libmateweather 1.26.1 - en to el translation catalogue (146 entries)

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Invalid
el: Μη έγκυρο

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
el: κόμβοι

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
el: Κλίμακα Beaufort

en: Greenwich Mean Time
el: Μέση ώρα γκρίνουιτς

en: Show notifications
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
el: Διαπιστώνει εάν η μικροεφαρμογή δείχνει ειδοποίηση σε κάθε ενημέρωση.

en: Update the data automatically
el: Αυτόματη ενημέρωση των δεδομένων

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
el: Διαπιστώνει εάν η μικροεφαρμογή ενημερώνει αυτόματα τον καιρό ή όχι.

en: Update interval
el: Διάστημα ανανέωσης

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
el: Το διάστημα, σε δευτερόλεπτα, μεταξύ των αυτόματων ενημερώσεων.

en: Use metric units
el: Χρήση μετρικού συστήματος

en: Use metric units instead of english units.
el: Χρήση μετρικού συστήματος αντί του αγγλικού.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
el: 'μίλια'

en: Distance unit
el: Μονάδα απόστασης

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
el: Μονάδα μέτρησης ορατότητας. Τιμές: 'μέτρα', 'χλμ' ,'μίλια'.

en: Pressure unit
el: Μονάδα πίεσης

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
el: Μονάδα μέτρησης της πίεσης. Τιμές: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
el: 'κόμβοι'

en: Speed unit
el: Μονάδα ταχύτητας

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
el: Μονάδα μέτρησης ταχύτητας ανέμου. Τιμές: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Κλίμακα Beaufort'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
el: 'Φαρενάιτ'

en: Temperature unit
el: Μονάδα θερμοκρασίας

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
el: Μονάδα μέτρησης θερμοκρασίας. Τιμές: 'Κέλβιν', 'Κελσίου', 'Φαρενάιτ'.

en: Not used anymore
el: Δεν χρησιμοποιείται πια

en: Display radar map
el: Προβολή χάρτη ραντάρ

en: Fetch a radar map on each update.
el: Λήψη χάρτη ραντάρ σε κάθε ενημέρωση.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
el: 'ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΗ_ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ'

en: Weather location information
el: Πληροφορίες καιρού για την τοποθεσία

en: Weather location information.
el: Πληροφορίες καιρού για την τοποθεσία.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
el: 'ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΣ_ΚΩΔΙΚΟΣ'

en: Nearby city
el: Κοντινή πόλη

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
el: Κοντά στην κύρια ζώνη, όπως η πρωτεύουσα, όπως εμφανίζεται στην ιστοσελίδα: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
el: 'ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΈΝΗ_ΖΩΝΗ'

en: Zone location
el: Τοποθεσία ζώνης

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
el: Μια μοναδική ζώνη για την πόλη, όπως εμφανίζεται στην ιστοσελίδα: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
el: 'ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΈΝΟ_ΡΑΝΤΑΡ'

en: Radar location
el: Τοποθεσία ραντάρ

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
el: Ένας τριψήφιος κωδικός για τη λήψη μετεορολογικών χαρτών από το weather.com, όπως εμφανίζονται στην ιστοσελίδα: https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
el: Πρόγνωση καιρού για μια πόλη

en: The city that mateweather displays information for.
el: Η πόλη για την οποία το mateweather εμφανίζει πληροφορίες.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
el: 'ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ_ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ'

en: Location coordinates
el: Συντεταγμένες τοποθεσίας

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
el: Γεωγραφικό μήκος και πλάτος της τοποθεσίας σας σε DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].

en: Use custom url for the radar map
el: Χρήση προσαρμοσμένης διεύθυνσης για το χάρτη ραντάρ

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
el: Αν αληθές , τότε να γίνει λήψη χάρτη ραντάρ από την τοποθεσία που καθορίζεται από το κλειδί  "ραντάρ".

en: Url for the radar map
el: Διεύθυνση για το χάρτη ραντάρ

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
el: Χρήση προσαρμοσμένης διεύθυνσης για λήψη του χάρτη radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
el: Αδύνατη η ανάγνωση πληροφοριών METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
el: Το WeatherInfo δε διαθέτει την τοποθεσία

