libmateweather 1.26.1 - en to cy translation catalogue (147 entries)

en: Default
cy: Rhagosodiad

en: Invalid
cy: Annilys

note: Translators: meters per second
en: m/s
cy: metr/eiliad

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
cy: km/awr

note: Translators: miles per hour
en: mph
cy: mya

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
cy: clymau

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
cy: Graddfa Beaufort

en: Greenwich Mean Time
cy: Amser Safonol Greenwich

en: Show notifications
cy: Dangos hysbysiadau

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
cy: Penderfynu a ddylai'r rhaglennig ddangos hysbysiad i bob diweddariad.

en: Update the data automatically
cy: Diweddaru'r data'n awtomatig

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
cy: Penderfynu a ydy'r rhaglennig yn diweddaru ei hystadegau tywydd yn awtomatig ai peidio.

en: Update interval
cy: Ysbaid diweddaru

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
cy: Yr ysbaid, mewn eiliadau, rhwng diweddariadau awtomatig.

en: Use metric units
cy: Defnyddio unedau metrig

en: Use metric units instead of english units.
cy: Defnyddio unedau metrig yn hytrach nag unedau Saesneg.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
cy: 'milltiroedd'

en: Distance unit
cy: Uned bellter

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
cy: Yr uned i'w defnyddio ar gyfer gwelededd. Gwerthoedd: 'metrau', 'km', 'milltiroedd'.

en: Pressure unit
cy: Uned wasgedd

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
cy: 'môr-filltiroedd'

en: Speed unit
cy: Uned cyflymder

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
cy: Yr uned i'w defnyddio ar gyfer cyflymder gwyntoedd. Gwerthoedd: 'm/s', 'km/h', 'mya', 'môr-filltiroedd', 'graddfa Beaufort'.

en: Temperature unit
cy: Uned y tymheredd

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
cy: Yr uned i'w defnyddio ar gyfer y tymheredd. Gwerthoedd: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
cy: Ni ddefnyddir bellach

en: Display radar map
cy: Dangos map radar

en: Fetch a radar map on each update.
cy: Cyrchu map radar ar bob diweddariad.

en: Weather location information
cy: Gwybodaeth lleoliad tywydd

en: Weather location information.
cy: Gwybodaeth lleoliad tywydd.

en: Nearby city
cy: Dinas gerllaw

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cy: Ardal sylweddol gyfagos, megis prifddinas, fel y canfuwyd yn https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
cy: Lleoliad parth

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cy: Ardal unigryw i'r ddinas, fel y canfuwyd yn https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
cy: Lleoliad radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
cy: Cod tri nod ar gyfer estyn mapiau radar o weather.com, fel y canfuwyd yn https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
cy: Tywydd y ddinas

en: The city that mateweather displays information for.
cy: Y ddinas mae mateweather yn dangos gwybodaeth ar ei chyfer.

en: Location coordinates
cy: Cyfesurynnau lleoliad

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
cy: Lledred a hydred eich lleoliad, yn y ffurf graddau-munudau-eiliadau (gogledd-de) graddau-munudau-eiliadau (dwyrain-gorllewin).

en: Use custom url for the radar map
cy: Defnyddio LAU addasedig ar gyfer y map radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
cy: Os yn wir, yna cyrchu map radar o'r lleoliad a benodwyd gan yr allwedd "radar".

en: Url for the radar map
cy: URL ar gyfer y map radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
cy: Y cyfeiriad addasedig i gyrchu'r map radar ohoni.

[ctx: timezone]
en: Unknown
cy: Anhysbys

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
cy: Methwyd cyrchu data METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
cy: Safle coll WeatherInfo

