libmateweather 1.26.1 - en to dz translation catalogue (147 entries)

en: Default
dz: སྔོན་སྒྲིག་

en: Invalid
dz: ནུས་མེད།

note: Translators: meters per second
en: m/s
dz: སྐར་ཆ་རེ་ནང་ མི་ཊར།

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
dz: ཆུ་ཚོད་རེ་ནང་ ཀི་ལོ་མི་ཊར།

note: Translators: miles per hour
en: mph
dz: ཆུ་ཚོད་རེ་ནང་ མ་ཡིལ།

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
dz: ནོཊསི།

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
dz: བིའུ་ཕོརཊི་ཆ་ཚད།

note: Translators: kilopascals
en: kPa
dz: ཀི་ལོ་པཱསི་ཀཱལ།

note: Translators: hectopascals
en: hPa
dz: ཧེཀ་ཊོ་པཱསི་ཀཱལ།

note: Translators: millibars
en: mb
dz: མི་ལི་བཱར།

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
dz: མར་ཀུ་རིའི་ མི་ལི་བར།

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
dz: མར་ཀུ་རིའི་ ཨིན་ཅེསི།

note: Translators: atmosphere
en: atm
dz: བར་སྣང་གི་ཁམས།

note: Translators: kilometers
en: km
dz: ཀི་ལོ་མི་ཊར།

en: Update the data automatically
dz: གནད་སྡུད་རང་བཞིན་གྱིས་ དུས་མཐུན་བཟོ།

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
dz: ཨེཔ་ལེཊི་གིས་ རང་བཞིན་གྱིས་ གནམ་གཤིས་ཚད་རྩིས་ཚུ་ དུས་མཐུན་བཟོ་མི་བཟོ་ ངོས་འཛིན་འབདཝ་ཨིན།

en: Update interval
dz: བར་མཚམས་དུས་མཐུན་བཟོ།

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
dz: རང་བཞིན་དུས་མཐུན་བཟོ་བའི་ བར་ན་གི་བར་མཚམས་ སྐར་ཆའི་ནང་།

en: Use metric units
dz: མེ་ཊིཀ་ཆ་ཕྲན་ ལག་ལེན་འཐབ།

en: Use metric units instead of english units.
dz: ཨིང་ལིཤ་ཆ་ཕྲན་གྱི་ཚབ་ལུ་ མེ་ཊིཀ་ཆ་ཕྲན་ ལག་ལེན་འཐབ།

en: Distance unit
dz: རྒྱང་ཚད་ཆ་ཕྲན།

en: Pressure unit
dz: ཨེབ་ཤུགས་ཆ་ཕྲན།

en: Speed unit
dz: མགྱོགས་ཚད་ཆ་ཕྲན།

en: Temperature unit
dz: དྲོད་ཤུགས་ཆ་ཕྲན།

en: Not used anymore
dz: ད་རིས་ནངས་པར་ ལག་ལེན་འཐབ་སྲོལ་མེད།

en: Display radar map
dz: ར་ཌར་ས་ཁྲ་ བཀྲམ་སྟོན་འབད།

en: Fetch a radar map on each update.
dz: དུས་མཐུན་ཚར་རེ་བཟོཝ་ད་ ར་ཌར་ས་ཁྲ་རེ་ལེན།

en: Weather location information
dz: གནམ་གཤིས་གནས་ཁོངས་ཀྱི་བརྡ་དོན་

en: Nearby city
dz: ཉེ་འདབས་ཀྱི་ཁྲོམ་སྡེ།

en: Zone location
dz: གླིང་སྡེའི་གནས་ཁོངས།

en: Radar location
dz: ར་ཌར་གནས་ཁོངས།

en: Weather for a city
dz: ཁྲོམ་སྡེ་ཅིག་གནམ་གཤིས།

en: The city that mateweather displays information for.
dz: ཇི་ཝེ་དར་གྱིས་ བརྡ་དོན་བཀྲམ་སྟོན་འབད་མི་ཁྲོམ་སྡེ།

en: Location coordinates
dz: གནས་ཁོངས་ཀྱི་ཆ་སྙོམ།

en: Use custom url for the radar map
dz: ར་ཌར་ས་ཁྲའི་དོན་ལུ་ སྲོལ་སྒྲིག་གི་ ཡུ་ཨར་ཨེལ་ ལག་ལེན་འཐབ།