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: North
el: Βόρειος

en: North - NorthEast
el: Βόρειος - Βορειοανατολικός

en: Northeast
el: Βορειοανατολικός

en: East - NorthEast
el: Ανατολικός - Βορειοανατολικός

en: East
el: Ανατολικός

en: East - Southeast
el: Ανατολικός - Νοτιοανατολικός

en: Southeast
el: Νοτιοανατολικός

en: South - Southeast
el: Νότιος - Νοτιοανατολικός

en: South
el: Νότιος

en: South - Southwest
el: Νότιος - Νοτιοδυτικός

en: Southwest
el: Νοτιοδυτικός

en: West - Southwest
el: Δυτικός - Νοτιοδυτικός

en: West
el: Δυτικός

en: West - Northwest
el: Δυτικός - Βορειοδυτικός

en: Northwest
el: Βορειοδυτικός

en: North - Northwest
el: Βόρειος - Βορειοδυτικός

en: Clear Sky
el: Καθαρός Ουρανός

en: Broken clouds
el: Μέτρια σύννεφα

en: Scattered clouds
el: Λίγα σύννεφα

en: Few clouds
el: Ελάχιστα σύννεφα

en: Overcast
el: Πυκνά σύννεφα

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
el: Καταιγίδα με κεραυνούς

en: Drizzle
el: Ψιχάλισμα

en: Light drizzle
el: Ελαφρύ ψιχάλισμα

en: Moderate drizzle
el: Μέτριο ψιχάλισμα

en: Heavy drizzle
el: Δυνατό ψιχάλισμα

en: Freezing drizzle
el: Παγωμένο ψιχάλισμα

en: Rain
el: Βροχή

en: Light rain
el: Ελαφριά βροχή

en: Moderate rain
el: Μέτρια βροχή

en: Heavy rain
el: Δυνατή βροχή

en: Rain showers
el: Νεροποντές

en: Freezing rain
el: Παγωμένη βροχή

en: Snow
el: Χιόνι

en: Light snow
el: Ελαφρά χιονόπτωση

en: Moderate snow
el: Μέτρια χιονόπτωση

en: Heavy snow
el: Έντονη χιονόπτωση

en: Snowstorm
el: Χιονοθύελλα

en: Blowing snowfall
el: Υψηλά αιωρούμενο χιόνι

en: Snow showers
el: Μπόρες χιονιού

en: Drifting snow
el: Χαμηλά αιωρούμενο χιόνι

en: Snow grains
el: Χιονόνερο

en: Light snow grains
el: Ελαφρύ χιονόνερο

en: Moderate snow grains
el: Μέτριο χιονόνερο

en: Heavy snow grains
el: Δυνατό χιονόνερο

en: Ice crystals
el: Κρύσταλλοι πάγου

en: Ice pellets
el: Σβόλοι πάγου

en: Few ice pellets
el: Λίγοι σβόλοι πάγου

en: Moderate ice pellets
el: Μέτριοι σβόλοι πάγου

en: Heavy ice pellets
el: Πολλοί σβόλοι πάγου

en: Ice pellet storm
el: Καταιγίδα σβόλων πάγου

en: Showers of ice pellets
el: Μπόρες σβόλων πάγου

en: Hail
el: Χαλάζι

en: Hailstorm
el: Καταιγίδα με χαλάζι

en: Hail showers
el: Μπόρες με χαλάζι

en: Small hail
el: Μικρό χαλάζι

en: Small hailstorm
el: Καταιγίδα με μικρό χαλάζι

en: Showers of small hail
el: Μπόρες με μικρό χαλάζι

en: Unknown precipitation
el: Άγνωστη ένταση βροχόπτωσης

en: Mist
el: Καταχνιά

en: Fog
el: Ομίχλη

en: Fog in the vicinity
el: Ομίχλη στην περιοχή

en: Shallow fog
el: Ασθενής ομίχλη

en: Patches of fog
el: Ομίχλη κατά τόπους

en: Partial fog
el: Μερική ομίχλη

en: Freezing fog
el: Παγωμένη ομίχλη

en: Smoke
el: Καπνός

en: Volcanic ash
el: Ηφαιστιακή στάχτη

en: Sand
el: Άμμος

en: Blowing sand
el: Υψηλά αιωρούμενη άμμος

en: Drifting sand
el: Χαμηλά αιωρούμενη άμμος

en: Haze
el: Αιωρούμενα σωματίδια

en: Blowing sprays
el: Υψηλά αιωρούμενο αλατόνερο

en: Dust
el: Σκόνη

en: Blowing dust
el: Υψηλά αιωρούμενη σκόνη

en: Drifting dust
el: Χαμηλά αιωρούμενη σκόνη

en: Squall
el: Μπουρίνι

en: Sandstorm
el: Αμμοθύελλα

en: Sandstorm in the vicinity
el: Αμμοθύελλα στην περιοχή

en: Heavy sandstorm
el: Δυνατή αμμοθύελλα

en: Duststorm
el: Θύελλα σκόνης

en: Duststorm in the vicinity
el: Θύελλα σκόνης στην περιοχή

en: Heavy duststorm
el: Δυνατή θύελλα σκόνης

en: Funnel cloud
el: Στρόβιλος

en: Tornado
el: Ανεμοστρόβιλος

en: Dust whirls
el: Στρόβιλοι σκόνης

en: Dust whirls in the vicinity
el: Στρόβιλοι σκόνης στην περιοχή

en: Unknown observation time
el: Άγνωστη ώρα καταγραφής

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
el: %0.1f κόμβοι

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
el: Ισχύς Beaufort %.1f

en: Calm
el: Άπνοια

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
el: %.1f μίλια

en: Retrieval failed
el: Αποτυχία λήψης
