libmateweather 1.26.1 - en to gl translation catalogue (151 entries)

en: Default
gl: Predeterminado

en: Invalid
gl: Incorrecto

note: Translators: knots (speed unit)
en: knots
gl: nós

note: Translators: wind speed
en: Beaufort scale
gl: Escala Beaufort

note: Translators: kilometers
en: km
gl: qm

en: Greenwich Mean Time
gl: Meridiano de hora Greenwich

en: Show notifications
gl: Amosar as notificacións

en: Determines whether the applet shows a notification on each update.
gl: Determina se a miniaplicación amosa unha notificación en cada actualización.

en: Update the data automatically
gl: Actualizar os datos automaticamente

en: Determines whether the applet automatically updates its weather statistics or not.
gl: Determina se a miniaplicación actualiza automaticamente as súas estatísticas de meteoroloxía.

en: Update interval
gl: Intervalo de actualización

en: The interval, in seconds, between automatic updates.
gl: O intervalo en segundos entre as actualizacións automáticas.

en: Use metric units
gl: Usar unidades métricas

en: Use metric units instead of english units.
gl: Usar unidades métricas no canto das unidades inglesas.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'miles'
gl: «millas»

en: Distance unit
gl: Unidade de distancia

en: The unit to use for visibility. Values: 'meters', 'km' ,'miles'.
gl: Unidades para a visibilidade. Valores: «metros», «qm», «millas».

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'inHg'
gl: «inHg»

en: Pressure unit
gl: Unidade de presión

en: The unit to use for pressure. Values: 'kPa', 'hPa', 'mb', 'mmHg', 'inHg', 'atm'.
gl: Unidades de presión. Valores: «kPa», «hPa», «mb», «mmHg», «inHg», «atm».

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'knots'
gl: «nós»

en: Speed unit
gl: Unidade de velocidade

en: The unit to use for wind speed. Values: 'm/s', 'km/h, 'mph', 'knots', 'Beaufort scale'.
gl: Unidade de velocidade do vento. Valores: «m/s», «qm/h», «mph», «nós», «escala Beaufort».

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale, see key description for valid values; values must be quoted
en: 'Fahrenheit'
gl: «Fahrenheit»

en: Temperature unit
gl: Unidade de temperatura

en: The unit to use for temperature. Values: 'Kelvin', 'Centigrade', 'Fahrenheit'.
gl: Unidades de temperatura. Valores: «Kelvin», «Centígrados», «Fahrenheit».

en: Not used anymore
gl: Obsoleto

en: Display radar map
gl: Amosar o mapa de radar

en: Fetch a radar map on each update.
gl: Obter un mapa de radar con cada actualización.

note: TRANSLATORS: Change this to the default location name, used when you first start the Weather Applet. This is the common localised name that corresponds to the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message. For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the capital city a
en: 'DEFAULT_LOCATION'
gl: «Santiago de Compostela»

en: Weather location information
gl: Información meteorolóxica dunha localización

en: Weather location information.
gl: Información meteorolóxica dunha localización.

note: TRANSLATORS: Change this to the code of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is normally a four-letter (ICAO) code and can be found in https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in. NB. The web page is over 1.7MB 
en: 'DEFAULT_CODE'
gl: «CÓDIGO_PREDETERMINADO»

en: Nearby city
gl: Cidade máis próxima

en: Nearby major zone, such as a capital city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
gl: Zona importante nas proximidades, como unha capital, tal como se atopan en https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the zone of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have zones while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any zo
en: 'DEFAULT_ZONE'
gl: «ZONA_PREDETERMINADA»

en: Zone location
gl: Localización de zona

en: A unique zone for the city, as found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
gl: Unha zona única para a cidade, tal e como se atopa en https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

note: TRANSLATORS: Change this to the radar of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Normally, US and Canada locations have radar names while the rest do not. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as
en: 'DEFAULT_RADAR'
gl: «RADAR_PREDETERMINADO»

en: Radar location
gl: Localización de radar

en: A three-digit-long code for retrieving radar maps from weather.com, found from https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in
gl: Un código de tres díxitos para obter os mapas de radar dende weather.com, atopados a través de https://raw.github.com/mate-desktop/libmateweather/master/data/Locations.xml.in

en: Weather for a city
gl: Previsión meteorolóxica para unha cidade

en: The city that mateweather displays information for.
gl: A cidade para a cal o Mateweather amosa a información.

note: TRANSLATORS: Change this to the coordinates of your default location that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put above. Check https://github.com/mate- desktop/libmateweather/blob/master/data/Locations.xml.in as any coordinates you put here must also be present in the Locations.
en: 'DEFAULT_COORDINATES'
gl: «COORDENADAS_PREDETERMINADAS»

en: Location coordinates
gl: Coordenadas da localización

en: Latitude and longitude of your location expressed in DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[EW].
gl: Latitude e lonxitude da súa localización expresada en DD-MM-SS[NS] DD-MM-SS[LO].

en: Use custom url for the radar map
gl: Usar un URL personalizado para o mapa de radar

en: If true, then retrieve a radar map from a location specified by the "radar" key.
gl: Se é verdadeiro, obtén un mapa de radar dende a localización especificada pola clave «radar».

en: Url for the radar map
gl: O URL para o mapa de radar

en: The custom url from where to retrieve a radar map.
gl: O URL personalizado dende onde obter un mapa de radar.

