note: A city in Austria
en: Zell am See
ta: ஃஜெல் ஆம் சீ

note: A city in Austria
en: Zeltweg
ta: சில்ட்வெக்

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
ta: பக்கு

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
ta: கான்கா

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
ta: ஃப்ரீ ஃபோர்ட்

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
ta: ஜார்ஜ் டௌன்

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
ta: நாசாசு

note: A city in Bahrain. The name is also written "الحد".
en: Al Hadd
ta: அல் ஹாட்

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
ta: மனாமா

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
ta: சிட்டாகாங்

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
ta: தாக்கா

note: A city in Bangladesh
en: Solpur
ta: சோல்புர்

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
ta: ப்ரிட்ஜ்டவுன்

note: A city in Barbados
en: Paragon
ta: பாராகான்

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
ta: ப்ரெஸ்ட்

note: A city in Belarus
en: Homyel'
ta: ஹோமைல்

note: A city in Belarus
en: Hrodna
ta: ஹ்ரான்டா

note: The capital of Belarus
en: Minsk
ta: மின்ஸ்க்

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
ta: விட்சைப்ஸ்க்

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
ta: ஆன்ட்வெர்ப்

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Beauvechain
ta: ப்யூவசெய்ன்

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
ta: பியர்செட்

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
ta: ப்ரஸ்ஸெல்

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Chièvres
ta: சிவ்ரெஸ்

note: A city in Liège in Belgium
en: Elsenborn
ta: எல்ஸன்ப ர்ன்

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
ta: ஃப்ளோரன்ஸ்

note: A city in Hainaut in Belgium
en: Gosselies
ta: கூஸ்லீஸ்

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
ta: க்லீன் ப்ரோகெல்

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Koksijde
ta: கோக்ஸ்டி

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
ta: ஊஸ்டென்டி

note: A city in Brussels, Flemish and Walloon Brabant in Belgium
en: Schaffen
ta: ஷாஃபென்

note: A city in Belize
en: Belize City
ta: பெலிஸ் சிட்டி

note: A city in Benin
en: Cotonou
ta: கொடோனௌ

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
ta: போர்டோ - நோவோ

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
ta: ஹாமில்டன்

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
ta: செய்ன்ட் ஜார்ஜ்

note: A city in Bolivia
en: Camiri
ta: காமிரின்

note: A city in Bolivia
en: Cobija
ta: கோபுஜியா

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
ta: கொஷாபாமா

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
ta: கான்செப்ஷன்

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
ta: லா பாஸ்

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
ta: மக்டலீனா

note: A city in Bolivia
en: Oruro
ta: ஓருரோ

note: A city in Bolivia
en: Potosí
ta: பொடொஸி

note: A city in Bolivia
en: Puerto Suárez
ta: ப்வெர்டோ சுவாரெஸ்

note: A city in Bolivia
en: Reyes
ta: ரேயெஸ்

note: A city in Bolivia
en: Riberalta
ta: ரிபெரல்டா

note: A city in Bolivia
en: Roboré
ta: ரோபோரெ

note: A city in Bolivia
en: Rurrenabaque
ta: ருரெனபக்

note: A city in Bolivia
en: San Borja
ta: சான் போர்ஜா

note: A city in Bolivia
en: San Ignacio de Velasco
ta: சான் இக்னாசியோ டி வெலாஸ்கோ

note: A city in Bolivia
en: San Joaquín
ta: சான் ஜோகுன்

note: A city in Bolivia. One of several cities in Bolivia called "San José".
en: San José de Chiquitos
ta: சான் ஜோஸ் டெ சிக்யுடோஸ்

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
ta: சான்டா அனா தி யகுமா

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
ta: சான்டா க்ரூஸ்

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
ta: ஸூக்ரு

note: A city in Bolivia
en: Tarija
ta: தார்ஜா

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
ta: ட்ரினிடாட்

note: A city in Bolivia
en: Villamontes
ta: வில்லாமோன்டெஸ்

note: A city in Bolivia
en: Viro Viro
ta: விரோ விரோ

note: A city in Bolivia
en: Yacuiba
ta: யாகுய்பா

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
ta: பங்ஜா லுகா

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
ta: மோஸ்டார்

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
ta: சரஜீவோ

note: A city in Botswana
en: Francistown
ta: ஃப்ரான்ஸிஸ்டௌன்

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
ta: கப்ரோன்

note: A city in Botswana
en: Ghanzi
ta: சானியா

note: A city in Botswana
en: Kasane
ta: கஸானே

note: A city in Botswana
en: Letlhakane
ta: லெட்ஹாக்னே

note: A city in Botswana
en: Lokerane
ta: லோக்ரெய்ன்

note: A city in Botswana
en: Maun
ta: மௌன்

note: A city in Botswana
en: Mochudi
ta: மோசுடி

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
ta: செலேபி - ஃபிக்வி

note: A city in Botswana
en: Tshabong
ta: ஷபோங்க்

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Alta Floresta
ta: அல்டா ஃப்ளோரெஸ்டா

note: A city in Pará in Brazil
en: Altamira
ta: அல்டாமிரா

note: A city in Goiás in Brazil
en: Anápolis
ta: அன்னபோலிஸ்

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
ta: அரகஜூ

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Barbacena
ta: பார்பிசெனா

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
ta: பாரா டோ கார்சா

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Bauru
ta: பாரு

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Belo Horizonte
ta: பெலோ ஹாரொசோன்டி

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
ta: பேலெம்

note: A city in Roraima in Brazil
en: Boa Vista
ta: போனாவிஸ்டா

note: A city in Bahia in Brazil
en: Bom Jesus da Lapa
ta: போம் ஜீஸஸ் டெ பா

note: The capital of Brazil
en: Brasília
ta: ப்ரேஸிலியா

note: A city in Pará in Brazil
en: Cachimbo
ta: காசிம்போ

note: A city in Paraíba in Brazil
en: Campina Grande
ta: காம்பினா க்ரான்டே

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
ta: காம்ப்னாஸ்

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
ta: காம்போ க்ரான்டே

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Campos
ta: கேம்ப்போ

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
ta: கன்சிய்கவோ தோ அராகுயேய்யா

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Corumbá
ta: கொரும்பா

note: A city in Acre in Brazil
en: Cruzeiro do Sul
ta: க்ருசிரோ டோ சுல்

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Cuiabá
ta: க்யூயுபா

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
ta: குரிடிபா

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
ta: ஃப்ளோரினோபோலிஸ்

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
ta: ஃபோர்டாலெஸ்ஸா

note: A city in Paraná in Brazil
en: Foz do Iguaçu
ta: போஸ் டூ இகாசு

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
ta: கொயானியா

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
ta: க்வாரின்டிங்கெட்டா

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guarulhos
ta: குவாரல்ஹாஸ்

note: A city in Bahia in Brazil
en: Ilhéus
ta: இல்ஹ்யூஸ்

note: A city in Maranhão in Brazil
en: Imperatriz
ta: இம்பீரத்ரிஸ்

note: A city in Pará in Brazil
en: Itaituba
ta: இடாய் டோபா

note: A city in Pará in Brazil
en: Jacareacanga
ta: ஜகாரீகேங்கா

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
ta: ஜோவா பெஸோவா

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Juiz de Fora
ta: ஜுய் தெ ஃபோரா

note: A city in Paraná in Brazil
en: Londrina
ta: லண்டிரினா

note: A city in Alagoas in Brazil
en: Maceió
ta: மாசியோ

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
ta: மானஸ்

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manicoré
ta: மானிகோர்

note: A city in Pará in Brazil
en: Marabá
ta: மாராபா

note: A city in Paraná in Brazil
en: Maringá
ta: மாரிங்கா

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
ta: மோன்ட் க்லாரோ

note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Mossoró
ta: மோசோரோ

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
ta: நாடால்

note: A city in Amapá in Brazil
en: Oiapoque
ta: ஓயாபோக்

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Palmeiras
ta: பால்மெரா

note: A city in Piauí in Brazil
en: Parnaíba
ta: பார்னைபா

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
ta: பாலோ அபோன்ஸோ

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Pelotas
ta: பெலோடஸ்

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Petrolina
ta: பெட்ரோலினா

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
ta: பிரகுநுங்கா

note: A city in Pará in Brazil
en: Piri Grande
ta: பிரி க்ரென்டி

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Ponta Porã
ta: பான்டா போரா

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
ta: போர்டோ அலிக்ரி

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Poços de Caldas
ta: போகோ தெ கால்டாஸ்

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Presidente Prudente
ta: ப்ரெசிடெண்ட் ப்ரூடெண்ட்

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
ta: போர்டோ செகுரோ

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
ta: போர்டோ வெல்ஹோ

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
ta: ரெஸ்ஃபி

note: A city in Acre in Brazil
en: Rio Branco
ta: ரியோ ப்ரான்கோ

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
ta: ரியோ டி ஜெனிரோ

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
ta: சால்வடார்

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
ta: சான்டா மாரியா

note: A city in Pará in Brazil
en: Santarém
ta: சான்டாரிம்

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Santos
ta: சான்டோஸ்

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Félix
ta: ஸாவோ ஃபெலிக்ஸ்

note: A city in Amazonas in Brazil
en: São Gabriel
ta: ஸாவோ கேப்ரியல்

note: A city in São Paulo in Brazil
en: São José dos Campos
ta: ஸாவோ ஜோஸ் டோஸ் காம்போஸ்

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
ta: ஸாவோ லுயிஸ்

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
ta: சோ பாலோ

note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: São Pedro da Aldeia
ta: ஸாவோ பெட்ரோ தா ஆல்டிய்யா

note: A city in Acre in Brazil
en: Tarauacá
ta: டாராவுகா

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Tefé
ta: டிஃபி

note: A city in Piauí in Brazil
en: Teresina
ta: டெரிஸ்னா

note: A city in Pará in Brazil
en: Tucuruí
ta: டுகுருய்

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberaba
ta: உபரபா

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Uberlândia
ta: உபர்லாண்டியா

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Uruguaiana
ta: உருகுஐனா

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Vila dos Remédios
ta: விலா தெ ரெமெடியோ

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Vilhena
ta: வில்ஹெனா

note: A city in Espírito Santo in Brazil
en: Vitória
ta: விடோரியா

note: A city in Bahia in Brazil
en: Vitória da Conquista
ta: விடோரியா டா கான்க்விசிடா

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
ta: ரோட் டவுன்

note: A city in the British Virgin Islands
en: The Mill
ta: தி மில்

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
ta: பன்டர் செரி பெகவான்

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
ta: பர்காஸ்

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
ta: கோர்னா ஓர்யாஹோவிட்சா

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
ta: ப்லோவ்டிவ்

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
ta: சோபியா

note: A city in Bulgaria
en: Varna
ta: வர்னா

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
ta: ஒஅகாடொகொ

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
ta: புஜம்புரா

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
ta: பெனாம் பெங்க்

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
ta: சியம்ரீப்

note: A city in Cameroon
en: Douala
ta: டவோலா

note: A city in Cameroon
en: Garoua
ta: கரோவா

note: A city in Cameroon
en: Ngaoundere
ta: கௌண்டேரே

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
ta: யோன்டே

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
ta: அபாட்ஸ்ஃபோர்ட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Agassiz
ta: அகஸிஸ்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Aklavik
ta: அக்லவிக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Allison Harbour
ta: அலிசன் துறைமுகம்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Alta Lake
ta: அல்டா ஏரி

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
ta: அம்க்வி

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
ta: அர்ஜென்டைனா

note: A city in Nunavut in Canada
en: Arviat
ta: அர்வியாட்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
ta: அஸ்ஸீனிபோயா

note: A city in Quebec in Canada
en: Bagotville
ta: பாகோட்வில்லா

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
ta: பையி - கோமியூ

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Sainte-Catherine
ta: பாய்யி - செய்ன்ட்-காத்ரின்

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-de-la-Trinité
ta: பாய்யி - டெ -  லா - ட்ரினிடி

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
ta: பாகெர் லேக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Baldonnel
ta: பால்டொனல்

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
ta: பான்க்ராப்ட்

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
ta: பான்ஃப்

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
ta: பார்ட்ரஸ்ட்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
ta: பே செய்ன்ட் லாரென்ஸ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
ta: பேர்ட்மோர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauceville
ta: ப்யூசிவில்லி

note: A city in Quebec in Canada
en: Beauport
ta: ப்யூபோர்ட்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
ta: பீவர் ஹார்பர்

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
ta: பெட்ஃபோர்ட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Bella Coola
ta: பெல்லா கோலா

note: A city in Quebec in Canada
en: Bellin
ta: பெலின்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Berens River
ta: பெரென்ஸ் ரிவர்

note: A city in Alberta in Canada
en: Bergen
ta: பெர்கென்

note: A city in Quebec in Canada
en: Blanc-Sablon
ta: ப்லென்க் சப்லோன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
ta: ப்ளூ ரிவர்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Boat Basin
ta: போட் பேசின்

note: A city in Ontario in Canada
en: Borden
ta: போர்டென்

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
ta: போ தீவு

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
ta: ப்ராண்டன்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Broadview
ta: போர்ட்வியூ

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
ta: ப்ரூக்ஸ்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
ta: பெஃபல்லோ நேரோஸ்

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
ta: பர்லிங்டன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
ta: பர்ன்ஸ் லேக்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Burwash Landing
ta: புர்வாஷ் லான்டிங்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
ta: கலிடோனியா

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
ta: கால்கெரி

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
ta: கேம்பிரிட்ஜ் பே

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
ta: கேப்பெல் ரிவர்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
ta: கென்ஸோ

note: A city in Quebec in Canada
en: Canton-Bégin
ta: கேன்டன் - பெகின்

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
ta: கேப்-சாட்

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
ta: கேபோ - ஆ-மெலி

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
ta: கேப் கோவ்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
ta: கேப் டோர்செட்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
ta: கேப் டையெர்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
ta: கேப் பாரி

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
ta: கேப் ரேஸ்

note: A city in Alberta in Canada
en: Cardston
ta: கார்ட்ஸ்டன்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
ta: காரிபௌ தீவுகள்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Carmacks
ta: கார்மக்ஸ்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
ta: கார்மன்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cartwright
ta: கார்ட்வ்ரைட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
ta: கேஸ்டல்கர்

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
ta: மத்திய பேட்ரிசியா

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
ta: சப்பெலௌ

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
ta: சார்லொட்டௌன்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Chesterfield Inlet
ta: செஸ்டர்ஃபீல்ட் இன்லெட்

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
ta: சிபௌகமௌ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
ta: சர்ச்சில்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Chéticamp
ta: செடிகேம்ப்

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
ta: க்ளார்ஹோம்

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
ta: க்ளின்டன்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
ta: ஹேயெஸ் ரிவர்

note: A city in Ontario in Canada
en: Cobourg
ta: கோபோர்க்

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
ta: க்கோல்ட் லேக்

note: A city in Alberta in Canada
en: Coleman
ta: கொல்மன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Collingwood
ta: காலிங்வுட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
ta: கோமோக்ஸ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Coppell
ta: கோபெல்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
ta: கோரல் ஹார்பர்

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
ta: கோரோனேஷன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
ta: க்ரான்ப்ரூக்

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
ta: க்ரெஸ்டன்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
ta: டௌபின்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Dawson
ta: டௌசன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
ta: டீஸ் லேக்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
ta: டீர் லேக்

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
ta: தெல்ஹி

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Dingwall
ta: டிங்வால்

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
ta: டிப்பர் ஹார்பர்

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
ta: ட்ரம்ஹெலர்

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
ta: ட்ரைடென்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Délįne
ta: தெலினி

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
ta: எர்ல்டன்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: East Poplar
ta: கிழக்கு பாப்லர்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Eastend
ta: ஈஸ்ட்என்ட்

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
ta: எட்மன்டன்

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
ta: எட்சன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
ta: எலியாட்  லேக்

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
ta: எல்மிரா

note: A city in Alberta in Canada
en: Embarras Portage
ta: எம்பராஸ் போர்டாஜ்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
ta: எங்க்லீ

note: A city in Nunavut in Canada
en: Ennadai
ta: என்னாடை

note: A city in Ontario in Canada
en: Erieau
ta: ஈரியு

note: A city in British Columbia in Canada
en: Esquimalt
ta: எஸ்க்விமால்ட்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
ta: எஸ்டெவான்

note: A city in Alberta in Canada
en: Esther
ta: எஸ்தெர்

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
ta: யுரேகா

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Ferolle Point
ta: ஃபெரோல் பாயின்ட்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Flin Flon
ta: ஃப்லின் ஃபாலன்

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort Chipewyan
ta: ஃபோர்ட் சிப்யூயென்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Good Hope
ta: ஃபோர்ட் குட் ஹோப்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Grahame
ta: ஃபோர்ட்க்ரஹாம்

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
ta: ஃபோர்ட் மெக்முரே

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
ta: ஃபோர்ட் நெல்சன்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Providence
ta: ஃபோர்ட் ப்ரோவிடன்ஸ்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
ta: ஃபோர்ட் சிம்ப்சன்

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
ta: ஃபோர்ட் ஸ்மித்

note: A city in Quebec in Canada
en: Fort-Rupert
ta: ஃபோர்ட்- ரூபெர்ட்

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
ta: ப்ரெட்ரிக்டன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Front of Escott
ta: ப்ரன்ட் ஆப் எஸ்காட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Gabriola
ta: காப்ரியோலா

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Gagetown
ta: கேட் டௌன்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
ta: கான்டெர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Gaspé
ta: காஸ்பி

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
ta: கடின்நியோ

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
ta: க்ரால்டன்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gillam
ta: ஜில்லாம்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
ta: கிம்லி

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
ta: ஜியோ ஹெவன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
ta: கோட்ரிக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
ta: கோல்டன்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
ta: கூஸ் பே

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
ta: கோர் பே

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
ta: க்ரான்ட் ராபிட்ஸ்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Grand-Etang
ta: க்ரான்ட் எதாங்

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
ta: க்ரான்ச் ப்ராரெய்

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
ta: க்ரீன்வுட்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Haines Junction
ta: ஹைன்ஸ் ஜங்சன்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
ta: ஹாலிஃபாக்ஸ்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
ta: ஹால் பீச்

note: A city in Ontario in Canada
en: Hallowell
ta: ஹலோவெல்

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
ta: ஹாமில்டன்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
ta: ஹார்பர் ப்ரெடன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Harrington Harbour
ta: ஹாரிங்டன் ஹார்பர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Havre-Saint-Pierre
ta: ஹாவ்ரெ - செய்ன்ட்- பியர்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
ta: ஹே ரிவர்

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
ta: ஹெப்ரோன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Heron Bay
ta: ஹெரான் பே

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
ta: ஹை லெவல்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hollyburn
ta: ஹோலிபர்ன்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Holman
ta: ஹால்மன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
ta: ஹோப்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hopedale
ta: ஹோப்டேல்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Igloolik
ta: இக்லூலிக்

note: A city in Quebec in Canada
en: Inoucdjouac
ta: இனுஜுஆக்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
ta: இனுவிக்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
ta: இகால்க்விட்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Island Lake
ta: ஐலேண்ட் லேக்

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
ta: இவுகிவிக்

note: A city in Quebec in Canada
en: Jacques-Cartier
ta: ஜாக்கெ -கார்டியர்

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
ta: ஜாஸ்பெர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Jonquière
ta: ஜோன்கிரெ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
ta: கம்லோப்ஸ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
ta: கபுச்கசிங்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
ta: கெலோவானா

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
ta: கெனோரா

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
ta: கென்ட்வில்லி

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
ta: கின்டர்ஸ்லே

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
ta: கிங்ஸ்டன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Koartac
ta: கோர்டக்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugaaruk
ta: குகாருக்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Kugluktuk
ta: குக்லுடக்

note: A city in Quebec in Canada
en: Kuujjuaq
ta: குஜ்ஜுவா

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
ta: லான்ஸே -ஸெய்ன்ட் -ஜீன்

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
ta: ல ஸென்ஸோன்

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
ta: ல ஸோம்ஸன்

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
ta: ல பாய்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: La Ronge
ta: லா ரோங்

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
ta: லா டக்

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
ta: லாக் லா பிக்கெ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lasqueti
ta: லெஸ்க்விடி

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
ta: லீடர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
ta: லீஃப்  ரிவர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Lennoxville
ta: லெனாக்ஸ்வில்லி

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
ta: லெத்ப்ரிட்ஜ்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Little Prairie
ta: லிட்டில் ப்ரெய்ரீ

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
ta: லிவர்பூல்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lloydminster
ta: ல்லோய்ட்மினிஸ்டர்

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
ta: லண்டன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Longue-Pointe-de-Mingan
ta: லோங் - போய்ன் - தி-  மின்கன்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Lucky Lake
ta: லக்கி லேக்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Lynn Lake
ta: லைன் லேக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
ta: லௌட்டன்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Makkovik
ta: மக்கோவிக்

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
ta: மணிவாகி

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
ta: மேப்பில் க்ரீக்

note: A city in Quebec in Canada
en: Maricourt
ta: மாரிகோர்ட்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
ta: மேரீஸ் ஹார்பர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
ta: மாடகாமி

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Mayo
ta: மேயோ

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
ta: மக்லியாட் ஏரி

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
ta: மெடௌ ஏரி

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
ta: மெடிசன் ஹேட்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
ta: மெட்ஃபோர்ட்

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
ta: மியாமி

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
ta: மில்க்  ரிவர்

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
ta: மோன்க்டன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
ta: மோன்ட் - அபிகா

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
ta: மோண்ட் ஜோலி

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
ta: மோன்த்மேக்னி

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
ta: மோன்ட்ரியல்

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
ta: மோஸோனீ

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
ta: மோர்டென்

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
ta: மௌன்ட் பாரஸ்ட்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mount Pearl Park
ta: மௌன்ட் பெர்ல் பார்க்

note: A city in Ontario in Canada
en: Muskoka Falls
ta: மஸ்கோகா பால்ஸ்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Nahanni Butte
ta: நாஹானி புட்டி.

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nain
ta: நயின்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
ta: நாகுஸ்ப்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
ta: நனைமோ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanoose Bay
ta: நானூஸ் பே

note: A city in Ontario in Canada
en: Nanticoke
ta: நான்டிகோக்

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
ta: நாடால்

note: A city in Quebec in Canada
en: Natashquan
ta: நடஷ்க்யன்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Neddy Harbour
ta: நெட்டி ஹார்பார்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
ta: நெல்ஸன்

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
ta: நியூ கார்லிஸ்லி

note: A city in Quebec in Canada
en: Nicolet
ta: நிகோலெ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
ta: நிப்பாவின்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Norman Wells
ta: நார்மன் வெல்ஸ்

note: A city in Quebec in Canada
en: Normandin
ta: நார்மடின்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
ta: வடக்கு பாட்டல்ஃபோர்ட்

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
ta: வடக்கு வளைகுடா

note: A city in British Columbia in Canada
en: North Kamloops
ta: வடக்கு கம்லோப்ஸ்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Norway House
ta: நார்வே ஹவுஸ்

note: A city in Quebec in Canada
en: Notre-Dame-de-la-Salette
ta: நோத்ரு-தாம்- தெ- ல சலாத்

note: A city in Quebec in Canada
en: Nouveau-Comptoir
ta: நோவு-காம்ப்டேர்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Nutak
ta: நுடாக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Ocean Falls
ta: ஓஷன் ஃபால்ஸ்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Old Crow
ta: ஓல்ட் க்ரோ

note: A city in Alberta in Canada
en: Onefour
ta: ஒன்போர்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
ta: ஓசோயூஸ்

note: The capital of Canada
en: Ottawa
ta: ஒட்டாவா

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pangnirtung
ta: பாங்னிர்டுங்

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
ta: பாரென்ட்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Paulatuk
ta: பாலடுக்

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
ta: பீஸ் ஆறு

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
ta: பின்டிக்டன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Petawawa
ta: பெடவாவா

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
ta: பீட்டர்போரோ

note: A city in Quebec in Canada
en: Petite-Rivière
ta: பெதி ரிவியரா

note: A city in Manitoba in Canada
en: Pilot Mound
ta: பைலட் மவுண்ட்

note: A city in Alberta in Canada
en: Pincher Creek
ta: பின்சிர் கீரிக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Pitt Meadows
ta: பிட் மெடோஸ்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Pond Inlet
ta: பான்ட இன்லெட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Hardy
ta: போர்ட் ஹார்டி

note: A city in British Columbia in Canada
en: Port Simpson
ta: போர்ட் சிம்ப்சன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Port Weller
ta: போர்ட் வெல்லர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Port-Menier
ta: போர்ட்-மெனியர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
ta: போர்ட்நியூ

note: A city in Quebec in Canada
en: Poste-de-la-Baleine
ta: போஸ்தெ -தெ- லா- பெய்ன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
ta: பவல் ஆறு

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
ta: பிரின்ஸ் ஆல்பெர்ட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
ta: பிரின்ஸ் ஜார்ஜ்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
ta: பிரின்ஸ் ரூபெர்ட்

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
ta: பிரின்ஸ்டன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Puvirnituq
ta: போவோர்னிடுக்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Qikiqtarjuaq
ta: க்விகிக்டார்ஜுவாக்

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
ta: க்யூபெக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Queen Charlotte
ta: க்வீன் சார்ல்லோட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
ta: க்யிஸ்நெல்

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
ta: ராடிசன்

note: A city in Nunavut in Canada
en: Rankin Inlet
ta: ரேன்கின் இன்லெட்

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
ta: ரெட் டீர்

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
ta: ரெட் ஏரி

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
ta: ரெஜினா

note: A city in Nunavut in Canada
en: Repulse Bay
ta: ரிபல்ஸ் பே

note: A city in Nunavut in Canada
en: Resolute
ta: ரிசோல்ட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
ta: ரிவெல்ஸ்டோக்

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-du-Loup
ta: ரிவியர் - டு- லூப்

note: A city in Quebec in Canada
en: Rivière-la-Madeleine
ta: ரிவியர் - டு- மடலீன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
ta: ரிபெர்வேல்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rockglen
ta: ராக் க்லென்

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
ta: ராக்கி மௌன்டன் ஹோம்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Rocky Point
ta: ராக்கி பாய்ன்ட்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
ta: ரோஸ்டவுன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Rouyn
ta: ரூய்ன்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
ta: சாச்ஸ் துறைமுகம்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
ta: செய்ன்ட் அந்தோனி

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
ta: செய்ன்ட்-காத்ரின்ஸ்

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
ta: செய்ன்ட் ஜான்

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
ta: செய்ன்ட் ஜான்ஸஸ்

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Leonard
ta: செய்ன்ட் லியோனார்ட்

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint Stephen
ta: செய்ன்ட் ஸ்டீபன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Anicet
ta: செய்ன்ட்-அனிசெட்

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Chrysostome
ta: செய்ன்ட்-க்ரிஸோஸ்டோம்

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Fabien
ta: செய்ன்ட்-ஃபாபியன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-François
ta: செய்ன்ட்-ஃபரான்சுவா

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Henri-de-Taillon
ta: செய்ன்ட்- ஹென்ரி த டைலான்

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jean
ta: செய்ன்ட் - ஜீன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Joachim
ta: செய்ன்ட் - ஜோசிம்

note: A city in Quebec in Canada
en: Saint-Jovite
ta: செய்ன்ட்-ஜோவிட்

note: A city in Quebec in Canada
en: Sainte-Anne-de-la-Pocatière
ta: செய்ன்ட் -ஆன் -தி- லா- பொகதியர்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
ta: சால்மன் ஆர்ம்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Sandspit
ta: சான்ட்ஸ்பிட்

