libmateweather 1.26.1 - en to de translation catalogue (147 entries)

en: Default
de: Vorgabe

note: Translators: Kelvin
en: K
de: k

en: Invalid
de: Ungültig

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
de: Knoten

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
de: Beaufortskala

note: Translators: meters
en: m
de: M

en: Show notifications
de: Benachrichtigungen anzeigen

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
de: Legt fest, ob die Anzeige eine Benachrichtigung bei jeder Aktualisierung anzeigt.

en: Update the data automatically
de: Die Daten automatisch aktualisieren

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
de: Legt fest, ob die Anzeige automatisch seine Wetterstatistiken aktualisiert.

en: Update interval
de: Aktualisierungsintervall

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
de: Das Intervall zwischen automatischen Aktualisierungen in Sekunden.

en: Use metric units
de: Metrische Einheiten verwenden

en: Use metric units instead of english units.
de: Metrische statt englische Einheiten verwenden

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
de: 'km'

en: Distance unit
de: Abstandseinheit

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
de: Die Einheit für die Sichtweite. Werte: 'Meter', 'km', 'Meilen'.

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
de: 'hPa'

en: Pressure unit
de: Druckeinheit

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
de: Die für den Druck zu verwendende Einheit. Werte: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
de: 'km/h'

en: Speed unit
de: Geschwindigkeitseinheit

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
de: Die Einheit für die Windgeschwindigkeit. Werte: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'Knoten', 'Beaufortskala'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
de: 'Centigrade'

en: Temperature unit
de: Temperatureinheit

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
de: Die Einheit für die Temperatur. Werte: 'Kelvin', 'Grad Celsius', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
de: Nicht mehr verwendet

en: Display radar map
de: Radarkarte anzeigen

en: Fetch a radar map on each update.
de: Bei jedem Aktualisierungsvorgang eine Radarkarte abrufen.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
de: 'Berlin'

en: Weather location information
de: Informationen zum Wetterstandort.

en: Weather location information.
de: Informationen zum Wetterstandort.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
de: 'EDDT'

en: Nearby city
de: Nächstgelegene Stadt

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
de: Nächstgelegene bedeutende Region, wie z.B. eine Hauptstadt, siehe https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
de: Zonenstandort

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
de: Eine eindeutige Zone für die Stadt, siehe https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
de: ' '

en: Radar location
de: Radarstandort

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
de: Ein dreistelliger Code zum Abfragen der Radarkarten von weather.com, siehe http://git.gnome.org/cgit/libmateweather/plain/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
de: Wetter für eine Stadt

en: The city that mateweather displays information for.
de: Die Stadt, für die mateweather die Informationen darstellt.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
de: '52.516667 13.400000'

en: Location coordinates
de: Standortkoordinaten

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
de: Breiten- und Längengrad Ihres aktuellen Standorts, angegeben in GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[OW], also Grad-Minuten-Sekunden[Nord-Süd] bzw. [Ost-West].

en: Use custom url for the radar map
de: Benutzerdefinierte Adresse für die Radarkarte verwenden

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
de: Falls dieser Schlüssel wahr ist, wird eine Radarkarte von einem Ort abgerufen, der vom Schlüssel »radar« angegeben wird.

en: Url for the radar map
de: Adresse zur Radarkarte

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
de: Die benutzerdefinierte Adresse, von der die Radarkarte abgerufen werden soll.

[ctx: timezone]
en: Unknown
de: Unbekannt

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
de: METAR-Daten konnten nicht geholt werden: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
de: Wetterinfo konnte Standort nicht finden

