libmateweather 1.26.1 - en to eu translation catalogue (146 entries)

en: Default
eu: Lehenetsia

en: Invalid
eu: Baliogabea

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
eu: km/o

note: Translators: miles per hour
en: mph
eu: m/o

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
eu: korapilo

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
eu: Beaufort eskala

en: Greenwich Mean Time
eu: Greenwich Meridianoko Ordua

en: Show notifications
eu: Erakutsi jakinarazpenak

en: Update the data automatically
eu: Eguneratu datuak automatikoki

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
eu: Applet-ak eguraldiaren estatistikak automatikoki eguneratuko dituen ala ez zehazten du.

en: Update interval
eu: Eguneratze-maiztasuna

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
eu: Eguneratze automatikoak egiteko denbora-bitartea (segundotan).

en: Use metric units
eu: Erabili sistema metrikoa

en: Use metric units instead of english units.
eu: Erabili sistema metrikoa unitate ingelesen ordez.

en: Distance unit
eu: Distantzia-unitateak

en: Pressure unit
eu: Presio-unitateak:

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
eu: 'km/h'

en: Speed unit
eu: Abiadura-unitateak

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
eu: Haizearen abiadurarentzat erabili beharreko unitatea. Balioak: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
eu: 'Centigrade'

en: Temperature unit
eu: Tenperatura-unitateak

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
eu: Tenperaturarentzat erabili beharreko unitatea. Balioak:  'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
eu: Orain ez da erabiltzen

en: Display radar map
eu: Erakutsi radar-mapa

en: Fetch a radar map on each update.
eu: Hartu radar-mapa bat eguneratze bakoitzean.

en: Weather location information
eu: Leku bateko eguraldiaren informazioa

en: Weather location information.
eu: Leku bateko eguraldiaren informazioa.

en: Nearby city
eu: Gertuko hiria

en: Zone location
eu: Zonaren lekua

en: Radar location
eu: Radar kokalekua

en: Weather for a city
eu: Hiriaren eguraldia

en: The city that mateweather displays information for.
eu: Hiria, dagokion informazioa mateweather-ek bistaratzeko.

en: Location coordinates
eu: Kokalekuaren koordenatuak

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
eu: Kokalekuaren latitudea eta longitudea honako moduan adieraziz: DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW]

en: Use custom url for the radar map
eu: Erabili URL pertsonalizatua radar-mapa hartzeko

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
eu: Egiazkoa bada, radar-mapa bat eskuratuko du "radarra" gakoan zehaztutako lekutik.

en: Url for the radar map
eu: Radar-maparen URLa

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
eu: Radar-mapa hartzeko URL pertsonalizatua.

[ctx: timezone]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
eu: Huts egin du METAR datuak hartzean: %d: %s