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
ta: சார்னியா

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
ta: சாஸ்காக்டோன்

note: A city in Ontario in Canada
en: Sault Sainte Marie
ta: சௌல்ட் ஸெய்ன்ட் மாரி

note: A city in Quebec in Canada
en: Schefferville
ta: ஸ்சேஃபர்வில்லா

note: A city in Alberta in Canada
en: Seebe
ta: சீபி

note: A city in Quebec in Canada
en: Senneville
ta: சென்னிவில்லி

note: A city in Quebec in Canada
en: Sept-Îles
ta: செப்ட்-ஐல்ஸ்

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
ta: சாவினிகன்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
ta: ஷீட் துறைமுகம்

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
ta: ஷிர்ப்ரோக்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Shingle Point
ta: ஷிங்கல் பாயின்ட்

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
ta: சேயோக்ஸ் லுக்அவுட்

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
ta: ஸ்லேவ் ஏரி

note: A city in British Columbia in Canada
en: Smithers
ta: ஸ்மித்தர்ஸ்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Snag
ta: ஸ்னாக்

[ctx: City in Saskatchewan, Canada]
note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Southend
ta: சௌதென்ட்

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
ta: ஸ்பிரிட் ஆறு

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
ta: ஸ்பேர்வுட்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
ta: ஸ்க்வாமிஷ்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stephen
ta: ஸ்டீபன்

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
ta: ஸ்டீபன்வில்லி

note: A city in British Columbia in Canada
en: Steveston
ta: ஸ்டீவஸ்டன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Stewart
ta: ஸ்டூவர்ட்

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
ta: ஸ்டோன்ஹாம்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Stony Rapids
ta: ஸ்டோனி ராபிட்ஸ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
ta: சட்பரி

note: A city in British Columbia in Canada
en: Summerland
ta: சம்மர்லான்ட்

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
ta: சம்மர்சைட்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
ta: ஸ்வான் ரிவர்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
ta: ஸ்விஃப்ட் கரண்ட்

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
ta: சிட்னி

note: A city in Nunavut in Canada
en: Taloyoak
ta: டலோயோக்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
ta: டெரா நோவா

note: A city in British Columbia in Canada
en: Terrace
ta: டெரெஸ்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Teslin
ta: டெஸ்லின்

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
ta: தி பஸ்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Thompson
ta: தாம்சன்

note: A city in Alberta in Canada
en: Three Hills
ta: த்ரீ ஹில்ஸ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
ta: தண்டர் பே

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
ta: டிக்னிஷ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
ta: டிம்ஸ்மின்ஸ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
ta: டோபர்மோரி

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
ta: டோஃபினோ

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
ta: டொரான்டோ

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tow Hill
ta: டோ ஹில்

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
ta: ட்ரென்டன்

note: A city in Quebec in Canada
en: Trois-Rivières
ta: ட்ரோய்-ரிவெரா

note: A city in British Columbia in Canada
en: Trout Lake
ta: ட்ரௌட் லேக்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tuktoyaktuk
ta: டுக்டோயாக்டுக்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Tununuk
ta: டுனுனுக்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Twillingate
ta: டிவிலிங்கேட்

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
ta: உபசலா

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Uranium City
ta: யுரேனியம் சிட்டி

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
ta: வால்  மாரி

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
ta: வால் டோர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
ta: வால்கார்டியர்  நிலையம்

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
ta: வான்கோவர்

note: A city in Quebec in Canada
en: Varennes
ta: வரென்னஸ்

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
ta: வேக்ரெவில்லி

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
ta: வெர்னோன்

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
ta: விக்டோரியா

note: A city in Manitoba in Canada
en: Victoria Beach
ta: விக்டோரியா பீச்

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Wabush
ta: வாபுஷ்

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
ta: வாட்டர்லோ

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
ta: வாட்ரூஸ்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
ta: வட்சன் ஏரி

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
ta: வாவா

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
ta: வெஸ்ட்போர்ட்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
ta: வேபர்ன்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
ta: வா தி

note: A city in British Columbia in Canada
en: White Rock
ta: வைட் ராக்

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
ta: வைட்கோர்ட்

note: A city in Ontario in Canada
en: Whitefish Falls
ta: வைட்ஃபிஷ் ஃபால்ஸ்

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
ta: வைட்ஹார்ஸ்

note: A city in Ontario in Canada
en: Wiarton
ta: வையர்டோன்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
ta: வில்லியம்ஸ் ஏரி

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
ta: வின்ட்சர்

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
ta: வின்னிபெக்

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
ta: வின்டர் ஹார்பர்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
ta: வைன்யார்ட்

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
ta: யார்மௌத்

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
ta: யெல்லோனைஃப்

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
ta: யார்க்டன்

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
ta: ப்ரெகுய்கா

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
ta: ஜார்ஜ் டௌன்

note: A city in the Cayman Islands
en: Knob Hill
ta: நோப் ஹில்

note: A city in the Cayman Islands
en: Red Bay Estate
ta: ரெட் பே எஸ்டேட்

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
ta: பங்காசௌ

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
ta: பாங்யூ

note: A city in the Central African Republic
en: Berberati
ta: பெர்பெராடி

note: A city in Chad
en: Moundou
ta: மௌன்டோ

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
ta: ன் ஜமீனா

note: A city in Chad
en: Sarh
ta: சார்

note: A city in Chile
en: Antofagasta
ta: ஆன்டொஃபேகஸ்டா

note: A city in Chile
en: Arica
ta: அரிகா

note: A city in Chile
en: Balmaceda
ta: பால்மக்டா

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
ta: கான்செப்ஷன்

note: A city in Chile
en: Hanga Roa
ta: ஹங்கா ரோவா

note: A city in Chile
en: Iquique
ta: இகிக்யூ

note: A city in Chile
en: La Serena
ta: லா செரெனா

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
ta: ப்வெர்டோ மோன்ட்

note: A city in Chile
en: Punta Arenas
ta: புன்டா அரீனாஸ்

note: A city in Chile
en: Santa Teresa de Lo Ovalle
ta: சான்டா தெரேஸா த வோ ஓவலி

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
ta: சாண்டியாகோ

note: A city in Chile
en: Temuco
ta: டிமோகோ

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
ta: பீஜிங்

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
ta: ச்சங்சம்

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
ta: ச்சங்ஷா

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
ta: செங்டு

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
ta: காங்ஸ்பபை

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
ta: டலியன்

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
ta: ஃபுஃஜௌ

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
ta: க்வாங்ஸ்ஹௌ

note: A city in Guangxi in China
en: Guilin
ta: ஹுலின்

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
ta: ஹாங்ஃஜௌ

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
ta: ஹர்பின்

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
ta: ஹெஃபை

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
ta: ஹோஹாட்

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
ta: கஸ்ஹி

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
ta: குன்மிங்

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
ta: லாங்ஃஜூ

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
ta: நன்ஜிங்

note: A city in Guangxi in China. The name is also written "南宁".
en: Nanning
ta: நானிங்

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
ta: க்யிங்டோ

note: A city in Hainan in China
en: Sanya
ta: சான்யா

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
ta: சாங்கே

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
ta: ஷான்டோ

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
ta: ஷின்யாங்

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
ta: ஷின்சென்

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
ta: தாயுனான்

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
ta: டயான்ஜின்

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
ta: உரும்கி

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
ta: வாஹன்

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
ta: ஃஜி அன்

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
ta: ஸியாமின்

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
ta: ஃஜெங்ஃஜொ

note: A city in Christmas Island
en: Drumsite
ta: ட்ரம்சைட்

note: The capital of Christmas Island
en: Flying Fish Cove
ta: ஃப்லை பிஷ்  கோவ்

note: A city in the Cocos (Keeling) Islands
en: Bantam Village
ta: பேன்டம்  வில்லேஜ்

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
ta: பாரன்கில்லா

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
ta: போகோடா

note: A city in Colombia
en: Bucaramanga
ta: பௌகரமங்கா

note: A city in Colombia
en: Cali
ta: கலி

note: A city in Colombia
en: Cartagena
ta: கார்டாஜெனா

note: A city in Colombia
en: Cúcuta
ta: குகுடா

note: A city in Colombia
en: Ibagué
ta: இபாக்

note: A city in Colombia
en: Ipiales
ta: இபியேல்ஸ்

note: A city in Colombia
en: Leticia
ta: லெடிசியா

note: A city in Colombia
en: Medellín
ta: மெடலின்

note: A city in Colombia
en: Monteria
ta: மோன்டரியா

note: A city in Colombia
en: Pasto
ta: பாஸ்டோ

note: A city in Colombia
en: Pereira
ta: பெரைரா

note: A city in Colombia
en: Popayán
ta: பொபயான்

note: A city in Colombia
en: Quibdó
ta: க்விப்டோ

note: A city in Colombia
en: Riohacha
ta: ரியோஹசா

note: A city in Colombia
en: Rionegro
ta: ரியோ நெக்ரோ

note: A city in Colombia
en: San Andrés
ta: சான் அன்ட்ரியா

note: A city in Colombia
en: Santa Marta
ta: சான்டா மார்டா

note: A city in Colombia
en: Villavicencio
ta: விலாவிசென்சியோ

note: A city in Comoros
en: Mbaléni
ta: ம்பாலெனி

note: The capital of Comoros
en: Moroni
ta: மொரோனி

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
ta: கின்ஷாஸ்

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
ta: ப்ரேசாவில்லி

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
ta: பாயின்ட்-நுவார்

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
ta: அவருவா

note: A city in Costa Rica
en: Alajuela
ta: அலஜுயேலா

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
ta: லைபீரியா

note: A city in Costa Rica
en: Mata de Palo
ta: மடா தெ பலோ

note: A city in Costa Rica
en: Puerto Limón
ta: ப்வெர்டோ லிமோன்

note: The capital of Costa Rica
en: San José
ta: சான் ஜோஸ்

note: A city in Croatia
en: Bol
ta: போல்

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
ta: டுப்ரொவ்னிக்

note: A city in Croatia
en: Jelovice
ta: ஜெலோவிஸ்

note: A city in Croatia
en: Liška
ta: லிஸ்கா

note: A city in Croatia
en: Osijek
ta: ஓசிஜிக்

note: A city in Croatia
en: Rijeka
ta: ரிஜெகா

note: A city in Croatia
en: Split
ta: ஸ்பிட்

note: A city in Croatia
en: Zadar
ta: ஸடார்

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
ta: ஸக்ரெப்

note: A city in Cuba
en: Camagüey
ta: கமாகுவே

note: A city in Cuba
en: Cienfuegos
ta: சியன்ஃபூகோஸ்

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
ta: க்வான்டனமோ

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
ta: ஹவானா

note: A city in Cuba
en: Holguín
ta: ஹோல்குயின்

[ctx: City in Cuba]
note: A city in Cuba
en: Manzanillo
ta: மாஃஜானிலோ

note: A city in Cuba
en: Matanzas
ta: மடான்ஜாஸ்

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
ta: சாண்டியாகோ டி க்யூபா

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
ta: அக்ரோட்ரி

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
ta: லார்னாகா

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
ta: நிகோசியா

note: A city in Cyprus
en: Paphos
ta: பாப்ஹாஸ்

note: A city in Cyprus
en: Tymbou
ta: ட்யாம்போ

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
ta: ப்ர்னோ

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
ta: ஹோலெசோவ்

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
ta: கர்லோவ் வேரி

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
ta: லிபெரெக்

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
ta: ஓச்டர்வா

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
ta: ப்ரேக்

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
ta: அபிட்ஜன்

note: A city in Denmark
en: Billund
ta: பில்லண்ட்

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
ta: கோபென்ஹாஜென்

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
ta: எஸ்ப்ஜர்க்

note: A city in Denmark
en: Karup
ta: கர்ப்

note: A city in Denmark
en: Kastrup
ta: கச்ட்ரப்

note: A city in Denmark
en: Mejlby
ta: மெஜ்ல்பை

note: A city in Denmark
en: Odense
ta: ஓடென்ஸி

note: A city in Denmark
en: Roskilde
ta: ரோஸ்பில்டே

note: A city in Denmark
en: Rønne
ta: ரோன்

note: A city in Denmark
en: Skrydstrup
ta: ஸ்ரைட்ஸ்ரப்

note: A city in Denmark
en: Sottrupskov
ta: சோட்ருப்ஸ்கௌ

note: A city in Denmark
en: Tirstrup
ta: டிர்ஸ்ட்ரப்

note: A city in Denmark
en: Vamdrup
ta: வாம்ட்ருப்

note: A city in Denmark
en: Ålborg
ta: அல்போர்க்

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
ta: டிஜ்பொட்டி

note: A city in Dominica
en: Marigot
ta: மாரிகாட்

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
ta: ரோசியோ

note: A city in Dominica
en: Saint Joseph
ta: செய்ன்ட் ஜோசப்

note: A city in the Dominican Republic
en: Barahona
ta: பரஹோனா

note: A city in the Dominican Republic
en: La Romana
ta: லா ரோமனா

note: A city in the Dominican Republic
en: Mancha Nueva
ta: மன்ச்சா நியுவா

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
ta: பாந்தனால்

note: A city in the Dominican Republic
en: Puerto Plata
ta: ப்வெர்டோ ப்ளான்டா

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
ta: சாண்டியாகோ

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
ta: சான்டோ டோமிங்கோ

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
ta: க்வாய்கெய்ல்

note: A city in Ecuador
en: Latacunga
ta: லடாகுங்கா

note: A city in Ecuador
en: Manta
ta: மான்டா

note: The capital of Ecuador
en: Quito
ta: க்விடோ

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
ta: அல் அரிஷ்

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
ta: அல் கஹார்டகா

note: A city in Egypt
en: Al Qabuti
ta: அல் கபூடி

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
ta: அலெக்ஸ்சான்டிரியா

note: A city in Egypt
en: Aswan
ta: அஸ்வான்

note: A city in Egypt
en: Asyut
ta: அஸ்யுத்

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
ta: கெய்ரோ

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
ta: லக்ஸர்

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
ta: மெர்சா மட்ரு

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
ta: ஷார்ம் ஆஷ் ஷெய்க்

note: A city in Egypt
en: Taba
ta: டாபா

note: A city in El Salvador
en: Comalapa
ta: கோமலபா

note: A city in El Salvador
en: Ilopango
ta: ல்லாபாங்கோ

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
ta: சான் சால்வடார்

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
ta: மாலாபோ

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
ta: குரெஸ்ஸாரே

note: A city in Estonia
en: Kärdla
ta: கார்ட்லா

note: A city in Estonia
en: Pärnu
ta: பார்னு

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
ta: டாலின்

note: A city in Estonia
en: Tartu
ta: டர்டு

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
ta: ஸ்டேன்லி

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
ta: சோர்வேகர்

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
ta: டோர்ஷெவன்

note: A city in Finland
en: Enontekiö
ta: எனான்டெகியோ

note: A city in Finland
en: Halli
ta: ஹாலி

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
ta: ஹெல்சிங்கி

note: A city in Finland
en: Ivalo
ta: இவாலோ

note: A city in Finland
en: Joensuu
ta: ஜோனெஸு

note: A city in Finland
en: Jyväskylä
ta: ஜைவாஸ்கிலா

note: A city in Finland
en: Kajaani
ta: கஜானி

note: A city in Finland
en: Kauhava
ta: கௌஹாவா

note: A city in Finland
en: Kemi
ta: கெமி

note: A city in Finland
en: Kittilä
ta: கிட்டிலா

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Kronoby".
en: Kruunupyy
ta: க்ருனுபை

note: A city in Finland
en: Kuopio
ta: குபினோ

note: A city in Finland
en: Kuusamo
ta: குஸ்ஸொமா

note: A city in Finland
en: Lappeenranta
ta: லபேர்ரான்டா

note: A city in Finland
en: Mikkeli
ta: மிக்கேலி

note: A city in Finland
en: Oulu
ta: ஓலு

note: A city in Finland
en: Pori
ta: போரி

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
ta: ரொவானியெமி

note: A city in Finland
en: Savonlinna
ta: சாவோன்லினா

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
ta: சைனாஜோகி

note: A city in Finland
en: Tampere
ta: டம்பெரே

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
ta: துர்க்கு

note: A city in Finland
en: Utti
ta: உட்டி

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vasa".
en: Vaasa
ta: வாசா

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
ta: வான்டா

note: A city in Finland
en: Varkaus
ta: வார்காஸ்

note: A city in France
en: Abbeville
ta: அபிவில்லா

note: A city in France
en: Acon
ta: அகான்

note: A city in France
en: Agen
ta: ஏஜென்

note: A city in France
en: Ajaccio
ta: அஜாக்கோ

note: A city in France
en: Alençon
ta: அலென்ஸோன்

note: A city in France. One of several cities in France called "Ambérieu".
en: Ambérieu-en-Bugey
ta: அம்பெரீயு -எந் - புஜி

note: A city in France
en: Auch
ta: ஆக்

note: A city in France
en: Aurillac
ta: ஔரில்லா

note: A city in France
en: Avord
ta: அவோர்ட்

note: A city in France
en: Bastia
ta: பாஸ்டியா

note: A city in France
en: Beauvais
ta: ப்யூவைஸ்

note: A city in France
en: Bergerac
ta: பெர்கெராக்

note: A city in France
en: Biarritz
ta: பியாரிட்ஸ்

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
ta: போர்டெக்ஸ்

note: A city in France
en: Bourges
ta: போர்கெஸ்

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
ta: ப்ரெஸ்ட்

note: A city in France
en: Brive
ta: ப்ரைவ்

note: A city in France
en: Béziers
ta: பெஜிர்ஸ்

note: A city in France
en: Caen
ta: கேய்ன்

note: A city in France
en: Calvi
ta: கால்வி

note: A city in France
en: Cambrai
ta: கம்ப்ராய்

note: A city in France
en: Cannes
ta: கென்னஸ்

note: A city in France
en: Carcassonne
ta: காரகாஸ்ஸோனே

note: A city in France
en: Cazaux
ta: காசாக்ஸ்

note: A city in France
en: Chambéry
ta: கம்ப்ராய்

note: A city in France
en: Chartres
ta: சார்த்ரெ

note: A city in France
en: Cherbourg
ta: செர்போர்க்

note: A city in France. One of several cities in France called "Châlons".
en: Châlons-en-Champagne
ta: சலோன்ஸ்-என்-சேம்பைனே

note: A city in France
en: Châteaudun
ta: சதோடன்

note: A city in France
en: Châteauroux
ta: சதோரூக்ஸ்

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
ta: க்லெர்மான்ட்-ஃபெர்ரான்ட்

note: A city in France
en: Cognac
ta: கோக்னாக்

note: A city in France
en: Colmar
ta: கோல்மார்

note: A city in France
en: Creil
ta: க்ரீல்

note: A city in France
en: Dax
ta: டாக்ஸ்

note: A city in France
en: Dijon
ta: டிஜான்

note: A city in France
en: Dinard
ta: டினார்ட்

note: A city in France
en: Dole
ta: டோலே

note: A city in France
en: Dollemard
ta: டோல்மார்

note: A city in France
en: Grenoble
ta: க்ரீன்னோபில்

note: A city in France
en: Hoëricourt
ta: ஹோரிகோர்ட்

note: A city in France
en: Hyères
ta: ஹைய்ரஸ்

note: A city in France
en: Istres
ta: இஸ்ட்ரெஸ்

note: A city in France
en: La Roche-sur-Yon
ta: லா ரோஷ் - சு- யோ

note: A city in France
en: La Rochelle
ta: லா ரோஷல்

note: A city in France
en: Lannion
ta: லானியான்

note: A city in France
en: Le Mans
ta: லே மான்ஸ்

note: A city in France
en: Le Puy
ta: ல புய்

note: A city in France
en: Lille
ta: லில்லே

note: A city in France
en: Limoges
ta: லிமோகெஸ்

note: A city in France
en: Luxeuil-les-Bains
ta: லக்ஸியல்-லஸ்-பெயின்ஸ்

note: A city in France
en: Lyon
ta: லையான்

note: A city in France
en: Marseille
ta: மார்செய்ல்

note: A city in France
en: Melun
ta: மெலுன்

note: A city in France
en: Metz
ta: மெட்ஸ்

note: A city in France
en: Mont-de-Marsan
ta: மான்ட்-டி-மார்சன்

note: A city in France
en: Montgauch
ta: மோன்த் கோஷ்

note: A city in France
en: Montpellier
ta: மோன்ட்பெலியர்

note: A city in France
en: Montélimar
ta: மோந்தெலிமர்

note: A city in France
en: Mulhouse
ta: மல்லௌஸ்

note: A city in France
en: Mâcon
ta: மாகோன்

note: A city in France
en: Méné Guen
ta: மெனெ குவேன்

note: A city in France
en: Nancy
ta: நான்சி

note: A city in France
en: Nantes
ta: நன்டிஸ்

note: A city in France
en: Nevers
ta: நெவர்ஸ்

note: A city in France
en: Nice
ta: நைஸ்

note: A city in France
en: Nîmes
ta: நிம்ஸ்

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
ta: ஆரஞ்சு

note: A city in France
en: Orléans
ta: ஆர்லென்ஸ்

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
ta: பாரிஸ்

note: A city in France
en: Pau
ta: பௌ

note: A city in France
en: Perpignan
ta: பெர்பிக்னன்

note: A city in France
en: Poggiale
ta: போகியல்

note: A city in France
en: Poitiers
ta: போய்டைர்ஸ்

note: A city in France
en: Quimper
ta: ஃயுபெர்

note: A city in France
en: Reims
ta: ரெய்ம்ஸ்

note: A city in France
en: Rennes
ta: ரேனெஸ்

note: A city in France
en: Rodez
ta: ரோடேஸ்

note: A city in France
en: Romorantin
ta: ரோமானியா

note: A city in France
en: Rouen
ta: ரோயன்

note: A city in France
en: Saint-Brieuc
ta: செய்ன்ட்-ப்ரியூக்

note: A city in France
en: Saint-Quentin
ta: செய்ன்ட்-க்வென்டின்

note: A city in France
en: Saint-Yan
ta: செய்ன்ட் - யான்

note: A city in France
en: Salon
ta: சலோன்

note: A city in France
en: Strasbourg
ta: ஸ்டார்ஸ்போர்க்

note: A city in France
en: Tarbes
ta: டர்பிஸ்

note: A city in France
en: Toulouse
ta: டௌலௌஸ்

note: A city in France
en: Tours
ta: டூர்ஸ்

note: A city in France
en: Trignac
ta: ட்ரிக்நாக்

note: A city in France
en: Troyes
ta: ட்ராய்ஸ்

note: A city in France
en: Veauche
ta: வெயுச்சி

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
ta: விச்சி

note: A city in France
en: Vélizy
ta: வெலிஃஜி

note: A city in France
en: Évreux
ta: ஈவ்ரியக்ஸ்

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
ta: சென்யென்னி

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
ta: பாபிடி

note: A city in Gabon
en: Franceville
ta: ப்ரான்ஸ்வில்லி

note: The capital of Gabon
en: Libreville
ta: லிப்ரெர்வில்லா

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
ta: போர்ட்-ஜென்டில்

note: The capital of Gambia
en: Banjul
ta: பான்ஜுல்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Achum
ta: அசும்

note: A city in Thuringia in Germany
en: Altenburg
ta: அல்டன்பர்க்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
ta: ஆக்ஸ்பெர்க்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Baal
ta: பால்

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
ta: பெர்லின்

note: A city in Thuringia in Germany
en: Bindersleben
ta: பின்டெர்லெபென்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
ta: பான்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
ta: ப்ரான்ஸ்வெக்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bredeck
ta: ப்ரெடக்

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
ta: ப்ரெமன்

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Büchel
ta: புஷெல்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Celle
ta: சிலி

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Donaueschingen
ta: டோனௌஸ்சிங்ஜென்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
ta: டோர்ப்மண்ட்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
ta: டார்ட்மண்ட்

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
ta: ட்ரைஸ்டென்

note: A city in Saarland in Germany
en: Ensheim
ta: என்ஷியம்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Faßberg
ta: ஃபபெர்க்

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
ta: ஃப்ராங்ஃபர்ட்

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Friedrichshafen
ta: ப்ரெட்ரிக் ஷாபென்

note: A city in Hesse in Germany
en: Fritzlar
ta: ஃப்ரிட்லார்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
ta: கெய்லன் கிர்சன்

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Hahn
ta: ஹாஹ்ன்

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
ta: ஹம்பர்க்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
ta: ஹானொவெர்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Hof
ta: ஹோப்ஃ

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Hohn
ta: ஹோன்

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Holzdorf
ta: ஹோல்ஸ்ட்ரோஃப்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Illesheim
ta: இல்லிஷீம்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkar
ta: கல்கர்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Kalkum
ta: கல்கம்

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
ta: கர்ல்ஸ்ருஹே

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
ta: கஸெல்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Katterbach
ta: காடர்பாக்

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
ta: கில்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Klemenshof
ta: க்லெமன்ஷோஃப்

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Laage
ta: லாகே

note: A city in Bavaria in Germany
en: Lager Lechfeld
ta: லாகர் லெட்ச்ஃபீல்ட்

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
ta: லஹ்ர்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Landsberg
ta: லான்ட்பெர்க்

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Laupheim
ta: லௌபெஹிம்

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
ta: லைப்ஸிக்

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Liebenscheid
ta: லிபென்சீட்

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Meßstetten
ta: மெப்ஸ்டிடீன்

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
ta: முனிஷ்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
ta: மோன்சென்க்ளாட்பாச்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
ta: மன்ஸ்டர்

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
ta: நியூபெர்க் அன் டெர் டொனௌ

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Neuostheim
ta: நியோஸ்தியம்

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Niederstetten
ta: நெய்டர்ஸ்டிடின்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Nordholz
ta: நார்த்ஹோல்ஸ்

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
ta: நுர்ன்பெர்க்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
ta: ஓபெர்ஃபபென்ஹோப்பென்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
ta: பேடர்போர்ன்

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Parchim
ta: பெர்சிம்

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
ta: ராம்ஸ்டீன்

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Rheine
ta: ரெய்னே

note: A city in Bavaria in Germany
en: Roth
ta: ரோத்

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
ta: ஸ்கிஸ்விக்

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Seebad Heringsdorf
ta: ஸீபட் ஹெரிங்ஸ்ட்ரோஃப்

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Spangdahlem
ta: ஸ்பாங்டலேம்

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
ta: ஸ்டட்கார்ட்

note: A city in Mecklenburg-Western Pomerania in Germany
en: Trollenhagen
ta: ட்ரோலின்ஹகன்

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Ulstrupfeld
ta: அல்ஸ்ட்ருப்ஃபெல்ட்

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Vorrade
ta: வொர்ராட்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Webershausen
ta: வெபர்ஷாஷன்

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Westerland
ta: வெஸ்டர்லேண்ட்

