libmateweather 1.26.1 - en to ar translation catalogue (178 entries)

en: Default
ar: الافتراضي

note: Translators: Kelvin
en: K
ar: كب

note: Translators: Fahrenheit
en: F
ar: فهرنهايت

en: Invalid
ar: غير صحيح

note: Translators: meters per second
en: m/s
ar: م\ثا

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
ar: كم\سا

note: Translators: miles per hour
en: mph
ar: ميل\سا

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ar: عُقد

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ar: مقياس بيوفور

note: Translators: kilopascals
en: kPa
ar: ك.باسكال

note: Translators: hectopascals
en: hPa
ar: ه‍.باسكال

note: Translators: millibars
en: mb
ar: م.بت

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
ar: مم زئبقي

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
ar: بوصة زئبقية

note: Translators: atmosphere
en: atm
ar: جو

note: Translators: meters
en: m
ar: م.بت

note: Translators: kilometers
en: km
ar: كم

note: Translators: miles
en: mi
ar: ميل

en: Greenwich Mean Time
ar: وقت جرينتش

en: Update the data automatically
ar: حدّث البيانات آليًا

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ar: يحدد ما إذا يحدث البريمج إحصائياته عن حالة الطقس أم لا.

en: Update interval
ar: فترة التحديث

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ar: المدة بالثانية بين التحديثات الآلية.

en: Use metric units
ar: ا_ستخدم وحدات النظام المتري

en: Use metric units instead of english units.
ar: ا_ستخدم وحدات النظام المتري بدل النظام الانجليزي

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ar: 'أميال'

en: Distance unit
ar: وحدة المسافة

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
ar: الوحدة المستخدمة لقياس البروزات. القيم: 'أمتار' ، 'كيلومترات' ، 'أميال'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
ar: بوصة زئبق

en: Pressure unit
ar: وحدة الضغط

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
ar: 'عقد'

en: Speed unit
ar: وحدة السرعة

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
ar: الوحدة المستخدمة لقياس سرعة الرّياح. القيم: 'م/ثا' ، 'كم/سا' ، 'ميل/سا' ، 'عُقد' ، 'مقياس بيوفور'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
ar: 'فهرنهايت'

en: Temperature unit
ar: وحدة الحرارة

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
ar: الوحدة المستخدمة لقياس الحرارة. القيم: 'كلفن' ، 'مئوية' ، 'فهرنهايت'.

en: Not used anymore
ar: لم يعد مستخدمًا

en: Display radar map
ar: اعرض خريطة الرادار

en: Fetch a radar map on each update.
ar: احصل على خريطة رادار مع كل تحديث.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
ar: DEFAULT_LOCATION

en: Weather location information
ar: معلومات موقع الطقس

en: Weather location information.
ar: معلومات موقع الطقس.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
ar: DEFAULT_CODE

en: Nearby city
ar: مدينة قريبة

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ar: منطقة قريبة كبيرة ، كالعاصمة مثلًا ، كما هي موجود في
    https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
ar: DEFAULT_ZONE

en: Zone location
ar: موقع المنطقة

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ar: منطقة فريدة للمدينة، كما هي موجودة في 
    https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
ar: DEFAULT_RADAR

en: Radar location
ar: موقع الرادار

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ar: رمز من ثلاثة أحرف لجلب خرائط رادار من weather.com، موجودة في https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
ar: طقس مدينة

en: The city that mateweather displays information for.
ar: المدينة التي يعرض بريمج الطقس معلومات عنها.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
ar: DEFAULT_COORDINATES

en: Location coordinates
ar: إحداثيات الموقع

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
ar: خطوط الطول والعرض للموقع في بلدك بشكل: DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
ar: اس_تخدم مسارا خاصا لخريطة الرادار

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ar: إذا ضبط لصحيح، ستسحب خارطة رادار من الموقع المحدّد في المفتاح  "radar".

en: Url for the radar map
ar: مسار خريطة الرادار

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ar: العنوان الخاص الذي يحصل منه على خريطة الرادار.

[ctx: timezone]
en: Unknown
ar: مجهول

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ar: فشل الحصول على بيانات ‏METAR: ‏%Id ‏%s