en: WeatherInfo missing location
eu: WeatherInfo-n kokalekua falta da

en: Variable
eu: Aldagaia

en: North
eu: Iparraldea

en: North - NorthEast
eu: Iparraldea - Ipar-ekialdea

en: Northeast
eu: Ipar-ekialdea

en: East - NorthEast
eu: Ekialdea - Ipar-ekialdea

en: East
eu: Ekialdea

en: East - Southeast
eu: Ekialdea - Hego-ekialdea

en: Southeast
eu: Hego-ekialdea

en: South - Southeast
eu: Hegoaldea - Hego-ekialdea

en: South
eu: Hegoaldea

en: South - Southwest
eu: Hegoaldea - Hego-mendebaldea

en: Southwest
eu: Hego-mendebaldea

en: West - Southwest
eu: Mendebaldea - Hego-mendebaldea

en: West
eu: Mendebaldea

en: West - Northwest
eu: Mendebaldea - Ipar-mendebaldea

en: Northwest
eu: Ipar-mendebaldea

en: North - Northwest
eu: Iparraldea - Ipar-mendebaldea

en: Clear Sky
eu: Oskarbi

en: Broken clouds
eu: Hodeiak eta ostarteak

en: Scattered clouds
eu: Hodei bakanak

en: Few clouds
eu: Hodei gutxi

en: Overcast
eu: Zeru estalia

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
eu: Trumoi-ekaitza

en: Drizzle
eu: Zirimiria

en: Light drizzle
eu: Zirimiri arina

en: Moderate drizzle
eu: Zirimiri moderatua

en: Heavy drizzle
eu: Zirimiri ugaria

en: Freezing drizzle
eu: Zirimiri izoztua

en: Rain
eu: Euria

en: Light rain
eu: Euri arina

en: Moderate rain
eu: Euri moderatua

en: Heavy rain
eu: Euri ugaria

en: Rain showers
eu: Euri-zaparradak

en: Freezing rain
eu: Euri izoztua

en: Snow
eu: Elurra

en: Light snow
eu: Elur arina

en: Moderate snow
eu: Elur moderatua

en: Heavy snow
eu: Elur ugaria

en: Snowstorm
eu: Elur-ekaitza

en: Blowing snowfall
eu: Elur-jasa haizetsua

en: Snow showers
eu: Elur-zaparradak

en: Drifting snow
eu: Elurra han-hemenka

en: Snow grains
eu: Elur-birrina

en: Light snow grains
eu: Elur-birrin arina

en: Moderate snow grains
eu: Elur-birrin moderatua

en: Heavy snow grains
eu: Elur-birrin ugaria

en: Ice crystals
eu: Izotz-kristalak

en: Ice pellets
eu: Izotz-pikortak

en: Few ice pellets
eu: Izotz-pikorta bakan batzuk

en: Moderate ice pellets
eu: Izotz-pikorta moderatuak

en: Heavy ice pellets
eu: Izotz-pikorta ugariak

en: Ice pellet storm
eu: Izotz-pikortazko ekaitza

en: Showers of ice pellets
eu: Izotz-pikortazko zaparradak

en: Hail
eu: Kazkabarra

en: Hailstorm
eu: Kazkabar-ekaitza

en: Hail showers
eu: Kazkabar-zaparradak

en: Small hail
eu: Kazkabar txikia

en: Small hailstorm
eu: Kazkabar txikiko ekaitza

en: Showers of small hail
eu: Kazkabar txikiko zaparradak

en: Unknown precipitation
eu: Prezipitazio ezezaguna

en: Mist
eu: Lainobera

en: Fog
eu: Lainoa

en: Fog in the vicinity
eu: Lainoa inguruan

en: Shallow fog
eu: Laino oso itxia

en: Patches of fog
eu: Laino-guneak

en: Partial fog
eu: Lainoa tarteka

en: Freezing fog
eu: Laino izoztua

en: Smoke
eu: Kea

en: Volcanic ash
eu: Errauts bolkanikoa

en: Sand
eu: Harea

en: Blowing sand
eu: Harea haizetsua

en: Drifting sand
eu: Harea han-hemenka

en: Haze
eu: Gandua

en: Blowing sprays
eu: Zipriztin haizetsuak

en: Dust
eu: Hautsa

en: Blowing dust
eu: Hauts haizetsua

en: Drifting dust
eu: Hautsa han-hemenka

en: Squall
eu: Haize-erauntsia

en: Sandstorm
eu: Harea-ekaitza

en: Sandstorm in the vicinity
eu: Harea-ekaitza inguruan

en: Heavy sandstorm
eu: Harea-ekaitz indartsua

en: Duststorm
eu: Hauts-ekaitza

en: Duststorm in the vicinity
eu: Hauts-ekaitza inguruan

en: Heavy duststorm
eu: Hauts-ekaitz indartsua

en: Funnel cloud
eu: Tragarroia

en: Tornado
eu: Tornadoa

en: Dust whirls
eu: Hauts-zurrunbiloak

en: Dust whirls in the vicinity
eu: Hauts-zurrunbiloak inguruan

en: Unknown observation time
eu: Behaketa-ordu ezezaguna

en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
eu: %.1f° F

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °F
eu: %d° F

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
eu: %.1f° C

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %d °C
eu: %d° C

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
eu: %.1f° K

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
eu: %d° K

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
eu: %%%.f

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
eu: %0.1f korapilo

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
eu: %.1f m/o

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
eu: %.1f km/o

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
eu: Beaufort indarra: %.1f

en: Calm
eu: Barealdia

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
eu: %s/%s

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
eu: %.1f milia

en: Retrieval failed
eu: Eskuratzeak huts egin du
