libmateweather 1.26.1 - en to eo translation catalogue (136 entries)

en: Default
eo: Defaŭlto

en: Invalid
eo: Nevalida

note: Translators: miles per hour
en: mph
eo: mejloj/h

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
eo: nodoj

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
eo: Boforta skalo

note: Translators: millibars
en: mb
eo: mbar

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
eo: coloj Hg

note: Translators: miles
en: mi
eo: mejloj

en: Greenwich Mean Time
eo: Meza Tempo de Grenviĉo

en: Update the data automatically
eo: Aŭtomate ĝisdatigi la datumojn

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
eo: Difinas ĉu la aplikaĵeto aŭtomate ĝisdatigas siajn veterstatistikojn aŭ ne.

en: Update interval
eo: Ĝisdatiga intervalo

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
eo: La intervalo, en sekundoj, inter aŭtomataj ĝisdatigoj.

en: Use metric units
eo: Uzi metrikajn unuojn

en: Use metric units instead of english units.
eo: Uzi metrikajn unuojn anstataŭ anglajn unuojn.

en: Distance unit
eo: Distanca unuo

en: Pressure unit
eo: Aerprema unuo

en: Speed unit
eo: Rapideca unuo

en: Temperature unit
eo: Temperatura unuo

en: Not used anymore
eo: Ne plu uzata

en: Display radar map
eo: Montri radaran mapon

en: Fetch a radar map on each update.
eo: Venigi radaran mapon je ĉiu ĝisdatigo.

en: Weather location information
eo: Vetera pozicia informo

en: Weather location information.
eo: Vetera pozicia informo.

en: Nearby city
eo: Proksima urbo

en: Zone location
eo: Zona pozicio

en: Radar location
eo: Radarpozicio

en: Weather for a city
eo: Vetero por urbo

en: The city that mateweather displays information for.
eo: La urbo pri kiu mateweather montras informojn.

en: Location coordinates
eo: Lokaj koordinatoj

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
eo: Latitudo kaj longitudo de via pozicio esprimataj per GG-MM-SS[NS] GG-MM-SS[OrOk].

en: Use custom url for the radar map
eo: Uzi propran URL-n por la radara mapo

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
eo: Se vera, tiam akiru radaran mapon de loko specifita per la "radara" ŝlosilo.

en: Url for the radar map
eo: URL por la radara mapo

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
eo: La propra URL de kie la radara mapo estas eltirenda.

[ctx: timezone]
en: Unknown
eo: Nekonata

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
eo: Malsukcesis eltiri METAR-ajn datumojn: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
eo: Veterinformo malhavanta pozicion

