libmateweather 1.26.1 - en to br translation catalogue (17 entries)

en: Default
br: Dre ziouer

note: Translators: Celsius
en: C
br: °C

en: Invalid
br: Didalvoudek

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
br: skoulmoù

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
br: skeuliad Beaufort

en: Speed unit
br: Unanenn tizh

en: Temperature unit
br: Unanenn gwrezverk

en: Not used anymore
br: N'eo ket ken implijet

[ctx: timezone]
en: Unknown
br: Dianav

en: Variable
br: Argemmenn

en: North
br: Norzh

en: East
br: Reter

en: South
br: Su

en: West
br: Kornog

en: Fog
br: Latar

en: Unknown
br: Dianav

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
br: Berzh %.1f war skeul Beaufort
