libmateweather 1.26.1 - en to bg translation catalogue (182 entries)

en: Default
bg: По подразбиране

note: Translators: Kelvin
en: K
bg: К

note: Translators: Celsius
en: C
bg: Ц

note: Translators: Fahrenheit
en: F
bg: Ф

en: Invalid
bg: Невалиден

note: Translators: meters per second
en: m/s
bg: м/сек

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
bg: км/ч

note: Translators: miles per hour
en: mph
bg: мили/ч

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
bg: възли

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
bg: ска̀ла на Бофорт

note: Translators: kilopascals
en: kPa
bg: кПа

note: Translators: hectopascals
en: hPa
bg: хПа

note: Translators: millibars
en: mb
bg: мб

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
bg: ммHg

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
bg: инHg

note: Translators: atmosphere
en: atm
bg: атм

note: Translators: meters
en: m
bg: м

note: Translators: kilometers
en: km
bg: км

note: Translators: miles
en: mi
bg: мили

en: Greenwich Mean Time
bg: По Гринуич

en: Show notifications
bg: Показване на известия

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
bg: Определя дали добавката да показва известие при всяко обновяване на данните.

en: Update the data automatically
bg: Автоматично обновяване на данните

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
bg: Определяне дали аплетът автоматично да обновява статистиките за времето или не.

en: Update interval
bg: Интервал на обновяване

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
bg: Интервал в секунди между автоматичните обновявания.

en: Use metric units
bg: Използване на метричната система

en: Use metric units instead of english units.
bg: Използване на метричната система вместо английската.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
bg: „мили“

en: Distance unit
bg: Единица за разстояние

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
bg: Единицата за видимост, която да се ползва. Стойности: „метри“, „км“, „мили“.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
bg: „inHg“

en: Pressure unit
bg: Единици за налягане

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
bg: Единицата за налягане, която да се ползва. Стойности: „кПа“, „хПа“, „mb“, „mmHg“, „inHg“, „атмосфери“.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
bg: „възли“

en: Speed unit
bg: Единица за скорост

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
bg: Единицата за скорост на вятъра, която да се ползва. Стойности: „м/с“, „км/ч“, „м/ч“, „възли“, „скала на Бофорт“.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
bg: „Фаренхайт“

en: Temperature unit
bg: Единица за температура

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
bg: Мерната единица за температура. Възможни стойности: 'Келвин', 'Целзий', 'Фаренхайт'.

en: Not used anymore
bg: Не се използва вече

en: Display radar map
bg: Показване на радарната карта

en: Fetch a radar map on each update.
bg: Изтегляне на радарната карта при всяко обновяване.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
bg: София

en: Weather location information
bg: Информация за времето в дадено местоположение

en: Weather location information.
bg: Информация за времето в дадено местоположение.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
bg: LBSF

en: Nearby city
bg: Близък град

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
bg: Близък голям град, например столица, както са описани в https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
bg: DEFAULT_ZONE

en: Zone location
bg: Местоположение на зоната

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
bg: Уникална зона в града. Проверете го в https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
bg: Местоположение на радара

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
bg: Трицифрен код за получаването на радарни карти от weather.com. Проверете го в https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
bg: Прогноза на времето за град

en: The city that mateweather displays information for.
bg: Градът, за който mateweather показва информация.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
bg: 42.650000 23.383333

en: Location coordinates
bg: Координати на местоположението

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
bg: Географската ширина и дължина на местоположението ви изразена в ГГ-ММ-СС [северна ширина] и ГГ-ММ-СС [източна дължина]

en: Use custom url for the radar map
bg: Използване на друг адрес в Интернет за радарна карта

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
bg: Ако е истина, информацията за радарната карта се взима от местоположението определено от ключа „radar“.

en: Url for the radar map
bg: Интернет адрес за радарната карта

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
bg: Друг адрес, от който да се търси информация за радарната карта.

[ctx: timezone]
en: Unknown
bg: Неизвестно

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
bg: Неуспех при получаването на данните от METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
bg: Местоположението го няма в синоптичната информация.

