libmateweather 1.26.1 - en to fr translation catalogue (145 entries)

en: Default
fr: Par défaut

en: Invalid
fr: Non valide

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
fr: nœuds

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
fr: Échelle Beaufort

note: Translators: millibars
en: mb
fr: mo

en: Greenwich Mean Time
fr: Temps moyen de Greenwich

en: Show notifications
fr: Montrer les notifications

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
fr: Détermine si l'applet doit afficher une notification à chacune de ses mises à jour.

en: Update the data automatically
fr: Mettre à jour les données automatiquement

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
fr: Détermine si l'applet met à jour ses statistiques météo automatiquement ou pas.

en: Update interval
fr: Fréquence de mise à jour

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
fr: L'intervalle en secondes entre les mises à jour automatiques.

en: Use metric units
fr: Utiliser le système métrique

en: Use metric units instead of english units.
fr: Utiliser le système métrique au lieu du système anglais.

en: Distance unit
fr: Unité de distance

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
fr: L'unité de visibilité à utiliser. Valeurs : 'meters', 'km', 'miles'.

en: Pressure unit
fr: Unité de pression

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
fr: L'unité de pression à utiliser. Valeurs : 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
fr: 'nœuds'

en: Speed unit
fr: Unité de vitesse

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
fr: L'unité de vitesse du vent à utiliser. Valeurs : 'm/s', 'km/h', 'mph' (miles par heure), 'knots' (nœuds), 'Beaufort scale' (échelle Beaufort).

en: Temperature unit
fr: Unité de température

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
fr: L'unité de température à utiliser. Valeurs : 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.

en: Not used anymore
fr: N'est plus utilisé

en: Display radar map
fr: Afficher la carte radar

en: Fetch a radar map on each update.
fr: Récupère une carte radar à chaque mise à jour.

en: Weather location information
fr: Information du lieu de météo.

en: Weather location information.
fr: Information du lieu de météo.

en: Nearby city
fr: Ville proche

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
fr: Région majeur à proximité, comme une ville importante, comme défini sur https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Zone location
fr: Lieu de la zone

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
fr: Une zone unique pour la ville, comme défini sur https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Radar location
fr: Emplacement de radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
fr: Un code à trois chiffres pour récupérer les cartes radar de weather.com, comme défini sur https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
fr: Prévisions météo pour une ville

en: The city that mateweather displays information for.
fr: La ville dont mateweather affiche les informations.

en: Location coordinates
fr: Coordonnées du lieu

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
fr: Latitude et longitude de votre lieu écrite en DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EO].

en: Use custom url for the radar map
fr: Utiliser un URL personnalisé pour la carte radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
fr: Si VRAI, récupère une carte radar du lieu indiqué par la clé « radar ».

en: Url for the radar map
fr: URL de la carte radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
fr: L'URL personnalisé depuis lequel récupérer une carte radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
fr: Inconnu

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
fr: Impossible d'obtenir les données METAR : %d %s.

