libmateweather 1.26.1 - en to ca@valencia translation catalogue (149 entries)

en: Default
ca@valencia: Predeterminat

en: Invalid
ca@valencia: Invàlid

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
ca@valencia: nusos

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
ca@valencia: Escala de Beaufort

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
ca@valencia: poHg

en: Greenwich Mean Time
ca@valencia: Hora mitjana de Greenwich

en: Show notifications
ca@valencia: Mostra les notificacions

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
ca@valencia: Determina si la miniaplicació mostra una notificació en cada actualització.

en: Update the data automatically
ca@valencia: Actualitza les dades automàticament

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
ca@valencia: Determina si la miniaplicació actualitza automàticament les estadístiques de l'oratge o no.

en: Update interval
ca@valencia: Interval d'actualització

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
ca@valencia: L'interval, en segons, entre actualitzacions automàtiques.

en: Use metric units
ca@valencia: Utilitza unitats del sistema mètric

en: Use metric units instead of english units.
ca@valencia: Utilitza unitats del sistema mètric en comptes d'unitats anglosaxones.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
ca@valencia: 'km'

en: Distance unit
ca@valencia: Unitats de distància

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
ca@valencia: La unitat que s'utilitza per a la visibilitat. Valors: «metres», «km», «milles».

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
ca@valencia: 'hPa'

en: Pressure unit
ca@valencia: Unitats de pressió

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
ca@valencia: La unitat que s'utilitza per a la pressió. Valors: «kPa», «hPa», «mb», «mmHg», «inHg» i «atm».

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
ca@valencia: 'km/h'

en: Speed unit
ca@valencia: Unitats de velocitat

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
ca@valencia: La unitat que s'utilitza per a la velocitat del vent. Valors: «m/s», «km/h», «mph», «nusos», «escala de Beaufort».

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
ca@valencia: 'Centígrad'

en: Temperature unit
ca@valencia: Unitats de temperatura

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
ca@valencia: La unitat que s'utilitza per a la temperatura. Valors: «Kelvin», «Centígrad» o «Fahrenheit».

en: Not used anymore
ca@valencia: Ja no s'utilitza

en: Display radar map
ca@valencia: Mostra el mapa del radar

en: Fetch a radar map on each update.
ca@valencia: Obté un mapa del radar en cada actualització.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
ca@valencia: València

en: Weather location information
ca@valencia: Informació de la ubicació del temps

en: Weather location information.
ca@valencia: Informació de la ubicació del temps.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
ca@valencia: LEVL

en: Nearby city
ca@valencia: Ciutat més propera

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ca@valencia: A prop de la zona més gran, com una capital, tal com s'indica a https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
ca@valencia: DEFAULT_ZONE

en: Zone location
ca@valencia: Ubicació de la zona

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ca@valencia: Una zona única per a la ciutat, tal com s'indica a https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
ca@valencia: Ubicació del radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
ca@valencia: Un codi de tres dígits per a recuperar els mapes de radar de weather.com, tal com s'indica a https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
ca@valencia: Informe de l'oratge d'una ciutat

en: The city that mateweather displays information for.
ca@valencia: De quina ciutat mostra informació el mateweather.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
ca@valencia: 39.466667 -0.366667

en: Location coordinates
ca@valencia: Coordenades de la ubicació

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
ca@valencia: Latitud i longitud de la vostra ubicació expressada en DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
ca@valencia: Utilitza una adreça personalitzada per al mapa del radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
ca@valencia: Si és cert, obté un mapa del radar d'una ubicació especificada en la clau «radar».

en: Url for the radar map
ca@valencia: Adreça per al mapa del radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
ca@valencia: L'adreça personalitzada d'on obtindre un mapa del radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ca@valencia: No s'han pogut rebre les dades de METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
ca@valencia: Falta la ubicació de WeatherInfo

en: North
ca@valencia: Nord

en: North - NorthEast
ca@valencia: Nord - Nord-est

en: Northeast
ca@valencia: Nord-est

en: East - NorthEast
ca@valencia: Est - Nord-est

en: East
ca@valencia: Est

en: East - Southeast
ca@valencia: Est - Sud-est

en: Southeast
ca@valencia: Sud-est

en: South - Southeast
ca@valencia: Sud - Sud-est

en: South
ca@valencia: Sud

en: South - Southwest
ca@valencia: Sud - Sud-oest

en: Southwest
ca@valencia: Sud-oest

en: West - Southwest
ca@valencia: Oest - Sud-oest

en: West
ca@valencia: Oest

en: West - Northwest
ca@valencia: Oest - Nord-oest

en: Northwest
ca@valencia: Nord-oest

en: North - Northwest
ca@valencia: Nord - Nord-oest

en: Clear Sky
ca@valencia: Cel clar

en: Broken clouds
ca@valencia: Núvols trencats

en: Scattered clouds
ca@valencia: Núvols dispersos

en: Few clouds
ca@valencia: Alguns núvols

en: Overcast
ca@valencia: Ennuvolat

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ca@valencia: Tempestes de trons