[ctx: timezone]
en: Unknown
gl: Descoñecido

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
gl: Produciuse un fallo ao obter os datos de METAR: %d %s.

en: WeatherInfo missing location
gl: A localización non existe en WeatherInfo

en: Variable
gl: Variábel

en: North
gl: Norte

en: North - NorthEast
gl: Norte - nordeste

en: Northeast
gl: Nordeste

en: East - NorthEast
gl: Leste - nordeste

en: East
gl: Leste

en: East - Southeast
gl: Leste - sueste

en: Southeast
gl: Sueste

en: South - Southeast
gl: Sur-sueste

en: South
gl: Sur

en: South - Southwest
gl: Sur-suroeste

en: Southwest
gl: Suroeste

en: West - Southwest
gl: Oeste - suroeste

en: West
gl: Oeste

en: West - Northwest
gl: Oeste - noroeste

en: Northwest
gl: Noroeste

en: North - Northwest
gl: Norte - noroeste

en: Clear Sky
gl: Ceo limpo

en: Broken clouds
gl: Anubrado

en: Scattered clouds
gl: Pouco anubrado

en: Few clouds
gl: Algunhas nubes

en: Overcast
gl: Moi anubrado

note: Translators: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
gl: Treboada

en: Drizzle
gl: Chuvisca

en: Light drizzle
gl: Chuvisca lixeira

en: Moderate drizzle
gl: Chuvisca moderada

en: Heavy drizzle
gl: Chuvisca forte

en: Freezing drizzle
gl: Chuvisca xeada

en: Rain
gl: Chuvia

en: Light rain
gl: Chuvia lixeira

en: Moderate rain
gl: Chuvia moderada

en: Heavy rain
gl: Chuvia forte

en: Rain showers
gl: Chuvia abundante

en: Freezing rain
gl: Chuvia xeada

en: Snow
gl: Neve

en: Light snow
gl: Neve lixeira

en: Moderate snow
gl: Neve moderada

en: Heavy snow
gl: Neve forte

en: Snowstorm
gl: Tormenta de neve

en: Blowing snowfall
gl: Nevada con vento

en: Snow showers
gl: Neve abundante

en: Drifting snow
gl: Neve flutuante

en: Snow grains
gl: Folerpas de neve

en: Light snow grains
gl: Folerpas de neve lixeiras

en: Moderate snow grains
gl: Folerpas de neve moderadas

en: Heavy snow grains
gl: Folerpas de neve fortes

en: Ice crystals
gl: Cristais de xeo

en: Ice pellets
gl: Sarabia

en: Few ice pellets
gl: Sarabia lixeira

en: Moderate ice pellets
gl: Sarabia moderada

en: Heavy ice pellets
gl: Sarabia forte

en: Ice pellet storm
gl: Tormenta de sarabia

en: Showers of ice pellets
gl: Fortes precipitacións de sarabia

en: Hail
gl: Pedrazo

en: Hailstorm
gl: Tormenta de pedrazo

en: Hail showers
gl: Fortes precipitacións de pedrazo

en: Small hail
gl: Pedrazo lixeiro

en: Small hailstorm
gl: Tormenta de pedrazo lixeira

en: Showers of small hail
gl: Precipitacións de pedrazo lixeiro

en: Unknown precipitation
gl: Precipitación descoñecida

en: Mist
gl: Brétema

en: Fog
gl: Fume

en: Fog in the vicinity
gl: Néboa nas proximidades

en: Shallow fog
gl: Néboa pouco intensa

en: Patches of fog
gl: Parrumada

en: Partial fog
gl: Néboa parcial

en: Freezing fog
gl: Néboa xeada

en: Smoke
gl: Fume

en: Volcanic ash
gl: Cinza volcánica

en: Sand
gl: Area

en: Blowing sand
gl: Area con vento

en: Drifting sand
gl: Area flutuante

en: Haze
gl: Bruma

en: Blowing sprays
gl: Orballo con vento

en: Dust
gl: Po

en: Blowing dust
gl: Po con vento

en: Drifting dust
gl: Po flutuante

en: Squall
gl: Refachos de vento

en: Sandstorm
gl: Tormenta de area

en: Sandstorm in the vicinity
gl: Tormenta de area nas proximidades

en: Heavy sandstorm
gl: Tormenta forte de area

en: Duststorm
gl: Tormenta de po

en: Duststorm in the vicinity
gl: Tormenta de po nas proximidades

en: Heavy duststorm
gl: Tormenta forte de po

en: Funnel cloud
gl: Nube de funil

en: Dust whirls
gl: Remuíños de po

en: Dust whirls in the vicinity
gl: Remuíños de po nas proximidades

note: Translators: this is a format string for strftime *             see `man 3 strftime` for more details
en: %a, %b %d / %H:%M
gl: %a, %d de %b / %H:%M

en: Unknown observation time
gl: Hora da observación descoñecida

en: Unknown
gl: Descoñecido

en: n/a
gl: n/d

note: Translators: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
gl: %0.1f nós

note: Translators: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
gl: %.1f qm/h

note: Translators: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
gl: Forza Beaufort %.1f

en: Calm
gl: Calma

note: Translators: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
gl: %.1f millas

note: Translators: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
gl: %.1f qm

en: Retrieval failed
gl: Produciuse un fallou na recuperación