en: WeatherInfo missing location
fr: Lieu WeatherInfo manquant

en: North
fr: Nord

en: North - NorthEast
fr: Nord - Nord-Ouest

en: Northeast
fr: Nord-Est

en: East - NorthEast
fr: Est - Nord-Est

en: East
fr: Est

en: East - Southeast
fr: Est - Sud-Est

en: Southeast
fr: Sud-Est

en: South - Southeast
fr: Sud - Sud-Est

en: South
fr: Sud

en: South - Southwest
fr: Sud - Sud-Ouest

en: Southwest
fr: Sud-Ouest

en: West - Southwest
fr: Ouest - Sud-Ouest

en: West
fr: Ouest

en: West - Northwest
fr: Ouest - Nord-Ouest

en: Northwest
fr: Nord-Ouest

en: North - Northwest
fr: Nord - Nord-Ouest

en: Clear Sky
fr: Ciel dégagé

en: Broken clouds
fr: Très peu de nuages

en: Scattered clouds
fr: Nuages disséminés

en: Few clouds
fr: Quelques nuages

en: Overcast
fr: Couvert

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
fr: Orage

en: Drizzle
fr: Bruine

en: Light drizzle
fr: Bruine légère

en: Moderate drizzle
fr: Bruine modérée

en: Heavy drizzle
fr: Bruine lourde

en: Freezing drizzle
fr: Bruine givrante

en: Rain
fr: Pluie

en: Light rain
fr: Pluie légère

en: Moderate rain
fr: Pluie modérée

en: Heavy rain
fr: Pluie drue

en: Rain showers
fr: Averses

en: Freezing rain
fr: Pluie givrante

en: Snow
fr: Neige

en: Light snow
fr: Neige légère

en: Moderate snow
fr: Neige modérée

en: Heavy snow
fr: Neige violente

en: Snowstorm
fr: Tempête de neige

en: Blowing snowfall
fr: Chute de neige et vent

en: Snow showers
fr: Neige

en: Drifting snow
fr: Amoncellement de neige

en: Snow grains
fr: Flocons de neige

en: Light snow grains
fr: Légers flocons de neige

en: Moderate snow grains
fr: Flocons de neige modérés

en: Heavy snow grains
fr: Flocons de neige violents

en: Ice crystals
fr: Poudrins de glace

en: Ice pellets
fr: Granules de glace

en: Few ice pellets
fr: Quelques granules de glace

en: Moderate ice pellets
fr: Granules de glace modérées

en: Heavy ice pellets
fr: Nombreux granules de glace

en: Ice pellet storm
fr: Tempête de granules de glace

en: Showers of ice pellets
fr: Averses de granules de glace

en: Hail
fr: Grêlons

en: Hailstorm
fr: Tempête de grêlons

en: Hail showers
fr: Averses de grêlons

en: Small hail
fr: Petite grêle

en: Small hailstorm
fr: Tempête de petite grêle

en: Showers of small hail
fr: Averses de petite grêle

en: Unknown precipitation
fr: Précipitations inconnues

en: Mist
fr: Brume

en: Fog
fr: Brume

en: Fog in the vicinity
fr: Brouillard dans les environs

en: Shallow fog
fr: Brouillard superficiel

en: Patches of fog
fr: Nappes de brouillard

en: Partial fog
fr: Brouillard intermittent

en: Freezing fog
fr: Brouillard givrant

en: Smoke
fr: Fumée

en: Volcanic ash
fr: Cendres volcaniques

en: Sand
fr: Sable

en: Blowing sand
fr: Sable venteux

en: Drifting sand
fr: Amoncellement de sable

en: Haze
fr: Brume légère

en: Blowing sprays
fr: Embruns et vent

en: Dust
fr: Poussière

en: Blowing dust
fr: Poussière et vent

en: Drifting dust
fr: Amoncellement de poussière

en: Squall
fr: Bourrasque

en: Sandstorm
fr: Tempête de sable

en: Sandstorm in the vicinity
fr: Tempête de sable dans les environs

en: Heavy sandstorm
fr: Tempête de sable violente

en: Duststorm
fr: Tempête de poussière

en: Duststorm in the vicinity
fr: Tempête de poussière dans les environs

en: Heavy duststorm
fr: Tempête de poussière violente

en: Funnel cloud
fr: Mini tornade

en: Tornado
fr: Tornade

en: Dust whirls
fr: Tourbillons de poussière

en: Dust whirls in the vicinity
fr: Tourbillons de poussière dans les environs

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
fr: %a %d %b / %H:%M

en: Unknown observation time
fr: Date d'observation inconnue

en: Unknown
fr: Inconnu

note: Translators: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
fr: %.1f °F

en: n/a
fr: s/o

note: Translators: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
fr: %.1f °C

note: Translators: This is the temperature in kelvin
en: %.1f K
fr: %.1f K

note: Translators: This is the humidity in percent
en: %.f%%
fr: %.f %%

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
fr: %0.1f nœuds

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
fr: Force %.1f Beaufort

en: Calm
fr: Calme

note: Translators: This is the visibility in meters
en: %.0fm
fr: %.0f m

en: Retrieval failed
fr: La récupération a échoué