en: Drizzle
ca@valencia: Plugims

en: Light drizzle
ca@valencia: Plugims febles

en: Moderate drizzle
ca@valencia: Plugims moderats

en: Heavy drizzle
ca@valencia: Plugims forts

en: Freezing drizzle
ca@valencia: Plugims gelats

en: Rain
ca@valencia: Pluja

en: Light rain
ca@valencia: Pluja lleugera

en: Moderate rain
ca@valencia: Pluja moderada

en: Heavy rain
ca@valencia: Pluja forta

en: Rain showers
ca@valencia: Pluges

en: Freezing rain
ca@valencia: Pluja gelada

en: Snow
ca@valencia: Neu

en: Light snow
ca@valencia: Neu feble

en: Moderate snow
ca@valencia: Neu moderada

en: Heavy snow
ca@valencia: Neu forta

en: Snowstorm
ca@valencia: Tempesta de neu

en: Blowing snowfall
ca@valencia: Està marxant la neu

en: Snow showers
ca@valencia: Pluges de neu

en: Drifting snow
ca@valencia: Nevada canviant

en: Snow grains
ca@valencia: Volves de neu

en: Light snow grains
ca@valencia: Volves de neu febles

en: Moderate snow grains
ca@valencia: Volves de neu moderades

en: Heavy snow grains
ca@valencia: Volves de neu fortes

en: Ice crystals
ca@valencia: Cristalls de gel

en: Ice pellets
ca@valencia: Esferes de gel

en: Few ice pellets
ca@valencia: Algunes esferes de gel

en: Moderate ice pellets
ca@valencia: Esferes de gel moderades

en: Heavy ice pellets
ca@valencia: Esferes de gel fortes

en: Ice pellet storm
ca@valencia: Tempesta d'esferes de gel

en: Showers of ice pellets
ca@valencia: Pluja d'esferes de gel

en: Hail
ca@valencia: Pedra

en: Hailstorm
ca@valencia: Tempesta de pedra

en: Hail showers
ca@valencia: Pluges de pedra

en: Small hail
ca@valencia: Pedregada lleugera

en: Small hailstorm
ca@valencia: Tempesta de pedra petita

en: Showers of small hail
ca@valencia: Granissada

en: Unknown precipitation
ca@valencia: Precipitació desconeguda

en: Mist
ca@valencia: Boirina

en: Fog
ca@valencia: Boira

en: Fog in the vicinity
ca@valencia: Boira a les rodalies

en: Shallow fog
ca@valencia: Boira superficial

en: Patches of fog
ca@valencia: Boira dispersa

en: Partial fog
ca@valencia: Parcialment emboirat

en: Freezing fog
ca@valencia: Boira gelada

en: Smoke
ca@valencia: Fum

en: Volcanic ash
ca@valencia: Lava volcànica

en: Sand
ca@valencia: Arena

en: Blowing sand
ca@valencia: Arena amb vent

en: Drifting sand
ca@valencia: Arena canviant

en: Haze
ca@valencia: Broma

en: Blowing sprays
ca@valencia: Espurnejos amb vent

en: Dust
ca@valencia: Pols

en: Blowing dust
ca@valencia: Pols amb vent

en: Drifting dust
ca@valencia: Pols canviant

en: Squall
ca@valencia: Torb

en: Sandstorm
ca@valencia: Tempesta d'arena

en: Sandstorm in the vicinity
ca@valencia: Tempesta d'arena a les rodalies

en: Heavy sandstorm
ca@valencia: Tempesta d'arena forta

en: Duststorm
ca@valencia: Tempesta de pols

en: Duststorm in the vicinity
ca@valencia: Tempesta de pols a les rodalies

en: Heavy duststorm
ca@valencia: Tempesta de pols forta

en: Funnel cloud
ca@valencia: Remolí

en: Dust whirls
ca@valencia: Remolins de pols

en: Dust whirls in the vicinity
ca@valencia: Remolins de pols a les rodalies

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
ca@valencia: %A, %d de %B / %H:%M

en: Unknown observation time
ca@valencia: Hora d'observació desconeguda

en: Unknown
ca@valencia: Desconegut

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ca@valencia: %0.1f nusos

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ca@valencia: %1.f m/s

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ca@valencia: Força de Beaufort %.1f

en: Calm
ca@valencia: Calma

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
ca@valencia: %.2f poHg

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ca@valencia: %.1f milles

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
ca@valencia: %.0f m

en: Retrieval failed
ca@valencia: Ha fallat la recepció
