libmateweather 1.26.1 - en to cs translation catalogue (150 entries)

en: Default
cs: Výchozí

en: Invalid
cs: Neplatné

note: Translators: miles per hour
en: mph
cs: míle za hodinu

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
cs: uzly

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
cs: Beaufortova stupnice

en: Greenwich Mean Time
cs: Greenwichský střední čas

en: Show notifications
cs: Zobrazit upozornění

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
cs: Určuje zda-li se má zobrazit upozornění při každé aktualizaci počasí.

en: Update the data automatically
cs: Aktualizovat data automaticky

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
cs: Určuje, jestli applet automaticky aktualizuje své statistiky počasí.

en: Update interval
cs: Interval aktualizace

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
cs: Interval v sekundách mezi automatickými aktualizacemi.

en: Use metric units
cs: Používat metrické jednotky

en: Use metric units instead of english units.
cs: Používat metrické jednotky místo anglosaských.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
cs: 'míle'

en: Distance unit
cs: Jednotky vzdálenosti

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
cs: Jednotka zobrazení viditelnosti.  Hodnoty: 'meters', 'km', 'miles'.

en: Pressure unit
cs: Jednotky tlaku

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
cs: Jednotka tlaku. Hodnoty: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
cs: 'uzly'

en: Speed unit
cs: Jednotky rychlosti

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
cs: Jednotka rychlosti větru. Hodnoty: 'm/s', 'km/h', 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
cs: 'Fahrenheita'

en: Temperature unit
cs: Jednotky teploty

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
cs: Jednotka teploty. Hodnoty: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
cs: Již se nepoužívá

en: Display radar map
cs: Zobrazovat radarovou mapu

en: Fetch a radar map on each update.
cs: Stáhnout radarovou mapu při každé aktualizaci.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
cs: 'VÝCHOZÍ_UMÍSTĚNÍ'

en: Weather location information
cs: Informace o poloze počasí

en: Weather location information.
cs: Informace o poloze počasí.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
cs: 'VÝCHOZÍ_KÓD'

en: Nearby city
cs: Blízké město

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cs: Blízká větší oblast, jako hlavní město, bráno z https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
cs: 'VÝCHOZÍ_ZONA'

en: Zone location
cs: Poloha pásma

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cs: Unikátní kód pásma města, který můžete najít na https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
cs: 'VÝCHOZÍ_RADAR'

en: Radar location
cs: Poloha radaru

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cs: Trojciferný kód satelitních snímků z weather.com, který můžete najít na http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
cs: Předpověď počasí pro město

en: The city that mateweather displays information for.
cs: Město, pro které mateweather zobrazuje informace.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
cs: 'VÝCHOZÍ_SOUŘADNICE'

en: Location coordinates
cs: Souřadnice polohy

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
cs: Zeměpisná šířka a délka vaší polohy vyjádřená jako DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW], tj. stupeň-minuta-vteřina[sever-jih], resp. [východ-západ].

en: Use custom url for the radar map
cs: Používat vlastní URL radarové mapy

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
cs: Je-li "true", získat radarovou mapu z polohy určené klíčem "radar".

en: Url for the radar map
cs: URL radarové mapy

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
cs: Používat vlastní URL k získání radarové mapy.

[ctx: timezone]
en: Unknown
cs: Neznámé

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
cs: Nelze získat data METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
cs: Chybí poloha WeatherInfo

