libmateweather 1.26.1 - en to fi translation catalogue (140 entries)

en: Default
fi: Oletus

note: Translators: Kelvin
en: K
fi: KB

en: Invalid
fi: Epäkelpo

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
fi: solmua

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
fi: Bofori-skaala

note: Translators: millibars
en: mb
fi: Mbit

note: Translators: meters
en: m
fi: Mbit

en: Greenwich Mean Time
fi: Greenwichin aika

en: Show notifications
fi: Näytä ilmoitukset

en: Update the data automatically
fi: Päivitä tiedot automaattisesti

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
fi: Määrittää, päivittääkö sovelma automaattisesti säätiedot vai ei.

en: Update interval
fi: Päivitystiheys

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
fi: Automaattisten päivitysten päivitystiheys sekunneissa.

en: Use metric units
fi: Käytä SI-järjestelmää

en: Use metric units instead of english units.
fi: Käytä SI-järjestelmää englantilaisten yksiköiden sijaan.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
fi: 'mailia'

en: Distance unit
fi: Matkan yksikkö

en: Pressure unit
fi: Paineen yksikkö

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
fi: 'solmua'

en: Speed unit
fi: Nopeuden yksikkö

en: Temperature unit
fi: Lämpötilan yksikkö

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
fi: Lämpötilan yksikkö. Arvot: 'Kelvin', 'Celsius', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
fi: Ei enää käytössä

en: Display radar map
fi: Näytä tutkakartta

en: Fetch a radar map on each update.
fi: Hae tutkakartta jokaisen päivityksen yhteydessä.

en: Weather location information
fi: Sijainnin säätiedot

en: Weather location information.
fi: Annetun sijainnin säätiedot.

en: Nearby city
fi: Lähikaupunki

en: Zone location
fi: Alueen sijainti

en: Radar location
fi: Tutkan sijainti

en: Weather for a city
fi: Kaupunkisää

en: The city that mateweather displays information for.
fi: Kaupunki, jolle mateweather näyttää säätietoja

en: Location coordinates
fi: Sijainnin koordinaatit

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
fi: Sijaintisi leveys- ja pituusasteet muodossa DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW]

en: Use custom url for the radar map
fi: Käytä mukautettua osoitetta sääkartalle

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
fi: Mikäli tämä on päällä, hae tutkakartta "radar"-avaimessa määritellystä paikasta.

en: Url for the radar map
fi: Tutkakartan URL

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
fi: Mukautettu URL josta tutkakartat haetaan.

[ctx: timezone]
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
fi: METAR-tietoja ei voitu noutaa: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
fi: WeatherInfolta puuttuu sijainti