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
ta: வியஸ்பேடன்

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Wunstorf
ta: வோன்ஸ்ட்ரோஃப்

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
ta: வர்ஸ்பர்க்

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Zweibrücken
ta: ஸ்விப்ரூக்கன்

note: The capital of Ghana
en: Accra
ta: அக்ரா

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
ta: கிப்ரால்டர்

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
ta: அலெக்ஸான்ட்ருபோலி

note: A city in Greece
en: Andravída
ta: அன்ட்ராவிடா

note: A city in Greece
en: Argostólion
ta: அர்கோஸ்டோலியன்

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
ta: ஏதென்ஸ்

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
ta: க்ரைசூபோலி

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
ta: சியோஸ்

note: A city in Greece
en: Elefsís
ta: எலஃப்ஸிஸ்

note: A city in Greece
en: Irákleion
ta: இராக்லெய்ன்

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
ta: கலமடா

note: A city in Greece
en: Karpásion
ta: கார்பாஸோன்

note: A city in Greece
en: Katomérion
ta: காடாமரியொன்

note: A city in Greece
en: Kos
ta: கோஸ்

note: A city in Greece
en: Kozáni
ta: கோஃஸனி

note: A city in Greece
en: Kárpathos
ta: கர்பதோஸ்

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
ta: கெர்கைரா

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
ta: கைதிரா

note: A city in Greece
en: Lárisa
ta: லரிஸா

note: A city in Greece
en: Monólithos
ta: மொனோலிதோஸ்

note: A city in Greece
en: Mytilíni
ta: மைடிலினி

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
ta: மைகோனோஸ்

note: A city in Greece
en: Náxos
ta: நாக்ஸ்சோஸ்

note: A city in Greece
en: Paradeísion
ta: பரடீசியோன்

note: A city in Greece
en: Páros
ta: பாரோஸ்

note: A city in Greece
en: Skíathos
ta: ஸ்கியதோஸ்

note: A city in Greece
en: Soúda
ta: சௌடா

note: A city in Greece
en: Sámos
ta: சமோஸ்

note: A city in Greece
en: Tanágra
ta: டானாக்ரா

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
ta: தெஸ்ஸாலோனிகி

note: A city in Greece
en: Zákynthos
ta: ஃஜகின்டோஸ்

note: A city in Greece
en: Áno Síros
ta: அனோசிரோஸ்

note: A city in Greece
en: Áraxos
ta: அராக்சோஸ்

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
ta: அய்யோஸ் அதனசியோ

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
ta: டுண்டாஸ்

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
ta: காட்தப்

note: A city in Greenland
en: Ittorisseq
ta: இடோரிசெக்

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
ta: ஜகோப்ஸ்ஹவான்

note: A city in Greenland
en: Kulusuk
ta: குல்ஸுக்

note: A city in Greenland
en: Narsarsuaq
ta: நர்சர்சுயாக்

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
ta: ஸொண்ட்ரா ஸ்டோர்ம்ஜோர்ட்

note: A city in Grenada
en: Bamboo
ta: பாம்பூ

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
ta: செய்ன்ட் ஜார்ஜ் ஸ்

note: The capital of Guadeloupe
en: Basse-Terre
ta: பாஸ்ஸே - தெரெ

note: A city in Guadeloupe
en: Les Abymes
ta: லெஸ் அபிமஸ்

note: A city in Guam
en: Asatdas
ta: அசட்டாஸ்

note: A city in Guam
en: Hagåtña
ta: ஹகட்னா

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
ta: க்வாதிமாலா

note: A city in Guatemala
en: Huehuetenango
ta: ஹூஹூடென்னாங்கோ

note: A city in Guatemala
en: Puerto Barrios
ta: ப்வெர்டோ பாரியோஸ்

note: A city in Guatemala
en: Puerto San José
ta: ப்வெர்டோ சான் ஜோஸெ

note: A city in Guatemala
en: Retalhuleu
ta: ரெடல்ஹுலி

note: A city in Guatemala
en: Tikal
ta: டிகல்

note: A city in Guernsey
en: Hautnez
ta: ஹாட்னெ

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
ta: செய்ன்ட் பீட்டர் போர்ட்

note: The capital of Guinea
en: Conakry
ta: கானக்ரி

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
ta: ஜார்ஜ் டௌன்

note: Capital of Haiti
en: Port-au-Prince
ta: போர்ட் ஔ ப்ரின்ஸ்

note: A city in Honduras
en: Amapala
ta: அமபாலா

note: A city in Honduras
en: Catacamas
ta: கடகமாஸ்

note: A city in Honduras
en: Ciudad Choluteca
ta: சியுடாட் சோலுடெகா

note: A city in Honduras
en: Comayagua
ta: கோமயாகுவா

note: A city in Honduras
en: Guanaja
ta: க்வானாஜா

note: A city in Honduras
en: La Ceiba
ta: லா சிபா

note: A city in Honduras
en: La Esperanza
ta: லா எஸ்பெரென்ஸா

note: A city in Honduras
en: La Mesa
ta: லா மெசா

note: A city in Honduras
en: Puerto Lempira
ta: ப்வெர்டோ லெம்பிரா

note: A city in Honduras
en: Roatán
ta: ரோடன்

note: A city in Honduras
en: Santa Rosa de Copán
ta: சான்டா ரோஸா டி கோபான்

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
ta: டெகுசிகால்பா

note: A city in Honduras
en: Tela
ta: டேலா

note: A city in Honduras
en: Yoro
ta: யோரோ

note: A city in Hong Kong
en: Kowloon
ta: கோவ்லூன்

note: The capital of Hungary
en: Budapest
ta: பௌடபெஸ்ட்

note: A city in Hungary
en: Debrecen
ta: டேப்ரிக்கன்

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
ta: கெக்ஸ்கெமெட்

note: A city in Hungary
en: Pápa
ta: பாபா

note: A city in Hungary
en: Pécs
ta: பெக்ஸ்

note: A city in Hungary
en: Szeged
ta: சஸ்ஜெட்

note: A city in Hungary
en: Szolnok
ta: ஸ்ஸோல்னாக்

note: A city in Iceland
en: Akureyri
ta: அகுரெரி

note: A city in Iceland
en: Eiðar
ta: எய்யோர்

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
ta: ரெய்க்ஜவிக்

note: A city in Iceland
en: Ytri-Njarðvík
ta: ட்ட்ரி -ஜோரோவிக்

note: A city in India the local name in Bengali is "আগরতলা/Agortôla"
en: Agartala
ta: அகர்தலாா

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
ta: ஆக்ரா

note: A city in India
en: Ahmadabad
ta: அஹமதாபாத்

note: A city in India the local name in Hindi is "इलाहाबाद"
en: Allahabad
ta: அலஹாாபாத்

note: A city in India the local name in Punjabi is "ਅੰਮ੍ਰਿਤਸਰ"
en: Amritsar
ta: அம்ரித்ஸர்

note: A city in India the local name in Marathi is "औरंगाबाद"
en: Aurangabad
ta: ஔரங்காபாத்

note: A city in India
en: Bagdogra
ta: பாக்தோக்ரா

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
ta: பங்களூர்

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
ta: பெனாரஸ் (வாரனசி)

note: A city in India the local name in Gujrati is "ભાવનગર" the local name in Hindi is "भावनगर"
en: Bhavnagar
ta: பவ்நகர்

note: A city in India. The local name in Hindi is "भोपाल".
en: Bhopal
ta: போபால்

note: A city in India. The local name in Oriya is "ଭୁବେନଶ୍ବର".
en: Bhubaneshwar
ta: புபனேஷ்வர்

note: A city in India.
en: Bhuj
ta: புஜ்

note: A union territory in India. The local name in Hindi is "चण्डीगढ़ / चंडीगढ़" The local name in Punjabi is "ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ"
en: Chandigarh
ta: சன்டிகர்

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
ta: சென்னை

note: A city in India. The local name in Tamil is "கோயம்புத்தூர்".
en: Coimbatore
ta: கோயம்புத்தூர்

note: A city in India also known as Dehra Doon the local name in Hindi is "देहरादून"
en: Dehradun
ta: டெஹ்ராடன்

note: A city in India
en: Dibrugarh
ta: திப்ருகர்

note: A city in India the local name in Hindi is "दीमापुर"
en: Dimapur
ta: திமாபூர்

note: A city in India
en: Hyderabad
ta: ஐதராபாத்

note: A city in India
en: Jaipur
ta: ஜைபூர்

note: A city in India. The local name in Dogri is "जम्मू"
en: Jammu
ta: ஜம்மு

note: A city in India. The old name is "Cochin" A city in Japan
en: Kochi
ta: கோச்சி

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
ta: கோல்கட்டா

note: A city in India. The local name in Hindi is "लेह"
en: Leh
ta: லெ

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
ta: லக்னோ

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
ta: மும்பய்

note: A city in India
en: Nagpur
ta: நாக்பூர்

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
ta: நியூ டெல்லி

note: A city in India
en: Patna
ta: பட்னா

note: A city in India
en: Pune
ta: புனே

note: A city in India. The local name in Hindi is "शिमला"
en: Shimla
ta: ஷிிம்லா

note: A city in India. The local name in Dogri is "श्रीनगर" The local name in Urdu is "شرینگر"
en: Srinagar
ta: ஸ்ரீநகர்

note: A city in India. The local name in Malayalam is "തിരുവനന്തപുരം".
en: Thiruvananthapuram
ta: திருவனந்தபுரம்

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
ta: திருச்சிராப்பள்ளி

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
ta: ஜகார்தா

note: A city in Indonesia
en: Makassar
ta: மாகாஸார்

note: A city in Indonesia
en: Medan
ta: மெடன்

note: A city in Indonesia
en: Palembang
ta: பாலம்பங்க்

note: A city in Indonesia
en: Pekanbaru
ta: பெகன்பரு

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
ta: அபடன்

note: A city in Iran
en: Abadeh
ta: அபதா

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
ta: அபுமுஸா

note: A city in Iran. The name is also written "آغاجاری".
en: Aghajari
ta: அகாஜாரி

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
ta: அஹ்வாஸ்

note: A city in Iran. The name is also written "اردبيل".
en: Ardabil
ta: அர்டாபில்

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
ta: பன்டர் அபாஸ்

note: A city in Iran. The name is also written "بندر بوشهر".
en: Bandar-e Bushehr
ta: பன்டர் - இ புஷெஹ்

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
ta: பன்டர் -இ லெங்கா

note: A city in Iran. The name is also written "بندر ماهشهر".
en: Bandar-e Mahshahr
ta: பன்டர் - இ - மாஹ்ஷெர்

note: A city in Iran
en: Birjand
ta: பிர்ஜன்ட்

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
ta: ச்சா பாஹர்

note: A city in Iran. The name is also written "ديرستان".
en: Dayrestan
ta: டேரெஸ்ட்டன்

note: A city in Iran. The name is also written "دو گنبدان".
en: Do Gonbadan
ta: டோகோன்பேடன்

note: A city in Iran
en: Esfahan
ta: எஸ்ஃபகான்

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
ta: ஃபசா

note: A city in Iran. The name is also written "گرگان".
en: Gorgan
ta: கோர்கன்

note: A city in Iran. The name is also written "گوشه شاهزاده قاسم".
en: Gusheh Shahzadeh Qasem
ta: குஷெ ஷாஃஜாடெ காசம்

note: A city in Iran. The name is also written "همدان".
en: Hamadan
ta: ஹமடான்

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
ta: இலம்

note: A city in Iran
en: Iranshahr
ta: இரான்ஷாஹ்

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
ta: கராஜ்

note: A city in Iran
en: Kashan
ta: கஷன்

note: A city in Iran
en: Kerman
ta: கெர்மன்

note: A city in Iran
en: Kermanshah
ta: கெர்மன்ஷாஹ்

note: A city in Iran. The name is also written "خرم آباد".
en: Khorramabad
ta: க்ஹோரோமபாட்

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
ta: கிஷ்

note: A city in Iran
en: Lar
ta: லர்

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
ta: மாஸ்ஹாட்

note: A city in Iran. The name is also written "مسجد سلیمان".
en: Masjed Soleyman
ta: மஸ்ஜித் சோலிமன்

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
ta: நௌ ஷார்

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
ta: ஒருமையே

note: A city in Iran. The name is also written "قزوین".
en: Qazvin
ta: காஸ்வின்

note: A city in Iran
en: Rasht
ta: ராஷ்த்

note: A city in Iran
en: Sabzevar
ta: சப்ஃஜெவர்

note: A city in Iran. The name is also written "سخت سر".
en: Sakht Sar
ta: சாக்ட் சார்

note: A city in Iran
en: Sanandaj
ta: சானன்தாஜ்

note: A city in Iran
en: Sarakhs
ta: சாரக்ஸ்

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
ta: செம்னன்

note: A city in Iran. The name is also written "شهر بالا".
en: Shahr-e Bala
ta: ஷார் -எ- பாலா

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
ta: ஷார் -எ-கோர்ட்

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
ta: ஷிராஸ்

note: A city in Iran
en: Tabas
ta: டாபாஸ்

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
ta: தாப்ரிஸ்

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
ta: டெஹ்ரான்

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
ta: யாஸ்ட்

note: A city in Iran. The name is also written "زابل".
en: Zabol
ta: ஃஜபோல்

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
ta: ஸஹிடன் - இ (யெக்)

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Corcaigh".
en: Cork
ta: கோர்க்

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
ta: டுப்ளின்

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Dún Laoghaire".
en: Dunleary
ta: டுலீரி

note: A city in Ireland
en: Glentavraun
ta: க்ளென்டாவ்ரென்

note: A city in Ireland. The local name in Irish is "Sionainn".
en: Shannon
ta: ஷன்னான்

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
ta: டக்லஸ்

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
ta: ரொனால்ட்ஸ்வே

note: A city in Israel
en: Elat
ta: எலட்

note: A city in Israel
en: Mahanayim
ta: மாஹானாயிம்

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
ta: மஹனெ யிஸ்ரா எல்

note: A city in Israel
en: Ramot Remez
ta: ராமோட் ரெமெஸ்

note: A city in Israel
en: Shizzafon
ta: ஷிஷாஃபொன்

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
ta: டெல் அவிவ்

note: A city in Italy
en: Albenga
ta: அல்பெங்கா

note: A city in Italy
en: Alghero
ta: அல்க்ஹெரோ

note: A city in Italy
en: Aviano
ta: அவியானோ

note: A city in Italy
en: Bari
ta: பாரி

note: A city in Italy
en: Bergamo
ta: பெர்கெமோ

note: A city in Italy
en: Bologna
ta: போலக்னா

note: A city in Italy
en: Bolzano
ta: போல்சனோ

note: A city in Italy
en: Brescia
ta: ப்ரெஸியா

note: A city in Italy
en: Breuil-Cervinia
ta: ப்ரெய்ல் செர்வினா

note: A city in Italy
en: Brindisi
ta: ப்ரின்டிசி

note: A city in Italy
en: Cagliari
ta: கக்லியாரி

note: A city in Italy
en: Capri
ta: கேப்ரி

note: A city in Italy
en: Case Arfel
ta: கேஸ்அர்பல்

note: A city in Italy
en: Catania
ta: கடனியா

note: A city in Italy
en: Cervia
ta: செர்வியா

note: A city in Italy
en: Crotone
ta: க்ரோன்டன்

note: A city in Italy
en: Cuneo
ta: க்யூனியோ

note: A city in Italy
en: Decimomannu
ta: டெசிமொமன்னு

note: A city in Italy
en: Dobbiaco
ta: டோபியாகோ

note: A city in Italy
en: Ferrara
ta: ஃபெராரா

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
ta: ஃப்ளோரன்ஸ்

note: A city in Italy
en: Forlì
ta: ஃபோர்லி

note: A city in Italy
en: Frosinone
ta: ப்ரோசினோன்

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
ta: ஜெனோவா

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
ta: கினோஸா மரினா

note: A city in Italy
en: Gioia del Colle
ta: ஜியோயியா டெல் கோலெ

note: A city in Italy
en: Grazzanise
ta: க்ரான்ச்வியூ

note: A city in Italy
en: Grosseto
ta: க்ரோஸடோ

note: A city in Italy
en: Grottaglie
ta: ட்ரௌடேல்

note: A city in Italy
en: Isola del Cantone
ta: ஐயோலா டெல் கேன்டோன்

note: A city in Italy
en: Laigueglia
ta: லாய்குகிலா

note: A city in Italy
en: Lampedusa
ta: லாம்பெடுசா

note: A city in Italy
en: Latina
ta: லாடினா

note: A city in Italy
en: Lecce
ta: லேஸ்

note: A city in Italy
en: Messina
ta: மஸாஸினா

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
ta: மிலன்

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
ta: நாபெல்ஸ்

note: A city in Italy
en: Olbia
ta: ஓல்பியா

note: A city in Italy
en: Palazzo
ta: பலாஃஜோ

note: A city in Italy
en: Palermo
ta: பாலெர்மோ

note: A city in Italy
en: Paneveggio
ta: பானிவெஜியோ

note: A city in Italy
en: Pantelleria
ta: பான்டெல்லெரியா

note: A city in Italy
en: Parma
ta: பார்மா

note: A city in Italy
en: Perugia
ta: பெருகுயா

note: A city in Italy
en: Pescara
ta: பெஸ்காரா

note: A city in Italy
en: Piacenza
ta: பியாசின்சா

note: A city in Italy
en: Pisa
ta: பிஸா

note: A city in Italy
en: Pontecagnano
ta: போன்டேகேக்னனோ

note: A city in Italy
en: Pratica di Mare
ta: ப்ராடிகா டி மேர்

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
ta: ரெக்கியோ  கலப்ரியா

note: A city in Italy
en: Resia
ta: ரெசியா

note: A city in Italy
en: Rieti
ta: ரிடி

note: A city in Italy
en: Rimini
ta: ரிமினி

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
ta: ரோம்

note: A city in Italy
en: Ronchi dei Legionari
ta: ரோன்சி டெய் லெஜியானெரி

note: A city in Italy
en: Salignano
ta: சாலிக்னானோ

note: A city in Italy
en: San Stèfano
ta: சான் ஸ்டெபனோ

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
ta: சான் யுஃபெமியா லமெஜியா

note: A city in Italy
en: Sporminore
ta: ஸ்போர்மினோரா

note: A city in Italy
en: Tamaricciola
ta: டமரிசியோலா

note: A city in Italy
en: Tarvisio
ta: தார்விஸோ

note: A city in Italy
en: Trapani
ta: ட்ராபானி

note: A city in Italy
en: Trevico
ta: ட்ரெவிகோ

note: A city in Italy
en: Treviso
ta: ட்ரெவிஸ்கோ

note: A city in Italy
en: Trieste
ta: ட்ரிஸ்டி

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
ta: டுரின்

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
ta: வெனீஸ்

note: A city in Italy
en: Verona
ta: வெரோனா

note: A city in Italy
en: Viterbo
ta: விடெர்போ

note: A city in Italy
en: Àrbatax
ta: அர்படாக்ஸ்

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
ta: கிங்ஸ்டன்

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
ta: மோன்ட் பே

note: A city in Japan
en: Akita
ta: அகிதா

note: A city in Japan
en: Ami
ta: அமி

note: A city in Japan
en: Aomori
ta: அவ்மோரி

note: A city in Japan
en: Asahikawa
ta: அஷாஷிகவா

note: A city in Japan
en: Ashiya
ta: அஷியா

note: A city in Japan
en: Chitose
ta: சிதோஸ்

note: A city in Japan
en: Chofu
ta: ஷொஃபு

note: A city in Japan
en: Fuji
ta: ப்யூஜி

note: A city in Japan
en: Fukue
ta: ஃபுகுய்

note: A city in Japan
en: Fukuoka
ta: ஃபுகோகா

note: A city in Japan
en: Futemma
ta: ஃபுடெமா

note: A city in Japan
en: Gifu
ta: ஜிபூ அபு

note: A city in Japan
en: Hakodate
ta: ஹாகோடேட்

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
ta: ஹமாமாஸ்ட்

note: A city in Japan
en: Hamanaka
ta: ஹமநகா

note: A city in Japan
en: Hanamaki
ta: ஹனமகி

note: A city in Japan
en: Hiroshima
ta: ஹிரோசிமா

note: A city in Japan
en: Hofu
ta: ஹோப்ஃ

note: A city in Japan
en: Ishigaki
ta: இசிகாகி

note: A city in Japan
en: Iwakuni
ta: இவாகுனி

note: A city in Japan
en: Izumo
ta: இஜூமோ

note: A city in Japan
en: Janado
ta: ஜனடா

note: A city in Japan
en: Kadena
ta: கடெனா

note: A city in Japan
en: Kagoshima
ta: காகோஷிமா

note: A city in Japan
en: Kanayama
ta: கனாயமா

note: A city in Japan
en: Kanoya
ta: கனோயா

note: A city in Japan
en: Kashoji
ta: கஷோஹி

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
ta: கிடாகிஷு

note: A city in Japan
en: Komatsu
ta: கோமட்சு

note: A city in Japan
en: Komatsushima
ta: கோமட்சுஷிமா

note: A city in Japan
en: Kumamoto
ta: குமமோடோ

note: A city in Japan
en: Kushiro
ta: குஷிரோ

note: A city in Japan
en: Matsubara
ta: மாட்சுபரா

note: A city in Japan
en: Matsumoto
ta: மாட்சுமோடோ

note: A city in Japan
en: Matsushima
ta: மாட்சுஸ்ஸிமா

note: A city in Japan
en: Matsuyama
ta: மாட்சுயாமா

note: A city in Japan
en: Memambetsu
ta: மெமாம்பெட்சு

note: A city in Japan
en: Mihonoseki
ta: மிஹோன்செகி

note: A city in Japan
en: Minami
ta: மினாமி

note: A city in Japan
en: Misawa
ta: மிஸாவா

note: A city in Japan
en: Mito
ta: மிடோ

note: A city in Japan
en: Miyazaki
ta: மியாஸாகி

note: A city in Japan
en: Mombetsu
ta: மோம்பெட்சு

note: A city in Japan
en: Nagasaki
ta: நாகசாகி

note: A city in Japan
en: Nagoya
ta: நாகோயா

note: A city in Japan
en: Naha
ta: நாஹா

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
ta: நக - ஷிபெட்சு

note: A city in Japan
en: Niigata
ta: நைகாடா

note: A city in Japan
en: Obihiro
ta: ஓபிஹிரோ

note: A city in Japan
en: Odaira
ta: ஒடைரா

note: A city in Japan
en: Odaka
ta: ஓடாகா

note: A city in Japan
en: Odate
ta: ஓடேட்

note: A city in Japan
en: Ofunakoshi
ta: ஆபனாகோஷி

note: A city in Japan
en: Ogimachiya
ta: ஓகிமாசியா

note: A city in Japan
en: Oita
ta: ஓய்டா

note: A city in Japan
en: Okata
ta: ஓகாடா

note: A city in Japan
en: Okayama
ta: ஓகேயாமா

note: A city in Japan
en: Okazato
ta: ஒகாஃஜாடொ

note: A city in Japan
en: Osaka
ta: ஓசகா

note: A city in Japan
en: Ozuki
ta: ஓசுகி

note: A city in Japan
en: Saga
ta: சாகா

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
ta: சான்ரிஃஜுகா

note: A city in Japan
en: Sawada
ta: சாவாடா

note: A city in Japan
en: Sendai
ta: சின்டை

note: A city in Japan
en: Shiroi
ta: ஷிரோய்

note: A city in Japan
en: Takamatsu
ta: டாகாமட்சு

note: A city in Japan
en: Takatsu
ta: டாகாட்சு

note: A city in Japan
en: Tateyama
ta: டடீயாமா

note: The capital of Japan
en: Tokyo
ta: டோக்யோ

note: A city in Japan
en: Tottori
ta: டோட்டோரி

note: A city in Japan
en: Toyama
ta: டோயாமா

note: A city in Japan
en: Toyooka
ta: டோயூகா

note: A city in Japan
en: Tsuiki
ta: டுஸ்கி ஏப்

note: A city in Japan
en: Ushuku
ta: உஷூகு

note: A city in Japan
en: Wakkanai
ta: வக்கானை

note: A city in Japan
en: Yamagata
ta: யாமகாடா

note: A city in Japan
en: Yamaguchi
ta: யமகுசி

note: A city in Japan
en: Yao
ta: யோ

note: A city in Japan
en: Yokota
ta: யொகோடா

note: A city in Japan
en: Yoshinaga
ta: யோஷினகா

note: A city in Jersey
en: La Hougue
ta: ல ஹோக்

note: The capital of Jersey
en: Saint Helier
ta: செய்ன்ட் ஹெலியர்

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
ta: அல் அக்வாபா

note: A city in Jordan
en: Al Jizah
ta: அல் ஜிஸாஹ்

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
ta: அம்மான்

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
ta: அல்மடி

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
ta: அஸ்டனா

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
ta: ஓரல்

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
ta: ஷைப்கண்ட்

note: A city in Kenya
en: Eldoret
ta: எல்டோரெட்

note: A city in Kenya
en: Kisumu
ta: கிசுமு

note: A city in Kenya
en: Mombasa
ta: மோம்பஸா

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
ta: நெய்ரொபி

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
ta: லண்டன்

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
ta: குவைத்

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
ta: பிஷ்கெக்

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
ta: வெயின்டேன்

note: A city in Latvia
en: Liepāja
ta: லைபாஜா

note: The capital of Latvia
en: Rīga
ta: ரிகா

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
ta: பெய்ரூட்

note: A city in Libya
en: Baninah
ta: பெனினா

note: A city in Libya
en: Sabha
ta: சபா

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
ta: ட்ரிபோலி

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
ta: வாடுஸ்

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
ta: காவுனாஸ்

note: A city in Lithuania
en: Palanga
ta: பலங்கா

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
ta: வில்னியஸ்

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
ta: சியாலியை

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
ta: லக்ஸம்பர்க்

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
ta: மக்கௌ

note: A city in Macau. The local name in Chinese is "Dangzai / 氹仔".
en: Taipa
ta: டைபா

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
ta: ஓஹ்ரிட்

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
ta: ஸ்கோப்ஜெ

note: A city in Madagascar
en: Ankarena
ta: அங்கெரெனா

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
ta: அன்டனானாரிவோ

note: A city in Madagascar
en: Antsiranana
ta: அன்ட்சிரானானா

note: A city in Madagascar
en: Fasenina-Ampasy
ta: பசினா- அம்பசி

note: A city in Madagascar
en: Mahajanga
ta: மஹாஜங்கா

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
ta: டோம்ஸினா

note: A city in Madagascar
en: Tolanaro
ta: டொலனரோ

note: A city in Malaysia
en: Bintulu
ta: பின்டுலு

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
ta: ஜார்ஜ் டௌன்

note: A city in Malaysia
en: Johor Bahru
ta: ஜொஹார் பாஹாரு

note: A city in Malaysia
en: Klang
ta: க்லாங்க்

note: A city in Malaysia
en: Kota Baharu
ta: கோடா பஹாரு

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
ta: கோடா கினாபாலு

note: A city in Malaysia
en: Kuah
ta: குவா

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
ta: கோலாலம்பூர்

note: A city in Malaysia
en: Kuantan
ta: க்வான்டன்

note: A city in Malaysia
en: Kuching
ta: கச்சிங்

note: A city in Malaysia
en: Kudat
ta: குடாட்

note: A city in Malaysia
en: Melaka
ta: மெலக்கா

note: A city in Malaysia
en: Miri
ta: மிரி

note: A city in Malaysia
en: Sandakan
ta: சன்டாகான்

note: A city in Malaysia
en: Sepang
ta: செபாங்

note: A city in Malaysia
en: Sibu
ta: சிபு

note: A city in Malaysia
en: Sitiawan
ta: சிடியாவான்

note: A city in Malaysia
en: Tawau
ta: தவாவ்

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
ta: விக்டோரியா

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
ta: மேல்

note: A city in Malta
en: Luqa
ta: லுக்வா

note: The capital of Malta
en: Valletta
ta: வலட்டா

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
ta: மஜுரோ

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
ta: ஃபோர்ட் -தெ- ப்ரான்ஸ்

note: A city in Martinique
en: Le Lamentin
ta: லே லாமெட்டின்

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
ta: நௌயதிபோ

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
ta: நௌஅகாட்

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
ta: ப்லைசான்ஸ்

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
ta: போர்ட் லூயிஸ்

note: A city in Mauritius
en: Port Mathurin
ta: போர்ட் மட்டுரின்

note: A city in Mayotte
en: Dzaoudzi
ta: ஃஜௌட்ஃஜி

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
ta: மாமௌட்ஃஜு

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
ta: அசபுல்லோ

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
ta: அக்வாசாலின்டிஸ்

[ctx: City in Campeche, Mexico]
note: A city in Campeche in Mexico
en: Campeche
ta: காம்பிசி

