libmateweather 1.26.1 - en to crh translation catalogue (133 entries)

en: Default
crh: Ög-belgilengen

en: Invalid
crh: Keçersiz

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
crh: km/st

note: Translators: miles per hour
en: mph
crh: mi/st

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
crh: knot

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
crh: Beaufort ölçeği

en: Greenwich Mean Time
crh: Greenwich Ortalama Zamanı

en: Update the data automatically
crh: Verilerni avtomatik olaraq yañart

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
crh: Uyğulamaçıqnıñ ava durumı ihsaiyatını öz-özünden yañartıp yañartmağanını belgiler.

en: Update interval
crh: Yañartma aralığı

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
crh: Otomatik güncellemeler için, saniye cinsinden, aralık.

en: Use metric units
crh: Metrik birimleri kullan

en: Use metric units instead of english units.
crh: İngiliz birimleri yerine metrik birimleri kullan.

en: Distance unit
crh: Uzaklık birimi

en: Pressure unit
crh: Basım birlemi

en: Speed unit
crh: Sur'at birlemi

en: Temperature unit
crh: Sıcaqlıq birlemi

en: Not used anymore
crh: Artık kullanılmıyor

en: Display radar map
crh: Radar haritasını köster

en: Fetch a radar map on each update.
crh: Er yañartma üzerine bir radar haritasını ketir.

en: Weather location information
crh: Ava durumı qonum malümatı

en: Weather location information.
crh: Ava durumı qonum malümatı.

en: Nearby city
crh: Yakındaki şehir

en: Zone location
crh: Alan bilgisi

en: Radar location
crh: Radar qonumı

en: Weather for a city
crh: Şehir için hata durumu

en: The city that mateweather displays information for.
crh: Gweather'in bilgisini gösterdiği şehir.

en: Location coordinates
crh: Qonum koordinatları

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
crh: Bulunduğunuz yer için DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS [EW] şeklinde enlem ve boylam.

en: Use custom url for the radar map
crh: Radar haritası için özel adres kullan

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
crh: Eğer seçiliyse, "radar" anahtarında belirtilen konumdan radar haritası alır.

en: Url for the radar map
crh: Radar haritası için url

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
crh: Radar haritasının alınacağı özel url.

[ctx: timezone]
en: Unknown
crh: Bilinmey

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
crh: METAR verileri alınamadı: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
crh: WeatherInfo konum bilgisi içermiyor

en: Variable
crh: Deñişçen

en: North
crh: Şimal

en: North - NorthEast
crh: Kuzey - Kuzeydoğu

en: Northeast
crh: Kuzeydoğu

en: East - NorthEast
crh: Doğu - Kuzeydoğu

en: East
crh: Şarq

en: East - Southeast
crh: Doğu - Güneydoğu

en: Southeast
crh: Güneydoğu

en: South - Southeast
crh: Güney - Güneydoğu

en: South
crh: Cenüp

en: South - Southwest
crh: Güney - Güneybatı

en: Southwest
crh: Güneybatı

en: West - Southwest
crh: Batı - Güneybatı

en: West
crh: Ğarp

en: West - Northwest
crh: Batı - Kuzeybatı

en: Northwest
crh: Kuzeybatı

en: North - Northwest
crh: Kuzey - Kuzeybatı

en: Clear Sky
crh: Açıq Kökyüzü

en: Broken clouds
crh: Parçalı bulutlu

en: Scattered clouds
crh: Dağınık bulutlu

en: Few clouds
crh: Afif bulutlı

en: Overcast
crh: Aşırı bulutlu

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
crh: Fırtına

en: Drizzle
crh: Çise

en: Light drizzle
crh: Afif serpinti

en: Moderate drizzle
crh: Vasat çise

en: Heavy drizzle
crh: Ağır çise

en: Freezing drizzle
crh: Dondurucu çise

en: Rain
crh: Yağmur

en: Light rain
crh: Afif yağmur

en: Moderate rain
crh: Mutedil yağmur

en: Heavy rain
crh: Ağır yağmur

en: Rain showers
crh: Kısa yoğun yağmur

en: Freezing rain
crh: Dondurucu yağmur

en: Snow
crh: Qar

en: Light snow
crh: Afif qar

en: Moderate snow
crh: Mutedil qar

en: Heavy snow
crh: Ağır kar yağışı

en: Snowstorm
crh: Kar fırtınası

en: Blowing snowfall
crh: Rüzgarlı kar fırtınası

en: Snow showers
crh: Kısa yoğun kar

en: Drifting snow
crh: Kaygan kar

en: Snow grains
crh: Karla karışık yağmur

en: Light snow grains
crh: Afif qar bürtükleri

en: Moderate snow grains
crh: Vasat kar taneleri var

en: Heavy snow grains
crh: Ağır kar taneleri var

en: Ice crystals
crh: Buz kristalleri

en: Ice pellets
crh: Buz tanecikleri

en: Few ice pellets
crh: Az buz tanecikleri

en: Moderate ice pellets
crh: Vasat buz tanecikleri

en: Heavy ice pellets
crh: Ağır buz tanecikleri

en: Ice pellet storm
crh: Buz tanecikleri fırtınası

en: Showers of ice pellets
crh: Buz tanecikleri yağmuru

en: Hail
crh: Dolu

en: Hailstorm
crh: Dolu fırtınası

en: Hail showers
crh: Dolu yağmuru

en: Small hail
crh: Ufak dolu taneleri

en: Small hailstorm
crh: Ufak dolu taneleri fırtınası

en: Showers of small hail
crh: Ufak dolu taneleri yağmuru

en: Unknown precipitation
crh: Bilinmeyen çökelme

en: Mist
crh: Sislik

en: Fog
crh: Sis

en: Fog in the vicinity
crh: Çevrede sis var

en: Shallow fog
crh: Alçak sis

en: Patches of fog
crh: Sis'in izleri var

en: Partial fog
crh: Yer yer sis var

en: Freezing fog
crh: Dondurucu sis

en: Smoke
crh: Duman

en: Volcanic ash
crh: Volkan külü

en: Sand
crh: Kum

en: Blowing sand
crh: Rüzgarlı kum

en: Drifting sand
crh: Kaygan kum

en: Haze
crh: Pus

en: Blowing sprays
crh: Rüzgarlı püskürtmeli yağış

en: Dust
crh: Toz

en: Blowing dust
crh: Rüzgarlı toz

en: Drifting dust
crh: Kaygan toz

en: Squall
crh: Fırtına

en: Sandstorm
crh: Kum fırtınası

en: Sandstorm in the vicinity
crh: Çevrede kum fırtınası var

en: Heavy sandstorm
crh: Ağır kum fırtınası

en: Duststorm
crh: Toz fırtınası

en: Duststorm in the vicinity
crh: Çevrede toz fırtınası var

en: Heavy duststorm
crh: Ağır toz fırtınası

en: Funnel cloud
crh: Döneç bulutu

en: Tornado
crh: Qasırğa

en: Dust whirls
crh: Toz kasırgaları

en: Dust whirls in the vicinity
crh: Çevrede toz kasırgaları var

en: Unknown observation time
crh: Bilinmeyen gözetleme zamanı

en: Unknown
crh: Bilinmey

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
crh: %%%.f

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
crh: %0.1f knot

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
crh: %.1f km/st

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
crh: %.1f Beaufort gücü

en: Calm
crh: Sakin

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
crh: %.1f mil

en: Retrieval failed
crh: Tapıp ketirim muvafaqiyetsiz