en: Variable
fi: Muuttuja

en: North
fi: Pohjoinen

en: North - NorthEast
fi: Pohjoinen - Koillinen

en: Northeast
fi: Koillinen

en: East - NorthEast
fi: Itäinen - Koillinen

en: East
fi: Itäinen

en: East - Southeast
fi: Itäinen - Kaakkoinen

en: Southeast
fi: Kaakkoinen

en: South - Southeast
fi: Eteläinen - Kaakkoinen

en: South
fi: Eteläinen

en: South - Southwest
fi: Eteläinen - Lounainen

en: Southwest
fi: Lounainen

en: West - Southwest
fi: Läntinen - Lounainen

en: West
fi: Läntinen

en: West - Northwest
fi: Läntinen - Luoteinen

en: Northwest
fi: Luoteinen

en: North - Northwest
fi: Pohjoinen - Luoteinen

en: Clear Sky
fi: Selkeää

en: Broken clouds
fi: Melkein pilvistä

en: Scattered clouds
fi: Ajoittain pilvistä

en: Few clouds
fi: Joitakin pilviä

en: Overcast
fi: Pilvistä

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
fi: Ukkosmyrsky

en: Drizzle
fi: Tihkusadetta

en: Light drizzle
fi: Kevyttä tihkusadetta

en: Moderate drizzle
fi: Kohtalaista tihkusadetta

en: Heavy drizzle
fi: Voimakasta tihkusadetta

en: Freezing drizzle
fi: Jäätävää tihkusadetta

en: Rain
fi: Vesisadetta

en: Light rain
fi: Kevyttä vesisadetta

en: Moderate rain
fi: Kohtalaista sadetta

en: Heavy rain
fi: Voimakasta sadetta

en: Rain showers
fi: Sadekuuroja

en: Freezing rain
fi: Jäätävää sadetta

en: Snow
fi: Lumisadetta

en: Light snow
fi: Kevyttä lumisadetta

en: Moderate snow
fi: Kohtalaista lumisadetta

en: Heavy snow
fi: Voimakasta lumisadetta

en: Snowstorm
fi: Lumipyry

en: Blowing snowfall
fi: Tuulista lumisadetta

en: Snow showers
fi: Lumikuuroja

en: Drifting snow
fi: Ajelehtivaa lumisadetta

en: Snow grains
fi: Jyvässadetta

en: Light snow grains
fi: Kevyttä jyvässadetta

en: Moderate snow grains
fi: Kohtalaista jyvässadetta

en: Heavy snow grains
fi: Voimakasta jyvässadetta

en: Ice crystals
fi: Jääkiteitä

en: Ice pellets
fi: Jääjyvässadetta

en: Few ice pellets
fi: Vähän jääjyväsiä

en: Moderate ice pellets
fi: Kohtalaisesti jääjyväsiä

en: Heavy ice pellets
fi: Paljon jääjyväsiä

en: Ice pellet storm
fi: Jääjyväsmyrsky

en: Showers of ice pellets
fi: Jääjyvässadekuuroja

en: Hail
fi: Rakeita

en: Hailstorm
fi: Jäämyrsky

en: Hail showers
fi: Raekuuroja

en: Small hail
fi: Pikkuraesadetta

en: Small hailstorm
fi: Pikkuraemyrsky

en: Showers of small hail
fi: Pikkuraekuuroja

en: Unknown precipitation
fi: Sademäärä tuntematon

en: Mist
fi: Utuista

en: Fog
fi: Sumu

en: Fog in the vicinity
fi: Alueella sumuista

en: Shallow fog
fi: Matalaa sumua

en: Patches of fog
fi: Ajoittain sumuista

en: Partial fog
fi: Osittaista sumua

en: Freezing fog
fi: Jäätävää sumua

en: Smoke
fi: Savuista

en: Volcanic ash
fi: Tulivuoripölyä

en: Sand
fi: Hiekkaista

en: Blowing sand
fi: Tuulista ja hiekkaista

en: Drifting sand
fi: Ajelehtivaa hiekkaa

en: Haze
fi: Autereista

en: Blowing sprays
fi: Tuulista ja pärskeistä

en: Dust
fi: Pölyistä

en: Blowing dust
fi: Tuulista ja pölyistä

en: Drifting dust
fi: Ajelehtivaa pölyä

en: Squall
fi: Ukkospuuskia

en: Sandstorm
fi: Hiekkamyrsky

en: Sandstorm in the vicinity
fi: Alueella hiekkamyrsky

en: Heavy sandstorm
fi: Voimakas hiekkamyrsky

en: Duststorm
fi: Pölymyrsky

en: Duststorm in the vicinity
fi: Alueella pölymyrsky

en: Heavy duststorm
fi: Raskas pölymyrsky

en: Funnel cloud
fi: Suppilopilvistä

en: Tornado
fi: Pyörremyrsky

en: Dust whirls
fi: Pölypyörteitä

en: Dust whirls in the vicinity
fi: Alueella pölypyörteitä

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
fi: %a %d. %Bta %H.%M

en: Unknown observation time
fi: Tuntematon havaintoaika

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
fi: %.f %%

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
fi: %0.1f solmua

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
fi: %.1f boforia

en: Calm
fi: Tyyntä

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
fi: %.1f mailia

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
fi: %.0f m

en: %H:%M
fi: %H.%M

en: Retrieval failed
fi: Haku epäonnistui
