libmateweather 1.26.1 - en to ast translation catalogue (129 entries)

en: Default
ast: Predeterminao

en: Invalid
ast: Nun val

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ast: ñudos

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ast: Escala Beaufort

note: Translators: kilometers
en: km
ast: Km

en: Greenwich Mean Time
ast: Hora media de Greenwich

en: Update the data automatically
ast: Anovar los datos automáticamente

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ast: Determina si l'aplicación anova automáticamente los datos del tiempu o non.

en: Update interval
ast: Intervalu d'actualización

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ast: L'intervalu, en segundos, ente anovamientos automáticos.

en: Use metric units
ast: Usar unidaes métriques

en: Use metric units instead of english units.
ast: Usar unidaes métriques n'arróu d'unidaes ingleses.

en: Distance unit
ast: Unidá de distancia

en: Pressure unit
ast: Unidá de presión

en: Speed unit
ast: Unidá de velocidá

en: Temperature unit
ast: Unidá de temperatura

en: Not used anymore
ast: Yá nun s'usa

en: Display radar map
ast: Amosar el mapa de radar

en: Fetch a radar map on each update.
ast: Obtener un mapa de radar en cada anovamientu

en: Weather location information
ast: Información meteorolóxica de una zona

en: Weather location information.
ast: Información meteorolóxica de una zona.

en: Nearby city
ast: Ciudá cercana

en: Zone location
ast: Allugamientu de la zona

en: Radar location
ast: Llocalización del radar

en: Weather for a city
ast: Meteoroloxía pa una ciudá

en: The city that mateweather displays information for.
ast: La ciudá pa la que mateweather amuesa información.

en: Location coordinates
ast: Coordenaes de la zona

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
ast: Llatitú y llonxitú de la so zona espresada en GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
ast: Usar url personalizada pal mapa de radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ast: Si ye "true" (verdá), entós apurre un mapa de radar dende les señes que se-y dió pola clave "radar".

en: Url for the radar map
ast: Url pal mapa de radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ast: La url personalizada pa sacar un mapa de radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
ast: Desconocíu

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ast: Falló la obtención de los datos METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
ast: WeatherInfo nun atopa'l llugar

en: North
ast: Norte

en: North - NorthEast
ast: Norte - Noreste

en: Northeast
ast: Noroeste

en: East - NorthEast
ast: Este -Noreste

en: East
ast: Este

en: East - Southeast
ast: Este - Sureste

en: Southeast
ast: Sureste

en: South - Southeast
ast: Sur - Sureste

en: South
ast: Sur

en: South - Southwest
ast: Sur - Suroeste

en: Southwest
ast: Suroeste

en: West - Southwest
ast: Oeste - Suroeste

en: West
ast: Oeste

en: West - Northwest
ast: Oeste - Noroeste

en: Northwest
ast: Noroeste

en: North - Northwest
ast: Norte -Noroeste

en: Clear Sky
ast: Cielu espeyáu

en: Broken clouds
ast: Ñubosidá trupo

en: Scattered clouds
ast: Ñubes disperses

en: Few clouds
ast: Dalgunes Ñubes

en: Overcast
ast: Cubierto

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ast: Tormentes con rellampos

en: Drizzle
ast: Orbayu

en: Light drizzle
ast: Orbayu feble

en: Moderate drizzle
ast: Orbayu moderáu

en: Heavy drizzle
ast: Orbayu fuerte

en: Freezing drizzle
ast: Orbayu xeláu

en: Rain
ast: Lluvia

en: Light rain
ast: Orbayu

en: Moderate rain
ast: Lluvia moderada

en: Heavy rain
ast: Lluvia fuerte

en: Rain showers
ast: Bastiaos

en: Freezing rain
ast: Lluvia xelá

en: Snow
ast: Ñeve

en: Light snow
ast: Ñeve feble

en: Moderate snow
ast: Ñeve moderao

en: Heavy snow
ast: Ñeve abondante

en: Snowstorm
ast: Tormenta de ñeve

en: Blowing snowfall
ast: Torbonada de ñeve

en: Snow showers
ast: Aguañeve, chafardina

en: Drifting snow
ast: Ventisques de ñeve

en: Snow grains
ast: Xarazu

en: Light snow grains
ast: Xarazu feble

en: Moderate snow grains
ast: Xarazu moderáu

en: Heavy snow grains
ast: Xarazada intensa

en: Ice crystals
ast: Cristales de xelu

en: Ice pellets
ast: Pelles de granizu

en: Few ice pellets
ast: Dalgunes pelles de granizu

en: Moderate ice pellets
ast: Granizu moderáu

en: Heavy ice pellets
ast: Granizu  abondante

en: Ice pellet storm
ast: Torbón de granizu

en: Showers of ice pellets
ast: Granizu y lluvia

en: Hail
ast: Pedriscu

en: Hailstorm
ast: Tormenta de pedriscu

en: Hail showers
ast: Pedriscu con lluvia

en: Small hail
ast: Pedriscu pequeñu

en: Small hailstorm
ast: Torbonada pequeña de pedriscu

en: Showers of small hail
ast: Pedriscu y lluvia

en: Unknown precipitation
ast: Precipitaciones desconocíes

en: Mist
ast: Ñublina

en: Fog
ast: Borrina

en: Fog in the vicinity
ast: Borrina n'arrodiada

en: Shallow fog
ast: Borrina trupo

en: Patches of fog
ast: Tapinos de Borrina

en: Partial fog
ast: Borrina parcial

en: Freezing fog
ast: Borrina con xelu

en: Smoke
ast: Fumu

en: Volcanic ash
ast: Cernaes volcániques

en: Sand
ast: Sable

en: Blowing sand
ast: Sable nel vientu

en: Drifting sand
ast: Corriente de sable

en: Haze
ast: Cainada

en: Dust
ast: Polvu

en: Blowing dust
ast: Polvu en suspensión

en: Drifting dust
ast: Polvu cambiante

en: Squall
ast: Refollonaes de vientu

en: Sandstorm
ast: Torbonada de sable

en: Sandstorm in the vicinity
ast: Torbonada de sable n'arrodiada

en: Heavy sandstorm
ast: Torbonada de sable

en: Duststorm
ast: Torbonada de polvu

en: Duststorm in the vicinity
ast: Torbonada de polvu n'arrodiada

en: Heavy duststorm
ast: Torbonada fuerte de polvu

en: Funnel cloud
ast: Ñube con forma de funil

en: Tornado
ast: Tornáu

en: Dust whirls
ast: Rabiones de polvu

en: Dust whirls in the vicinity
ast: Rabiones de polvu n'arrodiada

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
ast: %a, %d de %b / %H:%M

en: Unknown observation time
ast: Hora d'observación desconocío

en: Unknown
ast: Desconocíu

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ast: %0.1f ñudos

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ast: Fuercia Beaufort %.1f

en: Calm
ast: Calmo

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ast: %.1f milles

en: Retrieval failed
ast: Falló al garrar datos