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cancún
ta: கேன்குன்

note: A city in Campeche in Mexico
en: Carmen
ta: கார்மென்

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Chetumal
ta: சென்டுமால்

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
ta: சிசென்-ட்ஸா

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
ta: சிஹௌஹௌவா

note: A city in México in Mexico. One of several cities in Mexico called "Juárez".
en: Ciudad Juárez
ta: சியுடாட் ஜுஆர்ஸ்

note: A city in Sonora in Mexico
en: Ciudad Obregón
ta: சியுடாட் ஓப்ரெகோன்

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Ciudad Victoria
ta: சியுடாட் விக்டோரியா

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Colima
ta: கொலிமா

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
ta: கோசுமெல்

note: A city in Morelos in Mexico
en: Cuernavaca
ta: க்யூர்னாவாகா

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Culiacán
ta: குலியாகான்

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
ta: டுரங்கோ

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: El Zapote
ta: எல் ஃஜபோடே

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
ta: கௌடாலாஜாரா

note: A city in Sonora in Mexico
en: Guaymas
ta: க்வாய்மாஸ்

note: A city in Sonora in Mexico
en: Hermosillo
ta: ஹெர்சோசில்லா

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Ixtapa
ta: இக்ஷ்டாபா

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Ixtepec
ta: இக்ஷ்டெபெக்

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
ta: லா பாஸ்

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Laguna Tepic
ta: லகுனா டெபிக்

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
ta: லீயான்

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: Loreto
ta: லோர்டோ

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Los Mochis
ta: லாஸ் மோசிஸ்

[ctx: City in Colima, Mexico]
note: A city in Colima in Mexico
en: Manzanillo
ta: மாஃஜானிலோ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Matamoros
ta: மடமோரோஸ்

note: A city in Sinaloa in Mexico
en: Mazatlán
ta: மஸாட்லன்

note: A city in Baja California in Mexico
en: Mexicali
ta: மெக்ஸிகலி

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
ta: மெக்சிகோ நகரம்

note: A city in Veracruz in Mexico
en: Minatitlán
ta: மினாடிட்லான்

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Monclova
ta: மோன்க்ளோவா

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
ta: மோன்தெரே

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Morelia
ta: மொரிலியா

[ctx: City in Yucatán, Mexico]
note: A city in Yucatán in Mexico
en: Mérida
ta: மெரிடா

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Nuevo Laredo
ta: நுவோ லரிடோ

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
ta: ஓக்ஸாகா

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Piedras Negras
ta: பியாட்ராஸ் நிக்ராஸ்

note: A city in Veracruz in Mexico. One of several cities in Mexico called "Poza Rica".
en: Poza Rica de Hidalgo
ta: போசா ரிக்கா தெ ஹிடால்கோ

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
ta: புப்லா

note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Puerto Escondido
ta: ப்வெர்டோ எஸ்கோன்டிடோ

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Puerto Vallarta
ta: ப்வெர்டோ வாலர்டா

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
ta: ஃவாரெடரோ

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
ta: ரேய்னோசா

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Saltillo
ta: சால்டில்லோ

note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: San José del Cabo
ta: சான் ஜோஸ் டெல் காபோ

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
ta: சான் லூவிஸ்  பொடொசி

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Tampico
ta: தாம்பிகோ

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tapachula
ta: டபசுலா

note: A city in Baja California in Mexico
en: Tijuana
ta: டிஜுஹா

note: A city in México in Mexico
en: Toluca
ta: டோலுகா

note: A city in Coahuila in Mexico
en: Torreón
ta: டொரீயான்

note: A city in Chiapas in Mexico
en: Tuxtla
ta: டக்ஸ்ட்லா

note: A city in Michoacán in Mexico
en: Uruapan
ta: உருவாபான்

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
ta: வெராக்ருஜ்

note: A city in Tabasco in Mexico
en: Villahermosa
ta: வில்லாஹெர்மோசா

[ctx: City in Zacatecas, Mexico]
note: A city in Zacatecas in Mexico
en: Zacatecas
ta: ஸகாடெகாஸ்

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
ta: பலிகிர்

note: The capital of Moldova
en: Chişinău
ta: சிஸ்னௌ

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
ta: மொனாக்கோ

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
ta: உலான்படோர்

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
ta: போட்கோரிக்கா

note: A city in Montenegro
en: Tivat
ta: டிவாட்

note: A city in Morocco
en: Agadir
ta: அகடிர்

note: A city in Morocco
en: Al Hoceima
ta: அல் ஹாக்சிமா

note: A city in Morocco
en: Fes
ta: ஃபெ ஸ்

note: A city in Morocco
en: Marrakech
ta: மர்ராக்கிச்

note: A city in Morocco
en: Meknes
ta: மீக்நெஸ்

note: A city in Morocco
en: Nador
ta: நாடோர்

note: A city in Morocco
en: Nouaseur
ta: நுவாஸெர்

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
ta: க்வார்ஃஜாஃஜட்

note: A city in Morocco
en: Oujda
ta: ஓஜிடா

note: The capital of Morocco
en: Rabat
ta: ராபாட்

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
ta: டாஞ்சியர்

note: A city in Morocco
en: Tetouan
ta: டெடௌடன்

note: A city in Mozambique
en: Beira
ta: பிய்ரா

note: A city in Mozambique
en: Chimoio
ta: சிமோயோ

note: A city in Mozambique
en: Lichinga
ta: லிக்ஸிங்கா

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
ta: மாபுடோ

note: A city in Mozambique
en: Nampula
ta: நாம்புலா

note: A city in Mozambique
en: Pemba
ta: பிம்பா

note: A city in Mozambique
en: Quelimane
ta: க்யிலிமானே

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
ta: ரங்கோன்

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
ta: காட்மாண்டு

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
ta: ஆம்ஸ்டெர்டாம்

note: A city in the Netherlands
en: De Kooy
ta: டெ கூயி

note: A city in the Netherlands
en: Deelen
ta: டீலென்

note: A city in the Netherlands
en: Eindhoven
ta: இன்டோவென்

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
ta: ஜில்ஃஜெ

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
ta: க்ரோஜென்

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
ta: லேயுவார்டன்

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
ta: மாஸ்ட்சின்ட்

note: A city in the Netherlands
en: Oost-Vlieland
ta: ஊஸ்ட் - வ்லீலாண்ட்

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
ta: ரோட்டர்டாம்

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
ta: தெ ஹாக்

note: A city in the Netherlands
en: Valkenburg
ta: வால்கென்பர்க்

note: A city in the Netherlands
en: Volkel
ta: வோல்கெல்

note: A city in the Netherlands
en: Woensdrecht
ta: வோயென்ஸ்டெர்ச்

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Benners
ta: பென்னெர்ஸ்

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Cupe Coy
ta: க்யூபே சிடி

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Dorp Nikiboko
ta: டோர்ப் நிகிபொகோ

note: A city in the Netherlands Antilles
en: Gato
ta: கடோ

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
ta: கரென்கா

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
ta: நௌமியா

note: A city in New Zealand
en: Auckland
ta: ஆக்லாண்ட்

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
ta: கிரிஸௌர்ச்

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
ta: வெலிங்டன்

note: A city in Nicaragua
en: Bluefields
ta: ஃப்ளூஃபீல்ட்ஸ்

note: A city in Nicaragua
en: Chinandega
ta: சினான்டெகா

note: A city in Nicaragua
en: Jinotega
ta: ஜினொடெகா

note: A city in Nicaragua
en: Juigalpa
ta: ஜுய்கல்பா

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
ta: மனாகுவா

note: A city in Nicaragua
en: Puerto Cabezas
ta: ப்வெர்டோ கேப்ஸாஸ்

note: A city in Nicaragua
en: Rivas
ta: ரிவாஸ்

note: A city in Niger
en: Agadez
ta: அகடிஸ்

note: The capital of Niger
en: Niamey
ta: நைமே

note: A city in Niger
en: Zinder
ta: ஃஜின்டெர்

note: A city in Lagos Nigeria
en: Ikeja
ta: இகீஜா

note: A city in Nigeria
en: Ilorin
ta: இலோரின்

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
ta: கடுனா

note: A city in Nigeria
en: Kano
ta: கனோ

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
ta: போர்ட் ஹார்கோர்ட்

note: The capital of Niue
en: Alofi
ta: அலோஃபி

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
ta: கிங்ஸ்டன்

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
ta: சலன் கனோவா

note: A city in Norway
en: Alta
ta: அல்டா

note: A city in Norway
en: Berlevåg
ta: பெர்லிவாக்

note: A city in Norway
en: Bodø
ta: போடோ

note: A city in Norway
en: Bolle
ta: போல்லே

note: A city in Norway
en: Boltåsen
ta: போல்டெசென்

note: A city in Norway
en: Brønnøysund
ta: ப்ரோனோசந்த்

note: A city in Norway
en: Båtsfjord
ta: பாட்ஸ்ஃஜோர்ட்

note: A city in Norway
en: Dalem
ta: டலம்

note: A city in Norway
en: Djupdalen
ta: ஜுப்தலன்

note: A city in Norway
en: Eldskog
ta: எல்ட்ஸ்காக்

note: A city in Norway
en: Fagernes
ta: ஃபெகர்னஸ்

note: A city in Norway
en: Fiskenes
ta: ஃபிஸ்கெனெஸ்

note: A city in Norway
en: Flesland
ta: ஃப்லெலாண்ட்

note: A city in Norway
en: Florø
ta: ஃப்ளோரோ

note: A city in Norway
en: Førde
ta: போர்ட்

note: A city in Norway
en: Gardermoen
ta: கார்டெர்மொயான்

note: A city in Norway
en: Hammerfest
ta: ஹாமர்ஃபெஸ்ட்

note: A city in Norway
en: Hasvik
ta: ஹாஸ்விக்

note: A city in Norway
en: Haugesund
ta: ஹாகெஸ்சன்ட்

note: A city in Norway
en: Holm
ta: ஹோம்

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
ta: ஹோனிங்ஸ்வாக்

note: A city in Norway
en: Kirkenes
ta: கிர்கெனெஸ்

note: A city in Norway
en: Kjevik
ta: ஃஜெவிக்

note: A city in Norway
en: Kristiansund
ta: க்ரிஸ்டன்ஸான்ட்

note: A city in Norway
en: Mehamn
ta: மெஹாம்

note: A city in Norway
en: Molde
ta: மோல்தே

note: A city in Norway
en: Mosjøen
ta: மோஸ்ஜோன்

note: A city in Norway
en: Namsos
ta: நாம்ஸாஸ்

note: A city in Norway
en: Narvik
ta: நர்விக்

note: A city in Norway
en: Notodden
ta: நோடோடென்

note: A city in Norway
en: Oseberg
ta: ஓசெபர்க்

note: The capital of Norway
en: Oslo
ta: ஓஸ்லோ

note: A city in Norway
en: Rygge
ta: ரைக்

note: A city in Norway
en: Røros
ta: ரோரோஸ்

note: A city in Norway
en: Rørvik
ta: ரோர்விக்

note: A city in Norway
en: Røssvoll
ta: ரோஸ்வோல்

note: A city in Norway
en: Røst
ta: ரோஸ்ட்

note: A city in Norway
en: Sandane
ta: சன்டேன்

note: A city in Norway
en: Skagen
ta: ஸ்கஜென்

note: A city in Norway
en: Skien
ta: ஸ்கியன்

note: A city in Norway
en: Sola
ta: சோலா

note: A city in Norway
en: Stokka
ta: ஸ்டோக்கா

note: A city in Norway
en: Svartnes
ta: சவர்ட்னஸ்

note: A city in Norway
en: Svolvær
ta: சவோல்வ்வெர்

note: A city in Norway
en: Sørkjosen
ta: சோர்க்ஜோசென்

note: A city in Norway
en: Torp
ta: டோர்ப்

note: A city in Norway
en: Tromsø
ta: த்ரோம்சோ

note: A city in Norway
en: Trondheim
ta: ட்ரோன்ஹெம்

note: A city in Norway
en: Vadsø
ta: வாட்சோ

note: A city in Norway
en: Ålesund
ta: ஏலிஸுன்ட்

note: A city in Norway
en: Ørsta
ta: ஓர்ஸ்டா

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
ta: முஆஸ்கர் அல் முர்டாஃபியா

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
ta: மஸ்கட்

note: A city in Oman
en: Salalah
ta: சலலஹ்

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
ta: இஸ்லாமாபாத்

note: A city in Pakistan
en: Karachi
ta: கராச்சி

note: A city in Pakistan
en: Lahore
ta: லாகூர்

note: A city in Pakistan
en: Nawabshah
ta: நாவாப்ஷாஸ்

note: The capital of Palau
en: Koror
ta: கோரோர்

note: The capital of Palau
en: Melekeok
ta: மீலெகீக்

note: A city in Panama
en: David
ta: டேவிட்

note: A city in Panama
en: Fuerte Kobbe
ta: ஃபோர்ட் கோபே

note: The capital of Panama
en: Panamá
ta: பனாமா

note: A city in Panama
en: Tocumen
ta: டொகுமன்

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
ta: போர்ட் மோரிஸ்பே

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
ta: அசன்காயின்

note: A city in Paraguay
en: Colonia Félix de Azara
ta: கொலோனிய ஃபெலிக்ஸ் தெ அஃஜாரா

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
ta: அன்டஹுய்லா

note: A city in Peru
en: Arequipa
ta: அரிக்யூபா

note: A city in Peru
en: Ayacucho
ta: அயாசுஷோ

note: A city in Peru
en: Chiclayo
ta: சிக்லயோ

note: A city in Peru
en: Cusco
ta: கஸ்கோ

note: A city in Peru
en: Iquitos
ta: இகால்க்விட்ஸ்

note: A city in Peru
en: Juliaca
ta: ஜுலியகா

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
ta: லிம்மா

note: A city in Peru
en: Pisco
ta: பிச்கோ

note: A city in Peru
en: Pucallpa
ta: புகால்பா

note: A city in Peru
en: Puerto Maldonado
ta: ப்வெர்டோ மால்டொனாடோ

note: A city in Peru
en: Tacna
ta: டாக்னா

note: A city in Peru
en: Talara
ta: டலரா

note: A city in Peru
en: Tarapoto
ta: தராபோட்டோ

note: A city in Peru
en: Trujillo
ta: ட்ருஜிலோ

note: A city in Peru
en: Tumbes
ta: டும்ப்ஸ்

note: A city in the Philippines
en: Angeles
ta: ஏஞ்சல்ஸ்

note: A city in the Philippines
en: Davao
ta: டாவோ

note: A city in the Philippines
en: Laoag
ta: லோங்

note: The capital of the Philippines
en: Manila
ta: மணிலா

note: A city in the Philippines
en: Masbate
ta: மாஸ்பேட்

note: A city in the Philippines
en: Pildira
ta: பில்டிரா

note: A city in the Philippines
en: Subic
ta: சுபிச்

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
ta: சாம்போன்கா சிடி

note: A city in Poland
en: Gdańsk
ta: டான்ஸ்க்

note: A city in Poland
en: Katowice
ta: காடோவைஸ்

note: A city in Poland
en: Kraków
ta: க்ரகௌ

note: A city in Poland
en: Poznań
ta: போஸ்னான்

note: A city in Poland
en: Rzeszów
ta: ர்ஸெஸ்ஸோ

note: A city in Poland
en: Szczecin
ta: ஸ்செஸ்சின்

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
ta: வார்சா

note: A city in Poland
en: Wrocław
ta: ராக்லா

note: A city in Poland
en: Łódź
ta: லோட்ஸ்

note: A city in Portugal
en: Beja
ta: பெஜா

note: A city in Portugal
en: Castelo Branco
ta: கேஸ்டெலோ ப்ரான்கோ

note: A city in Portugal
en: Faro
ta: ஃபரோ

note: A city in Portugal
en: Flor da Rosa
ta: ஃப்ளோர் தெ ரோஸா

note: A city in Portugal
en: Lajes
ta: லாஜெஸ்

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
ta: லிஸ்பன்

note: A city in Portugal
en: Monte Real
ta: மோன்டே ரியல்

note: A city in Portugal
en: Montijo
ta: மோன்திஜோ

note: A city in Portugal
en: Ovar
ta: ஓவர்

note: A city in Portugal
en: Ponta Delgada
ta: போன்டா டெல்கடா

note: A city in Portugal
en: Porto
ta: போர்டோ

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
ta: போர்டோ சான்டோ

note: A city in Portugal. One of several cities in Portugal called "Santa Cruz".
en: Santa Cruz das Flores
ta: சான்டா க்ரூஸ் த ஃப்ளோர்ஸ்

note: A city in Portugal
en: Sintra
ta: ஸின்ட்ரா

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
ta: அகுவா தெ பெனா

note: A municipality of Puerto Rico
en: Carolina
ta: கரோலினா

note: A municipality of Puerto Rico
en: San Juan
ta: சான் ஜ்வான்

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
ta: டோஹா

note: A city in Romania
en: Arad
ta: அராட்

note: A city in Romania
en: Bacău
ta: பக்காவு

note: A city in Romania
en: Baia Mare
ta: பாய்யா மரி

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
ta: பூச்சாரெஸ்ட்

note: A city in Romania
en: Cluj-Napoca
ta: க்ளஜ் - நபோகா

note: A city in Romania
en: Craiova
ta: க்ரேயோவா

note: A city in Romania
en: Iaşi
ta: இயாசி

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
ta: மிஹெல் கோகல்னைஸீனு

note: A city in Romania
en: Oradea
ta: ஒராடியா

note: A city in Romania
en: Satu Mare
ta: சாடு மாரெ

note: A city in Romania
en: Sibiu
ta: சிபியு

note: A city in Romania
en: Suceava
ta: சுசீவா

note: A city in Romania
en: Timişoara
ta: டிமிசோரா

note: A city in Romania
en: Tulcea
ta: டுல்சியா

note: A city in Romania
en: Târgu-Mureş
ta: டிர்கு-முரெஸ்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
ta: அபாகான்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
ta: அட்லெர்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
ta: அனட்யார்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
ta: அனபா

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
ta: ஆர்கான்ஜெல் 'Sk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
ta: அஸ்ட்ராகான்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
ta: பார்னௌல்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брацк".
en: Bratsk
ta: ப்ராட்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
ta: ப்ரயன்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
ta: செல்யாபின்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
ta: சிட்டா

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
ta: சுல்மான்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
ta: எங்கல் 'ஸ்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркуцк".
en: Irkutsk
ta: இர்குட்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
ta: கலிங்க்ராட்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
ta: கஜான்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
ta: கெமெரோவோ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
ta: கஹபாரோவ்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
ta: கென்டி- மன்சிய்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
ta: கரஸ்னோடார்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
ta: க்ரஸ்னோயார்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
ta: மகடன்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
ta: மினெரல் நையீ வோடி

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
ta: மிர்னை

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
ta: மாஸ்கோ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
ta: முர்மான்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
ta: நால் சிக்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
ta: நிஸ்நிவார்டோவ்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
ta: நோவோகுஸ்நெட்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
ta: நோவோஸிபிர்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
ta: ஓம்ஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
ta: ஓரன்பெர்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
ta: பென்ஸா

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
ta: பெர்ம்'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
ta: பெட்ரோபவ்லோஸ்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
ta: ரோஸ்டவ்

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
ta: செய்ன்ட் பீட்டர்ஸ்பர்க்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
ta: சமரா

note: A city in Russia
en: Saratov
ta: சாரடோவ்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
ta: ஸ்டாவ்ரோபோல்ஸ்

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Стригино".
en: Strigino
ta: ஸ்ட்ரிஜினோ

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
ta: சூர்கட்

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
ta: சைட்டிவ்கர்

note: A city in Russia
en: Tiksi
ta: டிக்ஸி

note: A city in Russia
en: Tyumen
ta: ட்யூமன்

note: A city in Russia
en: Udachnyy
ta: உடச்னி

note: A city in Russia
en: Ufa
ta: உஃபா

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
ta: உல்  யானோவ்ஸ்க்

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
ta: உலான்-ஊத்

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
ta: வில்லிக்யே லுகி

note: A city in Russia
en: Vladivostok
ta: வ்லாடிவோஸ்டாக்

note: A city in Russia
en: Volgograd
ta: வோல்கோக்ராட்

note: A city in Russia
en: Voronezh
ta: வோரோனெஸ்

note: A city in Russia
en: Yakutsk
ta: யாக்குட்ஸ்க்

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
ta: யெகடெரின்பர்க்

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ta: யுஸ்னோ-சக்ஹாலின்ஸ்க்

note: The capital of Réunion
en: Saint-Denis
ta: செய்ன்ட்-டெனி

[ctx: City in Réunion]
note: A city in Réunion
en: Saint-Pierre
ta: செய்ன்ட்-பைரே

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
ta: ஜார்ஜ் டௌன்

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
ta: பாஸ்ஸேதெரெ

note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Golden Rock
ta: கோல்டன் ராக்

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
ta: நியூகாஸ்சில்

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
ta: கேஸ்ட்ரெஸ்

note: A city in Saint Lucia
en: Pointe Sable
ta: பாயின்ட் சேபில்

note: A city in Saint Lucia
en: Vigie
ta: விகே

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
ta: செய்ன்ட்-பைரே

note: A city in Saint Vincent and the Grenadines
en: Arnos Vale
ta: அர்னொஸ் வாலே

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
ta: கிங்ஸ்டவுன்

note: The capital of Samoa
en: Apia
ta: அபியா

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
ta: சான் மரினோ

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
ta: அரார்

note: A city in Saudi Arabia
en: Abha
ta: அப்ஹா

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
ta: அத் தல்பா

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
ta: அத் தமாமம்

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
ta: அல் அகீக்

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qaysumah
ta: அல் க்வைஸ்மஹ்

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Qurayyat
ta: அல் க்ராயத்

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wajh
ta: அல் வாஹ்

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
ta: அல் வுடேயாஹ்

note: A city in Saudi Arabia
en: Ar Ruqayyiqah
ta: அர் ருக்கேய்யிகா

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
ta: அட் டாய்ஃப்

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
ta: தரான்

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
ta: ஹெயில்

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
ta: ஜிட்டா

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
ta: ஜிஃஸான்

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
ta: கஹாமிச் முஸ்ஷாட்

note: A city in Saudi Arabia
en: Masjid Ibn Rashid
ta: மஸ்ஜித் இபின் ரஷித்

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
ta: மெக்கா

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
ta: மாடினா

note: A city in Saudi Arabia
en: Najran
ta: நாஜ்ரன்

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
ta: க்வெல் அட் பிஷா

note: A city in Saudi Arabia
en: Qara
ta: கரா

note: A city in Saudi Arabia
en: Rafha
ta: ரஃப்ஹா

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
ta: ரியாத்

note: A city in Saudi Arabia
en: Tabuk
ta: தாப்க்

note: A city in Saudi Arabia
en: Tamrah
ta: டாம்ராஹ்

note: A city in Saudi Arabia
en: Turayf
ta: டுரேய்ஃ

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
ta: யான்பு அல் பாஹர்

note: A city in Senegal
en: Boukot Ouolof
ta: பௌகுட் ஔவொலோஃப்

note: The capital of Senegal
en: Dakar
ta: டாகர்

note: A city in Senegal
en: Saint-Louis
ta: செய்ன்ட்-லூயிஸ்

note: A city in Senegal
en: Tambacounda
ta: டம்பாகவுண்டா

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
ta: சிகுய்ன்சோர்

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
ta: பெல்க்ரேட்

note: A city in Serbia
en: Niš
ta: நிஸ்

note: A city in Serbia
en: Vršac
ta: வெர்சாக்

note: A city in Serbia
en: Zemun
ta: ஃஜீமுன்

note: A city in the Seychelles
en: Cascade
ta: காஸ்கேட்

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
ta: விக்டோரியா

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
ta: ஃப்ரீ டவுன்

note: A city in Sierra Leone
en: Lungi
ta: லாங்கி

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
ta: சிங்கபூர்

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
ta: பார்டிஸ்லாவா

note: A city in Slovakia
en: Dolný Hričov
ta: டோல்னி ஹிரிகோவ்

note: A city in Slovakia
en: Kamenica nad Cirochou
ta: கமெனிகா நாட் சிரோக்சௌ

note: A city in Slovakia
en: Košice
ta: கோஸிஸ்

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
ta: லுசெனிக்

note: A city in Slovakia
en: Nitra
ta: நிட்ரா

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
ta: பைஸ்டெனி

note: A city in Slovakia
en: Poprad
ta: பாப்ராட்

note: A city in Slovakia
en: Prievidza
ta: ப்ரிவிட்சா

note: A city in Slovakia
en: Sliač
ta: ஸ்லியக்

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
ta: லிஜுப்லிஜானா

note: A city in Slovenia
en: Maribor
ta: மாரிபோர்

note: A city in Slovenia
en: Portorož
ta: போர்டோரோஸ்

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
ta: ஹோனியாரா

note: A city in South Africa
en: Bloemfontein
ta: ப்ளோம்போன்டீன்

note: A city in South Africa
en: Cape Town
ta: கேப் டவுன்

note: A city in South Africa
en: Durban
ta: டர்பன்

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
ta: ஜோஹனஸ்பர்க்

note: A city in South Africa
en: Klerksdorp
ta: க்லெர்க்ஸ்ட்ராப்

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
ta: போர்ட் எலிசபத்

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
ta: போட்செஃப்ஸ்ட்ரோம்

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
ta: ப்ரெடோரியா

note: A city in South Africa
en: Springs
ta: ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in South Africa
en: Upington
ta: உபிங்டன்

note: A city in South Africa
en: Vereeniging
ta: விரீன்க்னிங்

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
ta: சோங்ஜு

note: A city in South Korea
en: Cheju
ta: செஜு

note: A city in South Korea
en: Inch'on
ta: இன்ச் ஹோன்

note: A city in South Korea
en: Kunsan
ta: குன்சன்

note: A city in South Korea. The name is also written "오산".
en: Osan
ta: ஓசன்

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
ta: ப்யோங்டக்

note: A city in South Korea
en: Pusan
ta: புசன்

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
ta: சௌல்

note: A city in South Korea
en: Taegu
ta: டாகு

note: A city in Spain
en: A Coruña
ta: அ கொருணா

note: A city in Spain
en: Agoncillo
ta: அகோன்சிலோ

note: A city in Spain
en: Alcantarilla
ta: அல்கேன்டாரில்லா

note: A city in Spain
en: Alicante
ta: அலிகான்தே

note: A city in Spain
en: Almería
ta: அல்மெரியா

note: A city in Spain
en: Armilla
ta: அர்மில்லா

note: A city in Spain
en: Atogo
ta: அடோகோ

note: A city in Spain
en: Avilés
ta: அவிலெஸ்

note: A city in Spain
en: Barajas
ta: பரஜாஸ்

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
ta: பார்சிலோனா

note: A city in Spain
en: Bilbao
ta: பில்பாவோ

note: A city in Spain
en: Colmenar Viejo
ta: கோல்ம்னார் வீஜோ

note: A city in Spain
en: Corcovados
ta: கோர்கோவாடாஸ்

note: A city in Spain
en: Cuatro Vientos
ta: கௌட்ரோ வின்டோஸ்

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
ta: கோர்டபா

note: A city in Spain
en: El Matorral
ta: எல் மடோரல்

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
ta: ஃபென்டர்பியா

note: A city in Spain
en: Gando
ta: கான்டோ

note: A city in Spain
en: Gerona
ta: ஜெரோனா

note: A city in Spain
en: Getafe
ta: கட்டாஃப்

note: A city in Spain
en: Granada
ta: கிரனாடா

note: A city in Spain
en: Güime
ta: குய்ம்

note: A city in Spain
en: Ibiza
ta: இபிஃஜா

note: A city in Spain
en: Jerez
ta: ஜெரெஸ்

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
ta: லீயான்

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
ta: லாஸ் பாடியோஸ்

note: A city in Spain
en: Los Llanos
ta: லாஸ் லானோஸ்

note: The capital of Spain
en: Madrid
ta: மாடிரிட்

note: A city in Spain
en: Mahón
ta: மாஹோன்

note: A city in Spain
en: Melilla
ta: மெலில்லா

note: A city in Spain
en: Morón
ta: மொரான்

note: A city in Spain
en: Málaga
ta: மலகா

note: A city in Spain
en: Noáin
ta: நோவெய்ன்

note: A city in Spain
en: Palma
ta: பாமா

note: A city in Spain
en: Reus
ta: ரெயஸ்

note: A city in Spain
en: Rota
ta: ரோடா

note: A city in Spain
en: Sabadell
ta: சபதல்

note: A city in Spain
en: Salamanca
ta: ஸலமான்சா

note: A city in Spain
en: San Javier
ta: சான் ஜாவிர்

note: A city in Spain
en: San Pablo
ta: சான் பாப்லோ

note: A city in Spain
en: Santander
ta: சான்டான்டர்

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
ta: சாண்டியாகோ

note: A city in Spain
en: Talavera la Real
ta: டலவெரா லா ரியல்

note: A city in Spain
en: Tamaduste
ta: டமாடஸ்டே

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
ta: டொர்ரிஜோன் தெ ரே

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
ta: வாலென்சியா

note: A city in Spain
en: Vigo
ta: விகோ

note: A city in Spain
en: Villanubla
ta: விலாநுப்லா

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
ta: விடோர்யா - காஸ்டீஸ்

note: A city in Spain
en: Zaragoza
ta: ஃஜராகோஸா

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
ta: கொலம்போ

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
ta: கடுநாயக

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
ta: ஸ்ரீ ஜயவர்த்தனேபுரா கோட்டே

