libmateweather 1.26.1 - en to af translation catalogue (131 entries)

en: Default
af: Verstek

note: Translators: Celsius
en: C
af: °C

note: Translators: Fahrenheit
en: F
af: °F

en: Invalid
af: Ongeldige

note: Translators: miles per hour
en: mph
af: myl/h

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
af: knope

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
af: Beaufort-skaal

en: Greenwich Mean Time
af: Greenwichtyd

en: Update the data automatically
af: Werk die data outomaties by

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
af: Bepaal of die miniprogram outomaties die weerstatistiek opdateer of nie.

en: Update interval
af: Bywerkingsinterval

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
af: Die interval, in sekondes, tussen die outomatiese opdaterings.

en: Use metric units
af: Gebruik metrieke eenhede

en: Use metric units instead of english units.
af: Gebruik metrieke eenhede in plaas van Engelse eenhede.

en: Distance unit
af: Afstandseenheid

en: Pressure unit
af: Druk-eenheid

en: Speed unit
af: Spoed-eenheid

en: Temperature unit
af: Temperatuur-eenheid

en: Not used anymore
af: In onbruik

en: Display radar map
af: Wys radarkaart

en: Fetch a radar map on each update.
af: Verkry 'n radarkaart met elke opdatering.

en: Weather location information
af: Weerliggingsinligting

en: Weather location information.
af: Weerliggingsinligting.

en: Nearby city
af: Nabygeleë stad

en: Zone location
af: Soneligging

en: Radar location
af: Radarplek

en: Weather for a city
af: Weer vir 'n stad

en: The city that mateweather displays information for.
af: Die stad waarvoor mateweather inligting vertoon.

en: Location coordinates
af: Ligging se koördinate

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
af: Lengte- en breedtegraad van u ligging uitgedruk in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
af: Gebruik persoonlike URL vir die radarkaart

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
af: Indien waar, verkry dan 'n radarkaart van 'n plek gespesifiseer deur die "radar"-sleutel.

en: Url for the radar map
af: URL vir die radarkaart

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
af: Die persoonlike URL vanwaar 'n radarkaart verkry kan word.

[ctx: timezone]
en: Unknown
af: Onbekend

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
af: Poging om METAR-data te kry het misluk: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
af: WeatherInfo ontbreek plek

en: Variable
af: Veranderlike

en: North
af: Noord

en: North - NorthEast
af: Noordnoordoos

en: Northeast
af: Noordoos

en: East - NorthEast
af: Oosnoordoos

en: East
af: Oos

en: East - Southeast
af: Oossuidoos

en: Southeast
af: Suidoos

en: South - Southeast
af: Suidsuidoos

en: South
af: Suid

en: South - Southwest
af: Suidsuidwes

en: Southwest
af: Suidwes

en: West - Southwest
af: Wessuidwes

en: West
af: Wes

en: West - Northwest
af: Wesnoordwes

en: Northwest
af: Noordwes

en: North - Northwest
af: Noordnoordwes

en: Clear Sky
af: Oop lug

en: Broken clouds
af: Los wolke

en: Scattered clouds
af: Verspreide wolke

en: Few clouds
af: Enkele wolke

en: Overcast
af: Bewolk

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
af: Donderstorm

en: Drizzle
af: Motreën

en: Light drizzle
af: Ligte motreën

en: Moderate drizzle
af: Matige motreën

en: Heavy drizzle
af: Swaar motreën

en: Freezing drizzle
af: Vriesmotreën

en: Rain
af: Reën

en: Light rain
af: Ligte reën

en: Moderate rain
af: Matige reën

en: Heavy rain
af: Swaar reën

en: Rain showers
af: Reënbuie

en: Freezing rain
af: Vriesreën

en: Snow
af: Sneeu

en: Light snow
af: Ligte sneeu

en: Moderate snow
af: Matige sneeu

en: Heavy snow
af: Swaar sneeu

en: Snowstorm
af: Sneeustorm

en: Blowing snowfall
af: Hoë drifsneeuval

en: Snow showers
af: Sneeubuie

en: Drifting snow
af: Jagsneeu

en: Snow grains
af: Korrelsneeu

en: Light snow grains
af: Ligte korrelsneeu

en: Moderate snow grains
af: Matige korrelsneeu

en: Heavy snow grains
af: Swaar korrelsneeu

en: Ice crystals
af: Yskristalle

en: Ice pellets
af: Yskorrels

en: Few ice pellets
af: Min yskorrels

en: Moderate ice pellets
af: Matige yskorrels

en: Heavy ice pellets
af: Swaar yskorrels

en: Ice pellet storm
af: Yskorrelstorm

en: Showers of ice pellets
af: Yskorrelbuie

en: Hail
af: Hael

en: Hailstorm
af: Haelstorm

en: Hail showers
af: Haelbuie

en: Small hail
af: Klein haelkorrels

en: Small hailstorm
af: Klein haelstorm

en: Showers of small hail
af: Stortreëns van klein haelkorrels

en: Unknown precipitation
af: Onbekende neerslag

en: Mist
af: Newel

en: Fog
af: Mis

en: Fog in the vicinity
af: Mis in die omgewing

en: Shallow fog
af: Lae mis

en: Patches of fog
af: Mis plek-plek

en: Partial fog
af: Gedeeltelike mis

en: Freezing fog
af: Vriesmis

en: Smoke
af: Rook

en: Volcanic ash
af: Vulkaanas

en: Blowing sand
af: Opwaaisand

en: Drifting sand
af: Lae opwaaisand

en: Haze
af: Dynserig

en: Blowing sprays
af: Waaistuifsels

en: Dust
af: Stof

en: Blowing dust
af: Opwaaistof

en: Drifting dust
af: Lae opwaaistof

en: Squall
af: Windvlaag

en: Sandstorm in the vicinity
af: Sandstorm in die omgewing

en: Heavy sandstorm
af: Swaar sandstorm

en: Duststorm
af: Stofstorm

en: Duststorm in the vicinity
af: Stofstorm in die omgewing

en: Heavy duststorm
af: Swaar stofstorm

en: Funnel cloud
af: Tregterwolk

en: Dust whirls
af: Stofwarrelwind

en: Dust whirls in the vicinity
af: Stofwarrelwinde in die omgewing

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
af: %a %d %b / %H:%M

en: Unknown observation time
af: Onbekende waarnemingstyd

en: Unknown
af: Onbekend

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
af: % 0.1f knope

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
af: %.1f myl/h

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
af: Beaufortkrag %.1f

en: Calm
af: Kalm

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
af: %.1f myl

en: Retrieval failed
af: Verkryging het misluk