en: Variable
cs: Proměnná

en: North
cs: Sever

en: North - NorthEast
cs: Severo - severovýchod

en: Northeast
cs: Severovýchod

en: East - NorthEast
cs: Východo - severovýchod

en: East
cs: Východ

en: East - Southeast
cs: Východ - jihovýchod

en: Southeast
cs: Jihovýchod

en: South - Southeast
cs: Jiho - jihovýchod

en: South
cs: Jih

en: South - Southwest
cs: Jiho - jihozápad

en: Southwest
cs: Jihozápad

en: West - Southwest
cs: Západo - jihozápad

en: West
cs: Západ

en: West - Northwest
cs: Západo - severozápad

en: Northwest
cs: Severozápad

en: North - Northwest
cs: Severo - severozápad

en: Clear Sky
cs: Jasno

en: Broken clouds
cs: Oblačno

en: Scattered clouds
cs: Rozptýlená oblačnost

en: Few clouds
cs: Malá oblačnost

en: Overcast
cs: Zataženo

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
cs: Bouřka

en: Drizzle
cs: Mrholení

en: Light drizzle
cs: Lehké mrholení

en: Moderate drizzle
cs: Střední mrholení

en: Heavy drizzle
cs: Silné mrholení

en: Freezing drizzle
cs: Mrznoucí mrholení

en: Rain
cs: Déšť

en: Light rain
cs: Mírný déšť

en: Moderate rain
cs: Střední déšť

en: Heavy rain
cs: Vydatný déšť

en: Rain showers
cs: Přepršky

en: Freezing rain
cs: Mrznoucí déšť

en: Snow
cs: Sníh

en: Light snow
cs: Mírný sníh

en: Moderate snow
cs: Střední sníh

en: Heavy snow
cs: Vydatný sníh

en: Snowstorm
cs: Sněhová bouře

en: Blowing snowfall
cs: Sněhová bouře s větrem

en: Snow showers
cs: Sněhové přeháňky

en: Drifting snow
cs: Ustupující sníh

en: Snow grains
cs: Sněhové vločky

en: Light snow grains
cs: Mírné sněhové vločky

en: Moderate snow grains
cs: Střední sněhové vločky

en: Heavy snow grains
cs: Silné sněhové vločky

en: Ice crystals
cs: Ledové krystaly

en: Ice pellets
cs: Kroupy

en: Few ice pellets
cs: Řídké kroupy

en: Moderate ice pellets
cs: Mírné kroupy

en: Heavy ice pellets
cs: Husté kroupy

en: Ice pellet storm
cs: Krupová bouře

en: Showers of ice pellets
cs: Krupové přeháňky

en: Hail
cs: Krupobití

en: Hailstorm
cs: Krupobití

en: Hail showers
cs: Přepršky krupobití

en: Small hail
cs: Malé kroupy

en: Small hailstorm
cs: Malé krupobití

en: Showers of small hail
cs: Přepršky malých krup

en: Unknown precipitation
cs: Neznámé srážky

en: Mist
cs: Opar

en: Fog
cs: Mlha

en: Fog in the vicinity
cs: Mlha v blízkosti

en: Shallow fog
cs: Slabá mlha

en: Patches of fog
cs: Místy mlha

en: Partial fog
cs: Částečná mlha

en: Freezing fog
cs: Mrznoucí mlha

en: Smoke
cs: Kouř

en: Volcanic ash
cs: Vulkanický popel

en: Sand
cs: Písek

en: Blowing sand
cs: Písek s větrem

en: Drifting sand
cs: Ustupující písek

en: Haze
cs: Opar

en: Blowing sprays
cs: Spršky s větrem

en: Dust
cs: Prach

en: Blowing dust
cs: Prach s větrem

en: Drifting dust
cs: Ustupující prach

en: Squall
cs: Hromobití

en: Sandstorm
cs: Písečná bouře

en: Sandstorm in the vicinity
cs: Písečná bouře v blízkosti

en: Heavy sandstorm
cs: Silná písečná bouře

en: Duststorm
cs: Prachová bouře

en: Duststorm in the vicinity
cs: Prachová bouře v blízkosti

en: Heavy duststorm
cs: Silná prachová bouře

en: Funnel cloud
cs: Nálevkovitý mrak

en: Tornado
cs: Tornádo

en: Dust whirls
cs: Prachová smršť

en: Dust whirls in the vicinity
cs: Prachová smršť v blízkosti

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
cs: %a, %d. %B, %H:%M

en: Unknown observation time
cs: Neznámý čas pozorování

en: Unknown
cs: Neznámé

en: n/a
cs: Není k dispozici

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
cs: %0.1f uzlů

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
cs: Beaufortova síla %.1f

en: Calm
cs: Bezvětří

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
cs: %.1f mil

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
cs: %.0f m

en: Retrieval failed
cs: Stahování selhalo