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
dz: བདེན་པ་ཨིན་པ་ཅིན་ "radar"ལྡེ་མིག་གིས་ གསལ་བཀོད་འབད་མི་ གནས་ཁོངས་ནང་ལས་ ར་ཌར་ས་ཁྲ་ཅིག་ སླར་འདྲེན་འབད།

en: Url for the radar map
dz: ར་ཌར་ས་ཁྲའི་དོན་ལུ་ ཡུ་ཨར་ཨེལ།

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
dz: ར་ཌར་ས་ཁྲ་ སླར་འདྲེན་འབད་སའི་ སྲོལ་སྒྲིག་གི་ ཡུ་ཨར་ཨེལ།

[ctx: timezone]
en: Unknown
dz: མ་ཤེསཔ།

en: WeatherInfo missing location
dz: གནམ་གཤིས་བརྡ་དོན་མེད་པའི་གནས་ཁོངས།

en: Variable
dz: འགྱུར་བ་ཅན།

en: North
dz: བྱང་།

en: North - NorthEast
dz: བྱང་-བྱང་ཤར།

en: Northeast
dz: བྱང་ཤར།

en: East - NorthEast
dz: ཤར་-བྱང་ཤར།

en: East
dz: ཤར།

en: East - Southeast
dz: ཤར་-ཤར་ལྷོ།

en: Southeast
dz: ཤར་ལྷོ།

en: South - Southeast
dz: ལྷོ་-ཤར་ལྷོ།

en: South
dz: ལྷོ།

en: South - Southwest
dz: ལྷོ་-ལྷོ་ནུབ།

en: Southwest
dz: ལྷོ་ནུབ།

en: West - Southwest
dz: ནུབ་-ལྷོ་ནུབ།

en: West
dz: ནུབ།

en: West - Northwest
dz: ནུབ་-ནུབ་བྱང་།

en: Northwest
dz: ནུབ་བྱང་།

en: North - Northwest
dz: བྱང་-ནུབ་བྱང་།

en: Clear Sky
dz: གནམ་དྭངས།

en: Broken clouds
dz: བར་ཆད་པའི་ས་སྨུག

en: Scattered clouds
dz: ཁ་ཐོར་བའི་ས་སྨུག

en: Few clouds
dz: ས་སྨུག་ཐར་ཐོར།

en: Overcast
dz: སྨུག་གྲིབ་ཅན།

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
dz: འབྲུག་ཆར།

en: Drizzle
dz: ཟིམ་ཆར།

en: Light drizzle
dz: ཟིམ་ཆར་དུམ་གྲ་རེ།

en: Moderate drizzle
dz: ཟིམ་ཆར་རན་པ།

en: Heavy drizzle
dz: ཟིམ་ཆར་ཤུགས་ཅན།

en: Freezing drizzle
dz: གྲང་ངེར་ཟིམ་ཆར།

en: Rain
dz: ཆརཔ།

en: Light rain
dz: ཆརཔ་དུམ་གྲ་རེ།

en: Moderate rain
dz: ཆརཔ་རན་པ།

en: Heavy rain
dz: ཆརཔ་ཤུགས་ཅན།

en: Rain showers
dz: འབྲུ་ཆར།

en: Freezing rain
dz: གྲང་ཆར།

en: Snow
dz: ཁཝ།

en: Light snow
dz: ཁཝ་དུམ་གྲ་རེ།

en: Moderate snow
dz: ཁཝ་རན་པ།

en: Heavy snow
dz: ཁཝ་ཤུགས་ཅན།

en: Snowstorm
dz: ཁ་ཆར།

en: Blowing snowfall
dz: ཁ་རླུང་།

en: Snow showers
dz: ཁ་ཟིམ།

en: Drifting snow
dz: ཁ་ཕུང་།

en: Snow grains
dz: ཁ་རིལ།

en: Light snow grains
dz: ཁ་རིལ་དུམ་གྲ་རེ།

en: Moderate snow grains
dz: ཁ་རིལ་རན་པ།

en: Heavy snow grains
dz: ཁ་རིལ་ཤུགས་ཅན།

en: Ice crystals
dz: ཁྱེགས་ཤེལ།

en: Ice pellets
dz: ཁྱེགས་རིལ།

en: Few ice pellets
dz: ཁྱེགས་རིལ་དག་པ་རེ།

en: Moderate ice pellets
dz: ཁྱེགས་རིལ་རན་པ།

en: Heavy ice pellets
dz: ཁྱེགས་རིལ་ཤུགས་ཅན།

en: Ice pellet storm
dz: ཁྱེགས་རིལ་རླུང་འཚུབས།

en: Showers of ice pellets
dz: ཁྱེགས་རིལ་ཟིམ་ཆར།

en: Hail
dz: སེརཝ།

en: Hailstorm
dz: སེར་ཆར།

en: Hail showers
dz: སེར་ཟིམ།

en: Small hail
dz: སེར་ཆུང་།

en: Small hailstorm
dz: སེར་ཆར་ཆུང་ཀུ།