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
ta: கெர்யடௌம்

note: The capital of Suriname
en: Paramaribo
ta: பரமாரிபோ

note: A city in Suriname
en: Zanderij
ta: ஃஜான்டெரிஜ்

note: The capital of Svalbard and Jan Mayen
en: Longyearbyen
ta: லோங் இயர்பையன்

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
ta: லொபாமா

note: A city in Swaziland
en: Manzini
ta: மான்ஸ்னி

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
ta: ம்பாபானெ

note: A city in Sweden
en: Borlänge
ta: போர்லாங்கி

note: A city in Sweden
en: Gällivare
ta: காலிவார்

note: A city in Sweden
en: Göteborg
ta: கோதேபர்க்

note: A city in Sweden
en: Halmstad
ta: ஹால்ம்ஸ்டட்

note: A city in Sweden
en: Jönköping
ta: ஜோன்கோபிங்

note: A city in Sweden
en: Kalmar
ta: கல்மார்

note: A city in Sweden
en: Karlstad
ta: கர்ஸ்டட்

note: A city in Sweden
en: Kiruna
ta: கிருனா

note: A city in Sweden
en: Kramfors
ta: க்ராம்ஃபோர்ஸ்

note: A city in Sweden
en: Kristianstad
ta: க்ரிஸ்டன்ஸான்ட்

note: A city in Sweden
en: Linköping
ta: ஜொன்கோபிங்

note: A city in Sweden
en: Ljungbyhed
ta: ல்ஜுங்பைஹெட்

note: A city in Sweden
en: Luleå
ta: லுலெயா

note: A city in Sweden
en: Lycksele
ta: லைக்ஸெலே

note: A city in Sweden
en: Malmö
ta: மால்மோ

note: A city in Sweden
en: Norrköping
ta: நொர்கோப்பிங்

note: A city in Sweden
en: Nyköping
ta: நைகோப்பிங்

note: A city in Sweden
en: Ronneby
ta: ரோனெபை

note: A city in Sweden
en: Skellefteå
ta: ஸ்கெல்லிப்டீ

note: A city in Sweden
en: Skövde
ta: ஸ்கோவ்ட்

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
ta: ஸ்டாக்ஹோம்

note: A city in Sweden
en: Sundsvall
ta: சன்ட்ஸ்வெல்

note: A city in Sweden
en: Söderhamn
ta: சோடிர்ஹம்ன்

note: A city in Sweden
en: Umeå
ta: உமியா

note: A city in Sweden
en: Visby
ta: விஸ்பை

note: A city in Sweden
en: Västerås
ta: வாஸ்டெராஸ்

note: A city in Sweden
en: Växjö
ta: வேக்ஸ்ஜோ

note: A city in Sweden
en: Ängelholm
ta: ஏஞ்ஜெல்ஹோம்

note: A city in Sweden
en: Örebro
ta: ஓரிப்ரோ

note: A city in Sweden
en: Örnsköldsvik
ta: ஓர்ன்ஸ்கோஸ்விக்

note: A city in Switzerland
en: Basel
ta: பேஸெல்

note: The capital of Switzerland
en: Bern
ta: பெர்ன்

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
ta: ஜெனிவா

note: A city in Switzerland
en: Grenchen
ta: க்ரெஞ்சன்

note: A city in Switzerland
en: Lugano
ta: லுகாங்னோ

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
ta: நியூசேதல்

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
ta: சன்க்ட் கெலன்

note: A city in Switzerland
en: Sion
ta: சையோன்

note: A city in Switzerland
en: St. Moritz
ta: செய்ன்ட் மோரிட்ஸ்

note: A city in Switzerland
en: Zürich
ta: ஃஜுரிச்

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
ta: அல் கமிஷ்லி

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
ta: அலெப்போ

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
ta: டமாஸ்கஸ்

note: A city in Syria
en: Dayr az Zawr
ta: டாய்ர் அ ஜாய்ர்

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
ta: லட்டாக்கியா

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
ta: காஹோசியங்

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
ta: தாய்பெய்

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
ta: தவோயுனான்

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
ta: டுஸான்பி

note: A city in Tanzania
en: Arusha
ta: அருஷா

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
ta: புகோபா

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
ta: டார் எஸ் சாலாம்

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
ta: டொடொமா

note: A city in Tanzania
en: Iringa
ta: இரிங்கா

note: A city in Tanzania
en: Kigoma
ta: கிங்கோமா

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
ta: ம்பியா

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
ta: மொரோகோரோ

note: A city in Tanzania
en: Moshi
ta: மோஷி

note: A city in Tanzania
en: Mtwara
ta: மிட்வாரா

note: A city in Tanzania
en: Musoma
ta: முசோமா

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
ta: வான்ஸா

note: A city in Tanzania
en: Songea
ta: சோன்ஜியா

note: A city in Tanzania
en: Tabora
ta: டபோரா

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
ta: ஃஜான்ஃஜிபார்

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
ta: பாங்காக்

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
ta: சியாங் மாய்

note: A city in Thailand
en: Chon Buri
ta: சோன் புரி

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
ta: ஹாட் யாய்

note: A city in Thailand
en: Hua Hin
ta: ஹா ஹின்

note: A city in Thailand
en: Khon Kaen
ta: க்ஹோன் காயென்

note: A city in Thailand
en: Lampang
ta: லாம்பாங்

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
ta: மய் ஹாங் சன்

note: A city in Thailand
en: Nan
ta: நன்

note: A city in Thailand
en: Phrae
ta: ஃபரே

note: A city in Thailand
en: Phuket
ta: ஃபூகெட்

note: A city in Thailand
en: Ranong
ta: ரனோங்

note: A city in Thailand
en: Rayong
ta: ரேயாங்

note: A city in Thailand
en: Surat Thani
ta: சூரத் தானி

note: A city in Thailand
en: Trang
ta: ட்ராங்

note: A city in Thailand
en: Ubon Ratchathani
ta: உபன் ரட்சதானி

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
ta: உதோன் தானி

note: The capital of Togo
en: Lome
ta: லோம்

note: A city in Togo
en: Niamtougou
ta: நியோம்டோகோ

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
ta: ஃபௌ அமோடோ

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
ta: னுகு அலோஃபா

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Bon Accord
ta: போன்அகா ர்ட்

note: A city in Trinidad and Tobago
en: Piarco
ta: பியார்கொ

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
ta: போர்ட் ஆப் ஸ்பெய்ன்

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
ta: பிஷர்டீ

note: A city in Tunisia
en: El Borma
ta: எல் போர்மா

note: A city in Tunisia
en: Gabes
ta: காபெஸ்

note: A city in Tunisia
en: Gafsa
ta: காஃப்சா

note: A city in Tunisia
en: Houmt Souk
ta: ஹம்ட் சௌக்

note: A city in Tunisia
en: Jendouba
ta: ஜென்டௌபா

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
ta: கைரானோன்

note: A city in Tunisia
en: Monastir
ta: மோனாஸ்டிர்

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
ta: க்லேபியா

note: A city in Tunisia
en: Remada
ta: ரிமடா

note: A city in Tunisia
en: Sfax
ta: ஸ்ஃபேக்ஸ்

note: A city in Tunisia
en: Tabarka
ta: டாபார்கா

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
ta: டோசிர்

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
ta: ட்யூனிஸ்

note: A city in Turkey
en: Adana
ta: அடானா

note: The capital of Turkey
en: Ankara
ta: அன்காரா

note: A city in Turkey
en: Antalya
ta: ஆன்டல்யா

note: A city in Turkey
en: Balikesir
ta: பாலைக்சர்

note: A city in Turkey
en: Bandirma
ta: பான்டிர்மா

note: A city in Turkey
en: Bodrum
ta: போட்ரும்

note: A city in Turkey
en: Burdur
ta: புர்டெர்

note: A city in Turkey
en: Bursa
ta: பர்ஸா

note: A city in Turkey
en: Corlu
ta: கோர்லு

note: A city in Turkey
en: Dalaman
ta: டலமன்

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
ta: டியார் பகிர்

note: A city in Turkey
en: Erzurum
ta: எர்சுரும்

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
ta: எஸ்கிசிஹிர்

note: A city in Turkey
en: Gaziantep
ta: கசியான்டெப்

note: A city in Turkey
en: Istanbul
ta: இஸ்தான்புல்

note: A city in Turkey
en: Izmir
ta: இஸ்மிர்

note: A city in Turkey
en: Kars
ta: கார்ஸ்

note: A city in Turkey
en: Kayseri
ta: கெய்சரி

note: A city in Turkey
en: Kislakoy
ta: கிஸ்லகாய்

note: A city in Turkey
en: Konya
ta: கொன்யா

note: A city in Turkey
en: Malatya
ta: மாலாட்யா

note: A city in Turkey
en: Merzifon
ta: மெர்சிஃபோன்

note: A city in Turkey
en: Nevsehir
ta: நேவ்ஸிஹர்

note: A city in Turkey
en: Samsun
ta: சாம்சன்

note: A city in Turkey
en: Tepetarla
ta: டேபடெர்லா

note: A city in Turkey
en: Trabzon
ta: ட்ராப்ஃஜன்

note: A city in Turkey
en: Van
ta: வான்

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
ta: அஸ்காபாத்

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
ta: புனாஃபுடி

note: A city in Uganda
en: Arua
ta: அருவா

note: A city in Uganda
en: Entebbe
ta: என்டெப்பே

note: A city in Uganda
en: Kabale
ta: காபேலே

note: The capital of Uganda
en: Kampala
ta: கம்பாலா

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
ta: போரிஸ்பில்

note: A city in Ukraine
en: Chagor
ta: ஷகார்

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
ta: நிப்ரோபெட்ரோவஸ்க்

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
ta: டொனெஸ்க்

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
ta: ஹோஸ்டோமெல்

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
ta: இவானோ-ஃப்ராங்கிவ்ஸ்க்

note: A city in Ukraine
en: Kharkiv
ta: கஹார்க்வ்

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the traditional English name. The local name in Ukrainian is "Kyyiv".
en: Kiev
ta: கிவ்

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
ta: க்ரைவி ரி

note: A city in Ukraine
en: L'viv
ta: ல'வைவ்

note: A city in Ukraine
en: Mokroye
ta: மோக்ரொய்

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
ta: மைகோலாயிவ்

note: A city in Ukraine
en: Odesa
ta: ஓடென்ஸா

note: A city in Ukraine
en: Rivne
ta: ரிவ்னீ

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
ta: சிம்ஃபெரோபோல்

note: A city in Ukraine
en: Telichka
ta: டெலிச்கா

note: A city in Ukraine
en: Uzhhorod
ta: உஹ்ஹோரோட்

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
ta: அபுதாபி

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
ta: அல் ஐன்

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
ta: அல் ப்யூஜைரா

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
ta: துபாய்

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
ta: ராஸ் அல் க்கேமாஹ்

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
ta: ஷர்ஜா

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
ta: அபெர்டீன்

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
ta: பெல்ஃபாஸ்ட்

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Benson
ta: பென்சன்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Biggin Hill
ta: பிக்கின் ஹில்

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
ta: பிர்மிங்ஹாம்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
ta: ப்ளாக்பூல்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Boscombe
ta: போஸ்கோம்பி

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bournemouth
ta: போர்னிமௌத்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
ta: ப்ரிஸ்டல்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
ta: ப்ரிஸ் நார்டன்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Butes
ta: ப்யூட்ஸ்

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
ta: கேம்பிரிட்ஜ்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
ta: கேப்பெல்டவுன்

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
ta: கார்டிஃப்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
ta: கார்லிஸ்லி

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Castle Donington
ta: கேஸல் டானிங்டன்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Church Fenton
ta: சர்ச் பென்டன்

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Coningsby
ta: காங்ஸ்பபை

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cottesmore
ta: காட்டேமோர்

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
ta: கான்வென்டிரி

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Cranfield
ta: க்ரான்ஃபீல்ட்

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Cranwell
ta: க்ரேன்வெல்

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Dishforth
ta: டிஷ்ஃபோர்த்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
ta: டண்டீ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
ta: எடின்பர்க்

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
ta: எகிலின்டன்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
ta: எக்ஸ்டெர்

note: A city in the United Kingdom
en: Fairford
ta: ஃபேஃர்போர்ட்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
ta: ஃபார்ன்போரோஹ்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Filton
ta: ஃபில்டன்

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
ta: கால்ஸ்கௌ

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
ta: க்ராமிஸ்டேல்

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
ta: ஹாவார்டன்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
ta: ஹெல்ஸ்டன்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
ta: ஹ்யூ டவுன்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
ta: இன்வெர்னெஸ்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
ta: கில்மோலாக்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
ta: கின்லாஸ்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
ta: கின்த்ரா

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
ta: கிர்க்வால்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Kirmington
ta: கிர்மிங்டன்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lakenheath
ta: லேகன் ஹீத்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
ta: லீட்ஸ்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeming Bar
ta: லீமிங் பார்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
ta: லியூசார்ஸ்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Linton upon Ouse
ta: லின்டன் அபான் ஓயூஸ்

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
ta: லிவர்பூல்

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
ta: லண்டன்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
ta: லூசிமௌத்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Luton
ta: லுடன்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Lydd
ta: லிட்ட்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Lyneham
ta: லைனிஹாம்

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
ta: மான்செஸ்டர்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Manston
ta: மான்ஸ்டன்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Marham
ta: மார்ஹாம்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
ta: மிடில் வாலோப்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Mildenhall
ta: மிடென்ஹால்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Mossbank
ta: மோஸ் பாங்க்

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
ta: நியூகாஸ்சில்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Northolt
ta: நார்த்ஹோல்ட்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Norwich
ta: நார்விச்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Odiham
ta: ஓடிஹாம்

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
ta: பெம்ப்ரே

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
ta: ப்ளைமௌத்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
ta: ப்ரெஸ்ட்விக்

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
ta: செய்ன்ட் அதென்

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Shawbury
ta: ஷபெரி

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Shoreham-by-Sea
ta: ஷொர்ஹாம் - பை- சீ

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
ta: சௌதம்டன்

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southend
ta: சௌதென்ட்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Stansted Mountfitchet
ta: ஸ்டான்ஸ்டெட் மவுண்ட்ஃபிட்செட்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Staverton
ta: ஸ்டாவர்டன்

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
ta: ஸ்டாக்டன்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
ta: ஸ்ரோர்னொவே

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Sumburgh
ta: சம்பர்க்

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Topcliffe
ta: டாப்க்ளிஃப்

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
ta: வாலி

note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Waddington
ta: வாடிங்டன்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wainfleet
ta: வேய்ன்ஃப்ளீட்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wattisham
ta: வாடிஸ்ஹாம்

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
ta: விக்

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Wittering
ta: விட்டெரிங்

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Yeovilton
ta: யியோவில்டன்

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
ta: அபெர்டீன்

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
ta: அப்லென்

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
ta: அபிங்டான்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
ta: அடா

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
ta: அடாக்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Adamsville
ta: ஆதம்ஸ்வில்லி

note: A city in Michigan in the United States
en: Adrian
ta: அட்ரெயன்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Ahoskie
ta: அசோகையி

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
ta: ஐன்ஸ்வொர்த்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Aitkin
ta: ஐட்கின்

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
ta: அக்ரோன்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
ta: அக்ரோன்

note: A city in Alabama in the United States
en: Alabaster
ta: அலபஸ்டர்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
ta: அலமொகொர்டோ

note: A city in Colorado in the United States
en: Alamosa
ta: அல்மோசா

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
ta: அல்பேனி

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
ta: அல்பேனி

note: A city in North Carolina in the United States
en: Albemarle
ta: அல்பிமர்ல்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Albert Lea
ta: அல்பெர் லே

note: A city in Alabama in the United States
en: Albertville
ta: அல்பர்வில்லா

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
ta: அல்பிஆன்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
ta: அல்புக்யூர்யூ

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
ta: அலெக்ஸ்சான்டர் சிட்டி

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
ta: அலெக்ஸ்சான்டிரியா

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
ta: அலெக்ஸ்சான்டிரியா

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
ta: அலெக்ஸ்சான்டிரியா

note: A city in Texas in the United States
en: Alice
ta: அலைஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
ta: அலென்டௌன்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
ta: அலைன்ஸ்

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
ta: அல்மா

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
ta: அல்மா

note: A city in Michigan in the United States
en: Alpena
ta: அல்பெனா

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
ta: அல்பைன்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
ta: அல்பைன்

note: A city in Illinois in the United States
en: Alton
ta: அல்டோன்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
ta: அல்டூனா

note: A city in California in the United States
en: Alturas
ta: அல்டுராஸ்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Altus
ta: அல்டுஸ்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Alva
ta: அல்வா

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
ta: அமரிலோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
ta: அம்ப்லெர்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Amelia
ta: அமெலியா

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
ta: அமெஸ்

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
ta: அனஹெய்ம்

note: A city in Alaska in the United States
en: Anaktuvuk Pass
ta: அகக்டுவுக் பாஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
ta: அன்கோர்ஜ்

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
ta: அன்டலூஸ்யா

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
ta: அன்டர்சன்

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
ta: அன்டர்சன்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Andover
ta: அன்டோவெர்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Andrews
ta: ஆன்ட்ரூஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Angle Inlet
ta: ஆங்கிள்  இன்லெட்

note: A city in Texas in the United States
en: Angleton
ta: ஏன்ஜல்டன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Angoon
ta: அங்கோன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Aniak
ta: அனியாக்

note: A city in Iowa in the United States
en: Ankeny
ta: அங்கெனி

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
ta: ஆன் ஆர்போர்

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
ta: அன்னபோலிஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Annette
ta: அனேடி

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
ta: ஆனிஸ்டோன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Antigo
ta: ஆன்டிகோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Anvik
ta: அன்விக்

note: A city in Florida in the United States
en: Apalachicola
ta: அபாலாசிகோலா

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
ta: ஆப்பில்டன்

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
ta: ஆப்பில்டன்

note: A city in California in the United States
en: Arcata
ta: அர்கட்டா

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
ta: ஆர்டிக் வில்லேஜ்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
ta: அர்ட்மோர்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
ta: அர்கடெல்பியா

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
ta: அர்லிங்டன்

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
ta: அர்லிங்டன்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Artesia
ta: அர்டேஸியா

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
ta: அர்வாடா

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheboro
ta: அஷ்போரோ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
ta: அஷ்வில்லி

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
ta: அஷ்லான்ட்

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
ta: அஷ்லான்ட்

note: A city in Ohio in the United States
en: Ashtabula
ta: அஷ்டபுலா

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
ta: ஆஸ்பென்

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
ta: அஸ்டோரியா

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
ta: ஏதென்ஸ்

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
ta: அட்லாண்டா

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
ta: அட்லாண்டிக்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
ta: அட்லாண்டிக் நகரம்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Atoka
ta: அடோகா

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
ta: ஔபர்ன்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
ta: ஔபர்ன்

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
ta: ஔபர்ன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Audubon
ta: அவ்டுபோன்

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
ta: அகஸ்டா

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
ta: அகஸ்டா

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
ta: அரோரா

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
ta: அரோரா

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
ta: அரோரா

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
ta: அரோரா

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
ta: அஸ்டின்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
ta: அஸ்டின்

note: A city in California in the United States
en: Avalon
ta: அவலோன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Bad Axe
ta: பேட் அக்ஸ்

note: A city in Georgia in the United States
en: Bainbridge
ta: பெயின்ப்ரிட்ஜ்

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
ta: பாகர்

note: A city in Oregon in the United States
en: Baker City
ta: பாகெர் நகரம்

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
ta: பாகெர்ஸ்ஃபீல்டு

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
ta: பால்டிமோர்

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
ta: பங்கோர்

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
ta: பார் ஹார்பர்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
ta: பார்போ

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
ta: பார்ரி

note: A city in Georgia in the United States
en: Barretts
ta: பாரெட்ஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
ta: பார்ரோ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
ta: பார்ட்லெஸ்வில்லா

note: A city in Florida in the United States
en: Bartow
ta: பார்டௌ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Batesville
ta: பாடெஸ்வில்லா

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
ta: பாடன் ரோக்

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
ta: பாட்டல் க்ரீக்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Baudette
ta: பௌடெட்டி

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
ta: பே சிட்டி

note: A city in Nebraska in the United States
en: Beatrice
ta: பீட்ரைஸ்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
ta: பேஃபோர்ட்

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
ta: பேஃபோர்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
ta: பியோமௌன்ட்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Beaver Falls
ta: பியோவெர் ஃபால்ஸ்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
ta: பெக்லே

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
ta: பெட்ஃபோர்ட்

note: A city in Michigan in the United States
en: Bellaire
ta: பெல்லாரே

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
ta: பெலிவில்லா

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
ta: பெல்லெவுயி

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
ta: பெலிங்காம்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Belmar
ta: பெல்மர்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bemidji
ta: பெமிட்ஜி

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
ta: பெனிங்டன்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Benson
ta: பென்சன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Benton Harbor
ta: பென்டன் ஹார்பர்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Bentonville
ta: பென்டன்வில்லா

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
ta: பெக்ர்லே

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
ta: பெர்லின்

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
ta: பெத்தல்

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
ta: பெட்டெல்ஸ்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Beverly
ta: பெவெர்லி

note: A city in Wyoming in the United States
en: Big Piney
ta: பிக் பினெய்

note: A city in Michigan in the United States
en: Big Rapids
ta: பிக் ராபிட்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Big Spring
ta: பிக் ஸ்பிரிங்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Bigfork
ta: பிக்ஃபோர்க்

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
ta: பில்லிங்ஸ்

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
ta: பிலொக்சி

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
ta: பிங்ஹாம்டோன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Birchwood
ta: பிர்ச்வுட்

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
ta: பிர்மிங்ஹாம்

note: A city in California in the United States
en: Bishop
ta: பிஷப்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
ta: பிஸ்மார்க்

note: A city in Montana in the United States
en: Black Eagle
ta: ப்ளாக் ஈகிள்

note: A city in New York in the United States
en: Black River
ta: ப்ளாக்  ரிவர்

note: A city in Virginia in the United States
en: Blacksburg
ta: ப்ளாக்பெர்க்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
ta: ப்ளோமிங்டன்

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
ta: ப்ளோமிங்டன்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
ta: ஃப்ளூஃபீல்ட்

note: A city in California in the United States
en: Blythe
ta: ப்ளைத்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Blytheville
ta: ப்லைதிவில்லே

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
ta: போகா ராடன்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Bogue
ta: போக்

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
ta: போயஸ்

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
ta: பூனி

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
ta: பூனி

note: A city in Louisiana in the United States
en: Boothville
ta: போத்வில்லா

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
ta: போர்டெக்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Borger
ta: போர்கெர்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
ta: போஸ்கோபெல்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
ta: போஸ்டன்

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
ta: பௌலிங் க்ரீன்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
ta: போமன்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Box Elder
ta: பாக்ஸ் எல்டெர்

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
ta: போஸ்மென்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
ta: பார்ட்ஃபோர்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Brady
ta: பிராடி

note: A city in Minnesota in the United States
en: Brainerd
ta: ப்ரெய்நெர்ட்

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
ta: பெர்மெர்டன்

note: A city in Texas in the United States
en: Brenham
ta: பெலிங்காம்

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
ta: ப்ரிட்ஜ்போர்ட்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Broken Bow
ta: ப்ரோக்கன் பௌ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
ta: ப்ரோகிங்ஸ்

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
ta: ப்ரோகிங்ஸ்

note: A city in Florida in the United States
en: Brooksville
ta: ப்ரூக்ஸ்வில்லா

note: A city in Colorado in the United States
en: Broomfield
ta: ப்ரூம்ஃபீல்ட்

note: A city in Montana in the United States
en: Browning
ta: ப்ரௌனிங்ங்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
ta: ப்ரௌன்வில்லா

note: A city in Texas in the United States
en: Brownwood
ta: ப்ரௌன்வுட்

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
ta: ப்ரன்ஸ்விக்

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
ta: ப்ரன்ஸ்விக்

note: A city in Utah in the United States
en: Bryce Canyon
ta: ப்ரைஸ் கன்யான்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Buckhannon
ta: பௌக்ஹானான்

note: A city in Alaska in the United States
en: Buckland
ta: பக்லான்ட்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
ta: பெஃபல்லோ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
ta: பெஃபல்லோ