en: WeatherInfo missing location
ar: معلومات الطقس تفتقد الموقع

en: Variable
ar: المتغيّر

en: North
ar: الشّمال

en: North - NorthEast
ar: شمال - شمال شرقي

en: Northeast
ar: شمال شرقي

en: East - NorthEast
ar: شرق - شمال شرقي

en: East
ar: الشّرق

en: East - Southeast
ar: شرق - جنوب شرقي

en: Southeast
ar: جنوب شرقي

en: South - Southeast
ar: جنوب - جنوب شرقي

en: South
ar: جنوب

en: South - Southwest
ar: جنوب - جنوب غربي

en: Southwest
ar: جنوب غربي

en: West - Southwest
ar: غرب - جنوب غربي

en: West
ar: غرب

en: West - Northwest
ar: غرب - شمال غربي

en: Northwest
ar: شمال غربي

en: North - Northwest
ar: شمال - شمال غربي

en: Clear Sky
ar: سماء صافية

en: Broken clouds
ar: غيوم مفككة

en: Scattered clouds
ar: غيوم متفرقة

en: Few clouds
ar: غيوم قليلة

en: Overcast
ar: مكفهر

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

en: Drizzle
ar: رذاذ

en: Light drizzle
ar: رذاذ خفيف

en: Moderate drizzle
ar: رذاذ متوسط

en: Heavy drizzle
ar: رذاذ ثقيل

en: Freezing drizzle
ar: رذاذ مجمِّد

en: Rain
ar: مطر

en: Light rain
ar: مطر خفيف

en: Moderate rain
ar: مطر متوسط

en: Heavy rain
ar: مطر كثيف

en: Rain showers
ar: وابل من المطر

en: Freezing rain
ar: مطر مجمِّد

en: Snow
ar: ثلوج

en: Light snow
ar: ثلوج خفيفة

en: Moderate snow
ar: ثلوج متوسطة

en: Heavy snow
ar: ثلوج كثيفة

en: Snowstorm
ar: عاصفة ثلجية

en: Blowing snowfall
ar: عاصفة ثلجية

en: Snow showers
ar: وابل ثلجي

en: Drifting snow
ar: ثلج جارف

en: Snow grains
ar: حبات ثلجية

en: Light snow grains
ar: حبات ثلجية خفيفة

en: Moderate snow grains
ar: حبات ثلجية متوسطة

en: Heavy snow grains
ar: حبات ثلجية كثيفة

en: Ice crystals
ar: بلورات ثلجية

en: Ice pellets
ar: كرات ثلجية

en: Few ice pellets
ar: كرات ثلجية قليلة

en: Moderate ice pellets
ar: كرات ثلجية متوسطة

en: Heavy ice pellets
ar: كرات ثلجية كثيفة

en: Ice pellet storm
ar: عاصفة من الكرات الثلجية

en: Showers of ice pellets
ar: وابل من الكرات الثلجية

en: Hail
ar: برَد

en: Hailstorm
ar: عاصفة برَد

en: Hail showers
ar: وابل من البرَد

en: Small hail
ar: برَد صغير

en: Small hailstorm
ar: عاصفة من البرَد الصغير

en: Showers of small hail
ar: وابل من البرَد الصغير

en: Unknown precipitation
ar: هطول مجهول

en: Mist
ar: غشاء

en: Fog
ar: ضباب

en: Fog in the vicinity
ar: ضباب بالجوار

en: Shallow fog
ar: ضباب خفيف جدا

en: Patches of fog
ar: رقع من الضباب

en: Partial fog
ar: ضباب جزئي

en: Freezing fog
ar: ضباب مجمِّد

en: Smoke
ar: دخان

en: Volcanic ash
ar: رماد بركاني

en: Sand
ar: رمل

en: Blowing sand
ar: رمل عاصف

en: Drifting sand
ar: رمل جارف

en: Haze
ar: سديم

en: Blowing sprays
ar: رذاذ عاصف

en: Dust
ar: غبار

en: Blowing dust
ar: غبار عاصف

en: Drifting dust
ar: غبار جارف

en: Squall
ar: عاصفة مفاجئة

en: Sandstorm
ar: عاصفة رملية

en: Sandstorm in the vicinity
ar: عاصفة رملية بالجوار

en: Heavy sandstorm
ar: عاصفة رملية كثيفة

en: Duststorm
ar: عاصفة غبار

en: Duststorm in the vicinity
ar: عاصفة غبار بالجوار

en: Heavy duststorm
ar: عاصفة غبار كثيفة

en: Funnel cloud
ar: سحابة أنبوبية

en: Tornado
ar: إعصار

en: Dust whirls
ar: دوامات غبار

en: Dust whirls in the vicinity
ar: دوامات غبار بالجوار

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
ar: %A، %Od %B / %OI:%OM

en: Unknown observation time
ar: وقت الرصد مجهول

en: Unknown
ar: مجهول

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
ar: %I.1f °ف

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °F
ar: %Id °ف

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
ar: %.1f °س

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °C
ar: %Id °س

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
ar: %I.1f ك

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
ar: %Id ك

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
ar: %I.f%%

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ar: %I0.1f عقدة

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ar: %I.1f ميل/س

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ar: %I.1f كم/س

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ar: %I.1f م/ث

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ar: قوة بيوفور %I.1f

en: Calm
ar: هادئ

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
ar: %I.2f إنش زئبق

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
ar: %I.1f مم زئبق

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
ar: %I.2f كيلو باسكال

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
ar: %I.2f هيكتو باسكال

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
ar: %I.2f ميلي بار

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
ar: %I.3f ض.ج.

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ar: %I.1f أميال

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
ar: %I.1f كم

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
ar: %I.0f م

en: %H:%M
ar: %OI:%OM

en: Retrieval failed
ar: فشل الجلب
