libmateweather 1.26.1 - en to fa translation catalogue (133 entries)

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Invalid
fa: نامعتبر

note: Translators: meters per second
en: m/s
fa: متر بر ثانیه

note: Translators: kilometers per hour
en: km/h
fa: کیلومتر بر ساعت

note: Translators: miles per hour
en: mph
fa: مایل بر ساعت

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
fa: گره

note: Translators: kilopascals
en: kPa
fa: کیلوپاسکال

note: Translators: hectopascals
en: hPa
fa: هکتوپاسکال

note: Translators: millibars
en: mb
fa: میلی‌بار

note: Translators: millimeters of mercury
en: mmHg
fa: میلی‌متر جیوه

note: Translators: inches of mercury
en: inHg
fa: اینچ جیوه

note: Translators: kilometers
en: km
fa: کیلومتر

en: Update the data automatically
fa: به‌هنگام‌سازی خودکار داده‌ها

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
fa: تعیین می‌کند که برنامک به طور خودکار آمار آب و هوا را به‌هنگام بکند یا نه.

en: Update interval
fa: بازه‌ی به‌هنگام‌سازی

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
fa: بازه‌ی مابین به‌هنگام‌سازی‌های خودکار، بر حسب ثانیه

en: Use metric units
fa: استفاده از واحدهای متریک

en: Use metric units instead of english units.
fa: استفاده از واحدهای متریک به جای واحدهای انگلیسی.

en: Distance unit
fa: واحد فاصله

en: Pressure unit
fa: واحد فشار

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
fa: واحد های استفاده شده برای فشار: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
fa: 'گره'

en: Speed unit
fa: واحد سرعت

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
fa: 'فارنهایت'

en: Temperature unit
fa: واحد دما

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
fa: واحد های استفاده شده برای درجه حرارت : 'کلوین','سانتیگراد','فارنهایت'.

en: Not used anymore
fa: دیگر استفاده نمی‌شود

en: Display radar map
fa: نمایش نقشه‌ی رادار

en: Fetch a radar map on each update.
fa: در هر به‌هنگام‌سازی یک نقشه‌ی رادار گرفته شود.

en: Weather location information
fa: اطلاعات هواشناسی مکان

en: Weather location information.
fa: اطلاعات هواشناسی مکان

en: Nearby city
fa: نزدیکترین شهر

en: Use custom url for the radar map
fa: استفاده از نشانی اینترنتی سفارشی برای نقشه‌ی رادار

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
fa: اگر «درست» باشد، یک نقشه‌ی رادار از مکان مشخص شده توسط کلید «رادار» گرفته شود.

en: Url for the radar map
fa: نشانی اینترنتی نقشه‌ی رادار

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
fa: نشانی اینترنتی سفارشی‌ای که نقشه‌ی رادار از آنجا گرفته می‌شود.