en: Variable
cy: Newidiol

en: North
cy: Gogledd

en: North - NorthEast
cy: Gogledd - Gogledd Ddwyrain

en: Northeast
cy: Gogledd Ddwyrain

en: East - NorthEast
cy: Dwyrain - Gogledd Ddwyrain

en: East
cy: Dwyrain

en: East - Southeast
cy: Dwyrain - De Ddwyrain

en: Southeast
cy: De Ddwyrain

en: South - Southeast
cy: De - De Ddwyrain

en: South
cy: De

en: South - Southwest
cy: De - De Orllewin

en: Southwest
cy: De Orllewin

en: West - Southwest
cy: Gorllewin - De Orllewin

en: West
cy: Gorllewin

en: West - Northwest
cy: Gorllewin - Gogledd Orllewin

en: Northwest
cy: Gogledd Orllewin

en: North - Northwest
cy: Gogledd - Gogledd Orllewin

en: Clear Sky
cy: Awyr Las

en: Broken clouds
cy: Cymylau toredig

en: Scattered clouds
cy: Cymylau ar wasgar

en: Few clouds
cy: Ambell gwmwl

en: Overcast
cy: Cymylog

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
cy: Mellt a Tharanau

en: Drizzle
cy: Glaw man

en: Light drizzle
cy: Glaw man ysgafn

en: Moderate drizzle
cy: Glaw man cymedrol

en: Heavy drizzle
cy: Glaw man trwm

en: Freezing drizzle
cy: Glaw man iasoer

en: Rain
cy: Glaw

en: Light rain
cy: Glaw ysgafn

en: Moderate rain
cy: Glaw cymedrol

en: Heavy rain
cy: Glaw trwm

en: Rain showers
cy: Cawodydd glaw

en: Freezing rain
cy: Glaw iasoer

en: Snow
cy: Eira

en: Light snow
cy: Eira ysgafn

en: Moderate snow
cy: Eira cymedrol

en: Heavy snow
cy: Eira trwm

en: Snowstorm
cy: Storm eira

en: Blowing snowfall
cy: Eira chwyth

en: Snow showers
cy: Cawodydd eira

en: Drifting snow
cy: Eira crwydrol

en: Snow grains
cy: Grawn eira

en: Light snow grains
cy: Grawn eira ysgafn

en: Moderate snow grains
cy: Grawn eira cymedrol

en: Heavy snow grains
cy: Grawn eira trwm

en: Ice crystals
cy: Crisialau iâ

en: Ice pellets
cy: Pelenni iâ

en: Few ice pellets
cy: Ambell belen iâ

en: Moderate ice pellets
cy: Pelenni iâ cymedrol

en: Heavy ice pellets
cy: Pelenni iâ trwm

en: Ice pellet storm
cy: Storom belenni iâ

en: Showers of ice pellets
cy: Cawodydd o belenni iâ

en: Hail
cy: Cenllysg

en: Hailstorm
cy: Storm genllysg

en: Hail showers
cy: Cawodydd o gesair

en: Small hail
cy: Cesair bach

en: Small hailstorm
cy: Cawod o gesair bach

en: Showers of small hail
cy: Cawodydd o gesair bach

en: Unknown precipitation
cy: Gwlybaniaeth anhysbys

en: Mist
cy: Niwl

en: Fog
cy: Niwl

en: Fog in the vicinity
cy: Niwl yn y cyffiniau

en: Shallow fog
cy: Niwl bas

en: Patches of fog
cy: Niwl ysbeidiol

en: Partial fog
cy: Niwl rhannol

en: Freezing fog
cy: Niwl rhewllyd

en: Smoke
cy: Mwg

en: Volcanic ash
cy: Lludw folcanig

en: Sand
cy: Tywod

en: Blowing sand
cy: Tywod chwyth

en: Drifting sand
cy: Tywod crwydrol

en: Haze
cy: Tawch

en: Blowing sprays
cy: Ewyn chwyth

en: Dust
cy: Llwch

en: Blowing dust
cy: Llwch chwyth

en: Drifting dust
cy: Llwch crwydrol

en: Squall
cy: Hyrddwynt

en: Sandstorm
cy: Storm dywod

en: Sandstorm in the vicinity
cy: Storm dywod yn y cyffiniau

en: Heavy sandstorm
cy: Storm dywod trwm

en: Duststorm
cy: Storm lwch

en: Duststorm in the vicinity
cy: Storm lwch yn y cyffiniau

en: Heavy duststorm
cy: Storm lwch trwm

en: Funnel cloud
cy: Cwmwl tynffedol

en: Tornado
cy: Corwynt

en: Dust whirls
cy: Chwyrliadau llwch

en: Dust whirls in the vicinity
cy: Chwyrliadau llwch yn y cyffiniau

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
cy: %a. %b %d / %H:%M

en: Unknown observation time
cy: Amser arsyllu anhysbys

en: Unknown
cy: Anhysbys

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
cy: %.1f °K

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
cy: %0.1f cwlwm

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
cy: %.1f mya

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
cy: %.1f km/a

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
cy: %.1f m/e

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
cy: Grym Beaufort %.1f

en: Calm
cy: Llonydd

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
cy: %.1f milltir

en: Retrieval failed
cy: Methodd cyrchiad
