libmateweather 1.26.1 - en to am translation catalogue (165 entries)

en: Default
am: ነባር

note: Translators: Kelvin
en: K
am: ኬ

note: Translators: Celsius
en: C
am: ሴ

note: Translators: Fahrenheit
en: F
am: ፋ

en: Invalid
am: ዋጋ የሌለው

note: Translators: meters per second
en: m/s
am: ሚ/ሰ

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
am: ኪሚ/ሰ

note: Translators: miles per hour
en: mph
am: ሚ/ሰ

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
am: ኖትስ

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
am: የ ንፋስ ፍጥነት

note: Translators: kilopascals
en: kPa
am: ኪሎ ፓስካል

note: Translators: hectopascals
en: hPa
am: ሄክቶ ፓስካል

note: Translators: millibars
en: mb
am: ሚሊ ባር

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
am: %.1f ሚሚ ሜርኩሪ

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
am: ኢንች ሜርኩሪ

note: Translators: atmosphere
en: atm
am: አትሞስፍዬር

note: Translators: meters
en: m
am: ሜ

note: Translators: kilometers
en: km
am: ኪሚ

note: Translators: miles
en: mi
am: ማይል

en: Greenwich Mean Time
am: ግሪንዊች ሚን ሰአት

en: Show notifications
am: ማስታወቂያዎች ማሳያ

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
am: አፕሌቱ ማስታወቂያ ለ እያንዳንዱ ማሻሻያ ያሳይ እንደሆን መወሰኛ

en: Update the data automatically
am: ዳታውን ራሱ በራሱ ማሻሻያ

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
am: አፕሌቱ ራሱ በራሱ ያሻሻል እንደሆን የ አየር ንብረት ግምት መወሰኛ

en: Update interval
am: የማሻሻያ ክፍተት

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
am: እረፍቱ በ ሰከንድ ራሱ በራሱ በሚያሻሻል ጊዜ

en: Use metric units
am: የሜትሪክ መለኪያ መጠቀሚያ

en: Use metric units instead of english units.
am: የሜትሪክ መለኪያ መጠቀሚያ ከኢንግሊሽ መለኪያ ይልቅ

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
am: 'ማይሎች'

en: Distance unit
am: የርቀት መለኪያ

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
am: ለ አየር ግፊት እንዲታይ የሚፈልጉት ዋጋ : 'ሚትር': 'ኪ/ሜ' :'ማይል'

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
am: 'ኢንች/ሜርኩሪ'

en: Pressure unit
am: የአየር ግፊት መለኪያ

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
am: ለ አየር ግፊት የሚጠቀሙት መለኪያ ዋጋዎች: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
am: 'ኖትስ'

en: Speed unit
am: ፍጥነት መለኪያ

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
am: ለ ንፋስ ፍጥነት እንዲታይ የሚፈልጉት ዋጋ : 'ሚ/ሰ': 'ኪ/ሜ/ሰ' :'ማይል/ሰ': 'ኖትስ' : 'ቢይፎንት'

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
am: 'ፋራናይት'

en: Temperature unit
am: የ አየር ንብረት መለኪያ

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
am: ለ አየር ንብረት እንዲታይ የሚፈልጉት ዋጋ : 'ኬልቪን': 'ሴንቲግሬድ' :'ፋራናይት'

en: Not used anymore
am: ማንም አይጠቀመውም

en: Display radar map
am: የራዳር ካርታ ማሳያ

en: Fetch a radar map on each update.
am: በሚያሻሽል ጊዜ የራዳር ካርታ ፈልጎ ማግኛ

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
am: 'ነባር_አካባቢ'

en: Weather location information
am: የ አየር ንብረት አካባቢ መረጃ

en: Weather location information.
am: የ አየር ንብረት አካባቢ መረጃ

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
am: 'ነባር_ኮድ'

en: Nearby city
am: በቅርብ ያለ ከተማ

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
am: በቅርብ የሚገኙ እንደ ዋና ከተማ, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
am: 'ነባር_አካባቢ'

en: Zone location
am: የ ክልሉ አካባቢ

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
am: የተለየ አካባቢ ለ ከተማ, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
am: 'ነባር_ራዳር'

en: Radar location
am: የ ራዳር አካባቢ

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
am: የ ሶስት አሀዝ-እርዝመት ያለው ኮድ የ ራዳር ካርታ ፈልጎ ለማግኛ ከ weather.com, የሚገኘው ከ https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
am: የ አየር ንብረት ለ ከተማ

en: The city that mateweather displays information for.
am: የ ሜት አየር ንብረት መረጃ የሚታይበት ከተማ

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
am: 'ነባር_መገናኛዎች'

en: Location coordinates
am: የ አካባቢ መጋጠሚያዎች

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
am: እውነት ከሆነ: የ ራዳር ካርታ ፈልጎ ማግኛ ለ ተወሰነው አካባቢ በ "ራዳር" ቁልፍ

en: Url for the radar map
am: Url ለራዳር ካርታ

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
am: url ማስተካከያ ለ ራዳር ካርታ

[ctx: timezone]
en: Unknown
am: ያልታወቀ

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
am: ማግኘት አልተቻለም METAR data: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
am: የ አየር ንብረት አካባቢ ማግኘት አልተቻለም