[ctx: timezone]
en: Unknown
fa: ناشناخته

en: WeatherInfo missing location
fa: مکان در WeatherInfo نیست

en: Variable
fa: متغیر

en: North
fa: شمال

en: North - NorthEast
fa: شمال ‐ شمال شرقی

en: Northeast
fa: شمال شرقی

en: East - NorthEast
fa: شرق ‐ شمال شرقی

en: East
fa: شرق

en: East - Southeast
fa: شرق ‐ جنوب شرقی

en: Southeast
fa: جنوب شرقی

en: South - Southeast
fa: جنوب ‐ جنوب شرقی

en: South
fa: جنوب

en: South - Southwest
fa: جنوب ‐ جنوب غربی

en: Southwest
fa: جنوب غربی

en: West - Southwest
fa: غرب ‐ جنوب غربی

en: West
fa: غرب

en: West - Northwest
fa: غرب ‐ شمال غربی

en: Northwest
fa: شمال غربی

en: North - Northwest
fa: شمال ‐ شمال غربی

en: Clear Sky
fa: آسمان صاف

en: Broken clouds
fa: نیمه‌ابری

en: Scattered clouds
fa: ابرهای پراکنده

en: Few clouds
fa: ابرهای اندک

en: Overcast
fa: ابری

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
fa: طوفان و رعد و برق

en: Drizzle
fa: باران ریز

en: Light drizzle
fa: باران ریز سبک

en: Moderate drizzle
fa: باران ریز متوسط

en: Heavy drizzle
fa: باران ریز سنگین

en: Freezing drizzle
fa: باران ریز یخ زده

en: Rain
fa: باران

en: Light rain
fa: باران سبک

en: Moderate rain
fa: باران معتدل

en: Heavy rain
fa: باران سنگین

en: Rain showers
fa: رگبار باران

en: Freezing rain
fa: باران یخ زده

en: Snow
fa: برف

en: Light snow
fa: برف سبک

en: Moderate snow
fa: برف معتدل

en: Heavy snow
fa: برف سنگین

en: Snowstorm
fa: کولاک

en: Blowing snowfall
fa: ریزش برف همراه با باد

en: Snow showers
fa: رگبار برف

en: Drifting snow
fa: برف خیزان

en: Snow grains
fa: برف یخ‌زده

en: Light snow grains
fa: برف یخ‌زده‌ی سبک

en: Moderate snow grains
fa: برف یخ‌زده‌ی متوسط

en: Heavy snow grains
fa: برف یخ‌زده‌ی سنگین

en: Hail
fa: تگرگ

en: Hailstorm
fa: طوفان تگرگ

en: Hail showers
fa: رگبار تگرگ

en: Small hail
fa: تگرگ ریز

en: Small hailstorm
fa: طوفان تگرگ ریز

en: Showers of small hail
fa: رگبار تگرگ ریز

en: Unknown precipitation
fa: بارش نامعلوم

en: Mist
fa: مه رقیق

en: Fog
fa: مه

en: Fog in the vicinity
fa: مه در حوالی

en: Shallow fog
fa: مه کم عمق

en: Patches of fog
fa: مه تکه تکه

en: Partial fog
fa: مه ناتمام

en: Freezing fog
fa: مه یخ زده

en: Smoke
fa: دود

en: Volcanic ash
fa: خاکستر آتشفشانی

en: Sand
fa: شن

en: Blowing sand
fa: شن‌باد

en: Drifting sand
fa: شن خیزان

en: Dust
fa: غبار

en: Drifting dust
fa: غبار خیزان

en: Squall
fa: باد و بوران

en: Sandstorm
fa: توفان شن

en: Sandstorm in the vicinity
fa: توفان شن در حوالی

en: Heavy sandstorm
fa: توفان شن سنگین

en: Tornado
fa: توفان پیچنده

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
fa: %A %Od %B / %OH:%OM

en: Unknown observation time
fa: زمان رصد نامشخص

en: Unknown
fa: ناشناخته

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
fa: ‏%I.1f درجه‌ی کلوین‬

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %d K
fa: ‎%Id K

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
fa: ‪٪%I.f‬

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
fa: %I0.1f گره‌

note: Translators: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
fa: %I.1f مایل بر ساعت

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
fa: %I.1f کیلومتر بر ساعت

note: Translators: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
fa: %I.1f متر بر ساعت

en: Calm
fa: آرام

note: Translators: This is 'wind direction' / 'wind speed'
en: %s / %s
fa: ‏%s‏ / ‏%s‏

note: Translators: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
fa: %I.2f اینچ جیوه

note: Translators: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
fa: %I.1f میلی‌متر جیوه

note: Translators: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
fa: %I.2f کیلوپاسکال

note: Translators: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
fa: %I.2f هکتوپاسکال

note: Translators: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
fa: %I.2f میلی‌بار

note: Translators: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
fa: %I.3f اتمسفر

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
fa: %I.1f مایل

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
fa: %I.1f کیلومتر

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
fa: %I.0f متر

en: %H:%M
fa: %OH:%OM

en: Retrieval failed
fa: بازیابی شکست خورد
