libmateweather 1.26.1 - en to da translation catalogue (150 entries)

en: Default
da: Standard

en: Invalid
da: Ugyldig

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
da: km/t

note: Translators: miles per hour
en: mph
da: mpt

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
da: knob

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
da: Beaufort-skala

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
da: tmHG

en: Show notifications
da: Vis påmindelser

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
da: Bestemmer hvorvidt panelprogrammet viser en påmindelse ved hver opdatering.

en: Update the data automatically
da: Opdater data automatisk

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
da: Om panelprogrammet automatisk opdaterer vejrstatistikken.

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
da: Intervallet i sekunder mellem automatiske opdateringer.

en: Use metric units
da: Benyt metriske mål

en: Use metric units instead of english units.
da: Benyt metriske mål i stedet for Engelske enheder.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
da: »mil«

en: Distance unit
da: Afstandsenhed

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
da: Enheden for synlighed. Værdier: »meter«, »km«, »mil«.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
da: »inHg«

en: Pressure unit
da: Trykenhed

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
da: Enheden for tryk. Værdier: »kPa«, »hPa«, »mb«, »mmHg«, »inHg«, »atm«.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
da: »knob«

en: Speed unit
da: Fartenhed

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
da: Enheden for vindhastighed: »m/s«, »km/t«, »mpt«, »knob«, »Beaufortskala«.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
da: »Fahrenheit«

en: Temperature unit
da: Temperaturenhed

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
da: Enheden for temperatur. Værdier: »Kelvin«, »Centigrade«, »Fahrenheit«.

en: Not used anymore
da: Bruges ikke mere

en: Display radar map
da: Vis radarkort

en: Fetch a radar map on each update.
da: Hent et radarkort ved hver opdatering.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
da: »STANDARD_PLACERING«

en: Weather location information
da: Vejrudsigtsoplysninger

en: Weather location information.
da: Vejrudsigtsoplysninger.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
da: »STANDARD_KODE«

en: Nearby city
da: Nærmeste by

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
da: Nærliggende hovedzone, såsom en hovedstad, som fundet i https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
da: »STANDARD_ZONE«

en: Zone location
da: Zoneplacering

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
da: En unik zone for byen, som findes på https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
da: »STANDARD_RADAR«

en: Radar location
da: Radarplacering

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
da: En trecifret kode for modtagelse af radarkort fra weather.com, som findes på https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
da: Vejrudsigt for en by

en: The city that mateweather displays information for.
da: Byen som mateweather viser information om.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
da: »STANDARD_KOORDINATER«

en: Location coordinates
da: Koordinater for sted

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
da: Bredde- og længdegrad for din placering angivet i GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[ØV].

en: Use custom url for the radar map
da: Benyt brugerdefineret adresse til radarkortet

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
da: Hvis sand, hentes et radarkort fra placeringen angivet ved nøglen »radar«.

en: Url for the radar map
da: URL for radarkort

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
da: Brugerdefineret adresse som radarkort skal hentes fra.

[ctx: timezone]
en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
da: Kunne ikke hente METAR-data: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
da: VejrInformation mangler sted

en: Variable
da: Variabel

en: North
da: Nord

en: North - NorthEast
da: Nord-nordøst

en: Northeast
da: Nordøst

en: East - NorthEast
da: Øst-nordøst

en: East
da: Øst

en: East - Southeast
da: Øst-sydøst

en: Southeast
da: Sydøst

en: South - Southeast
da: Syd-sydøst

en: South
da: Syd

en: South - Southwest
da: Syd-sydvest

en: Southwest
da: Sydvest

en: West - Southwest
da: Vest-sydvest

en: West
da: Vest

en: West - Northwest
da: Vest-nordvest

en: Northwest
da: Nordvest

en: North - Northwest
da: Nord-nordvest

en: Clear Sky
da: Klar himmel

en: Broken clouds
da: Delvis skyet

en: Scattered clouds
da: Spredte skyer

en: Few clouds
da: Få skyer

en: Overcast
da: Overskyet

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
da: Tordenvejr

en: Drizzle
da: Støvregn

en: Light drizzle
da: Let støvregn

en: Moderate drizzle
da: Moderat støvregn

en: Heavy drizzle
da: Tung støvregn

en: Freezing drizzle
da: Støvregn og frost

en: Rain
da: Regn

en: Light rain
da: Let regn

en: Moderate rain
da: Moderat regn

en: Heavy rain
da: Kraftig regn

en: Rain showers
da: Regnbyger

en: Freezing rain
da: Regn og frost

en: Snow
da: Sne

en: Light snow
da: Let sne

en: Moderate snow
da: Moderat sne

en: Heavy snow
da: Kraftig sne

en: Snowstorm
da: Snestorm

en: Blowing snowfall
da: Sne og blæst

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Drifting snow
da: Drivende snevejr

en: Snow grains
da: Snekorn

en: Light snow grains
da: Lette snekorn

en: Moderate snow grains
da: Moderate snekorn

en: Heavy snow grains
da: Tunge snekorn

en: Ice crystals
da: Iskrystaller

en: Ice pellets
da: Iskugler

en: Few ice pellets
da: Få iskugler

en: Moderate ice pellets
da: Moderate iskugler

en: Heavy ice pellets
da: Tunge iskugler

en: Ice pellet storm
da: Iskuglestorm

en: Showers of ice pellets
da: Byger af iskugler

en: Hail
da: Hagl

en: Hailstorm
da: Haglvejr

en: Hail showers
da: Haglbyger

en: Small hail
da: Småhagl

en: Small hailstorm
da: Småhaglstorm

en: Showers of small hail
da: Byger af småhagl

en: Unknown precipitation
da: Ukendt nedbør

en: Mist
da: Dis

en: Fog in the vicinity
da: Tåge i nærheden

en: Shallow fog
da: Svag tåge

en: Patches of fog
da: Stedvis tåge

en: Partial fog
da: Delvis tåge

en: Freezing fog
da: Tåge og frost

en: Smoke
da: Røg

en: Volcanic ash
da: Vulkansk aske

en: Blowing sand
da: Blæsende sand

en: Drifting sand
da: Drivende sand

en: Haze
da: Dis

en: Blowing sprays
da: Blæsende byger

en: Dust
da: Støv

en: Blowing dust
da: Blæsende støv

en: Drifting dust
da: Drivende støv

en: Squall
da: Vindstød

en: Sandstorm in the vicinity
da: Sandstorm i nærheden

en: Heavy sandstorm
da: Tung sandstorm

en: Duststorm
da: Støvstorm

en: Duststorm in the vicinity
da: Støvstorm i nærheden

en: Heavy duststorm
da: Tung støvstorm

en: Funnel cloud
da: Skorstenssky

en: Dust whirls
da: Støvhvirvler

en: Dust whirls in the vicinity
da: Støvhvirvler i nærheden

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
da: %A d. %d. %B kl. %H:%M

en: Unknown observation time
da: Ukendt observationstid

en: Unknown
da: Ukendt

en: n/a
da: -

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
da: %0.1f knob

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
da: %.1f mpt

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
da: %.1f km/t

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
da: Beaufort-styrke %.1f

en: Calm
da: Stille

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
da: %.2f tmHg

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
da: %.1f mil

en: Retrieval failed
da: Overføring mislykkedes