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
ta: பெஃபல்லோ

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
ta: பெஃபல்லோ

note: A city in Arizona in the United States
en: Bullhead City
ta: புல்ஹெட் சிட்டி

note: A city in California in the United States
en: Burbank
ta: பர்பாங்க்

note: A city in Idaho in the United States
en: Burley
ta: பர்லே

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
ta: பர்லிங்டன்

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
ta: பர்லிங்டன்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
ta: பர்லிங்டன்

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
ta: பர்லிங்டன்

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
ta: பர்லிங்டன்

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
ta: பர்லிங்டன்

note: A city in Texas in the United States
en: Burnet
ta: பர்நெட்

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
ta: பர்நெஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Butler
ta: பட்லர்

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
ta: புட்டி

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
ta: காடிலாக்

note: A city in Illinois in the United States
en: Cahokia
ta: கஹோகியா

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
ta: கெய்ரோ

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
ta: க்ளாட்வெல்

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
ta: க்ளாட்வெல்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
ta: க்ளாட்வெல்

note: A city in California in the United States
en: Camarillo
ta: கமாரிலோ

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
ta: கேம்பிரிட்ஜ்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
ta: கேம்பிரிட்ஜ்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
ta: கேம்டன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
ta: கேம்ப் டக்லஸ்

note: A city in Maryland in the United States
en: Camp Springs
ta: கேம்ப் ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in California in the United States
en: Campo
ta: காம்ப்போ

note: A city in Texas in the United States
en: Canadian
ta: கனடியன்

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
ta: கேன்டன்

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
ta: கேப் கெனவெரல்

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
ta: கேப் கோரல்

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
ta: கேப் க்ரார்டௌ

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
ta: கார்பொன்டெல்

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
ta: கார்டிஃப்

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
ta: காரிபௌ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
ta: கார்ல்ஸ்பாட்

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
ta: கார்ல்ஸ்பாட்

note: A city in Illinois in the United States
en: Carmi
ta: கார்மி

note: A city in Michigan in the United States
en: Caro
ta: கரோ

note: A city in Iowa in the United States
en: Carroll
ta: காரோல்

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
ta: காரோல்டன்

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
ta: கார்டெர்ஸ்வில்லா

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
ta: காஸா க்ரான்ட்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
ta: காஸ்பெர்

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
ta: சிடார் நகரம்

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
ta: சிடார் ராப்பிட்ஸ்

note: A city in Illinois in the United States
en: Centralia
ta: சென்ட்ரலியா

note: A city in Nebraska in the United States
en: Chadron
ta: சாட்ரோன்

note: A city in Idaho in the United States
en: Challis
ta: சாலிஸ்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Chama
ta: சமா

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
ta: சாம்பெர்லென்

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
ta: சாம்பியன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Chandalar
ta: சான்ட்லெர்

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
ta: சான்டலெ ர்

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
ta: சான்டலெ ர்

note: A city in Kansas in the United States
en: Chanute
ta: சான்ட்டி

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
ta: செப்பல் ஹில்

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
ta: சாரிடன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Charles City
ta: சார்லஸ் நகரம்

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
ta: சார்லஸ்டன்

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
ta: சார்லஸ்டன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
ta: சார்லெவோக்ஸ்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
ta: சார்ல்லோடி

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
ta: சார்ல்லோடி

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
ta: சார்லோடெஸ்வில்லா

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chatham
ta: சாதாம்

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
ta: சாடனோங்கா

note: A city in Michigan in the United States
en: Cheboygan
ta: கெய்போய்கான்

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
ta: செரோகீ

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
ta: கெக்சாபீக்

note: A city in Missouri in the United States
en: Chesterfield
ta: செஸ்டர்ஃபீல்ட்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
ta: சென்யென்னி

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
ta: சிகாகோ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chickasha
ta: சிக்க்ஷா

note: A city in California in the United States
en: Chico
ta: சிக்கோ

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Chicopee Falls
ta: சிக்கோபீ ஃபால்ஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
ta: சிங்னிக்

note: A city in Texas in the United States
en: Childress
ta: சில்ட்ரெஸ்

note: A city in Arizona in the United States
en: Childs
ta: சில்ட்ஸ்

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
ta: சிலிகோத்

note: A city in California in the United States
en: China Lake
ta: சீனா லேக்

note: A city in Virginia in the United States
en: Chincoteague
ta: சின்கோடீக்

note: A city in California in the United States
en: Chino
ta: சினோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Chisana
ta: சிஸானா

note: A city in Alaska in the United States
en: Chistochina
ta: சிஸ்டொசினா

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
ta: சுலா விஸ்டா

note: A city in Alaska in the United States
en: Chulitna
ta: சுலிட்னா

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
ta: சின்சினாடி

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Claremore
ta: காரெமோர்

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarinda
ta: க்லாரின்டா

note: A city in Iowa in the United States
en: Clarion
ta: க்ளாரியான்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
ta: க்ளார்க்பெர்க்

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
ta: க்ளார்க்ஸ்வில்லா

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
ta: க்ளார்க்ஸ்வில்லா

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clayton
ta: க்ளேடன்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Clearfield
ta: க்ளியர்ஃபீல்ட்

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
ta: க்ளியர்வாட்டர்

note: A city in South Carolina in the United States
en: Clemson
ta: க்லெம்ஸன்

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
ta: க்ளெவ்லான்ட்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clines Corners
ta: சிலினெஸ் கார்னெர்ஸ்

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
ta: க்ளின்டன்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
ta: க்ளின்டன்

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
ta: க்ளின்டன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Clintonville
ta: க்லின்டன்வில்லா

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cloquet
ta: க்லோவெட்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
ta: க்ளீவிஸ்

note: A city in Florida in the United States
en: Cocoa
ta: கோகோ

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
ta: கொடி

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
ta: கோயுர் டி'அலெனி

note: A city in Kansas in the United States
en: Coffeyville
ta: கோச்ஃபெவில்லா

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
ta: க்கோல்ட் பே

note: A city in Michigan in the United States
en: Coldwater
ta: கோல்ட்வாட்டர்டர்

note: A city in Texas in the United States
en: College Station
ta: காலெஜ் ஸ்டேஷன்

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
ta: கொலொராடோ ஸ்ப்ரிங்ஸ்

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
ta: கொலம்பியா

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
ta: கொலம்பியா

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
ta: கொலம்பஸ்

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
ta: கொலம்பஸ்

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
ta: கொலம்பஸ்

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
ta: கொலம்பஸ்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
ta: கொலம்பஸ்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
ta: கான்கோர்ட்

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
ta: கான்கோர்ட்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
ta: கான்கோர்ட்

note: A city in Kansas in the United States
en: Concordia
ta: கான்கோர்டியா

note: A city in Texas in the United States
en: Conroe
ta: கான்ரோ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Cook
ta: கூக்

note: A city in Michigan in the United States
en: Copper Harbor
ta: காப்பர் ஹார்பர்

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
ta: கோர்டோவா

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Corona
ta: கோரோனா

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Corona
ta: கோரோனா

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
ta: காோர்பஸ் க்ரிஸ்டி

note: A city in Texas in the United States
en: Corsicana
ta: கோர்சிகானா

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
ta: கோர்ட்ஸ்

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
ta: கொர்வாலிஸ்

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
ta: கோஸ்டா மெஸா

note: A city in Texas in the United States
en: Cotulla
ta: காட்டுல்லா

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
ta: கௌன்சில் ப்லஃப்

note: A city in Colorado in the United States
en: Craig
ta: க்ராக்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
ta: கார்னே லேக்

note: A city in California in the United States
en: Crescent City
ta: க்ரெஸன்ட் சிட்டி

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Creston
ta: க்ரெஸ்டன்

note: A city in Florida in the United States
en: Crestview
ta: க்ரெஸ்வியூ

note: A city in Texas in the United States
en: Crockett
ta: க்ரோகெட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crookston
ta: க்ரெஸ்டன்

note: A city in Florida in the United States
en: Cross City
ta: க்ராஸ் சிட்டி

note: A city in Tennessee in the United States
en: Crossville
ta: க்ராஸ்வில்லா

note: A city in Alabama in the United States
en: Cullman
ta: குல்மான்

note: A city in Virginia in the United States
en: Culpeper
ta: குல்பெபெர்

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
ta: கம்பர்லான்ட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Currituck
ta: கர்ரிடக்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
ta: குஷிங்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Custer
ta: கஸ்டெர்

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
ta: கட் பாங்க்

note: A city in California in the United States
en: Daggett
ta: டாகெட்

note: A city in Alabama in the United States
en: Daleville
ta: டால்வில்லி

note: A city in Texas in the United States
en: Dalhart
ta: டால்ஹார்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
ta: டல்லாஸ்

note: A city in Georgia in the United States
en: Dalton
ta: டால்டன்

note: A city in California in the United States
en: Daly City
ta: டேலி சிட்டி

note: A city in South Carolina in the United States
en: Dalzell
ta: டால்ஜெல்

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
ta: டான்பெரி

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
ta: டான்வில்லா

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
ta: டான்வில்லா

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
ta: டான்வில்லா

note: A city in South Carolina in the United States
en: Darlington
ta: டார்லிங்டன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
ta: டெவன்போர்ட்

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
ta: டயட்டன்

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
ta: டயடோனா பீச்

note: A city in Arkansas in the United States
en: De Queen
ta: டீ க்குயின்

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
ta: டீ கால்ப்

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
ta: டீ ரிடர்

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
ta: டெட் ஹார்ஸ்

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Decatur
ta: டெக்காடர்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
ta: டெக்காடர்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Decatur
ta: டெக்காடர்

note: A city in Iowa in the United States
en: Decorah
ta: டெகோராஹ்

note: A city in Washington in the United States
en: Deer Park
ta: டீர் பார்க்

note: A city in Ohio in the United States
en: Defiance
ta: டிஃபையான்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
ta: டெல் ரியோ

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
ta: டெல்டா

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
ta: டெல்டா ஜங்சன்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Deming
ta: டெமிங்

note: A city in Iowa in the United States
en: Denison
ta: டென்சன்

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
ta: டென்டன்

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
ta: டென்வெர்

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
ta: டெல் மொய்னெஸ்

note: A city in Florida in the United States
en: Destin
ta: டெஸ்டின்

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
ta: டெட்ராய்ட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Detroit Lakes
ta: டெட்ராய்ட் லேக்ஸ்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
ta: டெவில்ஸ் லேக்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
ta: டிக்கின்ஸன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
ta: டிலிங்ஹாம்

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
ta: டில்லான்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Dodge Center
ta: டோட்ஜ் சென்டர்

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
ta: டோக் சிட்டி

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
ta: டோதான்

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
ta: டக்லஸ்

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
ta: டக்லஸ்

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
ta: டக்லஸ்

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
ta: டோவர்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Doylestown
ta: டோயுலெஸ்டௌன்

note: A city in Montana in the United States
en: Drummond
ta: ட்ரமன்ட்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
ta: ட்ரைடென்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
ta: டு பாயஸ்

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
ta: டுப்ளின்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
ta: டுப்ளின்

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
ta: டுபுக்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
ta: டுலுத்

note: A city in Texas in the United States
en: Dumas
ta: டுமாஸ்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
ta: டுகேன்

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
ta: டுன்டிர்க்

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
ta: டுரங்கோ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Durant
ta: டுரன்ட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
ta: டர்ஹாம்

note: A city in Tennessee in the United States
en: Dyersburg
ta: டையர்ஸ்பர்க்

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
ta: கழுகு

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
ta: கழுகு

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
ta: ஈகள் ரிவர்

note: A city in New York in the United States
en: East Hampton
ta: கிழக்கு ஹாம்ப்டன்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: East Milton
ta: கிழக்கு மில்டன்

note: A city in Maryland in the United States
en: Easton
ta: ஈஸ்டோன்

note: A city in Washington in the United States
en: Eastsound
ta: ஈஸ்ட்ஸௌன்ட்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
ta: ஓ க்ளேயர்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Edenton
ta: எடென்டன்

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
ta: எடின்பர்க்

note: A city in California in the United States
en: Edwards
ta: எட்வர்ட்ஸ்

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
ta: எஃபில்ஹாம்

note: A city in Alaska in the United States
en: Egegik
ta: எஜிகிக்

note: A city in California in the United States
en: El Centro
ta: எல் சென்ட்ரோ

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
ta: எல் டோராடோ

note: A city in California in the United States
en: El Monte
ta: எல் மோன்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
ta: எல் பாசோ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: El Reno
ta: எல் ரெனோ

note: A city in Colorado in the United States
en: Elbert
ta: எல்பெர்ட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Elfin Cove
ta: எல்ஃபின் கோவ்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
ta: எலிசபத்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
ta: எலிசபத் சிட்டி

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
ta: எலிசபத்டௌன்

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
ta: எல்ஹார்ட்

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
ta: எல்ஹார்ட்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
ta: எல்கின்ஸ்

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
ta: எல்கோ

note: A city in Washington in the United States
en: Ellensburg
ta: எலன்ஸ்பர்க்

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
ta: எல்மிரா

note: A city in Kansas in the United States
en: Elwood
ta: எல்வுட்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Ely
ta: எலி

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Ely
ta: எலி

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
ta: எலிரியா

note: A city in California in the United States
en: Emigrant Gap
ta: எமிக்ரன்ட் கேப்

note: A city in Alaska in the United States
en: Emmonak
ta: எமொனாக்

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Emporia
ta: எம்போரியா

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Emporia
ta: எம்போரியா

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
ta: எனிட்

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
ta: எஃப்ரடா

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
ta: ஈரி

note: A city in North Carolina in the United States
en: Erwin
ta: எர்வின்

note: A city in Michigan in the United States
en: Escanaba
ta: எஸ்கனபா

note: A city in California in the United States
en: Escondido
ta: எஸ்கோன்டிடோ

note: A city in Iowa in the United States
en: Estherville
ta: எஸ்தெர்வில்லா

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
ta: யூஜியென்

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
ta: யுரேகா

note: A city in Alaska in the United States
en: Eureka Roadhouse
ta: யுரேகா ரோட் ஹவுஸ்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
ta: எவான்ஸ்டன்

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
ta: எவான்ஸ்வில்லா

note: A city in Minnesota in the United States
en: Eveleth
ta: லெவென்த்

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
ta: எவரெட்

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
ta: எவர்க்ரீன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
ta: ஃபையர் பேங்க்ஸ்

note: A city in Washington in the United States
en: Fairchild
ta: ஃபையர்சைல்ட்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
ta: ஃபையர்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
ta: ஃபையர்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
ta: ஃபையர்ஃபீல்ட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
ta: ஃபேர்மௌன்ட்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
ta: ஃபையத்

note: A city in Texas in the United States
en: Falfurrias
ta: ஃபேல்ஃபுரியா

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
ta: ஃபாலன்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Falls City
ta: ஃபால்ஸ் சிட்டி

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
ta: ஃபார்கோ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Faribault
ta: ஃபாரிபௌல்ட்

note: A city in New York in the United States
en: Farmingdale
ta: ஃப்பார்மிங்டேல்

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
ta: ஃபார்மிங்டன்

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
ta: ஃபார்மிங்டன்

note: A city in Virginia in the United States
en: Farmville
ta: ஃபார்ம்வில்லா

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
ta: ஃபயெடெவில்லே

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
ta: ஃபயெடெவில்லே

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fergus Falls
ta: ஃபெர்கஸ் ஃபால்ஸ்

note: A city in Ohio in the United States
en: Findlay
ta: ஃபின்ட்லே

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
ta: பிட்ச்பர்க்

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
ta: ஃலாக்ஸ்டாஃப்

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
ta: ஃபிளின்ட்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Flippin
ta: ஃபிலிபின்

note: A city in Illinois in the United States
en: Flora
ta: ஃப்ளோரா

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
ta: ஃப்ளோரன்ஸ்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
ta: ஃபாண்ட் டு லேக்

note: A city in California in the United States
en: Fontana
ta: ஃபோன்டானா

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
ta: ஃபோர்ட் பெனிங்

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
ta: ஃபோர்ட் கார்சன்

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
ta: ஃபோர்ட் காலின்ஸ்

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
ta: ஃபோர்ட் டோஜ்

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
ta: ஃபோர்ட் லாடெர்டேல்

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
ta: ஃபோர்ட் மேடிஸன்

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
ta: ஃபோர்ட் மைரெஸ்

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
ta: ஃபோர்ட் பேனீ

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Pierce
ta: ஃபோர்ட் பிர்சே

note: A city in Louisiana in the United States
en: Fort Polk
ta: ஃபோர்ட் போக்

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
ta: ஃபோர்ட் ஸ்மித்

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
ta: ஃபோர்ட்ஸ்டாக்டன்

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Walton Beach
ta: ஃபோர்ட் வால்டன் பீச்

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
ta: ஃபோர்ட் வேய்ன்

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
ta: ஃபோர்ட் வொர்த்

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
ta: ஃபோர்ட் யூகான்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fosston
ta: ஃபோஸ்டன்

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
ta: ஃப்ராங்ஃபர்ட்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
ta: ஃப்ராங்ஃபர்ட்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
ta: ஃப்ராங்லின்

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
ta: ஃப்ராங்லின்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
ta: ஃப்ராங்லின்

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
ta: ப்ரெட்ரிக்டன்

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
ta: ப்ரெட்ரிக்டன்

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
ta: ப்ரெட்ரிக்ஸ்பர்க்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
ta: ஃப்ரீ ஃபோர்ட்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
ta: ஃபெர்மாண்ட்

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
ta: ஃபெர்மாண்ட்

note: A city in Maine in the United States
en: Frenchville
ta: ப்ரெஞ்வில்லா

note: A city in California in the United States
en: Fresno
ta: ப்ரெஸ்னோ

note: A city in Washington in the United States
en: Friday Harbor
ta: ப்ரைடே ஹார்பார்

note: A city in Maine in the United States
en: Fryeburg
ta: ப்ரையர்பர்க்

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
ta: ஃபுலர்டன்

note: A city in New York in the United States
en: Fulton
ta: ஃபுல்டன்

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
ta: காட்ஸ்டென்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Gage
ta: காஜ்

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
ta: கைனெஸ்வில்லா

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
ta: கைனெஸ்வில்லா

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
ta: கைனெஸ்வில்லா

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
ta: கலெனா

note: A city in Illinois in the United States
en: Galesburg
ta: கலீஸ்பெர்க்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Galliano
ta: கலிலியானோ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
ta: கால்ப்

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
ta: கால்வெஸ்டன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Gambell
ta: காம்பெல்

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
ta: கார்டன் சிட்டி

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
ta: கார்டன் சிட்டி

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
ta: கார்டன் க்ரோவ்

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
ta: கார்லாண்ட்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
ta: காரிஸன்

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
ta: காரே

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
ta: காஸ்டோனியா

note: A city in Texas in the United States
en: Gatesville
ta: கேட்ஸ்வில்லா

note: A city in Michigan in the United States
en: Gaylord
ta: கேலார்ட்

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
ta: ஜார்ஜ் டௌன்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
ta: ஜார்ஜ் டௌன்

note: A city in Texas in the United States
en: Giddings
ta: ஜிட்டிங்டன்

note: A city in Arizona in the United States
en: Gilbert
ta: ஜில்பெர்ட்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
ta: ஜில்லெட்

note: A city in Texas in the United States
en: Gilmer
ta: ஜில்மெர்

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
ta: கால்ஸ்கௌ

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
ta: கால்ஸ்கௌ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glencoe
ta: க்லென்சோய்

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
ta: க்லென்டைவ்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
ta: க்லென்டைவ்

note: A city in Montana in the United States
en: Glendive
ta: க்லென்டைவ்

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
ta: க்லென்ஸ் ஃபாள்ஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
ta: க்லென்வுட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
ta: கோல்ட்ஸ்போரோ

note: A city in Kansas in the United States
en: Goodland
ta: குட்லாண்ட்

note: A city in Arizona in the United States
en: Goodyear
ta: குட்இயர்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Goosport
ta: கூஸ்போர்ட்

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
ta: கோர்ஹாம்

note: A city in Indiana in the United States
en: Goshen
ta: கோஸ்ஹென்

note: A city in Illinois in the United States
en: Grafton
ta: க்ராஃப்டோன்

note: A city in Texas in the United States
en: Graham
ta: க்ராஹாம்

note: A city in Texas in the United States
en: Granbury
ta: க்ரான்பரி

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
ta: க்ரான்ட் கன்யன்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
ta: க்ரான்ட் ஃபோர்க்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
ta: க்ரான் தீவு

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
ta: க்ரான் தீவு

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
ta: க்ரான்ட் ஜங்சன்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Marais
ta: க்ரான்ட் மாராய்

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
ta: க்ரான்ச் ப்ராரெய்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
ta: க்ரான்ட் ராபிட்ஸ்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
ta: க்ரான்ட் ராபிட்ஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
ta: க்ரானைட் ஃபால்ஸ்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Grants
ta: க்ரான்ஸ்

note: A city in Michigan in the United States
en: Grayling
ta: க்ரேலிங்

note: A city in Kansas in the United States
en: Great Bend
ta: க்ரேட் பென்ட்

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
ta: க்ரேட் ஃபால்ஸ்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
ta: க்ரீன் பே

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
ta: க்ரீன்ஸ்பொரோ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
ta: க்ரீன்ஸ்பொரோ

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
ta: க்ரீன்வில்லா

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
ta: க்ரீன்வில்லா

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
ta: க்ரீன்வில்லா

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
ta: க்ரீன்வில்லா

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
ta: க்ரீன்வுட்

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
ta: க்ரீன்வுட்

note: A city in South Carolina in the United States
en: Greer
ta: க்ரீர்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Greybull
ta: க்ரேபால்

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
ta: க்ரோடோன்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Grove
ta: க்ரோஸடோ

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
ta: கல்ப்ஃபோர்ட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
ta: குல்கானா

note: A city in Colorado in the United States
en: Gunnison
ta: குனிசன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Gustavus
ta: குஸ்டவ்ஸ்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
ta: குத்ரே

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guymon
ta: குய்மான்

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
ta: ஹாகெர்டௌன்

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
ta: ஹெயிலி

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
ta: ஹைன்ஸ்

note: A city in Alabama in the United States
en: Haleyville
ta: ஹெலிவில்லி

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hallock
ta: ஹாலாக்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
ta: ஹாமில்டன்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
ta: ஹம்மோன்ட்

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
ta: ஹாம்ப்டன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
ta: ஹான்காக்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hanford
ta: ஹன்ஃபோர்ட்

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Hanford
ta: ஹன்ஃபோர்ட்

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
ta: ஹங்ஸ்வில்லா

note: A city in Michigan in the United States
en: Harbor Springs
ta: ஹார்பர் ஸ்பிரிங்

note: A city in Iowa in the United States
en: Harlan
ta: ஹர்லான்

note: A city in Texas in the United States
en: Harlingen
ta: ஹார்லிங்கென்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
ta: ஹைன்ஸ்பர்க்

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
ta: ஹைன்ஸ்பர்க்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
ta: ஹாரிசன்

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
ta: ஹார்ட்ஃபோர்ட்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
ta: ஹாஸ்டிங்ஸ்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hatteras
ta: ஹாட்ராஸ்

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
ta: ஹாடிஸ்பர்க்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Havelock
ta: ஹாவ்லாக்

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
ta: ஹாவ்ரெ

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
ta: ஹாவ்தோம்

note: A city in Colorado in the United States
en: Hayden
ta: ஹேடென்

note: A city in Kansas in the United States
en: Hays
ta: ஹேய்ஸ்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
ta: ஹேவார்ட்

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
ta: ஹேவார்ட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Healy
ta: ஹீலி

note: A city in Texas in the United States
en: Hearne
ta: ஹீர்னே

note: A city in Texas in the United States
en: Hebbronville
ta: ஹெப்ரோன்வில்லா

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Hebron
ta: ஹெப்ரோன்

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
ta: ஹெலினா

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
ta: ஹென்டர்சன்

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
ta: ஹென்டர்சன்

note: A city in Oregon in the United States
en: Hermiston
ta: ஹெர்மிஸ்டன்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Hettinger
ta: ஹெட்டிங்கர்

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
ta: ஹியாலீ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Hibbing
ta: ஹிப்பிங்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
ta: ஹிக்கரி

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hicks
ta: ஹிக்ஸ்

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
ta: ஹில் சிட்டி

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
ta: ஹில்ஸ்போரோ

note: A city in Michigan in the United States
en: Hillsdale
ta: ஹில்ஸ்டாலே

note: A city in Virginia in the United States
en: Hillsville
ta: ஹில்ஸ் வில்லா

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
ta: ஹிலோ

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
ta: ஹில்டன் ஹெட் தீவு

note: A city in Georgia in the United States
en: Hinesville
ta: ஹினெஸ்வில்லா

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
ta: ஹோபர்ட்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
ta: ஹோப்ஸ்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hoffman
ta: ஹாப்மென்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Holdrege
ta: ஹோல்ட்ரஜ்

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
ta: ஹாலந்து

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
ta: ஹாலிவுட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
ta: ஹோமர்

note: A city in Florida in the United States
en: Homestead
ta: ஹோம்ஸ்டெட்

note: A city in Texas in the United States
en: Hondo
ta: ஹோன்டோ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
ta: ஹொனோலுலு

note: A city in Alaska in the United States
en: Hoonah
ta: ஹோனாஹ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
ta: ஹோப்பர் பே

note: A city in Washington in the United States
en: Hoquiam
ta: ஹோகுயம்

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Hot Springs
ta: ஹாட் ஸ்பிரிங்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Hot Springs
ta: ஹாட் ஸ்பிரிங்

note: A city in Michigan in the United States
en: Houghton Lake
ta: ஹூடன் லேக்

note: A city in Maine in the United States
en: Houlton
ta: ஹூடன்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
ta: ஹூமா

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
ta: ஹூஸ்டன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Howell
ta: ஹௌவெல்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
ta: ஹன்டிங்டன்

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
ta: ஹன்டிங்டன் பீச்

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
ta: ஹன்ட்ஸ்வில்லே

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
ta: ஹன்ட்ஸ்வில்லே

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
ta: ஹுரான்

note: A city in Alaska in the United States
en: Huslia
ta: ஹுஸ்லியா

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
ta: ஹசின்சன்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
ta: ஹசின்சன்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Hyannis
ta: ஹயானிஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Hydaburg
ta: ஹைடன்பர்க்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Idabel
ta: இடாபெல்

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
ta: இதாஹோ ஃபால்ஸ்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Imperial
ta: இம்பீரியல்

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Imperial
ta: இம்பீரியல்

note: A city in California in the United States
en: Imperial Beach
ta: இம்பீரியல் பீச்

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
ta: குடியரசு

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
ta: இந்தியானா

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
ta: இந்தியானபாலிஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiantown
ta: இந்தியானாடவுன்

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
ta: இங்கிள்வுட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: International Falls
ta: இன்டெர்நேஷனல் ஃபால்ஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Inver Grove Heights
ta: இன்வர் க்ரோவ் ஹெய்ட்ஸ்

note: A city in California in the United States
en: Inyokern
ta: இன்யோகெர்ன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
ta: ஐவா சிட்டி