en: Variable
eo: Variabla

en: North
eo: Norda

en: North - NorthEast
eo: Norda - Nordorienta

en: Northeast
eo: Nordorienta

en: East - NorthEast
eo: Orienta - Nordorienta

en: East
eo: Orienta

en: East - Southeast
eo: Orienta - Sudorienta

en: Southeast
eo: Sudorienta

en: South - Southeast
eo: Suda - Sudorienta

en: South
eo: Suda

en: South - Southwest
eo: Suda - Sudokcidenta

en: Southwest
eo: Sudokcidenta

en: West - Southwest
eo: Okcidenta - Sudokcidenta

en: West
eo: Okcidenta

en: West - Northwest
eo: Okcidenta - Nordokcidenta

en: Northwest
eo: Nordokcidenta

en: North - Northwest
eo: Norda - Nordokcidenta

en: Clear Sky
eo: Klara ĉielo

en: Broken clouds
eo: Rompitaj nuboj

en: Scattered clouds
eo: Disigitaj nuboj

en: Few clouds
eo: Malmultaj nuboj

en: Overcast
eo: Sensuna

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
eo: Fulmotondro

en: Drizzle
eo: Pluveto

en: Light drizzle
eo: Malpeza pluveto

en: Moderate drizzle
eo: Modera pluveto

en: Heavy drizzle
eo: Peza pluveto

en: Freezing drizzle
eo: Frosta pluveto

en: Rain
eo: Pluvo

en: Light rain
eo: Malpeza pluvo

en: Moderate rain
eo: Modera pluvo

en: Heavy rain
eo: Peza pluvo

en: Rain showers
eo: Interrompita pluvo

en: Freezing rain
eo: Frosta pluvo

en: Snow
eo: Neĝo

en: Light snow
eo: Malpeza neĝo

en: Moderate snow
eo: Modera neĝo

en: Heavy snow
eo: Peza neĝo

en: Snowstorm
eo: Neĝblovado

en: Blowing snowfall
eo: Blovada neĝfalo

en: Snow showers
eo: Interrompita neĝo

en: Drifting snow
eo: Drivanta neĝo

en: Snow grains
eo: Neĝaj grajnoj

en: Light snow grains
eo: Malpezaj neĝaj grajnoj

en: Moderate snow grains
eo: Moderaj neĝaj grajnoj

en: Heavy snow grains
eo: Pezaj neĝaj grajnoj

en: Ice crystals
eo: Glacikristaloj

en: Ice pellets
eo: Glacieroj

en: Few ice pellets
eo: Malmultaj glacieroj

en: Moderate ice pellets
eo: Moderaj glacieroj

en: Heavy ice pellets
eo: Pezaj glacieroj

en: Ice pellet storm
eo: Glaciera blovado

en: Showers of ice pellets
eo: Faloj de glacieroj

en: Hail
eo: Hajlo

en: Hailstorm
eo: Hajlblovado

en: Hail showers
eo: Interrompita hajlo

en: Small hail
eo: Eta hajlo

en: Small hailstorm
eo: Eta hajlblovado

en: Showers of small hail
eo: Interrompita eta hajlo

en: Unknown precipitation
eo: Nekonata pluvokvanto

en: Mist
eo: Maldensa nebulo

en: Fog
eo: Nebulo

en: Fog in the vicinity
eo: Densa nebulo en la ĉirkaŭaĵo

en: Shallow fog
eo: Maldika nebulo

en: Patches of fog
eo: Makuloj de nebulo

en: Partial fog
eo: Parta nebulo

en: Freezing fog
eo: Frosta nebulo

en: Smoke
eo: Fumo

en: Volcanic ash
eo: Vulkana cindro

en: Sand
eo: Sablo

en: Blowing sand
eo: Sabloblovado

en: Drifting sand
eo: Drivanta sablo

en: Haze
eo: Partikla nebuleto

en: Blowing sprays
eo: Ŝprucblovado

en: Dust
eo: Polvo

en: Blowing dust
eo: Polvoblovado

en: Drifting dust
eo: Drivanta polvo

en: Squall
eo: Ekblovo

en: Sandstorm
eo: Sabloblovado

en: Sandstorm in the vicinity
eo: Sabloblovado en la ĉirkaŭaĵo

en: Heavy sandstorm
eo: Forta sabloblovado

en: Duststorm
eo: Polvoblovado

en: Duststorm in the vicinity
eo: Polvoblovado en la ĉirkaŭaĵo

en: Heavy duststorm
eo: Peza polvoblovado

en: Funnel cloud
eo: Funela nubo

en: Dust whirls
eo: Polvokirloj

en: Dust whirls in the vicinity
eo: Polvokirloj en la ĉirkaŭaĵo

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
eo: %a, la %d-a de %b / %H:%M

en: Unknown observation time
eo: Nekonata observa tempo

en: Unknown
eo: Nekonata

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
eo: %0.1f nodoj

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
eo: %.1f mejloj/h

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
eo: Boforta forto %.1f

en: Calm
eo: Senvento

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
eo: %.2f coloj Hg

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
eo: %.2f mbar

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
eo: %.1f mejloj

en: Retrieval failed
eo: Eltiro malsukcesis