en: Showers of small hail
dz: སེར་ཆུང་གི་ཆར་ཟིམ།

en: Unknown precipitation
dz: མ་ཤེས་པའི་ཆར་ཞོད།

en: Mist
dz: སྨུག་ཟིལ།

en: Fog
dz: ན་བུན།

en: Fog in the vicinity
dz: མཐའ་སྐོར་གྱི་ན་བུན།

en: Shallow fog
dz: ན་བུན་སྲབ་མོ།

en: Patches of fog
dz: ན་བུན་མཚམས་ཐོར།

en: Partial fog
dz: ན་བུན་ཐར་ཐོར།

en: Freezing fog
dz: གྲང་ངེར་ཅན་གྱི་ན་བུན།

en: Smoke
dz: དུ་པ།

en: Volcanic ash
dz: མེ་རིའི་སྒོ་ཐལ།

en: Sand
dz: བྱེམ།

en: Blowing sand
dz: འཕུར་བའི་བྱེམ།

en: Drifting sand
dz: བྱེ་ཕུང་།

en: Haze
dz: དུ་སྨུག

en: Blowing sprays
dz: འཕུར་བའི་ཆར་ཟིལ།

en: Dust
dz: ཐལཝ།

en: Blowing dust
dz: འཕུར་ཐལ།

en: Drifting dust
dz: ཐལ་ཕུང་།

en: Squall
dz: རླུང་འཚུབས།

en: Sandstorm
dz: བྱེ་མའི་རླུང་།

en: Sandstorm in the vicinity
dz: མཐའ་སྐོར་གྱི་བྱེ་མའི་རླུང་།

en: Heavy sandstorm
dz: བྱེ་མའི་རླུང་དྲག་པོ།

en: Duststorm
dz: ཐལ་རླུང་།

en: Duststorm in the vicinity
dz: མཐའ་སྐོར་གྱི་ཐལ་རླུང་།

en: Heavy duststorm
dz: ཐལ་རླུང་དྲག་པོ།

en: Funnel cloud
dz: ས་སྨུག་དཀྱུས་རིང་།

en: Tornado
dz: དྲག་རླུང་།

en: Dust whirls
dz: ཐལ་བའི་འཁྱིལ་རླུང་།

en: Dust whirls in the vicinity
dz: མཐའ་སྐོར་ནང་གི་་ ཐལ་བའི་འཁྱིར་རླུང་།

en: Unknown observation time
dz: མ་ཤེས་པའི་ བལྟ་དཔྱད་དུས་ཚོད།

en: Unknown
dz: མ་ཤེསཔ།

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
dz: %.1f ཀེ

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
dz: %0.1f ནོཊིསི།

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
dz: %.1f ཆུ་ཚོད་རེ་ནང་མ་ཡེལ།

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
dz: %.1f ཆུ་ཚོད་རེ་ནང་ ཀི་ལོ་མི་ཊར།

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
dz: %.1f སྐར་ཆ་རེ་ནང་ མི་ཊར།

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
dz: བིའུ་ཕོརཊི་གི་ནུས་ཤུགས་%.1f།

en: Calm
dz: ཞི་འཇམ།

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
dz: %.2f མར་ཀུ་རིའི་ ཨིན་ཅེསི།

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
dz: %.1f མར་ཀུ་རིའི་ མི་ལི་མི་ཊར།

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
dz: %.2f ཀི་ལོ་པཱསི་ཀཱལ།

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
dz: %.2f ཧེཀ་ཊོ་པཱསི་ཀཱལ།

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
dz: %.2f མི་ལི་བར།

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
dz: %.3f ཨེ་ཊི་ཨེམ།

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
dz: %.1f མ་ཡིལ།

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
dz: %.1f ཀི་ལོ་མི་ཊར།

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
dz: %.0f མི་ཊར།

en: Retrieval failed
dz: སླར་འདྲེན་འབད་མ་ཚུགས།
