libmateweather 1.26.1 - en to et translation catalogue (171 entries)

en: Default
et: Vaikimisi

en: Invalid
et: Vigane

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
et: km/t

note: Translators: miles per hour
en: mph
et: miili tunnis

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
et: sõlme

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
et: palli

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
et: mm Hg

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
et: tolli Hg

note: Translators: miles
en: mi
et: miili

en: Greenwich Mean Time
et: Greenwichi ajavöönd

en: Show notifications
et: Teavituste näitamine

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
et: Selle abil määratakse, kas rakend näitab iga uuendamise korral teavitust.

en: Update the data automatically
et: Andmete automaatne uuendamine

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
et: Selle abil määratakse, kas rakend uuendab ilmastatistikat automaatselt või mitte.

en: Update interval
et: Uuendamise vahemik:

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
et: Automaatsete uuenduste vahemik sekundites.

en: Use metric units
et: Meetermõõdustiku kasutamine

en: Use metric units instead of english units.
et: Meetermõõdustiku kasutamine inglise mõõdustiku asemel.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
et: 'km'

en: Distance unit
et: Kaugusühik

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
et: Nähtavuse jaoks kasutatav ühik. Väärtused: 'meters' (meetrid), 'km' (kilomeetrid) ,'miles' (miilid).

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
et: 'hPa'

en: Pressure unit
et: Rõhuühik

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
et: Rõhu jaoks kasutatav ühik. Väärtused: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg, 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
et: 'm/s'

en: Speed unit
et: Kiirusühik

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
et: Tuule kiiruse jaoks kasutatav ühik. Väärtused: 'm/s', 'km/h, 'mph' (miilid), 'knots' (sõlmed), 'Beaufort scale' (Beauforti skaala).

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
et: 'Centigrade'

en: Temperature unit
et: Temperatuuriühik

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
et: Temperatuuri jaoks kasutatav ühik. Väärtused: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
et: Enam ei kasutata

en: Display radar map
et: Radarikaarti näitamine

en: Fetch a radar map on each update.
et: Radarikaardi hankimine iga uuendusega.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
et: Tallinn

en: Weather location information
et: Ilmaasukoha andmed

en: Weather location information.
et: Ilmaasukoha andmed.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
et: EETN

en: Nearby city
et: Lähim linn

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
et: Lähedal asuv suurem piirkond, nagu näiteks linn, mis on leitav aadressilt https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
et: Europe/Tallinn

en: Zone location
et: Tsooni asukoht

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
et: Unikaalne piirkond linna jaoks, nagu on näidatud aadressil https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
et: " "

en: Radar location
et: Radari asukoht

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
et: Kolmekohaline kood radarikaardi vastuvõtmiseks weather.com saidist. Numbrid leiab aadressilt https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
et: Ilm linna jaoks

en: The city that mateweather displays information for.
et: Linn, mille kohta mateweather andmeid kuvab.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
et: 59-24N 024-49E

en: Location coordinates
et: Asukoha koordinaadid

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
et: Sinu asukoha laius- ja pikkuskraad väljendatuna DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW] vormingus

en: Use custom url for the radar map
et: Radarikaardi jaoks oma aadressi kasutamine

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
et: Kui märgitud, siis hangitakse radarikaart võtmega "radar" määratud asukohast.

en: Url for the radar map
et: Radarikaardi URL

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
et: Kohandatud url radarikaardi hankimiseks.

[ctx: timezone]
en: Unknown
et: Tundmatu

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
et: METAR-andmeid pole võimalik hankida: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
et: Ilmaennustuse puuduv asukoht