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
ta: அயன் மௌன்டன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Ironwood
ta: அயன்வூட்

note: A city in California in the United States
en: Irvine
ta: இர்வின்

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
ta: இர்விங்

note: A city in New York in the United States
en: Islip
ta: இஸ்லிப்

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
ta: இத்தாகா

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
ta: ஜாக்சன்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
ta: ஜாக்சன்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
ta: ஜாக்சன்

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
ta: ஜாக்சன்

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
ta: ஜாக்சன்

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
ta: ஜாக்சன்

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
ta: ஜாக்சன்மைக்கெல்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
ta: ஜாக்சன்மைக்கெல்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
ta: ஜாக்சன்மைக்கெல்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
ta: ஜாக்சன்மைக்கெல்

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Jaffrey
ta: ஜெஃப்ரி

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
ta: ஜெம்ஸ்டவுன்

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
ta: ஜெம்ஸ்டவுன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
ta: ஜேன்ஸ்வில்லா

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
ta: ஜாஸ்பெர்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Jefferson
ta: ஜெஃபர்சன்

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
ta: ஜெர்பெர்சன் சிட்டி

note: A city in Idaho in the United States
en: Jerome
ta: ஜெரோம்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
ta: ஜெர்சி சிட்டி

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
ta: ஜான்ஸ்டௌன்

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
ta: ஜுலியட்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
ta: ஜெனெஸ்போரோ

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
ta: ஜோப்லின்

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
ta: ஜோர்டான்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Juliustown
ta: ஜூலியஸ்டவுன்

note: A city in Texas in the United States
en: Junction
ta: ஜங்சன்

note: A city in Kansas in the United States
en: Junction City
ta: ஜங்சன் சிடி

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
ta: ஜுனீயு

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
ta: ஜுனீயு

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
ta: கஹுலுயி

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kailua
ta: கைலுவா

note: A city in Missouri in the United States
en: Kaiser
ta: கெய்சர்

note: A city in Alaska in the United States
en: Kake
ta: கேகி

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaktovik
ta: கட்கோவிக்

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
ta: கலமஸோ

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
ta: காலிஸ்பெல்

note: A city in Alaska in the United States
en: Kaltag
ta: கல்டாக்

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
ta: கங்காகே

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
ta: கன்ஸாஸ் சிட்டி

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
ta: கன்ஸாஸ் சிட்டி

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaumalapau
ta: கௌமலபா

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
ta: கவுனாககாய்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
ta: கெர்னே

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
ta: கீனீ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
ta: கெகாஹா

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
ta: கெல்ஸோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
ta: கெனைய்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kenansville
ta: கெனான்ஸ்வில்லா

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
ta: கெனொஷா

note: A city in Iowa in the United States
en: Keokuk
ta: கியோகுக்

note: A city in Texas in the United States
en: Kerrville
ta: கெர்வில்லா

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
ta: கெட்சிகன்

note: A city in Florida in the United States
en: Key West
ta: கே வெஸ்ட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kill Devil Hills
ta: கில் டெவில் ஹில்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Killeen
ta: கில்லென்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
ta: கிம்பால்

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
ta: கிங் சால்மன்

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
ta: கிங்மேன்

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
ta: கிங்ஸ்போர்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Kingsville
ta: கிங்ஸ்வில்லி

note: A city in Michigan in the United States
en: Kinross
ta: கின்ராஸ்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Kinston
ta: கிங்ஸ்டன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Kipnuk
ta: கிப்னக்

note: A city in Missouri in the United States
en: Kirksville
ta: கிர்க்ஸ்வில்லா

note: A city in Alaska in the United States
en: Kivalina
ta: கிவாலினா

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
ta: க்லாமத் ஃபால்ஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Klawock
ta: க்லாவாக்

note: A city in Missouri in the United States
en: Knob Noster
ta: நோப் நோஸ்டர்

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
ta: க்னாக்ஸ்வ ல்லி

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
ta: க்னாக்ஸ்வ ல்லி

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
ta: கோடையாக்

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
ta: கோகோமோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
ta: கோட்செபு

note: A city in Alaska in the United States
en: Koyuk
ta: கியோயுக்

note: A city in Alaska in the United States
en: Kustatan
ta: குஸ்டடன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
ta: லா க்ரோஸெ

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
ta: லா க்ரென்டி

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
ta: லா க்ரென்ஜி

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
ta: லா க்ரென்ஜி

note: A city in Colorado in the United States
en: La Junta
ta: லா ஜன்டா

note: A city in California in the United States
en: La Verne
ta: லா வெர்ன்

note: A city in Colorado in the United States
en: La Veta
ta: லா வெடா

note: A city in Illinois in the United States
en: Lacon
ta: லகோன்

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
ta: லகோனியா

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ladysmith
ta: லேடிஸ்மித்

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
ta: லாஃயெடீ

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
ta: லாஃயெடீ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lahaina
ta: லஹாய்னா

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
ta: லேக் சார்லஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
ta: லேக் மின்சுமினா

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
ta: லேக்லேன்ட்

note: A city in Utah in the United States
en: Lakeside
ta: லேக்சைட்

note: A city in Oregon in the United States
en: Lakeview
ta: லேக்வியூ

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
ta: லேக்வுட்

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
ta: லாமர்

note: A city in Michigan in the United States
en: Lambertville
ta: லம்பர்வில்லா

note: A city in Iowa in the United States
en: Lamoni
ta: லாமோனி

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
ta: லான்காஸ்டெர்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
ta: லான்காஸ்டெர்

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
ta: லான்காஸ்டெர்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
ta: லான்காஸ்டெர்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
ta: லான்ட் ஓ லேக்ஸ்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
ta: லான்டெர்

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
ta: லாங்சிங்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
ta: லாராமி

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
ta: லரெடோ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
ta: லாஸ் க்ருசெஸ்

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
ta: லாஸ் வெகாஸ்

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
ta: லாஸ் வெகாஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Latrobe
ta: லட்ரோப்

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
ta: லாரென்ஸ்

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
ta: லாரென்ஸ்

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Lawrenceville
ta: லாரன்ஸ்வில்லா

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lawrenceville
ta: லாரன்ஸ்வில்லா

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
ta: லாடன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Le Mars
ta: லே மார்ஸ்

note: A city in Colorado in the United States
en: Leadville
ta: லீட்வில்லா

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
ta: லெபனான்

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Leesburg
ta: லீஸ்பர்க்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Leesburg
ta: லீஸ்பர்க்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Leeville
ta: லீவில்லி

note: A city in California in the United States
en: Lemoore
ta: மெம்மோர்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
ta: லூவிஸ்பர்க்

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
ta: லூவிஸ்டன்

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
ta: லுவிஸ்டைன்

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
ta: லெக்சிங்டன்

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
ta: லெக்சிங்டன்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
ta: லெக்சிங்டன்

note: A city in Kansas in the United States
en: Liberal
ta: லிபெரல்

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
ta: லிஹு

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
ta: லிம்மா

note: A city in Alaska in the United States
en: Lime Village
ta: லைம் வில்லேஜ்

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
ta: லிமோன்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
ta: லின்கன்

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
ta: லின்கன்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Litchfield
ta: லிட்ச்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Litchfield
ta: லிட்ச்ஃபீல்ட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Little Falls
ta: லிட்டில் ஃபால்ஸ்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
ta: லிட்டில் ராக்

note: A city in California in the United States
en: Livermore
ta: லிவர்மோர்

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
ta: லிவிங்ஸ்டன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
ta: லிவோனியா

note: A city in Texas in the United States
en: Llano
ta: ல்லானோ

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
ta: லகோன்

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
ta: லோம்போக்

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
ta: லண்டன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Lone Rock
ta: லோன் ராக்

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
ta: லாங் பீச்

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
ta: லாங்வியூ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Longville
ta: லாங்வில்லா

note: A city in California in the United States
en: Los Alamitos
ta: லாஸ் அல்மெடாஸ்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
ta: லாஸ் அலமோஸ்

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
ta: லாஸ் ஏஞ்சல்ஸ்

note: A city in Virginia in the United States
en: Louisa
ta: லௌஸியா

note: A city in North Carolina in the United States
en: Louisburg
ta: லூவிஸ்பர்க்

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
ta: லூயிஸ் வில்லா

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
ta: லௌலாக்

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
ta: லௌவெல்

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
ta: லௌவெல்

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
ta: லப்பாக்

note: A city in Michigan in the United States
en: Ludington
ta: லுடிங்டன்

note: A city in Texas in the United States
en: Lufkin
ta: லுஃப்கின்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Lumberton
ta: லம்பர்டன்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Luverne
ta: லுவெர்ன்

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
ta: லய்ச்பர்க்

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
ta: மாகினாக் தீவு

note: A city in Illinois in the United States
en: Macomb
ta: மெக்கோம்ப்

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
ta: மாகோன்

note: A city in California in the United States
en: Madera
ta: மெடேரா

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
ta: மாடிசன்

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
ta: மாடிசன்

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
ta: மால்டா

note: A city in Virginia in the United States
en: Manassas
ta: மானஸாஸ்

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
ta: மான்செஸ்டர்

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
ta: மன்ஹாடன்

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistee
ta: மானிஸ்டீ

note: A city in Michigan in the United States
en: Manistique
ta: மானிஸ்க்வ்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
ta: மானிடோவோக்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mankato
ta: மான்காடோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Manley Hot Springs
ta: மான்லே  ஹாட் ஸ்பிரிங்

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
ta: மான்ஸ்ஃபீல்ட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Manteo
ta: மான்டியோ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Maple Lake
ta: மேப்லே ஏரி

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
ta: மரதான்

note: A city in Texas in the United States
en: Marfa
ta: மார்ஃபா

note: A city in Florida in the United States
en: Marianna
ta: மாரியானா

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
ta: மாரிட்டா

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
ta: மாரியான்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
ta: மாரியான்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
ta: மாரியான்

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
ta: மர்கெடா

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
ta: மார்ஷெல்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
ta: மார்ஷெல்

note: A city in Iowa in the United States
en: Marshalltown
ta: மார்ஷெல் டவுன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Marshfield
ta: மார்ஷெல்ஃபீல்ட்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
ta: மார்டின்ஸ்பர்க்

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
ta: மார்டின்ஸ்வில்லா

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Marysville
ta: மோரிஸ்வில்லா

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marysville
ta: மோரிஸ்வில்லா

note: A city in Michigan in the United States
en: Mason
ta: மாசன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
ta: மாசன் சிட்டி

note: A city in New York in the United States
en: Massena
ta: மஸாஸினா

note: A city in Illinois in the United States
en: Mattoon
ta: மடோன்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Maxton
ta: மாக்ஸ்டன்

note: A city in Florida in the United States
en: Mayport
ta: மேபோர்ட்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
ta: மெக்எலெஸ்டர்

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
ta: மெக்ஆலென்

note: A city in Idaho in the United States
en: McCall
ta: மெக்கால்

note: A city in Alaska in the United States
en: McCarthy
ta: மெக்காத்தி

note: A city in Mississippi in the United States
en: McComb
ta: மெக்கோப்

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
ta: மெக்குக்

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
ta: மெக்ராத்

note: A city in Minnesota in the United States
en: McGregor
ta: மெக் கிரெகோர்

note: A city in Alaska in the United States
en: McKinley Park
ta: மெக்கென்லே பார்க்

note: A city in Texas in the United States
en: McKinney
ta: மெக் கென்னே

note: A city in Oregon in the United States
en: McMinnville
ta: மெக்மிண்வில்லி

note: A city in Oregon in the United States
en: Meacham
ta: மியாசம்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Meadville
ta: மீட்வில்லா

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
ta: மெட்ஃபோர்ட்

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
ta: மெட்ஃபோர்ட்

note: A city in Kansas in the United States
en: Medicine Lodge
ta: மெடிசன் லாட்ஜ்

note: A city in Colorado in the United States
en: Meeker
ta: மீக்கர்

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
ta: மெகோர்யுக்

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
ta: மெல்பர்ன்

note: A city in Virginia in the United States
en: Melfa
ta: மெல்ஃபா

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
ta: மெம்ப்ஹிஸ்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
ta: மெனா

note: A city in Michigan in the United States
en: Menominee
ta: மெனோமினீ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Menomonie
ta: மெனோமோனீ

note: A city in California in the United States
en: Merced
ta: மெர்சிட்

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
ta: மெர்குரி

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
ta: மெரிடியன்

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
ta: மெரிடியன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Merrill
ta: மெர்ரில்

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
ta: மெசா

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
ta: மெஸ்க்யூட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Metlakatla
ta: மெட்லகட்லா

note: A city in Illinois in the United States
en: Metropolis
ta: மெட்ரோபோலிஸ்

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
ta: மியாமி

note: A city in Kentucky in the United States
en: Middlesboro
ta: மிடில்பரோ

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
ta: மிட்லாண்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Midlothian
ta: மிட்லோதியன்

note: A city in Montana in the United States
en: Miles City
ta: மைல்ஸ் சிட்டி

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
ta: மில்ஃபோர்ட்

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
ta: மில்ஏட்ச்வில்லா

note: A city in Tennessee in the United States
en: Millington
ta: மிலிங்டன்

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
ta: மிலினோகெட்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
ta: மில்வில்லா

note: A city in Florida in the United States
en: Milton
ta: மில்டன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
ta: மில்வாகீ

note: A city in Texas in the United States
en: Mineral Wells
ta: மினரல் வெல்ஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
ta: மின்னபோலிஸ்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
ta: மினோட்

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
ta: மிஸ்ஸௌலா

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
ta: மிட்செல்

note: A city in Utah in the United States
en: Moab
ta: மோப்

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
ta: மொபைல்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
ta: மோப்பிரிட்ஜ்

note: A city in California in the United States
en: Modesto
ta: மோடெஸ்டோ

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
ta: மோலைன்

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
ta: மோன்ரோ

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
ta: மோன்ரோ

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
ta: மோன்ரோ

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
ta: மோன்ரோ

note: A city in California in the United States
en: Montague
ta: மாடேகு

note: A city in New York in the United States
en: Montauk
ta: மோன்டௌக்

note: A city in California in the United States
en: Monterey
ta: மோன்ட்ரே

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
ta: மாண்டிவீடியோ

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
ta: மோன்ட்கோம்ரே

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
ta: மோன்ட்கோம்ரே

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
ta: மோன்டிசிலோ

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
ta: மோன்டிசிலோ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
ta: மோன்டிசிலோ

note: A city in Colorado in the United States
en: Montrose
ta: மோன்ட்ரோஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moorhead
ta: மூர்ஹெட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Moose Lake
ta: மூஸ் ஏரி

note: A city in Minnesota in the United States
en: Mora
ta: மோரா

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
ta: மார்கன்டௌன்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Moriarty
ta: மோரியாடி

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Morris
ta: மோரிஸ்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Morris
ta: மோரிஸ்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
ta: மோரிஸ்டௌன்

note: A city in Vermont in the United States
en: Morrisville
ta: மோரிஸ்வில்லா

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
ta: மாஸ்கோ

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
ta: மோஸஸ் லேக்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Mosinee
ta: மோஸினீ

note: A city in Georgia in the United States
en: Moultrie
ta: மௌல்ட்ரி

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
ta: மௌன்ட் ஏரி

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Carmel
ta: மௌன்ட் கார்மெல்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Mount Holly
ta: மௌன்ட் ஹோலி

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mount Ida
ta: மௌன்ட் இடா

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
ta: மௌன்ட் பிளஸ்ன்ட்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
ta: மௌன்ட் பிளஸ்ன்ட்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
ta: மௌன்ட் பிளஸ்ன்ட்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Mount Pocono
ta: மௌன்ட் பொகோனோ

note: A city in California in the United States
en: Mount Shasta
ta: மௌன்ட் ஸாஸ்தா

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
ta: மௌன்ட் வெரோன்

note: A city in California in the United States
en: Mount Wilson
ta: மௌன்ட் வில்சன்

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Mountain Home
ta: மௌன்டன் ஹோம்

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Mountain Home
ta: மௌன்டன் ஹோம்

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
ta: மௌன்டன் வியூ

note: A city in Kentucky in the United States
en: Muldraugh
ta: மல்ட்ராஹ்

note: A city in Idaho in the United States
en: Mullan
ta: முல்லன்

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
ta: முன்சி

note: A city in Michigan in the United States
en: Munising
ta: முனிசிங்

note: A city in Iowa in the United States
en: Muscatine
ta: மஸ்காடைன்

note: A city in Alabama in the United States
en: Muscle Shoals
ta: மஸ்ஸல் ஷோல்ஸ்

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
ta: மஸ்கெகோன்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
ta: மஸ்கோகி

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
ta: மைட்டல் பீச்

note: A city in Alaska in the United States
en: Nabesna
ta: நபிஸ்னா

note: A city in Texas in the United States
en: Nacogdoches
ta: நகோக்டோசெஸ்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Nantucket
ta: நான்டகெட்

note: A city in California in the United States
en: Napa
ta: நப்பா

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
ta: நேப்பர்வில்லி

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
ta: நாபெல்ஸ்

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
ta: நாஷாவா

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
ta: நாஷ்வில்லா

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
ta: நாட்செஸ்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Natchitoches
ta: நட்சிடோசிஸ்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Nebraska City
ta: நெப்ராஸ்கா நகரம்

note: A city in California in the United States
en: Needles
ta: நீடில்ஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
ta: நினானா

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
ta: நியூ பெட்ஃபோர்ட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: New Bern
ta: நியூ பெர்ன்

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
ta: நியூ பர்ன்ஃபெல்ஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
ta: நியூகாஸ்டெல்

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
ta: நியூ ஹெவன்

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
ta: நியூ லிபெரியா

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
ta: நியூ ஆர்லென்ஸ்

note: A city in Ohio in the United States
en: New Philadelphia
ta: நியூ பிலடெல்பியா

note: A city in Wisconsin in the United States
en: New Richmond
ta: நியூ ரிச்மான்ட்

note: A city in Florida in the United States
en: New Smyrna Beach
ta: நியூ ஸ்மைர்னா பீச்

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
ta: நியூ உம்

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
ta: நியூயார்க்

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
ta: நெவார்க்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
ta: நெவார்க்

note: A city in Michigan in the United States
en: Newberry
ta: நியூபெர்ரி

note: A city in New York in the United States
en: Newburgh
ta: நியூபர்ஹ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Newhalen
ta: நியூஹாலன்

note: A city in California in the United States
en: Newhall
ta: நியூஹால்

note: A city in Georgia in the United States
en: Newnan
ta: நியூநன்

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
ta: நியூபோர்ட்

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
ta: நியூபோர்ட்

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
ta: நியூபோர்ட்

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
ta: நியூபோர்ட் நியூஸ்

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
ta: நியூடன்

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
ta: நிகரா ஃபால்ஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Noatak
ta: நோடாக்

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
ta: நோகாலெஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
ta: நோம்

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
ta: நோர்போக்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
ta: நோர்போக்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
ta: நார்மன்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: North Adams
ta: வடக்குர்த் ஆடம்

note: A city in Oregon in the United States
en: North Bend
ta: வடக்கு பென்ட்

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
ta: வட லாஸ் வெகாஸ்

note: A city in South Carolina in the United States
en: North Myrtle Beach
ta: வடக்கு மிர்டில் பீச்

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
ta: வடக்கு ப்லாட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: North Wilkesboro
ta: வட வில்கிஸ்போரோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
ta: நார்த்வே

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
ta: நார்வாக்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Norwood
ta: நார்வுட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Nuiqsut
ta: நியூக்சூட்

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
ta: ஓ'நெயில்

note: A city in Washington in the United States
en: Oak Harbor
ta: ஓக் ஹார்பர்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
ta: ஓக் தீவு

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
ta: ஓக் ரிட்ஜ்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Oakdale
ta: ஓக்டேல்

note: A city in California in the United States
en: Oakland
ta: ஓக்லாண்ட்

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
ta: ஒகாலா

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
ta: ஓசியன் சிட்டி

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
ta: ஒஷன்சைட்

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
ta: ஓடேசா

note: A city in Iowa in the United States
en: Oelwein
ta: ஒஎல்வீன்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
ta: ஓகல்லாலா

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
ta: ஓங்டென்

note: A city in Florida in the United States
en: Okeechobee
ta: ஓகீசூபீ

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
ta: ஒகல்ஹாமா சிட்டி

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Okmulgee
ta: ஓக்முல்கீ

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
ta: ஓலாதே

note: A city in Mississippi in the United States
en: Olive Branch
ta: ஆலிவ் ப்ராஞ்ச்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Olivia
ta: ஒலிவியா

note: A city in Illinois in the United States
en: Olney
ta: ஓல்னி

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
ta: ஒலிம்பியா

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
ta: ஒமாஹா

note: A city in Washington in the United States
en: Omak
ta: ஓமார்க்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
ta: ஒனட்ரியோ

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
ta: ஒனட்ரியோ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
ta: ஆரஞ்சு

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
ta: ஆரஞ்சு

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
ta: ஆரஞ்சு

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
ta: ஆரஞ்சு

note: A city in Iowa in the United States
en: Orange City
ta: ஆரஞ்சு சிட்டி

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
ta: ஆரஞ்ச்பெர்க்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ord
ta: ஆர்ட்

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
ta: ஆர்லாண்டோ

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
ta: ஆர்மான்ட் பீச்

note: A city in California in the United States
en: Oroville
ta: ஓரோவில்லா

note: A city in Minnesota in the United States
en: Orr
ta: ஓர்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Ortonville
ta: ஓர்டன்வில்லா

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Osceola
ta: ஓஸிலா

note: A city in Michigan in the United States
en: Oscoda
ta: ஓஸ்கோடா

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
ta: ஓஷ்கோஷ்

note: A city in Iowa in the United States
en: Oskaloosa
ta: ஓஸ்காலோஸா

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
ta: ஓடும்வா

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
ta: ஓவர்லேன்ட் மத்திய பூங்கா

note: A city in Minnesota in the United States
en: Owatonna
ta: ஓவடோனா

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
ta: ஓவென்பொரொ

note: A city in Michigan in the United States
en: Owosso
ta: ஓவாஸோ

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
ta: ஆக்ஸ்போர்ட்

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
ta: ஆக்ஸ்போர்ட்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
ta: ஆக்ஸ்போர்ட்

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
ta: ஆக்ஸ்னார்ட்

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
ta: ஓஸார்க்

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
ta: படுசாஹ்

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
ta: பேஜ்

note: A city in Colorado in the United States
en: Pagosa Springs
ta: பேகோசா ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Palacios
ta: பலசிகாஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
ta: பாலஸ்தீனம்

note: A city in California in the United States
en: Palm Springs
ta: பால்ம் ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
ta: பாம்டேல்

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
ta: பால்மெர்

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
ta: பாலோ ஆல்டோ

note: A city in Texas in the United States
en: Pampa
ta: பாம்பா

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
ta: பனாமா சிட்டி

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
ta: பாரிஸ்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
ta: பாரிஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
ta: பார்க் ராப்பிட்ஸ்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
ta: பார்கெர்ஸ்பர்க்

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
ta: பார்ஸன்ஸ்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
ta: பசாடானா

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
ta: பசாடானா

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
ta: பாஸ்ககோலா

note: A city in Washington in the United States
en: Pasco
ta: பாஸ்கோ

note: A city in California in the United States
en: Paso Robles
ta: பாசோ ரோபெல்ஸ்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
ta: பேட்டெர்சன்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Patterson
ta: பட்டெர்சன்

note: A city in Maryland in the United States
en: Patuxent
ta: பட்டுஸன்ட்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Pauls Valley
ta: பால்ஸ் வேலி

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
ta: பாவ்டுகெட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Paxson
ta: பாக்ஸன்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Paynesville
ta: பெய்ன்ஸ்வில்லா

note: A city in Louisiana in the United States
en: Peason
ta: பீஸன்

note: A city in Texas in the United States
en: Pecos
ta: பிகோஸ்

note: A city in Iowa in the United States
en: Pella
ta: பில்லா

note: A city in Michigan in the United States
en: Pellston
ta: பால்ஸ்டன்

note: A city in Florida in the United States
en: Pembroke Pines
ta: பெம்ப்ரோக் பைன்ஸ்

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
ta: பென்டெல்டன்

note: A city in New York in the United States
en: Penn Yan
ta: பென் யான்

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
ta: பென்சகோலா

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
ta: பியோரியா

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
ta: பியோரியா

note: A city in Florida in the United States
en: Perry
ta: பெர்ரி

note: A city in Texas in the United States
en: Perryton
ta: பெர்ரிடன்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
ta: பெரு

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
ta: பெரு

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
ta: பீட்டர்ஸ்பர்க்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
ta: பீட்டர்ஸ்பர்க்

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
ta: பீட்டர்ஸ்பர்க்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
ta: பிலடெல்பியா

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
ta: பிலிப்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Phillips
ta: பிலிப்ஸ்

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
ta: ஃபோனிக்ஸ்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
ta: பியர்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
ta: பைன் ப்ளஃப்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pine Ridge
ta: பைன் ரிட்ஜ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pine River
ta: பைன் ஆறு

note: A city in Texas in the United States
en: Pine Springs
ta: பைன் ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Pinedale
ta: பைன்டேல்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Pinehurst
ta: பைன்ஹர்ஸ்ட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Pipestone
ta: பைப்ஸ்டோன்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
ta: பிட்ஸ்பர்க்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
ta: பிட்ஸ்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
ta: பிட்ஸ்ஃபீல்ட்

note: A city in Oregon in the United States
en: Placer
ta: ப்லேசர்

note: A city in Texas in the United States
en: Plainview
ta: பிளைன்வியூ

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
ta: ப்லேனோ

note: A city in Alaska in the United States
en: Platinum
ta: பிளாட்டினம்

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
ta: ப்ளாஸ்பர்க்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Plattsmouth
ta: ப்ளாட்ஸ்மௌத்

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
ta: ப்ளைமௌத்

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
ta: ப்ளைமௌத்

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
ta: பகடெல்லோ

note: A city in Virginia in the United States
en: Pohick
ta: போஹிக்

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
ta: பாயின்ட் ஹோப்

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Lay
ta: பாயின்ட் லே

note: A city in West Virginia in the United States
en: Point Pleasant
ta: பாயின்ட் ப்ளஸன்ட்

note: A city in California in the United States
en: Pomona
ta: பொமோனா

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
ta: போம்பனோ பீச்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
ta: போன்கா சிட்டி

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
ta: போன்டியாக்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
ta: போன்டியாக்

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
ta: போலார் ஃப்ளப்

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alexander
ta: போர்ட் அலெக்ஸான்டெர்

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Alsworth
ta: போர்ட் அல்ஸ்வொர்த்

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
ta: போர்ட் ஏஞ்சல்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Port Aransas
ta: போர்ட் அர்கன்ஸாஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Port Heiden
ta: போர்ட் ஹெடென்

note: A city in Michigan in the United States
en: Port Hope
ta: போர்ட் ஹோப்

note: A city in Texas in the United States
en: Port Isabel
ta: போர்ட் இஸபெல்

note: A city in Texas in the United States
en: Port Lavaca
ta: போர்ட் லவான்சா

note: A city in California in the United States
en: Porterville
ta: போர்டெர்வில்லா

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
ta: போர்ட்லாண்ட்

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
ta: போர்ட்லாண்ட்

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
ta: போர்ட்ஸ்மௌத்

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
ta: போர்ட்ஸ்மௌத்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Poteau
ta: போடியோ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
ta: போட்ஸ்டவுன்

