libmateweather 1.26.1 - en to cmn translation catalogue (165 entries)

en: Default
cmn: 預設值

note: Translators: Kelvin
en: K
cmn: K，絕對溫度

en: Invalid
cmn: 無效

note: Translators: meters per second
en: m/s
cmn: 公尺/秒

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
cmn: 公里/小時

note: Translators: miles per hour
en: mph
cmn: 浬/小時

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
cmn: 節

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
cmn: 蒲福氏風級

note: Translators: kilopascals
en: kPa
cmn: 千帕

note: Translators: hectopascals
en: hPa
cmn: 百帕

note: Translators: millibars
en: mb
cmn: 毫巴

note: Translators: meters
en: m
cmn: 米

note: Translators: kilometers
en: km
cmn: 公里

note: Translators: miles
en: mi
cmn: 哩

en: Greenwich Mean Time
cmn: 格林威治標準時間

en: Update the data automatically
cmn: 自動更新資料

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
cmn: 決定面板程式會否自動更新天氣資料。

en: Update interval
cmn: 更新周期

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
cmn: 每隔指定時間（分鐘）自動更新。

en: Use metric units
cmn: 使用公制單位

en: Use metric units instead of english units.
cmn: 使用公制單位而不用英制單位。

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
cmn: 「km」

en: Distance unit
cmn: 距離單位

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
cmn: 單位以使用用於可視性。值：「meters」，「km」，「miles」。

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
cmn: 「mmHg」

en: Pressure unit
cmn: 氣壓單位

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
cmn: 「km/h」

en: Speed unit
cmn: 速度單位

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
cmn: 單位以使用用於旋緊速度。值：「m/s」，「km/h，」mph「，」knots「，」Beaufort scale'。

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
cmn: 「Centigrade」

en: Temperature unit
cmn: 溫度單位

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
cmn: 單位以使用用於溫度。值：「Kelvin」，「Centigrade」，「Fahrenheit」。

en: Not used anymore
cmn: 這項設定已不再使用

en: Display radar map
cmn: 顯示雷達圖

en: Fetch a radar map on each update.
cmn: 每次更新時都擷取雷達圖。

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
cmn: 「臺北」

en: Weather location information
cmn: 天氣位置資訊

en: Weather location information.
cmn: 天氣位置資訊。

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
cmn: 「RCSS」

en: Nearby city
cmn: 附近城市

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cmn: 從 https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in 所得到附近諸如首都的主要地區

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
cmn: 「Asia/Taipei」

en: Zone location
cmn: 時區位置

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cmn: 從 https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in 所得到該城市的時區

en: Radar location
cmn: 雷達位置

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cmn: three-digit-long 編碼用於取回 radar 映射從天氣.com，從 https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in 所得到用於自 weather.com 擷取雷達圖的三位數字編碼

en: Weather for a city
cmn: 城市的天氣

en: The city that mateweather displays information for.
cmn: mateweather 顯示的城市資訊

en: Location coordinates
cmn: 位置坐標

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
cmn: 您所在的位置，以 DD-MM-SS[經度] DD-MM-SS[緯度] 表示。

en: Use custom url for the radar map
cmn: 使用自行指定的 URL 作為雷達圖位置

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
cmn: 如設定為「true」，則從“radar”設定鍵中所指定的位置擷取雷達圖。