en: Variable
am: ተለዋዋጭ

en: North
am: ከ ሰሜን

en: North - NorthEast
am: ከ ሰሜን - ሰሜን ምስራቅ

en: Northeast
am: ከ ሰሜን ምስራቅ

en: East - NorthEast
am: ከ ምስራቅ - ሰሜን ምስራቅ

en: East
am: ከ ምስራቅ

en: East - Southeast
am: ከ ምስራቅ - ደቡብ ምስራቅ

en: Southeast
am: ከ ደቡብ ምስራቅ

en: South - Southeast
am: ከ ደቡብ  - ደቡብ ምስራቅ

en: South
am: ከ ደቡብ

en: South - Southwest
am: ከ ደቡብ - ደቡብ ምዕራብ

en: Southwest
am: ከ ደቡብ ምዕራብ

en: West - Southwest
am: ከ ምዕራብ - ደቡብ ምዕራብ

en: West
am: ከ ምዕራብ

en: West - Northwest
am: ከ ምዕራብ - ሰሜን ምዕራብ

en: Northwest
am: ከ ሰሜን ምዕራብ

en: North - Northwest
am: ከ ሰሜን - ሰሜን ምዕራብ

en: Clear Sky
am: የ ጠራ ሰማይ

en: Broken clouds
am: የ ተሰባበሩ ደመናዎች

en: Scattered clouds
am: የ ተበታተኑ ደመናዎች

en: Few clouds
am: ጥቂት ደመናዎች

en: Overcast
am: ዳመናማ

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
am: ነጎድጓዳማ

en: Drizzle
am: ካፊያ

en: Light drizzle
am: ቀላል ካፊያ

en: Moderate drizzle
am: መካከለኛ ካፊያ

en: Heavy drizzle
am: ከባድ ካፊያ

en: Freezing drizzle
am: ቀዝቃዛ ካፊያ

en: Rain
am: ዝናብ

en: Light rain
am: ቀላል ዝናብ

en: Moderate rain
am: መካከለኛ ዝናብ

en: Heavy rain
am: ከባድ ዝናብ

en: Rain showers
am: ካፊያ

en: Freezing rain
am: ቀዝቃዛ ዝናብ

en: Snow
am: በረዶ

en: Light snow
am: ቀላል በረዶ

en: Moderate snow
am: መካከለኛ በረዶ

en: Heavy snow
am: ከባድ በረዶ

en: Snowstorm
am: የ በረዶ ማእበል

en: Blowing snowfall
am: ነፋሳማ በረዶ

en: Snow showers
am: የ በረዶ ካፊያ

en: Drifting snow
am: የ በረዶ ንፋስ

en: Snow grains
am: የ በረዶ ካፊያ

en: Light snow grains
am: ቀላል የ በረዶ ካፊያ

en: Moderate snow grains
am: መካከለኛ የ በረዶ ካፊያ

en: Heavy snow grains
am: ከባድ የ በረዶ ካፊያ

en: Hail
am: ዶፍ

en: Hailstorm
am: የ በረዶ ማዕበል

en: Hail showers
am: የ በረዶ ካፊያ

en: Small hail
am: አነስተኛ የ በረዶ ማዕበል

en: Small hailstorm
am: አነስተኛ የ በረዶ ማዕበል

en: Showers of small hail
am: ካፊያ ወይንም አነስተኛ የ በረዶ ማዕበል

en: Unknown precipitation
am: ያልታወቀ እርጥበት

en: Mist
am: ጤዛ

en: Fog
am: ጭጋግ

en: Fog in the vicinity
am: ጭጋግ በጣም በቅርብ

en: Shallow fog
am: ቀላል ጭጋግ

en: Patches of fog
am: አነስተኛ ጭጋግ

en: Partial fog
am: በ ከፊል ጭጋጋማ

en: Freezing fog
am: ቀዝቃዛም ጭጋግ

en: Smoke
am: ጪስ

en: Volcanic ash
am: የ እሳተ ጎመራ አመድ

en: Sand
am: አሸዋ

en: Blowing sand
am: የአሸዋ ንፋስ

en: Drifting sand
am: የ አሸዋ ንፋስ

en: Haze
am: ጭጋግ

en: Blowing sprays
am: ነፋሳማ ካፊያ

en: Dust
am: አቧራ

en: Blowing dust
am: አቧራማ ነፋስ

en: Drifting dust
am: የ አቧራ ንፋስ

en: Sandstorm
am: የ አሸዋ ንፋስ

en: Sandstorm in the vicinity
am: የ አሸዋ ንፋስ በቅርብ

en: Heavy sandstorm
am: ከባድ የ አሸዋ ንፋስ

en: Duststorm
am: የ አቧራ ንፋስ

en: Duststorm in the vicinity
am: የ አቧራ ንፋስ በቅርብ

en: Heavy duststorm
am: ከባድ የ አቧራ ንፋስ

en: Tornado
am: አውሎ ነፋስ

en: Dust whirls
am: አውሎ ነፋስ

en: Dust whirls in the vicinity
am: የ አቧራ አውሎ ንፋስ

en: Unknown observation time
am: ያልታወቀ መመልከቻ ጊዜ

en: Unknown
am: ያልታወቀ

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
am: %.1f °ፋ

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °F
am: %d °ፋ

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
am: %.1f °ሴ

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °C
am: %d °ሴ

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
am: %.1f ኬ

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
am: %d ኬ

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
am: %0.1f ኖትስ

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
am: %.1f ሚ/ሰ

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
am: %.1f ኪሜ/ሰ

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
am: %.1f ሚ/ሰ

en: Calm
am: የተረጋጋ

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
am: %.2f ኢ/ሜርኩሪ

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
am: %.1f ሚሚ/ ሜርኩሪ

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
am: %.2f ኪ/ፓስካል

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
am: %.2f ሚሊ ባር

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
am: %.2f ሚሊ ባር

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
am: %.1f ማይሎች

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
am: %.1f ኪሚ

en: Retrieval failed
am: ፋልጎ ማግኘት አልተቻለም