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
ta: போஹ்கீப்சைட்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Prairie du Chien
ta: ப்ரைரீ டு சியன்

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
ta: ப்ரட்

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
ta: பெர்ஸ்காட்

note: A city in Maine in the United States
en: Presque Isle
ta: ப்ரெச்க் இஸ்லே

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
ta: ப்ரஸ்டன்

note: A city in Utah in the United States
en: Price
ta: ப்ரைஸ்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
ta: பிரின்ஸ்டன்

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
ta: ப்ரோவிடன்ஸ்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Provincetown
ta: ப்ரொவின்ஸ்டௌன்

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
ta: ப்ரோவோ

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
ta: புப்லோ

note: A city in Florida in the United States
en: Punta Gorda
ta: புன்டா கோர்டா

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
ta: க்வாக்கர்டவுன்

note: A city in Virginia in the United States
en: Quantico
ta: க்வான்டிகோ

note: A city in Washington in the United States
en: Quillayute
ta: க்யுல்லேயூட்

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
ta: ஃயுன்சி

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
ta: ரேசின்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
ta: ரெல்ஹெ

note: A city in California in the United States
en: Ramona
ta: ராமோனா

note: A city in California in the United States
en: Rancho Cucamonga
ta: ராஞ்சோ குகாமோங்கா

note: A city in Illinois in the United States
en: Rantoul
ta: ரன்டோல்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
ta: ராபிட் சிட்டி

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
ta: ராட்டன்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
ta: ராலின்ஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
ta: ரீடிங்

note: A city in California in the United States
en: Red Bluff
ta: ரெட் ஃபளப்

note: A city in Iowa in the United States
en: Red Oak
ta: ரெட் ஓக்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Red Wing
ta: ரெட் விங்

note: A city in California in the United States
en: Redding
ta: ரெட்டிங்

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
ta: ரெட்மான்ட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Redwood Falls
ta: ரெட்வுட் ஃபால்ஸ்

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
ta: ரெனோ

note: A city in Washington in the United States
en: Renton
ta: ரென்டன்

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
ta: ரெக்ஸ்பெர்க்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
ta: ரைன்லேண்டர்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rice Lake
ta: ரைஸ் ஏரி

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
ta: ரிச்மான்ட்

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
ta: ரிஃப்லி

note: A city in California in the United States
en: Riverside
ta: ரிவர்சைட்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
ta: ரிவர்டன்

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
ta: ரோனோக்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roanoke Rapids
ta: ரோனோக் ராபிட்ஸ்

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
ta: ராபின்சன்

note: A city in Illinois in the United States
en: Rochelle
ta: ரோசெல்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
ta: ரோசெஸ்டர்

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
ta: ரோசெஸ்டர்

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
ta: ரோசெஸ்டர்

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
ta: ராக் ஹில்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
ta: ராக் ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
ta: ராக்ஃபோர்ட்

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
ta: ராக்லாண்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
ta: ராக்ஃபோர்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Rocksprings
ta: ராக்ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
ta: ராக்கி மௌன்ட்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roe
ta: ரோ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
ta: ரோஜர்ஸ்

note: A city in Michigan in the United States
en: Rogers City
ta: ரோஜர்ஸ்  சிட்டி

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
ta: ரோம்

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
ta: ரோம்

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
ta: ரோம்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Roseau
ta: ரோசியோ

note: A city in Oregon in the United States
en: Roseburg
ta: ரோஸ்பர்க்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
ta: ரோஸ்வெல்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Roxboro
ta: ரோக்ஸ்போரோ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Ruidoso
ta: ருய்டோசோ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Rush City
ta: ரஷ் சிட்டி

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
ta: ரஸ்ஸெல்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Russellville
ta: ரஸ்ஸெல்வில்லா

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
ta: ருஸ்டன்

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
ta: ருட்லாண்ட்

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
ta: சாகர்மென்டோ

note: A city in Arizona in the United States
en: Safford
ta: சாப்ஃபோர்ட்

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
ta: சாகினௌ

note: A city in Colorado in the United States
en: Saguache
ta: சாகோசி

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
ta: செய்ன்ட் க்ளௌட்

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
ta: செய்ன்ட் ஜார்ஜ்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
ta: செய்ன்ட் ஜேம்ஸ்

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
ta: செய்ன்ட் ஜேம்ஸ்

note: A city in Arizona in the United States
en: Saint Johns
ta: செய்ன்ட் ஜான்ஸ்

note: A city in Vermont in the United States
en: Saint Johnsbury
ta: செய்ன்ட் ஜான்ஸ்பெர்ரி

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Marys
ta: செய்ன்ட் மேரிஸ்

note: A city in Maryland in the United States
en: Saint Marys City
ta: செய்ன்ட் மேரிஸ் சிடி

note: A city in Alaska in the United States
en: Saint Paul
ta: செய்ன்ட் பால்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
ta: சேலம்

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
ta: சேலம்

note: A city in Colorado in the United States
en: Salida
ta: சாலிடா

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
ta: சாலினா

note: A city in California in the United States
en: Salinas
ta: சாலினாஸ்

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
ta: சாலிஸ்பரி

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
ta: சாலிஸ்பரி

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
ta: சால்லிசா

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
ta: சால்மன்

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
ta: சால்ட் லேக் சிட்டி

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
ta: சான் ஆங்லோ

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
ta: சான் ஆன்டொனியோ

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
ta: சான் பெர்னார்டினோ

note: A city in California in the United States
en: San Carlos
ta: சான் கார்லோஸ்

note: A city in California in the United States
en: San Diego
ta: சான்டியாகோ

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
ta: சான் ஃப்ரான்ஸிஸ்கோ

note: A city in California in the United States
en: San Jose
ta: சான் ஜோஸ்

note: A city in California in the United States
en: San Luis Obispo
ta: சான் லூயுஸ் ஓபிஸ்போ

note: A city in Texas in the United States
en: San Marcos
ta: சான் மார்கோஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Sand Point
ta: சான்ட் பாயின்ட்

note: A city in California in the United States
en: Sandberg
ta: சன்ட்பெர்க்

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
ta: சான்ட் பாயின்ட்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Sandwich
ta: சான்ட்விச்

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
ta: சான்ஃபோர்ட்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
ta: சான்ஃபோர்ட்

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
ta: சான்டா அன்னா

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
ta: சான்டா பார்பரா

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
ta: சான்டா க்ளாரா

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
ta: சான்டா க்ளாரா

note: A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
ta: சான்டா ஃபீ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
ta: சான்டா மாரியா

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
ta: சான்டா மோனிகா

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
ta: சான்டா ரோஸா

note: A city in New York in the United States
en: Saranac Lake
ta: சரனாக் லேக்

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
ta: சரசோடா

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
ta: சௌல்ட் ஸ்டெ. மாரி

note: A city in Illinois in the United States
en: Savanna
ta: சவானா

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
ta: சவானா

note: A city in Alaska in the United States
en: Savoonga
ta: சாவோன்கா

note: A city in Alaska in the United States
en: Scammon Bay
ta: ஸ்கமான் பே

note: A city in Oregon in the United States
en: Scappoose
ta: ஸ்கேப்போஸ்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Scottsbluff
ta: ஸ்காட்ஸ்ஃப்ளப்

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
ta: ஸ்காட்ஸ்டேல்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Searcy
ta: ஸீர்சி

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
ta: சியாட்டல்

note: A city in Missouri in the United States
en: Sedalia
ta: சிடாலியா

note: A city in Alaska in the United States
en: Selawik
ta: சிலாவிக்

note: A city in Alaska in the United States
en: Seldovia
ta: செல்டோவியா

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Selinsgrove
ta: செலின்ஸ்க்ரோவ்

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Seminole
ta: செமிநோல்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Seminole
ta: செமிநோல்

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
ta: சேவார்ட்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
ta: ஷானீ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
ta: ஷிபோய்கன்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
ta: ஷில்பை

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
ta: ஷில்பைவில்லா

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
ta: ஷில்டன்

note: A city in Washington in the United States
en: Shelton
ta: ஷெல்டன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Shenandoah
ta: ஷெனான்டோஹ்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
ta: ஷெரிடான்

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
ta: ஷெர்மன்

note: A city in New York in the United States
en: Shirley
ta: ஷிர்லே

note: A city in Alaska in the United States
en: Shishmaref
ta: ஷிஸ்மாரெஃப்

note: A city in Arizona in the United States
en: Show Low
ta: ஷோலோ

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
ta: ஷ்ரெவ்போர்ட்

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
ta: சிட்னி

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
ta: சிட்னி

note: A city in Arizona in the United States
en: Sierra Vista
ta: சியரா விஸ்டா

note: A city in Arkansas in the United States
en: Siloam Springs
ta: சிலோம் ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Silver Bay
ta: சில்வர் பே

note: A city in New Mexico in the United States
en: Silver City
ta: சில்வர் சிட்டி

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
ta: சிமி வாலி

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
ta: சியோக்ஸ் சிட்டி

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
ta: சியோக்ஸ் ஃபால்ஸ்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Siren
ta: சைரென்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sisseton
ta: சிஸ்ஸிடன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
ta: சிட்கா

note: A city in Alaska in the United States
en: Skagway
ta: ஸ்காக்வே

note: A city in Minnesota in the United States
en: Slayton
ta: ஸ்லேடன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Sleetmute
ta: ஸ்லிட்மியூட்

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
ta: ஸ்லைடில்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Smithfield
ta: ஸ்மித்ஃபீல்ட்

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
ta: ஸ்மைர்னா

note: A city in Texas in the United States
en: Snyder
ta: ஸ்னைடர்

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
ta: சோடா ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Soldotna
ta: சோல்டோட்னா

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
ta: சோமெர்செட்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
ta: சோமர்வில்லா

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
ta: சோனோரா

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
ta: தெற்கு பென்ட்

note: A city in Michigan in the United States
en: South Haven
ta: தெற்கு ஹேவன்

note: A city in Virginia in the United States
en: South Hill
ta: சவுத் ஹில்

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
ta: தெற்கு லேக் டஹோ

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
ta: ஸ்பார்டா

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
ta: ஸ்பார்டா

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
ta: ஸ்பென்சர்

note: A city in Texas in the United States
en: Spofford
ta: சாப்ஃபோர்ட்

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
ta: ஸ்போகேன்

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
ta: ஸ்பிரிங்டேல்

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
ta: ஸ்பிரிங்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
ta: ஸ்பிரிங்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
ta: ஸ்பிரிங்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
ta: ஸ்பிரிங்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
ta: ஸ்பிரிங்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
ta: ஸ்பிரிங்ஃபீல்ட்

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
ta: ஸ்பிரிங்ஃபீல்ட்

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
ta: செய்ன்ட் லூயிஸ்

note: A city in Virginia in the United States
en: Stafford
ta: ஸ்டாஃபோர்ட்

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
ta: ஸ்டாம்ஃபோர்ட்

note: A city in Washington in the United States
en: Stampede
ta: ஸ்டாம்பீட்

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
ta: ஸ்டேன்லி

note: A city in Minnesota in the United States
en: Stanton
ta: ஸ்டான்டன்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Staples
ta: ஸ்டெபல்ஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: State College
ta: ஸ்டேட் காலேஜ்

note: A city in Georgia in the United States
en: Statesboro
ta: ஸ்டேஸ்போரோ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
ta: ஸ்டேட்ஸ்வில்லா

note: A city in Virginia in the United States
en: Staunton
ta: ஸ்டாடன்

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
ta: ஸ்டீம்போட் ஸ்பிரிங்ஸ்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
ta: ஸ்டீபன்வில்லி

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
ta: ஸ்டெர்லிங்

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
ta: ஸ்டெர்லிங் ஹைட்ஸ்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Stevens Point
ta: ஸ்டீவன்ஸ் பாயின்ட்

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Stillwater
ta: ஸ்டில்வாட்டர்

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
ta: ஸ்டாக்டன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
ta: ஸ்ட்ராம் லேக்

note: A city in Florida in the United States
en: Stuart
ta: ஸ்டுவர்ட்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sturgeon Bay
ta: ஸ்டர்கன் பே

note: A city in Michigan in the United States
en: Sturgis
ta: ஸ்டுர்கிஸ்

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
ta: ஸ்டட்கார்ட்

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
ta: சுஃபோக்

note: A city in Texas in the United States
en: Sulphur Springs
ta: சல்பர் ஸ்பிரிங்ஸ்

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
ta: ஸன்னிவேல்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
ta: சுபீரியர்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
ta: சுசெக்ஸ்

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
ta: சுடான்

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
ta: சுடான்

note: A city in Texas in the United States
en: Sweetwater
ta: ஸ்வீட்வாட்டர்

note: A city in Georgia in the United States
en: Sylvania
ta: ஸ்ல்வானியா

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
ta: சைரக்யூஸ்

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
ta: டகோமா

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tahlequah
ta: டஹல்க்யா

note: A city in Alaska in the United States
en: Takotna
ta: டாகோட்னா

note: A city in Alaska in the United States
en: Talkeetna
ta: டால்கேட்னா

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
ta: டால்ஹாஸீ

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
ta: தம்பா

note: A city in Alaska in the United States
en: Tanana
ta: தனானா

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
ta: டாஓஸ்

note: A city in Colorado in the United States
en: Tarryall
ta: டேரியல்

note: A city in Illinois in the United States
en: Taylorville
ta: டைலர்வில்லா

note: A city in Nebraska in the United States
en: Tekamah
ta: டிகமாஹ்

note: A city in Colorado in the United States
en: Telluride
ta: டெலுரைட்

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
ta: டெம்பே

note: A city in Texas in the United States
en: Temple
ta: டெம்பிள்

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
ta: டெரே ஹயூட்

note: A city in Texas in the United States
en: Terrell
ta: டெர்ரெல்

note: A city in New Jersey in the United States
en: Teterboro
ta: டெடர்பொரோ

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
ta: டெக்சார்கானா

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
ta: தி டல்லாஸ்

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
ta: தி வில்லேஜஸ்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Thedford
ta: திட்ஃபோர்ட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Thief River Falls
ta: தீஃப் ரிவர் ஃபால்ஸ்

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomaston
ta: தாமஸ்டன்

note: A city in Georgia in the United States
en: Thomson
ta: தாம்சன்

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
ta: தௌஸன்ட் ஓக்ஸ்

note: A city in Washington in the United States
en: Tillicum
ta: டில்லிகம்

note: A city in Alaska in the United States
en: Tin City
ta: டின் சிட்டி

note: A city in Florida in the United States
en: Titusville
ta: டிடுஸ்வில்லா

note: A city in Alaska in the United States
en: Togiak
ta: டொஜியக்

note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
ta: டோலிடோ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Tomahawk
ta: டொமாஹாக்

note: A city in Nevada in the United States
en: Tonopah
ta: டோனோபாஹ்

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
ta: டோப்கா

note: A city in California in the United States
en: Torrance
ta: டொர்ரான்ஸ்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
ta: டொரயான்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
ta: டோரிங்டன்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Tracy
ta: ட்ரேஸி

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
ta: ட்ராவெர்ஸ் சிட்டி

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
ta: ட்ரென்டன்

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
ta: ட்ரினிடாட்

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
ta: ட்ராய்

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
ta: ட்ராய்

note: A city in California in the United States
en: Truckee
ta: ட்ரக்கீ

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
ta: ட்ரூத் ஆர் கான்ஸீக்வென்ஸஸ்

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
ta: டக்ஸன்

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
ta: டுகும்காரி

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
ta: டுல்சா

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tunica
ta: துனீகா

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
ta: டுப்லோ

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
ta: துஸ்காலோஸா

note: A city in California in the United States
en: Twentynine Palms
ta: ட்வென்டிநைன் பாம்ஸ்

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
ta: ட்வின் ஃபால்ஸ்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Two Harbors
ta: டூ ஹார்பர்ஸ்

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
ta: டைலர்

note: A city in California in the United States
en: Ukiah
ta: உகைஹ்

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalakleet
ta: உனாலக்லீட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
ta: உனலாஸ்கா

note: A city in Missouri in the United States
en: Unity Village
ta: யூனிடி வில்லேஜ்

note: A city in Texas in the United States
en: Universal City
ta: யூனிவெர்சல் சிட்டி

note: A city in Texas in the United States
en: Uvalde
ta: உவேல்டி

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
ta: வாகாவில்லா

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
ta: வால்டெஸ்

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
ta: வால்டெஸ்டா

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
ta: வேலன்டைன்

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
ta: வாலஜோ

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
ta: வால்பரைசோ

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
ta: வால்பரைசோ

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
ta: வான் நுய்ஸ்

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
ta: வான்கோவர்

note: A city in California in the United States
en: Ventura
ta: வென்சுரா

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
ta: வெர்னல்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
ta: வெர்னோன்

note: A city in Florida in the United States
en: Vero Beach
ta: வெரோ பீச்

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
ta: விச்சி

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
ta: விக்ஸ்பர்க்

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
ta: விக்டோரியா

note: A city in California in the United States
en: Victorville
ta: விக்டர்வில்லி

note: A city in Georgia in the United States
en: Vidalia
ta: விடலியா

note: A city in Florida in the United States
en: Vilano Beach
ta: விலானோ பீச்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Vineyard Haven
ta: வைன்யார்ட் ஹெவன்

note: A city in Iowa in the United States
en: Vinton
ta: வின்டன்

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
ta: விர்ஜீனியா பீச்

note: A city in California in the United States
en: Visalia
ta: விசாலியா

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
ta: வாகோ

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wadena
ta: வாடினா

note: A city in North Carolina in the United States
en: Wadesboro
ta: வேட்ஸ்பொரோ

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
ta: வாஹியாவா

note: A city in North Dakota in the United States
en: Wahpeton
ta: வாபெடன்

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
ta: வாய்க்கி யை

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
ta: வேய்ன்வ்ரைட்

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
ta: வேக்ஃபீல்ட்

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
ta: வாலா வாலா

note: A city in Arkansas in the United States
en: Walnut Ridge
ta: வால்நட் ரிட்ஜ்

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
ta: வார்னர் ரோபின்ஸ்

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
ta: வாரென்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Warroad
ta: வாரோட்

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
ta: வார்சா

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
ta: வாஸிகா

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
ta: வாஷிங்டன்

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
ta: வாஷிங்டன்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
ta: வாஷிங்டன்

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
ta: வாஷிங்டன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Wasilla
ta: வாசில்லா

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waskish
ta: வாஸ்கிஷ்

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
ta: வாட்டர்பரி

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
ta: வாட்டர்லோ

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
ta: வாட்டர்டௌன்

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
ta: வாட்டர்டௌன்

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
ta: வாட்டர்டௌன்

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
ta: வாட்டர்வில்லா

note: A city in California in the United States
en: Watsonville
ta: வட்சன்வில்லா

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
ta: வோகிகன்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
ta: வாகெஸ்ஹா

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waupaca
ta: வோபாகா

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
ta: வாஸாவு

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wautoma
ta: வாடோமா

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
ta: வேக்ராஸ்

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
ta: வேய்ன்

note: A city in Missouri in the United States
en: Waynesville
ta: வேய்ன்ஸ்வில்லா

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Weatherford
ta: வெதர்போர்ட்

note: A city in Iowa in the United States
en: Webster City
ta: வெப்ஸ்டர் சிட்டி

note: A city in New York in the United States
en: Wellsville
ta: வெல்ஸ்வில்லா

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
ta: வெனெட்சீ

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
ta: வென்டோவெர்

note: A city in Texas in the United States
en: Weslaco
ta: வெஸ்லாகோ

note: A city in Wisconsin in the United States
en: West Bend
ta: மேற்கு பெண்ட்

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
ta: மேற்கு சிகாகோ

note: A city in California in the United States
en: West Covina
ta: மேற்கு கொவினா

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
ta: மேற்கு மெம்ப்ஹிஸ்

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
ta: மேற்கு பால்ம் பீச்

note: A city in Missouri in the United States
en: West Plains
ta: மேற்கு ப்ளெயின்ஸ்

note: A city in Virginia in the United States
en: West Point
ta: மேற்கு பாயின்ட்

note: A city in Wyoming in the United States
en: West Thumb
ta: மேற்கு தம்ப்

note: A city in Utah in the United States
en: West Valley City
ta: வெஸ்ட் வேலி சிட்டி

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
ta: வெஸ்டர்லே

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Westfield
ta: வெஸ்ட்ஃபீல்ட்

note: A city in New York in the United States
en: Westhampton Beach
ta: வெஸ்ட்தம்டன் பீச்

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
ta: வெஸ்ட்மின்ஸ்டர்

note: A city in Texas in the United States
en: Wharton
ta: வார்டன்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
ta: வீட்டன்

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
ta: வீலிங்

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
ta: வைட் ப்ளெயின்ஸ்

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Whitefield
ta: வைட்ஃபீல்ட்

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
ta: விட்டியர்

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
ta: விட்சிட்டா

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
ta: விட்சிட்டா ஃபால்ஸ்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
ta: வில்கெஸ்-பாரே

note: A city in Virginia in the United States
en: Williamsburg
ta: வில்லியன்ஸ்பெர்க்

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Williamsport
ta: வில்லியன்ஸ்போர்ட்

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
ta: வில்ஸ்டன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
ta: வில்லோ

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Willow Grove
ta: வில்லோ க்ரோவ்

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
ta: வில்மிங்டன்

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
ta: வில்மிங்டன்

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
ta: வில்மிங்டன்

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
ta: வின்செஸ்டர்

note: A city in Georgia in the United States
en: Winder
ta: வின்டர்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Windom
ta: வின்டம்

note: A city in Arizona in the United States
en: Window Rock
ta: விண்டோ ராக்

note: A city in Connecticut in the United States
en: Windsor Locks
ta: வின்ட்சர் லாக்ஸ்

note: A city in Kansas in the United States
en: Winfield
ta: வின்பீல்ட்

note: A city in Texas in the United States
en: Wink
ta: வின்க்

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
ta: வின்னெமுகா

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
ta: வின்னோனா

note: A city in Arizona in the United States
en: Winslow
ta: வின்ஸ்லோ

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
ta: வின்ஸ்டன்-சாலெம்

note: A city in Florida in the United States
en: Winter Haven
ta: வின்டெர் ஹெவன்

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winterville
ta: வின்டர்வில்லி

note: A city in Maine in the United States
en: Wiscasset
ta: வின்காசெட்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
ta: விஸ்கான்சின் ராபிட்ஸ்

note: A city in Virginia in the United States
en: Wise
ta: வைஸ்

note: A city in Montana in the United States
en: Wolf Point
ta: வுல்ஃப் பாயின்ட்

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Woodruff
ta: உட்ரஃப்

note: A city in Ohio in the United States
en: Wooster
ta: வூஸ்டர்

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
ta: வோர்செஸ்டெர்

note: A city in Wyoming in the United States
en: Worland
ta: வூர்லாண்ட்

note: A city in Minnesota in the United States
en: Worthington
ta: வொர்திங்டன்

note: A city in Alaska in the United States
en: Wrangell
ta: ராங்கெல்

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
ta: வயோமிங்

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
ta: யாகிமா

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
ta: யாகுடாட்

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
ta: யாங்டன்

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
ta: யோங்கர்ஸ்

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
ta: யார்க்

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
ta: யார்க்

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
ta: யங்ஸ்டௌன்

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
ta: யூமா

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
ta: ஸானெஸ்வில்லா

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
ta: வேக் தீவு, வேக் தீவு படை விமான தளம்.

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
ta: ச்சார்லோட் அமலி

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Christiansted
ta: கிறிஸ்டியன்ஸ்டெட்

note: A city in Uruguay
en: Carrasco
ta: கராஸ்கோ

note: A city in Uruguay
en: Colonia
ta: கொலொனியா

note: A city in Uruguay
en: Durazno
ta: டுராங்கோ

note: A city in Uruguay
en: Maldonado
ta: மால்டொனாடோ

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
ta: மாண்டிவீடியோ

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
ta: நுகுஸ்

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
ta: சாமர்கண்ட்

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
ta: டாஸ்கண்ட்

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
ta: டெர்மீஸ்

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
ta: அர்கான்ச்

note: A city in Venezuela
en: Acarigua
ta: அகரீகுவா

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
ta: பார்சிலோனா

note: A city in Venezuela
en: Barinas
ta: பாரினாஸ்

note: A city in Venezuela
en: Barquisimeto
ta: பார்யூசிமெட்டோ

note: A city in Venezuela
en: Calabozo
ta: சலபோசோ

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
ta: கரகாஸ்

note: A city in Venezuela
en: Ciudad Bolívar
ta: சியூடாட் பொலிவார்

note: A city in Venezuela
en: Coro
ta: கோரோ

note: A city in Venezuela
en: El Variante
ta: எல் வாரியன்த்

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
ta: எல் விஜியா

note: A city in Venezuela
en: Guanare
ta: க்வானியர்

note: A city in Venezuela
en: Guaricure
ta: க்வாரிக்யூர்

note: A city in Venezuela
en: Guasdalito
ta: குவாஸ்டலிடோ

note: A city in Venezuela
en: Güiria
ta: குய்ரியா

note: A city in Venezuela
en: La Chica
ta: லா சிகா

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
ta: மாராகைபோ

note: A city in Venezuela
en: Maracay
ta: மராகே

note: A city in Venezuela
en: Maturín
ta: மட்டுரின்

note: A city in Venezuela
en: Mene Grande
ta: மெனி க்ரான்டே

note: A city in Venezuela
en: Morocure
ta: மோரோக்யூர்

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
ta: மெரிடா

note: A city in Venezuela
en: Paramillo
ta: பராமிலோ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Ayacucho
ta: ப்வெர்டோ அயாசுஷோ

note: A city in Venezuela
en: Puerto Borburata
ta: ப்வெர்டோ போர்புராடா

note: A city in Venezuela
en: San Antonio del Táchira
ta: சான் ஆன்டனியோ டெல் டாச்சிரா

note: A city in Venezuela
en: San Felipe
ta: சான் ஃபெலிப்பே

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
ta: சான் ஃபெர்னாண்டோ

note: A city in Venezuela
en: San Juan de los Morros
ta: சான் ஜுவான் டி லோஸ் மோரோஸ்

note: A city in Venezuela
en: San Tomé
ta: சான் டோம்

note: A city in Venezuela
en: Santa Bárbara
ta: சான்டா பார்பரா

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
ta: வாலென்சியா

note: A city in Venezuela
en: Valera
ta: வல்லெரா

note: A city in Viet Nam
en: Da Nang
ta: டா நாங்

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
ta: ஹனோய்

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
ta: ஹோ சி மின் சிடி

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
ta: மடாயுடு

note: A city in Yemen
en: 'Adan
ta: அடன்

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
ta: அடாக்

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
ta: அல் ஹுடேடா

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
ta: மா ரிப்

note: A city in Yemen
en: Mori
ta: மோரி

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
ta: சா'தா

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
ta: சான் ஆ

note: A city in Yemen
en: Say'un
ta: சேய் அன்

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
ta: தா இய்ஸ்

note: A city in Zambia
en: Chinganze
ta: சின்கான்ஸா

note: A city in Zambia
en: Livingstone
ta: லிவிங்ஸ்டன்

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
ta: லுசாகா

note: A city in Zambia
en: Ndola
ta: டோலா

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
ta: மாரிஹாம்