en: Url for the radar map
cmn: 雷達圖的 URL

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
cmn: 自行指定在哪個 URL 擷取雷達圖

[ctx: timezone]
en: Unknown
cmn: 不明

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
cmn: 無法獲取 METAR 資料：%d %s。

en: WeatherInfo missing location
cmn: WeatherInfo 中沒有指定地點

en: Variable
cmn: 無定向

en: North
cmn: 北

en: North - NorthEast
cmn: 北北東

en: Northeast
cmn: 東北

en: East - NorthEast
cmn: 東北東

en: East
cmn: 東

en: East - Southeast
cmn: 東南東

en: Southeast
cmn: 東南

en: South - Southeast
cmn: 南南東

en: South
cmn: 南

en: South - Southwest
cmn: 南南西

en: Southwest
cmn: 西南

en: West - Southwest
cmn: 西南西

en: West
cmn: 西

en: West - Northwest
cmn: 西北西

en: Northwest
cmn: 西北

en: North - Northwest
cmn: 北北西

en: Clear Sky
cmn: 天氣晴朗

en: Broken clouds
cmn: 密雲

en: Scattered clouds
cmn: 多雲

en: Few clouds
cmn: 薄雲

en: Overcast
cmn: 天陰

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
cmn: 雷暴

en: Drizzle
cmn: 毛毛雨

en: Light drizzle
cmn: 少量毛毛雨

en: Moderate drizzle
cmn: 毛毛雨

en: Heavy drizzle
cmn: 大量毛毛雨

en: Freezing drizzle
cmn: 毛毛雨，低於冰點

en: Rain
cmn: 有雨

en: Light rain
cmn: 微雨

en: Moderate rain
cmn: 有雨

en: Heavy rain
cmn: 豪雨

en: Rain showers
cmn: 驟雨

en: Freezing rain
cmn: 降雨，低於冰點

en: Snow
cmn: 降雪

en: Light snow
cmn: 少量降雪

en: Moderate snow
cmn: 降雪

en: Heavy snow
cmn: 大量降雪

en: Snowstorm
cmn: 暴風雪

en: Blowing snowfall
cmn: 大風雪

en: Snow showers
cmn: 驟降雪

en: Drifting snow
cmn: 風雪

en: Snow grains
cmn: 降雪粒

en: Light snow grains
cmn: 少量雪粒

en: Moderate snow grains
cmn: 降雪粒

en: Heavy snow grains
cmn: 大量雪粒

en: Ice crystals
cmn: 降冰晶

en: Ice pellets
cmn: 降冰粒

en: Few ice pellets
cmn: 少量冰粒

en: Moderate ice pellets
cmn: 降冰粒

en: Heavy ice pellets
cmn: 大量冰粒

en: Ice pellet storm
cmn: 冰暴

en: Showers of ice pellets
cmn: 驟降冰粒

en: Hail
cmn: 冰雹

en: Hailstorm
cmn: 雹暴

en: Hail showers
cmn: 驟降冰雹

en: Small hail
cmn: 小冰雹

en: Small hailstorm
cmn: 小雹暴

en: Showers of small hail
cmn: 驟降小冰雹

en: Unknown precipitation
cmn: 降水，情況不明

en: Mist
cmn: 薄霧

en: Fog in the vicinity
cmn: 鄰近地區有霧

en: Shallow fog
cmn: 霧層

en: Patches of fog
cmn: 局部地區性有霧

en: Partial fog
cmn: 部分方向有霧

en: Freezing fog
cmn: 有霧，低於冰點

en: Smoke
cmn: 煙塵

en: Volcanic ash
cmn: 火山灰

en: Sand
cmn: 沙塵

en: Blowing sand
cmn: 大風沙

en: Drifting sand
cmn: 風沙

en: Haze
cmn: 煙霞

en: Blowing sprays
cmn: 浪花

en: Dust
cmn: 灰塵

en: Blowing dust
cmn: 灰塵，有風

en: Drifting dust
cmn: 灰塵，有微風

en: Squall
cmn: 狂風

en: Sandstorm
cmn: 沙暴

en: Sandstorm in the vicinity
cmn: 鄰近地區有沙暴

en: Heavy sandstorm
cmn: 強烈沙暴

en: Duststorm
cmn: 塵暴

en: Duststorm in the vicinity
cmn: 鄰近地區有塵暴

en: Heavy duststorm
cmn: 強烈塵暴

en: Funnel cloud
cmn: 漏斗雲

en: Tornado
cmn: 龍捲風/水龍捲

en: Dust whirls
cmn: 塵旋風

en: Dust whirls in the vicinity
cmn: 鄰近地區有塵旋風

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
cmn: %b %d(%a)/ %H:%M

en: Unknown observation time
cmn: 觀測時間不詳

en: Unknown
cmn: 不明

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
cmn: %.1f °K

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
cmn: %d °K

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
cmn: %0.1f 節

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
cmn: 每小時 %.1f 浬

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
cmn: 每小時 %.1f 公里

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
cmn: 每秒 %.1f 公尺

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
cmn: 蒲福氏風級 %.1f

en: Calm
cmn: 平靜

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
cmn: %.2f 英吋汞柱

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
cmn: %.1f 毫米汞柱

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
cmn: %.2f 千帕

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
cmn: %.2f 百帕

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
cmn: %.2f 亳巴

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
cmn: %.3f 大氣壓

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
cmn: %.1f 英里

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
cmn: %.1f 公里

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
cmn: %.0f 公尺

en: Retrieval failed
cmn: 接收失敗