en: Variable
bg: Променлива

en: North
bg: Север

en: North - NorthEast
bg: Север — североизток

en: Northeast
bg: Североизток

en: East - NorthEast
bg: Изток — североизток

en: East
bg: Изток

en: East - Southeast
bg: Изток — югоизток

en: Southeast
bg: Югоизток

en: South - Southeast
bg: Юг — югоизток

en: South
bg: Юг

en: South - Southwest
bg: Юг — югозапад

en: Southwest
bg: Югозапад

en: West - Southwest
bg: Запад — югозапад

en: West
bg: Запад

en: West - Northwest
bg: Запад — северозапад

en: Northwest
bg: Северозапад

en: North - Northwest
bg: Север — северозапад

en: Clear Sky
bg: Ясно небе

en: Broken clouds
bg: Много малко облаци

en: Scattered clouds
bg: Разпръсната облачност

en: Few clouds
bg: Лека облачност

en: Overcast
bg: Плътна облачност

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
bg: Гръмотевици

en: Drizzle
bg: Ръмене

en: Light drizzle
bg: Лек дъжд

en: Moderate drizzle
bg: Умерено силно ръмене

en: Heavy drizzle
bg: Силно ръмене

en: Freezing drizzle
bg: Ръмене със заледявания

en: Rain
bg: Дъжд

en: Light rain
bg: Лек дъжд

en: Moderate rain
bg: Умерено силен дъжд

en: Heavy rain
bg: Проливен дъжд

en: Rain showers
bg: Дъждове с прекъсвания

en: Freezing rain
bg: Дъжд със заледявания

en: Snow
bg: Снеговалеж

en: Light snow
bg: Лек снеговалеж

en: Moderate snow
bg: Умерено силен снеговалеж

en: Heavy snow
bg: Тежък снеговалеж

en: Snowstorm
bg: Снежна виелица

en: Blowing snowfall
bg: Снеговалеж със силен вятър и намалена видимост

en: Snow showers
bg: Снеговалежи с прекъсвания

en: Drifting snow
bg: Снеговалеж, който ще се разсее

en: Snow grains
bg: Суграшица с прекъсвания

en: Light snow grains
bg: Лека суграшица

en: Moderate snow grains
bg: Умерено силна суграшица

en: Heavy snow grains
bg: Силна суграшица

en: Ice crystals
bg: Ледени кристали

en: Ice pellets
bg: Ледени топчици

en: Few ice pellets
bg: Малко ледени топчици

en: Moderate ice pellets
bg: Умерено количество ледени топчици

en: Heavy ice pellets
bg: Голямо количество ледени топчици

en: Ice pellet storm
bg: Буря с ледени топчици

en: Showers of ice pellets
bg: Ледени топчици с прекъсвания

en: Hail
bg: Градушка

en: Hailstorm
bg: Буря с градушка

en: Hail showers
bg: Градушка с прекъсвания

en: Small hail
bg: Краткотрайна градушка

en: Small hailstorm
bg: Краткотрайна буря с градушка

en: Showers of small hail
bg: Краткотрайна градушка с прекъсвания

en: Unknown precipitation
bg: Неясен вид валежи

en: Mist
bg: Утринна мъгла

en: Fog
bg: Мъгла

en: Fog in the vicinity
bg: Мъгла в околността

en: Shallow fog
bg: Незначителна мъгла

en: Patches of fog
bg: Мъгла на отделни места

en: Partial fog
bg: Частична мъгла

en: Freezing fog
bg: Мъгла със заледявания

en: Smoke
bg: Пушек

en: Volcanic ash
bg: Вулканична пепел

en: Sand
bg: Пясък

en: Blowing sand
bg: Пясък със силен вятър и намалена видимост

en: Drifting sand
bg: Пясък, който ще се разсее

en: Haze
bg: Мараня

en: Blowing sprays
bg: Леко ръмене със силен вятър и намалена видимост

en: Dust
bg: Прах

en: Blowing dust
bg: Прах със силен вятър и намалена видимост

en: Drifting dust
bg: Прах, който ще се разнесе

en: Squall
bg: Шквал

en: Sandstorm
bg: Пясъчна буря

en: Sandstorm in the vicinity
bg: Пясъчна буря в околността

en: Heavy sandstorm
bg: Силна пясъчна буря

en: Duststorm
bg: Прашна буря

en: Duststorm in the vicinity
bg: Прашна буря в околността

en: Heavy duststorm
bg: Силна прашна буря

en: Funnel cloud
bg: Фуниевиден облак

en: Tornado
bg: Торнадо

en: Dust whirls
bg: Прашни завихряния

en: Dust whirls in the vicinity
bg: Прашни завихряния в околността

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
bg: %a, %d %b — %H:%M

en: Unknown observation time
bg: Неизвестно време на наблюдение

en: Unknown
bg: Неизвестно

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
bg: %.1f °Ф

en: n/a
bg: липсва

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °F
bg: %d °Ф

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
bg: %.1f °Ц

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °C
bg: %d °Ц

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
bg: %.1f K

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
bg: %d K

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
bg: %.f %%

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
bg: %0.1f вз

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
bg: %.1f мл/ч

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
bg: %.1f км/ч

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
bg: %.1f м/сек

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
bg: Сила по Бофорт %.1f

en: Calm
bg: Спокойно

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
bg: %s / %s

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
bg: %.2f инHg

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
bg: %.1f ммHg

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
bg: %.2f кПа

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
bg: %.2f хПа

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
bg: %.2f мб

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
bg: %.3f атм

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
bg: %.1f мили

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
bg: %.1f км

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
bg: %.0f м

en: Retrieval failed
bg: Получаването неуспешно