en: Variable
et: Muutuja

en: North
et: Põhjalaiust

en: North - NorthEast
et: Põhjast - kirdest

en: Northeast
et: Kirdest

en: East - NorthEast
et: Idast - kirdest

en: East
et: Idapikkust

en: East - Southeast
et: Idast - kagust

en: Southeast
et: Kagust

en: South - Southeast
et: Lõunast - kagust

en: South
et: Lõunalaiust

en: South - Southwest
et: Lõunast - edelast

en: Southwest
et: Edelast

en: West - Southwest
et: Läänest - edelast

en: West
et: Läänepikkust

en: West - Northwest
et: Läänest - loodest

en: Northwest
et: Loodest

en: North - Northwest
et: Põhjast - loodest

en: Clear Sky
et: Selge taevas

en: Broken clouds
et: Tihe pilvisus

en: Scattered clouds
et: Vahelduv pilvisus

en: Few clouds
et: Vähene pilvisus

en: Overcast
et: Lauspilves

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
et: Äike

en: Drizzle
et: Uduvihm

en: Light drizzle
et: Nõrk uduvihm

en: Moderate drizzle
et: Mõõdukas uduvihm

en: Heavy drizzle
et: Tugev uduvihm

en: Freezing drizzle
et: Jäätuv uduvihm

en: Rain
et: Vihm

en: Light rain
et: Kerge vihm

en: Moderate rain
et: Mõõdukas vihm

en: Heavy rain
et: Tugev vihm

en: Rain showers
et: Vihmavalingud

en: Freezing rain
et: Jäätuv vihm

en: Snow
et: Lumi

en: Light snow
et: Kerge lumesadu

en: Moderate snow
et: Mõõdukas lumesadu

en: Heavy snow
et: Tugev lumesadu

en: Snowstorm
et: Lumetorm

en: Blowing snowfall
et: Lumesadu tuulega

en: Snow showers
et: Hootised lumesajud

en: Drifting snow
et: Liikuv lumesadu

en: Snow grains
et: Lumeterad

en: Light snow grains
et: Nõrgalt lumeteri

en: Moderate snow grains
et: Mõõdukalt lumeteri

en: Heavy snow grains
et: Tihedalt lumeteri

en: Ice crystals
et: Jääkristallid

en: Ice pellets
et: Jääterad

en: Few ice pellets
et: Vähe jääteri

en: Moderate ice pellets
et: Mõõdukalt jääteri

en: Heavy ice pellets
et: Tihedalt jääteri

en: Ice pellet storm
et: Jääterade torm

en: Showers of ice pellets
et: Jääterade valingud

en: Hail
et: Rahe

en: Hailstorm
et: Rahetorm

en: Hail showers
et: Rahehood

en: Small hail
et: Peen rahe

en: Small hailstorm
et: Peene rahe tuisk

en: Showers of small hail
et: Peene rahe hood

en: Unknown precipitation
et: Teadmata sademed

en: Mist
et: Hajus udu

en: Fog
et: Udu

en: Fog in the vicinity
et: Udu läheduses

en: Shallow fog
et: Madal udu

en: Patches of fog
et: Paiguti udu

en: Partial fog
et: Hooti udu

en: Freezing fog
et: Jäätuv udu

en: Smoke
et: Suits

en: Volcanic ash
et: Vulkaaniline tuhk

en: Sand
et: Liiv

en: Blowing sand
et: Liiv tuulega

en: Drifting sand
et: Liikuv liiv

en: Haze
et: Vine

en: Blowing sprays
et: Veetolm tuulega

en: Dust
et: Tolm

en: Blowing dust
et: Tolm tuulega

en: Drifting dust
et: Liikuv tolm

en: Squall
et: Tuuleiilid

en: Sandstorm
et: Liivatorm

en: Sandstorm in the vicinity
et: Liivatorm läheduses

en: Heavy sandstorm
et: Tugev liivatorm

en: Duststorm
et: Tolmutorm

en: Duststorm in the vicinity
et: Tolmutorm läheduses

en: Heavy duststorm
et: Tugev tolmutorm

en: Funnel cloud
et: Tuulispask

en: Tornado
et: Tornaado

en: Dust whirls
et: Tolmupöörised

en: Dust whirls in the vicinity
et: Tolmupöörised läheduses

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
et: %A. %e %B / %H:%M

en: Unknown observation time
et: Vaatlusaeg teadmata

en: Unknown
et: Tundmatu

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
et: %.1f°F

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °F
et: %d°F

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
et: %.1f°C

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °C
et: %d°C

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
et: %.1f K

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
et: %d K

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
et: %0.1f sõlme

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
et: %.1f mph

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
et: %.1f km/h

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
et: %.1f m/s

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
et: %.1f palli

en: Calm
et: Tuulevaikus

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
et: %s / %s

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
et: %.2f tolli/Hg

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
et: %.1f mmHg

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
et: %.2f kPa

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
et: %.2f hPa

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
et: %.2f mb

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
et: %.3f atm

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
et: %.1f miili

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
et: %.1f km

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
et: %.0f m

en: Retrieval failed
et: Tõrge andmete uuendamisel