en: North
de: Nord

en: North - NorthEast
de: Nord bis Nordost

en: Northeast
de: Nordosten

en: East - NorthEast
de: Ost bis Nordost

en: East
de: Ost

en: East - Southeast
de: Ost bis Südost

en: Southeast
de: Südost

en: South - Southeast
de: Süd bis Südost

en: South
de: Süd

en: South - Southwest
de: Süd bis Südwest

en: Southwest
de: Südwest

en: West - Southwest
de: West bis Südwest

en: West - Northwest
de: West bis Nordwest

en: Northwest
de: Nordwest

en: North - Northwest
de: Nord bis Nordwest

en: Clear Sky
de: Klar

en: Broken clouds
de: Teils wolkig

en: Scattered clouds
de: Leicht Bewölkt

en: Few clouds
de: Vereinzelt Wolken

en: Overcast
de: Bedeckt

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
de: Gewitter

en: Drizzle
de: Nieselregen

en: Light drizzle
de: Leichter Nieselregen

en: Moderate drizzle
de: Mäßiger Nieselregen

en: Heavy drizzle
de: Starker Nieselregen

en: Freezing drizzle
de: Gefrierender Nieselregen

en: Rain
de: Regen

en: Light rain
de: Leichter Regen

en: Moderate rain
de: Mäßiger Regen

en: Heavy rain
de: Starker Regen

en: Rain showers
de: Regenschauer

en: Freezing rain
de: Gefrierender Regen

en: Snow
de: Schneefall

en: Light snow
de: Leichter Schneefall

en: Moderate snow
de: Mäßiger Schneefall

en: Heavy snow
de: Schwerer Schneefall

en: Snowstorm
de: Schneesturm

en: Blowing snowfall
de: Schneetreiben

en: Snow showers
de: Schneeschauer

en: Drifting snow
de: Schneeverwehungen

en: Snow grains
de: Schneegriesel

en: Light snow grains
de: Leichter Schneegriesel

en: Moderate snow grains
de: Mäßiger Schneegriesel

en: Heavy snow grains
de: Starker Schneegriesel

en: Ice crystals
de: Eiskristalle

en: Ice pellets
de: Graupel

en: Few ice pellets
de: Wenig Graupel

en: Moderate ice pellets
de: Mäßiger Graupel

en: Heavy ice pellets
de: Schwerer Graupel

en: Ice pellet storm
de: Graupelsturm

en: Showers of ice pellets
de: Graupelschauer

en: Hail
de: Hagel

en: Hailstorm
de: Hagelsturm

en: Hail showers
de: Hagelschauer

en: Small hail
de: Leichter Reifgraupel

en: Small hailstorm
de: Reifgraupelsturm

en: Showers of small hail
de: Reifgraupelschauer

en: Unknown precipitation
de: Unbekannte Niederschläge

en: Mist
de: Nebel

en: Fog
de: Nebel

en: Fog in the vicinity
de: Dichter Nebel in der Umgebung

en: Shallow fog
de: Dichter Bodennebel

en: Patches of fog
de: Vereinzelt dichter Nebel

en: Partial fog
de: Teils dichter Nebel

en: Freezing fog
de: Gefrierender Nebel

en: Smoke
de: Rauch

en: Volcanic ash
de: Vulkanasche

en: Blowing sand
de: Sandtreiben

en: Drifting sand
de: Sandverwehungen

en: Haze
de: Dunst

en: Blowing sprays
de: Aufgewirbeltes Seewasser

en: Dust
de: Staub

en: Blowing dust
de: Staubtreiben

en: Drifting dust
de: Staubverwehungen

en: Squall
de: Windböen

en: Sandstorm
de: Sandsturm

en: Sandstorm in the vicinity
de: Sandsturm in der Umgebung

en: Heavy sandstorm
de: Schwerer Sandsturm

en: Duststorm
de: Staubsturm

en: Duststorm in the vicinity
de: Staubsturm in der Umgebung

en: Heavy duststorm
de: Heftiger Staubsturm

en: Funnel cloud
de: Gewitterwolken

en: Dust whirls
de: Staubteufel

en: Dust whirls in the vicinity
de: Staubteufel in der Umgebung

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
de: %a, %e. %b. %Y, %H:%M

en: Unknown observation time
de: Unbekannte Beobachtungszeit

en: Unknown
de: Unbekannt

en: n/a
de: nicht verfügbar

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
de: %0.1f Knoten

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
de: Beaufort-Stärke %.1f

en: Calm
de: Ruhig

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
de: %s – %s

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
de: %.1f Meilen

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
de: %.0f m

en: Retrieval failed
de: Abrufen fehlgeschlagen
